HULP AAN VERSCHEURD EUROPA Steeds de twee werelden Katholiek 'n eeuw geleden I 1 émJ^mÜF Buitengewoon Pensioen voor verzetslieden Wereldtennis te Noordwij k DE PARIJSE CONFERENTIE eerberichti m m m f# m Nog kleine verbeteringen Tourrijders „aan de wandel Cricket Engeland-Zuid Afrika Pékinéwordt nog altijd gedragengelukkig! Sport varia De afzijdigheid van Moskou RUIT NIEU WT JES pp IP Geloofstyrannie in de school Le Sage ten Broek als X 118 Overzicht Tweede Kamer WOENSDAG 9 JULI 1947 PAGINA Wat er te bereiken valt volgens Bevin ^en keur van kleuren en dessins. MAN DOOR EXPLOSIE GEDOOD TELEVISIE IN HET VATICAAN Later tijdelijk weer- j verbetering SCHAAKRUBRIEK WM Wzm WM. wm. WM mm mt? mm ÉH ÉH rebel Hfmm. 'Wm wm 'iH wM gP Sli STAATSLOTERIJ Trekking van 9 Juli. Prijs van 20.000 no. 7952; 2.000 no. 7786; 1.500 no. 2444; 1.000 nos. 12149 en 21957; 400 nos. 9464, 1530, 11165; 200 nos. 7926 en 9097; 100 nos. 7128, 10400, 17404, 7054, 11519, 12669, 19345, 10567 en 15487. JANSSEN HAD EEN' INZINKING WATERPOLO-HOOFD- KLASSE MAASBODE—TROUW 3—2 DERDE TEST WEDSTRIJD SUCCESSEN VOOR DE BUITENLANDERS Scores van de derde dag tint. (Hnu 0 b Esmfr) Als morgen de lijst van de deelnemers aan de op Zaterdag a.s. te Parijs beginnende-conferen tie over het plan-Marshall zal worden gepubliceerd, zal, tenzij volkomen onverwacht nog een volslagen wijziging in de situatie optreedt, blijken, dat de splitsing WestOost bijna tot de uiterste consekwentie is doorgevoerd. Waarschijnlijk zal Tsjechoslowa- kije het enige land van de Ooste lijke groep zijn, dat aan de Parij- •e conferentie-tafel zal aanzitten; maar dit land is in de gelukkige omstandigheid, dat het nog tame lijk zelfstandig zijn eigen koers kan bepalen. In dit opzicht is het veel vrijer dan bijv. Polen of Fin land, terwijl de Westerse oriënte ring er op een belangrijke en in vloedrijke bevolkingsgroep steunt; als Slavisch volk voelen de Tsje chen zich nauw aan de Russen verwant, terwijl zij anderzijds door hun gehele cultuur en gees telijke instelling zeer intense aan sluiting op het Westen hebben. Meer dan enig ander land in de nabijheid van Rusland zijn zij, ma terieel en geestelijk, in beide rich tingen belanghebbend. Hoezeer men ook deze splitsing van Europa in twee ideologische fronten kan eh moet betreuren, feit is nu eenmaal, dat zij bestond en bestaat; in de volle werkelijk heid van het internationale leven kende ons verscheurde Europa sinds Öe bolschewistische revolu tie van 1917 deze toestand. En zelfs tijdens de gemeenschappelijk gevoerde strijd tegen het bruine en zwarte fascisme van Hitier en Mussolini, bleef de tegenstelling tussen het rode fascisme van Sta lin en de Westerse democratie on verminderd voortbestaan, zich uitend in een grenzenloos weder zijds wantrouwen, in de diepe- overtuiging dat de nederlaag van Hitier niet de eindbeslissing was, doch deze veeleer ligt in 'n verre, misschien zeer verre toekomst. De twee werelden, die hier te genover elkaar staan, hebben ieder een eigen taal, een eigen De vraag, wie de komende oogst zal binnenhalen, vormt het onderwerp van een radio voordracht, die de heer J. Melse, hoofdinspecteur van het bureau oogstvoorziening, 11 Juli a.s. te 19.15 uur over de zender Hilversum 2 zal houden. De Staatscourant van Dinsdag bevat: een beschikking tot wijzi ging van de deviezenbeschik- king grensarbeiders België 1947; een beschikking in zake wijzi ging tarieven van kosten,, welke door de Ned. Bank in rekening worden gebracht; voorts prijzenbeschikkingen vlakglas 1947. levertraan 1947, geimporteerde boeken 1947, ge- importeerde tijdschriften 1947, „utility" wollen stoffen 1947, geimporteerde electrotechnisch installatiemateriaal 1947 en ge importeerde electrische huis houdelijke artikelen 1947. Te Zwartsluis is de nieuwe groote schutsluis ter vervanging van de door de Duitsers ver nielde sluis, in gebruik geno men. Volgende maand wordt ze voor alle scheepvaart openge steld. Schepen tot 1000 ton kun nen erdoor Meppel bereiken. O Donderdag a.s. zal te Den Haag de Nederlands-Belgisch-Franse commissie voor het haventrans port en het havenbedrijf bijeeh- komen. Van 27 Juli tot 2 Augustus a.s. zal het 32ste wereldcongres voor Esperanto te Bern worden gehouden. Aan het congres zul len 31 landen met 1500 afge vaardigden deelnemen. O De Perzische minister-president heeft medegedeeld, dat met in gang van 9 Juli in Teheran de staat van beleg wederom zal gelden, in verband met een te gen de regering ontketende actie. Generaal Ahmaidi is ont slagen als minister van oorlog. De redenen hiertoe zijn nog niet bekend. O Volgens een bericht van Radio Vaticaan heeft de Griekse minis ter Georges Papandreou stappen ondernomen voor het weder aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen de Griekse regering en het Vatioaan. De Paus heeft de bisschop van Bagdad, mgr. Duchayla, be noemd tot apostolisch delegaat in Irak, ter vervanging van mgr. de Jonghe d'Ardoye, die, zoals gemeld, benoemd is tot apostolisch delegaat in Indone sia te Batavia. terminologie, een eigen gedachten- gang. Daaruit ontstaat vaak een verwarring, welke het de twee partijen onmogelijk maakt elkaar te begrijpen. Zij staan tegenover elkaar en komen steeds scherper tegenover elkaar te staan: en in zeker opzicht is het misschien be ter dat de scheidingslijn duidelijk wordt getrokken dan dat men el kaar voortdurend misverstaat, moedwillig of automatisch, met al le gevaren welke daaraan zijn verbonden. Wellicht zal men van over de scheidingslijn makkelijker spreken en onderhandelen d.an wanneer men samen aan de con ferentietafel zit. Overigens zullen weinigen ver wacht hebben, dat Moskou het Marshall-plan vlot zou aanvaard hebben; veeleer kon men op een weigering rekenen. Rusland zou gaarne een grote Amerikaanse le ning krijgen; het heeft deze hard en hard nodig; maar bij de onge breidelde nationaliteitsdfift en de onbeperkte souvereiniteitsdrang van Moskou kon men weten, dat het de afhankelijkheid, welke een crediet hoe dan ook schept, zou verafschuwen; en voor zijn satel lieten zou een dergelijke afhan kelijkheid de slaafse gebonden heid aan Rusland verzwakken en op de duur waarschijnlijk vernie tigen, waardoor de veiligheidsgor del, welke het rond zijn eigenlijk territoir heeft aangelegd geleide lijk in andere handen zou over gaan. Daarom moest Molotof, als hij de communistische politiek wel ke de laatste dertig jaren conse- kwent en onverzwakt is gevoerd, niet wilde doorbreken, het plan- Marshall, zoals dat overigens ge heel overeenkomstig de Ameri kaanse opvattingen door Bevin en Bidault werd begrepen,verwerpen. De Westerse staatslieden toch wil den een schema voor Europa's herstel opstellen, in die vorm, dat eerst zou worden bestudeerd, wat de Europese landen zelf kon den doen om tot nieuwe welvaart te komen, en vervolgens welke steun de Verenigde Staten aan deze gemeenschappelijke krachts inspanning zouden moeten verle nen. ïlaar juist dat karakter van ge meenschappelijkheid, dat zich over het ijzeren scherm heen zou uit strekken, schrikte Moskou af. Want dat betekende niet alleen, dat Rusland en zijn satellieten de gezegelde boeken zouden moeten openen maar ook, dat zij hun hulpbronnen ter beschikking van allen zouden moeten stellen. En dit laatste wil Rusland juist niet; want wat het buiten de eigen be hoeften nog over heeft, moet als basis voor de eigen Russische po litiek dienen; daarmede wil het zijn satellieten en eventueel nog andere staten in zijn greep hou den of krijgen. Evenals Wash ington, zij het onuitgesproken, voorwaarden aan zijn hulpverle ning stelt dit geschiedt auto matisch zo is dat ook bij Rus land het geval: de satellietstaten weten er het hunne van. Niettegenstaande misschien zelfs gedeeltelijk ten gevolge van alle geleide economie leeft onze wereld in een volslagen chaos. Daaruit geraakt men niet meer los, als men alleen zijn klei ne ik met zijn kleine omgeving ziet; het grote belang van het Marshall-plan ligt o.i. juist hierin, dat het veel bredere perspectie ven opent, hoe breder en omvat tender deze zijn, des te groter is de kans, dat men een uitweg be speurt en daardoor het vertrou wen, in zich zelf en in anderen, te rugkrijgt. Eerst op dat ogenblik kan de wereld omhoog gaan, naar een nieuwe welvaart. Ernest Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de vooruit zichten voor het slagen van de komende conferentie te Parijs thans zeer gunstig zijn. De conferentie kan een enorme bij drage leveren tot de eenheid onder de volkeren van Europa. Europa is bezig dood te bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken, moet men alle ideolo gische vooroordelen laten varen. Wij zullen een zo goed mogelijk schema opstellen, aldus Bevin, in samenwerking met hen, die wil len samenwerken, terwijl wij de deur open houden voor hen, die nog aarzelen. Wij moeten niet met spitsvondigheden komen en vra gen: „wat houdtdat plan nu eigenlijk in?" Wij hebben beslo ten, dat we er gebruik van zul len maken. Te zeggen, dat we Europa verdelen is onzin. Elk land kan vrijwillig meewerken en opgeven, wat het kan produceren en in de „pool" kan inbrengen, teneinde elkaar te helpen. Het enige wat men kan doen is met geduld en overleg een vast omlijnde en correcte politiek voe ren om het gestelde doel te be reiken. Ned. vertegenwoordiger. Naar wjj van officiële zijde ver nemen, ligt het in de bedoeling van de minister van buitenlandse zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetselaer van Oosterhout, de s ROTTERDAM. WALENBURGSRWÉÖ SEIJBRLANDSCHELAAN 1278 aanstaande Parijse conferentie in zake het plan-Marshall bij te wonen. De Zwitserse regering heeft be sloten de uitnodiging om deel te nemen aan de te Parijs te houden conferentie over 't plan-Marshall te aanvaarden, met het voorbe houd, dat de conferentie een zui ver economisch en geen politiek karakter zal dragen. Bulgarije doet niet mee De Bulgaarse regering heeft gisterenavond in een officieel com muniqué medegedeeld, dat Bulga rije niet zal deelnemen aan de conferentie van Parijs. In 't communiqué wordt gezegd: „Bulgarije is reeds begonnen met het uitvoeren van een eigen plan voor economische heropbouw. Wanneer de door de initiatief nemers van de conferentie voor gestelde organisatie ingesteld zou worden, zou het economisch pro gram van de regering moeten wor den herzien, tefwijl de uitvoering ervan zou worden belemmerd door particuliere belangen van zekere mogendheden. Hedenmorgen is in café Suisse te Breda een zuurstofapparaat door onbekende oorzaak uit elkaar ge sprongen. De 21-jarige L. de L„ die boven het café woonde en van plan was naar zijn werk te gaan, werd op slag gedood. Gisteren werden de werkzaam heden hervat voor het aanbren gen van een televisie-installatie in de pauselijke vertrekken van het Vaticaan. Binnenkort zal de Paus in de zaal van het Con sistorie een van de experimenten bijwonen, welke zal bestaan in het overbrengen van de stand der herstelwerkzaamheden aan de kerk van de H. Eugenius. Weerverwachting medegedeeld j S door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Aanvankelijk nog op vele plaatsen regenbuien, later vooral aan de kust tijdelijke t opklaringen, iets minder koud; j meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 10 Juli: Zon op 4.31 uur, on- S der 20.59 uur; Maan op 24.13 uur, onder 11.48 uur. (Schaakredacteur: P. A. Koefsheid, Noorderhaven kade 16a, Rotterdam) DE ï>ROBLlSMEN VAN DEZE WEEK. Voor de meeste oplossers zal deze collectie er ingaan, alsof zij een zacht eitje te verwerken hebben. De opgaven zijn aantrekkelijk, waartoe de bevallige opstelling het hare bijdraagt. Oplossingen over drie weken. No. 6277. J. K. BLOM Jr. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. üSü (IV. De school was de plaats, waar onze voorouders tijdens de ver drukking het felst en het diepst werden gegriefd. Hier werden ze getroffen in hun kinderen. Van de kleine katholieken werd daar toch niets minder gevraagd, dan dat zij gedurende de schooltijden hun ge loof verzaakten. Met bedreigingen en zeer zware straffen werd dit geëist. Doch vaak verzetten de vrij heidminnende harten van deze jeugdige Nederlanders zich dapper tegen deze tirannie. Meermalen was dan ook die onrechtvaardige eis oorzaak van scènes in de klas. En zo zeer maakten deze tonelen ook indruk op de protestantse medeleerlingen, dat zij op verge vorderde leeftijd zich deze con flicten nog levendig herinnerden. De protestantse scholier Joachim Le Sage ten Broek is in zijn schooltijd te Rotterdam er meer malen getuige van geweest. Veer tig jaren later schrijft hij: Het heugt ons nog, hoe onder het voormalige Gouvernement catho- lijke kinderen gedwongen wierden om in dpn Bijbel te lezen, om ge reformeerde gebeden op te zeggen, om psalmen te zingen naar de be rijming en op de wijze, bij de Ge reformeerden in gebruik enz.: wie zulks weigeren durfde, werd' ge- ■traft, en dikwijls zeer zwaar ge straft. Wij hebben destijds dikwijls zulke kleine belijders ontmoet, die, ondanks alle kastijdingen, immer moedig bleven weigeren te doen, wat de Kerk hen verbood". Zonder gevaar voor hun geloof konden de katholieke kinderen deze scholen niet bezoeken. Doch het ergst waren er de kinderen der armen aan toe, die in een weeshuis of gesticht moesten worden opge voed. Zonder steun van ouders of familie vertoefden zij daar jaren in een aan hun geloof vijandige omgeving. Daar de wet vrijheid van godsdienst waarborgde, spoor de Le Sage in al zijn geschriften de katholieken aan om scholen te stichten. De zorg voor de wees- en gestichtskinderen nam hij zelf op zich. Le Sage, die in deze dagen notaris te Loosduinen was, koopt met steun van enkele vermogende vrienden het uitgestrekte landgoed „Meer en Bosch", welke hij inricht tot een opvoedingsgesticht. Met de regering van Koning Willem I komt hij hierdoor in grote moeilijkheden. In deze stichting zag men niet minder dan een poging om een seminarie op te richten, waartegen de regering zeer sterk gekant was. Daar Le Sage door de oprichting van de Katholieke Maatschappij en deze stichting bij de regering als ver dacht persoon stond aangeschre ven was de dag niet ver meer, dat hij als rebel, een vijand van zijn volk, op Meer en Bosch zou wor den gearresteerd en gevankelijk naar Den Haag gevoerd. In No vember van het jaar 1826 ver scheen van zijn hand een artikel, dat aan de regering het recht ontzegde over de opvoeding v«n de jeugd. Dit recht was: le. strij dig tegen de leer der Katholieke Kerk; 2e. tegen de Grondwet van het Koninkrijk. Dit artikel werd beschouwd als een aantasting van de rechten van de Kroon en in de vroege morgen van de 23 Aug. 1827 werd Le Sage nauwelijks hersteld van een zware ziekte, in zijn woning te Loosduinen gear resteerd en voor de rechter van Instructie te 's-Gravenhage ge bracht. Volkomen gerust op de vrijheid, welke de Grondwet een ieder vergunt, om zijn mening, door middel van de drukpers te openbaren en overtuigd van de zuiverheid zijner bedoelingen, ging hij welgemoed op weg. Bij aankomst in Den Haag werd hem dadelijk een verhoor afgenomen, maar de emotie greep hem zo zeer aan, dat hij na verloop van enige uren, moest verzoeken, het ver hoor af te breken. Het verzoek werd ingewilligd, doch het be vreemdde hem niet weinig, dat hij in bewaring moest blijven. Naar de Gevangenpoort overgebracht vernam hij, dat zijn zaak als mis daad tegen de Staat beschouwd werd en dat hij nog lang kon du ren. Des namiddags kwam hij weer in verhoor. Toen eerst be greep hij ook waarom hij was ge- arresteerd. Hij stond perflex. Dat had hij nimmer bedoeld, daaraan I had hij zelfs nooit gedacht. Zo zeer greep deze beschuldiging hem aan, dat hij, op zijn kamer- tje teruggekeerd, na afloop van I het verhoor, het vaste voornemen maakte om voortaan niemands oogmerken meer te beoordelen daar het een mens niet gegeven is. in het hart van zijn medemens te zien of zijn bedoelingen te br oordelen. A. VAN PIER. No. 6278. J. J. P. A. ZEILBERGER en M. D. L. ARTZ. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 6270. J. J. P. A. ZEILBERGER en M. D. L. ARTZ. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN, No. 6267. 1. Df7—g6 dreigt Dg6—g4 mat. 1. Dh5 of 1. Dh7 stranden beide op 1. Pf5—g3:. Een gecompli. ceerde opgave waarbij men niet verbaasd staat als lom&nci u schrijft, dat hij zo vruchteloos met de oplossing heeft getobd. No. 6268. 1. Tf4—b4 dreigt 2. Tb4—b7 enz. 1, Ral—e5 2. Tb4—e4, een leuk antwoord. Direct 1. Te4 weer legt zwart door Re5 en nu heeft wit geen afwachtingszet. No. 6269. 1. a5a6 om de pion op a8 tot dame of toren te doen promoveren. Zwart kan nu door zijn toren fl op de f-lljn te laten spelen Ddl laten volgen, waarna nu het torenduel ontstaat. 1 Tf2, Tf3, Tf4, 2. Td2, Td3, Tdi enz', l. Th72. Td5 enz. Probeert men 1. Td7 dan pareert zwart dit door 1Tdl enz. Het nut van 1. Kb6: zien we niet ki De goede oplossingen'van no. 6267, 6268 en 6269 zonden ons N. L. Coene, Den Haag; A. O. Hoyng, Veghel; C. v. d. Kroft, Honselersdtjkkap. J. de Nljs, Groesbeek; E. v. Onzen, Arnhem; F. PUls, Maashracht; H F. Verhel), Breda; C. v. d. Weide, Rotterdam; H. G. Wemeke, Breda. M. Bergsteln, Geleen no. 6268 en 6269; Alb. Smits, Den Haag, no. 6267 en 6268; D. F v. Enthoven, Amsterdam, en C. J. Lutz, Rotter dam, no. 6269; G. v. Lin,' Boekei, no. 6268; H ,v. d. Poel, Zoeterwoude, no, 6267. 6 Deze rommelige Kamer-dag was, afgezien van extra stemmingen en allerlei klein goed, verdeeld over twee belangrijke ontwerpen ,en droeg duidelijk de sporen van de onder hoge druk gevolgde verbrokkelingsmelhode, waarop wij gisteren doelden. In de ochtend- en avonduren kwam het pensioen-ontwerp voor invalide verzetslieden en de nagelaten betrekkingen der illegale strijders aan de orde de discussies op de middag waren gewijd aan de wijziging van de Leerplichtwet, waarbij vooral de tijdelijke opheffing van het 8e leerjaar opgeld deed. Alleen met de eerstge noemde wetsvoordracht is de Kamer op de stemmingen na klaar gekomen. Zij strekte tot eindelijke afdoe ning van de ereschuld, die Neder land nog altijd heeft tegenover degenen, die in bange tijden be reid bleken zich geheel voor de nationale zaak in te zetten. Of wij ons van deze ereschuld kwijten in het kader der „verzorgings"-ge- dachte dan wel in de vorm van een recht op onvervreemdbaar pensioen waarover ijverig werd gedebatteerd lijkt ons niet van overwegend belang, mits.... met milde hand voor de betrokkenen wordt gezorgd. Wat er aan die royaliteit ook in de ogen der Kamerleden ont brak, is nog eens extra in de be sprekingen tot uiting gebracht. De etappe Nice-Marseille is er bijna nooit een, waarop belang rijke dingen gebeuren. De renners plegen de rit langs de Middelland se Zee als een gezondheidswande lingetje te beschouwen, waarbij zij hun krachten sparen voor wat nog komen gaat. De candidaten voor de eerste glaats, te weten Vietto, Camelllni, ;rambilla en Ronconl, bleven dan ook de gehele dag braaf bij elkaar. Toch gebeurde er wel Iets, zij het dan niet van rechtstreeks belang voor de eerste vier plaatsen in de algemene rangschikking. Want de Franse equipe-leider Venon deed een zeer tactische zet, om de po sitie van de ploeg in het landen- klassement te verbeteren. Hij gaf aan Fachleitner opdracht een ont snappingspoging te wagen, erop speculerend, dat de Italianen angstvallig bij Ronconi zouden blijven, die wel veel van Vietto en Camellini, maar op dat moment weinig of niets van de lager ge plaatste Fachleitner te vrezen had. De berekening kwam uit en zo arriveerde Fachleitner als eer ste op de Marseillanse wielerbaan met 8 min. voorsprong op Rémy, bijna 15 min. op Bonnet en niet minder dan 18 minuten op het hoofdpeloton van een vijftigtal renners. Dit betekende ten eerste dat de Franse ploeg 18 min. inliep op de leidende Italiaanse equipe en ten tweede dat Fachleitner zelf steeg tot de vijfde plaats van het per soonlijk klassement met slechts zes minuten achterstand op de drager van de gele trui Vietto. Wat onze landgenoot Janssen betreft: rustdagen schijnen hem nooit goed te doen. Zijn concen tratie wordt erdoor gebroken en hij heeft moeite de goede cadans te vinden. Ook vandaag draaide hij niet goed, hij ging stroef en toen het tempo na Toulon opge voerd werd, raakte hij in moeilijk heden, hij moest lossen, waarbij zijn taak nog verzwaard werd, doordat zijn derailleur niet behoor lijk werkte. Toen de nood op het hoogst gestegen was, kwam er hulp in de persoon van Joris van den Bergh, die hem opmonterde en van twee eveneens teruggeval len Italianen Tacca en Volpl, in wier gezelschap hq de rit beëin digde. Hij kwam als twee en vijf tigste binnen. Negen minuten na het hoofdpeloton en 27 minuten na Fachleitner, die met een ge middelde van 34% K.M. had ge reden. De uitslag De voorlopige uitslagen van de 11e étappe zijn o.m.: 1. Fachleit ner 6 u. 31 min. 5 sec.; 2. Rémy 6.39.35; 3 Bonnet 6.46.17; 4 Gold- schmidt, zelfde tijd;- 5 Goasmat, idem. Camellini werd 21e in 6 u. 49 min. 26 sec. Zijn beide ploeggeno ten Joly en Klabinsky waren resp. 22 en 23 in dezelfde tijd. De vier de man van de ploeg, Janssen, was, gelijk gezegd, 52ste met 6.57.51. Het algemeen klassement luidt nu voor de kopgroep: 1 Vietto 81 uur, 52 min'. 12 sec.; 2 Camellini 81.54.23; 3 Brambilla 81.55.16; 4 Ronconi 81.55.37; 5 Fachleitner 81.58.28. Na hem komt Robic met 82 uur, 15 min. 33 sec. In het landenklassement bezet ten de Italianen de eerste plaats met 246 uur, 50 min. 23 sec.; de Franse ploeg is tweede met 247.19.1; de llranse Westploeg derde met 248.13.54. De Neder lands-buitenlandse ploeg zevende met 251 uur, 38 min. Tiende en laatste is de Franse N.O.-ploeg met 256.16.22. De waterpolo-competitie hoofd klas van de K. N. Z. B. is thans voor de helft gespeeld. De stand op dit ogenblik luidt: H. S. V. Zian Y H. Z. P. C. U. Z. S. C. H. P. C. 5 1 30—12 10 1 21—8 9 2 1 18—11 5 2 1 10—12 3 3 1 8—23 3 5 3—24 0 Toen het „Maasbode"-voetbal- elftal nog in de grondverf stond, werd de eerste wedstrijd gespeeld tegen „Trouw", en daarvan werd toen verloren. Inmiddels is het „Maasbode"-team tot een vaste samenstelling gekomen. En thans werd de revanche-wedstrijd tegen „Trouw", gisteravond op Duiven stein, met 32 door de „Maas bode" gewonnen. Als om strijd gordden de pleitbe zorgers der ex-illegalen zich aan om tegen de regeringsvoorstellen op te bieden. Sinds de indiening zijn daarin reeds 'n paar verbete ringen aangebracht: de minimum pensioengrondslag is van 1000 op 1500 gebracht; de aftrek voor de weduwe, die eigen inkomen heeft, eerst bepaald op 70 pet., ge reduceerd tot 50 pet. Zowel de heer Koersen als mr. Roosjen wensten verder te gaan en zij vertolkten de mening der Commissie van Rapporteurs door de maximum-pensioen grondslag van 4500 op 5000 te brengen en vervolgens voor de weduwe met een of meer kinderen de percentages van 65 Pet. (van de eerste 2000) en 55 pet. (van het overige gedeel te van de pensioengrondslag) te verhogen tot 70 pet. (der eerste 2000), 60 pet. (der volgende 1000) en 55 pet. (der rest). De c.h. heer Kikkert zou wat het maximum betreft zelfs tot 6000 willen gaan. Bovendien wil mr. Roosjen nog de „hatelijke" aftrek ad 50 pet. van het inkomen der weduwe geheel afgeschaft zien. en in plaats daarvan bepalen, dat een weduwe, die in de inkomsten belasting naar een inkomen van meer dan 6000 is aangeslagen, niet voor 'n buitengewoon pen sioen in aanmerking komt. Ten slotte heeft de heer Scheps blijkbaar geen bezwaar tegen de hatelijke aftrek doch wil hij (ook ai om veel controle uit te schakelen) de eerste 1000 bui tel beschouwing laten. Hiermede zijn tevens de diverse amendementen, op de regeling ingediend, samengevat. Onder de andere pleidooien, die meest op hetzelfde neerkwamen, viel dat van mevr. Fortanierde Wit (P. v.d. V) op in zo verre, dat zij aan het dualistisch karak ter der regeling (verzorging de vorm van pensioen) een arg ment ontleende om het be P der regering op consequem.i-8 voor andere pensioenwetten <ti temtZede regering er intussen niet aan kon ontkomen om, na in de eerste phase ,deu, .ften der betrokkenen te hebben laten prevaleren, in het tweede stadium aan de financiële consequenties alle aandacht te schenken, zette minister Beel allereerst uiteen. Dat er tot nu niets voor de vec- zetsslachtóffers zou gedaan zijn, weersprak Z.Exc met nadruk. Reeds 12 April 1945 is voor hen een regeling getroffen ,op basis der militaire pensioenen. De verzorgingsgedachte is ge kozen in overleg met de Stichting '40—'45, die bij de uitwerking en toepassing der huidige regeling nauw is betrokken; en die ge dachte involveert de aftrek, ten onrechte als „hatelijk" gekwali ficeerd. In veel gevallen gaat het voorgestelde pensioen boven de regeling ten bate van de militai ren uit, met name wat het wedu we-pensioen betreft. De regering maakt dan ook overwegend bezwaar tegen ver hoging van de pensioengrond slag en acht de amendementen onaanvaardbaar. Voor de kin derrijke gezinnen heeft de verho ging van de percentages voor de weduwe met kinderen geen effect, want reeds bij het dorde kind houdt het voordeel op. Ook dit amendement wijst de regering af; zo goed als de po ging van mr. Roosjen om art. 20 (aftrek inkomen der weduwe tot 50 pet) te elimineren. Wel wil de minister als enige con cessie ter tegemoetkoming aan hot voorstel-Scheps f 500 bij de aftrek buiten beschouwing laten. Voor de stiefkinderen, die met wettige kinderen zullen gelijk ge steld worden, zal (ook bij de mi litaire pensioenen) de gestelde termijn van 5 jaar verzorging worden teruggenomen. Een nuchtere opmerking van de heer Seps bracht na dit minis terieel „to t hiertoe en niet verder" de radicale tegen standers van minister Beel onder de aandacht hoe in het Voorlopig Verslag het ontwerp door alle leden warm werd toe gejuicht, terwijl nu van alle zij den weer bedenkingen en wensen werden aangedragen, waaraan trouwens partijgenoot Van Sleen ijverig had meegedaan! Tegenover de communisten, die per amen dement de maximum pensioen grondslag op 6000 wilden bren gen, speelde de Utrechtse afge vaardigde heel handig uit, dat juist deze zelfde dag de fractie nog overwegend bezwaar had ge maakt tegen een andere verho ging tot 6000 (de schadeloos stelling der Kamerleden) omdat de tegenstellingen er door zuilen verscherpt worden! Hem zegde de minister toe, dat de controle bij de aftrek niet al lereerst preventief maar in hoofd zaak repressief zal zijn. Hem ook ter wille ging de mi nister er zij het schoorvoetend toe over, op zijn 500 nog een schepje van 250 te leggen en er dus ƒ750 van te maken \ooi de vrijstelling, waarna de heer Scheps zijn voorstel introk. „Er zijn grenzen, zei de minis ter, en een weduwe van een ver- zetsslachtoffer kan zich niet laten voorstaan op een betere behande ling dan b.v. de weduwe van Karei Doorman". De besliste houding van dr. Beel anders dan by het woor- ruimte-debat die zijn „onaan vaardbaar" op een vraag uit de Kamer aldus interpreteerde, dat hq het ontwerp zou terugnemen, bij aanvaarding van het amende ment, bracht de voorsteliers er toe hun geschut maar niet lan ger in stelling te houden, om niet te riskeren, dat er helemaal mets zou terecht komen van de door alle leden toegejuichte regeling- Alleen om art. 20 (de „hatelij ke" aftrek) op welks verdwij nen de actie der federatie van illegale organisaties voor alles Is gericht, wilde de strijd niet luwen. Zelfs verscheen er een derde amendement, nJ. v. d. heer Koersen (K.V.P.), die alleen af trek van inkomen uit vermogen wilde toelaten. Maar ook deze po ging om het verlossende woord te spreken werd door de minis ter afgewezen en toen door de voorsteller weer haastig terugge nomen. Over hét amendement-Roos jen op art. 20 zal nochtans Woens dag nog moeten worden gestemd, al lijkt de kans van aanneming niet groot. Voor de rest is het ontwerp af gedaan. Herziening Leerplichtwet Het spreekt van zelf, dat art. 26 van het ontwerp (opschorting van het 8e leerjaar tot 1950) de spil was, waarom heel de discussie draaide. Waarmee wij niet zeggen willen, dat er niettemin geen be hoorlijke digressies werden onder nomen. Met de bewindsman, die de op schorting ziet als een „reculer pous mieux sauter", toonde de oud minister Terpstra (A.R.) zich ge heel accoord en hij waarschuwde voor een verwerping van het voorstel, dat zeer bedenkelijke ge volgen zal hebben: het herstel, nu van de korte rust te verwach ten, zal bij voortsukkelen uitblij ven en het aanzien en de populari teit der Leerplichtwet zullen er onder lijden. Ook de beide katholieke woord voerders de heren Peters en v. d. Weijden waren van oordeel, dat het gelijk bij minister Gielen is, omdat een op zich zelf uitstekende maatregel als het 8e leerjaar, waar heel het katholieke volk achter staat, door de omstandig heden tot een „voorwerp van be spotting" is geworden, zoals de heer v. d. Weijden het uitdrukte. Voorts zij uit dit brokstuk der discussies aangestipt, dat de heer Peters, die uitvoerig de misstan den schetste, als gevolg van het aantrekken door onze industrie van steeds meer vrouwelijke ar beidskrachten ontstaan, de Kamer verraste met een motie, waarin hij wil uitgesproken zien dat een aan het achtste leerjaar aanslui tende gedeelteljjke leerplicht van ten minste 2 jaar ernstige over weging verdient. Overigens is deze Nederlandse Cato van mening, dat de Massifi catie moet verdwijnen. Minister Gielen die tegenover de fulminaties van de heer v. Sleen nu reeds vaststelde, dat bij de bestrijding van zfln voorstel de werkelijkheid wel enig geweld is aangedaan, zal Woensdag nader op het gesprokene Ingaan. Schadeloosstelling Kamer leden Tussen de bedrijven door had ln het middaguur de stemming plaats over de verhoging van schadeloosstelling en pensioen der Tweede-Kamerleden, welke de vorige week was uitgesteld, om dat er door het verzet der com munisten geen tweederden-meer derheid (66) te bereiken was. Wa ren toen 67 leden present, nu ble ken er 86 op het appèl, zodat de 7 communisten veilig konden te- f®"S..emmen' Dat er ook in andere xracties „tegenstander»" zwuflen te vinden zijn bleek een loos ge rucht en met 79 stemmen kwam de verhoging er royaal door. Ij. H. lu het dames-enkelspel begin* reeds tekening te komen. De twee- he ronde is geheel afgespeeld en dit wil zeggen, dat er nu n0g van de ruim 60 speelsters over 21jn. Van die 16 zijn er slechts vier Nederlandse ®n de.?e zijn zover gekomen, doordat zq (Wee ronden tegen andere Nederlandse speelden. Of zü het echter verder dan deze ronde zullenbrengen, is te betwijfelen, want het interna tionale „veld" is zeer sterk! Geen harer verloor dan ook een set te gen de "ederlandse speel, sters. Ad,® uiej. Eggersman bracht he t een lange set tegen de V M®, e kampioene mevr. Bo®'pv,Nermsen werd niet wegg gd door mej. Hart, een voudig omdat deze twee maten langzamer speelde dan te Wim bledon^ Het wordt nu met elke ronae mternationaler en interes santer. het heren-enkelspel heeft Rinkel zich teruggetrokken en rich bepaald tot de dubbelspelen. Ook hier successen van de bui tenlandse spelers. Slechts een paar van het tweede plan sneu velden, doch voor het overige liep alles voor de Zuid Afrikanen, de Voor-Indiërs, voor de Fransen gunstig. Cochet, hoewel niet in het minst „geprest", toonde nog veel van de oude meesterschap te be zitten. Hij speelde kater-en-muis met de jonge Goelst, hoe brutaal deze zich ook verweerde. Lis- sauer verweerde zich zeer goed tegen de Indiër Man Mohan en bracht het tot twee lange (verlo ren) sets: 5—7 57, de beste tot nu toe vertoonde prestatie. Het laatste uur van de tweede dag bracht Zuid-Afrlka een kapitale en dure blunder en Enge land een goede extra dosis runs. Dyer miste Edrich op 101 en deze maakte er een dankbaar gebruik van door met 145 not out te blijven. Barnette maakte het niet lang en was met 5 het slachtoffer van Mann, terwijl ten slotte Dawson het genoegen smaakte de innings van Compton op 115 te beëindigen. Het Middlesex-duo is wel in ongenaakbare vorm en wist in de drie testep te zaam niet minder dan 988 runs te scoren. De Engelse bowlingcijfers waren Edrich 495; Gladwin 258; Cranston 264; Hollies 142. Dat de fout van Maandag duur te staan is gekomen, moge blijken uit het feit. dat in de namiddag van de derde dag Edrich eerst op 191 gebowld werd door Tuckett, waai mee dus niet minder dan 90 runs cadeau werden gegeven. De derde dag bracht naar cricket weder: veel regen en een nat wicket en daarenboven een natte bal,' welke het werk van de bow lers hopeloos maakte en zelfs het voordeel vah de nieuwe bal. direct na een over deed verdwijnen om dat de „ahiae" er direct af waa. Toen Melville met zijn fasters geen succes had zette hij zijn spinners aan, waarbij bleek, dat het wicket wel een weinig spin aannam maar te weinig onr> de bowlery gevaarlijk te maken. Yardley was ten slotte het eerste slachtoffer van de dag, goed door Melville gevangen op piymsoll. Hij maakte 41 zeer goede vlotte runs. Voor lunch kwam er geen schei ding meer.... doch direct daarna had Tuckett met zijn eerste over succes en kreeg hij Edrich clean voor 191. 415 voor 6. Zoo ging de lunch in. welke d?°J" ,.Ye*e legen- buien duurde tot 2.55. Daarna zett.ten Cranston en Evans de score voort en toen een nieuwe felle regenbui de orde kwam verstoren was de stand 430 voor 6. Eindelijk komt er dan eens een vlot succes voor de Springbokken, die kort achter elkaar Cranston 23 Evans 27 en Glandwin 16 uit krijgen resp. door Rowan en Tuoket en met een stand 470 voor 9 gaat het laatste uur in. Zachtblauw wollen deux-pieces, gegarneerd ulte won de wegwedstrijd Kon: h (B.) over 167 K.M met stukken handgebreide wol in dezelfde in de sprint voor Middelkamp ia 4 uur 20 min. 1 Van onze Pitrijse medewerkster) V eel coquette dames hier met middelmatige beurs, - ivie heeft tegenwoordig nog een goedge vulde 1 - volgen geregeld de mode naar modellen der grote magazijnen. Natuurlijk bekijken ze de foto's en tekeningen in de modetijdschriften maar ze weten maar al te goed, dat dergelijke repro ducties niet precies na te maken zijn, alleen al omdat op die reproducties de naden niet zicht baar zijn en men dus nooit zuiver de coupe kan nagaan magazijnen volgen de mode met een ver eenvoudigde toepassing. Er zijn dames die Iedere week een oc t ondernemen naar alle grote magazijnen om e aatste snufjes na te neuzen en dan thuis met veel vernuft en handigheid op haar garderobe toe te passen, "at de grote magazijnen in de regel een paar seizoenen ae couture ten achter zijn doet er weinig toe, want deze is immers minstens zes maanden vooruit op de mode die men algemeen ziet dragen. Zo ook met de bedrukte stoffen. Verleden jaar had de „haute couture' voornamelijk grotepatronen op allerakeligste bruine of groen-grijze fonds. Nu zijn deze patronen in de confectie te vinden. De couturiers geven intussen weer voorkeur aan kleinere patronen of aan stoffen, die met banden van bloemen bedrukt zijn. Deze imprimés worden altijd ln de breedte geknipt. Een japon van zulke stof moet een uitstekende coupe heb ben, wil ze niet dik maken. Gelukkig wordt nog altijd pékiné gedragen. Dat is de gestreepte stof van wit met rose, wit met zacht Syoen. wit met lila of blauw. Bij pékiné zijn de strepen altijd even breed, 't Staat aardig, mits goed aange bracht en 't maakt minder dik dan de gebloemde stof, bovendien is pékiné in de Tegel gekleder, 's Zomers worden de strepen bij voorkeur in de stad gedragen, terwijl de gebloemde stof buiten tijdens de vacantie bij oud en jong geliefd is. Sommige couturiers hebben in hun collecties een enkele streepjes-tailleur. Weinig vrouwen wagen zich er aan. Een uitstekend figuur en het bezit van ver scheidene mantelpakken zijn nodig om zich een der gelijk fantasie-mantelpak te veroorloven. DINY K.—W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2