Het verkaveld landgoed van een roemrucht geslacht WOLLEN Opschorting 8e Leerjaar tot 1950 Katholiek 'n eeuw geleden Rustige dag in de Tour de France wereld Wereldtennis te Noordwijk Een bezoek bij de Eszterhazy's Kousen smokkelen in het groot I INDUSTRIE EN DEVIEZEN eerbericht; „MIDZOMERNACHTDROOM" Cricket Engeland-Zuid Afrika I Dl£ RA Rf RUIT NIEUWTJES Overzicht Tweede Kamer Goede v.g.Lo.-scholen blijven gehandhaafd De atoombom Voorstellen tot verbetering in Oisterivijk 's Natuurtheater DONDERDAG 10 JUNI 1947 ft WAAR KNECHTEN DE BEZITTERS WERDEN PAGINA 2 Per vliegtuig a 1200 frs. per uur OP \/L-K 3J.NNING DE KLERKeZN Tekort aan leerkrachten over het dode punt gegevens werden gestolen 20 JAAR BLIND Maar Le Sage werkte door dank zij zijn vrouw NU EN DAN REGEN I i i MARIA-BASILIEK Plan gevraagd voor Dominica GEMENGDE PLOEG HEEFT GEEN TACTIEK AMSTE.RDAM-ARNHEM- AMSTERDAM GOED SPEL VAN DE NEDERLANDERSj? DERDE TESTWEDSTRIJD NATIONALE GOLF- KAMPIOENSCHA PPEN DE KAMPIOENS COMPETITIE B.V.V.-M.V.V. 0-0 (Van onze S-redacteur) De zon brandt op de stoffige wegen, als wij Boedapest ver. laten voor een tocht naar Tata, nog juister naar het dorpje Majk, waar het grote landgoed is gelegen van het beroemde geslacht der Eszterhazy's. Het zijn de echt Hongaarse dorpen, die wij passeren. Lage witte huizen in de bran dende zon nu aan de kant van wegen, die wit zijn van het stof, maar die beken worden van water en modder, wanneer het regent. Daarachter strekken zich de eindeloze lande rijen. Geen landerijen, die het eigendom zijn van tien, twintig of honderd boeren, maar zoals het vroeger was in dit feodale land, het eigendom van enkelen, van wat kleine landedelen of geheel van één adellijk geslacht. Al dit land leverde het graan voor de bevolking en zo hoog was de opbrengst, dat een gedeelte ervan naar andere lan den kon geëxporteerd worden. Nu is dat alles anders, de grote landgoederen zijn verdeeld en verkaveld, de graanopbrengst is minder geworden. Ook de Russen eisen hun deel en wat er overblijft is niet vol doende voor de Hongaren zelf, die nu genoegen moeten nemen met een broodrantsoen van 150 gram per dag. De grote inrijpoort staat open voor het landgoed der Eszter- hézy"s. Het is geen kasteel In de betekenis, die men gewoonlijk aan dat woord toekent. Het is een gelijkmatig sober hoofdgebouw met twee gelijke vleugels, waar van er een aan de vlammen ten waren, de oorkonden aan te nemen, die hen prooi is gevallen, toen na de be- jjj het bezit stelden van het land- van de bruggen in Boedapest, ter wijl de ander Matthias, beambte is aan de Boedapester Handels bank? Ik bedenk alleen, dat oude tjjden dit alles hebben mogelijk gemaakt, dit oude slot met al zijn kunstschatten, de oude prach tig beschilderde refectoire, de oude cellen met de wapens en de data der fundatie, de oude Vene- tiaanse bron, die in het midden van deze hof staat. Ik weet, dat de boeren hier bang vryding de Russen er hun kwar tier hadden. Het wordt nu her steld, om er een tehuis van te maken voor Hongaarse schrijf sters. Het plein, dat deze U-vormige bouw omvat, is door een oud smeedijzeren hekwerk afgeslo ten. Hiervoor ligt een hof en aan weerszijden de „cellen", kleine huisjes, waar vroeger de stude rende monniken woonden, toen het kasteel nog een klooster was. In 1793 werd het klooster door de toenmalige keizer Jozef n ge seculariseerd en hernamen de Eszterhazy's hun vroeger bezit. Iedere cel, waar nu de nieuwe boeren, vroeger knechten op het landgoed, wonen, draagt nog het wapen van haar donor, d.w.z. van de adellijke familie, die deze cel aan het klooster schonk. Sinds dat jaar regeren de Esz terhazy's op dit landgoed van 50.000 joch, waarvan 20.000 joch bosbezit, dat nu aan de staat verviel. De 30.000 joch land wer den door de nieuwe regering ver deeld tussen de 63 landarbeiders, die eens als knechten deze grond bewerkten en nu plotseling van arbeiders grondbezitters werden. In plaats van het bestuur der Eszterhazy's kwam nu het eigen beheer van 63 anderen, die de eigendomsacte van hun grond kregen uit handen van drie boe ren, die nu in Majk regeren als rechter, notaris en secretaris. Maar wie eens een goede knecht was is nog geen goede boer en het is geen wonder, dat de op brengst van het land sterk ach teruit ging, wat mede zijn oorzaak vond in het gebrek aan landwerk- tuigen en een minder goed beheer. In de hof kwam ons gravin Eszterhézy tegemoet. Men had ons vertelt, dat zij in haar eigen kasteel nog slechts twee kamers mocht bewonen en niet eens kas ten voor haar kleren tot haar be schikking heeft. Ik verwachtte eigenlijk een voorname dame te zien, waardig en hooghartig in wat z\j wel moet voelen als een onrecht. Een, die haar oude land goed niet wenst te verlaten en liever hier wil blijven, waar haar f eslacht zich wortelde dan heen e gaan in den vreemde. In plaats daarvan zie ik een zo op het oog eenvoudige werkvrouw, gekleed in een werkjapon met blauwe voorschoot, ouderwetse schoenen en gestopte kousen. Maar zo gauw zij begint te spreken, be- frrijpen wij met de gravin te doen e hebben. Zij spreekt onberispe lijk Engels en leidt ons door haar vroeger gebied. Zjj laat ons de tuinen zien, die niet meer zo on derhouden zfln als vroeger en noemt de namen van verschillen de Hollandse adellijke families, die zij vroeger ontmoette in Ge- nève en andere internationale plaatsen, waar de groten dezer wereld elkaar plachten te ontmoe ten. Zij noemt de namen van de families van Wijnbergen en Mi- chiels van Kessenich uit Roer mond, Zij schijnt zich met haar kinderen op merkwaardige wijze in dit nieuwe leven te hebben ge schikt. Zij zegt mij: „het is merk waardig: als hier mensen komen van het ministerie of andere offi ciële personen van het huidige regime, moet Ik hun mfeestal ae stabiliteit van deze dingen ver klaren. Zij moesten er eigenlijk in geloven en ik moet hun nu dit f;eloof geven. Ik schijn er meer in e geloven dan zij." Ik vraag mij in stilte af of dit echt is. If het echt, dat zij er ijvert voor het herstel van de af gebrande vleugel van het slot, omdat zij de Hongaarse schrijf sters een eigen home wil geven? Is het echt, dat haar dochter Mo nica zich hierin schikt en nu stu deert aan de Landbouwschool in Kiskunfélegyhdza? Is het echt, da. van haar zonen er een, Mel- chior, een plaats gevonden neeft in het leger bij de afdeling pio niers en nu werkt aan het herstel goed der Eszterhézy's, omdat het Gravin Eszterhazy van Majk in werkkleding met een van haar zes honden voor'1 de poort van haar vroegere slot. gerucht rondging, dat zij hiervoor, als de tijden zouden veranderen, bestraft zouden kunnen worden. Ik weet, dat de vroegere knech ten en meiden, die nu vrij op het landgoed en in de hof rond gin gen, nog altijd eerbiedig buigen als de gravin voorbij komt en zeggen: „Jó napot, kegyelmes asszony": „goede dag genadige vrouwe", omdat ik dit zelf zag en hoorde. Nu verlaten iedere morgen de nieuwe heren van Majk het slot met hark, schop en schoffel op de schouder om hun eigen land te gaan bewerken. Binnen in de witte gewelfde kloostergangen hangen nog de geweien, de jacht- tropheeën van de heren van Esz terhazy, met de datum, waarop het dier geschoten werd. „Neen, zo verzekert men ons, de heren van Eszterhazy leefden niet extravagant. Zij beheerden hun land goed". Maar nu, in deze nieuwe tijd, is het broodrantsoen der Honga ren slechts honderd vijftig gram per dag In het door de droogte getrof fen Roemeense gebied zijn thans 1822 cantines ingericht, waar meer dan 20.000 personen worden gevoed. 54.000 kinde ren zijn geëvacueerd. Polen heeft aangeboden om Roe meense kinderen uit de door de droogte geteisterde Roemeense gebieden op te nemen. Een vierde groep van 164 kinderen is reeds naar Polen vertrokken O In België zitten thans 16.920 politieke delinquenten hun straf uit. Er zijn 1862 dood- vonissen bekrachtigd en 3174 doodvonnissen bij verstek uit gesproken, terwijl 137 doodvon nissen voltrokken zijn.. 0 Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp waarbij de mogelijkheid wordt open gesteld lijfsdwang toe te passen bij het niet nakomen van de onderhoudsplicht. De oudste miniatuur van Ara bische herkomst, is aan het Egyptisch instituut aangeboden door dr. Bishr Fares. Zij stelt de profeet Mohammed voor. Deze vondst werpt alle theorieën om ver, welke de kunsthistorici zich hadden gevormd over de godsdienstige schilderkunst der Mohammedanen. O De 28-jarige visventer A. K. uit St. Jacobi-parochie heeft in Mei j.l. zijn verloofde hij was reeds in ondertrouw tijdens een wandeling verdronken. Voor de Leeuwarder rechtbank werd gisteren 14 jaar tegen hem geëist. O Hedenmorgen is de 65-jarige mevr. G. B. uit de Tulpstraat te Hilversum van de trap gevallen en tengevolge daarvan over leden. De Stct. van Woensdag bevat een regeling ten aanzien van de vacantievergoeding in het lood gieters- en fittersbedrijf. O De dirigent en componist Paul Hindemith die momenteel in Wenen vertoeft, heeft medege deeld, aan een opera te werken, die het leven van de grote astronoom Nicolas Copernicus tot onderwerp heeft Mrs. Higgins, handelsvertegen woordigster van een Amerikaanse firma in nylonkousen te Ant werpen, was van oordeel, dat haar omzet niet zo groot was als hij wel zou kunnen zijn, gezien de grote vraag, die naar dit begeerde damesartikel in Frankrijk bestaat. Dies nam zij met de voort varendheid, die haar eigen is, een bekende Belgische piloot in dienst en huurde raison van fr 1200 per uur een vliegtuig. Op zekere avond steeg het toe stel met een enorme lading nylon kousen te Gosselies in België op om korte tijd daarna te St Guentin in Frankrijk te dalen en hier zijn kostbare last over te geven aan i'&tf vV 3vl&y "V T;"i O i K E Or !J i voorraad, .EVTREAAft 1 BOTTERDAM WAtfNBWCtRWeC etSiERVANDSCMELAAM tl-*• OEW MAAG GROOTS MARKTSTRAAT Nadat het restant der avond vergadering van Dinsdag was opgeruimd waarover hier onder zijn de debatten over de herziening van de Leerplicht wet weer hervat en ten slotte na verwerping van het oppo sitionele amendement-van Sleen tot een goed einde gebracht. Het scheelde Intussen maar twee stemmen of het regerings artikel zou zijn verworpen. Het ontwerp in zijn geheel werd t. h. s. goedgekeurd. De communisten hielden zich af zijdig. Minister Gielen, de sprekers van de eerste termijn beantwoor dend, heeft geprobeerd nog iets nieuws in het midden te brengen over deze reeds vrijwel dood ge prate kwestie. O.m. met cijfers aangetoond, dat het merendeel der v.g.l.o.-scholen niet aan normale eisen voldoet, omdat er geen ge schikte leerkrachten zijn en de materiële omstandigheden een voudig niet toelaten aan het 8e leerjaar zulk eSn inhoud te geven, dat daarmee het opleggen van de leerplicht zou verantwoord zijn. Daartegenover heeft Z.Exc. goede gronden aangevoerd voor de verwachting, dat in 1950 de situatie zover gewijzigd zal zijn, dat aan deze beide hoofdbezwaren veelszins zal tegemoet zijn geko men. Dit jaar worden volgens plan 26 nieuwe scholen gebouwd en in de toekomst zal het tempo van de nieuwbouw geregeld wor den versneld. En wat het aantal en gehalte der leerkrachten betreft, niet alleen hebben de aanmeldingen voor de spoedcursussen de maxi male verwachtingen met 75 pet. overschreden (zij bedragen 1100) maar ook is de toeloop voor de le, 2e en 3e klasse der kweekschool gunstig te noemen. Het tekort aan leerkrachten zal binnen afzienbare tijd dan ook zijn opgeheven. Over het schrikbarende school verzuim in het 8e leerjaar een boekje open doende, gewaagde Z.Exc. van „duizendvoudige over tredingen". Er zijn zelfs scholen, die een heel jaar lang geen enkele leerling voor het 8e leerjaar heb ben gezien. Geen wonder, dat het denkbeeld om de niet-verschy- nende leerlingen naar andere scholen op enige kilometers af stand te zenden, de bewindsman, die het op dit stuk niet voor 't zeggen heeft, weinig aanlokt. Natuurlijk nam Z.Exc. ook vier kant stelling tegen de insinuatie, dat het er om te doen is het 8e leerjaar kwijt te zijn. Heel de opzet van het onder havige ontwerp pleit daar te gen: Juist het definitief in de wet brengen van het 8e leer jaar, maar dan van een goed, is het doelwit. Voor zover er thans nog van die goede v.g.1.0.- scholen aanwezig zijn, behoeft dan ook niet gevreesd, ilat zfl hun werk niet zullen kunnen voortzetten. Tegenover de verwijzing door de heer v. Sleen naar Engeland waar men beter met de volksbelangen rekening weet te houden, wist de minister afdoende aan te tonen, dat men ten aanzien van het 8e leerjaar in de Angelsaksische lan den precies dezelfde politiek (van tijdelijke opschorting) heeft ge volgd! Ons tot de zaken bepalend, re- ook alleen de stemmen der P.v.d. leveren wij, dat de motie-Peters inzake het ernstige overweging verdienen van een aan het 8e leer jaar aansluitende gedeeltelijke leerplicht van ten minste twee jaren werd aangenomen met 52— 26 stemmen. Met de K.V.P. gaven de P.v.d.A. en de Communisten er hun sanctie aan. Een tweede motie-Peters, die meer bedoeld was om te getui gen, dat de K.V.P. het ernstig meent met het 8e leerjaar en om te dien aanzien het wantrouwen aan de overzijde weg te nemen, maar die feitelijk een open deur intrapte en dan ook met het we zen der motie weinig viel te rij men werd onder algemeen verzet door de voorsteller even spoedig ten grave gedragen als zij ten leven was gewekt. Bij de artikelsgewijze behande ling kwam allereerst een amen dement—v. d. Heuvel aan de orde, strekkende om de lagere land- of tuinbouwscholen, die aan redelijke eisen voldoen, voor wat de leer plichtwet betreft gelijk te stellen met de nijverheidsscholen. Nadat de minister verklaard had er geen bezwaar tegen te hebben (overleg ter zake met Landbouw is reeds in een ver gevorderd stadium) werd het met 55 tegen 25 (com munisten en 'n deel der P.v.d.A.) aangenomen. Een blijkbaar minder goed doordacht amendement van de heer v. Sleen, hetwelk aan zijn doel ook weinig beantwoordde ên tot gevolg kon hebben, dat kinde ren van 16 jaar nog op de lagere school zouden zitten, werd wyse- lyk teruggenomen. Zijn oppositionele amendement op art. 26 (facultatiefstelling van het achtste leerjaar, dusge naamd uitgestreken over 3 jaar, bedoelend) vond zowel by "oud- minister Terpstra (A.R.) ais by minister Gielen sterke bestrijding, in hoofdzaak wegens de romp slomp en tal van practische moei lijkheden eraan verbonden, waar door het een bron van ontduikin gen zou worden. Het kreeg dan A. en der communisten en ver dween met 4633 stemmen on der tafel. Het art. zelf dat het 8e leer jaar tot 1 Januari 1950 opschort werd op het nippertje met 40 38 stemmen aangenomen („rechts" tegen „links"). Ofschoon de heer v. Sleen hevig in zijn wiek was geschoten over deze gang van zaken, die zijn po ging om tussen de minister en zijn fractie een brug te slaan, zy het, zoals hij zelf toegaf, geen sieriyke, verijdeld had, toonden hij en zijn fractie toch zoveel begrip voor de situatie, dat zij om de andere voorzieningen van het ont werp, die hun instemming hadden er hun stem niet aan wilden ont houden. Alleen de communisten bleven in de oppositie en vroegen aantekening van hun tegenstem. Pensioen verzetsslachtoffers. Z.h.s. is het ontwerp aangeno men, nadat over het drietal nog resterende amendementen het af wijzend vonnis was gestreken. L. H. Militaire pensioenen Nog laat maakte de Kamer een begin met de behandeling van de wyziging der pensioenwetten voor land- en zeemacht, voor het reserve-personeel der landmacht en voor de Kon. Marine Reserve. En ze maakte die af ook. Alle sprekers betuigden hun in stemming met het voorstel, maar eveneens pleitten zy voor de mobilisatie-slachtoffers, voor wje zg op korte termy'n maatregelen wilden zien genomen. Minister Fiévez bracht hulde aan degenen, voor wie het wets ontwerp bestemd is: voor dege nen, die hun leven gelaten hebben in dienst van het vaderland, in valide zyn geworden en voor degenen, die achterbleven. Spr. deelde nog mede, dat hy voornemens is stiefkinderen de zelfde behandeling te doen gewor den als besloten is t.a.v. de verzetsslachtoffers, hetgeen kan feschieden bij alg. maatregel van estuur. Maatregelen voor de mobilisatie-slachtoffers zulleti op korte termyn genomen worden en het is de bedoeling der regering, deze zaak zo vlug mogelijk te regelen. Voor verhoging der per centages ten behoeve van de volle wezen, waarom de heer Vonk had gevraagd, zag de minister geen reden. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. mrs. Higgins, die zich op dat ogen blik gefeliciteerd moet hebben met haar schrandere idee. Het was zo goed gegaan, dat de ondernemende Amerikaanse be sloot het diezelfde avond nog maar eens te proberen. Alles liep weer even vlot en het vliegtuig keerde eerst laat in de avond naar België terug. Het toestel moest zich naar Evere begeven, waar het thuis hoorde, doch door gebrek aan benzine was de piloot gedwongen nogmaals te Gosselies te landen en hier telefonisch hulp te vragen aan het vliegveld Evere. De rijkswacht van Gosselies vond dit heen en weer vliegen nogal verdacht, Hij voelde de piloot, die met smart op zijn benzine zat te wachten, eens aan de tand, met het gevolg, dat deze een bekentenis aflegde en gearres teerd werd. Het blijkt, dat de gehele aange legenheid nog in der minne kan worden geregeld, indien de Ameri kaanse, die het raadzaam heeft geacht in Frankrijk te blijven, het luttele bedrag van fr. 2.700.000 aan douanerechten, fr. 250.000 voor het in beslag genomen toestel en fr. 1.000.000, de waarde van de nylonkousen, bereid is te betalen. Behalve de piloot, die vervolgd zal worden wegens het schenden van het luchtvaartreglement, is ook een Italiaanse prinses, die bij dit complot is betrokken, gearres teerd. Twee leden van de Amerikaanse congres-commissie voor de atoom energie, die verzochten, dat men hun namen niet zou vermelden, hebben tegenover de pers ver klaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zijn gestolen. Deze verklaring bevestigt een bericht van de „New-York Sun", dat onbekende personen zeer belangrijke gegevens over de atoombom uit de fabrieken van Oak Ridge in Tennessee hebben gestolen. Het blad voegde eraan toe, dat in de atoombomfabrieken personen werken, die niet te ver trouwen zijn en dat de vrouw van één der employé's verbonden is aan de staf van de sovjet-ambas sade te Washington. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende iets van de diefstal te weten en ook de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie verklaarde niet op de hoogte te zijn. Naar aanleiding van de Nota inzake de Deviezenpositie van de minister van Financiën, heeft de Hoofdgroep Industrie aan de mi nister van Economische Zaken een nota gericht, waarin zij haar inzichten omtrent deze positie uiteen zet. Hieraan ontlenen wy het volgende: De Hoofdgroep Industrie is ervan overtuigd, dat de industrie hij de oplossing van het deviezenprobleem een belang rijke bydrage zal moeten leveren. Het probleem zal slechts kunnen worden opgelost door een verbete ring van de economische positie van ons land. De te nemen maat regelen zouden in twee nauw samenhangende groepen kunnen worden samengevat: a. dienende ter onmiddellijke voorziening in het tekort aan arbeiders teneinde voor de toekomst werkgelegen heid te verzekeren; b. dienende ter verkryging van kort crediet, dat thans nodig is om in de toe komst zelf over deviezen te kun nen beschikken. In het tekort aan arbeiders wil men o.a. voorzien door het aan tal ambtenaren té beperken en het overheidsapparaat efficiënter te maken. Aangedrongen wordt op bezuiniging by het militaire apparaat en tewerkstelling van politieke delinquenten Er zal hard moeten worden gewerkt. Vanzelf sprekend zullen ook de werkne mers de vruchten van grotere in spanning niet mogen worden ont houden. Alles zal moeten worden gedaan om een behooriyk groot dollar- crediet te verkrijgen. Verhoging van credietwaardigheid dient daartoe met kracht te worden bevorderd. Ons land moet aan trekkelijk worden gemaakt voor buitenlandse beleggingen. De aan dacht wordt erop gevestigd, dat een dollar-tekort steeds heeft be staan, wanneer de economische relaties met Indië verstoord wa ren, zoal3 ook na de vorige wereldoorlog. Alleen herstel van de driehoeksverhouding Neder landIndonesiëAmerika, waar bij de Nederlandse leverantie aan Indonesië wordt betaald met de opbrengst van Indonesische pro ducten op de Amerikaanse markt, biedt uitkomst. De nota wenst matiging van de uitvoering van het programma van openbare werken en de na druk wordt gelegd op de beteke nis van het particuliere onder nemers-initiatief, waarby er op gewezen wordt, dat het in de eerste plaats van de activiteit van de ondernemers afhangt, of en wanneer Nederland er weer bovenop zal komen. V (Slot). Drie maanden lang bleef Le Sage gevangen in de Gevangen poort te 's-Gravenhage. In deze tijd heeft hij bijzonder veel gele den. Zqn door ziekte verzwakt ge stel werd afgemat door de terug kerende koortsen en langdurige slapeloosheid. De officier van ge zondheid bij de gevangenhuizen te 's-Gravenhage achtte de ge zondheidstoestand van Le Sage zo ernstig, dat hy een request aan de Koning zond om diens invrijheidsstelling te bewerken. Met dit request had ook Le Sage een verzoekschrift tot de Koning gericht om abolitie. De 24ste No vember worden door de officier bij de rechtbank te 's-Gravenhage de abolitiebrieven uitgereikt en herkreeg Le Sage ten Broek zyn vrijheid. Een zijner vrienden, de heer J. Burnet, die zich veel moei te had getroost, om het uur der invrijheidstelling te weten te ko men, haalde hem met een koets aan de gevangenis af. Hiermede was de gerechtelijke vervolging geëindigd van de man, die 't eerst in Nederland streed en leed voor 't recht van de Byzondere School. Na zijn invrijheidsstelling ver bleef Le Sage nog twee jaar te Lbosduinen, doch daar het gezicht zyner ogen steeds slechter werd, kon hy zijn notarisambt niet meer waarnemen. Hy vroeg ontslag uit het notariaat en vestigde zich in Brabant in een klein afgelegen plaatsje Beers. Doch in 1830 ver huisde hy reeds naar Grave, waar hy zich vestigde in de Begijne straat. Na zijn blindheid heeft Le Sage nog twintig jaren ge werkt. Naast de Godsdienstvriend en de Ultramontaan stichtte hij nog de Nederlandse Catholijke Stemmen, was in godsdienstig twistgeschrijf gewikkeld met Da Costa- en Bilderdijk, redigeerde Het Kerkelijk Register en de Correspondent en de Kerkelyke Almanak ,,R. C. Jaarboek voor het koninkryk der Nederlanden". Bq deze veel omvattende arbeid werd hij liefdevol bijgestaan door zijn vrouw, die hem de binnenko mende correspondentie en tijd schriften voorlas en uren achter een de dictaten van Le Sage op schreef. Een zeer merkwaardige vrouw was deze Rotterdamse koopmans dochter Wilhelmina van Lil. On danks haar gehechtheid aan de Hervormde Kerk heeft zij haar man bij zijn verdediging van de katholieke leer in alios ter zijde ge staan. Uit een mede'ding van Le Sage weten we, dat hij nimmer de geringste pressie heeft uitge oefend op haar om toe te treden tot de Katholieke Kerk. Hij wist uit eigen ervaring al te goed, dat het geloof een gave is. Haar levenlang bleef zij ook de gods dienst harer jeugd getrouw.. Zeer hoog was echter haar plichtsop vatting Jegens haar man. Toen Le Sage op Meer en Bosch zijn huis opende voor tien verwaarloosde Roomse kinderen nam zij heel de leiding op zich van dit kleine ge sticht. Zg kookte, waste en ver stelde, kortom heel de huishou ding van deze vreemde kinderen stond onder haar leiding. Twintig jaren lang fungeerde zij als secretaresse van haar blin de man en deelde in het verdriet, van de tegenwerking en misken ning. die Le Sage ook van de Ka tholieken ondervond. Zonder de hulp van deze vrouw zou Le Sage nimmer het vele goede, dat hij heeft gedaan tot stand hebben kunnen brengen. Op 11 Juli 1847 werd Le Sage getroffen door een beroerte, kort daarop overleed hij op 72-jarige leeftijd. Op het kerkhof te Grave werd hij te ruste gelegd. Een kruis siert zijn graf met enkel dit op schrift „Spes mea", omdat hem in dit leven het kruis hem hoop gaf op een beter leven. Te Nijmegen zal in een der Uni versiteitsgebouwen een tentoon stelling worden gehouden van alle werken en nog overgebleven hand schriften van Le Sage, terwijl een uitgebreide levensbeschrijving van Le Sage door dr. G. Görris S.J. ter perse ligt. A. VAN PEER. w. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Matige wind uit Westelijke richtingen; aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later bre- j j kende bewolking met enkele regenbuien: weinig verande- 1 ring in temperatuur. 11 Juli: Zon op 4.32 uur, onder 20.58 ur; Maan op 24.27 uur, onder 13.03 uur. De republiek Dominica op het eiland San Domingo, in de Golf van Mexico, heeft besloten in de stad Higüey een basiliek te bou wen ter ere van de H. Maagd. De bouwkosten worden geraamd op 600.000 dollar. Voor het beste bouwplan wordt een prijs van 2000 dollar uitgeloofd. Ook Nederland se architecten kunnen meedingen. Het consulaat in Den Haag geeft belangstellenden gaarne nadere inlichtingen. President Trujillo zelf gaf een gift van 100.000 dollar voor de nieuwe basiliek. De gemeente Venlo is voorne mens op officiële wijze haar dank te gaan betuigen aan de provin cies Groningen, Drenthe en Fries land voor het gastvrye onthaal, dat haar evacué's in de oorlogs tijd hebben genoten. „Hoe Zuidelijker men gaat", zei Zondag jl. de heer Ben Royaards op de persconferentie in Oister- wijk, „hoe meer liefde en vreugde voor en door het toneel men te genkomt." Het feit, dat men momenteel in Brabant op een tiental plaatsen druk in de weer is om een open luchtspel voor te bereiden, spreekt voor zich. Hier en daar speelt men al. Als de zomer in het land is, zoekt het warme bloed van de Zuiderling naar expansie, zijn le venslust en ingeboren zin voor spel, muziek en dans vieren zich uit in een min of meer groots op gezet openluchtspel. En Oisterwijk blijft niet achter. Het is 't verplicht aan zijn oudste papieren op 't gebied van open luchtspelen.De K. Kunstkring zette in 1914, onder zqn stichter kap. A. Huijbers, deze nieuwe vorm van kunst in gang met de opvoering van Smulders' verlo ren zoon. De jaren daarop waren een kaieidoseoop van mooie spe len. In het begin minder hoog van bouw groeide de keus van stukken, vooral na de oprichting van het nieuwe natuurtheater on der de moderator kap. Rovers allengs naar een meer kunstzin nig streven. Het vorig jaar brach ten De Ghesellen v. d. Spele Shakespeare's „Romeo en Jula". Aangemoedigd door het succes hiermee deden zy dit jaar weer een greep uit het rijke repertoire van deze grootmeester der dra matische kunst en koos men zijn „Midzomernachtdroom". De speciale eisen, welke dit dra ma stelt, hebben niet weinig zorg Een korte etappe was het van Marseille naar Montpelüer en nog onbelangryk ook. Het was ein delijk de dag van de Belgen. Vier gingen er weg, Mathieu, Cijsse- linck, Mollin en Oreel. Wie ge dacht zou hebben, dat Joly, Jans sen of Klabinsky met het kleine groepje, een dozijn, mee zouden zijn gegaan, kwam bedrogen uit. Wy hebben de indruk gekregen, dat de tactiek van de Ned.-bui- tenlandse ploeg zeer simplistisch is, dat van teamverband totaal geen sprake is en dat men pre cies rijdt, zoals het die dag een ieder persoonlijk het beste uit komt. Dat er op deze wijze niet meer geprofiteerd wordt van ont vluchtingspogingen van anderen, die bovendien uitstekend, slaag den, valt toch wel sterk te betreu ren. Nu kwam het viertal, Camel- lini inbegrepen, in gesloten for matie in het hoofdpeloton binnen. De Belgen hadden pech, want hun ontging een waarschijnlijke zege, welke de eerste zou zijn geweest in de ronde van Frankrijk. Bij het binnenkomen van Montpellier moesten de renners een hoek ma ken, een prachtige beschaduwde brede laan op, waar de finish was gelegen. Oreel en Mollin maakten de bocht te kort; zij kwamen tus- sen de toeschouwers terecht en weg was hun kans, terwijl zij de kop hadden gehad bij het binnen komen van het stadje. Indien zij de bocht iets groter hadden gemaakt, was waarschijnlijk alles goed af gelopen. Nu won Massal, een ren ner uit de Midi, de sprint voor de Luxemburger Diederich. Janssen kon thans uitstekend mee komen. Hij was zijn inzinking vol komen te boven en ook toen het peloton op jacht naar de vluchte lingen in het laatste gedeelte er een flink tempo inzette, bleef hy keurig lussen de wielen. Hoewel de tijd van de kopgroep overeenkomende met een gemid delde van 35 k.m. per uur te prij zen valt, in aanmerking genomen de tegenwind over de eerste 100 k.m., was het vandaag toch ook weer een etappe zonder historie. De uitslagen Massal (Fr.) won de twaalfde etappe, die. 165 K.M. lang was, in 4 uur 57 min. 40 sec. Diederich (Lux.) werd tweede in dezelfde tyd. Verder maakten nog 10 deel nemers deze tijd. Idéé (Fr.) reed met een andere groep 5 uur\ m.ln- 30 sec.; daaronder warende vier overgeblevenen van de Ned.-bui tenlandse ploeg Janssen, Camellini, Klabinsky en Joly, die resp. als no. 21, 22, 24 en 23 eindigden. In het algemeen klassement be hield Vietto de gele trui met 86 uur 58 min. 42 sec. Hy wordt op de voet gevolgd door Camellini 87.0.53. Derde is Brambilla 87.1-46; vierde Ronconi 87.2.7; vijfde Fach- leitner 87.4.58. Janssen is 38ste in 89 uur 56 min. 15 sec.; Klabinsky 39 in 90.0.22 en Joly 53 in 90.59.47. De Italiaanse ploeg bleef eerste in het landenklassement met 262 uur 9 min. 53 sec.; de Fransen tweede met 262.38.31; de Ned.-bui- tenlandse ploeg zevende met 266.57.30. De Zaandammer Van Beek heeft in de eindsprint de selectie weg- wedstryd voor amateurs Amster damArnhemAmsterdam over 230 K.M. gewonnen van de Am sterdammer Smits en de Hage naar Venhoekx. De uitslag luidt: 1. Van Beek (Zaandam) 6 uur 12 min. 32 sec.; 2. Smits (Amsterdam) op 1 leng te; 3. Verhoekx (Den Haag) op 10 meter; 4. Voorting (Haarlem) 6 uur 18 min. 46 sec.; 5. Sieveking (Amsterdam); 6. Vinken (Ge leen); 7. Hennink (Alkmaar); 8. Copier (Ouderkerk a.d. Amstel); 9. Blankenauw (Nijmegen); 10. De Vries (Vlaardingen) allen zelfde tyd. gebaard voor de artistieke leider die de Kunstkring had bereid ge vonden voor de regie van het stuk, de heer Ben Royaards. Toch meende hij de moeilijkheden te kunnen meester worden. Het theater leent zich bijzonder voor het experiment: de nachtelijke sfeer zoveel mogelijk te benade ren. Hij hoopte althans hierin te slagen. Waar hij zeker van was en wat hem sterk maakte Shakes peare's meesterwerk niet onwaar-" dig te vertolken, was het enthou siasme, het zich volmaakt overge ven der Ghesellen van den spele aan hun leider. In een paar we ken zat er de tekst volkomen gaaf in, nu is het zaak er het spel in te brengen maar hier heeft hij weinig zorg over. Wat hij miste by de beroepsspelers, vond hij bij deze eenvoudige di lettanten: enthousiasme naast in geboren toneelspelkunst. Hij is dan ook vol verwachting en bezield met moed om dit zwa re werk van Shakespeare niet al leen dragelijk maar ook mooi te brengen. De speeldagen zijn 20 en 27 Juli, 3, 9, 10, 15, 16, 17, 24, 31 Augustus en 7 September. Aanvang 3 uur. 10 en 31 Augustus gereserveerd voor de K. A. B. Kobus Knokkel, de dubbelhaa- dige wervelwind, die met zijn ge lijktijdige directe linkse en recht se een omwenteling zal veroor zaken in de bokskunst, heeft bo vendien het voordeel van zijn im ponerende verschijning. De schaarste aan papier laat niet toe, een uitvoerige beschrijving van hem te geven, doch het feit, dat de scheidsrechter hem tijdens zijn gevecht tegen de Patagoniër Slmrrkscz niet heeft durven dis- qualificeren, zegt meer dan vol doende voor de bokskunstliefheb- bers en -deskundigen. Een nieuwe match tegen de be kende Griekse kampioen Slame- thanos heeft een nieuwe over winning voor Kobus opgeleverd. Zodra de bel voor de eerste ronde luidde, kwam Knobbel scherp naar voren, terwyi hij sterk op zyn hielen achterover leunde. Slamethanos (Xenophaan de ontembare voor de Grieken) opende met een lichte linkse op de linkse onderkin van Kobus en deze ging tegen de planken. Sla methanos was zo verbaasd, dat hij vragend naar zijn helpers ach ter de touwen keek voor verdere instructies. Het volgende moment kwamen de beide yzerharde vuis ten van Kobus "neer op zijn lichaam en Slamethanos gfhg neer voor de fatale tien tellen, plus no£ vijftien voor het verlies. Deskundigen van andere bladen zyn van mening, dat het doodeenvoudig is om Kobus knock-out t6 slcLcin, sis men h6in maar hard genoeg kan raken, voordat hij kans krijgt, zyn on gewone aanvalstactiek toe te pas sen. Dank zij zonnig weer in de mid dag is de achterstand ingehaald, zodat in het heren-enkelspel nu ook de derde ronde is afgespleed En hierin zyn verschillende goe de Nederlandse prestaties te ver melden. Zo sloeg Wilton de Voor- Indische Davis Cup speler Bose in twee sets 63 64, dank zij goede lengte en volgehouden vaart. Nog een andere Voor-Indi sche Davis Cupspeler werd uitge schakeld, Misra, en wel door de Brabantse speler Taminiau, die uitstekend baseline-spel i-e zien gaf, waarop Misra's minder vaste spel strandde. Krijt verrichtte een zeer goede prestatie. Hy won, door veel vaart, de eerst set van de En gelse speler Barton, verloor zyn „touch" in de tweede en was zo verstandig niet te forceren (0—6!) In de derde kon hij zijn vaart weer opvoeren en won die, mede door goed volleren, met 63. Hy komt nu in de volgende ronde tegen Faunin, de Zuid- Afrikaan en is gebrand op een overwinning °P de overwinnaars van Van Swol en Wilton in de Davis Cup. Cochet en Johansson oefenden ziel tegen hun tegenstanders. Van Swol sloeg Bosschaart in twee sets en kan via Ahmed te gen Cochet komen. in het gemengd dubbelspel kwamen mej. Osborne, de winna- res van Wimbledon en mej. De laatste dag Met 14 voor 1 beginnend zag bet er aanvankelijk op de laatste dag al heel slecht voor de bpringbok- ken uit, toen Compton VOor epn zeer zuinige 6 Mittcneil - een der sterbatsmen der Zuid-Afrikanen gebowld kreeg. loen kwam Nourse zijn captain gezelschap houden en na de Kat even uit de boom te hebben gekeken, besloot hij er het hout maar wat fermer op te gaan leggen, hiermee wel iets riskerenci, maar ten slotte ook Ue kans scheppend op een eervol resultaat. lussen Nourse en Mel ville liep het aardig; de score rees tot boven de loo en ieder dacht reeds, dat dit tweetal het totaal der Engelse overschotten zou pas seren, toen Edrich Melville ge- vangen kreeg voor een zeer goede j n was nu de man' die het doen moest met Nourse, die er prachtig het oog in had. Viljoen bepaalde zich voorlopig tot ver dedigen, terwyl Nourse voor de runs wist te zorgen. Zonder schei ding ging de lunch in, het totaal was toen 143 voor 3. Na de lunch bleef de score geleidelijk stijgen, zoodat de kans voor Z.-Afrika nog verre van verkeken scheen. Viljoen moest echter het veld ruimen op de spinner Wright voor een mooie 32. Nourse bereikte inmiddels zijn 100, maar zag voor 0 eerst nog het wicket van Rowan op Wright tuimelen. Op 115, in VA uur gescoord, was het de beurt van Nourse om te verdwijnen, gebowld door Edrich en toen was het levens met de Springbakken ge daan. ri™ staart bracht ei- niets van terecht Het totaal werd ten slotte 267 en Engeland met 2% uur te spelen behoefde slechte 139 runs te maken om te winnen. Edrich bowlde 4 voor 77, Wright 3 voor 32, Gladwin 2 voor 40 en Hollies 1 voor 49. Engeland opende met Hutton en Washbrook, die de eerste 50 runs in een half uur wisten te maken, waarna voor de thee werd gestopt. Direct na de thee was Hutton het slachtoffer van Mann voor 24. terwijl kort daarop Dawson Washbrook gevangen kreeg voor 40. Met de grote middelsexsterren op de mat zou het eind en tevens de overwinning van Engeland een feit worden. Echter toen het totaal 90 was, kwam regen de pret ver storen en moest er een tydje worden gestopt. Met nog 49 runs te scoren en nog een ruim uur voor de boeg kon er nog van alles gebeuren. Compton, zijn eigen wicket om slaand, was tenslotte het derde en laatste slachtoffer. Barnett en Edrich hadden tijd te over om de benodigde runs bij een te .slaan en zo won Engeland de derde testwedstrijd met 7 wickets. Scores: Engeland 478 en 139 voor 3; Zuid-Afrika 339 en 277. Het Ned. Golf comité organi seerde op 'e men te Duiven- drecht de nationale open golf kampioenschappen voor profs, en amateurs. De uitslagen luiden: profs..: 1. J. Ruhr (Hilversum) 147 (2 ronden)2. P. Witte (Dom mel) 148 3. K Kramer (Noord- wrik) 151: 4. J Kramer (Twenthe) 152; 5. B. Koudijs (Rotterdam) 153; 6. G. de Wit (Wassenaar) 156. De beste amateur was J W Cramerus uit Hilversum met 161. Brough b. het veld, de eerste met Cochet, de tweede met Van Swol. Mej. OsborneCochet hadden 't, door een grote inspiratie van me vrouw Scholten en Wegers niet zo gemak -elijk als zy dachten en hadder grote moeite de tweede set te winnen. Wimbledon-spel van mej. Osborne was er nog niet, evenmin als by Cochet. Laat in de avond was er de meest inte ressante party. De cyfers zeggen het: mevr. Hofman en Johansson wonnen, dank zy prachtig spel van Borren, eerst na 26 86 86! De voornaamste uitslagen waren: Heren-enkelspel, tweede ronde- Van Swol slaat Breukink 7—5.' 6—0, derde ronde: Cochet (Fr.) si Mandelbaum (Eg.) 6—3, 6—4, Sturgess (Z. A.) si. Mehta (Ind.) 6—1 6—4, Taminiau sl. Miara (Ind.) 62, 64, Stolpa (Hong.) sl. Storm 61, 63, Johansson (Zw.) sl. Ghaus Mohamed 61, 97, Fannin (Z. A.) sl. Borren 26, 61, 60, Krijt sl. Barton (Eng.) 6—3, 0—6, 6—3. Najar (Eg.) sl. v. d. Kruk 3—6, 6—2, 119 Harper (Austr.) sl. Moreau (Fr.) 6—4, 10—8, Gremillet (Fr.) sl. Wiegers 6—3, 6—3. Dames-enkelspel, tweede ron- dfe: mevr. Straubeova sl. mevr. v. Berkel 62, 6—2, mevr. Mc Kelvie (Eng.) sl. mej. Butler (Am.) 86 36, 61. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. Osborne en Cochet slaan mevr. Scholten en Wiegers 61, 75, mej. Hermsen en Ghaus Mohamed slaan mevr. v. Czer- niki en Tonjes 6-1, 60, mevr. Bolton^ en Harper sl- mevr. Koch ®u Lissauer 60, 60, mevr. v. Berkel en Man Mohan sl. mej. D. Vorenkamp en Storm 64, 63, mevr. Muller en Fannin sl. mej. v. Alphen en Zalzal 6—0, 6—0, mej. Brough en van Swol sl. mej. Kiek en Ras 62, 61, mevr. Straubeova en Ahmed sl. mej. Br. v. Groenou en Simpson 6—3, 62, mevr. Summers en Sturgess sl. mevr. van Marle en Li nek 64, 62. mevr. Hopman en Johansson slaan mej. Eggersman en Keuls 6—4, 6—4 Het eerste kwartier had de stryd wel een vlot verloop. Naar mate B.V.V. er beter in kwam en het tempo opvoerde, grepen de M.V.V.-verdedigers feller in. Hef tige schermutselingen speelden zich voor het M.V.V.-doel af, waarin Vermeer zich geducht weerde, doch slechts eenraaa' kreeg B.V.V. een werkelyk open kans, toen van Overbeek onge hinderd voor Vermeer kwam te staan die het schot echter wist te keren. Vos schoot eens tegen de paal. Kort daarna werd Vermeer dan toch gepasseerd, maar toen redde van Kerkoerle op de doel lijn. Na rust was Donhuysen door van der Dun sen vervangen. Dit kwam het verband in de B.V.V.- aanval niet ten goede. M.V.V. kreeg een prachtkans bij een doorbraak van Vroegop, die iets eerder bij de bal was dan de uit gelopen Saris; by de botsing die daarbij ontstond, raakte de M.V. V.-er echter de bal kwijt. Het werden tenslotte heftige gevech ten in het strafschopgebied van M.V.V. en het was een grote op luchting voor de Limburgers, toen het eind kwam met 0—0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2