Het vuren in Indonesië aan beide zijden gestaakt Gen. Spoor tot de verwanten der Indië-strijders De trektocht naar Rome Anti-Joodse demonstraties in Engeland De bevrijding van Mussolini De situatie na de laatste actie der Nederlanders OVERLANDVERBINDING BATAVIA-SEMARANG Een reu ze n taart voor Van Saint Maurice naar Lyon Congres Nederlandse Katholieke Middenstandsbond Kolonel SKORZENY vertelt over dit fantastisch avontuur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bevolking toont zich enthousiast 69ste JAARGANG WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 No. 20384 Republikeinen hielden zich aan de gestelde tijd Zij uiten echter wantrouwen WOORDEN VAN DANK, HULDE EN TROOST GEEN INDIE- YLUCHTEN DE BRITSE WRAAK OP JODEN DE REEKS WORDT HERVAT MASJOEMI VERHEUGD over interventie Veilig heidsraad PETERS-DEPUTATIE OP SOESTDIJK „OSSERVATORE" OVER INDONESIË Warme lof aan Nederland WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN Over schendingen wapen stilstand ONDANKS EEN MIS REKENING TOCH GELUKT DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom-, breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De eerste berichten van de fronten wijzen er op. dat het bevel tot het staken van het vuren blijkbaar aan beide zijden wordt gerespecteerd. In een bericht van de A. P.- correspondent Max Desfor, die een nacht en een morgen heeft door gebracht in een vooruit geschoven Nederlandse stelling in de buurt van Ambarawa, 33 K.M. ten Zuiden van Semarang, wordt gezegd: „In deze sector van het front is de staking van het vuren een feit. Zelfs de republikeinen houden zich aan de gestelde tijd, ondanks het feit, dat het bevel (volgens hun zeggen), hun pas enkele uren van tevoren bekend is geworden. Aan beide zijden is in het ge heel niet meer geschoten, terwijl in dit gebied tevoren voortdurend activiteit van scherpschutters en mortieren heeft geheerst. De Nederlandse afdelingen blij ven patrouilleren langs de hoofd wegen, Zij hebben gerapporteerd, dat reeds voor middernacht het schieten was gestaakt. De vice-president der republiek, Moh Hatta, heeft volgens radio- Djokja in een rede, uitgesproken te Fort de Koek, verklaard: „Wij moeten, overeenkomstig de wens van de Veiligheidsraad, vijandelijkheden vermijden, maar indien de Nederlanders ons aan vallen zullen wij weerstand bie den". „Het Indonesische volk ver langt naar vrede, maar het zal zich paraat houden voor elke Neder landse provocatie. De Nederlanders hebben talrijke steden bezet, maar onze soldaten zijn erin geslaagd hun verbindingen af te snijden. Wanneer de Nederlanders zich geisoleerd zien, zouden zij hierin een voorwendsel kunnen vinden om aan te vallen. Laat ons dus waakzaam blijven". Nadat Hatta vervolgens de nood zakelijkheid betoogd had, dat de Nederlanders zich terugtrekken op de vroegere demarcatielijnen, be sloot hij zijn rede met de woorden: „Ik weet dat er onder ons heet hoofden zijn, maar wij moeten er ons toch toeleggen het hoofd koel te houden. Een vreedzame regeling is te verkiezen boven een oorlog, Dat mag ons echter niet weerhou den van de overtuiging, dat de overwinning aan ons zal zijn, omdat het recht aan onze zijde ^Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft dr. Gam, vice-mimster- president van de Indonesische republiek, aan Sjahrir „sp Indonesisch afgevaardigde te Lake Success", een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Rond om de door de Neder landers bezette steden handhaaft het republikeinse leger zijn strijd- methoden. Het bevel tot het staken der vijandelijkheden, zoals het door dr. Van Mook is gegeven, betekent, dat de Nederlanders niet verder zullen optrekken, maar wel voort zullen gaan met' hun zuiverings actie. Dit impliceert de mogelijk heid, dat het bevel tot het staken der vijandelijkheden illusoir is. Deze toestand moet duidelijk ter kennis worden gebracht van de vreemde mogendheden en van de veiligheidsraad. Het bevel tot het staken van het vuren, dat door de republikeinen is gegeven, houdt geen enkele beperking in", aldus het telegram. Generaal Soedirman heeft aan de republikeinse troepen de volgende instructies gegeven: 1. De strijd krachten moeten alle vijandelijk heden staken en op hun posten blijven: 2 De strijdkrachten moeten in het defensief blijven en zich gereed houden om elke Neder landse aanval te weerstaan; 3 De strijdkrachten moeten zich gereed houden andere orders of instructies te ontvangen. Voorlopig rechtsreglement Met betrekking tot de rechts bedeling in de pas bezette gebie den van Java en Sumatra is een voorlopig rechtsreglement vast gesteld. Dit reglement gaat uit van het principe niet in te gr'JPe.n in de locale rechterlijke organi saties en de bestaande rechtsbe deling. Uitdrukkelijk wordt aan de militaire rechter alle rechts macht over de Indonesische be volking ontzegd. Om de objecti viteit van de rechtspraak te ver zekeren bevat het reglement een voorschrift, waardoor nationalis tische opvattingen van de locale rechter kunnen vermeden worden. Het centrale toezicht wordt uit geoefend door het hooggerechts hof te Batavia. Amerika1 s goede diensten De Amerik. consul-generaal te Batavia, Walter Forte, heeft gis teren een bezoek gebracht aan dr, Gani, de Indon. vice-minister-pre sident, om de goede diensten van Amerika in het Indon. geschil aan de republikeinse regering aan te bieden. Foote deelde Gani mee. dat de regering der V. S. onmid dellijk een commissie van voor aanstaande Amerikanen naar In donesië zal zenden, indien het aanbod wordt aanvaard. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hij het Amerik. aanbod niet ter kennis van de re publikeinse regering te Djokja kan brengen, omdat de Ned. auto. riteiten te Batavia zijn telefoon hebben afgesneden en beslag heb ben gelegd op de radio-cestraie der republikeinen. Men neemt aan dat Foote op zich heeft genomen, met de Ned. autoriteiten te be spreken, op welke wijze het Ame rikaanse aanbod naar Djokja kan worden doorgezonden. (Zoals ge meld heeft Sjarifoeddin gisteren verklaard, dat Indonesië geen be middeling zal aanvaarden, doch alleen arbitrage door een com missie, te benoemen door de V. NA De laatste actie Ned. troepen, die van het Oos ten en het Westen uit zich snel langs de Noordkust van Java ver plaatsten, hebben elkander enke le uren voor middernacht, het ogenblik dus, waarop het „staakt het vuren" van kracht zou wor den, bereikt. Daardoor hebben zij de gehele Noordelijke kustlijn tus sen Batavia en Semarang hieer dan 340 kilometer (hemels breed) onder Nederlandse con trole gebracht, aldus A.P. Maandagmiddag laat hebben de troepei elkaar in Soebah aan de weg aan de Noordkust, 60 kilo meter ten Westen van Semarang, ontmoet. De laatste 53 kilometer, die de Westelijke en centrale fronten van eikaar scheidden, werden aaneengeschakeld, toen de Neder landse troepen van Pekalongan naar het Oosten optrokken, ter wijl andere eenheden van het cen trale front Westwaarts trokken uit Welen. De jlebele weg van Batavia langs de Noordkust staat onder Nederlands gezag. De eerste jeep, die rechtstreeks van Batavia kwam, arriveerde Maandagavond laat in Semarang. Onze redacteur Hofwijk seinde uit Semarang, dat hij Maanda,g met enige collega's in een jeep de ongeveer 500 km. lange tocht van Batavia via Cheribon naar Sema rang heeft afgelegd, nadat Ned. legeronderdelen, die snel langs de Noordkust van Java uit het Oos ten en Westen oprukten enkele uren voor het ogenblik, waarop het „staakt het vuren" van kracht zou worden, bij Soebah, 60 km. ten W. van Semarang contact hadden gemaakt. De jeep heeft het grootste weg- Gisteravond heeft de legercom mandant, lt.-gen. S. H. Spoor, over radio-Batavia 'n kort woord gericht tot vrouwen, verloofden en verdere familieleden van de soldaten in Indonesië. Generaal Spoor bracht dank voor de grote morele steun, die zij allen, vaders en moeders, vrouwen en verloof den hadden geschonken aan -ijn soldaten in de moeilijke weken, welke achter ons liggen. Alle hits- ,en leugencampagnes, waarin uw manrfen en zonen m de afschuwelijkste kleuren wer den geschilderd, zijn met bestand gebleken tegen de werkelijke fei ten. De bevolking heeft hen in het algemeen met vreugde begroet en met groeiend vertrouwen in haar midden opgenomen, aldus spr. Ondanks alle provocaties, heb ben zij steeds volhard in hun po gingen, het Indonesische volk als vriend tegemoet te treden. Dat zij, in vrijwel alle gevallen, hun pogingen met succes be kroond zagen, heeft de in de ach ter ons liggende weken door ons gevoerde actie overduidelijk be wezen. Zeker, ik weet het, dat de Djok- iase propaganda nog steeds de meest aperte leugens het lucht ruim inslingert over moord en roof en over het terugslaan van onze tioepen en over het nero ren van door ons bezette piaai- Ik kan er slechts één antwoord op geven: laat hen zelf komen zien, laat hen de" door de repuhji- keinen bezette plaatsen bezoeken en vaststellen, hoe onze jongens daar rustig en vrijelijk zich bewe gen temidden van de bevolking en haar de helpende hand reiken. Komt met de bevolking praten over de door Djokja verspreide moord- en roofverhalen en gij zult de waarheid horen. Een waarheid, die ik u niet behoef te vertellen. Onze jongens roven noch moor den. Zij zijn de strijd niet inge gaan om er op los te slaan, maar om in samenwerking dit land weer op te bouwen. Landgenoten, gij moogt trots zijn crp uw mannen. Zij zijn het ook op u, want zij weten, dat gij steeds in gedachten bij hen zijt geweest en hen in uw gebeden hebt herdacht. Gen. Spoor herdacht vervol gens de gevallenen. Zij hebben hun plicht als soldaat met blijmoedig heid gedragen, zij hebben hun of fer in grootheid gebracht. Niet ik alleen dank u voor dit offer, aldus spr., dat gij met hen en in hen hebt gebracht op het altaar der menselijkheid. De duizenden, die door hen zjjn verlost van chaos en terreur, zullen met uw en mijn gebed ook hun gebeden omhoog doen .stijgen tot ons aller Vader en Meester, die u de troost moge schenken, waaraan gij thans be hoefte hebt. gedeelte zonder militaire bescher ming gereden en de bevolking toonde zich grotendeels zeer enthousiast. Geen enkele keer werd op de jeep gevuurd, wel een bewijs van ontrouw der bevrijde bevolking aan de republikeinse leiders, die immers tot een gueril- la-oorlog hadden aangespoord. In Boemiajoe ontmoette onze redacteur de enig-overgebleven Chinees uit de stad. Deze vertelde hem dat de republ. benden aldaar vreselijk hebben huisgehouden on der de Chinezen, van wie er velen werden vermoord. Zes honderd Ghinpee vrouwen en kinderen werden door de horden uit de hui- zen verdreven, waarna^ze de wo- mNaen staakt het vuren" was het ruftfg'ïn deze sector aan het Ned. front0 Alleen hoorde men enkele iront. Aiiee bossen, ver- oorzaaktn^doordat wilde varkens oorzaaKt uu aDten, die daar door^ep. soldaten waren ver stopt. In verband met degerezen moeilijkheden in Voor-Indie"ei K.L.M.-vliegtuig voor Batav dat vanmorgen had moe trekken, niet van Schiphol opn stegen. De hoorn van overvloed-taart, die de Nederland se Strijdkrachten voor hun petekind, prinses Irene, hadden laten hakken, wordt aan de jarige aangeboden. Ontvangst op het hoofd kwartier van de verkenners Lyon, 31 Juli 1947' Maandagmorgen zijn wij dit St. Maurice vertrokken. D eis g g voorspoedig. De bus w«- wei erg vol. In Holland is de grens van „vol zijn" nog te trekken maarh^er lijkt 'n autobus veel op n har g vaatje. Zolang er nog ruimte i~ voor lucht, is er ook nog rul"^® voor mensen. En dan met z hitte! Bovendien kon je nog n et eens rechtop staan. Als we tegen 'n berg opreden kraakte en zuchtte de karvan je welste en dacht ik, dat wu er ut moesten om te gaan duwen. Zo kwam het echter niet en we arri veerden heelhuids op t station. De reis naar Lyon duurde by el kaar plm. 10 uur. We reden door prachtige landschappen en zagen soms wel 18 a 20 verschillende kleuren groen. De zon, hoog aan de hemel, ver volmaakte 't natuurschoon met z'n gouden stralen en 't is begrijpelijk, dat we de grote snelheid van de trein betreurden. Zuidelijk bloed Half 6 's avonds kwamen we in Lyon aan. Terwijl we op 't station naar de uitgang zochten liep er iemand met 'n zware koffer één van ons haast tegen de grond. Door een protest van onze kant scheen deze persoon zo gebelgd te zijn, dat hij naar ons toe kwam en als 'n razende te keer ging met z'n mond. Op 't laatst werd hij vervelend, want we verstonden toch niets van zijn woordenschat. Hij wilde geloof ik nog vechten ook maar daar zal z'n Zuidelijk bloed de schuld van zijn. Wij speelden maar stommetje, lieten de bui over ons heen drij ven en weldra scheen de zon weer, want hij droop af. Bij de verkenners Onze eerste indruk, die we in Lyon opdeden was echter weer gauw vergeten," want de vriende lijkheid waarmee men ons overal ontving was werkelijk treffend. Eerst op 't Hoofdkwartier van de Verkennerij, dat we na enig zoeken hadden gevonden. Er wa ren verkenners uit Tunis, Moham medanen en 'n hopman uit Al giers. Men vertelde ons, dat er bijna alle nationaliteiten waren geweest. Dit alles in verband met ae Jamboree, evenals de ingesla gen flessen limonade e.a. versna peringen waarop wij ook werden onthaald. Wij zetten onze plan nen uiteen aan de Chef. i jZe ons 'n adres, waar wij konden slapen en eten, en toen wij bezwaren maakten, zei hij, dat 't niets gaf want, dat 't vrijwilligers waren, die zich hadden opgegeven n paar Jamboreé-gasten 3 of 4 dagen als logé te willen hebben. Bij onze gastheren Op 't bewuste adres werden we opgewacht, want ze hadden blijk baar 'n telefoontje gehad. Er stond al 'n gedekte tafel klaar.; dus-we konden zo aanvallen. Dit deden we natuurlijk niet. Het was nogal 'n deftige familie, dus we moesten eerst de conventionele dingen afwerken en begonnen daarna heel bescheiden, alsof we niet uitgehongerd waren, aan ons dejeuner. We vertelden die avond wat over Holland en gingen toen veel te laat naar onze zin, naar bed. Als Je moe bent, is 't slapen in 'n tent voldoende maar 't zalige gevoel, dat je ondervindt als je dan in 'n echt bed met schone lakens komt te liggen, mis je toch wel. Aan de arbeid De volgende dag deden we wat inkopen, bezochten de Kathedraal en gingen 's avonds, na afscheid te hebben genomen vhn onze gast heer en gastvrouw naar onze nieuwe werkkring. We zouden bij de chef de tuin omspitten en daarmee 35 fr. per uur verdienen. Spoedig stond ons tentje op 'n geschikte plaats. De grond is hier ontzettend hard en droog en zit vol met ste nen. We gebruiken 'n spade met vijf tanden. Al 't materiaal is hier aan de grond aangepast. We Air- ken van 's morgens 6 tot 's mid dags 12 uur en dan nog van halt 5 tot half 7. Met de grootste hitte hebben we dus vrij, want dan is 't onmogelijk om te werken. Morgen is 't weer onze laatste werkdag hier en 's middags moe ten we nog ons vuile goed wassen en stoppen. Zaterdag vertrekken w-e 's mor gens met de trein van 7 uür naar Turijn. De kaartjes hebben we ai, dus nu is alleen werken en wach ten ons parool. Vijf dagen nadat de lijken der twee door Joodse verzetslieden op gehangen Britse sergeants in Pa lestina zijn ontdekt, vinden in Londen en andere steden van Engeland nog steeds anti-Joodse demonstraties plaats. Te Liver pool, waar de gemoederen het meest in beroering kwamen, ver richtte de politie arrestaties en dreef demonstranten uiteen, die bezig waren met het ingooien van winkelruiten en het schrijven van anti-Joodse leuzen op muren. Min stens 40 personen werden gear resteerd. Een Joodse fabriek werd ten tweede male in brand gesto ken. Te Plymouth werden op de mu ren van een synagoge en belen dende gebouwen leuzen als „hang alle Joden op" en „vernietig Juda" geschreven. Ook een fascistisch embleem werd gesignaleerd. De Britse nationale commissie voor burgerlijke vrijheden een niet-officiële organisatie, die ge steund wordt door vakvereni gingsorganen e~ vooraanstaande persoonlijkheden heeft een ver klaring gepubliceerd, die als volgt luidt: „De begrijpelijke gevoelens van afschuw, die gewekt werden door de moord op twee Britse sol- De maqu9tte van het door II. van Grinsven Helmondont worpen monument in de Peel, ter nagedachtenis van hen, die in het ondergronds verzet op de Zwarte Plak vielen voor het va derland. Bij het monument wordt een beeld van O.LVrouw van de goede Duik" geplaatst, ontivorpen door F. Feenstra. Het monument wordt geplaatst op de plekwaar twee leden der K.P.: A, de Bruin uit Asten en 1/. v,d. Einde uit Deurrve, op Dolle Dinsdag door vluchtende Duitsers werden vermoord. Het ivordt onthuld op 14 Sept. De gedenkmuur van 2 tn. hoog en 8 m. lang, drukt de eindeloosheid der Peelvlakle uit. De Ned. Kath. Middenstands bond zet de, door de oorlog on- derbroken reeks van zijn 2-iaar- lijkse congressen voort met het 14e congres, te houden op 24 en 25 September a.s. te 's-Hertogen- bosch. Over de taak der principiële vakorganisaties van de onderne mers voor de takken van ambacht en detailhandel zullen prae-advie- zen worden uitgebracht door mr. H. Diderich, secretaris van de Ned. Kath. bond van bouwpa- troons, en drs. H. Neefs, secretaris van de Ned. Kath. vakbond voor de textieldetailhandel. Over de verhouding tussen vakorganisatie en bedrijfsorganisatie zal in de eerste congres-zitting een rede worden uitgesproken door de heer J. W. Andriessen, voorzitter van de K. V. P. Over de bevordering van mo derne werkmethodes, resp. in het bouwbedrijf, het overige ambacht en de detailhandel, zullen prae-ad- viezen worden uitgebracht door dr. ir. J. Mazure, directeur der stichting Ratiobouw, ir. J. v. d. Hoeven, rijksnij verheidsconsulent en drs. P. v. Leeuwen, chef van de N.V. ..Victoria" te Dordrecht, wier prae-adviezen in drie zelf standige sectievergaderingen zul len worden behandeld. Jn de laatste congres-zitting zal aan de orde komen de overgang van de ooriogs- naar de vredes economie. De hiermee samenhan gende vraagstukken van econo mische ontwikkeling van maat schappelijke herordening en van liquidatie der gevolgen van oor log en bezetting zullen worden behandeld in prae-adviezen van drs. A. Albregts. alg. secretaris der Alg. Kath. Werkgeversvere niging en dr. J. Delfgaauw, chef sectie handel, ambacht, in- en uit voer aan het Centraal Planbureau. Het politieke bureau van de Masjoemi, de Indonesische Mo hammedaanse partij, die 't groot ste aandeel had bij de afzetting van de vroegere premier Soetan Sjahrir, heeft in een resolutie haar vreugde uitgedrukt over de interventie van de Veiligheids raad. „Wij beschouwen de resolutie van de Veiligheidsraad", zo heet het o.m. daarin, „als het resul taat van de stappen van onze buitenlandse vrienden: Syrië, India en Australië". daten in Palestina, worden door fascistische elementen in Groot- Britannië met opzet misbruikt voor het op touw zetten van een anti-semitische campagne van ge weldpleging en ongeregeldheden". Lord Salisbury, leider der op positie in het hogerhuis, zeide, dat geen enkele gebeurtenis meer kwaad aan de Joodse zaak heeft gedaan dan de „in koelen bloede" bedreven moord op de twee Britse sergeanten in Palestina. De graaf van Perth, liberaal, veroordeelde de jongste anti-Jood se demonstraties te Liverpool en Manchester. Het is geen gewoonte in Engeland om „onschuldige slachtoffers te laten boeten voor elders bedreven misdaden", aldus Perth. Viscount Hall deelde deze mening. De deputatie die gisteren op Soestdrk namens de Nederlandse strijdkrachten het petekind prin ses Irene kwam geluk wensen, be stond voor elk onderdeel ook het K. N. I. L. uit een officier, een onderofficier en een soldaat of korporaal. Nadat zij door de adjudant van de Prins, l.t.z. le kl. F. Steinmetz, en mr. J. baron Baud, secretaris van Prinses Juliana, was ontvan gen, boden de sergeante van het V. H. K. A. M. Kleyn pn de Marva sergeante M. Dunn, aan prinses Juliana een vaas met orchideeën aan. De Prinses dankte daarvoor zeer hartelijk en deelde mede, dat prins Bernhard tengevolge van 'n vergadering verhinderd was aan wezig te zijn. Hierna bood ritmeester v. d Laan de gelukwensen van de Ned. krijgsmacht aan moeder en jarige dochter aan. De ltz. 2e kl. jhr. H. de Jonge van Ellemeet offreerde prinses Irene vervolgens een cassette met zilverwerk, waarvan het de bedoe ling is, dat ze elk jaar zal worden aangevuld. Kapt. H. v. d. Horst van de luchtstrijdkrachten volgde met de aanbieding van een fraai uitgevoerd sprookjesboek van An ton Coolen. Prinses Irene toonde veel bewondering voor een teke ning in het boek, voorstellende een sprookjeskasteel met een grote to ren, waaruit de hoofden steken van' leden der land, lucht- en zee macht, Marva en V. H. K. Deze tekening werd vervaardigd door sergeant N. Bronkhorst van de L. S. K. Tenslotte werd als klap op de vuurpijl door de kapt. der infan terie K.N.I.L., P. v Schendel, de enorme taart aangeboden, die in Den Haag vervaardigd is door de firma Krul. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar de bibliotheek, waar verversingen werden rondgediend en waar het eerste stuk van de aangesneden taart werd geser veerd. „Het is geen taart, het is een monument", zo uitte Prinses Ju liana haar bewondering voor het kunstwerk in suiker, nougat, slag. room, enz., „grandioos die zou je, eigenlijk moeten kunnen conser veren". Maar de bewondering der guitig lachende en jarige Irene en haar beide zusjes Beatrix en Margriet ging nu niet onmiddellijk in de richting van het conserveren. „Maar hoe moeten we die taart aansnijden", zo stelde prinses Juliana plots het probleem, naar de lekkernij ziende, die het blad van een flinke tafel geheel bedek te. En om in de stijl van het krijgs mansambacht van de peetvader te blijven .stelde ritmeester v. d. Laan het zwaard als oplossing voor. Belangstellend onderhoudt prin ses Juliana zich met de mannen, die deel uitmaken van de deputa tie. Irene zegt het wel jammer te vinden, dat het regent, maar haar gezichtje straalt zo veel opge ruimdheid uit, dat het gezelschap amper merkt, dat buiten de regen haar schade voor een heel seizoen schijnt te willen inhalen. En dan komt voor bet gezel schap de verrassing: prinses Ma rijke wordt binnengebracht. Zij heeft op de arm van haar moeder al onmiddellijk een liefdevolle „aanval" van haar drie zusjes te pareren. De jongste prinses bleek erg le vendig. Zij was, naar prinses Ju liana meedeelde, de operatie uit stekend door gekomen en terwijl de oudste drie om beurten of te gelijk de jongste Oranje-spruit kietelen, horen we, dat het vin gertje in het mondje er op wijst, dat er spoedig een tandje door zal breken. Ook in het prinselijk ge zin betekent dat vreugde. Na een verversing neemt de de putatie tenslotte afscheid. Er staat voor Irene immers nog meer te wachten. Het officiële orgaan van het Va. tikaan, de „Osservatore Romano", heeft Dinsdag Nederland en de In donesische republiek geprezen, omdat zij gehoor gegeven hadden aan de oproep de vijandelijkheden te staken. Het blad verklaarde, volgens „A. P.": „In de (huidige) omstandighe den kon het niet uitblijven, dat het conflict tussen Indonesië en Nederland de vuurproef voor de U.N.O. zou blijken te zijn, in het bijzonder wanneer men bedenkt, dat de organisatie voor de ee:r-te maal een vredesoproep deed ho ren en dat het de eerste maal is, dat dé wereld een practisch ex periment verwacht. „De republiek beantwoordde de oproep op dezelfde wijze als Ne derland, dat wil zeggen, zoals één van de staten met de grootste er varing en een voorbeeldige inter nationale discipline. Dit zal beter Zijn dan een overwinningsveld tocht. Het is een bewijs van rijp heid." Het blad ging voort Nederland te prijzen. Het Nederlandse bevel het vuren te stafeen, heeft de we reld getroffen. Het trof vooral Europa, omdat er in aangetoond werd, dat de ideeën van bescha ving en menselijkheid nog niet dood zijn in deze wereld, ver scheurd door oorlog en bedreigd door verdeeldheid". De republikeinse regering heeft in een officieel radiolelegram uit Djokja de voorzitter van de Vei ligheidsraad der V. N. er van in kennis gesteld, dat de Ned. troe pen volgens haar de order „Staakt het vuren" zes maal heb ben overtreden. De republiek pre- oideert deze gevallen als volgt: De bezetting van Gombong, het bombardement van Pingit op Dinsdag 5 Augustus 16 uur pi- tijd, een luchtverkenningsvlucht ten Zuiden van Malang, de bezet ting van Grissee op Oost-Java en acties op Madoera en Sumatra. Een Ned. communiqué uit Ba tavia meldt, dat de republikeinen drie maal het bevel „staakt het vuren" in de wind hebben gesla gen. Verder wordt in dit commu niqué ontkend, dat Gombong na het bevel tot het staken van het vuren is bezet. De bezetting had de vierde Augustus reeds plaats, aldué het communiqué. De overtredingen van republi keinse zijde hadden plaats bij Soe- rabaja. De eerste te Watadoekon, waar met automatische wapens op een Ned. post werd gevuurd. Te Gemolkerep en Modjokasri werden Ned. detachementen door groepen van 300 300 republikei nen aangevallen. De voormalige luitenant kolo nel der S.S., Otto Skorzeny, die te Dachau wacht op zijn ver oordeling als oorlogsmisdadiger, heeft enkele bijzonderheden ver teld over een van de meest fan tastische avonturen uit de oor log, n.l. over de bevrijding van Mussolini. Skorzeny zal met 9 anderen te recht staan wegens het in Ameri kaans uniform doordringen achter de Amerikaanse linies en het ver moorden van Amerikaanse krijks- gevangenen tijdens het Ardennen offensief in de winter 1944. Skorzeny, waarvan men oeweert, dat hij begin 1945 van Hitier de opdracht kreeg om generaal Eisen hower te ontvoeren heeft een ma nuscript geschreven getiteld „Het Mussolini-avontuur". Aan dit ver haal ontleent Un. Press, het vol gende. „In Juli .43 werd ik ontboden op het hoofdkwartier van de Führer in Oost-Pruisen, Adoif Hit- Ier deelde mij mede, dat hij beslo ten was zijn vriend Mussolini niel in de steek te laten en te voorko men, dat hij aan de Geallieer den zou worden uitgeleverd. Mussolini was voor Hitier mei allen een bondgenoot van politiek: aard, doch hij noemde II Duce ziji enige grote vriend. Hitier zeide ai tijd, dat hij geloofde dat Musso lini „de laatste van de ouds Ro meinen der Ceasar-traditie was Het was mij d"'delijk, dat k ee taak op mij had genomen waar van de kans van slagen slechts zeer gering was. Wij hadden strikte orders om slechts vijf man van het geheim deelgenoot te ma ken. Deze vijf waren generaal Student, mijn adjudant, Karl Radkl, twee man van de Duitse kolonie in Italië en ik zelf. Radkl en ik hadden geluk. Wij ontdekten, dat een meisje in een stad aan de Golf van Napels een vriend had op een straf-eiland in de Golf. Het bedoefde meisje ont ving het bericht, dat van verlof van haar vriend voorlopig geen sprake was, daar er een hoge per soonlijkheid op het, eiland was aangekomen. Later in Rome ver namen wij van een Italiaanse zee officier, dat hij juist met een Ita liaanse kruiser geland was in La oezia, waar het schip Mussolini naar toe had gebracht na zijn vef- bfijf op het straf-eiland. Het werd ons duidelijk dat Bo- doglio Mussolini constant van de ene plaats naar de andere bracht. Enige dagen later kregen wij bericht, dat de Duce in Sicilië was. Wij gingen er heen doch kwamen tot de ontdekking, dat het bericht vals was geweest. Hierna ontvingen wij de mededeling, dat een gebied nabij Madalena in noor-oost-Sardinië bijzonder zwaar bewaakt werd. Op 27 Augustus ging ik daar aan land gekleed als een gewoon eeman. Eeo sergeant van de carabineri vertelde mij echter, dat hij diezelfde morgen de Duce naar de haven had bege leid, waar hij in n watervliegtuig was vertrokken. Verdere onder zoekingen wezen uit, dat de Duce thans ergêns in de Appenijnen werd vastgehouden, mogelijk in het hoogste gedeelte van dat ge bied, de Gran Sasso. Via een vriendin, die in de buurt van de Gran Sasso woondë, kwam ik er achter, dat de gehele vallei zwaar werd bewaakt en dat het personeel van het hotel, dat aan de voet van de Gran Sassn ligt. was ontslagen. Het gerucht ging, dat Mussolini in dit hotel werd gevangen gehouden. Het was een ideale gelegenheid voor dit doel. De plaats lag vrij hoog en geheel van de wereld afgesneden, er liep zelfs niet eens een weg naar toe. Wij maakten een plan om met gliders bij -het hotel te landen. Een actie met parachutes werd als absoluut gekkenwerk be schouwd. Op 9 September werd via de Geallieerde radio gezegd, dat Mus solini reeds was uitgeleverd. Niet temin moesten wij het er op wa gen. In de middag van de 12de Sep tember stonden wij klaar met 12 gliders, twee vliegtuigen en 10b man. Niemand mocht schieten alvorens ik schoot. Nadat ik or der had gegeven de kabels te kappen, merkte ik, dat ik een grote fout had began. Het lan dingsterrein, dat zeer vlak had geleken, bleek een helling van 40 graden te zjjn. Ik schreeuwde toen, noodlanding maken, en wij kwamen, zij het in stukken, aan de grond. Zo snel als mogelijk kropen wü uit het wrak en ren den naar het hotel roepende „mani in halto" handen om hoog. Negen man maakten het radio-apparaat onklaar en ach ter een van de vensters ontdekte ik het hoofd van do Duce. Nadat wij ons toegang hadden verschaft tot het hotel vond ik Mussolini in een kamer met drie Italiaanse officieren. Tot op dat moment was er nog geen schot ge vallen. Het hotel werd verder ook zonder weerstand genomen, k ver telde de Duce: „De Führer zendt mij als teken van zijn oprechte vriendschap". Mussolini omarmde mij en verzekerde me, dat hij dagelijks zijn uitlevering aan de Geallieerden verwacht had, doch dat hij voor dat ogenblik een einde aan zijn leven gemaakt zou hebben. Ondertussen was er een helicopter geland, waarmede wij naar Patica di Mere vlogen, waar wij in drie wachtende vliegtui gen overstapten en koers zetten naar Duitsland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1