Engelsen winnen beide intern, nummers 74 B.Y.V. ZEGEVIERT OVER HEERENVEEN Ajax loopt verder uit Vooren staakt de strijd Laga wint de Nereus-beker INTERN. POLO-TOURNOOI TE HILLEGERSBERG Sportvaria Nederlandse athletieksuccessen in het buitenland Sensatie in het Heren-enkelspel Fransman Robic wint de vierde, de Zwitser Kübler vijfde etappe T.T.-RACES IN DRENTHE Fraaie prestatie van Bell op Norton TOUR DE FRANCE Promotie - degra datie-competitie MAANDAG 30 JUNI 1947 PAGINA S GOODMAN WINT DE 350 c.c, - KLASSE AMSTERDAM-ZURICH v.v. DE CRICKET-COMPETITIE DE STRIJD DER ZWARE MOTOREN KIKVORSEN WINNAAR E.N.T.—KIKVORSEN 3—5 ESTAFETTE-ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN NED. KORFBAL-PLOEG VERLIEST VAN BELGIE E.N.T.-S.V.H. 1-5 K.A.Z.C.S.VJI. 2—5 E.N.T.K.A.Z.C. 3—2 KIKVORSEN—S.V.H. 2—2 NAT. TURNWEDSTRIJDEN IN BERGEN OP ZOOM VOORWEDSTRIJDEN PRINS HENDRIK-BEKER OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP ACHTSTE INT. RALLY VAN KAMPEERDERS BLAUW WIT—N.E.C. 1—1 Van Raalte redde de zebra's M.V.V-AJAX 2—3 DE STAND TENMSTOURNOOl TE WIMBLEDON BROMWICH DOOR PATTY GESLAGEN K.A.Z.C.-KIKVORSEN 0-6 DE NEDERLANDSE PLOEG EEN KALME VIJFDE ETAPPE Texas en Siod binnen Ten aanschouwe van een ongeveer honderdduizendkoppig publiek hebben Zaterdag de motorraces op het ruim ló1^ K.M. lange Drentse circuit een tweevoudige zege der Engelse rijders opgeleverd. De Guzzmotoren van 250 c.c. bleken geen volwaardige tegenstanders van de Engelse merken in de 350 c.c.-klasse, maar bij de 500 c.c. hebben de Italianen uit stekend partij geboden. De Grote Prijs van Nederland werd gewonnen door de Norton-man A. J. Bell met een gemiddelde snelheid van 136.1 K.M. per uur. De 350 c.c.-klasse internationaal leverde een overwinning op voor de Engelsman P. Goodman (Velo- cette). Hij lag na de eerste ronde op de tweede plaats, passeerde daarna zijn landgenoot Whitworth (eveneens op Velocette) en liet zich niet meer van de kop ver drijven. Zijn landgenoot Bills heeft intussen als een leeuw ge vochten om de Norton tot de zege te voeren. Deze maakte de snel ste rondetijd van 132.1 km. per uur. Doordat Whitworth in de 6e ronde door motorpech uitviel, ter wijl hij op de 2e plaats lag, nam Bills zijn positie over en eindig de de race als tweede. De Nederlander L. H. van Rijswijk op Velocette reed een prachtige constante race en wist in dit internationale milieu beslag te leggen op de derde plaats. De Italianen op hun 250 c.c.- machinea bleken tegen de ande ren niet opgewassen; eerst op de 6e en 7e plaats eindigden, met »a I— De gemaakte tijden zijn aan zienlijk langzamer Is dan de ge middelde snelheden der laatste vooroorlogse races, maar daarbij dient men te bedenken, dat de rijders ditmaal gebruik moesten maken van de normale handels- benzine, in tegenstelling met de vroeger gebruikte benzol-benzine, terwijl bovendien compressoren verboden waren. De uitslag was voor de 500 c.c.- klasse over 16 ronden (264.5 km): 1. Bell (Eng. op Norton) 1 uur 56 min. 41,8 sec.; gem. 136. 1 km.; 2. Clemencich (Italië op Gilera) 1.57.43.7; 3. Whitworth (Eng. op Triumph) 2.00.09,1; .4 Leoni (It. op Guzzi) 2.00.53; 5. Foster (Eng. op Norton) 2.03.12,6; 6. Wood (Eng. op Velocette 350 c.c.) op een ronde; 7. Jac. Schot (Ned. op Ariel) op twee ronden; 8. J. H. Iesberts (Ned.) op drie ronden; 9. N. C. Luybregts (Ned.) op vier ronden. Snelste ronde: Daniell in de derde ronde: 7 min. 05 min. 9 sec. met een gem. uursnelheid van 139.85 km. Nationale senioren Bij de nationale senioren-races die te voren waren verreden, was weinig spanning, doordat de lei ders van de kop af nimmer be dreigd werden. We volstaan met de uitslagen: 250 c.c.-klasse (5 ronden): 1. Vink (Maasland Velocette) 45 min. 04.2 sec.; gem. uursnelheid 110.1 km.; 2. Vierdag (Amers foort Velocette) 45.16.2. 350 c.c.-klasse (5 ronden): 1. Van Rijn (Den Haag Triumph) 50.44,1; gem. 117.3 km.; J. W. Boef (Amsterdam Sarolea) 51.37.6; 3 Drijvers (Putten Norton) 52.32,5 500 c.c.-klasse '6 ronden); 1 Veer (Borculo Triumph) 47.44,6 De winnaar van het hoofdnum mer (500 c.c.) de Engelsman A. J. Bell Nortonwordt door zijn vrouw gelukgewenst. gem. 124.6 km.; 2. Van Katwijk (Delft Triumph) 48.57,3; 3. Keyzer (Vlaardingen Triumph) 53.16,9; 4 Zuyderwijk (Wateringen BMW» 54.16,8. Snelste ronde: Veer in de 3e ronde: 7.52,6 gem. 125.9 km. De junioren In de voormiddag streden een dertigtal junioren in de drie klassen. Voor de 250 c.c.-klasse startten slechts 5 rijders, die alle door motorpech uitvielen. De an dere uitslagen luiden: 500 c.c.-klasse (5 ronden): 1. Donkelaar, Den Dolder (Triumph) 41.42,2 gem. 119,1 km.; 2. Koning, Oosterwolde (Triumph) 42.26,4 3. Bakker, Soesterberg (Sunbeam) 43.46,1. 350 c.c.-klasse (5 ronden): 1 Van Tilburg, Rotterdam (Norton) 43.42,9 gem. 113,6 km.; 2. v. Kimmerlde, Helmond (Triumph) 44.01; 3. Pellikaan, Den Haag (Triumph) 44.50,9. Snelste ronde 500 c.c.-klasse v. DonkelGir 8 min. 14.9 sec., gem. 120.1 km.; 350 c.c.-klasse Van Tilburg in 8 min. 38.3 sec. gem. 114.8 km. per uur. Zondag hebben 94 Ned. amateur wielrenners deelgenomen aan de wegwedstrijd AmsterdamZurich (niet in Zwitserland doch in Fries land) en terug, een traject van 226 km. Van hen waren er Zon dagmiddag 5 uur 18 in de hoofd stad terug. Winnaar werd De Booy uit Alkmaar in 6 uur 3 m. 41 sec. met een halve lengte voor sprong op een peloton van 7 ren ners. Cor Bijster won te Kopenhagen een intern, sprintwedstrijd; in de finale sloeg hij de Deen Axel Schandorff. Derksen won in Ostende voor v. Vliet, Gosselin, Scherens, Senfftleben en v. Looveren. ExcelsiorH.D.V.S.: gewonnen door H.D.V.S. met 94 runs. Ex celsior 87 (Geenes 29; Molenaar 5—28; Tettelaar 5—27), H.D.V.S. 181 (Ruiterman 43, Nolet 50 n.o.; Oosterholt 3—55, Dries 3—61, Ot ter 215, Hoenderhok 118). Tweede innings 9560. V.O.C.—Quick (N)gewonnen door Quick met 5 runs. V.O.C. 69 (A. Nieuwenburg 29); Rozen 525 Burki 427. Quick 743 (Faber 33); J. Nieuwenburg 237, Ter- wiel 1—20. Rood en WitV.R.A.: gewon nen door V.R.A. met 29 runs. V.R.A. 167 (Mulder 38; Bijleveld 5—28, H. Winter 4—28). Rood en Wit 138 (v. Katwijk 37, Klink 550, Peters 538. Start der motoren voor de rit in de 500 cc.-klasse meer dan een ronde achterstand, Francisci en Leoni. De uitslag in de 350 c.c.-klasse luidt: f. Goodman (Eng. op Velocette) 1 uur 47 min. 13.8 sec., gem. snel heid 129.5 km.; 2. Bills (Eng. op Norton) 1.48.09; 3. Van Rijswijk (Ned. op Velocette) 1.49.38,7; ge middelde snelheid 126.8 km.; 4. Dear (Eng. op Velocette) 1.50.20,8; 5. Simons (Ned. op Excelsior) .1.54.53,2; 6. Francisci (Italië op Guzzi) op een ronde; 7. Leoni (Italië op Guzzi op eer. ronde; 8. Poel (Ned. op Velocette) op een ronde; 9. Drinkwater (Eng. op Norton) op een ronde. In het hoofdnummer, de intern. 500 c.c.- klasse, heeft de Norton- rijder A. J. Bell in superieure stijl gezegevierd. Zo gemakkelijk als de Engelsen de prijzen in de 350 c.c. bemachtigden, is het bij de zware klasse echter niet ge gaan. Na de start stoven de Ita lianen, belust op revanche, direct weg. Lorenzetti had na een ronde de leiding doch moest ze in de tweede ronde afstaan aan de En gelsman Daniell. Achter deze twee was Goodman aan het stui vertje wisselen met de Italianen Leoni op Guzzi en Clemencich op Gilera. Daniell viel uit door het springen van zijn achterband en ook Goodman moest opgeven, toen hij uit de bocht vloog bij Laaghalerveen, waarbij zijn arm uit de kom schoot. Juist meenden de Italianen toen slechts tegen elkaar te moeten strijden, toen Bell, die zich van de zevende plaats aan het opwer ken was, zich tussen hen mengde. Enkele ronden lang kon men een titanenstrijd aanschouwen, waar in de taaie Bell er op indruk wekkende wijze in slaagde de drievoudige Italiaanse aanval af te slaan. Eerst werkte hij zich voorbij Leoni en Clemencich en toen hij eenmaal tweede was, kwam het geluk op zijn hand en kreeg de sinds het uitvallen van Daniell leidende Lorenzetti mo torpech. Goedkoop kwam Bell daardoor aan de leiding, maar hij behield die op zo overtuigende Wijze (waarbij hij tijd nam om te tanken), dat zijn overwinning zeer verdiend mag worden ge noemd. Interessant was het daarna de onderlinge Italiaanse strijd te volgen. Tot de laatste der 18 ron den toe vlogen zii elkaar beurte lings voorbij, zonder ooit meer dan tien meter van elkaar verwij derd te zijn. Leoni verzuimde op tijd te tanken en kwam in de laatste ronde zonder benzine te staan, presenteerde daardoor Cle mencich de tweede plaats op een blaadje en verspeelde bovendien zijn zekere derde prijs, want de Engelsman Whitworth op Tri umph had de gehele wedstrijd 'n De S.V.H. verstaat de kunst de zwemliefhebbers en speciaal de genen, die van waterpolo houden, telkens weer interessante ont moetingen te brengen. Zaterdag en gisteren heeft zij een water- polo-tornooi gehouden, dat een internationaal tintje had door de deelneming van E.N.T. uit Frank rijk en K.A.Z.C. uit België. Ver der verleende, behalve de S.V.H. zelf, de Kikvorsen hun medewer king. Voor Zaterdag stonden er twee ontmoetingen op het programma, waarvan hieronder een kort be loop. Het bleek al ras, dat Braasem en van Feggelen de Fransen te glad af waren. De Franse doel man zag zich voor de rust en in het begin van de tweede helft door beide spelers tweemaal ge passeerd. Toen kwamen echter de Fransen gevaarlijk opzetten en door Dewasch kon de E.N.T. haar achterstand tot 34 inlopen. De Kikvorsen spanden zich nog even terdege in en Van Feggelen maak te door een vijfde doelpunt aan alle onzekerheid een eind. Bil de te Haarlem Zondag ge houden estafette-zwemwedstrij den om het clubkampioenschap van Nederland wonnen de Robben voor de tweede maal btj de dames met 1446,9 punten; 2. ADZ 1460.7 punten; 3. RDZ 1475.9 punten. Bij de here;i werd Zian eerste met 1432.8 p.; tweede AZ '70 uit Am sterdam met 1452.6 en derde Haarlem met 1459.5 p. Voor de eerste maal in de reeks ontmoetingen tussen de korfbal ploegen van Nederland en België heeft het Belgische twaalftal een overwinning behaald. De Belgen zegevierden gisteren te Amster dam met 53. VOOR R. K. VOETBALCLUBS. In zijn sportpraatje van Dinsdag 1 Juli, des avonds om 6.20 uur, richt Jan Cottaar een speciaal woord tot de leden van de Ka tholieke voetbalclubs. K. R. O. 301 meter. Het Ned militaire voetbalelftal won in Den Helder mat 71 van een Noorse militaire ploeg. <0 De Grote Prijs van Francor. champs over 507.85 K.M. Is ge wonnen door Wïmllle (Alfa Ro meo) met een gem. van 153.426 K.M.; 2, Varzi (Alfa Romeo); 3. Trossi (Alfa Romeo), y De Hongaarse voetbalploeg heeft met 32 gewonnen van Joego slavië. De ronde van Wouw over 125 K.M. Ie gewonnen door Buron uit Bergen op Zoom in 8 uur 35 min. Anderlecht behaalde het kam pibensehap der Belgische eere afdeling. Nederlandse athleten boekten Zondag goede prestaties bij intern, wedstrijden te Antwerpen. Zwaan won de 110 m. horden in 15,2 sec., De Ruyter de 1500 m, in 3 min. 56,6 sec., Brusser het discus werpen met 43.50 m., Lutkieveld het speerwerpen met 66.22 m., Slijkhuis de 3000 m. in 8 min. 30,2 sec., Lantaster werd tweede op de 3000 m., Schuilenberg op de De slotpartij gaf interessante strijd te zien. De kampioensclub van Frankrijk kreeg het hard te verantwoorden, want de S.V.H. was in puike conditie. Ch. Tordoir opende de Hillegersbergse score en van Dommelen liet spoedig een tweede doelpunt volgen. Na de hervatting verkleinden de Fransen door Dewasch hun achterstand, doch Ch. Tordoir antwoordde met een tegenpunt en Th. Smael liet no. 5 tussen de palen verdwijnen. De Kikvorsen en S.V.H. eindig den in het tornooi gelijk, doch door een ietwat beter doelgemid- delde zijn de Kikvorsen winnaar geworden. Het is tussen de Belgen en de Hillegersbergenaren een boeiende strijd geworden, die vooral in het begin niet veel krachtsverschil te zien gaf. Ch. Tordoir opende met een fraai lob-schot de score. Na dat de Antwerpse internationaal Rigaumojit de schaal in evenwicht had gebracht, was het Van Dom melen, die S.V.H. wederom een voorsprong gaf. Snoek verraste met een bijzonder hard schot, dat doel trof, zodat de rust met 13 voor S.V.H. inging. Na de hervat ting pakten de Belgen stevig aan, doch mr. W. Tordoir in het Hil legersbergse doel wist van geen wijken. S.V.H. trok toen weder ten aanval en Van Polfliet bracht de stand op 14, waarna Rigau- mont het tweede tegenpunt voor zijn rekening nam. Van Polfliet was tenslotte de maker van het vijfde doelpunt van S.H.V. Gisteren zijn er drie wedstrij den gespeeld, van welke het be loop als volgt is. Rigaumont gaf de Antwerpena ren spoedig de leiding en Simons vergrootte de voorsprong. De Fransman Dewasch maakte nog voor de rust met een vrije worp 12. In de tweede helft kwamen de Fransen in de meerderheid en vielen herhaaldelijk gevaarlijk aan. Spilaert en Vandaelen scoor den elk eenmaal, zodat E.N.T. met 32 won. Het is een aardige strijd gewor den tussen het ofïicieuse Neder landse zevental en S.V.H. De eerste aanvallen» waren voor de Kikvorsen, en doordat een der achterspelers van S.V.H. de bal over eigen lijn werkte, hadden zij weldra de leiding. Van Feggelen, de middenvoor van de Kikvorsen, bracht de stand op 20 en daar mede ging de pauze in. Na de rust nam S.H.V. het spel meer en meer Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de turnvereniging UDI te Bergen op Zoom werden Zondag nationale gymnastiekwed- strfjden gehouden, waaraan 17 verenigingen deelnamen. De uit slagen luiden; Dames: brugturnen: 1. Kralin gen (Rotterdam) 32% punt; 2. Schiebroek (Rotterdam) 31% Pri 3. Hollandla (Vlaardingen) 30% p.; veerplank-paardspringen: 1. Kralingen 33% p.; 2. Prins Hen drik (Breda) 29 p.; 3. Thor (Schiedam) 28% p.; rhythmische oefeningen: 1. Nieuw Brunhilde (Leiden) 26% p., 2. Kralingen 26 p.; 3. Kracht en Vlugheid (Utrecht) 25 p. Heren: brugturnen: 1. Volt (Tilburg) 34% p., 2. Prins Hen drik 34 p., 3. Hoilandia 33% p.; rekturnen: 1, Prins Hendrik 30% p., 2. Hoilandia 30 p., 3. Sparta (Dordrecht) 28% p.; vrije oefeningen: 1. Hoilandia 29 p., 2. Volharding (Goes) 15% p. De Ver. DEM organiseerde te Beverwijk de voorwedstrtjden voor de PH-beker. DOS uit Rotterdam en Suoml uit Velsen wisten zich De Bossche kampioensclub heeft gisteiren een fraaie prestatie geleverd door Heerenveen op Brabantse bodem met 32 te verslaan. Ajax deed in Maastricht niet minder en klopte daar M.V.V. met dezelfde cijfers. Blauw Wit kon het ook in zijn vijfde beurt niet tot de eerste zege brengen en moest in het Amsterdamse Stadion tegen N.E.C. ge noegen nemen met een gelijk spel 11. Door deze resul taten is Ajax verder uitgelopen; de hoofdstedelijke club bezit thans een kostbare voorsprong van drie punten op Heerenveen en N.E.C., die met gelijke cijfers aanspraak maken op de tweede plaats. 400 m. horden, Lamoree in pols hoog, voorts werden Nusse en Lammers resp. derde en vierde op de 200 m., Van Osta vierde op de 100 m„ Lammers vijfde op, idem Homberg tweede in hoogsprin gen, v. d. Pol tweede in speer werpen. Van 1 t.m. 10 Aug. zal op het landgoed „Groenendaal" te Heem stede de achtste intern, rally van kampeerders onder auspiciën van de Ned. toeristen kampeerclub en onder beschermheerschap van Z. K. H. Prins Bernhard, worden ge houden. Naar schatting zullen be halve Ned. kampeerders drie dui zend buitenlanders aan deze kampgelegenheid deelnemen. Dat Blauw Wit deze wedstrijd niet verloren heeft, dankt de Sta dionclub uitsluitend aan het wer kelijk schitterende doelverdedigen van Van Raalte, die de onmoge lijkste schoten, kogels van verre en van dichtbij op zijn doel afge schoten, vermocht te stoppen. Terstond snorden de schoten van Lakenberg en Disveld al op hem af. Toch was Blauw Wit aanvan kelijk niet in de minderheid dank zij technisch wel iets zuiverder spel en ook kregen de Zebra's wel kansen, waarvan zij echter niet vermochten te profiteren. Na aen half uur had de Nijmeegse achter hoede een zwak moment; beide achterspelers trokken op doel te rug in plaats van de aanval tege moet te treden; bovendien bleef Nagtegaal op zijn doellijn, toen Wimmers alleen voor hem kwam te staan, met gevolg dat deze Blauw Wit de leiding gaf (10). In de tweede helft werd een waar bombardement op het Am sterdamse doel geleverd, doch tel kens trad v. Raalte als overwin naar op. De verdediging van NEC, waarin Krebbers spil was gaan spelen, plaatste alle hallen hoog voor 't Amsterdamse doel, waar telkens benauwde situaties ont stonden, doch eerst een kwartier voor tijd kwam de gelijkmaker toen Wilders Mackay ongedekt liet en deze even doorliep en in de hoek plaatste (11). Een verwoede strijd om de leiding met de Nijmegenaren meestal in de aanval volgde, doch er kwam geen wijziging meer in de stand. B.V.V.—HEERENVEEN 3—2 Snel spel der Bosschenaren tegen Heerenveen van VlieksTapVerdonachot (10). Geestdriftig speelden de Maastrichtenaren verder en na drie min. gaf Verdonschot met een prachtig schot Keizer op nieuw het nakijken (20). In de volgende minuut miste Tap de kans om nogmaals de score te verhogen. Hierna kwam Ajax aan de beurt en er vielen enkele scho ten van Van Dijk en Miehei; de M.V.V.-doelman Vermeer bleek echter in conditie. In de tweede helft kon de Maastrichtse mid denlinie, waarin Vlieks en Nicolai op halve kracht alles hadden ge geven, het tempo niet meer bij benen. Ajax voerde nu een short passing uit in zo'n hoog tempo, dat de M.V.V.-middenlinie murw werd gespeeld. De achterhoede kon tot de 25ste min. in het korte spel ingrijpen; Bruins passeerde toen Vermeer voor het eerst en Drager zorgde voor de gelijkma ker,' terwijl 5 min. voor tijd Fi scher het winnende doelpunt scoorde (23). B.V.V. is volkomen zichzelf gebleven. Ook nu weer hadden de tegenstanders aanvankelijk geen vat op het korte samenspel, dat met grote virtuositeit werd uitgevoerd. Het zwakke punt was nu echter de afwerking. Na 20 min. was het snelle doorgeven van links naar rechts een succes; Remmers, een invaller op de rechtervleugel, die goed werk verrichtte, kwam vrij en schoot onhoudbaar in (1—0). B.V.V. bleef in de meerderheid, terwijl de Friese aanval een zeer matige indruk maakte. Nadat Heerenveen enige min. na de hervatting getracht had B.V.V. wat flinker aan te pakken, volgde weer een grote meerderheid der Bosschenaren. Sluiter zette 'n aan val op die de bal diep in de Hee- renveense verdediging bracht, Domhuizen speelde verrassend snel door, zodat Van Overbeek voor open doel kwam en Veen- stra onhoudbaar passeerde. Op nieuw zette Heerenveen heftiger aan en ditmaal met suces; bij een zware strijd voor het Bossche doel kreeg Abe Lenstra de bal voor zijn voet en kogelde langs Saris (21). Na de 24e minuut 'n doorbraak van B.V.V., waarbij Remmers voor zette en Van Voor beek een flitsende kogel langs Veenstra zond. Toen Sluiter ech ter tien minuten later in eigen doel had geschopt (3—2), was Heerenveen niet meer te houden; de gasten oefenden een zware druk uit op het B.V.V. doel, dat door Saris echter uitstekend ver dedigd werd. 20 voorsprong ging verloren Hard liep M.V.V. van stapel, waarop Ajax kalm reageerde en merkbaar het tempo drukte. De thuisclub nam de leiding na een half uur bij een goede combinatie Ajax Heerenveen N.E.C. B.V.V. M.V.V. BI. Wit 5 gesp gw gel vrl p. 1 2 2 0 4 3 11 8 8 4 4 3 doelp 18-14 24-21 17-18 11-11 17-21 8-10 Ajax BI.-Wit BW. Heerenv Op de middag, die er wel het meest geschikt voor was, op do overvolle eerste Zaterdag, heeft Wimbledon z(jn eerste verras sing gehad. Moer dan een ver rassing; een „thrill", een sensa tie, want niemand minder dan een speler, die men algemeen reeds met Kramer ln de finale zag, de Australiër Bromwich, heeft de laatste acht niet be reikt. Een jonge Amerikaan, een in de eindstrijd te plaatsen. (jeugdkampioen vlak voor de oor log, daarna soldaat in Italië, heeft hem uitgeschakeld in een zeer merkwaardige wedstrijd, 'n kamp, waarin niet vaart tegen vaart volgehouden werd, een strijd wel ke lang niet gaaf was en niet meeslepend van tempo eerder het tegendeel. Een strijd, waarin de tactiek praevaleerde en waarin vooral tegen het eind het moreel een zeer grote rol speelde. Inder- te kunnen aanpassen in een strijd, waarin beiden naar openingen speurden als terriers naar ratten- holen. Een strijd waarin elke ga me en elke ralley des te spanner der was, omdat de spanning zich niet oploste in grote vaart, Patty, ln de Zaterdag verreden vierde étappe van de Tour de France, welke liep van Luxemburg naar Straatsburg, een afstand van 223 K.M., heeft onze landgenoot Vooren opge geven. Winnaar van dit traject was Robic, behorende tot de Franse West-ploeg. De vijfde étappe, van Straatsburg naar Besan?on, over 248 K.M., bracht Zondag een nieuwe triomf voor de Zwitser Kubler, die ook de eerste étappe Parijs Brussel op zijn naam had gebracht. De Fransman Vietto behield de leiding in het algemeen klassement. Heden, Maandag, is een rustdag. halve ronde op hen arhter gele- in handen en de druk op het doel - van de Kikvorsen werd zo groot, gen en kwam n,U nog als derde binnen. Leoni slaagde erin mid den op het parcours énige ben zine te bemachtigen en legde be slag op de vierde prijs. De 7 Nederlandse rijders had den in dit milieu van interna tionale grootheden geen schijn van kans. Drie van hen wisten de race zonder pech te beëin digen: Jac. Schot, Jan Iesberts en Nico Luybregts resp. met 2, 3 en 4 ronden achterstand. dat van Polfliet kans zag met twee goede doelpunten voor een gelijk spel te zorgen. Dit was een spel van kat en muis, want de Antwerpenaren waren niet tegen de Nederlandse ploeg opgewassen. Van Feggelen I was de man, waar alles om draai- de en hij doelpuntte niet minder dan viermaal. Braasem en Schens maakte het half dozijn vol. Het belangrijkste feit van de Zaterdag verreden vierde étappe Luxemburg-Straatsburg, een tra ject van 223 K.M., was voor ons het opgeven van Vooren. Reeds bij het beklimmen van enkele niet te moeilijke hellingen na de start te Luxemburg, kon de Beverwijker met moeite bijblijven. Dank zij het feit, dat de renners er een wandelritje van maakten, wist onze langenoot nog Chateau-Sa- lins op 105 K.M. van Luxemburg te bereiken, waar een ravitaille ring was. Nog zette hij door, maar hij had bij de verzorging iets te veel tijd verloren laten gaan, waardoor hij de aansluiting op de hoofdgroep miste. Voor een renner met een goed moreel zou deze achterstand, welke ten hoog ste twee minuten bedroeg, gemak kelijk zijn in te halen, maar Voo ren had niet meer de innerlijke kracht zich door een stevige in zinking heen te bijten. Spoedig staakte hij de strijd. Schellingerhoudt reed ook deze dag uitstekend. Hij kwam onge veer 25 K.M. voor Straatsburg te vallen, waarbij hij zijn kuitbeen nogal blesseerde. Hij kwam met veel tijdverlies ruim een kwartier na de winnaar Straatsburg bin nen, te zamen met zijn ploegge noot Joly. Het kostte hem 9 plaat sen in het algemeen klassement. Seijen en Jansen bleven ook dit maal weer tezamen. Sijen was door zijn inzinking van de derde étappe heen, maar waarschijnlijk heeft Jansen zich te veel inge spannen. Hoe het ook zij, hij klom zwak, moest op bijna elke helling lossen, maar op het vlakke haalde hij zijn achterstand dan weer in. Draaien kon hij wel, maar duwen de helling op, dat ging niet zo best. De Pool Klabinsky had pech met drie lekke banden maar deze ijzersterke knaap maakte er een knappe koers van en kwam nog als 20e binnen. En tenslotte Ca- mellini, die steeds maar bij Ron- coni en Vietto bleef en zonder bij zondere inspanning de ruim 200 K.M. volbracht, daarmee zijn fraaie plaats in 't algemeen klas sement behoudend. Verloop der vierde étappe Het verloop der vierde étappe is in enkele woorden te vermefden. De Fransman Vietto was bijna voortdurend vooraan in de kop groep te vinden, maar toen einde lijk bij Saverne, een goede 40 K.M. van de finish, de strijd ont brandde en een tiental renners met een sneltreinvaartje er tus sen uit gingen, kon Vietto het tempo niet houden. Gelukkig voor hem was zijn rivaal Ronconi evenmin bij de vluchtelingen. Bei den eindigden ex aequo met een twintigtal anderen ruim 3 minu ten na de étappe-winnaar Robic. De laatste kwam in zijn eentje dol gelukkig aan de finish te Straatsburg, waar een dame hem een bouquet bloemen in het ge zicht wierp, waardoor de renner bij de eindstreep een smak maak te. Het bleek dat de dame zijn vrouw was en na veel andere smakken tussen man en vrouw werd dit incident op bevredigen de wijze besloten. De uitslag Luxemburg-Straatsburg 223 K.M.: 1 Robic (Fr. West) 8 uur 14 min. 29 sec.; 2 Kubler (Zwits. Lux.) 8. 15.30; 3 Diot (lie ae France) 8.17. 22; 4 Pawlisiak (Fr. N.O.) zelfde tijd: 5 Remy (Fr. Z.O.) zelfde tijd; 32 Klabinsky (Pool-Ned. ploeg) 8.20.13; 30 Seijen 8.23.12; 46 Jan sen zelfde tijd; 64 Joly (Belg-Ned. ploeg) 8.30.56; 65 Schellingerhoudt zelfde tijd. Vooren gaf op. Tn het algemene klassement be zet Vietto (Fr.) de eerste plaats met een tijd van 31.23.13; tweede is de Italiaan Ronconi met 31.24.35. In het landenklassement blijft Italië leiden, terwijl de Neder lands-buitenlandse ploeg de zeven de plaats bezet (Camellini, Schel lingerhoudt en Jansen). De Zwitser Kübler heeft Zon dag zijn tweede zege behaald. Hij kwam met een groepje van drie rivalen het velodroom van Be- sangon binnenstuiven en er volg de een spurt alsof het tussen sprinters ging in plaats van ren ners, die al 250 km. in de benen hadden zitten. De Zwitser wierp zich in de laatste meters met een ruk naar voren en triomfeerde met een wiellengte voor de Ita liaan Rossello. Kübler heeft thans twee maal een etappe gewonnen, terwijl hij een keer als tweede eindigde. Voorwaar geen slecht resultaat. Met het oog op de te verwach ten hitte had men het uur van vertrek van deze etappe Straats burgBesangon over 248 km. aanzienlijk vervroegd, maar het was toch bij negenen geworden, toen de 71 overgebleven concur renten Zuidwaarts peddelden. Het peloton was kennelijk niet van plan zich uit te putten; met een kalm gangetje ging het in een compacte groep via Selestat, Mul house en Anspach Lepont naar Belfort, op 150 km. waar allen met gering tijdsverschil aankwa men. Er waren gevallen van ban- denpech geweest, maar de slacht offers konden makkelijk bijko men. Toen begonnen de heuvels en heuveltjes elkaar zonder on derbreking op te volgen en hier was de kans schoon geweest voor de goede klimmers om uit te lo pen. Maar zij spaarden zich wij selijk voor het hooggebergte, dat niet zo heel ver meer af is en zo bleef men knus bij elkaar, terwijl een mals zomerregentje, lang ver geefs verbeid, natuur en mens kwam verfrissen. Bij de lange af daling. die daarop volgde en nog wat venijnige heuveltjes. die weer daarna kwamen, splitste het peloton zich in verschillende groepjes, die met gering tijdver schil te Besancon arriveerden. Voor de geroutineerde was het de „promenade de santé", maar vele van de mindere goden kwa men doodmoe op de wielerbaan aan. Jansen sukkelt Met Jansen ging het in deze Happe niet goed. Hij sukkelt nu al drie dagen met zijn rechter been, dat opgezet is van de enkel tot aan de kuit. Hij weet zelf niet wat het kan zijn, maar Maan dag is het een rustdag en dan zal hij een dokter gaan opzoeken, 40 km. voor Besangon moest hij het peloton los laten en hij kwam als een der laatsten het wielerstadion van het oude Franse stadje bin nen. Schellingerhoudt had in deze etappe zeer veel last van de bles sure, welke hij Zaterdag had op gelopen tijdens een valpartij. Ook hij kon het tempo in de laatste tientallen km. niet bijhou den en reed in zijn eentje de etappe uit. Hij kroop op de wie lerbaan van de fiets af. Deze kalme en rustige jongen dacht echter niet aan opgeven en hij was vol goede moed, dat de rust dag hem weer geheel zou op knappen. Seyen reed Zondag uit stekend; (hij zat voortdurend ln het hoofdpeloton). Over Camel lini schreven wij reeds op de vo rige dagen niets dan goeds en Klabinsky was nog geheel fit, toen hij in een grote groep te Be sangon aankwam. Joly ir nu een maal geen opvallende rijder; hij is lang en slank, draait op het vlakke heel goed, maar of hij straks in de bergen ~al kunnen meekomen, valt nog te bezien. Zo zijn na vijf zware dagen en ■"O rustdag voor de boeg dertig van de 100. die te Parijs de lange rit rond Frankrijk waren begon nen, reeds uitgevallen. *en hoog percentage, waarbij Let niet bij zonder pielt voor de Ned. ploeg, dat van deze reeds 50 pet. de koffers heeft gepakt. De uitslag De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1. Kübler (Zwits.) 8 uur 10 min. 45 sec.; 2. Rossello (It.) zelfde tijd; 3. Bonnaventure (lie de France) zelfde tijd; 4. Mathieu (B.) zelfde tijd; 5. Amberg (Zwits.) 8.11.46; 6. Tassin (Fr. W.- ploeg) zelfde tijd; 7. Volpi (It.) 8.12.16; 8. Bourlon (Fr. Z.W.-pl.) zelfde tijd; 9. Impanis (B.) zelfde tijd; 10 Lucas (He de France) zelfde tijd; 13 een grote groep renners ex aequo (8.12.48) waar onder Seyen, Klabinsky en Ca mellini; 56. Joly 8.13.48: 61. Schel lingerhoudt 8.24.35; 68. Jansen 8.27.53. Alg. klassement na de 5e etap pe: 1. Vietto (Fr.) 39.36.01; 2. Ron coni (It.) 39.37.23; 3. Brambilla (It.) 39.44.02- 4. Cogan (Fr. W.- ploeg) 39.46.57; 5. Camellini (It.- Ned.-ploeg) 39.48.12; 42 Seyen 40.51.03; 43. Klabinsky 40.51.44; 45. Schellingerhoudt 40.53.26; 53. Jan sen 41.05.05; 65 Joly 41.36.50. Het landenklassement is nu: 1. Italië 119.24.45; 2. Franse W.-pl. 119.59.30; 3. Frankrijk 120.18.37; 4. België 120.26.10; 5. Zwits.-Lux.- ploeg 120.59.15; 6. Franse Z. W.- ploeg 121. 18.53; 7. He de France 121.22.01; 8. Ned. ploeg met bui tenlanders 121.30 59 (met Camel lini, Seven en K'abinsky); 9 Franse Z. O.-ploeg 121 37 09; 10. Franse N. O.-ploeg 124.02.19. gedurfd vollerend, won de service daad, een rol in de zin van toneel Want Patty speelde de rol van doodvermoeide zo goed, dat twfl fel onmogelijk leek maar het is uitgesloten, dat een speler, die werkelijk doodvermoeid is, in twee, drie games zulk netspel kan ge ven als hij deed. En dan, dan faalt als het ware het symbolische in dit laatste spel, de tactiek van Bromwich. Zijn ingehouden drive wordt weg- gevolleerd, zijn dropshot gehaald en afgemaakt en op het eerste wedstrijdpunt speelt do Patty, wie ieder aan het begin van deze set geen schijn van kans gegeven had, met een verre uitval de mooi ste volley en wint de strijd: C-4, 0-6, 6-4, 1-6, 6-4. Kramer, de grote Kramer, werd waarlijk in het begin brutaal over speeld door de kleine Zweed Jo hansson, wiens volleys als raket explosies waren, zoveel eri zo snel, Maar al rees het spel van de Ame rikaan maar niet tot gave groot heid, al kreeg hij via 1-4 op 4-5 komende, twee setpoints tegen zich, hij won, doch lang niet ge rust, met 7-5 en daarna 6-2, ö-2. Drobny had het gemakkelijker: zjjn tegenstander Morea (Arg.) moest zich wegens een tennisarm terugtrekken. Pails sloeg Abdes- salam 6-2, 6-1, 6-4 en Falkenburg won met 6-4, 6-2, 6-3 van de één- armige Oostenrijker Redl, een prestatie van deze. De kwartfinales gaan dus tus sen: Patty-Drobny, Brown (Am.) Petra, Valkenburg-Palis, Brown (Austr.) -Kramer. Bij de dames zijn wij nog niet aan de laatste acht. Die worden pas Maandag en Dinsdag bekend. De Nederlanders. In het heren-dubbelspel een zo gemakkelijke overwinning van Rinkel en van Swol op de Deen Bjerre en de Hongaar Frigyesy, dat de cijfers geen commentaar behoeven, vooral niet omdat de onzen niet eens tot sterk spel kon den komen: 6-1, 6-0, 6-3. Zij krij gen het nu echter ineens al te zwaar: tegen de Australiërs Brown en Long, die de Zweden Johansson en Bergelin met 6-4, 6-4, 6-4 uitschakelden. In gemengd dubbel verloor Rin kel met mevr. Hamilton, de Ame rikaanse onbekende, die zeer rank, maar niet snel is, met 6-2, 1-6, 4-6 van mevr. Scott en Harper.' 1-2 6-2 0-2 I.V.V. 2-3 4-1 3-3 2-0 3-3 3-2 N.E.C. 2-1 0-0 2-2 6-7 3-4 3-3 1-1 1-3 Excelsior verdedigt haar kleine kajns om het eersteklasserschap te behouden met de moed der wanhoop. De Rotterdammers klopten het wel zeer teleurstellen de V.U.C. met 4—2 en hebben nu volgende week tegen S.V.V. hun lot nog geheel in eigen hand. Maar S.V.V. heeft aan een gelijk spel al voldoende S.V.V. 3 3 6 9—1 Excelsior 3 2 1 4 89 V.U.C. 44 6-13 Het eerste deel van de strijd in District I is in het voordeel van Zeeburgia geëindigd. Het Dordtse Emma kon het in de hoofdstad niet bolwerken en ging met 30 onder. Zeeburgia's kan sen afln nu wel gustig, maar er is voor Dordt nog geenszins reden om de hoop op te geven. Peeiburgia 2 2 4 40 Emma 2 1 12 55 K.F.C. 22 2—6 Wel zag het er voor Hercules op papier het gunstigst uit, maar de Stichtenaren hebben met de 41 nederlaag tegen T.Y.B.B. hun behoudskamsen lelijk vergokt. De Mussen namen In Gouda met 12 revanche op O.N.A. voor de 04 nederlaag van een week ge leden en hebben nu met 6 uit 4 tegenover Hercules en O.N.A. 4 uit 4 de leiding genomen. De race tussen Vios en Eboh in het dubbele HaagsDordtse duel gaat in onverminderde he vigheid voort. Vios klopte Fluks 32, en voor Eboh was te gen Cromvliet bij de stand 51 geen vuil meer aan de lucht toen de wedstrjjd gestaakt werd. Texas nam geen halve maat regelen, klopte Rooderiburg met 24 en ging de derde klas binnen. Hetzelfde deed Siod dat in een zelfde situatie verkeerde en ook aan gelijk spel voldoende had doch eveneens de promotie naar de derde klas met een 20 zege op Naaldwijk vierde. Hillesluis stak goed van wal door een 23 zege op D.R.L. en heeft meteen de leiding genomen met 2 uit 1 voor Martiniï 1 uit 1 en D.R.L. 1 uit 2. Hoek van Holland degradeerde, eri FSV-Pretoria, met 0—1 win naar, maakt de beste kans om de Hoeksen op te volgen. Werwesteijn—R.D.M. leverde een 32 overwinning op voor de thuisclub, die nu 4 uit 3 heeft en met Papendrecht (5 uit 3) moet uitmaken wie R.D.M.'s plaats in gaat nemen. In het Oosten is over het lot van Tubantia beslist: de Henge- loërs degraderen. Ze wisten de thuiswedstrijd tegen Rigtersbleek niet tot een goed einde te brengen en verloren met 21, waarmee hun achterstand in winstpunten niet meer Is in te halen. Zwolse Boys won met 61 van Rheden. R.K.T.V.V. geeft zich nog niet gewonnen. De Tilburgers klopten thuis De Valk met 10, hetgeen tot gevolg heeft dat alle drie be trokken clubs met gelijk punten- aantal eindigen. Hier zullen enige extra-ontmoetingen nodig zijn om de beslissing te brengen. In het Noorden won Frisia met 21 van Velocitas, waarmee uit gemaakt werd, dat Emmen de gradatiewedstrijden te spelen Ifeeft. De voornaamste rivaal zal Alcides zijn, dat gisteren van Hoogezand met 31 won. Door een fraaie overwinning in de oude acht heeft Laga voor een jaar beslag gelegd op de jubileum beker van Nereus. die ieder jaar wordt uitgeloofd aan die ploeg, die in de senioresnummers de meeste punten behaalt. Voor het nummer oude acht, toen alle se- nioreswedstrijden door verschil lende verenigingen Waren gewon nen. stond het vast, dat de win naar van de oude acht, die het grootst aantal punten geeft, te vens winnaar van de jubileum beker zou zijn. En de Lagaaien hebben er verwoed om gestreden. Na de start had Nereus zich op de eerste plaats genesteld, op 1000 meter lagen Laga en Nereus gelijk, en toen ontspande zich een titanenstrijd om de leiding, die eerst in de laatste 100 meters door Laga gewonnen werd, terwijl de tweede Lagaploeg nog voor Njord op de derde plaats beslag legde. De Zwitserse ploeg „AudAx" zorgde er voor, dat de buitenlan ders niet met lege handen naar huis terugkeerden. Na een goed geroeide race wonnen zij de jonge vier B. Zaterdag: Vier zonder stuurman. 1, Minerva. 2. Laga, 3, Corpus Christ Boat Club (Eng.)oude vier: 1. Amstel, 2. Audax (Zwits.), 3. Argo, 4. Industrieschule Zurich; overnaadse vier: 1. Spaarne, 2. Triton, 3. Njord; snelroeien da mes gladde vier: 1. Die Leythe, 2. Laak, 3. Nautilus; jonge skif A: 1. Van Orden (Maas), 2. Bos (Schie), 3. Boers (Hoop); jonge acht B: 1. Nereus, 2. Njord, 3. Aegir, 4. Laga; overnaadse skiff: 1. Meurs (Viking), 2. v. d. Rink (Nautilus). 3. Reiding (Amstel); twee zonder stuurman: 1. Laak, 2. Spaarne; jonge vier A: 1. Laga 2. Maas, 3. Njord; jonge twee A: 1. Triton, 2. Nereus. Zondag: Jonge vier B: 1. Au dax (Z.), 2. Laga, 3. Njord, 4. Argo; jonge acht A: 1. Njord, 2. D. D. S., 3. Triton, 4. Aegir; over naadse twee: 1. Spaarne, 2. Njord, 3. Hoop; oude skif: 1. Logger (Poseidon), 2. v. d. Meer (Wil lem III), 2. Herderschee (Nereus), 3. Boers (Hoop); oude twee: 1. Leythe, 2. Triton, 3. Spaarne; lich te vier: 1. Triton, 2. Argo, 3. Laga, 4. Lady Margaret Boat Club, 5. Nereus; snelroeien dames acht: 1. Nereus, 2. Nautilus, 3. Vliet, 4. Willem III; oude acht: 1. Laga, 2. Nereus, 3. Laga n, 4. Njord,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2