Van Mook gemachtigd politieel optreden Regering geeft rekenschap tot Britse regering biedt haar bemiddeling aan Eerste bezettingsmaatregelen IIP Reacties in Nederland K.V.P. achter de regering Geen oorlog tegen het volk van Indonesië Nederlandse luchtmacht in actie rhtre4eh=dentosre DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Handhaving beginselen Linggadjati HET OPTREDEN BLIJFT BEPERKT Razzia in Batavia 69ste JAARGANG MAANDAG 21 JULI 1947 No. 20370 SCHENDINGEN van het BESTAND GEDULD WAS TEN EINDE De komende Kamerzitting Dagorder van gen. Spoor 'Vod? de leidin" Va" de civie,e DE LAATSTE WEEK Twee dodennegen gewonden Een uiteenzetting van het Foreign Office MANIFEST VAN PARTIJ BESTUUR EN FRACTIE DE PARTIJ VAN DE ARBEID Erkenning van het onvermijdelijke OPROEP VAN HET NW DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling. Nederlandse troepen in actie op Java „Landgenoten, De gebeurtenissen in Indonesië nemen een zo ernstige loop, dat ik meen u geen ogenblik langer dan strikt noodzakelijk is, in het onzekere te mogen laten. In dit onzekere immers hebben wij nu lang genoeg verkeerd. II, zowel als ik. En met mij al dege nen in het kabinet zowel als daar buiten, die in de laatste maanden dag aan dag, om niet te zeggen dag en nacht, al hun krachten hebben ingespannen om tot een vredelievende oplossing der ge rezen moeilijkheden te geraken. Ik zal u ene opsomming bespa ren van de pogingen daartoe aan gewend, doch enkele feiten moge ik in uw herinnering terugroepen. De „ronde tafel'' opgeheven Op 27 Mei 1.1. voleindigde de Commissie-Generaal het moei zaam om de ronde tafel onder handelen met de republiek over de uitvoering van enkele onder delen der Linggadjati-overeen- zulks omdat zij de over tuiging had opgedaan, dat ver dere besprekingen tot geen aan- nemeliik resultaat zouden leiden. De wederpartij immers gaf blijk te steunen op beginselen, die in strijd waren met de Linggadjati, lijnrechte overeenkomst van door diezelfde wederpartij gepara feerd en gretckend en bovendien ging zij blijkbaar ervan uit, dat de toestand eindeloze onderhan delingen zou gedogen. Op 14 October van verleden jaarVerd tussen Nederland en de republiek een militair bestand „e sloten, krachtens het^.elk, daden van wapengeweld weder zijds achterwege zouden worden gelaten. Nederland heeft aanstonds of ficieel gevolg gegeven aan de ver plichting, bij dit bestand aan vaard! Nog diezelfde dag, 14 Oc tober 1946, werden de Neder landse strijdkrachten telegrafisch in kennis gesteld van het gesloten bestand onder toevoeging van de instructie, dat zij zich van dit ogenblik af, van iedere vijandelijk heid hadden te onthouden. De republiek echter van haar kant heeft eenzelfde verklaring eerst maanden nadien afgelegd en is vervolgens daarop weer gedeel telijk teruggekomen. Zij heeft nimmer opgehouden daden te stel len in lijnrechte, strijd met dit be stand, en ontkent dit ook niet. Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe zijn van republikeins grondgebied uit overschrijdingen der demarcatie lijnen, Schermutselingen, aan gebonden door regelmatige of on regelmatige troepenonderdelen, beschietingen van Nederlandse natrouilles, brandstichtingen in de karriDongs, intimidatie, mishan deling, ontvoering en doodslag, op. treden van sluipschutters en artil lerie aanleg van stellingen, sta ring van telefoon- en spoorweg verbindingen, vernieling van we_ gen en bruggen enzovoort aan de orde van de dag geweest. Linggadjati zou een tijapeik Van eerlijke samenwerking inlui den. Niettemin is 't aantal schen dingen sinds de ondertekening van Linggadjati de duizend ge Passeerd. Bij ons bezoek aan Indonesië hebben mijn ambtgenoot van °verzeese Gebiedsdelen cn ikzelf toestand in ogenschouw ge nomen- wij zij" diep onder de in druk gekomen van he welhaast onze" Nederlandse soldaten werd g<Zekfr': ook onzerzijds hebben schendingen van het bestand plaats gevonden. De rep heeft er enkele tientallen n - - gedeeld. Al deze gevallen zijn onderzocht cn over elk hunner is een rapport opgemaakt en toege zonden aan de republiek. Nimmer heeft de republiek ons enig rap port doen toekomen aangaande door ons opgegeven schendingen. Herhaaldelijk hebben wij van de republiek geëist, dat zij oen einde zou maken aan deze onhoudbare toestand. In de documenten ge wisseld na 27 Mei, waarover ik u zo iuist sprak, is telkens op nieuw de eis gesteld opdracht te geven tot staking van de vijande lijkheden. De repubhok heeft deze eis zolang mogelijk gene geerd en tenslotte afgewezen, omdat zy een eenzijdig gestelde voorwaarde zou inhouden. Jn werkelijkheid heeft Neder lane van de eerste dag af het bestan' nageleefd en bovendien voorge steld om wederzijds de troepei terug te trekken en te verminde ren mits zij door 'n deugdelijke politie-organisatie zou worden vervangen, Gisteravond om acht uur heeft de minister-president, dr. L. J- M. Beel, zich over de beide radiozenders met een rede tot het Nederlandse volk gericht: Hij zeide daarin; dat in het licht van de gebeurtenissen sedert het sluiten der overeenkomst van Linggadjati de Ned. regering een einde heeft moeten maken aan haar lankmoedigheid ten opzichte van de republiek. Zij kan bij de overtreding en schending van die overeenkomst door de republikeinse regering en haar organen goede wil niet meer aanwezig achten en herneemt haar vrijheid van handelen. Zij heeft de Land voogd gemachtigd met de hem ter beschikking staande strijd macht tot politieel optreden over te gaan. De rede van de minister laten we hier in haar geheel volgen- Landgenoten, ik behoef u niet te zeggen, dat het de regering ir de laatste maanden niet gemakke lijk is gevallet haar lankmoedig heid jegens dit alles te bewaren. Men zal van haar niet kunnen ge tuigen, dat zij het geduld met tot het uiterste heeft betracht. Zij heeft dit gedaan vooreerst omdat zij de overtuiging koesterde en nog koestert, dat zeer velen zowel binnen als buiten he republi keinse gebied Indonesië m het al gemeen en Java en Sumatra m het bijzonder willen opbouwen in blijvende samenwerking met Nederland. Zij heeft dit gedaan, omdat zij zowel in de verweipmg der grondgedachten van Linggadjati als in de voortdurende bestands schendingen boven al het drijven zag van bepaalde groepen binnen republiek, die helaas tenslotte zo machtig bleken, dat zij dege nen, die een eerlijke, constructieve politiek voorstonden, dwongen tot teengaan of 't onmogelijk maak ten voorstellen die deze personen redelijk achtten, aan te nemen. Zij heeft dit gedaan, omdat zij elders, in de Malino-gebieden, steeds meer de gelegenheid kreeg te tonen, wat in goede samenwer king te hereiken valt, hoe daar in onderling vertrouwen, construc tief werk kan worden aangevat. Tenslotte scheen dit ook met de republiek nog mógelijk te worden. Op 15 Juli werd overeenstem ming bereikt met haar vertegen woordigers, met de mm:ist .P t sident, de vice-minister-president en twee andere ministers o -• uitvoeringsmaatregelen, die hoop schenen te wettigen, dat een begin kon worden gemaakt niet de practische samenwerking. He laas verwierp Djokja ook deze overeenkomst van 'haar eigen voormannen, zoals vroeger al de heer Sjahrir tot aftreden werd ge dwongen, werd nu de heer Sjari- foeddin gebracht tot bestrijding der voorstellen, door hem zelf aanvaard. Landgenoten. Er komt een punt. waarop lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn. Nu het vaststaat, dat de tegen woordige regering der republiek economische afbraak en plunde ring, monetaire verwarring en wetteloosheid, niet kan tegengaan en dus allerminst in staat mag worden geacht om in haar gebied veiligheid en recht te verzekeren en anderzijds weigert om samen met ons de voorwaarden hiertoe te scheppen; nu vaststaat, dat indien hier niet snel verandering in komt, talrijke economische objecten utili'teitsbedrijvenverkeerswer- ken en andere waardevolle bezit tingen, merendeels toebehorende aan niet-Indonesiërs en buitenlan ders, mitsgaders grote voorraden levensmiddelen en grondstoffen., waar de wereld de grootste be hoefte aan heeft, zullen worden vernield; nü de gevaren voor de bewoners valT gepaalde smeken door hN-t uitblijven van een behoorlijke voedselvoorziening worden ver groot, en nu vaststaat, dat deze republikeinse regering weigert aan het gerechtvaardigd verlan gen der Nederlandse regering, tot het beëindigen van al deze aperte schendingen van eenmaal aange gane overeenkomsten gevolg te geven; nu moet de Nederlandse re gering zich op het standpunt stellen, dat èn het op 14 Oct. 1946 gesloten bestand èn de op 25 Maart 1947 getekende overeenkomst van Lingga djati door de republikeinse regering en haar organen zo danig zijn overtreden en ge schonden, dat de Nederlandse regering hierbij goede wil niet meer aanwezig kan ach ten en dus haar vrijheid van handelen overeenkomstig het geen bij 't aangaan der over- Minister-president dr. Beel eenkomst van Linggadjati harerzijds is uitgestippeld, moet hernemen. De Nederlandse regering heeft dit gedaan. Zij heeft de landvoogd ge machtigd, om, gezien het nog steeds voortduren, het ver scherpen zelfs van de vijande lijkheden. de vernielingen en al wat dies meer zij, met de hem ter beschikking staande strijdmacht tot politieel op treden over te gaan, om dat gene te verwezenlijken, waar toe de republiek zelf on machtig blijkt. Landgenoten, de regering ver heelt niet, dat deze stap haar zelf grote moeite heeft gekost en zij is er zich van bewust, dat hier door bij velen onder u naast be zorgdheid voor hen, die ginds, ver overzee, him plicht moeten doen, een teleurstelling wordt gewekt, niet geringer dan de hare. Wij hebben zorgvuldig nage laten enige druk op de republiek uit te oefenen zolang het erom ging tot een accoord te ge raken. Integendeel, de Neder landse regering is de republiek in deze zover mogelijk tegemoet gekomen. Zij heeft volledig begrip getoond voor het gezonde natio nalistische streven, hetwelk zich in Indonesië heeft gropenbaard. Dat haar iedere neiging om dit "ezonde nationalisme te weerstre ven vreemd is, Oost-Indonesië en We3t-Borneo kunnen het getui gen en getuigen het ook. Wij hebben de republiek in vol komen vrijheid tot. een overeen komst bewogen op beginselen, waarvan wij de juistheid blijven erkennen en de toepassing blijven vergen, ook nu. Het is echter te enenmale on aanvaardbaar, dat, wanneer een maal een overeenkomst vrijwillig is getekend, deze van dag tot dag wordt geschonden. De regering blijft aan de beginselen van Linggadjati Luit.-gouv. gen. dr. v. Mook vasthouden. Wie mocht me nen, dat nu aanleiding is om zich van deze beginselen te ontdoen, zal de regering tegenover zich vinden. De toepassing dezer richt lijnen ten aanzien van de beide andere, reeds gevormde deelstaten van Indonesië en ten aanzien van al die delen, die daartoe de wens alsnog zullen te kennen geven, zal ononderbroken voortgang vinden. Ook tegenover de republiek behouden zjj ten volle hun kracht. Zodra een leiding der republiek bereid en bij machte zal blijken tot ene daadwerkelijke samenwer king overeenkomstig Linggadjati, staat ene gelijkberechtigde plaats, als door de andere deelstaten in genomen, in de kring van de Ver enigde Staten van Indonesië voor haar open". Een onzer Haagse redacteuren meldde ons gisterenavond: Welke gevolgen het besluit van de regering in militair en poli tiek opzicht zal hebben valt, vol gens Haagse politieke kringen, nu nog niet te zeggen. Men meent dat de militaire tegen stand der Indonesiërs niet zo heel sterk zal zijn. al zal men voor be paalde militaire acties de bewe gingen der troepen nog voldoende kunnen hinderen. Het optreden van het Ne derlandse leger zal Inmid dels beperkt bljjven en zich stellig bepalen tot het schep pen van orde en rust In die gebieden, waar dit noodzake lijk is en anderzijds tot het vrijmaken van belangrijke objecten en eigendommen in zoverre dit alles voor het herstel van Indië, voor hulp aan de bevolking en voor de ecenomlsche verhoudingen noodzakelijk is. Dit zal te vens het politieel karak ter van die actie duidelijker doen uitkomen. Toch verwacht men in deskun dige kringen behalve op Java en vooral West-Java, ook beperkte acties in Sumatra. De tegenstand, meent men in diezelfde kringen, zou zich het sterkst manifesteren bij enkele groepen, die door ae Japanners zijn geïnstrueerd. In politiek opzicht vraagt men zich nieuwsgierig af hoe Woens dag a.s. het parlement op dit be sluit zal reageren. Men herinnert er aan, dat tegen vele waarschu wingen in achtereenvolgende be windslieden gemeend hebben en daarop ook immer hebben aangedrongen met deze Indo nesische leiders te kunnen pacte ren, om nu na twee jaar tot de ervaring te komen, dat men met deze politiek bedrogen is uitge komen. Dit besluit is té duidelijk de proef op de pudding van deze politiek en men denkt daarbij aan alles wat in deze twee jaar verloren ging dat men hieraan verder het stilzwijgen zou kun nen toedoen. Anderzijds echter schijnt het wel vast te staan, dat dit besluit door het kabinet eenstemmig is genomen. Ook de tegenstanders in het parlement van de tot dus ver gevoerde politiek kunnen nu verder geen bezwaar meer aan voeren. Desniettemin verwacht men toch niet, dat het komende parlementaire debat van a.s. Woensdag zonder enige zinspeling op het verleden zal verlopen; maar men gelooft niet, dat hier uit direct politiekee consequenties zullen moeten worden getrokken, omdat juist nu eenheid te meer geboden is. Ook legde men er de nadruk op, dat de politiek der regering niet alleen een actie mogelijk heeft gemaakt, welke in de aan vang door het ontbreken van. enige Nederlandse militaire macht onmogelijk was, maar ook, dat hierdoor dit politieel op treden voor de gehele wereld ge rechtvaardigd is. De opperbevelhebber der Ned. strijdkrachten in Ned.-Indië, lui tenant-generaal Spoor, heeft gis terenavond in een dagorder ont kend, dat de Nederlanders de oor log zijn begonnen tegen het Indo nesische volk. „Beginselen van rechtvaardig heid en gerechtigheid en van plicht en verantwoordelijkheid tegenover de millioenen inwoners van Indonesië en van Nederland hebben onze regering ertoe doen besluiten de republiek te dwingen om uit te voeren wat zij vrijwillig op zich heeft genomen". „Onze vijanden zijn zij, die trachten de eerlijke uitvoering van de over eenkomst, welke is aangegaan te saboteren. Ofschoon momenteel de kracht der wapens het voornaam ste woord zal spreken, toch blijft het beginsel van vrijheid voor de Indonesische volken, dat in onze overeenkomst is neergelegd, on veranderd richtsnoer onzer toe komstige politiek". Om elf uur gisterenavond (Javatijd) is de actie van de Ne derlandse troepen begonnen met de bezetting van alle republikein se gebouwen in Batavia. Vóór middernacht was deze opdracht voltooid. Om 12 uur begonnen de troe pen van alle bezette zones op Java uit met plaatselijke militaire acties. Op een persconferentie ver klaarde dr. Van Mook, dat de acties zullen worden gelocaliseerd, tenzij omstandigheden tot een an dere koers dwingen. Er zullen geen maatregelen ge nomen worden tegen republikein se functionarissen en de republi keinse pers indien zij zich rustig gedragen; mogelijk zullen zij voor enige tijd worden beschermd doch niet wórden gearresteerd. Een uitzondering zal slechts worden gemaakt voor hen, waarvan be- fend is dat zij mts van zins zijn, doch het betreft hier, zoals dr. P'p 0Vdeenevi|ge1ateen. Weer ZUl' voor (ie Java is aangewe- zaken op van Soerabaja. zen de resident wp^t-Tava mr. Hunger, voor West Java de heer Abdoelkadir NfcL Op de vraag wat derde mo_ rmg zou doen ind,e de Vei. gendheid de kwestie, voor ae v ligheidsraad zou b J h-ervan woordde Dr. Van vPhhpn niet het minste idee te hebben Ga,onder militaire bewaking Kort nadat dr. Van brief aan de republikein»b ring had overhandigd, zijn nisters Gani en Tamzil on** litair geleide door de straten Batavia, die door Ambonn waren afgezet, naar het do°r Nederlanders bezette republic®' se ministerie van buitenlandse za ken geleid, waar de onder ver denking staande republikeinen bijeen zijn gebracht. Er werd geen weerstand geboden en bloed heeft niet gevloeid. Dr. Gani had zich blijkbaar in alle haast gekleed. Hij droeg burgerkleding over zijn pyama. Kort nadien werden beide mi nisters teruggebracht naar hun ambtswoning, waar zij onder Ned. militaire bewaking kunnen ver blijven. Andere republikeinen, on der wie burgemeester Soewirjo, zijn tijdelijk ondergebracht in het republikeinse ministerie van bui tenlandse zaken. Toen de actie te Batavia begon waren, aldus Reuter, alle telefoon verbindingen verbroken. Door een verkeerde uitleg van een militaire order heeft ook het centraal tele graafkantoor bevel gekregen de werkzaamheden te staken, doch niet v.oordat de correspondenten hun eerste verslagen over de ont wikkeling van de avond hadden geseind. Gewapend met geweren, pisto len cn tommy-guns arriveerden politietroepen en Ned. soldaten in motorlorries aan de stations, de postkantoren, de republikeinse regeringsgebouwen en openbare nutsbedrijven en namen deze over zonder dat tegenstand gebpden werd. Eerder hadden de republi keinse autoriteiten hun personeel geïnstrueerd geen tegenstand te bieden. Zij hebben aan iedere em ployé 2 maanden salaris uitbe- en zoveel mogelijk levens middelen uitgereikt als beschik baar waren en tevens bevolen van denochtend af 'n non-coöperatie campagne te beginnen. W aarnemers zijn volgens Reu ter van mening, dat het ten min- r„c„ daSen zal in beslag ne- kkP om mijnen en obstakels op te Hcbï^n alvorens de troepen in de ncn v,an het binnenland kun nen optrekken. waarin de republikei- zullen bieden blijft twpe k" Met tenminste hun has?« hVu11 Oost-Java welke Jmpsic ^b,en in Malang, één l w«t T midden-Java en twee in West-Java zullen de republi keinen, naar men verwacht, scherp tegenstand bieden aan de Ned. De „Volendam" arriveert met 1481 repatriereriden waaronder het eerste contingent afgeloste K.iS.l-L.. militairen te Rotterdam. oneningsaanvallen om zich vervol gens tlrug te trekken In het be boste bergland, waar zrj een zeer lastige guerilla zouden kunnen voeren. Verschroeide aarde Dr. Van Mook verklaarde ter onferentie, naar A.P. nog filt, ook, dat speciale Ned. eenheden op die sleutelpunten een actie zijn begonnen, waar men vreest, dat de Indonesiërs hun be dreiging om de tactiek der ver schroeide aarde toe te passen zul len uitvoeren. Dr. Van Mook verklaarde ver der, dat bij het oprukken der Ned. troepen óp republikeins gebied aan alle officiële Indonesische per soonlijkheden, met uitzondering van énkele als verdacht bekend staande personen, verzocht zal worden op hun post te blijven. Kanongebulder in de ochtend Vroeg in de ochtend, aldus A.P. kon men vandaag in Batavia ka nongebulder horen, hetgeen de vraag deed rijzen, of er gevechten plaats vonden aan de demarcatie lijn, die gevormd wordt door de rivier Bekassie, op ongeveer ld K M. ten Oosten van Batavia. Eon Ned. officier verklaarde dat de eerste slachtoffers gemeld werden, toen twee inlanders trachtten te ontsnappen aan de bewaking van een Ned. patrouille in het Pengagsaan district. In de zelfde buurt werden twee schoten gelost bij de Batavia cricket club welke aan de Britten behoort. Dit gebeurde om half vijf plaatselijke tljIn de stad Batavia bleef het echter kalm. Ned. luchtafweergeschut is op het vliegveld van Kemajoran, net eindstation van de luchtlijn Am- sterdam-Batavia in stelling ge bracht als veiligheidsmaatregel tegen de mogelijkheid van cot po ging der Indonesische luchtmacht om 'n Pearl Harbour"-aanval te doen, indien de vijandelijkheden mochten uitbreken. Naar verluidt .beschikken de In donesiërs op Java over minstens 20 vliegtuigen, waaronder acht Zero's van de Japanners, alsmede enige bommenwerpers. Het is niet bekend, hoeveel dezer ^toestellen nog gevechtswaardig zijn. Ned. luchtmacht bestookt militaire doelen Volgens republik. berichten heb ben de Nederlanders hedenmor gen hun luchtmacht - tara" meldt dat twee Nederlandse vliegtuigen het vliegveld nab 1 Madioen hebben aangevallen de hangars gebombardeerd. Volgens radio-Djohja vlogen Nederl. vliegtuigen laag over de stad, maar er werd geen melding gemaakt van enige aanvalsacties van deze vliegtuigen. „Antara be richt nog. dat Ned. vliegtuigen de stad Malang met boordwapens hebben beschoten en dat twee toe stellen een munitie-opslagplaats nabij Magelang onder vuur na- men. x „Antara" bericht verder, dat twee Nederl. vliegtuigen 'n aan val van een half uur op 't vlieg veld van Tjibeureun hebben uit gevoerd. Het aantal slachtoffers is onbekend. Het vliegveld bij Malang is door drie Ned. vliegtuigen aan gevallen. waarbij schade werd aangericht aan gebouwen. Het re- nublikeinse afkeergeschut kwam in actie. In Oost-Java is een personen trein uit Nederl. vliegtuigen on der vuur genomen. Ned, amphi- bie-vliegtuigen en een Ned oor logsschip zijn de haven van Che- rihin binnengekomen. Het republ kabinet is heden te Djokja bijeengekomen, aldus meldt Antara. De militaire woordvoerder te Batavia heeft Zaterdag het vol gende weekoverzicht over de mi litaire toestand gegeven; In de week van 11 tot en met 18 Juli vielen aan Ned. zijde twee doden werden negen personen ge wond. De beschietingen in de sec toren van Medan en Soerabaja duurden voort. Nabij Soerabaja werden Ned. posten en patrouilles tot twintig maal toe beschoten. Te Batavia, Buitenzorg en Tjiand- joer hadden gevechtaanrakingen plaats. In het gebied van Bandoeng werden de vernielingen van brug- en en wegen op republikeins ge bied voortgezet. De bouw van stellingen in het gebied van Se- marang werd van alle zgden voortgezet, hoewel de algemene toestand rustig is. Op het eiland Riouw heeft opruiing en aanspo ring tot sabotage van de zijde van extremisten uit Sumatra plaats gevonden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gister avond in een officieel commu niqué verklaard, dat de Britse regering aan de Ned. regering heeft doen weten, dat zjj altijd bereid is haar goede diensten aan belde partyen aan te bieden. Dit aanbod is aan belde partyen opnieuw gedaan. Het commu niqué deelt verder mede, dat deze stap ondernomen is na vol ledig overleg met de regering van de Verenigde Staten. Luit.-gen. Spoor -Zijner Majesteits regering heeft zojuist kennis genomen van het besluit van de Ned. regering om machtiging te geven tot militaire actie tegen de Indonesische strijd krachten ,te beginnen bn de da geraad van 21 Juli. Deze actie wordt officieel beschreven als een politionele actie van beperkt ka rakter. Het is met de grootste teleur stelling, dat Zqner Majesteits re gering getuige is van de misluk king van haar onophoudelijke pogingen gedurende de laatste 18 maanden om een vreedzame rege ling van de bijzonder moeilijke situatie, welke vanaf de Japanse overgave op Java en Sumatra heeft voortbestaan, te bevorderen. Zqner Majesteits regering heeft van haar kant aan de Nederlandse regering de mogelijkheid in over weging gegeven om een politie commissaris (police commissioner van een neutrale mogendheid aan te stellen, indien dit zou kunnen bijdragen tot het bereiken van een overeenstemming. Dit bleek ech ter niet aanvaardbaar. Tenslotte heeft Zijner Majes teits regering het de Ned. rege ring duidelijk gemaakt, dat zy altijd bereid is haar diensten ter beschikking der partijen te stel len. Dit aanbod van beide partijen is opnieuw herhaald. De hulp in dit verband door Zijner Majesteits consul-generaal, de heer Mitche- st verleend om de verschillen tussen beide partijen te overbrug gen, heeft grote waardering ge vonden. De stappen zijn door Zy- ner Majesteits regering onderno men in volledig overleg met ds regering van de Ver. Staten". Zondagavond is een manifest uitgegeven door de Kath. Volks partij. Het is getekend door het praesidium der K.V.P. en door de voorzitter van de Tweede-Ka merfractie der K.V.P. Het is ge richt tot de volkeren van Neder land en Indonesië en luidt: „Op dit ogenblik, dat or.s meer dan ooit moet samenbinden, willen wij een kort en duidelijk woord tot u richten. Gij kent de politiek der Katho lieke Volkspartij. Wij willen de verwezenlijking 'van de Konink lijke gedachte van 7 December 1942, met haar drie grote begin selen van: vrijheid, gelijkheid en eenheid. Daarom heeft de Twee de-Kamerfractie der partij in De cember 1.1. meegewerkt aan Ling gadjati -waarmee zowel hier te lande het hoogste orgaan der partij, de Partijraad, als in Indo nesië de I.K.V.P. en de Pomaket hun volledige instemming hebben betuigd. Wij hebben, ook uit katholieke kring, in de loop der maanden te genwerking, afbrekende critiek en verdachtmaking tegen deze poli tiek ondervonden. Ondanks dat hebben wij ons standpunt onver kort gehandhaafd, omdat wij daarin de enige mogelijkheid za gen en zien tot de vervulling van onze roeping. Deze roeping is: de erkenning van de volkeren overzee als aan ons gelijkwaardige volkeren en, op de grondslag dezer erkenning, het smeden van een duurzame po litieke band tussen deze gebie den uit drie werelddelen. Deze politiek was en blijft nodig: tot de noodzakelijke verheffing van het welzijn van al onze volkeren, en als onze noodzakelijke bijdrage tot de wereldvrede. De redding van dit grootse werk noopt thans de regering om politiële maatregelen te nemen met alle haar ten dienste staande middelen. Na alles wat de rege ring voor de naleving der over en weer aanvaarde overeenkomst tot het alleruiterste vreedzaam heeft beproefd, is thans dit mid del gerechtvaardigd, het gebruik ervan plicht. Om een blijvende onvrijheid van Indonesische vol keren binnen de republiek te voorkomen. Om een onduldbare ongelijkheid ten laste van millioe nen Indonesiërs buiten de repu bliek te verhinderen. Om het grote gevaar van verwijdering tussen blank en bruin te ontgaan. Met de regeringen van Oost- Indonesië en West-Borneo blij ven wij ook thans ons achter de regering scharen en wij doen dat met onveranderde doelstel ling. Ook nu willen wij niets we ten van acties, die optomen tegen de hier en in Indonesië aanvaarde grondslag. Ook nu willen wij, op de grondslag van Linggadjati en alleen op de grondslag van Linggadjati, ver der werken aan onze politiek van gelijkwaardigheid en duur zaam samengaan. Wij roepen u daarom op: bidt en werkt tot verlichting van de regering, tot ondersteuning van onze jongens, opdat de vreedza. me ontwikkeling van het geza menlijke opbouw-werk haar loop kan hernemen, spoedig en met gezuiverde kracht". In velband met de snelle ont wikkeling der gebeurtenissen in Indonesië hebben verschillende instanties van de Partij van de Arbeid langdurig vergaderd. Vrijdagavond was er een frac tievergadering, die tot 1 uur in de nacht geduurd heeft. In deze vergadering waren de zes minis ters, die lid van die party zijn, aanwezig. Zaterdagochtend om 10 uur kwam het Partijbestuur bij een en in de middag het hoofd bestuur. In de vergadering van het hoofdbestuur, die in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden werd en een streng besloten ka rakter droeg, waren de ministers Jonkman, Vos en Drees aanwezig. Naar het A.N.P. verneemt, is er in deze vergadering lang en ernstig beraadslaagd. De situatie werd niet eenvoudig ge acht en men kwam tot de con clusie, dat hoe onverkwikkelijk zulks ook mocht zijn, men in de bestaande omstandigheden, ten zij zich alsnog een aanmerke lijke wijziging zou voordoen, het onvermijdelijke van een militaire actie moet erken nen, waarbij werd uitgesproken, dat deze militaire actie zo be perkt mogelijk zou moeten zijn. Men is zich echter wel bewust, hoe moeilijk dit beperkt wapenge weld in een lopend conflict is vol te houden. Nadat het hoofdbestuur van het NVV Zondagmorgen twee te legrammen verzonden had aan de republikeinse en de Nederlandse regering met een dringend be roep alsnog alles in het werk te stellen een gewapend conflict te voorkomen, is het des avonds naar aanleiding van de rede van minister-president Beel opnieuw in vergadering bijeen gekomen. De secretaris van het hoofdbe stuur, de heer C. v. d. Lende, deelde tijdens de besprekingen mede, dat het bestuur besloten heeft heden (Maandag)middag de hoofdbesturen van de bij het NVV aangesloten organisaties bijeen te roepen. In verband hiermede doet het bestuur van het NVV een drin gend beroep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch in gevolge oproepen van welke organisatie of groep van perso nen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard ook te doen. Hedenavond zal via de radio het resultaat van de beraadsla gingen in de hoofdbestuursver gadering bekend worden ge maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1