Nieuws uit Stad en Omtrek Primavera komt terug Friese Landbouwtentoon stelling 1947 4 masl geklopt R Schiedamse cricketers slaan in Engeland een goed figuur Plannen van Diergaarde Blijdorp Grote overwinning van Hermes op Excelsior LAATSTE BERICHTEN m BIM IN HYPNOSE ONDER NUL ADIO programma MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 EEN gewonnen, een gelijk, een verloren D.W.S. VERLIEST IN DEN HAAG s, R. B. KAMPIOEN VAN ZUID-HOLLAND HERWONNEN LEVENS KRACHT BURGERLIJKE STAND KORFBAL Begunstigd door het zeer goede weer z\jn Zondag de jaarlijkse seriewedstrijden om de Schie damse wisselbeker gespeeld. Schiedam zelf kwam weer voor een jaar in het bezit van het kleinood door alle wedstrijden te winnen. Op de 2e plaats kwam het Zuiden en op de 3e Deetos. BELLEVUE WINT D.G.M.-BEKER KWADE GASTEN ONVOORZICHTIG DE GEIT NIET GESPAARD VLAARDINGEN nieuwe pastoor MAASSLUIS m.s. ,,KALIANDA" IN ZIJN ELEMENT NIEUWE AANPLANTINGEN WALTER FOOTE NAAR DJOKJA Indonesische autoriteiten naar Amerika AMERIKA EN DE CRISIS IN EUROPA VATICAANS PLAN TOT HULPACTIE Grootste agrarische tentoon stelling sinds 20 jaar 47. BASLI SPREEKT DE ZETEL DER V.N. BULGAARSE TROEPEN AAN GRIEKSE GRENS BURGER UIT VATICAAN STAD PRIESTER GEWIJD GENERAAL DENIKIN f KINDERVERLAMMING LUCHTLIJN AMSTERDAM— BERLIJN BINNENL. VRACHTEN- MARKT Noors s „Peter WesseT* bij Skagen op een mijn gelope: n Er a werd door J. P. Seabrooke Zaterdagavond om 9 uur arri veerden de Schiedamse cricketers van 3n. t°ur naar Wandsworth op het station. Het waij voor ve len van hen de eerste maal, dat zp met het Engelse cricket in contact waren geweest. Velen had den wel in Nederland tegen En- gelse teams gespeeld, maar de graswickets in Engeland hadden zij nog nooit gezien. Na een goede overtocht in "de nacht van Zater dag 2 op Zondag 3 Augustus werd er natuurlijk reikhalzend uitge zien naar de eerste ontmoeting. Op het veld van de Spencer cric ketclub werd Zondagmiddag voor het eerst geoefend. De middag werd besteed aan een bezoek aan het kapitale en fantastisch grote veld van Surray, de Oval. Het was voor onze spelers een eigenaardige sensatie het grote aantal toe schouwers hierbij te zien, terwijl de andere mentaliteit van het pu bliek zeer opviel. Hinderlijk schreeuwen en gepraat, voor me nig cricketer het obstakel om zich te concentreren, werd volstrekt niet gehoord. Wel ontvingen de spelers nu en dan een hartelijk ap plaus. De wedstrijd op Dinsdag ging tegen Roehampton. Deze ein digde in een gelijk spel, en de Engelse kranten schreven, dat de Dutchees een waardige tegenpar tij vormden .vooral het feelden was van een kwaliteit, waaraan volgens Engelse uitspraken me nige Engelse club een voorbeeld kon nemen. Met batten en bowlen ging het in de eerste wedstrijden minder goed vanwege de gras wickets. Het totaal van Schiedam bedroeg 109 voor 9 wickets en Roehampton had 142 voor 6 wic- De volgende dag ontmoetten de Schiedammers Streatham, waar zij onder leiding stonden van de Excelsior captain Hoenderop. De zewedstrijd werd door Schiedam gewonnen. Streatham 88, Schie dam 99. Donderdag heette volgens het program een „free and easy daij" te zijn; omdat de meeste spelers pchter Londen gingen bezichtigen en daar gingen „shoppen" waren zij zo vermoeid, dat dit zijn terug slag had op de ontmoeting van de volgende dag. De wedstrijd Wandsworth Schiedam had het volgende ver loop: Captain Nolet koos bij gewon nen toss feelden. Alles ging goed in het begin en reeds op 20 viel het eerste wicket door een vang van Hoenderop op het bowlen van J. Dries, maar het noodlot scheen op dat.moment over de ploeg neer te dalen. Het feelden was minder goed dan de vorige dag, maar al was het trager, het maak te toch niet zo'n slechte indruk. Een aantal vangen, door de beide batsmen Searl en Scott geboden, werden niet geaccepteerd. Het vangen scheen verleerd te zijn. Zo kon het gebeuren, dat Scott op de tweede bal gemist, een century produceerde en lefthand Searl eveneens met 80 not out bleef, toen captain Triggs met een stand van 201 voor 1 de innings besloot. De bowlingcijfers waren: A. Mo- 16118,3,r 0—54, J» Dries 1 59» C, Tettelaar 0—25, J. Oosterholt 0— 34. Ondanks het grote aantal ge mist» vamren stond het bowlen "p zeer leSoorlljk peil. In deze ontmoeting' bleek het gevreesde onderdeel van het elftal, het ba ten, het beste te zijn. De jeugdige M. Geene moet hier op de eeme plaats genoemd wordemAtó jon^ ste speler van het .elrV®A waar hij een meesterlpke mnrngs, waar_ bij hij geen enkele kans heeft g géven. Voor de andere batsmen was zijn slaan een goede steun. Na geopend te hebben werd hij als vijfde wicket door wicketkee per Searl gevangen, bij het bowlen van G. Smith. Ziin innings van 56 zal, en van Engelse en van Neder landse zijde, nog lang in herinne ring blijven. Van de overige bats- men liet J. Oosterholt met 29 en fastbowler A. Molenaar met 42 zeer goed batten zien. Het was echter jammer dat A. Hoender kamp 4 minuten voor tijd door onverstandig runnen out ging, an ders had ook deze wedstrijd een draw kunnen worden. Het dient ook vermeld, dat Hoenderkamp een pluim verdient voor zijn kee pen in de twee eerste wedstrijden. Bowlingcijfers tegen Wands worth: Molenaar 527, Dries 4 28 en J. Oosterholt 232. De lichthandbalwedstrijd, wel ke D.W.S. Zaterdagavond in het V.U.C.-stadion tegen een sterk Haags elftal heeft gespeeld is in een onverwachte nederlaag geëin digd. Aanvankelijk wisten de Schiedammers zich het best aan te passen aan de bijzondere om standigheden. Balbehandeling en techniek waren in die periode be langrijk beter dan die van de Ha genaars, die vergeefs hun vorm zochten. J. ten Bosch scoort het eerst. 0—1. De op- en neergaande strijd is dan het aankijken dubbel en dwars waard, wat blijkt uit de bijval van het publiek. De rust ging met een 2-3 voorsprong in. De tweede helft was de wind ge keerd. De Ronde, de D.W.S.-kee per was er hopeloos uit. zodat tal van houdbare ballen in het D- W. S.-doel verdwenen. Bovendien raakte de voorhoede vermoeid. Beide factoren gaven de door slag. De Hagenaars bemerkten de inzinking en bleven onophou delijk aanvallen. Met een 124 nederlaag keerden de Schiedam mers terug. In het Gem. Zwembad te Wad- dinxveen werden Zaterdag 9 Augustus de kampioenschappen gekleed zwemmen voor het district Zuid Holland verzwommen. De twee wisselbekers, die voor de dames en die voor de heren, kwa men in het bezit van de Schie damse Brigade. Op de 150 m. schoolslag, waarvan de laatste 25 m. met drenkeling was Marie Ho- des de favoriete. In 2 m. 55 sec wist zij beslag te leggen op de eer ste plaats; dej beoordeeling was 9. In de tijd van 3 m. 44 sec. en een beoordeling 7 werd Henk Schar- loo eerste bij de heren. De jeugdige zwemster Annie Maltha, die steeds meer van zich doet spreken bracht er op de 100 m schoolslag de spanning in. Met 2 m 10 sec. achter Mane Hodes en 1 sec. voor Mej. Moerkerk van Rotterdam werd zij een g°e tweede De 50 m. rugslag werd weer een Schiedamse overwinning, op nieuw tikte Malie Hodes het eerst aan in de tijd van 59,6 sec. Mane Lagerweij bezette de tweede plaats. Bij de heren werd B. Pen ning eerste. Meisjes zowel als jongens deden het ook goed. Op de 50 m. school slag meisjes werd Lia Richter 2e, terwijl Jacob Lips bij de jongens le werd in de tijd van 48,8 sec-. Jan Rolaf 2e in 51,6 sec. De estafette 4 x 25 m. met dren keling bracht Schiedam op de der de plaats met 'n damesploeg; de andere brigades kwamen met een gemengde ploeg uit. De opbrengst van de Zaterdag 2 Aug. gehouden speldjesdag ten bate van Herwonnen levenskracht heeft 1088,63 opgebracht. Het bestuur van het plaatselijk comité zegt aan alle collecteurs en collectrices hartelijk dank voor hun medewerking. De landelijke loterij van Her wonnen Levenskracht heeft voor Schiedam geen enkele prijs opge leverd. Er wordt nogmaals een beroep gedaan op de Katholieke Schie dammers, om zich op te geven ais donateur voor 25 cent per maand. De heer M. Rensman, Anth. Muys. straat 38 zal U als zodanig gaarne inschrijven. GEBORENLucina d. van L. Schippers en W. H. P. M. Balt, Emmastraat 13, Gezimus z. van J. Mulder en A. Lindeman, Tuiniaan 70, Nellie d. van J Qu spel en H. A. E. Fontein uppers, Boerhavelaan L De Maassluise biljart vereniging Bellevue is erin geslaagd de D. G. M. beker te winnen. Deze was in verband met het vijf-jarig bestaan van de B. V. de Groene Magneet uitgeloofd. Met een miniem pun- tenverschil legden de Maassluizers beslag op de beker. De organisa tor, de heer J- Doejaaren, had alles goed verzorgd. Hij reikte, namens D. G. M. de beker aan de captain, de heer v. d. Marei, over. Entre Nous bezette de tweede plaats en B. V. de Sluis de derde. Toen de spoorwegarbeider v. 't H. uit Schiedam Zaterdagnacht de wachtkamer 3e klasse wilde aan vegen, vond hij daar enkele man nen slapend op de grond. Hij ver zocht hen op te Staan en wees erop, dat hun kleren vuil werden. W. v. d. S. uit Delft, die dronken was, timmerde hem, nadat hij op gestaan was, onmiddellijk op het gezicht. Door de politié is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Het drie jarig meisje W. F- stak Zaterdagmiddag plotseling van de vluchtheuvel op de Broersvest over naar de stoep aan de kant van de Passage. Zij lgtte niet op het verkeer en liep tegen een mo tor op, die uit de richting van de Singel kwam. Met de G. G. en G. D. is zij naar het ziekenhuis vervoerd. Na verbonden te zijn ze had een paar hoofdwonden, en kele wonden aan het gelaat en aan beide knietjes, terwijl zij vermoe delijk een hersenschudding had is zij naar huis teruggebracht. C. V. is aangehouden wegens het frauduleus slachten van een geit. Een deel hiervan had hü reeds verkocht. Op de Stadhouderslaan is Vrij dagavond tussen 9 en 11 uur een fiets van v. G. gestolen, die hij op slot gezet had. De zeereerw. heer J v. d. Sman is door Z. H. Exc. de bisschop be noemd tot rector in het St. Elisa beth's -sticht te Amsterdam. Slechts node zullen de parochianen hun herder, die sedert 1936 met zoveel ijver hier werkzaam was, zien vertrekken. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. heer H. J. A. Theissen, pastoor te Schip luiden. Deze werd op 6 Sept. '93 te Lisse geboren en in 1917 pries ter gewijd .Hij was achtereenvol gens kapelaan te Westwoud, Pur- merend. Poeldijk, Rotterdam, rec tor te Noordwijkerhout en sedert 1938 pastoor te Schipluiden. OFFICIëLE PUBLICATIE. De Directeur van de Distribu- tiedienst Vlaardingen maakt be kend dat de na-uitreiking van m- schrijvingsbewijzen zal plaats heb- ben op Woensdag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 Augustus a.s. in het uitreiklokaal Kortestraat 1. Formulieren zijn op genoemde dagen af te halen, waarbij de aan vragen terstond moeten worden ingevuld, daar direct tot de uit reiking van de inschrijvingsbewij- zen wordt overgegaan. De formulieren worden alleen afgegeven tegen overlegging van de tweede distributiestamkaart. Met nadruk wordt er op gewe zen dat deze regeling alleen geldt voor die personen die na de bevrij ding, doch niet later dan in de maand September 1946 bonnen voor rijwielbanden ontvangen hebben. Het uitreiklokaal is geopend van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. SPORTONGEVAL. Tijdens de voetbalwedstrijd Excelsior IZwaluwen I, welke Zaterdagavond gespeeld werd tot slot van de Sportdag van dg C.J. M.V., kwam v. K., keeper van Excelsior, 10 min. voor het einde zo ongelukkig te vallen, dat hij daarbij een been brak. Zaterdagmorgen werd bij de N.V. C. van der Giessen en zo- nen's scheepswerven te Krimpen aan de IJssel te water gelaten het motorvracht- en passagiers schip „Kalianda", als eerste van een serie van acht schepen van het type „Van der Capellen" van de K. P. M. te Amsterdam. Van deze schepen zijn er bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam en bij de eerstgenoemde werf elk een tweetal en bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. te Amster dam een viertal in aanbouw voor rekening van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat het voornemen heeft de schepen in eigendom over te dragen aan de K. P. M. Wanneer in de vacantle op hoogtijdagen 16 k 17.000 perso nen Diergaarde Blijdorp bezoe ken, dan mag toch wel worden aangenomen, dat niet alleen in Rotterdam zelf, maar over het hele land, de belangstelling voor deze meest moderne die rentuin van ons land zeer groot is. Velen, die door dit stukje planten- en dierenwereld lopen, beseffen echter niet, hoe groot de moeilijkheden zijn om in de huidige omstandigheden, een dergelijke tuin rendabel te kun nen maken. Velen lopen daarom met wensen, die slechts gelei delijk in vervulling zullen gaan, doch wanneer geduld geoefend wordt, zal Blijdorp t.z.t. onge twijfeld nog meer dan thans een toevluchtsoord worden, daarvoor staan de plannen borg. Destijds heeft men met enige schroom de zo lang uitgestelde tariefsverhoging moeten invoeren en wanneer men zo eens hoort, wat de dieren voor 'n sociaal mi nimum stellen, dan begrijpt men niet, dat deze tariefsverhoging niet eerder in is moeten gaan. De nieuwe miereneter b.v. overi gens een exemplaar, waarvoor „Blijdorp" de medewerking van de heer H. A. L. Menne in Para maribo zeer waardeert is ge wend zijn maaltijden met mieren te doen. Het is voor het personeel Met innings en 37 runs Hermes heeft geen misstap ge maakt en Excelsior voldoende haar kracht getoond door haar een inningsnederlaag toe te bren gen. Doordat H.C.C. ook van Rood en Wit won, wordt de wedstrijd H.C.C.Hermes op 24 Augustus in Den Haag de grote wedstrijd van het seizoen. De eerste plaats kan Hermes echter niet meer be reiken en door van H.C.C. te win nen kan zij hoogstens nog gelijk komen. In elk geval heeft Hermes ook dit jaar weer bewezen tot de sterkste teams van het land te behoren. Excelsior brengt er dit jaar niet veel van terecht. -Een verjonging van de ploeg lijkt ons dringend 6?^vens^'wil men zich in eerste 5ll!Lcri<*et blijven handhaven. 1 j nog een enkele kracht y™ £e oude garde; J. Oosterholt kan b.v. in het team moeilijk ge- 'y,0*"'. "laar enkele anderen kunnen o.i. in eerste klas cricket toch met meer mee. Met spelers als Dries, Huet en Van Geene is Excelsior op de goede weg en wii hopen voor Excelsior dat zn het yolgend seizoen meer dergelijke jongere spelers in haar eerste elf tal zal kunnen opnemen. Wanneer wordt begonnen blijkt aanvoerder Hoenderop goed te hebben geraden en hij verkiest te batten. Beukers en Van Geene openen voor Excelsior, terwijl Mo lenaar en Ruiterman de bowlery voor hun rekening nemen. De eerste over van Molenaar is een maiden en de eerste over van Ruiterman levert een tweetal runs op. Op het totaal van 9 runs wordt van Geene door een „beauty" van Ruiterman gebowled, on wélk to taal ook J. Oosterholt als slacht offer van Molenaar kan vertrek ken. Een lichtpunt In de innings van Excelsior is het batten van J. Dries, die voor 19 runs op het bowlen van Molenaar l.b.w. gaat. De stand is dan 5 wickets down voor 51 runs. Molenaar krijgt het nu op zijn heupen en ruimt in één over 4 wickets op, terwijl Ruiter man met de eerste bal van de vol gende over het laatste wicket neemt. Vooral de eerste overs was Molenaar ontzettend snel en zijn bewlingcijfers 5 voor 12 waren verdiend. Ruiterman bowlde 2 voor 25 en Nolet 2 voor 6 runs. Nog voor de lunch trokken Bor- ranl en Stolk naar de mat en scoorden tot lunchtime in kalm tempo 5 runs. half tS °m tien minuten over nen °Pnieuw wordt begon- nf" ten, beide spelers hun in- ia °P bet totaal van 21 Borrani in de val welke hem listig door Oosterholt wordt ge zet en wordt gevangen. Nolet blijkt nu een gehele ver andering in zijn order of going in te hebben gebracht en wij zien Molenaar als derde man op de mat verschijnen, die al spoedig 'n bal van Oosterholt in zijn wicket speelt en voor O kan verdwijnen. Scheepmaker komt nu Stolk ge zelschap houden en tezamen pas seren zii het Excelsior-totaal. Stolk had opdracht na het pas seren van het Excelsior-totaal agressiever op te treden, waaraan hij ook voldoet. Het wordt hem echter noodlottig daar hij direct een vangkans geeft aan Huet, welke met moeite wordt geaccep teerd. Na de 3 slachtoffers van J. Oos terholt doet Dries voor hem niet onder en neemt de 3 volgende wic kets, waaronder dat van Scheep maker, die een goede 21 runs scoorde. De daarna inzijnde v. d. Schoor speelt uitsluitend verdedi gend terwijl de ingekomen Rui terman de bowlery niet zuinig onder handen nam. Wr, zien nu bright cricket van de beste soort. Het is formidabel zoals Ruiterman de bowlers onder handen neemt en de zessen en vieren volgen elkaar de cessen en minuten scoorde l&iterman 64 runs, waaronder 5 zessen en 5 vieren- Na de thee tracht Hermesi in zo tovoSE? wMÏbHeelerisico wordt runs sluit de Hermes mmngs, waarbij Ruiterman met een ont zettend harde 70 runs not out blijft. Een niet moeilijke kans van hem werd gemist. Het fielden van Excelsior perfect, al werd het na de me wat slordiger. Bowlingcijfers: J. Oosterholt wickets voor 50 runs en J- urie» 3 wickets voor 59 runs. Daar er nog voldoende speeltpu over is wordt Excelsior voor ae tweede maal ingezonden. Ook nu zijn de Hermesbowlers de Excel- siorbatsmen de baas en het is al leen J. Dries, die daaraan kan weerstaan. Hij nam bijna de helft van de runs voor zijn rekening en zijn 33 runs waaronder 2 zessen en 2 vieren waren uitstekend. Dries is een allround cricketter, die het, onder goede leiding, ver zal kunnen brengen. Het totaal van Excelsior werd in de tweede innings 69 runs, zo dat Hermes deze wedstrijd won met innings en 37 runs. Bowlingcijfers: Molenaar 5 wic kets voor 17 runs en A. Ruiterman 2 wickets voor 5 runs. Morgen (Dinsdag) krijgt Her mes aan de Damlaan bezoek van de Engelse touringclub ae Craven Gentlemen. Zij zii» blJ Hermes graag geziene gasten. Het vorig jaar hebben zij op hun tour door Nederland alleen van Hermes ver loren en zij hebben toen reeds ge zegd, dat zij thans wraak zullen nemen. De Craven Gentlemen ko men in een bijzonder sterke for matie en het is daarom jammer, dat Hermes niet op oorlogssterkte lean verschijnen, daar o.a. Stolk die dag met het sterke Flamingo team naar Engeland vertrekt en daardoor niet van de nartii kan zijn. terwijl Tettelaar nóg niet uit Engeland is teruggekeerd. Dit echts-r niet weg. dat de liefhebbers morgen van een mooie Party cricket kunnen genieten. Verdere uitslagen Hermes 2V.O.C. 2 gewonnen door Hermes met 202 runs en 3 wickets, V.O.C. 51 runs, Hennes 253 runs voor 1 wickets. Hermes 3P.M. gewonnen door Hermes met 125 runs en 3 wickets. P.M. 40 runs, Hermes 165 runs vOor 7 wickets. Xerxes 3Hermes 5 ge wonnen door Hermes met 10 runs. Hermes 51 runs. Xerxes 41 runs. van Blijdorp natuurlijk onmoge lijk een soort mierenslag te or ganiseren en dus krijgt de nieuwe gast een surrogaat, waarvoor iedereen zich aanbevolen zal hou den. Wat zou U zeggen van melk, eieren, gemalen vlees en suiker? Daarbij komt dan nog de steeds noodzakelijke uitbreiding van het dierenpark. Niet alleen dat de dieren vrij prijzig zijn, maar ook de vracht maakt een diepe greep in de kas noodzakelijk. Een be trekkelijk voordeel is hier weer, dat deze uitbreiding grenzen heeft, daar de stallen langzaam aan weer goed gevuld raken, zo dat men om overbevolking te voorkomen, niet zeer veel aan kopen meer zal kunnen doen. Een enkele keer kan bovendien door ruiling nog wel eens iets worden bereikt. Zo krijgt de vrouwtjes-giraffe waarschijnlijk binnenkort een echtvriend, waar voor echter een paar zebu's, ka melen, watoesirunderen en nog wat kleingoed het veld zullen moeten ruimen. Hierbij dient te worden opge merkt, dat het aantal geboorten in de diergaarde zeldzaam hoog is, wat toegeschreven wordt aan de ideale omstandigheden, waar onder de dieren leven. Dit is dan weer een bron van inkomsten, welke als meevallertje gaarne wordt geaccepteerd. Misschien herinnert men zich nog de met belangstelling tegemoetgeziene blijde gebeurtenis in de familie der emoe's, waarover wij reeds eerder melding maakten. Wel, drie van de eieren zijn uitgeko men, doch nog slechts een jong is in leven. Nummer 1 is n.l. door de ratten opgegeten, nummer 2 heeft het ongeluk gehad, dat zijn vader op hem ging staan, doch nummer 3 is in de kunstmoeder groot gebracht en groeit, dat het een lieve lust is. Schaduw, schaduw De grootste zorg van het be stuur van Blijdorp is momen teel het zo snel mogelijk planten van bomen, om de be zoekers bij felle zonneschijn de zo noodzakelijke beschutting te bie den. Grote hoeveelheden bomen zijn reeds besteld, waarbij voor namelijk kastanjes, populiere:. e.d. soorten zijn gekozen, omdat deze snel schaduwpartijen vor men. Voorlopig zullen ze dicht naast elkaar worden geplant, ter wijl later een uitdunning zal plaats vinden en een harmonisch geheel zal worden gevormd. Een klacht, welke vele bezoe kers ook hebben, is, dat de grote weiden met de vele aanplantingen van struiken hier en daar wat doods aandoen.. Ook aan dit be zwaar zal tegemoet worden ge komen, door in deze struiken kleine kooien met vogels e.d. op te stellen, zodat de ogen van de wandelaars rustpunten zullen vinden. Bovendien zullen verschil lende grote weiden, welke niet dicht bevolkt zijn, worden ge splitst en in de dan vrijkomende gedeelten worden nieuwe groepen dieren gehuisvest. Met het op stellen van de kooien is reeds een aanvang gemaakt, terwijl de gedachte splitsingen met Mei van het volgend jaar gereed zullen zijn. Exposities Verder staan er verschillende tentoonstellingen op het program ma, waarvan de Primavera in Maart 1948 de voornaamste is. Een terugkeer van deze klassiexe tentoonstelling in Rotterdam valt alleszins toe te juichen, doch er vallen hierbij heel wat moeilijk heden te overwinnen. De kosten van deze expositie zullen onge veer 120.000 bedragen, doch dan krijgt Rotterdam ook iets bijzon ders te zien. Door de medewer king van de bloembollenstreek wordt b.v. niet minder dan een millioen bloembollen uitgezet, terwijl Boskoop met heesters en planten ook de volle medewer king zal verleden. Hierbij zal het niet blijven, daar er ook plannen ontworpen zijn om diverse pluimvee- en duiven- tentoonstellingën te organiseren, terwijl ook andere dierententoon- stellingen mogelijk zijn. Zo zal alles er toe medewerken, om de diergaarde in het centrum der belangstelling van planten- en dierenliefhebbers te plaatsen, waardoor bereikt zal kunnen worden, dat de jaarlijkse onder houdskosten van de tuin ten be drage van ƒ650.000 op de meest effectvolle wijze kunnen worden bestreden. Hedenmorgen om half zeven zjjn vele autoriteiten, uitgeleide ge daan door dr. Van Mook, per vliegtuig van Kemajoran naar New York vertrokken; even later vertrok Walter Foote naar Djokja o.m. vergezeld van captain Mac- callum, verbindingsofficier van de Amerikaanse marine. Van het gezelschap, dat zich naar New York begeeft, maken deel uit: president Soekawatl van Oost-Indonesië, de ministers Nad- jamoeddin, Anak Agoeng, Gde Agoeng, de afgevaardigde van West-Borneo sultan Hamid II en de vertegenwoordiger van Suma tra's Oostkust Teunkoe Dzullar- nain. Raden Rangga Tirta Soejat- na, oud-republikeins president van Bantam en Thio Thiam Thiong, de Chinese vertegenwoordiger sloten zich bij het gezelschap aan. Voorts dr. P. J. Koets als persoonlijke vertegenwoordiger van de luit. G. G. Naar Reuter uit Washington meldt, hebben de Washingtonse bladen een dringend beroep ge daan op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken om onverwijld te reageren op een aanbeveling, die afkomstig zou zjjn van William Clayton, onder minister van economische zaken, die momenteel te Parijs vertoeft. Clayton zou geadviseerd hebben, dat „snel moet worden gehandeld, t.a.v. de Europese crisis en dat 'n speciale zitting van het congres zou worden gehouden, om de ver wezenlijking van het plan Mars hall te bespoedige". Autoriteiten van het Vaticaan hebben volgens Reuter een plan in studie om van Kath. zijde steun te verlenen aan die landen, welke deze het meest van node hebben, aldus is in Vaticaanstad officieel meegedeeld. Het plan, dat ook de Meer dan twee jaren zijn voorbijgegaan, sedert de bevrij ding van ons vaderland. Een pe riode van wederopbouw op elk gebied is in volle gang. Ook de landbouw, een bron van natio nale welvaart, die tijdens de af gelopen jaren onschatbare dien sten aan ons volk heeft bewe zen, is bezig zich te herstellen. Friesland, het bij uitstek agra rische gewest, waar het oorlogs geweld betrekkelijk gering is geweest, zal van 2227 Septem ber 1947 door de Friese Land bouwtentoonstelling 1947 tonen, hoever het herstel in de Land bouw is gevorderd. De Friese be volking heeft haar belangstel ling voor en haar medeleven met deze tentoonstelling reeds ge toond door hiervoor een waar borgsom bijeen te brengen van bjjna een half millioen gulden. Deze tentoonstelling sluit aan bij een traditie van tientallen ja ren en naast het demonstratieve karakter zal tevens grote aan dacht worden besteed aan het in structieve element. De terreinen zullen een oppervlakte beslaan van 10 hectare. Ter beschikking komt 2500 M2 open en 15.000 M2 ,®",nu lezers, kamt een grootse bladzij uit het leven van de de- tfj'd» MugU Pasli' Met lede ogen speurder de nutteloze en nPlitJes A lussen de twee ex- deze waanzin moet ft gemaakt!" riep I mn van slem "'I- Geef mjj mijn degen, ik- ga deze lieden toespreken!" Nadat de boot voor anker was gegaan, was Mugli Basli de eerste die zich aan land begaf, bezeten door het heilige vuur dat alle ware vredesstichters bezielt. Waardig schreed Mugli Basli naar het terrein van de strijd. Met de doodsverachting die de ware vredesheld kenmerkt, met een houding als een Alexander de Grote stond Mugli daar te midden van fluitende kogels, gierende granaten en scherp geratel van machinegeweren. „Vrede ver dwaasden!" riep Basli met een ware stentorstem. De ..oorlofy°?r renden geloofden dat zij een zagen Daar ieder een ogenblik vergat, zich te verded'gen, ver dween het krijgsrumoer als bp to verslag- De vechtjassen zwegen met beschaamde kaken en vorm den een kring om de detective. Ik heb enkele woorden te zeg gen" kondigde Basli aan. overdekte expositieruimte ver deeld over 20 tenten en gebouwen, zodat deze tentoonstelling als de grootste in Nederland sinds 20 ja ren kan worden beschouwd. Een keurcollectie Fries stam boekvee (ongeveer 200 stuks) wordt in twee grote tenten onder gebracht. De zuivelafdeling zal ongetwij feld de aandacht trekken. De Alfa- Laval continu-boterbereider, de eerste in Nederland, zal op de ten toonstelling in bedrijf worden ge steld. Êen schat van kwaliteitspro ducten en moderne zuivelwerk- tuigen zal worden geëxposeerd. De afdeling melkwinning en hygiëne zal een demonstratie ver zorgen van hygiënisch melken: machinaal en handmelken. In een aanwezig laboratorium zal de in vloed op de kwaliteit van een doel matige verzorging van dieren en materiaal worden aangetoond. Aandacht wordt gevestigd op de tuberculose bestrijding van het vee en de resultaten, die hiermede reeds in Friesland zijn behaald. De afdeling akker, en weide- bouw omvat het grondonderzoek, de cultuurtechniek, de weidebouw de keuring van gewassen, poot- en consumptie aardappelen, het vlas, de granen, enz. Natuurlijk ontbreken ook de veevoeders, meststoffen, slachtpro- ducten en wol niet, terwijl de tmn- bouw en bloementeelt zeker een zeer aantrekkelijke groep zu len vormen. Ook de pluimveeafdeling, voor velen steeds een interessante afdeling, zal niet ontbreken. En een zeer aantrekkelijke af deling, vooral voor de vrouwelijke bezoekers, zal ongetwijfeld de prachtig verzorgde tent der Platte landsvrouwenorganisaties zijn, waarin tevens de cultuur en de kunstnijverheid zijn onderge bracht. Via modellen van boerde rijen en arbeiderswoningen komt men bij het interieur, waar de in deling der boerderijen, de aankle ding der vertrekken, de mogelijke moderne inrichting en verlichting worden gedemonstreerd. De algemene organisatie-afde ling, welke een oppervlakte van 1200 M2 inneemt, belooft een der hoogtepunten van de tentoonstel ling te worden. Het voorlichtende doel komt tot uiting in een uitgebreide collectie van moderne landbouwwerktuigen en in de plaats, die het landbouw onderwijs en de voorlichting inne. men. Ook het speciale filmgebouw beantwoordt aan dit doel. oprichting van een „internationaal liefdadigheidsbureau" omvat, wordt in kath. kringen als het „plan- Marshall" Van het Vaticaan be schouwd. Het werd reeds bespro ken door de internationale Kath. conferentie te Parijs. Tot de lan den, waar de Kath. Kerk het plan ondersteunt, behoren: Engeland, de V. S„ Frankrijk, Duitsland, Finland, Polen, Spanje, België, Nederland, Canada en bet merendeel der Zuid-Amerikaanse republieken. De secretaris-generaal van de V.N. heeft een rapport over de permanente zetel van de V.N. ge publiceerd, dat aan de plenaire vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het ontwerp omvat twee grote gebouwen en de kosten bedragen bijna 85 millioen dollar. In één der gebouwen zul len vergaderzalen ondergebracht worden voor de 70 delegaties. Het andere, een wolkenkrabber, zal maximaal 500 employé's kunnen herbergen. Het rapport voorziet in de bouw van de permanente zetel in drie verschillende stadia. Volgens een woordvoerder van de Grieks» generale staf concen treren Bulgaarse troepen zich langs de Griekse grens. Hij voeg de er echter aan toe, dat hij geen „verrassingsactie" tegen Grieken land verwacht. Voor de eerste maal sedert de stichting van Vaticaanstad in 1929 is een burger van die stad pries ter gewijd. Het is pater,Roberto Bortolottl S.J., de zoon van een ambtenaar bij de administratie der bezittingen van de H. Stoel. Hij was Vaticaans burger, toen hij in de order der Jesuieten trad. Generaal Anton Denikin, voor malig opperbevelhebber van het tsaristische Russische leger, is Vrijdagavond in het ziekenhuis te Ann Arbor, in de staat Michigan in de V. S. overleden in de leef tijd van 75 jaar. Genikin was de enige nog in leven zijnde leider van het Russische witte leger. Na de bolsjewistische revolutie was hij de leider der wït-Russen en ge durende enige maanden van de burgeroorlog in 1919 had hij aan zienlijk succes. In Engeland zijn de afgelopen week 448 gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Naar de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zone meldt, zijn thans ook in de districten Neu- stadt en Kusel gevallen van kin derverlamming gemeld. Zaterdagavond zjjn per vlieg tuig van de Panamerican twee ijzeren longen uit New York naar Brussel verzonden. De „National Foundation for infantile para lysis" heeft deze longen geleend op verzoek van de Belgen, die mededeelden, dat het aantal ge vallen van kinderverlamming dubbel zo groot was als in de zelfde periode van vorig jaar, al dus A.P. De opening van de Nederlandse luchtlijn Amsterdam-Berlijn is uitgesteld tot begin September, daar de formaliteiten voor het overvliegen der Russische zone nog niet vervuld zijn. ROTTERDAM, II Augustus 1947 Vaarwerk: 102 ton hout de Lem mer; 150en 125 ton id. Litthoyen; 65 ton id. Lisse; 65 ton balken Sap- Pcmeer; 118 ton bloem Nijmegen; 200 en 100 ton kunstmest Amster dam; 213 ton stukgoed liggen/varen 70 ton oud ijzer IJmuiaen; 47 ton zout Enkhuizen; 411 ton mais liggen/varen; 136, 112 en 88 ton boomschors Dongen; 2 X 100 ton mais Weesperkarspel; 2 X 100 ton asbest Goor; 75 ton hout Amster dam; 200 ton id. Leerdam, alles volgens tarief. Het Noorse s. „Peter Wessei", van Hirsthals (Jutland) naar Christiansand (Noorwegen) be stemd met 400 passagiers aan boord, is 10 K.M. ten Zuiden van Skagen op een mijn gelopen. De machines zijn geheel vermeld, doch niemand der passagiers is gewond. Hulp is derwaarts ver trokken. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. 7) Laat me maar eens horen, op wat voor idee het jou ge bracht heeft, antwoordde Madron voorzichtig. We kunnen, gesteund door onze ervaring, als een vaststaand feit aannemen, dat voor ieder van deze moorden een bepaald motief de aanleiding is geweest, al kun nen we dat nog niet aanwijzen Het is óf met opzet verborgen ge houden, of dé omstandigheden zijn zó ingewikkeld, dat we het niet kunnen onderscheiden. Maar, noe dan ook, we weten, dat er een ™™f4moet zijn. Welnu, aange- even v„ïï,otlef In al deze gevallen rtJorgen is, is het best mogelijk dat dezelfde beweegre- de" alter a! deze moorKt Accoord tot zover? Ik heb ook iets in die geest gedacht, bekende Madran Ga maar verder. Het is maar een heel los», veronderstelling, dat spreekt van zelf, maar voor het ogenblik U herkend was door" de I het genoeg. Als die vier moorden I een slaapgelegenheid inderdaad, eenzelfde beweegreden of oorzaak hadden, dan zouden we ook mogen veronderstellen, dat ze door een en dezelfde per soon, of door een samenwerkende bende bedreven zijn. Die persoon Of bende heeft vier moorden bin nen een week gepleegd. Misschien dat er nog vier bedreven worden, eer we een week verder zijn. Ais we onze verbeelding een beetje verder laten werken, zou het oris niet ondenkbaar voorkomen, dat we tegenover een systematische moordpartij op grote schaal staan. Misschien wel, maar mijn verbeelding is zo sterk niet. Toch begin lk nu wel te begrijpen, waarom jij in dit geval belang begint te stellen. Er is maar één ding in je theorie, dat niet hele maal klopt. Een motief, dat grond zou opleveren voor de moord cp mensen als Dinsmoore, Kdgett en West zou volgens mij hele maal geen zin hebben in het ge val Van de zwerver, die we giste renavond in die taxi hebben ge vonden. Weet je dat zo zeker? Wel, ik luister naar wat je er tegen hebt. Ik ben vanmorgen in de „morgue" geweest, onmiddellijk nadat ik dat knipsel gelezen had. Ik heb die kerel eens beke ken. Men vertelde mij, dat hij berkend was door de houder van op de Ne- Black heette.2 dat AndreW Madran gaf door een knikje te kennen, dat dit hem ook reeds bekend was, doch dat hij het van weimg of geen betekenis achtte. De houder van die slaapge legenheid wist verder niet veel meer van hem af, dan dat hij tot voor kort geregeld bij hem onder dak gevonden had, vervolgde Clyde. Zijn naam doet vermoede lijk niets ter zake. Dat zal wel 'n aangenomen naam zijn. Doch IIs stelde belang in het zakmes, dat op Black gevonden was. Weet je. waarvoor hij dat bij zich had, in specteur? Madran keek zijn vriend ver bluft aan, en deze vervolgde: Dat zal ik je vertellen. Hij gebruikte het kleinste mesje om er zijn nagels mee te onderhou den. Het viel me op, dat hij z!Jn nagels zo keurig schoongehouden had. Ik heb honderden zwervers in mijn leven gezien, maar slechts een stuk of drie hielden hun na gels schoon. Daar hoorde H'a? bij. Dat bracht me op de gedacn- te, dat hij betere dagen gekena moet hebben. Je weet ook wel, hoe moeilijk het is een eenmaal aangenomen gewoonte af te leg gen. Dat schoonhouden van zijn nagels was zijn enige oude ge woonte, die hem geen geld kost te en daarom bleef hij dat ten minste volhouden. Madran begon belangstelling te voelen, maar hij liet het niet al te duidelijk merken. Ik zie wel, waar je heeb wilt. Als we aannemen, dat Blacx in betere omstandigheden ge weest is, dan kunnen we gemak kelijker een motief in dit geval vinden. De moeilijkheid zit eenter hierin, dat we deze gevallen tot in de grond toe onderzocht heb ben, zonder het geringste spoor van enig motief te vinden. Nou, laten we dan nog wat dieper zoeken. Zeg eens eerst, zei Clyde, zijn stoel wat dichter naar de lessenaar toe schuivend: weet je misschien nog iets .°yer dat geval van Black» wat met In de krant gestaan heeft? Jullie ver tellen uiteraard niet alles aap de verslaggevers. Was er geen en kele aanwijzing van belang? Madran grinnikte eens en haal de toen het vel papier met het rekensommetj'e te voorschijn. Dit is in de taxi gevonden. Wat denk jij daarvan? Clyde bekeek het soort papier, bevoelde het en bestudeerde de erop gekrabbelde cijfers. Eerst keek hij alleen maar verbaasd. Hij tuurde op de cijfers, als trachtte hij tevergeefs hun bedoe ling te raden. Eindelijk kwam er een trek van vaag begrijpen op zijn gelaat. Iemand heeft de bevolking van New York willen delen door het aantal dagen van het jaar, merkte hij op. Inspecteur Madran schrok op. a, dat is zo!Die cijfers kwamen me al zo bekend voor, maar ik heb ze nog niet op die manier bekeken. En zelfs dan zie ik er nog geen betekenis in. JH soms wel? Clyde keek voor zich uit met een blik, alsof hij iets vermoedde, dat te vaag was om onder woor den te brengen. Ik ben je zeer verplicht, in specteur, dat je me dit hebt laten zien. De ene dienst is de andere waard. Nu zal ik jou ook een tip geven. Het gebrek aan motief is niet de enige duistere kant aan deze gevallen. Dat is de reden, waarom ik overhel tot de theorie, dat ze alle bedreven zijn door een zelfde persoon of bende. Ditmaal kon inspecteur Madran zijn verbazing niet verbergen. Niet de enige eigenaardig heid? vroeg hij. Wat is er dan nog meer? Ik spreek nu alleen over de drie eerste gevallen, die van Dinsmoore, Edgett en West. Ik veronderstel, dat hetzelfde ook wel voor Black zal gelden, maar dat heb ik nog niet kunnen na gaan. Het heeft te maken met de levensgeschiedenis van die drie personen. Misschien dat het enig licht kan werpen op het motief, al zie ik op het moment nog niet, hoe dat mogelijk zou zijn. Maar, wat is dat dan? Spreek dan op, kerel riep Madran vol spanning uit. Kalm hief Clyde het hoofd op en zei langzaam: Ik heb het deels bij toeval ontdekt. Ongetwij feld zou je het zelf ook gevonden hebben, als je daarop je aan dacht maar even gevestigd had. Het is een vrij opmerkelijke samenloop; zo opmerkelijk zelfs, dat het wel iets meer dan louter toeval moet zijn. Kom er dan toch mee voor de dag Clyde keek de ander eigenaar- dig aan. Het was duidelijk, dat hij zelf nog niet de betekenis door grondde van wat hij op het punt stood mee te delen. Ik heb ontdekt, zei iitj lang zaam, dat de drie eerste slacht offers allen op dezelfde dag ge boren zijn, namelijk op de zes tiende November. Madran schoof vooruit op zijn stoel, doch zonk er weer in terug met een starre blik op Clyde. Hij \v-Ade wat vragen, doch kon geen woord uitbrengen. Niet in hetzelfde jaar. be grijp me goed, vervolgde Clyde, maar wel op dezelfde dag. Wat het betekent, weet ik niet, maar mogelijk (Wordt vervolgd) DINSDAG 12 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) K. R- O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 9.00 Lichtbaken. 10.50 Gram. 11.30 V. d. zieken- 11-40 Gram. 12-30 Okest. (13.00 Nieuws). 13.50 Har. monie. 14.30 V. d. vrouw. 15 00 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17,45 Caus. 18,00 Zang. 18.20 Sportpr. 18,30 V. d. Ned. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19,20 Gram. 19,50 Caus. 20,00 De gewo ne man.... 20,20 Gram. 20,30 Hoorspel. 21,15 B.B.C.-concert. 21,50 Gram. 22,10 Avondgebed. 22.10 Avondgebed. 22,30 Nieuws. 22,45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) A.V.R.O. 7,00 Nieuws, gymn. en gram. 11,00 Gram. 12.00 Muziek. 12,30 Caus. 12,40 Piano. 13,00 Nieuws. 13,15 Septet. 13,45 Gram. 14,00 Knipcaus. 14,20 OpeVa. 16,40 V. d. jeugd. 17,00 Trio. 17,30 Sky- masters. 18,00 Nieuws. 18,15 Piano. 18.30 Caus. 19,00 Nieuws. 19,10 Koor. 19,30 Viool 20,00 Jamboree 20,15 Gram. 21,00 Muziek. 21,30 Gram. 22,15 Buitenl. overz. 22,30 Kwartet. 23,00 Nieuws: 23 15 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3