Beroep op veiligheidsraad G Rusland komt naar Londen Conflict in Vuglit-kamp Monty naar huis geroepen Crisis in de Veiligheidsraad Bonifacius man van deze tijd DE VIJAND WORDT NAAR HUIS GESTUURD RODE-KRUIS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN |;-«3afiïS6B?S Engeland voor zware besluiten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wat men een oorlognoemt S°?mkV°ld"lra 'i'""-"'" COM.-CENER4 4T, KOMT TERUG VAN HET ACTIE TERREIN ^piiFiC^t Flitsen uit Indonesië ONGSLAGEN Voor een nieuwe conferentie Elf geïnterneerden ontsnapt Labourprogram onuitvoerbaar Russisch veto schept ernstige situatie Vijf priesterbroers 69ste JAARGANG WOENSDAG 30 JULI 1947 No. 20378 HEDEN MINISTER RAAD OVER INDONESIË SCHEPEN uit indie NOODLOTTIGE VERGISSING NOG GEEN BEROEP OP V. N. DE INTERN- ACTIE DER VAKBONDEN ZENUWPATIËNT MET AUTO GEVLUCHT - Noodlottige aanrijding AARDBEVING GEREGISTREERD PRINSELIJK HUWELIJK IN ENGELAND DE POLSSLAG VAN DE TIJD AMERIKA ZAL NIET RUSTEN Mgr. Huibers pontificeert H. Mis en Lof op plaats der marteling aan het eltaar DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" S3? Ify„estigd teRotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804.' De abonnementsprijs bedraagt 3.25 per kwar taal, 1.10 per maand, 0.26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. een «ïsche In het buitenland wordt vrij veel gesproken over „de oorlog" in Indonesië en hier te lande zijn het helaas niet alleen de communisten, die de zaak niet anders willen zien. Maar dan is het toch een heel ongewoon soort oorlog, dat wit daarginds voeren. Immers j het verder ?P deze wijze voor onsehad:?-1:, verl0°p van de strijd onschadelijk te maken. n Indonesië echter zijn onze rroepen er op uit het maken van krijgsgevangenen tot een uiterst Minimum te beperken en dat niet volgens de schandelijke krijgsmethode van allen zonder Pardon dood te schieten maar door ze naar huis te sturen! Alle Indon. strijdkrachten, die zich overgeven „ondergaan" dat lot, natuurlijk nadat ze eerst ontwa pend zijn. Slechts enkele zeer ge vaarlijke elementen worden ge vangen gehouden. Niet onbegrij pelijk wordt deze handelwijze van officiële militaire zijde aan gevoerd als een bewijs voor echt heid der verklaring van mi nister Beel, dat er slechts en uit sluitend sprake is van een poli tiële actie. Vele leden van de Indonesi sche strijdorganisaties zo zeide men voorts demobiliseren overigens zich zelf en keren met achterlating van uniform, schoeisel en wapens naar huis terug. Het geheel van de bewapening der Indonesische strijdorganisa ties maakt een zonderlinge in druk. De militaire zegsman sprak van „een ratjetoe", al voegde hij daar terstond aan toe. dat de be wapening van de Indonesiërs nóchtans zeker voor 70 pCf mo dern kan worden genoemd. Vele groepen zijn met moderne auto matische wapens uitgerust: mor tieren. veldgeschut, luchtafweer geschut, mitrailleurs, deels van Japarfie origine, deels ook af komstig uit de Ned. en geallieer de depots, die bij de Japanse overval verloren gingen. Voorts verklaarde hij. dat van concentratie van de Indone- Jav=*„i ryd.kracMen op midden- demedla /eï°ken Hij deel- -'j fJ, Soendanese strij ders duidelijke voorkeur hebben getoond, om naar huis terug lp keren en dat zij zich zeer on? gaarne op Javaans gebied blijken te begeven. Tenslotte zeide de zegsman nog dat het politiële karakter van de In gang zijnde actie ook zeer duidelijk aan de dag treedt, door- De Commissie-Generaal zal op 30 .Tul! uit Batavia naar Neder land vertrekken. Nader vernemen wij, dat de commissie-generaal op uitnodiging- van de Nederlandse regering naar ons land komt voor beraad met de regering. Het A.N.P. vernam gister avond, dat hedenochtend te 9.30 uur de ministerraad zou bijeen komen, teneinde de jongste ont wikkelingen in verband met de Indonesische kwestie te bespre ken. Naar verluidde, was de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de vergadering plaats zou hebben ten huize van minister Jonkman, 1 ï'jf reeds werd gemeld, hoe wel bedlegerig, zijn werkzaamhe den voortzet. De „Joh. de Witt" zal waar- Schümijk 3 Augustus in Southamp- toh arriveren en daar marine personeel aan hoord nemen be- stemd voor Amsterdam. Op 4 Aug. w°rdt het schip in IJmuiden ver wacht. De „Oranje", die 21 Juli des avonds uit Tandjong Priok ver trok, zal waarschijnlijk een dag eerder dan verwacht, nl. op 9 Aug. 10 uur v.m. in IJmuiden en des middags ca. 2 uur in Amsterdam aankomen. Charles Livengood GisteJavond is Charles Liven good, de nieuwbenoemde consul- generaal der V. s. te Batavia, op doorreis naar zijn standplaats, op Schiphol gearriveerd. Alvorens relz®n- zal hij enige dagen in Nederland vertoeven, zoals men weet. De heer Livengood was enige maanden geleden ambassaderaad voor economische zaken te Rome Na zijn terugkeer te Washington heeft hij zijn benoeming voor Ba tavia ontvangen. Veldprediker gesneuveld Gisteren bereikte het persbureau der Ned. Herv. kerk telegrafisch het bericht, dat ds. J. H. Kuyper, kapitein-veldprediker bij 2-10-R.I. in Indonesië op 27 Juli j.l. gesneu- Kuyper werd 27 Juni „„li-, Rotterdam geboren. Als predikant was hij werkzaam te ajiswerd en Mastenbroek (Ov.) de Ned. troepen slechts ver spreid opereren. Dit zou bij een militaire actie, een oorlogvoe- ring, militair-technisch bezien, een hachelijke tactiek zijn en stellig ongewenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Republikeinse legerberichten van gisteren zeggen, dat Kaudangan in Oost-Java in republikeinse handen is gevallen, evenals Lo- sari. Intussen bepaalde de „be schieting van Laboean" door een onderzeeër zich tot twee schoten. Ned. aanvallen op Soerobito (W. v. Modjokerto) zouden zijn afgeslagen en bij Mantoep giste ren twee Ned. vliegtuigen zijn neergeschoten. Overigens maken de republi keinen tegenover hun luchtaanval op Semarang gewag van aanval len der Ned. luchtmacht op ver scheidene Indonesische plaatsen, waarbij ook doden en gewonaen vielen. Andere berichten uit republi keinse bron maken melding, dat een Ned. onderzeeër, die vijf kilo meter uit de kust opdook, nabij Merak in Oost-Java Laboean heeft beschoten. Wat de Ned. operaties aan de Noordkust betreft, zegt Antara, dat die zich na de bezetting van Tegal in twee richtingen nebben vertakt. Een gaat door in Ooste lijk richting langs de kust, tei- wijl de andere Zuidwaarts gaat in de richting van Poerwokerto. Tjimahi is volgens Antara door de republikeinen heroverd evenals Singosari en het legerbericht' van Djokja weet zelfs te vertellen, dat bij gevechten in de buurt van Soekaboemi 763 Indonesische sol daten, die aan Ned. kant vochten, zich met wapens en al aar. dé republikeinen hebben overge geven. De verovering van Medan wordt door Antara ook nog steeds vol gehouden ondanks de ontkenning gisteren in het Ned. legerbericht. W* strijdkrach ten m de Ned. linies bij Bandoeng zijn binnengedrongen, waar zij zo waar „het,Ned. hoofdkwartier be- dreigen Nieuwe loading in Oost- Sumatra Volgens een uit Djokja ver minkt opgevangen radiobericht van Antara zijn de Ned. troepen gisteren met zeven schepen op de kust te Tjermin, ongeveer 70 km van Tebingtinggi aan de Oostkust van Sumatra, geland, waarbij ge vechten zijn ontstaan, 's Middags aldus genoemd bericht, was de vijand reeds vijf km van Per- baoengan. De vijandelijke actie werd voorafgegaan door twee vliegtuigen. De Ncd. luchtmacht in ïndië heeft gisteren een zeer noodlot tige vergissing begaan. In de middag vertrok uit Singapore het eerste vliegtuig van het Bode Kruis voor Indo nesië met verhand- en genees middelen, waaronder penicilline, naar Djokja. Juist voordat het echter op het vliegveld van Djokja zon landen, is het, naar Kadio Djokja meldt, door twee Ned. jagers neergeschoten. Volgens berichten van A.F.P. uit Batavia vervoerde het toestel bovendien negen passagiers, onder wie zich vier Britse onderdanen en vijf Indonesiërs bevonden. Het aantal doden zou negen bedragen, o.w. de viel' Britten en een Indiër. t„t?. Machine, eigendom van de kot! ,Patnaik, was dezelfde Da- Dlok'in e onlangs Sjahrir van naar Singapore vervoerde. De Dakota, aldus mededelin- Ken van Radio-Djokja, was ge camoufleerd, waardoor de ver gissing der Nederlanders be grijpelijk is. Een Ned. militaire woordvoer der te Batavia kon heden no<* geen nadere bijzonderheden hier over mededelen, aangezien, nog geen officiële rapporten waren binnengekomen. Hij verklaarde echter, dat de vergissing der Ned. piloten waarschijnlijk te wij ten was aan het feit," dat het Voor-Indisch toestel niet de on derscheidingstekens van het Rode Kruis droeg. Voor-Indië wacht af Volgens berichten uit New- Delhi is het verzoek van Voor- Indië aan de Veiligheidsraad om interventie in de Indonesische kwestie nog niet verzonden. Dit in tegenstelling met een A.F.P.- bericht van gisteren. Beweringen als zou dit uitstel het gevolg zijn van een stap der Britse regering worden echter weersproken. Het verluidt, dat het veeleer was veroorzaakt door de komst van de nieuwe Ned. gezant, die, zoals men weet, gisteren in New- Delhi werd verwacht. De Ned. regering, aldus een zegsman van het departement van Buitenl. Zaken, staat zeer welwil lend tegeüover een behandeling van het conflict in de Veiligheids raad. Nederland zal hierbij zelf gehoord worden. Hij voegde hier aan toe, dat zowel de Britse mi nister van buitenl. zaken Bevin als de Ned. minister van Overzeese Gebiedsdelen zich, resp. in het Lagerhuis en de Tweede Kamer niet hebben ontveinsd, dat een der gelijke procedure tot dusver veel tijd vergde en veelal niet tot enisr gunstig resultaat leidde. S Lamping, reeds te New Delhi is gearriveerd. Deze gezant heeft niet? Sort™ h£ zoeken Delhi v»i 3s'lr'r' be New echter ^en ontmoeting is Siahrir. iG uitgesloten. Indien machtfgd t6 VGrklaard hceft 80- renuhii?! z'.ln om namens de vnnro-I onderhandelingen te hofv t' con.tact wil zoeken met de j Lamping, dan zal deze ver moedelijk wel bereid Zijn hem te ontvangen. MOORDEN OP INDO EUROPEANEN. Een speciale correspondent van Aneta te Soeraba.ia deelt mede. dat veertien Indo-Europeanen uit de omgeving van Banjoewangi zijn vermoord. In het Kamp in Tamansari ten Noord-Westen van Banjoewangi zijn acht personen gedood, terwijl er acht wot den vermist; in het dichtbij gelegen Pangang zijn zes personen ge dood. De recomba voor Oost-Java heeft aan Aneta verklaard, dat de lichamen van de slachtoffers „ün geïdentificeerd. Een vrouw is zwaar gewond. Naar verluidt oe- vonden zich nog meer Indo-Euro peanen in de omgeving, doch deze zijn veilig te Banjoewang, aung(- k°Over de toestanden m Oost- Java heeft de recomba, dr. Hun ger op grond van eigen ervarin gen medegedeeld, dat de bouw gronden goed bewerkt bleken en dat hh een ruime beplanting heeft aangetroffen. In het gebied van Probolinggo is echter groot gebrek aan watei y°or irri gatie in verband met de kolossale ontbossingen te Arjoena De bo- men hier zijn in de Japanse bezeL tingstijd geveld. In verscheidene plaatsen in Oost-Java vertegenwoordigers van bin lands bestuur aangesteld. Onze Indische correspondent seint ons d.d. gisteren: Bij de bezetting van Lawang door de Ned. troepen werd de me laatsenkolonie „Alkmaar" m to taal onverzorgde toestand aange troffen. In drie maanden hadden de zich daar bevindende ongeluk kige leprozen geen geneesheer ge zien, zodat ze een aanblik van vol slagen verwaarlozing boden. Wat de economische toestand betreft, valt melding te maken van het feit, dat te Soerabaja twee treinen uit Probolinggo zijn bin nengelopen, bestaande uit 80 wa gons. Een geregeld spoorwegver keer met Banjoewangi is spoedig te verwachten, hetgeen van igrote economische betekenis is. Zo wordt als gevolg daarvan te Soerabaja een daling der kosten van levens onderhoud verwacht. Op verschillende plaatsen is reeds voor een deel het vroegere Indonesische personeel aangesteld. De consolidatie in Oost-Java nadert snel haar voltooiing. Gisterenavond zijn de drie ver-, tegenwoordigers van het wereld- verbond van vakverenigingen uit Parijs, de secretaris-generaal L. Saillant en twee adjunct-secre-, tarissen-generaal in Amsterdam gearriveerd, waar zij op het ogen blik op het bureau van het NVV met de hoofdbesturen van het NVV en het EVC besprekingen voeren in verband met de ge beurtenissen in Indië, De centrale vakbonden van In donesië, Australië, Nieuw-Zee- land en het bestuur van de EVC hebben het wereldverbond van vakverenigingen officieel ver zocht te protesteren tegen de „Nederlandse militaire interven tie in Indonesië". Genoemde or ganisaties hebben alle zeelieden en havenarbeiders in de gehele 1 wereld verzocht oorlogstrans porten voor Indonesië te boycot ten. Het secretariaat van het we reldverbond van vakverenigin gen heeft besloten een verzoek te richten tot Trygve Lie, secreta ris-generaal van de organisatie de, V.N., om de Ned. regering te bewegen de vijandelijkheden te staken en bemiddeling te aan vaarden bii de onderhandelingen tussen de Ned. en republikeinse regeringen." Maandagmiddag stal de 19-ja- rige Van der H„ een verpleegde van de Rekkense inrichtingen, de nieuwe auto van de directeur dier inrichtingen en ging er mee van door. 's Avonds om ongeveer half 8 ontdekte de Arnhemse verkeers politie op de weg tussen Velp en Arnhem de gestolen wagen, welke met grote snelheid door de dief gereden werd. Toen van der H. bemerkte, dat hij werd achter volgd, verhoogde hij de snelheid nog meer. Volgens toeschouwers bedroeg die daarna ongeveer 140 k.m. per uur met het gevnlc. dat bij het inhalen van een autobus, de auto op een van de andere kant Boven het gemeentehuis te Batavia ivaait de Nederlandse vlag, een soldaat staat op wacht. Alles is rustig komende autobus van de Arn hemse gemeentetram reed. De bus werd aan een der kanten open gereten en vijf passagiers werden gewond; twee moesten met een hersenschudding naar het gemeen teziekenhuis te Arnhem worden overgebracht. Ook de autodief werd met een hersenschudding in dat ziekenhuis opgenomen. De ge stolen auto is totaal vernield. De seismograaf van het K.N.M.I. te De Bilt, registreerde gisteren middag om 14.54 uur een sterke aardbeving waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 7500 K.M. in Oost-Noord-Oostelij- ke richting. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft officieel medegedeeld, dat de Sovjet- Unie de uitnodiging van Enge land, om de in October te Lon den beginnende conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse za ken bij te wonen, heeft aan vaard. officiële antwoord gegeven Tb? Kin Se! hGe" SnodL Hot el aanvaard. Het staat nog niet vast, of de rapporten van de geallieerde be- stuursautoriteiten te Berlijn, waar om „de grote vier" aan het eind van hun Moskouse conferentie hebben verzocht, op de October- conferentie zullen worden bespro ken of voor de Novemberconferen- tie van de ministers zelf zullen worden bewaard. Het feit, dat de Sovjet-Unie de utnodiging voor de conferentie in October heeft aanvaard, wordt door diplomatieke waarnemers te Londen van meer dan gewoon be lang geacht, daar het de positieve geruststelling geeft, dat Moskou, ondanks het jongste falen van de vier grote mogendheden om het eens te worden over de Europese economische samenwerking, geen wijziging verwacht in het plan om in November te Londen de werk zaamheden voor het oplossen van de Duitse kwestie voort te zetten. In het geïnterneerdenkamp te Vught zijn moeilijkheden gerezen tussen de kampleiding en de zgn. buitenbewaking in verband met de invoering van een nieuwe dienst tijdenregeling. De gevolgen van dit conflict zijn zodanig geweest, dat we de feiten in grote trekken hieronder zullen (jaten volgen. Vrijdagmorgen werd een nieuwe dienstrooster voor de buitenbewa king van het kamp ingesteld. De betrokken bewakers, die het reeds in het verleden met de ver deling van de diensttijden niet eens waren, protesteerden met klem tegen deze nieuwe rooster, en een gedeelte van hen. ten getale van 45 man. weigerde het werk te aanvaarden. De kampcommandant riep de mannen bijeen, teneinde de zaak met hen te bespreken. Hij eiste echter, dat onmiddellijk de dienst volgens de nieuwe rooster zou verlopen. Dit weigerden zij. Daar op stelde de commandant hun voor het alternatief: dienstdoen of on middellijk ontslag. Zij kozer, het laatste en weigerden het werk te hervatten. Dit werd door de com mandant opgevat als ongeoorloof de staking, zodat een oneervol ontslag voor hen onmiddellijk van kracht werd en de betrokkenen van de kampetablissementen wer den verwijderd. In het tekort aan bnitenbewa- king, dat hierdoor ontstond, voor zag men gedeeltelijk door onder- commandanten en mannen van de binnenbewaking in te laten val len. De bezetting kon hiermee echter niet op normaal peil wor den gebracht met het gevolg, dat elf, meest jongere, geïnterneerden kans zagen het kamp te verlaten. Zij zijn nog steeds voortvluchtig. Het directoraat van de bijz. rechtspleging te 's-Gravenhage is inmiddels aan een uitgebreid on derzoek in deze onverkwikkelijke affaire begonnen. Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zullen 18 No vember in de Westminster Abdij in het huwelijk treden, zo ver nam U. P. Deze datum zou door koning George zelf voorgesteld zijn. De bonafide vakbonden en het overkoepelingsorgaan de Stich ting van de Arbeid weten hun tijd en maatregelen te kiezen. Al zijn er natuurlijk leden, voor wie de maatregelen niet gauw genoeg komen en de tijd te lang duurt. Leiding geven, tactisch zijn, over leg kunnen plegen zijn andere dingen en van moei Ijker aard dan maar wat verlangens spuien en nijdig worden wanneer de inwil liging niet A la minute afkomt. Voor een werkelijk noodzakelijke por die ooit nodig kAn zijn heeft de georganiseerde zijn le denvergadering. Overigens mag worden ver klaard, dat Stichting van de Ar beid en vakhonden in de afgelopen twee jaar de polsslag van de tijd hebben aangevoeld. Datzelfde kan niet worden ge zegd van het college van rijksbe middelaars, getuige de klachten, die telkens weer opduiken. De taak van rrjksbemiddelaar is niet eenvoudig, eist inzicht naar alle kanten, vraagt ruim uitzicht op het terrein der samenleving. Het komt ons echter voor, dat meer dan voldoende economisch licht wordt toegelaten, terwijl de kledij van conservatieve snit on voldoende op ontvangst van so ciale warmte is ingesteld. Zo pas nog heeft in dit opzicht de nu afgetreden voorzitter van het C.N.V. zich geuit. Hij sprak als zijn mening uit dat de al of niet handhaving van de loonstop binnenkort aan de orde zal ko men. Het tijdelijke van de 2 pet. bevredigt het C.N.V. niet. Het on bevredigend verloop dezer actie weet spreker aan het beleid der rijksbemiddeiaars. Zij houden on voldoende rekening met de ge varieerdheid van het bedrijfsleven en hebben geen vaste Ijjn in hun optreden. Meer aandacht zal moe ten worden besteed aan de advie zen van de Stichting van de Ar beid. Aldus de heer Stapelkamp. Deze opmerkingen ten aanzien van een der hoogste colleges in deze nieuwe tijd zijn niet mis. Alle voorstellen van onderop zijn geen goud waard, want, gelijk gezegd een juist oordeel eist breed en diep inzicht. Primair echter blijven een open oog en een ruim hart voor een nieuwe levende maatschappij zon der de verschijnselen van aderver kalking. die voor 1940 waren aan te wijzen. HENK VAN DER MAZE Van officiële Britse zjjde werd Medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery, stafchef der gewa pende macht van het Britse im perium, zijn bezoek aan Japan heeft afgezegd en zijn reis door euw-Zeeland plotseling heeft be ëindigd teneinde zich naar En geland te haasten. Deze aankondiging werd te Lon den m verband gebracht met de berichten, als zou Engeland met het oog op de dreigende economi sche crisis gedwongen zijn, op M dm LWljM Zijn Sewapende strijdmachten in te krimpen. lof°aeiKdhen ministerie van oor- l?merv ril besluit van Moot ed Drohf?» aandacht op Attiee's j hehnoftm: de steeds dwingen- maatregelen 0m heTteko^afK- herhaling °P te heffen. een tip fnrio gt- veroorzaken ya" 7®A°rl5e wintercrisis. die de industriële productie van dit jaar zeer ernstig belemmerde Terwijl tussen Attlee en de lei- ders der labour-partij voortgegaan werd met het voeren van bespre kingen over de critieke situatie, deden bij partijleden geruchten de ronde over hangende verschuivin gen in het kabinet, waarbij de po sities zowel van de premier Attlee, als van de minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin. en de minister van nationale organisatie, Herbert Morrison., betrokken zou den zijn. De correspondent van Reuter meldt, dat nuchtere waarnemers niet veel waarde aan deze geruch ten hechten, doch hij vestigt er de aandacht op. dat de regeripg met bet oog op de dollarcrisis zo spoe dig mogelijk een aantai beslis:s n- gen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft. In bepaalde labourkringen meent men, dat een rigoureuse besnoe"ng der strijdmacht de enige weg om de dollarcrisis tegemoet te treden en 'n daling van de levens standaard tegen te gaan. Reuter's correspondent deelt voorts mede, dat de steeds sterker wordende verschillen in het kabi net welke tot nu toe het nemen van' beslissingen verhinderd heb ben, tot het dagelijkse onderwerp van gesprek behoren van de parle mentsleden. Ook wordt de toekomst van het nationalisatieprogramma van de regering, zowel voor Groot- Brittanië als voor Duitsland, be sproken. De nationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie, die, zoals voorlopig is vastgesteld, in de volgende zitting van het par lement besproken zal worden, on dervindt zeer veel critiek. Achter al deze strijdvragen be speurt men de hoop der conserva tieven en de vrees van menige aanhanger der Iabourpartij, dat de regering haar programma zal los laten en de macht zal delen met de conservatieven. Het Engelse vliegdekschip Venerabledat, zoals gemeld, loor onze regering is overgeno men ter vervanging van de Karei Doorman". De „Venerable" was het eerste Engelse schip, dat in Dec. 1945 vrouwen en kinderen naar Ceylon overbracht. Reuter seint uit Lake Suc cess: De Sovjet-afgevaardigde in de veiligheidsraad der V.>„ Andrei Gromyko, heeft giste ren zijn veto uitgesproken over het Amerikaanse voorstel tot handhaving van een commissie van onderzoek in de Balkan. Toen de raad artikel na ar tikel van dit voorstel in stem ming bracht, volgde Gromyko zwijgzaam en rustig het ver loop der zitting. Van stem ming onthield hjj 7,ich. Alge meen kreeg men de indruk, dat hjj bij fle eindstemming even eens zwjjgen en zich onthouden zou. Maar plotseling stond hij op, om te verklaren, dat hij ten aanzien van deze voorgenomen actie in de Balkan zijn veto stelde. Dit is de elfde maal, dat de Sovjet-Unie in de veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken en aldus het werk van dit instituut onmogelijk maakte. De Amerikaanse afgevaar digde Herschell -Johnson, stelde onmiddellijk na Grom.yko's veto verdaging der zitting voor, op dat de afgevaardigden hun re geringen over dit „buitenge woon ernstig" gebeuren zouden kunnen raadplegen, waarop de raad uiteenging met de bedoe- ling, vanavond een nieuwe zit ting te houden. „De Ver. Sta ten", aldus Johnson, „beschou wen deze zaak zeker niet als afgedaan en zullen zo spoedig mogelijk nieuwe voorstellen in dienen." Johnson wees er nogmaals en zeer nadrukkelijk op, dat dit op treden van de Sovjet-Unie een ernstige toestand heeft geschapen daar de meerderheid van de Bal- ka ncommissie zowel als van de veiligheidsraad van mening is, dat de toestand in Noord-Grieken land een bedreiging voor de vrede vormt. Voor de vergadering een aan vang nam, hadden Albanië, Joe goslavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de instelling van een grenscommissie accoord zou den gaan. De oppositie dezer drie landen tegen de voorgenomen contróle op hun vreemdsoortige gedragingen was echter al dagen bekend, zij zou op de oeslissing van de raad geen invloed hebben, want. op Polen na, waien de an dere leden, negen dus, eenstem mig voor de instelling ener Bal kancommissie. Toen echter zwaaide Gromyko met zijn veto en de Balkan triomfeerde. Met spanning wordt het verdere ver- De Amerikaanse pre sident Truman en zijn moeder, die dezer dagen op 94-j. leeftijd overleed in het dorpje Grand, view in Missouri, M.-Westen. Moeder Truman", zoals zij in de V. S. heette, stierf aan een heup breuk in Februari opgelopen, en de complicaties er op volgende. De presi dent was juist op iveg naar haar ziekênsponde. DOKKUM, 29 Juli. Het morgenrood kleurde de nieuWe dag. toen uit het Oosten en het Westen een paar duizend vrome gelovigen naar het Noorden trokken om daar de grote H. Boni facius op diens martelplaats te vereren. „Dat alle gelovigen als apostelen mogen meewerken aan de opbouw en de uitbreiding van het Gods rijk". Deze gedachte, de intentie van de 16e Nat. St. Bonifacius-bede- vaart bezielde hen en in devote aandacht woonden de pelgrims in het St. Bonifacius-park de pon tificale Hoogmis bij. welke door de geestelijke leider. Mgr. J. P. Hui bers bisschop van Haarlem, werd opgedragen. Mooi viel het zonlicht door de open ruimte op het overwelfde al taar en het gaf een diepe gloed aan het rood van de troondrape- ring en de gewaden der priesters. In zijn predikatie spoorde mgr. zijn toehoorders aan, dat ieder, volgens het woord van paus Pius XII naar eigen rang en stand mee werkt aan de opbouw en uitbrei ding van het Godsrijk. Bidden wij vooral ook voor de ongelovi gen. De H. Bonifacius moge onze beschermer zijn en met de H. Maagd verkrijgen, dat het geloof in de steden bewaard blijft en wij goede katholieken zijn. Als een machtige smeekbede klonk na de H. Mis het Bonifacius- lied met begeleiding van kopermu ziek van de harmonie ..Cantite Tuba" die der traditie getrouw uit Ameland gekomen was om de In de middagpause een korte rondwandeling door het schilder achtige Friese dorp en verering van de reliquie in de parochie kerk. Dan verenigden de pelgrims zich weer in het Bonifaciuspark en Mgr. Huibers celebreerde een Lof, geassisteerd door de kapelaans L. en W. Wüst, resp. uit Noordwijk en Rijswijk. Rector H. Drost uit Amsterdam schilderde nu de grootheid van Bonifacius „door God gesteld tot bekering der heidenen", een man, die wij juist in deze tijd ook zo nodig hebben om zijn rotsvast ge loof. Hij was ook de grondlegger van onze beschaving. Na het Magnificat trok een pro cessie met het Allerheiligste dat gedragen werd door Mgr. Huibers, het weelderig begroeide park door ongetwijfeld een der hoogtepun ten van deze dag. Bruidjes in teer wit en pages in hel roorl nriesters van verschil lende orden en congregaties in hun habijt, bruin, wit of zwart en sae- culiefe geestelijken gingen zin gend en biddend rond. Met een „Te Deum" werd de plechtigheid besloten, waarna de pelgrims weer hun voertuig op zochten om huiswaarts te gaan. loop dezer crisis tegemoet gezien. I 'plechtigheid op te luisteren. Te Hillegom heeft pater A. J. Groot van de Witte Paters te 's Heerenberg zijn eerste plechtige H. Mis aan God opgedragen. Wij meldden destijds, dat hem het H. Priesterschap werd toegediend door zijn heeroom Z. H. Exc. Mgr. J. M. van Sambeek, apost. vicaris van Kigoma. Bij zijn eerste H. Mis werd de neomist geassisteerd door Mgr. van Sambee'- en vier zijner broers, zodat vij- priester broers aan het altaar stonden. De zesde priesterzoon van de familie kon bij deze plechtigheid niet aanwezig zijn, daar hij als mis sionaris vertoeft op Haiti..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1