Republiek ontvangt waarschuwing een Crisis op haar hoogtepunt Vertrouwen als vredebasis Om heerschappij MOLOTOF VOL WARM OPTIMISME Droogte schaadt gewassen op Rijn Zware brand in Bossche markthallen INDIE ALS HERSTELFACTOR K.N.I.P. ratificeert Soekarno's macht Conflict tussen vervoerders DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 't Boze gerucht „Osservatore" over pacificatie. „Joïian de Witt" stiet op wrak W. H. Vliegen t Franse pelgrims De Parijse conferentie Meer appelen en peren Rijwielbanden Extra weekloon Jsath, spoormannen uitgerookt Bananen komen. Truman pleit voor negers 69ste JAARGANG MAANDAG 30 JUNI 1947 No. 20352 AMERIKA'S FINANCIËLE TOEZEGGING omtrent militaire actie EEN ONGEWONE VISITE f DUIDELIJKE TAAL komen naar ons land N.P.R.C. IN HET GEDRANG Vreemde houding van het ministerie van verkeer Maar waarnemers achten het begin nogal stroef Nieuwe verstrekkingen in de lederindustrie DRIE ZWAARGEWONDEN BIJ AUTO-ONGEVAL DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs ep aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Hieronder laten wij de tekst volgen van een Amerikaanse nota. die Zaterdag te Batavia aan Soewandi, de republikeinse, minister van onderwijs, is overhandigd1 „De Amerikaanse regering heeft met voldoening kennis genomen van de voor lopige berichten, dat de gedelegeerden van de republiek en de Nederlanders aanzienlijke vorderingen gemaakt hebben t.a.v. een overeenkomst voor de spoedige oprichting van een federale interimregering voor heel Indonesië. De Amerikaanse regering heeft met stijgende bezorgdheid het gevaar, verbonden aan het niet-naleven van de overeenkomst van Linggadjati, onder ogen gezien. De V. S. moeten zich noodzakelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, gezien de belangrijkheid van Indonesië als één der factoren voor het herstel van het internationaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Amerikaanse regering wenst derhalve de Indonesische republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoedige overeenkomst en een streven naar samenwerking om de moeilijkheden waar Indonesië voor staat te overwinnen, zullen opleveren". „De regering der Verenigde Staten is van mening, dat de on middellijke vestiging van een cen trale interim-regering voor Indo nesië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse regering is voorgesteld en in beginsel door de Indonesische republiek is aan vaard, dringend noodzakelijk is. Uit de tekst van de overeen komst van Linggadjati blijkt dui delijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), gedurende welke Nederland de souvereiniteit en het uiteindelijk gezag in Indonesië zou behouden. De regering der Verenigde Sta ten dringt er bij de Indonesische republiek dehalve op aan, zonder uitstel mede te werken aan de on middellijke vorming van een fede rale interimregering. Zij ver trouwt, dat, wanneer de overeen komst op dit punt zal zijn ver wezenlijkt, de overblijvende kwes ties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. De regering der Verenigde Sta ten verwacht, dat de vestiging van de interimrvgering op basis van wederzijds welzijn de politie ke stabiliteit zal verschaffen, wel ke eerste voorwaarde is voor de afwikkeling van een positief pro gramma tot economisch herstel. Derhalve is de regering der Verenigde Staten bereid om, nadat de interimregering zal zijn gevestigd en de medewer king van beide partijen volgens, constructieve lijnen is verze kerd, indien dit gewenst wordt, met vertegenwoordigers van Nederland en die van de inte rimregering (bestaande uit vertegenwoordigers van de re publiek en van de andere sa menstellende gebieden) bespre kingen te voeren over financiële hulp bij het economisch herstel van Indonesië. Ook een Britse nota Dr. Van Mook en de Commis sie-Generaal hebben Zondag de gedelegeerden van de republikein se regering naar Batavia ontbo den voor een te houden bijeen komst. Men verwachtte, dat de Nederlanders zouden verzoeken cm een bevestigend of negatief antwoord op de Amerikaanse nota van Zaterdag. Ali Boediardjo, de secetaris-ge- neraal van de Indonesische dele gatie, vertrok Zondagmiddag naar Djokja om de Amerikaanse nota te overhandigen. Toen Zondagmorgen de bijeen komst van Nederlanders en Indo nesische gedelegeerden begon, heeft de Nederlands-Indische re geringsvoorlichtingsdienst de vol ledige tekst van de Amerikaanse nota gepubliceerd. Republikeinse kringen verkla ren, dat Boediardjo ook een nota van de Britse regering, die Zaterdag via het Britse consu laat-generaal in Batavia zou zjjn overhandigd, naar Djokja zal meenemen. Van Britse zjjde heeft men dit echter nog niet bevestigd. Naar men meent te weten, be vat de Britse nota een bevesti ging van het Britse standpunt, voorheen aan de republikeinen uiteengezet, dat Groot-Brittannië de Nederlandse voorstellen een fundamenteel redelijke basis voor samenwerking acht, doch dat daarmede niet de mogelijkheid au discussie over punten van ge- s> hi', d,e door de Indonesiërs wor den opgeworpen, uitgesloten wordt. Na de besprekingen van Zon dagochtend heeft dr. Van Mook ir. Soekarno verzocht om ver dere verduidelijking van zijn antwoord op de Nederlandse aide-memoire. Op dit verzoek zal uiterlijk Dinsdag of Woens dag geantwoord moeten wor den. Ook de republikeinse minister van onderwijs, Soewandi, die gis teren de Amerikaanse nota van Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal, ontving, heeft zich Zondagmorgen op verzoek van dr. Van Mook naar het pa leis begeven voor een onderhoud. Het feit, dat Soewandi thans op de voorgrond treedt door de overhandiging van de Amerikaan se nota en de bespreking met dr. Van Mook is te wijten aan de omstandigheid, dat hij de enige republikeinse regeringspersoon is, die thans in Batavia aanwezig is. In verband met de vraag van de Amerikaanse regering aan de Indonesische republiek, mede te werken aan een onmiddellijke vor ming van een interimregering, waarbij de Amerikaanse regering financiële hulp belooft, zodra de interimregering tot stand is ge komen, wordt er in een Reuter- bericht uit Washington op gewe zen dat de Indonesische regering ongeveer 2 jaar geleden Amerika om een lening van 100.000.000 dollar heeft verzocht. Officiële zegslieden van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken hebben niet gezegd, of de toe gezegde hulp dit bedrag zou be lopen. Naar voorts verluidt, is aan de Nederlandse autoriteiten een af schrift van de nota overhandigd, welke aan de republiek gericht is. Betrouwbare Nederlandse bron nen te Batavia hebben Zaterdag avond verklaard, dat de Neder landse regering waarschijnlijk niet bereid is de onderhande lingen te hervatten op bgsis van het schrijven van tr. Soekarno. De crisis is hiermee in haar ernstigste phase getreden, zo menen onafhankelijke waarne mers. Het werkcomité van het K.N. I.P. heeft, bljjkens een bericht van het Indonesische persbureau Antara, Soekarno's beslissiug om de gehele macht in eigen hand te nemen geratificeerd. Omtrent het bericht van Antara over een dagorder van generaal Spoor, waarin deze oorlog zou hebben gelast op alle fronten, welke Maandag zou moeten be ginnen, heeft de Nederlands-Indi sche R.V.D. in een communiqué verklaard, dat dit bericht perti nent onjuist is en zonder de ge ringste waarde. De republikeinse minister van voorlichting heeft verboden, dat het bericht van de zogenaamde dagorder van generaal Spoor door de republikeinse radio wordt om geroepen". Hij probeerde in contact te ko men met de Nederlands-Indische regering, teneinde de herkomst van het gerucht te onderzoeken. Inmiddels verneemt Aneta dat de bewaking van de Nederlandse militaire gebouwen te Batavia verscherpt is en dat legitimaties noodzakelijk zijn. De Nederlandse militaire woord voerder heeft naar aanleiding van het onware bericht omtrent de dagorder van generaal Spoor, dat door het republikeinse persbureau Antara verspreid was, o.a. ver klaard: In tijden van minder span ning zou dit bericht door Neder landse kringen zonder meer voor bijgegaan zijn, als zijnde één van de onafzienbare reeks van leugens uit het republikeinse kamp. Soe- dirman zal een ander, een van meer vakmanschap getuigend, voorwendsel moeten bedenken, in dien hij zijn eigen agressieve oor logsvoorbereidingen wil motive ren, aldus de militaire woord voerder. Volgens een bericht van Agence France Presse heeft Sjahrir in 'n onderhoud met het republikeinse blad „Kedaulatan Rajat" ver klaard, dat naar zijn mening het antwoord van Soekarno op de Ne derlandse aide-memoire „voor treffelijk en tegemoetkomend" is. Mocht evenwel de Ne derlandse regering dit antwoord niet bevredigend vinden, dan be tekent dataldus Sjahrir dat verdere onderhandelingen onmo gelijk zijn en dat de Nederlanders geen verdere besprekingen wen sen. Sjahrir voegde aan deze ver- blaring toe, dat er „geen enkele kans" is, dat hij opnieuw als „premier zal optreden in het vol gende kabinet". Zelfs noemde hij het „hoogst onwaarschijnlijk" dat hij in de nieuwe regering de portefeuille van buitenlandse za ken zal beheren. Een parachutist, die op het punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome te vertrekken, ontving het be richt, dat zijn vrouw te Spezia zo juist het leven had geschonken aan een zoon. De ondernemende vader vroeg en verkreeg toestem ming om zich op zijn wijze naar het kraambed te begeven. Op het ogenblik, dat het vliegtuig boven Spezia vloog, sprong de parachutist uit het toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwemmend behouden de kust. Enige tijd later kon de geluk kige vader de jonggeborene aan schouwen. In verband met een serie arti kelen, die de directeur van de „Osservatore Romano", graaf de la Torre, aan de betrekkingen tus sen de Kerk en de USSR wijdde, wordt er veel aandacht aan deze kwestie geschonken. De grondtoon van deze artikelen Is, dat de oorlog niet onvermijde lijk is en dat twee wereldoorlogen hebben bewezen, dat een oorlog onnodig is, omdat hij hetgeen het mensdom beroert niet uit de weg kan ruimen. De schrijver haalt daarbij de boodschap, die de Paus tot de we reld richtte bij het uitbreken van de oorlog in 1939, aan, waarin ge zegd werd, dat door een oorlog alles verloren kon worden en door de vrede alles gered. Voorts wordt daarin de vraag gesteld, of het wantrouwen,'dat de USSR ten opzichte van de westerse volken toont, gerechtvaardigd Is. Alleen het wederzijds vertrouwen zal basis voor een duurzame vrede kunnen zijn. In sommige bladen wordt be toogd, dat deze artikelen wijzen op een veranderde houding van 't Vaticaan ten opzichte van Rus land. In het blad „Quotidiano" daarentegen schrijft de directeur, Frederico Alessandrini, dat voor een dergelijke veronderstelling geen enkele grond te vinden is. Integendeel blijft de Kerk in de landen, die aan het sovjet-regiem onderworpen zijn, aan allerlei kwellingen blootgesteld, zelfs in Polen, waar de regering stappen ondernomen heeft om de geregel de betrekkingen met de Heilige Stoel te herstellen. Dit geldt ook voor Hongarije, waar de gebeur tenissen van de laatste tijd het Vaticaan maar weinig vertrouwen inboezemen. De conclusie van de schrijver in de „Osservatore" is, dat men moet trachten de psychose van de oor log weg te nemen, door te trach ten alle hangende kwesties op vreedzame wijze tot oplossing te brengen. De oorlog zal noch het communisme, noch de democra tie doen verdwijnen, terwijl men idealen nimmer door geweld zai kunnen onderdrukken. De Amerikaanse nota aan de Republiek is van een duidelijkheid als men van een diplomatiek stuk niet groter verwachten kan. Duidelijk spree"kt reeds het feit, dat zij gericht is alleen aan de Republiek: het Statesdepart- ment weet, waar de moeilijkheid zit en ook wat die moeilijk heid is. Dit laatste wordt met ondiplo matieke rondheid gezegd in de passage over de stijgende bezorgd heid over het gevaar, „verbonden aan het niet naleven van de over eenkomst van Linggadjati". (Men herinnere zich, dat dit diploma tieke stuk alléén aan de Repu bliek is gericht). Verder wordt nog zeer bescheidenlijk herinnerd aan hetgeen „in beginsel door de Indonesische republiek is aan vaard". Duidelijk blijkt uit de overeenkomst van Linggadjati, zo gaat het in vermanende herinne ring voort, „dat een overgangs periode werd beoogd, gedurende welke Nederland de Souvereiniteit en het uiteindelijk gezag in Indo nesië zou behouden". Dat is nu eens duidelijke diplo matieke taal, en we kunnen ons levendig voorstellen, dat Soekarno zich haastte, zijn grote erkente lijkheid voor deze nota uit te spre ken! Behouden Soerabaja binnengelopen De „Johan de Witt" van de Stoomvaart Mij. Nederland is Don derdagavond j.l. 11 mijl ten W van de Zuidpunt van het eiland Banka op een wrak gelopen. De- voorsteven van het schip werd op enkele plaatsen onder de water lijn lek geslagen. Met behulp van een z.g. „cofferdam" en de pomp- installatie kon de bemanning het binnendringende water spoedig lo- caliseren en bedwingen. Er be stond geen gevaar voor de opva renden, zodat de gezagvoerder A. Kikkert besloot de reis te vervol- gei.. Het schip, dat door de Ned. re gering voor troepenvervoer was gecharterd, is gistermorgen om 8 uur behouden in de haven van Soerabaja binnengelopen. Te Bloemendaal is, 84 jaar oud, overleden de heer W. H. Vliegen Hij werd in November 1862 te Gulpen geboren, is aanvankelijk als typograaf werkzaam geweest en werd daarna redacteur var enige socialistische bladen. I 1906 kreeg hij voor de S.D.A.ï zitting in de gemeenteraad van Amsterdam, later was hij daar wethouder van publieke werken en van onderwijs. Hij was voorts lid der Prov. Staten van Noord- Holland, van de Eerste en Tweede Kamer en ten slotte van de Haag- sche gemeenteraad. De thans overledene was een der kopstukken der oude S.D.A.P. in ons land. In de loop van deze zomer zul len Franse St. Franciscusgezellen een aantal bedevaarten te voet ondernemen, zowel door Frankrijk als in het buitenland. Van 19 tot 27 Juli gaan zij naar België, ter wijl een aantal hunner van 3 tot 10 Augustus naar Nederland komt. Tijdens het congres van de TSed. R. K, bond van spoor- en tramwegpersoneel in de Bossche veemarkthallen brak een felle brand uitivaar door de vergadering moest worden afgebroken. De congressisten verlat en de brandende hallen. lussen de grote Nederlandse rederijen, die zich bezig houden met het vervoer via de Rijn van Nederland naar Duitsland, Frankrijk en Zwitserland enerzijds en de Nederlandse (Particuliere Rijnvaart Centrale, waarin de kleine schippers z'Jn georganiseerd, anderzijds, heeft zich gedurende de afge lopen maanden een conflict ontwikkeld, hetwelk zich zodanig heeft toegespitst, dat het Nederlandse ministerie van Ver keer het nodig heeft geoordeeld in te grijpen, daarbij de partij van de grote rederijen kiezend. Met een beroep op artikel 4 van de statuten van de Neder landse Particuliere Rijnvaart Centrale, welke dateren van 26 Mei 1941, dus uit de bezettingstijd, heeft het ministerie de particuliere schippers gelast te gaan varen op condities, welke hen naar hun mening volkomen afhankelijk maken van de grote reders. In de kringen van de N.P.R.C., waarbij c.a. 2000 schepen met een totale capaciteit van 1.250.000 ton zijn aangesloten, heerst dan ook grote ontsteltenis en is een groeiende geest van verzet tegen deze in hun ogen onrecht vaardige en overbodige maatregel merkbaar. Voor een juist inzicht in deze materie laten wij hier, zover zij ons bekend zijn, de feiten volgen, welke geleid hebben tot dit con flict. Tot April van dit jaar bestond er een „Pooi" van Franse, Zwit serse en Nederlandse scheepvaart- belangen, waarmee de N.P.R.C. in contact stond voor het slepen van de schepen harer leden boven de Roer. Deze gang van zaken was echter een doorn in het oog van enige Nederlandse rederijen, die er na besprekingen in het bui tenland, in slaagden, dat er half April een nieuwe „Pool" van sleepbooteigenaren werd gevormd Zaterdagavond heeft Molotof, de Russische minister van bui tenlandse zaken, op een offi cieel banket, dat door zijn Franse collega, Bidault, wérd aangeboden, verklaard, dat de hoop op succes van de Parjjse conferentie voor de economische wederopbouw van Europa ge rechtvaardigd was. „Deze hoop", aldus Molotof, „Is ge rechtvaardigd, omdat wjj alle drie bezield zfln met de wil, de moeilijkheden te overwinnen. Laat ons denken aan de offers, die onze landen tijdens de oor log gebracht hebben". De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, gaf te ken nen, dat hij ook niet zo pessimis tisch gestemd was over de af loop van de conferentie en zelde, dat men de dingen niet naar hun uiterlijk moest beoordelen. Bidault was minder optimis tisch dan Molotof en Bevin. Als om te wijzen op de urgentie van de taak, die de drie ministers moesten vervullen, verontschuldig de hij zich voor de soberheid van het diner en de slechte kwaliteit van het brood. Reuter merkt hier bij op, dat, ondanks Bidault's verontschuldiging, het menu nau welijks sober genoemd kon wor den. Onder de genodigden bevonden zich Paul Ramadier, de Franse premier, en de Amerikaanse am bassadeur in Frankrijk, Jefferson Caffery. Politieke waarnemers geloven, dat de bijeenkomst van 2% uur, die aan het feestmaal voorafging, geen beslissend karakter droeg. De voornaamste redenen hiervoor zien zij in 't feit, dat de Russische delegatie verzocht had, de bijeen komst een uur uit te stellen, het geen, zoals men aanneemt, bete kent, dat Molotof nog steeds wacht op definitieve instructies uit Moskou naar aanleiding van de vergadering van Vrijdag, en geen vergadering voor Zondag werd vastgesteld. Naar verluidt, heeft Bevin zijn verzoek tot geheimhouding van de besprekingen voornamelijk ge daan om het beginstadium, waar in de standpunten van de gede legeerden in algemene termen zouden kunnen worden samenge vat, op één doel gericht, door te komen. Wanneer en indien dit zal z(jn geschied zou het, naar waarnemers geloven, weinig zin meer hebben het nieuws over de besprekingen van dag tot dag ge heim te houden. Naar uit Wenen wordt ge meld, heeft Oostenrijk zich bereid verklaard, met alle middelen mede te werken aan de uitvoe ring van het plan-Marshall. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Masaryk, heeft het plan-Marshall toege juicht, doch het moest, zo zei hij, een plan voor geheel Europa zijn. Indien het bedoeld was om Europa te verdelen in twee kam pen, zou het door Tsjechoslowa- kije verworpen worden. De Amerikaanse bladen hebben een storm van protest ontketend tegen het „ijzeren gordijn", dat de conferentie der drie ministers te Parijs omhult. Tass verklaart, dat deze lan den moeten worden uitgenodigd tot deelneming aan de bespre kingen en dat hun behoeften speciale aandacht moeten ont vangen. De voormalige vijandelijke landen moeten worden uitgeno digd om in gepaste mate te worden geraadpleegd. Overigens spreekt Tass de vrees uit, dat Marshall's plan zou leiden tot inmenging van het buitenland In binnenlandse aangelegenheden. „De sovjet-delegatie is van me ning, dat het wenselijk is com missies, bestaande uit leden der drie grote mogendheden in te stellen en vertegenwoordigers van andere Europese staten uit te nodigen. nodigen. Het is ook noodzakelijk de kwestie der verhouding met de economische commissie voor Europa te -erwegen", aldus Tass De volgende bijeenkomst der Parjjse conferentie zou heden, Maandag, worden gehouden, beginnende om 16 uur (Ned. tUd). Volgens een mededeling der dl rectie van de landbouw heeft de vrij langdurige droogte de ontwik keling van verschillende gewas sen ongunstig beïnvloed Bloem kool, sluitkool, erwten, peulen princessebonen, snij- en tuinoj- nen hebben in meer- of mindere mate door het droge weer gele den, terwij] zich in de koolteelt tevens een aantasting door de kool made deed gelden. De ontwikke ling van verschillende andere groenten als andijvie, sla. pronA bonen, peen en glasproducten a.s komkommers meloenen, tomaten heeft echter een gunstig verloop Ook met betrekking tot de vroe ge aardappelen luiden de vooruil- zichten gunstig, aardbeien blijven teleurstellen. De fruitteeltgewassen ontwikke len zich normaal maar de aanvan kelijk zeer goede vooruitzichten, welke waren gebaseerd op de rijke bloei, zullen, mede ten gevolge van de droogte, niet geheel en ai in vervulling gaan. Ten aanzien van enkele fruitsoorten als appe len en peren, die een sterke vroeg tijdige val vertoonden, alsmede van pruimen zijn de verwachtin gen sinds de vorige berichtgeving minder hoog gesteld, vooral wat betreft de pruimen. Niettemin zal de oogst van appelen en peren dit jaar hoger uitvallen dan in het vorig jaar. Kersen dragen g.ied liet zogenaamde kleine fruit zo- is bessen en frambozen is norma-n bezet, terwijl de ontwikkeling van de druiven alleszins bevredigend verloopt. tussen de Franse Communauté (de Franse staat), de Schweizeri- sche Reederei A.G., de Nederland se Rijnvaartvereniging en de fir ma van Driel (Nederlandse staats- rederij). In de kringen van de N.P.R.C. beschouwde men de vorming van deze „Pool" als een poging van de Nederlandse rederijen om het ver voer te monopoliseren. In de prak tijk immers kwam het hierop neer, dat de particuliere ondernemer wat betreft het vervoer boven de Roer werd uitgeschakeld. Daarmee zou een vóór de oor log bestaande onhoudbare toe stand terugkeren, toen de par ticuliere schepen de taxi's van de R(jn werden genoemd, om dat z(j slechts bij het vervoer werden betrokken, wanneer de grote rederijen niet tegen de hoeveelheid werk bleken opge wassen. De N.P.R.C. liet het er niet bij zitten en vond een aantal par ticuliere sleepbooteigenaars bereid, de schepen van haar leden te sle pen waardoor het mogelijk werd, dat zij niet alleen transporten, in clusief het slepen, kon contracte ren, doch ook uitvoeren. Dit had tot gevolg, dat b.v. vorige week niet minder dan 13 particuliere sleepboten in Bazel lagen, iets. dat vroeger voor onmogelijk werd ge houden. Intussen ontstonden nieuwe moeilijkheden. Voordat de nieuwe „sleep-pool" tot stand kwam, had de Franse staat contracten met de Rijnvaartvereniging, met Dam- co en van Driel en met de N.P.R.C. voor het vervoer, inclusief het sle pen, van 20.000 ton steenkolen in totaal dus 60.000 ton van Rotterdam, Antwerpen, Ruhrort of Wesseling naar Straatsburg. Na de vorming van de nieuwe Pool werd de N.P.R.C. van dit vervoer uitgesloten, aangezien de Fransen volgens afspraak de kolen slechts wilden laten vervoeren exclusief het slepen, terwijl de N.P.R.C. de particuliere sleepbooteigenaars had toegezegd, dat zij slechts voor vervoer inclusief het slepen zou contracteren. Op 27 Mei stelde een Nederland se rederij zich telefonisch in ver binding met de N.P.R.C. en ver zicht haar binnen 8 dagen het vervoer van kolen naar Straats burg over te nemen. Haar verte genwoordiger toonde zich zeer ver wonderd, toen van de zijde der particulieren werd opgemerkt, dat dit uitsluitend kon geschieden, wanneer het slepen bij dit vervoer zou zijn inbegrepen. Prompt daarop stelde het mi nisterie van verkeer zich in ver binding met de N.P.R.C. en vroeg telefonisch om nadere uitleg, terwijl het tegelijkertijd op 29 Mei een bespreking in Rotterdam belegde om de ver meende rechten van de reders- en te bepleiten. De Fransen, die steeds zijn blij ven hopen, dat er een weg zou worden gevonden, om aan de N.P.R.C., welke met hen de beste betrekkingen onderhoudt, het ko- lenvervoer te doen toekomen, had den intussen aan de twee Neder landse rederijen die elk voor het vervoer van 20.000 ton kolen had den gecontracteerd, prioriteit ge geven op het vervoer van de res- terende 20.000 ton van de N.P.R.C. omdat het vervoer anders onmo gelijk was. De Franse spoorwegstaking in begin Juni was oorzaak, dat de rederijen het werk niet aan kon den en door tussenkomst van het ministerie van verkeer poogden zij de N.P.R.C. er toe te bewegen, schepen beschikbaar te stellen om de klant van de rederijen te bedienen, exclusief het slepen. Intussen hadden de Fransen, die zich beriepen op overmacht, rechtstreeks aan de N. P. R. C. om scheepsruimte, inclusief sle pen, gevraagd. Aan dit verzoek werd onmiddellijk voldaan en op 11 Juni zijn twee afgevaardig den van N. P. R. C. aan de di recteur-generaal van de scheep vaart gaan mededelen, dat er geen reden was om aan zijn eis te vol doen, aangezien de Fransen in middels de beschikking over de nodige scheepsruimte hadden ge kregen. Tijdens dit onderhoud bleek, dat de minister, die blijkbaar meent, dat het vervoer van de vroeger door de N. P. R. C. ver werkte 20.000 ton kolen voor Ne derland dreigt verloren te gaan, er op staat, dat de prioriteit van de reders behouden blijft. Op 25 Juni ontving de N. P. R. C. een brief van de reders met het verzoek scheepsruimte be schikbaar te stellen voor het ver voer van kolen naar Zwitserland. De N. P. R. C. verklaarde zich daartoe bereid, echter op haar eigen condities, dus met inbegrip van het slepen en tegen vracht lonen. die lagen boven het eco nomisch onverantwoorde peil, De distributiedienst* zullen op nader te bepalen da^n aan hen. die individueel of collectief van 13 t.m. 31 Mei j.l. een ganvraag om vervanging van een tourfietsband, alsmede aan hen, die vóór 15 Mei j.l. een aanvraag wegens ver vanging hebben ingediend, doch nog geen bon hebben ontvangen, na oproep een „bewijs van in schrijving voor rijwielband" uit reiken. Bij deze uitreiking moet de stamkaart worden medege bracht. Tevens zal een „bewijs van inschrijving" worden uitgereikt aan degenen, die verzuimd heb ben van 15 t.m. 31 Mei een aan vraag om vervanging van een tour buitenband in te dienen. Deze per sonen moeten zich ook op nader te bepalen dagen tot deze dien sten wenden. Dit geldt ook voor het aanvragen van banden voor dienstfietsen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat bij vermissing van het „bewijs van inschrijving" niet tot vergoeding kan worden oevr- gegaan. waarop zij tengevolge van de concurrentie door de grote rede rijen waren gedaald. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de minister heeft ingegrepen en de N. P. R. C. op grond van ar tikel 4 van haar statuten schrif telijk last heeft gegeven scheeps ruimte voor het transport naar Zwitserland ter beschikking van de reders te stellen en wel voor de helft inclusief en voor de an dere helft exclusief het slepen te gen prijzen, welke juist door de concurrentie van de reders zelf abnormaal laag zijn gewor den. In de kringen ven de N. P. R. C. is men zeer verontwaardigd over dit bevel van de minister, wiens houding men onbegrijpe lijk vindt, omdat met het door hem ingenomen standpunt geen enkel Nederlands belang, doch uitsluitend het belang der gro te reders wordt gediend. Het doel van de nieuwe „sleep- pool", nl. het uitschakelen der particulieren, is niet bereikt, aldus redeneert men, en nu trachten de reders door middel van het ministerie toch nog hnn zin te krijgen. Het contact met het ministerie is nog niet verbroken en alge meen hoopt men nog een bil lijke oplossing voor het conflict te vinden. Van de zijde der N. P. R. C. is men evenwel van mening, dat opvolging van het ministeriële bevel de particu lieren volkomen aan willekeur van de grote reders zou over leveren. hetgeen zeer zeker niet in de bedoeling van de huidige regering kan liggen. Zowel in de schoen- als de lederindustrie zijn de werkge versverenigingen en de arbeiders organisaties tot overeenstemming gekomen omtrent de uitkering van een extra weekloon. De werkge vers zullen deze uitkering zo re gelen, dat een deel met de vacan- tie, een ander deel met Kerstmis zal worden uitgekeerd. Op het ogenblik, dat in de Bos sche veemarkthallen het congres van de R. K. bond van spoor- en tramwegpersoneel werd gehouden, waaraan door 5000 personen werd deelgenomen brak Zondagmid dag in de aangrenzende kleine hal, de z.g. varkenshal, brand uit. De brand nam vrij spoedig grote afmetingen aan, doch de deelne mers aan het congres, dat o.m. door de bisschop van 's Hertogen bosch, mgr. Mutsaerts, de commis saris der Koningin prof. Dr. Quay en de burgemeester van 's-Herto- genbosch werd bijgewoond, kon den zich gelukkig zonder ongeval len in veiligheid brengen. De voorzitter van ,St. Raphael" de heer Blommers was in het eer ste deel van zijn openingsrede, toen de brand uitbrak. Er ontwikkelde zich een felle brand, die gevoed werd door sta pels geperst hooi en stro, dat ter plaatse was opgeslagen. De brand weer ontving om ongeveer 14.30 uur het alarm „grote brand" en onverwijld rukte al het materiaal naar de plaats des onheils. Dit kon te sneller geschieden, omdat een groep spuitgasten in het stadscen trum juist een schoorsteenbrandje had geblust. Zeer spoedig kon dan ook met vele stralen water worden gege ven. Het vuur werd echter aange wakkerd door een fikse wind en vond gretig voedsel in het dak der grote hallen, dat met teer en as phalt was gedekt. De brandweercorpsen van Vught en Tilburg en nadien nog de brandweer van Eindhoven zonden assistentie maar ondanks de enor me hoeveelheden water sloeg de brand van de» varkenshal over op de grote hal, welke uit drie ge deelten bestond en waarvan er twee zijn verwoest. Van het hoofdgebouw is het ge deelte. waarin de 3 dienstwonin gen en de administratie waren ondergebracht, totaal uitgebrand. Het restaurant bleef gespaard. De totale schade wordt geraamd op 5 ton. De veemarkt ondervindt geen stagnatie en gaat. aldus deelde de burgemeester mede, gewoon door Van de inboedel in de dienstwonin gen kon een groot gedeelte wor den gered. Ook van de inventari* van het kantoor is het grootste ge behouden. De grootste hal van Europa hal 3, en de hal 4, waren bij de en nog niet bevrijding vernield herbouwd. Men heeft nu het plan opgevat om allereerst dat gedeelte van de hallen op te bouwen, dat door de Duitsers tijdens de bezetting is verwoest. De aanbesteding daar van heeft bereids plaats gevon den en het materiaal voor de bouw ligt gereed. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het onzekere. Het is nagenoeg zeker, dat om streeks midden Juli op de sedert Nov. 1946 lopende bon overal in het land bananen zullen zijn af geleverd. Verder zal op 3 Juli voor kin deren tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhan kelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit pro duct samenhangen, is het noodza kelijk, dat ook de nieuwe bon een lange termijn geldig is. In een toespraak tot leden van de Amerikaanse vereniging voor de lotsverbetering van gekleurde volken heeft president Truman gepleit voor een betere behande ling van de negers in de V. S. Truman zeide, dat indien de de mocratie niet kon bewijzen, dat zij in deze kwestie boven het to talitarisme stond, de volken van de door de oorlog geteisterde ge bieden zich zouden kunnen over geven aan de valse veiligheid, die hun zo verleidelijk door tota litaire regiems werd aangeboden. Zaterdagavond reed een auto, terugkomende van de T.T.-races te Assen, onder de gemeente Ernst tegen een boom. Van do vijf inzittenden raakten er drie rnstig gewond. Zij zijn naar net uliana-ziekenhuis te Apeldoorn ivergebracht De chauffeur en de ijfde inzittende konden naar hun •>oningen terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1