GROTE DRIE uit elkaar Naar het tweede stadium: zonder Rusland Het gaat goed bij Philips Steeds hachelijker situatie in Frankrijk VERDERE VERSOBERING IN ENGELAND stijgende lijn DE PLUNDERING VAN TIEL t Ér A De priestervervolging in Kroatië Het zat weer scheef De kolen duurder. INVOER STERK BEPERKT Stakingen ruïneren het land TOENADERING in BOUWBEDRIJF 01 L. VROUW VAN FATIMA W. H. VLIEGEN f JODEN NAAR SURINAME DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 69ste JAARGANG DINSDAG 1 JULI 1947 No. 20353 Tegemoetkoming aan de huishoudens Mew wil dollars sparen in omset en productie EXPORT WAAR 93 LANbEN VERLIEZEN mEHAALü) MINDER VLEES POLITIEKE EN ECON. CRISES Morgen nieuwe voorstellen Hulde in Valladolid DE STRIJDMACHT DER V.N. Ingezetenen ontvangen veel geroofde goederen terug Verantwoordelijke Franse of ficiële kringen hebben gisteren avond verklaard, dat de confe rentie van de grote „drie niet de zitting van hedenmiddag zal eindigen en dat Frankrijk en Engeland zonder de Sovjet Unie met de uitvoering van het pro gramma van Marshall zullen beginnen. Daar het Sovjet-persbureau Tass de overeenkomst, geen nieuws Over de conferenties te verstrek ken, verbroken heeft, achtte men van Engelse zijde zich eveneens van deze bepaling ontslagen en heeft men voor het eerst aan cor respondenten een verslag over de Conferentie gegeven. Gewoonlijk welingelichte Franse kringen verklaren, dat een Frans £lan, waarmee Bevin het in hoofd zaak scheen eens te zijn, gereed was. Het beoogde de benoeming van zes afzonderlijke commissies Om de behoeften en de capaciteit Van Europa te onderzoeken met (betrekking tot landbouw, energie, vervoer, staal, grondstoffen en de kwestie van de betalingsbalans. De commissies zouden volgens het Franse plan de toestand land voor land moeten onderzoeken. Daarna zouden de plannen voor de hulpverlening moeten worden besproken in het licht van de al gemene economische toestand in jeder land. De commissies zouden jïioeten worden samengesteld uit Vertegenwoordigers der grote drie iiet eventueel vertegenwoordigers an andere betrokken landen. De rote drie zouden hun voorstellen ijdig gereed moeten hebben, opdat Zij aan de economische V.N.-com- jpissie voor Europa, die 5 Juli te Genève bijeenkomt, zouden kun- ben worden voorgelegd. Bevin diende een plan in vooi pauwere Europese samenwerking, Waarmede minister Bidault In- Stemde, maar Molotof betitelde flat als een loutere herhaling van fle Franse voorstellen. Hij hield vast aan zijn mening, dat het een poging zou zijn tot inmenging in de natuurlijke economische ont wikkeling van Europa en dat het ook zou betekenen, dat de wil van de grote mogendheden aan de klei nere landen opgelegd zou worden. Hij kwam vervolgens terug op het Russische voorstel, dat de Europese landen ieder voor zich hun be hoeften zouden vaststellen en ver volgens de V.S. om financiële hulp zouden vragen. Bevin achtte de Russische voor stellen onaanvaardbaar voor de V.S. Hij drong er op aan, dat er onmiddellijk een procedure-com missie benoemd zou worden, die vóór 15 Augustus een vier-j aren- plan voor de wederopbouw van Europa zou moeten opstellen, dat aan de verschillende regeringen zou worden voorgelegd en waarin moet worden medegedeeld in hoe verre de wederopbouw op eigen kracht tot stand gebracht kan worden en in hoeverre hulp van buitenaf vereist is. Volgens het Britse plan zouden alle landen in Europa, met uit zondering van Spanje, geraad pleegd moeten worden, doch slechts enkele landen buiten de drie grote mogendheden van Europa in de commissie zitting hebben. Bevin en Bidault hebben aar> het slot van de zitting betoogd, dat zij de Russische voorstellen niet konden aanvaarden. „De zaak is hopeloos", zou Bevin tegen een Franse functionaris gezegd hebben. Beiden gingen er echter mee accoord de Russische ideeën in overweging te nemen en daar tij dens de conferentie, welke heden middag om 16 uur Ned. tijd wordt gehouden, op te antwoorden. Over het algemeen echter zftn de gedelegeerden ervan over tuigd, dat de conferentie afge lopen is en voor het ogenblik de kans om tot overeenstemming te komen over een economisch plan voor Europa onder leiding van de Sovjet-Unie, Groot-Britannië en Frankrijk, de drie ministers ontglipt is. De toestand van 's lands finan cien heeft het noodzakelijk ge maakt de overheidssubsidie op de kolenprijs te verminderen. Tenge volge daarvan is met ingang van vandaag de kolenprijs verhoogd. Voor groot-verbruikers, groot-lisn- delaren en handelaren betekent dit in het algemeen een verhoging van 5 per ton. Voor klem-ver bruikers een verhoging van b.v. 40 cent per hl. anthraciet en eier kolen en 25 cent per hl. cokes. Ter tegemoetkoming in de las ten, welke deze kolenprijsverho- ging voor een huishouden met zich brengt, zal aan de houders van een kolenkaart op een nog nader aan te wijzen bon een nader te bepalen bedrag worden uitge keerd. Bijzonderheden over de uitkering zullen t.z.t. bekend wor den gemaakt. De aandacht van in dustriële verbruikers wordt er op gevestigd, dat doorberekening van deze verhoging voorshands niet zal mogen geschieden. In het Britse Lagerhuis heeft Dalton, de Britse Minister van Fi nanciën. medegedeeld, dat Groot Brittannië weer zal terugkeren tot de dagbladen van 4 pagina's, teneinde te bezuinigen op de in voer van krantenpapier, waarvoor dollars betaald moeten worden, terwijl er voorts beperkingen zullen worden doorgevoerd in de Verschenen is het verslag van de N.V. Philips' Gloeilampenfa- brieken, te Eindhoven over de pe- riode 1 Mei 1945 tot en met 31 Dec. 1946. Hieraan ontlenen wij het volgende: Naarmate men erin slaagde de moeilijkheden verbonden aan de wederopbouv, het achterhalen van gestolen machines en de ver krijging van nieuwe machines al thans gedeeltelijk tot een oplos sing te brengen, viel een geleide lijke toeneming van de productie waar te nemen Tegen het eirde van 1946 werd het productieniveau van 1939 weer bereikt. Per eind April 1947 bedroeg deze 113 pet. van voor de oorlog. Het aantal werkkrachten ls echter in verhouding tot 1939 aanmerkelijk gestegen, nl. tot 28500 per eiöd 1946, d. 1. 9.500 meer dan in Mei 1939. Grote zorg baart hierbij het ontstellend te kort aan geschoolde en weten schappelijk opgeleide jonge krach ten. ^Vat de commerciële activiteit betreft wordt medegedeeld, dat het concern tezamen met de Ame rikaanse en ^ngelse Trust, thans in 45 landen over ejgen -vestigin gen beschikt, jjet vermogen van bovengenoemd, Trust bedraagt resp. 16.926,000 en 5.052.000. Met alle kracht tracht men de vooroorlogse marktpositie nog belang>ijk te verbeteren. In het algeneen *an worden vastgesteld, dat dtfor het ont sluiten van Meuwe afzetgebie den een aanzienlijke compen satie is gevonden voor die ge bieden, waarin de omzet als ge volg van de «orlog is vermin derd, of geheel js weggevallen. De export heeft zjch snel uit gebreid. Er wordt weer geregeld geëxporteerd naar 93 lamien. Van Mei t.m. Dec. 194^. beliep de ex- iort ca. 13 miljoen &n over 946 75 millioen terwijl jn de eerste vier maaiRgn vaij 1947 een export bereikt Verd ter 'waar de van ca. 40 miljoen. Met na druk wordt even^ej verklQard, dat de nieuwe last<,„ die voort durend door de Ovirhejd op jiet bedrijfsleven gelegd worden, het concurrentievermogen Van de .Ne derlandse productei op de we reldmarkt zullef ve,ZWakken. nadat de normale afschrijvingen verhoogd met een aanzienlijke toe slag voor gestegen vervangings waarde, aan de exploitatierekening zjjn belast. Voorgesteld wordt het dividend op de 6 pet. Cum. pref. winstd. aandelen en op de gewone aande len vast te stellen op 6 pet. per jaar, hetgeen voor de onderhavige periode 10 pet. uitmaakt. Voor het eerst sedert vele jaren is men afgeweken van de gebrui kelijke politiek om alle nieuwe investeringen in vaste activa op 1 af te schrijven. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar wordt medegedeeld, dat zowel de omzet als de productie zich in stijgende lijn beweegt. Onvoorziene om standigheden voorbehouden ver wacht de Raad van Bestuur over het jaar 1947 gunstiger resul taten dan in het afgelopen boek jaar. In het vorige versUg werd ver-, meld, dat ook na M":i 1945 nog grote verliezen werder geleden als direct gevolg van de °>rlog, waar bij de verwachting w,rd uitge sproken, dat het verlig in de loop van de onderhavige verslagperiode zou worden ingehaald- Deze ver wachting 's inderdaad verwezen lijkt, maar bovendien geeft dc winst- en verliesrekenjg thans zelfs een batig saldo jan van f 7.217.755. Dit saldo iSjjerekend, invoer van tabak en benzine. Naar de minister voorts mede deelde in een uiteenzetting om trent het Britse invoerprogramma voor een periode van 12 maanden, aanvangende 1 Juli 1947. heeft de sterke stijging van het wereldprijsniveau en het ern stige tekort aan dollars een ver laging van de invoer uit dollar- landen noodzakelijk gemaakt. Het is onze taak, aldus de mi nister, nog verdere stappen te on dernemen om de kloof te over bruggen, welke gaapt tussen onze invoer en uitvoer. Indien dit noodzakelijk zou blijken, zal de minister om volmacht verzoeken om een invoerrecht op films te gaan heffen. Er zullen nog meer beperkingen op de invoer van consumptiegoederen (buiten le vensmiddelen) moeten volgen. De minister wees er op, dat Groot Brittannië een groter deel van zijn productie voor uitvoer beschikbaar moet stellen, dit be treft vooral textiel. Voorts waar schuwde Dalton ervoor, dat de mogelijkheid van enkele verla gingen voor enkele levensmidde len, met inbegrip van de distribu tie-artikelen, niet uitgesloten moet worden geacht. Deze situatie is zeer ernstig, niet alleen voor Groot Brittannië doch ook voor veel andere landen. In ons invoer programma, aldus de minister, dienen levensmiddelen, grondstof fen en machines de eerste plaats in te nemen. Dr. Edith Summerskill, parle mentair secretaris van het Britse ministerie van voedselvoorzie ning, heeft in het lagerhuis een beperking van het vleesrantsoen in Groot-Brittannië aangekon digd. Opname uit de Sint Picter tijdens de heiligverklarinmn zaligen Jean de Britto, Barnardus Realino en Joph 1 nfasso. SEIZOEN IN SCHEVENINGENNeen, een opname van de Engelse badplaats Brighton, in de morgenuren van een door de weekse dag. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenmorgen: De buitengewone ophef, waar mee minister Depreux gisteren het complot tegen de republiek heeft onthuld en dat de Parijze- naars naar de onderwijl zeld zaam geworden kranten deed grijpen, om van uur tot uur het laatste nieuws te h«>nachligen, heeft het publiek teleurgesteld naar mate de dag vorderde. De ongerustheid over de bank- staking kreeg weer de overhand De geldmoeilijkheden zijn zo groot, dat de regering besloten heeft, frs. 5000 door de Franse Bank, de enige die niet staakt, te doen uitkeren aan alle ambte naren, maar dat helpt het grote publiek niet. Hele kleine bedra gen zijn bij welwillende winkeliers door middel van cheques te be talen, maar over het algemeen loopt het zakenleven vast. Bij de bankpersonelen was hedennacht de stemming omge slagen, gezien de wassende im populariteit der staking, die nog verhoogd wordt doordat bekend is gemaakt, dat de mijnwerkers- staking een half millioen ton kolen heeft gekost en men on danks de hitte aan de winter denkt. De mijnwerkers zijn niet algemeen aan het werk gegaan. Heden heeft de algemene sta- 1 king voor één dag plaats in de metaal-industrie. De bouwvak arbeiders hebben hun dag nog niet vastgesteld. Men verwacht dat heden enige opluchting zal ontstaan en dat de meeste ban ken in staat zullen zijn, hun loketten te openen. De grootste bedrijvigheid had in de politieke sector plaats en de in uitzicht gestelde ministerraad, waarin Ramadier zijn ministerie zou wijzigen, heeft niet plaats ge had, daar er gewacht moest wor den op de besluiten van de socia listische partijraad. Ramadier heeft daarin een overwinning be haald, wat zeggen wil, dat de so cialisten de crisis niet aandurven. De herziening van het ministerie berustte op de moeilijkheid een stemmigheid te behouden en Ra madier heeft het voornemen om de ministers, die een compromis in de weg staan te verwijderen. opgegeven. Minister Schuman, die de franc-verdediging wil doorzet ten en een scherpe inflatie als ge volg van de algemene loonsverho ging wil voorkomen, heeft de partij achter zich en de socialis tische ministers, die bevreesd zijn voor de linkervleugel van de partij en dus de communisten in het kabinet willen terugnemen, weten nu, dat daarvoor in de socialis tische partij geen meerderheid te vinden is. Bovendien laten de radicaliserende linksen zich niet vangen door het vooruitzicht Schuman door Mendes-France te vervangen, die trouwens het troe bele moment niet geschikt acht voor een chirurgisch ingrijpen op de franc. Na het vertrouwens votum, dat Ramadier dus bij het grote debat van heden en Don derdag zeker zal ontvangen, is er toch wel een wijziging in 'het mi nisterie te verwachten, maar dan at, bezuinigingsmaatregel, door het samentrekken of opheffen van sommige ministeries. Intussen blijft de toestand zeer critiek en de bedruktheid van het publiek is zeer merkbaar. Nu is het ,wel merkwaardig, dat steeds, wanneer de politieke moeilijkhe den een afleiding van de publieke aandacht wenselijk maken, zich een of andere zaak voordoet, die de gehele aandacht opvordert. Dat is thans de aanslag op de vierde republiek, waarvoor een complot ontdekt is. waarvan men.: naarmate de zaken meer worde: blootgelegd, de indruk krijgt, daft Marianne gerust kan slapen. I socialistische minister Deprel'ux I heeft de journalisten bijeengeifoe- pen om hen op de hoogte te fetel- len van de actie van de generja8dSi die naar Parijs zouden oprukken, doch heeft zich daarbij \oor!h\ ])e. ijverd om te doen uitkomeA dat generaal De Gaulle en zij^i aan hang daar volslagen buitenf staan. Het reactionnair comp#0tt be staande uit monarchisten efn Vichy aanhangers, zou o.a. het vellistisch plan hebben te doen en ook generaal te vermoorden en die wa: op de hals der comra schuiven om een alge beweging ten gunste rectoire mogelijk te ziet dat die plannc: Franse geschiedenis hebben. inen bfj nuchtere beschouwing niet ernstig geloven, dat er wcr- eftjk gevaar is geweest voor een staatsgreep. Het schijnt slechts een zaak van enkele heethoofden en enkele veroor deelden van Viehy te zijn en mm moet afwachten in hoever re sommige namen terecht ziju genoemd. De zaak is niet nieuw, maar duurt reeds enkele maanden, sinds men bij een pastoor in de Vendéas een „wapendepot" heeft gevon. Maar die fiastoor is al weer vr: laten. Op een kasteel te Lal^"5alle, een historische burcht der/chou- ans, werd het z.g. blau\fre pian gevonden, dat het gewajfend op rukken naar Parijs inh/ejd. Met tanks en vliegtuigen >en met'be hulp van het Fransje bezettings leger in Duitsland z£u dit eeschie den. r Het geheel lijlMt meer op een prachtige politieke roman. Het „wapendepot" I 'van de pastoor bestond uit Amerikaans ge weer, één Nmerikaanse karabijn en één doos f met patronen. Nadat vorige week de Chr. en neutrale bonden van bouwpatroons inzake de af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst een verga dering hielden, hebben gisteren te Amsterdam de Katholieke pa troons hierover beraadslaagd. En meer in het bijzonder ging het, zoals men weet, over de instelling van een pensioen- en bedrijfsnsi- cofonds, op welk punt tussen pa troons en werknemers geen over eenstemming bestaat. In de loop van morgen zullen de patroons nu met nieuwe voorstellen bij de be- drijfsunie in het bouwbedrijf ko men, welke de unie Woensdag avond in haar vergadering zal be handelen. Er bestaat, naar wij vernemen, een goede hoop, dat alsnog overeenstemming wordt be reikt en dat de rust in het bouw bedrijf bewaard zal blijven. Het beeld van O. L. Vr. van Fatima, hetwelk ir processie van Fatima naar Rc ie gedragen wordt, werd in V. ladolid door een menigte van 80.000 gelovigen met een ware bloemenregen ont vangen. De 17-jarige dgafctpmme en halfverlamde '^grminda %trman, dochter vaiiy^ften arbeider, ver kreeg vojrfns een K. N. V.-be- "cJltv^?eftblikkelijk genezing, na- day-" zij in Valladolid, voor de tveeltems van O. L. Vrouw van Fatima geknield, de H. Mis ge hoord had. In de militaire-stafcommissie van de grote vijf heeft men nog geen overeenstemming bereikt over de voorgestelde omvang van de strijdmacht der V. N. Naar verluidt benaderen het Franse en het Britse voorstel elkaar vrij dicht. Zij verschillen echter aanzienlijk met het Ame rikaanse. China is bereid het Britse voorstel als basis van be spreking te aanvaarden. Rusland heeft geen voorstel ingediend. Men enkele regels maakten wij gisteren reeds melding van het overlijden van de socialistische ve teraan Willem Hubertus Vliegen één der z.g. „twaalf apostelen", die in 1894 de stoot gaven tot de op richting van de S. D. A. P. Als wij een kort woord willen wijden aan de nagedachtenis van deze stoere werker uit de socialis tische arbeidersbeweging kunnen we naast een erkenning van op rechte bewondering voor deze eer lijke en ridderlijke tegenstander, zoals hij zich steeds in de felheid, waarmede vaak de verkiezings strijd werd gestreden, heeft ge toond toch een gedachte van wee moed niet onderdrukken, als ons in herinnering komt, dat hij. geboortig uit het Katholieke zuiden oor spronkelijk één der onzen was. Opgevoed in een echt Rooms ge zin met een neef, die later priester is geworden, waarmede hij nog jarenlang in hartelijke cor respondentie is gebleven, zoals hij in een boekje ,Mijn ervaringen als typograaf", dit Voor de oor log bij de .Arbeiderspers" is ver schenen, heeft verklaard ge raakte hij door h lezen van var- keerde lectuur a spoedig het ge loof van zijn bruve ouders kwijt om tenslotte niet te belanden bij het religieuze srélWisme var zijn grote medestr: der Pieter Jelle= maar bii_ het 1 deïsme van het zuiverste watw^daar hij één der voormannen van c?,_ Dageraad" werd. Ook Vliegen's leven! t scbie- denis zij tot een dubbele Vaar- schuwing ten aanzien van de Keu ze der dagelijkse lectuur. Eén ding staat voor ons vast, wat zou hij een prachtfiguur geweest zijn, als hij geheel zijn persoonlijkheid zou hebben gegeven in dienst der Ka tholieke arbeidersbeweging. He laas, het heeft niet zo mogen zijn. God, Die harten en nieren door grondt, zal ook deze mens nemen, zoals hij zich heeft getoond. Laten wij Katholieken morgen, op de dag, van zijn definitief heengaan een hartelijk gebed voor zijn ziele- rust niet vergeten. L 'niacchia- %anslagen Jpe Gaulle "Hdaad dan «misten te Bene volks- ran een di- laken. Men imakers de bestudeerd Bij alle pompen?*, mededelin gen van minister l|>epv, ux k in 'N MOOI PLEKJE VERDWIJ1ST. üe karakteristieke molen te Elft zal worden gesloopt. De eigenaar heeft geen belang bij herstel en „De Holl. Molen'' geen interesse voor behoud De Surinaamse Staten hebben met 7 tegen 5 stemmen het voor stel van de „Freeland League" aangenomen om Joodse kolonisten op te nemen tot een maximum van 30.000. Vier tegenstemmers wilden dit aantal lager zien ge steld, de vijfde was tegen elke Joodse kolonisatie. De leider van de Mohammedaanse partii deelde mee, dat hij het voorstel goed keurde, aangezien Suriname kolo nisatie van node heeft voor zijn ontwikkeling. De progressieve volkspartij ging met het voorstel accoord, mits daarmee geen Su- 'usmse belangen werden ge schaad. De tegenstem kwam uit de nationale partij. Een woord voerder daarvan verklaarde, dat bet merendeel der leden vreesde, dat de kolonisten een overheer sende positie zouden gaan inne men. De mijnwerkersbond deelde mee. dat zij de nationale partij steunde. Gisteren is in Staatsblad H 211 afgekondigd de wet noodvoorzie ning perswezen. Staatsblad 212 bevat een K.B. waarbij is bepaald, dat deze wet met ingang van 1 Juli in werking treedt. Armzalig was na de bevrij ding het lot van het nijvere Waalstadje Tiel. Van huis en hof verdreven, keerde de bevol king terug om haar eigendom men vernield of geroofd te vinden. Een pleister op de gru welijke wonde is, dat gedurende de laatste twee jaren veel goe deren, waaronder grote kost baarheden, die over het gehele land verspreid waren, in beslag genomen konden worden en aan de rechtmatige eigenaren teruggegeven. Wij zijn hierover eens gaan pra ten met de commissaris van po litie te Tiel, de heer A. W. A. Suer, die met grote toewijding dit moeilijke werk verricht. Wan neer eenmaal een spoor gevonden was, leidden dikwijls verschillen de draden naar een bepaalde plaats. Niet altijd kon hierbij van een schuldige gesproken worden Veel hoofdbrekens kost het te ruggeven van de goederen. Wie is de eigenaar en klopt zijn be schrijving van een bepaald voor werp met de werkelijkheid? Dat De liquidatie van de katholieke geestelijkheid in Kroatië wordt door de communistische macht- I hebbers met alle hun ten dienste staande middelen doorgevoerd. Enige honderden priesters vielen reeds als slachtoffer van het anti katholieke schrikbewind en het aantal priesters, die in concentra tiekampen en gevangenissen ver blijven, kan volgens betrouwbare inlichtingen op ca. 380 geschat worden. De opleiding van nieuwe priesters is thans geheel onmoge lijk gemaakt in Kroatië. De gees telijkheid is aan alle mogelijke knevelarijen, vervolgingen en ver- lederingen blootgesteld en wordt lij iedere zich voordoende gelegen- leid verhinderd in het uitoefenen van haar bediening. Zelfs de ge wone burger, die een priester ma terieel steunt of slechts in per soonlijke verbinding met hem staat, is niet voor vervolging ge vrijwaard. Bij deze strijd zrjn dus niet al leen de geestelijken doch ook de katholieke leken betrokken: het gaat hard tegen hard. Om de weerstand van de gelovigen te breken, zijn de communistische autoriteiten met de gedwongen evacuatie van geheel katholieke dorpen begonnen. De bewoners van deze dorpen worden naar Zuid-Slavië overgebracht en in hun voorvaderlijke woonsteden komen orthodoxe Montenegrij nen. Met h:-n komen daarvoor uitge zochte orthodoxe priesters mede, die niet anders zijn dan commu nistische agitatoren. eist een geweldige organisatie, doch de heer Suer had dit alles te voren begrepen en toen hij 13 Juni 1945 kort na zijn aankomst in Tiel begon, verzocht hij eerst de Tielenaren een lijst in te leve ren van hetgeen zij vermisten. Zowel meubelen en tapijten als juwelen, effecten en contant geld zijn teruggevonden. In procenten viel het moeilijk uit te drukken, maar enig idee krijgt men als men. weet, dat de eerste tijd iedere dag opnieuw een gerequireerde brandweerauto in beslag genomen goederen kwam terugvoeren. Hoe de buit achter haald werd. Natuurlijk interesseerde het ons bijzonder te vernemen op wat voor plaatsen de politie de Tielse bezittingen meestal ontdekte. Dit liep zeer uiteen. Veel werd ge vonden bij relaties of familieleden van SS-ers. die de boel gestolen hadden, of in de plaats, waar deze misdadigers het laatst verbleven. Bij 200 mensen in Culemborg, die toen Tiel geëvacueerd was, voor de Duitsers daar moesten graven, en alles wat zij vonden, mee naar huis sleepten, zijn huiszoekingen gedaan. De rechter heeft hen 'n vele gevallen niet schuldig kun nen verklaren, omdat zij zich op de regering in Londen beriepen, die hun daartoe opdracht bad ge geven. Betreffende anderen, ste lers of helers, ja daarover zijn lij vige dossiers, die met de dag dik ker worden, maar gelukkig is men zo verstandig eerst de men sen hun spullen terug te geven en daarna aan berechting te denken. Veel gemak ondervond de po litie ook van een viiftal leden gan b-t R3stp regiment Landstorm- Nederland. die gearresteerd wer den en eens flink aan de tand zijn gevoeld, met gevolg, dat zij be langrijke aanwijzingen konden geven. Het Gron. B. G. veroordeelde de vertegenwoordiger E. Sprin- gelkamp uit Groningen, con form de eis. tot de doodstraf S. was een handlanger van de S.D.. die op laaghartige wiize verraad gepleegd heeft. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tet 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, J 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1