Onderwijs in barre nood Eïl J MOSKOU ANTWOORDT INSTEMMEND 2800 Nederlanders ontdekt Arbeiders op hoger peil Praatje onder de periscoop Verblijf op de rivierbodem Drama op de Wester-Scliekle Onvoldoende volksinteresse? De ambtenaar in verdrukking De Bijenkorf kwam weer voor Vergoeding van oorlogsschade DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zware taak van onderwijzer Beelden waren te duur Op het verzoek van Bevin en Bidault Overbrenging naar ons land Duits Franciscaan gehuldigd Ned. Schepen GEEN ACCOORD TE BATAVIA DRIE NIEUWE HEILIGEN Olieschip vloog in de lucht SLEEPBOOT GEKAPSEISD 69 ste JAARGANG MAANDAG 23 JUNI 1947 No. 20346 SALARISPOLITIEK DER REGERING GELAAKT „DUIZEND EN EEN" SMOKKELDE VETERS Ontstaan van een thee- warmer Op basis der vervan gingswaarde EXTRA SUIKERBON TE VERWACHTEN Komt de jam vrij? Xoor het redden van verzetslieden kortenaer in aan. TOCHT verlaten nu Berlijn PATER BORROMAEUS DE GREEVE PENDSJAAB WORDT GEDEELD KRITIEK OP DE „MASSA-GEEST" Het gevaar vaji de personeelsverenigingen Nr. 1 doet het niet „Afgelopen roken' Een nauw overhemd Een ongedresseerde boot Mensen van de H. Vader DE BENZINE DUURDER? Zeven opvarenden verdronken MOSSELEXPORT NAAR ENGELAND 'li DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom* breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In de grote zaal van „Tivoli" te Utrecht, dit tot in de nok bezet was met onderwijzers en onderwijzeressen uit alle delen van het land, werd Zaterdag een congres gehouden, georga niseerd door de A.N.O.F. (Alg. Ned. Onderw. Federatie), ge wijd aan „Het onderwijs in nood". Een congres, dat, niet zozeer de onderwijzer m het middelpunt plaatste, als wel het kind. Het kind is immers de dupe van de erbarmelijke toe stand, die op onderwijsgebied bestaat, door overbezetting van klassen, gebrek aan schoolmiti- delen, goede gebouwen, gemis aan goede leerkrachten en welke kwalen al niet meer. Een groot volksbelang is er plee gemoeid en met dit congres Wilden de onderwijzers, gelijk de voorzitter, de heer A. C. Zevenber gen uiteenzette, laten zien, dat zij deze omstandigheden niet in staat zijn de verantwoordelijkheid te dragen. Hij verwelkomde enige Kamerleden, vertegenwoordigers van gemeentebesturen, doch het speet spr. niet de minister van Onderwijs of diens afgevaardigde te kunnen begroeten. Aan het riot van het congres, toen in pchrille kleuren de nood getekend jvas en de therapie aangegeven, richtte de voorzitter over de hoof den van de congressisten heen toch het woord tot de minister, wie hij verzocht om meer durf en doorzettingsvermogen. Oorzaken en gevolgen De heer J. P. W. van der Sluijs, Amsterdam, noemde de oorzaken Ch de gevolgen van de onderwijs- tood, waaraan de oorlog slechts ten dele schuld heeft. De voor naamste oorzaak is hierin gelegen, dat het volk niet voldoende inte resse voor het onderwijs heeft. In de jaren '46 en '47 maakte de onderwijspost slechts 10 pet. van de gehele rijksbegroting uit. Er is een ontstellend tekort ten aanzien van de materiele verzor ging van de school, evenals aan Schoolgebouwen. Wel verrijzen er nieuwe bankgebouwen. Intussen neemt de bevolking toe en over 5 jaar valt een aantal van 250 ver woeste scholen bij het grote te kort in het niet. Als dat zo door gaat, zakt ons onderwijs op een ongekend laag peil. Door te grote bezetting der klassen missen de kinderen een belangrijk deel van het onderwijs. De 8-jarige leer plicht moet gehandhaafd blijven. Er zal iets moeten veranderen in de waardering door het publiek van het onderwijs, waaraan de re gering veel kan doen, o.a. door een nog betere salariëring. Inplaats van classificatie-aftrek moesten de onderwijzers op het platteland een toelage krijgen, ge zien de bijzondere moeilijkheden, waarmee zij te kampen hebben. De classificatie moet niet herzien, maar volkomen afgeschaft wor den. Tot deze conclusie kwam zowel de heer A. Tjoelker, Surhuister- veen (Fr.) die een suggestief beeld gaf van de onderwijsnood op het platteland als de heer Wil lem Wiltschut, Arnhem, die nog als middelen ter verbetering noemde: een juiste distributie van schoolmaterialen met een toewij zing op bonnen, verbetering van de opleiding voor onderwijzer, een goed geleide reclame bij de be roepskeuze voor het ambt van onderwijzer en verheffing van de onderwijzersstand. „De doodgewone onderwijzer", zo besloot de heer Wiltschut heel treffend, heeft voor een goed deel de toekomst van ons land in han den. Daar moet men rekening mee houden. Moeilijke positie van gem. ambtenaar Ook onder de gemeente-ambte naren is de nood ontstellend ten gevolge van onvoldoende sala riëring en Zaterdag hield de Ned. Bond te Utrecht een buitengewone alg. vergadering, waarin alleen dit vraagstuk werd behandeld. Groot was de opkomst en de ver gaderzaal van het N.V. Huis, die officieel slechts plaats biedt voor 1000 personen, bevatte bijna 1500 De vergadering stond onder lei ding van de heer K. de Boer, loco-burgemeester van Hardinx- veld. Vele afgevaardigden uitten Hun teleurstelling over de trage gang van zaken om in de ergste nood onder de gemeente-ambtenaren te voorzien, die niet meer in staat zijn het allervoornaamste voor hun gezinnen aan te schaffen. De gemeente-ambtenaar staat ver ten achter bij de werknemer in het vrije bedrijf. In gemeenten met minder dan 5000 inwoners zijn 86 vacatures, waarvan 65 niet vervuld kan worden. De oplei dingscursussen hebben slechts een bezetting van 25 van vóór ae oorlog. Naar een derde loonronde wordt niet verlangd, om de een voudige reden, dat men nog niet aan een tweede toe is. Tenslotte nam de vergadering een motie aan waarin werd vastgesteld, dat de regering in ernstige mate te kort is geschoten in de voorziening van de directe noden en geprotes teerd wordt tegen de grote ver schillen in de salarispolitiek len aanzien van de onderscheidene groepen van overheidsdienaren. In afwachting van de door de commissie-Ubink voorbereide sa larisregeling verlangde de verga dering een uitkering ineens over De Nederlandse emigrantenfamilie 'Aukema arriveerde op het vliegveld La Guardia bij New-York. Vandaar gaat het gezin tezamen met vader Aukema naar Augustawaar het een nieuw leven gaat beginnen op de boerderij van een familielid. olg^' Shawls, theewarmers, sierkus- sens, pullovers en dameshoeden stonden deze keer op het pro gramma van mr. J. a. Bletz, de Amsterdamse tuchtrechter, die de draad van het Bijenkorfproces weer opnam. Effen shawls, handbewerkte en bedrukte kunstzijden shawls waren geprijsd voor resp. 24,50, 32,50 en 49. De Bijenkorf had deze ah a wis ingekocht van firma's, die bij nader onderzoek niet te bleken te bestaan. Dit was ook niet ver wonderlijk, want toen de prijsbe- heersingsambtenaren op 13 Juni 1946 de shawls zagen, begrepen ze onmiddellijk, dat deze uit Bel gië waren gesmokkeld. De verde diger betoogde, dat de prijzen, die De Bijenkorf had gevraagd alles zins toelaatbaar waren, omdat de inkoper zich in Frankrijk over ie prijzen georiënteerd had. De deskundigen van de prijsbe- heersing dachten hier echter an ders over. Zij taxeerden de hals doek van 49 op 15 verkoops prijs. Het wordingsproces van een theewarmer werd bij de behande ling van deze artikelen nauwkeu rig gevolgd, doch de meningen liepen nogal uiteen. Volgens de Bijenkorf-deskundigen neemt de vervaardiging tenminste negen uur in beslag, terwijl de prijsbeheer singsambtenaren van mening zijn dat een theewarmer in vier uur klaar kan zijn. Teneinde een juist inzicht in deze materie te verkrij gen, werd besloten een theewaï mer door een niet-geinteresseerde partij onder toezicht te doen ver vaardigen en de tijd op te nemen. Pullovers, die voor 35 geprijsd waren, werden door de ambtena ren tien gulden te duur bevon den. Schoenveters waren inge kocht van de „Duizend en een" te Tilburg. Bij nader onderzoek bleek echter, dat op het adres, dat op de factuur stond vermeld, een niets vermoedende weduwe woonde, die zich niet met de verkoop van veters ophield. De recherche kwam echter toch ach terset adres van „Duizend en een waarvan de firmanten thans achter slot en grendel zitten. Ze haalden veters uit België zonder de douane te passeren. Twintig cent voor een paar ve ters vonden de prijsbeheersings ambtenaren in eik geval te hoog, vandaar, dat enkele paren dooi de vingers van de tuchtrechtei gingen, die overigens aan deze producten weinig aandacht be steedde. En tot slot waren er de dameshoeden, die in Amsterdam in doorsnee duurder waren dan in de Residentie. zaak wordt 4 Juli voortgezet. Ambtenaren van de prijzencon- trole ontdekten bij controles in winkels in de zuidelijke provincies, dat in zeer vele gevallen religieuze beelden veel te hoog in prijs ston den genoteerd. Een en ander gaf aanleiding tot een nauwgezette controle bij de gipsenbeelden-in- dustrie. Vele processenverbaal zijn daarbij opgemaakt en de betrok kenen zullen zich wegens prijs- en loon-delicten (want er werden meestal ook nog zwarte lonen be- taaldi' voor de tuchtrechter te ver. antwoorden krijgen. Enige duizenden beelden werden 1946 op dezelfde voet als voor het personeel van het L.O. en een noodvoorziening voor 1947. Arka vraagt verbetering Het hoofdbestuur van de Alg. R.K. Ambtenaren vereniging in vergadering te Eindhoven bijeen, ter bespreking van de financiële situatie van het overheidsperso neel, heeft in een telegram de minister van Binnenl. Zaken ver zocht „ten spoedigste die maatre gelen te beramen, waardoor in de kritieke financiële situatie, waarin zich het overheidspersoneel be vindt, afdoende verlichting wordt gebracht". Naar wij vernemen, zal minis ter Lieftinck in het ontwerp op de ooriogsschadevergoeding aan de Staten-Generaal voorstellen voor Onroerende goederen inte grale uitkering te doen op basis der vervangingswaarde tot een inhoud van 300 kubieke meter. Wat de vergoeding van huis- raadschade betreft, deze wordt tot een maximum van 10.000 volledig uitgekeerd, terwijl voor bedragen daarboven volgens een degressieve schaal percentages zullen worden toegewezen. Naar aanleiding van geruchten, dat de jam met ingang van 1 Juli a s. bonvrij zou komen, vernamen wij van bevoegde zij'de, dat er wel plannen bestaan, zo het enigszins mogelijk is, jam als een der eer ste artikelen bonvrij te maken, doch er is nog geen enkele datum vastgesteld. Wat de suikerpositie betreft, vernamen wij dat een extra sui kerbon in het verschiet ligt. Van een verdubbeling van het suiker rantsoen is echter geen sprake. Ook deelde men mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in de toekomst meer autoban den zullen worden ingevoerd. In zake het bericht dat de benzine prijs verhoogd zou worden, kon men ons geen zekerheid geven. .UkiLS Amsterdam heeft zijn aapjes weer terug, nadat zij sinds 1 Januari l.l. uit het stadsbeeld ver dwenen. De V.V.V. voerde een actie tot terugkeer der koetsjes en wethouder Seegers zette de koetsiers officieel aan het werk. Het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, dat de Sovjet-Russische regering de voorstellen van de Franse en Britsé regeringen aanvaardt en erin heeft toegestemd, deel te nemen aan een conferentie van de drie ministers van buitenlandse zaken. Het Russische communiqué luidt aldus: Op 19 Juni hebben de Brit se ambassadeur te Moskou Pe terson, en de Franse zaakgelastig de te Moskou, Charpentier, no ta's overhandigd van de Britse en Franse regering, waarin de rege ring der Sovjet-Unie uitgenodigd werd, deel te nemen aan een con ferentie van drie ministers van buitenlandse zaken over de Ame rikaanse hulpverlening aan Eu ropa. In verband hiermede heeft de sovjet-Russische regering Je Franse regering op 22 Juni Je volgende nota gezonden: ,De Sovjet-Russische regering heeft zich op de hoogte gesteld van de inhoud der Franse nota van 19 Juni met betrekking tot de voor bereiding van Europese economi sche programma's in verband met de verklaring van Marshall in de Harvard University op 5 Juni, die voor de Britse en Franse minis ters van buitenlandse zaken aan leiding was om besprekingen hier over te voeren. De Russische re gering geeft toé, dat de voornaam ste .taak der Europese landen thans is, zo spoedig mogelijk zich te herstellen en hun econo misch leven, dat door de oorlog ontwricht werd. te ontwikkelen. Het is duidelijk, dat deze taak vergemakkelijkt zou kunnen wor den indien de V. S., wier produc tie-vermogen verre van ver minderd te zijn tijdens de 001- log is toegenomen, hierbij hun steun zouden verlenen. Ofschoon de sovjet-Russische regering momenteel nog niet be schikt over inlichtingen betref fende de aard en de voorwaar den voor een eventuele econo mische steun aan Europese lan den door de V. S. en betreffen de de maatregelen, die door de De overbrenging van het stoffe lijke overschot van 33 leden van de verzetsgroepStijkel naar het vaderland zal waarschijnlijk in de loop van deze week kunnen plaats vinden. Voor de herdenkingsplech tigheid in de Grote Kerk te Den Haag is als spreker ook uitgeno digd de Belgische pater George Passelecq van het klooster Ma- redsous nabij Namen, die lange tijd tezamen met de gevallenen in de gevangenis te Berlijn—Tegel is geweest. Door het nasporingswerk van het Rode Kruis, onder leiding van dr. Verhoeff, is het mogelijk ge weest de graven van 28Ó0 Neder landers, die in de oorlogsjaren in de Russische zóne om het leven zijn gekomen, te ontdekken. Het betreft hier bijna uitsluitend gra ven van Nederlanders die als dwangarbeiders werkzaam zijn ge weest. Er is slechts een klein aan tal politieke gevangenen bij. Van de grote massa der Nederlanders, die zijn omgekomen in de concen tratiekampen van Oost-Duitsland, zijn in de meeste gevallen geen graven meer te vinden, daar zij in massagraven zijn ter aarde besteld. Het door het Rode Kruis begon nen werk wordt thans overgeno men door de Dienst voor identifi catie en berging van lijken, welks leider, overste De Ruyter Van Ste- veninck. tezamen met dr. Ruycha- ve te Berlijn is aangekomen ten einde de identificatie van de on langs weer naar het Franse kerk hof Fronau gebrachte Nederlanders te verrichten. De dienst zal voorts de berging op zich nemen van de tienduizend lijken van Nederlan ders, die nog over alle zones van Duitsland verspreid begraven zijn. Er is nog geen beslissing geno men over de vraag waar deze Ne derlanders hun laatste rustplaats zullen vinden, doch wel zijn er I plannen geopperd om daartoe op bepaalde plaatsen in Duitsland Ne derlandse begraafplaatsen in te I richten. Wanneer niet alle gevonden stof- landers naar het vaderland kunnen worden overgebracht, dan moet de overbrenging der groep-Stijkel be schouwd worden als een eerbetoon aan de nagedachtenis van alle ge vallen strijders, wier stoffelijke resten in Duitse aarde zullen moe ten blijven rusten. in beslag genomen. 1 lelijke overschotten van Neder- De voormalige verzetslieden te Bourges in Frankrijk hebben P Aloysius Stanke, O.F.M., van het klooster te Heidelberg feestelijk ingehaald. P. Stanke had van 1942 tot 1944 als korporaal der Duitse weermacht het toezicht over de Bordiot-gevangenis te Bourges. Hij was uiterst geliefd bij de gevange nen, die hem de bijnaam „Alfred" gaven. Alfred smokkelde de post van de opgesloten verzetslieden uit de gevangenis, waardoor talrijke leden der Maquis tijdig gewaar schuwd konden worden en ze aan arrestatie en dood ontsnapten. De Gestapo slaagde er nooit in, een eind te maken aan dij; werk van naastenliefde. Tijdens de Amerikaanse opmars werd P. Stanke krijgsgevangen gemaakt en naar Amerika ge stuurd. Het bevrijdingseomité van het departement Cher kwam ech ter op dusdanige wijze voor hem op, dat hij spoedig naar zijn kloos ter in Heidelberg kon terugkeren. Bewoners van Bourges die deel uitmaken van het Franse bezet tingsleger in Duitsland, bezochten hun vriend in zijn klooster en no digden hem uit. naar Bourges te komen. P. Stanke aanvaardde de invitatie en werd te Bourges met stormachtige geestdrift ingehaald en aldaar eveneens ontvangen door de burgemeester en de prefekt van het departement Cher. Hr. Ms. Kortenaer wordt Woens dag a.s. uit de Oost in Den Helder verwacht. Te Hoek van Hollaro zal prins Bernbard aan boord gaan om het laatste gedeelte van de thuisvaart mede te maken. Britse en Franse regeringen tij dens de afgelopen besprekingen te Parijs werden besproken, aan vaardt de sovjet-Russische rege ring toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse za ken. De Sovjet-Russische rege ring is van mening, dat een dergelijke conferentie op 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vin den". Tass deelt nog mede, dat een nota als bovenstaande ook aan de Britse regering is gezonden. De eerste groep van vrijgegeven Nederlandse schepen zal Berlijn vandaag verlaten. Deze groep be staat uit dertien schepen, die uit Spandau zullen vertrekken. In de loop van de volgende week zullen nog tien schepen de reis naar Ne derland aanvangen, terwijl de ove rige veertien in de eerste helft van Juli zullen volgen. Sinds enkele dagen, is pater Borromaeus de Greeve, O.F.M., die de laatste tijd verblijf hield in de pastorie van de kerk van de H. Nicolaas en Gezellen aan de Raamstraat in Delft, ter observa tie opgenomen in het St. Francis- cus Gasthuis aan de Schiekade te Rotterdam. Reuter seint uit Lahore: De nationale vergadering van de Pendsjaab heeft met 91 tegen 77 stemmen zich uitgesproken voor verdeling van de provincie tussen Hindoestan en Pakistan. De studenten der sociale scholen van de K.A.B. in het diocees Den Bosch, kwamen Zondag te Oister- wijk voor het eerst samen. Men wandelde langs de vennen en in de middag hoorden wij, op de bij eenkomst in „de Kunstkring enkele pittige geluiden, die ook ons uit het hart waren gegrepen. Fel geselde de heer Theo van der Steen, hoofd van de cultuur- dienst der K.A.B.de willoosheid en lafheid der massa, die zich door middel van de personeelsver enigingen der bedrijven, telkens nieuwe genotsbevredigingen laat toedienen, eindeloos, met telkens grote honger. De bedrijven hou den zo zelf de „ontwikkeling" van de arbeider, die zij in deze tijd van gebrek aan werkkrachten willen vasthouden, in handen, geven tel kens meer aan zijn zwakheden toe en houden zijn karakter krachte loos. Spreker ziet deze kapitalis tische instellingen als wegberei ders van het communisme, dat ook slechts de massa en de bevre diging van haar lusten kent. Een gezonde persoonlijkheid, die b.v. door sparen voor zich en zijn gezin wat eigen grond en een eigen huisje kan verwerven, wordt onmogelijk gemaakt, maar wèl worden voor hem, zoals thans in Engeland, weelderige vacantie- kampen ingericht door de firma's waar hij heen wordt gevoerd, om zijn vrrje tijd uit te leven. De heer Van der Steen pleitte voor posi tieve cultuurontplooiing onder het volk in het gezin. Het Zuiden zag hij als een sterke positieve cultuurbrenger voor de arbeider en b.v. niet ste den als Amsterdam en Den Haag. In het Zuiden weet men de massa De commissie-generaal heeft Za terdag aan de Indonesische repu bliek een brief overhandigd, waar in verzocht wordt om een nauw keurig antwoord op de vraag of de republikeinse nota van Vrijdag een volledige aanvaarding bete kent van de structuur der interim- regering zoals omschreven in het Nederlands ultimatum van 27 Mei, aldus U. P. Een nauwkeurig omschreven aanvaarding van andere punten in het Ned. memorandum werd even eens gevraagd. De Indonesische kabinetsleden en partijleiders, die te Batavia in vergadering bijeen zijn geweest, zijn niet tot overeenstemming ge komen omtrent de formulering van het antwoord op de Neder landse voorstellen. Een voltallige zitting van het re publikeinse kabinet is voor Dins dag bepaald. De vergadering van de republi keinse autoriteiten uit Djokja met de te Batavia aanwezige ministers is accoord gegaan met de hoofd lijnen van Sjahrir's politieke ver klaring, op 19 Juni voor de radio uitgesproken. Over het opstellen van een antwoord op de jongste brief van de commissie-generaal zal het werk-comité van het K.N.I.P. en het voltallig kabinet moeten beslissen, waarvoor Sjahrir en de te Batavia aanwezige minis ters en delegatieleden heden naar Djokja zouden reizen. De vergadering, welke gisteren ten huize van Sjahrir bijeen is ge weest, was van mening, dat voor het aanbrengen van wijzigingen in de voorstellen van de republikein se nota wederom het kabinet en het Werkcomité toestemming moe ten verlenen. In ieder mens moet toch wel iets van de avonturier, de onderzoeker schuilen. Zaterdagmiddag waren we immers met iets meer spanning dan gewoonlijk aan de Waalhaven present. De duikbootdemonstraties op de Maas zouden we n.l. in de O 23 zelf meemaken en we verwachtten, vol van impressies weer voet aan wal te zetten. Maar.... wist u, dat een rit per kinderwagen (niet op de rivierbodem na tuurlijk) een halsbrekende stamt is, vergeleken bij een tocht per duikboot? En het begon toch zo veelbelo vend. Amper hadden wij met een verrassende routine het laddertje „genomen" en ons beneden beha- gelijk genesteld, of commando's klonken, telegraafsignalen rinkel den en boven ons hoofd bonkte iets. Wat het was, weten we nii nog niet, maar er bonkte ten minste iets. Een vreselijk ho.te marine-man sloop loerend door de boot en liet zijn blikken langs de wanden glijden. Het zag er mach tig belangrijk uit en dat bleek het ook te zijn, want alle kranen en knoppen, die rood waren, moes ten dicht voor onder water en de blauwe open. Toen hoorden wij het! Een ma troos zei: „Nr. 1 doet het niet", en het copy-paradijs opende zich. Op de voorgrond stellend, dat wq er niet het minste benul va.n had den, wat No. 1 was, kregen we visioenen van slagzij-makende bo ten enz. Bij nader inzien was het gelukkig loos alarm en voor we er erg in hadden, tuften we rus tig op de dieselmotor de haver, uit en de Maas op. Vooralsnog bleven wp gespeend van enige sensatie. Het luik van de commandotoren bleef open, in de buurt ervan was het lekker fris en soepel verliep de expeditie volgens de plannen. Buiten de Waalhaven werd aan de passagiers medegedeeld, dat zij zich naar de „zitkamer" moes ten begeven. Even later kraakte 't commando „Afgelopen roken" door de luidsprekers, het gebrul van een claxon scheurde zowat de trommelvliezen kapot, een ge weldig geraas van het binnenstro mend water (in de tanks) liet zich horenwe doken. Zjj, die een dergelijke „sensatie" nog nooit hebben meegemaakt, zijn nu natuurlijk nieuwsgierig naar de eerste gevoelens van een dergelijk moment. De onze waren we' zeer merkwaardig, daar wij plotseling moesten denken aan sterke boter! Een van de collega's was n.l. gehuld in een nieuwe re genjas en deze verspreidde een (dermate penetrante geur, dat naar onze mening de onderzee- vloot in een botervloot was ver anderd. Daarbij kwam langzamerhand het gevoel, dat we vreselijk be kocht waren. Dit gevoel nam met de minuut toe en na verloop van enige tijd, kwamen we tot een nieuwe 'definitie voor duikboot, n.l. een schuilkelder onder water. Was nu de marine maar zo attent geweest, om een paar raampjes in de wand te laten zagen, dan was mogelijk hier een onderwaterblik weergegeven. Het enige, wat we nu konden zien was door de periscoop de Park kade met agenten en mensen en wees eerlijk, is het de moeite waard, déArvoor op de bodem van een rivier te gaan liggen? Nadat we aldus een half uur in alle eer en deugd onder water wa ren geweest, voegde zich bij onze teleurstelling het gevoel, dat óf wel ons overhemd kromp, ófwel onze nek uitzette. Langzaamaan viel steeds duidelijker te merken, dat de lucht in de boot toch heel wat anders was, dan de heerlijke buitenlucht. Toen we dan ook moesten horen, dat men soms 13 1 14 11 r onder water is geweest, kregen we steeds meer waarde ring voor het zware werk van het duikbootpersoneel. Naast hun ge vaarvol werk tijdens de oorlog, ook nog deze kwelling! Het stijgen ging zo mogelijk nog meer onmerkbaar dan het dalen. Onze trommelvliezen knapten even, wanneer het luik in de com mandotoren werd opengegooid en daaraan konden we dan vaststel len, dat we weer dreven. Aardig is nog de vraag van een teleurgestelde opvarende. „Wat gaan we nu feitelijk doen" infor meerde hij na afloop van tien mi nuten. ..Nou, duiken, stijgen, dui ken, stijgen, enz.", antwoordde 'n marineman minzaam „Niets an ders dan dat?" woeg de lakei van de Koningin der aarde. „Sorry, mijnheer, maar de boot kent geen kunstjes". Met deze demonstraties heeft de onderzeedienst zgn jubileum viering besloten. Uiteraard was de publieke belangstelling zeer groot en van de kade en de Heu vel had men een goed gezicht op de manoeuvres van de boot. Ook het zware geruis van het binnen stromende water was duidelijk van de wal af te horen. Jammer was het alleen, dat de snelheid van het duiken moest worden be perkt, daar de O 23 anders als een stok in de modder was blijven D? banden, welke door 't korps Mariniers gesmeed zijn tussen Rotterdam en de Koninklijke Ma rine zijn echter door deze jubi leumviering nog hechter gewor den. Mogen ze zo blijven tot in lengte van jaren. door actie, die tot de verbeelding spreekt, zoals de openlucht volksspelen, op te voeden tot per soonlijkheid. Maar, deze actie in de massa moet geschieden door een kader. En dat kader moet op de éérste plaats gevormd worden tot Christenen-uit-een-stuk, én geschoold tot doorknede intellec tuelen. Zij moeten, zoals de heer Piet Coppes in zijn openingswoord zei, de praktijk van het bedrijf paren aan ontwikkeling en zó, bij de sa menwerking, in de komende be drijfsorganisatie het getal, de an dere kracht der arbeiders de hem toekomende rang bezorgen. Dr. Olierook, directeur der Ont wikkelingscentrale te Doorn, sprak kleurrijk, rustig en optimis tisch in dezelfde geest van de vo rige sprekers. Met de gebruikelijke plechtig heden en in tegenwoordigheid van tal van kardinalen aartsbisschop pen en bisschoppen, zijn Zondag ochtend de Portugese Jezuit Joan nes de Brito, de Italiaanse Jezuiet, Bernardinus Realino, en de Italiaan se priester, Joseph Cafasso, onder het getal der heiligen opgenomen. In de lofrede, die de Paus naar gewoonte, op de nieuwe heiligen bield, wees Zijne Heiligheid op de apostolische ijver van Joannes de Brito en hij vermaande de pries ters om uit het voorbeeld, dat de beide anderen gaven, lessen te trekken. De H. Vader uitte hierbij de wens, dat door de voorspraak van deze heiligen de gelovigen tot meerdere christelijke volmaakt heid zouden worden gebracht, wel ke het onderpand is van de hemel se zaligheid. Na deze toespraak heeft de Paus de zegen gegeven. Vervolgens be gaf hij zich naar het altaar voor het opdragen van de H. Mis. Na het Misoffer werd de Paus die op de sedia gestatoria gedra gen werd door de talrijke menigte een luide ovatie gebracht, totdat de stoet in de Pieta-kapel was aangekomen, waar de H. Vader de eerbewijzen va» de kardinalen in ontvangst nam en zich van zijn paramenten ontdeed. Nabij Long Beach (Californië) i het olietankschip „Markay" van de Shell de lucht in gevlogen. De schade wordt op meer dan 214 fnil. lioen pd. st. geschat. De mannen, die bezig waren de benzinereservoirs van het tank schip te vullen, zagen vlammen uit het schip slaan en konden zich in het water in veiligheid brengen, voordat de ontploffing plaats had De vlammen sloegen op de kust over. Brandweerlieden voerden een verwoede strijd om uitbreiding van de brand tot andere tanksche pen met benzine en olie te voorko men. Men verwachtte dat het schip, waarop de ontploffing heeft plaats gehad, nog minstens 5 dagen zou branden. A. R. P. meldt nader uit Long Beach, dat 2 personen de dood heb ben gevonden bij de explosie op de .Markay". In een vergadering te Leeu warden van de verladers- en eigen-vervoerdersorganisatie heeft de chef van de technische dienst dezer vereniging, ir. Fick, o.m. medegedeeld, dat z.i. zeer waar schijnlijk de benzineprijs zal wor den verhoogd. Voor invoer van autobanden zijn deviezen beschik baar gesteld. De gisteren te Amsterdam gehouden Olympische Dag werd bijgeivoond door het prinselijk paar. Zaterdag j.L heeft zich op dn rede van Vlissingen, in de uin van de vuurtoren »aar Breskens, een drama afgespeeld, dat aan zeven personen het leven heeft gekost. De Engelse sleepboot Fair Play 2 uit Avonmouth sleepte het Finse schip „Kuurtanes" van Cardiff naar Antwerpen, waar het aan de ketels een reparatie moest ondergaan. In Vlissingen zou Je sleepboot Goliath komen assiste ren. Juist toen deze boot was uit gevaren. zag men dat de Fair Play 2 kapseisde. De loodsboot Bruinvis, die op weg was naar Breskens, wist twee opvarenden te redden, terwijl de Goliath en een Belgische loods boot ieder één opvarende aan land wisten te brengen. De be manning van de gekapseisde sleepboot bestond uit tien koppen en boveifdien was een Belgische loods aan boord. De vermoedelijke oorzaak van de ramp is, dat het schip, terwijl het de tros innam, zich door de sterke stroom aan de eigen kaoel heeft onderste boven getrokken. De geredden zijn naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen overgebracht en bevinden zich in goede welstand. Op 1 Juli zal het mosselseizoen in Zeeland een aanvang nemen E. is reeds voor een periode van drie maanden' vergunning ver leend voor export naar Engeland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1