Gostuums van naar ze Weermaclitsaannemers werkten voor de Secret Service DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen druk op liet kabinet DE SPIJSOLIE BEZUINIGING IN ENGELAND De staking in Oost- Groningen ft VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 No. 20380 werktijden BANK PERSONEEL wordt extra verstrekt NIEUWE PRIJZEN IN BROODJESWINKELS. TERECHTGESTELDEN GEVONDEN LANDARBEIDERS WEER AAN HET WERK rmselijk gezin in Friesland JERTIG DUIZEND JODEN NAAR SURINAME. SCHOENWINKELS GESLOTEN. Een zeer geestdriftige ontvangst DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Boven: de prins ivordt te Heerenveen door een groep Friese dames verwelkomd. Er naast prins en prinses pakken voor zichtig het reismandje met prinses Marijke uit de wagen voor een bezoek aan de commissaris der koningin. zouden tenminste de gijzelaars moeten worden bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog zeven honderd Europese gijzelaars ge vangen gehouden en ongeveer tienduizend anderen." Van Klef fens zette voorts in den brede uiteen dat het voornaamste kenmerk der re publiek haar gebrek aan ge zag was. Wij voeren geen oorlog tegen de republiek, doch wjj kunnen niet voortgaan met een regering, welke niet ge hoorzaamd wordt, welke over het algemeen ontwijkend reageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de koloniale verhou ding. Wij wensen samen met dc Indonesiërs deelgenoten te zijn. Mr. Van Kleffens bestreed, dat de veiligheidsraad enige competentie bezat om deze aan gelegenheid te behandelen, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Nederland viel. Hg vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede betekende. „Dit betekent niet, dat wjj niet verlangend zijn zo spoedig mogeiyk op basis van linggad jati met de republiek tot over eenstemming te komen. Wjj ut- men aan, dat zeer binnenkort de omstandigheden op Java en Sumatra, dank zjj onze actie, voorzover mij bekend echter geen sprake". Geen interventie. Naar aanleiding van de geruch ten, als zou de Nederlandse rege ring overwegen de interventie van enige mogendheid in te roepen ter beëindiging van het conflict in Indonesië, schrijft de correspon dent van Aneta te 's-Gravenhage: Welingelichte kringen te 's-Gra venhage zijn van mening, dat een dergelijke bemiddeling alleen tot de toekomstige mogelijkheden be horen kan, daar men aanneemt, dat de Nederlandse regering een verzoek hiertoe slechts dan zal doen, wanneer een hervatting van rechtstreekse onderhandelingen met de republikeinen mislukt is. Het is echter niet waarschijnlijk, dat een poging tot zulk een hér- vatting zal worden ondernomen, ten eerste, omdat het, hangende de behandeling in de Veiligheids raad, moeilijk zou zijn het initia tief hiertoe te nemen, en ten twee de, omdat de Nederlandse regering blijkbaar voornemens is eerst de politiële actie te voltooien. Aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, aangesloten bij de hoofdgroep Banken is tot en met 51 Dec. 1947 vergunning verleend, dat door 't administratief personeel van 18 jaar en ouder op de eerste vijf werkdagen der week geduren de ten hoogste 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week ar beid wordt verricht, onder enige beperkende voorwaarden. In drie achtereenvolgende weken mag door de betrokken personen niet meer dan 150 uren arbeid worden verricht. Naar aanleiding van geruchten, volgens welke de Partij van de Arbeid haar standpunt ten aan zien van het Indonesisch probleem zou hebben gewijzigd, heeft de Indische redacteur van het A.N.P. zich om inlichtingen tot de voor zitter van de partij gewend. De heer Vorrink verklaarde, dat deze geruchten iedere grond missen „Aan de verklaring van het partijbestuur van 21 Juli. het com muniqué van de vergadering van het partijbestuur van 28 Juli en aan de houding, die de Partij van de Arbeid in het jongste debat in de Tweede Kamer op 23 Juli heeft aangenomen", zo zeide de heer Vorrink, „valt niets toe te voegen. Wie de moeite neemt van deze publieke uitingen kennis te nemen, weet, dat de Partij van de Arbeid zich achter de politiek der regering heeft geschaard. Dat onzerzijds in welke vorm dan ook een bepaalde druk op de regering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen on juist. Wij zijn het met het kabi net eens; wij hebben geen be hoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen". Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leef tijdsgroepen 120 gram spijsolie be schikbaar worden gesteld. Aan vankelijk lag het in de bedoeling deze olie in de plaats van 125 gram margarine te verstrekken. Het bezwaar evenwel van een ver mindering van de hoeveelheid smeerbaar vet is echter zo over wegend, dat thans besloten is de olie als ..extra" boven het nor male vetrantsoen te geven. De koopbon zal op 14 Aug. worden bekend gemaakt. handel de prijzen ongeoorloofd hoger werden. In de katoenindustrie werden belangrijke prijsovertredingen ge constateerd. terwijl tevens bleek, dat vele goederen niet aan de kwaliteitsvoorschriften voldeden. Ook in de wolindustrie werd een belangrijk aantal fabrikanten en grossiers geverbaliseerd. De controles brachten prijsover tredingen aan het licht, welke in bepaalde gevallen een bedrag van ƒ500.000 beliepen. Ook de kleermakers werden gecontro leerd. In totaal zijn ongeveer 1400 processen-verbaal opge maakt. Er waren gevallen, waar bij grossiers zich bedragen van 10.000 clandestien lieten bijbe talen terwijl verscheidene kleer makers voor een costuum 700 berekenden. Export van steenkool? In politieke kringen te Londen werd gesproken over een bespa ring van 70 millioen in zes maanden tijds, welke men zou willen bereiken door onmiddellij ke beperkingen van invoeren, als De ministers van landbouw en van econ. zaken hebben opnieuw de prijzen van kleine eetwaren voor gebruik ter plaatse vastge steld. Deze prijsregeling, welke gepu bliceerd is in de Staatscrt. van 30 Juli j.l., treedt op 7 Augustus a-s. in werking. Drie Joodse politie-agenten hebben gisterenmorgen de IU- ken van de beide Engelse ser geants, die door de Irgoen zijn opgehangen, ontdekt op 'n plek in een bos ten Z.W. van Na- thanya. Op een der gehangenen werd een briefje gevonden met de woorden: t,Dit is het vonnis van de krijgsraad van de Ir goen". Toen een Britse soldaat de lijken afsneed, ontplofte een lis tig aangebrachte truc-mijn, waardoor de lichamen der ge hangenen onherkenbaar ver minkt werden en een Britse soldaat ernstige verwondingen opliep. Een golf van afschuw en ver ontwaardiging is over Engeland gegaan toen dit nieuws uit Jeru zalem werd vernomen. Gistermorgen is de landarbei dersstaking in het Oostelijk ge deelte van Groningen plotseling in vrijwel alle gemeenten ge ëindigd. Van regeringszijde was nl. te kennen gegeven, dat men eerst dan bemiddelend wilde op treden, indien de werkzaamheden hervat zouden zijn. Ook waren de arbeiders teleurgesteld over de stakingsuitkeringen door de E.V.C. ar. j. Af. j Hansscn, nieuwe coadjutor in het bisdom Roermond. De Freeland league for Jewish colonisation heeft, volgens A. P., te New-York bekend gemaakt dat het wetgevende lichaam van Su riname en het Ned. parlement de vestiging van 30.000 vaderlandloze Europese Joden in Suriname, heb ben goedgekeurd. De schoenwinkels zullen wegens personeelsvacantie van 11 t.m. 16 Augustus a.s. gesloten zijn. Deze regeling geldt voor geheel Neder land, uitgezonderd de prov. Zee land en Amsterdam, waar de schoenwinkels van 4 t.m. 9 Aug. a.s. dicht zijn. te staan dat Sietsma en van Eijk alleen werkten, teneinde in staat te zijn de geallieerden waardevol le inlichtingen te verschaffen. Bo vendien hebben zij met deze wer ken maar weinig verdiend. Dat deze heren voor het tribunaal ge daagd zijn is te wijten geweest aan de vele kletspraatjes, die vooral concurrenten de wereld in stuurden. Het tribunaal uitte grote waardering voor het vele en ge vaarlijke illegale werk, dat door de aannemers verricht was en verklaarde de beschuldigingen voor vervallen, Voor het Alkmaarse tribunaal stonden gisteren terecht de Ber gense aannemers J. Sietsma en P. van Eijk. Het was een merk waardige zitting, want de presi dent begon zijn verontschuldigin gen aan te bieden en bracht beide beschuldigden hulde voor wat zij in dë 'oorlog hadden gedaan. Deze aannemers hebben n.l. weermachtsopdrachten uitgevoerd in overleg en opdracht van offi cieren van de Secret Service, voor wie zij belangrijk spionnage- werk verrichtten. Uit verklarin gen is onomstotelijk komen vast Het voltallige Prinselijk gezin is gisteren te Leeuwarden op een wijze ontvangen, welke de hoge gasten zeker niet zullen vergeten. Nadat de prins in zijn eigen wa gen prinses Juliana met de vier prinsesjes in Akkrum achterop was gereden, kwamen de beide wagens tegelijk in de Friese hoofdstad aan en volgde een ware zegetocht door de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1