Geestelijk Concentratiekamp DE KERK IN JAPAN Republiek wil een plebisciet Pluimveestapel verdubbeld sinds de bevrijding President der Republiek in Jamboree-stad DE KRONKELPADEN DER SOVJET-POLITIEK DE EGYPTISCHE KWESTIE ZON OP DE PUINEN YAN EEN OUDE ABDU Koningin zendt gelukwens aan bevolking van „Holland Juwelendiefstal in een vliegtuig De vruchten der verkenners- beweging DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Luchtpost Indië hervat J 69ste JAARGANG DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 No. 20391 ALLE GODSDIENST WEG Hoopvolle verwachtingen K.L.Mweer te Colombo LEUSDERHEIDE BLIJFT NOG BRUIN BERICHT „De bevolking verlangt bevrijd te worden"! IN ZES MAANDEN 90 MILL. EIEREN UITGEVOERD. ONDERWIJZERS UIT MILITAIRE DIENST CADOGAN BEPLEIT BRITSE ZIENSWIJZE STEENKOOL VOOR KOFFIE Militair smokkelde per lokomotief DE BEWAKING DER DUITSE GRENS Geweldig pionierswerk is verricht Voor een half millioen verdwenen VORDERING VAN WOONRUIMTE Met 1 September in werking HET MONASTERIUM CLARIFONTIS BOMAANSLAG IN OOSTENRIJK DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tat 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Wij hebben er hier ter plaatse meerdere malen op gewezen, dat samenwerking met de re.S.ering Moskou op dezelfde moeilijkheden stuit als destijds de samenwer king met het Hitlerbewind bood. Er is geen „equality of moral standards", geen overeenstem ming ten aanzien van de morele en rechtsbegrippen. Wjj zagen onlangs het Moskous bewind gequalificeerd als rood fascisme. Dat deze benaming ver diend is werd voor enkele maan den nog eens duidelijk aange toond door het boek van Budenz: „This is my story". Budenz is vele jaren een leidende persoon lijkheid geweest in de Ameri kaanse vakbeweging. Hij was van 'huis uit katholiek en gevoelde zich aangetrokken tot het com munisme; hij hoopte een ver zoening in samenwerking van de katholieken met de communisten te kunnen bereiken. In 1935 trad hij toe tot de communistische partij; hij werd hoofdredacteur van het blad der partq „The Daily Worker" en nam in die hoedanigheid deel aan alle geheime beraadslagingen van de leiders der partij. De ervarin gen door hem opgedaan deden hem besluiten in 1945 de com munistische partij te verlaten. Het was hem duidelijk geworden, dat samenwerking met haar voor katholieken niet mogelijk is. Zijn ervaringen heeft hij geboekstaafd in bovenbedoeld boek, dat slechts in enkele exemplaren hier te lande verkrijgbaar is. Wij zullen er daarom enkele van de meest be langrijke mededelingen uit over nemen. Budenz schrijft, dat het eerste vereiste voor een communist is, te begrijpen, dat hij sovjet-Rus land dient en geen ander land en geen ander belang. Het zal hem nooit geoorloofd zjjn, enig woord van voorbehoud of critiek op de sovjet-regering, haar leiders of dezer beslissingen te uiten. De Partij wordt gecontroleerd door een uitgebreide, streng gediscipli- neerde organisatie van agenten van de Komintern, die nog be staat, al is zij zogenaamd offi cieel ontbonden op 15 Mei 1943. Met de geheime politie heeft hij zelf uitvoerig het doen en laten van partijleden gecontroleerd en gegevens daarover verzameld. Be doelde politie staat in direct con tact met Moskou en krijgt telkens van speciaal daarvoor gezonden agenten haar instructies. Budenz noemt de communistische partij een geestelijk concentratiekamp en heeft vele jaren het gevoel ge had, dat hij een geestelijke dwangbuis droeg. Ten aanzien van de buiten landse politiek van de sovjet regering, wier kronkelpaden voor den gewonen mens, die nog ge looft aan eerlijkheid en goede trouw, niet altijd gemakkelijk te volgen zijn, doet Budenz merk waardige mededelingen. Wij ken den reeds het vooroorlogse be ginsel daarvan, geformuleerd in deze woorden: „Ons doel is om alle belangenconflicten tussen kapitalistische staten uit te bui ten. Deze conflicten bestaan tus sen Engeland en de Ver. Staten, tussen Duitsland en Frankrijk, tussen Frankrijk en Engeland, tussen Frankrijk en Italië, tussen Duitsland en Italië". Hitler deed steeds, zoals men zich herinnert, verwoede aanval len in zijn redevoeringen op het communisme en Moskou deed hetzelfde op het nazibewind. Dat belette echter niet, dat in Sep tember 1939 Hitler en Stalin el kaar in de armen vielen en het aanvalsverdrag tegen Polen slo ten, waardoor Hitier meende ge rust den aanval tegen Polen te kunnen beginnen. De verant woordelijkheid voor den oorlog rust daarom op beide staatslie den; beiden vielen Polen aan en de Sovjet-Unie moet daarom dan ook volgens de art. 53 en 107 van het Charter der Ver. Naties als vijandelijke staat beschouwd wor den, al ziet mén dit gaarne over het hoofd, als de Russische ge delegeerde zich verzet tegen de toelating van Ierland en Portu gal die Moskou niet beheersen kan. Toen Hitler in zjjn verdwa zing Rusland aanviel kwam er natuurlijk samenwerking tussen de Ver. Staten, Engeland en Rus land. Eerstgenoemd land yooral steunde op onbekrompen wijze de sovjet-regering met wapenen van allerlei aard en ammunitie, zon der welke hulp de Russische le gers niettegenstaande hun grote dapperheid den strijd tegen Hit- Iers horden niet hadden kunnen Wnnen. Maar tijdens dit bond genootschap kregen de Ameri kaanse communisten opdracht om er voor te werken, dat de be trekkingen van de Ver. Staten met Zuid-Amerika gespannen zouden worden, omdat Zuid- Amerika is te beschouwen als het zachte onderlijf van de Ver. Staten, dat kan worden geopend door een rood Spanje. Het com munistisch belang in Spanje komt hierdoor in een nieuw licht en evenzeer de goede verhouding van de Ver. Staten met Franco- Spanje, al hebben zij dan ook ten gevolge van de campagne der rode fascisten in de Ver. Naties hun ambassadeur in Madrid teruggeroepen. Franco zit na_ de stemming van het begin van Juli vaster dan ooit op den regerings zetel. Men moet erkennen, dat de regering te Moskou een vèrvoor- uitziende politiek voert, waarvoor zeker de beruchte Machiavelli be wondering zoude hebben gehad. Een ander voorbeeld van deze vooruitziende politiek is zeker ook de mededeling, die Budenz reeds in 1943 van een agent uit Moskou ontving, dat een r0°a Polen zoude worden in het 'evea geroepen als een basis voor den gordel van Slavische staten en als een stormram voor de ver overing van Europa. Als men daarbij rekening houdt met oe verklaring van Manouilsky <=e- durende het zeventiende congres der comm. partij, dat Lenin de arbeiders in Rusland gevoerd heeft tot de October-revolutie en dat Stalin Lenin's pad volgend, hen zal leiden tot de overwinning over de gehele wereld, dan kan men begrijpen, dat men met grote zorg de politiek van Moskou volgt. Dat de Sovjet-regering autori tair gezag uitoefent is nog on langs weer gebleken, toen Tsje- choslowakije na de uitnodiging om deel te nemen aan de confe rentie te Parijs voor de bespre king van het plan-Marshall te hebben aangenomen, op het bevel van Moskou zich terug moest trekken. Ook hier volkomen over eenkomst met Hitler's optreden tegenover dit land in 1938. Rood fascisme, zowel in de verhoudin gen met het buitenland als in het eigen land! De logische conclusie hiervan is de opvatting, meerdere malen aan Budenz kenbaar ge maakt; De Sovjet-regering en haar agenten zijn voornemens alle godsdienst weg te vagen door dwang als het nodig is en strijd tegen de Katholieke Kerk is het eerste doel. Budenz voegt hieraan toe, dat hij door zijn studie van het Leninisme en zijn kennis van het totalitairisme, dat al lang had kunnen inzien. O. VAN NISPEN TOT SEVEN AER. Gisteren vertrok de hoogeervo. pater Ch. Don ker C.ss.R., provinciaal van de Nederlandse provincie der Redemptoristenviior een i'isita tiereis in Brazilië naar Rio de Janeiro, gezelschap van pater Luc. Veegen C.ss.R., die naar zijn standplaats terugkeert. in Pater V. M. Egli O.P., mis sionaris in Japan, heeft goede verwachtingen voor de toe komst van het katholicisme in Japan, nu er, na de nederlaag, op geestelijk terrein een zo radi cale verandering plaats greep. Een atoombom op geestelijk gebied noemde hij de verkla ring van de keizer, dat het „verkeerd was, hem als een godheid te beschouwen". 'Poen enige jaren eerder pater Sauer- born in een preek datzelfde zeide, werd hjj in de gevange nis geworpen. Massabekeringen zullen voor- lopig wel niet aan de orde komen, aldus pater Egli, maar een gesta dige vooruitgang der Kerk valt zeer zeker te voorzien. Nu cie vrees voor keizer en staat is ver dwenen, zullen niet alleen de ar men, doch ook de functionarissen en de leden van de adel zich eer der bekeren. Men kan zelfs met vertrouwen bidden voor de beke ring van de keizerlijke familie; de keizer heeft de katholieke ad miraal Yamamoto als professor voor Frans gehad en is ongetwij. feld op de hoogte van de katho lieke leer, terwijl de keizerin sinds het eind van de oorlog geregeld bezoeken brengt aan de Japanse religiéuzen, die de naam Aishm- kaï dragen cn een klooster in de buurt van Yokohama hebben. Volgens P. Egli heeft het Chris, tendom veel te danken aan gene raal Mc. Arthur, die zich bij de meeste Japanners bemind wist te maken en beschouwd wordt als vertegenwoordiger van een chris telijke natie. De voornaamste factor is echter dat de tweedui zend-jarige shintoïstische wereld beschouwing in verval raakt, sinds een eind is gemaakt aan het geloof in 's keizers godheid en Japans suprematie in de we reld. Er is behoefte aan een spe ciaal apostolaat onder de Japan se intellectuelen, die sinds "het einde der 19e eeuw door te mate rialistisch ingestelde professoren werden onderwezen. Er zijn ook tijdschriften en boeken van eer ste rang voor hen nodig. De Ja- rt—«„„„s l;JUC111JR.ueu- panse Dominicanessen hebben wenselijk maken deze „operatie- z:cr, r,lt apostolaat als taak ge- heidebrand" nog een weekje op te steId- schorten. Van officiële zijde te 's Gra- venhage vernamen wij gister avond, dat de luchtverbinding met Batavia via Colombo reeds nu weer zal worden hervat. De Britse ambassade deelde intussen mede, gisteren om streeks 16 uur een bericht te hebben ontvangen, dat K.L.M.- vliegtuigen wederom op Cey lon mogen landen. De K.L.M. wist dit te bevesti gen. In aansluiting aan boven staande mededelingen, verna men wij van de K.L.M., dat de luchtpostdienst naar Indië hervat is. Voor de tweede maal is het af branden van een gedeelte van de Leusderheide ten Zuiden van Amersfoort uitgesteld. Het is dit maal niet de regen, die een spaak in het wiel steekt, maar enige technische moeilijkheden, die. het In verband met het feest van Maria ten Hemel opneming, zal onze courant morgenavond niet verschijnen. DE DIRECTIE. De opbouw van de grote Land- en Tuinbouwtentoonstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der llollandsche Maat schappij van Landbouw van 2—6 en van 8—12 September in de Houtrusthallen te s-Gravenhage De republiek Indonesië drong er vanmorgen in een verklaring, welke werd voorgelezen voor ra dio Djokjakarta, bij de Veilig heidsraad op aan een plebisciet te houden onder de bevolking van Indonesië ter oplossing van het geschil tussen de Nederlanders en de republiek. Men verwacht dan ook, aldus U. P., dat Sjahrir een verzoek tot het houden van een plebisciet zal doen wanneer hij bij de volgende zitting van de Veiligheidsraad zijn plaats aan de conferentietafel zal inne men. Bovenbedoelde verklaring zeide o.m.: „De republiek verheugt zich in de volledige steun van net grootste deel van het Indonesi sche volk. Zij wenst er de aan dacht op te vestigen, dat, of schoon in verschillende delen van Indonesië het Nederlandse bezet tingsleger er in slaagt het Ne derlandse bewind op te richten of te handhaven, de overwegende In een algemene vergadering van de Ned. pluimvee-federatie, welke te Utrecht is gehouden, heeft de wnd. voorzitter, de heer Koning, enige cijfers gegeven over de stand van onze pluimvee teelt. De kippenstapel, die in 1945 circa 3 millioen dieren telde, is volgens de inventarisatie-cijfers van Dec. j.l., uitgegroeid tot een grootte van 7% millioen dieren. Uit de cijfers betreffende de export bleek, dat in 1933 werden uitgevoerd 700 millioen eieren en in 1939 (het topjaar) 1377 mil lioen stuks, waarvan 895 millioen naar Engeland en 408 millioen naar Duitsland. In 1946 werden echtei slechts 10 millioen eieren geëxporteerd. De totale uitvoer van 1 Jan. t.m. 31 Juli 1947 bedroeg cir ca 90 millioen eieren, terwijl bovendien ln de koelhuizen on geveer 60 millioen eieren zijn opgeslagen, die ook wel gro tendeels voor de export be stemd zullen worden. De uitvoer naar Engeland is eerst in Juli begonnen. Van België heeft men goede verwachtingen, vooral ook in ver band met de a.s. economische unie. Frankrijk begint belangstel ling te tonen. Er is sprake van, dat de invoerrechten op eieren daar zullen worden verlaagd. Wij zullen echter bedacht moeten zijn op een rationele productie. Daarvoor zijn naast de nodige vakkennis een productieve, ge zonde pluimveestapel en doelma tige voedermethoden nodig. Hier ugt nog een nuttig arbeidster rein, zowel voor de overheid als voor de particuliere instanties. In dit verband denkt men aan maatregelen tot verbetering van de pluimveestapel en de even- tuële stichting van een afzonder lijke gezondheidsdienst voor pluimvee. „•pvnelens van ontevredenheid, lelfs van gewapende opstand, be- wijzen dat de bevolking van deze fSdtnworden wn een bewind; dat haar is opgelegd met kracht duidelijk maken welke zijde in het geschil de keuze desv°lks 18 „Het is in strijd met^de aard van het Nederlands-Indonesisch geschil, wanneer groepen'. andere delen van Indonesië - ten de republiek vertegenwoordi gen (West-Borneo en Oof'ln.^'. nesië) wordt toegestaan de zijuy der Nederlanders in het geschil te kiezen als tegenstanders van de republiek. Deze staten verte genwoordigen niet de bevolking van deze gebieden en de repu bliek zal ten hevigste proteste ren, wanneer deze „vertegen woordigers" wordt toegestaan deel te nemen aan de besprekin- »e" in de Veiligheidsraad." Tenslotte werd verklaard: ,.D® republiek wil er nog eens op wij zen, dat ter bereiking van een du rende vrede, het noodzakelijk is, dat de Ned. strijdkrachten wor den teruggetrokken van republi keins gebied ten minste tot ach- 1946"6 demarcatieliJn van 14 Oct. De mogelijkheid voor zich ln militaire dienst bevindende on derwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren is uit gebreid. Thans komt nl. een aantal on derwijzers, geb. in 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwilli ge verbintenis hebben aangegaan voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de onder-officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunngn, indien zij naar het onderwijs terugkeren, een daartoe strekkend verzoek tot de minister richten onder overlegging van een verklaring, afgegeven aoor het schoolbestuur waaruit blijkt, dat zij bij het on derwijs zullen terugkeren, zodra aan hen groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillige dienstverband zal zijn verleend. In de Veiligheidsraad is giste ren de discussie over de klacht van Egypte voortgezet. Sir Alexander Cadogan, de Britse af- gevaardigdè, verklaarde, dat de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, schijnt te denken, dat 19e eeuws imperialisme en fascisme hetzelfde is. Toen de Engelsen in Egypte kwamen; troffen zij daar een ondoelmatig despotisme aan, een slavernij, een karakteristieke eigenschap van het nazisme. Thans bestaan deze dingen niet meer en heersen er orde en recht. Op grond van de bepalingen van het handvest, aldus Cadogan, moet de eis van Egypte worden afge wezen. Het verdrag van 1936 is geldig en vormt geen gevaar voor Qe veiligheid, tenzij Egypte zelf ^?.n.gevaar schept door zijn ver plichtingen niet na te komen. v,=1 ritse regering gaat er ge- accoord, dat werkelijke freschülen over de uitvoering en van ?olopretatle van het verdrag nr k in overeenstemming met l„t? m!ren van het handvest moeten worden opgelost. Alexander wees de „insinu- nï da/u? Nokrasji van de hand, hiiifön ugdand de Soedanezen toiknmaf6 b.est>rekingen over hun hotnhiïf bonden en hun zelf beschikkingsrecht op de lange baan wenst te schuiven. De Engel dat de I" Jetracht te bewijzen, tot de ,,S°ffan' in tegenstelling tot de verklaringen van Egypte, In Nijmegen hielden C.C.D.- ambtenaren in samenwerking" met de spoorwegrecherche op het sta tions-emplacement een militair aan, die met koffie en levensmid delen op een Duitse locomotief trachtte mee te rijden. Hij be kende reeds meermalen op een dergelijke manier koffie en andere artikelen na'ar Duitsland te heb ben gesmokkeld. In beslag geno men werden 19 kg. koffie, 34 bril len en een aantal thermometers. Ook in de rekken der spoorrijtui- gen werd een intensieve controle gehouden. Deze smokkel vindt vaak zijn oorsprong in de ter plaatse aan wezige winkels. Bij een winkelier werd o.a. een grote doos met levensmiddelen, kennelijk bestemd voor de smokkelhandel, in beslag genomen. Een andere winkelier had sinds Januari j.l. 280 kg. kof fie meer van zijn leveranciers op toewijzingen betrokken, aan waarop de aan hem uitgereikte recht geven. De andere toewijzin gen had hij van onbekenden ont vangen. Een. actie van de C.C.D. te fbinxperlo Wees uit. dat koffie ge ruild werd tegen steenkool uit Duitsland. tuet door geografische ligging, ras, taal en economie onverbreke lijk met Egypte verbonden is. Als het volk van de Soedan algehele zelfstandigheid mocht wensen, is er geen enkele reden zulks in de weg te staan, aldus Cadogan. In de Kamer heeft Nokrasji on langs nog gezegd, dat de Soeda nezen voor altijd met Egypte zijn verbonden, onverschillig of zij zulks wensen of niet. Cadogan gaf vervolgens een overzicht van hetgeen Engeland in het belang van de Soedanezen heeft verricht. Over de rol van Egypte in de laatste wereldoorlog zeide Sir Alexander, dat het naar zijn me ning het verdrag van 1936 en met Egypte's loyaliteit tegenover de geallieerde zaak was, dat m de eerste plaats tot de geallieerde overwinning in het midden-Oosten heeft bijgedragen. Op grond van een besluit van de geallieerde bestuursraad te Berlijn zal de controle aan de Duitse grenzen niet langer worden uitgeoefend door de geallieerde militaire autoriteiten. In de Britse zóne is thans een civiele dienst, de „Frontier controle service", verantwoordelijk voor de contröle Op bepaalde punten aan de Bel gisch-Duitse grens berust de be waking in handen van Belgisch personeel onder leiding van de Britse civiele dienst. 155 Ter gelegenheid van de overhandiging van het geschenk der Ned. regering aan The Netherlands Museum" van Holland Michigan, welke gisteren aldaar plaats had, heeft jhr. O. Reuchlin, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister een boodschap van H. M. de Koningin aan de stad Holland Michiganvoorgelezen. Het geschenk, bestaande uit een groot aantal oud-Hollandse gebruiksvoorwerpen, is bijeengebracht door de Rijksadviseur voor de musea, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. Jhr. Reuchlin deed voorlezing van de boodschap, omdat mr. Van Kleffens door de bijeenkomst van de Veilig heidsraad verhinderd was. De Kon. boodschap begint aldus: „Het is met oprechte vreugde, dat Ik en Mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een gemeenschap, die honderd jaar geleden gesticht werd door' de moed, het beleid en de trouw van een kleine groep mannen en vrou wen uit Nederland en die thans als bloeiende Amerikaanse stad met trots en eer de naam Holland draagt". De Koningin zegt dan, dat Haar kinderen de prettigste herin neringen bewaren van het bezoek dat Zij in Juni 1941 aan Holland hebben gebracht, bij welke gele genheid H.K.H. Prinses Julana het Ere-doctoraat in de Rechten werd verleend. „De uitnodiging om het eeuw feest in Holland te bezoe ken, aldus H. M., heeft Mij diep getroffen en Ik betreur ten zeerste, dat zaken van groot belang Mij hebben verhinderd de uitnodiging te aanvaarden. Ik heb Mijn ambassadeur verzocht Mijn gevoelens voor U kenbaar te ma ken in een bijzondere boodschap, tevens gelukwens. Het zijn ge voelens van diepe eerbied voor het gewetensvolle en moedige werk van opbouw en vooruitgang, dat uw voorouders en gijzelf ge durende deze historische eeuw hebt gewrocht. Gevoelens van dankbaarheid jegens de Godde- De Amsterdamse recherche is naarstig aan het zoeken naar de dader of daders van een Sr0Je juwelendiefstal, die in een K. L. M. vliegtuig op het traject Amster damKarachi op 2 Juli j.l. ge pleegd moet zijn. Het gaat hier om een zending juwelen ter waarde van een half millioen gulden. De zending was afkomstig van een juwèlier uit België, die voor het vervoer uaar Karachi wilde gebruik maken van de K. L. M.- lijn naar voornoemde stad. Van België werd de zending aangete kend naar Amsterdam verzonden, waar zij „In goede welstand aan kwam". Ook op. Schiphol was alles nog in orde. Bij aankomst in Ka rachi bleek echter de zak met ju welen opengesneden te zijn, ter wijl de kostbare inhoud verdwe nen was. Men kon geen enkele aanwijzing vinden, wie de dader van deze opzienbarende diefstal was. De recherche heeft haar colle ga's in het buitenland in de arm genomen en gezamenlijk is men nu druk doende uit te vissen, op welk deel van het traject de ju welen gestolen kunnen zijn. Men vreest, dat een complot van lucht- piraten de diefstal op uitersj ge raffineerde wijze voorbereid heeft. Ook in Amsterdam zelf spoort men naar een aanwijzing. Tot nu toe echter zonder resultaat. Van K.L.M.-zijde verklaart men over het geval, dat op 30 Juli j.l. met het K.L.M.-toestel uit Praag op Schiphol een postzak aan kwam, o.a. bevattende ruwe dia mant. De inhoud van de postzak was bestemd voor doorzending naar plaatsen langs de Indië-route van de K.L.M. Daartoe werd de zak, zoals met alle voor Indië be stemde luchtpost gebeurt, op 30 Juni afgegeven aan de daarvoor bestemde afdeling van de post op het Centraal Station te Amsterdam. Op 2 Juli is de post, waaronder een postzak met de diamant, aan boord gegaan van een Indië-vlieg- tuig. De postzak was verzegeld en in dezelfde toestand als waarin hij in Amsterdam werd ontvangen, afgeleverd in Karachi. Daar is later gebleken, dat de binnenzak, waarin zich de diamant had moe ten bevinden, gescheurd was en dat de diamant was verdwenen. Van de P.T.T. vernamen we, dat bij dit bedrijf nog geen bericht was binnengekomen, of de buiten zak bij aankomst in Karachi on beschadigd was. lijke Voorzienigheid, Die over de mannen en vrouwen gewaakt heeft, van wie velen hun vroeger vaderland in nooddruftige en be nauwende omstandigheden heb ben verlaten en Die dit alles zo ten goede heeft geleid, gevoelens van oprechte gemeenschap met U op deze herdenkingsdag van uw geboorte als Amerikaanse stad. Dat ook aan TTw zijde de ge voelens van verbondenheid met het land niver vaderen diep en sterk zqn, kwam op treffende wijze tot uiting in Mei 1940, toen de vijand Nederland binnenviel en het de stad Holland is geweest, die het initiatief heeft genomen om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Verenigde Staten zou geschieden onder de leiding van die grote organisaties, welker weldaden aan het land be wezen, voor immer in de herinne ring zullen voortleven". H.M. eindigt; „Mijn volk en Mijn land hebben vijf lange jaren zwaar geleden onder een meedogenloze bezetter, maar in de geestkracht en het doorzettingsvermogen, waarmee het Ned. volk onmiddel lijk na de bevrijding de wederop bouw is begonnen, herken Ik de geest, waarin Uw voorouders een eeuw geleden zulk geweldig pio nierswerk hebben verricht. Mogen Holland (Michigan) en 2e<.a>?.ere steden en gemeenten in 1 AUddenwesten, die een eeuw geleden door Nederlandse pioniers gesticht zijn, groeien en bloeien stichters"106*3 en de geest van de De minister van Binnenlandse Zaken heeft dezer dagen een rondschrijven gezonden aan de burgemeesters, waarin werd me degedeeld, dat de wet op de wo ningruimte op 30 Augustus a.s. in het Staatsblad zal verschijnen en derhalve 1 September in werking treedt. Voor 1 September zullen de ge meentebesturen nog richtlijnen ontvangen, zodat de gemeente lijke verordeningen aan de wet kunnen worden aangepast. (Van onze Brusselse correspondent) Vorige week herdacht de Nor- bertijner-abdij van Postel haar honderdjarig bestaan. Deze week, op 15, 16 en 17 Augus tus, zal de zon der feestelijk heden schijnen op wat overge- „Vindt u ook niet", zei ons kanunnik Rupp, aalmoezenier- generaal van de Jamboree, dat zo tussen 8 en 10 uur des ochtends de ganse Jamboree iets bijzonder plechtigs heeft door de christelijke stemming, welke de gehele Jamboree-atmosfeer beheerst Deze vraag, die wij onmiddellijk bevestigend konden beantwoor den, werd ons gesteld tijdens een- onderhoud, dat wii met kanunnik Rupp hadden en wij vroegen hem of hij ons ook iets kon vertellen van de vruchten van de verken TÊFSSWi was het ant- goede*' uitwerking"opn*de jbngelut felf Zij zijn werkelijk een voor beeld voor de £ebel? wat hun eigen godsdienstig leven betreft: spreekt het nog met ge noeg, dat juist zovele gidseh zich e*eroenen voelen tot het klooster leven en wat de verkenners be treft' weet U dat er in het af gelopen studiejaar op het semi narie te Issy, een der seminaries in het Parijse diocees, meer dan honderd verkenners tegelijk hun intrede deden Kanunnik Rupp zeide verder, dat hij het noodzakelijk achtte, dat de jongens zo vroeg mogelijk bij de troep komen als welpen, om daar onder leiding te komen van akela's, die tot de besten van de meisjes moeten behoren en door hun voorbeeld en door hun opvoedkundige kwaliteiten de jonge twijgen moeten buigen om ze eens tot. bloeiende takken te maken. Ook de H. Vader interesseert Zich te zeerste voor de Jamboree en een der auditeuren van de nun tiatuur te Parijs is voortdurend aanwezig. Donderdag zal de Pau selijke nuntius, Mgr. Ranconi, ook een bezoek aan de Jamboree-stad komen brengen. Woensdagochtend hebben de hoofdaalmoezenier van het Neder landse contingent, de zeereerw. heer Verhoeven en de commissaris van de Kath. verkenners, mr. Hoppener, in een conferentie voor de pers gewezen op de bijzondere betekenis van de deelneming der Katholieke verkenners. Ze bleken onder de indruk te zijn van de verschillende door de Franse Kath. verkenners georganiseerde kamp vuren, die geheel overeenkomstig het verkennerswezen waren en een stempel droegen van diep geloofs leven. De Ned. Katholieke verken ners zullen ongetwijfeld deze geest ook door geheel Nederland ver spreiden. Hoog bezoek Vandaag is het de dag van de officiële ontvangsten. De president van de republiek, de heer Vincent Auriol, vergezeld door tal van hoge persoonlijk heden, was van het presidentieel zomerverblijf te Rambouillet naar de Jamboree gekomen. Hij werd aan de ingang ontvangen door de daar opgestelde erewacht van verkenners en door generaal La- de ontvangstruimte be- cb reeds het diplomatieke S®met aan het hoofd de Pau- i nuntius. De verschillende „®Id®rs der Jamboree-diensten werden hier aan de president voor gesteld, evenals de leiders der Duitenlandse contingenten. Hierna reikte de president een aantal onderscheidingen uit aan Franse persoonlijkheden, die zich voor de Jamboree bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt. De onderscheidingen der buitenlan ders zullen later worden bekend gemaakt. Vervolgens werd de president naar de grote arena geleid, waar hij met de Marseillaise werd ont vangen. Onmiddellijk daarop ruk ten de verkenners de arena bin nen, waarop een demonstratie van het verkennerswerk aanving. Ver der voerden verschillende folklo ristische groepen nationale dansen sen uit. Onder de Franse verken ners was daarvoor een groep uit de Languedoque aangewezen, de geboortestreek van de president. De demonstraties namen een goed half uur in beslag, waarna een rondgang door de verschillen de onderkampen werd gemaakt. Het eerste bezoek gold het kamp van de verkenners Bijzondere Eisen, waar de president grote belangstelling aan de dag legde. In het kamp van de Langue doque onderhield de president zich bijzonder met de jongens uit het plaatsje Muret, de geboorteplaats van dé president. Een aardige gedachte was het, dat tijdens het bezoek van de president aan de Jamboree, het altijd aanwezige veiligheidseseorte van de president, het motoreorps van de Republikeinse garde, door een motnrcorrvs van verkenners werd vervangen. Dit is een uni cum en men mag het zeker als een eerbewijs zien aan de verken nersbeweging. bleven is van het monasterium Clarifontis of de abdij van Clairefontaine („van de helde re bron") in de omgeving van Aarlen. Aanleiding tot dje viering is de zevenhonderdste verjaardag van het overlijden van gravin Erme- sinde van Luxemburg, die deze abdij in 1216 stichtte. Ze werd ge bouwd in zuiver ogivale stijl. Al léén dames uit de adel, konden er als religieusen worden opgeno men; zjj leefden volgens de regel van Oiteaux. De eerste abdesse schijnt Beatrijs van Ohiny, dochter van graaf Louis UI van Chiny te zijn geweest. De abt van Clairvaux, was de geestelijke leider. Vrede en welvaart te doen heersen, was een der grote idealen van Ermesinde. Aan het einde van haar leven regeerde zjj over een gebied dat zich uitstrek te van de Maas tot aan de Moe zel. De bouw der abdij was nog niet geheel voltooid toen zij in 1247 het tijdelijke met het eeuwi ge, vervviselde. De Franse revolutie luidde de doodsklok over het klooster. In April 1794 werd het door de sansculotten in brand gestoken en de eigendommen nationaal bezit verklaard. De kloosterlingen moesten naar LJixemburg vluch ten. De laatste overste van Clai refontaine, was gravin Mathilde de Gerlache de Gomery, die in Januari 1834 in het kasteel van Gomery overleed. In 1874 hebben de Jesuieten 'n deel der puinen aangekocht, om er een retraitehuis te bouwen. Tijdens de werken ontdekten zij ook het stoffelijk overschot van Ermesinde en een stenen beeldje van O. L. Vrouw als Mater pul- chrae dilectionis, dat in opdracht van Ermesinde was vervaardigd. Dit beeld zal dezer dagen plech tig gekroond worden door de bis schop van Doornijk, in tegen woordigheid van bisschoppen, ab ten en tal van andere autoritei ten. Door het ontploffen van een bom welke vlak bij de spoorlijn gelegd was in de buurt van Mallnitz bij de Grosz Glockner, is een trein met verlofgangers ontspoord. Verschillende Britse soldaten liepen hierbij verwon dingen op Men vermoedt, dat Joodse ver zetslieden voor deze bomaanslag verantwoordelijk zijn. Reeds maanden geleden zijn var die zijde dreigbrieven aan het adres van de bezettingstroepen 4 vangen. ont-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1