Strijd tegen de tropische hitte Is uw schildklier actief? Onderwijzers en salariëring DUC SCHUURPOEDER W Attentie aan de „Piet Hein'' Schulte in de demi-finale Hoe Nederland groeide w. r m ONVRUCHTBAAR CONTACT eerbericht! Franse film, vol levensmoed Sportvaria Kleding in de hitte V- RUITNIEUWTJES SPAART ZEEP EN SCHUIMT PetersHarmans en Gieseler waren al spoedig van de kaart „T'rainingsrit jes" Povere amateurs DIE RARE wereld Landaanwinning o? DINSDAG 29 JULT 194? PAGINA 2 WONINGHERSTEL BINNEN TWEE JAAR Onderhoudswerken dienen uitgesteld GEEN WIJZIGING VER LEENDE PENSIOENEN PAUSELIJK SCHRIJVEN EEN NIEUWE „DE RUYTER" RIJKSBEMIDDELAARS EN GRATIFICATIES JAARVERGADERING KOLENHANDELAREN Men wenst een minimum- prijsregeling 'n Erdal-producfdus goed Des nachts minder warm s DE V. N- EEN VOLKOMEN FIASCO In haar huidige vorm en VLOOTREVUE OP FRIESE MEREN „DE ENGEL DER DUISTERNIS" Uitmuntend spel van Jean Louis Barrault ANTWERPSE HAVEN STAKING duurt voort KON. NED. KORFBAL BOND DE ACHT VAN CHAAM OVER NOORDER KANAAL KAMPIOENSCHAPPEN TENNISLERAREN van bijna half millioen H. A. grond „LEVENDIGE VIS Hoe iemand de hitte, waarmede we dit jaar zo rijkelijk worden „gezegend", verdraagt, hangt voor een groot deel af van de manier, waarop zijn schildklier functionneert- De activiteit van deze klier controleert de snelheid, waarmee het lichaam zijn voedselvoorraad verteert en warmte ontwikkelt. Heeft men een bijzonder actieve schildklier, dan raakt men gemakkelijk het warmte producerende voedsel kwijt en zelfs meer dan dat. In zo'n geval heeft men veel last van de koude en voelt men zich in de hitte van het ogenblik best op zijn gemak. Is iemands schildklier daarentegen lui, dan is warm weer een marteling, vooral omdat in zo'n geval de zweetklieren niet naar behoren werken, zodat men practisch geen warmte verliest. Koel en comfortabel Hier past zeer zeker een woord van ernstige waarschuwing aan 't adres van menspn met een lang zaam werkende schildklier. Men kan, gelukkig, geen middelen ko pen, om de activiteit van de schild klier op te voeren, tenzij op dok tersrecept en zelfs als dat het geval mocht zijn, zou het hoogst onver standig zijn, ze aan te schaffen, behalve op advies van een medicus Maar er zijn nog andere mensen, die bijzonder last hebben van de warmte degenen, die hevig transpireren en daardoor uitgeput raken. Een troost voor deze men sen is, dat zij er toch nog beter afkomen dan degenen, wier lichaam tengevolge van de hitte opzwelt, omdat transpireren een door de natuur gegeten middel is om over tollige hitte kwijt te raken. Het beste middel voor iedereen om koel te blijven, is de verdam ping van het vocht op de huid zo veel mogelijk te bevorderen. Geef de lucht alle kans om langs de huid te circuleren. Kalm houden Vervolgens dient men alle licha melijke inspanning zoveel mogelijk te vermijden, vooral als men ie mand is met een langzaam wer kende schildklier, of iemand, die hevig transpireert. Iedere bewe ging immers wekt een zekere hoe veelheid warmte op. Blijf daarom zoveel mogelijk binnenshuis en loop in de schaduw als u buiten moet zijn. Wanneer men toch in de zon moet lopen, dient men er voor te zorgen, dat zij zo min mogelijk de kruin van het hoofd, de achter zijde van de hals en de rug be schijnt. Doet men dat niet, dan kan het zenuwstelsel gemakkelijk wor den gestoord en zijn de gevolgen: landerigheid, hoofdpijn en zelfs zonnesteek, als het al te erg wordt. Iemand, die een zonnebad wil nemen, moet in deze tijd van het jaar uiterst voorzichtig zijn. Men mag hoogstens tien minuten ach tereen met dezelfde zijde van het lichaam in de zon liggen, vooral als men nog niet veel heeft gezon nebaad. Het te lang blootstellen van het lichaam aan de zon kan spoediger dan wat ook alle energie doen wegebben. Gezwollen voeten. Behoort men tot de ongelukki- gen, wier voeten tengevolge van de warmte opzwellen, dan kan men door midd^ van koude voetbaden, twee- of driemaal per dag her haald, verlichting trachten te bren gen. Men kan ook gedurende een kwartier tot twintig minuten de voeten op een stoel leggen en ze De doeltreffende woonruimtever deling is uiteraard een tijdelijke voorziening in de woningnood, aldus de minister van Binnenland se Zaken in zijn nota n.a.v. het wetsontwerp tot bevordering van doelmatige verdeling van woonge legenheid. De minister deelt de mening, dat de definitieve oplossing van het huisvestingprobleem slechts zal kunnen worden verkregen door woningherstel en woningbouw. Verwacht mag worden, dat in het lópende jaar practisch in alle gevallen van zgn. lichte schade (tot 3000) het herstel zal zijn- geschied. Het aantal van deze ge vallen is ongeveer 400.000. Van de gevallen van zware schade aan woningen ten bedrage van onge veer ƒ50.000, zal het herstel ver moedelijk ia de eerstvolgende twee jaren volledig kunnen plaats vinden. Slechts door de arbeiders op te wekken hun eigen belang achter te stellen bij het belang van de gemeenschap, welke zo grote be hoefte aan woningen heeft, en door het publiek er toe te brengen onderhoudswerken uit te stellen, kunnen volgens de minister, de nodige resultaten worden bereikt. Het is tevens noodzakelijk, dat ten aanzien van de prijzen een strakke lijn wordt gevolgd, daar bij gebreke daarvan de prijzen zullen oplopen met alle consequen ties van dien. De voorkeur wordt gegeven aan de bouw van definitieve woningen en zullen alleen. Indien daarvoor zeer bijzondere redenen zijn, nog noodwoningen worden gebouwd. De oplossing zal mede moeten worden gezocht in het toepassen, van bijzondere bouwmethoden, waarbij het aantal geschoolde bouwvakarbeiders kan worden be perkt. bedekken met een stuk flanel, ge doopt in koud water, dat iedere twee tot drie minuten moet worden ververst, 't Is belangrijk, dat men de voeten op gelijke hoogte met het lichaam brengt, omdat daar door het hart een kans krijgt om het vocht, dat de zwelling veroor zaakt, weg te pompen. Lauw avondbod Het nemen van een lauw bad ie dere avond voor het naar bed gaan, is eveneens zeer nuttig. Men zal er goed door slapen. Wat het voedsel betreft, men moet zo min mogelijk eten, Vis ver wekt minder warmte dan vlees. Verlaag bovendien uw brood- en aardappelrantsoen en tracht zoveel mogelijk sla, licht verteerbare groenten en fruit te eten. Gebruik zoveel koele dranken als u wilt, maar wees voorzichtig met ijs. IJs verhindert de maagsappen te wer ken. zoals ze dat behoren te doen en veroorzaakt gemakkelijk maag- bezwaren. De kleding dient zo min mo gelijk te knellen op warme da. gen vóoral aan polsen en hals. Draag daarom kleren, die zo min mogelijk' wegen en kies de lichtste kleuren. Gekleurd goed absorbeert de hitte van de zonnestralen. Wit goed daarentegen, kaatst de warmte terug, zonder ze op te nemen. Chiffon is in tegenstelling met de algemeen geldende op vatting geen goed mate riaal voor warm weer. Het mag dan doorschijnend zijn, maar het is niet koel. Zijden stoffen zoals bedruk te kunstzijde, zijn veel beter dan linnen. Sokken en kousen moeten dagelijks schoon worden aan getrokken. Hetzelfde geldt. indien mogelijk! Voor on- derkleding. Dames moeten zo .min mo gelijk juwelen of bijouterieën dragen. Ze zijn oorzaak, dat de draagsters er warm en zwaar behangen uitzien en zich zo ook voelen. Een raad voor de heren: bretels zijn beter dan rie men of gordels en sokophou ders dienen helemaal te wor den afgeschaft. Heeft men een tropische uitrusting. draagt die dan. Voor ongerustheid in de krin gen der ambtenaren en onderwij zers over het feit, dat de salaris regeling voor bedoeld personeel nog niet definitief is vastgesteld, bestaat naar de mening van de minister reeds daarom geen re delijke aanleiding, aangezien bij de salarisbetalingen over het achterliggende tijdvak met de resultaten van het overleg in de salaris-commissie ad hoe door voorlopige maatregelen reeds is rekening gehouden, aldus de mi nister van onderwijs, mede na mens de minister van binnenland se zaken, in antwoord op vragen van de heer van Sleen. Inmiddels is een-tabel ontwor pen, waarin bedoelde resultaten ten aanzien van de onderwijzers volledig zijn verwerkt, zodat toe passing daarvan op korte termijn kan worden tegemoet gezien. Bij bedoelde tabel zijn tevens de toelagen in de pensioengrond slagen opgenomen. Overigens wij zen de ministers er op, dat het pensioen in het algemeen afhan kelijk is van de gemiddelde pen sioengrondslag over de laatste 3 jaren, zodat de hoogte van het pensioen slechts zeer weinig wordt beinvloed door de omstan digheid of de hierbedoelde toe lagen enige maanden eerder of later in de grondslag worden op genomen. De ministers zijn ook n'et van mening, dat er een ontoelaat bare verhouding bestaat tussen de pensioenen van de onderwij zers, gepensionneerd voor en die der onderwijzers, gepension neerd na het tot stand komen van de regeling-Wesselings, al thans wat de veronderstelde on toelaatbaarheid der bedoelde verhouding betreft. Dit ver schijnsel toch doet zich in het aan de president der „Franse sociale weken'' Z. H. de Paus heeft in een brief aan Charles Flory, de president van de „Franse sociale weken", thans in Parijs gehouden, ver klaard, dat de katholieken „zich zouden handhaven en hun posities verbeteren, naar mate zij moed hebben, zowel in het particuliere als in het openbare leven te han delen overeenkomstig hun inner lijke overtuiging". „Het is een illusie", aldus de H. Vader, „te denken, dat het anti-clericalisme en het anti katholicisme ontwapend kunnen worden door de principes van het katholicisme alleen in het parti culiere leven te doen gelden. Deze tijd eist van alle gelovigen, dat zjj al hun energie voor de verwezen lijking van de sociale leerstellin gen van de Kerk geven". Het is sinds geruime tijd bij de Kon. Marine een traditie, dat een van de grootste schepen de naam van „De Ruyter" draagt. Het laat ste schip van die naam, Hr Ms lichte kruiser „De Ruyter", vond op 27 Februari 1942 een roemvolle ondergang in de Javazee. Thans heeft H.M. de Koningin de naam van de kruiser „Een dracht", die in Rotterdam wordt afgebouwd, gewijzigd in die van „De Ruyter". algemeen voor bü een salaris herziening. Op zich zelf ligt hierin geen grond de reeds ver leende pensioenen aan het ge wijzigd salarispeil aan te pas sen. Het N.V.V. heeft zich gewend tot de minister van binnenland se zaken en hem verzocht de uitbreiding van de kinderbijslag wet tot het eerste en tweede kind, welke sinds 1 Oct. j.l. is ingevoerd, ook van toepassing te brengen op de arbeidscon tractanten in rijksdienst. O Naar K.N.P. meldt, is dr. W. J. Schuyt uit de redactie van „Vrij Nederland" getreden, om dat hij zich niet kan verenigen met de afwijzende houding, welke dit blad aanneemt ten aanzien van de Indië-politiek der regering. O In het moederhuis der Congre gatie van het Goddelijk Woord te Steijl had Zondag het jaar lijks afscheid plaats van de ver trekkende missionarissen. Dit maal waren er slechts drie bui tenlanders onder. De missie- kruisen werden uitgereikt door mgr. Th. Bekkers. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt het tarief voor radio telefoongesprekken met Ned.- Indië verhoogd. De radio-puzzlewedstryd „voor de jongens overzee" zal Don derdag a.s. in het programma van de Ned. strijdkrachten over Hilversum I (301 M.) nogmaals worden uitgezonden. Brieven en briéfkaarten voor opvarenden van de „Van Kins- bergen" en de onderzeeboten „O 23" en „Zwaardvis", die naar West-Indië zijn vertrok ken, zullen eenmaal per week per luchtpost naar Willemstad worden gezonden. Ze moeten uiterlijk Dinsdags gepost zijn. Correspondentie voor de „Vo- lendam" dient resp. op 3 en 17 Augustus a.s. gepost te zijn. Enige tijd geleden hebben we temela, dat rijksbemiddelaars adden goedgekeurd, dat het zon der hun afzonderlijke toestemming geoorloofd is in de loop van 1947 een extra-uitkering toe te kennen tot ten hoogste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werk nemer. Deze bepaling is naderhand ver anderd met dien verstande, dat behalve bedoelde 2 pet. bovendien zonder toestemming van het col lege in 1947 extra-uitkeringen mogen worden gegeven „indien en in de mate als kan worden aangetoond, dat zrj in de betrok ken onderneming in de periode van 12 maanden, onmiddellijk voorafgaande aan 10 Mei 1940 bij dezelfde gelegenheden zijn ge geven". BUITENGEW. PENSIOEN VERZETSSTRIJDERS Stichting '40-45 zorgt voor de jeugd In h.un nota n.a.v. het eindver slag uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon penstoen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten be trekkingen zeggen de ministers van binnenlandse zaken, finan ciën en van sociale zaken o.m,, dat bij de woorden „tot een be paalde datum" als maatstaven o.a. gelden data en omstandighe den, waarop de ouders c.q. groot ouders van de overleden verzets man niet langer geacht kunnen worden van deze afhankelijk te zijn ter voorziening in de kosten voor levensonderhoud. Gaarne is de regering bereid aan de ambtenaren, die met de enquête zullen worden belast, zo danige instructies te verstrekken, dat een juist en kies optreden is verzekerd. Voor zover hier con trole noodzakelijk is, zal deze tot het uiterste beperkt blijven. Overigens moge worden opge merkt, dat het overleg met de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de Stichting 1940-45 er toe heeft geleid de bij zondere zorg voor de jeugd aan de stichting te laten, welke dan de daaraan verbonden kosten uit eigen middelen zal bestrijden. Uit alle delen van Nederland zijn dezer dagen de kath. georga niseerde handelaren in brandstof fen naar Sittard gekomen om hun jaarvergadering te houden. Nadat de deelnemers een bezoek hadden gebracht aan de staatsmijnen „Mau- rtis" en „Emma", kwam men des avonds in „Ober Bayern" bijeen. De voorzitter, drs. Perridon, gaf een kort overzicht van de sedert de bevrijding verrichte werkzaam heden. Teneinde een scherpe concurren tie na afloop der kolendistributie te voorkomen, zal het bestuur o.m. trachten een minimumprijsrege ling te verkrijgen door het verbin dend verklaren der" overeenkom sten. Ook zal men economische samenwerking tot stand brengen met de vakgroep detailhandel vaste brandstoffen en met bestaan de zusterorganisaties. De bondsadviseur, pater de Wit, spoorde de aanwezigen aan pro pagandist te zijn voor de kath. bond. en stelde voor, de naam van de patroonheilige der brandstoffen- handelaren, St. Theobald, aan de naam van de bond toe te voegen. Weerverwachting, medege- deeld door het K.N.M.I. te De 8 Bilt, geldig tot Woensdag- avond: 8 Wisselende bewolking met S enkele verspreide buien, hier j 8 en daar vergezeld van onweer. Zwakke, overdag matige wind 8 uit Westelijke richtingen. Min- j der warme nacht met plaatse- 8 lijk nevel of mist. Morgen over- S dag vrij warm. 30 Juli: Zon op 4.57 uur. onder 20.35 uur. Maan op: 18.40 uur: onder 8 1.50 uur. procedure. Zuiver diplomatiek gesproken hangt de splitsing van do wereld in twee delen: de Angelsaksische en de Russische nog steeds in de lucht; men neemt nog steeds te zamen aan één conferentietafel plaats en de twee partijen luiste ren soms geduldig, soms in een verbeten en verbitterde stemming naar de argumenten vaak wat voor soort argumenten! welke de gedelegeerden elkaar naar het hoofd slingeren. Maar bij alle harde woorden, welke op de con ferenties der Grote Drie of Vier, maar vooral te Lake Success in het milieu van de Verenigde Na ties vallen, blijft ten 3lotte het contact gehandhaafd, hoe vruch teloos en doelloos dit ook moge zijn. Toch krijgt men heel sterk de indruk, dat verscheidene landen er over beginnen te denken dit onvruchtbare contact te verbre ken. De grote tegenstanders hier van zijn, overigens heel begrijpe lijk, Frankrijk en Engeland, maar ook in die landen gaan reeds stemmen op, die zich afvragen, of het nog zin heeft, zolang Rus land elke internationale samen werking saboteert,, de kostbare en schaarse dollars in Lake Suc cess te verspillen. De Uno is ingesteld ter bevor dering van vrede en welvaart, en als zodanig is het tevens een in strument om de meningsverschil len en zelfs de conflicten, welke In elke menselijke samenleving nu eenmaal onvermijdelijk zijn, Jean Louis Barrault in zijn gevoelige creatie van de jonge, blind geworden beeldhouwer. Een fraaie opname uit de Franse film „De Engel der Duisternis" Te Voorschoten is de 41-jarige tuindersknecht J. v. d. M. in een sloot geraakt en verdron ken. Op originele wijze heeft de be volking van Friesland gisteren Z.K.H. Prins Ber.nhard op de eerste dag van zijn bezoek aan hun provincie begroet. Honderden zeil- en plezierboten die deeliumen aan een georga niseerde Vlootrevue, kruisten om de zilverwitte „Piet Hein", toen deze via het Tjeukemeer naar het Sneekermeer voer. Hier kwam een zeiljacht van de Sneker zeil vereniging langszij en gingen het voltallig bestuur en de burge meester van Sneek, aan boord van het prinselijk jach t Andere be sturen van watersportverenigin gen volgden dit voorbeeld. Verge zeld door de commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. R. Linthorst Homan, voer de prins vervolgens in een eigen motorbootje van zijn jacht over de Zoutepoel. Plaatselijke mu ziekcorpsen stonden in bijna alle dorpen en plaatsjes opgesteld bij de aankomst van de hoge gast. Zij brachten vrolijke marsen en melodieën ten gehore. Tevoren had prins Bernhard 't Tacozijl-gemaal, het grootste van Europa, omgedoopt in „ir. Wou- da-gemaal" naar de man, die het ontworpen heeft. Gisterenavond heeft de prins in het stadhuis te Sneek Informele besprekingen gevoerd met,burge meesters uit de Friese Zuidwest hoek en enkele andere genodigden De Franse film „De Engel der Duisternis" (L'Ange de la Nuit), welke thans in ons land ln cir culatie is gebracht, zal voor de genen, die belang stellen ln de ontwikkeling van de Franse cine matografie en die met een zekere bezorgdheid en zelfs wrevel moes ten constateren, hoe velé harer producten, welke zich kenmerk ten door een hoog artistiek peil, tevens getuigenis aflegden van een somber fatalisme, om niet te zeggen levensnegativisme, een aangename verrassing zijn. Dat het ntet overdreven is, te spreken van het levensnegati visme in de Franse film, zal ieder toegeven, die de beste prestaties van de Franse cineasten en dan beperken wij ons nog uitslui tend tot de na de bevrijding in ons land vertoonde films nader op haar inhoud beziet. Hoe goed van vorm ook, zijn films als „Symphonie Pastorale" en „La Ferme du Pendu" niets anders dan een negatie, een ontkenning, van het bovennatuurlijke en zelfs natuurlijke levensgeluk. De per sonen in deze films leven niet. Zij bestaan slechts en dat bestaan wordt beheerst door het noodlot, of dat nu liefde, of haat. harts tocht of hebzucht heet. Hogere motieven, Idealen, de erkenning van iets hogers dan de stof, iets meer dan het dierlijke instinct, sociaal gevoel en verantwoorde lijkheid factoren dus, die het bestaan-zonder-meer tot leven verheffen worden genegeerd. Er blijft niets anders dan vernie tiging' of zelfvernietiging over. Ook de jongste en meest belang rijke Franse film „Les Enfants du Paradis", welke terécht om haar artistieke kwaliteiten is ge prezen, mist de innerlijke kracht van mensen met vaste idealen, die het leven aandurven. De door Jean-Louis Barrault die ook in „De Engel der Duisternis" de hoofdrol vertolkt op zo voor treffelijke en ontroerende wijze gespeelde Pierot-figuur is niet meer dan een willoos riet, dat tussen liefde en hart .ocht van anderen wor< heen en weer bewo gen. Ook hier levensnegativisme. Hoe geheel anders is de inhoud van „De Engel der Duisternis", een titel, die het ergste doet vre zen op het gebied van het typisch Franse „realisme". Hier geen hartstocht en zelfzucht, maar liefde en toewijdinf en opoffe ringsgezindheid. Hoe warm en volledig is het leven van die Pa- r.'jse studenten in hun „kroeg", welke zy met een verlegen cynis me „De Dolle Koe" hebben ge doopt. Meisjes en jongens, die hard studeren en die in hun vrije tijd even hard werken, om hun studie te kunnen bekostigen. Meisjes en jongens, die elkander met raad en daad bijstaan, die elkander materieel en moreel helpen op de moeilijke weg naar wetenschap en kunst. Meisjes en jongens, die het „communisme" beoefenen in zijn beste en meest verheven zin, het ware „commu nisme", dat alleen de katholieke kloosters kennen, omdat daar in waarheid alles van allen is en allen voor één. Zij zjjn jong en tussen enkelen hunner bloeit een mooie, jonge liefde op. Dan komt de oorlog. Twee der meisjes zien hun ver loofde naar het front vertrekken. De één wordt als vermist opge geven, de ander, een veelbeloven de jonge beeldhouwer, (Jean Louis Barrault) keert terug: blind. Zijn verloofde heeft intus sen geld en weelde verkozen bo ven fiefde en een onzeker bestaan. Het meisje van de vermiste ont fermt zich over de blinde, eerst uit medelijden, later omdat zij liefheeft met al de liefde van het moederinstinct voor het misdeel de kind, dat leeft in het hart van de edelste onder de vrouwen. Zij schenkt hem nieuwe arbeidslust, levensmoed, zij is het licht zijner ogenr zijn engel der duisternis. Plots staat haar vroegere ver loofde voor haar, maar als deze ziet, hoezeer zjjn vriend haar no dig heeft en wat er tussen die beiden is gegroeid, trekt hij zich terug, geslagen, maar niet ver slagen, want zeker is, dat elk offer, uit liefde tot de naaste ge bracht, zijn beloning vindt. André Berthomieux die de regie voerde, is er niet in geslaagd aan de verheven Inhoud van de film een even verheven en verant woorde vorm te geven. Zoals bijna altijd met Franse films het geval is, worden de mogelijkhe den, welke de film als autonome kunstuiting biedt, niet volledig door hem uitgebuit. In tegenstel ling tot de beweging-compositie van toneel en dans, is de film, evenmin als de muziek, aan be perkingen onderworpen. Wat de muziek is voor het oor, is de film voor het oog. Zij kan, in hoogste ongebondenheid, het meest uit bundige rhythme ontwikkelen door middel van de montage, waarmee de regisseur in eerste instantie volledig rekening dient te houden. Berthomieux is ln dat opzicht te kort geschoten. Daar voor heeft hij te zeer de voor het toneel geldende normen aange houden. Zijn voorkeur voor lange dialogen vertraagt het tempo. De acteurs voor zijn camera zijn voortreffeiyk, maar het blijven acteurs. Zijn camera registreert, zonder een eigen functie te ver vullen. Slechts enkele malen weet hij zich van het toneelachtige los te maken wij denken aan het vertrek van de mannelijke stu denten naar het front, aan de scène van twee jonge handen op de machtige stam van een boom, aan het vallen van een bloem, als laatste vaarwel, voor de voeten van een jongeman, die zijn liefde aan zijn vriendschap offerde en een volkomen verantwoorde montage mogelijk te maken. Inhoud en vórm zrfn daardoor in de film niet volledig in even wicht gekomen, doch niettemin bevat „De Engel der Duisternis" meer dan voldoende waardevolle elementen, o.a. het bijzonder ster ke spel van de acteurs, waarin de Franse films toch steeds uit munten welke ons nopen haar bijzonder in de aandacht van onze lezers aan te bevelen. F- door vredelievend overleg op te lossen. Gelijk in het verleden met de -Volkenbond het geval was, is daarvoor ook nu, over de geschil len heen, het verlangen naar vriendschappelijke samenwerking nodig. Wijl dit streven te Genève, d.w.z. in de hoofdsteden der on derscheiden landen ontbrak, is de Volkenbond op het kritieke mo ment een volslagen mislukking geworden. De organisatie der Verenigde Naties dreigt het niet beter te vergaan. Of, om de volle waarheid neer te schrijven: de Verenigde Naties zijn in haar huidige vorm en procedure reeds een volkomen fiasco. 't Is een pijnlijke bekentenis, maar men leest haar, uitgespro ken of tussen de regels, in alle verslagen over de gebeurtenissen in Lake Succes. Het misselijke spel, dat zich daar vooral de laat ste weken rond de Griekse kwes tie afspeelt, gaat Intussen wel alle perken te buiten. Er woedt op de Balkan een oorlog, waaraan vier landen effectief deelnemen. Ach ter de schennen vervullen nog twee grote mogendheden een rol: Rusland, dat de aanvallende lan den moreel en wellicht ook mate rieel steunt, en de Verenigde Sta ten, die het aangevallen land de mogelijkheid bieden de agressie te weerstaan. Het is precies het zelfde beeld, dat we ook m de Spaanse burgeroorlog hebben ge zien, waar Duitsland en Italië enerzijds en Rusland met enkele volksfrontlanden anderzijds een verkapte internationale ooi log zonder de gevaren van een wer kelijke internationale oorlog voerden. De Veiligheidsraad, die een eer lijke poging heeft gedaan om ten minste betrouwbare gegevens ter plaatse te krijgen, wordt door de betrokken Oostbloklanden een voudig genegeerd; en de Russische gedelegeerde heeft het de vorige week in de raad zo bont gemaakt, dat hij na het protest van zijn bit- ter verontwaardigde medeleden een deel zijner woorden weel moest inslikken. De Russische af gevaardigden op alle internatio nale bijeenkomsten zijn geen fi guren, die de vrede nastreven, doch slechts propagandisten, die hun dictatoriaal imperialisme on der het schijnschoon van een barre ideologie pogen te doen schuil gaan. Maar de wereld zijn, ten opzichte van dit punt, de ogen onder het Hitlerregiem wel open gegaan. Waarschijnlijk is het wachten op een duidelijke beslissing in zake de twee werelden op de Novemberconferentie van de Grote Vier, het vervolg op de beruchte Moskouse vredesconfe rentie voor Duitsland. Zal deze conferentie echter nog gehouden worden? In Engeland heeft men het tot dusverre steeds gehoopt; maar nu door de steeds negatieve houding van Rusland ook de on derhandelingen over een Brite Russisch handelsverdrag op niets zijn uitgelopen is het economisch en financieel machteloze Enge land meer dan ooit alleen en uit sluitend op de hulp van de Ver. Staten aangewezen. En dit land wacht slechts op de eerste de beste gelegenheid om het toch nutteloze contact met het Oostblok radicaal te verbre ken; juister gezegd het door Moskou gestelde voldongen feit diplomatiek en officieel te erken- nerf. Amerika gaat zijn eigen weg reeds in Duitsland; een af zonderlijk vredesverdrag met Duitsland waarbij de drie Weste lijke zones er natuurlijk veel beter zullen afkomen dan zij verdiend hebben ligt in het verschiet. De nuchtere zakelijke Amerikanen denken realistisch ook over Duitsland. Het verleden laat hen koud; zij zien alleen de toekomst. Zij verafschuwen oorlog en wil* ien hern daarom voorkomen, zelfs als daarvoor de vijand van giste ren op de been moet worden ge holpen. Misschien, waarschijnlijk hebben zij inderdaad gelijk. Ondanks het referendum, dat Zondag werd gehouden en waarbij werd besloten het werk te hervatten, hebben zich Maandagmorgen in de Antwerp se wervingslokalen slechts tien personen voor arbeid aange meld. Vernomen wordt evenwel, dat een duizendtal arbeiders zonder Van officiële we ingskantoor rechtstreeks door de werkgevers werd aange nomen. De Nederlandse sportwereld heeft nog één troefkaart in handea voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. Maar dat is dan ook een zeer sterke. Wat echter nog niet wil zeggen, dat de slag al practisch binnen is. Gerrit Schulte, wellieht do sterkste wielrenner die Nederland in tal van jaren heeft gehad, plaatste zich in de halve finales achtervolging. Maar daarin komen ook voor de Italiaanse werelduurrecordhouder Fausto Coppi, een specialist in dit soort werk, en nog een Italiaan, Bevilacque, de man met tot dusver de snelste tijd. Tegen deze twee cracks zal onze nationale kampioen nog een zwaar duel te leveren hehben. De vierde man is de soepele Zwitser Koblet. Tegenover de successen van Schulte staat het feit, dat weder om een Nederlandse wereldkam pioen van de kaart ging. Reeds in de eerste eliminatiewedstrijden, tevens achtste finales, werd de Haarlemmer Gerard Peters, die nog steeds hinder ondervindt van een half jaar oude blessure, kans loos geslagen door de Belg Debac- ker, die 6 min. 40,2 sec. reed. Schulte maakte van de achtste finale tegen de Engelsman Sum mers een kalm trainingsritje. Deze Brit hoorde eigenlijk in dit gezelschap niet thuis en was dus zeker geen postuur voor Schulte. HOewel onze landgenoot de slecht ste winnaarstfld van de dag maak te, 7 min. 3,6 sec. (Peters reed in zq'n nederlaag nog 6 min. 54,4 sec.!), haalde nij Summers gemak kelijk in. In de kwart-finale tegen Debacker (Peters' overwinnaar) startte Schulte zeer snel, maar rug. het stuur en zijn riempjes los, reed hij de laatste ronde bijna zou den wij zeggen „freewheelend" uit: 6 min. 40,6 sec. en 85 meter voorsprong. Met onze amateurs was het al gauw gebeurd. Gieseler sloeg wel een zeer pover figuur, reed slecht en onrustig, en werd ln de series SCHAAKTOURNOOI TE HILVERSUM De uitslagen Van de 11e ronde luiden: O'Kelly—O'Sullivan 1—0. FoerderPlater 1, Alexander Rossolimo 0—1, CastaldiVan Scheltinga 01, TrifunovicPach. man 0—1 SzaboTzvetcoff 1—0, DoernerMax Blau 01. Uitge stelde partij uit de 2de ronde: SzaboPlater 10. De stand na de 11de ronde luidt thans: 1 en 2) Van Scheltinga en O'Kelly met 9 uit 11. 3) Pachman met 814 uit 11. 4) Trifunovic met 8 uit 11. 5) Szabo met 6% uit 11. 6) Alexander met 8 uit 11. 7 en 8) Castaldi en Max Blau 5% uit 11. 9) Rossolimo met 5 uit 11. 10) Tzvetcoff met 4 uit 11. n en 12) Plater en Foerder met 3% uit 11. 13) Doerner en O'Sullivan 2% uit 11. DAGBLAD-COMPETITIE Maasbode—Transportcrt. 10-2 In een rustig en zeer vriend schappelijk zomeravondpartijtje won De Maasbode gisteren aan de Abr. v. Stolkweg de tweede com petitiewedstrijd met de ondubbel zinnige cijfers 102 tegen de Nederlandse Transporteourant. Ook bij de wedstrijd Rotterd. Nieuwsblad—De Waarheid ïraren de doelpunten goedkoop. Het Nieuwsblad trok m~t 72 aan het langste eind. Zondagmiddag is in Krasnapols- ky te Amsterdam de jaarlijkse al gemene vergadering van de K.N. K B. gehouden. Van belang was, dat in deze vergadering de plaats en de taak van de onderafdelingen thans hun beslag kregen. De af delingen zullen een eigen bestuur hebben en zelfstandig, werken, doch onder de supervisie van de bond. A De zweedse sportclub Gaevle heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de 4 X 1500 M. met een tijd van 15 min. 34.8 sec.; het oude record stond op naam van Norrkoping met 15 min. 38.6 sec. reeds door de Uruguees Francois, die hem enkele ronden voor het einde inhaalde, verslagen. Har mans won zijn serie tegen de Hon gaar Nagy „in de fauteuil"; hij noteerde 5 min. 43,8 sec. en 120 mater voorsprong. Maar in de achtste finale verloor onze kam pioen kansloos van de Italiaan Benfenati, die 5 min. 19,4 sec. reed en bij wie Harmans 140 meter achter bleef. De uitslag van de derde serie voor de stayers luidt: 1 Lamboley (Fr.) 1 uur 26 min. 36 sec., 2 Mi- chaux (Belg.) op 1 ronde en 150 m.; 3 Pataki (Hong.) op 3 ronden en 250 m.; 4 Pronk (Nederland) op 6 ronden en 200 m.; de Oosten rijker Snoboda gaf op. Evenals Matena kan ook Pronk nog via de herkansing komen- De eerste na-oorlogse „Acht van Chaam" is een zware koers ge worden. Het waren vooral Joosen, Van As en Braspenninx, die de toon aangaven; tenslotte moest 'n sprint de beslissing brengen. Uit- slag: 1. Joosen, 120 km. in 3 uur 8 min.; 2, Van As; 3. Motke, daar na kwamen in volgorde De Reyer Braspenninx, v. d. Heyden, v. d. Zande, Bijl, Mijnders en Loos. De lange-afstand-zwemmer Tom Blower heeft een voor onmoge lijk gehouden prestatie verricht door van Noord-Ierland naar Schotland te zwemmen over het Noorder Kanaal (40 kilometer). Blower had 14 uur en 15 min. voor deze krachttoer nodig. Des kundigen hadden altijd gemeend dat het Noorder Kanaal niet over gezwommen kon worden in ver band met de sterke stromingen langs beide kusten. Van 30 Juli t.e.m. 3 Aug. zuilen de kampioenschappen van Neder land voor tennisleraren verspeeld worden op de banen van het Bel gisch-Park aan de Brugschestraat te sdioveningen. Meer dan dertig tennisleraren uit het gehele land zullen elkaar gedurende deze da gen bekampen om de nationale titels, zowel in het enkel- als dubbelspel. O.a. zullen kampioen 1946 Waasdorp, Gebr. De Mos, Gebr. Hemmes, J. Goedraad, J. Mulder deelnemen. Uiteraard stelt men zich in de kringen van bokskunstenaars al gemeen de vraag: „Hoe staat het met een wedstrijd tussen Kobus Knokkel en Joe Louis?" Uit zeer betrouwbare bron ver neemt de redactie van „Die rare wereld", dat Louis zo dom ls om Kobus niet ernstig te nemen. Dat doet niemand. En dat is juist de reden van zijn reeks wonderbaar lijke tweevuistige overwinningen. Kobus Knokkels volgende strijd zal gaan tegen de Italiaanse reus Giglo Majestuoso, de Menselijke Vesuvius uit Napels. Majestuoso is een geweldenaar van 2.25 meter en hij weegt, door douanebeambten ontkleed, 210 kilo. Hij is zó dik, dat alleen bok sers met abnormaal lange armen iets méér kunnen raken dan zijn buik. En dat is, aldus de deskun digen (van andere bladen) het zelfde als de Matterhom raken met een mandoline-plectrum. In dat geval zal Kobus Knokkel zo nodig de kracht van twee man doline-plectrums ontwikkelen! ln het begin 19e eeuw cultuur® gebrachte woeste gronden hie_ te lande niet minder dan 943.000 ha. K°nd 1900 was dit areaal tot 591.000 ha. terugge bracht terwijl in 1940 circa 270.000 ha. woeste grond overbleef. Maar niet ^aUeftn de ontginningen, ook doe indijkingen en inpolderingen met als waardig sluitstuk het welhaast gigantisch werk van de droogmaking der voormalige Zui derzee en ten slotte de grond verbeteringen, welke in deze 150 jaap ter hand werden genomen, leverden een belangrijke winst san cultuurgrond op. Vat men dit alles samen, dan kan met recht worden gezegd, dat hier iets groots werd verricht. Hetgeen in een land waar het commerciële veel al de boventoon voert en bodem productie dikwijls min of meer stiefmoederlijk wordt behandeld maar al te licht uit het oog wordt verloren. De Cultuur-Technische Commis sie onder voorzitterschap van ir. Alph. Roebroek, heeft dit ingezien en heeft daarom aan Hans Her mans opgedragen een rapport te schrijven, waarin een volledig overzicht zou worden gegeven van alles .wat gedurende de laat ste anderhalve eeuw op het ge bied van landaanwinning en land- vèrbetering in Nederland tat stand is gebracht. Het rapport is een boek geworden, dat onaer de titel: „Hoe Nederlahd groeide", door Paul Brand keurig is uitge geven. Na lezing van het boek, kan maar moeilijk anders worden gezegd ,dan dat Hermans zich op uitnemende wijze van zijn taak heeft gekweten. Niet alleen omdat het beeld ,dat hij geeft, inderdaad volledig is maar ook omdat het boek dóór vlotte stijl en prettige stofbehandeling ook de niet-inge- wijde aangename en gemakkelijk te vatten lectuur biedt. Kortom: een uitstekend boek ,dat wij voor al ook niet-agrariërs gaarne aan bevelen. TH. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2