Een gesprek met BelaVarga W Nota der Ver. Staten inzake Hongarije AJAX en N.E.C. aan de leiding Eindelijk weer Zwaluwen-zege In de herfst nieuwe verkiezingen eerberichtj Thuisclubs konden succes van j.l. Zondag niet herhalen Dlf RA RE wereld Ruit nieuwtjes Cricket Engelang-Zuid Afrika Rode Duivels volkomen verdiend met 4-1 verslagen Protesten en eis om opheldering Om het voetbalkampioenschap DONDERDAG 12 JUNI 1947 PAGINA 2 OP DE MEESTE j PLAATSEN WARMER j WEER STAKING IN SPANJE Honderd arrestaties Naar U.P. uit Madrid meldt, zijn Spaanse arbeiders voor de tweede maal binnen zes weken in het Baskenland in staking ge gaan. De havenarbeiders aan de kust van Biscaye hebben name lijk het werk neergelegd, omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt over het uitbeta len van overwerk. Er werden ca. honderd arrestaties verricht. LOODSDIENST NOORDZEE. OOSTZEEHAVENS Meer en meer blijkt de behoefte voor minder regelmatig in öe Europese wateren vertoevende schepen, zich op hun reizen via het Engels Kanaal naar de Oost zeehavens van een loods te voor- Zien. De gezagvoerder der koop vaardij G. Joosse heeft nu in sa menwerking met Dirkzwager s Scheepsagentuur N.V. te Maas sluis het plan tot uitvoering ge bracht voor een min of meer offi- cieuse loodsdienst Noordzee-Oost- zeehavens, de United Baltic Coast Pilotage geheten. Als loodsen ko men uitsluitend in aanmerking zij, die in het bezit zijn van de door de wet geëiste diploma's en me dische certificaten, terwijl ruime Oostzee-ervaring verlangd wordt. BOEKENNIEUWS No. 21 HEERENVEEN—AJAX 0—2 Gasten ivaren technisch ver superieur NEC—MYY 3—3 Nijmegenaren maakten in de laatste minuut gelijk VOETB ALUïTSLA GEN NED. WIELRENNERS IN HET BUITENLAND TT.RACES OP HET EILAND MAN BONDSELFTAL TEGEN TSJECHOSLOWAKIJE VOETBAL IN DE RADIO Eerste match eindigt in een draw Van onze S-redacteur) BOEDAPEST, 9 Juni 1947. In het begin van de vorige week is de politieke heksenketel in Hongarije plotseling op kookhitte gekomen. Het begon met het aftreden van Fer ene Nagy, de minister-president, die eerst zijn vrouw en kinderen naar Zwitserland had gestuurd en hen later was gevolgd en die na geruime tijd bij de Hongaarse gezant te Bern zijn aftreden officieel bekend maakte. Daarop kwam de vlucht van Var ga naar de Amerikaanse zone in Oostenrijk, wat een nog grotere beroering teweeg bracht. Het toeval wilde, dat ik juist enige dagen tevoren door de president van het Huis van Afgevaardigden, Béla Varga, was ontvangen om hem te spreken over de politieke verhoudingen tussen Kerk en Staat, waarover ik wenste te worden ingelicht. Wie kon ik beter vragen naar deze verhouding dan deze pries ter, die een der zeer weinigen in Hongarije was geweest, die de moed had gehad zich tegen de Duitsers te verzetten. Hij was land had gevoerd, benevens een geheime code, waarvan de sleutel alleen aan hem en aan zijn secre taris Kóroly Raksónyi bekend was. Deze benevens nog een an dere secretaris en enige afge namelijk voor de oorlog pastoor vaardigden van de Kleine Boeren- in een dorp aan de Balaton n.l. partij zouden volgens dit sociahs- in BalatonboglAr waar een Pools tische blad tegelijk met hem naar gymnasium was, het enige buiten het buitenland zijn gevlucht, de Poolse grenzen. Zo kwam hij Daarna wordt in dit bericht me- ln contact met de Poolse verzets- degedeeld: „De gevonden corres- beweging en werd hij de schakel pondentie en het geheime dossier tussen deze beweging en de Pool- bevatten zulke geheime gegevens se regering in Londen, die van ten opzichte van de samen2we- hem alle berichten ontving, welke ring, dat na een korte bestude- zij nodig had over de toestanden ring van het materiaal onmiddel- ln Polen. I lijk de afdeling veiligheidsdienst Hij deed dit gevaarlijke werk Van het ministerie van Binnen- tot de komst der Duitsers in Hon- landse Zaken werd gewaar- garrje. Toen moest hij vluchten; I schuwd". hij vond eerst onderdak bij een In artikel wordt ook gespro- bisschop in Boedapest en werd bij ^en over een samenzwering tegen verstek ter dood veroordeeld. Hij de Hongaarse eenheid door deze zwierf rond en vond tenslotte hulp bij Nederlandse officieren, die uit Duitse krijgsgevangen schap naar Hongarije waren ge vlucht, en in hun eigen moeilijk heden zich ook nog ontfermden Óver deze priester, die bij eigen vrienden geen onderdak kon vinden. Dit vertelt mij Béla Varga in zijn grote Werkkamer in het par lement en hij spreekt met de grootste eerbied over deze Ne derlandse officieren, die hem alle hulp boden, welke zij konden geven. Op die dag werd juist het af treden v"n minister-president Ferene Nagy bekend en de pre sident van het Huis van afge vaardigden zag de nabije toe komst zeer somber in. Hij was zijn moeilijke taak be gonnen met de opvatting, dat het beter was met de communisten samen te werken dan als katho lieken alleen in een gevaarlijke oppositie te gaan. Een opvatting, ook door de Tsjechische katholieke leiders in practijk gebracht. Toen hij "vernam, dat ik juist enige weken in Tsjechoslowakije had vertoefd, informeerde hij nieuwsgierig naar de politieke toestand in dat land en ik zette hem de opvattingen der katholie ke politieke leiders aldaar uiteen, zoals ik deze juist vernomen had van katholieke afgevaardigden in Tsjechoslowakije vooral van de minister, mgr. Hala. „Was dit bij ons ook maar mo gelijk", verzuchtte toen Bela Varga. „Ziet U. zeide hij mij, ik ben priester, ik leef in een klooster en ik ken slechts één taak: mijn Kerk en mijn land te dienen, maar zoals de verhoudingen tussen kerk en staat hier zijn ben ik bang, dat de toestand te gespan nen en op de duur onhoudbaar wordt". En hg liet zich ontvallen: „Nu is Nagy afgetreden, het zal van daag wel in de bladen staan; en als ik nu iets verkeerd doe, dan Verdwijn ik zoals Kov&cs Béla". Twee dagen later sprak ik hem opnieuw. Hij had mij gevraagd, als ik naar de kardinaal ging, deze zijn vrees voor de toekomst bij deze gespannen verhoudingen mede te delen en hem dan de uit slag te vertellen. Bij dit tweede bezoek, dat heel kort was, deelde hij mij mede, dat de politie met een verklaring was gekomen van dc gearresteerde afgevaardigde Béla Kóvécs waardoor hij en Nagy zouden zg'n gecompromit teerd. Reeds voordien had zich het gerucht in Boedapest verspreid, dat minister-president Nagy als mannen en misschien ook door anderen, die tot nu toe geen foi speelden in de fascistische samen zwering. Dit aan het adres van de man. die bijna als éénling de moed had zich metterdaad tegen de Duit sers te verzetten en door reze ter dood werd veroordeeld. In dit verband is de medede ling interessant, welke de sociaal-democratische minister van justitie Istv&n Riess inij deed in een kort onderhoud, dat ik dezelfde dag ook met hem had. Hy deelde mfl mede, dat hy met de communistische mi nister van Binnenlandse Zaken de opdracht had gekregen een nieuwe wet op het kiesrecht sa men te stellen. „Ik wil niet zeggen, zeide hij my, dat Hongarije fascistisch is. maar wel fascistisch ingesteld, en het gaat niet aan, dat der- geiyke mensen en deze vindt men vooral In de middenstand mede invloed uitoefenen op de samenstelling van de rege ring. In één maand zullen \vi hiermede klaar zyn en dan zul len er in het begin van de herfst nieuwe verkiezingen worden ge houden". De vraag rijst: wie zullen er bij deze nieuwe verkiezingen worden uitgesloten; aan wie zal op grond van deze wet het stemrecht wor den onthouden. De verklaring van minister Riess laat niet veel ruim te tot twijfel. In de avond van diezelfde dag gingen wij peinzend door de stra ten van Boedapest; en een der vele bedelaars en oorlogsvermink ten, die daar op de trottoirs de na oorlogse ellende van deze grote stad demonstreerde, riep, tot ons, toen wij voorbij gingen„Een aalmoes om Godswil, opdat de vrijheid ons deel zijn, maar niet deze vryheid". Te Washington is officieel hekend gemaakt, dat Dinsdag avond een Amerikaanse nota inzake de recente gebeurte nissen in Hongarije is verzonden aan luitenant-generaa Swiridof, de Sovjétrussische voorzitter van de geallieerde bestuursraad voor Hongarije. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M .1. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Koude nacht. Overdag meest: matige wind tussen Noord- j Oost, en Oost. In de Noorde- lijke provincies nog overdrij- 5 vende wolkenvelden, in hetS J overige gedeelte van het land j licht tot half bewolkt. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. 13 Juni: Zon op 4.20 uur, J onder 20.00 uur; Maan op 1-54 uur, onder 14.12 uur. 1 S Naar verluidt, wordt in deze nota niet met zoveel woorden gezegd, dat de Verenigde Staten de Hon gaarse kwestie voor de V. N. zul len brengen: wel wordt ln de tekst duidelijk uitgedrukt, dat deze past zal kunnen worden. In de procedure, indien nodig, toege- nota wordt verder protest aange tekend tegen de wijziging in de Hongaarse regering en ophelde ring gevraagd over het aandeel van de zijde der Sovjet-autoritei ten in het aftrèden van Ferene Nagy. Afschriften van deze nota zijn "ezonden aan de Hongaarse, de Britse en de Russische, regering. De tekst ervan is niet tevoren aan de Britse regering getoond, doch wel was er overleg gepleegd over de inhoud. In antwoord op het Engelse ver zoek om opheldering over de po litieke gebeurtenissen in Honga rije .heeft Molotof de' Britse re gering ervan beschuldigd, zich te hebben gemengd in de binnen landse aangelegenheden van dit land. Dit werd gisterenavond in het hogerhuis onthuld door lord Pakenham. de Britse minister, ver antwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk. Pakenham verklaarde, dat hij de Britse ambassadeur in Moskou instructie had gegeven, de kwestie der Hongaarse regerings wisselingen met Molotof te bespre ken en te verzoeken, in kennis te worden gesteld met de feiten. Hierop wilde Molotof klaarblijke lijk niet rechtstreeks antwoorden en nam zijn toevlucht tot zijn ge bruikelijke methode: de beschuldi ging. Lord Pakenham wees haar echter nadrukkelijk van de hand. Ook in het lagerhuis is de toe stand in Hongarije ter sprake ge komen. Minister Bevin verklaar- onder de macht van de communis ten wil brengen. Nagy trok een parallel tussen deze en de nazi methoden en oordeelde het nodig, dat de Angelsaksische mogendhe den 'n volledig onderzoek instellen naar de samenzwering in Honga rije. Dit zou echter niet op Hon gaarse bodem, doch te New York of Genève moeten plaats vinden, waar dan ook de originele bewijs stukken heen ggbraeht zouden moeten worden. Nagy was van mening, dat de communisten de uitschakeling van de leidende de mocraten maandenlang hebben voorbereid. Telegram van Bartok Volgens de „Wiener Kurier" is de Hongaarse gezant te Wenen, Laszlo Bartok, afgetreden en naétr Zwitserland vertrokken. Bar tok gaf van zyn aftreden kennis in het volgende telegram. „Acht tien maanden geleden werd ik door het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken uit de bal lingschap terug geroepen. Ik aan vaardde die uitnodiging met vreug de, in de hoop een vrij en waarlijk democratisch Hongarije te kun nen dienen. Thans zie ik mij in deze verwachting teleurgesteld en ik moet handelen in overeen stemming met mijn geweten. Ik ga opnieuw ln ballingschap". De staking begon in de haven van Pasajes. Het aantal stakers is niet bekend, maar men gelooft, dat al het personeel, belast met het laden en lossen der schepen, er bij betrokken was. De United Baltic Coast Pilota ge heeft reeds de medewerking ingeroepen van de directeur-gene raal van het loodswezen, om deze dienst onder zijn autoriteit te kun nen stelleh. Door het instellen van deze dienst hoopt men het buitenland de zekerheid te verschaffen, dat het niet in handen kan vallen van een willekeurig persoon, die door niemand wordt gecontro leerd en aan niemand verant woording verschuldigd is, in de Downs, de Noordzeehavens, Ham burg, Bremen en aan de Baltische kust zijn reeds loodsen van deze dienst gestationneerd, die op tele grafische aanvraag bij Dirkzwa ger Maassluis beschikbaar zijn. Het merkwaardige van de gisteren in de competitie om het landskampioenschap gespeelde voetbalwedstrijden return weds trij dien van die van j.l. Zondag is dat in beide de ploegen die drie dagen geleden in de uitbeurt knap voor de dag kwamen, thans voor eigen publiek tegen dezelfde tegenstanders een mindere prestatie verrichtten. Heerenveen, dat in Amsterdam aan Ajax een 33 gelijk spel had kunnen afdwingen, moest thans ln eigen „heite. lan" een 20 nederlaag incasseren. En N.E.C., in Maas tricht met 13 overwinnaar gebleven, bereikte in de Keizer Karelstad tegen M.V.V. niet meer dan een 33 gelijk spel. Ajax en N.E.C. hebben nu beiden 3 punten Heerenveen en M.V.V. beiden 1 punt. tekende meteen het einde van 'n strijd waarvan de verhouding met 3—3 juist is weergegeven. De stand is nu: 2 11—3 5_s 2 11—3 2—111 3—5 2 111 4s Ajax N.E.C Heerenveen M.V.V Afd. II sen om, indien hij onschuldig is, naar zijn land terug te keren en zijn beschuldigers het Zwijgen op te leggen. Bevin antwoordde, dat hij een dergelijke raad niet kon geven, alvorens van „een andér land" een veiligheidswaarborg te heben o tvangen. Reuter meldt uit Londen, dat het hogerhuislid, lord Vansittart van ex-premier Nagy een brief heeft ontvangen, waarin deze ver klaart, dat de Sovjet-unie welbe wust de burgerlijke democratie omver wil werpen en het land de, dat hij nog weinig mededelin gen kon doen. De communist Gal- udi. WÉ lac^.er stelde hem de vraag, óf de voorwaarde voor zyn terugkeer minister de voormalige Hongaarse zou hebben geëist, dat Kóvdcs zou I Premler Na^ nie* wilde advise- worden vrygelaten. Kóvdcs, Nagy en Varga waren de mannen, die na de bevrijding welk woord in het oor der meeste Hongaren een ironische klank heeft de leiders waren geworden der. Klei ne Boerenparty en deze in de huidige bedding hadden geleid. Kóvécs was gevangen genomen en niemand had meer Iets vqn hem gehoord; Nagy, de minister-presi dent was naar het buitenland ge vlucht, en nu stond Varga voor het feit, dat er een voor hem com promitterende en door Kóvacs ondertekende verklaring de politie in handen zou zijn gekomen. Hg was zeer nerveus en zeide herhaaldelijk: „Wat zal het ein de hiervan zyn?" En tenslotte zeide hij: „ik geloof, dat mg slechts deze keus blijft: het lot van Kóvécs of dat van Nagy' Slechts twee dagen later ging het gerucht door Boedapest, dat Eéla. Varga, de president van het Huis van afgevaardigden naar het buitenland was gevlucht, welk ge rucht spoedig door de Hongaarse bladen werd bevestigd. De soc. dem. „VilagosséLg" („Het Licht") gaf over deze vlucht een groot artikel van de hand van Laszló Zsolnai, waarin men de toon herkennen kan van soortgelijke berichten, welke ons ln de bozettingstyd werden voor gezet. Hierin wordt medegedeeld, flat Varga zijn vlucht reeds lang zorgvuldig had voorbereid, omdat ln zijn werkkamer in het Maria- num, het klooster, waar hg woon de, geen enkel papier was aange troffen; Varga had alles voor zgn vlucht vernietigd. En daarop volgt dan de mededeling, dat ln een kast ln zgn werkkamer in het Parlement correspondenties wer den gevonden, welke hg met zyn politieke vrienden in het buiten- Het plail om in Rotterdam èen centrale stadsverwarming aan te leggen, wordt in een der Rotter damse dagbladen op de volgende wijze verdedigd: „Dat in de winter In een gro te stad 's morgens om pl.m. 8 uur circa 100.000 mensen onge veer gelijktijdig de kachel uit- poken, de asla legen, houtjes hakken en kolen gaan scheppen, getuigt eigenlijk van een der mate ontstellend gebrek aan ef ficiëntie en samenwerking, dat men van de verwarming terecht in de moderne stad een collec tief bedrijf wenst te maken." De redactie van Die Hare We reld heeft een plan betreffende de aanleg van een reusachtig bui zenstelsel, waaruit men om half 11 's morgens chocolademelk, te gen 6 uur 's avonds een borrel, te circa half 8 koffie en rond mid dernacht een tandenreinigende vloeistof kan tappen, alles opdat voorkomen worde dat op een be paald tijdstip eeri aantal mensen hetzelfde zou doen. In Juli zal een begin gemaakt worden met de verspreiding van het tweede deel van de inter- loeale telefoongids. In totaal moeten 185,000 exemplaren wor den gedrukt. Op 1 Juni bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Nederland 812.836 tegen 786.269 op 1 Met, Het aantal aansluitingen op het rgksradio-distributlenet bedroeg op 1 Mei 479.121 tégen 477 372 op 1 April. <J> De „Maetsuycker" wordt Vrijdag ochtend a.s omstreeks 8 uur te IJmuiden verwacht. De debar- katle begint 's mlddaga om 2 uur te Amsterdam. In de zeepfabriek „Mna-seEle" te Tilburg brak brand ult( tenge volge waarvan de bovenverdie ping, waar grondstoffen lagen opgeslagen, in vlammen opging. <J> De traditionele Venendaalse by. enmarkt wordjt dit jaar gehou den op 15 Juli Mén verwacht oen enorme vraag naar nieuwe volken. Twee vliegtuigen van de Britse marine zijn nabg Cornwall met elkaar in botsing gekomen Een piloot ls gedood en de andere wordt vermist. Een Argentijn,, vliegtuig is te Natal in Brazilië neergestort. Drie leden dér bemanning en twee passagiers vonden de dood; der tien passagiers Werden licht gewond. Het toestel was op weg van Buenos Aires naar Londen. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Franse parlement heeft eenstemmig rati ficatie door de nationale ver gadering van het vredesverdrag met Italië aanbevolen. r> Twee millioen liter brandbom- vulling overgebleven van de Ame rikaanse luchtcampagne tegen Duitsland, zijn toegewezen aan fabrieken om verwerkt te worden tot zeep en benzine voor de Duitse bevolking Het brandbare goedje ligt bij Frankfurt opge slagen In 12.000 stalen vaten. Vijf verdachten in een spionnage- proces te Belgrado, waarbij ook de voormalige militaire attaché j van de Griekse legatie ls betrok ken, zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen van 10 tot 16 jaar. Een waarnemer van de Griekse legatie woonde bat proces bij. Bottome, Phyllis. In de smeltkroes Uit het Engels. Uitg. De Drie hoek, 's Graveland 1947. Psycho analytische roman over een Weense dokter, leerling van Adler. Precaire situaties; over bodige prikkeling is echter ver meden. (III) Finn, Francis S.J. Ondergedoken (..On the run") Ned. Boekhuis, Tilburg 1947. Joe Ranly is in Ierland ondergedoken, door noodlottig toeval raakt hg be trokken in Iersè vrijheidsstrijd. Met onze ervaringen veel over eenkomst. (VI) Maugham, Somerset. Op het scherp van de snede. („The ra zors edgë") Uitg. De Driehoek, 's-Graveland 1947. Darrel komt uit de oorlog als een ander mens, bezeten door godsdienst problemen. Merkwaardig-boei- ende roman rond deze zoeker in de kaleidoscoop van het mo derne leven. Visie op het katho licisme (dat hij afwijst) is on juist. Hierom en om de open hartigheid in het sexuele streng voorbehoud. (II) Hersey, John. Hirosjima. Uit het Engels. Uitg. W. ten Have, Am sterdam 1947. Historisch docu ment over de uitwerking van de atoombom op H. Zes overleven den vertellen hun bevindingen. (IV). Crick. Jef. Petrus Paulus Rubens, de roman van zijn leven. Uitg. Ned. Boekhuis, Tilburg 1947. In gloedvolle kleuren geschreven kunstenaarsroman. Romantisch- boeiend en tevens door de rijke illustraties leerzaam voor zijn oeuvre. (III-IV) I is verboden; II streng verboden; III is voorbehoud; IV is volwas senen; IV-V ls rijpere jeugd; V is allen; VI is jeugdlectuur. Mede gedeeld door I.D.I.L.. Tilburg. Een technisch beter spelend Ajax heeft in een meer spannen de dan op hoog pe 1 -staande wed strijd een 20 zege weten te be halen op de Noordelijke kampioe nen. Reeds na vijf minuten spelen namen de rood-witten de leid ng en eerst vier minuten voor het einde voerde men de score op tot 02. In de tussen liggende tach tig minuten heeft Heerenveen alles in het werk gesteld om het doel van Keizer te doorboren, maar de Ajax-defensie sloot d t- maal als een bus. Van der Veen stoppende uitstekend, terwijl zo wel Potharst als Van der Linden geregeld p ttig ingrepen, en in de Amsterdamse middenlinie vertolk te de linkshalf Staffelen een pracht-party. By Ajax begreep men zeer goed, diat Abe Lenstra geen moment vrijgelaten kon worden. ^Niette min had deze rasvoetballer in het eerste kwart er bepaald pech, toen enkele prachtschoten van zijn voet of door de lat werden ge keerd of rakelings naast gingen. Nadat Michels in de vijfde mi nuut uit een keur ge hoekschop van Draeger hoog had ingekopt, waardoor Ajax een 10 voor sprong verkreeg, volgde een vrij wel gelijk opgaande strijd. Tech nisch gaf Ajax beslist de taon aan. maar het samenspel werd meestal te ver doorgevoerd. De cornerver- houding voor de rust, 72 voor Ajax, bewgst wel dat de blauw witte achterhoede het zwaar had te verantwoorden. Na de rust verwerkte Veenstra onmiddellijk een fraaie kopbal van Brockmann tot hoekschop, waarna Heerenveen iets meer aan het woord kwam. Het aangeven der ballen aan de voorhoede, ge schiedde echter dikwijls te onzui ver en men speelde de Ajaxver- dediging geheel in de kaart. Eerst toen Jonkman met Rrandsma van plaats verwisselde, kwam er iets beter spel in de blauw-witte aan val. Op fenomenale wijze ver werkte Keizer in deze periode een schot van Abe Lenstra tót hoek schop. Vier m'nuten voor het einde, toen een hoekschop op het Ajaxdoel was weggewerkt, ging Draeger er van de middenlijn al leen van door en langs de uSlo pende Veenstra bracht hij de stand op 02. De wedstrijd te Nijmegen had aanvankelijk hetzelfde karakter als in Maastricht. De Limburgers speelden een vlot en open spel en overrompelden in de eerste helft N.E.C, dat zeer gehandicapt was door het niet kunnen spelen van Krebbers, die op de spilplaats on voldoende vervangen werd door Theeuwseh. Bovendien was de linkervleugel van N.E.C. ver zwakt door het invallen van Pleg- makers, die geen voldoende ver band kon houden tussen Van He- mert en Lakenberg. M.V.V. was volledig uitgekomen en was voor namelijk in de aanval, terwijl N.*E.C. zich beperkte tot enkele uitvallen, welke haar nochtans de leiding bezorgden, toen Disveld met een door Hendriks goed aan gegeven bal de roos trof 10. Nauwelijks was er afgetrapt of de hele Maastrichtse verdediging drong naar voren en door een misverstand in de N.E.C.-verde- dlging wist Tap gelijk té maken. Van dit ogenblik af overheerste M.V.V. maar N.E.C. kon voldoen de weerstand bieden om de stand blank te houden, tot kort voor rust, Verdonschot van Vlieks een mooie pas toegespeeld kreeg en ineens inschoot 12. In de tweede speelhelft was N.E.C. een geheel ander team. De Nijmegenaren waren het meest in de aanval en forceerden tal van corners. Zo kwam de gelijkmaker, toen Hendriks een scherpe hoek schop nam en Theeuwsen de bal onhoudbaar inkopte 22. De Maastrichtse verdediging moest haar uiterste krachten inspannen om de N.E.C.-ers van zich af te houden. Toch wisten de Nijmege naren 't doel van Witteling voort durend te benaderen en juist "er- wachtte men van de Nijmeegse kant het winnende doelpunt, toen er een ongeval plaats vond. Nag- tegaal, de keeper van N.E.C., trapte de bal weg, liep tegen Heine op, viel neer en bleef lig gen, het spél werd niet onderbro ken en hiervan profiteerde Ver donschot, om de bal in het lege doel te trappen. Dit wekte con sternatie en men achtte N.E.C. verloren. Doch in de laatste mi nuut kon N.E.C. nog een corner forceren, waaruit Disveld de ge lijkmaker kon inkoppen. Dit be- Om het kampioenschap van Ne derland HeerenveenAjax 0 -s N.E.C.— M.V V. 3—3. District II: D.F.C.—Stormvogels 20, D.H.C.Xe.rxea 0—5. In de wegwedstrijd Brussel Ingooigem waaraan gisteren door 80 profs, werd deelgenomen, ein digde onze landgenoot Schulte als derde op 30 meter achter de win naar Sterckx, die de 150 km. af legde in 3 uur 58 min. Tweede werd van Herzele op 20 meter. In de ronde van Stockholm, die gisteren in de straten van de Zweedse hoofdstad over 35 ron den van 1680 meter werd gehou den, eindigde onze landgenoot Van Beek als derde. Winnaar werd de Deen Pedersen in 1 uur 34 min. 11.8 sec. Van de gisteren gehouden races om de Tourist Trophee luiden de resultaten: Seniorenklasse; Brig„s (Triumph) 150,92 mijl in 1 uur 55 min. 8 sec., uursnelheld 78,67 mijlen. Junlorênklasse: 1. Parkinson (op Nófton) 150,92 myi in 2 uur 8 min., uursnelheid 70,74 mijl. In de lichte klasse werd de eer ste aankomende Mc Geich op Triumph gedisqualificeerd, omdat zijn machine een grotere capaci teit bleek te hebben dan was toe gestaan. Winnaar werd no. 2 Keys. DE TOUR DE FRANCE Drie Franse regionale ploegen Drie lijsten zyn gepubliceerd van renners die voor de Franse regio nale ploegen zijn gekozen. Ze zien er als volgt uit: Ploeg van het Noord-Oosten: Audïer, De Muer, Desprez, De Vreese, Dotgebray, Marcelak, L Gauthier, De Gribaldy, G Martin,' Rolland; reserves: Delillê, Pawll- ciak, Desmoulins. Ploeg van het I'e de France: Barret, Bonaventure, Caffi, Coston, Diot, Lauk, Luêas, Paul Maye, Mul ler, Thuayre; reserves: Goussot, Charpentier. Le Boulanger Ploeg Van hét Zuid-Oosten: M. Bonnet, Fautrier, B. Gauthier, Gl- guet, Gnazzo, Lebailly, Lazarides, Paul Neri, Pemac Vlett'o. Reserves: Remy, Boufïier, Kallert. De prijs voor de beste bergbe klimmer, waarvoor de „Humanlté" in totaal 200.000 francs aan prjjzen beschikbaar heeft gesteld, valt ten deel aan de renner, die het hoogste aantal punten behaald heeft b(j het bestijgen van de volgende bergpas sen: le categorie: Granïer, Croix de Fer, Telegraphe, Galibler, Izoar, Allox, Vars, Peyresourde, Aspin, Tourmalet, Aubisque; 2e categorie: l'Epine, Brauss, La Turble, Port, Portet d'Aspet. Voor de bergpassen van de eerste categorie geldt een hogere punten waardering dan voor die van de tweede., Teneinde ln de prijzen te vallen moet de renner al deze passen bestegen hebben, maar het is daar voor niet nodig dat hij de hele tour uitrijdt. Het Nederlands Bondselftal, dat 22 Juni op de Olympische Dag in het Olympisch Stadion te Amster dam uitkomt tegen Tsjechoslowa- kye ls als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Schgvenaar (E.D-O.) en De Vos (Quick, Nymegen); midden: Engel (Willem II), Möring (Enschedé) en De Vroet (Feyenoord); voor: Wilkes (Xerxes)Bies- broeck (R.C.H.), Van Onselen (V.S.V.), Ryvers (N.A.C) en Groeneveld (Haarlem) De reserves zullen nog nader worden aangewezen. Vrijdag zendt de K.R.O. van 22.5023.00 uur een verslag uit van de beslissingswedstrijd Blauw-Wit Volewijckers in het Ajaxstadion te Amsterdam, terwijl Zaterdag van 22.3022.45 uur door de K.R.O. een verslag wordt uitgezonden van de kampioenswedstrijd Heerenveen —N.E.C. De voetbalwedstrijd Noorwegen Polen te Oslo eindigde ln een 3—1 Noorse overwinning (rust 0—0). Hadden de Zuidafrikanen in de eerste innings van S33 reeds be wezen de bowiery de baas te kunnen, ook in het bowlen be hoeven ze voor de Engelsen ze ker niet onder te doen. Eindigde de eerste dag voor de Engelsen met een stand van 154 voor 2, 'n stand die meer dan voldoende bleek om een zekere draw voor de Engelsen te durven voorspel len, de Zuidafrikaanse bowiery heeft bewezen deze berekening aardig in de war te kunnen gooien. Op de derde dag op een goed battingwicket wisten de Afrikanen heel het testeam voor een magere 208 aan de kant te zetten. Tucket, de medium fast- bowler was onbespeelbaar, heel de morgen bleef hij in actie en voor de lunch aanbrak, was het team er geweest. Slechts Edrich 67 en Compton wisten weerstand te bieden, de rest kon niet in de dubbele cijfers komen. Tucket boekte de prachtige cijfers Van 5 voor 68. Mann met 3 voor 46 stond hem prachtig ter zijde. Nog voor de lunch moesten de Engelsen voor de tweede maal in en ook nu nam Tucket nog een waarde vol wicket door Hutton voor 9 te cleanen. Met zeer voorzichtig spel wisten de Engelsen de score op te voeren tot 278 voor 4. Met wanhoopsmoed hebben vooral Compton en Yardley zich verdedigd. Beide bleven not out en met 274 voor 4 blijft er inder daad voor Engeland nog een kansje op een draw. Vierde dag De onberekenbaarheid van Cric ket is in deze wedstrijd wel allerduidelijkst gebleken. Hebben toch de Zuid-Afrikanen ruim drie dagen het spel geheel in handen gehad, een tweetal foutjes aan het begin van deze vierde dag ge maakt deed de schaal direct ge heel omkeren. Zowel met bat 333 als met de bal 208 voor Enge land toonden de Zuid-Afrikanen zich gedecideerd de meerderen, totdat op het einde van de der de de vermoeienis der bowlers zich deed voelen en het duo ComptonYardley een stand wist op te zetten, welke opliep tot een totaal van 274 voor 4. Wat zou de laatste dag brengen? Compton en Yardley begonnen met veel vertrouwen, maar ook de bowiery gaf bewijzen dat de nachtrust goed had gedaan. Zo wel Tuckett als Smith, Mann en Rowan bowlden uiterst secuur en geen enkele vrijheid kon worden genomen, ook het fielden was meer dan keen en geen run werd er cadeau gegeven. Toen kwam het fatale moment: in één over van Tuckett werden en Yardley (50) en Compton (97) gemist en daarmee scheen het peil te dalen. Tot aan de rust voor lunch bleef dit tweetal ongescheiden, de score liep op tot 407, en het wereldre cord voor het vijfde wicket werd royaal verbeterd. Alles wees erop dat de Zuid-Afrikanen de kans op een overwinning hadden op gegeven. Yardley noteerde 90 en Comp ton 161inderdaad een prach tig staaltje van uitbuiten van de omstandigheden en een prachtcap- tainsinnings. Na de thee hadden de Zuid- Afrikanen weer succes door Comp ton en Yardley in één over weg te werken, maar toen deed de staart weer prachtig werk en de score rees tot 551 alvorens Zuid- Afrika met nog twee uur te spe len moest trachten de 227 beno digde runs bijeen te slaan. Na. uiterst spannende finish ein digde ten slotte de wedstrijd in een draw. Zuid-Afrika met 166 voor 1 en dus nog 61 runs te sco ren om te winnen en 10 wickets in handen zal de twee gemiste kansen wel dubbel betreuren. En geland 208 en 551, Zuid-Afrika 533 en 166 voor 1. Merville scoor de 104 not out. Hg is de eerste Zuid Afrikaan die tegen Engeland in 2 opeenvolgende innings een honderd scoorde. :'A Een huitengewiwn fraaie safe van de Belgische keeper Meert in ZwaluwenRode Duivels 4 Een op papier niet bijster sterk Zwaluwen-elftal, waarvan de publieke opinie eigenlijk zei, dat het geen schijn van kans maakte tegen de op papier wel sterke Rode Duivels, heeft gisteravond in het Feijenoord-stadion de erewedstrijd bij gelegen heid van het 40-jarig bestaan van „De Zwaluvyen op over tuigende wijze met 4-1 gewonnen, en daarmee niet alleen fees telijke luister aan dit jubileum bijgezet, maar bovendien en vooral voor bet eerst sedert de oorlog weer eens een succes op het soortgelijke elftal van onze Zuiderburen behaald. zuiver aan zijn voorhoedespelers af: een speler die even goed als Wilkes ln het Nederlands Elftal thuis hoort! De kanthalfs T!/'" nissen en Engel vormden door hmi fraai opbouwend wérk met Schg venaar de stevige ruggegraat va dit ZwaluWen-team. De voorhoede tenslotte meerderheid van onze pio g cijfers uitgedrukt. De beide bui- tenspelers waren snele - hdig en van hen kwamen vele gevaar lijke voorzetten; Groeneveld was gevaarlijker en had Pee.r ulthou- dingsvermogen dan de tagen het eind leeg gespeelde De Ridder; de Haarlemmer kan men in de gaten houden. Twee prima binnenspe- lers zorgden voor een vlotte ver binding met de middenllnie, bei den waren gevaarlijk voor het doel en toonden zich even knappe dribbelaars als goede schutters. Blesbroeck trok het meest onze aandacht, omdat hij tenslotte be ter tegen Rijvers kan concurreren dan Nass tegen Wilkes....! Wel, I deze Biesbroeck heeft op Rijvers vóór: dat hij meer „punch" bezit, zwaarder druk uitoefent op de vijandelijke verdediging en over een harder schot beschikt; uit oogpunt van efficiency zouden wij Biesbroeck gerust voor 22 Juni durven aanbevelen. Ook Nass was een zeer nuttig speler, zijn plaats zeker waard, hoewel er van hem minder kracht uitging. Dat Van Onselen een serieuze kans verdient om in plaats ,van Roozen het oranje-shirt aangeme ten te krijgen, is na de wedstrijd Dat doet de deur dicht Na de 63 en de tweemaal 21 die het officiële Belgisch elf tal van het officiële Nederlands elftal te incasseren had gekregen, was hét voor onze Zuiderburen nog een troost dat tenminste hun officieuze ploeg nog altijd over die van ons meester was gebleven, in de afgelopen winter te Gent bijvoorbeeld nog met 5^0. Deze 4- 1 van gisteren moet nu aan de overzijde van de grens onderhand wel de deur dicht doen. De Zwaluwen-overwinning was volkomen verdiend, en het zou niet juist zijn haar ook maar ge ring geflatteerd te noemen. Z(j vond haar basis in groter wils kracht, sneller handelen en betere schotvaa rdigheld. Dit Zwaluwen-elftal was op geen enkele plaats zwak bezet; er waren zelfs spelers bg, die door de K.C. met een gerust geweten op 22 Juni a.s. (Olympische Dag) tegen Tsjecho-Slowa.kye kunnen worden opgesteld. De Munck was een uiterst be trouwbaar doelman, die Kraak weldra naar de kroon zal steken Het backstel De Vos-De Jong s"eelde een zekere, niet opvallen de, maar zeer degeiyke party. Schyvenaar kan met recht de ster van het veld worden genoemd; consequent stopper-spil, onover- komeiyk struikelblok voor de Bel gische voorhoede die steeds weer op hèm vastliep, en die daarbij schier elke verdedlgingsj-nanoeu vre Het volgen door een beheerste aanvalsstoot: na elk gewonnen duel gaf hy de bal afgemeten en doorzetten, goed zich vrijlopen en rake schot maakten hem tot een doorlopend gevaar voor de Bel gische achterhoede. Hy scoorde drie van de vier Nederlandse doel punten!, en alle van goede kwa liteit. Bg het eerste liep hg sich schitterend vrij op een afgemeten pass van Biesbroeck, in een mach tige sprint brak hij meteen door om vervolgens in koel overleg de keeper te omspelen en de bal rus tig in de touwen te plaatsen. Zijn tweede doelpunt was een grap, door hem echter met gretige yver uitgebuit: de Belgische back Aer- noudts plaatste een vrye trap te rug op zijn keeper, doch Van On seier stormde er tussen in en joeg ln volle ren het leer keihard in het net. Het derde doelpunt was 'fenvo^maa-kt zuiver geplaatste kopbal uit een voorzet van De Ridder. Deze drie doelpunten waarmee Van Onselen de hattrick Verrichtte, waren voorafgegaan door een goal van Biesbroeck: een keihard verrassend schot bg een algemene aanval. De Belgen Wis ten in de tweede helft (die met 3—0 was ingegaan) de eer by de stand 40 te redden. Het was een verdiende Zwaluwen-zege, Waar in de balans, die qua techniek in evenwicht was, door groter aan- valskracht ten gunste van onze landgenoten doorsloeg. Scheidsrechter Nijs had met de ln zeer prettige verstandhouding gespeelde ontmoeting niet de minste moeite, aanvoerder Schij- venaar overhandigde voor de aan vang zijn collega Chaves een vaantje, ep was geen muziekcorps (waarom eigenlijk niet?) en 20.000 toeschouwers waren de getuigen van dit eerste na-ooflogse Zwa luwen-succes, Tot slot de beide elftallen: Zwaluwen: De Munck (Sitt. Boys); De Vos (Quick) N.) en De Jong (A.D.O.) ;Theunissen (Lim- burgia), Schijvenaar (E.D.O.) en Engel (Willem II); Groeneveld (Haarlem), Biesbroeck (R.C.H.). Van Onselen "(V.S.V.l, Nass (VVV) en De Ridder (D.F.C.) Rode Duivels: Meert: Aernoudts en Matthijs, Minnekens, Carré (vervangen door Verschaven) en van gisteren wel meer dan dui- J Hazendonck; Leclerq, Chaves, Car- delijk. Zijn grote snelheid, vinnig I lier. Govaert en Lambert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2