De studiedagen van de K.A.B. te Voorhout FAMILIE BRAUN AAN LAGER WAL Een erfenis voor Nederland NEDERLAND EEN GOED DEBITEUR Onder Ned.-Ind. bezetting De eerste Jamboree zonderB.P. Opbouw van een kundig kader DE ZOMERMELKPRIJZEN IN HET WESTEN Dertigduizend enthousiasten te Moisson MEER TEXTIEL VOOR DE BEVOLKING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met volle kracht vooruit99 Hitler's schoonouders berecht Motivering van het Wereldbank-crediet WERELD-JAMBOREE DES VREDES 69ste JAARGANG ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947 No. 20387 BON VOOR RIJWIEL BAND DE LIQUIDATIE VAN DE VOLKENBOND MINISTER OVER DE KOSTPRIJSCALCULATIE MGR. STEPINAC Komend jaar gunstiger dan 1946 BOODSCHAP VOOR DE NED- VERKENNERS HERSTEL OP VERSCHILLEND GEBIED GROENTE-EXPORT NAAR DUITSLAND gaat eerstdaags beginnen DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De jaarlijkse studiedagen van de K.A.B. te Voorhout waren dit jaar geheel gewijd aan de beweging zelf. Dit is momenteel hard nodig, omdat de allereerste zorg van het Bondsbestuur is: ..de opbouw van een terzake kundig kader". Als eerste inleider trad op rector Kraakman, de bondsad- viseur, welke het onderwerp be handelde. „De kerk en de soci ale kwestie", waarbij duidelijk werd behandeld de positie, welke de kerk altijd door de eeuwen heen heeft ingenomen ten aan zien van dit punt. Als tweede inleider trad op pater Montanus Versteeg met 't onderwerp: „Ruines van het ma terialisme". Hier werden behan deld de gevolgen van de libera listische theorieën in de vorige eeuw doch ook nog op de dag van heden. Als derde inleider trad op de heer W. Steinmetz te Amster dam, die de opkomst en uit bouw van de arbeidersbeweging en speciaal van de Kath. Arbei dersbeweging schetste in de pe riode 1888 tot 1941 het tijdstip, waarop de beweging zich zelf Ontbond. Hierna trad op Dré de Wolf met het onderwerp: „De herrijzenis in 1945", waarbij de vele moeilijkheden werden be handeld i.v.m. de diverse stro mingen, welke overal een alge mene organisatie wilden stich ten, waarbij dus een beweging „van alles wat" te voorschijn zou moeten komen. De heer Jos Veltman uit Utrecht behandelde het Begin selprogram van de K.A.B., waar bij hij ook besprak de taak, die de K.A.B. heeft op godsdienstig- zedelijk en cultureel gebied. De beweging heeft niet alleen te zorgen voor de materiële behoef ten van de mens-arbeider, doch heeft te zorgen voor alle belan gen van de gehele arbeiders stand. b«.?e 5esde inleiding was van de dier i' .dc Lange uit Den Haag, urgentieprogram van -A.B. behandelde. Hierbij werden besproken de publ. be drijfsorganisatie, de spanning tussen lonen en prijzen, de rechtvaardige verdeling van de beschikbare distributie artike len, het woningvraagstuk, terwijl als tweede punt werd behandeld een geheel nieuwe werkwijze in het bondsbestuur en de afdelin gen, teneinde de zeer vele werk zaamheden alle tot hun volledig recht te laten komen. Mej. C. Stringa behandelde de taak der arbeidersvrouwen en de werkwijze van de „Dienst Arbeidersvrouwen" waarna de heer H. de Vos het volle licht liet schijnen op de K.A.J. met de noden en wensen van de arbei dersjeugd. Deze dient in de K.A.J. volledig te worden ge vormd voor haar taak in de toe komst. Pater Engelbertus O.M.C. be handelde in de achtste inleiding het onderwerp: „Onze grote taak nu", waarbij het Credo Pugnowerk en het Culturele werk in de K.A.B. volledig wer den belicht. De heer F. Spit uit Amsterdam behandelde het onderwerp. „De Katholieke Arbeidersbeweging en het Staatkundig leven". De ar beiders hebben er het hoogste belang bij, dat met hun wensen en verlangens rekening wordt gehouden, omdat deze by de wet moeten worden afgekondigd. Hy schetste de behandeling van de ze vraagstukken in de daarvoor speciale Verbondsraad, welke de voorbereidingen treft voor de nieuwe sociale wetten. Daarom moeten de arbeiders zich aan sluiten bij hun eigen kath. staat skundige organisatie, daarom moeten zij ook op dit punt één zijn. De sluitingsinleiding werd ge houden door dr. Olierook uit Doorn, die sprak over: „Met volle kracht vooruit". Ja, inder daad met voilé kracht vooruit in glle geledingen. Speciaal het ont wikkelingswerk schetste spr. als liet onmisbare, daar ons grote leger van 250.000 katholieke ar beiders alleen maar vooruit kan, als het bekwame hoofd maar ook afdelingsbesturen heeft. Deze studiedagen werden dit maal bezocht door het record van 260 deelnemers, die door de bij zondere zorgen van de Eerw. Broeders onvergetelijke dagen hebben gehad en met nieuwe ini tiatieven hun werk in de komen de maanden weer op zich zullen nemen. v Nog steeds ontvangen wij foto's van verwoestingen door de republikeinen bij hun terugtocht aangericht. Een grote Chinese drukkerij in Soekaboemi werd met de grond gelijk gemaakt. Slechts de brandkast (links) bleef overeind. Van 10 Aug. t.m. 30 September a-s. wordt op de bon C 26 van het be wij- van inschrijving voor fiets banden Bi 606 voor vervanging van fietsbanden een toerbuiten- band beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht. .Men behoeft deze bon dus niet by de distributiedienst in te wisselen tegen een bandenbon. Binnenkort zullen de schoon ouders van Hitler te Muenchen voor het gerecht moeten ver schijnen om zich voor hun poli tieke verleden te verantwoor den. De familie Braun heeft eens betere dagen gekend clan op het ogenblik. De oude heer Fritz Braun, cUe de zeventig jaren nadert, Is na de val can zijn schoonzoon afgedaald tot hulparheldcr in een meubelma kerij. De Beierse openbare aan klager heeft hem namelijk in de groep der politiek belaste personen ingedeeld, wat de verplichting tot handenarbeid met zich brengt. Grote politieke figuren zijn Fritz Braun en zijn vrouw even wel niet geweest. Ofschoon de „vriendschap" van Hitler met Eva Braun reeds in 19p zqjets. als een officiële bevestiging kreeg doordat zy tot 's Fuehrers „Haus- dame" werd benoemd, werd de oude heer Braun eerst in 1937 lid van de nazi-partij. Zijn fami liaire verhouding tot de latere schoonzoon-van-een-dag resul teerde niet in invloedrijke posten in de partij. Hij paradeerde en kele maanden mee in de gelede ren der SA, wat zelfs in Hitler s gloriedagen nu juist niet als een hoge onderscheiding werd opge vat. Mevrouw Braun is zelfs nooit van de partij geweest. Des ondanks is zij door de openbare GENEVE, 7 Aug. 1947. (Van onze correspondent). Nederland zal als één der 36 staten, die tot het laatste lid van de in April 1946 ontbonden volkenbond zijn gebleven, een bedrag ter waai de van 2.115.610 Zwitserse franken van deze in ternationale wereldorganisatie erven. Dit staat te lezen in het rap port der liquidatiecommissie on der voorzitterschap van de Noor Carl Hambro, aan wie de laatste volkenbondsverg. van April 1946 rle regeling van alle financiële kwesties van de volkenbond had toevertrouwd. Deze liquidatiecom- mfssie heeft een veel zwaardere arbeid te verrichten gehad, dan men bij haar beuoeming aannam Zij is van 18 April 1946 tot 31 Juli 1947 aan het werk geweest Thans is haar taak voltooid. En men kan gerust zeggen, dat, noe groot ook de politieke tekortko mingen van de volkenbond ge weest zijn, haar liquidatie op waardige wijze is geschied in overeenstemming met de grote roep, die eens van deze organisa tie Was uitgegaan. De liquidatiecommissie was ten slotte tot het resultaat gekomen, dat de 36 staten, in April 1946 nog lid van de volkenbond en vol gens het besluit der volkenbonds vergadering dus erfgenamen, een bedrag ter waarde van ruim 61400.000 Zwitserse franken te verdelen hebben. Deze verdeling geschiedt zo, dat het aand®el v^ iedere staat evenredig is aan de totale som der contributies, ty dens het bestaan van de volken bond aan dit lichaam gestort. Op deze grondslag is, zoals ge zegd, ons land een bedrag van ruim 2 millioen Zwitserse fran ken toegewezen. Dit bedrag zal echter niet ter stond in zijn geheel aan Neder land worden uitbetaald. De nalatenschap van de vol kenbond van bijna 61>/2 mil lioen franken is nl. in twee ge deelten te splitsen: de aan Ue Verenigde Naties overgedra gen gebouwen, terreinen enz. ter waarde van ruim 46 mil lioen Zwitserse franken en het overgebleven kasgeld ten be- dra ge van ruim 15 mflloen franken. Het aandeel der oude volkenhovdsstaten In de waar de der gebouwen, terreinen, enz. wordt niet in contanten overgedragen, doch als een „te goed" geboekt. B(j beta ling der contributie 1948 aan de Verenigde Naties zal dit bedrag dus in mindering wor den gebracht. Het aanwezige kasgeld ten bedrage van 15 millioen franken wordt ter stond uitbetaald. Nederland'» aandeel hierin bedraagt 408.182 Zwitserse franken. Do rest dus een waarde van 1.707.428 franken, wordt een „te góed" op onze rekening bij de Verenigde Naties. Dat de erfenis van de Volken bond zo groot geworden is, heb ben de staten aan de ijver der h- quidatiecommissie te danken. De commissie is er nl. in geslaagd, sinds April 1946 nog 28 millioen Zwitserse franken aan achter stallige contributies te ontvan gen, waarvan 10 millioen naar de nog voortbestaande internatio nale arbeidsorganisatie gingen, die vroeger een onderdeel van de volkenbond was. Dank zij deze inning van 28 millioen franken kon worden vastgesteld, dat van alle contributies, die de volken bondsleden sinds 1920 hadden moeten betalen, slechts 0.82% niet is binnengekomen. Alleen Abessynië, Albanië, Bulgarije, Liberia, Paraguay en Spanje zijn de volkenbond nog enig geld schuldig. De gewezen ambtenaren van 't volkenbonds-secretariaat en de oud-rechters van het Haagse in ternationale gerechtshof, die recht op pensioen hebben, kun nen ook gerust zijn. Bedragen van resp. 25V2 en 2% millioen Zwitserse franken zijn aan het beheer der internationale ar beidsorganisatie toevertrouwd, opdat de verschuldigde pensioe nen regelmatig worden uitbe taald. aanklager gebrandmerkt als een „Aktivistin". Officieel luidt de politieke aan klacht tegen de bejaarde echte lieden, dat zij kennis hebben ge dragen van de verhouding van hun dochter met Hitier, doch hier niets tegen hebben ondernomen, en er integendeel zeer trots op zijn gegaan, dat Eva tot Hitler's vriendin werd verheven. ...F!fec'? yoordat zij voor het po litieke hekje zijn verschenen, heb ben de Brauns verklapt, hoe zij zich, zullen gaan verdedigen. Hun verdediger, de Muenchener ad vocaat Gritsschneder, die reeds een reputatie heeft verworven door de stormlopen, die hij op de zuivermgswetten heeft onderno men, zal trachten te bewijzen, dat Eva's ouders altijd tegen de verhouding zijn geweest. Zij zou den namelijk eens aan de Fueh rer een brief op poten hebben ge stuurd, waarin zij eisten, dat de verhouding eindelijk maar eens in een fatsoenlijk huwelijk moest worden veranderd. Succes had den zy daar natuurlijk niet mee gehad, zelfs g»en familieheibel was er uit voortgekomen, want brieven van deze aard werden door Hitler's hofkringen onder schept, vooraleer zij de Fuehrer in een van zijn woedebuien kon den doen ontsteken. Mag men vader Braun geloven, dan heeft de blonde Eva steeds als een soort bliksemafleider bij dergelijke aanvallen moeten fun geren. Dan moest zij voor het open raam gaan zitten en als Hitier een Paar uren zwijgend naar haar gekeken had, kwam hh weer tot rede. Overigens heeft Fva volgens haar vader nooit fnige politieke invloed uitge oefend noch ten goede noch ten ntef|êïnLZctseerdklLbLngevoor nooit enig vo°r^f familiere^aUe" ten van zijn hoge dikwijls t; De oudelui waren wei a;iuwyis te gast in Hitler's woning, doch zy hebben nooit deel geh vorstelijke giften, waarmee Hit Ier in de late dagen va2, 1«ras. &en ëou een zilveren De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ten vervolge op de beant woording van vragen van de heer Borst in verband met de vastgestelde zomermelkpnjzen, geantwoord, dat het hem bekend is, dat een deel van de consump- tiemelkers in het Westen van het land van mening1 is, dat de vast gestelde zomermelkprijs te laag is en dat als gevolg daarvan een zekere ontevreden stemming merkbaar is. Het is niet juist, dat de con sumptiemelkprijs uitsluitend op basis van de industriemelk is vastgesteld. Bij de kostpryscalcu- laties ten behoeve van de vast stelling van een gemiddelde, voor het gehele land geldende melk prijs is uitgegaan van de produc tiekosten van een aantal Ioecurij ven in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland (omgeving van Gouda), waarbij ook de kosten van consumptiemelkbedrijven in de berekeningen zijn opgenomen. Bovendien wordt aan de consump tiemelkers in het Westen boven de vastgestelde richtprijs een toe slag gegeven van gemiddeld 0,50 cent per kg. melk over een ge heel jaar. Daarnevens is momen teel nog, op grond van de toege paste qualiteitscontroleregeling voor bedrijfspremies wegens ver hoging der hygiënische qualiteit, stalinrichting en verbeterde melk- winning een bedrag van 0.45 cent per kg. geleverd melk In de prijs stelling voor deze groep veehou ders opgenomen. Ook de kosten voor de uitvoe ring van deze qualiteitscontrole regeling worden vergoed. Juist op grond van deze histo risch gegroeide toestand wordt in het Westen de bijzondere prijs regeling toegepast. De mening, dat bij de huidige melkprijzen de consumptiemei kers in het Westen zullen afglij den tot een verarmde groep vee houders, kan door de minister niet worden gedeeld. Het is niet de taak van het landbouw economisch instituut de prijzen voor de melk vast te stellen. De berekeningen van het landbouw economisch instituut dienen als basis voor de vaststel ling der prijzen, door het be- drijfsschap voor zuivel, onder goedkeuring van de minister. De ze acht thans geen termen ae.n- Wezig de prijs voor de consump- tiemelk te herzien. Nederland is nimmer in gebreke gebleven inzake de voldoe ning van de binnenlandse en buitenlandse schuld en heeft zelfs na de eerste wereldoorlog enige buitenlandse leningen voor de vervaldag afgelost. De fraaiheid van Nederlands schuldenregister, alsmede de lange traditie als belangrijk crediteurenland maken Nederland tot een goed debiteur. Verschillende leden van de Amerikaanse senaat en het huis van afgevaardigden, hebben reso luties ingediend, waarin op de autoriteiten te Washington een beroep wordt gedaan, om ten gunste van de tot 16 jaar dwang arbeid veroordeelde aartsnisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, te in terveniëren door stappen bij de Joegoslavische regering, of door de kwestie aan de V. N. voor te itggCii. „De Nederlanders zijn kundige en harde werkers. Zij hebben de eigenschap dat zij voor moeilijk- hedt niet uit de weg gaan en hebben buitengewone volharding getoond by het herstel van de oorlogsgevolgen. De regering van het land berust op soliede grond beginselen, en heeft blijk gegeven van standvastigheid en wijs be leid". Deze woorden zijn ontleend aan het communiqué, opgesteld door deskundige vertegenwoordigers van twaalf landen en gepubliceerd door de Wereldherstelbank naar aanleiding van de verstrekking van een crediet van 195 millioen aan ons land. Naast de lof die ons land hier wordt toegezwaaid, behandelt het communiqué o.m. de redenen waarom de lening werd verstrekt. Deze zijn: le de noodzakelijkheid van ab normaal hoge importen teneinde de oorlogsschade te herstellen en de productie weer op peil te bren gen; 2e het verlies van Duitsland, als een belangrijke afnemer en als de voornaamste leverancier van essentiële importgoederen; 3e de momenteel nog niet her stelde economische betrekkingen met Ned.-Indië, voor de oorlog een waardevolle bron voor de levering van grondstoffen en voor kapi taalsinkomsten. Geschat wordt dat 35 pCt. van de essentiële importen in 1947 gekocht zullen moeten worden in de Ver. Staten. Als gevolg hiervan zal een tekort ontstaan van ongeveer 200 millioen in de betalingsbalans van 1947. De lening van 195 millioen zal de essentiële im porten van het reconstructie- prog.amma 1947 financieren en zal grotendeels of geheel het te kort in de betalingsbalans dek ken. Volgens de lening-overeenkomst zal de Bank volledig geïnformeerd gehouden worden aangaande de goederen, die met de gelden der lening gekocht worden en derzel- ver gebruik. In overeenstemming met de politiek van de Bank, dient de Bank overtuigd te zijn van de noodzaak van alle te verrichten aankopen. De economische reconstructie van Nederland aldus besluit het communiqué zal een belangrijke stap blijken in de richting van het wereldherstel en van een <rezonde E -r^ese economie. Tevens kan worden medege deeld, dat de Ned. Regering met de Export-Import Bank is over eengekomen, dat de aflossing van het op 1 Mei 1946 afgeslo ten crediet groot 200.000.000 voor zover betrekking hebbend op het in 1948 en 1949 aan de Ex portbank terug te betalen gedeelte ten belope van 92 millioen zal worden verschoven naar de jaren 1950, 1951 en 1952 in dier voege dat per ultimo December van elk dier jaren een evenredig deel van genoemd be drag dient te worden gedelgd. De rente van dit crediet, -welke volgens de oorspronkelijke over eenkomst 2(4 pCt. per jaar be draagt. zal over het bedrag waar voor het crediet zal worden ver lengd op 3 pCt. p. a. gesteld wor den. De Ned. Regering zal echter het recht behouden de terugbe taling te doen plaats hebben vol gens het oorspronkelijk vastge stelde plan op basis van een rentevoet van 2 M pCt. per jaar. Min. Lieftinck betuigt dank Minister Lieftinck heeft naar aanleiding van het verstrekken van dit crediet een radio-rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van de huidige financiële po sitie van ons land .n zijn dank baarheid betoonde voor de door het buitenland geboden hulp. De minister wees er op, dat de verkoop van buitenlandse effec ten een onveranderlijk bestand deel moet blijven uitmaken van het Nederlandse deviezenbeleid. Gezien de lof die ons land in het begeleidend communiqué wordt toegezwaaid, veroorloofde de mi nister zich aan het slot van zijn rede een korte opmerking te ma ken. De laatste maanden, aldus mi nister Lieftinck, heb ik nog al eens te horen gekregen, dat Nederland bij buitenlandse credietgevers uit dé pas geraakt was. wegens het gevoerde regeringsbeleid in de za ken. de samenhang van het Ko ninkrijk betreffende, maar vooral ook wegens de beperkingen en of fers, die aan ons volk werden opgelegd en naar de mening van de regering moesten worden opgelegd om de grondslagen te verschaffen voor de gezondma king van onze nationale economie en financiën. Mijn repliek daarop was, dat de overgrote meerderheid van ons volk verstandig genoeg is, om de noodzaak der desbetreffende maatregelen te erkennen en vol doende bereids tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets te zeggen had. Dit laatste is thans op verblijden de wijze gebleken, aldus besloot de minister. Minister Lieftinck Een van onze speciale correspondenten in het Jamboree-kamp telefoneerde ons: Moisson-Jamboree, Zaterdag. Hedenavond te acht uur zullen 30.000 verkenners en padvinders uit 41 landen zich verzamelen in de grote arena voor de plechtige opening van de Jamboree des Vredes. De Jamboree, waarmede de Indianen een plechtige vergadering van vertegen woordigers van alle stammen aanduidden, werd door Baden Powell in het spel der verbeelding, waarvoor de jeugd zo gevoelig is, als een zeer belangrijke factor in zijn opvoedings beweging ingevoerd. en Baden Powell, daar mag wel aan herinnerd worden op deze den horloge eu -I wui-ueu op UC/.Q schaal zouden de enige ge openingsdag, bracht veertig jaar ken zyn, die de schoonoude geleden op dezelfde dag enkele ontvangen hebben. I oroePen boy-scouts voor het eerst te samen en heeft de vonk ont stoken, die over de ganse wereld /-v-vn-'-vrTr-'TTT?Tn I n TuuF,van geestdrift heeft doen ONENIGHEID I verbreiden, dat voor vele millioe- uen jongens en meisjes een bly- bii Franse regermgspaillJul vend licht geworden is. 1 T n?* is echter ook de eerste Jamboree - Reuter meldt uit Parijs: Bij óe debatten in de Franse assemblee over de nieuwe gemeentelijke kieswetten, is 't tot verdeeldheid gekomen tussen de regeringspar tijen, daar de afgevaardigden van de M. R. P. een afwijkend voor stel hebben ingediend, dat door de communisten wordt gesteund. Naar A. F. P. meldt, heeft na een kabinetsvergadering, waar de houding van de regering tegen over deze splitsing is besproken, de regering de voorzitter van de ministerraad gemachtigd, de ver trouwenskwestie te stellen met betrekking tot het betreffende wetsontwerp. Er werd van officiële zijde reeds eerder op gewezen, dat bij een stijgende textielproductie, de export eveneens zou moeten wor den opgevoerd, teneinde ons land in staat te stellen uit de devie- zenopbrengt de zo noodzakelijke grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten in het buitenland ,te, hopen. Hier en daar be- vrees, (geruchten spra ken zelfs van 80 pet. van de Ned. productie), dat deze export zo hoog wordt opgevoerd dat de voorziening van de bevolking hierdoor in gevaar zou komen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft gemeend aan deze onjuiste berichten niet beter een einde te kunnen maken dan door hieronder een raming te ge ven van de textielproductie in 1947 en de hoeveelheden, die voor de verschillende sectoren beschik baar kunnen komen. v. bevolk, prod. exp. 1946 1947 wollen stoffen 16.8 2.9 8.8 12.7 katoenen weef sels en alle srt. tricotage 44.5 13.1 15.8 20.0 kunstzijden weefsels 6.9 2.4 3.7 4.4 (Alles per 1000 ton.) Uit deze ramingen moge blij ken, dat ondanks het feit dat voor het jaar 1947 de exportper centages vrij aanzienlijk zyn op gevoerd, in ditzelfde jaar belang rijk meer textiel voor de bevol- 184§ beschikbaar komt dan in waar B. p. niet meer verschynt...... Zijn geest ont- breekt echter met en het vuur, door hem ontstoken, wordt verder gedragen door een élite van op voeders, die zijn werk voortzetten onder het schone devies: steeds bereid tot dienen. De kampleider, de heer Essen- terre, heeft het ons heden weer gezegd: In geen enkel opzicht is onze beweging een politieke, maar zij zou haar beginsel ver loochenen, als zy niet het verlan gen had bij te dragen tot de op bouw van de wereldvrede. Uitstekende organisatie Wö hebben verschillende leiders van de rsederlandse contingenten hun grote lof horen uitspreken niet alleen over het prachtige kamp ei^ de schilderachtige om geving, waarin het gelegen is, maar ook over de voortreffelijke organisatie van deze Jamboree. Onze Nederlandse jongens zijn reusachtig opgetogen. Ze zijn nu allen geïnstalleerd en roepen over de voeding, die zeer overvloedig is. De verkenners zijn druk aan het meehelpen met het inrichten van de kapelletjes en het beeld van O. L. Vrouw troont in iedere katholieke groep. Het Nederlandse contingent is over drie onderkampen verdeeld en heeft prachtige plaatsen ge kregen. Dit is trouwens het ge val met alle buitenlandse dele gaties en hierdoor heeft ook een zo groot mogelijke vermenging van de verschillende nationalitei ten plaats. Ondanks de babylonische ver scheidenheid van talen verstaan de jongelui elkaar best. Tal van ioneens hebben reeds met het treintje van het kamp een reis om de wereld In tachtig minuten gemaakt, genietend van het veel kleurige schouwspel der kampen en van het heerlijke weer in een blijde natuur. Ze genieten Kranslegging te Parijs Terwijl de laatste duizendtallen padvinders in de afgelopen nacht en ook nog in de ochtend door de extra-treinen werden aange voerd, is de hoofdverkenner, Kolo nel Wilson, vergezeld door Gene raal Lafont en nog een aantal andere hoofdleiders, naar Parijs gegaan, waar hedenmorgen vroeg reeds in de Champs Elysées tal rijke groepen Parijse padvinders waren opgesteld als een eregarde. Te elf uur heeft kolonel Wilson een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat in het by- zyn van vijf tot tien leden van alle buitenlandse delegaties, die op de Jamboree des Vredes zijn vertegenwoordigd. De ohief-scout van Frankrijk, Generaal Lafont, heeft ons de volgende boodschap gegeven voor de Nederlandse verken ners en padvinders: Op het- ogenblik, dat de Jam boree des Vredes geopend wordt, gaan mijn gedachten natuurlijk ook terug naar de Jamboree van Vogelenzang, waarvan na tien jaar de herin nering mij nog steeds levendig is bijgebleven. Daar was het, dat wij voor het laatst onze chef en stichter, Baden Powell, hebben gezien en uit zijn mond zijn prachtig onderricht moch ten vernemen. Die Jamboree is voor ons door de uitstekende organi satie en de uitmuntende harte lijkheid een voorbeeld, dat wij nu trachten na te volgen. Tot al onze Nederlandse broe ders, die niet naar de Jam boree konden komen, richten wij een hartelijke groet en wij geven hun de verzekering van onze trouwe herinnering. GENERAAL E. LAFONT. Radio Batavia heeft een over zicht gegeven van de toestand in de thans door Ned. troepen be zette gebieden. Het spoorwegbedrijf moet weer in werking worden gesteld. Ha vens, electriciteitsbedrijven, wa. terkrachtwerken, telegraaf en te lefoon moeten weer op gang ge bracht worden. De bevloeiings werken voor de rijstbouw hebben weinig schade ondervonden, zodat de bevolking voor grote onheilen is behoed en de rijstbebouwing normaal voortgang zal kunnen vinden. Met het herstel van de verkeersmiddelen is men reeds begonnen. Op Oost-Javan is het treinver keer tussen Soerabaja en Banjoe- wangi via Pasoeroean en Dj em ber weer mogelijk geworden. Op midden-Java is de verbinding AmbarawaToentang hersteld. Een vrij uitgebreide dienst tussen Batavia en Buitenzorg is gaande, terwijl nog deze week óe verbin ding tussen Batavia en Cheribon via Krawang zal gereed komen voor goederenvervoer. De gr electrische centrales op Javazm vrijwel onbeschadigd. De teie foonverbindingen worden geleid^ rfpliik weer infjcscïiskcld. t Batavia om. 'weer spreien met Palembang, Soerabaja en Dezer dagen heeft de assistent- t van Soekaboemi na- Llns de „recomba" van West- jTva het gehele republikeinse overheids personeel toegespro ken waarby hij er op wees, dat de keuze uit vier mogelijkheden openstond, namelijk: overgaan in vaste Ned.-Indische dienst, over gaan in tijdelijke Ned.-Indische dienst, optreden als adviseur, of terugkeren naar de status van particulier. Daarbij werd natuur lijk het Linggadjati-schema uit' eengezet en er de nadruk op ge- legd, dat het overgaan in Ned.- Indische dienst slechts betekent het scheppen van een voorlopige toestand in afwachting der ver dere organisatie van de deelsta ten van de Verenigde Staten van Indonesië. Alle ambtenaren bleken bereid de stap tot het tijdelijk overgaan in Ned.-Indi sche dienst te ondernemen, met uitzondering van twee personen, die uit Padang afkomstig waren en die er de voorkeur aan gaven in vaste dienst over te gaan. Het politie-apparaat had aan vankelijk het bijltj» erbij neerge legd, en werd dernalve collectief ontslagen. Het merendeel van het politiepersoneel keerde echter na enige dagen weer terug en werd weer aangenomen, waarbij ieder geval afzonderlijk werd beoor deeld. Het personeel van verschil lende federale organen, zoals de staatsspoor, de P.T.T. en van da gasmaatschappij e.d. ging in zijn geheel over, met uitzondering van de Iandbouwvoorlichtings- dienst. De houding, welke tegenover de gevluchte ambtenaren zal wor den aangenomen, zal individueel worden bekeken, doch waar de republikeinse personeelsbezetting over het algemeen aan de hoge kant lijkt, zal men, ook met het oog op de toestand van 's lands kas, voorzichtig zijn bij de terug name dezer ambtenaren. Het bestuur is thans in han den van de voormalige republi keinse regent R. A. Hilam Djaja- diningrat, terwijl als burgemees ter optreedt Raden Soeriahoedaja. Omtrent de houding der bevol king kan het volgende worden medegedeeld: Het voorlopig ver bod van de regent om rood-wit te dragen bleef zonder enige reactie en zelfs werd spontaan beloofd alle republikeinse op schriften e.d. uit de stad te ver wijderen. De politie-patrouillering die, op instigatie van de regent, in de streek van Soekaradja werd ingesteld, werd door de overgebleven bevolking met en thousiasme begroet. Door vroegere leden van de T. R.I. wordt echter op de pasars in een fluistercampagne de nadruk gelegd op de veronderstelling, dat de bezetting slechts tijdelijk zou zijn, aangezien de Nederlanders per 1 Januari 1949 zouden ver dwijnen, zodat de republiek dan vrij zou zijn iedereen te straffen, die zich thans als een handlanger van het „koloniale imperialisme" gedraagt. Van vakverenigingsactiviteit valt nog niet veel te merken, of schoon de Sobsi gedurende de republikeinse periode zeer actief was. Het tijdens de Japanse pe riode begonnen proces van het vervangen der oude dessa-onder- wijzejrs door jonge en liefst fana tieke krachten, is voortgezet, doch deze lieden zyn voor het moment verdwenen en de scholen zijn verlaten. Na de poeasa (vas tentijd) zullen er vermoedelijk wel enkele terugkeren en inmid- wel enkelen terugkeren en inmid- aan. Om de haven van Vlissingen te versperren lieten de Duitsers een van de veerboten van de Prov. Stoomvaartdienst in de haven zinken. Thans is men bezig het schip weer op te halen. Gebleken is dat het schip zich nog in tamelijk goede staat bevindt. Zoals bekend, onderhandelt in Duitsland op het ogenblik een Ned. delegatie met de bezettings autoriteiten, teneinde een contract af te sluiten voor export van Ned. groenten naar Duitsland. Er bestond goede hoop, dat deze uitvoer op 8 Aug. zou ingaan en op grond hiervan was men alvast begonnen met het laden van wa gons om zo gauw mogelijk de producten te kunnen vervoeren. In de nacht van Donderdag op Vrijdag echter kwam net bericht, dat de uitvoer op ge noemde datum nog niet kon doorgaan. De reden hiervan is niet be kend, doch vermoedelijk is men, wat de prijzen betreft nog niet tot overeenstemming gekomen. We kregen echter de verzekering dat elke dag de zaak in orde kan komen. In tegenstelling tot an dere berichten werd tevens ge meld, dat nog geen groente over de grens is vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1