Geen kwade opzet in spel Sjahrir spreekt over de republikeinse nota De Com.-Gen. zond een brief ENGELSE CRITIEK OP DE REPUBLIEK De Bilt is zeer voorzichtig mé Financiering van de K.L.M. Naar hulp aan Beschuldigingen weerlegd Europa MET OF ZONDER RUSLAND iiiii eerberichtj DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vurige wens om snel tot practische oplossing te komen Edelmoedige geesteshouding der Nederlandse regering Juli-temperatuur Het witboek over koning Leopold De crisis in Italië Aardappelen 69ste JAARGANG VRIJDAG 20 JUNI 1947 No. 20344 REPUBL. TEGEN- MEMORANDUM onaanvaardbaar Een flits van de Biesboschstertocht van „De AmerDe anker plaats der ruim 180 jachten in het Gat van de Vissen. 0.7 graad beneden normaal MIN. JONKMAN NAAR DE KONINGIN fli DEELNEMING VAN IIET RIJK MET 51 MILLIOEN DE CHAOS MOET VER MEDEN WORDEN Speculeerde Moskou op de ineenstorting BON VOOR GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN OVERTREKKENDE REGENZONE „NOG TIEN DAGEN" BELOOFT DE NICOLA Zal ook de regering aftreden Oude, nieuwe en prijzen DE KANTOREN van do Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zgn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, t 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prjjs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De geest en de hoofdpunten van de republikeinse nota hielden in waarheid niets anders in dan de vurige wens om snel tot een practische oplossing te komen. Het is mogelijk, dat de keuze van de woorden in de republikeinse nota zou kunnen worden verbeterd en dat daarmede het ongemotiveerde wantrouwen had kunnen worden voorkomen, doch met nadruk dient te worden verklaard, dat achter ons antwoord geen bedekte bedoeling verborgen ligt, die een kwade opzet of een catastrophe inhoudt. Deze verklaring gaf gisteravond Sjahrir in een rede voor radio In donesië na eerst gewezen te hen- ben op talrijke geruchten welke de ronde deden. „Men spreekt thans algemeen van de mogelijkheid van een catastrophale oorlog of een strijd tussen de Nederlanders en Indonesiërs. Men zegt wel, dat de republikeinse antwoordnota niets anders inhoudt dan een be dekte afwijzing. Er zijn er ook, die beweren, dat de republiek eigenlijk opzettelijk aanstuurt op een overwinning of een snelle af doening van zaken los van de overeenkomst en de opzet van Linggadjati en wel door de Ne derlanders te dwingen op dit ogenblik over de gehele linie toe te geven. Er zijn er die beweren, dat de republiek, om dit te berei ken, bereid is zo nodig oorlog en geweld te aanvaarden". Na bovenvermelde verklaring van de ware bedoeling van de re publikeinse nota vervolgde Sjah rir: „Sedert echter de antwoordnota aan de Commissie-Generaal is overhandigd, is er tot nu toe geen gedachtenwisseling geweest no pens de voorgedragen punten, en heeft een vergelijking of confron tatie van de standpunten niet plaats gehad, ofschoon het onderling wan trouwen steeds groter en de sfeer steeds slechter werd, zodat men nog niet weet, welke laatste mogelijkheden beide partijen aan vaarden kunnen. Wij behoeven thans hierover geen spijt te hebben. Ik acht het mijn plicht, om algemeen bekend te maken, dat de wezenlijke be doeling van de republikeinse rege ring is, om elke mogelijkheid te voorkomen dat men gedreven wordt door psychose, door een sfeer, die ons dwingt tussen oor log, moord tegen moord met vooi- bedachten rade, dan wel geen ooi- log en onvoorwaardelijke overga ve. Het is daarom niet onze be doeling geweest een aanvaarding van onze verlangens in hun ge heel en ineens te forceren. Wij hebben voorgesteld, dat aanstonds de samenwerking, zoals in Ling gadjati bedoeld en gewenst is, wordt gerealiseerd. De overgangsregering dient eveneens tot taak te hebben het opzetten van federale organen zoals vermeld is in de bijlage an de nota van de Commissie- Generaal. Zo snel mogelijk zal ondermeer een aanvang gemaakt worden met de oprichting van fe derale economische organen. Indien in het voorgaande het openen van een mogelijkheid ge ien kan worden om een aanvang te maken met het realiseren van hetfeen in de overeenkomst van Linggadjati is overeengekomen, dan zal zeker de duistere en be nauwde sfeer weer helder en ruim worden". Even voordat Sjahrir zijn radio rede uitsprak, heeft hij de Chinese consul-generaal ontvangen. De premier van Oost-Indonesië en twee van zijn ministers hadden Donderdagmorgen een conferen tie met Sjahrir, waarbij de minis ters hun standpunt uiteenzetten over het Ned. ultimatum in ver band met de republikeinse voor stellen. Waiter Foote de Ameri kaanse consul-generaal te Bata via, had gisteren een onderhoud met Sjahrir dat een uur duurde. Hij zou de nadruk leggen op het feit, dat Amerika een snelle en vreedzame oplossing wenst voor de Indonesische kwestie, opdat de rijke producten van Nederlands- Indië weer op de wereldmarkt kunnen worden gebracht, waar men ze zo dringend nodig heeft. De Indon. radio-omroep brak met alle tradities en gaf na de oor spronkelijke Maleise tekst een ver taling in het Engels en het Neder lands. De Commissie-Generaal heeft de Indon. republikeinse delega tie laten weten, dat de republi keinse tegenvoorstellen haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandelingen bieden en daarom heeft de C.-G. de vraag wat er nu verder gebeuren moet voorgelegd aan de Ned. regering, zoals zij in haar nota van 27 Mei had aangekondigd, aldus meldt A.P. Deze mededeling is vervat in een brief aan de republikeinse delegatie. De C.-G. komt hierin tot de slotsom, dat de republi keinse voorstellen zo onbevredi- Sir John Hobhouse, presi dent der Britse Kamer van Koophandel voor Ned. Oost- Indië, heeft gisteren voor de Kamer te Londen critiek gele verd op de Indonesische repu bliek omdat zij weinig bewij zen levert van samenwerking met de Nederlanders teneinde tot een regeling in Indonesië te komen. Hij had lof voor de Nederland se houding, tegelijk uiting geven de aan de hoop, dat de Neder landers een regeling zouden be spoedigen, aldus meldt „A. P." Bezien van het standpunt van een buitenstaander, aldus Sir John, kan het alleen maar als re gelrecht schandelijk beschouwd worden een honger lijdende we reld te beroven van de ontelbare Indonesische producten en boven dien ongelooflijk stoni om de be woners van die eilanden de goe deren en diensten te onthouden, die zij in ruil zouden kunnen ont vangen. De wereld als geheel heeft alle reden om ongeduldig te worden en het lijdt geen twijfel dat er aandrang wordt uitgeoe fend op de Nederlandse regering om tot .een regeling te komen. Formelp diplomatieke vertogen van deze aard moeten via de Ne derlandse kanalen gedaan worden aangezien de republikeinse rege ring door geen enkele grote mo gendheid erkend is. Ik hoop ech ter, aldus Sir John, dat even krachtige, alhoewel informele vertogen gericht zijn tot de repu blikeinen. Voor een outsider, zo verklaarde Sir John. ligt de ver antwoordelijkheid voor de im passe grotendeels bij de republi- keinea Er zpn slechts weinig tekenen te bespeuren, dat de republikei nen getracht hebben tot samen werking te komen teneinde mini mumvoorwaarden te scheppen die tot voorspoed kunnen leiden. Evenmin tonen zij enige waarde ring voor de edelmoedige geestes houding. waarmee de Nederland se regp-ing hun is tegemoet ge komen. De Nederlanders van hun kant, aldus Sir John, zijn met voorbeeldig geduld te werk fee gaan onder de meest benarde om standigheden. Sir John betoogde verder, dat snelle voortgang gemaakt zou worden zodra het zwaaien met vlaggen en het afsteken van als vuurwerk knetterende redevoe ringen tot het verleden zouden behoren. De tijd is nu gekomen voor de Indonesische leiders zich grondig op hun taak voor te be reiden en voor de massa om te leren, dat democratie niet alleen pleizier en spel ls, maar hard wer ken betekent en het dragen van zware verantwoordelijkheid. ronder een stabiele regering is de z.g. vrijheid een twijfelachtige zegen. gend zijn, dat vrijwel van een afwijzing van de nota der C.-G. kan worden gesproken. De republikeinse tegenvoorstel len, zo zegt de C.-G.: a) negeren de rechtspositie, zo als die in de overeenkomst va® Linggadjati was aanvaard, b) Stellen een algemeen over wicht van de Republiek tegen over de federale constructie, c) verwerpen de grondslag van samenwerking, die in weder zijdse zeggingschap gelegen behoort te zijn. d) Bieden geen waarborg voor een werkelijk veilige en recht matige terugkeer van hen, die uit het republikeinse gebied verdreven zijn of voor de po sitie van die tallozen, welke met de Ned.-Indische regering hebben samengewerkt. Onwaarachtige voorstelling van zaken De C. G. begint met te consta teren, dat het Indon. antwoord op de meest essentiële punten onbe vredigend moet worden genoemd en naar haar oordeel geen basis oplevert, waarop een goede uit voering van Linggadjati kan wor den ondernomen. Zij zal daarbij, zo zegt zij, niet treden in een weerlegging punt voor punt van de onwelwillende, tendentieuze en onwaarachtige voorstelling van zaken, die in de aanhef van het republikeinse ant woord is gegeven. Zij kan alleen de aandacht er op vestigen, dat deze aanhef bewijst hoe groot de kloof is, die de republikeinse ge- dachtenwereld scheidt van hen, die aan Ned. zijde met de grootste toewijding en oprechtheid het be reiken van een voor beide landen aanvaardbare en noodzakelijke overeenstemming hebben nage streefd. Het Republ. voorstel ontneem» aan Nederland iedere werke lijke invloed op de gang van za ken en schuift de Ned. samen werking aan de opbouw van de V.S. van Indonesië terzijde, on danks het feit, dat millioenen Indonesiërs en de overgrote meerderheid der minderheden e verzekering van hun rechten en vrijheden van de Ned. rege ring verwachten. D,aarde centrale organisatie, zoals de republikeinse delegatie die voorstelt, de eindbeslissing zal hebben over alle „aken, die de lagere centrale organen behande len, wordt ook hiervoor de positie van de luit.-G.G. en de Ned. rege ring tot vrijwel niets gereduceerd, ook al is in die organen het Neder lands element niet geheel wegge laten. Deze omstandigheid leidt tot een geheel andere beoordeling van de economische voorstelling der republikeinse delegatie dan deze op zichzelf wellicht van de zijde van de C.G. zouden hebben ver kregen. afd. klimatologie van bet K.N.M.I. te De Bilt heeft enige berekeningen gemaakt omtrent «e gemiddelde overdag-tempe- uur voor de komende Juli maand. T„nen^ecöferinsen 'eren, dat Juli 0,7 graad beneden normaal zal worden Aangezien de nor male overdagtemperatuur 18.4 graden Celsius bedraagt, wil dit dus zeggen, dat we in Juli 17.7 graden Celsius mogen rekenen. Wat wil dit zeggen voor land en tuinbouw en wat betekent het voor de vacantiegangers? Als we in de lange reeks gege vens (1849 heden) van het K.N.M.I. eens kijken, hoe het met de temperaturen van de verschil lende Juli-maanden gesteld is ge weest, dan blijkt, dat die onder ling nogal variëren. Men zou kun nen zeggen, dat in een gewone Juli-maand de temperatuur tus- gen. sen 17 en 20 graden Celsius ligt, dergelijke Juli-maanden komen 2 op de drie keer voor. De a.s. Juli-maand zal dus, wat de temperatuur betreft, een ge wone maand zijn. Een verdere vraag is o.a.: Hoe veel zomerse dagen (maximum temperatuur boven 25 graden Cel sius) zal Juli tellen? Daarop is zeker niet zo gemakkelijk een antwoord te geven. Een gewone Juli-maand telt gemiddeld vijf zomerse dagen. Er komen echter gewone Juli-maanden voor met slechts twee zomerse dagen, doch ook met dertien. Men kan hieruit dus wel de conclusie trekken, dat het K.N.M.I. zich over het aantal zomerse dagen niet positief kan uitlaten. Hoe voorzichtig we moeten zijn. blijkt wel bij het bekijken van gegevens van Juli-maanden, die ongeveer dezelfde temperatuur hadden als die nu wordt ver wacht. Juli 1882 had een gemid delde temperatuur van 18.0 gra den Celsius en slechts één zomer «e dag. Juli 1923 met een gemid delde temperatuur van 17.9 gra den Celsius had elf zomerse da- Komende tot de verhouding tot de andere staten, zegt de C.G., dat ook hiervoor bevoegdheden door de Republiek worden opgeëist, die geen rechtvaardiging vinden in Linggadjati en getuigen van een streven om de Republiek ten op zichte van niet onder haar feitelijk gezag staande gebieden een over heersende plaats in te nemen. Ook bij de militaire voorstellen verlangt de Republiek bemoeienis met de organisatie in de anderè staten, terwijl zij iedere bemoeie nis bij haar zelf afwijst. Wat de buitenlandse betrekkin gen betreft, blijkt het antwoord de voorstellen van de C. G. vrij wel geheel te verwerpen en te streven naar een onmiddellijke eigen vertegenwoordiging van, Indonesië in het overgangstijd perk. Wat de militaire samenwerking en binnenlandse veiligheid betreft constateert de C. G., dat het ant woord tegenover haar voorstellen stelt, dat de Nederlandse hulp zal bestaan uit materiaal en indien nodig adviseurs, terwijl de ver dere samenwerking wordt verwe zen naar de wederzijdse staven. Het is duidelijk, dat van een bij zondere samenwerking hierbij nauwelijks sprake is. Door de af wijzing hiervan wordt de in Ling gadjati verankerde gezamenlijke verantwoordelijkheid gedurende de overgangsperiode voor de veilig heid van alle ingezetenen en be volkingsgroepen verworpen. De C.G. kan zich verder niet verenigen met het Republikeinse tegenvoorstel inzake de samenstel ling van het lichaam, belast met de verkoop van ondernemingspro- ducten, aangezien de vertegen woordiging van de direct belang hebbenden hierdoor tot een kleine minderheid wordt teruggebracht. Ook verwerpt de C.G. de Republi keinse voorwaarden inzake de on voorwaardelijke teruggave van de eigendommen en bezittingen van niet-Indonesiërs in Republikeins gebied. De C.-G. wijst ook op de verde"- gaande vernieling van de bedrij ven in het republikeinse binnen land. Bedrijven, voor nationalisatie in aanmerking komend, behoren evengoed aan de eigenaren te worden teruggegeven. Tenslotte zegt de Commissie- Generaal, dat zij getracht heeft een stelsel te ontwikkelen, dat enerzijds rekening hield met de wensen en suggesties der republi keinse delegatie en anderzijds de waarborgen kon bieden voor een spoedig herstel van Indonesië en een spoedige oprichting van de V.S. van Indonesië en van de Nederlands-Indonesische Unie. Na beëindiging van de voortge zette buitengewone ministerraad, zou minister mr. J. A. Jonkman heden door H. M. de Koningin- worden ontvangen, aldus A. F. Aflossing troepen Omstreeks het einde van deze maand zal de „Volendam" met het eerste contingent militairen van het K. N. I. L. naar Nederland vertrekken. Het totale transport zal ongeveer uit 1500 personen bestaan. m Prins Bernhard bezocht gisteren Rotterdam. Allereerst inspec teerde hij in de Marinierskazerne om daarna bij de jubilerende Onderzeedienst te verschijnen. Op de foto ziet men Z. K. H. aan boord gaan van de Engelse onderzeeboot „Taciturne". B\j de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarb<j de Regering worde gemachtigd voor 51 millioen deel te nemen in het aandelenkapitaal van de K.L.M. en aan of ten behoeve van die maatschappij leningen c.q. garanties te verstrekken tot een bedrag van 50 millioen. Het is nodig, dat het Rijk in eerste aanleg voor 38.000.000 nieuwe aandelen neemt en de oude aandelen tot een bedrag van 2.000.000 omwisselt. Met de hier door ter beschikking komende gelden zal de K.L.M. in de eerste plaats de hieronder vermelde reeds verstrekte credieten aflos sen. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp delen de ministers van verkeer en water staat en van financiea o.m. mede: In de naaste toekomst stelt de Regering zich voor te bevorderen, dat de K.L.M. tenminste de vol gende intercontinentale luchtver- bindingen zal kunnen onderhou den: AmsterdamBatavia, 6 maal per week; A'damNew York, 3; A'damCurapao 3: A'damMon tevideo 3; CurapaoRio de Ja neiro 3; CurapaoMexico-City 3 en A'damJohannesburg 3 maai per week. De mogelijkheden tot verdere «uitbreiding van het luchtnet met intercontinentale verbindingen zijn in studie. De luchtnetten in West-Indië, in Europa en in het binnenland zullen voorts tot ver dere ontwikkeling worden ge bracht. Voor het uitvoeren van dit program wordt een luchtvloot nodig geacht van 39 moderne vliegtuigen, waarvan de econo mische levensduur op 5 jaren wordt geschat. Het Rijk heeft in de K.L.M. 2.000.000 geinvesteerd; bovendien Men behoeft de geschiedenis van de jongste kwart eeuw slechts even langs de geest te laten passeren om te weten, dat hoogst belangrijk initiatieven van vooraanstaande staatslieden, waarvan men toch wist, dat ze het heil der mensheid ten zeerste zouden bevorderen, meestal in het zand van politieke en diplomatie- Bij zijn bezoek aan „De Scheldete Vlissingen onderhield de Pauselijke Internuntius zich minzaam met de Poolse arbeiders. Professor Jacques Pirenne, se cretaris van koning Leopold van België heeft gisteren, in officiële kledij gestoken, een aantal be zoeken bij de hoogste Belgische autoriteiten afgelegd, om hun een exemplaar te overhandigen van het „witboek" over de ko ning. Het werd gisteren overhandigd aan de prins-regent, premier Spaak, de voorzitters van het parlement, de president en de procureur-generaal van het hoog gerechtshof. Volkomen vals noemt het wit boek de beschuldigingen, volgens welke de koning zich in 1940 zou hebben overgegeven zonder de Britse en Franse geallieerden te waarschuwen. Na de capitulatie beschouwde en gedroeg de vorst zich als krijgsgevangene. Hij weigerde iedere instemming met de plannen der Belgische regering, toen in Frankrijk gevestigd, die onderhan delen wilde over een wapenstil stand met de Duitsers. In Juni 1940 had de regering van Pierlot de koning medegedeeld, dat „de tijd voor België scheen te zijn gekomen, om openlijk met Duits land te onderhandelen". Evenzeer kantte de koning zich tegen de wensen van zekere po litici en hooggeplaatste ambtena ren, die in de bezettingstijd te Brussel een nieuwe regering wii den zien benoemd, ter vervanging van het kabinet-Pierlot te Lon den. Wat betreft het bezoek, dat .eopold in November 1940 aan Hitier te Berchtesgaden bracht. >evond de commissie, dat de ko ning tot tweemaal toe de uitno diging van de hand heeft gewezen en dat hij tenslotte ging, „om represailles, welke de Duitsers te gen het Belgische volk zouden nemen, indien hij bleef weigeren, te voorkomen". Trouwens te Berchtesgaden heeft Leopold slechts gepleit voor zijn volk. Hij vroeg vrijlating der Belgische krijgsgevangenenen verhoging van het broodrantsoen der bevolking. Aan het huwelijk van de koning met mej. Lilian Dael, die sinds dien de titel van prinses voert, ontzegt het rapport iedere poli tieke betekenis. Het is onjuist, dat de koning door dit huwelijk zijn volk een nieuwe koningin zou hebben opgedrongen, 's Konings gemalin is, noch wordt koningin, evenmin als de kinderen uit het huwelijk, of hun latere nakome lingen. rechten op de troon kun nen doen gelden. Met verontwaardiging wijst het witboek de laster van de hand oval 's konings deportatie naar Duits land, als zou deze een in samen werking met de Duitsers in elkaai gezette comedie zijn geweest. Hel rapport wijst op de hardheden, waaraan de koning en zijn gezin tijdens hun gevangenschap in Duitsland, „onder bewaking van S.S.-mannen en hun bloedhonden" hebben blootgestaan. Betreffende 's konings houding vóór de oorlog wijst het rapporl erop, dat zijn neutraliteitspolitiek, die de volledige instemming had van de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, drie weken voor de invasie nog een votum van goedkeuring kreeg van het Belgisch parlement '- Het rapport besluit met woordet van hulde aan de Belgische rege ring in oorlogstijd, die het lan vertegenwoordigde te Londen, aar de zijde van de grote bondgenoten en met een zelfde onbaatzuchtig heid het land heeft gediend. ke besprekingen vastliepen. Daar om wekt het bijna verbazing, dat htt grote en grootse plan van de Amerikaansche staatssecretaris Marshall tot economische hulp verlening aan het geruineerde Europa zo snel tot daden heeft geleid. Binnen de veertien dagen, na- dat Marshall zrjn volkomen ver rassend plan aan de volken van Europa voorlegde, zijn Bevin en Bidault te Parijs tot overeenstem ming gekomen over de vorming van een „speciale Europese econo mische commissie voor de ten uitvoerlegging van het plan Marshall ten behoeve van het economische herstel van Europa". Met de instelling van deze com missie zijn de moeilijkheden nog niet overwonnen, is er nog geen gecoördineerd plan van de Europese volken. Maar er is snel een degelijke grondslag gelegd, te meer waar andere naties, we denken aan de Lage Landen, reeds met elkaar in overleg zijn getreden, en in hun schema van de economische en tolunie een stramien hebben, waarop even tueel in veel groter verband voortgeborduurd kan worden. Er wordt spoed achter de zaak gezét. Enerzijds om de welwil lende stemming in Amerikaanse kringen niet te verspelen, ander zijds en deze factor is zeer urgent wijl de economische nood van geheel Europa ten top punt is gestegen, en de ineenstor ting van verschillende landen waarschijnlijk nog slechts een kwestie van maanden is. Amerika heeft nu over de Oceaan, welke o zo smal geworden is en voor het oversteken van de grote crisis zeker geen hinderpaal meer bete kent, Europa in het belang van beide werelddelen de reddende hand toegestoken. Kan men deze grijpen, vóór een der betrokken landen in de chaos vervalt, dan ligt voor geheel Europa, d.w.z. voor alle landen, welke in deze steunactie betrokken willen wor den, de weg omhoog open. Bevin en Bidault hebben in déze gedachtengang besloten alle Europese landen uit te nodigen om aan de speciale Europese economische commissie deel te nemen. Zij hebben daarenboven tot de Sovjet-Unie het verzoek gericht als derde „stichter" van de commissie te willen optreden, waardoor zij als volkomen vol waardige initiatiefnemers gelden. Zo wordt' het Russische verwijt ontgaan, dat de Westelijke volken achter de rug van Rusland om hebben gehandeld, terwijl onge twijfeld geheel wordt gehandeld in de geest van Truman en Marshall zelf. Want meer en meer blijkt, dat de Verenigde Staten hoewel hun voorstel ook voor een beperkter groep landen blijft bestaan, inder daad de bedoeling hebben, zo mo gelijk, ook Sovjet-Rusland in hun actie te betrekken, in de stellige verwachting, dat, als hun hulp plan voor" Europa gunstig ver loopt, op de a.s. Novemberconfe- rentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier. de Russen meer tot samen werking geneigd zullen zijn. Zo verklaarde een officiële Amerikaanse persoonlijkheid, dat het doel van Marshalls voorstel niet alleen is de Europese landen aan te moedigen krachtig aan hun herstel te werken, maar evenzeer om Rusland te bewegen in weder zijds belang en voordeel met Europa samen te werken. Tot dusverre, -meende hij, hebben de "tussen de samenwerking met 'turopa blijkbaar vertraagd, om dat zij meenden, dat zij politiek -oordeel zouden kunnen trekken dt het voortbestaan der verwar- in;'. Zij verwachtten klaarblijke lijk een Britse economische ineen storting, met als gevolg een periode van depressie in de Ver- enigde Staten, hetgeen alles te zamen een gunstige gelegenheid voor de verbreiding van het com munisme zou bieden. Waarbij de communisten schijnen te verge ten, dat de reactie wel eens in een fel anti-communistisch extre misme zou kunnen bestaan. In elk geval: Marshall wil niet alleen de Europeanen helpen zich zelf te helpen; hij wil ook aan Rusland bewijzen, dat de Wester se naties een saneringsplan kun nen ontwerpen en in de practjjk ten uitvoer kunnen brengen. In de hoop, dat Rusland ten slotte aan het Europees herstel zal wil len medewerken. Daarvoor schijnt het echter nodig te zijn het er eerst van te overtuigen, dat re sultaten bereikt kunnen worden; Intussen nemen de Russen tot dusverre tegenover het Marshall plan een zeer merkwaardige hou ding aan. Soms kan men, zelfs in hetzelfde artikel of in dezelfde uitzending gedachten vinden, wel ke tot optimisme, andere, welke tot pessimisme stemmen. Dit schijnt er op te wijzen, dat de Russen hun definitief standpunt nog niet hebben bepaald, of even tueel, dat zij aarzelen tot een af wijzing over te gaan. Maar ook zij zullen spoed moeten betrach ten: want wat liever met hen wordt gedaan, kan ook, zo nodig, zonder hen worden bereikt. Op 26 Juni zal een bon voor ge droogde zuidvruchten worden aan. gewezen. Deze bon, die alleen voor personen van 2 tot en met 20 jaar beschikbaar wordt ge steld, geeft recht op het kopen van 100 gram zuidvruchten. w Weerverwachting medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en West; aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later brekende bewolking; iets lagere temperaturen dan van daag. 21 Juni: zon op 4.19 u., onder 21.04 uur; maan op 6.52 uur, onder 23.52 uur. verleende de regering in 1938 een rentedragend voorschot van 2'a millioen, terwijl in 1945 en 1946 een rentedragend financierings- crediet van 35.000.000 werd ver strekt. In verband met de ontwikke ling van de K.L.M. hebben beide ministers er in toegestemd, dat de K.L.M. haar maatschappelijk kapitaal verhoogt tot 100.000.000 De regering acht het in ver band met de belangrijkheid van de Ned. luchtvaart noodzakelijk, dat het Rijk ook in de toekomst in de financiering van de K.L.M. in belangrijke mate deelneemt. De regering streeft naar een oplos sing. waarbij de meerderheid der aandelen in handen van het Rijic zal zijn en de minderheid in han den van particulieren. Verschillende redenen leiden tot bovengenoemd voorstel van de regering-. De burgerlijke luchtvaart zal in de komende jaren een verschei denheid aan deviezen opbrengen welker waarde nagenoeg gelijk zal zijn aan de waaide der deviezen, welke aan de K.L.M. ter beschikking zullen worden gesteld. Als gevolg van de korte ter mijn waarbinnen de nieuwe vliegtuigen voor de K.L.M. be schikbaar moeten zjjn, is het niet mogeljjk gebleken, dat de Ned. industrie in de directe be hoeften der K.L.M. aan vlieg tuigen kar. voorzien. Wel zal een diepgaand onder zoek worden, ingesteld met be trekking tot de toekomstige leve ringsmogelijkheden van de Ned. industrie. Verwachte overschotten. Reeds in de laatste jaren voor de oorlog was de K.L.M. het stadium waarin het burgerlijk luchtverkeer zich zelf zou kunnen bedruipen, genaderd. Verwacht wordt, dat de exploitatie de vol gende overschotten zal laten: in 1947 5.000.000, in 1948 15.000.000, in 1949 13.000.000 en in 1950 8.000.000. Ofschoon dus verwacht wordt, dat de exploitatie van het lucht net in engeren zin in de toekomst lonend zal zijn, wil de regering voorzichtigheidshalve de moge lijkheid tot het toekennen van subsidies openlaten. Bedoelde subsidies zoude» van jaar tot jaar kunnen worden vastgesteld. De herziening van de financiële verhouding tussen het Rijk en de K.L.M. maken het aangaan van een nieuwe overeenkomst nood zakelijk. Het Rijk behoudt krach tens de ontworpen overeenkomst overwegend zeggenschap in de K.L.M. Leiders van Italiaanse parle mentaire fracties hebben de Ni- cola, de Italiaanse president op nieuw verzocht, zijn besluit af te treden, te herzien. De president verklaarde evenwel, dat het hem, met het oog op zijn gezondheids toestand, niet mogelijk was, zijn werkzaamheden voort m zetten. Hij was bereid „nog tien dagen het presidentschap waar te ne men", teneinde ruimschoots tijd te laten voor het kiezen van zijn op volger. Men vraagt zich thans af, of 't aftreden van de Nicola automa tisch het aftreden van het kabinet de Gasperi ten gevolge moet hebben, bijaldien het voor die tijd niet, bij de stemming over het votum van vertrouwen in het par lement bezweken is. De kath. arbeidersbeweging ,n Limburg en de R. K. Mijnwer- kersbond hebben een telegram aan minister Mansholt gestuurd, waarin er op wordt gewezen, dat vele gezinnen zonder aardappe len zitten, omdat de oude aard appelen schaars of niet te krijgen zijn, terwijl de nieuwe nog 40 tot 75 cent per kilogram kosten. In het telegram wordt aangedrongen op maatregelen om de bestaande voorraad oude aardappelen tegen verlaagde prijs beschikbaar ce stellen, omdat er zoveel afval aan zit, en om de nieuwe aardappe len tegen meer redelijke, ook voor de arbeidersbeurzen bereikbare prijzen beschikbaar te stellen. GOUDA HERDENKT HAAR 615-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van de stad Gouda bracht minister-president Beel gisteren een bezoek aan deze stad. In de St. Jan herdacht de minister-president het feit, dat de wereldberoemde Goudse glazen na hun onderduiking weer alle geplaatst zijn. Dr. Beel tijdens zijn rede, links een der ramen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1