Het is waarachtig wel gegaan (Een trektocht naar Rome Reisj isje met een groot-verlof ganger Na geduld vastberaden De uitrusting der Ned. troepen K.N.I.L.-militairen na 7 jaar in Patria Twee voortrekkers onderweg Amsterdammers krijgen brood E.V.C. wenst alge mene werkstaking De Aardappelen Gaan bij H. Vader De Moerdijkbrug quest halen Een interview tussen de wielen Verduistering van textielpunten MAANDAG 21 JULI1947 PAGINA 2 OVERZICHT DER STRIJD KRACHTEN REPUBLIEK WILDE NOG OVERLEG Inmenging Veiligheidsraad? TOESTANDEN IN DE REPUBLIEK ZH ZIJN ONS WELKOM TOESPRAAK VAN MINISTER JONKMAN DE DEBARKATIE WEER BOYCOT VAN NED. SCHEPEN IN AUSTRALIË PALAR TREEDT UIT P. v. d. A. Oogst dreigt te mislukken Een nieuwe over spanning Staatsloterij EXTRA UITKERING LANDARBEIDERS OM INDIE BAKKERS- DE GODSDIENSTIGE TOESTAND OP SUMATRA DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN STAKING AFGETAST Minister zegt nieuw onder- zoek toe 1JJ%„£Sw8zIgde sit«atie In Ned.-ïndie was op het allerlaat ste moment oorzaak, dat de staking werd afgelast, die de Amsterdamse bakkers met in gang van heden hadden af cc kondigd. ZOMERKAMP EX-POLI. TIEKE GEVANGENEN HILVERSUM vierdaagse dïê insrfen begmt 1 Meisje ma,akte goede sier SCHOENENIBÓN VOOR STAMKAARffNUMMER 9 FRANSE WAAR, SCHUWING ROEPIAH WAARDELOOS Het onvermijdelijke is gebeurd. Ieder zag en voelde het aankomen als een onontwijkbaar onheil na maanden van wel zeer ver gaande pogingen onzerzijds om het onontkoombare te ontwijken. Het kón te langen leste niet an ders meer. Zolang er woorden werden gevraagd, werden ze van de zijde der Republiek nog ge geven, zij het uiterst traag en op een wijze, die den innerlijken weerzin, den anerten onwil dui delijk verried. Het is op dezen onwil dat de bom gebarsten is, toen daden werden gevraagd en met inhoudloze woorden geen genoegen meer werd genomen. Het was zo klaar als water: de Republiek wilde eenvoudig het getekende Linggadjati niet, en toen het duidelijk werd, dat Ne derland daaraan vasthield en er de Republiek ook zonder pardon aan vast bond, werd de order tot staken van het vuren eenvoudig geweigerd en elk contact met de Nederlanders verbroken. Tot het laatst toe zijn vernielingen en aanvallen doorgegaan. Dat men zich ten slotte nog wendde tot de Commissie-Generaal, die zich reeds lang had uitgeschakeld, is toch waarlijk al te doorzichtig. Er zijn in de Republiek stellig wel leiders van beter inzicht en meer goeden wil, maar zij moes ten het tegen' de extremisten af leggen. Misschien heeft het ook bij deze goede elementen aan een krachtigen wil tot doorzetten ont broken, omdat zij volkomen be grepen, dat hun bevelen niet zouden worden uitgevoerd en hun leiding niet zou worden ge volgd. Heeft men daarom wellicht ook de order: staakt het vuren, niet durven geven, omdat het effect, zoals van al dergelijke or ders, eenvoudig nihil zou zijn Wij stuiten hier op een factor, die den toestand mede totaal onhoud baar en ingrijpen volstrekt nood zakelijk maakte: In de Republiek ontbrak het gezag. Dat is vooral ook het buitenland duidelijk ge worden. Onmacht en onwil, mis schien ten dele een gevolg van de onmacht, vierden hoogtij en brachten orde en veiligheid, waarvoor Nederland verantwoor delijk bleef, in gevaar. Daarom, om die orde en rust, ook in het belang der Indonesiërs zelf, te herstellen en te handhaven is politieel optreden onzer mili taire macht noodzakelijk gewor den. Onze regering wil zich de uiter ste beperking opleggen en vindt hierin stellig de grote meerder heid van ons volk aan haar zijde. Moge deze matiging het effect van ons optreden niet schaden, den strijd niet rekken en op den duur de wederzijdse verliezen niet vergroten. Een herinnering aan het ver zoek onzer bisschoppen om gebed voor Indië en voor onze jongens is thans meer dan ooit op zijn plaats. Nadat het bovenstaande ge schreven was sprak dr. Beel wiens minister-presidentschap tot een zo uitermate verantwoordelijk is geworden zijn diep-ernstig woord: We zijn lang genoeg in het on zekere geweest; dag en nacht hebben wij er naar gestreefd, het onvermijdelijke te voorkomen; het was ons werkelijk niet ge makkelijk deze lankmoedigheid te betrachten. Nu is het uit: aan den landvoogd is gelast, met de hem ter beschikking staande strijdkrachten over te gaan tot die politiële maatregelen, waar toe de Republiek zelf onmachtig bleek. Aan Linggadjati echter houden we vast, getuige de Grote Oost en Borneo, ook tegenover hen die daartoe den wens zullen ken baar maken, ook tegenover de Republiek, als deze bereid en in staat zal olijKen, het eenmaal aanvaarde uit te voeren. Deze rede getuigt èn van de vastberadenheid der regering èn van haar blij venden goeden wil, tegenover allen, ook in de Repu bliek, bij wie zij een zelfden goe den wil zal ontmoeten. Het Indonesische nationale le ger, dat op 11 licht gewapende di visies wordt geschat, zal, naar ver wacht wordt, de- taktiek der ver schroeide aarde toepassen in de strijd tegen het Ned. leger, dat door neutrale waarnemers op 120.000 man wordt geschat, meldt „A. P.". Bevoegde personen gelo ven dat, ofschoon de Nederlanders officieel toegeven dat de troepen in Indonesië slechts 98.000 man tellen, er in werkelijkheid meer dan 4% divisies zijn, plus 'n nieu we tweede divisie, die voor het grootste gedeelte uit Nederland aangekomen is. Negen maanden geleden zei de Ned. opperbevelhebber, generaal Spoor, op een persconferenSe, dat de Nederlanders reeds twee eska ders Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen hadden van het type P-40 en P-51( resp. Kittyhawks en Mus tangs). Sedertdien weet men dat 'n eskader Britse Firefly-gevechts- toestellen en enkele bommenwer pers in Indonesië aangekomen zijn. De Nederlanders zijn ook voor treffelijk uitgerust wat betreft artillerie en infanterie-geschut. Minstens een eskader granttanks is bij iedere divisie ingedeeld, heeft generaal Spoor eens verklaard. Zij worden tevens versterkt door pant serauto's en brencarriers. Volgens betrouwbare berichten hebben de Indonesiërs acht over Java verspreide divisies en drie divisies op Sumatra. Volgens neu trale zegslieden is waarschijnlijk minder dan de helft met vuur wapens uitgerust. Zij hebben ook tussen de 20 en 40 vliegtuigen op Java plus 8 overgebleven Japanse zero's en 2 Japanse duikbommen werpers. De beste Nederlandse regimen ten zijn de 7 December-divisie en de in Noord-Carolina opgeleide brigade mariniers. Uit gepubliceerde berichten blijkt, dat de Nederlanders, onge rekend de territoriale bataljons, die nu met de binnenlandse veilig heid zijn belast, ongeveer de vol gende troepen, verdeeld over de Nederlandse en Ned. Oost-Indische legers in Indonesië, telien: Soerabajafront: een zwaar ge wapende en in Amerika opgeleide en uitgeruste brigade mariniers pius nog een iegerbrigade; Batavia: een iegerbrigade plus een groot aantal intendanttroepen; Semarang: een zwaar versterkte Iegerbrigade; op de weg van Batavia' naar Tsjangoer: drie legerbrigades; Bandoeng: bijna een legerdivisie; Paiembang-bumatra: een brigade versterkt met keurstormtroepen; Padang: een lichte brigade ver sterkt met pantserauto's; Medan: een zware brigade (de normale sterkte van een Ned. bri gade is ongeveer 0000 man). Men gelooft, dat zich in de bui tengewesten minstens 12 bataljons bevinden. Pas aangekomen eenhe den van de tweede divisie zouden ais reserve dienst doen. Naar schatting hebben de Indo nesiërs de beschikking over 220.000 man gewapende troepen, met in begrip van de vroegere ongeregelde strijdkrachten, die onlangs in het geregelde leger werden opgenomen. De Indonesiërs pochen op wat artillerie, vooral in het gebied van Soerabaja. Men weet, dat zij zo wel op Java ais Sumatra een klein aantal luchtafweerkanonnen be zitten. Hun lichte wapens vormen echter een bonte verzameling van Japanse en Engelse herkomst. Hun munitie, die van de Japanners werd overgenomen, zou door het tro pische weer zeer bedorven zijn. In kringen, die met militaire za ken op de hoogte zijn, gelooft men, dat de Nederlanders tot bijna ieder gesteld doel binnen enkele dagen kunnen doordringen. Zij voorspellen echter ernstige moei lijkheden als het er daarna op aan komt de verbindingswegen intact te houden. De grote vraag is of de Indonesiërs een guerilla kunnen voeren zoals de Vietnamezen dit deden. De Nederlanders geloven dat het Indonesische volk een der gelijke guerilla niet zou steunen, daar het de Nederlanders graag terugziet. De bewapening van het Indonesische leger Een „Uni. Press"-correspondent die lange tijd op Java heeft ver toefd en door het gehele land ge reisd heeft, vertelt een e ander over het Indonesische leger. Een slechts gedeeltelijk ge traind leger van circa 200.000 man dat onder aanvoering staat van een voormalige onderwijzer, dat bewapend is met de meest uiteenlopende soorten van gewe ren, sabels en bamboe-speren zal in geval van een gewapend con flict komen te staan teg:en goed bewapende en goed getrainde Ne derlandse soldaten. Tijdens een treinreis, welke ik van het ene eind naar het andere eind van Java maakte, zag ik verscheidene groepen van gene raal Soedirman's leger. Hun be wapening bestond uit diverse ty pen geweren van verschillend ma kelij, sommige manschappen wa ren uitgerust met Japanse zwaar den, terwijl weer anderen slechts met een speer bewapend waren, waarvan zij de punt in vuur ge hard hadden. Te Soerakarta zag ik een Indo nesische soldaat met zijn gordel vol met diverse poorten pistolen, welke echter alle ongeladen wa ren. Op de gesp van zijn riem stonden de woordjes „Boy Ccouts" Zijn uniform bestond verder uit een paar oude Japanse laarzen, 'n gescheurde broek en een Japanse helm, voor een shirt had hij ]rfet blijkbaar te warm, doende als hij was met het slijpen van een Ja pans zwaard. Als slijpsteen hier voor gebruikte hij een stuk rots. De voormalige onderwijzer Soe- dirman zal zich in geval van een oorlog met de Nederlanders ge plaatst zien tegen de Nederland se bevelhebber generaal Spoor. Spoor beschikt buiten zijn norma le leger nog over een divisie ma riniers, welke hun opleiding in Amerika hebben gehad, welke op leiding; er op berekend was hun te trainen voor de gevechten te gen de Japanners. Tot nu toe heb ben deze mariniers hun lessen nog niet in praktijk kunnen brengen. Het is niet zeker over hoeveel moderne bewapening de Indone siërs beschikken, daar buitenland se waarnemers niet in Indonesi sche militaire gebieden toegela ten worden, doch het staat wel vast, dat zij de beschikking heb ben over enige Japanse artillerie, houwitsers en veldgeschut en een behoorlijke hoeveelheid munitie. De grootste moeilijkheid, waar de republikeinen mee te kampen zullen hebben, is het gebrek aan transportmiddelen en medicijnen. De meest schilderachtige groe pen van het republikeinse leger zijn de laskar rajats, de jeugdor ganisaties. Verscheiden van hun leden hebben gezworen niet eer der hun haren te knippen voor de Nederlanders hun land verlaten hebben. Zondagmiddag heeft de secre taris-generaal van het republi keinse ministerie van buitenlandse zaken, Soerio Tjandro, een brief voor de Commissie-Generaal ter hand gesteld aan mr. Visser. In deze brief, welke door dr. Gani als vice-voorzitter van de Indo nesische delegatie getekend is, wordt ten eerste gevraagd: het spoedig houden van een conferen tie door beide delegaties, b.v. Dinsdag a.s. teneinde te komen tot een vredelievende oplossing; ten tweede in gezamenlijk over leg uit een derde mogendheid een voorzitter te kiezen met beslis sende stem voor arbitrage; ten derde indien hierover geen overeenstemming wordt bereikt een dergelijke voorzitter door het internationale hof van Justitie te Den Haag te doen aanwijzen. Bovenstaande brief is met de volledige toestemming van Djokja opgesteld. Een hooggeplaatste re publikeinse autoriteit heeft ver klaard, dat, indien deze voorstel- lën mislukken, de Indonesië sym pathiek gezinde naties India en de Arabische landen de kwestie waarschijnlijk aan de Veiligheids raad der V. N. zouden voorleggen. Het bestuur van Nationaal Re veil heeft Zaterdag een telegram gezonden aan H. M. de Koningin en aan de minister-president dr. Beel. Daarin wordt gezegd, dat een grote groep Nederlanders te 's-Gravenhage in vergadering van Nationaal Reveil bijeen, diep on der de indruk is van de schande aangedaan aan de Ned. eer door het in verplicht concubinaat leven van Ned. vrouwen met inheem sen en van het nog steeds voort bestaan van gijzelaarskampen op eigen souverein gebied. De genoemde groep doet een beroep op de constitutionele rech ten van H. M. de Koningin tot beschermen van eigen onderda nen. IndonesiëVoor ons in het Moederland betekent dit door gaans niet meer dan ultimatums, toezeggingen en afwijzingen» hoop en mysterie. Indonesië! Het moet ons meer zeggen. Het woord moet gedachten oproepen aan duizenden K.N-I-.L.- mannen, die zeven lange jaren gescheiden zijn geweest van alles, wat hun dierbaar was. Die streden en gevangen werden genomen door de Jappen. Die na hun krijgsgevangenschap opnieuw hun leven moesten inzetten tegen vertroebeling en wanbegrip. En nu is het eerste contingent van deze onverzettelijke mannen weer in het moederland gearri veerd, een deel voorgoed, een ander deel voor het zo zeer ver diende verloc. De „Volendam", die gistermorgen ca. 7 uur aan de Lloydkade meerde, vertoonde het gebruikelijke aspect van een re patriëringsschip, maar de grote drukte op de kade wees er op, dat aan deze thuiskomst een ander tintje zat. Voor de loods, waar de mannen van alles 'erden voorzien stond een door het Rode Kruis vervaardigde welkomstpoort en rond deze poort hadden zich vele officiële personen alsmede geno digden verzameld. Ter begroeting waren o.a. aan wezig de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman, de gecommitteerde voor Indische Zaken van dit ministerie, dr. J. P. Bannier, oud-gouverneur R. K. A. Bertsch, luitenant-genèraal Kruis en als vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Bemhard de overste Pahud de Montanges. Om ca- kwart over zeven, toen de „Volendam" roerloos langs de kade lag, sprak minis ter Jonkman hartelijke woor den van welkom namens het Nederlandse volk. Spr. richtte zich in het bijzonder tot het K.N.I.L.-contingent, waarvan de mannen veelal een groot deel van hun jaren in dienst van het vaderland hebben ge steld. Dat gü na uw zware krijgsgevangenschap direct het herstel van Indonesië hebt aan gepakt, geeft u het recht op onze erkentelijkheid, aldus spr. Bij het verblijf in Nederland zal dit besef van erkentelijkheid voor u een grote steun zijn. Het gehele volk, dat onder de Duitse bezetting heeft gezucht, zal be seffen wat het ieder van u schul dig is. Dit saamhorigheidsgevoel, aldus spr., vormt zich, zoals steeds rond de geliefde figuur van onze Vorstin. Mini ter Jonkman besloot dan ook met een driewerf hoezee voor Hare Majesteit, waarmede allen instemden. Na deze woorden werd een aan vang gemaakt met het ontsche pen van de reeds door de douane vrijgegeven persoonlijke bagage. Aan boord werden voorts diverse formaliteiten vervuld, terwijl mi nister Jonkman zich aan boord begaf om verblijven en militairen te inspecteren. De Repatriëringsdienst o. 1. v. It. kol. C. v. Boekei, waaraan de verzorging van een en ander, op varzotk van hat' ministerie van overzeese gebiedsdelen en het di rectoraat-generaal voor het ver keer, was opgedragen, had zich Zaterdagmiddag voor Hoek van Holland al aan boord begeven. Al les had dus een vlot verloop, ter wijl ca. half negen de Mariniers- kapel o.l.v. It. G. Nieuwland de laatste loodjes kwam verlichten. Tegen 9 uur was het verlos sende moment aangebroken en kwamen de eerste groepjes aan wal.-Met een tuiltje bloemen van de Niwin kreeg ieder een persoonlijke groet, terwijl het comité „Nederland helpt Indië" voor enige sappige perziken en wat kersen had gezorgd. Terwijl de repatriërenden van boord gingen, begaven wij ons er op, om, voorzover het verlangen van achterblijvenden om ook aan wal te gaan, geen beletsel daartoe vormde, met deze en gene een praatje te maken. Op het ruime schip zijn in totaal 1500 repatrië renden geweest, waarvan 125 le den van de Kon. Landmacht en de rest KNIL-mannen, eventueel met vrouwen en kinderen. Hierbij be vonden zich twintig zieken, onder wie enkele vrouwen, die in de laatste ogenblikken voor ver meerdering van het reisgezelschap hadden gezorgd. De reis zelf heeft een vlot ver loop gehad. Natuurlijk hebben de opvarenden zich beperkingen moeten opleggen, doch deze wo gen wel op tegen het idee, einde lijk in Nederland eens op adem te kunnen komen. De vrouwen en kinderen hebben zoveel mogelijk onderdak in de hutten gevonden, terwijl de mannen de ruimen met hangmatten voor lief hebben ge nomen. Een bezwaar moet hierbij wel zijn geweest, dat de „Volen dam" niet voor de tropen gebouwd is, zodat het in de mimen wel eens vrij benauwd zal zijn geweest Maar de „Volendam" liep ieder uur rustig en vast de 14 mijlen. Achter zich latend een leven van ellende, ontbering en wanorde. voor richmaar dat ligt aan ons 1 Het hoofdbestuur der E.V.C. is gisteravond in buitengewone ver gadering bijeen geweest. In de loop van Zondagavond nam het het besluit een beroep te doen op het N.V.V.-bestuur tot „een ge meenschappelijk optreden". Met het verzoek daarover overleg te plegen heeft het zich schriftelijk tot het N.V.V.-bestuur gericht. Het E.V.C.-bestuur heeft tzich in een oproep tot de „werkers" gericht met het verzoek „hun stem te verheffen tegen het ge weld en voor de vrede" en dringt er voorts „bij alle vredelievende krachten op aaan zich aaneen te sluiten en in de bedrijven manifes taties van een gemeenschappelijk optreden te leveren, welke ge richt moeten zijn op het staken va nhet geweld." Herinnerd wordt aan het voor stel dat de E.V.C. op 25 Juni aan het N.V.V. deed, nl. om maatre gelen te treffen ter voorbereiding van een alg. werkstaking. De E. V.C. doet nu een beroep op het •N.V.V.-bestuur om tot een ge meenschappelijk optreden te ko men. De alg. seeretaris van de vak vereniging vin havenarbeiders in Australië heeft verklaard, dat de Australische havenarbeiders onder geen omstandigheden schepen zul len laden, welke bestemd zijn voor ondersteuning van de Ned. mili taire plannen in Indonesië. Indien de Nederlanders oorlog voeren te gen de Indonesiërs, zal de vakver eniging in overweging nemen op nieuw alle Nederlandse schepen te boycotten. De heer Palar heeft medege deeld dat hij in verban^ met de jongste gebeurtenissen in Indone sië is afgetreden als lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal en bedankt heeft als lid van de Partij van de Arbeid. De pootaardappeloogst, welke voor een groot gedeelte voor onze export bestemd is, wordt ondanks de reeds ingeschakelde hulp van twee duizend jeugdigen. 2800 mi litairen, strafgevangenen en gede tineerden, bedreigd door een ern stig tekort aan arbeidskrachten. Vooral in Noord-Holland is het te kort zeer nijpend terwijl ook reeds in andere delen van ons land ongerustheid bestaat over de voorziening der arbeidskrachten. Het bureau Oogstvoorziening doet thans een dringend beroep op het gehele Ned. volk om gedu rende een twee weken bij de pootaardappeloogst behulpzaam te zijn. Voor Dinsdag a.s. worden man nen van 21 jaar en ouder opgeroe pen om zich, liefst in groepen van tien man, te melden op het Beurs, plein te Amsterdam des ochtends om zeven uur. Zij zullen per auto vandaar vervoerd worden naar de Anna Paulownapolder. Het bureau oogstvoorziening roept mensen op die beschikken over een goed humeur en werk lust en er zich van bewust zijn, dat hier een landsbelang gediend moet worden. Waarschijnlijk zal omstreeks half Augustus, een nieuwe over spanning in de verkeersbrug over de Moerdijk worden ingevaren. Voorts hoopt men voor de winter met het wegdek van de brug ge reed te zjjn. Trekking van 21 Juli. Prijs van 5000 no. 3253; 1000 no. 7747; 400 nos. 5217, 8027; f 200 nos. 2870, 4401, 10060; 100 nos. 5119, 6941, 10188, 11388, 12179, 13998, 14616, I0O68 en 20257. Enkele dagen geleden ver voegde zich een tweetal jonge lui op ons hoofdbureau met de mededeling, dat het een tocht naar Rome ging ondernemen. Deze jongelui, D. Urbanus en A. Palm bleken twee Rotter damse voortrekkers te zjjn van de Kardinaal de Jong-stam, die het zouden bestaan na een treinreis Rotterdam-Parijs het overige gedeelte van het trajet Lichtstad-Eeuwige Stad trek kend af te leggen. En of dan van hun eventuele belevenissen iets in onze krant kon worden gepubliceerd. We zeiden onmiddellijk: „top". En zo hopen we in de eerstvolgen de weken overzichten van het ver loop der reis aan onze lezers kring te kunnen voorleggen. Voor vandaag nog een klein stukje historie, aan de Vrijdag avond begonnen reis voorafge gaan. Verkenners, die voortrekker worden, hebben eerst een voorbe reidende taak te volbrengen. Ver volgens komen zij tot een speciale dienende taak of quest. Hun voorbereidende taak hebben de voortrekkers Urbanus en Palm gezien in het prepareren van de reis. Het heeft hun natuurlijk heel wat moeite gekost, voordat zij de nodige instanties hadden be zocht en de noodzakelijke goed keuringen en aanbevelingen had den verzameld. Dan moest het materiaalvraagstuk worden op gelost, want de jongelui maken de reis al trekkend dus met tent. Elke dag een stukje verder en desnoods voor een of twee dagen werkend voor hun „onderhoud". Hun voedselvoorziening is uiter aard eenvoudig. Dus geheel in stijl. Met deze reis zijn natuurlijk financiën gemoeid. Nu zou het zeer simpel zijn geweest om geld van normale verdiensten af te nemen of de ouders ervoor te la» ten opdraaien. Maar zo eenvoudig hebben ge» noemde voortrekkers hun taak niet opgevat. Maanden achtereen hebben zfl 's morgens vroeg en 's avonds kranten bezorgd en met het daar mee verkregen geld zal de reis worden gefinancierd. In wel voorbeeldige mate van opoffering en ongemak hebben deze voortrekkers hun voorberei dende taak opgevat. Thans rest hun nog de vaststel ling van hun dienende taak. Deze taak of quest willen zij de H. Va der vragen en van Hem ontvan gen. Zijn het kordate en onderne mende jonge Nederlanders of niet? Zijn het goede volgelingen van Baden Powell of niet? Nogmaals op hun verlangen om ervaringen van de Rome-tocht te publiceren, hebben we terstond bevestigend geantwoord. Vrijdagavond zijn de voortrek kers Urbanus en Palm met de nachttrein naar Parijs vertrok ken Hedenmorgen zoude ze met de trenqocht een Hanyang* maken. We hopen voor hen een goed spoor en voor de rest wachten we gespannen hun eerste correspon dentie af. De besturen van de samenwer kende landarbeidersbonden heb ben zich tot de werkgeversorga nisaties en andere bevoegde in stanties in het agrarische bedrijf gewend, met het verzoek tot uit voering van de beschikking van de Rijksbemiddelaars inzake het toekennen van een extra-uitkering van 2 pet. van het jaarloon over te gaan. Naar wij vernemen zal op de <wg. vergadering van aandeelhou ders der N.V. Kon. Ned. Zoutin- dustrie Boekelo worden voorge- steld over 1946 een dividend van J 8 pet. (v.J. nihil) uit te keren. Wij staken ons hoofd zorgelijk uit het coupéraampje van onze trein te Eindhoven, want wij wisten niet precies, hoe het dit keer aan te leggen. Maar vlak voor het raampje stond opeens iemand, die wonderlijk leek op degeen, die wij zochten. Deze, nogal gezette persoon, moet in elk geval uit zeer warme landen komen, want een wollen dasje had hij nonchalant om de hals geslagen, nu bij deze puf- hitte. Hij was dus gewoon voor nog hetere vuren te staan. Daar boven zagen we een paar glun dere ogen achter brilleglazen en verder was het gezicht één bvsde, ruige baard, een echte Capucijnen- baard. De bruine linnen toga, die ook al een erg Indonesische in druk maakte, werd gesierd, op het middel, door een paarse band. Dit laatste deed ons ijlings uit stappen en monseigneur want dat was hij in elk geval met belee'fde stem aanklampen. Hij antwoordde niet in een of andere Slavische taal, zoals wij nog een ogenblik hadden gevreesd. Neen, hij was duidelijk mgr. Brans O. Cap., die onlangs na 13 ia jaar ononderbroken missiearbeid op Sumatra, voor een rustkuur naar Nederland was teruggekeer d En joviaal mochten we direct meereizen naar 's Bosch. Mon seigneur lacht eens om onze over val en vindt het heel gewoon. Als men ZVz jaar in een concentratie kamp heeft gezeten dan neemt men zo'n klein treinintermezzo nog wel op de koop toe! Hoe was het in 't Japanse kamp? Vrijheidsberoving, erg veel honger lijden en veel ziekten. En kel er op ingesteld zijn om er nog levend uit te komen. De mishan delingen vielen mee. Op Sumatra s Westkust had mgr. gevangen ge zeten en was, na de capitulatie, door de Jappen zelf nog naar Padang gebracht met een groep andere Nederlanders. Zij waren mee van de eersten geweest en voorlopig ook de laatsten, want toen was het bevel van Mount- batten gevolgd, dat de blanken verder in de kampen moesten blijven tot de Engelsen zouden komen. 1 Sept. '45 arriveerde de groep Nederlanders in Padang en tevoren was de republiek reeds uitgeroepen. Men had bij de inlanders die, in tegenstelling met de blanken, het bestaan van de republiek al kenden, een zekere reserve opge merkt, maar ze waren ln elk ge val beleefd en correct geweest. De Jappen hadden ln de stad nog heel behoorlijk orde en rust ver zekerd, tot de Engelsen kwamen, half October '45. Alle Nederlan ders dachten, dat het toen wel met de republiek zou zijn afge lopen, maar de Engelsen hadden gemeend dit als een binnenlandse aangelegenheid te moeten behan delen en er buiten te moeten blij ven. Wjj vragen mgr. naar de hou ding van de doorsnee-Sumatraan tegenover de republiek. En het blijkt daar al niet zo te zjjn als overal elders: wanneer de gewone dorpeling veilig en rustig zjjn werk kan doen, vindt hij het al lang goed, of die rust nu wordt geboden door de republiek of door Nederland. Mgr. kan dus niet zeggen, dat de massa achter de republiek staat, maar wordt zjj een constantere instelling, dan ■uilen de Sumatranen zeker vat baar zijn voor de leuzen van eigen, nationaal bestaan. De leidinggevende en fel- nationalistische bovenlaag is de laatste jaren wei gegroeid. Er waren inlanders, die de komst an de Jappen voorzien hadden de Japanse taal reeds hadden geleerd en direct na de invasie te Tokio op de universiteit gin gen studeren. Die vormen nu, samen met wat in Nederland reeds universitair Is gsvonud, de bovenlaag, welke soms scherp ageert tegen de Neder landers. Ongeveer een half jaar na de capitulatie kwamen de Japanse garnizoenen uit de binnenlanden naar de havens, gaven er zich krijgsgevangen, maar droegen geen wapens meer. De inlanders hebben die dus overgenomen en dat is nu natuurlijk de moeilijk heid bij een eventuele Nederland se militaire actie. Deze zou voor de Missie op Sumatra niet goed zijn. Sumatra heeft nog geen eigen clerus en het zou voor Ne derlandse geestelijken na een militair optreden van onze kant, wel moeilijker worden om het ver trouwen te behouden. Mgr. hoopt dus ook, dat de moeiljjkheden door bespreking zullen worden opgelost. Men denkt in het algemeen, dat de republiek tegenover het Chris- tedom een welwillende houding zal aannemen, hetgeen het ont- werp-grondwet, dat men in de aanvang reeds opstelde, ook doet verwachten; dit geldt ook ten op zichte van het bijzonder onderwijs. Zelfs denkt men dat de republiek het katholieke onderwijs zal sub sidiëren. Maar dan nog zullen er wel grote moeilijkheden te over winnen zijn. want de republiek zal het onderwjjs waarschijnlijk op totaal andere leest schoeien, en dat eist weer tijd en aanpas singsvermogen. De Missie op Su matra stond er vóór '40 zeer goed voor, al waren er in N. Sumatra maar 60.000 katholieken op enkele millioenen Mohammedanen. De vraag is. hoe zich de ka tholieken jn die vijf jaren heb ben gehouden. Een Javaans Priester is het binnenland inge gaan (voor de blanken is dat totaal onmogelijk) en diens rap porten zjjn, over het algemeen wei gunstig. Zijn taak is het nu, de godsdienst er althans le vend te houden. Wij vragen mgr. tenslotte hoe hij apostolisch-vicaris van Medan is geworden. „Dat kwam", ant woordt mgr. lachend „omdat de Engelsen de blanken uit Padang evacueerden, naar Medan, toen ze ®r hun sector verkleinden, en Rome heeft we toen maar meteen vicaris van Medan gemaakt". In Medan wachten nu met on geduld veel Nederlandse missio narissen, allen Capucjjnen, op het ogenblik, dat ze veilig het bin nenland in kunnen gaan. En dan hoopt men op een flinke herleving der Kerk. „Trouwens", zegt mgr. „ook veel agenten van maatschappijen zijn er bijeen, om zodra het kan, ook het economisch leven weer te doen herbeginnen. Maar dat zal niet zo'n eenvoudige kwestie zijn want men vreest, dat de fabrieks- installaties voor het grootste deel door de Pemoeda's zijn geroofd en naar Malakka zijn verkocht voor wapens, horloges e.d., terwijl grondstoffen en stapelproducten, ondanks andersluidende bewerin gen, wel helemaal niet meer aan wezig zullen zijn". Den Bosch. Wij wensen mgr. Brans een prettige rustkuur in het vaderland. Een stevige handdruk, en het intervieuw tussen de wie len is ten einde. De staking, die Donderdag on der de havenarbeiders van Ant werpen is uitgebroken, is thans vrijwel algemeen. De staking wordt niet gesteund door de vak bonden en in een manifest heeft de Belgische transportarbeiders bond de arbeiders aangespoord he denmorgen deel te nemen aan een referendum, dat moet beslissen er het al dan niet voortzetten der staking. In het manifest wordt erop gewezen, dat de voornaamste eis der arbeiders, n.l. verminde ring der belastingen, niet door een plaatselijke staking kan worden ingewilligd, doch dat zulks dient te geschieden door tussenkomst van het parlement. De vakbond dringt er tenslotte bij de arbeiders op aan het werk te hervatten. Zaterdagavond had men tijdens een besloten vergadering, waar bij 5 600 hoofdstedelijke bak kers aanwezig waren, vrijwel una niem het voorstel aangenomen om geen genoegen te nemen met de jongste maatregel van de minis ter en tot staking over te gaan. Zoals men weet, had de minis ter n.a.v. een accountantsrapport besloten de rijkssubsidie op het brood met 1 cent te verlagen zon der daarbij een verhoging van de broodprijs toe te staan. Alle argumenten van de bak kers kwamen op deze vergadering naar voren en al hun berekenin gen ter tafel en de conclusie was: beter staken dan deze cent, die de bakkerijen ten gronde zal richten verliezen. Men zag tijdens de vergadering al in dat dit besluit tot grot! moeilijkheden zou kunnen leiden. Van verschillende kanten werd dan ook het voorbehoud gemaakt, dat men het bedrijf niet zou slui ten, indien de toestand in Indo nesië ernstiger werd. Zondagmiddag werden aan de bakkerswinkels plakkaten gehan gen, waarin men de redenen uit eenzette, waarom men ging sta ken. Hierin werd vastgesteld, dat men zich bij een nieuw en onpar tijdig nader onderzoek naar de neerleggen! bakkers zda Besprekingen met de minister Tezelfdertijd vergaderden met burgemeester d'Ailly iu diens ambtswoning minister Mansholt, de voorzitter van de Bakkerij stichting, de heer Ulrich uit Rot terdam en drie vertegenwoordi gers van de Amsterdamse bak kers. De minister sprak daarbij zijn misnoegen uit over het be- ^"veliik1vitaaMwF®Vers van een ^er|lkkers on dr«f als dat van loment wuP £en 20 ongelegen Siv™raniv^J j"#tte dit optreden reden in om ?k en Zag er geen reuen in om toe te geven. vermocht8? toezegging, die hij kort» doen. was, dat hij op "e termijn, n.l. binnen vier wetten, een nieuw accountants rapport zal doen samenstellen aaar aanleiding waarvan hij zijn definitief standpunt zal bepalen. Zaterdagavond is iu tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten op de Loosdrechtse heide te Hil versum het zomerkamp 1947 van de Ned. Ver. van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd of ficieel geopend. De voorzitter van het district Hilversum, de heer W. van Span gen, opende de kampweek en sprak een woord van welkom tot de talrijke genodigden en aanwe zigen, onder wie 400 Belgische kinderen. Spr. betuigde zijn °P" rechte dank, dat het Z.K.H- Prins Bernhard had behaagd ai? erf" voorzitter in het comité zitting te nemen. Daarna herdachten de aanwezigen hen. die tijdens de oorlog het leven hadden verloren en werd onder het spelen van «et Wilhelmus de driekleUr gehesen. Mr. B. M. Stomp?; algem. voor zitter, richtte een bijzonder'woord van welkom tot de Belgigcije ge delegeerden en betoogde de nood zaak van een goede Verstandhou ding tussen de volkeren. De burgemeester van Hilver sum, rnr-J; a. G. m. van Hellen- berg Hnb sprak zijn bewonde ring hit voor de vlotte wijze, waarop it zomerkamp werd ge- öf^hiseerd en hoopte dat het Worden, wat men er van had verwacht. leJerl02el Lary van het Belgische verii„„gewaa§'de van de enorme vniir ^en' Welke ook het Belgische aad geleden en bracht een Huis' groet aan het Kon. Het kunstprogramma stond on der de artistieke leiding van Jan Lemaire, die o.m. „De slag om Arnhem" voordroeg, waarhij hij aan de vleugel begeleid werd door Cor Lemaire. De opening van het zomerkamp van ex-politieke gevangenen te Hilversum. Tijdens de openingsrede van da plaatselijke voorzitter De minister eiste echter van de bakkers, dat zij nog dezelfde nacht een vergadering zouden bij- eenroepen om onder dezelfde om standigheden als waaronder het stakingsbesluit was genomen haar op te heffen en te garanderen dat vanmorgen om 12 uur alom brood verkrijgbaar zou zijn. De heer Ulrich trok zich hier» op met de vertegenwoordigers der Amsterdamse bakkers in een ander vertrek terug, waar men het besluit nam om gisterenavond om 12 uur een vergadering in Kras bijeen te roepen en daar voor te stellen niet te staken, direct de ovens weer aan te maken en vanmorgeöi vóór 12 uur brood verkrijgbaar te stellen. Zo waren vannacht de bakkers opnieuw bijeen om zich door voorzitter Pool te laten inlichten. Deze verklaarde, dat de zeer moeilijke omstandigheden, waarin ons land thans is komen te ver keren, aanleiding moet zijn, om de aangekondigde staking geen doorgang te doen vinden. Er werd weinig tegen inge bracht en vrijwel even unaniem als Zaterdagavond tot staken was besloten, werd deze nu ongedaan gemaakt. Het late uur van de vergade» ring was echter oorzaak, dal het brood vanmorgen niet op normale tijd kon gereed komen. Eerst na elf uur gingen de winkels open en verlieten de wagens de bakke rijen. Tar voorkoming van misver stand zfl er op gewezen, dat han gende het nieuwe accountants onderzoek, dat de minister heeft toegezegd, de verlaging van het rijkssubsidie blijft gehandhaafd, zodat de bakkers dus met Ingang van heden een cent per brood zul len derven. Ook ln Nijmegen hadden de bakkers vandaag willen gaan staken, maar hier besloten ze dat op te schorten met het oog op de De 22-jarige M. de B. heeft van September "April '47 niet minder dan 27.000 textielpunten bij de fa- H. te ZwoIle verduisterd. Alle verduisterde coupures heeft ze verkocht aan een zekere J. K., die ze in een Zwolse dancing, yf?r, Ms assistent fungeerde, had Ieren kennen. Het meisje ont ving voor elke punt 15 cent, zodat 21J ln totaal ongeveer 4000 in handen kreeg. Voor dit geld kocht zij kleren en sieraden. Voor de Zwolse rechtbank i$ thans 1 jaar gevangenisstraf tegen haar geeist. waarvan 4 maanden voorwaarde lijk. Tegen J. K., die de bonnen in de zwarte handel gebracht heeft requireerde de officier van justi tie wegens schuldheling 8 maan den gevangenisstraf. Op plaatselijk door de distribu tiediensten bekend te maken da gen in het tijdvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 9, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inleg vel. "bevindt. De tweede distribu tiestamkaart moet worden over gelegd, evenals het inlegvel, van bon 612 1 worden verwij derd. Tevens zal in bovengenoemd f" kl"deren. geborenen f ^aa dfn Jhh of Augustus van e'°ier, Jaren 1932 t.m. 1945, als- de mana2 kinderen- geboren in van^, d September of October u bet jaar 1946, een schoenen- uon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt niet leeftjjd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitrei king zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. Geen ,,fait accompli" inzake het Duitse productiepeil Reuter seint uit Washington: De Fransche ambassadeur bil het Witte Huis, Henri Bonnet, heeft gisteravond gewaarschuwd, dat, als Engeland en de Ver. Staten Frankrijk voor een „fait accompli" zouden stellen ten aanzien van het peil der Duitse industrie, waarmede Frankrijk niet accoord zou gaan, dit de onderhandelingen, welke thans te Parijs worden gevoerd in het kader van het plan-Marshall, ern stig in gevaar zou brengen. De handel te Batavia ligt thans geheel stil en het republikeinse geld heeft bijna alle waarde ver loren, terwijl ook de Nederlands- Indische gulden aanmerkelijk in waarde ls gedaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2