STADSNIEUWS. Rond wicket, bat en stumps VAN MOOK OVER DE SITUATIE R Eén sleepboot voor de haven Afgodsbeeldje ADIO Amerikaanse nota nuttig en op tijd BIM IN HYPNOSE ONDER NUL SJAHRIR WORDT ADVISEUR programma MAANDAG 30 JUNI 1947 ZESDE LUSTRUM „ST. JOSEPH" R. K. Bouwvakarbeiders vieren feest ORGELBESPELING CONCERT ST. AMBROSIUS IN DE PLANTAGE SUCCES VAN THOR BURGERLIJKE STAND AARDIGE DERBY H.D.V.S. klopte Excelsior met 94 runs PAGINA 3 BILLARDSPORT DORPËNTOGHT HENGELSPORT KETHEL VLAARDINGEN EXCELSIOR—V.U.C. 4—2 ROTTERDAM DODELIJK ONGELUK UIT TREIN GESPRONGEN CONFLICT DUURT VOORT BROEDERSCHAP LOODS WEZEN FEIJENOORD-SUCCES 11. Bim vliegt Het I Zilveren Lewis Allen Browne Wegrace achter motoren een novum ST. FRANCISCUS-COLI EGE ROTTERDAM Gisteren was het dertig jaar ge leden, dat de afdeling Schiedam van de R- K. Bouwvakarbeiders- bond werd opgericht. Deze dag werd geopend met een gezongen H. Mis voor alle leden in de kapel van Huize Liduina, opgedragen door de geestelijk adviseur pater Pampus O.P. Om 11 uur vond in het gebouw van de R. K. Volksbond een fees telijke bijeenkomst plaats. De heer v. Werkhoven, de districtsbestuur der, sprak een feestrede uit. De heer Willemse bracht namens het bondsbestuur zijn gelukwensen over en wees op de spanningen, die er op het ogenblik bestaan in de verschillende organisaties. Spr. waarschuwde voor de E. V. C., die zich door voortdurende stakin gen een betere positie tracht te scheppen. De katholieke organisatie kan zich met deze practijken in prin cipe niet verenigen. Op de receptie werd nog het woord gevoerd door de heer Kreu- ger, die namens de bouwvak patroons zijn gelukwensen aan bood en wees op de prettige wijze van samenwerking, die er bestaat tussen beide organisaties. Afge vaardigden van verschillende vakorganisaties bezochten de re ceptie. 's Avonds werd in de versierde zaal van de Volksbond een feest avond aan de leden aangeboden, waarbij o.a. de hoogeerw. heer de ken R. Reijnen tegenwoordig was. Na de opening door de heer Meijer, voorzitter van het feest comité, brachten Fred Fagel en zijn ensemble de cabaretrevue „Uit de brand zijn we". Een luch tig programma en.... een uit stekende stemming in de zaal In de Grote- of St. Janskerk zal Zaterdag a.s. des avonds 8 uur de organist Jacq. P. Dekkers een or gelconcert geven met medewer- I king van het Vlaardings a capel- lakoor o. 1. v. Kees van Kooten. Het programma luidt: 1. Fantasia in a, J. P. Sweelinck, 2a O bone Jesu, G. P. da Palestrina, b. Sanc- tus G. P. da Palestrina, (koor). 3. Wie schön leuchtet der Morgen stern, D. Buxtehude, 4. In U moet zich mijn lied verblijden, J. S. Bach, b. Heere Jezus, Gjj zijt mijn J. S. Bach, (koor). 5a. Prélude, G. Pierné, b. Scherzando G. Pierné, 6 Extase Joh. Bordewijk-Roep- rnan, (koor), 7. Premier Choral, H. Andrlessen. Hedenavond geeft de R- K- Mu ziek- èn Orkestvereniging „St. Ambrosius" om 8 uur een concert in de Plantage. Het programma luidt: 1 Wilhel mus, 2 Telefunkenmars, 3 Ouver ture „Onder de Lindebomen", 3 Poutpourri Populair no. 5 van G. Renaud, 4 Sons of the brave, 5 La Wattchiche, Marche Espagnol, 6 Potpourri Populair no. 3 van G. Renaud, 7 Marche Finale. Het bekende Pijpercorps zal een rondgang maken door de stad, te vertrekken om 7.30 uur van het Beursgebouw. Geslaagde tumdeinonstratie Op het Excelsiorterrein gaf de Schied. Ver. v. Lich. Opvoeding T.H.O.R Zaterdagavond een open lucht-uitvoering De prestaties hebben wel bewezen, dat THOR na de bevrijding weer stevig heeft aangepakt. De vice-voorzitter opende de uitvoering met een korte toespraak. Daarna begon men met enthousiasme aan de uitvoering van het omvangrijke programma. De oefening in het voortbewegen voor dames en het klassikaal brugturnen voor meis jes zijn een extra vermelding waard. Het beste nummer was echter de knotsoefeningen voor dames. Tegen het einde van deze avond had een huldiging plaats van een aantal personen, die reeds meer dan 25 jaar trouwe leden van THOR zijn. Bij de massale boerendans, die als laatste num mer van het programma gold, was het jammer ,dat niet alle deel nemers de daarbij passende kle ding droegen. Hierdoor kwam deze oefening minder tot zijn recht. Op het terrein waren o.m. aan wezig wethouder P. B. M. Al berts en de directeur van de R. H. B. S. te Schiedam. Het was jammer dat, ondanks de herhaal delijke verzoeken van de techni sche leiding, de jeugdige gymnas- tem niet mstig bij elkaar bleven. Dat kwam de ordelijkheid niet ten goede. GEBOREN: Lena J. J. dochter van J. L. Brus en J. M. v. d. Raaf, Stationstr. 68; Johannes z. van C. Mak en J. J- Schenk, Boerhave- laan 1, Antonia d. van S. Klaasse en M. A. J. v. d. Heuvel, Gr. Flo- risstr. 32; Geertrui d. van M. de Gids en A. W. v. d. Berg, Singel 47 OVERLEDEN: E. Berrevoets, 53 jaar, weduwe van G. Klaasse, Nas- saulaan 75; J. Th. de Koning, 45 jaar vr. van C. B. Rijkuiter, Dr. Noletstr. 1, C. C. S. M. Lansber gen, 1 maand, Schiedamseweg 82. Crlcket-minded Schiedam was !n groten getale naar 't Volkspark getrokken om getuige te zijn van het sportevenement tussen Excel sior en H.D.V.S., welke door laatst genoemde met 94 runs werd ge wonnen. Excelsior scoorde 87 runs waar H.D.V.S. 181 tegenover stelde. Bij wyze van uitzondering won dit maal aanvoerder Hoenderop van Exc. de toss en koos batten, zodat voor Excelsior het openingspaar A. Beukers en M. Geene opende. De aanval was in handen van de fastbowlers A. Molenaar en A. Ruiterman. Geene stond wederom rustig en solide te batten, waarbij hij ook het scoren niet vergat. Molenaar ging 2 x achtereen voor 4 Toen het scoringsbord 17 aanwees werd A. Beukers door Molenaar ge- eleand, terwijl even later j. Oos- terholt en F. Bakker eveneens op het bowlen van Molenaar sneu velden. Tettelaar had de bal van Mole naar overgenomen en in diens eerste over werd W. Oosternolt door Visser gestumped. In zijn vol gende over maakte hij aan de innings van Geene een einde, na dat deze een goed gescoorde 29 achter zijn naam had. Van de overige batsmen wisten alleen N. v. Huet en P. v. Harmeien met resp. 14 en 10 in de dubb. cijfers te komen. Een half uur voor de lunch wae Excelsior voor 87 all out. Bowl cijfers H.D.V.S. A. Mole- naar 528, A. Ruiterman 015, C. Tettelaar 5—27. Nog voor de pauze opende voor H.D.V.S. het gerenommeerde ope ningspaar stolk en Borrani. De bowlery werd toevertrouwd aan Oosterholt en J. Dries. De laat ste over voor de lunch werd Bak ker in de aanval betrokken En reeds Op zijn 5e bal nam hij door L. B. W. het wicket van Stolk Ou een totaal van 18 was het ope ningspaar reeds van de mat, toen Dries Borrani claende. De hierna ingekomen van der Ende en Kui terman stonden vrij en geiukk!» te batten. Op 23 werd v. d. Ende het slachtoffer Van Bakker door een schitterende eenhandsc vang van Geene. Ruiterman scoorde er intussen lustig op jos en na 43 runs gescoord te hebben (w.o. 7 x 4, 1 x 6) deed J. Dries sjin palen duikelen. Van 3—28 w^rd het 5—80 De inmiddels ingekomen iettelaar scoorde in zeer korte tijd 19 runs (w.o. 2x6) toen j. ür;es hem naar het clubhuis deed re. tireren. Captain Nolet en J. Offerman lieten solide batten zien. J. Offer- man werd op het bowlen van Hoenderop in het verre veld door Bakker gevangen. Van de verdere H.D.V.S. batsmen wist niemand meer de dubbele cijfers te bereiken en bleef de H.D.V.S, aanvoerder met een halve century not out. Het totaal van H.D.V.S. bedroeg 181. Bowl cijfers Excelsior J. Ooster holt 3—55, J. Dries 3—61, F. Bak ker 2—15, P. v. Harmeien 1—21, A. Hoenderop 118. Ofschoon het derde punt regle mentair niet meer bestaat, deed H.D.V.S. de poging voor een mo rele inningsoverwinning. Beukers en Geene trokken dus wederom voor Excelsior naar de wickets en speelden rustig hun partijtje. Eerst op 35 kwam de scheiding toen Beukers door Scheepmaker werd gecleand. Toen het verschil van 94 runs voor het verlies van 6 wickets werd be reikt, werd de wedstrijd gestaakt en had Excelsior op de eerste in nings met 94 runs verloren. In de 2e innings kwamen in de dubbele cijfers: Geene 32, W. Oos terholt 13, terwijl J. Dries en J. Westerholt met resp. 18 en 1 not out bleven. Excelsior II speelde gisteren in Voorburg tegen V.C.C. Op de eerste innings scoorde Excelsior II 58 runs, terwijl V.C C het tot 62 bracht. Op de tweede innings scoorde Excelsior 49 runs V.C.C. sloot op een totaal van 48 voor 9 haar innings, zodat zij met 1 wicket en 3 runs wonnen. Excelsior III speelde tegen Sparta in. Excelsior III scoorde 74 runs; Sparta scoorde 53 runs. Excelsior IV speelde in Vlaar- dingen tegen P.M. II Door beiden 49 runs te scoren, speelden zij een niet veel voorkomende tie. ■>Xv-v,:.y..VViVS; Deze week werden de wedstrij den voor de D.G.M.-serie voort gezet. D.G.M. won van Entre Nous met 62, Eureka speelde tegen D.V. 44, Rembrandt tegen Bellevue 44, De Sluis won van Hijt Westen 53 Rembrand tegen D.V. 62, Centrum tegen Thalia 4—4, Bellevue tegen Het Westen. 80, D.G.M. tegen Thalia 62. Er werd zeer fel maar sportief ge streden. De wedstrijden worden 1 Juli voortgezet. De spelers raken aan de grote tafels gewend en gaan dan ook soepeler spelen. De stand is: 1 Bellevue, 4 gesp., 22 p.; 2 D.G.M. 4 gesp. 17 p.; 3 Rem brandt 4 gesp, 17 p.; 4 Entre Nous 3 gesp., 14 p.; 5 D.V.V. 4 gesp. 14 p.; 6 De Sluis 3 gesp. 13 p.; 7 Eureka 3 gesp. 12 p.; 8 Centrum 3 gesp., 10 p.; 9 Thalia 3 gesp., 10 p.; 10 Het Westen 3 gesp., 7 p. De gisteren door de Rotterdam se Wandelsportvereniging (R. W, V.) georganiseerde Dorpentocht over 65 Km. werd door de heren W. van Noortwijk en C. Midden dorp ln negen en een half uur af gelegd. De hengelsportvereniging „De Amateur" hield Zondag haar on derling concours in de Schie. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs J. Schel, 2e prijs J. de Wit, 3e prijs C. Aben, 4e prijs J. v. d. Horst, 5e prijs J. v. d. Gaay. R. K. E.H.B.O. „ST. LIDUINA" Gisteren is het examen afgeno men van de leden welke het afge lopen seizoen hun eerste cursus volgden Als examinatoren waren door liet Oranje Kruis aangewezen dr. v. d. Berg en dr. P. v. d. Kuij Voor het Eenheidsdiploma slaag den de dames Bep Bouwens, Anny en Wies Groene wegen, Jeanne Ram, Lena Fransen, Rika de Jong, Wies Kerkhof en Anny Verspeek. Afgewezen werden 2 leden terwijl verschillende diploma's van oude leden op voorstel van de docent werden verlengd. De uitreiking der diploma's vindt plaats op 23 Juli a.s. R. K. VROUWENBOND Dinsdag 1 Juli a.s. maakt de afd. van de R. K. Vrouwenbond met haar leden een uitstapje met autobussen naar Breda e. 0. ZEILWEDSTRIJDEN OP DE MAAS Zondag 6 Juli a.s. zal er een gecombineerde zeilwedstrijd van Vlaardingen naar Den Briel vice- versa worden gehouden. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de watersportverenigingen .Vlaardingen" en „Bommeer". DODELIJK ONGEVAL De 17-jarige A. Sterkman, ge woond hebbende Sportlaan 21, was Zondag 15 Juni in jf't open bad De Watermolen te Baarn aan het zwemmen. Toen hjj van de springplank dook, kwam hij met het hoofd op de bodem terecht, met het gevolg, dat hij een hals wervelbreuk bekwam. Als gevolg daarvan is hij thans in het acade misch ziekenhuis te Utrecht over leden. Excelsior heeft de tanden op elkaar gezet en V. U. C. in het zand doen bijten. Al dadelijk zette zij het offensief in. Bij een opdrin gen van Wigman werd hij in het strafschopgebied op ongeoorloofde wijze aangevallen. Er volgde een strafschop, die Verboom echter in de handen van de Haagse doelman schoot. Maar Van der Stoep kreeg de bal te pakken en uit zijn voor zet maakte Verboom dan toch een doelpunt. (10). Voor de rust werd er niet meer gescoord. Vlak na de rust vergrootte Wig man voor Excelsior de voorsprong tot 20 en door v. d. Stoep werd het 30. Excelsior was echter nog niet in veilige haven, want V. U. C. begon zich te roeren en Oost- dijk had succes en wijzigde de stand in 31, waarna de Harder van een misverstand in deachtel- hoede van de Rotterdammers ge bruik maakte om een tweede Haag se doelpunt te maken. Het werd voor Excelsior toen nog even 00- passen, maar Van der Stoep maak te aan alle onzekerheid een einde, toen hjj zijn uitval besloot met een onhoudbaar schot (42). Vrijdagmiddag circa kwart over twee ontstond er op de Bergweg, hoek Heer Vrankestraat een bot sing. Een motorrijwiel reed tegen een carrier op, welke daardoor uit de koers geraakte en de 63-ja- rige wielrijder P. Aardse van de Oude Kleiweg tegen de grond reed. De man werd met ogen schijnlijk lichte verwondingen naar huis vervoerd. Gisteren ver ergerde zijn toestand echter en hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, alwaar hij hedenmor gen vroeg aan zijn verwondingen is overleden. De politie van het bureau Berg- singel verzoekt allen, die dit on geval hebben gezien, zich met haar in verbinding te stellen. De 62-jarige J. p. S. sprong Zaterdagavond op het Maassta tion uit een rjjdende trein. Hij kreeg een klap van het portier, viel op het perron en liep ern stige verwondingen aan het hoofd op. Gisteravond speelde in het Feijenoord-stadion te Rotterdam ExcelsiorV.Ü.C., waarvoor alhier in verband met de promotie van S.V.V. enorme belangstelling bestond. De „Nieuwe Schied. Courantzorgde weer, dat op vlugge wijze de geïnteresseerden over het verloop van de wedstrijd werden ingelicht. Hierboven een overzicht van de drukte voor ons bureau aam de Broersvest Gebroken ruiten en teer als argument Nog steeds staakt vrijwel al het personeel van de sleepboten in de haven van Rotterdam. De EVC houdt vast aan haar eis en het ziet er niet naar uit, dat dit conflict ,dat aan het verkeer in de haven zoveel last bezorgt, spoedig zal zijn opgelost. Het merkwaardige feit doet zich voor. dat voor het meren van zee schepen momenteel slechts wordt beschikt over zegge en schrijve éér sleepboot, de „Pemis", die zoals onze zegsman bij L. Smit en Co. het kernachtig uitdrukte, het water van de Maas tot zeepsop ploegt, waarmee wordt aangeduid hoé druk deze sleper het heeft. Kapitein en bemanning van d"ze boot zijn allen lid van de Cen trale Bond, welke zijn eisen inge willigd heeft gezien. Consequent redeneert het personeel van de „Perüis", dat er, nu de zaken zó liggen, voor haar geen aanleiding meer bestaat om aan de staking deel te nemen. Dat deze conse quente houding andere, minder prettige consequenties met zich brengt, is gebleken, toen de drie opvarenden in de nacht van Vrij dag op Zaterdag werden opge schrikt door glasgerinkel in hun woningen. Bij wijze van repre saille heeft men bij hen de ruiten ingegooid, de deuren en kozijnen met teer bestreken en van deze handelwijze rekening en verant woording afgelegd door op straat voor de huizen het woord „onder kruiper" te schilderen. Het grootste deel van de bin nenkomende schepen wordt thans door de loodsen naar de aanleg plaatsen gebracht. Een en ander geschiedt ln overleg met de havendienst, die bepaalt, welk schip van de diensten van de „Pernis" gebruik moet maken. Voor de loodsen betekent dit een aanzienlijke uitbreiding van hun verantwoordelijkheid. Zij nemen van het moment, dat zij aan boord komen, de gehele leiding van de kapitein over en bedienen zelf de telegraaf. Het is dan ook aan hun kundigheid mede te dan ken, dat zich tot nu toe geen ge vallen van averij hebben voorge daan. Men heeft het zelfs klaar weten te spelen vertragingen in het binnenlopen van zeeschepen te vermijden. De EVC deelde ons nog mede, dat zij zich op het standpunt blijft stellen, dat zij geen conflict heeft met de rijksbemiddelaars en dat overleg met deze Instantie niet door haar wordt gezocht. Zij wenst rechtstreeks overleg met de werkgevers en zo lang dit wordt geweigerd, zal de staking voortduren. Morgen zullen de stakers weer in vergadering bijeenkomen. Woensdag jl. is te Utrecht in beginsel opgericht de vereniging „Broederschap van commissaris sen van het loodswezen". De ze tel van deze vereniging zal te Rotterdam gevestigd zijn. Voor zitter is de heer J. Hoogen Stoe- venbeld te Rotterdam en Secre taris de heer E. Bakker, commis saris van het Nederlandse loods wezen te Antwerpen, Taveniers- kaai 9. Wederom heeft Feflenoord op zijn Deense tournee een overwin ning behaald, thans op het stede lijk elftal van Randers. Het was ondanks de hitte een goede wed strijd, en door Van Munster (1) en Brandes (3) werd de uitslag 4—1. „Heeft U nieuws over de heer Basli?" vroeg Bim in spanning. „Ik weet niet wie meneer Basli is" zei Strubbel precies. „Ik weet alleen dat de dikste man die ik ooit in mijn leven heb gezien, is gehypnotiseerd door een schar minkel van een hypnotiseur, een man met een puntneus, en dat die puntneus de dikke man heeft op gedragen, naar het hoge Noorden te gaan en daar een schat te zoe ken, die hij dan aan hem, de punt neus, moest brengen". „Mooi zo" zei Bim vastberaden. „Ik weet genoeg. De misdaad schijnt ons voetspoor te volgen. U is een ver standig man, meneer Strubbel". „Ontzettend verstandig" gaf de ander grif toe. Twee uur later snorde Bim in een snel sportvlieg- tuig naar het Noorden. „Ik zal Basli vinden" zwoer hij zichzelf. Terwijl Bim op goed geluk naar het Noorden vloog, sjouwde Mugli met vreemde ogen door de eenzame vlakten van Groenland. Wollige sneeuwvlokken, zo groot als zakdoeken, zweefden alsmaar langs hem heen. Dr. Van Mook heeft hedenmid dag tijdens een persconferentie een kort overzicht gegeven, waar bij hij constateerde, dat de Ned. regering volledig duidelijk ge maakt heeft, dat haar politiek stevig verbonden is met Linggad- jati en geen ander doel nastreeft dan de opbouw van de Ver. Sta ten van Indonesië als een souve- reine staat. Hiervoor acht de Ned. regering een situatie, welke de mogelijk heid inhoudt om tot uitvoering van de overeenkomst langs wette lijke en ordelijke weg te komen, volstrekt noodzakelijk. Dé rege ring meent, dat de Ned. voorstel len van 27 Mei een redelijke en aanvaardbare oplossing bieden. De moeilijkheid van het repu blikeinse antwoord van 27 Juni is, dat zij onzekerheid laat be staan omtrent bepaalde belang rijke punten, terwijl bijvoorbeeld de kwestie van de buitenlandse betrekkingen onaangeroerd blijft. Het aftreden van Sjahrir, die zich steeds zeer voor het berei ken van een overeenstemming heeft ingespannen, wekte de in druk, dat er een „deadlock" op komst is. Dr. Van Mook kwalificeerde de Amerikaanse aide-memoire als nuttig en ter juister tijd aangebo den. Hij meende, dat deze aide- memoire mogelijkheden tot ophel dering van de verschillen biedt. „De inhoud van de aide-me moire is in overeenstemming met de algemene lijnen van de politiek van de Ned. regering en hierin wordt terecht opgemerkt, dat „een oplossing dringend is". Hij zeide verder, dat, alhoewel de be richten uit het binnenland nog steeds niet helder zijn, de republi keinse regering thans een volledig en duidelijk beeld heeft van de voornaamste punten en mogelijk heden en hoe daarvoor een oplos sing kan worden bereikt. Dr. Van Mook verklaarde, dat de Ned. regering moet blijven staan op een gemengd federaal orgaan voor de veiligheid, „zo als elke federale regering over een dergelijk apparaat be schikt". Hij meende verder, dat voor de kwestie van een gemeen schappelijke gendarmerie een oplossing kan gevonden worden, doch over de aard van dese op lossing deelde hij niets mede. Op de vraag, of de aanbieding van een Britse nota juist was ant woordde hij, dat voor zover hem bekend was, hier geen sprake was van een aide-memoire, doch van een persoonlijke brief van de Britse consul-generaal aan Soe- karno. Verder verklaarde hij, dat hij ten opzichte van essentiële punten geen modificaties voor een inte rimregering mogelijk achtte, hoogstens ten opzichte van detail punten. Hij wees er op, dat de interim regering op zichzelf niet kon wor den aanvaard, zonder dat tevens mede ingestemd werd, dat deze re gering de beschikking zou krijgen over de apparaten, die zij nodig heeft. In dit verband noemde dr. Van Mook alle punten van de Ned. nota als essentieel voor de verwezenlijking van Linggadjati. Ten aanzien van de slotparagraaf van de Amerikaanse nota, zeide dr. Van Mook, dat het voor de republiek zeker van belang was, dat indien de oplossing voor de politieke moeilijkheden gevonden zou zijn, ook de mogelijkheid be staat tot het herkrijgen van de nodige middelen voor de econo mische wederopbouw. Berichten uit Indië melden, dat Soekarno vanmiddag Sjahrir be noemd heeft tot „adviseur der regering". Volgens Antara zou de forma tie van een nieuw kabinet mor gen kunnen worden verwacht. Voor president daarvan komt 't meest de naam naar voren van Sjarifoeddin, die thans minister van defensie is. Ass. Press seint uit Djokia, dat Soekarno de leiders der grootste vier Indonesische poli- tiia partijen (socialisten, mo hammedanen, nationalisten en arbeiderspartij) n. 1. Sjarifoeddin dr. Gi ïi, dr. Soekiman en Seti- adjit heeft verzocht vóór Dins dag 11.30 Ned. tijd een coalitie regering tc vormen. De benoeming van Sjahrir tot adviseur zou ten doel hebben om hem tijdens de huidige crisis in de regering te houden, zelfs in dien hij het premierschap niet opnieuw zou kunnen aanvaarden. In republikeinse kringen te Batavia verneemt Aneta, dat deze benoeming van Sjahrir be schouwd moet worden als een dui lelijk bewijs, dat de president volledig instemt met de politiek van Sjahrir en deze politiek ook ten uitvoer wenst te brengen. DINSDAG, I JULI. Met Ingang van i Juli worden de programma's van de K. R. O. en N. C. R. V. uitgezonden vla Hil versum 1 op 30i M., die van de A V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. via Hilversum II op 415, 218, 245 en 1875 M. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 9.00 Lichtbaken; 10.50 Gram. 11.30 V. d. zieken; 11.45 Br uit Indlë; 12.00 Gram.- 12.30 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 vaudeville-ork.; 13.50 Gram. 15.00 V. d. vrouw; 15.80 Gram.; 16.00 V d. zieken; 16.30 V. d. Jeugd; 16.45 Orkest; 17.45 Caus.; 18.00 Zang; 18.20 Soptrpr.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Muziek 19,45 Gram.20 00 De gewone man20.20 Orkest; 20.55 Hoor. spel); 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 9.15 Morgenwijding; 11.00 Muziek; (11.15 Caus.); 12.00 Zang; 12.30 Caus.12.40 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 13.45 Gram.; 14.00 Knlpoursus; 14 20 Zang; 15.00 Caus.; 15.15 Gram.; 16.40 V. d jeugd; 17.00 Muziek; 17.30 Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Orkest; 19.00 Caus.; 19.16 Gram.; 19 30 Muziek; 20.00 Caus.; 20.15 Der Rösenkavalier- 21.20 Hoorspel; 21.50 Gram.; 22.15 Bultenl. overz.; 22.30 Metropole-ork.; 23.00 Nieuws; 23,16 Muziek. door 37) Na ons kort gesprek ging miss Montieth, zoals ik al zei, weer terug naar de tuinen van majoor Forrest. Plotseling besloot ik, naar mr. Montieth te gaan. Het kwam me voor, dat 't man nelijker was ïjaet hem te praten dan geheime afspraakjes te ma ken. Ik wilde hem zeggen, dat ik van Mary hield en dat het mijn eerlijke bedoeling was met haar te trouwen. Ik wilde er vooral de nadruk op leggen, dat ik alleen gedreven werd door mijn liefde voor Mary en niet door jacht op op de erfenis. Wei wilde ik hem wijzen op Mary's genegenheid voor hem en ik wilde hem sme ken, ons zijn vriendschap niet te onthouden, omdat dit Mary het hart zou breken. Ik had toen de aanstelling te Illinois op het oóg. Deze betrekking zou me een be hoorlijk salaris geven en ma in staat stellen, een huisgezin te onderhouden, zij het op voor Marv bescheiden wijze. Maar zij wilde liever materiële offers brengen, dan haar liefde te verzaken. Zo. En u bent dus niet ver der gegaan dan de hal? Neen. Ik zag een vrouw de deur van de bibliotheek binnen gaan. Naar wat ik later gehoord heb, moet zij het kamermeisje zijn geweest, dat verklaard heeft op slag aan mr. Montieth te hebben willen vragen. Hoe weet u dat?, vroeg Foxcroft. Miss Montieth heeft me dat verteld. Ook heeft ze mij verteld over professor Lardeau en 't ge stolen schilderij. Zo, bromde Harper: Maar in ieder geval heeft u zich om gekeerd en hebt u het huis we derom verlaten? Ja. Hierna ben ik naar het dorp gegaan en heb daar gegeten. Later in de avond heb ik weer een ontmoeting gehad met miss Montieth. Foxcroft vroeg: Is tijdens of na uw eerste ontmoeting miss Montieth ook in het huis geweest? Neen. Ik heb al gezegd, dat ze onmiddellijk naar de familie Forrest terugkeerde. Wist zij, dat u van plan was met haar oom te gaan praten? Ik heb het haar niet gezegd, omdat ik niet wilde, dat zij zich daar zorgen over zou maken. In dien mijn poging mislukte, zou al les bij het oude blijven en zou ze niets ervan af weten. U heeft ongetwijfeld over de moord nagedacht, mr. Griswold. Wie is volgens uw mening de moordenaar Er zijn veel bijkomstigheden, die de zaak ingewikkeld maken. Neem bijvoorbeeld de moord van de tuinman Wie heeft u gezegd, dat die vermoord werd en dat het geen zelfmoord was?, vroeg Foxcroft op scherpe toon. Stevenson kon zien, dat de man van mening was Griswold betrapt te hebben. Miss Montieth heeft het me verteld, antwoordde Griswold kalm: Ze zei me ook, dat u het liefst had, dat iedereen geloofde dat het wèl zelfmoord was ge weest. Daarom heb ik er verder ook met. niemand over gesproken. Een tweede moeilijkheid is pro fessor Lardeau, die het schilderij waarschijnlijk gestolen heeft. En ten derde zal ook het kamermeisje onder verdenking staan, evenzeer als ik. Sarcastisch zei Foxcroft: 11 bent dus ai zover uzelf onder ver denking te verklaren? Griswold deed net of hjj de scherpe toon niet had opgemerkt en kalm antwoordde hij: Inder daad. En ik weet heel goed, dat ik mezelf niet zal kunnen vrijpleiten vóór de ware schuldige gevon den is. Er was even stilte, welke Fox croft verbrak. Ik zie geen mo gelijkheid om u op vrije voeten te laten, zei hij, terwijl hij opstond alsof hiermede het gesprek was afgelopen. Dat betekent dus: arresta tie? Inderdaad. U had zowel een motief als een gelegenheid. Bo vendien was u de toegang tot de tuinen verboden. U had een twist gesprek en Kalm onderbrak Griswold de opgewonden woorden van Fox croft: Nu gaat u fantaseren, verweet hij: Ik heb werkelijk op de bewuste middag mr. Montieth niet gezien. Bewijs het dan. tartte Fox croft. Dat kan ik niet. Dan moet ik Er werd op de deur geklopr. Foxcroft liep er haastig op toe en opende haar op een heel klein kiertje. Toen hij gezien had wil de gast was, riep hij hoogst ver baasd uit: Wat? Mary? Jij Stevenson herkende Mary's stem, die sprak: Wally, ik ben tets te weten gekomen, dat Je in ieder geval behoort te weten. Kom even in de spreekka mer, Mary, drong Foxcroft aan, maar het meisje duwde de deur wijder open en keek de kam.-.r binnen. Ze had een ander meisje bij zich en Stevenson herkende Belle Jackson, een der dienstbo den. Het heeft iets te maken met Howard Griswold, zei Mary. Ze zag haar geliefde zitten en glim lachte tegen hem. Ik wil heb ben, dat hij het ook hoort, zei z-, nadrukkelijk. Foxcroft aarzelde. Stevenson zag, dat hij hevig kleurde en niet kon besluiten welke houding aan te nemen. Hij besloot zelf de zaak in han den te nemen en zei: - Mary, je zult eerst je mededeling moeten r>oen in afwezigheid van Howard Harper, wil jij even met mr. Griswold naar de wachtkamer ga a n Harper en Griswold verlieten de kamer. Mary begon te spreken: Dit is miss Jackson. Zij was bezig met het verhangen van de kooi met oom's lievelingskanarle. toen ze miss Morin de bibliotheek zag binnengaan. Dat heeft ze u trouwens al verteld. Inderdaad. En miss Morin heeft het ook toegegeven. Nu, vertel jij maar verder, Bella, verzocht Mary. Ik zag ook een man de hal binnenkomen. Hij kwam van bui ten. Toen hij miss Morin zag, scheen hij te aarzelen en keerde terug. Foxcroft zei op beschuldigende toon: Waarom heb je ons daar bij de eerste ondervraging niets van gezegd? Ik was zo verrast, miss Morin in de bibliotheek te zien binnen sluipen, dat ik het andere hele maal vergeten ben. Vooral toen ik naderhand hoorde, wat er in de bibliotheek gebeurd was met mr. Montieth. Hoe komt het, dat je het je nu ineens wel herinnerd hebt? Miss Montieth begon mij uit te vragen Ze vroeg me, hoe miss Morin zich precies gedroeg, wat ze deed en hoe ze op de bibliotheek toeliep. Ze heeft me ook gevraagd of ik miss Briggs. die haar kleren was komen terughalen, nog had gezien. Toen schoot het me ineens weer te binnen, dat ik een man ln de hal had gezien. Verklaart u dat eens nader. (Wordt vervolgd) Gisteren werden op het zg. „Criterium van Varkenoord" wie lerwedstrijden gehouden, waaraan zowel door amateurs als door pro fessionals werd deelgenomen. De Rotterdammers kregen gelegen heid kennis te maken met een nieuw soort wedstrijd, namelijk een koers achter motoren op de weg, welke was vastgesteld voor professionals. De totaalafstand bedroeg 80 km., verdeeld in twee manches van 40 km. De amateurs reden een klassementswedstrijd over 24 km., met 8 klassementen. Begonnen werd met de eerste manche over 40 km. voor beroeps renners, waaronder zich vele cou reurs van naam bevonden. Het circuit had een lengte van 1100 m. en moest derhalve S6 maal worden afgelegd. In de eerste manche ging de strijd hoofdzakelijk tussen De Ruyter, Pellenaars, Van Gerven en Matena. Boeyen had het niet getroffen met zijn gangmaker, die na de eerste ronde reeds zon der benzine stond. Braspenninckx kon in het begin niet op dreef komen, doch tegen het einde liet hjj zien, dat hjj nog een renner van klasse ls. Winnaar van de eerste manche werd de Rotter dammer W. de Ruyter in de tijd van 43 min. 44 sec. Van Gerven was goede tweede, Pellenaars der de en Matena vierde. De klassementswedstrijd voor amateurs werd beheerst door v. d. Voort en de Rotterdammer Gleseler. Beiden brachten 4 klas sementen op hun naam, doch de totaalverrichting van eerstge noemde was iets beter, omdat Gieseler zich in het tweede klas sement niet had weten te plaatsen. Van der Voort won in de tijd van 38 min. 56 sec., 2. Gieseler, 3. v. Brüchem, 4. Kooyman, 5. de Graaf, 6. Bitter, 7. Hubrechts. In de tweede manche, welke na de pauze werd verreden, hebben Matena en De Ruyter voortdurend de leiding gehad, lange tijd ge volgd door Pellenaars op de derde plaats. Tegen het einde van deze manche kwam Braspenninckx on weerstaanbaar naar voren en wist zowaar de Pel nog van de derde plaats te verdringen, maar zjjn achterstand was te groot om de twee koplopers nog te bedreigen. Matena werd winnaar in de tijd van 48 min. 10 sec., 2. de Ruyter, 3 Braspenninckx, 4. Pellenaars. Totaalultslag van de 80 km.: 1. De Ruyter 3 punten, 2. Matena 5 p., 8. Pellenaars 7 p., 4. v. Ger ven 8 p., 5. Verveer 11 p., 6. Chr. Smits 14 p., 7. Braspenninckx 15 p., 8. Verschueren 17 p., 9. Pakes 20 p., 10. Evers 22 p. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Nederlandse kampioen van de amateurs op de weg Piet de Vries in de pauze werd gehul digd in verband met zijn fraaie overwinning op de Couberg vo rige week. Helaas kon hij niet aan de wedstrijd deelnemen, aangezien hem door de Wielerbond een start verbod is opgelegd, omdat De Vries is aangewezen als vertegen woordiger van Nederland bi) de binnenkort te houden wereldkam pioenschappen op de weg. Aan het St. Franciscus College slaagden bij de gehouden eind examens voor het dipl. 5 j. H.B.S. A de heren: Bep Bakker, ,Tan de Bakker. Hans Beudeker, Wim v. d. Bosch, Jan Bruikman, Gerard v. d. Cammen, Jef van Doorn, Cas Eijkenboom, Piet Geul, Antoon Keijzer. Hans Koenen, Leo Kou- wenhoven. Piet Meijer. André v. d. Meijs, Jos Mineur, Adrie Nuy- ten, Frans Roolaart. Jan Schik- hof. Ton Verbiest. Theo de Vos, Charles v. Waalwijk, Rien de Wit, Piet Witmer, Gerrit Wijers. Voor het eindexamen Gymna sium A zijn geslaagd de beren: J. F.Koopman, A. F, M. Poiesz, P, C. A. van Putte, W. H. J Sander:,, B. F. van Tilborg en J. G. M. Swennen. Het examen wordt voortgezet met 2 candidatcn. Voor Gymnasium B slaagden de heren: J. J. A. Beenakker. 1 Th. Cramer, Th. A. C. Hanegraaf. F. P. Jansen, B. P. Naastepad. W L. Promes. F. J. A. M. v. d. Ven, P. J. M. Vos en C. J. A. M. Zijlmans. Het examen wordt vf" -t met 2 candidaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3