De Nederlandse dag werd een groot succes M i P 1 Republiek toegelaten Veiligheidsraad m Spijsolie-bon aangewezen De nood in het slager sbedr ij f DE STRIJD TEGEN BENDEN r Internationale conferentie van katholieke verkennersleiders Sjahrir heden bij de debatten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN geen groente naar S HJSS.SS," Kt"lnkrtl" J 69ste JAARGANG No. 20390 MET DE WEST OM RONDE TAFEL Tweede helft September DUITSLAND 300.000 AMBTENAREN MINDER IN FRANKRIJK NED. LEGERBERICHT REPUBLIKEINS LEGERBERICHT DE TOESTAND OP JAVA IN DE NACHT VAN OCEAA Van Neerlands bos ©n strand POST UIT INDIE AMERIKA'S GOEDE DIENSTEN Republiek blijft arbitrage vragen EEN UITGEBREIDE BONNENLIJST O-m. zeep, koffie en thee EXTRA VERSNAPE RINGEN Op Koninginnedag Thans 750 gram suiker aangewezen DE EXTRA-KAASBON Slagers achten maatregelen nodig GOEDKOOP WINTER- FRUIT VERWACHT SPOORWEGPERSONEEL IN ANDERE KI EDIJ? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tégen gereducee: de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Baden Powell zou er het sein voor gegeven hebben, zo tele foneerde een onzer correspondenten uit het jamboreekamp as hij dit prachtige werk van de Nederlandse verkenners had mogen beleven. Wij weten niet, wie dit massa-spel, dat in alle opzichten uitstekend was, in elkaar heeft gezet, doch het was bet beste, dat we tot dusver in de arena gezien hebben. De duizenden vreemde scouts, die het bijwoonden, waren op getogen en het was jammer, dat deze Dinsdag voor het publiek een beperkte bezoekdag was. Bovendien was bet de eerste dag van het patrouillewerk, waarvan velen gebruik hebben gemaakt om de ideale omgeving te ver kennen. Toch waren de tribunes dicht met leiders, voortrekkers en ver kenners uit alle landen bezet. Onze verkenners vonden de uit gestrekte heivlakte, welke het toneel van de arena vormt, omge ven door een grote menigte van wel 15.000 toeschouwers. Het symbolische spel van „Vrij. heid, verdrukking, bevrijding en opbouw" had de grote verdienste, dat het volkomen binnen de gren zen van het verkennersspel werd gehouden, ofschoon de groots op gezette enscenering er iets thea traals van had kunnen maken. Zo gauw de Nederlandse vlag was gehesen, marcheerden groepen verkenners he+ terrein op om zich in verschillende troepen te ver spreiden, teneinde een beeld te geven van 't verkennerswerk van vóór de oorlog. Dat was de tijd van zorgeloosheid en gezonde ver- kennerslucht, welke echter be dreigd werd. Uit de zoom van het bos ver schenen n.l. donkere schaduwen, een leger zwarte gemaskerde monsters doemde op en overviel het kleurige en fleurige leven der jongens. De Ned. driekleur neer halend en vertrappend, maakten Zij Zich langzamerhand meester van het terrein. De tüd van verdrukking begon, maar weldra daghet het in het Westen. Een plezantelijke stoet van eigen strijdkrachten ep die der bondgenoten me^ de geallieer de vlaggen komt ons land ontzet ten. Het is een onweerstaanbare op mars, waarbij de .zwarten" het veld moeten ruimen. Dan verschij nen weer dichte drommen ver kenners, van wie velen onder gronds hebben gewerkt, weer in hun uniformen en helpen mee aan het vele werk, wat te doen staat. Dank zij de hulpvaardige mede werking van de Ned. Spoorwegep, K.L.M., Philips, Kon. marine, mijnwerkers en textielindustrie aan ons Nederlands contingent kunnen talrijke bevolkingsgroepen in hun bedrijfskleren verschijnen, teneinde de herleving en de we deropbouw te symboliseren. Ter wijl de bondgenoten met hun vlaggen op het veld plaats nemen, klinkt uit de luidspreker de naam van Jan van Hoof. de redder van de Waalbrug. Grote groepen vor men voor de tribunes de letters Holland 19461947, terwijl andere groepen de opbouw van ons hele bedrijfsleven uitbeelden. Dat alles Ter nadere uitwerking van de beginselen, aangekondigd in de Koninklijke rede van December 1942 en in aansluiting op het staatkundig programma, als ver vat in de overeenkomst van Ling- gadjati, heeft de Nederlandse regering besloten, omstreeks de tweede helft van September van dit iaar een ronde-tafel-conferen tie bijeen te roepen van vertegen- woordigers van Suriname, de Nederlandse Antillen en Neder land, teneinde gezamenlijk over leg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeenschappelijk secretariaat in gesteld. Dezer dagen is de Ned. dele gatie, welke onderhandelingen voerde met de bezettingsautori teiten over de uitvoer van groente naar Duitsland zonder resultaat te hebben bereikt, in ons land te ruggekeerd. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat de onderhandelingen over een compensatielevering, waarbij Nederland industriegoede ren uit Duitsland zou betrekken en van hier groenten naar Duits land zouden worden geëxporteerd zouden slagen. Op het laatste ogenblik bleken de Engelsen, voor wier zone de groente voorname lijk bestemd zou zijn, daaraan niet zoveel waarde te hechten, dat het tot een overeenkomst kon komen. De Franse nationale vergade- ring^heeft Dinsdagavond het wets voorstel tot vermindering van het aantal ambtenaren in civiele dienst met 409 tegen 184 stemmen goedgekeurd. Het Fran e ambte narencorps omvat ongeveer twee millioen personen. Volgens de me uwe wet zal dit aantal met oOO.OOO verminderd worden. De communisten stemden tegen. Dinsdag heeft het Neder landse contingent op de Wereldjamboree te Mots- son de beste indruk van alle deelnemende landen ge maakt door de opvoering van het symbolische massa, spel: „Vrijheid, verdruk- kng, bevrijding en opbouw waarvan een onzer corres pondenten hiernaast ,n kort overzicht geeft. onder klanken van toepasselijke muziek. Men kan zich voorstellen welk een geestdrift bij het zien van dit spel zich van de toeschouwers meester maakte. Het mooiste was wel het vredestoneel, waarbij boe rendansen de verschillende facet ten van het verkennerswerk af wisselden. Het maakte een buiten gewoon fraaie indruk en de toe schouwende contingenten staken hun enthousiasme niet in hun plunjezak. De aftocht der spelers was een ware zegetocht. En dit alles werd gepresteerd na slechts één repetitie. Men moet wel een ere-saluut brengen aan ons kerngezond verkennersleven en aan hen, die onze jongens geleid hebben om zoiets tot stand te kunnen brengen. Intussen gaat elk onderdeel van het programma voort. Onze dan sers hebben bij het eerste grote kampvuur enorme successen ge oogst en de „Benelux-demonstra- tie" op Donderdagavond belooft heel wat te worden. Onder de kampeerders bevinden zich o.a. de bekende zeereerw. pa ter Forestier, oud-hoofdaalmoeze nier der Franse Verkenners, die ook in Vogelenzang is geweest, en twee bisschoppen van de Oosterse kerk, onder wie de bisschop van Jaffa en andere hoge geestelijke autoriteiten uit vele landen In dit verband is de op Zondag te houden intern, conferentie van kath. verkennersleiders van grote betekenis en voor onze beweging is het een grote eer, dat de Hoofd kwartier-commissaris der K. V., de heer H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, is verzocht het voorzitter schap van deze conferentie te aanvaarden. Tenslotte kunnen wij u mede delen, dat de jongens het allemaal uitstekend maken en buitenge woon in de wolken zijn. Jumboree-snap-shots. Onder: Raadsvergadering in het flirt- doekamp. Boven: 9n Indianen- verkenner. Aneta verneemt van officiële Nederlandse zijde te Batavia het volgende: Op Java en Sumatra wordt in de pas bezette streken voortdu rend tegen rondtrekkende ben den opgetreden. Er werden weer enige overtredingen geconsta teerd van de order „staakt de vijandelijkheden". Midden-Java: Ten Zuid westen van Ambarawa werd een patrouille door een bende van ongeveer 350 man aangevallen. Onze patrouille we. d beschoten met geweer- en mitrailleurvuur en vervolgens met handgranaten bestookt. De aanval werd, ook met enige verliezen onzerzijds, afgeslagen. Oost-Java: Ten Zuidwes ten van Modjokerto werd één on zer patrouilles beschoten. Zuid-Sumatra: Rondom Lahat hadden onze patrouilles hinder van sluipschutters. Op de weg naar het Westen toe bleken versperringen te zijn aangebracht. Onze patrouilles troffen bruggen vernield aan. Midden-Sum. tra: In het Padangse konden dank zij de waakzaamheid der Nederlandse troepen infiltratiepogingen wor den verijdeld, welke tot doel had den om een aanval te doen op het Nederlandse kampement Baun- gin .Een 20-tal leden der T. N. I. werd gevangen genomen. Behal ve handgranaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten onze handen, waaronder een n.ist van Indonesiërs, die wegens hun sympathie met het Neder lands bestuur ontvoerd zouden wogden Het onderzoek heeft uit gewezen. dat de aanval werd be raamd door de verantwoordelijke leiders van Fort de Koek. die 8 Augustus opdracht gaven tot deze operatie en de nodige wa pens verstrekten. Onze verliezen van 11 Augus tus bedragen: 3 gesneuvelden, 4 gewonden. Het republikeinse legercommu niqué van gisteren meldt gevech ten in de stad Garoet en om Ta- sikmalaja, beide in Zuidwest-Java gelegen op een dertig kilometer afstand van de frontlijn, welke op het moment van het bevel tot het staken der vijandelijkheden be reikt was. De Nederlandse op mars wordt door vliegtuigen en parachutisten ondersteund. Gisteravond meldde een repu blikeins legercommuniqué Neder landse aanvallen in de richting van Tasikmalaja. Volgens dit communiqué is Tjiamis bij Tasik malaja door Nederlandse troepen bezet. Er wo~den gevechten ge meld bij de Nagrek-pas, tussen Tjiamis en Tasikmalaja. Garoet werd van twje zijden aangevallen, waarbij door de Indonesiërs vol gens het republikeinse communi qué heftige tegenstand werd ge boden. Later werden gevechten in Garoef gemeld. In het kader van de Hl LTO.feest week wordt te Zwolle een tweedaags concours hippupie gehouden. Een overzicht van de parade der stermerrieën op het feestelijke HILTO-terrein De Veiligheidsraad heeft gisterenavond met acht tegen drie stemmen besloten de afgevaardigden van de republiek Indonesia toe te laten tot de besprekingen over het Neder lands-Indonesisch conflict. Tegen stemden evenals de vorige maal Groot Brittannië, België en Frankrijk. Voordat dit besluit werd geno men heeft de Ned. ambassadeur, mr. Van Klef fens, met klem deze toelating bestreden op grond van het feit, dat de republiek geen souvereine staat is. Bij de aanvang van de zitting diende de vertegenwoordiger van Polen het voorstel in de Indone sische vertegenwoordigers bjah- rir Agoes Salim en Tambo (die op de publieke tribune de debat ten volgden) uit te nodigen aan de besprekingen deel te nemen. De voorz. wees er op, dat volgens het handvest iedere staat, dip partij is in een geschil, tot de bespreking van dit geschil moet worden uit genodigd, indien genoemde staat geen lid van de V. N. is. „De vraag is daarom: is de Indonesische re publiek een staat of niet?" De ge loofsbrieven, aldus de voorzitter* waren nog niet door het secreta riaat van de V. N. ontvangen. Gromyko, de sovjetvertegen woordiger viel het Poolse voor stel bij, dat door mr. Van Klof- fens ten scherpste werd best»-e- den'Hil betoogde, dat Nederland slechts het de fsicto-gezae* van de republiek had erkend, maar nimmer dat de jure. En dat ook de republiek zichzelf tot dusver geen souvereiniteit had aange matigd en dus naar haar eigen oordeel geen staat genoemd kan worden illustreerde hij met een aanhaling uit een schrijven van Soekarno aan de Amerikaanse regering d.d. 10 Juli, waarin wordt verklaard: „De Indonesi sche regering erkent, dat Neder land tijdens de overgangsperiode de souvereiniteit en het uiteinde lijk gezag in Indonesië zal be houden". „Men kan niet behouden, aldus mr. Van Kleffens, wat men eerder met bezeten heeft". „Zelfs indien de republiek Linggadjati ver werpt, dan moet Nederland nog geacht worden het gezag te be zitten." De Ned. ambassadeur voegde hieraan toe, dat de souvereiniteit an een land volgens het inter- recIlt gebaseerd is op j elementaire voor waarden Gezag van de regering, publiek enfe^ -aan gezilg is de re" nl ir-uf t ln staat haar ver plichtingen na te komen). fjl' welomschreven territo- (de Indonesische republiek unionistische tenden- r.ver rii reeft eaar het gezag over de gehele archipel). Pe onderdanen van een sou- yereme staat mogen niet tege lijkertijd onderdanen van een an dere staat zijn (de meerderheid van de bewoners der republiek T g0ed' dat zij ban- Z'®1'dra^en, welke de repu- b j u andere staten gesloten had bewezen zeer weinig. „Dit zijn nog slechts zuiver juridische kwesties, doch ik zal nog ruim schoots gelegenheid hebben over de menselijke zijde van dit pro bleem te spreken". Ook betoogde mr. v. Kleffens, dat indien de republiek tot de bespre king van de kweatfe zou worden toegelaten, dit een precedent "Was voor de toelating van elke staat, die zichzelf als zodanig had opge worpen. De Voor-Indische afgevaardigde B. R. Sen verklaarde, dat de Vei ligheidsraad zich bezig moest hfniden met de vraag, of de repu bliek internationaal rechtelijk werd erkend. Hg betoogde, dat 't handvest staten zonder volledige souvereiniteit erkende. De uit spraak, dht de republiek niet in staat was haar verplichtingen na te komen, was .volgens hem een eenzijdige verklaring van de Ne derlanders. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, verklaar de, dat Groot Britannic de souvereiniteit van de republiek niet erkende en daarom haar toelating tot de besprekingen niet kon steunen. Ook Columbia en België weiger den het republikeinse verzoek te ondersteunen. De Australische afgevaardigde, kolonel William Hodgson, betoog de, dat niemand beweerd heeft, dat de Indonesische republiek een goöv-ereine staat. was. Wel was naar voren gebracht, dat de repu bliek als zodanig door het inter nationale recht Werd erkend. De Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson, verklaarde, dat de Verenigde Staten de toe lating van de republiek tot de Veiligheidsraad ondersteunen, ofschoon de Verenigde Staten dit niet beschouwden als een indirecte erkenning van de souvereiniteit van de republiek. Amerika behoudt zich z\jn standpunt in deze kwestie voor. Na het besluit tot toelating van de republikeinse vertegenwoordi gers maakte Van Kleffens bezwa ren, daj Sjahrir ambassadeur zou worden genoemd en behield voor de vertegenwoordigers van Oost- HOOFDA AL MOEZENIFR H. VAN STRAELEN tot Geheim Kamerheer benoemd Gisteren hebben de secretaris sen van het Aartsbisdom, de hoogeerw. heren dr. J. A. Geer- dink en Th. W. van Luenen, te Voorburg een bezoek gebracht aan kolonel H. J. J. M. van strae" len, hoofdaalmoezenier van nel Ned. leger, en hem medegedeeld, dat het Z. H. Paus Pius XII had behaagd hem met ingang van 22 April 1947 te benoemen tot Ge heim Kamerheer van Z. H. De hoofdaalmoezenier vierde zijn verjaardag en deze hoge onderscheiding werd hem bekend gemaakt juist op het moment, dat zijn moeder hem kwam com plimenteren. bttoang Modjo* LIJN VAN DE VOORSTE NEDERLANDSE POSITIES El VOLGENS DE OFFICIËLE GEGEVENS DEMARCATIE LIJN SPOORLIJNEN BALI Indonesië en West-Borneo het recht vooreveneens gehoord te worden. De besprekingen werden ten slotte tot hedenavond 8 uur Ned. tijd verdaagd. De vertegenwoor digers van de republiek zullen dan aan het debat deelnemen. Een commissie van onderzoek Naar Aneta nader meldt, b~eft Australië een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een commissie, die na onderzoek ter plaatse aan de Veiligheidsraad verslag zal uit brengen over de toestand in In donesië. De motie noemt geen bepaald aantal voor de leden dezer commissie noch tot welke netio- naliteit zij zouden moeten behoren. Zo dikwijls is de wens geuit de FTinsesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hun Ouders ten volle wordt begrepen. Telkens wordt geprobeerd onze prin sesjes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag elk pleizier be derft. Van elk kind, ook van een prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te worden. Gisteren hadden de prinses jes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan gemaakt. Zij wilden in Katwijk Ln zee gaan zwemmen, een fort bou wen en picniccen op 't strand. Zo gebeurde het ook. Aanvan kelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote badgas- tenfamilie, totdat elk pleizier totaal bedorven werd door het hinderlijk gedrag van het pu bliek. Hulpvaardige. badgasten verzochten de mensen rus tig niet te blijven staan en trachtten door spel de aandacht af te leiden. Toen dit niet hielp, vroeg H. K. H. Prinses Juliana de mensen persoonlijk, ter wille van haar kinderen door te willen lopen. Doch zelfs toen luisterde men niet. Het publiek drong op, de prin sesjes in het water nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze ma nier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat H. K. H. prinses Beatrix de ver zuchting slaakte: „YVij kunnen ook nooit eens een prettige vacantiedag heb ben." Is dat nu nodig? Kan men niet meehelpen een zo begrij pelijke wens te vervullen? De Prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de prinsesjes met hun ouders in huis ten Bosch. Het Prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinsesjes in het publiek te brengen. Echter, van de wijze waarop men tpont begrip te hebben voor de vurige wens van de Prinselijke ouders hun kinde ren ter wille van hen zelf, met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Dinsdag is het K.L.M.-toestel „Paramaribo" uit Batavia ver trokken met alle achterstallige post voor Nederland en zestien passagiers aan boord. Heden ver trekt wederom een vliegtuig naar Nederland. Volgens Antara hebben Indo nesische republikeinen, in ant woord op het Amerikaanse aan bod tot bemiddeling in het geschil met de Nederlanders, de regering der Ver. Staten medegedeeld, dat zjj niet van plan zijn hun verzoek aan de Ve'ligheidsraad voor inter nationale arbitrage te wijzigen. De republikeinen zeiden voorts, dat zij de aanvaarding van het aanbod van Australië om deel te nemen aan de bemiddeling van de Veiligheidsraad, niet zouden an nuleren. In het republikeinse antwoord werd overigens opnieuw waarde ring tot uitdrukking gebracht voor het Amerikaanse aanbod en gezegd, dat de republikeinse wens voor een internationale arbitrage commissie geen verwerping van het Amerikaanse aanbod inhield. Plebaan Mgr F. B. J. M. Filbry, proost van het kapittel van het bisdom Haarlem, pastoor van de St. Bavo te Haarlem, die 15 Augustus *zijn 40-jarig pries, terfcest viert voor het tijdvak van 17 Aug. tot en met 30 Aug. 1947 Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709. K 01 Brood: 800 gram brood. K 02 Brood: 400 gram brood. K 01 Boter: 125 gram boter. K 02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. K03 Boter: 250 gram margarine of 250 gram vet. K 01 Melk: 4 liter melk. K 03, K 05 Melk: 7 liter melk. K 01 Vlees: 100 gram vlees. K 02 Vlees: 200 gram vlees. K 01 Algemeen: 120 gram spijsolie. K 01 Diversen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. K 02 Diversen: 1 ei. K 03 Diversen: 750 gram suiker boterhamstrooisel enz oi I0UU gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. K 04 Diversen: 125 gram koffie. K 05 Diversen: 50 gram thee. K 06 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bermd). K 07 Diversen: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. K08 Diversen: zeep. 250 gram zachte fC 08 Reserve: 1600 gram brood. 06 Eve: 800 gram brood. Bonkaarten Kd, Ke 709. K11'Brood: 800 gram brood. Kil Boter: 250 gram boter. K 12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. K 13, K 15 Melk: 12 liter melk. K11, K12 Vlees: 100 gram vlees. K01 Algemeen: 120 gram spijsolie. K11 Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. K 12 Diversen: 1 ei. K 13. K 14 Diversen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk K 15 Diversen: 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep. K16 Diversen: 250 gram zachte zeep. K17 Diversen: 500 gram bananen (voormlevering). K 13 Reserve: 800 gram brood. K14 Reserve: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid). K 16 Reserve: 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid). K 17 Reserve: 250 gram zachte zeep Bonkaarten Ma, Mb. Mc, Md, Me, Mf, Mg 709. K21 Brood: 800 gram brood. K 21 Boter: 250 gram boter. K 22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. K 21 Melk: 5 liter melk. K 21 Vlees: 300 gram vlees. K 22 Vlees: 100 gram vlees. K 21 Eieren: 5 eieren. K 21 Kaas: 200 gram kaas. K 21 Suiker: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Versnaperingenkaarten enz. Qb, Qc 707. K 33 Versnaperingen: 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. K36 Versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag a.s. mag worden ge kocht. De bonnen voor spijsolie zijn geldig t/m 13 September a.s. De voorinleveringsbon voor ba nanen moet uiterlijk op 23 Augus tus bij een detaillist worden in geleverd. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin zal voor alle leeftijdsgroepen een ex tra bon voor 100 gram versnape ringen worden aangewezen Deze bon geeft ook recht op het naar kprZe.faa9nnn°Pen Van 100 grmn sui ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene extra verstrekking zullen voor de vie- tóewiïriri deze ,da® geen bijzondere jzingen kunnen geschieden. Gedurende de zomermaanden is eens per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd, waarbij de bonaanwijzing van de artike len, die anders in de tweede week van elke veertiendaagse pe riode plaats had, een week werd vervroegd. Na 30 Aug. worden de bon nen weer wekelijks aangewe zen, waarbij dan o.m. de suiker bon in de tweede week van elke veertiendaagse periode uitkomt. De eerstvolgende suikerbon na de aanwijzing van deze week komt dus op 4 September. In het distributieschema zou de suiker bon van deze week recht geven op 500 gram en die van 4 Septem ber op 750 gram voor personen van 5 jaar en ouder. Teneinde de suikervoorziening te vergemakkelijken, is deze week een bon bekend gemaakt, rechtgevend op 750 gram in plaats van 500 gram suiker. Op 4 September wordt een bon bekend gemaakt, rechtgevend op 500 gram in plaats van 750 gram suiker. Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar worden deze week en op 4 September bonnen geldig verklaard voor 500 gram suiker. Degene, die op de voor 50 gr. korstloze kaas aangewezen bon nen „J02 diversen" en „J12 diversen" nog geen korstloze kaas heeft kunnen krijgen, kan thans op deze bonnen, 50 gram gewone kaas kopen. De bonnen zijn na Zaterdag a.s. niet meer geldig. In verband met de vleesvoor ziening en de noodtoestand m 't slagersbedrijf, dat thans zwaar onderbezet is doordat slechts een derde van de voor-oorlogse omzet kan worden bereikt, ach ten de Alg. Ned. slagershond en de R. K. bond van slagerspa- troons de volgende maatregelen nodig: le. dat op de markt een juiste classificatie van runderen plaats vindt, zodat de slager ontvangt datgene, waarop hij recht heeft: 2e. dat huisslachtingen belang rijk worden beperkt en daarbij voorkomende excessen worden beteugeld 3e. dat elkeen, aan wie een huisslachting is toegestaan, wordt verplicht om een even zwaar varken, als hij zelf slacht, aan de normale distributie te leveren ten bate van de gehele bevolking; 4e. dat de zWartslachting op Intensieve wijze wordt tegenge gaan; 5e. dat de regering met alle ten dienste staande middelen streelt naar verhoging van het vleos- rantsoen, én 6e. dat de regering onmiddellijk hulp verleent aan het ondergaand slagersbedrijf, bijvoorbeeld door een redelijke regeringstoeslag naar verhouding van de omzet. Hunnerzijds overwegen, de ge organiseerde slagers een plan óm de distributie van vlees weer ef ficient te maken. Bij de in de Betuwe gehouden verkoping van fruit op het hout werden lagere prijzen gegeven dan werd verwacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laatste weken door de droogte zeer hard achter uit gegaan en sterk in kwaliteit gedaald, hier en daar is hagel- schade zichtbaar maar ook zon nebrand heeft veel van de goede verwachtingen de bodem ingesla gen. Vandaar dat zeer veel kroet verwacht wordt hetgeen de prij zen in sterke mate drukte. Het grootste gewas in Eist be- somde 5550, voor goede goud- reinetten schat men 19 a 21 ct. pér kilo, voor andere soorten 10 a 16 ct. per kilo op het hout. Binnen afzienbare tijd zullen we het spoorweg personeel misschien in een ander uniform zien ver schijnen De directie der N. S. heeft namelijk een commissie be noemd, welke rapport moet uit brengen over de mogelijkheid van een dergelijke verandering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1