MgrBemn over de schoolstrijd Katholieken in Tsjechoslowakije fr Zaligverklaring Frater Andreas SOLDATENLEVEREN VREEDZAME SLAG HALF JAAR WONINGBOUW VERVOER EN VERKEER in de Nederlandse stad Bezoek van pater Punt Inleidend proces begint Pootaardappelen en deviezen MAAJfDAG 21 JULI 1947 PAGINA 4 OOGBEHANDELING VAN PRINSES MARIJKE GESLAAGD WEST-EtnROPESE HAVENS INGESCHAKELD Bij transitoverkeer met Duitsland GRATIE VERLEEND Van het QöQptfront: WIERINGERMEER 14000 WONINGEN GEGUND DE GUERILLA-AANVAL OP KONITSA OBJECTIEF PLEIDOOI VOOR HET MODERNE Het aartsbisschoppelijk paleis in Praagwaar Z. H. Exc. Mgr. Beran resideert. Van onze S-redacteur) Praag. Een imposant en indrukwekkend plein tussen mach tige gebouwen boven op de heuvelen aan de overzijde van de Moldau. Het Hradschin, nu het paleis van de president, dr. Benes, met de oude vorstelijke kapel, die nog met grote letters het opschrift draagt: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwenEn op de grote binnen plaats de beroemde St. Veitsdom met het zilveren graf van St. Joannes Nepomuk. Aan de zijkant van dit plein een ander paleis, de woning van de aartsbisschop van Praag. Te groot, te imposant voor de eenvoud van een priester als mgr. Beran is, maar het staat daar als een symbool uit ouder tijd, uit een tij-!, die wellicht rijker, maar ook geloviger en guller was, en de oude katholieke cultuur van dit I I heeft dit voor deze tijd bewaard. En.... mgr. Beran b< tont er slechts enkele kamers van. Z. H. Exc. dr. Jozef Beran is een kleine levendige man, wiens hele optreden het stempel van eenvoud draagt. Zijn gelaat is iets te wit, het heeft iets als van een zware ziekte overgehoudenhet zijn de jaren van Dachau, die in dit gelaat geschreven staan. C „Ik heb daar vele Hollandse priesters ontmoet, zegt hg, man nen voor wie wij allen eerbied en bewondering hadden". Plotseling staat mgr. Beran op en loopt naar zijn werkkamer. Hij komt terug met een in het Tsjechisch geschre ven werk over de martelaren der Duitse concentratiekampen, en wijst mij daarin de namen van verschillende Hollandse priesters, die in Duitse concentratiekampen om het leven kwamen. Pater Re- gout staat erin vermeld en Titus Brandsma en vele anderen; ook degenen, die levend wederkeerden. Dan was er nog een Hollandse priester, die in verschillende con centratiekampen verbleef, het laatste jaar van de oorlog in Da chau en die onmiddellijk, toen hij werd bevrijd, naar zijn parochie bij Kladno terugkeerde om er zijn arbeid te hervatten zonder ook maar te vragen naar Holland te mogen gaan om zijn familie te be zoeken. Het is pater Punt van de Kalasangtiner uit Wenen, die hier in 1939 kwam om zijn pries terlijke arbeid voort te zetten, toen hem dit in Oostenrijk niet meer mogelijk was. Hij leerde in korte tijd Tsjechisch en werkt nu vooral onder de arbeidende jeugd van Krocehlavy bij Kladno, waar vele fabrieken zijn. Dan raak ik met enige woor den het Russisch probleem aan. Ernstig en nadenkend neemt de aartsbisschop deze gedachte over. In het algemeen maakt men hier onderscheid tussen Rusland en het communisme, zegt de aartsbisschop, maar is dat onderscheid er wel Ik ge loof, dat velen hier wel van die gedachte terug komen, mis schien reeds terug gekomen zjjn. Er is niet meer de vlam mende geestdrift van het begin. TJ moet niet vergeten, dat ons volk zich in de dagen van Mün- chen door Engeland en Frank rijk bedrogen achtte; dat het de Russen waren, die ons bevrijd den, en dat ons land niet door de Russen werd bezet. Dat ver klaart veel. Ik ben ook over tuigd, dat de communisten in de regering wel het goede willen, maar is hun goede wil sterk ge noeg tegenover de communisti sche tendenzen Wjj begrijpen I ook, dat men aan Rusland gren- i zend, niet dezelfde politiek kan voeren, die men in andere lan- den voeren kan, maar in prin- 1 cipiële kwesties kan men geen i compromissen sluiten, en niet ik alleen, maar ook vele katholieke leken menen, dat de regering ook de katholieken in de rege ring hierin soms te vèr gaan. U bedoelt Monseigneur, de houding der regering in de school strijd Juist, zegt mgr. Beran, dat is het meest sprekende voorbeeld. Zoals u waarschijnlijk weet, heb ben wij tegen het plan der rege ring tot verstaatsing der scholen openlijk gedemonstreerd. Wij had den daarvoor de grootste zaal van Praag, Lucema, en het was er eivol met katholieken. Ik heb daar zelf gesproken en ik heb gezegd, dat het juist de katholieken zijn, die men heden ten dage zo gaarne als reactionnair beschouwt, die voor de vrijheid van onderwijs en daarmee voor de vrijheid in het algemeen manifesteren. Zoals wij iedereen de vrijheid gunnen, verlangen wg die ook voor ons zelf. Wij hebben in deze kwestie ons openlijk uitgesproken op 9 Maart van dit jaar. Wij heb ben een memorandum der geza menlijke bisschoppen hierover uit gegeven, waarop geen enkel ant woord kwam. Ik heb gezegd, dat ik tot dit protest verplicht was, niet alleen als aartsbisschop, maar ook als politieke gevangene, die meer dan drie jaren in Dachau verbleef, en als de president eens heeft gezegd, dat de politieke ge vangenen het levende geweten der natie vormen, dan moet dat vooral wel gelden voor de aartsbisschop die eens politiek gevangene was. Het geweten der natie zijn be- j tekent niet alleen 'na een weinig goede daad verwijten maken, maar vooral waarschuwen, dat 'n verkeerde daad vermeden worde. Ik heb op die bijeenkomst gezegd, dat het nieuwe schoolwet-ontwerp ernstige schade zal berokkenen aan de natie en aan de staat, en ik heb gewaarschuwd tegen een ideologische gelijkschakeling van onze scholen, zoals die door nazi's en fascisten met geweld werd na gestreefd. Het gehele volk-is een stemmig hierin, dat men, niets mag invoeren, wat tot 't systeem van nazisme en fascisme behoort. De Duitse Bezetting heeft overi gent, bewezen, dat juist de ker kelijke en confessionele scholen in Bohemen en Moravië zich natio naal prachtig hebben gedragen en voor de nationale opvoeding van het grootste belang zij" geweest. Juist de religieuze opvoeding legt de nadruk op de nationale plichten van de burger. En dan, zegt mgr. Beran mij, reken ik op de verzekering van president Benes, die mij per soonlijk heeft gezegd: „Vrijheid van godsdienst en vrije uitoefe ning der religie zullen gewaar borgd blijven, zolang ik presi dent zal zijn". Er zijn ministers in dit kabinet ,ook priesters, die een compromis wensen, een compromis, dat een status quo aanvaarden wil in deze kwestie. Ik betreur dit. Want dit is op de eerste plaats oen principiële kwestie, maar zelfs afgezien daarvan kunnen wij zulk een compromis niet aanvaarden, omdat wij daarmee de katholie ke Slowaken in de steek zouden laten, want in Slowakije is de verstaatsing der scholen reeds doorgevoerd en met zulk een compromis zou men deze toe stand aanvaarden. Het resultaat van onze actie is gelukkig, dat deze hele zaak is uitgesteld. En het katholieke leven Mon seigneur Het katholieke leiden is hier zeer goed. Wij lev»c hier in betere omstandigheden dpn in andere landen, die onder directe invloed var het communisme staan, hier is deze invloed alleen indirect. Wij hebben nog onze katholieke bui tenkerkelijke verenigingen en on ze katholieke middelbare scholen. Wij hebben zeer goede katholieke weekbladen als „Katolik", „Ob- zory" en „Nedely", die bijna in alle katholieke gezinnen komen en een zeer principieel standpunt in nemen. De volgende morgen werd er om tien uur op de deur van mijn hotelkamer geklopt. opende de deur. Op de gang stond een pries ter, die mij een ogenblik onder zoekend aankeek. Ik zocht in mijn geheuge: maar ik mij dit gezicht met de beste wil van de wereld niet herinneren. Ik kende hem niet. Toen stelde hij zich voor Pater Punt en hij1 voegde eraan toe: uit Alkmaar. Hij zei niet: uit Krocehlavy of uit Kladno, waar hij woonde en werkte, waarschijnlijk, omdat hg meende, dat deze namen mij niets zouden zeggen. Daarom zei hij bij wijze van introductie: uit Alk maar. Ik noemde mijn na^,men zei: ook uit Alkmaar. Er was even verbazing bij hem, en toen de vraag: toch niet van dat grote gezin op de Mient Toch wel, zei ik. Even later' doken wij onder in wederzijdse familierelaties en wij spraken over mensen, die op de Mient woonden, over de muziek kapel St. Louis uit onze jeugd en over de hond van broeder Theo doras. Toen vertelde hij zijn levensge schiedenis. Hij had eerst gestu deerd bij de paters in Bergen op Zoom en was later bij de Kala- sanktiner in Wenen terecht ge komen om daar te werken onder de arbeidende jeugd. Toen Hitier in '38 Oostenrijk inpalmde, was hij al spoedig op een of andere aan klacht gearresteerd. Hij z6.t drie maanden in de gevangenis en werd toen vrijgelaten en uitgewe zen. Daar zijn orde ook erkele pa rochies bestuurde in Tsjechoslo wakije, werd hij door zijn overste daarheen gezonden en zo kwam hij in Krocehlavy bij Kladno, een arbeidersparochie, waar hij zijn werk vond onder de fabrieksjeugd die daar vooral wertste in de grote staalfabrieken. Maar in '39 werd Tsjechoslowakije veroverd en in 1940 geraakte Nederland in oor log met Duitsland. In 1940 werd hij als onderdaan van een vijande lijk land opnieuw gearresteerd en na enige tijd, toen Nederland reeds had gecapituleerd, weer vrijgela ten. Hij moest zich echter drie maal per week bij de politie mel den. In 1944 kwam pater Punt wegens illegale arbeid in een con centratiekamp terecht. Hij ver bleef in Pongraz en herezien- stadt, en in Dachau ontmoette hij tenslotte mgr. Beran, toen rector van het seminarie. Hij had daar ook pastoor Overmaat ontmoet en de Franciscaner pater Himmel- reich, ook al van de Mient in Alkmaar. En gisteren had hij toevallig de aartsbisschop ontmoet, die hem verteld had van mijn aanwezig heid. Neen, hg was na de oorlog nog niet in Holland geweest, 'wat moest hij dag,r doen Aan alle familieleden en vrienden honderd maal ditzelfde verhaal vertellen En zijn verantwoordelijk werk aan anderen overlaten Hij vroeg mij her. allen te groeten, als ik weer in Holland zou zijn. En misschien als u eens in Heilo komt, daar woont mijn oudste broer, vroeg hij mij. Ik beloofde het hem. Na een verblijf van ca. vijf we ken in het Nederlands gasthuis voor ooglijders te Utrecht, kan prinses Marijke dezer dagen het ziekenhuis verlaten. De opera tieve behandeling van de aange boren oogafwijking is met goede uitslag bekroond. Het prinsesje heeft de behande ling zeer goed verdragen en mede dank zij het feit, dat H. K. H. de kleine nog steeds voedt, zich in middels ontwikkeld tot een prach tige gezonde normale baby. Brinses Juliana en Prins Bern- hard betuigen hun hartelijke dank voor d£ vele blijken van mede leven, welke zij van zo vele zijden mochten ontvangen. Zoals men weet, zijn van 16 t.m. 19 Juli in Den Haag besprekingen gehouden tussen vertegenwoordi gers van de Ned. en Boigise rege ringen en vertegenwoordigers van< het militaire bestuur voor Duits-' land CU. c °n TT K iUnited States en United Kingdom.) De onderhandelingen hebben tot overeenstemming gelpid. De dele gaties hebben gezamenlijk een rapport opgesteld, waarin zij hun regeringen een voorstel doen in zake het gebruik van Nederl. en Belgische havens met betrekking tot de import van voedsel en an dere goederen door de militaire be sturen ten behoeve van de bevol king der U. S.—U. K.-zones van bezet Duitsland. Het voorstel zal, indien het door de betrokken regeringen wordt aanvaard, tot een overeenkomst leiden, welke op 15 September 1947 van kracht zal worden. Bijzonder heden nopens deze overeenkomst zullen zodra het voorstel door de regeringen is bekrachtigd, tegelij kertijd in Den Haag, Brussel en Berlijn worden gepubliceerd. De zeereerw. pater A. Meiherg C.ss.R. te Roermond, postu- lator in de zaak der zalig- en heiligverklaring van frater Maria Andreas, in leven lid van de congregatie der fraters van O. L. Vrouw, Moeder v. Barmhartigheid te Tilburg, heeft zich in een smeekschrift tot Z. H. Exc. de bisschop van 's Hertogenbosch gewend teneinde het officieel begin van het proces der zaligverklaring te verkrijgen van voornoemde dienaar Gods, die op 3 Aug. 1917 te Tilburg overleed. narie te Haaren en Joh. de Lepper M.'S.C te Tilburg: tot promotor Ei- dei: de zeereerw. pater dr. Anacle. tus O.F.M. Cap. te Tilburg; tot no- tarius actuarius: de zeereerw. heer F. A. M. Th. Bartels, rector te Til burg; tot notarius adjunctus: de weleerw. heer J. A. Schraven, con rector te Tilburg en tot cursor; de weleerw. heer J. C. M. v. d- Pas> kapelaan te Tilburg. Bovengenoemde commissie zal in de middag van 1 Aug. a.s. in de kapel van het bisschoppelijk paleis te 's Hertogenbosch bijeenkomen om het hun toevertrouwde ambt te aanvaarden. In dat smeekschrift staat, dat frater Maria Andreas tijdens zijn leven door de beoefening van alle Christelijke deugden in heldhaf tige graad zulk een roep van hei ligheid heeft .verworven, dat de faam ervan zich handhaaft ja nog is toegenomen zodat ver scheidene vronje gelovigen zijn bescherming bij God inroepen en vele geleerde en voorzichtige man nen hem waardig keuren om, als zich hierbij het oordeel voegt van de Apostolische Stoel, met de eer der zalig- en heiligverklaring gesierd te worden vooral hierom, wijl, naar verluidt door zijn tus senkomst verscheiden wonderbare feiten hebben plaats gevonden. In een rescript zegt de bisschop aan dit verzoek gevolg te willen geven en heeft dientengevolge be noemd tot judex delegatus: de hoogeerw. heer dr. Fr. van Welie te Nijmegen; tot judices adjuncti: de zeereerw. heren dr. D. B. J. R. M. v. d. Hurk prof. a. h. semi- Bij K. B. is gratie verleend aan B. J. van der Aa, tot. de doodstraf veroordeeld bij sententie van het B. G. te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Weer ligt de Wieringermeer te stoven in de warme Julizon; het graan begint ai te kleuren op de wijde akkers, twee jaar ge leden opnieuw aan de zee ontworsteld. De aardappelen zijn zo ver, dat ze de grond uit móeten en ook het vlas is er zeer na aan toe. Ziehier het probleem in de Wieringermeer en in vele oogst- gebieden van Nederland de grond brengt zijn vruchten over vloedig voort, maar er zijn geen voldoende handen om die kost bare oogst binnen te brengen. Soldaten aan de slag in de Wieringermeetr. Uit de grond, die pootaardappelen Vrjjdag brachten wij een be zoek aan dit vruchtbare stuk grond m de Noordoost-hoek van Noord-Holland en het was een weldaad te zien, hoeveel er reeds wederom weer is opgebouwd in deze zo zwaar door het oorlogs- geweld gehavende polder sinds wij er in het najaar van verleden jaar waren. De felrode daken van de ruime schuren trekken reeds da delijk de aandacht als men van het „oude land" komt binnengere den en aan alles is te zien, dat met voortvarendheid hier de zaken zijn aangepakt. Gevecht tegen de tijd De boeren hebben gezaaid en gepoot; de gewassen staan er prachtig voor, maar nu de oogst tijd er is, is htf. nogmaals over duidelijk geworien, dat de be schikbare werkkrachten in de Wieringermeer niet voldoende in aantal zijn om deze op de vast gestelde tijd binnen te halen. Waarom die vastgestelde tijd? Kunnen ze er dan niet wat langer over doen? Dat zjjn vnagen d I bij de leek opkomeq, als hg dergelijke dingen hoort. Het üs echter zo, dat b.v. de pöotaarda.ppeien vóór een bepaalde datum de%rond uit moe- Tot 1 Juli j.l. was het,_ zoals m?n weet, krachtens een in Mei fiomen besluit van de minister Wederopbouw voor alle ge- r--enten mogelijk de bouw van -ningen aan te besteden, onaf- r - nkeïijk van het oorspronkelijk i de gemeenten voor 1947 toe- "ezen bouwvolume. Dit heeft '-id tot een stroom van aanbe- s'-dingen, waardoor de achter stand in belangrijke mate is in gehaald. Van 1 Januari tot 12 Juli 1947 heeft de centrale directie van de volkshuisvesting machtigingen tot gunning verstrekt voor de bouw van ruim 14.000 woningen. De verdeling over de provincies, en enkele grote steden luidt: Gronin gen 515, Friesland 1320, Drenthe 600, Overijssel (incl. N.O.-polder) 1150, Gelderland 1600, Utrecht 390, Noordholland (excl. Amster dam) 415, Amsterdam 400, Zuid- holland (excl. Rotterdam en Den Haag) 620, Rotterdam 580, Den Haag 385, Zeeland 990, Noord brabant 3180 en Limburg 2370 srosüngen, Iln de loop van het eerste half jaar 1947 is met de bouw van een deel dezer woningen aangevangen, met het resterende en grootste deel zal in Juli/Aug. worden be gonnen. Op 1 Januari 1947 waren voorts ongeveer 12.000 woningen in aan bouw, waaraan de eerste werk zaamheden nog in 1946 waren geschied. Voor een deel zijn deze huizen intussen gereed, ander deels naderen zij hun voltooiing. De minister heeft thans be paald, dat gemeenten in de pro- I vincies Zeeland Limburg Noordbrabant en Gelderland, l alsmede de steden Rotterdam I en 's-Gravenhage, verdere plan nen tot woningbouw kunnen doen aanbesteden en daarbij voorlopig niet gebonden zijn aan een vooraf vastgesteld bouwvolume. De gemeenten in de overige pro vincies ontvangen voor het tweede halfjaar 1947 wel een bouw volume, dat de mogelijkheden tot aanbesteding bepaalt. In de pro vincie Friesland zullen nog slechts weinig woningen aanbesteed kun nen worden, omdat daar reeds een in verhouding belangrijk aan tal huizen werd gegund. AMERIKA'S NATIONALE MONUMENT op Mt, Rushmore (Zuid Dakotais eindelijk gereed gekomen. De reusachtige koppen van de president en Washington, Jefferson, Theodore Roosevelt en Lincoln, ongeveer 5 M. groot, zijn uitgehakt op de 235 M. loodrechte helling van de berg. De beeld houwer Gutzon Borglum heeft jarenlang er aan gewerkt. te-i, daar ze anders niet meer als pootaardappelen in aanmerking kunnen komen. En naar pootaardappelen in een zeer belangrijke mate naar het buitenland uitgevoerd worden, springt het belang van een tijdige oogst van het pootgoed wel zeer duidelijk in het oog. Wil men een oijfer Van de vorige oogst werd voor een bedrag van ƒ65.000.000 geëxporteerd. Het leger springt, in Daarom is er een beroep gedaan ook op het leger en het departe ment van oorlog heeft gemeend hieraan te moeten voldoen om het grote volksbelang dat er bij be trokken is. Over het gehele land zijn er 2800 militairen bij de oogst- werkzaamheden ingeschakeld. Duizend soldaten zijn thans in gezet in de Wieringermeer en lig gen nu met verbrande koppen in de rulle grond deviezen uit de grond te slaan. En velen van hen zullen, wanneer later thuis de dampende schaal met piepers op de tafelverschijnt, nog wel eens aan hun krakende ruggen denken, want aardappelen rooien is lang niet ieders werk en kost, vooral in het begin, menig extra zweet druppeltje. En is het nu zo, dat deze gro tendeels ongeschoolde krachten met een snelle vaart de „poters" uit de grond weten te werken Daarover hoorden we verschillend oordelen. Een 'geschoold landar beider rooit per dpg gemiddeld 8Cj meter, hoewel 'beduidend ho gere prestaties ook gemaakt wor den. De soldaten maken nu een 300 meter, soms iets meer, soms iets minder, terwijl de verwach ting is, als ze enigszins aan het werk gewend raken, dat tie pres tatie zal stijgen. Er zijn deskun digen die verwachten dat ze on geveer 70 pet. van de prestatie van een geschoold landarbeider kunnen leveren. Hogere prestatiepremicl Uit de kringen van de YVierln- germeer-boeren gaan echter stem men op om de beloning _van soldaten te verhogen. <JP net ogenblik krijgen de tewerkgestel de! soldaten ƒ2.50 per werkdag. Verder is per groep nog een pre mie voor bijzondere prestaties vastgesteld van 20 per groep en nog een extra premie voor de groep, die de beste prestatie levert. De boeren menen, dat, wanneer de beloning op een hoger niveau komt, de prestaties van de soldaten ook beduidend hoger zul len komen te liggen. Van militaire zijde wordt er echter op gewezen, dat deze verlening van bijstand aan de bevolking, gezien moet worden als dienst. Het bleek ons echter, dat de standpunten niet star tegenover elkaar zullen blijven staan en duf men in onderling overleg tracht te komen tot zodanige voorwaar den, die er toe zullen bijdragen, dait de prestatie zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De gedetineerden Ook een aantal gedetineer»1- politieke delinquenten Is b\j de pootaardappeloogst Ingezet. Hun prestatie ligt echter zeer ver beneden de normale; gemid deld komen zij op 25 tot 30 pet. van de normale prestatit. Nu was er kort geleden een regeling afgekomen, dat de ge detineerden die door hun pre statie meer dan 60 ets. per uur verdienden dit geheel aan hun gezin mochten ten goede laten komen. De prestaties begonnen toen dadelijk te verbeteren en er waren zelfs al ploegen die op een uurloon van 1 kwa men. Nu echter is een week ge leden die regeling door het Di rectoraat Bijzondere Rechtsple ging weer te niet gedaan, waar door de prestatie natuurlijk weer diep is gezakt. Deze wijziging wordt door verschillende land- bouwautoriteiten zeer betreurd. Aan de aardappelslag We hebben een middag door de velden gezworven en de soldaten aan het werk gezien. De geest is over het algemeen heel goed, al yordt er dan wel eens over ge sputterd dat de arbeiders, die naast hen liggen te werken, een keer of zes zo veel verdienen. Voor een flink deel wordt dit wel veroorzaakt door het verschil in prestatie, maar feit is wel dat ce soldaten voor dezelfde hoeveel heid werk aanzienlijk minder be taald krggen. Maar we zagen toch ook veel glundere koppen, de hu mor waren ze nog niet verleerd en de boerenjongens onder de sol daten hadden kennelijk plezier in het werk. Ook aan de vlasoogst wordt door het leger meegeholpen. Dat is zwaar en vakkundig werk en een deskundige zagen we er hoofdschuddend bij staan kij ken. Maar het vlas komt er toch af en ook dit is van groot belang, want vlas dat een week te lang op de akker staat is reeds waar deloos. Gelukkig zijn veel jongelui hulp komen bieden, meest leerlin gen van middelbare scholen en I ook die doen hun best om te zor gen dat de oogst op tijd wordt binnengehaald, een oogst die van zo ontzaglijk groot belang is voor ons hele volk. Ir. A. Ovinge, dijkgraaf van de Wieringermeer, deed in een toespraak uitkomen, dat hij hoop te, dat door de hulp van solda terij en anderen nog veel van de oogst gered kan worden; de heer J. K. Melse, hoofdinspecteur van het bureau oogstvoorziening van het ministerie van landbouw ge tuigde ook van zijn vertrouwen daarin en overste Sjoertsma be lichtte de positie van de soldaat in dit werk van bijstandverle ning. Mogen zij er door hun leiding gezamenlijk in slagen bg dit oogstwerk de resultaten aan de verwachtingen te doen beant woorden. ■Qe sub-commissie der V. N. voor de Balkan, waarin elf naties vertegenwoordigd zijg, heeft met negen tegen twee stémjnen (Po len en de Sovjet-Unie' 'tegen) be slist, dat de aanval der Guerilla- strijders op Konitsa door de sub commissie onderzocht zal worden. De meerderheid was van opinie, dat de sovjet-unie obstructie voert en „een objectief onderzoek wil voorkomen of althans bemoei lijken". De gevolgen van de oorlog uiten zich pp velerlei terrein. Maar zij doen dit wel zeer sprekend in de noodzakelijkheid tot herbouw of zelfs nieuwbouw van steden, stads delen dorpen. Deze onontkoombare noodzaak biedt een mogelijkheid welker consciëntieuze uitvoering een even gebiedende eis is. En wel deze: dat deze nieuwe steden (ge makshalve duiden wij daarmee alle te (her) creëren oorden aan) zullen beantwoorden aan de rede lijk hoogste eisen en volgens de modernste begrippen tot stand zuilen komen. Het verleden mag slechts in zo verre maatstaf zijn dat de van toen nimmer meer m0 - worden gemaakt. En k1J bllanvriikst is In de stedebouw- kundeg gaan raalisme en fantasie SdEen van de belangrijkste pro- blemen bij steaebouw is dat van verkeer en vervoer; het vloeit noodzakelijkerwijs voort uit de onderlinge verhouding van de di verse soorten ruimten in een stad, o.a. die voor woningen, bedrijven, winkels, kantoren en oritwikke- ""§~ontspanning. Dyit gehele probleem met al zijn aspecten is samengevat en we tenschappelijk in zijn verschillen de onderdelen op de analyse-tafel gelegd in het onlangs uitgegeven boek van dr. J G. Ramaker over „Vervoer en Verkeer in de Ne derlandse stad". Het is voorwaar geen gemakke lijke taak, die de schrijver zich heeft gesteld, en n< g minder ge makkelijk heeft hij het zich ge maakt bij het uitwerken der om vangrijke stof. Realiteitsgevoel en fantasie zijn de schrijver evenmin vreemd als waarnemingsvermogen en zin voor humor, en het geheel is gebaseerd op degelijke studie en grote be lezenheid. waaraan tot in details uitgewerkte voorbeelden de prac- tische toepassing geven. Al trekt dr. Ramaker menig maal conclusies hij heeft zich ge hoed vooi het poneren van nauw- omschreven stellingen. Suggesties zijn er in 'overvloed, maar met be trekking tot geen enkel punt heet het: dit is de beste methode, of dit is de enige mogelijkheid. Dr. Ra maker toont zich voorstander van het moderne in het algemeen, hij werpt zich niet op als kruisridder voor een of andere striktgeformu- leerde zienswijze in het bijzonder. Zijn boek heeft daardoor de gro te waarde der ongerepte objectivi. teit behouden. Na een inleiding over vervoer en vervoermiddelen komt dr. Ra. maker op het vervoer In de grote stad met wat daaraan vastzit: ver houding tram-auto-fiets, stads spoorweg, stra.,entypen straatpro fielen en kruisingen, bewegend en stilstaand verkeer. Ook het ver keer en de verbinding met buiten de s; wordt behandeld, en in "et 4e hoofdstuk volgt een zeer gedetailleerde precisering van de verschillende aspecten die de on derscheidene soorten van verkeer vertonen o.a. met. betrekking tot industrie, expeditiebedrijf, win kels en personenvervoer-van-di- verse-aard. Via „Verkeer en Economie" komt dr. Ramaker aan het slot van het laatste hoofdstuk „Ver keer en Stedebouw" tot de for mulering van de gedachte die aan dit boek ten grondslag ligt; „Ver metele plannen sporen aan onze steden te moderniseren, te voor zien van snelle vervoersmiddelen ruim wegen, efficiënte termini, ra tionele verkeersnetten. Wordt dit bëreikt en hierbij een doelbewust economisch beleid gevolgd. dan zijn uit vervoers- en verkeersoog- punt de grondslagen gelegd voor een stad. waar de mens zijn per soonlijkheid ten volle kan ont plooien en de hoogste levens vreugde weet te vinden". Zii die op welke wijze ook be moeienis hebben met vervoers- en verkeersproblemen welke bij de wederopbouw van het land moe ten worden overwonnen, zullen in dit rijk gedocumenteerde en ge- illustreerde boek een welkome bron van inspiratie vinden. N.a.v. Dr J. G. Ramaker: Er voer en Verkeer in de Nederland se stad leen economisch-stede- bouwkundige studie) uitg. Hol- dert Co. Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6