De Rijn als verkeersader 4 Marshall-plan en grote drie Wat België naar hier brengt Overgordijnen G Rotterdam als overlaadhaven Kans verwaarloosd Belgisch onderwijs-ministerie brandde uit Voor 't Prins Bernhard-fonds ZES JAREN-PLAN VOOR DE LANDBOUW Voor de OUDEN VAN DAGEN Het drama der „verplaatste personen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN in de Elzas? Zeventien doden Bevin komt met instructie J' Anjerdag Landwinst van 40.000 H.A. De mechanisatie Vrije woning en inwoning Samenwerking; van goede soort ONGSLAGEN 59ste JAARGANG WOENSDAG 25 JUNI 1947 No. 20348 VEERTARIEVEN IN ZUID-HOLLAND vele gewonden VLIEGTUIGBOTSING OP DE GROND Kost en vermogen DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK NEDERLAND WIL ER 8000 OPNEMEN 99 HET BESTUUR VAN OOST- DUITSLAND SOCIALE VOORZIENINGEN DB KANTOREN van de Redactie en de Admi* ftlstratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ztjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar* taal, f 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. KVan onze Parijse correspondent) Frankrijk bezit sinds het ver drag van Versailles een Rijn- haven:Straatsburg. Een haven dus aan de belangrijkste verkeers- rivier van Europa wier vracht verkeer van 65 millioen tonnen vóór de oorlog slechts in de verte gevolgd werd door de Donau met 13 millioen tonnen. Frankrijk moest blij zijn zulk een water- Verkeersweg voor zijn belangen geopend te zien, te meer waar belangrijke kanalen, als Marne- Rijnk anaal en Rhone-Rijnkanaal gan de haven van Straatsburg een achterland openen van bijzondere uitgestrektheid en op menig punt van groote economische beteke nis, vooral wat de industrie aan gaat. Hoe komt 't dan, dat het zijn haven op de Rijn schynt te vergeten? De aanvoer is nog hoofdzake lijk kolenaanvoer uit het Roerge bied en men weet hoe Frankrijk daarbij te kort komt, de graan- invoer heeft niet meer over Straatsburg plaats en hier komen wij bij de kern van de kwestie. "Het vervoer op de Rijn Wij hebben natuurlijk geïnfor meerd hoe het komt, dat de haven Van Straatsburg niets te doen heeft. De kali van de Elzas moet toch vervoerd, de Lotharingsche metaalindustrie moet toch afleve ren, de hoogovens evenzeer. De geweldig hoge meelmolens, die bij de haven zijn gebouwd moeten toch het graan ontvangen en de kanalen moet toch ook hun vrach ten opnemen of spuien. Voor de oorlog beschikte de Rijnvaart over 8714 aken met een laadvermogen van 6.470.207 ton en 230 sleep boten van 500 tot 2000 H.P. met een totale macht van 300.000 H.P. en een deel dier vloot deed pe riodiek de haven aan. 't Waren niet alle Franse schepen, die wa ren zelfs ver in de minderheid. 253 tegen 1674 Duitse, 1544 Hol landse, 256 Belgische en 59 Zwit serse schepen In die vloot had den zes Franse maatschappijen Voor 70 pet. het vervoer van en naar Straatsburg in handen. Het vervoer naar het binnen land moet voornamelijk door het spoor geschieden. Voor het gebied van Noord-Frankrijk tot Lyon kan watervervoer plaats hebben van Straatsburg uit en de haven van Straatsburg is veel goed- kooper, de overlaad- en opslag kosten zijn veel lager dan die van le Havre bijvoorbeeld. De overlading te R'dam Wij hebbep toen opgemerkt dat everlading te Rotterdam, in Am sterdam of Antwerpen deviezen vraagt. „Och wat," zei onze zegs man, de heer Lucius, secretaris van de Kamer van Koophandel te Straatsburg, „die deviezen zijn aanwezig, want de weg over Rotterdam met zijn goede uitrus ting, zodat de schepen niet be hoeven te wachten, zou een enorme deviezenbesparing betekenen, een dollarbesparing vooral, doordat men de ontzaglijke kosten zou kunnen vermijden, die het gevolg zijn van het lange wachten op ontladingsgelegenheid in de Fran se Atlantische havens. En tarie- Een groot deel der zitting van Prov. Staten van Zuid-Holland was gisteren gewijd aan de voor stellen van Ged. Staten tot vast stelling van nieuwe tarieven voor verschillende veren. Uit de Sta ten rees hiertegen veel verzet. Op het voorstel tot vaststelling van"tarieven voor de veerrechten tussen Dordrecht en Zwijndrecht, Dordrecht en Papendrecht en 's-Gravendeel en Wieldrecht werd een door leden van verscheidene fracties ondertekend amendement ingediend, waarin van het voor stel afwijkende tarieven werden genoemd. Het voorstel werd daar op aangehouden. Het voorstel t.a.v. het veer Schoonhoven Gelkenes werd ingetrokken, doch verscheidene andere voorstellen tot tariefswijziging aangenomen. Ook een voorstel tot onttrek king aan het openbaar verkeer van de brug in het Lubbertjesgat in de gemeenten Ottoland en Groot-Ammers kon vooralsnog geen genade vinden en werd aan gehouden. ven, lonen alles werkt samen om de weg over Rotterdam goedkoper te maken." Werkelijk aanzienlijk? „We zijn hier van oordeel op deugdelijke gronden, dat het ver voer uit Amerika over de Rijn een dollar, of nog iets meer, goedkoper per ton uitkomt dan over de Franse zeehavens." Wij hebben dezelfde verklarin gen uit vele monden gehoord van mannen die gezag hebben in Straatsburg en zijn haven. En op onze vraag „weert Straatsburg zich dan niet", kregen we onver anderlijk ten antwoord, we vech ten, maar staan in ongelijke strijd met machtige belangen. Nederland-Straatsburg Het trof ons bijzonder, welk een enorme belangstelling en hoeveel sympathie in de Elzas en in het bijzonder te Straatsburg jegens ons land bestaat en wij hebben naar de handelsbetrek kingen geïnformeerd. Wij hoor den echter, dat we wel eens te leurstellen. In Straatsburg waar op het ogenblik de internationale tentoonstelling van boek en drukkerij het eeuwfeest van Gu tenberg viert is men rondweg gezegd, verbaasd dat Nederland niet heeft meegedaan, op een gebied waarop het zo flink voor de dag kan komen. Maar wat de haven betreft is er iets anders waarop de aandacht moet worden gevestigd. Verleden jaar zijn de Elzassers naar ons land gekomen om voor wat de havenbelangen van Straatsburg en de Rijnvaart contact te zoeken met de Nederlandse belangheb benden. De heren zijn nog vol geestdrift voor de ontvangst. Maar er is toen gepoogd om tot een Nederlands-Straatsburgse com missie voor de wederzijdse han dels- en verkeersbelangen te komen. Een dergelijke commissie bestond reeds voor de oorlog voor Antwerpen-Straatsburg en gaf goede resultaten. In Straats burg heeft men te lang van dit contactplan niet meer gehoord. Het schijnt dat nu door Den Haag de lijst van Nederlandse Commissieleden (Rotterdam en Amsterdam) aan de Franse auto riteiten is bekend gemaakt. De Fransen zijn minstens even lang zaam, want die schijnen hun lijst nog niet eens gereed te hebben. Het is de wens van Straatsburg, dat die contactcommissie spoedig gaat werken en we kunnen ons niet voorstellen dat in Rotterdam en in Amsterdam die wens niet even vurig is. Straatsburg—Rijnhaven ver dient onze belangstelling, we meenden bovenstaande grepen in de uiteraard wat anecdotische ont moetingen te moeten voorafzen- den. Dinsdagmiddag om ongeveer half vier is te Brussel in het gebouw van het ministerie van onderwijs, dat zich tegenover de achterkant van de senaatsge bouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken, waarbij vele personen de dood vonden of gewond werden. Het Vuur deelde zich aan het bovenste gedeelte van de liftko ker en het trappenhuis van het gebouw mede en blokkeerde de bovenste verdiepingen geheel, zodat het daar aanwezige per soneel niet meer in staat was te vluchten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het personeel van de op één na de hoogste verdieping door middel van lad- Gisteren werd te Laren de jaarlijkse St. Jansprocessie gehouden. Te Parijs is men hard bezig met de voorbereidingen voor de conferentie van de grote drie, die Vrijdag begint. De bespre kingen zullen worden gehouden in de" historische, rijk gestof feerde kamer van het Franse ministerie van buitenlandse za ken, waar in Februari ook de vredesverdragen met Italië en de as-satellieten werden onder tekend. Het is nog niet bekend, hoe lang de conferentie zal duren, noch hoe de agenda zal zijn. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N„ zal zich bij de bespre kingen te Parijs over het plan van Marshall laten vertegenwoordigen door professor Gunnar Myrdal. secretaris van de Europese econo mische missie. Professor Myrdal zal als waarnemer naar Parijs 8 Ernest Bevin, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, brengt Vrijdag een speciaal opge stelde instructie over de plaats van Duitsland in het plan van Marshall naar Parijs mee, aldus Een der belangrijkste bronnen van inkomsten van bet Prins Bernhard Fonds is de Anjerdag op 29 Juni Het hele volk, iedere Nederlander persoonlijk, levert zijn kleinere of grotere bijdrage en juist op de bijdragen der velen wil ons Fonds steunen. De bijdragen van de Anjer dag komen ook in de eerste plaats ten goede aan plaatselijk cultureel werk. 50 Pet. nl. der bijdragen blijft in het gewest, waarin het geld is opgebracht, waarbij de drie grootste steden, naast de II provincies, als afzonderlijke plaatsen gesteld zijn. Ik hoop van harte, dat het Katholieke volksdeel aan deze algemene en geestelijke zaak van het Nederlandse volk een krachtig aandeel neemt, niet alleen door de grote steun, welke Katholieken reeds van het Fonds ontvangen hebben, maar ook door grote bijdragen, door veel Katholieken vooi dit Fonds bijeengebracht Er wordt geen onderscheid ge maakt tussen bijdragen van verschillende groepen, des te meer is het ereplicht voor elke groep, dus ook voor die der Katholieken, om zoveel mogelijk bij te dragen. De vrede wordt voor ons land gewonnen, indien wij een drachtig samenwerken voor de hoogste belangen van ons- volk en deze hoogste helanzen zijn voor het tijdelijke *amenr~vat in het woord: de Nederlandse he«ehaving Prof nu W POMPE wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Onmiddellijk na het bericht over de Sovjet-Russische aanvaar ding van de Engels-Franse uit nodiging was ontvangen, heeft Bevin maarschalk Sir Sholto Dou glas, de Britse opperbevelhebber in Duitsland, opdracht gegeven om een analyse op te stellen van de raakpunten tussen het Duitse vraagstuk en het Europese her stel als geheel. Hieraan wordt op het ogenblik te Berlijn gewerkt. Te Moskou bleken de vraag stukken van de Duitse economie onoplosbaar. Men acht het echter mogelijk, dat het Sovjet-Russische verlangen naar herstelbetalingen thans minder acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruitzicht heeft. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken brengt Bevin een uitgebreide groep deskundi gen mee. Men merkt te Londen op, dat men zich bij de keuze de zer deskundigen heeft laten lei den door de aard van de door de Franse regering voorgestelde spe ciale commissies van onderzoek. De Poolse regering heeft de V. S. officieel er van in kennis ge steld, dat zij bereid is met andere landen van Europa samen, te wer ken bij de uitwerking van een economisch plan, als voorgesteld door Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Deze mededeling, doorgegeven door de Poolse ambassadeur te Washington, Winiewicz, is het eerste bevestigende antwoord van een Oost-Europese staat op het voorstel van Marshall. De ambas sadeur deelde aan verslaggevers mee, dat zijn land Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie er van op de hoogte heeft gesteld, dat het bereid is gegevens te ver strekken en aan de besprekingen deel te nemen. ders snel te redden, doch ang stige ogenblikken beleefden de employes van de allerhoogste verdieping, toen bleek dat de lad ders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een magïrusladder was aangerukt, konden deze per sonen, die zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur op zich toe zagen sluipen, gered worden. Toen de laatste employé de ma gïrusladder besteeg, was het vuur hen reeds tot op 20 meter gena derd. Intussen hadden de vlammen zicu reeds medegedeeld aan de belendende dienstgebouwen, ter wijl ook het achter het ministerie gelegen gebouw van de lands drukkerij groot gevaar liep. Tegen 5 uur schenen de brand weerlieden de brand wel meester te zijn. Het ministerie is geheel uitgebrand. De belendende druk kerij van het dagblad „Le Mo- niteur" heeft men kunnen sparen. Alvorens de zitting van de se naat op te heffen heeft de voorzit ter Gillon meegedeeld, dat volgens de senaatsarts, die als een van de eersten op het terrein van de brand verscheen, 4 vrouwen om het leven zijn gekomen en dat meerderen zware brandwonden hebben opgelopen. De brand is ontstaan In een kelder van het gebouw, waar films lagen opgeslagen. Nadat twee ontploffingen hadden plaats gehad, heeft het vuur zich door het trappenhuis en de liftkoker meegedeeld, waar het in het ar chief snel om zich heen greep. In het gebouw zijn doorgaans 300 empolyé's werkzaam. Minister Huysmans en zijn collega Struye (voorlichting en justitie) waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Minister-president Spaak heeft in de senaat beloofd, dat de rege ring alles zal doen om het lot der gewonden te verzachten en de ge zinnen der omgekomenen hulp te verlenen. Over de oorzaak van de brand wordt nog gemeld: Men vermoedt, dat één van de leden van het personeel met een lucifer licht heeft willen maken in de kelder, waar een aantal onder- wijsfilms lagen. (Het Brusselse electricteitsbedrijf was namelijk Dinsdagmorgen in staking gegaan). Wegens de staking van het per soneel van openbare werken, was de druk op de waterleiding niet voldoende voor de bestrijding van de brand, toen deze nog niet in volle hevigheid woedde. Vrouwen op de vierde etage, die uit de ra men wilde springen, werden door mensen op straat, die haar dit luidkeels ontrieden, hiervan weer houden. Het aantal slachtoffers Volgens de laatste gegevens be draagt het aantal dooden 17 en dat der gewonden 25. De autoriteiten zijn verbaasd over de hevigheid van de explosie Met medewerking van de Christ Child Society zijn gistermiddag te 's-Gravenhage een speel plaats en clubhuis geopend ten behoeve van de jeugd der Residentie. Links: de pauselijke internuntius mgr. P. Giobbe spreekt; achter hem dr. Baruch, Amerika's ambassadeur en burgem. Visser. Rechts: dr. Baruch en burgemeester Visser temidden van de opgetogen jeugd. en de snelheid, waarmee het vuur om zich heen greep, daar het enige sterk brandbare materiaal on- derwijsfilms en oude Duitse UFA- films, na de bevrijding in het mi nisterie opgeslagen in een brandvrije kluis waren opgebor gen. Een keten van gehelmde sol daten bracht waardevolle boeken en schilderijen en overblijfselen van verbrande archieven in vei ligheid. Gistermiddag omstreeks zes uur zijn op het vliegveld Ypen- burg twee vliegtuigen op de grond met elkaar in botsing gekomen. Het waren twee eenmotorige vliegtuigen. Een der toestellen, een Tiger Moth van de rijkslucht vaartschool, bestuurd door de 21- jarige A. N. S. uit Amsterdam werd geheel vernield. Het tweede toestel, een Beech Aircraft, be stuurd door de 43-jarige F. ten B. uit Bussum werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Tiger Moth was aan het uit lopen na een landing en is toen vermoedelijk door de startende Beech ingehaald en eerst aan de rechtervleugel en later aan de voorzijde geraakt. Op de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmij. heeft mi nister Mansholt gisteren te Mid delburg gesproken over de moei lijkheden, waaronder ook de land bouw thans gebukt gaat. Maar ook over de maatregelen, welke moe ten worden getroffen om die te overwinnen. De Ned. landbouw moet zorgen door de opvoering van de renda biliteit der bedrijven en het afle veren van producten van goede kwaliteit te kunnen concurreren. Daartoe is in voorbereiding een zesjarenplan tot ontwikkeling van de landbouw. Dit plan zal dit jaar bij de begroting aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Het voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs. verbetering der voorlichting, uitvoering van cultuurtechnische werken ter ver laging van de productiekosten en een ver gaande mechanisatie. 130.000 ha. zullen onder ruilver kaveling komen. 30.000 ha. krijgen een betere ontwatering. 25.000 ha. zulle worden herontgonnen, wat een zuivere landwinst betekent In de Staatscourant zijn nog enkele beschikkingen verschenen ten aanzien van de noodregeling voor de oudèrdomsvoorziening. Na hetgeen wij gisteren publi ceerden over die voorziening ont lenen we aan de thans ver schenen bepalingen nog de vol gende bijzonderheden: Als geldswaarde per jaar voor vrije woning, vrije inwoning en vrije kost gelden de hierachter genoemde bedragen: Vrije Vrije Vrije Gem. woning inwoning kost le klasse: 200 100.— 500.— 2e klasse: 175 87.50 487.50 3e klasse: 150 75.— 475.— 4e klasse: 125 62.50 462.50 5e klasse: 100 50.450. Indien vrije kost genoten wordt door een echtpaar, wordt de hier boven genoemde geldswaarde met de helft verhoogd. Wat bezit van. vermogen be treft, daaronder wordt niet be grepen: huisraad, kleren en le vensmiddelen voor eigen gebruik; polissen van een levensverzeke ring, recht gevende op een uit kering ineens van in totaal niet meer dan 2000 gulden; beschik bare geldmiddelen, saldi bij ban ken, spaarbanken en giro-dien- sten daarbij inbegrepen, indien de totale waarde daarvan niet meer bedraagt dan 500 gulden; goud en zilverwerk, indien de gezamen lijke waarde daarvan niet meer bedraagt dan 2000 gulden. Een huis, dat de eigenaar zelf be woont, wordt geacht een waarde te hebben, wanneer de eigenaar een gehuwde man is van 100 6 Fiaal en wanneer de eigenaar een ongehuwd persoon is van 100 8 maal de geldswaarde voor „vrije woning" hierboven aan gegeven. Een commissie van onderzoek bestaat uit 3, 5 of 7 personen. In een gemeente, waar de districts- raad voor het consumenten- crediet uit een groter aantal per sonen bestaat dan zoo juist ge noemd, kan die commissie van onderzoek uit eenzelfde aantal personen bestaan. Tot voorzitter van een com missie van onderzoek wordt bij voorkeur benoemd de burgemees ter of een wethouder, tot leden worden bij voorkeur benoemd vertegenwoordigers van werkne mers, middenstanders en land bouwers, het hoofd van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken, sociale werk(st)ers, ver tegenwoordigers van de Armen raad of instellingen van weldadig heid. Vijfhonderdduizend „verplaat ste personen", vluchtelingen uit vele meer Oostelijke landen be. volken een vierhonderd kampen in de Amerikaanse zone van Duitsland. Gelaten en toch vol angstige spanning wachten ze daar af, wat over hen en hun toekomst door de autoriteiten zal worden beslist. Ruim een do zijn landen heeft toegezegd een aantal van hen op te nemen. België wil er 20.000 toelaten, Frankrijk 50.000; Nederland gaf O De onderhandelingen voor het onlangs geparafeerde handelsac- eoord tussen Nederland en België zullen Donderdag a.s. plaats vin den. Na de bekrachtiging zal onmiddellijk worden overgegaan tot het bekend maken van de in het verdrag vastgestelde contin genten der verschillende góederen. Tijdens de onderhandelingen Is er van Nederlandse zijde zo veel mogelijk naar gestreefd op het gebied der industrie België de rol te doen vervullen, die Duitsland vóór de oorlog had. Zo komt er o.a. in het accoord een post voor van 1.000.000 ton ijzer, staal en walsproducten, evenals een grote post voor ma chines op het gebied van hout-, metaal-, voedsel-, waren-, phar- maceutische-, chemische- en pa- pierwarenindustrie. De thans tot stand gekomen regeling is zeer gunstig. Van Nederlandse, goed ingelichte zijde te Brussel wordt dit nieuwe Ned.-Belgische handelsverdrag als het best realiseerbare van alle Ned. handelsverdragen, zowel import als export, beschouwd. Dit accoord wordt dan ook geacht een belangrijke stap voorwaarts te zijn O" de veg n?«r de eco nomische unie tussen de beide landen. 3500 mannen als maximum op en 4500 vrouwen. Op uitnodiging en kosten van verschillende grote werkgevers, die hiertoe eerst overleg pleegden met hun bedrijfskernen. reist op het ogenblik een studiecommissie van V. P.'s door ons land. Onder leiding van de Amerikaanse kapi tein Thorston Ericson bestudeert zij de sociale en economische toe standen in ons land. De 21 gedelegeerden, bestaande uit twee mannen en een vrouw uit zeven vertegenwoordigde nationa liteiten, zijn uiterst enthousiast over ons land en zullen rapporte ren aan hun landgenoten, die aar Nederland wensen te vertrekken om daar aan het werk te gaan. De voorwaarden voor de men sen, die hier zullen worden toege. laten .zijn streng. Uitsluitend voor de mijnen kunnen ongeschoolde mannen worden toegelaten. Reeds zijn van het contingent mannen 1500 Polen in de mijnstreek aan 't werk .Deze zijn gerecruteerd ui de troepen, die meegeholpen heb ben Nederland te bevrijden. Een ondergrondse mijnwerker kan pe jaar gemiddeld 500 ton kolen pro duceren. Dit betekent, dat iedef mijnwerker meer, een besparing van 25.000 aan deviezen geeft. Een geschoolde textielarbeider be spaart 12.500 aan deviezen per jaar. Daarom stelt het ministerie van Sociale Zaken uitdrukkelijk de eis .dat uitsluitend geschoolde krachten voor de textiel- of me taalnijverheid de grenzen mogen passeren Met de Amerikanen is overeen gekomen, dat immigran ten die niet werkwillig blijken. beidskrachten boven de 40 jaar, worden niet geaccepteerd. Voor de vrouwen is de leeftijdsgrens la ger gesteld. Bovendien is de voornaamste voorwaarde, dat Nederland bin nen bovengenoemd contingent uit sluitend alleenstaande personen accepteert in verband met de heersende grote woningnood. Vrouwen en meisjes kunnen ge plaatst worden in de textiel- of confectie-industrie en in zieken huizen en krankzinnigengestichten waar groot tekort aan arbeids krachten heerst. In het contingent is voorts plaats voor 500 joden in verband met familie-hereniging, mits de familieleden garanderen, zich met de zorg voor deze men sen te belasten. In verband met de mechanisatie van de landbouw acht men het in officiële kringen niet nodig werk krachten voor de landbouw uit de vluchtelingenkampen aan te trek ken. De Ned. selectie-commissie zal waarschijnlijk eind Juli. begin Augustus naar de Amerikaanse zone vertrekken. Zij zal bestaan uit twee bedrijfsartsen, twee le den van de rijksvreemdelingen dienst en twee arbeidsdeskundi- gen van het ministerie van So ciale Zaken. Op het ogenblik wordt getwijfeld, of men aan het volle aantal van 8000 vrouwen en mannen zal komen, aangezien men uitsluitend alleenstaanden kan plaatsen. Op zijn vroegst zullen dan in September de eersten ar riveren. Dit is mede afhankelijk van een definitieve overeenkomst met de Amerikanen. De mensen zullen steeds zoveel mogelijk cen traal door de werkgevers worden ondergebracht. De selectie ge schiedt op basis van vrijwillig heid. Onderhandelingen over werk krachten uit de Engelse zone zijn van 40.000 ha. en een deviezen be sparing van 38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15.000 tractoren en 5000 aardappel- pootmachines, 2.000 aardappelrooi- machines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paardentractie een deviezenwinst van 16.000.000 per jaar. De agrarische politiek der re- gerig is gericht op waarborging van een redelijk bestaan in de landbouw voor boeren en landar beiders. Tenslotte wees de minis ter op de mogelijkheid van een agrarische politiek in het kader van „Benelux". Aan het einde van zijn rede legde minister Mansholt gerust stellende verklaringen af nopens de herverkaveling van Walcheren en zeide, dat de uitvoering zo snel mogelijk in handen van de Zeeu wen zelf zal worden gelegd. De regering is vastbesloten haar ge lofte aangaande de toewijzing van nieuwe gronden elders volledig na te komen. De minister deelde mede, dat in tegenstelling tot de mededeling van Landbouwherstel, de boeren die een slechte oogst hebben hier zeker wel voor scha devergoeding in aanmerking zul len komen. Voor de wederopbouw der boerderijen wordt gewerkt aan aanzienlijke versnelling van het tempo en een definitieve scha deregeling voor de getroffen boe ren kan zeer binnenkort tegemoet worden gezien. Het sovjet-Russische militair bestuur van Oost-Duitsland heeft alle anti-fascistische groepen en partijen in de sovjet-Russische bezettingszöne van Duitsland op geroepen voor een te houden ver gadering, waar de vorming van een centraal bestuur voor Oost- Duitsland zal worden besproken, aldus meldt het met Franse goed keuring te Berlijn verschijnende dcgblad „Der Kurier". van Reeuwijit's MAAT SOA* O VOOR WÓMlMfiNRfCMriHC, NIEUWE BINNENWEG 30, ROTTERDAM Radio Londen, voorbereidende besprekingen in concentratiekam pen, geheime bijeenkomsten ergens in Nederland, gesprekken onder elkander hadden alle dezelfde ten- denz: Na de oorlog zou het goed worden. Men voelde de sociale harteklop, men zag de mouwen al opstropen om de bergen werk, die noodzakelijk moesten worden ver zet, weg te werken. Er zijn inderdaad bergen werk verzet, welk feit niet mag wor den vergeten, maar er is nog veel te doen over, wat jammer genoeg voor een deel zijn oorzaak vindt in de traagheid van het sociaal besef, dat bij sommigen nog niet eens op de eerste versnelling is ingeschakeld. We zjjn natuurlijk arm, maar ei is een verschil tussen een armoe van 2 ton inplaats van 3 ton en een armoe van 30 inplaats van 40 gulden inkomen. Het kan ook verbazing wekken, dat collectieve arbeidsovereenkom sten een jaar op goedkeuring moeten wachten, zodat het geen verbazing wekt, dat bijv. de bouw vakarbeiders thans verklaren, dat het welletjes en vijf voor twaalf is. In Amerika hebben de republi keinen de sociale klok niet alleen stilgezet, maar zelfs vijf uur ach teruit, zodat nieuwe conflicten zijn te vrezen. Dat alles tot gTote schade niet slechts van de natio nale, doch ook van de internatio nale huishouding. Samenwerking is een factor van de eerste orde, niet de machts kwestie. Dat geldt voor het poli tieke, sociale en economische leven. Men moet met weinig tevreden kunnen zijn, zonder om te val len. Moeilijkheden en vechten sta len de mens. Doch weinig voor een grote groep moet niet als nor maal, als voldoende worden be schouwd. Bezitsspreiding op grond van bepaalde sociale eisen en normen moet nog veel verder worüen doorgevoerd We bedoelen hier o.a. gezinsgrootte, huren, belasting verlaging voor studiedoeleinden voor vak- en beroep, woningen. Heer Lieftinck heeft al ver klaard: er kan meer worden ge spaard. Een feit is het inderdaad, dat het geld velen zeer los in de handen ligt. Het zou ook interes sant zijn bij benadering te weten, wat aan niet direct noodzakelijke verteringen per jaar werd uit gegeven. Men zou waarschijnlijk van het aantal millioenen versteld staan. Misbruik of niet helemaal ver antwoord gebruik van geld inge volge pronkzucht, hoogmoed of hartstocht is echter nog geen re den om dat geld te onthouden. Bij dividend-uitkeringen is daarvan ook geen sprake. Wel achten we het juist, dat nog meer voorlichting over het aan wenden van geld zou worden ge geven. In de organisaties en in de gezinnen ligt hier nog een mooi stuk sociaal werk. Tussen smijte- rij ten bate van zichzelf en kren terigheid ten opzichte van anderen ligt een behoorlijk brede weg van nuttig effect. Van dit nuttig effect zal ook eenmaal rekenschap worden ge vraagd, zowel van de werkgever als van de werknemer, zowel van geestelijken als van leken, zowel van ouders als van kinderen. Voorop ga echter de oprechte en weldadige wil tot sociale voor ziening. Gelukkig het land, waar eerbied heerst voor de mens en zijn ar beid. Ondernemingen en haar be volking zullen er wel bij varen. HENK VAN DER MAZE. - kunnen worden teruggestuurd. Ar-' voorlopig opgeschort. Nederlandse binnenvaartschepen wachten in de haven van Bsrlijn hun terugkeer naar het vaderland af. Een overzicht van de vloot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1