Onze grote schaarste aan goederen en deviezen Lieftinck over financiën a Commissie-Generaal voert besprekingen Nederlandse in Enb dijkbouwers reland Producten-voorziening in de naaste toekomst Nikkelen en bronzen munten Na vier dagen ivas heerschappij van het water gebroken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het behoud van Indië Kweekplanten naar Engeland W er kgelegenheid in Amerika Vliegtuigramp in Amerika Naar havenstaking in de V.S.? Voor het advies aan de Nederlandse regering Goud en zink verdwijnen ONGSLAGEN 20 Jaar K.L.M. op Indië 69ste JAARGANG ZATERDAG 14 JUNT 1947 No. 203a9 TABAK TEXTIEL SCHOENEN RIJWIELBANDEN ZEEP Het Europese plan van Marshall Werklozen-cijfer daalde met I/2 millioen 50 personen aan boord Tactiek van de lange baan SsaÉMMM «itllPiVl RADIOREDE VAN DE PAUS NIEUWE VINDING VAN DELFTS LABORA TORIUM TOEGEPAST VASTGEBETEN. Het begon met 2 passagiers in 1929 MAXIMUMPRIJS VOOR KERSEN GEVALLEN VOOR HET VADERLAND DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zyn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvëst 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 5,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,28 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. VVITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom* breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit* sluitend bij vooruitbetaling. Gezien de goederenschaarste, waaronder een groot deel van de wereld lijdt en de dollarachaarste, waarmede Europa in het bij zonder te kampen heeft, is het voor een ieder duidelijk, dal ook het zo zwaar geteisterde Nederland de krapheid aan goederen en deviezen in bijzondere mate ervaart. De regering heeft uiteraard bij haar politiek de grote lijnen voor ogen, waarlangs zij het welvaarts-herstel van het volk nastreeft. Zij stuit bij haar beleid maar al te vaak op niet te vermijden hindernissen, die haar noodzaken, plotseling een bepaalde be leidslijn om te buigen, of zelfs af te bfeken. De aanvankelijk blijkbaar gun stiger vooruitzichten op het ge bied der deviezen hebben in het najaar 1946 aanleiding gegeven tot een zeker aankoopschema in het buitenland, dat niet te hand haven was, toen in Maart 1947 de deviezenvooruitzichten minder gunstig bleken te zijn. Derhalve moesten de verschillende ministe ries hun beleid op het ingekrom pen deviezenprogram aanpassen. Een dergelijke noodzakelijke blij kende koerswijziging geeft, met name aan het ministerie van eco nomische zaken, dat speciaal tot taak heeft, de verzorging van de productie en de aanvoer van in dustriële grondstoffen en produc ten, bijzondere zorgen. Het gaat hier immers om ontelbaar vele soorten van goederen, die langs duizend kanalen naar ons land stromen om daar te worden ver- werkt verhandeld en verbruikt, of om' in bewerkte staat weer te worden uitgevoerd. Het ministe rie van economische zaken pleegt niet zelf de in- en verkoop ter hand te nemen, doch laat het al - sluiten van individuele transacties over aan het bedrijfsleven, dat terzake gespecialiseerd en erva ren is. Een koerswijziging, als hiervoor bedoeld, heeft dus ten gevolge, dat/ de rijksbureaux, als distributieorganen voor handel en nijverheid, de toewijzingen aan het bedrijfsleven moesten wijzi gen of uitstellen, hetgeen ook voor handel en industrie veel moeilijk heden en zorgen baart. Op grond van het voorafgaande, zal het duidelijk zijn. dat de laat ste maanden zowel bij de ver bruiker ais bij het bedrijfsleven veel onzekerheid bestaat omtrent de gevolgen van de devïezenposi- tie voor 's lands goederenvoorzie ning. Nu de regering met de her ziening van haar deviezenschema is gereed gekomen, zal spoedig meer worden bekend gemaakt be treffende de hiermede samenhan gende maatregelen. De minister van Economische Zaken acht het dan ook niet toelaatbaar, om reeds thans gevolg te geven aan de aandrang van vele zijden, om officiële mededelingen te doen. Teneinde evenwel, zulks In verband met hier en daar on der de bevolking circulerende geruchten, te voorkomen, dat ongemotiveerde onrust ontstaat, geeft de minister van Economi sche Zaken hieronder aan hoe de voorziening van enkele be- langrijke artikelen naar alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst zal zyn. Hierbij dient In aanmerking te worden geno men, dat ên de goederenmark ten èn de deviezenpositie zoda nig zijn, dat zich te allen tijde omstandigheden kunnen voor doen, die aan de vooruitzichten afbreuk doen. Op 12 December j.I. vestigde de minister van Economische Zaken in de Staten-Generaal er de aan dacht reeds op, dat hij de ene maand niet met stelligheid wist, of de volgende maand alle nodige goederen tijdig en in voldoende omvang ter, beschikking zouden zijn. Hij formuleerde dit toen al dus: „Ik kan gerust zeggen, dat mijn departement zich, wat de voorziening met een zeer groot aantal artikelen betreft, van de ene maand in de andere moet sle pen, ongeveer op dezelfde wijze als helaas menige huisvrouw zich tegenwoordig van de ene week naar de andere moet slepen om haar loon van de ene week aan dat van de andere te kunnen ver binden en het hoofd boven water te houden; een gelukkige omstan digheid is echter, dat tot op he den ernstige algemene stagnaties zijn uitgebleven," al waren er hier en daar wel moeilijkheden. Op 12 Juni j.l. Werd bekend ge maakt, dat sigaren voortaan zon der bon kunnen worden geKvcht en afgeleverd. Tot deze maa'Vege) werd besloten, omdat, r*<ïening houdende met de prodactieVer- houdingen in de tabaksindustrie en de vraag van het publiek, ge meend werd, dat, ondanks de zor gelijke financiële toestand, toch enige verruiming op dit gebied niet achterwege mocht blijven, ook al om de zwarte handel in tabaksproducten te bestrijden. Het is de bedoeling, dit jaar de toegezegde punten aan te wijzen. Vergeleken bjj verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zyn dan in 19 46. Gaarne wordt toegegeven, dat, vooral in verband met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal beantwoorden aan de vraag, die er is. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat vóór de oorlog, toen het aanbod aan elke vraag kon voldoen, gemiddeld per volwassen Nederlander slechts 1 costuum in ongeveer twee jaar werd aange schaft en 1 overjas per drie en een half jaar. terwijl elke volwassen Nederlandse vrouw slechts één japon of jurk per jaar en eenmaal in de drie jaar een mantel of mantelcostuum kocht. Ook andere textielartikelen werden minder vaak gekocht, dan wel eens wordt gedacht. Boven de 80 punten ontvangen de werkers, die zulks bij de uit oefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding, zij het in een mate, die nog te wensen over laat. Dat de productie niet voldoende zal zijn om de punten te honore ren, behoeft niet te worden ge vreesd. Ondanks een grotere ex port, welke tenslotte noodzakelijk is om van het buitenland de no dige grondstoffen en artikelen los te krijgen, zal naar verwachting de productie zoveel hoger zijn, dat zonder bezwaar aan de grotere vraag zal kunnen worden vol daan. De volgende cijfers geven een vergelijkend overzicht van de in de jaren 1946 en 1947 voor de binnenlandse civiele voorziening beschikbare hoeveelheden textiel- goederen: 1946 1947 ton ton Wollen stoffen 8.800 12.700 Katoenen weefsel en alle tricotages 15.800 20.000 Kunstzijden weefsels 3.700 4.400 Hierbij moet rekening worden gehouden, met het feit, dat in 1946 de detaillisten vrijwel geheel opnieuw bevoorraad moesten wor den, waarvoor een belangrijk deel van de in 1946 beschikbaar geko men productie nodig was. Nog kan worden medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, een wijzi ging te brengen in de distributie van de textielgrondstoffen, die tot gevolg zal hebben, dat dc wens van het publiek tot de fabrikant doordringt. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar één paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden toegewezen. In verband met de noodzakelijke versobeiing,' zal niet meer dan één paar schoe nen per l\k jaar beschikbaar kun nen worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Be paalde categoriën ontvangen bo vendien één paar werkschoenen per jaar. Het totaal verbruik aan schoenen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan één paar per jaar. In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken, geleidelijk bij deze distributie zullen worden in geschakeld. De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeepfabrica ge is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de be doeling, telkens om de twee we ken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep, of 180 gram toilet zeep. Hoewel niet te hopen, is het speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen, waardoor dit program ma niet steeds kan worden ge volgd. Gisteravond organiseerde de Partij Van de Arbeid een vergade ring voor haar leden in de Riviéra- hal te .Rotterdam, waarbij da Mi nisters Lieftinck en Vos een uit eenzetting gaven over de heersen de Financiële Verkeersproblemen. Minister Lieftinck oegon met een exposé te geven van de toe stand zoals deze was voor de oor log. Hieruit blijkt, dat andanKs de moeilijke jaren, die wij toen heb ben doorgemaakt de toestand toen nog rooskleurig kon worden ge noemd vergeleken met de huidige. Hoewel de handelsbalans in die ja ren een nadelig saldo vei toonde van ca. 465 millioen, bood deze deviezenpositie ons toen toch geen zorgen, omdat onze beleggingen in net buitenland en andere bronnen van onzichtbare uitvoer net tekort ruimschoots dekten. Tengevolge van het wanbeleid van de bezetter en de verliezen door de oorlog geleden staan wij er thans anders voor. In 1946 be droeg het tekort op de betalings balans ca. f 1.4 milliard dat ge deeltelijk gedekt werd door aan spreking van Nederlandse tegoe den en beleggingen in het buiten land en voorts door verkregen cre- dieten. Midden 1945 heeft Neder land een crediet gehad van 40C millioen, gedeeltelijk op korte en gedeeltelijk op lange termijn. Maai onze behoeften zijn groter. Het te kort op de betalingsbalans voor 1947 wordt geraamd op ca. f 2 mil liard. Een voorname oorzaak hier voor is ook het wegvallen van de baten uit Indië, terwijl boven- Teneinde de kwekerijen te steu nen, zullen de Engelse kwekers in staat worden gesteld beperkte hoeveelheden kweekplanten uit Nederland te importeren in de pe riode van heden tot 31 Mei 1948- Invoervergunningen zullen alleen worden verstrekt aan hen die een broeikas bezitten en zullen een waarde van f 150 pond sterling niet te boven gaan Het zal waar schijnlijk niet mogelijk zijn m alle gevallen een invoervergun ning te verstrekken. De vergun ningen zullen worden verstrekt door het ministerie van landbouw, het departement van landbouw van Schotland, en het departement van landbouw van Noord Ierland. De vergunningen zullen worden verleend voor de import van o.a. cyclamen, varens, hortensia s en sleutelbloemen. Tijdens de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van afd. II tussen Blauw Wit en Volewijckers zakte een deel van de tribune in elkaar, waardoor enige toeschouwers werden gewond dien Indië nu nog een debetpost vormt. In 1938 droeg Indië voor IC pet bij in het nationale inkomen van Nederland en 16 pet van hel volksvermogen was daar belegd. Het verlies van dit vermogen zou voor Nederland een econo mische ramp betekenen en voor Indië een niet minder groot verlies, tenzij andere landen onze actieve rol daar zouden overnemen. Wat betreft de deviezenuitgaven voor militaire doeleinden kon de minister de verzekering geven, dat deze slechts een gering deel uitmaken van de totale deviezen- uitgaven. Naar aanleiding van de rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, ver klaarde Prof. Lieftinck, dat wij zeker bereid zijn mede te werken aan de uitvoering van een Euro pees plan mits men ons in staat stelt eigen vorm en inhoud te geven aan de democratische ge dachte. In Mei nam de werkgelegenheid in de Verenigde Staten met meer dan 1,5 millioen toe, verspreid over practisch alle bedrijven en met een overeenkomstige daling in het werkloozen-cijfer. Bij deze da ling waren uitsluitend mannelijke arbeidskrachten betrokken en zij moet gedeeltelijk toegeschreven worden aan het wederom te werk stellen van bouwvak- en landar beiders en aan de hervatting van het werk door de mijnwerkers. De werkgelegenheid in branches, an dere dan de landbouw nam toe met ongeveer 500.000 en bereikte een totaal van 49,4 millioen. Afge zien hiervan vond een aantal van 1.000.000 landarbeiders, waaronder 300.000 vteranen, in Mei werkgele genheid. Hierdoor werd het totaal aantal arbeidskrachten, werkzaam in den landbouw, op 9.000.000 ge bracht. Het totaal aantal tewerk- gestelden bedroeg in Mei 58.3 millioen. De politie van Leesburg in Virginia, heeft medegedeeld, dat het wrak van het vermiste vliegtuig van de Airlines, dat sinds gisteren vermist werd, tussen Purdellvilie en Hillsboro, in Virginia, gevonden is. >Ien heeft geen inlichtingen, of er nog overlevenden waren. Pur dellvilie bevindt zich 15 km. ten westen van Leesburg. Brand weerauto's en ambulances spoedden zich in allerijl naar de plaats van de ramp. De mededelingen van de politie vormen tot nu toe de enige in lichtingen, die men over het lot van het vliegtuig bezit. De wegen die naar de plaats des onheils leiden, zijn vol particuliere wa gens, waarvan de inzittenden ho pen iets te kunnen verrichten bij het reddingswerk. Te Washington heeft de directie van de Capital Airlines medege deeld, dat het toestel bestuurd werd door een van de knapste piloten der Amerikaanse burger luchtvaart, kapitein Horace Stavk. Hij is 46 jaar, waarvan 26 jaar in het vak. Onlangs is hij onder scheiden wegens de uitvinding van een toestel, waarmee de pi loten precies kunnen vaststellen, waar zij zich bevinden, ongeacht hoe de weersomstandigheden zijn. Volgens een Reuter-bericht had het toestel 50 personen aan boord. Naar de Ass. Press, uit New York verneemt dreigden Donder dagavond de leiders van de vak bonden met een algemene haven staking. De leiders van de 5 vakbonden voor havenarbeiders van de C.I.O., waarbij Joseph Curran en Harry Bridges, beschuldigden de rederijen van een, tactiek van op de lange baan schuiven en uitsluiting om de uitvoering van de contractuele eisen van de 290.000 havenarbeiders te belemmeren. Tijdens een persconferentie werd door de politieke commissie van de vakbond de bedreiging geuit, dat de nodige stappen genomen zouden worden, wan. ir het bestaande contract tussen de Pacific Ameri can Shipowners Association en de Marine Cooks and stewards Union op Zaterdag om middernacht zou aflopen. Curran. president van N (ational) M(arine) U(nion) van de C I.O. verklaarde, dat het besluit van de maatschap- ij het contract te annu leren of te eindigen een uitsluiting betekende, die zou kunnen en mo gelijk ook zal uitlopen op een sta king over het gehele land. T ifTTT lit de Amsterdamse haven arriveerde gisteren het m.s. „Maetsuycker,, met aan boord ruim 200 gewonden en afgekeurde militairen uit Indië. Dadelijk nadat het schip gemeerd was, werd begonnen met het debarkeren van de gewonden en zieken Schermerhorn en Van Poll heb ben Donderdag uitvoerige be sprekingen gevoerd met dr. Van Mook, diens naaste medewerkers en hun eigen adviseurs. Deze be sprekingen zijn gistermorgen voortgezet. De woordvoerder van de Commissie-Generaal verklaar de tegenover Aneta, dat het niet geheel zeker was, dat de Commis sie-Generaal vóór Maandag ge reed zou zijn met het advies voor de Nederlandse regering, daar nog allerlei personen en instanties moeten worden geraadpleegd, o.m. de sultan Hamid II van Pon- tianak, hoofd van de Daeran W.- Borneo, alsmede president Soeka- wati en de ministers Hamelink en Anak Agoeng, de Agoeng van O.- Indonesië, die thans allen te Ba tavia vertoeven. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de Com missie-Generaal ten behoeve van het opstellen van het advies voor de Nederlandse regering overleg zal plegen met de republikeinse delegatie. Vcjrts deelde hij mede, dat vol gens directe informaties uit Ne derland het bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strakker optreden van het kabi- net-Beel in een onverhoopte on vermijdelijke situatie steunen, on juist is. De organen van de Partij van de Arbeid zullen hierover in een op een dezer dagen te houden vergadering beraden. Bespreking van republi keinse autoriteiten De te Batavia aanwezige repu blikeinse autoriteiten komen da gelijks bijeen om de toestand te bespreken. Donderdag had een in formeel contact plaats tussen Ka- simo, Soepeno en Boedjardo, ter wijl gisteren ook Gani in de werk vergadering tegenwoordig was. De berichten, dat deze werkver gadering het bijzondere karakter van een spoedvergadering had, werden door minister Natsir tegehover Aneta tegengesproken. Volgens hoge republikeinse auto riteiten was ook de situatie te Buitenzorg op deze dagelijkse be sprekingen aan de orde gekomen. Het is niet uitgesloten, dat Sjahrir, die zich op het ogenblik te Ling- gadjati bevindt, op korte termijn te Batavia zal terugkeren. Inmid dels worden Hatta, die thans op Sumatra is alsmede regerings autoriteiten te Djokja dagelijks van de politieke ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Politieke concentratie Twaalf van de voornaamste republikeinse politieke partijen hebben zich verbonden in de „Kesatoean Tekan Partai", om een eenheidsprogram vast te stellen met de bedoeling „alle eventuali teiten voortvloeiende uit de con sequenties van de republikeinse antwoordnota, het hoofd te Minnen bieden". Voorzitter is Kamadjaja van de P.N.I. De partijen zijn de Masjoe- mi, de P.N.I., de partai sosialis, de christelijke Parkindo, twee com munistische partijen de arbeiders partij, de proletarische partij en de volkspartij. Uit het ontwerp van wet: nieuwe regel ing inzake het Nederlandse muntwezen, dat gisteren door de minister van Financiën aan de Tweede Kamer van de Staien- Generaal werd aangeboden, blijkt dat het in de bedoeling ligt de uit de bezettingstijd daterende zinken mun.ten af te schaffen en te ver vangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons muntstelsel bestaan uit zilve ren rijksdaalders en guldens, zui ver nikkelen kwartjes en dub beltjes. bronzen stuivers en centen Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gouden dukaat als van rijks wege gegarandeerde handelspen ning zonder de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Wanneer dit ontwerp wet wordt. zullen uit ons muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gulden, het twee- en-een-halve centstuk en de halve cent. De vierkante stuiver zal worden vervangen door een rond geld stuk van brons met een middel lijn van 21 millimeter; de cent wordt in middellijn 17 millime ter, dat is 2 millimeter kleiner dan voorheen ter vergemakkelij king van het onderscheid tussen cent en stuiver. Evenals de kwart jes en dubbeltjes zullen voortaan ook de stuiver en de cent de ko ninklijke beeltenis dragen, 't Ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van H M. de Koningin te vervaardigen. De nieuwe Muntwet zal, indien zij door de volksvertegenwoordi ging wordt goedgekeurd, op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Tot in wisseling van de buiten omloop gestelde munten zal gedurende ten minste drie maanden gelegen heid worden gegeven. Ter gelegenheid van het inter nationaal Maria-congres, dat in Ottawa gehouden wordt, zal de Paus op Donderdag 19 Juni a.s. de congressisten per radio toe spreken. Een stukje goodwill verdiend Donderdag vertrok de eerste „Walcheren"-kraan, die mee hielp het gat in de Engelse rivierdijk by Morston te dichten, naar Huil, om daar voor de zeereis maar Nederland gereed te worden gemaakt. De tweede kraan volgt over enige dagen. Dit betekent, dat de dijkbreuk by Morton ten Noorden van Gainsborough (Lincolnshire) thans volledig hersteld is. Zooals men weet. werd dit gat omstreeks half Maart veroorzaakt door dooi en regenval na de lange vorstperiode De hard bevroren grond en -te geulen in dit geacci denteerde terrein konden de watermassa's niet via de trent naar zee lozen. De dijk begaf het, evenals een bandyk van de wel land, waardoor 140 000 H-A. be werkt akkerland onder water kwamen te staan. Toen het niet spoedig genoeg gelukte de gaten te dichten, deed het Engelse ministerie van landbouw, dat de Engelse waterschappen onder zich heeft, een beroep op Nederland. Onmiddellijk werden twee grote kranen van de Zuiderzeewerken met armen van 28 meter, keileem- bakken een groot aantal pompen en ander materiaal gereed gemaakt en overgevaren. Dr ir. J A. Ringers, minister van waterstaat vloog naar Engeland en al spoed g was een plan de campagne opgemaakt om te verhinderen, dat het Britse volk van de landbouwproducten vsn een zo grote oppervlakte ver stoken zou blijven. Dr Ringers, zijn medewerken en de Dredging and construction Comp een dochtermaatschappij van 'r. Volker's Mij tot uitvoe ring van openbare werken te Sliedjrecht, vonden een gat van ongeveer 110 meter lengte met een daarachter gelegen uitgeholde poel waarvan de bodem bij laag water nog 12 meter onder peil lag. Toen zij aankwamen was men reeds drie weken bezig steen langs die poel- rand te storten, doch de steen rolde naar beneden en het water had nog steeds vrij spel. Vier dagen na het beg'n der werkzaamheden, waarbij ongeveer een dozijn Nederlandse schippers machinisten en bazen betrokken was, was de heerschappij van het water gebroken. Het ver- ziltingsgevaar waaraan de lande rijen onder Morton bloot stonden was toen eveneens bezworen Zowel te Delft als aan de dijk werd onder hoogspanning ge werkt en eind Mei was de dijk gereed. Onderhoud met Dr. ir. Ringers Ir. Ringers Begonnen werd met zinkstukken langs bedreigde punten te leggen, waardoor verder afbrokkelen van het dijklichaam werd voorkomen Daarna werd gezocht naar een bruikbare kleisoort, om een nieuw dijklichaam achter om de poel te bouwen, dat in een boog moest aanslu ten op de oude dijk. De Engelse ingenieurs waren van mening, dat het gat in de Trentdijk bij Morton zelf gedicht moest worden Hun Nederlandse collega's bewezen echter, dat, zulks niet mogelijk was. ook al. omdat o-ud- J dit gat op de plaats van een oude breuk was ontstaan Verder op de dijk werden nog twee zwakke plekken eveneens oude breuken, gevonden- Toen de Nederlandse kranen aankwamen werd dadelijk met het bouwen van twee kle ne hulpdiiken rond de poel begonnen. Ondertussen werd te Delft een onderzoek gedaan naar de beste kleisoort uit de omgeving van Morton, om het nieuwe dijklichaam op te 'bouwen ,Ze zullen van hebben", er geen last meer verklaarde dr. ir- Ringers, die als voornaamste des kundige van Nederlandse zijde optrad. ,.Van ons standpunt uit bez en. was het een betrekkelijk eenvou dig werk- Wij zijn blij, dat wy onze Engelse vrienden hebben kunnen helpen, en dat wij ze hebben kunnen behoeden voor een groot verlies aan voedsel van eigen grond, welk voedsel zij anders zouden hebben moeten importeren." De Nederlandse motoren en pompinstallaties van 50, 60 en 90 cM. doorsnee zijn op 27 Mei in middels vrijwel gereed gekomen met het droogmalen der over stroomde gebieden. Op die dag stonden nog slechts 15.000 acres (een H A is plm- 2.5 acres) n'et geheel droog. Op het meeste land stond het groen van het gewas weer op de akkers. „Het werk is krachtig aange pakt en juist op tijd klaar ge komen". aldus dr. ir. Ringers. De Engelse arbeiders hebben buitengewoon hard gewerkt Zij zijn trouwens nog niet klaar, want het dijkgat in de bandijk van de welland is nog lang niet dicht maar de achterliggende gronden ziin reeds drooc en bewerkt D» s'tuatie ir hier moeiliiker om-'s' ondererrnnd zeer rleeht- Ir Niw dan tnei de grnntete ewriehtïehetd kan h'er rnnd hreuk on do Voor Nederland historisch terrein tn dit gebied bevinden wij ons - zekere z;n op voor Nederland "is-orisch terrein. De dijk werd I tussen 1625 en 1655 gebouwd door Cornelis Vermuiden in opdracht van dezelfde ondernemers, die de Beemster lieten droogleggen. De dichter Jacob Cats was een der grote aandeelhouders in deze firma, die met geld, verdiend in de Oost-Indische Compagne, werkte- „Dit land," aldus ir. Ringers, „was eertijds een gro-ot moeras, en werd door de drooglegging ge schikt voor landbouw Op deze dijk, die volgene beproefde nauw keurigheid werd gebouwd, werken thans de zonen dezer voorvaderen met een achthonderd jarige erva ring, daarbij geruggeste-un-d door het wetenschappelijk centrum te Delft, aan het herstel-" Volgens dr. Ringers heeft deze bandyk zeer geleden. Te Delft zijn nauwkeurige onderzoekingen naar kwaliteit en samenstelling der grondsoorten gediaan. Het dijklichaam is nauwkeurig onder zocht Behalve de dichting van de breuk, die op dezelfde wijze als die bij Morton geschiedt, wordt ook het dijklichaam zelf hersteld. Op verzakte delen wordit over grote afstanden een nieuwe ,.kop" gemaakt. Het gat zelf is maar 54 meter breed, maar het is een meen gat", omdat men haast geen houvast in de bodem kan en. Daarom is begonnen met het slaan van een stalen damwa-nd. De nieuwe dijk rond de poel wordt maar liefst 350 meter lang. Een sondeerapparatuur Indien zomer en herfst droog blijven, is er kans, dat deze dyk voor het einde van de herfst gereed komt. Men kan met de grote drijvende kranen niet bij het werk komen, omdiat dit te ver van het water ligt- Het mate,naai wordit met smalspoor aangevoerd Op aanraden van de Delftse deskundigen wordt met grote om zichtigheid gewerkt Een nieuwe vinding van het laboratorium voor grondmechanica, een sondeer- epparatuur. wordt gebruikt om de waterdruk ;n de grond te meten Indien men deze vrij eenvoudige apparatuur op de juiste plaatsen opstelt, kan men uit de aflez ngen vrijwel alle gegevens van toestand en draagvermogen van de bodem verzakkingen, invloeden van bui ten af e d- opmaken. Op die mc-miei worden verrassingen voorkomen Deze uitvinding n haar huidige vorm wordt door Delftse deskun digen voor het eerst, op een Engelse dijk gebrukt „He gaat goed op de Engelse dijken", aldus dr. ir. Ringers, die op 15 Juni weer naar Engeland vertrekt om als adviseur pools hoogte van de stand der werkzaam heden te nmen. Wij hebben er een stukje good vvill verdiend, waarmee iik zeer tevreden ben". De Nederlandse daadkracht blijft zich toch maar manifeste ren. En verrassend. De moffen stieten op een ijzeren verzet van het kaas- en broodvolk. Dit volk werd uitgemergeld, het land uit en leeggeplunderd. Maar na de bevrijding werd aangepakt. In gezinnen, in steden en in provin cies. Wat dunkt U van het over spoelde Walcheren, van de stad Rotterdam met haar basisplan, van Den Haag met zijn nieuw- bouwplannen van de K. L. M. van de Ned. Spoorwegen, werven en talloze andere bedrijven. Er zijn fouten gemaakt en lelijke ook, de ambtenarij zou nog stukken kun nen worden ingekort, doch on danks druk in velerlei vorm en teleurstellingen, noodzakelijke en onnodige, werkt de Nederlandse bevolking zich uit de aangerichte puinhopen omhoog. We kankeren wel en vaak met reden maar het komt voort uit onze eigenschap om wat we doen voor honderd procent klaar te maken. Andere volken mogen met veertig procent tevreden zijn, wij kankeren als het resultaat tachtig procent is en het oi. vijf en tachtig zou kunnen zijn. Daarom behoeft men aan de her rijzenis van Nederland ook niet te twijfelen. Zouden we niet meer gezond kankeren, dan pas zou een inzinking zijn te vrezen. De krant brengt overigens weer staaltjes van aanpakken. Terwijl nog vele Nederlanders in gekregen Ame rikaans onder- of bovengoed rondlopen, lees ik gisteravond, dat elf onzer firma's in Amerika een daverende tentoonstelling in richten van textiel. Met mede werking van de Amerikanen gaan we hier weer nieuwe eigen be drijven openen. Alleen voor ons zelf? Neen ,mede voor export. Er is een vaste wil om in de wereld te blijven meedoen. Ne derlands fabrikaat overal. Mogelijk zal zo'n expositie in de V. S. vooral de vrouwen even pijn doen, doch we moeten ook rekening houden met de markt positie over vijf, over tien jaar. Als we ons nu niet laten zien, heeft men ons elders over enkele jaren niet meer nodig. In Engeland was watersnood. We werden te hulp geroepen. El ders kan men nu lezen, hoe de mannen van Volker heL gat heb ben weten te dichten. Hersens en handen werkten hier samen. Er zijn in ons land nog vele gaten. Doch dicht zullen ze. Re ken maar. HENK VAN DER MAZE. Het is Zondag 15 Juni twintig jaar geleden, dat de K.L.M. haar eerste Indië-passagier vervoer de, toen van Schiphol de Fok- ker-H.-N.A.D.P. voor de eerste passagiers-retourvlucht naar Batavia startte. Het vliegtuig was gecharterd door de Ameri kaanse millionnair W. v. Lear- Black. Nadien kwam de luchtverbin- ding met Batavia tot stand, die in de loop der jaren gestadig groei de. „Postduif", „Pelikaan" en „Uiver", wie kent ze niet? In 1928 werden postvluchten gemaakt, eerst in 1929 bestond gelegenheid passagiers te vervoe ren: er waren in dat jaar twee. Tot en met 1939 vervoerde de K. L.M. op haar Indië-lijn 22.459 pas sagiers, 784.738 kg. post en 362.976 kg. vracht en bagage. Het aantal vlieguren bedroeg 103.928 waar bij een afstand van 23.352.374 k.m. werd afgelegd. De dienst werd hervat op 10 November 1945. Van die datum t/m. 16 Mei J947 werden 21.500 passagiers, 64&.000 kg. post en 298.000 kg. vracht en „overba- gage" vervoerd. In deze periode werd in 28.500 vlieguren een af stand afgelegd van 8.315.000 k.m. Tot 1932 duurde de reis Amster- dam-Batavia door de lucht elf dagen, in 1936 zes dagen en in 1939 voor het uitbreken van de oorlog, vijf en een halve dag. Thans reist men het traject in slechts ruim vier dagen èn bin nenkort, wanneer de K.L.M. de dienst met Lockheed „Constella tions" vliegt, is men in twee en een halve dag in Batavia. De maximumprijs voor kersen is* met ingang van Maandag a.s. vastgesteld op 1.15 per kilo voor de consument. De prijscontrole zal in het ge hele land streng op de naleving hiervan toezien. Mocht onverhoopt blijken, dat hogere prijzen worden gevraagd, dan zal de prijscontrole zonder verdere waarschuwing in grijpen en afgezien van andere maatregelen de kersen ter plaatse tegen de vastgestelde prijs uitver kopen De Ned. regering maakt tot naar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerappor teerd. Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshande lingen: Kon Marine: geen verliezen Kon. landmacht: geen ver liezen. Kon. Ned.-Ind. leger: sold. Bontang. uit Ned.-Indië, ge sneuveld tengevolge van ex- 'remistisehe actie op 6 Juni 1947

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1