Ons land voor wereldforum India klopt aan bij de V.N. De P. v.d. A. en Indonesië m m Noors schip vloog in de lucht Zuiveringsacties gaan door Republikeinse tegenaanval bij Tjermee Aan het front op Sumatra bij Rotterdam Economische krijgsraad in Engeland het standpunt r VLIEGVELD J r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN VAN ENGELAND in de haven van Brest DISTRIBUTIE Verklaring van de minister De aanleg van het vliegveld Rotter dam, dat aanvankelijk van beperkte afmeting zal zijn, doch uitbreidings mogelijkheid in zich moet hebben, zal zodanig moeten zijn, dat in de toekomst een grote mate van lucht verkeer kan worden opgevangen. Attlee zal het eerlijk zeggen VJ DE H.A.L. bestelde nieuw schip BRANDEN IN HONGARIJE 69ste JAARGANG DINSDAG 29 JULI 1947 No. 2037? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.25 per kwar taal, 1.10 per maand, 0.26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. Een A.F.P.-bericht uit Londen meldt: „TIJDSTIP VOOR NIEUW OVERLEG NABIJ" ONGERUSTHEID OVER LOT VAN CHINEZEN HET WERELDVAKVER BOND EN INDONESIË Vele doden» honderden gewonden, ravage in de havenstad de Met verbazende snelheid werd opgerukt r.« PRINSES MARIJKE OOK NAAR FRIESLAND EXTRA BON KORSTLOZE OF SMEERKAAS MINDER PUNTEN VOOR TAFELLAKENTJES. NIEUW MODEL RANT SOENBONNEN. Wisselbonnen blijven voorlopig geldig OOGSTHULP VOOR OVERIJSSEL De minister van verkeer wil bevorderen, dat tot de aanleg van het vliegveld bij Rotterdam, binnen het kader van de algemene economische en financiële situatie, zo spoedig mogelijk wordt overgegaan- Dit geldt evenzeer voor de werkzaamheden ten aanzien van andere luchtvaartterreinen, Schiphol niet uit gezonderd. TRAMKAARTJE VOOR HET LEVEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In een persconferentie heeft Pandit Jawaharlal Nehroe te New Delhi bekend gemaakt, dat de re gering van India heeft besloten zich formeel tot de organisatie der Verenigde Naties te wenden betreffende de oorlog in Indone sië, aldus Reuter. Voorts deelde hij mede, dat de regering van India eveneens had besloten zeer binnenkort de Ne derlandse luchtdiensten het vlie gen over India te verbieden. JU) de door Pandit Nehroe ge- houden persconferentie werd de vraag gesteld, of de kwestie van onmiddellijke militaire steunverlening aan Indonesië in beschouwing was genomen. Hierop antwoordde Pandit Neh roe: „Neen. We zjjn ook niet van plan deze kwestie in be schouwing te nemen". Op een vraag of de regering voornemens was de diplomatieke betrekkingen tussen India en Ne derland te verbreken, antwoordde Pandit Nehroe: „Neen. Het eerste Wat wij doen moeten is zien, hoe Wij een eindï kunnen maken aan de vijandelijkheden en ten twee de hoe wij de aangelegenheid voor de Verenigde Naties kunnen bren gen. Het verbreken van de diplo matieke betrekkingen zou mis schien een mooie geste zijn, doch wat wij op het ogenblik wensen is iets te bereiken en niet slechts gestes te doen. Nehroe verklaarde voorts, dat de Verenigde Staten, Engeland en India eensgezind van mening wa ren, dat de vijandelijkheden zo spoedig mogelijk moeten eindi gen, maar het was moeilijk te zeggen, zo vervolgde Nehroe, hoe zij zich in concreto voorstellen dit doel te bereiken. Op de vraag of de Indische regering intrekken van de haven faciliteiten voor Nederland over woog, antwoordde Nehroe: „Wjj zijn bereid de kwestie te over wegen, maar wij hebben ons er tot nu toe nog niet mee bezig ge houden". „Het wereldgeweten is diep geschokt door de gebeurte- nissen in Indonesië, want zij zijn de voorboden van het naderend einde der wereldstructuur, welke de Verenigde Naties hebben ge tracht op te bouwen". „De gevolgen hiervan zijn ver schrikkelijk om aan te zien. Het is thans tijd voor de grote en kleine naties om onmiddellijk een einde te maken aan deze brutale methode om politieke doeleinden te bereiken". Livengood naar Nederland De heer Charles A. Livengood, de nieuw benoemde Amerikaanse consul-generaal te Batavia, is gis teren per K- L. M. naar Nederland vertrokken.. Bij zijn vertrek ver klaarde hij dat bü verwachtte ongeveer een week in Nederland te blijven tot het voeren van be- sprexingen,, alvorens naar zijn nieuwe post te vertrekken. Mr. A. Lamping, de nieuw be noemde Ned. gezant te New Delhi, is gisteren in Karachi aangekomen en zal heden naaf New Delhi door reizen. Het besluit van Voor-Indië om de Indonesische kwestie onver wijld aan de Veiligheidsraad voor te leggen, heeft in Londense krin gen des te meer verbazing ge- Wekt, omdat men de hoop was blijven koesteren, dat Nederland en de Indonesische republiek de gezamenlijke bemiddeling van Groot-Britannië en de Verenigde Staten alsnog zouden aannemen. Donderdag j.l. hebben Bevin en Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur te Londen, aan de hoge commissaris van Australië te Londen, Bersley, verzocht zijn regering te ontraden een demar che bij de Veiligheidsraad te on dersteunen. Zodra de beslissing te Londen bekend was geworden, zijn instructies opgesteld voorSir Alexander Cadogan, de Britse ge delegeerde in de veiligheidsraad. JMen meent te weten, dat de Britse afgevaardigde de op dracht zal krijgen zjjn mede leden in de Veiligheidsraad voor ogen te houden, dat de Indonesische kwestie voor alles een binnenlandse aange legenheid van Nederland is. De Britse houding schijnt ingegeven door d^ hoop, dat Nederland en de republiek het bemiddelingsaanbod zullen aanvaarden en door de wens langdurige debatten in de Vei ligheidsraad te vermijden, waardoor de positie van Ne derland niet anders dan deli cater zou worden. .Het voorstel van de unie van Voor-Indië om het Indonesisch conflict aan de V.N. voor te leg gen wekt bij de V.N. geen ver bazing, doch bezorgt de organisa tie der V.N. moeilijkheden, daar dit vraagstuk dan zou moeten worden toegevoegd aan de reeds zo uitgebreide agenda van de Vei ligheidsraad. De Veiligheidsraad had ver wacht met ingang van 20 Aug. een korte vacantie te kunnen nemen, voordat de algemene ver gadering op 16 September bijeen komt. Men is te Lake Success van mening, dat de Indonesische kwestie onmiddellijk in behande ling zal moeten worden genomen, indien zij op de agenda zou wor den geplaatst. Pandit verklaarde, dat het van dsentiële betekenis is, dat de vijandelijkheden onmiddellijk be ëindigd worden en dat de status quo van voor het begin van de agressie hersteld wordt. En hij voegde hieraan toe: „Geen enkele verandering, tot stand gebracht door agressie van het ene land tegenover het andere, mag wor den erkend". Amerikanen ivillen onbe schadigde olievelden Een woordvoerder van het Am. ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering reeds in Juli een nota gezonden heeft aan de republikeinse regering, waarin zij verzoekt in het belang van In donesië, van Amerika en de wereld geen daden van sabotage te ver richten tegen de olievelden. De olievelden nabij Palembang wer den in de nota speciaal genoemd. Besprekingen bij de V.N. Gisteren, aldus A.P., heeft de gedelegeerde van Voor-Indië, R. K. Nehroe, de Indische kwestie voor de tweede maal binnen een week aangeroerd in de economi sche en sociale raad van de -V. N. De Ned. vertegenwoordiger, mr. J. W. Beyen, betoogde, dat het volgens het handvest van de V.N. onmogelijk was de aangelegenheid voor de raad te brengen. Deze raad kan geen politieke proble men behandelen, daarom zou spr. er ook /net over debatteren. Het partijbestuur van de Partij v. d. Arbeid kwam gisteren in vergadering te Amsterdam^ bijeen. Over deze vergadering, die vrij wel uitsluitend gewijd was aan de besprekingen van de politieke toe stand in verband met de gebeur- tenissen in Indië, werd een, door de algemeen voorzitter Koos vor- rink en algemeen secretaris K. Woudenberg- ondertekend, com muniqué verstrekt, waaruit blijkt: Allereerst werd uitvoerig ver slag gedaan van de kaderverga- deringen die gedurende de afge lopen week in alle gewestelijke en stedelijke partijfederaties werden gehouden. Uit? alle rapporten dier bijeenkomsten bleek, dat de over weldigende meerderheid bereid was, aan de ministers van de Partij, aan de kamerfractie en aan die partijleiding haar vertroYi- wen te schenken en haar in deze moeilijke en gevaarvolle dagen te steunen. f Vastgesteld kon worden, dar. weliswaar in alle delen van net land enkele leden voor het hd- ™?chap hadden bedankt, doch zich beperkte tot zeer in verhouding tot het ledental van de partij. Van rlz-l £°F va,n het aantal abon- op het politieke hoofdorgaan van de partij kon nauwelijks sre- sproken worden. Er was een dui delijke wil om meer dan ooit de eenheid te bewaren en alle krach ten in te spannen om de politiek van de Partij van de Arbeid t.a.v. Indonesië ook onder de huidige omstandigheden te verwezenlij ken. In verband hiermee sprak het partijbestuur als zijn mening uit, dat moet worden vastge houden aan de letter en de geest zowel van de radiorede van de minister-president, als van de verklaringen van de minister van overzeese gebiedsdelen in het kamerdebat van 23 en 24 Juli. In het bijzonder is daar bij gedacht aan de duidelijke verklaring, dat de huidige actie van een beperkt karakter is, zowel wat betreft de tijdsduur als de geografische omvang, terwijl het politieke beginsel program van het accoord van Linggadjati onverkort als het richtsnoer van de politiek der regering zal blijven gehand haafd. Het partijbestuur neemt aan, dat de vooraf vastgestelde militaire doelen welhaast zijn .bereikt en meent, dat daarmee het tijdstip voor 't openen van nieuwe besprekingen met de republiek nabijgekomen is. Het is ervan overtuigd, dat in overeenstemming met de verkla ringen op dit punt van de zijde van cle Nederlandse regering, dat deze uiets zal nalaten, teneinde de onderhandelingen weer op gang r 1*ïrTI?en' inclusief aanvaarden of het inroepen van bemiddeling or goede diensten van de zijde van Engeland of de Verenigde Staten. Het partijbestuur rekent erop, dat de regering op generlei wijze uit de weg zal gaan voor het heilloze drijven van het comité „Handha ving Rijkseenheid" en verklaart voor zichzelvs, dat het op de meest krachtige wijze de strijd tegen deze vijanden van de geest van Linggadjati zal blijven voe ren. Tenslotte besloot het partij bestuur tot het bijeenroepen van een buitengewoon congres ter bespreking van het conflict in Indonesië. Het bepalen van het definitieve tijdstip werd aan het dagelijks bestuur opgedra gen", aldus het communiqué, Onze Indische correspondent seint ons d.d. gisteren: In verband met de insluiting door de Indonesiërs van 600 a 700 Chinezen in erbarmelijke concen tratiekampen te Singosari, waar uit zij inmiddels, zoals bekend, door Nederlandse militairen zijn verlost, heerst er ongerustheid over het lot der Chinezen te Ma- lang. Anderzijds wordt omtrent de bezetting van Lawang door de Nederlanders gemeld, dat daar 6 ton munitie, landmijnen en "boo bytraps", benevens een stuk af weergeschut werden buitge maakt. Een dankbare Indonesiër te La- wang vestrekte twee dagen lang voedsel aan 400 Nederlandse mi litairen. Het grote rüime krank zinnigengesticht aldaar, bleek volkomen intact. Het lot der daar verpleegde patiënten is echter on zeker wegens het gebrek aan personeel. Het uitvoerend bureau van het wereldverbond van vakverenigin gen heeft, in verband met de ge beurtenissen in Indië, contact op genomen met de hoofdbesturen van het N.V.V. en de E.V.C. Daar het niet mogelijk bleek op korte termijn een delegatie uit Nederland naar Parijs te doen overkomen, besloot het uitvoe rend bureau oen delegatie, be staande uit de secretaris-generaal Saillant en de adjunct-secretaris Schevenels, naar Nederland te zenden. Heden wordt de delega tie uit Parijs te Amsterdam ver wacht. waar zij dezelfde dag nog op het bureau van het N.V.V. met de hoofdbesturen van N.V.V. en E.V.C. besprekingen zou voe ren. De Chinezen te Singosari Aneta's correspondent te Soera- baja meldt, dat te Singosari in totaal 650 Chinezen zijn bevrijd. Alle Chinese bezittingen in deze plaats zijn geroofd of verbraim, terwijl circa 60 huizen van Chine zen in de as gelegd zijn. Ned. troe pen hebben de Chinezen naar La- wang gebracht, waar de toestand rustig is. „Verschroeide aarde Volgens de Australische radio heeft de secretaris van de bond van arbeiders op Javaanse planta ges, Sokama, verklaard, dat alle maatregelen zijn getroffen om 500 plantages op West-Java te ver branden, wanneer de republikei nen deze streek niet kunnen ver dedigen. Van alle rubber, kina, thee en koffie zal niets in handen der Ne derlanders vallen, en als de repu blikeinen gedwongen worden de plantages in brand te steken, zal het meer dan tien jaar duren al vorens zij opnieuw productief ge maakt kunnen worden, aldus So kama. Sjarifoeddin Naar Radio Djokja meldt, zal minister-president Sjarifoeddin bi afwezigheid van minister Hadji -Agfoes Salim en vicö-ministpr Tamzil de portefeuille van buiten- landse zaken waarnemen. Df> „Willem Ruys", het nieuive vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, nadert op de werf van „De Schelde" te Vlissingen zijn voltooiing. In de haven van Brest is giste renmiddag het Noorse schip „Ocean Liberty", dat een lading amonium- nitraat aan boord had, in de lucht Sevlogen. Omstreeks 15 uur (Ned. tijd) Werd op het schip brand gecon stateerd. Onmiddellijk werden po- S'ngen ondernomen om het vuur blussen, doch toen deze niet spoedig genoeg het gewenste re sultaat hadden, besloten de haven autoriteiten het schip buitengaats te brengen. Door sleepboten werd de „Ocean Liberty" langzaam langs de kade gesleept, doch toen het schip om 17.30 uur een gashouder passeer de, ontplofte het. Ten einde het gevaar te beper ken, dat het brandende schip voor een nabijgelegen munitieberg- Plaats opleverde, heeft een schip van de Franse marine het Noorse schip in beide zijden geschoten teneinde het met de romp onder water te laten zinken. Naar Agence France Presse meldt, zouden bij de ontploffing 20 personen om het leven zijn ge komen en 250 personen zijn ge wond. Aan de haven werd aan zienlijke schade toegebracht en de handelswijk van Brest staat in brand. Volgens mededeling van de auto riteiten is deze ontploffingsramp, welke veel overeenkomst vertoont met die van Texas-City, de groot ste die Frankrijk in vredestijd ge kend heeft. De laatste berichten uit Brest melden, dat de brandweer het vuur in de handelswijken onder con trole heeft. Een gedeelte van de Het heden uitgegeven Ned. legercommuniqué no. 15 luidt als volgt: In de door ons onder contróle gebrachte gebieden vinden de zuiveringsacties onverminderd voortgang. Nog rondtrekkende republikeinse groepen en groepjes werden hierbij verdreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwikkelt de T.R.I. enige activiteit in de sector Tjermee. e aanval op Nederlandse posten aldaar werd afgeslagen. Van repu i einse activiteit op enigszins grotere schaal is nergens spia Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djokja, Solo en aselang. Daarentegen werd de waterleiding naar Salatiga door e republikeinen afgesneden. Het totale aantal doden, gewonden en vermisten gedurende gehele negen. actie bedraagt thans resp. vijftig, zes-en-tachtig Het Mauritshuis te Den Haag heeft dezer dagen een waarde- volle aanwinst ontvangen: de verzamelaar 11. E. ten Ca te te Almelo heeft „De binnenplaatsvan Pieter de Hoogh aan het museum gegeven, dat hiermee voor het eerst een doek van de Hoogh in zijn collectie bezit. Aan een „U.P."-correspondent uit Palembang d.d. 27 dezer is het volgende ontleend: Het Nederlandse leger op Su matra rukt /iet verbazende snel heid in vier colonnes op. Twee hiervan bezetten in precies een week tijd het economisch belang rijkste gebied van Nederlandsch Oost Indië. Met slechts geringe tegenstand vielen de rijke „Soeo- ny Vacuum"- velden bij Pendopo op zestig vliegmijlen ten Zuid- Oosten van Palembang in Neder landse handen en de fabelachtig rijke velden van de Nederlandse Shell bij Talang Djimar, evenals de kolenvelden'in het gebied van Moeara Enim. Zondag een week geleden ver trok een kleine lichtbewapende Nederlandse compagnie in gere- quireerde vaartuigen over de bochtige, doch brede Ivloesi, zakte naar het Zuiden af over de smalle bijna droge Lemetang en ont scheepte 35 km. van de velden bij Pendopo op bijna 51 km. afstand van Palembang. Een tweede zwaar bewapende colonne vertrok Dinsdagochtend met vrachtwa gens, brenguncarriers en pantser auto's. De eerste colonne ging voor de eindaanval over op derlandse leger berichtte, dat er weinig schade was aangericht aan de olievelden en slechtj geri^ge verliezen aan manschappen wer- den geleden. Een derde Neder landse colonne vertrok van Pa lembang uit Zuid-Westwaarts langs weinig bekende wegen en spoorwegen en zoals nu duidelijk werd, probeerden zij de rijke olie velden bq verrassing te nemen. De derde colonne had niet het gelU^HV^r-v tWee eerste en liep onmiddellijk in een listige val der Indonesiërs. De Indonesiërs had den in de pijpleiding van de Ko ninklijke Shell, welke parallel loopt met de weg, een gat ge- boord en de olie onder druk 2*e- zet. Toen de Nederlanders over de weg naderden, staken de In donesiërs de olie in brand en zette hiermee de weg over een afstand van een kwart kilometer in vlam men, waardoor de troepen uren weiden opgehouden. Een Neder lands officier zei tot de corres pondent van United Press: „Dat is vakmanschap". Enkele kilometers verder wer den de Nederlanders opnieuw op gehouden, toen de Indonesiërs een kreek in brand had f n gestoken, na ze van te voren met olie te hebben bedekt. De brug over het water was zodoende twaalf uur niet te gebruiken. Het met olie overdekken van riviertjes en plas sen is een vitaal onderdeel van de Indonesische strategie in dit aan DE VORDERINGEN VANUIT PALEMBANG v. MQEUH MENG bïntdëhï UZ BR AARDOLIE KOLEN RICHTING NED TROEPEN SPOORLIJNEN RIVIEREN [47^4|V.^LT vrachtwagens en de tweede colon ne arriveerde de tweede nacht om o3i° zo nike gebied, het gebied te helpen zuiveren van Tenslotte slaagden de Neder- achtergebleven vjjanden. Het Ne- J lander» er in de olietoevoer aan de Indonesiërs af te snijden en op te rukken naar de olievelden zelf, die tegen middernacht wer den bereikt. De volgende ochtend zonden de Nederlanders er pa trouilles op uit om vernielingen te voorkomen. Een bron werd echter door de Indonesiërs afge sneden, doch zij slaagden er niet in ze in brand te steken. Een krachtstation en een pompstation werden totaal door ontploffingen vernield. Dd plaatselijke bevolking deel de mee. dat de Jappen bij de ver nielingen geholpen hadden, doch hierover kon geen zekerheid wor den verkregen. Een vierde Nederlandse colonne vertrok Maandagochtend vroeg naar het Westen zwenkend en werd voorafgegaan door panser- auto's. In 48 uur werd Batoeradja bereikt. 22 K.M. ten Zuid-westen van Palembang. Deze colonne rukte vandaag verder en nam dij verrassing het rangeerstation La- hat Blank. Ondertussen zwenkte ook de derde colonne naar t ^ves ten en veroverde de kolenvelden. De kolenvelden in het gebied van Tanjoeng Enim en Moeara Emm vielen onbeschadigd in Nederland se handen. De Japanners verbeterden de wegen naar Palembang en boor den zelfs verscheidene nieuwe bronnen aan en hielden het ma teriaal in uitstekende conditie. Toen de geallieerden overgingen tot het bombarderen.van dit ge bied in-het najaar van 1944. brach ten de Japanners hun installaties over naar de junglè. doch zetten de productie van de velden voort. Een vluchtige inspectie toonde niet veel schade of. verwaarlozing, doch Vrijdae is een Nederlandse groep specialisten aangekomen voor een onderzoek en Zaterdag een groep Amerikanen. bevolking van Brest heeft de stad verlaten, daar steeds nieuwe ont ploffingen werden gehoord. Tengevolge van deze ontplof fing werden langs de gehele En gelse Zuidkust (d.i. op bijna 200 k.m. afstand) zware schokken waargenomen, welke op sommige plaatsen vijftien seconden duurden en deden denken aan aardschok- k6De wnd. burgemeester van Brest, Messager, spreekt van elf doden. Hij verklaarde, dat de kapitein van de „Ocean Liberty", een Engelsman, is omgekomen, doch dat de rest van de beman ning is gered. Ieder huis in Brest is beschadigd door de kracht van de explosie Te middernacht brand- den nog de olietanks en het öas bedrijf in het havenkwartier. Onze Parijse correspondent te lefoneerde ons hedenochtend Het voortduren der grote branden en de enorme vernie lingen maken het nog onmoge lijk, het aantal slachtoffers v an de ramp in de haven van Brest te schatten. Duizend ern®; 8 gewonden zijn naar de hospita len van Landernau en andere plaatsen overgebracht. 20 Lq- ken zjjn tot dusver geborgen. De gevluchte bevolking gaat aarzelend naar Brest terug. Dat de ramp niet dezelfde om vang heeft aangenomen ais die van Texas City is te danken aan de energieke maatregelen, direct bij het uitbreken van de scheeps ramp genomen. Het door een Noorse rederij aangekochte Liberty schip „Oce an" was geladen voor Antwerpen tnet amoniumnitraat, dat als kunstmeststof wordt gebruikt en ook de oorzaak was van de ramp van Texas City. Wegens de sta king te Antwerpen was aan het schip last gegeven, te Brest te los sen, waardoor het gemeerd werd aan de kade van de Kamer van Koophandel. Om half een gister middag brak door onbekende oor zaak een zo hevige brand uit aan boord, dat aan blussen met viel te denken, ondanks al het aanwe zige materiaal. De prefect gaf daarom last, de boot naar de rede te slepen, waar zij op een zandbank werd gezet. Heel Brest lag weldra in een ver stikkende rookwolk, zodat de be volking begon te vluchten. De marine beproefde toen enkele rui. men van het schip te doorboren, teneinde 't schip met zijn lading, die te gevaarlijker was, omdat de tanks met de stookolie konden springen, te doen zinken. Toen dat niet gelukte, werd het schip op de zandbank gelaten De boten moes ten zich weldra verwijderen en om 5 uur werd het schip geheel prijs gegeven. Om half zes precies ontplofte de lading met een ge weld, dat op 200 K.M. afstand de mensen nog aan een aardbeving deed geloven. De bevolking van Brest géraak- te volkomen in paniek. De ont ploffing was zo hevig, dat tal van zware stukken op de huizen terecht kwamen en ook op de gas fabriek en het station, alsmede op het enige bruikbare hospitaal. De gebouwen en loodsen van de Ka mer van Koophandel stonden reeds in brand, terwijl overal in de stad zware branden ontston den, waarvan er verschillende nog voortduren, telefoon- en tele graafverbindingen werden ver nield en 't spoorweg-emplacement onbruikbaar gemaakt. Reeds tijdens de brand op het schip was Parijs op de hoogte ge steld en later werden van daaruit ambulances naar de plaats des onheils gezonden. Men weet om trent de omvang van de ramp nog weinig. Zeker is dat een petro- leum-tanker in de haven even eens is ontploft en men weet dat tevens een aantal houten nood woningen is afgebrand. De treinen kunnen maar tot Landernau komen. Men vreest dat het aantal slachtoffers, onder de puinen nog groot zal zijn. Onder de gewonden bevinden zich tal rijke personen, die ondanks het gevaar op de kade waren geble ven. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat het pas herstel de prinsesje Marijke Donderdag a.s. tezamen met H. K. H. Prinses Juliana en de' andere drie prinses jes op vacantie naar Friesland zal gaan om zich daar bij Z. K. H. Prins Bernhard aan boord van de „Piet Hein" te begeven. In de bonnenlijst van a.s. Don derdag, wordt een bon aangewe zen voor 50 gram korstloze- of smeerkaas (geen buitenlandse kaas), voor alle leeftijdsgroepen. In afwijking van de in het al gemeen voor tafellakens en ont- bijtlakens geldende puntenrege- ling a 15 punten per stuk, zullen voortaan voor de z.g. napperens (tafellakentjes van circa 1 m. x 1 m.) slechts 5 punten behoeven te worden ingeleverd. Met ingang van 3 Aug. a.s. zul len rantsoenbonnen van een nieuw model in gebruik worden geno men. De nieuwe bonnen zijn uit gevoerd in de kleuren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt m zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, alsmede de letter G, ge volgd door een getal. Deze bon nen blijven tot nader aankondi ging geldig. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen der E-serie blijven geldig t.m. 27 Sept. a.s. Eveneens blijven ».m. deze datum geldig de rantsoenbonnen „een rantsoen art. BB" en „een rantsoen art. BC". De in omloop zijnde wissel bonnen blijven ook na 27 Sept. tot nader order geldig. Ongeveer 350 vrijwilligers wa ren gistermorgen op het Binnen* hof te 's-Gravenhage samenge komen om gevolg te geven aan de oproep, mede te helpen aan de pootaardappeloogst in Overijssel. De opkomst was, naar men ons mededeelde, buiten verwachting. Waarschijnlijk zal deze week nogmaals eeft beroep worden ge daan op vrijwillige arbeidskrach ten. Het staat evenwel nog niet vast voor welk gebied. Bij de beschouwingen in de Eerste Kamer over de aanleg van een vliegveld te Rotterdam, is van regeringszijde opgemerkt, dat het ook naar haar inzicht een nationaal belang is, dat een wereldhaven als Rottefdam ten spoedigste de beschikking krijgt over een vliegveld in de naaste omgeving van de stad. De daartoe door Rotterdam in overleg met de Rijks luchtvaartdienst opgestelde plannen worden momen teel ernstig bestudeerd. De Britse minister-president zal onmiddellijk besprekingen houden met zijn collega's, die het meest betrokken zijn bij economische aangelegenheden. Attlee's econo mische kabinet, bestaande uit Herbert Morrison, Ernest Bevin Hugh Dalton en Sir Stafford Crips, zal besluiten om de econo mische moeilijkheden van Groot- Brittannië onder de aandacht te brengen van de parlementaire labour-groep in een bijeenkomst op Woensdag a.s. Op deze bijeen komst van de arbeidsparty zullen om. ter sprake komen de maat regelen, welke genomen moeten worden om de dreigende crisis te bezweren. De Kopènhaagse tramweg maatschappij heeft een gratis abonnement voor het leven verstrekt aan de één dag oude zoon van een luitenant te Kopenhagen, die Zondag avond in een tram is geboren. Een aanzienlijke beperking van de invoer van voeding en andere artikelen wordt vrijwel onvermij delijk geacht, tenzij de regering er in slaagt op het laatste ogen blik een middel tot verbétering te vinden. Minister-president Attlee heeft, naar Reuter verneemt, besloten op de bijeenkomst van de parlemen taire labour-groep onomwonden mede te delen, hoe de zaken staan. Hij is voornemens om de nadruk te leggen op het fundamentele be lang van de kolenproductie om Gr.-Brittannië uit de huidige moei lijkheden te helpen. Indien de ko lenproductie kan worden verhoogd, zal hierdoor de Britse binnenland se economische positie aanzienlijk worden verbeterd. Bovendien zou den hierdoor de vooruitzichten met betrekking tot de onderhan delingen over het plan-Marshall aanzienlijk worden verbeterd. Gr.- Brittannië zou n.l. door een kolen- productieverhoging in staat wor den gesteld in 1948 een redelijke hoeveelheid kolen uit te voeren, hetgeen een positieve Britse bij drage tot het Europees herstel zou betekenen, waardoor Gr.-Brittan- nië's positie tegenover de V. S. gunstiger zou worden. De volgende week zal er een tweedaags debat in het Britse la gerhuis worden gehouden over de economische positie van het land. waarbij de regering een uitvoe rige verklaring zal afleggen. Enkele weken geleden bestelde de Holland-Amerika-Lijn bij de N.V. Dok- en Werf Maatschappij Wilton Feijenoord een schip van pl.m. 11.000 ton met grote koel- ruimen en vijftig bedden voor pas sagiers voor de Pacific-dienst. Eén der beide in de Ver. Staten ge bouwde turbine-installaties, welke het eigendom der Mij. werden, zal in dit schip geplaatst worden. Levering dient einde 1948 of begin 1949 te geschieden. In het tijdsbestek van 7 weken zijn in Hongarije zeven grote branden uitgebroken in belangrij ke fabrieken. Het gerucht doet de ronde, dat deze branden 't werk zijn van een georganiseerde ben de, die „door het buitenland" ge financierd wordt. De laatste brand had Zondag avond plaats in een verffabriek te Boedapest, terwijl Woensdag j.l. in een papierfabriek op een eiland in de Donau een grote hoeveelheid cellulose en papier in vlammen opging. De geldigheid van de tijdens de bezetting in Engeland gedrukte Ned. postzegels Tzgn. oorlogsuit gifte) zal 31 Dec. 1947 verlopen. Na die datum wordt geen gele genheid »ot inwisseling gegeven. Tot 1 Sept. zullen deze zegels nog aan de postkantoren verkrijgbaar zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1