Explosie in midden-Europa Canadees, Chinees en borrels mSPë a Illegalen „sloegen door" G Communisten-actie in Oostenrijk Voedselvoorziening in gevaar door spoorstaking NIEUWE WARMTE-PERIODE BREEKT AAN TRUMAN op bezoek in Canada Het verraad bij „Vrij Nederland MGR. BAETEN TE ALPHEN Vleesvoorziening uit dieptepunt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Export van jenever in eigen stad Ramadier blijft onwrikbaar De hete-lucht motor kath. arbeiders beweging 300 Autobanden per dag fabriek Normaal weer is niet mooi Kostte Haarlemmers het leven Een dappere Ons stalen ros Ghandi optimist ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 11 JUNI 1947 No. 20336 AGITATIE TEGEN „RAMPKABINET" Merkwaardige oplossing van nationaliteit Fabricatie te Dordt definitief Bondsraadsvergadering te Rotterdam NIEUWE „VREDESTEIN"- WATER-PIJPLEIDING naar PALESTINA de^°£?^terieid,ingen> die in Hon- den tijdens de lucht-aanvallen ge- mmm REDE VOOR HET PARLEMENT FEESTELIJKE ONTVANGST DOOR ZIJN DORPS GENOTEN NEDERLANDS MEISJE GEDECOREERD „NEDERLAND-INDONESIE" houdt meeting Fietsbandenleverantie stagneert In oor-Indië iets groots verricht BRUIKBAAR OF STA-IN-DE-ÏVEG BIEFSTUK-IN- TEGEN CELLOPHANE" DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op*gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. y?er millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Uit Wenen wordt gemeld, dat dr. Karl Gruber, de Oostenrijk se minister van buitenlandse zaken, aan de kanselier, dr. Figl, zijn ontslag heeft aange boden. Een regeringsperschef heeft dit bericht tegengespro ken, hetgeen erop kan duiden, dat de ontslagaanvrage niet is ingewilligd en mogelijk door dr. Gruber is ingetrokken. Deze ontslagaanvrage zou het gevolg zijn van de beschuldiging van de zijde der communisten, dat dr. Gruber als „Amerikaans agent" het nieuws heeft laten uit lekken over de geheime bespre kingen, die de kanselier en de lei der der communisten, Fischer, hebben gevoerd betreffende een wijziging van de regering. Het bestuur van de Volkspartij heeft een verklaring uitgegeven volgens welke de geheime be sprekingen met de communisten inderdaad zijn gevoerd; de com munistische voorstellen betreffen de reorganisatie van het kabinet werden echter afgewezen. Er zal geen minister aftreden als gevolg van communistische druk. Op een massa-vergadering heeft de communistische leider, Fischer geëist, dat het parlement een speciale commissie voor onderzoek naar het „lek" zal instellen. In een extra-editie van zijn blad „Volksstimme" deed hij een hef tige aanval op Gruber en eiste, dat het gehele „rampkabinet" on middellijk zou aftreden. De politieke storm in Oosten rijk is weer in volle hevigheid op gelaaid. De bijeenkomst van het kabinet, welke voor gisterenmor gen was gearrangeerd, werd uit gesteld, doordat alle partijen zich nog steeds aan het beraden waren over de door haar aan te nemen houding. De mogelijkheid bestond dat ook de tegen heden uitge schreven bijeenkomst van het par lement zou worden uitgesteld, tot dat de houding der partijen dui delijk was geworden. Het bestuurscomité van de so cialistische partij heeft een ver klaring uitgegeven, waarin ge heime politieke onderhandelin gen veroordeeld worden en een volledig onderzoek van de ge hele kwestie wordt geëist. „Slechts het Oostenrijkse volk heeft over Oostenrijks lot te be slissen", aldus zegt de verkla ring. „Wy zullen nieuwe verkie zingen eisen, zodra er een waar borg bestaat, dat die verkiezin gen inderdaad de vrije wil van het Oostenrijkse volk tot uit drukking zullen brengen." In een gisterenavond voor radio Wenen uitgesproken rede, heeft de kanselier verklaard, dat er geen sprake zal zijn van nieuwe parlementsverkiezingen alvorens de door de grondwet vastgestelde zittingstermijn zal zijn verstreken. Over zijn geheime onderhoud met de leider der communisten zeide de kanselier: „Het is niet waar, dat ik mij tegenover hem bereid heb verklaard af te treden. Fischer heeft wel aangeboden met enige partijgenoten aan de regering deel te nemen, maar stelde als voorwaarde, dat „een bepaald persoon" ontslag zou nemen". Op zekere dag stapte bij een be kende distillateurs-firma in Am sterdam een in uniform geklede Canadees nas. binnen en deed een grote bestelling voor het leave- centrum van zijn onderdeel in Ol denburg. Hij ontving de bestelde 240 kruiken jenever, betaalde keu rig met een pondenchèque en on dertekende een papier, waardoor hij verklaarde dat de drank uit gevoerd zou worden en dus ac cijnsvrij was. Dit papier moest door de douane in Bentheim af- Na de receptie poseerde de regent van Hageveld, mgr. C. J. penning, die gisteren zijn zilveren priesterfeest vierde, met zijn familie voor de fotograaf. Bamadier heeft gisteravond in de nationale vergadering op hieuw de nadruk gelegd op de vastbeslotenheid van de rege ring om haar gezag te hand haven. Ramadier verwierp het denk beeld van een krachtmeting tussen de regering en de ge organiseerde arbeiders, doch hjj aanvaardde wel een meting van wijsheid en dééd een beroep op de wijsheid van de arbeiders klasse. Hij waarschuwde, dat de voedselvoorraden in Parijs bin nen enkele dagen zullen zijn uit geput, terwijl kolennood de in dustrieën ernstig bedreigt. Ramadier werd door de verga dering luide toegejuicht, behal ve door de communisten. Hij heeft zich niet uitgelaten over de maatregelen, welke de rege ring zich voorstelt te treffen in dien de spoorwegstaking voort duurt of wanneer de stakings golf zich tot andere industrieën zou uitbreiden. Na zijn toespraak heeft Rama dier de beide secretarissen van 't Franse vakverbond uitgenodigd tot een bespreking. Jouhaux en Frachon hebben Ramadier doen weten, dat zij de uitnodiging aan vaardden. Kort voor deze besprekingen heeft het vakverbond van spoor wegarbeiders, kennelijk gealar meerd door de waarschuwing van Ramadier, een beroep gedaan op de stakers, om de voedsel- en ko- lenbevoorrading in geen geval te Stagneren. Reuter meldt, dat de bespre king tussen regering en verte genwoordigers van het vakver bond van spoorwegarbeiders te middernacht is beëindigd, zonder dat men tot resultaat is kunnen komen. De eis van het vakverbond, waarvan de inwil liging de Franse regering voor de tweede helft van het jaar op 12 milliard francs zou komen te staan, werd niet als basis voor de onderhandelingen aanvaard baar geacht. Intussen breidden gisteren de Stakingen in de gas- en electrici- teitsbedrijven zich uit. Drie van de vier Parijse gasfabrieken en drie van de vijf electriciteitscen- trales zijn buiten werking. Daar Parijs een deel van zijn stroom ontvangt van de waterkrachtsta tions in midden Frankrijk, zal niet heel de stad van licht versto ken zijn. De directie van enige grote Franse dagbladen hebben voorge steld in klein formaat te verschij nen. De minister van vervoer, wiens •nergiek optreden volledige in stemming heeft van de socialisti sche kamerfractie, heeft spoor wegpersoneel en materialen ont trokken aan de Franse bezet tingszone van Duitsland, teneinde de voedseltransporten zeker te stellen. Accoord in energiebedrijven Reuter seint uit Parijs: Heden morgen vroeg is tussen een dele gatie van arbeiders uit de Franse gas- en electriciteitsbedrijven en de minister van industriële pro ductie. Robert Lacoste, een over eenkomst tot stand gekomen waardoor een eind gekomen is aan het loongeschil in deze be drijven. Na®LJfrV nader vernemen, zal de industrie, die hete-lucht-moto- ren gaat fabriceren, en ^-le zjcjj j-e Dordrecht zal vestigen, onderge- bracht worden in de gebouwen van de N.V Dordtse Metaalindus- trie Johan de Witt aldaar. In deze fabriek worden momenteel gloei lampen en draaibanken voor Phi lips gefabriceerd. Dezer dagen maakten wij reeds melding van het feit, dat de fabricage van gloeilampen van Philips naar Roo sendaal zal worden overgebracht. In de ruimte, die hierdoor te Dor drecht vrijkomt, zou dan de indus trie voor hete-lucht-motoren wor den gevestigd. Op Zaterdag 28 Juni a.s. houdt de Katholieke Arbeidersbeweging in het lisdom Haarlem haar jaar lijkse grote bondsraadsvergadering en wel in de Blauwe Zaal van 't Beursgebouw aan de Coolsingel in Rotterdam. Des morgens om 9 uur zal in de St. Jozefkerk aan de West- Kruiskade 56, te Rotterdam, eeh H. Mis worden opgedragen, terwijl om H) uur de bondsraadsvergade ring in het Beursgebouw een aan vang neemt. getekend worden. Na enige tijd werd de drankfirma door de dienst van accijnzen aangesproken om een bedrag van 1680 aan accijns te betalen voor je partij, die uit gevoerd zou worden. Toen na een paar dagen de Ca nadees een nieuwe bestelling kwam doen, vroeg de firma hem hoe de kwestie zat. De Canadees verklaarde, dat hij bij ter Apel de grens was gepasseerd en dat men em als militair niets had ge vraagd. Hij ging daarop met de procuratiehouder van de firma naar de dienst van accijnzen, te kende een heleboel papieren waar van afschriften naar zijn comman dant zouden worden gezonden en nam later ongeveer 500 kruiken mee, weer tegen pondenbetaling en weer zonder accijns. Ook nu weer kwam geen verklaring van de douane binnen en de firma wendde zich tot de politie, toen de Canadees na verloop van tijd opnieuw jenever wilde kopen. De politie adviseerde inderdaad te verkopen, doch haar te waar schuwen wanneer de man het be stelde kwam halen. Twee recher cheurs en twee drankdeskundigen van d- politie zaten een eindje van de firma in een auto, toen een kleine driewielige vrachtauto voor de distilleerderij stopte en een man in uniform uitstapte. Er werden 480 kruiken ingeladen en toen ging het achter het vrachtautotje door de stad. Na een zeer ingewikkelde tocht belandde men in de Vijzel straat, waar voor een café gestopt wei De Canadees ging naar binnen en kwam met een Chinees naar buiten. Beide mannen stapten in en weer ging het verder. Langs een grote omweg kwam men in de Kerkstraat, waar voor een café de helft werd uitgeladen. Toen men later verder ging, bieef een van de rechercheurs als wacht achter. De rest van de jenever werd op het Leidseplein uitgela den bij twee bars. Toen alles afge leverd was greep de politie in. De drank werd in beslag genomen en de kopers verbaliseerd. Men be taalde 15 per kruik. Het mooiste kwam pas te voor schijn, toen men de Canadees ging ondervragen. Het bleek nl. dat hij geen Canadees was maar een Duitser die, in 1934 naar Neder land vluchtte en een blauwe Maan dag ij de Canadezen diende. We gens oplichting van de dienst der accijnzen zal hj., nu een tijdje moeten brommen. Gisterochtend is te Enschede de eerste steen gelegd voor de N. V. Nederlands-Amerikaanse auto bandenfabriek „Vredestein" door ir. E. L. C. Schiff Sr. De Vredesteinfabrieken zijn ge lieerd met het Amerikaanse B. F. Goodrich-concern. De nieuwe fabriek hoopt haar productie te beginnen in September of Octo ber van dit jaar met 300 binnen- en buitenbanden per dag. Met de montage van de machines zal spoedig worden begonnen. Ver schillende Amerikaanse technici zullen naar Enschede komen om leiding te geven aan de nog on geschoolde arbeiders. w We^den' zullen door de Ne- gey-Woestijn Zuid-Palestina gelegd worden, aldus A.P. Zij werden uit de Engelse sur- plusvoorraden door het Joodse agentschap opgekoeht om water te leiden naar 14 geïsoleerde Joodse nederzettingen en de plaatselijke Arabische bevolking. De totale kosten van de pijplei ding bedragen ongeveer 375.000 pond. DE BILT, 10 JUNI. Precies een week, nadat wij aan de boorden van een der mooiste kanalen, die ons land doorsnijden verkoeling zochten en wij ons zelf te veel waren, zijn wij gehuld in ons demietje naar het K.N.M.I. te De Bilt getogen, om de leiders van dit achtenswaardige en eerzame instituut met verwijten te over laden, dat het nu met het weer nergens op lijkt. Alsof zij het kunnen helpen, dat de natuur zo grillig is. Neen, wij wilden ons voeden met de illusie, dat het spoedig beter zal worden en zo waar vernamen wij, dat op korte termijn het weer een gunstige wending zal nemen. Het grote spoorwegemplacement bij Dieppe in Frankrijk. De staking heeft alles lam gelegd. Hier en daar staan nog treinen en wagons stil en verlaten. President Truman brengt zijn eerste officiële bezoek aan Ca nada. Hij werd er gisteren in het parlement ontvangen en hield een rede over de samen werking der V. St. met Ca nada, die ten doel moet hebben, „de wereld weer gezond te ma ken en voor de volken der aar de opnieuw de omstandigheden te scheppen, waarin zij door eigen inspanning zich zelf kun nen redden." In zes punten stippelde de pre sident vervolgens de gemeen schappelijke politiek uit, waartoe hij Canada's medewerking ver zocht. lo. Wij streven naar een vre dige en welvarende wereld, waarin alle buurlanden, even als Canada en de Ver. Staten, met elkaar leven op voet van gelijkheid en in wederzijdse waardering. 2o. Wij willen al onze krach ten wijden aan de bevordering van het internationale herstel, door hen te helpen, die voor dat zelfde doel zich eveneens wil len geven tot het uiterste. 3o. Wij willen hen steunen, die vastbesloten zijn, zich zelf te regeren, zoals hun dat goed dunkt en die het recht van an deren, om hetzelfde te doen, respecteren. 4o. Wij willen diegenen hel pen, die in vrede wensen te le ven met hun buren, zonder pressie uit te oefenen- of zich te laten intimideren. 5o. Steunen willen we hen, die de waardigheid van het in dividu respecteren. 6o. Wij willen royaal samen werken met allen, die, evenals wij, een betere wereld willen bouwen, waarin de mensheid in vrede en welvaart leven kan. Met nadruk verklaarde Truman, dat de V. S. in Canada een der voorvechters van deze idealen zien. „Met zulke vrienden gaan wij de toekomst zonder vrees te gemoet. Staak dus niet uw vacantie en blijf rustig en gelukkig zitten, waar ge uw vermoeidheid met een „dolce far niente" wilt uitslijten, ook al huivert gij bij een briesje en laat de zon u voorlopig in de «teek. Want zie, terwijl wij dit schrijven „daghet het in het Oos ten.,. Een heerlijk gulden licht valt reeds door de vensterruit, waarvoor wij ons hebben neergezet en reeds morgen, zo deelde dr. H. ten Cate ons mede, breekt 'n nieuwe warm- te-periode aan. Als is er reeds een flinke hap in deze maand gezet, de voorspelling, dat Juni zeer warm zou worden, kan dus nog uitko men. Hoe warm? Dat valt moeilijk te zeggen en wat 'belangrijker is, hoe lang die periode zal duren, is evenmin vooruit te bepalen. Dr. ten Cate is iemand, die het weer op zijn „duimpje" kent. Hij weet het weer van zestig jaar ge leden, toen het in Mei even warm was als in de maand, die thans achte- ons ligt. Voor hem liggen nauwkeurig bijgehouden kaarten en graphieken waarmee hij ons geheugen aan af gelopen koude en warme dagen d-*ug weet op te frissen. Met voor spellingen is hij voorzichtig. Ten slotte is het K.N.M.I. geen goochel- inrichting en wordt het weer heus niet bepaald, zoals wij eens in een humoristisch blad zagen afgebeeld door met een pijl te gooien naar een bord „warm, koud, regen of zacht", waarnaar men dan met de rug gekeerd staat. Zo is over de maanden Juli en Augustus, de klassieke vacantie- maanden niets met zekerheid te zeggen. Wel is het vaak zo: als Jum erg warm geweest is, blijft er voor Juli en Augustus gewoon lijk weinig over, wat nog heel niet wil zeggen, dat wij uitgerekend deze maanden beslist slecht weer moeten hebben. Als tegenprestatie voor de win ter. ie wij gehad hebben, menen wij natuurlijk recht te hebben op een mooie milde zomer. Hoe staat het daar mee? Wel volgens bere keningen is op twintig strenge v uit s in de laatste 2 Vi eeuw een te koude of een normale zomer ge volgd. Normaal betekent in ons Gisteren stonden opnieuw een aantal Illegale werkers voor het B. G. te Amsterdam te recht, die, nadat zij verdien stelijk werk hadden verricht voor het illegale blad „Vrij Ne derland", In Nov. 1943 door verraad in handen van de Haar lemse Inlichtingendienst vielen, doorsloegen en daardoor de dood van Haarlemse inwoners op hun geweten hebben. Het was de 34-jarige dienst bode Augusta Kappelhof uit Haarlem, die de sneeuwbal aan het rollen bracht, die tot een la wine aangroeide. Zij was bevriend met de bij de Wach- und Schutz- dienst aangesloten 41-jarige J. C. M. Beenen uit Haarlem en hoewel zij zelf wel eens iets aan dr ver spreiding van illegale blaadjes deed, deelde zij hem uit loslippig heid mede, dat bij Ernst Moor- hoff, een 32-jarige meubelmaker, exemplaren van het illegale blad lagen opgeslagen. Beenen briefde dit nieuws gretig over aan de pro- Duitse rechercheurs Willemsen en Smits van de inlichtingen dienst, die tot arrestatie van Moorhoff overgingen. Moorhoff was angstig en sloeg door: hij deelde de rechercheurs mede de exemplaren regelmatig te ontvangen van een zekere Ver kerk (een schuilnaam voor mr. A. H. van Namen, uit Amsterdam, bovendien gaf hij het adres op van de fam. Lohmann in Haar lem, die in deze plaats de leiding had. Daarop werd de gehele familie Lohmann gearresteerd. Grootva der en vader kwamen in Duits land om. Het Brabantse dorpje Alphen had zich Dinsdag in een feestkleed gestoken ter gelegenheid van de komst van de Bisschop-coadjutor van Breda, mgr. J. Baeten, die de ze dag voor het eerst als zodanig zijn geboortegrond' betrad. De komst hield verband met de toe diening van het H. Vormsel. Bij het binnenrijden der gemeen te werd mgr. Baeten verwelkomd door burgemeester Ancion waar na een landelijke optocht de kerk vorst naar de noodkerk bracht. In een toespraak tijdens de plech tigheid herinnerde mgr. Baeten er aan. dat het thans juist dertig jaar geleden was. dat hij aan ditzelfde altaar zijn eerste H. Mis celebreer de. Omstreeks half vijf bracht de dorpsharmonie een serenade, waar na het Alphens mannenkoor een vocale hulde bracht. Tot slot van deze dag verrichtte mgr. Baeten de inzegening van een Mariakapel. Een Ned. meisje, serg.-majoor H. A. M. Heyer, die 160 geall. para- chufespringers uit de handen van de Duitsers wist te houden, is te Batavia begiftigd met de Ameri kaanse vrijheidsmedaille. aldus A. P. Na de bevrijding nam zij vrij willig dienst om tegen de Japan- ne.s te vechten. Zij is thans gesta- tionneerd op Borneo. Beide zoons Jan en Tom waren de oorzaak van de lawine. Hoewel zij wisten, dat de inlich tingendienst lijsten in handen had gekregen met namen en adressen van talloze Haarlem mers, die regelmatig het blad ont vingen, en hoewel zij de gelegen heid hadden deze mensen te waar schuwen, verspreidden zij gerust stellende berichten, zodat tiental len Haarlemmers werden gearres teerd, waarvan er ongeveer 16 nimmer uit Duitsland zijn terug gekomen. Aanvankelijk waren beide jon gens eveneens door de inlichtin gendienst gearresteerd, maar bei den werden losgelaten nadat zij getoond hadden bruikbaar mate riaal voor de Duitse handlangers te zijn. Sensationeel was de jacht, die gemaakt werd op mr. van Na men en waarbij vooral Tom zich veel meer dan nodig was heeft in gespannen. Op miraculeuze wijze ontsnapte deze vooraanstaande illegale werker enkele maanden na zijn arrestatie. Op 29 Oct. van verledert jaar werd tegen de dienstbode kap pelhof 8 jaar geëist, tegen de verrader Beenen 20 jaar, tegen de illegale werker Moorhoff, die, ondanks mededelingen aan de in lichtingendienst enkele jaren naar een concentratiekamp werd ge stuurd, 2 jaar R.W.I. en tegen de 28 jarige Jan Lohmann, die zich evenais Moorhoff op vrije voeten bevond, 2% jaar R.W.I. Bij de behandeling van de zaak tegen de 26-jarige Tom Lohmann, die toen nog was gedetineerd, werd de zaak destijds gestaakt. Gisteren stonden de diverse verdachten in omgekeerde volg orde terecht. De proc. -fiscaal, mr. J. Besier, eiste „met deernis in zijn hart" omdat hij zich de dwangpositie, waarin de verdach te verkeerd had, goed kan inden ken, tegen Jan Lohmann opnieuw 2V2 jaar R.W.I., omdat deze naar zijn mening toch de vijand meer hulp heeft geboden dan strikt noodzakelijk was, tegen zijn broer Tom, die inmiddels ook op vrije voeten is gesteld en opnieuw ver scheen in het unform van het Ned leger, requireerde mr. Besier 5 jaar met aftrek, In Oct. van verleden jaar had ne proc.-fiscaal tegen Errist Moor hoff twee jaar geëist. Hij achtte nit thans een te hoge straf, daar Moorhoff reeds twee jaar in oen concentratiekamp had doorge bracht en een groot aandeel had gehad in de verspreiding van het blad, en verlaagde zijn eis tot 3 laar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Als vierde verdachte verscheen de 41-jarige J. C. M. Been«n. ex- NSB-er. dfc lid was van de Wach- und Seh"f"<'ienst en de hoofd schuldige was van het verraad. Hij was het, die de inlichtingen dienst aan het eerste spoor hielp. De proc.-fiscaal verlaagde ook te gen Beenen zijn eis en wel van 20 jaar tot 15 jaar, mede in ver band met het feit, dat Beenen verleden jaar voor een ander ver raad reeds tot 7 jaar is veroor deeld. Beenen ondergaat wel een uit zonderlijke berechting. Er is n.l. intussen een derde zaak tegen hem aanhangig gemaakt. De bijzon dere omstandigheden zijn er de oorzaak van, dat hij voor iedere zaak apart terecht staat en niet zoals gebruikelijk éénmaal voor zijn rechters verschijnt en dan één straf krijgt voor alle be wezen misdaden samen. De proc.-fiscaal persisteerde bij zijn vroegere eis tegen mej. Kap pelhof, de vriendin van Beenen, die thans verklaarde, dat Beenen haar gedwongen had hem te ver tellen, van wie zij de blaadjes, die hij bij haar thuis op tafel had aangetroffen, had ontvangen. De proc. nam het haar kwalijk, dat zij na de bevrijding opnieuw de uit een interneringskamp ont snapte Beenen in haar huis ver borgen had gehouden en eis^e evenals in October 8 jaar. Het Hof zal 24 Juni uitspraak doen. De ver. Nederland-Indonesië is voornemens op 18 Juni te Am sterdam in het R. A. I.-gebouw een openbare bijeenkomst te hou den om zich uit te spreken voor een vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie en tegen het gebruik van wapengeweld. land echter niet mooi. Wij hebben in ons land nu eenmaal een on gunstig klimaat, zodat wanneer De Bilt spreekt over normaal weer, men er twee of drie graden boven moet zijn, wil het mooi heten. Wist u, dat het in ons kikkerland je des zomers gemiddeld om de andere dag regent? In Mei was het ongeveer drie graden boven normaal. Een record temperatuur werd genoteerd op 3 Juni j.l. en wel 33.7 in de schaduw duw, een temperatuur, die gemid deld in geen eeuw, zo vroeg in het jaar, is voorgekomen. Daar moest wel een „inzinking" op volgen. Maar nu vleien wij ons met de gerechtvaardigde hoop. dat wij onze demi weer in de mot- kast kunnen bergen en leggen ons badpak bij de hand. Met de levering van fietsban den aan het publiek blijkt het niet zo te vlotten, als iedereen wel zou wensen. Door het Rijksbureau voor Rubber is n.l. een circulaire verzonden aan de grossiers en fa brikanten van fietsbanden, waar in wordt gewezen op de vele ont vangen klachten, dat het onmo gelijk is de Mei-bonnen voor fiets banden onder te brengen, omdat het voor Mei beschikbare quotum reeds is uit geleverd. Met het oog daarop werden de bandenleveranciers door het rijks bureau in de gelegenheid gesteld, hun Mei-bonnen bij de vakgroep in te leveren tot 20 Juli a.s. Te zijner tijd zullen in ruil daarvoor Juli-bonnen beschikbaar worden gesteld. Degenen, die in Mei een bon ter verkrijging van een fietsband bij een handelaar hebben ingeleverd en die vol ongeduld op de leveran tie van hun band aandringen, zul len dus tot begin Augustus moe ten wachten, alvorens zij hun sta len ros van een nieuwe band kun nen voorzien. Ghandi heeft op een gebedsbij eenkomst een beroep gedaan op de voorzitter van de Mohamme daanse liga, waarin hij deze ver zocht zijn volgelingen voor te houden, dat de strijd voorbij is. Ghandi verklaarde, het niet eens te zijn met de pessimisten. Hij is zich bewust, dat de dominionsta- tus achterstaat bij volledige on- afhankelijkheid; maar met de do- monion status is reeds iets groots bereikt, vooral nu Voor-Indië zich het recht voorbehoudt om te al len tijde uit het Britse gemene best te treden. De pogingen om de wereldvrede te winnen gaan met zulk een ka baal en het afschieten van grof geschut gepaard, dat wij Neder landers als gemiddelde Europea nen het gevoel krijgen, of af en toe de stukken eraf vliegen. Naievelingen van 1945, zonder voldoende ervaring ten aanzien van zeggen en doen en zonder inzicht voor wat betreft zielkun dige verwikkelingen, zullen op het ogenblik wel de indruk hebben opgedaan, dat voor de nieuwe we reldorde gevochten zal moeten worden. Ook al komen er dan geen atoombommen en kanonnen aan te pas. De strijd gaat om een persoon lijke plaats, om de rang van het gezin, om de handhaving van een land, om de macht in een wereld deel. Bij elk dezer pnderdelen loopt de kamp over het vinden van een bestaansmogelijkheid via de Ijjnen van overleg, schikking en eerlijk heid op de basis van de doodge- prate, vaak misbruikte, maar nog steeds onvoldoend toegepaste lief de en rechtvaardigheid. Voor de vrede is scholing van de geest nodig, geest, die onder alle rangen en groepen werkend, zelfs bij de dwaaste situaties, de hartstochten kan beheersen. Van die beheersende geest in alle geledingen zijn we ver af. Wantrouwen is een demon, die slachtoffers met millioenen maakt, onverstand bij werkgevers en werknemers lokt conflict op conflict uit, speculatie van revolutionnairen van beroep op de domheid der menigte, gaat zover, dat men zich af vraagt, hoe het mogelijk is, dat de massa zich zo laat beetnemen, erger laat verontrusten zonder schijn van kans op een stukje echt geluk. Een stakingslust demonstreert zich, terwjjl staking pas is geoor loofd, als geen enkel bonafide middel heeft gebaat. Daarbij komt, dat nog veel te weinig eco nomisch inzicht is verkregen over wat kan en te weinig sociaal be grip bestaat voor wat moet. De regering in een periode van ge leide sociaal-economie kan daar om nooit genoeg verhelderend licht werpen en laten werpen op haar doen en laten. Ook de gewone mens wil weten, waaraan hij toe is: Wil hij goed weten, dan weet die gewone mens ook tot zich zelf te zeggen: af wachten, volhouden, doen. Een massa mensen maakt ove rigens nu de indruk gaarne met open ogen voor de gek gehouden te willen worden. De wereld is zwaar ziek. Maar genezing is met de wonderolie van het communisme, onder welke naam dan ook, niet mogelijk. Ook al wordt nu, zoals uit een corres pondentie met Tsjechoslowakije bleek, in dat land een proef met twee scheutjes wodka genomen. Wijl men bjj de Westerse dran ken geen baat vond. Men zal ech ter spoedig ervaren, dat de won- derolie eigenlijk 'n bijtend zuur is. We verwachten de geboorte van een nieuwe maatschappij. Zij zal zwaar zijn. Daarvoor zijn nodig, hersens, kundigheid en rust. Men zie zelf, wat men van die voorwaarden kan opbrengen, op dat men bij het proces bruikbaar zij en geen sta-in-de-weg. HENK VAN DER MAZE. Op een druk bezochte vergade ring van slagers, welke te Maas tricht werd gehouden, heeft de heer de Ruyter, directeur van het bur. R. K. Hanzebond voor sla gerspatroons te s Hage uitvoerig de stand van de Ned. vleespositie besproken, waarbij hij mededeel de, dat men in de loop der komen- ™ande* Het dieptepunt van thans zal zijn gekomen. Spr. verwachtte dat men op het einde van 1947 zou kunnen komen tot h a 4 ons vlees per week hoofd. per Daartoe zal de binnenlandse vee stapel op peil moeten worden ge bracht, want Nederland moet een einde maken aan de zeer kostbare vlees-import, waarmee men tot nu toe het vleesrantsoen wist te hand haven. De heer de Ruyter zeide voorts, dat het Ned. slagersbedrijf een zeer ernstige crisis wacht, ten- Z1-' de *J000 slagers-vakgenoten zich hecht aaneensluiten tegenover de coöperatie, maar vooral tegen de vleeswarenconcerns. Spr. zeide vernomen te hebben, dat men in Oss thans druk bezig is met de bereiding van diepvrïes- vLees' s de "biefstuk-in-cello- phane door de kruidenier zou worden verkocht, zou dit voor het slagersbedrijf een grote slag zijn. Voor alles dienen de slagers aldus spr., hun eigen vrije vakbond sterk te maken, waardoor tevens de on gewenste vakgroep verdwijnen zou. O Robert Round uit Meacville (Pennsylvania), wiens universi taire studies onderbroken werden door de oorlog van 1864, heeft eindelijk zijn diploma voor let teren van de universiteit ontvan gen De gediplomeerde tefc 102 lentes. De laatste overspanning t an de - r oorbrug hij Sliedrecht werd bisteren met b- bokken 4 jax en Herac'es gej/'-nlst. Het gereed komen van deze brug doet het verbinding DordrechtAym egen belangrijk nabijkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1