Arbeiderswereld roert zich De lonen in het mijnbedrijf De twee procent gratificatie Nieuwe staatsregeling voor Suriname en Curagao Mishandeling mgr. Santin Het Zakkendragershuisje te Maassluis DE NIEUWE BONNEN Tegen de „Slavenwet" in de Y.S. Stakingen wegens bezuiniging Hoe de Balkan zich gedraagt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uitbreiding der stakingen Ex-kanselier Braening Rijkspersoneel Groter bevoegdheden voor de Staten Aanval was goed voorbereid Voor meer raapolie „Dodende straal" IN WERKING 69ste JAARGANG DONDERDAG 26 JUNI 1947 No. 20349 MENINGSVERSCHIL TUSSEN DE BONDEN DE ONRUST OP SICILIË NEMEN IN FRANKRIJK GROTER OMVANG HET APPELTJE VAN DE SONDERKOMMANDANT GROTE BRAND TE JERSEY CITY en zijn terugkeer naar Duitsland DE PRIJS DER AALBESSEN BESCHULDIGINGEN JEGENS VIER LANDEN krijgt maximaal 50 VERTROUWENS- KWESTIE RAMADIER BEVRIJDINGSHER DENKING Churchill ontsteekt bevrijdingsvuur N.S..DIENSTREGELING CHINA BESCHULDIGT Moskouse inmenging in de burgeroorlog 70.000 KAASRANT SOENEN VERDUISTERD m DE NICOLA AFGETREDEN MIJNRAMP IN CHILI ALGEMEEN KIESRECHT MOGELIJK GEMAAKT Voorstel tot aankoop aan de Raad Richtprijs koolzaad verhoogd Y.S. SCHENKEN 100 MILLIOEN LADING PUNAISES AANGEHOUDEN Cacao, ei en Zuid vruchten ZEEP KOMT VOLGENDE WEEK DB KANTOREN van de Redactie en de Adml- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prjjs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Over het voorstel v. d. A. N. M. B. inzake de lonen is dezer dagen in de Vak-Unie voor het mijnbedrijf breedvoerig van ge dachten gewisseld. Zowel van de zijde van de Prot. Chr. als van de Kath. mijnwerkersbond, werd stelling genomen tegen de door de A. N. M. B. gevolgde weg, waarbij tot uiting kwam, dat er principieel meningsverschil be staat over de vraag: „welke in stantie is bevoegd om de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het mijnbedrijf vast te stellen?" Inzake dit twistpunt nu, zal de bemiddeling worden ingeroepen van de Raad van Vakcentralen, waarbij valt op te merken dat de Kath. Mijnwerkersbond alsmede de Prot. Christ. Mijnwerkersbond op het standpunt staan, dat het tot de taak en de bevoegdheid van de mijnindustrieraad be hoor'. loon- en arbeidsvoorwaar den te regelen. Terzake de concrete inhoud van het voorstel is door de laatst genoemde twee bonden in de Vak-Unie verklaard, dat zij on der bepaalde nader omschreven voorwaarden bereid zijn een voor- Stel tot verhoging van het inko men resp. het loon van de bo vengrondse arbeiders met kracht te ondersteunen. In afwachting daarvan hebben beide organisaties in de Vak- Unie een serie wijzigings-voor- stellen van interne aard aan de orde gesteld, waarover in een volgende Vak-Unie-vergadering het overleg zal worden voortge zet in de hoop op korte termijn een voor allen doch in het bij zonder voor de bovengronders- bevredigende oplossing te zullen kunnen vinden. .Het gewestelijk parlement van Sicilië heeft met 40 tegen 26 stem men een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. Het Italiaanse algemeen vak verbond heeft een motie aangeno men, waarbij de afschaffing van de neofascistische pers en par tijen, een krachtige actie om een eind te maken aan het optreden van het Siciliaanse bendewezen en de benoeming van een parlements commissie van onderzoek wordt geëist. Regeringsfunctionarissen te Wash ington hebben verklaard, dat het departement van justitie in ver band met de mijnwerkersstaking de mogelijkheid van een gerechte lijk stakingsverbod tegen Lewis en zijn vakverbond overweegt. De mijnen staan nog tot 30 Juni onder regeringsbeheer. 40.000 Scheeps- bouwlieden van de „Bethlehem Steel" zijn gisterenavond in sta king gegaan. De staking van de arbeiders in de vetkoolmijnen heeft zich gisteren uitgebreid tot de rijke antihraciet- mijnen in Oost-Pennsylvanië, waar in een streek de helft van 6500 De stakingsgolf In Frankrijk dreigt, na het aannemen door de nationale vergadering van het regeringsprogram om de franc te redden een ernstig karakter te kragen. Vierduizend employé's van fi liaalbedrijven voor -echoenen- en levensmiddelenverkoop hebben het werk neergelegd, nadat 3000 mijnwerkers in Noord-Frankrijk reeds onmiddellijk na het bekend worden van het aanvaarden van het bezuinigingsplan in stalling waren gegaan. De bedrijvigheid in de Franse steenkoolmijnen van de departe menten Nord en Pas de Calais is gisteren practisch tot stilstand gekomen, daar 25.000 mijnwerkers te Valanciennes de mijnen verla ten hebben. Men schat, dat 180.000 mijnwerkers thans sta ken. Enkele duizenden, die niet tot het onder communistische lei ding staande vakverbond beho ren, zjjn aann het werk gebleve. Nagenoeg alle Duitse mijnwer kers hebben de zijde der stakers gekozen. Verder staken nog: alle bankbe dienden, behalve degenen, die in dienst zijn van de Franse bank, personeel van drie der grootste Parijse warenhuizen, personeel van de groentenwinkels van Felix Po- tin en bedienden van filiaal-be drijven van goedkope artikelen. Daarentegen is het personeel van de Parijse filmverhuurkantoren weer aan het weerk, nadat loon eisen waren ingewilligd. mijnwerkers niet naar hun werk kwamen. De eerste berichten over ver mindering van de Amerikaanse staalproductie als gevolg van de staking van 167.000 mijnwerkers komen uit Pennsylvania en Ohio. De Carnegie Illinois Steel Corp. heeft haar bedrijven te Pittsburg en Youngstown moeten sluiten. Heden (Donderdag) gaan de mijnwerkers tien dagen met va- cantie. Tenzij de mijneigenaars en het vakverbond van mijnwerkers, voor het eind van de vacantiepe- riode (7 Juli) het eens zijn gewor den over een nieuw contract, zul len de mijnen waarschijnlijk ge sloten blijven daar de mijnwerkers traditiegetrouw weigeren zonder contract te werken. Rechercheurs van de P. R. A. te 's-Gravenhage hebben ruim 100.000 aan effecten en andere geldwaardige papieren in beslag genomen, welke door de Haagse banketbakker Van Dam, leider van het N. S. K. K. Sonderkom- mando „Van Dam" waren verbor gen kennelijk met het doel later een rustig leven te kunnen lei den. Op een van de kaden van Jer sey City, een voorstad van New York, woedde gisteren een hevige brand op het Amerikaanse schip „Marine Fieyer", dat met salpeter en zwavel geladen was. Het vuur laaide hoog op en ontploffingen klonken, waardoor de kade even eens bedreigd werd. Naar nader uit New York wordt gemeld, had de brandweer heden morgen het vuur onder bedwang. Volgens het dagblad „Tages- spiegel" heeft de vroegere rijks kanselier Bruening nog geen be slissing genomen over zijn terug- kr »r uit Amerika naar Duitsland. Bruening zou inderdaad het plan. hebben, Duitsland te bezoeken ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Paulinum te Muenchen, doch hij zou zich eerst willen verzekeren van de moge lijkheid om eventueel naar Ame rika terug te keren voor het ge val de omstandigheden voor zijn terugkeer in het Duitse politieke leven hem niet gunstig lijken. Sinds lange tijd gingen in Duits land geruchten over Bruening's aanstaande terugkeer, waarbij de verwachting werd geuit dat hij 'n professoraat in Bonn zou aanvaar den en zich bij de CDU (christe lijk democratische unie) zou aan sluiten. De prijs voor aalbessen (rode eii witte), die aanvankelijk sedert 16 Juni j.L aan een maximumprijsre geling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrijgelaten, omdat de pluk pas begonnen is en het niet in de bedoeling ligt de pri meurs aan een prijsregeling te binden. De maximum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnede van 10 m.m. en meer 85 cent per kg. en voor bes sen met een doorsnede van min der dan 10 m.m. 65 cent Per kg. Gisteren (Woensdag) is te Lake Success het rapport gepu bliceerd van de commissie van on derzoek der V. N. inzake de Bal kan, welk rapport door de meer derheid der leden van de commis sie wordt gesteund. In het rapport wordt geconsta teerd, dat Joego-Slavië en, in min dere mate, Albanië en Bulgarije de guerrillastrijders in Grieken land steunen. Joego-Slavië en Bulgarije heb ben openlijk steun verleend aan de Macedonische separatistische beweging, doch de Griekse vervol ging van in Macedonië wonende Slaven heeft een vruchtbare sfeer voor dergelijke bewegingen ge schapen. Hét rapport beschuldigt beide zijden van talrjjke kleine grens- schendingen. Het rapport verklaart tevens, dat de discriminatie en vervolging van minderheden en politieke op positiegroepen door de Griekse autoriteiten grotendeels verant woordelijk zijn voor het toenemen der guerrilla-strijdkrachten. De meerderheid van de commis sie is tevens van mening, dat sommige leden der Griekse gen darmerie en officieel toegelaten rechtse strijdgroepen zich hebben schuldig gemaakt aan massa-ar restaties, gevangennemingen, ver banningen, ranselpartijen en an dere brutaliteiten en het in brand steken van huizen. De commissie heeft de veilig heidsraad geadviseerd de vier be trokken regeringen aan te beve len zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebieden veroorzaken en van het aanmoe- Op het voetspoor van de voor het particulier bedrijfsleven ge troffen regeling heeft de minister raad besloten de Kroon een be sluit voor te leggen, krachtens hetwelk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zal worden verleend ten bedrage van twee procent der grondsalarissen zoals die van 1 Juli a s. af zullen gelden, met een maximum Van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervullen, ten- De Franse ministerraad, die gisterenmiddag onder voorzitter schap van Vincent Auriol bijeen is geweest, heeft de minister-pre sident toestemming gegeven om de economische politiek van de re gering in de assemblee tot een vertrouwenskwestie te maken. minste zes maanden in overheids dienst zijn en een grondbezoldi- ging ontvangen, welke per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4152 (ongehuwd) bedraagt in een le klasse standplaats. De besturen der lagere publiek rechtelijke lichamen zullen over eenkomstige maatregelen mogen nemen voor het provinciaal, ge meentelijk en waterschapsperso- neel. digen van dissidente groepen in eikaars landen. De veiligheidsraad zal de be trokken regeringen moeten ver zoeken de uitvoerbaarheid van vrijwillige uitwisseling van min derheden te onderzoeken. De Sovjet-Unie en Polen wei gerden evenwel deze aanbevelin gen te steunen, daar zij „de sou- vereine rechten van de vier staten om hun onderlinge betrekkingen zelf te regelen beperken". De derde bevrijdingsherdenking ran een der eerst bevrijde Neder landse steden; Eindhoven, zal op 18 September met nog groter luis ter dan vorige jaren worden ge vierd. Te voren zijn er al bevrij dingsfeesten, sportevenementen, en een herdenkingsspel van A. J. Zoetmulder. Op 18 September zal de estafette tocht, die het bevrijdingsvuur van Normandië door 300 wielrenners en estafettelopers naar Eindhoven bracht .ditmaal worden uitgebreid van de Engelse kust af, waar de invasie werd voorbereid en ge start is. Dit vuur zal daar door de oud-premier Churchill worden ont stoken en per vliegtuig of onder zeeër naar Bayeux worden over gebracht. De burgemeesters van Bayeux en Eindhoven hebben Winston Churchill verzocht de be vrijdingsfeesten in Normandië en te Eindhoven te willen bijwonen waarop nog geen toestemmend antwoord is binnengekomen. Ingaande Zaterdag a.s. zal een Zaterdagse dienstregeling Olden- zaal, Hengelo, Almelo en En schede via Zwolle in aansluiting op Groningen, Friesland en Hol land worden ingevoerd. Voorts zullen van 30 Juni af de treinen resp. vertrek Harlingen 15.38 u. en vertrek Leeuwarden 14.35 u. da gelijks gaan rijden. Tenslotte zal met ingang van 30 Juni, de bus Geertruidenberg vertrek 7.04 u. naar 's-Hertogenbosch alleen op werkdagen rijden van Lage Zwa- luwe af. Chinese regeringsautoriteiten beschuldigen de Russen ervan, dat zij 600.000 man communisti sche troepen in Mandsjoerije van uitrusting hebben voorzien, meldt U. P. Dit is de eerste maal, dat de Chinese regering de Russen open lijk beschuldigt van inmenging in de Chinese burgeroorlog. Voor dien werd steeds gezinspeeld op een „zeker land". Een andere woordvoerder van het ministerie van defensie ver klaarde, dat Rusland in de gebie den van Port Arthur en Dairen een grote communistische strijd kracht opleidt en van uitrusting voorziet voor de gevechten in de provincie Sjantoeng. De nationalistische stafchef ge neraal Chen-Chen, die in het voor jaar nog voorspeld had, dat de communisten in drie maanden vernietigd konden worden, heeft gisteren toegegeven, dat de situa tie in Mandsjoerije ernstig is als gevolg van de steun, die de com munisten ontvangen van een „ze kere buitenlandse mogendheid". Enige tijd geleden verloor een knecht van een grossiersfilma te Tilburg een pakje met coupures voor 70.420 kaasrantsoenen, die hij naar het distributie-kantoor moest brengen. Zekere J. v. S .uit Til burg en N. K. zagen het gebeuren, ze riepen de knecht nog na, maar deze ..oorde niets en fietste door. Daarop hebben de heren zich maar over de coupures ontfermd en deze in Tilburg en Den Bosch verkocht. Op hun beurt zijn ze daarbij wel eens opgelicht, want toen ze eens een aantal rantsoenen voor f 600 hadden verkocht, kregen ze maar 65. Doordat een tussenpersoon on handig te werk ging hij bood nl. 40.000 rantsoenen tegelijk te koop aan kon de Tilburgse po litie hem arresteren. 1500 rantsoe- die nog niet waren verkocht en ook een aantal verkochte zijn in beslag genomen. Van S. en K. zijn ingerekend. Dimmm Overzicht van de omtiang van de brand, die het Belgische ministerie van onderwijs teisterde. President de Nicola van Italië is gisteravond om gezondheidsre denen afgetreden, meldt radio Ro me. De Nicola zou oorspronkelijk op 24 Juni zijn afgetreden, op welke datum de constituerende verga dering zou zijn ontbonden. Toen deze vergadering echter besloot nog zes maanden aan te blijven, stemde de Nicola er in toe, in functie te blijven totdat er een opvolger zou zijn gekozen, daar er volgens de constitutie geen voorziening voor de tussenperiode bestaat. De Nicola deelde zijn aftreden mede in een boodschap aan de constituerende vergadering. Hij is bijna een iaar president van Italië geweest. Een hevige mijnontploffing heeft zich voorgedaan te Lota op 30 km. ten Zuiden van Concep- cion. Volgens telefonische opga ven te Santiago uit Lota binnen gekomen werden hierbij negen personen gedood. Zes anderen worden vermist, doch men gelooft dat zij eveneens om het leven ge komen zijn, aldus een U.P.-bericht uit Santiago. De mijnautoriteiten deelden mede, dat het leven van een aan tal arbeiders, die reeds ernstige verstikkingsverschijnselen ver toonden, gered kon worden met behulp van een nieuw Europees apparaat, waardoor zij tot het be wustzijn werden teruggebracht. Aan de Staten van Suriname en Curacao zijn ter openbare be handeling overgelegd de wets ontwerpen tot wijziging van de staatsregeling voor deze ge biedsdelen. Het richtsnoer bij deze her ziening is geweest om op ruime wijze de mogelijkheid te openen tot overdracht van zodanige verantwoordelijkheid van de Ned. organen op die van Suri name en de Ned. Antillen, ais verenigbaar is met de Grond wet en zonder ontwrichting door de betrokken gebiedsdelen kan worden gedragen. De voorstellen omvatten: 1. Instelling van nieuwe organen ter verwezenlijking van een zo groot mogelijke mate van verant woordelijk bestuur en zelfstandig heid als de huidige grondwet toe raat. 2. Wijziging in de samenstelling van de Staten en uitbreiding van het kiesrecht. 3. Uitbreiding van de bevoegd heden bij decentralisatie en de concentratie van bestuur en wet geving. 4. Wijziging van de buitengewo ne bevoegdheden van de gouver neur in tijden van oorlog en drin gende omstandigheden. 5. Wijziging van de zogenaam de conflictenregeling. 6. Wijziging van de voorschrif ten inzake de vaststelling van de begroting en die ten aanzien van de financien. In brede kring bestaan in beide gebiedsdelen grote bezwaren tegen de artikelen 31 en 32 der staats regeling, waarbij de gouverneur in geval van oorlog en opstand of andere dringende omstandigheden met buitengewone bevoegdheden wordt bekleed. De buitengewone bevoegdheden van de oorlogstijd zijn nu overge bracht naar de nieuwe tweede af deling van het negende hoofdstuk der staatsregeling, artikel 156, waarbij overeenkomstig de des betreffende voorschriften' uit de grondwet, nadere regeling wordt opgedragen aan de landsverorde ning. De benoeming van de comman dant der gezamenlijke landstrijd krachten geschiedt als zijnde een algemene defensie-aangelegenheid door de koning. De gouverneur wordt het recht verleend de offi cieren, ingedeeld bij de gewapen de macht, te benoemen, te bevor deren en te ontslaan. College van gecom mitteerden Reeds eerder ls het in de be trokken staatsdelen levende ver langen naar medezeggenschap in het bestuursbeleid ter spfake ge komen. Er is gezocht naar een meer actieve en positieve wijze van beleving van verantwoorde lijk bestuur voor de betrokken bevolking. Hieruit zijn nieuwe artikelen voortgesproten, beogend de instel ling van een college van gecom mitteerden, bestaande uit ten min ste 3 en ten hoogste 5 leden. De omschreven taak van bij stand der gecommitteerden be oogt een zo intensief mogelijke samenwerking met de gouverneur, te verwezenlijken als met de be staande grondwet verenigbaar is. Staten en kiesrecht De wijziging in de samenstelling van de Staten, alsmede de nauw daarmede verband houdende mo gelijkheid tot instelling van alge meen kiesrecht, komen in feite geheel tegemoet aan de door de delegaties namens de Staten van Suriname en van de Ned. Antillen naar voren gebrachte desiderata, welke naar is gebleken ook in brede lagen van de bevolking de zer staatsdelen grote weerklank vinden. Het aantal der Statenleden is met zes uitgebreid, en aldus ge bracht op 21, terwijl thans in prin cipe allen rechtstreeks worden verkozen in de bij landsverorde ning in te stellen kieskringen, volgens de beginselen van alge meen kiesrecht, nader te regelen in het kiesreglement. Minderheidsgroepen beschermd Met het oog op de in Curagao bestaande maatschappelijke ver houdingen waarbij naar de er varing uitwijst veronachtza ming van minderheidsgroepen niet uitgesloten moet worden geacht, is voorlopig, echter onder volledige handhaving van de beginselen van een verkozen vertegenwoordigend college, als uitzonderingsgeval wettelijk voorzien in een moge lijkheid tot aanvullende benoe mingen in dit college door de gou verneur van een of meer repre sentanten van die groepten), welke door de verkiezing niet vertegenwoordigd was (waren) en zulks wel zou (den) moeten zijn, wil men met recht spreken van een volksvertegenwoordiging. Voor Suriname is een bepaiing toegevoegd, die door de instelling van het instituut van kiesmannen geheel recht beoogt te doen we dervaren aan die bevolkingsgroe pen van dit staatsdeel, welke in verband met hun graad van ont wikkeling rechtstreekse kiesbe voegdheid voorshands wellicht niet zouden kunnen hanteren. Tn het tweede lid van art. 69 wordt voorts nog in het bijzonder ruimte gelaten om een vrouwen kiesrecht in te voeren naar de mate. waarin hieraan in de be trokken staatsdelen behoefte wordt gevoeld. De H. Congregatie van het Consistorie heeft gisteren in het Vaticaan de banvloek uit gesproken over allen, die op 19 Juni hebben deelgenomen aan de aanval tegen mgr. Antonio Santin, de bisschop van Triëst. Over deze lafhartige aanval vernemen wij nog het volgende: De bisschop begaf zich naar het in de Joegoslavische bezet- Monument van geschiedenis en kunst Burgemeester en wethouders van Maassluis stellen de raad voor het karakteristiek oud-Hollands Gildehuisje aan de Zuiddijk, date rend uit 1763. aan te kopen. Het college acht aankoop gewenst, om dat na overleg met het Bureau voor de - Monumentenzorg het ge bouwtje voor de toekomst behou den moet blijven. Het moet wor den aangemerkt als een monument van geschiedenis en kunst. Bo vendien deed genoemd rijksbureau de toezegging te overwegen het Gildehuisje met rijkssubsidie te doen restaureren. Op het Engelse vliegveld Heston staat een aantal nieuwe Fairey Fire Flies gereed ter overbrenging naar Nederland. Ze zijn bestemd voor de Kon. Ned. Marine. Het klinkt misschien enigszins vreemd, doch het is een feit dat kort voor het uitbreken van de oorlog in 1940 het Gilde nog te Maassluis leefde. Het bekende de creet van October 1798 had aan hsit bestaan van dit Gilde geen einde gemaakt. Aan de drukke verkeersweg Rot terdamHoek van Holland, tus sen woningen en winkels is het gebouwtje gelegen. Bovenop prijkt een grote metalen bel met klankbord. De ingang wordt ge vormd door een zeer brede deur, verdeeld in onder- en bovendeur, zoals men die van oude Hollandse schilderijen kent, terwijl boven die deur als een wapenschild een ge velsteen prijkt, voorstellende een man met zak op de schouder. Zo dra een schip in de haven lag, dat op lossing wachtte, werd iede re avond om zeven uur de grote klok op het Gildehuisje geluid. Dan kwamen de meesters en ge zellen tezamen in het gebouwtje, waar zich gelijkvloers één groot vertrek bevindt, waarin de be zoeker zich eeuwen terug kan wa nen. Dan werd er met behulp van een oud instrument geloot wie het werk ten deel zou vallen. Het aantal punten, dat ieder gooide, werd op een eigenaardige manier genoteerd n.l. door een houten pennetje, dat in een plankje aan de wand gestoken werd. Dit plankje was daartoe voorzien van gaatjes, waarbij getallen stonden, die men met de dobbelsteen kon gooien. Het Gilde bezat ook nog zijn eigen wetgeving en had voor zijn 'eden bepaalde privilegiën als b.v. vrij begraven. Deze wetgeving be- >aalde zich niet tot de gezel zelf, loch ook tot diens naaste familie Er waren tal van merkwaardige bepalingen voor de Gilde-leden. Wie bij het loten vloekte moest evenals op het ganzebord eens zijn tingszöne van Triëst gelegen Capodistria, om daar het H. Vormsel toe te dienen. Bjj aan komst aldaar werd hij door een groep jongelieden beschimpt. Dat hun daad zorgvuldig was voorbereid blijkt hieruit, dat op de plaatsen, waar Mgr. Santin gemolesteerd werd, de telefoon verbindingen van te voren waren verbroken. De bisschop begaf zich te Capo distria naar het priester-semi narie. Tegen 10 uur kwamen de benden daar aan en bestormden het seminarie, sleurden de bis schop de straat op en mishandel den hem op ergerlijke wijze, waarbij hem tevens het borst kruis werd afgerukt, dat hem door een Joegoslavisch officier werd terugbezorgd. De Joegoslavische Volkswacht greep slechts laat in, verspreidde de manifestanten en beveiligde de toegangen tot het seminarie waarheen de bloedende, doch ge lukkig niet levensgevaarlijk ge kwetste bisschop zich terug be geven kon. De aanval werd georganiseerd door linkse elementen uit Triëst en wel onder het voorwendsel, dat Mgr. Santin fascist zou zijn geweest. Het staat evenwel vast, dat de bisschop gedurende de nazi-bezetting van Triëst op krachtige wijze opkwam voor anti-fascistische Italianen en Sla ven. De gepleegde aanslag heeft in geheel Italië de grootste ver ontwaardiging gewekt. Een van de zeer geliefde arti kelen in de oorlogsjaren, waarvoor tenslotte fantastische prijzen wer den betaald, was de raapolie. Hoe veel verbouwers en particulieren zullen er zijn geweest die een meer of minder eigen perserijtje bezaten om het begeerde product uit het koolzaad te persen. En met die groeiende behoefte hield de verbouw gelijke tred. Was in 1939 slechts op 338 ha. raap- en koolzaad uitgezaaid, in 1941 was dat al gestegen tot 3379 ha. en in 1943 zelfs tot 49509 ha. In 1945 kwam terstond al een te rugslag, toen prijkten „slechts" 34686 ha. met het fraaie kleed der gele bloemen. Als gevolg van de zeer lage op brengsten. welke door ziekten en beschadigingen de laatste jaren werden verkregen, was de teelt in 1946 ingekrompen tot een areaal van nog maar 4074 ha. Daar echter de aankoop van de overigens toch reeds zo schaarse oliën en vetten op de wereldmarkt moeilijk blijft, terwijl daarnevens de wereld marktprijs sterk is gestegen heeft de regering besloten ten deze sti mulerend op te treden. In verband daarmee is teneinde de uitzaai van veel meer winterkoolzaad in de a.s. nazomer te bevorderen de rechtprijs voor koolzaad oogst 1948 verhoogd van 45.— op 70.— per 100 kg. Twee Franse technici, Luc de Seguin en Guy Castelain, zouden erin geslaagd zijn, door middel van hoogfrequente ultra-korte golven van 24 centimeter diertjes, als muizen en witte ratten, te doden. De zender, die zij hiervoor ge bruiken, heeft een sterkte van 10 a 200 watt. De stralen van de zen der kunnen worden gericht op het gehele proefobject of een deel ervan. „De dodende straal", zoals zij door de twee technici genoemd wordt, werkt in op de zenuwen of het ruggemerg van de diertjes, waarbij hun lichaamswarmte ab normale afwijkingen gaat verto nen. Het is te hopen, dat de experi- menten, die ook genomen kunnen worden op grotere proefkonijnen- al r-aar gelang van de sterkte van de zender, alleen maar binnen de muren van het laboratorium zul len worden verricht. Gisteren is door de Oostenrijkse kanselier, dr. Figl, en de Ameri kaanse bevelhebber in Oostenrijk, luit. gen. Keyes, een overeenkomst getekend, waarbij Oostenrijk een gift van bijna 100.000.000 dollar zal ontvangen. Alvorens de overeenkomst te ondertekenen, legde generaal Keyes er de nadruk op, dat het hier een vrije gift geldt, die niet terug betaald wordt. „Sommigen zullen er ten onrechte bij de V. S. geheime bedoelingen achter zoe ken, maar ik hoop en vertrouw, dat onze actie niet verkeerd zal worden uitgelegd en dat zij een mijlpaal zal blijken te zijn op de weg naar beter wederzijds begrip" aldus Keyes. De van deze gelden gekochte goederen moeten langs de nor male handelskanalen verdeeld en zodanig geprijsd worden, dat alle Oostenrijkers er een redelijk aan deel aan zullen hebben. Voor de supervisie over het beheer van het geld zal aan de Amerikaanse delegatie te Wenen een Ameri kaanse missie worden verbonden. Amerikaanse persvertegenwoor digers zullen vrij toezicht hebben op en rapport mogen uitbrengen over de verdeling. Alle artikelen moeten een duidelijk kenmerk dragen, dat zij van de Ameri kaanse hulpverlening komen. De Helmondse politie heeft een auto aangehouden, waarin zich 300.000 punaises bevonden, ver pakt in doosjes met het opschrift „Made in Germany". Na onder zoek bleek, dat de punaises in Eygelshoven waren gekocht voor de prijs van 850. In Eygelsho ven werd de persoon, met wie de transactie was afgesloten, gevon den en deze bekende de punaises geruild te hebben voor 1600 siga retten-vloeitjes bij drie Duitsers. beurt voorbij laten gaan en een geringe boete betalen. Het Gildehuisje is overigens nog voorzien van een inventaris, die de gezellen voor de uitoefening van hun bedrijf van node hadden, zoals de reeds genoemde bak met trechter, zandloper, dobbelstenen, penbakje. alsmede banken en een reglement voor het straatwerkers- gilde. Voorts een fraaie antieke gereedschapkist, die in het vertrek staat en voorzien is van het vol gende rijmpje: Brengt U termijnen met plaizier, Van 't geen ghy hebt gewonnen hier, Zoo bieden wij malkaar de hand, En houden 't Huys in goeden stand. Het lijdt geen twijfel, of de raad van Maassluis zal tot deze aan koop besluiten en er toe bijdragen, dat dit mooie bewijs van de ge meenschapszin, welke aan de o'ud- Hollandse Gilden ten grondslag lag, voor de toekomst ongerept ee- handhaafd blijft. Voor het tijdvak van 29 Juni t.m 12 Juli, zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F.) F 05 Algemeen750 gr. suiker boterhamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. choco, lade of suikerwerk. F 06 Algemeen50 gr cacao F 07 Algemeen1 el F 08 Algemeen: 2 1. petroleum F 05, F 08 Reserve: 100 gr. gedr zuidvruchten. Bonkaarten KD, KE 707 (Sesie F.) F 13, F 14, F 15 Algemeen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz.,, of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk F 16 Algemeen50 gr. cacao F 17 Algemeen2 I. petroleum. F 15 Reserve: 100 gr. gedr. Zuid vruchten Bonkaarten MA, MD 707 (bij/., arbeid, a s moedu s) (S rie F) F 21 Suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, KC 707 F 31 Tabak: 1 rants, sigaretten of kerftabak. F 32, F 35 Tabak: 2 rants, siga retten of kerftabak. F 33 Versnaperingen200 gr. chocolade of suikerwerk, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz, F 36 Versnaperingen: 100 gr. chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz of 200 gr. jam, stroop enz. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augustus Doordat de grossiers niet tijdig bevoorraad konden worden, is deze week nog geen bon voor harde of zachte zeep aangewezen. De vol gende week echter zullen bonnen worden bekend gemaakt voor de normale rantsoenen harde-, zachte- en scheerzeep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1