STADSNIEUWS. HET HUIS TE POORT Soekarno antwoordt de Nederlandse re Den Haag niet verrast door Sjalirir's aftreden NIEUWE HOUTWINNING OP BORNEO Afwijzing gemeenschappelijke gendarmerie Instemming met de interim-regering BIM IN HYPNOSE ONDER NUL &&•- VRIJDAG 27 JUNI 1947 PAGINA 3 R. R. SCHIED MANNEN KOOR ST. CAEGILIA OFFIClëLE KENNISGEVING GEM. ZWEMINRICHTING BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lena, d. v. J v Wagtendonk en A. de Groot Ma- riastraat 94; Robert, z. v. G. v Lóenen en M. M. de Winter Beierl.str. 23; Maria L., d. v. P. c! Wannee en M. M. Zoemeijer, b! K.laan 217; Martinus C., z. v. J. J. C. Baas en E. v, d. Berg, Boer- havelaan 1; Henny, d. v. J. v. Hat- tem en H. v. Hattem, Noordvest- singel 23; Veronica C. H. M., d. v. J. P. v. d. Horst en H. W. v. Veen, Swammerdamsingel 19; Ma rietta W., d. v. S. Rosman en Th. J. Bergman, Ouddorpsestr. 31; Gerrit I. J., z. v. G. I. J. Lagestee en J. H. de Jong, Boerhavel. 1. VLAARDINGEN TEKST DER NOTA STREMMÏNG VERKEER BRUG BIJ BARENDRECHT FEIJENOORD'S TOURNEE IN DENEMARKEN zilveren Dr. Soekamo heeft in zijn hoedanigheid van minister president geantwoord op het „Aide Mémoire" der Ned. regering. Daarin schaart hij zich achter de in het Verleden door Sjahrir gedane concessies en bevestigt hij dat Ook de regering der republiek de overeenkomst van Linggadjati op een bevredigende wijze tot uitvoering wenst te brengen. Zij betuigt haar instemming met de voorgestelde interim, regering en het instellen Van federale lichamen, doch ver werpt de vorming van een gemeenschappelijke gendarmerie in republikeins gebied. Deze verklaring van Soekamo is lieden door radio Djokja omgeroepen. Intussen heeft het rep. persbureau Antara een mededeling doorgegeven, dat in het antwoord, dat we hieronder laten volgen, nog wijzigingen zouden worden aangebracht. dam, maar werd in Augustus 1797 als pastoor naar Oudewater Ver plaatst en stierf als emeritus-pas toor de 28e November 1831 te Amersfoort. In zijn plaats kwam nu pastoor Johannes van Santch, onder wiens bestuur de plannen werden bereid voor de restauratie van de kerk. Hij mocht deze plan nen echter niet ten uitvoer leggen, daar hij 14 Juni 1825 tot aartsbis schop van Urecht werd benoemd. De 18e Sept. 1825 werd in zijn plaats tot pastoor van het „Huis te Poort" benoemd Gerardus van der Weijden, de le Sept. 1798 te Botterdam in de kerk in de Oppert gedoopt. Hij bestuurde deze ge meente tot aan zijn overlijden, dat plotseling Voorviel te Rotter dam 13 April 1858. Zijn opvolger was Johannes Heijkamp, de 18e Juni 1824 te Utrecht geboren, die in 1875 tot aartsbisschop van Utrecht werd gekozen. Als pastoor kwam nu naar Schiedam Cornêlis Diependaal. die tevens bisschop Van Deventer was en alhier de 22e November 1893 is overleden. Zijn opvolger als pastoor was Pe trus Johannes van Harderwijk, die in December 1937 met emeritaat ging. Nu kwam in het begin van 1938 als „pastoor" naar Schiedam Th. Bakker, die gehuwd was. De belangstellende lezer zij op gemerkt, dat binhen afzienbare tijd een boekje over ,,'tHuis te Poort" in de handel komt. L. A. ABMA. Het R. K. Mannenkoor „St. Cae- eilia" heeft grote plannen. „Iedere week niéuwe leden" en „Alle ka tholieke zangers zingen bij Caë- cilia", ziedaar het parool van de propaganda-commissie. De adres sen van de heren, die de propa ganda verzorgen, zijn: J. Leenders, Westvest 64b; J. W. E. Eikenbróèk WêStvest 26c èh A. J. Poolman. Wêstfrankelandsestraat 4a Hedenavond om 8 uur is er re petitie in de R. K. Volksbond. DISTRIBUTIENIEU W S Na-uitreiking Brandstoffen- kaart TA 707 De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in de week van 30 Juni t.m. 5 Juli a.s. de brandstöffenkaart T.A. 707 zal worden uitgereikt aan hen, die tengevolge van Vermissing, hu welijk of vestiging niet in het be zit Zijn Van de bon 72 BV. Behalve de T.D.s van het ge hele gezin, moet bij vermissing wordèn overgelegd een politiever- klaring, bij huwelijk het trouw boekje én bij vestiging de ver huisvergunning. Zij, die bij de normale uitgifte reeds het aanvraagformulier M.D. 323-15 hebben ingediend, behoeven niet opnieuw aan te vragen doch krijgen een oproep op welke dag zij de brandstöffenkaart moeten komen afhalen. Het Bureau Broers vest 111 is geopend van 912 uur en van 2—4 uur. Hinderwet B .en W. van Schiedam heb ben bij hun besluit van 25 Juni 1947 de beslissing op de verzoe ken van: 1. de N.V. „Schieveem", alhier om definitieve vergunning tot uit: breiding van de opslagplaats van plantaardige oliën en vetten ën koopmansgoederen en de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat 21, door het opslaan van zwaar dere minerale oliën in de be staande tankinstallatie; en 2. A. L. Belfi, alhier, om ver gunning tot oprichting van een consumptie-Ijsfabriek in het pand Passage 1—3, Verdaagd, aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 27 Juni 1947. In Verband mét de wedstrijden van de Schiedamse Zwemclub is het herenbad van de Gemeentelij ke Zweminrichting Zaterdag 28 Juni a.s. na half vier voor het zwemmend publiek gesloten. GEHUWD: W. L. Elgers 21 j. en H. J. Hölscher 21 j.; H. Smit 17 L en H. v. Kampen 19 j.; W. v. Harmeien 26 j. en A. H. Poelmann 27 h; C. J. v. Gent 26 j. en J. J. v. Kampen 22 j.; P. F. Weber 33 j. en j. a. Vermey 29 j.; P. J. Offerman 31 j. en G. Ketelaar 22 (lelijkheid der afzonderlijke delen, die In de toekomst delen van de Federatie zullen uitmaken. Militaire problemen 7. Rekening houdend met het hierboven vermelde, betuigt de republikeinse regering nogmaals haar bereidheid om haar mede- Werking te verlenen voor het af schaffen Van de demarcatielijnen en het terugtrekken van de troe pen In de resp. garnizoenen. Be werkstelliging daarvan kan geba seerd Worden op de militaire me moranda, welke tussen de dele gaties gewisseld zfln en waarom trent reeds volkomen overeen stemming bereikt is. Of van dezè stappen verruiming verwacht kan worden, hangt eveneens af van de tenuitvoer brenging van de gemeenschappe lijke proclamatie van 9 Maart, welker uitvoering door dê rep. regering met alle haar ten dienste staande middelen zal worden be werkstelligd. De defensie van Indonesië 8. Onmiddellijk na de vorming van de intêrim-regering zal die regering, volgens de opvatting van de rep. regering, ook tot taak hebben de defensie van Indonesië te organiseren. In deze aangele genheid kuhneH de Ned. voorstel len welke dè rep. regering in hoofdzaak onderschrijft zoals blijkt uit de rep. antwoord-nota als basis worden gebezigd. 9. De rep. regering is er van overtuigd, dat over het wezen van dë samenwerking, zoals bedoeld in de overeenkomst van Linggad- jati, een zódanige Overeenstem ming is bereikt, dat met de prac- tiSche uitvoering daarvan spoedig èen aanvang kan wórden gemaakt. Vermindering troepenmacht 10. De rep. regering kan ver klaren, dat haars inziens de prac- tische uitvoering ten zeerste kan worden bespoedigd, indien de stappen, die wederzijds genomen worden, een terugkeer van weder zijds vertrouwen tengevolge heb ben. In dit geval is in de eerste plaats een vermindering van de troepenmacht van beide partijen nodig. Onder verklaring van haat- bereidheid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inacht neming van wat daaromtrent ih Linggadjati is overeengekomen dringt de rep. regering nogmaals bij de Ned. regering aan op die vermindering van de legermacht. 11. De rep. regering is van mening, dat me^ het aanvaarden van de boven vermelde voorstel len, voor Indonesië het moment gekomen is, om in alle opzichten een werkzaam aandeel in de we reldverhoudingen te hebben en om een aanvang te maken met de opbouw van dit land, dat zozeer heeft geleden. De acht van de „De Delftse Sport", de enige deelnemers uit Nederland aan de wedstrijden te Henley, bij de laatste trainings tocht voor het fraaie clubhuis. j.; H. A. v. Kappel 27 j. en W. Tn. Boon 21 j.; P. C. Vink 22 j. en F. HoOgendijk 19 j.; J. Koning 26 j. en L. Groenendaal 20 j.; J. v, d. Schaft 28 j. en L. J. v. d. Horst 26 j.; B. Goederond 25 j. en K. C. .Musters 23 j.; A. P. Korver 24 j, en J. C. Groenewêg 23 j.; H. B. de Smits 29 j. en A. Küijl 19 j.; G. v. Katwijk 25 j. en E. M. Loo- man 27 j.; L. Hamerslag 26 j. en M. v. d. Zwan 24 j.; A. v. Diest 23 j. èh L. J. Rutgers 22 j.; C. Th. v. d. Tuyh 33 j. en J. Terlouw 25 j.; E. Meerman 26 j. en J. C. Kroók 26 j.; G. v. Eijk 19 j. en K. Huigen 17 j.; H. M. Offerman 21 j. en E. Levering 17 j. PRINS BEHNIIARDFONDS Uitgaande Van het Prins Bern- hardfonds zal Zaterdagavond 28 Juni a.s. een concert gegeven wor dèn óp het Feestterrein Bróek- Weg, door de Harmonie vereni ging „Siirsum Cörda". Bovendien Zal de film „100 man en een meis je" wórden vertoond. De baten komen ten goede aan het fonds. GESLAAGD. Bij dê examens ter verkrijging van hét Eenheidsdiploma voor E H B. A. slaagde: A. Bot, M. Brobbel. C. v. d Berg, A. v. Ëkêlenburg-van Galen Last, A. Hoögendyk, P. den Held-van Tulden, H. de Joftg, C. Soeters, L. Soeters, A, v. d. Lèé en C. Mooyen. De door het rep. persbureau Antara gegeven tekst van de ant- woord-nota van Soekarno luidt: 1. Omdat het kabinet-Sjahrlr in verband met allerlei gebeurtenis sen zijn functie heeft neergel ogd en gezien de huidige kritieke omstandigheden, is door mij, Soe karno, met ingang van 27 Juni le regeringstaak overgenomen. 2. Uit de Ned. aide-memoire heb ik met genoegen kunnen constate ren, dat de Ned. regering werke lijk het voornemen heeft langs vredige weg tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen. 3. De regering van de repu bliek, gedreven door hetzelfde voornemen acht het nodig nog maals te bevestigen, dat ook zij het doel nastreeft Linggadjati op een bevredigende wijze tot uil voering te brêhgen. De Federale Raad 4. Be rep. regerihg betuigt even eens haar instemming met de in terim-regering, welke in de aide- fnrnioire „Federale Raad" ge noemd wordt. De vertegenwoordi ger van de Kroon zal lid van de Interim-regering zijn en alle be slissingen worden mét algemene stemmen genomen. De rep. re gering herhaalt haar verzoek, door haar delegatie in de brief van 20 Juni gedaan, om de verdere, van zo groot belang zijnde bespre kingen over de samenstelling van de interim-regering, zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. 5. Dè interim-regering heeft tot taak om allereerst federale licha men, zoals bedoeld in de Ned. voorstellen, in het leven te roe pen. De samenstelling dier fede rale lichamen behoort een punt van bespreking te vormen in de interim-regering, waarin vertegen woordigers zitten van alle delen, die in de toekomst deel uit zullen maken van de Federatie. Deze sa menstelling kan niet tweezijdig worden vastgesteld door de Ne derlanders en Indonesiërs. Daarom stelt de republikeinse regering een vaste beslissing over deze kwestie uit, in afwachting van onderlinge besprekingen. Met uitzondering van deze ver dere besprekingen over de samen stelling van federale lichamen, welke gezamenlijk met de verre genwoordigers van Oost-Indonesië er. Borneo moeten worden gehou den, kan de rep. regering zich verenigen met het bestaan van lichamen, zoals deze in de Ned nota zijn voorgesteld. Geen gemeenschappelijke gendarmerie 6. De rep. regering beaamt volledig wat haar delegatie over deze kwestie In haar laatste brief van 23 Juni verklaarde. Indien de Nederlanders voorne- Dé K.N.A.C. meldt, dat het ver keer over de brug over cte Oude Maas bij Barendrecht in verband met herstelwerkzaamheden zal zijn gestremd op Woensdag 2 Juli a.s. van 4 tot 6 uur voormiddag, terwijl Op die dag tussen 6 èn 8 uur voor middag het verkeer óp de brug telkens gedurende korte tijd kan zijn gestremd. Soekarno mens zijn de waarborg voor vei ligheid en rust ln rep. gebied aan een gemeenschappelijke gendarmerie op te dragen, dan kan de rep, regering dat niet aanvaarden. Ofschoon de rep. regering be reid is tot samenwerking in fede raal verband en ook op het ge bied van de waarborg van de vei ligheid in het land verschillen de voorbeelden van mogelijkheden op dat terrein zijn reeds in de brief van de delegatie (verminking in de tekst) genoemd moet haars inziens die samenwerking geba seerd worden op de verantwoor- Te Sampit zelf oriënteerde men zich o.m. ten aanzien van de toe komstige ligging van de zagerij, het emplacement en de haventer reinen. Uiteraard moest men hier bij thans reeds rekening houden met uitbreidingsmogelijkheden t.b. v. eventuele toekomstige vestiging van nevenbedrijven (pulp-bedrijf, triplex-fabriek, enz.). Ondertussen wordt door de dienst van het boswezen alles ge daan om het tekort aan vakkun dig opgeleid personeel op te hef fen. Zo zal m.i.v. 1 Augustus a.s. een cursus worden begonnen voor do opleiding van bosopzichters. Plannen bestaan voor de oprich ting van een ambachtsschool, ter wijl de landmeter bij het kadaster te Bandjermassin zijn medewer king toezegde Voor de opleiding van bolopname-personeel. De tweede wedstrijd van Feijenoord's Deense tournee ging tegen het stedelijke elftal van Herning. In een inderdaad uit stekende en door het talrijke pu bliek hooglijk gewaardeerde wed strijd werd met 33 gelijk ge speeld. Van Kilsdonk (2) en Linssen scoorden de doelpunten voor de Rotterdammers. Waarom filmsterren en andere Am&rikanen wel het Rijksmseum te Amsterdam bezoeken, de Alk- rnaarse kaasmarkt, de boomgaar den in de Betuwe of het Vredes paleis te Den Haag en niet ons voormalig Jacobsgasthuis, onze Appelenmarkt ,het feeërieke Ju- lianapark Of onze vernteuwd-oude Sint Jan, is me werkelijk een raadsel. Waarom iemand het Kanaal oversteekt al of niet met een grote slgaar in de mond om een tochtje te maken door Am sterdams grachten en er blijkbaar niet naar taalt met een gezellig ouderwetse spoelingschuit door onze Nieuwe, Korte en Lange Ha ven te varen, is al even onbegrij pelijk. Als ik een buitenlander was, zou ik alleen Schiedam willen zienwillen zien, ruiken en proeven! Als ik in het bestuur zat van V. V. V. of „Schiedam Vooruit" (bestaan die verenigingen eigen lijk wel?) dan zou ik wei weten, hoe onze stad tot een echt touris- ten-oord te maken! Er moeten geèl-zwarte touring cars komen. We moeten klompen en pilobroeken gaan dragen, brief openers bestellen met „Souvenir de Schiedam" erop geverfd en 'n hele massa van die leuke proef- kruikjes! Op het stationsplein moet een kraampje komen met plattegron den albums vol stadsgezichten en Pruimende gidsen. we 2ullen tripjes organiseren door het Sterrebos, de pitoreske molens vertonen, de ophaalbrug gen ophalen en de brandweer la ten uitrukken. Fotografen op alle hoeken en bordessen, bij het Proveniershuis en op de Oude Sluis, bij de Oöie- Vaarsbrug en het Groene weegje. Iedere avond muziekcorpsen door de straten en in de Plantage overal lampions en, buiten het be reik van reigers en zo, een paar honderd tafeltjes met stoelen. U zoudt eens zien hoe aardig het hier werd en dan al de devie zenDaar kunnen we het vol gend jaar vast allemaal van naar het buitenland! SEBASTIAAN. 9. Basil onderweg Muglianus Theodosius Basil was slachtoffer geworden van zijn ergste vijand. Verwezen stond hü Op de vluchtheuvel en wachtte Op een tram. De tram die tenslotte NED. EMIGRANTEN IN CANADA Met vlaggen getooid ls de „Wa terman" met duizend Ned. emi granten en oorlogsbruidjes te Ottawa aangekomen, waar de opvarenden door de Ned. ambas sadeur, dr. J. D. van Royen, wer den verwelkomd. De immigranten gingen met speciale treinen naar Ontario en West-Canada, waar z(j op boerde rijen zullen werken. dtective niet meer of minder dan een soort weduwe is. Stevenson glimlachte en zei; Moet ik de zaak dan laten zit ten? Neen, neen, dat niet! Nu Je er eenmaal aan begonnen bent, moet je haar oplossen. Bovendien zal het voor ons allemaal een grote geruststelling zijn, als de moor denaar eindelijk gepakt wordt. Maar daarna is het afgelopen met het detective-spelen hoor! Je moet dan maar weer eens met je boeken beginnen. Heb je nu niet even tijd om rustig te eten? Neen, dat heb ik jammer ge noeg niet. Ik moet onmiddellijk weer weg duidelijk merken, dat hij het met alle geweld wilde hebben en dat heeft oom Gerry het leven ge kost. Stevenson wachtte even en zei toen: Ik wilde je nog wat vra gen, Mary, Je hebt me enkele da gen geleden verteld, dat je sinds je vroegste herinneringen het zil veren afgodsbeeldje aan de muur van de bibliotheek hebt zien han gen. Dat is zo, mr. Stevenson. Was je als kind niet erg nieuwsgierig? Heb je het nooit van de muur genomen? Misschien heb ik dat wel eens gedaan, maar ik kan het me niet meer herinneren. Heb je nooit ontdekt, dat het onschuldig uitziende beeldje een gevaarlijk lemmet verborg? Neen, werkelijk niet. Ik heb het nooit gezien vóór u het me toonde Ik geloof, dat je de waarheid spreekt, Mary. Ik dank je. Nu, we zullen hopen dat alles gauw op gelost ts. Tot ziens. Ik ga even naar Sally toe. Hij begaf zich haastig naar het huis van zijn schoonvader. Zijn vrouw zag hem al aankomen en kwam hem tegemoet. Ik ben werkelijk blij. Harley. dat je geen echte detective bent, want ik heb onderhand wel be grepen, dat de vrouw van een gen wapen bevatten? Ik wil noch het een noch het ander als een vaststaand feit beweren, Harper, maar tracht slechts aan te tonen, hoe moeilijk het zal zijn iets te bewijzen. Hoe dan ook, we moeten de schuldige te pakken zien te krij gen, besloot Harper het gesprek. Het zal niet meevallen, maar we zullen ons best doen. Stevenson wilde het bureau ver laten, maar juist ging de telefoon en Harper riep hem terug. Ze bellen zo juist uit Great- port, dat Grlswold heeft toege stemd. Hij zal over een uurtje hier zijn. Gaat u hem van het sta tion halen? Ja. Ik zie u dan straks op het kantoor van Foxcroft. Stevenson reed snel naar Mary, die hij in de tuin ontmoette; Mary, riep hij haar al van verre toe, mr. Colton is naar Europa vertrokken om professor Lardeau op te sporen. Hij zal daar heus wel in slagen, maar ik hoop, dat het niet veel tijd zal vergen. Dat hoop ik ook, mr. Steven son, antwoordde het meisje: vol gens mij ls hij de moordenaar, die oom Gerry om het leven bracht toen die hem betrapte bij het ste len van 't schilderij. Zoals ik u al vertelde, probeerde de man de dag tevoor tevergeefs het schilderij te kopen. Hij was wanhopig; ik kon onschuldig is, maakt Foxcroft als rechter een zeer pijnlijke indruk omdat niet het rechtsgevoel maar jaloezie hem leiddp Allemaal tot uw dienst, wierp Harper tegen, maar de aanwijzin gen tegen Griswold zijn toch wel heel sterk. Hij is op het bewuste tijdstip in het huis geweest en een motief had de man toch ook. Ik zou er niets van opkijken, als Foxcroft niet ver van de waarheid af is. Maar natuurlijk wil ik u terwille zijn en u kunt handelen naar goeddunken. Dank u, inspecteur. Maar wat betreft de aanwezigheid van Gris wold op het fatale tijdstip, wil ik nog even Opmerken dat van meer dere personen hetzelfde te zeggen is. Brauman was vlak bij de bi bliotheek, Morin is er geweest, professor Lardeau ook en dan zijn er nog wel vier of vijf te noemen, van wie we het niet zeker weten, doch die eveneens in de gelegen heid zijn geweest. En al zou Gris wold in het huis zijn geweest, dan laat zich nog het geheim van het zilveren afgodsbeeldje niet verkla ren. Het 'S immers een feit, dat de man voordien nog nooit een stap in de villa had gezet. Harper keek de schrijver ver bluft aan: En u heeft zelf ge zegd, dat hij als kunstkenner best op de hoogte kan zijn geweest van siervoorwerpen, die een vertoor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3