Tol aan vriendschap met iet-Unie Sovj Belgisch échec in Tour de France De overeenkomst met K.L.M. de Wereldtennis te Noordwijk VOORAVOND PARIJSE CONFERENTIE Tsj.-Slow., Finland, Hongarije en Albanië niet naar Parijs Delegaties op weg naar Parijs DIF FM R£ wereld Voor hendie gevallen zijn Boksvaria eerberichtl VRIJDAG 11 JULI 1947 PAGINA JE OOSTENRIJKSE KUNSTSCHATTEN M Waar blijft Jansen JUBILEUM-PRIJSVRAAG VAN V.N.F- „OPDAT ZIJ MET ERE MOGEN RUSSEN" Overzicht Tweede Kamer ROUW EN VRÉUGDE TE LONDEN PLEIDOOI VOOR R'DAMS LUCHTHAVEN ENGELAND HANDHAAFT ZIJN WERKWEEK VAN VIJF DAGEN EEN VERREGENDE DAG DE KAMPIOENS COMPETITIE AJAX—N.E.C. 5—1 SPEEDWAY RIJSWIJK Boekennieuws no 28 I OPKLARINGEN De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren haar besluit, deel te nemen aan de besprekingen te Parijs herroepen- Zij motiveerde deze verandering van koers als volgt „Op 10 Juli werd in een kabinetszitting wederom het plan- Marshall besproken. Hierbij kwam als bezwaar tegen deelneming naar voren, dat juist de landen, waarmede de Tsjechoslowaakse republiek nauwe politieke, en economische betrekkingen onder houdt, de uitnodiging afwezen. In deze omstandigheden zou deelneming van Tsjechoslowakije worden uitgelegd als een daad, gericht tegen de vriendschap met de Sovjet-unie en andere van onze bondgenoten. Om deze reden heeft de regering eenstemmig besloten, op haar aanvankelijk besluit terug te komen en niet aan de conferentie deel te nemen". In Londen heeft de weigering van Tsjechoslowakjje enige beroering teweeggebracht. Ook de Hongaarse regering heeft „zeer tot haar spijt" de uitnodiging afgeslagen, daar het haar niet mogelijk is deel te nemep aan besprekingen, „waarbij Rusland niet verte genwoordigd is". Volgens een betrouwbare Hongaarse bron zou Hongarije gezwicht zijn voor bedreigingen van commu nistische leiders, die waar schuwden voor Russische re presailles, zoals het stopzetten van de terugkeer van krijgsge vangenen, inbeslagname van de veestapel, het opeisen van de herstelbetalingen en het uitstellen van de ratificatie van het vredesverdrag. In de Poolse nota, waarmede de uitnodiging van Frankrijk en Engeland wordt afgewezen, ver klaart de regering, dat Polen niet kan instemmen met een plan, waarbij de wederopbouw van Duitsland eerder tot stand komt dan die van andere landen, die het slachtoffer der Duitse agres sie zijn geweest. Het resultaat van de Parijse conferentie zou de wedergeboorte van het Duitse im perialisme tengevolge kunnen nebben. Vervolgens is de deelneming van Europese landen, wier neu traliteit een voordeel was voor de as-mogendheden, 'n onrechtvaar digheid jegens de geallieerden, die alles voor de overwinning op geofferd hebben. Tenslotte kan Polen niet accoord gaan met de overheersende positie van Groot-Britannlë en Frankrijk in de op te richten organisatie voor de Europese economie in het kader van het plan-Marshall. Po len betreurt het, de uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, doch is steeds bereid ieder initiatief, dat bijdraagt tot het herstel van Europa, te steunen. De Joegoslavische regering heeft drieërlei redenen aange voerd voor afwijzing van de uit nodiging voor de conferentie van Parijs: 1. De Joegoslavische regering is van mening, dat het lidmaat schap van een organisatie, die van te voren en zonder medewer king van Joegoslavië is gevormd, niet in overeenstemming is met de beginselen van samenwerking tussen souvereine staten; 2. De verwezenlijking van het voorgestelde program verschaft enkele mogendheden de gelegen heid zich te mengen in het econo mische leven van andere landen; 3. Het program voor de weder opbouw van Europa staat niet toe, dat het meest door de oorlog getroffen landen hun standpunt naar voren brengen, hetgeen een belemmering vormt voor het her stel van hun economisch leven. In de antwoordnota van de Zwitserse regering op de Brits- Franse uitnodiging voor de con ferentie van Parijs wordt de uit nodiging aanvaard op drie voor waarden: 1. Zwitserland neemt geen ver plichting op zich, die niet strookt met zijn traditionele neutraliteit. 2. Besluiten der conferentie, die betrekking zouden kunnen hebben op de Zwitserse economie, kunnen slechts met toestemming van de Zwitserse regering bindend worden. 3. Zwitserland behoudt zich de vrijheid voor, de handelsverdra gen, die het met Europese landen heeft gesloten, die niet aan de conferentie zuilen deelnemen, in stand te houden en nieuwe over eenkomsten te sluitep. Ja cues Rueff, president van de I.A.R.A.q, het te Brussel geves tigde bureau voor de Duitse her stelbetalingen, waarvan 18 lan den deel uitmaken, heeft met be trekking tot het plan-Marshall o.a. het volgende verklaard: „De geallieerde landen, die van de oorlog te lijden hebben gehad, hebben op vrijwel ieder gebied van het economische leven steun nodig. Deze hulp kan, hoewel zij een zeer dringend karakter draagt echter slechts in een langzaam temno worden verleend. De wes telijke zones van Duitsland be schikken op het ogenblik even wel over een surplus aan indus triële uitrusting. Deze installaties kunnen belangrijke hulpmiddelen zijn bij het herstel en de weder opbouw van de door de oorlog ge troffen geallieerde landen, te meer, waar het hier dikwijls ma chines betreft, die door de Ameri kaanse industrie niet binnen af zienbare tijd geleverd kunnen worden. Het internationale bu reau voor de herstelbetalingen beschouwt deze industriële uit rusting derhalve als een der nood zakelijkste bijdragen tot de sane ring van Europa en dit punt dient een onderwerp van bespreking uit te maken op de conferentie die eerstdaags te Parijs zal wordeu gehouden". De positie van Zweden op de komende Parijse conferentie is meer die van een bijdragend dan van een ontvangend land, daar één van zijn meest dringende na oorlogse problemen het vinden van een afzetgebied voor ijzererts is. Voor de oorlog was Duitsland de grootste afnemer en men hoopt, dat het plan-Marshall de Duitse en andere Europese mark ten weer voor de Zweedse export openstelt. Behalve een jaarlijkse hoeveelheid van ongeveer 15 mil- lioen ton ijzererts, kan Zweden grote hoeveelheden houtpulp en papier leveren, alsmede wat vis. Zweden zal op de conferentie ver tegenwoordigd zijn door een groep deskundigen. Verklaring van Truman. President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat hij het niet nodig vindt deze herfst het congres in speciale zitting bfleen te roepen ter goedkeuring van het plan-Marshall. Hij gaf echter de verzekering, dat de re gering de stappen, die nodig zul len blijken te zijn, zal nemen. De president wees er op, dat hij het congres geen aanbevelingen zal doen wat betreft het plan, waarmede, naar men aanneemt, een bedrag van tussen acht en tien milliard dollar gemoeid kan zijn over een periode van vier jaar. Naar wij vernemen zullen heden de minister van buiten landse zaken, baron Van Boet- zelaer van Oosterhout, en de regeringscommissaris voor alge mene zaken, dr. Hirschfeld, naar Parijs vertrekken ter deelneming aan de besprekingen betreffende het plan-Marshall, welke morgen beginnen. Er moet nog bepaald worden, welke Nederlandse experts even tueel de volgende week naar Pa rijs zullen gaan ter deelneming aan de besprekingen van de in te stellen commissies. In officiële kringen noemt men de naam van de heer Spierenburg (econ. zaken) en de heer Treep (Fin.). De Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, zal hedenavond per vliegtuig naar Parijs vertrekken. Na afloop van het „lidmaatschap-stadium" der conferentie zal hij naar Londen terugkeren, aldus deelt het Britse ministerie van buitenlandse za ken mede. Tentoonstelling geopend Onder overweldigende belang stelling van meer dan duizend ge nodigden is gistermiddag de uit gebreide en kostbare verzameling kunstschatten uit Oostenrijks be zit in het rijksmuseum te Amster dam voor het publiek geopend verklaard. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van leden van het corps diplomatique, professo ren en figuren uit de kunstwereld. De Oostenrijkse minister zeide in zijn rede, dat deze expositie in de eerste plaats beschouwd moet worden als een groet des geestes van de nieuw ontstane republiek Oostenrijk aan het Koninkrijk der Nederlanden, dat in de geschiede nis bekend is om zijn vrijheidszin. Spreker hoopte dat de samen klank van de meesterwerken van deze tentoonstelling in Nederland weerklank mogen vinden, zodat wederom een schrede gezet mag worden op de weg naar onderling begrip, daarmede een bijdrage leverend tot de verbroedering der volkeren. Dr. Hurdes deelde nog mede, dat de baten van de expositie zul len worden gebruikt voor de stichting van een Oostenrijks cul tuurfonds. Mr. H. J. Reinink las daarop de rede van minister Glelen in het Frans voor en verklaarde aan het slot daarvan de tentoonstelling voor geopend. Des avonds heeft de Oosten rijkse zaakgelastigde een groot aantal genodigden in de voorhal van het museum een feestelijke ontvangst bereid. Onder de aan wezigen bevonden zich verschil lende secretarissen-generaal. Ver der waren aanwezig de Amster damse wethouders B. C. Franke en mr. A. de Roos, de directeur van het centraal bureau voor sta tistiek, dr. Idenburg, de voorzit ter van de 1ste kamer, Prof. Kra nenburg, de Pres.-dir. der K.L.M., dr. A. Plesman, en een groot aan tal figuren uit het culturele leven. In haar rubriek „Op de korte golf" is „De Volkskrant" het met onze courant eens, dat het woord Benelux voor de drie landen België, Nederland en Luxemburg niet mooi is. Het blad geeft ech ter de voorkeur aan Sunlight bo ven Nebelux, welk woord door onze courant werd gebruikt. De redactie van „Die rare we reld" voelt veel meer voor Luxe- bene. Zij vreest echter, dat dit woord pas goed burgerrecht zal krijgen, wanneer meer nylonkou sen beschikbaar komen. Nu zjjn se nog veel te duur. Sir Edmund Hall Patch, de plaatsvervangende permanente onderstaatssecretaris en eerste economische adviseur van net ministerie van buitenlandse za ken, Sir Oliver Franks, de voor naamste Britse deskundige voor organisatie-planning, en Roger Stevens, hoofd van de afdeling eoonomische betrekkingen van "t Foreign Office, zullen Bevin ter zijde staan. Binnen enkele dagen zullen o.m. ook nog een team van deskundi gen van het ministerie van finan ciën en handel en de ministers van voedselvoorziening en land bouw en transport, bevoorrading brandstof en energie, naar Parijs vertrekken. De Belgische afvaardiging naar de conferentie te Parijs heeft gisteravond per vliegtuig Brussel verlaten. De delegatie bestaat be halve uit de eerste minister en minister van buitenlandse zaken Spaak, uit de heren barop de Gruben, directeur-generaal van de afdeling politieke zaken van het ministerie van buitenlandse za ken; M. Loridan, kabinetschef van het ministerie van buiten landse zaken; baron Snoy, secre taris-generaal van het ministerie van economische zaken en K. M. Anciaux, directeur van de Bel gische Nationale Bank. Albanië en Finland weigeren Naar radio Moskou meldt, heb ben thans ook Albanië en Finland de Brits-Franse uitnodiging tot deelneming aan de Parijse confe rentie van de hand gewezen. EEN LONDENS LANDBAKEN. Met behulp van een Amerikaanse schenking wordt de bekende kerk van St. Mary-le-baw, bij de blitzvan '41 verwoest, weer gerestaureerd. De Vereniging .Nederlands Fa brikaat" heeft een prijsvraag uit geschreven. Zij vraagt: Vervaardig vóór 1 Februari 1948 een ontwerp of werkstuk, afgestemd op het 50- jarig Regerings-jubileum van H. M. de Koningin. Men wacht inzendingen in ru brieken als: proza en poëzie, pot tenbakkerskunst, metaalnijverheid houtsnijwerk, naaldwerk, schil derkunst grafisch werk, leerbe- werking, werkstukken van het nijverheids-onderwijs, e.d. Een tentoonstelling van de in zendingen waar de industrie kan beoordelen, welke Nederlandse fantasie kan worden omgezet in Nederlands fabrikaat, zal om streeks Pasen 1948 worden gehou den. De deelneming aan de prijs vraag staat voor ieder open. Na dere inlichtingen verstrekt het Secretariaat, Prinsegracht 73 Den Haag. Tel. 330100. Ned. oorlogsgravenstichting opgericht In navolging van de Imperial War Graves Commission, welke in Engeland na de eerste wereld oorlog werd opgericht, is onder ere-voorzitterschap van Z. K. H. Prins Bernhard en onder voor zitterschap van mevr. H. G. van Anrooy—de Kempenaar, in ons land de Oorlogsgravenstichting in het leven geroepen, welke zich tot taak stelt het onderhoud en de verzorging der graven van de Nederlanders, die voor het vader land gevallen zijn, hetzij deze graven zich in Nederland, hetzij deze zich in het buitenland bevin den. H. M. de Koningin is be schermvrouwe van deze stichting. De zorg voor identificatie, over brenging en concentratie is een zaak van de regering, die daar voor een speciale dienst in het leven heeft geroepen voor 't on- De Engelse koning heeft giste ren in de Westminster Abdij een herdenkingskapel onthuld ter ere van de gesneuvelden onder de ge allieerde strijdkrachten. De kerk was geheel gevuld met familie leden van vliegers, die hebben deelgenomen aan de „Battle of Britain", de weinigen, van wie Winston Churchill zei, dat nim mer zovelen zoveel aan hen te danken hebben gehad. Ook de koningin en de. beide prinsessen waren bij de plechtig heid aanwezig, naast hoge offi cieren van de Britse, Amerikaan se, Franse, Noorse, Nederlandse en Poolse luchtstrijdkrachten. Van deze gelegenheid hebben, ondanks de stromende regen, dui zenden gebruik gemaakt om prinses Elizabeth op weg naar de abdij enthousiast toe te juichen. De politie had grote moeite de geestdriftige menigte in bedwang te houden. De prinses had giste renmorgen honderden felicitatie telegrammen te lezen, die uit alle delen van de wereld het paleis binnenstroomden. De koning en de koningin zul len binnen enkele dagen over de trouwdag beslissen, die, naar men verwacht, in de maand October zal vallen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem, zal Dinsdag 15 Juli geen audiëntie verlenen. De avondvergadering was gewijd aan het tweede verzoek van de min. van financiën tot verlenging voor één jaar van zijn machti ging inzake de geldsanering, dit maal echter uitsluitend voor de afwikkeling ervan, waarmee Z. Exc. in de loop van '48 hoopt klaar te komen. Minister Lieftinck had daar voor een plan gereed dat wij in grote trekken bekend mogen ver onderstellen. Zo successievelijk zijn de verschillende punten trouwens al in de talrijke financiële debat ten der laatste maanden aan de orde geweest, gelijk mr. Teu- lings opmerkte. Niettemin groei de deze katholieke specialiteit in een nieuwe schermutseling met de opper-financier, wiens beschou wingen in de Eerste Kamer hij op de middag had gevolgd (de communist Hoogcarspel nam hem dat nota bene kwalijk, maar de c. h. Schmal wees hem te recht) en nu met zichtbaar ge noegen onder de loupe nam. Of schoon hij zich beklaagde over de geforceerde werkwijze der Kamer in de laatste dagen, zeg hij toch kans de bewindsman met een lawine van opmerkingen en vra gen te overstelpen, speciaal in zake de investeringsrekeningen en de certificaten. Hoofdzaak in deze aangelegen heid behalve mr. Teulings drongen ook baron van der Feltz (c.h.), mr. de Wilde (a.r.) Biere- ma (P.v.d.V.) en Hofstra (P.v.d. A.) er op aan was wel dat de definitieve afsluiting van de geld- znivering zal geschieden h(J een wet. Bij amendement wenste de heer Teulings de indiening van zulk een wetsvoorstel binnen een jaar na het inwerking treden der nieuwe machtiging in het ont werp vast te leggen. Die indiening zal dan ook de gelegenheid bie den over de kwesties, die de meeste sprekers nu maar lieten rusten nog eens onder handen te nemen. Uit de als altijd omstandige rede van de minister stippen wij aan: er is voor de afwikkeling zeker 1 jaar nodig in verband met de invordering der vermogenshef fingen, die niet vóór September kan beginnen; tegen het amende- ment-Teulings is geen bezwaar cn de minister zal het overnemen; van de machtiging wordt geen gebruik gemaakt voor doeleinden die slechts in verwijderd verband staan met de afwikkeling, al zijn de grenzen niet altijd scherp te trekken; schepping van nieuw ge blokkeerd geld zal zoveel moge- lflk worden voorkomen; de rente vergoeding van spaarrekeningen zal aansluiten op het g;eldendc rente-gamma, die voor investe ringsrekeningen zal 3 pet. bedra gen; een 3% pet lening lopende over 50 jaar (suggestie van prof. v. d. Brink) zou de inschrijvers op het Grootboek 1946 3 pet.te kort doen wat tegen de beloti-e der regering zou ingaan; de effec ten-optie wordt nog eens onder zocht op een mogelijk inflatorisch lek; voor de kleine spaarders zal naar een zo eenvoudig mogelijke oplossing worden gestreefd. Na nog een lichtelijk humoris tisch steekspelletje tussen de he ren Teulings en Hoogcarspel over het klappen uit de Senaat en het recht van ieder Kamerlid om niet naar de welsprekendheid •zijnet- medeleden te luisteren op weik recht minister Lieftinck soms af gunstig is werd het ontwerp z. h. s. aangenomen. De vergadering was geleid door de derde voorzitter, de heer Smeenk (A.R.). Ontwikkeling K.L.M. Er is nog bijna twee uur be steed aan de nieuwe overeen komst met de K.L.M., in welker kapitaal de Staat voor een be drag van ten hoogste 51 millioen gaat deelnemen, terwijl haar bo vendien leningen en garanties kunnen verstrekt worden tot een bedrag van ten hoogste 50 mil lioen. Bij veel instemming was er n.l. enige critiek en werden voorts blijken van belangstelling gege ven, ook buiten het ontwerp om. De eerste bepaalde zich tot de structuur der vernieuwde maat schappij, waarin de heer Hofstra (P.v.d.A.) de invloed der priori teitsaandelen B te groot en de winstverdeling niet juist oordeel de. Minister Vos meende, dat de Staat geen misbruik mag kunnen maken van zijn overwegende po sitie (meerderheid der aandelen) al is het mede ontoelaatbaar als een kleine minderheid kan tegen houden, wat zij wil. Z.Exc. ver trouwde echter, dat, gezien de ervaring, er geen moeilijkheden zullen rijzen Op coördinatie met het inter nationale scheepvaartbedrijf drong speciaal de heer Posthu mus (P.v.d.A.) aan. De minister wa- het met hem eens, dat er in ons land geep plaats is voor twee internationale luchtdiensten en op het tot stand komen van een als eenheid naar buiten optredende maatschappij dient te worden aangestuurd. Deelneming in het aandelenkapitaal, maar ook sa menwerking in de directie en vooral het direct deelnemen in 't bedrijf met gelijke risico's over welke laatste aangelegenheid de discussie nog gaande is zullen daartoe bijdragen. Waarbij aan terwege mag blijven en men zich daarop reeds nu dient voor te be reiden om niet (zoals bij de scheepvaart) achteraan te komen. Rotterdam's luchthaven De heren (Rc vink (K.V.P.) en Donker (P.v.d.A.) namen het op voor Rotterdam dat als eerste havenstad van ons land en van het continent volgens laatstge noemde geen dag en geen nacht kan wachten op zijn nieuwe vlieg- havén. Minister Vos dacht, dat hij er nog wel een dag en een nacht over mocht prakkezeren voor 't zo ver kwam en liet zich ontval len, dat h\j de belangen van Rot terdam, dat tooh al zo'n grote plaats inneemt op het herstel program, niet kon laten prevale ren in de gehele politiek van Openbare Werken Welke uitlating de heer Don ker aanleiding was nog eens het herstel der geweldig ook in haar outillage getroffen stad als een zaak van primair nationaal be lang aan te dringen. Waarop de minister weer te kennen gaf van de noodzaak volledig overtuigd te zijn, maar geen ijzer met han den te kunnen breken. Nog dient vermeld de overne ming door de bewindsman van 'n amendementRoolvink, waar door de mogelijkheid voor con trole achteraf door het parlement op wijziging der statuten van de mij. werd geopend- derhoud en de zorg voor deze gra ven volgens 't devies: „opdat zij met ere mogen rusten", zorgt de stichting. Niet alleen de massa graven, maar ook de particuliere graven van voor het vaderland gevallenen, zullen door de stich ting worden onderhouden. Een raad van bestuur, waarin vertegenwoordigers van een 8-tal ministeries, van de voornaamste kerkelijke gezindten, van Leger en Vloot, van het Ned. Rode Kruis, van de illegaliteit en van ex- politieke gevangenen, zitting heb ben, waarborgt zowel een waarlijk nationale leiding ala een deugde lijk beheer. Voor de verzorging en bewaking der graven zullen bij voorkeur oorlogsinvaliden en ter- reurslachtoffers worden inge schakeld. Tot dekking van de kosten zal een fonds worden gevormd, waar- VOOr voor éénmaal een beroep wordt gedaan op het Nederlandse volk. Elke gift, hoe klein ook, ia welkom. Voor een donateurschap voor het leven zal men echter éénmaal een gift van 1000 bebben te stoten en .voor het lidmaatschap voor het leven een gift van 100, Het adres van de Oorlogs gravenstichting is: Nieuwe Park laan 14, Den Haag, giro-no. 401000. Het verloop van de strijd in de étappe van Donderdag vertoonde veel overeenkomst met die in de rit MarseilleMontpellier. Ook nu een aanval van de Belgische ploeg, welke echter wederom mis lukte, nadat de kans een rit te winnen groter dan ooit is geweest. Vier renners kwamen tegelijk de wielerbaan van Carcassone op stuiven, drie Belgen, Callens, Im- panis en Schotte en een Fransman Teisseire. De sprint over ander halve ronde moest de beslissing brengen. Teisseire lag 200 meter voor de eindstreep in derde positie, de voorste twee Belgen trokken keurig de spurt voor hem aan, in de bocht kwam hij over hen heen en op het laatste rechte eindje werden de Belgen geklopt. Op het middenveld werd na deze sprint danig geredekaveld tussen de Bel gen. Verwijten gingen over en weer, de Belgische officials en journalisten schaamden zich wel een beetje. Is dit alles alleen maar te wijten aan het feit, dat de Bel gische ploeg volkomen uit nieuwe lingen bestaat? Over gebrek aan ervaring gesproken, Jansen bleef in de rit van Marseille naar Montpeillier steeds achteraan de staart hangen, hoewel Joris van den Bergh hem voortdurend gewaarschuwd had, dat ongetwijfeld een paar Belgen en enkele regionalen een ontvluch tingspoging zouden doen, waar hij, bij hoorde te zijn om zijn positie te verbeteren. En ook deze étappe van Montpellier naar Carcassone kon men met zekerheid een nieuw offensief van de Belgen verwach ten en wee* bleef Jansen achteraan in het peleton zweven. Dat hij geen initiatief ontplooit, hij, die in het midden van de ranglijst bengelt, niet meegaat als er een klein groepje tussen uittrekt, het is een van die onverklaarbare raadsels, waarvan de Tour de France wemelt. Montpellier - Beziërs - Carcas sonne was de derde van de dria z.g. vlakke étappes in de Midi en gezien de geringe niveau-verschil len ook wel de gemakkelijkste. Het zou wat de graad van geacci denteerdheid betreft, bijna een Veluwetraject kunnen zijn, indien men niet onder de rook van Car cassonne een kleine verrassing Dij de hand had gehad in de vorm van het massief van Alaric, een minia tuur berglandje met scherpe bochten, zigzagwegen en een heuse col op 350 m hoogte. Dit was voor de renners na al die vlakke wegen een min of meer welkome afwisseling. Al naar men het nemen wil. Als men weet dat de Fransman Massal uit Beziers geboortig is, dan zal het geen verwondering wekken, dat h(j al kort na Set.e Wijziging ziekte- validiteitswet en in- Z.h.s. wero dit ontwerp voor namelijk strekkend tot verlenging van de uitkeringsduur van 'n half op 'n hee.l jaar aangenomen. Verhoging militaire pen sioenen De Britse minister voor brand stofvoorziening, Shinwell, heeft voor 'n vergadering van 't natio naal verbond van mijnwerkers te Rothesly verklaard, dat de Britse regering, ondanks de verminde ring van de steenkool-productie, waardoor het industrieel program wordt bedreigd, niet van plan is de onlnags ingevoerde werkweek van vijf dagen voor de mijnwer kers in te trekken. De minister waarschuwde echter, dat met ar beiders of ambtenaren, die niet bereid waren het hunne te doen, afgerekend zou worden, en wel op de meest drastische manier. Shinwell's verzekering volgde op de verklaring van de voorzit ter van de nationale steenkool- raad, lord Hundley, op dezelfw conferentie gedaan, dat de meP" werkers in gebreke bleven oe werkweek van vijf dagen al3 redelijke hervorming te rechtvaar digen. Lord Hundley waarschuw de eveneens, dat wellicht weue- lijke maatregelen genomjm zou den moeten worden tegen nagran- te gevallen van onverantwoorde lijke stakingsactie. DE" 34>> PONÖTVAN tRANKfflJK 15 16*. 178 0/ 18* ETAPPE mui ca'-gü-gg D'OIONNC M sTo1«asf k etme [BUHDEAUXl 15} EoauEFoarAim 16 AIRE SUR i'ADOll ST MARIE DE CAMPAN 7) RREAU 4 h j c I RAVI1AILLERINQ 13 JUU IS' ETAPPE mrm 14 JUU 16'ETAPPE 'J* 15 15 JUU 17* ETAPPE 21 is 16 Ml ie* ETAPPE 746 Km. y 130 Hoogten ln M) pf"cu™ Ca OU TOURMALBt (ao) Hoogte yen de plaatsen jggEÊgl jöjcroSl een uitlooppoging waagde. Men paste dezelfde tactiek toe als Woensdag d.w.z. het hoofdpelo ton met de vijf favorieten liet hem gaan ,maar acht andere renners, onder wie vier Belgen trokken er samen met hem onderuit. Het waren Callens, Impanis, Scholte,, Mathieu, Levêque, Teis seire en de Zwitser Tarchini, die ditmaal uitstekend reed. De ne gen concurrenten arriveerden het eerst4 in Beziers en hadden een km of zes verder zes minuten voorsprong op de hoofdgroep en deze voorsprong groeide geleide lijk aan tot bijna dertien minuten. Intussen was de hoofdgroep uiteengevallen in twee grote de len en een stuk of wat geïsoleer de renners. De eerste bestond uit 20 man onder wie vijf favorieten. De tweede groep lag bflna een kwartier achter de eerste en telde onder meer Klabinsky, die een voorwiel gebroken had, Joly en Jansen in de gelederen. In deze volgorde kwamen geen grote veranderingen meer tot aan de finish. De uitslagen De uitslagen van deze dertien de étappe waren o.m.: 1. Teisseire (Fr.) 5 uur 18 min. 35 sec.; 2. Callens (Belg.); 3. Impanis (B.); 4. Schotte (B.), allen zelfde tijd; 5. Mathieu (B.) 5.18.50; 6. Levêque (Fr.-Zw.) zelfde tijd; Camellini was 14e in 5.31.18; Klabinsky 18e in 5.44.2; Joly en Janssen 42e'tn zelfde tijd. In het algemeen klassement bleef Vietto nog steeds eerste met 92 uur 30 min.; 2. Camellini 92.32.11; 3. Brambilla 92.33.4; 4. Ronconi 92.33.25; 5. Fachleitner 92.36.16; Janssen zakte 'n plaats terug en is nu 39ste met 95.40.17; Klabinsky is 41e met 95.44.24 en Joly 51e met 96.43.9. In het landenklassement bleef Italië 1, de Franse nationale ploeg 2 en de Ned.-buitenlandse ploeg 7. Wanneer op 10 Augustus a.s. in bet Febenoord-stadion het grote gevecht om de Nederlandse boks- titel middengewicht tussen Luc van Dam en Beb van Klaveren plaats vindt, gaat' in hetzelfde Pr°gramma nog een ander titel gevecht, n.l. in het lichtgewicht tussen Jan Nicolaas en Jan de Bruin. Voordien zal Jan Nicolaas een Wedstrijd boksen in Engeland, Waar hij oP 15 Juli te Swansea in de ring komt tegen C-hfi Lur- vis, die als een der beste Engelse lichtgewichten geldt. Het in het razende tempo van deze recordweek tussen vinger en duim afgehandelde ontwerp „Wij ziging en aanvulling van de pen sioenwetten voor land- en zee" macht" (inclusief het reserve- personeel) brengt belangrijke ver- enige plaatsen anderingen aan in deze mat« 'e, 1 acht bereikt. waarvan wel de voornaamste is, dat de pensioengrondslag, ™len zulks voor de betrokkenen voor delig is, wordt afgeleid "it nel burgerinkomen, waarbij ae pen sioenen voor de militaire slacht offers en hun nabestaanden (se dert 11 April 1939) worden her berekend naar de inkomsten die zij over 1946 zouden gehad heb ben, Voorts wordt er geen onder scheid meer gemaakt tussen het oorzakelijk en het verergerend verband der gebreken met de mi litaire dienst, doch worden alle gelijkelijk behandeld. Evenals voor de verzetsslachtoffers is de maximum-pensioengrondslag 4500, wat mede geldt voor de invaliden, wier pensioen voortaan ook uit de pensioengrondslag wordt afgeleid. H weduwen- en gezinspensioen hebben eveneens Wederom heeft de regen stoor nis trebracht m de afwerking der internationale tenniskampioen- schapPen *e Noordwjjk. Slechts 'n vijfde gedeelte der partijen kon worden af; werkt, do h wan neer het weer nu wat wil mee werken, komt het programma toch nog klaar dank zü het harde werk var. mr. Hoyer. In de beide enkelspelen werden reeds van de laatste sloot de opmerking, dat ook ten I dezelfde percentages als voor de aanzien van het internationale verzetsslachtoffers zijn vastge- spoprwegverkeer, als eenmaal steld, waarbij tevens de aange- Oost-Europa ontsloten is, coördi- brachte verbeteringen zijn over- natie mat da luchtvaart niet ach- genomen. V. H. In het dames-enkelspel zal me vrouw Scholten vermoedelijk cle enige vertegenwoordigster zijn; zij kwam zover door een keurige overwinning op mevr. Bossi, ae Italiaanse kampioene, dank zij iets groter vastheid in een l&ng> zeer lang baseline-duel. Mevr. Lubbers werd uitgeschakeld door mej. Kormoczy, wier drives meer vaart hadden en mej. v. d. Wal kon het niet bolwerken tegen de afwisseling in drives, hoog en laag, kort en lang van de Aus tralische speelster mevr. Hop man. Voorts plaatsten de beide Zuid Afrikaanse speelsters mevr. Muller en mevr. Summers zich in de laatstf acht, terwijl mevr. Bol ton de Frangaise mevr. Claude met 60 6—0 ajoeg! Mej. Hart en mevr. Todd kwamen nog niet aan beurt. De laatste heeft mej. Couauerque als tegenstandster. In het heren enkelspel was het Van Swol die door een drie-set zege op de Voor Indiër de laatste acht bereikt*. Hij «peelde de eer- Op het gladde veld bleken de Ajaxieden eerst recht hun tech nische superioriteit te kunnen uitbuiten en het leek in het veld vaak kat en muis. Na een kwar tier maakte na kort samenspel tot in de doelmond Bruins het eerste doelpunt, waarop de Am sterdammers het wat al te kalm aandeden. Goed doorzetten van Lakenberg, een aarzelen van v. d. Linden en een kwartier later wist de Nijmeegse rechtsbinnen uit een scrimmage gelijk te ma ken (11). Zoo bleef het ondanks een grote veldmeerderheid der gastheren tot de rust. Na de her vatting verhoogden de Amster dammers het tempo en in luttele minuten was N.E.C. geslagen. Uit een afgemeten voorzet van Drüger kopte Bruins van 1 meter afstand tn en geen twee minuten later revancheerde Bruins zich door een zuivere pass naar links te geven waarvan Drager profiteerde 31. Het regende steeds harder, 't veld werd gladder en de tegen stand der gastep schrompelde meor en meer in. Bruins en Dra ger bleven de goalgetters. die na. goed spel van Fischer elk »cg eenmaal succes hadden (51). ste set zeer sterk 6—0 doch ln de tweede had de linkse forehand van Ahmed meermalen goed pas seren tengevolge. Ook zijn lobs waren goed. In de derde werd het 33, met een love game 43 voor Van Swol en daarna had Ahmed pech met enkéle lobs, die wegwoeienHet werd 63 door uitstekend serveren van Van Swol. Wilton zal zich wel bij hem voegen, want hij staat 6—3 3 —1 tegen Gremlllet (Fr.) De win naars van de overige partijen (zie de uitslagen) zijn eveneens in de laatste acht terwijl Stolpa (Hong.) goede kans heeft tegen Taminiau (6—2 21) en Johans son tegen Devroe (België). De uitslagen waren: Heren-enkelspel, vierde ronde: Cocohet slaat Man Mohan 8t, 60; Van Swol slaat Ahmed 60, 46, 63;' Sturgess slaat van Herwijnen 61, 60; Fannin slaat Krijt 62, 57, 62; Har per slaat Najar 62, 60. Dames-enkelspel, mevr. Hop man (Austr.) slaat mej. v. d. Wal 63, 46, 61; mevr'. Summers (Z.A.) slaat mevr. Carris 62, 61; mevr. Scholten slaat mevr Bossi (It.) 10—8, 6—2; mevr. Muller (Z.A.) slaat mevr. McKel- vio (Eng.) 64, 60; mej. Kor moczy (Hong.) slaat mevr. Lub bers 6—4, 60. Heren dubbelspelSmolders en Ras slaan Storm en Keuls 46, 75, 62; Töp^s en Linck al. Fabius en Hoeke 6 -2, 6—4; Holst en Volkmaars slaan H. en F, Beernink 6 4, 6 —2. Op Zondag 13 Juli zal op de Speedway te Rijswijk de derde wedstrijd tussen het „Windmo len"- en het „Vliegende Hollan- der"-team verreden worden. De stand tussen beide teams is op het oogenbhk 11. Verder zal er een steden-wed strijd tussen Amsterdam, Rotter dam en Den Haag gehouden wor den met respectievelijk de volgen de deelnemers: Amsterdam: Van Aken, Horsman, Boef en Geurs. RotterdamKoks, Coumans, Thijse en Bisschops. Den Haag: Bosman, Steman, v. Gorkum en Willart. SUCCES VAN SCHULTE In de gisteren te Aalst gehouden wegwedstrijd voor profs, werd Schulte tweede op 20 seconden achter de winnaar Van Verre, die de afstand van 155 K.M. al- legde in 4 uur 40 seconden. Hendriks, dr. Olav P. John Fis her, Bisschop en martelaar, Uitg. Dekker en v. d. Vegt, Nym. Utr. 1947. John Fisher tegen over Hendrik VIII Helaas ont breekt dramatische spanning, Te veel geschiedenis (V). Jacobse Muus, De drie Kooien en andere gedichten. Uitg, J. h. Kok, Kampen 1947. Diepgelo vige gedichten, die hun histo risch thema vinden in de pro testantse martelaars-verhalen. Slechts voor Katholieken in dien zij zich voor generaliseren hoeden (III). Ooms, J. W. De blauwe tegel, Uitg. J. Haan, Groningen 1947. BoerderU-roman k la Marie Koenen (wat thema betreft). In christ. milieu der Alblasser- waard. Nogal gedrongen stijl (V). Toonder, Jan Gerhard, El Do rado. Uitg. De bezige bij A'dam 1947. Een Hollander zoekt werk in Z.-Amerika. Na heel vee! el lende en avonturen vindt hij dit. Wel spannend maar cy nisch, spelend onder sociaal eis godsdienstig gedegenereerde» (II). I verboden; II streng voor behoud; III voorbehoud; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; V allen. Medegedeeld door I.D.I.L., Tilburg w Weerverwachting medege- deeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdag- avond: Zwaar bewolkt met flinke j opklaringen, hier en daar nog enkele regenbuien, matige nu en dan krachtige wind uit Wes- telijke richtingen. 5 12 Juli: Zon op 4.33 uur, on der 20.57 uur; maan op 00.00 uur, onder 14-21 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2