Loon- en Prijsvorming kraakt. Parijse conferentie mislukt. Molotof's laatste critiek. KONINGIN ONTVANGT JONGEREN Omzetbelasting op onze levensmiddelen. ,'i STRIJD OM DE BROODPRIJS SUIKER, VERSNAPERINGEN EN ZEEP. Bouwvakarbeiders onbevredigd. Hongaarse hulde aan Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hoe de partijen TEGENOVER ELKAAR STAAN TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN Voedselsubsidie. Nog nieuw overleg. Ongedwongen gedachtenwisseling over jeugdproblemen. Producten welke in prijs stijgen. Walvislever Sigaretten niet vrij. k 69ste JAARGANG DONDERDAG 3 JULI 1947 No. 20355 België schaft ze af OUD-J OURNALIST BISSCHOP DE GROENTENPRIJZEN IN VENLO TELEURSTELLING IN DE V. S- BONNENLIJST VOOR VEERTIEN DAGEN NIEUWE BON VOOR SCHEERZEEP voor vitaminen- preparaten VLISSINGEN BEZORGD Stad krijgt teveel poesen GEVANGENEN BEZETTEN STAD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi* nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broers vest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur; J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur; H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp ■aanvrage btj de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het conflict, dat tussen de regering en de bakkers is ontstaan over de broodprijs, vindt in wezen zijn oorzaak in de strijd, welke de regering op het ogenblik voert om de huidige positie van loon- en prijsvorming te handhaven. Allerwegen wordt er geklaagd over de spanning tussen lonen en prijzen- Getracht moet dus worden overal waar zulks mogelijk is, de prijzen te verlagen, ten einde een zeker tegenwicht te vormen tegen de prijsstijgingen, welke mogelijk als gevolg van diverse factoren (o.a. de stijging van de wereldmarktprijzen van grondstoffen) optreden, op te vangen en/of dé huidige koopkracht van de lonen te verbeteren. Zo heeft men de laatste tijd kunnen lezen van een 'lichte verlaging van de kaSsprijs en de handhaving van de consumentenprijs van huisbrandkolen, bij gelijktijdige 'prijsverhoging voor de industrie. Door de Prijsbeheersing en de Nederlandse Bakkerij Stichting is enige tijd geleden een onder- Koek ingesteld naar de resultaten en de rentabiliteit in het tweede halfjaar 1946 van meer dan 200 bakkerijen in Nederland, welke geacht konden worden het ge middelde bedrijf van platteland, provinciesteden en grote steden te vertegenwoordigen. Onder ge middeld bedrijf wordt verstaan een omzet van 12 18 baaltjes per week op het platteland, 1825 baaltjes in een provinciestad en 25 A 50 baaltjes in een grote stad. jlet resultaat van dit onderzoek was volgens de Prijsbeheersing Sre1^lg' di£. roor de bedrijven, geacht konden worden de pormjüe kostprijs te vertegen woordigen, de winsten in verschei dene gevallen zeer groot konden Worden genoemd en in het alge meen de conclusie zouden recht vaardigen, dat in Nederland de bakkerij er met de huidige prij- Ken zeer behoorlijk van kan ko men. op baSls van de vastge stelde richtlijnen voor ondeme- P^fslonen, 4 pet. rente over het Kapitaal en 5 pet. winst kon wor den vastgesteld dat hierbovenuit extra winsten werden gemaakt. De vraag deed zich uiteraard Voor, in hoeverre deze extra win sten aanleiding konden geven tot een prijsverlaging en dit is na tuurlijk het twistpunt tussen de twee partijen geworden. Wat de regering wenst Prijsbeheersing en regerings- Instanties hebben zich bij de be sprekingen met de vertegenwoor digen! van de bakkers op het ptandpunt gesteld, dat voor het gehele land de subsidie op de broodprijs met 1 cent zou moeten worden verlaagd en dat daar naast in de grote steden nog een prijsverlaging van 1 cent zou moeten worden 'doorgevoerd, alles ten koste van de bruto winst marge van de bakkerijen. Uit een en ander mag, naar wij Vernemen, niet de conclusie wor den getrokken, dat het met de prijsbeheersing t.a.v. brood dus tot dusverre gebrekkig gesteld is geweest, omdat er extra winsten, resp. een gunstige rentabiliteit bU de bakkerijen zijn geconsta teerd. In feite is de gunstige ren tabiliteit voor een deel het gevolg van de prijsverhouding van bloem en groot brood (half en heel brood) en voor een deel te wij ten aan de gunstige resultaten van de verkoop van zg. klein brood (kadetjes en andere kleine broodjes), alsmede van andere artikelen ais gebak, beschuit, koek. Groot hrood beneden kostprijs? 111 het kort samengevat zijn de bakkSsmste a,rë"ument:en van de brnócPei.Verko°P van het zg. klein mXrtievte.aan sterke fluctuaties hangt in sterke St troot bi-onrt kwaliteit van het f' fitnr in w.i-^ordt dit laat- ste beter m kwahtelt. dan neemt de verkoop van de k'adeties etc sterk af. Op de winst van dé verkoop van klem brood mag men zich dus bij de prijsbepaling van het groot brood niet baseren. 2. Bij de verschillende bakke- -aen in dezelfde stad loopt de verkoop van het zg. klein brood sterk uiteen. In volkswijken is de verkoop gering of zeer gering, In betere wflken daarentegen groter. Ben h)n trekken voor de prijs van groot brood, gebaseerd op de winst op zg. klein brood, gaat dus niet aan. 3. Op het platteland is de om zet van zg. klein brood zeer ge ring. 4. De voorgestelde prijzen van groot brood zouden tot gevolg hebben, dat vele bakkerijen dit brood beneden de kostprijs zou den moeten gaan verkopen. Op grond van een en ander moet men de prijzen zo vaststel len, dat elke prijs zijn eigen kos ten goedmaakt, aldus de bakkers. Hiertegenover zijn de voor naamste argumenten van prijsbe heersing en regering: Al fluctueren de prijzen van zg. klein brood sterk, toch moet men wel in acht nemen, dat de prij zen piet voor eeuwig worden vastgesteld. Zou de omzet van zg. klein brood teruglopen, dan kan men prijsherziening van groot brood aanvragen. Een ge middelde prijs vaststellen, waar bij rekening wordt gehouden met dè winsten op andere artikelen in de branche, is geen nieuw ver schijnsel bij de prijsvorming. Voor vrijwel alle artikelen in de levens middelensector heeft men dit systeem. De prijzen van gort, koffie, thee etc. zijn voor elke fabriek, tussenhandelaar en detailhandelaar uniform, ongeacht standing en omzet. Noodzakelijke en luxe artikelen De Prijsbeheersing wil de voor naamste levensmiddelen zo goed koop mogelijk maken en desnoods een deel van de kostprijs hiervan laten dragen door meer luxe arti kelen. In de kruideniersbianche dekt de bruto winstmarge op sommige artikelen ook niet de Naar wij vernemen, zijn gisteren twintig punten op de textiel- kaarten V.A. 705 aangewezen, welke punten onmiddellijk geldig zijn. Geldig zijn verklaard de bon nen gemerkt „textiel Cl punt", „textiel C 5 punten", „textiel D 1 Punt" en „textiel D 5 punten". De bonnen .textiel C reserve" en „textiel D reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. gemiddelde kosten (bijv. bij boter, suiker), doch hogere winstmarge op andere artikelen vormt een compensatie. Ook hier dekt dus niet elke prijs de eigen kosten. De jamfabrieken krijgen bijv. voor een lage winstmarge op dit artikel een compensatie door een betere prijs voor vruchtenwijn en vruchtensappen. Voorts moet in aanmerking worden genomen, dat wat het platteland betreft, de geringe omzet van klein brood reeds verdisconteerd is in de ge- mgere prijsverlaging (n.l. slechts 1 cent), welke de regering aldaar tot stand wenst te brengen op grond van de resultatencijfers. Dit zijn kort samengevat de standpunten van beide partijen, die na de onderhandelingen uit elkaar zijn gegaan zonder tot overeenstemming te komen. Op het ogenblik dat wij het bovenstaande schreven, was door de regering nog geen beslissing over de broodprijs genomen. Volgens het Belg. socialistische blad „Le Peuple" heeft de com missie voor de economische coör dinatie besloten, alle regerings subsidies voor de levensmiddelen, die op de rantsoeneringstabel voorkomen, af te schaffen. Da nieuwe prijzen zullen met ingang van 1 Augustus worden toege past. Personen, wier jaarlijks in komen minder dan fr. 72.000 be draagt, zullen speciale huishoud- bons ontvangen, waarmede zij de prijsverhoging zullen kunnen op vangen. Door het schrappen dei- subsidies zal een jaarlijkse be zuiniging op de begroting wor den verkregen van ongeveer 4.500.000.000 francs. Z. H. Paus Pius XII heeft tot Bisschop van Malaga benoemd de Eerw heer Angel Herrera, die, nadat hij gestudeerd had te Ireiburg, hoofdredacteur was van de twee grote Spaanse dagbla den „El Debate" en „Ya", op 50-jarige leeftijd seminarist werd, waarna hij, 54 jaar zijnde, pries ter werd gewijd en zeven jaar later bisschop. Dit is wel een zeer merkwaardige loopbaan voor iemand, die reeds zijn spo ren had veidiend bij de Spaanss Katholieke Actie. Nader meldt men ons uit Venlo, dat de gisteren in ons blad ge noemde „afbraak"-prijzen voor peen, tuinbonen enz. de op de Venlose veiling geldende „op- houd"-prijzen zijn. Deze „op houd"-prijzen zijn door het cen traal bureau van tuinbouwvei lingen in overeenstemming met het bedrijfschap voor groenten en fruit vastgesteld in afwachting van een nadere regeling. Groen ten, die op de veilingklok deze prijzen met kunnen halen, wor den als doorgedraaid beschouwd. Te s-Gravenhage reed een auto door de pui van een café. Een kijkje van buiten en van binnen. De Woensdag gehouden vijfde vergadering van de drie ministers van buitenlandse zaken te Parijs heeft een uur en vijftien minuten geduurd. In nauw bij de conferentie betrokken kringen zegt' men, dat de besprekingen zijn mislukt en datt op korte termijn een Engels-Franse vergadering is te verwachten, waarop de gevolgen van de mislukking zullen worden besproken. De bedrijfsunie in het bouwbe drijf kwam Woensdag te Utrecht in vergadering bijeen teneinde de brief van de werkgevers-organi saties, omtrent welke dezer dagen publicaties in de pers zijn versche nen, te bespreken en haar hou ding ten aanzien hiervan vast te stellen. De bedrijfsunie consta teerde, dat door de werkgevers organisatie ten aanzien van enkele belangrijke punten een wat meer tegemoetkomende houding is aan genomen, doch dat het antwoord geen voldoende bevrediging heeft geschonken en nog niet tot oplos sing van de moeilijkheden heeft kunnen leiden. De bedrijfsunie bleek voorts van oordeel dat in verband met het grote lands- en bedrijfsbelang er alsnog een po ging dient te worden gedaan om binnen enkele dagen tot oplossing van de geschillen te geraken. Te Aan de voorgevelyan con- gebouw van het Hollandse con sulaat Ullöi-ut in Eudapest is een marmeren gedenksteen onthuia om de nagedachtenis te eren van i- p- Ph. ciinge Fledderus, die van 19ii tot 1946 consul-gene- dcr Nederlanden was m deze6Bi-i de onthulling van dankk= uetl^steen' Welke Uit fan door de burgerij y Lde hofest werd aangeboden, Voerde het woord de burgemees- x van Budapest, waarna de kinderen van de Julianaschool aan de Koningin Wiihelminalaan op voortreffelijke wijze in het Nederlands het Wilhelmus zon gen. De heer Fledderus jr., die zijn vader als consul opvolgde, dankte in het Hongaars voor deze hulde. Het opschrift van de gedem steen luidt: J- P- Ph. Clinge Fledderus ronsul-Ger.. der Nederlanden 1911 1946. zijn Uit zeeenriil/eljTuw heeft hij dank ba a heid von veJricht. Va, HnntroJ ,001 de redding het gehell vol® kinderen namens jJLBJ? %ol! nier aangebracht door de burgerij der hoofdstad. dien einde zal waarschijnlijk reeds Vrijdag een bespreking met de Stichting van de Arbeid plaats vinden, terwijl verder aan de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf is verzocht een be spreking In het begin van de vol gende week te beleggen. Molotof heeft op de vergade ring van Woensdag een lange verklaring afgelegd, waarin hij betoogde, dat het Frans-Britse voorstel Europa in twee groepen zou verdelen, hetgeen tot nieuwe moeilijkheden aanleiding zou geven. De regering van de sovjet-unie oordeelt het nodig, aldus Molotof, de regeringen van Engeland en Frankrijk te waar schuwen voor de gevolgen van een dergelijke stand van zaken. De kwestie van de hulpverle ning der V. S., waarvan in feite niets definitiefs bekend is, is voor de Britse en Franse rege ring aanleiding geworden om te trachten een nieuwe organisatie op te richten, die boven de Euro pese landen staat en zich met hun binnenlandse aangelegenheden wil bemoeien, zo zelfs, dat zij de ontwikkelingslijn wil bepalen, die door de voornaamste takken van industrie in deze landen moet worden gevolgd. Voorts maken Groot-Britan- nië en Frankrijk samen met de landen in hun nabijheid aanspraak op een overheersende positie in deze organisatie of in de zoge naamde „coördinatiecommissie" voor Europa, zoals het in het Britse ontwerp heet. Deze orga nisatie zou, zoals verzekerd wordt, zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van genoemde staten. Het is echter duidelijk, dat, gezien de taken van deze organi satie, of de coördinatie-commis sie, de landen van Europa hun vroegere economische en nationale onafhankelijkheid zouden verlie zen, omdat het in de kraam van zekere sterke mogendheden te pas komt. De Russische regering kan deze weg niet bewandelen en haar steun blijven verlenen aan voorstellen, die op 30 Juni tijdens deze con ferentie zijn gedaan. De Russiscne regering kan ook niet de buiten landse steun toejuichen, zoals de ze in het laatste Franse voorstel wordt afgespiegeld. Wanneer net streven in de eerste plaats is ge richt op het zichzelf behelpen van Europa, de ontwikkeling van zijn economisch potentieel en de uitwis seling van goederen tussen de lan den onderling, is dit streven in overeenstemming met de belangen van de Europese landen. De Rus sische delegatie is van mening, aat Taf. nationale initiatief van ied.i land op de eerste plaats moet ko men. De speculaties op buiten landse steun op de tweede plaats. De sovjet-unie heeft altijd voorna melijk op haar eigen kracht gere kend". De Sovjet-Unie heeft ook be zwaar, wijl de Brits-Franse voor stellen geen oplossing inzake Duitsland aan de hand doen. Ten aanzipn van Duitsland wordt in de westelijke zóne nog steeds het federalisme nagestreefd in'plaats van de vestiging van een alge mene Duitse regering, die beter de noden van het Duitse volk zou kunnen lenigen. Dit is niet te verenigen met het herstel van Duitsland als een democratische eenheidsstaat temidden van een familie van vredelievende Euro pese volken. Volgens Molotof zou het Brits- Franse plan Europa slechts in twee kampen verdelen en de Amerikaanse credieten zouden er niet toe leiden, dat Europa ge holpen wordt maar enkel tot ge volg hebben, dat bepaalde Euro pese landen uitgespeeld worden tegen bepaalde andere".' Een Russische woordvoerder Op de foto de huidige consul de heer Fledderus jr. naast de zo juist onthulde gedenksteen. Voor het tijdvak van 6 t/na. 19 Juli zijn de volgende bonnen aan gewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 707 (serie G) G-01 brood 800 gram brood G-02 brood 400 gram brood G-01 boter 125 gram boter G-02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet G-01 melk 4 liter melk G-03, G-05 melk 7 liter melk G-01 vlees 100 gram vlees G-02 vlees 200 gram vlees G-01 algemeen 200 gram kaas G-02 algemeen 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram chocolade of suikerwerk G-03 algemeen 225 gram huis houdzeep; of 180 gram toi letzeep G-04 algemeeD 250 gram zachte zeep G-01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet G-03 reserve 1600 gram brood G-04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet G-05 reserve 200 gram kaas G-06 reserve 800 gram brood G-07 reserve 125 gram boter Bonkaarten Kd, Ke 707 (serie G) G-ll brood 800 gram brood G-ll boter 250 gram boter G-12 boter 125 gram margarine of 100 gr. vet G-13, G-15 melk 12 liter melk G-ll, G-12 vlees 100 gram vlees G-ll algemeen 100 gram kaas G-12, G-13 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk G 14 algemeen 225 gram huis houdzeep of 180 arr. toilet zeep G-15 algemeen 250 gram zachte zeep G-16 algemeen 500 gram bananen voorinleveringsbon) G-13 reservé 800 gram brood G-16 reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits G-17 reserve 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep G-18 reserve 250 gram zachte zeep Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 707 G-21 brood 800 gram brood G-21 boter 250 gram boter G-22 bote 250 gram margarine of 200 gram vet G-21 melk 5 liter melk G-21 Vlees 300 gram vlees G-22 vlees 100 gram vlees G-21 kaas 200 gram kaas G-21 eieren 5 eieren G-21 suiker 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop en1.. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Versnaperingskaarten enz. Qb, Qc 707 G-33 versnaperingen 200 gram chocolade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. G-36 versnaperingen 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen voor bananen moe ten uiterlijk op 12 Juli bjj een handelaar worden ingeleverd. De aflevering zal plaats hebben naar mate de bananen aangevoerd wor den. Op de bonnen voor huishoud zeep is in den vervolge naar keuze verkrijgbaar: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. De geldigheidsduur van de bon nen E-03 vlees voor 1 lbs (ca. 450 gram) meat and vegetables is verlengd t/m. 2 Aug. De niet-aangewezen bonnen van serie F kunnen vernietigd worden. De aanwijzing van suikerbonnen Met mgang van heden zal, ten einde de detaillisten in de gele genheid te stellen hun zaken voor vacantie te sluiten, tot einde Aug. eenmaal per veertien dagen een bonnenlrjst worden gepubliceerd. In verband hiermede zijn in de bonnenlijst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperin gen en zachte zeep opgenomen, welke eerst volgende week aan gewezen zouden moeten worden. Dit betekent momenteel een ver ruiming voor de consument, om dat hij een week eerder de be schikking krijgt over zijn suiker- rantsoen. Men dient er echter re kening mee te houden, dat op 28 Augustus de wekelijkse bonaan- wijzing hersteld zal worden en de suikerbon dan weer een week la ter, dus op 4 September komt. De bon van 14 Augustus geeft dus een suikerrantsoen, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suiker rantsoenering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewe zen, geldig zjjn voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te doen verlopen, zal dit echter een bon worden voor 750 gram, terwijl de bon voor 500 gram dan op 4 September komt.. Op 18 September volgt dan weer een bon voor 750 gram en op 2 Octo ber een bon voor 500 gram vol gens het bestaande schema, Tussen 3 cn 19 Juli moet bon „tabak 2 reserve" der tabaks- kaart worden ingeleverd. Op deze bon zal een rantsoen scheerzeep worden afgeleverd, zodra de detaillist bevoorraad is. Manne lijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in bezit zijn van een taba :skaart moeten zich op nader te bepalen dagen tot de distributiedienst wenden met hun tweede distributiestamkaart, waarop hun een rantsoenbon voor scheerzeep wordt verstrekt. zeide, dat Molotof heden naar Moskou zou terugkeren. Vernomen wordt, dat Groot- Britannië en Frankrijk zich verder, in samenwerking met alle Europese landen, die dit eveneens willen, zullen inspan nen om een antwoord té ver schaffen op het plan-Marshall, den verzameld en aan de Ame rikaanse regering worden ver- Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Bevln, en z(jn Franse collega Bidault vandaag overleg zul len plegen. De minister van buitenlandse zaken der V.S., George Marshall, heeft geweigerd, commentaar te leveren op de mislukking der con ferentie te Parijs. Amerikaanse autoriteiten be tuigden intussen officieus hun „diepe teleurstelling". Men koes tert nog enige hoop, dat de Sow- jet-Unie zal meewerken, wanneer de plannen eenmaal uitgevoerd worden. Ook de algemene secretaris van de Verenigde Naties. Trygvr Li», verklaarde, zeer geschokt te zijn door het uitblijven van een resul taat te Parijs. uezer dagen ontving H.M. de Koningin op paleis het Loo acht jongeren om met hen van gedachten te wisselen over wat er omgaat in de Ned. jon- gerenwereid en te vernemen, hoe de jongeren zich voorbe reiden op de taak, welke zij straks in de Ned. en Europese samenleving hebben te ver richten. Er ontwikkelde zich een leven dige en belangwekkende discus sie, die enkele uren duurde. De jongeren vertelden H.M. welke moeilijkheden zich thans voor doen in jeugdland, met welke pro blemen geworsteld wordt en in welke richting naar hun mening het jeugdvraagstuk dient te wor den aangepakt. Uitvoerig werd stilgestaan bij de nood, aie er heerst onder de jeugd en in het arbeidsleven, met name bij de problemen beroeps keuze en scholing, bij het werk onder de grote-stadsjeugcï en de sfeer waarbinnen de verschillen de Ned. jeugdgroepen thans leven en werken. Hierbij werd ook gesproken over de jonge landgenoten, die thans onder de wapenen zijn. H.M. bleek diep mee te leven met onze militairen, niet het minst met hen, die naar Indone sië gingen. Hoogtepunt van de bespre king was stellig het gedeelte, dat gewild was aan de vorm geving van de toekomst van de jonge generatie en aan het Nederland en Europa van mor gen. H.M. nam met grote belangstelling kennis van de gedachten die t.a.v. deze vra gen door de jongeren naar voren werden gebracht. De discussie bewoog zich hierbij over een zeer breed terrein. Dit moge blijken uit enkele punten die o.m. aan de orde kwamen: hoe voorkomen we werkloosheid in de toekomst, wélke positie zal de jonge vrouw innemen bij het grote werk dat komt, wat is de taak van de voorhoede van het jonge ge slacht, welke geestelijke krach ten zijn nodig om de nieuwe realiteiten te beheersen. Het gesprek had een onge dwongen kararter. Van een offi ciële audiëntie was zeker geen sprake. De enige aanduiding, die klopt is: De Landsmoeder sprak met enkele jongeren uit het nationale huisgezin. Zij luisterde aandachtig naar wat hen en zo talloos veel jongeren bezighoudt. Zij hifof,cerdcai uw „oiOcie en was midden onder hen. Bij het afscheid was het geen frace, toen werd gezegd: „Majes- Sedert Juli is de omzetbe lasting gewijzigd. Dit heeft voor verschillende artikelen met na me voor verwerkte prodneten van de akkerbouw en enige uit import verkregen goederen, tot prijsverhoging geleid, hetzij voor fabrikant, handelaar of consnment. In het algemeen moet de ver hoogde omzetbelasting uit de be staande winstmarges worden be streden: slechts in gevallen, waar in bij de tot 1 Juli jl. geldende prijzen de marge geen ruimte heeft geboden, is de verhoging van de omzetbelasting in de con sumentenprijs doorberekend en kan het als gevolg van afronding verkregen surplus dienst doen als correctie op een te krappe winst marge, hoofdzakelijk ten behoeve van de detaillist. Blijkens het Voedselvoorzie ningsblad van 30 Juni, waarin de door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening goedgekeurde wijzigingen der desbetreffende prijzen verordenin gen van de onder het hoofdbe drijfschap voor akkerbouwpro ducten ressorterende bedrijf schappen zijn afgekondigd, heeft de prijsverhoging betrekking op de volgende producten: koffie- stroop (2 cent voor een zakje van 125 gram: de prijs van koffie- stroop in blikverpakking blijft ongewijzigd), maizena (1 cent p. pakje van 200 gram), kunstho- ning (1 cent per verpakkings- eenheid van 450 of 500 gram) zelfrijzend bakmeel (1 cent per pak. behalve in 200 grams ver pakking. waarvoor de prijs onge wijzigd blijft), havermout (1 ct. per 500 gram); vermicelli en ma caroni (voor het uitgewogen ar tikel 1 cent per 200 gram. voor het verpakte artikel blijft de prijs onveranderd), synthetische azijn (1 cent voor een fles van driekwart liter inhoudt, cacao poeder (1 cent per 100 gram. Daarnaast is de marge voor de detailhandel gewijzigd voor bon bons (z.g. gevuld wichtgoed». welke daardoor 1 cent per 100 gram duurder worden), huishoud- chocoladepasta en chocoladepasta (1 a 2 cent per verpakkingseen heid van 450 of 500 gram), koffie '8 cent per kilogram voor de duurste. 4 cent per kilogram voor de goedkoopste kwaliteit), thee 10 cent per 500 gram voor de beste kwaliteit; voor de andere kwaliteiten naar verhouding met dien verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwaliteit onge wijzigd blijft. teit, in Uw rede op de Woeste Hoeve verklaarde U met de warmte van Uw hart achter ons te staan. Wij geloofden dit. Nu hebben wij het bevestigd gevon den. Wij zullen het overal aan onze leeftijdgenoten zeggen". H.M. de Koningin gewaagde in haar sl woord van de ontzag lijke verantwoordelijkheid, die Nederlanc draagt en de omvang rijke taak, welke de jongeren te vervullen krijgen. Met nadruk getuigde Zij hierbij van haar vertrouwen, dat de jonge lich- I ting in hechte samenwerking met de ouderen het uiterste zal geven er haar gevallen kameraden niet zal willen beschamen. De bespreking werd onder- br en door de koffiemaaltijd, die H.M. de Koningin, vergezeld van ha; particulier secretaresse, mej. Geldens, en haar hofdame, mevr. 3 Beaufort, met haai- jonge asten gebruikte in de ridderzaal van het oude Loo. Ook aan tafel werd levendig ge praat. H.M. vertelde enkele her inneringen aan Engelandvaar der die haar bezochten en aan het Londen van de oorlogsjaren. Mej. Geldens maakte de gehele bespreking mee. Naar wij vernemen heeft de N.V. Philips van Houten te Weesp de levers aangekocht van de door de Willem Barendsz gevangen walvissen. Deze levers zijn zeer rijk aan vitamine A. Genoemde N.V. zal de vitaminen van deze levers gebruiken voor vitamine preparaten voor mens en dier. Het vriendelijke geschenk van een Amerikaanse dame, die de stad Vlissingen wilde helpen in haar herstel door het schenken van enkele poesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voorbeeld te volgen. In verschil lende plaatsen van ons land or ganiseert men thans katten- inzamelingen voor de geteisterde stad op Walcheren. Zelfs op een der departementen hopen de poesen voor Vlissingen zich op. Dir alle vevult. ondanks de waardering, die men koestert voor de blijken van medeleven, de Vlissingse bevolking wel met enige bezorgdheid. De burgem. verzekerde ons, dat er van een tekort aan deze nuttige huisdie ren geen sprake is. Integendeel, Vlissingen verheugt zich in een respectabel aantal vertegenwoor digers van het poesengeslacht, reden waarom de plaatselijke overheid een beroep wil doen op de Ned. bevolking om haar gul heid te dezen opzichte te staken. Volgens berichten uit Manilla, hebben 40 zwaargewapende ont snapte Philippijnse militaire ge vangenen op het eiland Mindoro zich meester gemaakt van de hoofdstad Capalan. 130 K.M. ten Zuiden van Manilla. Zij zouden de gouverneur en ge meente-ambtenaren als gijzelaars gevangen genomen en de militaire en burgerlijke politie ontwapend en gearresteerd hebben. Naar wjj vernemen, bestaat er geen enkele grond voor de be richten, als zouden met ingang van 1 September a.s. alle tabaks artikelen bonvrij worden. De sigaretten en kerftabak blijven ook na die datum op de bon. De steiger om de Sint Laurenstoren te Rotterdam, waarvoor burgemeester Oud op de opbouwdag de eerste schroef heeft vastgedraaid, en welke dienen moet om de mogelijkheid tot restauratie te onderzoeken, heeft het hoogste punt bereikt. De toren in zijn frêle steigers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1