DE CRISIS in Indonesië TEKORT VAN 166.000 TEXTIELPUNTEN 3 i Heden beslissing in bouwerij Tuinbouw door catastrofe bedreigd Helden van de Grebbeberg MILITAIREN-RETRAITE IN INDIE Molotof kreeg nog 24 uur bedenktijd Republikeinse toebereidselen voor mobilisatie Grossier knoeide er lustig op los I Gedeeltelijke inwilliging der eisen moedig gedrag Enthousiasme onder soldaten PATER HELMER Nieuw Frans plan Amsterdamse Bakkerspatroons dreigen met sluiting DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN jDe kabinetsformatie mislukt ONTPLOFFING IN EEN SCHIP fljii ONDERSCHEIDINGEN voor IN ACTIE ONGSLAGEN Brandkastkraker 69ste JAARGANG WOENSDAG 2 JULI 1947 No. 20354 Mr. HAMELINK HOOPVOL GESTEMD OVER INDONESIë SJAHRIR TOCH WEER PREMIER? Zestig doden PROCES WEGENS MOORD op officieren-vliegers VERTROUWENS- KWESTIE-RAMADIER FRANSE BANKSTAKING GEËINDIGD KINDEREN VERRIEDEN HUN VADER SPOORMANNEN- TERREUR TE BOMBAY Mr. VAN KLEFFENS GAAT HEEN ALS MINISTER GROENTE VOOR AFBRAAKPRIJZEN INPOLDERINGEN IN ZEELAND HET GOUDEN ALTAAR BURGEMEESTER WORDT KLOOSTERLINGE DE STAKING BIJ AMER. SCHEEPSWERVEN GRATIE VERLEEND Als protest tegen meelpriis- verhoging. Uitstekende oorlogshulp in de gevangenis MOEILIJKHEDEN IN HET haringbedrijf DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, f 1,10 per maand, o,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. W1TLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTtE-PRXJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Terwijl een bericht uit Batavia meldt, dat de vier partRIeiders Sjarifoeddin. Gani, Soek.man en Setiadjit er niet in geslaagd zijn een kabinet samen te stel len en hun mandaat aan pre sident Soekarno hebben terug gegeven, komt een Reuter-tcle- gram uit Djokjakarta ons nieuws van meer schokkende aard brengen, n.l. dat de bevelhebber van het republikeinse leger de concentratie van alle civiele en departementale motorvoertuigen bevolen heeft als voorbereiding voor hun mobilisatie. Gisteren zijn de leiders van de republiek in een impasse geraakt, hetgeen de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maanden oude Indonesische republiek ge noemd kan worden. De impasse heeft voorts de politieke crisis ge compliceerd en de vrede op het eiland Java in gevaar gebracht, daar het laatste verzoek van de Nederlanders om verduidelijking Van het standpunt van de repu blikeinen onbeantwoord bleef. Naar men meent te weten, is de Impasse veroorzaakt, doordat de Vier politieke leiders het niet eens konden worden over de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. De voornaamste moeilijk heid, zo meent men, bestond in de aanspraken van de Indonssische Mohammedaanse partij (Masjoemi) onder leiding van dr. Soekiman op het premierschap en tip porte feuille van defensie. Deze aan spraken werden bevestigd tijdens tweetal interviews gisteren middag en een bespreking gister avond tussen ir. Soekarno en de partijleiders. Ir. Soekarno zou he den tot zijn volgende stap beslui ten. Het is mogelijk dat hij het .Presidentiële kabinet" zal hand haven om aldus een verder- ver breding van de diepe scheuring, die sinds het aftreden van Sjahrir is ontstaan, te voorkomen. De Nederlandse autoriteiten ver- Wachten uiterlijk heden tVoens- das) een antwoord van de repu blikeinen op de nota, die dr. Van Mook Zondag j.l. heeft ingediend met het voortduren van de crisis jn het republikeinse kamp zijn echter zowel deze nota als de Amerikaanse, waarbij een beroep ■werd gedaan op de republikeinen om tot een spoedig regeling te ko men, onbesproken en onbeant woord gebleven. Deze ontwikkeling is gevolgd op de politieke impasse in de re publiek, doordat de politieke lei ders er niet in geslaagd zijn een coalitie-regering te vormen, waar om door Soekarno werd verzocht. Volgens een A.F.P.-bericht Uit Batavia heeft Sjarifoeddin gisteren aan de pers verklaard, dat de Indonesische republiek gereed Is „het oppergezag" te aanvaarden, hetwelk zich gedu rende de overgangstijd alleen zal bezighouden met aangele genheden, die van wederzijds belang z\jn. De specifieke repu blikeinse belangen moeten ge heel onder de republikeinse re gering ressorteren. Per K.L.M.-vliegtuig arriveerde gisteren uit Indonesië op Schip hol de minister van financiën van de staat Oost-Indonesië, mr. M. Hamelink. Mr. Hamelink was ver gezeld van de broer van de sultan van Borneo. De minister zal enige weken in ons land vertoeven voor algemene doeleinden. „Uiteraard zal ik contact met de Nederlandse regering hebben", aldus mr. Hamelink. Gevraagd naar zijn mening over de politieke situatie in Indonesië, verklaarde de minister, dat hij hoopvol ge stemd is. Vrijdag j.l. had hij het laatste contact met zijn regering, toen was de situatie zeer gespannen. Zaterdag, toen hij naar Amster dam vertrok, kwam de Ameri kaanse demarche, waarvan hij het stellige idee heeft, dat deze een ontspanning teweeg gebracht heeft, „Het is jammer, dat Sjahrir in deze moeilijke periode niet meer de regering leidt. Persoonlijk ben ik optimistisch gestemd en ik twijfel er niet aan, of er zal nu een spoedig einde aan de onzeker heid komen", aldus mr. Hamelink. In republikeinse kringen te Ba tavia heeft men gisteravond uiting gegeven aan de mening, dat het mogelijk is, dat Sjahrir tenslotte toch weer min.-president wordt. Ambtenaren van de centrale dienst voor de economische con trole zijn in Amsterdam overge gaan tot de arrestatie van Ph. K, grossier in textielproducten en diens neef S. K., dié het met de distributiebepalingen niet zo nauw namen. Het is gebleken, dat K. be halve over zijn eigen grossiers- vergunning in zijn functie van beheerder van de zaak van wijlen L. K., de beschikking had over een tweede grossiersvergunning en een vergunning van de sectie confectie. Hij behoorde voor deze drie vergunningen aparte boekhou dingen te voeren en de hierbij be horende goederenvoorraden ge scheiden te houden, hetgeen K. niet heeft gedaan. Hij besteedde de voor het confectiebedrijf ont vangen puntencoupures voor de herbevoorrading van zijn grossier- derijen en kwam zodoende in zijn confectiebedrijf ruim 140.000 pun ten tekort. Hoewel hij in zijn grossierderij- en een puntenoverschot zou moe ten hebben, werd geconstateerd dat ook daar een puntentekort van ruim 14.000 punten bestond, ter wijl tevens kon worden aange toond, dat hij een nog niet afge loste puntenschuld had van 12.000 punten. Bovendien bleek hij aan de sectie confectie een hoeveelheid stoffen van ca. 17.000 M2. niet te hebben verantwoord. Vervolgens heeft K. van de fa brikant B. te Haaksbergen, bij wie kort geleden ook een onderzoek werd ingesteld en die deswege nog gedetineerd is, op onrechtmatige wijze enkele duizenden meters vi trage en katoenen doek, alsmede enkele honderden meters luierstof en handdoekenstof betrokken, welke producten aan diverse zaken „zwart" werden verkocht. Tevens betrok hij onrechtmatig van een exportfirma te Amsterdam ruim 46.000 M. diverse stoffen, oor spronkelijk voor de export be stemd. De ambtenaren hebben de gehele voorraad van K„ vertegenwoordi gende een puntenwaarde van ca. 210.000 punten, in beslag geno men. Zestig personen werden gedood toen in de haven van Santo Ste- fano, ongeveer 160 km. ten Noor» den van Rome, een schip met munitie in de lucht vloog. Te Hamburg is gisteren het proces begonnen tegen 17 Gesta- po-agenten en een lid der Duitse grenspolitie, die worden beschul digd van moord op 50 officieren van de Royal Air Force en de luchtmacht der dominions. Deze officieren behoorden tot degenen, die meer dan drie jaar geleden uit „Stalag Luft Drei" te Sagan in Silezië ontsnapten en, nadat zij gepakt waren, werden terechtgesteld. Alle beklaagden verklaarden zich niet schuldig. De openbare aanklager zeide, dat het doodschieten der officieren in strijd was met de oorlogswetten, daar dit geschiedde toen de ont snapten weer gepakt waren. Ramadier heeft het voornemen, heden (Woensdagmiddag) de ver trouwenskwestie te stellen in de nationale assemblee. Dit voorne men heeft hij gisteren aan de so cialistische fractie voor het begin van de zitting van de nationale vergadering kenbaar gemaakt. Vrijdag zal de stemming over de vertrouwensmotie plaats heb ben. Het stakingscomité van het personeel der Franse banken heeft gistermorgen met 30 tegen 7 stemmen besloten het werk te hervatten. Voor het bijz. gerechtshof in Den Haag stonden gisteren terecht broeder en zuster Does, beiden fel nat.-socialistisch, die hun vader, fel anti-Duits, bij de Sicherheits- dienst te 's-Gravenhage hadden verraden, met gevolg, dat de man werd gedeporteerd en nooit is teruggekeerd. De eis tegen de broer luidde 6 jaar, tegen de zus ter 10 jaar. Stakende spoorwegarbeiders te Bombay bekogelden treinen met stenen en trachtten de passagiers naar buiten te slepen, terwijl zij ook andere schade veroorzaakten. De grote „Indian Peninsula Railway", welke o.m. de verbin ding met de voorsteden van Bom bay onderhoudt, heeft alle dien sten van doorgaande en locale treinen van het Victoria-station te Bombay stop gezet. De staking is 51. Vrijdag begonnen, toen de 25.000 arbeiders het werk neer legden, uit protest tegen de voor gestelde nieuwe loonschalen. De president van de bond van spoorwegarbeiders voor geheel Voor-Indië en leider der socia listische partij van de C0" t (lé partij, Narain, verklaarde, communistische partij tot king heeft aangezet. Het Amsterdamse studenten zeeseil genootschap Piet Heyn'' hield zeezeilwedstrijden op de Gouwzee. De Marker botters waren voor deze gelegenheid bemand door Markers, I olendam- mers en studentenEen kijkje in de haven. Bij K. B. van 27 Juni is met in gang van 1 Juli aan mr. E. N. van Kleffens op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister zonder por tefeuille, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten on der uiterst moeilijke omstandig heden door hem aan H. M. de Ko ningin en den lande bewezen. Naar wij vernemen, heeft de minister-presiijent in de minister raad van Maandagmiddag na mens het kabinet zeer hartelijke woorden gericht tot de scheidende minister, herinnerend aan de vele, jaren van diens zo belangrijke ar beid. De heer Van Kleffens zal over enkele dagen naar zijn diploma tieke post te Washington vertrek ken. De werkgevers in de bouwbe drijven hebben gisteren in een uitvoerig schrijven aan de be- drijfsunie der werknemers mede gedeeld, dat slechts gedeeltelijk aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensioen- en risico fondsen tegemoet kan worden gekomen. De voornaamste besluiten, die gisteren vielen zijn: le. Goedkeuring van het afsiuj.- ten der C. A. O., zonder de daar in voorgestelde loonsverhoging en wijziging klasse-indeling, behou dens de gisteren opgeheven zesde klasje. 2e. Principiële bereidverklaring mede te werken aan de totstand koming van het pensioenfonds. 3e. Voorts verklaren de werkge vers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, waar door aan loonderving als gevolg van vorst kan worden tegemoet gekomen mits een effectieve mar ge tussen contractlonen en het uit te betalen bedrag blijft bestaan. Tenslotte zijn de werkgevers be reid de mogelijkheid tot toeslag op loon van arbeiders, werkzaam in z g onderhoudswerk, voor zover zij niet in tarief kunnen werken, tot een totaal van 6 procent van Op de Venlose veiling draaiden Dinsdag 213.000 kroppen sla door van de 315.000 stuks, wel ke werden aangevoerd. In de komende periode wordt een aan voer verwacht, die kan oplopen tot een millioen kroppen per dag. De helft van deze doorge draaide sla was van eerste kwaliteit. Duitsland dat vóór de oorlog 80% van de te Ven- lo aangevoerde groente impor teerde, laat nu slechts een klein gedeelte door, dat bestemd is voor het geallieerde bezettings leger. afbraakprijzen genoteerd. peen 4 ct. per bos, tuinbonen 4 ct. per kilo, rabarber 2 ct. per kilo, bloemkool 2 ct, per stuk, kroten 2 ct. per bos, andijvie 2 ct. per kilo. Deze voor de tuinders cata- strophale prijzen zijn voor de Coöp. Venlose veiling reden ge weest, zich telegrafisch tot mi nister Mansholt te wenden met het verzoek zo spoedig mogelijk over te gaó tot het vaststellen van minimum verkoops- en Yer' goedingsprijzen oor ter veiling aangevoerde groente, In Rotterdam zagen we van morgen op de groentemarkt een enorme vrachtauto hoog opgeladen met groente waar onder drachtige bloemkolen, die gin het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter dat de groter kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zullen mogen worden doorbere kend. De bedrijfsunie (moderne, chris telijke en kath. vakbonden) zal hedenavond over dit antwoord vergaderen. Zoals men weet, heeft "de bedrijfsunie in haar ultima tum over de fondsen bij niet te gemoet komen aan de eisen .doeltreffende maatregelen" aan gekondigd. „omtrent de aard waar van men niet in het duister zal kunnen tasten". In een toelichting op de beskui ten zeggen de werkgevers ten aanzien van de pensioenen- en ri sico-fondsen dat zij zich ee-st v.ensten te verzekeren van de toe zegging, dat zij de aanzienlijk ho gere kosten, te verwachten bij de instelling der fondsen, zouden mo gen doorberekenen. Het voorlopi ge bedrijfspensioenfonds zou 6 cent per uur vergen en het risicofonds 18 proc. van het loon, verminderd met de geschatte rijksbijdrage, in formaties over deze prijskwestie bij de voornaamste opdrachtgeef ster, het ministerie van wederop bouw, luidden negatief. De prijs- beheersing koppelde haar „aan vankelijk in principe" gedane toe zegging aan de herziening van de reeds ter bestrijding van sociale en zodanige lasten toegestane toe slag op de lonen, die aan de op drachtgevers mag worden doorbe rekend. Volgens de toelichting acht de minister van sociale zaken het bin dend opleggen van een verplich- Voor de andere producten I blijkbaar naar de mestvaalt werden Dinsdag de volgende I gen. De Pensioenraad vierde haar zilveren jubileum. Minister Beel complimenteert de voorz. van de Pensioenraad de heer Koster Aan een aantal militairen, voor het grootste deel jegens moedig gedrag bij de ^evec ts- handelingen bij de Grebbeberg tn de Mei-dagen van 1940. z«n onderscheidingen verleend. Benoemd is tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de tijd. rea-luit.-kol. C. F. Overhoff (inf.). Toegekend de Bronzen Leeuw (posthuum) aan: Vaandrig H. H. Elzas, de dienstpl. sold. dr. Th. M. Chotzen en w. p. valk (allen inf.)', de Bronzen Leeuw aan: res.- kap. D- G. van Alewijk; res.-kap. A. G. Höpmk; res. 2e luit. J. p. J. Verberne; le luit. F. J. L. in Den Bosch (allen inf.); dienstpl. korp. R Vermeulen (pont.); dienstpl. soldaat M. H. Kuypers (inf.). Bronzen Kruis ten tweede male aan tijd. luit.-kol. j, J. Greter (art): Bronzen Kruis (posthuum) aan res.-kap. T. Dales; dienstpl. sold G. A. Rappard. H. L. Roe- loffzen en A. Wijker (allen inf.); Bronzen Kruis aan res -gen. maj B. D. J. R. L. Jans; res.-maj G. Londo; res. kap. mr W. J M J. Piet (allen inf.); res. „off. van ge zondh. P. W. van Hattum (genees kundige dienst); res. le luit. F. J. Van Neer; serg.-maj. instr. J. J. Riemens (alien inf.); serg.-maj. instr. A. W. van der Pijl (politie- Iroepen); serg.-capitulant W. van Meeteren; dienstpl. serg. E. Ha- zewinkel, w. T. Hulscher, A. Knol, J/ Rombout, E. A. G. Veld kamp (alien inf.); H. Koudenburg (pont.), W. M. Licher (pont.); korp. J. H. A. Koper (politietr.); dienstpl. korp. J. Bolk, A. G van Duinen, B. G. Hottinga, R. a. Lin- geman; korp.-oorlogsvrijw. j t J Tibboel, dienstpl. sold. C. P m Bless. W. J. M. Delgijer, J. Groot Wassink, J. H. Jansen, J. J Lee- rink, J. H. Oude Nijhuis A. J Veneboer (alien inf.), J- M- J- Smulders (art.); dienstpl. huz. A. Glim. P. v. d. Manakkerl cav). Kruis van Verdienste (post huum) maj oor-hulp-aalmoezenier Pater L. A. Bleys; Kruis van Ver dienste res.-luit. kol. P' A Frufn beek; res.-ritm. mr. L A- Erum (cav.); res. le luit. N. Gazan dnf.l res.-off van gez. M. Schoorl (ge dienst); res. le luit. voor alg. dienst P. de Jong; res. le lull, voor alg dienst J M. W. C. Jan- sen: res. 2e luit voor alg dienst F. E. M. van der Putt; res. serg^ i mitrailleurschutter M. B. de Wind (mil. luchtvaart). Men schrijft ons uit Batavia" In de schaduw van de Kathedraal van Batavia, ligt het rustige kloos ter der Zusters Ursulinen, waar in ruime, gezellig-gemeubileerde za len het R. K. Militair Tehuis G ingericht. Vijf en twintig mannen m uni form kwamen daar van 9 tot 12 Juni samen voor de eerste dr-e" daagse open retraite onder leiding van de „jongenspredikant" pa.er H. Helmer C.ss.R. Juist de militair heeft behoefte aan concentratie op datgene wat zo fel constrasteert met zijn sol datenleven. Dat spreekt uit de vele aanvragen, die door het een- trum voor gesloten retraites ir» Lembang dit de verschillende on derdelen ontvangen worden. Maar huisvestings- en vervoermoeilijk- heden maken het niet mogenjK al deze jongens de gelegenhèid te geven een gesloten retraite mee maken. De Geestelijke Verzorging heeft in overleg met de legerleiding nu een oplossing gevonden door de organisatie van opèn retraites dooi geheel Indië. Deze worden gege ven door de aalmoezenier, die zich een blijvende plaats in de sol datenharten heeft veroverd: Pater Helmer, de schrijvende, sprekende, werkende jeugdpriester. De openingsretraite is thans ge houden alleen al in Batavia zullen er nog vele volgen c- en ze is geslaagd, ten voile geslaago dank zij de jongens zelf en de bezielde leider, maar ook dank zij de medewerking dooi vele commandanten geboden om nun ondergeschikten gedurende deze dagen vrij te stellen van dienst. Het ontbrak vooral de militaire retraitanten niet aan enthousias me: Een, die door bijzondere om standigheden 's nachts wachtdienst moest verrichten, was de volgende morgen weer vroeg present om vooral niets te missen. Katholiek Nederland stelt niet tevergeefs vertrouwen in zijn zonen overzee. In zijn korte preek tijdens het Sluitingslof wees de hoofdaalmoe zenier overste E. I. M. baron van Voorst tot Voorst op de waar de van de bezinning juist nu, midden in de strijd en de wissel valligheden van het soldatenle ven: Houdt de genade vast en treedt dan onbezorgd de toekomst tegen. Ga terug naar je werk, je plicht, je omgeving, als een apostel van ting tot bijdrage aan een bedrijfs pensioenfonds op grond van de huidige wettelijke maatregelen niet mogelijk. Een wettelijke re geling is op korte termijn in het uitzicht gesteld. Honderd procent vergoeding voor verlet door weers omstandigheden achtte de minis ter op psychologische en pracli- sche gronden onjuist. Naar aanleiding van een motie, aangenomen door de Prov. Staten van Zeeland, inzake inpolderingen van het Sloe, de Braakman en het Verdronken land van Saeftinge, heeft de min. van binnenl. zaken aan 't prov. bestuur medegedeeld, dat, alvorens verdere stappen tot inpoldering gedaan kunnen wor den, eerst besprekingen met Bel gië gevoerd zullen moeten worden, daar men in dit land vreest, dat de inpoldering schade toebrengt aan de bevaarbaarheid van de Schelde. De minister meende voorts, dat de inpoldering van het Verdronken land van Saeftinge economisch niet verantwoord is. In de zeven woorden: God die nen en in de hemel komen ligt het levensprogram van elk men senkind opgesloten. Voor een paar millioen Nederlanders zeggen die woorden echter niets, of resulte ren hoogstens in een schouder ophalen. De overige landgenoten beamen ze, maar velen wagen zich niet aan de consequenties vanwege dominerende materiële zorgen, lauwheid, lafheid en min derwaardigheidscomplex. Men vraagt zich misschien af, waarom bovengenoemd thema vandaag wordt voorgelegd. Het zijn de feestdag van gisteren en de maandintentie van Juli ten aanzien van Jesus' Kostbaar Bloed. Die verering van dat Bloed in zijn eeuwige, ontzagwekkende uit werking sinds twintig eeuwen is ook weer een van die vervaagde devoties. Zo sterk als de bevrijding van 1945 spreekt ook in de daarvoor gebrachte offers, zo weinig vaak suggereren ons in het dagelijkse leven het grote werk der Verlos sing op Calvarië en de hernieu wing als Misoffer elke dag. We hebben het moeilijk, maar ons danken en smeken is dikwijls zo stuntelig uit onverschilligheid of erkende onmacht. St. Gertrudis tobde ook met dit probleem, maar zij zag in een visioen, hoe het Heilig Hart onze armzalige werken in veredelde vorm aan God aanbood. Dat Hart was als een lier waarop de lof en dank weerklonken, welluidend en als op de helderste snaren ge speeld. Dat Hart is ook zo gaarne vervangend en bereid ons werk te verbeteren in Zijn overvloed van eigen rijkdom. En aldus is dit Hart nog steeds het gouden altaar, vanwaar alle verheerlijking opstijgt en alle ge naden afkomen. We hebben de vacantiemaand, de maand van de oogst, van de wijn, we hebben de film van de maand, het boek van de maand, de intentie van de maand. En thans een wel zeer bijzondere die van de verering van het Heilig Bloed, losprijs der Bevrijding en der ontsluiting van het Hemels Jerusalem. Nog is Christus de Middelaar, 'n Verheven en glorieuze functie, niet van eenmaal, maar van elke dag. In de dagelijkse gang der beslommeringen, hoe ook ons om hullend en meesleurend, moet die Offerande gestaag voor ogen staan. Met Gertrudis' visioenen kun nen wij eveneenS ons voordeel doen. HENK VAN DER MAZE. De vrouwelijke burgemeester van Mazet, een plaatsje in het Franse departement Calvados, in N.W. Frankrijk, mevrouw de wed. Jean Corsu, is in de orde van de zusters Augustinessen getreden. Sedert de bevrijding is dit de 2e maal, dat het hoofd van een Fran se gemeente in het klooster treedt Enige tijd geleden verwisselde de burgemeester van Dyon, die te vens kamerlid was, zjjn ambt voor het kloi sterleven. I het goede en vooral, als een uit drager van de. vreugde". De hernieuwing van de Doopbe loften vormde een treffend mo ment. Twee aan twee knielden de jongens neer voor het Allernei- ligste om in de handen van de hoofdaalmoezenier de eed van trouw aan het geloof af te leg gen In sobere sfeer van het zelx- ingerichte kapelletje kreeg deze plechtigheid een diepe betekenis. Jonge Kruisvaarders van een nieuwe tijd wijdden daar hun trouw en hun eer toe aan Lnns- tus-Koning. Met frisse idealen bezield keer- den zij terug naar hun kampen en bivaks, niet onder wapengekletter en klaroengeschal als de ridder der vroegere eeuwen, maar met dezelfde moed te handelen naar de deugden, waarin de kracht van ons volk is gelegen; geloof en godsvrucht. 80.000 Arbeiders van 22 Ameri kaanse scheepswerven aan de At lantische kust en de Golf van Mexico, aangesloten bij 't Congress of industrial organisation, een der twee grote vakbonden in de V S., zijn te middernacht in staking ge gaan en hebben zich daarmede gevoegd bij hun 40.000 collega's, die Donderdag j.l .het werk in tien werven van de Bethlehem Steel Comp. hebben neergelegd. Bij K.B. is gratie verleend aan Z. W. Mulder, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Leeu warden. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenis straf. De Engelse en de Franse minister van buitenlandse za ken, hebben op de zitting v~an gisteravond hun Sovjet-Russi sche ambtgenoot Molotof 24uur de tijd gegeven, om hun laatste voorstellen ten aanzien van Marshall's plan tot Hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voor stel gedaan, dat volgens Bidault alle verzekeringen geeft, die Mo lotof verlangt. Volgens Molotof echter is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als vorige, dat voor Rusland onaannemelijk was. Het fundamentele verschil tus sen het Franse en het Russische voorstel is: de Sovjet-Unie wil eenvoudig een lijst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V. S. geholpen kan wor den; Frankrijk daarentegen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar tevens de balans op te maken van de pro ductie-capaciteit van Europa en van de mogelijkheid tot weder zijdse hulp van het ene Europese land aan het andere. In het nieuwe Franse plan wordt herhaald, dat Europa zich zelf moet helpen, alvorens de V. S. om hulp te vragen. Een concessie aan sovjet- Russische zienswijze is echter dat Frankrijk verklaart, dat 't plan voor onderzoek naar de Euopese productiviteit geen in menging in binnenlandse aan gelegenheden van ledenstaten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereinitëit mag ma ken. Er zou een commissie van sa menwerking worden gevormd om Een opname van de jongens retraite-oejening. De Amsterdamse afdelingen van dg samenwerkende bakkers patroonsorganisaties en coöpera ties kwamen gistermiddag in Bel- levue in protestvergadering bijeen 50 pet. van alle Amsterdamse bakkers was aanwezig ter be spreking van de te volgen ge dragslijn. wanneer de meelprijs met 1.70 per 100 kg. zal worden verhoogd, zoals het dep. van land bouw, visserij en voedselvoor ziening voornemens is te doen. Deze meelprijsverhoging zou volgens de patroons kunnen wor den opgevangen met een verho ging van de broodprijs met een cent; nu echter de minister voor A msterdam en enige andere grote plaatsen heeft bepaald, dat deze broodprijs met een cent moet wor den verlaagd, betekent dit voor de bakkerspatroons een verlies van twee cent per brood. In een motie werd als eenstem mig besluit van deze protest vergadering vastgelegd, dat de Amsterdamse bakkerspatroons zullen blijven weigeren de meel prijsverhoging te erkpnnen, af- weermaatregelen zullen bera men en zo nodig tot sluiting van hun bedrijven zullen over gaan. Als Vrijdag a.s. bekend mocht worden, dat de verho ging inderdaad wordt doorge voerd. zullen zij Maandag daar aanvolgend allen automatisch tot sluiting hunner zaken over gaan en hun zaken zo lang ge sloten houden tot de minister zijn standpunt zal hebben ge wijzigd. Voorts werd besloten de zieken huizen etc. van deze protestactie niet de dupe te laten worden en enige bakkerijen aan te wijzen, waar ten behoeve van dezei£- richtingen rfil worden doorgebak ken. de mogelijkheden van Europese samenwerking te bestuderen en te bepalen, waar en hoeveel hulp van de V. S. benodigd is. Deze commissie zal alle Europese lan den met voorlopige uitsluiting van Spanje, raadplegen. Inlichtin gen over de beschikbare goederen en de noden van Duitsland, zou het militair opperbevel verstrek ken. De commissie zou samengesteld zijn uit vertegenwoordigers van de grote drie en enkele andere Europese staten. Vóór 1 Septem ber 1947 zou rapport worden uit gebracht. Subcommissies moeten worden gevormd, waarin ver tegenwoordigers der grote drie en van 3 der meest belanghebbende landen zitting zullen hebben. Molotof vroeg tot Woensdag middag 16 uur bedenktijd. John Ramsay, New Yorks spe cialist in het „kraken van brand kasten", war door een kleine on achtzaamheid in de gevangenis geraakt. Toen tijdens de oorlog de Ameri kanen op hun weg dior Europa nog al eens op brandkasten stuit ten, waarvan de eigenaars ver geten hadden de sleutels achter te laten, besloten zij de hulp van Ramsay's talent in te roepen. Ramsaij werd uit het cachot ge haald, naar Europa gezonden en aan het kraken gezet. Hoewel het sportieve element in de vorm van een loerende detective natuurlijk geheel ontbrak, hetgeen Ramsay's prestaties aanmerkelijk vertraag de, deed hij zijn werk, aldus zijn superieuren, uitstekend. Daarvoor kreeg hjj dan ook van de rechter gisteren een pluimpje. Die zelfde rechter was echter genoodzaakt Ramsay voor vnf jaar te doen op sluiten, daar hij de tijdens zgn diensttijd opgedane ervaringenin het burger leven verder wilde ontwikkelen en hierbij wederom een klein foutje gemaakt had Naar aanleiding van berichten meldende, dat in re<3ersknngen zou worden overwogen, de baring visserij ever enige dagen geheel stil te leggen, wegens het g.oot tekort aan koelhuisruimte, verne men we dat deze kwestie onder de reders inderdaad een punt van bespreking uitmaakt. Het is ech ter zeer de vraag of hiertoe, en bovendien zo spoedig, zou worden besloten. /s Om het „Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinei tegen verdere beschadigingen, veroor. zaakt door temperatuurswisselin gen te beschermen, zal voor dit fresco een glazen plaat worden aangebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1