Vrijheids ver langen in Azië DE GROTE JAMBOREE DES VREDES Mickey Mouse twintig jaar Cricket Engeland-Z.-Afrika Van Scheltinga verslagen r J?!!1 A ui Morele verantwoordelijkheid Westenwind verdrijft ergste hitte Benelux Douane-overeenkomst eerbericht fü llfil Maar het blijft ivarm... vindt algemene bijval RUIT NIEUWTJES Er worden geweldige toebereidselen getroffen k eiland onrust WOENSDAG 30 JULI 1947 PAGINA 2 ENGELAND GAF DE STRIJD OP SCHOENEN WAREN TE DUUR Hoge boeten tegen fabrikanten ZEELAND KRIJGT EEN SPINNERIJ WIJZIGING PENSIOEN FONDSBEGROTING STEMPELEN VOOR DE NIWIN MOISSON, 28 Juli. VOOR DE FILMCAMERA KIND GEDOOD BIJ MOTORBOTSING OVERVLEUGELD DOOR DONALD DUCK En toen kwam de regen-..-.. DE STAKING TE ANTWERPEN DEMOBILISATIE-VERGOE DING VOOR HET KADER FRANKRIJK DOET BEROEP OP SOVJET UNIE DIEVENBENDE ONTMASKERD STAATSLOTERIJ JUBILEUM-HOLLAND. WEEK Wind in Noord-Oost hoek WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN WIELRENNEN KLIPFONTEIN heeft VERTRAGING SCHAAKTOURNOOI TE HILVERSUM SCHAAKRUBRIEK De jongste gebeurtenissen in Palestina, waar drie Joodse ver zetslieden door de strop ter dood zijn gebracht, met de daarop ge volgde terdoodveroordeling van twee gevangen genomen Engelse sergeants die waarschijnlijk ook reeds terechtgesteld zijn werpt plotseling weer het volle licht op de moeilijkheden, waar mede Engeland in zijn imperium or mandaatgebied te kampen heeft. Er is de laatste dagen in de Engelse pers, en soms op zeer denigrerende wijze, heel wat te doen geweest over de politiële actie der Nederlanders in Indo nesië; die pers poogt ons „Britse bemiddeling" op te dringen, na dat alles wat de Engelsen tot dus verre op Java hebben gedaan, misschien buiten hun schuld, op een volkomen fiasco is uitge lopen, en daarom valt de aan dacht niet zo sterk op de conflic ten, voor welke zij zelf geplaatst zijn: in het Roergebied wegens de dreigende ineenstorting van de kolenproductle; in Egypte, waar zij de Egyptenaren met hand en tand de Soedan betwisten; in Palestina, waar zij met veel, maar anderzijds veel te weinig militairen, een statuut pogen te verdedigen, dat, hoe men de kwestie ook wil zien, volslagen onhoudbaar is ge worden; in het vroegere Brits- Indië, dat in twee nieuwe domi nions: India en Pakistan is om gezet, doch waar de schaduwen van een gruwelijke en moord dadige burgeroorlog reeds vooruit vallen nu de Engelsen zich, fier op „de vrijheid" welke zij deze onmetelijke, doch hartstochtelijk bruisende volkenagglomeratie schenken, geheel terugtrekken; in Burma, aan hetwelk zij een constituerende vergadering ga ven, welke 's lands onafhanke lijkheid moet vastleggen, doch waar zes ministers tegelijk onder moordenaarshanden vielen Engeland likwideert zijn impe rium op een wijze, welke door Churchill en vele andere Engelsen door de labours kortweg als imperialisten betiteld geheel gespeend wordt geacht van elk moreel besef van verantwoorde lijkheid jegens de vreemde volken, welke het soms eeuwenlang heeft beheerst. In deze beschuldiging schuilt ongetwijfeld een flink kwantum oppositie-geest. Maar anderzijds valt niet te loochenen, dat de la bours een waarschijnlijk onvermij delijk feit, een historisch feit al te zeer volgens ideologisch-marxlsti- sche lijnen laten verlopen, d.w.z. op de basis van een uiterst be twistbare leer welker theorie reeds lang is opgegeven, maar welke in de practijk nog steeds doorwerkt; en niet alleen in Engeland. Het imperialisme zoals Europa dat eeuwenlang, zonder het woord zelf, dat eerst uit de tweede helft der vorige eeuw dateert, te ken nen, heeft beoefend, is onherroe pelijk dood; het is de meest na tuurlijke dood gestorven, welke dergelijke stelsels automatisch treft. Maar daarmede is aller minst bewezen, dat de sprong van overheersing of zelfs medebe- heersing naar algehele autono mie zonder tussenfazen kan en mag gemaakt worden, wil men V nieuwe staten niet aan verwar ring en chaos, aan strijd en bur geroorlog blootstellen. Vele Azia tische volken beseffen dit zelf, al leven in hun midden steeds extre misten, die juist wijl zij extremis ten zijn, het grootste gevaar, en daarom de ergste vijand van eigen volk en land zijn. De oude beheer ser moet dan zijn eigen, zware morele verantwoordelijkheid ken nen, en de hem toevertrouwde volken naar een verantwoorde on afhankelijkheid leiden. Voor Engeland is dit ongetwij feld zeer moeilijk. Het is door een bovenmate heldhaftig gevoerde, maar totaal uitputtende oorlog, waarin het te lang door zijn na tuurlijke bondgenoot in de steek werd gelaten en erger aan de rand van de economische in eenstorting geb: om ook moet he bracht. Maar daar- et voortijdig en tot groot nadeel van de betrokken volken zijn imperium, waarin de oude koloniale methoden toch reeds lang opgegeven waren, li- kwideren. Een „moet", dat dan echter geheel ten onrechte als een winst wordt voorgesteld. In Brits-Indië zien de inheem sen de toekomst met angst en zorg tegemoet; in Burma is het reeds tot een eerste uitbarsting gekomen. Bijna twee weken na de aanslag weet men nog niet, wie de daders waren, of in welke rich ting men hen moet zoeken; maar zelfs Engelse bladen spreken eerlijk hun ernstige vrees uit, „dat ge ordende toestanden, recht en wet voor lange tijd niet meer naar Burma zullen terugkeren". De worsteling om een nieuwe structuur in Oost-Azië is ingewik keld en gevaarlijk, en vele belan gen komen daarbij in botsing. Maar het hoogste belang is zeker, dat de Oost-Aziatische volken 'n toekomst van vrede en welvaart tegemoet gaan, waarbij hun on metelijke hulpbronnen vanzelf aan de gehele werell ten goede zullen komen. Bij anarchie echter is nie mand gebaat. De tuchtrechter voor de prij zen te Breda heeft uitspraak ge daan in zaken tegen een aantal schoenfabrikanten, die voor schoenen hogere prijzen bereken den dan geoorloofd was. De eigenaars van een schoen fabriek te Moergestel kregen een boete van f 30.000, terwijl twee fabrikanten te Dongen tot beta ling van f 45.000 en f 105.000 werden veroordeeld. De eige naars van twee andere fabrieken in Dongen moesten resp. f 9.000 en f 15.000 afdragen en een fa brikant uit Oisterwijk heeft f 10.000 te betalen. Tenslotte zijn twee fabrikanten in Nijmegen veroordeeld tot betaling van resp. f 30-000 en f 50.200. In de textielfabriek „Tibergien" te Clinge zal binnenkort de eer ste spinnerij in de provincie Zee land worden ondergebracht, die van grote betekenis zal" zijn voor de Zeeuwse textielnijverheid. Tot nu toe was men vnl. op de import uit België aangewezen. Nadat van 514 Juli de tempe ratuur voortdurend onder normaal was geweest en er plaatselijk veel regen viel tijdens het voorbijtrek ken van verschillende depressies, begon, aldus het K.N.M.I. zich op 14 Juli een luchtdrukverdeling te ontwikkelen ,die gunstig was voor het ontstaan van een periode van warm vrij droog weer. Vooral gedurende de laatste da gen nam de hitte in geheel West- Europa belangrijk toe. Frankrijk werd geteisterd door een gewel dige hittegolf, waarbij gedurende drie achtereenvolgende dagen maximumtemperaturen van 40 gr. Celsius op verschillende plaatsen voorkwamen. Gistermiddag werd in Parijs het absolute hitterecord sinds de oprichting van het waar nemingsstation gebroken. De tem peratuur steeg er tot 39.3 graden. In Tours werd op 27 Juli 40.8 gr. gemeten, temperaturenenkele graden boven lichaamstempera tuur. De gemiddelde maximumtempe ratuur van de laatste 13 dagen bedroeg in De Bilt 28 graden. De gemiddelde temperatuur was over deze periode meer dan 4 graden boven normaal. Deze langdurige hitteperiode kon ontstaan, doordat de lucht druk nabij de Azoren laag was feworden. Hierdoor werden grote oeveelheden hete lucht uit aequa- toriale streken naar het Noorden gestuurd over Spanje en Portu gal. Daar deze lucht bovendien zeer droog was, kwamen er slechts verspreide onweersbuien voor. De kleine depressie bij de Azoren trok echter regelmatig verder in noord oostelijke richting, waarna het z.g. Xzorenhogedrukgebied zich we derom in Oostelijke richting uit breidde en zich op de Oceaan de normale toestand van Westenwin den opnieuw kan instellen. Inmiddels ontwikkelde zich gis teren aan het einde van de middag dat economische samehwerking niet tot blokvorming behoeft te leiden, kwam minister Lieftinck aan het woord. Z. Exc. voelde zich echter blijk baar zo door de alzijdige belang stelling voor de materie geani meerd, dat hij om even half elf liever zijn stellig niet beknopt college ter zake uitstelde tot de nieuwe vergadering, wegens de ministerraad van hedenmorgen eerst te 1 uur aanvangend. Met een sloom aanloopje is de Senaat gisteravond gestart voor de laatste ronde, ter afdoening van de diverse spoed eisende ontwerpen hem door de Tweede Kamer nog even voor zij op zomerreces ging doorgezonden. Aan de reeds rijkvoorziene agenda werd nog de wijziging der Dienst- plichtwet toegevoegd, nadat de communisten met 313 stemmen hun voorstel hadden zien kelderen om dit ont werp aan te houden. Nota bene nadat zo pas in de Tweede Kamer hun partijgenoten zich juist hadden beklaagd dat het ontwerp nog altijd niet in beide Kamers was behan deld, waaruit zij ten onrechte concludeerden, dat de uit zending der troepen naar Indië neerkwam op schennis der grondwet Allereerst kwam de goedkeu ring der douane-overeenkomst met België en Luxemburg aan de orde, waarbij prof. v. d. Brink (K.V.P.) er op wees, dat de slech ting van tariefmuren van geringe betekenis Is wanneer overigens niet naar coördinatie op econo misch gebied wordt gestreefd, voorzichtig en voortvarend, in de geest van offervaardigheid en door nauw overleg tussen over heid en bedrijfsleven. Dat een commissie uit de Staten-Generaal haar medewerking verleent heeft de instemming van de Tilburgse hoogleraar, doch van meer belang nog acht hij het geregeld op de hoogte houden van de Kamers omtrent de stand van zaken bij het voortschrijden naar de econo mische unie. Moeilijkheden zullen zich daarbij in overvloed voor doen. Inzake aanpassing van de prijsniveau's der drie landen zal Nederland bij een compromis het meest baat vinden. Met de katholieke senator deed prof. Molenaar (P.v.d.V.) van zijn instemming blijken; met hem voelden ook de heer Regers (c.h.), Bieuwenga (a.r.) en mr. In 't Veld (Arb.) zich niet gerust over de tariefering van tarwebloem. Men zie volgens de Leidse hoogleraar in de overeenkomst geen poging tot blokvorming. Ook de heer Reijers vond het no dig vast te stellen dat zij niet te gen de Sovjet-Unie is gericht; hem was zij als een jong geplant boompje van internationale sa menwerking, dat echter te gron de zou gaan als het niet tot een wijd vertakte boom uitgroeide. De heer Biewenga maande van agrarisch standpunt tot voorzich tigheid, doch had evenmin prin cipieel bezwaar. Zelfs namen de communistische fractie gaf de heer v. Santen zijn zegen aan de overeenkomst; al sprak h\j vele boze woorden over de Benelux-afgevaardigden te Parijs! Tot tweemaal toe moest de voorzitter hem deswege uitleg gen, dat hij wel wat ver uit de koers ging. En zijn partijgenoot de heer Brandenburg kreeg 't ook met praeses Kranenburg aan de stok, daar hij voor zijn betoog, dat Amsterdam geen genoegen kon nemen met de regeling der haventarieven wel erg veel tijd nodig had. Nadat mr. in 't Veld (P.v.d.A.) namens zijn fractie de lof gezon gen had van het Benelux-plan als lichtend voorbeeld voor West- Europa en voorts een goede noot voor de communist van Santen had aangetekend, wiens uitspraak De meester-schutter Ingediend is een wetsontwerp: „Wijziging van de begroting van de ontvangsten en uitgaven van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds voor het dienstjaar 1946". In zijn toelichting op het wets ontwerp deelt de minister van binnenlandse zaken om. mede, dat in verband met de verbetering van de salarispositie van 't rijks personeel en de achterstand in de werkzaamheden, welke gedurende de laatste oorlogsjaren in de ad ministratie van de pensioenraad is ontstaan, de personeelsuitgaven en de kosten van overwerk en ook de pensioenlast in 1946 aan zienlijk hoger stegen dan oor spronkelijk verwacht werd. De NIWIN-Streekcommissie Z.- W. Utrecht, die gelden bijeen wil brengen voor aanschaffing van een cantine-wagen, organiseert van 1 Aug. tot 30 September een nationale stempeltocht. Men heeft daarvoor te voet, te paard of per boot, in welk geval mén in groep A valt, een bezoek te brengen aan 6 van de 13 aangegeven plaatsen in de schone Zuid-Westhoek van h"t sticht, of wel per rijwiel, op motor of in de auto, als be horend tot groep B, aan 10 ge meenten. Er valt in die plaatsen veel te bewonderen en het aardige is, dat nog een prüs te winnen is met het tw antwoorden van verschillende vragen, die betrekking hebben op de vele merkwaardigheden, die men onderweg ontmoet. Bovendien is er een foto-wedstrijd. Secretaris van de commissie is: C. Verwey, gemeentehuis, IJsselstein. O Tussen de PhilipsVan Houten N.V. te Weesp en de N.V. Phy- sica te Amsterdam, fabrikanten van diverse pharmaceutische chemicaliën, is een nauwe sa menwerking tot stand gekomen op wetenschappelijk en tech nisch gebied. De producten van deze vennootschap vormen een belangrijk exportartikel. Naar wy vernemen, wordt om streeks 7 September een trein met Hongaarse kinderen in ons land verwacht. Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de Russische gezant te Den Haag de eerste steen legde voor het Vredespaleis. De Stct. van 29 Juli bevat o.m. een pryzenbeschikking kunst- terpetyn 1947. Van 2 tot 4 Aug. a.s. wordt op Drakenburg te Hilversum een internationale conferentie ge houden onder auspiciën van de Intern. Kath. Esperantobond. Sprekers zijn o.a. de heren J. Merks uit België, prof. J. Filip uit Tsjechoslowakië en L. G. C. de Jong. 16 Aug. opent de K.L.M. een wekelijkse luchtverbinding met Johannesburg. <j> Waarschijnlijk heden zal het Ned. m.s. „Tabinta" van Mom basa naar Genua vertrekken met 650 Polen, die voor de Duit sers waren gevlucht en nu naar hun land terugkeren. <0> Te Warmond is het P/a-Jarig dochtertje van de heer P. L. in een onbewaakt ogenblik te wa ter geraakt en verdronken; te Roelofarendsveen verdronk het 4-jarig zoontje van de fam. v. R. en te Hillegom is de 30-ja- rige H. in de gemeentelijke zweminrichting vermoedelijk door kramp bevangen en ver dronken. Bij de behandeling van de Nijmeegse gemeentebegrooting in de raad, heeft weth. v. d. Wagt medegedeeld, dat de wederopbouw van Nijmegen minstens 25 jaar in beslag zal nemen. L Van onze Parijse correspondent)' Rosny-Jamboree.het ontzaglijke stationsemplacement op de lijn ParijsRouaan dicht bij de tunnel van Bonnières in de bossen van Rosny door het leger aangelegd, geeft reeds een indruk van de omvang die de a.s. jamboree zal nemen. De genie-diensten van het leger hebben er 17 uitgestrekte perrons aangebracht voor de treinverbindingen met Parijs en voor de aansluiting aan de 400 autocars met het kamp, dat zelf als verkeersmiddel een smalspoor uit de Maginotlijn over gebracht heeft ontvangen met non-stoptreintjes. Er moet dan ook met een dagelijks vervoer van 50.000 personen wor den gerekend, en op de publieke bezoekdagen van 100.000. Wat meer naar het kamp toe ligt een wagenpark voor 4000 auto's- Aan de overkant van de Seine is een vliegveld gereed gemaakt. Dat alles is het werk van het leger geweest, dat de jamboree-organisatie prachtig heeft geholpen. Ook het kamp zelf is in voor bereiding. Zes honderd hectaren bos, hooggelegen In de Seine- bocht, zodanig glooiend, dat het uitzicht op de schilderachtige landschappen langs de Seineboor- den in het kamp nergens belem merd wordt, zijn van wegen en paden voorzien, met twaalf kilo meter hoofdweg. De terreinen hebben een uitgebreide electrische uitrusting en telefoon gekregen en 1800 waterkranen. Verder al les wat voor post en telegraaf en tal van diensten in aanmerking komtMaar het is natuurlijk de voeding, die het meest van de organisatie eiste. Elke dag moet alleen voor de Jamboree zelf 130 ton voedsel worden opgeslagen. Het leger heeft dan ook voor acht bakkerijen gezorgd. Ook een hos pitaal Is Ingericht met 200 bed denMen kan nooit weten In de eerste dagen van Augus tus komen een duizendtal Franse verkenners om 't eigenlijke kamp op te slaan en hun gasten daarbij te helpen; want het verblijf in het kamp behoudt natuurlijk de een voud van het kampleven. De orde ln het kamp wordt bevorderd door onderverdeling ln twaalf onder kampen, die behalve de tenten, eigen speelgelegenheden en kamp vuren hebben en een eigen markt kennis, met restaurants, kramen tot verkoop van eigengemaakte voorwerpen. Daarnaast vormt het hoofdkwartier en de administratie al een hele stad, met totaal een 200 secties en diensten. De grote arena zal Zaterdag avond 9 Augustus het schouwspel zijn van de plechtige opening, als de Fransche verkenners de bui tenlandse gasten zullen ontvan gen en de Nederlanders de toorts van de jamboree van Vogelen zang zullen aanbrengen tot het ontsteken van de kampvuren. Het programma ls reeds vast gesteld. De volgende ochtend om tien uur zal voor het eerst de vlag worden gehesen. Elke dag hebben 's ochtends godsdienstoefeningen plaats, maar na een bepaald uur zijn de verkenners vrij voor hun excursies, congressen en open luchtspelen. Het publiek wordt in het, centrale deel van het kamp, waarin de grote demonstratie ruimten liggen, slechts overdag toegelaten. Van drie uur tot half acht 's namiddags hebben in de arena de nationale spelen plaats, waarvoor elke deelnemende lands- groep Iets typerends heeft be dacht, evenals de verschillende Franse gewestelijke groepen. Don derdag en Zondagavond hebben de grote algemene kampvuren plaats, die tot de bijzondere aan trekkelijkheden behoren. Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Aug. hebben de vlieg- en waterfeesten plaats. De officiële sluiting met het een kleine depressie over Noord west-Frankrijk die hedennacht over België naar ons land trok. Dit ging vergezeld van buitenge woon hoge nachtelijke temperatu ren. Zo meldde Maastricht heden nacht om 3 uur een temperatuur van 28 graden, terwijl Vlissingen om 4 uur zelfs bij zeewind tijdelijk 25 graden meldde. Te De Bilt was de minimumtemperatuur 21 gra den. Een en ander ging vergezeld van verspreide onweersbuien en plaatselijk krachtige windstoten. Daar over de Noordzee nabij Schotland de luchtdruk is gedaald en over de Golf van Biscaye de barometers stegen, krijgen over geheel West-Europa westelijke winden de overhand. Aangezien echter inmiddels de temperatuur van het water der Noordzee langs de kust tot ongeveer 19 graden is aangewarmd (dit is ongeveer 2 gr. boven normaal) wordt de koelere, hoewel nog niet krachtige weste lijke luchtstroming nog flink aan gewarmd Hoewel de periode van grote hitte dus voorbij is, blijft het weer nog vrij warm. Aan de kust zet echter vooral in de namiddag de zeewind weer flink door. Versprei de buien met kans op onweer zul len blijven voorkomen, terwijl de bewolking een meer wisselend ka rakter krijgt. Gistermorgen kwam de motor rijder P. uit Eindhoven, die twee zoontjes op zijn motor had, bij een kruispunt aldaar in botsing met een vrachtauto. Het driejari ge zoontje, dat op de benzinetank zat, werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hy aan de gevolgen overleed. Het andere knaapje kreeg een lichte hersenschudding, In September a.s. zal Mic key Mouse zijn twintigste ver jaardag vieren. In die maand zal het namelijk precies twin tig jaar geleden zjjn, dat deze populaire schepping van de geniale Walt Disney voor het eerst in het licht van het pro jectie-apparaat op het witte doek verscheen. Dit heuglijke feit zal wor den gevierd met de vertoning van een film van normale lengte, waarin alle oude Dis- ney-bekenden zullen optreden, plus nog een nieuweling, na melijk Bongo, een circusbeer- tje, dat op een éénwielige fiets r\jdt. De oorlog is oorzaak geweest, dat Mickey niet meer kan op treden in de korte speelfilmpjes, welke hem indertijd wereldbe roemd hebben gemaakt. Disney kan geen korte films meer maken zonder financiële verliezen te lij den en daarom bepaalt hij zich thans uitsluitend tot films van normale lengte. Mickey zelf heeft in de loop der jaren een beetje aan popula riteit ingeboet. "Uit een in de Verenigde Staten ingesteld onder zoek blijkt, dat tegenwoordig Donald Duck het meest populair is. Daarna volgen Mickey Mouse en tenslotte Pluto. De Oostenrijkse filmindustrie, die weleer tal van uitmuntende films, waaronder vele operette films, heeft vervaardigd, begint zich langzamerhand te herstellen van de slagen, welke haar door Hitier en de oorlog zijn toege bracht. De regisseur Max Neufeld is reeds bezig met het maken van een nieuwe Oostenrijkse film, welke de titel„Wiener Ballade" zal dragen. De buitenopnamen voor de film „Weisses Gold", een gemeenschappelijke Oostenrijks- Zwitserse productie, beginnen dezer dagen in Salzburg, terwijl de Willy Forst filmproductie de originele opera van Mozart „Fi garo's Hocnzeit" gaat verfilmen. Medewerking verlenen prominente zangers van de Weense Staats- opera en het Philharmonisch Or kest. De regie wordt gevoerd door Hans Wolff. Naar verluidt, heeft Sir Alexan der Korda, de beroemde Britse filmproducent en regisseur, zich kosteiyk geamuseerd met het be richt, dat hat Amerikaanse con gres voornemens zou zijn, een ere lijst in te stellen voor acteurs, die het beste de Amerikaanse levens- wgze vertolken en uitbeelden. Het is namelijk algemeen be kend, dat Sir Alexander zijn rid derschap de titel „Sir" voor zijn naam te danken heeft aan de diepe ontroering, welke Mr. Chur chill gedurende de oorlog voelde by het zien van Korda's film „Lady Hamilton". Als dat niet precies een uitbeel ding was van de Engelse levens wijze, moeten zowel mr. Chur chill als mr. Korda zich hebben vergist en dat is natuurlijk moei- ïyk aan te nemen!! De Italiaanse film „Vivere in pace" (Leven in Vrede), welke tijdens het Brusselse Filmfestival de prys van het Katholiek Inter nationaal Filmbureau verkreeg, is dezer dagen te Parijs met groot succes door de Union Catholique du Cinema op het witte doek ge bracht. Bob Hope heeft Jane Russell geëngageerd voor zijn nieuwste parodie op de ouderwetse Wild- West-film, getiteld „Pale Face" (Bleekgezicht). Zij zal de rol spe len van Calamity Jane, een be ruchte tweehandige scherpschut- ster uit het begin van deze eeuw. De Engelse badplaats Brighton is gelukkiger geweest dan Sche- veningen. Zij is nog steeds in het bezit van een pier. Op die pier werden kort geleden tegen het aanbreken van de dageraad de laatste scènes opgenomen vcor de film „Brighton Rock". Alle ac teur® liepen kletsnat rond in een kunstmatige regenbui. De came ramensen en de regisseur John Boulting daarentegen pasten er heilig voor op, zich in de zond vloed te wagen. Vol belangstelling zagen zij toe, hoe Richard Atten- borough, de 23-jarige filmster, met William Hartnell en Hermio- ne Baddeley in de met behulp van brandslangen veroorzaakte regen bui rondsopten en vol animo spoorden zij de ongelukkige ac teurs aan met opmerkingen als: „Blijf in het nat, maar pas op, dat je niet spat." Volgens het scenario moest het regenen, doch het was een prach tige nacht. Eindelijk, om drie uur in de morgen, na 14 vergeefse po gingen, waren de opnamen klaar en de acteurs trokken hun regen jassen uit. En toen begon het te regenen., echte regen.. „Als de sterren in Hollywood inderdaad de twee millioen gul den krijgen, die ze willen heb ben voor iedere film, welke ze maken, zullen ze in een tele fooncel moeten acteren. Produ cers, die dergeiyke bedragen betalen, sullen geen geld over houden om een behooriyke ach tergrond te monteren" Orson Welles, die (tegenwoordig zelf films produceert. Scenario's voor films, waarin honden „optreden", worden mo menteel in Hollywood in allerijl omgewerkt. De reden hiervan is, dat de filmhonden in staking zijn gegaan. Ze kregen tot nog toe 30 fbt 300 gulden per dag en ze eisen tweemaal zoveel. (Of liever hun eigenaars eisen dat). De filmmag naten weigerden deze eis in t® willigen en probeerden het m®t onafgeridhte dieren. Dat kostte hun echter tienmaal zoveel aan scènes, die telkens weer moesten worden overgedaan. Dus decre teerden ze: „Geen honden meer in de films." tot weerziens heeft Maandag 18 Aug. plaats, waarna het kamp nog tot 23 Augustus bijeen blijft voor de talrijke excursies naar mooie dreven in het Setne-gebied en naar Parijs. De heer van Effenterre, die als algemeen kampleider optreedt deelde ons mede, dat de eigenlijke bevolking van het kamp 33.000 verkenners zal omvatten en wel 20.000 vreemde verkenners tot veertig naties behorend, 10.000 Franse en 3000 oudere verken ners, die de verschillende diensten onderhouden. Als gasten zullen per dag aanwezig zijn 3000 chefs van verkennerstroepen uit de vreemde en 30.000 niet aan de jamboree deelnemende verken ners, gidsen, welpen, ouders en leden van organisaties van ver kenners-vrienden. De hoofdspelen zullen aan de naam van deze jamboree, de „jamboree des vredes", beant woorden. Vertellen we alleen, dat er een wereldbol ln het spel ls, froter dan de grootste lucht- allon die er ooit gemaakt werd Alles doet verwachten, dat de rij van jamboree's, die in 1920 te Londen aanving, over Kopen- hagen in 1924, Birkenhead in 1929, Godollo in 1933, naar Voge lenzang voerde, om tien jaren lang door de oorlogsgruwel te worden onderbroken, weer met nieuwe luister zal worden opge vat. Tot nog grotere bloei van deze heilzame beweging, waarvan de toenemende zedelijke betekenis vc r de jeugd tijdens de jamboree van Moisson ln verschillende con gressen zal worden bestudeerd. Het ls ons nog niet bekend, of de pogingen om het aantal deel nemers uit ons land tot 1800 op te voeren, reeds zijn geslaagd. Er is nog geen wijziging inge treden m de toestand ln de Ant werpse havens. Sommige werk gevers zetten het werk voort met arbeiders, die zij niet officieel te gen „zwarte lonen" hebben aan genomen. Er is gistermorgen een derkon stratie van een groep stakers ge weest, doch er werden geen onge regeldheden gemeld. Degenen, die vrijwillig In mili taire dienst zijn gegaan, ontvan gen bij het einde van hun verbin tenis, zoals bekend, een z.g. demo bilisatievergoeding van ƒ200. In het algemeen werd het als onrechtvaardig beschouwd, dat dienstplichtig en res.-kader, het welk opgeroepen dikwijls in min der prettige omstandigheden kwam te verkeren, by het verlaten van de dienst niets ontvingen. Het ligt thans in de bedoeling ook voor het opgeroepen kader een demobilisatieregeling te ontwer pen. w Frankryk heeft in de economi sche en sociale raad der V. N. een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om het wantrouwen terzijde te zetten en mee te doen aan 't plan- Marshall. De vertegenwoordiger van Frank rijk zeide: „Frankrijk wenst alge mene Instemming met het voor stel van Marshall en het acht de huidige situatie in geen opzicht definitief. De deur blijft open, zo- als wy reeds herhaaldelijk hebben verklaard". De Nijmeegse recherche heeft aldaar de hand kunnen leggen op een grote dieven- en inbrekers bende. Er zijn tot heden 21 arres taties verricht, terwijl er nog meer kunnen worden verwacht. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn er zestig inbraken gepleegd en meer dan vijftig rijwielen ge stolen. De totale buit had een waarde van 35000 tot 40.000 gul den. De bende verbleef voorname lijk ln de oude benedenstad en werd aangevoerd door drie ge broeders. Het onderzoek duurt voort. Trekking van Woensdag 30 Juli; 5000 no. 21686: 1500 nos. 2526 en 17298; 1000 nos. 3032 en 20112; 400 nos. 5172 en 19787; 200 nos. 17008 en 19214; 100 nos. 2456, 2581, 7989, 10404, 10676, 11084, 11635, 13379. 15858, 20208 en 21237. Op het buiten-Y en 't IJselmee» werd gisteren en eergisteren hat eerste deel van de jubileum-Hol- land-week besloten met de inter nationale groepswedstrijden en da HollandBelgië wedstrijd voor Olympia jollen. De totale resultaten van de teamwedstrijden luiden: Drakenklasse1. Z. V. Braasse- mermeer (Tijl Uilenspiegel, strmn v. Wijk, en de trim strmn Proper) 139.2 punten, winnaar van de be ker van H.M. de Koningin; 2. K. Z. R. m. V. De Kaag 121,1 p.; 3. W. V. Het Witte Huis 117 p.; 4. Royal Burnham Yacht Club (Eng.) 95 p. Intern. 12 M2 klasse1. Z. V. De Forel (Saenden, strmn Jungschla- ger, en Hanepoel, strmn Mooy) 82 p.; 2. K. W. V. Loo3drecht 79.3 p.; 3. K. Z. R. M. V. De Kaag 58 p.; 6. Itchenor Sailing Club (Eng.) 28 punten, t Valkenklasse1. K. W. V. Loos- drecht (Pappi, strmn Dudock van Heel Jr., en Abeltje, strmn Thieme Jr.) 15.3 p.; 2. K. Z. R. M. V. De Kaag. 16 M2 eenheidsklasse1. W. V. VinkeveenAbcoude (Dorothe, strmn Brauen, en She, strmn De Vries Jr) 23.1 p.; 2. K. Z. R. M. V. De Kaag 21.2 p.; 3. W. V. De Door drijvers 10 p. HollandBelgië Olympiajollen eerste race: 1. Jacques Stap (H.); 2. Daan Kagchelland (H.); 3. Buys- se (B.), 4. Lippens (B.); tweede race1. Kagchelland, 2. Buysse, 3. Stap, 4 Lippens; derde race 1 Buys se, 2 Stap, 3 Kagchelland, 4 Lip pens; totaaluitslag: 1 Holland 18,2 punten, 2 België 12.1 punten. VIERDE TESTWEDSTRIJD Engelsen sluiten op 316 voor 7 en winnen met 10 wickets De tweede dag was geheel ge wijd aan het batten der Engelsen die wel ondervonden dat de bow- lery der Zuid Afrikanen verre van gemakkelijk bespeelbaar was, Daarom was het voor de Engel sen van groot belang dat Hutton, die er ln de vorige testen geheel niet in kon komen, eindelijk in deze serie op eigen grond zijn vorm terug vond en dit demon streerde met een kostbare een- try. Dubbel jammer voor hem was het wel dat hij met julat de 100 op zich zelf uitrunde, Wash- brook stond hem met een fraaie 75 zeer verdienstelijk ter zijde. Edrich en Compton de helden der vorige testen vielen belden als slachtoffer van het fraaie bowlen van Mann resp. voor 43 en 30 (voor deze grootmeesters een zeer laag cijfer) terwijl van de rest slechts Yardley met 36 ge noemd moet worden. Melville en Dyer openden op de fasters Edrich en Butler die de ballen knap deden rijzen. De Afri kaanse captain bood direct kra nig weerstand en eenieder re kende op een fraaie score, toen op Young Compton een miracu leuze vang deed, zulk een vang zoals er in vijftig jaar misschien een voorkomt, en Melvile kon gaan. En toen Mittchell, de twee de ster der Sprlngbokken, met 8 genoegen nam, was het 16 voor 2 Dyer echter hield langer stand en zo werd het 50 voor 3, toen de twee taaie rakkers Nourse en Viljoen op het tapijt kwamen, geen rekening hielden met het moeilijke wicket en de 100 op brachten waarmee de lunch in ging. Na do lunch zou het lot over Zuid Afrika zich voltrekken, Nourse en Viljoen boden eerst nog zware tegenstand, maar toen beiden resp. voor 57 en 29 ver dwenen waren was het zeker dat de Springbokken de nederlaag niet meer zouden ontlopen. Daw son 17 en Fulterton 13 strubbel den nog even tegen en ook Rowan •41 not out maakte ervan wat er van te maken was, doch toen op S Weerverwachting medegedeeld door het K.N.MTI. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. In de nacht zwakke, morgen geleidelijk wat toenemende wind tussen Noord en Oost- Enkele overdrijvende wolken- velden. Bijna overal droog: weer. Weinig verandering van temperatuur. 31 Juli zon op 4.58 uur, onder t 20.34; maan op 20.22 uur, onder j 2.40 uur. Gisteren was rustdag bij de wereldkampioenschappen wielren nen op de baa"rf® far^s- Door de verre van P®rl®cte organisatie moesten ?cb de kwartfinales achtervolging amateurs eergis teren iu d®4 Jpdrang gekomen worden verreden. Guillemet (Fr.), Andersen (Den.), Benjenati (It.) en Franceois (Urug.) plaatsten zich in de demifinales. In verband met de stakingen te Antwerpen ral de „Klipfon tein" vermoedeiyk niet eerder dan Donderdag a.s. naar Rotter dam kunnen vertrekken. De °nze landgenoot Van Scheltinga toch nog het Europese zone-sehaaktournooi te Hilversum zou winnen - na vanaf het begin reeds in de kop groep gezeten te hebben, was hij in de jongste dagen tot verras- ®rln geslaagd de leiding te nemen is door de resultaten gisteren verkeken. Van scheltinga verloor met wit tegen een zijner concurrenten, de Joe goslaaf Trifunovic. En met nog Party te spelen (morgen gaat de laatste van de 13 ronden) heeft hy een halve punt achterstand op Pachman en O'Kelly, «>dat ae kans, dat hij deze beide spelers nog zal kunnen passeren, wel zeer gearing is. De uitslagen van de 12e ronde luiden; TzvetcoffDoerner a a PachmanSzabo 1s®hel- tlnga—Trifunovic 0—1, Rossolimo Castaldi 1—0. Plater—Alexan der -Poerder 0—1, Max Blau—OKelly Door deze resultaten is de stand na de Ue ronde als volgt: 1 en 2 Pachman en O'Kelly 9% en 4 Van Scheltinga en Trifunovic 9 uit 12; 5 en 6 Szabo M„^n?ander hit 12; 7 en 8 Max Blau en Rossolimo 6 uit 12; 9 Castaldi 5% uit 12; 10 en 11 Tzvetcoff en Foerder 4% uit 12; 12 Plater 4 uit 12: 13 Doerner 3 "it 12; O'Sullivan hit 12. het laatst Compton werd aange* zet om zijn googlies, waarop hy zwaar geoefend had, eens te pro beren, haalde hij het kunststukje uit om met zes opeeenvolgende ballen 4 wickets te nemen en zo met 4 voor 12 glorieus uit de strijd te komen. Het totaal was toen 184 en Engeland had slechts 43 runs nodig om te winnene. Hutton en Wasbrook zetten zich aan die taak en voor 4 uur was het een formidabele zes van Hut ton die het vonnis voltrok. Hut ton 32, Washbrook 15 n.o. Enge land won met 10 wickets. Een draw en drie nederlagen is voor de Springbokken wel een bittere pil. Schaakredacteur P. A. Koetsheld. Tijdelijk adres t Achterweg 86, XJam, No. 6285. A. v. d. Geest en H. Vrijhoeven. Zevenaar. Ie Plaatstag. Mat ln twee zetten. Wit: Kc2, Daö, Rh6, Pd4e6; b4, b6, d2, eö, g2. Zwart: Ke4, TgS; d6, g8. No. 6280. Kap. J. de Nys, Groesbeek. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 6287. Bo. Llndgren Lidingö (Zw.) „Narodni Osvobozenl" 1947. Mat ln 5 zetten. SB DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. De tweezetten, die we ditmaal brengen, zijn pogingen van begin ners. No. 6285 is zelfs ais eerste ling te beschouwen. No. 6286 toont, dat de auteur al wat meer vaardigheid heeft verkregen. Deze tweezet staat dan ook op hoger peil. Van verschillende zijden krij gen we van dat knutselwerk en de inzender meent soms al zeer tevreden met Product te mogen zijn. zo eenvoudig is da probleemcompositie ecljter niet. We kunnen de lezers geen onrijpe kost aanbieden, dat bedenke men toch, daarom moeten we dikwijls bijdragen weigeren. De gerouti neerde oplosser zal van no. 6287 kunnen genieten. Het vertoont een rustig, maar subliem spel, CORRESPONDENTIE V. te R. Het is 'n leuk zelfmat- tweezetje, waarop U de aandacht vestigt. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6277. 1. Ke2—fl enz. 1. Da3 weerlegt zwart door 1Tc5; 1. Ke3 door 1Pdlf en 1. Kd2 door P ad 11b. No. 6278. 1. Dh3b3 enz. Na 1. Td6f volgt eenvoudig 1 Ke5. No. 6279.1. Tb6—b2 enz. 1. Tb4 en 1. Rb8 beantwoordt zwart met 1Pd2c4 en 1. Te2 met 1. Rel ad lib. GOEDE OPLOSSINGEN. No. 6277, 6278 en 6279: A. Berg- steln, Geleen; N. L. Coene, Den Haag; A. C. Hoyng, Veghel; C. v. d. Kroft, Honselersdgk; C. J. Lutz, R'dam; E. v. Onzen, Arn hem; H. v. d. Poel, Zoeterwoude; F. Pijls, Maasbracht; Alb. Smits, Den Haag; W. J. Suyker, R'dam; F. L. Verhey, R'dam; H. F, Ver- hey, Breda; C. v. d. Weide, Rot terdam; H. G. Werneke, Breda. No. 6278 en 6279: D. F. v. Ent hoven, Hilversum; Giel de Koning, R'dam; M. Standaart, Ede; R. H. Versluys, R'dam. No. 6277 en 6278: J. J. Lubken, Gouda; M. Schim v. d. Loef, Ven- ray. No. 6278: W. H. Haring, Schip- liden; M. C, M. v. d. Burg, Helló. No. 6279: G. v. Lin, Boekei. No. 6277 en 6279: Kap. J. de Nys, Groesbeek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2