Nieuws uit Stad en Omtrek Voorstellen aan de Raad Koninklijke boodschap Rond wicket, bat en stumps Uit Schiedams sportleven LAATSTE BERICHTEN Nederl. regering motiveert liaar optreden R IN BATAVIA IS HET RUSTIG r: A fgodsbeeldje w. Bleekpoeder veroorzaakt brand aan de familie der strijdkrachten in Indonesië Memorandum aan VerStaten en Engeland ADIO programma Proclamatie uA de bevolking BIM IN HYPNOSE ONDER NUL iri»?°p-Het was BIJ MERCURIUS EN BIJ NAUMAN RAADSVERGADERING DOOD GEVALLEN OUDEN VAN DAGEN ZOEKEN WINTERVERBLIJF UITGIFTE GROND NIEUW MATHENESSE Aanvragen voor grond van het industrieterrein Nieuw Mathenes se zijn binnengekomen bij het Gemeentebestuur van de firma C. A. F. Gouka, Rijnstraat 29b voor de bouw van 'ririj wieifabriek van de firma L. Nieuwburg en BdLLARDSPORT UITGEGLEDEN RINGSTEKERIJ TE PAARD HERMANDADJES ER KOMT EEN JEUGD- COMMISSIE DOORLICHTING VAN GEMEENTEPERSONEEL De tuberculose is na de oorlog sterk toegenomen en al zflj* voorwaarden voor de uitbreidin& minder gunstig, toch is het zeker, ciat nog velen rondlopen met een gevaarlijke erfenis uit de honger tijd. Om met succes tot bestrjj- EXCELSIOR NAAR DE VIERDAAGSE F.S.V. PRETORIA—S.F.C. 3-1 HONKBAL hengelwedstrijden nieuwe straten, nieuwe namen 5=»SKl3^1.i7Hij rnerodvefedete EXCELSIOR 1-HBS 1 HERMES D. V. S. WINT VAN ROOD EN WIT DUIVENSPORT Op Zondag 20 Juli, organiseer de S. C. V. De Postduif haar eerste wedvlucht voor jonge dui ven van uit Lage Zwaluwe, af stand 27 K.M., de uitslag was burgerlijke stand GESLAAGD Voor het bewijs „Algemene ont wikkeling" voor een nijverheids- acte: L. Brunia, T. van Dijk, N. Nipius en C. Ophof. VAN MOOK SPREEKT tot het Indonesische volk VERANTWOORDELIJK HEID DER ARBEIDERS „Onder geen omstandig heden 't werk neergelegd!" 29. 1STE SPEURTOCHT Het zilveren door Lewis Allen Browne Het geluid van de loeiende sire nes van brandweerwagens is een voor de zomer ongewoon geluid. Ongewoon plegen ook in dit sei zoen de oorzaken van brand te Om 10 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel van de N.V. Grossierden.) Mercurius aan de Boterstraat- M de belwagen en de ia^derw g waren de ploegen ®p het plaatse. De achterzij sj.ond pana, uitkomend op de Sch had in een dichte rook, die kers en van chloor. Met de zuurstof-apparaten ™°^?haard brandweerlieden to eweldige hitte doordringen in een e hoeveel- Het bleek, dat ^kJ._bleekpoeder heid was gesiagen en aan ^warmte had ontwikkeld, dat r^le zoldering zwart gebla ard wos. Een stelling, waarop «rote hoeveelheden zeep, schuur middel slasaus, suiker en jam was in elkaar gestort doordat enkele steunen waren doorgebrand. Met vier stralen trachtte de brandweer de broeihaard zijn ac tiviteit te ontnemen, maar eerst tegen half twaalf hield de gasont- wikkeling op en kon een begin ge maakt worden met het ontruimen van de achterzijde van het band; men moest immers voorkomen, dat door de chemische werking de bleekpoeder opnieuw zou gaan broeien. Om 12 uur konden de motorspuit en de ladderwagen in rukken en werd met het nablus sen begonnen. Nauwelijks was men bij Bijloo volop bezig, toen het alarm-signaal bij de brandweer voor tweede maal een brand meldde; deze keer bij de firma Nauman aan de Lange Haven. Met de Maybach trok de brandweer er onmiddellijk op uit en kwam voor dezelfde ve"chijn- selen te staan. Een dikke rookont wikkeling en een brandlucht. De situatie was gunstiger dan bij Mercurius. Met twee stralen werd de vuurhaard bestreden terwijl dikke stromen chloorwater ln de Lange Haven spoelden. Ook hier kwamen de gasmaskers en zuur stofapparaten goed van Pas en nam het wegruimen der honder den pakjes, zowel als het nablus sen nog geruime tijd m beslag. De Gemeenteraad zal Woens dagmiddag 23 Juli a.s., om 2 uur bijeen komen voor een openbare vergadering. Bij werkzaamheden op een stel- L_nS aan het pand van de firma Melchers aan de Noordvest is de 61-jarige J. A. v. d. A. naar be neden gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op een ijzeren rail en is overleden. Hy werd naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. In de winter is het postkantoor voor de ouden van dagen een welkom toevluchtsoord tegen de kou. Het ziet er echter naar uit, dat er voor hen in de komende winter geen plaats meer zal zijn. Daarom heeft de afd. Schiedam van de Alg. Bond voor Ouden van Dagen zich in een schrijven tot B. en W. gericht met het ver zoek ook in Schiedam een ont spanningslokaal voor de ouden van dagen ter beschikking te wil len stellen, evenals dat in Rotter dam is gebeurd. zoon, De serie van D. G. M. nadert haar einde. Deze week is weer hard gestreden. De grote kleine man, Liber, maakte zijn partij uit in 15 beurten. D. G. M. leed een gevoelige nederlaag tegen het Westen, dat hierdoor in de running komt. De stand is: 1. Bellevue 41 uit 8, 2. De Sluis 33 uit 7, 3. Entre Nous 35 uit 8 4. Het Westen 34 uit 8; 5. D. V. 32 uit 8, 6. Rembrandt 32 uit 8 7. Eureka 28 uit 7, 8. D. G. M. 27 uit 7, 9. Thalia 28 uit 8, 10. 't Centrum 14 punten uit 7 wed strijden. Op 22 Jiili wordt de strijd voortgezet. J. J. C. K. gleed op de Boer- haavelaan uit over 'n stuk groente of fruit en brak zijn been. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin die dit jaar niet op Zondag 31 Aug., maar op Maandag d.a.v. zal worden gevierd, zal door de Oranje-ver- eniging een grote ringstekerij ge organiseerd worden voor ruiters, waarschijnlijk in de Warande. Het is mogelijk hieraan gecostumeerd, zowel individueel als per groep, deel te nemen. Er zullen fraaie prijzen beschikbaar gesteld wor den. Het inleggeld bedraagt 1- per persoon. De deelnemers moe- ?enjzich voor 17 ^gustus^a- melden bij. A- Ke_ Westpolderstraat "a, bM.klaan 10_ thel; J. v.c peu Dosboom- Kethel, Tel. 229, G. laan 12, Schiedam, J. A. wneek Hoofdstraat 155. Nadere bijzonderheden zullen per aanplakbiljet worden bekend gemaakt. Op de Hoogstraat reed een auto bij het passeren van een collega tegen een zonnescherm en bescha digde dat. Op de B. K.-laan week een auto niet genoeg uit bij het passeren van een andere. De spatborden van beide werden beschadigd. Op de Vlaardingerdijk ter hoog te van Wilton haalde een taxi chauffeur niet genoeg naar uit bij het passeren van R.E.T.-bus. Beide werden schadigd. taxi links een be- Toen de heer Eising, het was nog in de tijdelijke gem. een lans brak voor de instemng van een jeugdcommissie, hem verzocht het 'n handen van B. en W. te leggsn. Sindsdien is in de ling van de Nederlandse Jeugd gemeenschap °P£e kt> hem op de begroting 1947, een U?st vo.or de jeugdzorg worden uitgetrok ken en werd dus de tijd rijp om verwezenlijking van het voorstel Eising te komen. In de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering zal de jeugd commissie worden samengesteld en wel uit 4 leden van de Raad en 4 van de N.J.G. Alle leden wor den door de Raad benoemd, de vier niet-raadsleden op v9°r" dracht van de plaatselijke afde ling der N.J.G. Deze luidt voor de periode 15 September 194715 Sept. 1918, de jaarlijkse zittingsduur der commissie: A. Sundermand (N.P. V.j, Louise de Colignystr. 43, M. Witkamp (Nat. Jongeren Ver bond), Charlotte de Bourbonstr. 21, W. Kaptein (N.J.V. en Herv. Jeugdraad), van Swindensingel 58a, mej. A. Vredebregt (Gidsen Kath. J.B.) Boterstr. 62. Alle leden treden jaarlijks af. Het tot stand komen van deze commissie is zeer belangrijk voor de ontwikkeling van het zich steeds uitbreidende jeugdwerk in de stad. H. M. de Koningin heeft de volgende boodschap gericht tot de familie der strijdkrachten in Indonesië: „Gelijk de regering u bij monde van de minister-presi dent heeft medegedeeld, is zij overgegaan tot politioneel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra. Ik weet dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning tegemoet gaat. Ik behoef u wel niet te verzekeren, hoe zeer ik met u medeleef en begrijp wat in u omgaat. Ons volk is kort geleden door onnoemelijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan en heeft deze met moed en fierheid gedragen. Ik ben overtuigd dat het dezc*meuwe beproevingen even flink en dapper en met hetzelfde ver. trouwen in de toekomst zal doorstaan. God zegene u en die u in Indonesië lief zijn. WILHELMINA." Hedenmorgen is de wandel groep van Excelsior naar Nij megen vertrokken voor deelne ming aan de. vierdaagse. Alvorens de wandelaars de reis aanvaard den, droeg kap. Franse de H. Mis op, waarna er gezamenlijk ontbijt was ten huize van de heer Cla- de leider van de groep. S.F.C. is niet naar de derde Klas gepromoveerd. In de aan vang van de wedstrijd op Zater dagavond, was alleen S. F. C. aan bod, maar de geboden kansen werden niet benut. Door een handsbal van een Pretoria-back kon S.F.C. de leiding nemen, dank zij Buitenhek, die de penal ty benutte. Na de rust was het cnelbeeld geheel anders. Pretoria gPaf de toon aan. Het was de Schie- Imnse doelverdediger, die door S werk het doel schoon hield De druk werd echter te P Pretoria maakte uit een g gelijk en trapte er .m het laatste kwartier nog 2 winnende d°el" punten bij. Daardoor gaat deze club naar de derde klas. SCHIEDAMS SUCCES TvirlénS de sportweek te Wad- dinxveen werd Zaterdag 19 Juli, onder ausPicien van. de Waddinx- veensp Readings Brigade een Na- tfonale prestatietocht 600 M. ge kleed zwemmen verzwommen in de Gouwe. verenigingsprijzen, en een voor de 5 voorts een voor de o snelste heren .„orts 6 medailles voor de 3 eerst aankomende dames cn eerst aankomende heren. De Schiedamse Reddings bi gade wist beslag te leggen op 1n 2 verenigingsprijzen en 4 indivi duele prijzen. Het dames 5-tal met de dames, Marie Hodes, Annie Maltha, Ma rie Lagerweij, Annie Scharloo en Mientje Weij, kwamen in genoem de volgorde aan, en maakte de volgende tyden: li m. 30 sec., 12 m. 52 sec., 12 m. 53 sec. 12 m. 57 sec. en 13 m. 9 sec. Een prestatie op zich zelf. Bij de heren voerden de Haar lemmer v. d. Schagen met de Schiedammer Penning een strijd om de eerste plaats, die door die Haarlemmer met klem verschil gewonnen werd. De heren van de S.R.B. kwa men meer verdeeld aan dan de dames, maar wisten met Bas Penning, Henk Scharloo, Arie v. Waas, Jan v. d. Boogert en Jac. de Bie de vorenigingsprijs te win nen met de volgende tijden: 10 m. 54 sec., li m. 31 sec., 11 m. 42 sec., 12 m. 8 sec., 12 m. 20 sec.- Schiedam II heeft Zaterdag een mooi suces behaald door van Nep- tunus II in een uiterst spannende wedstrijd met 1514 te winnen. De wedstrijd CeleritasSchie dam 1 op Zondag was zeker niet minder. De zwart-witten lieten een goede partij honkbal zien, maar verloren toch in de 9 in ning met 1211. Celeritas had de wedstrijd nog niet geheel ult- gesepeeld. Een speciale vermel ding verdient de home-run-slag van Segers in de wedstrijd van Zaterdag en een van Marten in die van Zondag. Dinsdag a.s. zal er op Boshoek een competitie-wedstrijd Schie dam 1Schiedam 2 gespeeld wor den. De Schiedamse Hengelsport- veremgxng „De Amateur" hield Zondag m de Deutsche Schie haar onderling concours. Er weraen 66 maatvissen gevangen met een gewicht van 38,5 gram. De prijzenverdeldng was als volgt: 1 R. Maas, 2 J. Schel, 3 P. Gor dijn, 4 C. Aben, 5 J v.. d. Horst, 6 J. de Wit. ding over te gaan, Is het nodig de omvang van de aantasting te kennen. Wilton en Gusto laten hun personeel reeds periodiek, bijv. om de 3 jaar doorlichten; bet gemeentebestuur is van me ning, dat dit ook met het ge meente-personeel moet gebeuren. Voorlopig tenminste een keer voor het gehele personeel. De uit komsten van dit massale onder zoek kunnen over de periodieke doorlichting beslissen. De kosten ervan bedragen 1 a 1,25 per persoon, in totaal ten hoosrste 1500. wogste Aan de Raad wordt gevraagd de uitgave van dit bedrag toe te staan. den°°-eieriVi'' re®ds enkele maan- meeni wVChreVen, heeft Ge" maakt een aanvang ge- op i, "V de aanle£ der straten Nipin,, mdustrie-terrein van van h Mathenesse ten Zuiden „®",de Rotterdamse Dijk. In va— niet de Gemeente-Archi varis zijn voor die straten namen aangewezen. Alleen de achter naam van de historische perso nen zal genoemd worden, de vol ledige naam, functie en jaartal len worden op de straatnaam borden vermeld. De namen zijn als volgt gege ven. Aan de straat, lopende vanaf de Groene- of Schinkeldijk, pa- de Maasdjjk, parallel aan de Groe ne- of Schinkeldijk, de naam: Nieuw-Mathenesserstraat. Aan de straat, lopende vanat. dee Groene- of Schinkeldijk, pa rallel met de Rotterdamse Dijk in Oostelijke richting en ombui gende ter hoogte van het Pomp station in Zuid-Oostelijke rich ting tot aan de Coolstraat, de naamCouwenhovenstraat. Maerten Couwenhoven was se cretaris van Nieuw Mathenesse omstreeks 1680. H(j stierf in 1699. Aan de straat, lopende vanaf de bocht van de Couwenhoven straat in Zuid-Westelijke richting tot de Nieuw-Mathenesserstraat de naam: Van Cleeffstraat. Abraham van Cleef was dijk graaf en schout van Nieuw-Ma- thenesse van 1672—1690. Hij werd in Schiedam gedoopt op 27 Maart 1643 en alhier begraven 27 April 16A°an de straat lopende vanaf het einde van dek^™ovenstr. in Zuid-Westelijke richting tot de Nieuw-Mathenesserstr. de naam: Aan de straat lopen Gustoweg in W.KW. r t de de N ieuw-Mathenessei naam: Van Bleyswijckstraat Dirck van Bleyswijck was aijk graaf en schout van.i? Ttl irqci thenesse van 1690—1691- Bi werd blij te Schiedam begraven. Singel 115 voor de bouw va fabriek van isolatiemateriaal, van de heer T. v. d. Hil, v- R Y daellaan 36 voor de bouw van een brandstoffenbergplaats, van Accumulatorenfabriek A. F- te Vlaardingen, voor de bouw van een accumulatorenfabriek, van ae cacao en chocoladefabriek Baro- nie voor de bouw van een garage. In een wedstrijd met van bei de zijden hoge totalen heeft H. B. S. kans gezien om met 1 run en 1 wicket van S^celsior te win nen. Aanvoerder Honderop won de toss en verkoos batten, zodat voor Excelsior A. Beukers en M. Geene openden. M. Geene werd al spoedig gebowled door v. d. Eb terwijl A. Beukers ook geen lang leven beschoren was. Met F, Bak ker en J. Oosterholt op de mat steeg de score regelmatig en op 41 werd J. Oosterholt gevangen door Visee op het bowlen van v. d. Eb. Van de inkomende aanvoer der Hoenderop ontving F. Bak ker de nodige steun. Zij lieten beiden rustig en solide batten zien. We noteerden o.a. enige fraaie vieren van Bakker. Op een totaal van 80 sloeg hij zijn eigen wicket om en kon hij na 40 runs aan het totaal te hebben toegevoegd, het paviljoen weer opzoeken. Met J. Dries en A. Hoenderop op de mat steeg de score weer regel matig. Van Dries, die agressiever batten liet zien dan Hoenderop noteerden we 2 fraaie zessen en vieren. Op 120 werd hij door v. d. Eb op een laag blijvende bal gebowled. Huet, die hierna in kwam, liet zeer goed batten zien. Op een totaal van 161 werd Hoen. derop gebowled door v. d. Eb, na een even goede als nuttige 30 ge scoord te hebben. Van de overige batsmen wist alleen A. Hoenderkamp de dub bele cijfers te bereiken (12 waar van 1x6 en 1X4). Huet werd als laatste man gebowled door Broda na een goede 30 aan het totaal te hebben toegevoegd. Op een totaal van 185 sloot dus de innings van Excelsior. Bowling-cijfers van H.B.S.: \y Broda 4—50. M. v. d. Eb 5—71, d de Boer 122. L. Zoutendijk 011 g voor S.' Ruiterman 4 voor 40. W. Koek O-t-15. F Om ongeveer half drie trokken dé umpires weer naar de wickets. Voor H.B.S. openden J. Maas en toch zeer voorzichtig daar het bowlen niet al te veel weelde ver oorloofde en ook 't fielden van Excelsior, in tegenstelling met dat van H.B.S., op zeer behoorlek peil stond. Eerst op een tonaal van 132 kwam de scheiding toen j. Oosterholt op fine leg op het bowlen van J. Dnen met .';da schitterende vang een einde maakte aan het leven aan het wicket van G. de Boer. Hij kon op een goed gespeelde en solide innings van 37 terugzien J. Visee scoorde snel 29 runs (2x6 en 4X4) toen hij op het bowlen van J. Oos terholt caüght and bowlen ging (174 voor 8). Het publiek kreeg nu een span nende eindspurt te zien, waar men van beide zijden de tanden op elkaar zette. J. v. d. Katt werd na 2 runs gescoord te hebben door J. Oosterholt gecleand (176 voor 8). De hierna inkomende v. Ekeren onderging hetzelfde lot na 4 runs aan 't H.B.S. totaal te hebben toegevoegd (182 voor 9). J. Maan scoorde in de volgende, over van J. Dries 2 runs. In de over van J. Oosterholt scoorde Wessel 1 run (185). Toen het openingsbat Maan eveneens op het bowlen van J. Oosterholt nog 1 run scoorde, was de overwin ning voor H.B.S. een feit. J. Maas bleef met 76 not out. Bowl. cijf. Excelsior: J. Oos terholt 6- 0, J. Dries 3-66, P. van Harmeien 0-23, F. Bakker 0-14, A. Hoenderop 0-12. De wedstrijd van Hermes D.V.S. tegen Rood en Wit is een grote overwinning geworden van de Schiedammers (45/7-61). Dit was voor een groot deel te danken aan de goede vorm van Molenaar, die 6 voor 8 bowlde. De uitslag was: Stolk 88, Bor- rani 41, Visser 58, Tettelaar 20 en Scheepmaker 10 n.o. Molenaar openden J. Maas L. Zoutendijk .terwijl de bowlery werd toevertrouwd aan J. Ooster holt en J. Dries. J. Dries had al spoedig succes toen hij in zijn der de over L. Zoutendijk cleande. In de daaropvolgende over cleande X Oosterholt W. A. Koek (2—17). De hierna inkomende Scholten scoor de snel enige vieren toen hij op een totaal van 33 door L.B.W. uit ging op het bowlen van J. Ooster holt. V. d. Eb en Broda waren ook al spoedig verdwenen resp. op het bowlen van J. Oosterholt en J. Dries (5—50) Met G. de Boer en het openingsbat. de left- hand J. Maas op de mat, kwam er voor de bowlery heel wat meer tegenstand. Beiden lieterfzeer gof"d batten zien en iedere slordige of minder goede bal werd zonder pardon naar de boundarij Se~ stuurd. Ondanks dat bleven de batsmen alSjVolgt^ j Wenteler; 2 42 43 54 57 J. Doejaaren; 3. 44 P. v. Os- 4 5 9 20 46 48 74 80 Gebr. Verheugen; 6 28 45 59 61 65 J. v. d. Linden Co.; 7 A. Wagten- donk; 8 38 40 56 A. J. Brokling; 10 18 C. Verhaeren; 11 72 75 79 J. v. d. Waard; 12 16 23 26 27 31 71 Gebr. v. d. Kant; 13 A. Vis; 14 35 J. Swaagerman; 15 58 63 68 L. J. Borrani; 17 J. Fretf; 19 C. Rigters; 21 24 67 H. Crama; 22 Dipl. F. Wijzenbroek; 25 41 J. Bats; 29 32 51 66 H. Brokling en Co.; 30 T. v. Weelie; 33 P. Tieleman; 34 60 64 69 M. Mourik; 36 39; H. J. Jansen; 47 M. de Ruiter en Co. 50; C. v. d. Grijp en Co.; 52 C. Lund en Co. 55 76 78 K. Muilwijk; 59 N. in 't Hol; 70 W. v. Beuren; 73 C. de Tuinder; 77 Gebr. v. d. Tuin. Lossing der duiven 9 u. Eer ste duif 9.30.55, laatste 9.38.13. Het kringconcours Schiedam organiseerde op Zaterdag een wedvlucht vanuit Chateauroux, Midden Frankrijk, over een af stand van 604 K.M. Het was een zeer zware vlucht en Zaterdag was er van de lossing 80 pet. nog niet op de hokken teruggekeerd. Er werd om 8 uur 's morgens gelost, de eerste duiven kwamen om 18 uur 15 aan. 1. Gebr. v. d. Windt 2. en 6 C. Verhaeren, 3 en 5 J. Doejaaren, 4 en 7 A. Bakker; 8 de Neef; 9 Noordijk, Diploma D. v. d. Tuyn. Met deze vlucht is de eerste af richting ten einde en wordt doorgegaan met broed 47. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft Zondag aan de ambassadeur der Ver. Staten en aan de Britse zaakgelastigde te Den Haag een memorandum aangeboden, waarin onze regering de beweegredenen uiteen zet, welke haar hebben geleid tot het nemen der jongste maatregelen. GEBOREN: Robert Charles, M. zn. Meeuws, Voor het toelatings-examen tot de dag-M. T. S. te Rotterdam: G. Boer J Elsendoorn, C. Heijster, C. Leendefs F. van Oudenaarde, W. Schoneveld en P- van Vliet. Voor het toelatings-examen tot de dag-M. T. S. te Dordrecht: P. Kosten. De hierbovengenoemden zijn al len leerlingen der Gemeentelijke Nijverheidsavondschool,- Cursus V. M. T. O. te Schiedam. van J. van Lith en Gordonstraat 38; Cornelia Josephi- na, d. van L. M. H. Roskam en G. Putter, Newtonstraat 10; Alfred Daniël, zn. van D. K. Wapenaar en M. W. Keijmel, Nassaulaan 75; Pieter, zn. van C. Spelt en X Holleman, Herenstraat 29; Aletta Maria, d. van W. Peters en M. F. TCnnte'in .Boerhavelaan 1; Catha- rina Adriana L„ d. van J. T. Jon- sen en A. C. Th. Flasza. Broers- veld 14; Pieternella, d. van J. van Crhie en P. Haak, Boerhavelaan 1- Willy Marianne, d. van W. J. Neervoort en S. M. Vermeulen. J. A Alb. Thymstraat 27; Laurence, d van T H Bijloo en D. de Groot Lekstraat 36; Bartholomeus Cor nells A z. van C. A. Rijnhout en J H. Eijkens, B. K. Laan 244; Pe» tronella Martina, d. van B. Krom menhoek en C. T. Krommenhoek, Parallelweg 150; Evalina Eleonora Petronella M., d. van X X van de Rijke en K. Woloschin, Dr. No- letstraat 1. TONEEL EN MUZIEK. Dinsdag 22 Juli. Rott Schouwburg: 3 uur Hoofd stad-operette „Walsdroom'. De regering zegt gedurende vele maanden met het grootste geduld, alles in het werk gesteld te hebben ömte komen tot een regeling niet de republiek Indone sia. De verwachtingen, welke zij koesterde van het in vervulling gaan van de overeenkomst van Linggadjati zijn niet in vervul ling gegaan. Zolang de gematigde en realis tische invloed van Sjahrir zich deed gevoelen, scheen de hoop ge wettigd, dat uiteindelijk de rede zou overwinnen, en dat men on danks de moeilijkheden tot over eenstemming zou geraken die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn en tevens een basis zou verzekeren van gezonde constitu tionele begrippen voor de toekom stige federatie. Het feit, dat Sjahrir gedwongen was af te treden en vervangen werd door een bestuur, dat noch in staat bleek definitieve garan ties te geven noch zich daaraan te houden, bewijst, dat er op dit ogenblik geen voldoende verant woordelijke autoriteit in de In donesische republiek is, waarme de de Nederlandse regering met enige mate van vertrouwen kan onderhandelen. Daar bovendien aan het herhaaldelijk geleverde vriendschappelijke advies van de Amerikaanse- en Britse regerin gen door de republikeinse rege ring geen aandacht werd geschon ken is, harer majesteits rege ring noodgedwongen tot de con clusie gekomen, dat thans maat regelen moeien worden genomen om gunstiger toestanden te scheppen voor de succesvolle ten uitvoerlegging van de beginselen, vervat in de overeenkomst van Linggadjati. rilt is onjuist te veronder stellen, dat de Ned. regering haar geduld verloren heeft of daarin te kort schiet. De door slaggevende overweging is, dat de misleidende tactiek, welke kenneiyk door de republiek wordt gevolgd, slechts kan lei den tot een verergering der on houdbare economische positie zonder dat er enige kans be- Het college van B. en W. heeft aan de Rotterdamse raad voorge steld, prof. dr. A. P. A. Voren kamp, tot nog toe hoogleraar aan het Smith-college te Nor thampton in de Verenigde Staten, te benoemen tot directeur van het museum Boymans en hec museum van oudheden. DINSDAG 22 JULI. HILVERSUM I (301 M.) K. R. O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram 10.40 Voordracht; 10.50 Gram.; 11.30 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Gram.; 12.30 Metropole-ork.; (13.00 Nieuws) 13.50 Caus.; 1400 Orkest; 14.30 V. d. vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 Concert; 16.00 V. d. zieken; 16.30 V. d. jeugd: 16.45 Gram.; 17.45 Caus.18.00 Zang; 18.20 Sportpr.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram.; 20.00 Actual.; 20.12 De gewone man20.20 Orkest; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) AVRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Muziek; 11.35 Ho bo; 11.55 Gram.; 2.30 Caus.; 12 40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Sky- masters; 13.45 Gram.; 14.00 Knip- caus.; 14.20 Sextet; 15.00 Gram., 16.40 V, d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.30 Orgel; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Muziek; 19.00 Caus.; 19.10 Gram. ;19.30 Viool, 20.00 Caus.; 20.20 Orkest; 21.15 Hoor spel; 21.30 Gram.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Sextet; 23.00 Nieuws 23.15 Schaken; 23.25 Gram. staat op compensatie in de vorm van een spoedige politie ke oplossing. De Nederlandse regering richt zich niet tegen de integriteit van de Indonesische republiek. Zij blijft evenals vroeger bereid om met de republiek tot een overeen komst te geraken, aannemende, dat deze republiek wordt gesteund door de meerderheid van de be volking en samenstellende be- volkkingsgroepen. Zij heeft echter geen andere keuze dan over te gaan tot politiële maatregelen van zeer beperkt karakter, gericht op het scheppen van toestanden in de republiek, waaronder ieder een weer de hoop kan koesteren in vrede te leven en te werken Te eigen nutte en ten nutte van de gehele wereld, terwijl te zelx- der tijd die toestanden worden geschapen, welke het mogelijk moeten maken om de beginselen van de overeenkomst van Ling gadjati vrucht te doen dragen. Dr. Van Mook heeft in de vroe ge morgen van heden een radio rede gehouden, waarin hij aan het Indonesische volk bekend maakte, dat de Ned. regering haar vrijheid van handelen hernomen heeft. „Ik ben er van overtuigd", aldus dr. Van Mook „dat niettegen staande schijn van mislukking die dit besluit zou kunnen wekken, wij staan aan het begin van een pe riode, waarin werkelijk herstel mogelijk zal zijn". Hij voegde hieraan toe, „dat de regering de overtuiging had, dat dit besluit de medewerking en goedkeuring zou verkrijgen van zeer velen, die ontevreden zijn over de huidige situatie en die zich realiseren dat het voortduren hiervan het tot stand brengen van de werkelijke vrije Verenigde Staten van Indo nesië onmogelijk zou maken." De besturen van de Ned. Kath. Arbeiders Beweging en het Chris telijk Nationaal Vakverbond heb ben in onderling overleg een me dedeling aan hun leden verstrekt inzake de Indonesische kwestie. De besturen vail de K.A.B. en het C.N.V. vinden, hoewel feite lijk overbodig, in het jongste ge beuren in Indonesië aanleiding al lereerst hun leden met nadruk te wijzen op hun verantwoordelijk heid in deze dagen. Hetgeen in Indonesië plaats vindt, is een po litieke kwestie, regering en volks vertegenwoordiging zijn verant woordelijk. De vakbewegingen staan daar buiten. Alleen daar, waar de vakactie vermengd wordt met politieke agitatie, kan men party kiezen in de Indonesische kwestie, waarbij ook internatio nale invloeden een rol spelen. De K.A.B. en het C.N.V. doen onder geen enkele omstandigheid aan zulk een politieke actie en agita tie mede. De verantwoordelijke besturen vertrouwen er op, ciat de leden, in welk deel van het land zij ook wonen, niet enkel on der geen omstandighein aan zulke politieke acties zullen deelnemen, doch dat zij zich eventueeL met alle geoorloofde doeltreffende middelen daartegen zullen verzet ten. De besturen van genoemde verbonden, die zich overeenkom stig het beginsel, waardoor zij worden geleid, tijdens dé oorlog zo energiek tégen dé bezetter verzetten, en daardoor het ver trouwen van het volk wonnen, doen een beroep in het bijzonder op alle werknemers van ons land, zich in deze kritieke tijd bij hun standpunt aan te sluiten: .onder geen omstandigheden, waar ook in het land, het werk neergelegd'. kl5® maehinevogel werd in de de wpiFm, °nder de hoede Van late^T v? 0 e tieren achterge- Dooti'e y.°°rllchtig, pootje voor mü slo°P Him daarop, door onverschrokken Ijso gevolgd, naar het kamp van de Geldlan- ders. Alles bevond zich In diepe rust „Wij zullen onder iedere tent moeten doorkruipen tot wj Basil zien", zei Bim. „Dat raa0 niet hinderen" was IJ®0 menmg. Voorzichtig tilde Bim het doek van de eerste tent op. Van Basil was niets te bekennen. Wel zat er een man in het midden, die ijverig bezig was met het be studeren van een kaart. Bim wil de zeker zijn, dat Basli niet in de tent was. Hij moest zich daar om nog iets meer vooroverbuigen. Twaalf uur na de bekendma king van dr. Van Mook, dat de Ned. regering haar vrijheid van handelen herneemt, was het stadsbeeld in Batavia niet op merkelijk ongewoon. De straten waren hedenochtend niet zo druk als anders, doch mogelijk is dit gedeeltelijk te wijten aan het in zetten gedurende de nacht van heftige regens en onweer, het- feen iets ongewoons is voor het roge seizoen. De telefoons werkten niet ge durende de nachtelijke Uren, doch hedenmorgen was het weer mo gelijk te telefoneren, alhoewel men moeilijk verbindingen kon krijgen. De telefoonjuffrouw van de centrale zegt thans bij een op roep niet meer „Djakarta" doch „Weltevreden"' evenals vóór de Japanse invasie. Water en electriciteit function- neren normaal. Volgens een offi ciële mededeling is de stroomle- vering aan de industrie heden ge staakt, daar het thans van het hoogste belang wordt geacht, met name voor de veiligheid van de bevolking,, dat de verlichting op straat en "in de huizen zoveel mogelijk kan branden. Volgens „U.P. patrouilleren de 55) Welehik vind d8 verklaring van het dienstmeisje, dat hem zag binnen komen en enkele seconden later weer zag weggaan, heel erg in zijn voor deel. Alleen het feit, dat een an der hem het huis heeft zien ver laten, is niet voldoende om hem te verdenken. Ik ben het met u eens, Har per. Maar het. is een nare ge schiedenis voor hem en voor Mary. Ik ben er van overtuigd, dat Griswold niet met Mary wil trouwen vóór zijn naam van mdere verdenking gezuiverd is. bovendien kan hij er zijn nleu* we betrekking aan die universi teit mee verliezen. XXXIII. Stevenson was de volgende morgen eerst laat opgestaan en hU zat alleen ln de eetkamer te ontbijten, toen zijn vrouw bin nentrad. En? Succes gehad? Van- York Waarschijnlijk wel. middag hoop ik in New iets definitiefs te horen. Mason, de huisknecht, Klopje en kwam de kamer binnen. OP een zilveren blad bracht hij dc pöst. Er was niets voor Steven son bij, wel een brief uit Frank rijk voor zijn echtgenote. Toen Stevenson de blauwe postzegel zag, moest hy plotseling aan Lar- deau denken. O ja, dat vergat lk te zeg gen, Sally. Professor Lardau is opgespoord en hy wordt hierheen gebracht. Er klonk opeens het geluid van een vallend voorwerp. Stevenson keek op en zag, dat Mason het presenteerblad had laten vallen. De man bleek zeer geschokt te zijn. Voor het eerst van zijn |C* ven zag Stevenson hem een kieur krijgen. Wordt Lardeau hierheen ge bracht?, vroeg Sally: Hebben ze hem gearresteerd? Stevenson zag, dat Mason uit het buffet een doek te voorsclujii haalde en het presenteerblad be gon schoon te poetsen. Neen, antwoordde de schrij ver, dat is juist het verwondec- lyke. Lardeau komt vrijwillig, naar het telegram te oordelen. Ik ben echter bang, dat hij zal ont snappen Hij vertelde asfln echtgenote, waarop hij deze angst baseerde. l'e vertrekken, maar op het- zeltde moment werd hij gewaar- schuwd dat Phü aan di telefoon vpai' Jongen had echter niet veel nieuws te vertellen. Ste- Toed°mta-Viseerde hem: - Kijk n,vt Je °Sen' Phd! Als ik me gl®' &aan we het hoogte- het drama naderen. Do kan wel eens heel eig ernstig worden. Uitstekend. Ik houd wel van een beetje sensatie. Bij het afscheid vroeg Steven son aan zijn vrouw, of ze aan m.rs. Stapleton de mededeling wilde gaan brengen, dat profes sor Lardeau op komst was. En dan heb ik nog een op dracht voor je, Sally. Zie zoveel mogelijk te weten te komen over het werk van Van Dijck. Als ik tegenover professor Lardeau kom te staan, wil ik graag beslagen ten ijs komen. Zie te weten tc komen, waar zijn voornaamste schilderijen verblijven, althans, behoren te verblijven. Verdei da ta, een lijst van zyn werken en alles, wat maar van belang kan zijn. Sally beloofde haar best te zullen doen. By de woning van mr. Schwartz aangekomen, werd Stevenson ont vangen door een jongeman, blijk baar een assistent van de expert, dij hem mededeelde, dat nu. Schwartz niet aanwezig was en niet voor vier uur terug zou komen. Heeft u niet hem de brief onderzocht?, vrceg Stevenson hoopvol. Neen. Dat wil zeggen...... ik help hem daarby altijd, maar hy zegt geen stom woord tegon me. En indien hij dat wel leed, zou lk u zonder zijn toestem ming toch niets omtrent de uit slag van het onderzoek mede delen. Ongeduldig wachtte Steven son de komst van de expert af. De minuten kropen voorbij, de wijzer van de klok draaide ter gend langzaam. Eindelijk was het tegen vieren en mr. Schwartz trad binnen. En hoe luidt het resultaat? riep Stevenson uit, na nauwelijks de groet van de kleine scheikun dige te hebben beantwooid. Er zijn meerdere resultaten, antwoordde deze kalm: Ik zal ze u tonen. Waarom kon de man niet met enkele woorden zeggen, welke zijn bevindingen waren Waarom moest hij Stevenson nog langer op de proef stellen? Maar Stevenson beheerste zich en volg de mr. Schwartz naar zyn werk kamer. De expert nam de brief in handen en zei: Hij is niet goed. Vervalst? De brief is gedateerd 14 Fe bruari 1912 en dit soort papier werd niet vervaardigd vóór 1921. Wat betekent dat? Precies wat ik zeg. En de inkt is ook nieuw, zelfs tamelijk vers. Het papier werd gefabri ceerd door de firma Rollins. Deze firma werd eerst in 1914 opgericht, dus twee jaar na de datum, die boven de brief staat. Iemand heeft het stuk papier smoezelig gemaakt, om het de schijn te geven, dat het erg oud is. U overvalt mij met deze mededeling, mr. Schwartz, zei Ste venson, die zijn opwinding niet kon verbergen: Laat mij alles eens herhalen: de brief is geda teerd op 14 Februari 1912, doch werd geschreven op papier, dat eerst negen jaar later gefabriceerd werd. Zo is het. En de inkt is ook nieuw? Ja, nog geen jaar oud. Bent u er wel zeker van? begon Stevenson, maar haastig herstelde hij deze blunder: Natuur lijk bent u er zeker van, mr. Schwartz. Vergeef mij mijn dom heid, maar uw mededelingen over vielen mij. Ik weet, dat u ver schillende malen in belangrijke zaken uitspraken hebt gedaan en dat die altijd juist bleken te zijn. Ik kan mijn verklaringen voor iefler gerecht bevestigen, mr. Stevenson, natuurlijk tegen ver goeding van de kosten. Ik moet daan van leven. Ik maak geen fou ten en ben ook niet om te kopen om onjuiste verklaringen af te leggen. Dat weet ik. Ik hoorde het, voor ik naar u toe kwam, mr. Schwartz. Wij willen geen on juiste verklaring hebben, doch het is ons om de waarheid te <Joen; daarom kwam ik juist naar u toe. Hier heeft u een schriftelijke bevestiging van mijn verklaringen, de juistheid er van, dan ben ik Mocht het gerecht twijfelen aan bereid dit nogmaals te bewijzen; dat wil zeggen.... tegen betaling van de onkosten. Kan ik een afschrift krijgen voor een belanghebbende? Natuurlijk, zei Schwartz, die hier blijkbaar op gerekend had en een doorslag uit zün bureau te voorschijn haalde en aan Steven son overhandigde. Deze dankte mr. Schwartz en zocht allereerst een telefooncel op om Sally te waarnchuwen, dat hij voorlopig niet thuis zou kunnen komen, daar hij allereerst een bespreking wilde hebben met Phil. En wil je me nog een plezier doen Sally? Ga even naar mrs. Stapleton en zeg haar één woord, dan begrijpt ze alles. Dat ene woord luidt: Oplichterij! (Wordt vervolgd.). soldaten door de stad in groepen van zeven man sterk.. Een onaf gebroken stroom van legerauto's met troepen trekt door de stra ten. Verscheidene districten zijn door de troepen afgezet, iri het bijzonder die gedeelten, waar de republikeinse autoriteiten hebben gewoond. De rood-witte vlag van de republikeinen, die hier totnu- toe naast de Nederlandse stan daard wapperde, valt niet meer te bekennen. Ook de republikein se auto's, die de letter „B" droe gen, zgn uit het stadsbeeld ver dwenen. Rep. persbureau gesloten De Ned. militairen hebben he den het republikeinse persbureau „Antara", dat tot op het laatste ogenblik berichten over de ge vechten had doorgegeven, geslo ten. Het bureau is onder bewa king van de Ned. troepen gesteld. Radio Batavia heeft medege deeld, dat in Batavia de avond klok is ingesteld van 18.30 tot 5.30 uur. De republikeinse radio-zender te Batavia, die afgelopen nacht door de Nederlanders werd geslo ten. heeft hedenmorgen de uit zendingen onder Nederlandse su pervisie hervat. Avondklok ingevoerd Hedenochtend is de bevolking van Batavia door middel van aan- plakbiljetjes en pamfletten mede gedeeld, dat van heden af het ge zag in Batavia uitsluitend berust bij de wettige overheidsorganen van Ned.-Indië. Met uitsluiting van alle andere instanties zijn het deze organen, zowel de militaire als de civiele, die de rust, de vei ligheid en de orde handhaven en daarvoor verantwoordelijk zijn. Op allen wordt een dringend be roep gedaan om mede te werken en tot het nalaten van handelin gen, die de taak van deze orga nen kunnen bemoeilijken. De mededeling zegt: „Houdt het hoofd koel, verricht normaal uw werkzaamheden en onthoudt u van eigenmachtig optreden. Blijft van de straat, voor zover u daar niets te maken hebt; ver mijdt samenscholingen en volgt onmiddellijk de bevelen van de po litie en de militairen op. Het dra gen van wapens op straat is voor alle burgers verboden; dit geldt ook voor hen, die een vérgunning hebben. Tegen de overtreders zal zonder sommatie worden opgetre den. De avondklok wordt met in gang van heden ingevoerd en is gesteld van 18.30 tot 05.30 uur Bataviatijd. Deze mededeling was onderte kend door de resident, mr. M. A. T. Zwager, en de plaatseiyke commandant, kolonel K Drost,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3