In Maassluis wordt dag en nacht gewerkt Arie van Vliet neemt wraak Sluipschutters en branden De aalmoezeniers: onze beste kameraden Opneming van Maria ten hemel W.. B H&gy Gedurende 250 n van eerbericht I Teleurstelling over de woorden van een Cheribonse pastoor Ol£ RAR£ wereld J' Y AUG. m jg%jj s'jjsV n ;i TSra®"«v Soldatenmis met collecte lil DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 PAGINA S ZE ZEGGEN NIKS IETS WARMER BUCHENWALD- PERSONEEL gevonnist Voor 22 de doodstraf BUITENGEWONE MINISTERRAAD H. M. DE KONINGIN DE PACIFICATIE VAN O- SUMATRA Bevolking helpt Neder- landers DE FABELS VAN DJOKJA KATHOLIEKE FILM. KEURING HET WAS MISSCHIEN BETER GEWEEST....- Politieel optreden der Nederlandse troepen DE FILMOORLOG Trekking van 14 Augustus: 400 no. 3563; 200 nos. 6694 en 10995; 100 nos. 2192, 2408, 5410, 7210, 9467, 11961, 17852, 20130 20316. OOK PRONK MAG ER ZIJN DE NATION. TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN MILITAIRE ZWEM WEDSTRIJDEN in Hollywood SCHAAKRUBRIEK DE SYPHON, DIE WEIGERDE Iedere reiziger, die reist in de trein naar Hoek van Holland, ziet al van ver, dat Maassluis een stuk historie heeft, waar het trots op is. Er is geen oude stad in Nederland met zelfres pect zonder een toren of een oud gebouw in het kantwerk van een restauratie-steiger en Maassluis doet mee. Op de (weer) warme zomer- achtermiddag lieten we de moe ders met de vele kinderen met de weinige kleren nog eventjes in de zeer drukke trein naar het ver kwikkende stille strand zitten en klommen we in Maassluis .uit de electrische om te gaan zien, of de zeeslepers klaar zouden ko men voor de reis, die Vrijdag gaat beginnen. Maassluis lijkt een vriendelijke plaats, we zeggen lijken, omdat je een plaat pas na de eerste verrassing leert kennen. Het groen van een Lindelaan ver zoent de aankomende reiziger aanstonds met wat hem verder te wachten staat, terwijl de kijk, die hij van de Kippenbrug over de Haven heeft hem geheel wint. Daar staan, aan het eind van de haven, zulke croquante gebouw tjes; de huizen zijn zo hélder en de wind van Pemis en p-rlere stankverspreiders waait zo leer- Itjk een andere richting uit, dat men zijn ogen noch zijn neus ge loven kan om zoveel schilder achtigheid. Aan de andere kant van de Kippenbrug ligt het domein van L. Smit en Co.'s Internationale sleepdienst; de naam is een be grip geworden, waarvan we alle afleidingen als sleepboot-kapitein P weet wel Simonjev stuur man, machinist, stoker,, bootsman^ kok, stoker, lichtmatroos en wat er verder op de rol mag voorko men rond de kade vinden. De Tyne, een van de sjouwers paarden, krijgt juist 450 M. 16 duimer op zijn sleeptrommel ge wonden, want de oude kabeltjes ztfn een beetje versleten. Dat op winden gaat met hetzelfde „hijijijijijyijs-op"-rhythme, waar mee de electrische kabels door de stad gelegd worden; buigen en strekken, buigen en strekken en vette vingers krijgen van de zwaar geoliede nieuwigheid van de kabels, dat is het werk van de mannen op de wal. Die willen nog wel praten nog liever wil len ze op een plaatje maar „aan die sleepbootgasten heb je nooit wat aan, al hebben ze nog zo rot-slecht weer gehad in de Golf, ze zullen geen mond open doen". Man van ervaring „Of ik al eens ben meege- weest?" Dat zou ik denken, ik zit al 18 jaar op de slepers. Nee, met een tinmolen heb Ik nog nooit gevaren, maar er zijn wel andere karweitjes geweest. Moet je dat nou allemaal opschrijven? Dan loop ik weg". „Ja, met die nieuwe grote sleepboten is het werk wel wat gemakkelijker geworden als vroe ger. De accomodatie is beter en je hebt meer over de sleep te vertellen, vertelt de man van de 18 jaar ervarig. Drie weken wordt er nu al dag en nacht gewerkt om de Thames en de Tyne klaar te krijgen voor de lange reis, want niet alleen de 100 dagen met een baggermolen staan op de dienstregeling, maar er zijn nog andere grapjes uit te voeren, zodat het wel meer dan 250 dagen zal duren eer de Tha mes terug is. Per jaar hebben de officieren 36 en de matrozen 30 dagen ver lof. Er is een „stuur" zo lang weg geweest, dat hij nu 60 dagen achter elkaar aan de wal kon blijven. Verreweg de belangrijkste man tijdens de reisdagen is de kok. Hij weet, waar Abraham de mos terd haalt; hij heet Mostert; heel wat sleepreizen heeft hij er al opzitten, maar dit is zfln eerste met de Thames. In de kombuis is het juist koffietijd en het is er dus druk. Een oude bootsman vraagt me, of ik geen baantje voor hem heb aan de wal. Hij heeft nu al 50 jaar gevaren van zjjn 14e af en begint er genoeg van te krijgen. Heb je dan geen pen sioen? „Nee, want ik ben niet in Engeland geweest". „Hoe lang moet je dan nog op de schuit zitten" „Zo lang tot er een eind aan komt". Ik heb zo we! wat meegemaakt. In '14-"18 hebben ze twee keer een schuit onder me vandaan geschoten en in '40 was het weer feest. Wat ga je nou doen? Ons op de kiek zetten, oh, ik dacht, dat je me weer wilde torpederen. Zeg maar, hoe ik moet gaan staan. Nou kok, De kok met de bootsman achter een kwart liter koffie op de foto. Het zal een mooie plaat worden. „Komt ie in de krant? Hotel van de Thames De kok wil ons wel vertellen, waarop die slepers al dat werk Radio-HolUmd installeerde in de Thames een nieuwe radio- installatie van de Amer. firma Westinghouse. De Thames is het derde Nederlandse schip, dat met deze ultra-moderne inrichting wordt uitgerust. Het is zowel een telefonie- als telegrafiezender op de korte en middengolven. moeten doen. Ze beginnen 's mor gens met breakfast om half 8 voor de opkomende en om 8 uur voor de afgaande ploeg; haver mout, een gekookt eitje of een eitje met spek, kaas, jam, brood en thee. Om half twaalf en twaalf uur, als de wacht „shift" din ner: soep, aardappelen, groenten, vlees en dessert. Supper 's avonds om half acht en acht uur: gebak ken aardappelen, brood koffie en de rest zoals overal. Bovendien 's morgens om 11 uur koffie, 's middags om 3 uur thee en om 5 uur weer koffie, 's Nachts alleen koffie met brood. Kok, ie vergeet de oorlam, zegt de ambtenaar van de accijn zen, die het schip komt controle ren en de voorraadkasten moet verzegelen. Natuurlijk, om half twaalf, voor dinner, een borrel. Rhum of oude klare Schiedamse jenever, dat spreekt vanzelf. En wat er voor zo'n reis mee moet Om te beginnen 114 ton aard appelen. De 5 ton kunnen nog niet ineens mee, want daar is het nog te vroeg voor. De rest wordt per speciale boot achterna gestuurd. De reis wordt alleen in fort Said onderbroken. Verder 100.000 sl- aretten, waarvan 25.000 import, kg. vlees per man, per week een grote massa suiker, margarine per emmer-blik, koffie, thee, meel en al wat nodig is om via de maag van meer dan 20 eters de weg naar het Hollands zeemanshart te vinden. Niet, dat een sleepboot bemanning 50 onzinnig veel eet. Dat ontkent de kok, maar ze kun nen goed bunkeren. Ketelbinkie redivivus Waarschijnlijk eet de koksmaat nog het meest. Die is nog in de groei; 15 jaar en voor de eerste keer naar zee. Hoe hij zich voelt Als de hele reis zo is, als deze dagen, zal ik het best naar mijn zin hebben. De kok is een fijne vent, ik kan goed met hem opschieten. Druk zal het niet zijn: de officieren bedienen, de hut van de kapitein schoonhouden, maar daar is nooit veel aan te doen, en kel een beetje stoffen en het bed opmaken en dan verder natuurlijk veel in de keuken. Het varen zit Carel Schneider in het bloed, want zijn vader, zijn ooms en zijn grootvader en die zijn vader weer, deden het ook al; hij is niks nie bang voor de doop. Als de kok ons zijn frigidaire laat zien de omvang van de koelkast van onze slager mogen we ook eens kijken in zijn heilig dom, dat hij met de bootsman deelt. De drietand van Neptunus staat al boven zjjn bed. Die is nog van de vorige kok, die bij de sleep van de Menoembing de doopplech tigheid heeft geleid. De portefeuil le met de foto's komt voor de dag en we zien Neptunus met een St. Nicolaas-mijter en een baard van poetskatoeh een van de dopelingen scheren. Het waren er op die reis maar liefst 12; zelfs de runners waren met een bootje van de bag germolen gehaald om aan 't feest deel te nemen en ingeschreven te worden in het baptizarium van zeegod Neptunus. Bijbel en Pin-ups Aan de wand hangt een spreuk in een taal, die we op het eerste gezicht voor Italiaans verslijten. Met behulp van wat bijbelkennis halen we er de tekst: „Zozeer heeft God de wereld lief gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon voor ons heeft overgeleverd" uit. Het blijkt esperanto, de hobby van de vroegere kok te zijn. Er is overi gens nogal wat verschil in wand versiering, want een eindje ver der vinden we op de hut van de matrozen een gekleurde plaat met ptn-up-girls, waarschijnlijk een overblijfsel uit de Engelse tiid, de, tijd, waaruit ook het portret van de Engelse koning en koningin bij de ingang tot het voor-onder dateert. Op de tafel van de mess-room staat eenzaam en verlaten een leeg vierkantje, gezelschap gehou den door een lepel; Lauren Bacall, zwoel, verzengd en chagrijnig met een „verloren-weekend"-blik ziet vanaf een stuivers-weekblad prent neer op het tafereel. Als we op de weg terug verdwa len, komen we terecht in de hut van de marconist, waar technici van Radio Holland bezig zijn een geheel nieuwe radio-installatie te plaatsen. De Thames is de derde sleepboot -de Zwarte Zee en de Tyxie zijn de andere die met deze nieuwste Amerikaanse Wes tinghouse installatie z"n uitgerust De frequenties zijn: kort: 1500 18100 kilocycles en midden 300 1500 kcs. Tot Port Said is het mogelijk telefonisch contact met de Thames te houden; daarna is het bij goed weer mogelijk vanuit Indië verbinding met Nederland te krijgen. Behalve een telefonie- is de nieuwe Westinghouse na tuurlijk ook telegrafie-zender en -ontvanger. Er is niet veel te wen den en te keren in een marconis tenhut, maar we slagen er toch in de nieuwe installatie op 'n plaatje te krijgen. Dan vanaf de Tyne nog een „schot" om de Thames in volle glorie, vers in de verf en klaar voor de reis te vereeuwigen en we zijn gerust, dat we deze boten met deze bemanningen weer rus tig de grote oversteek kunnen laten maken. Des te zekerder, om dat we voor het verlaten van Maassluis het bewijs lazen, dat de Maassluizenaren een trots volkje zijn. Hoe zouden ze er anders toe komen, om een gedenksteén op te richten met het opschrift „Ter herinnering aan ds. Johannes Fe- nacolius 1577—1645, grondvester der zelfstandigheid van Maassluis in 1601". w Weerverwachting, medege- J deeld door het K. N. M. I. te j De Bilt, geldig tot Vrijdag- avond: Heldere nacht met nog S J slechts op enkele plaatsen wat ochtendnevel. Overdag zo mug, droog weer. Opnieuw iets ho- j gere temperaturen. Matige oostelijke wind. 15 Augustus: zo nop 5.22 uur, j onder 20.06 uur; maan op 3.14 uur, onder 20.14 uur. 5 16 Augustus: zon op 5.24 uur, onder 20.04 uur; maan o.p 4.44 uur, onder 20.41 uur. Het Amerikaans militair gerechtshof te Dachau heeft heden het doodvonnis uitge sproken over 22 van de 31 nazi dokters en -bewakers van het beruchte kamp BuchenwaW, wegens misdaden tegen de mensheid. Vijf andere zijn veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, o.a. Ilse Koch, de 42-jarige weduwe van de kampcommandant, prins osias von Waldeck, voormalig SS-generaal en Edwin Katzenel- lenbogen, een Joods dokter. Tot de ter dood veroordeelden behoort Friedrich Wilhelm, die de leiding had van de medische verzoroging. Deze misdadiger heeft duizenden gevangenen ver moord door hen persoonlijk een inspuiting toe te dienen. De slachtoffers moesten voor de deur van zijn kamer in de rij gaan staan en een voor een binnen komen. Zij werden dood de kamer uitgedragen. Vandaag is de ministerraad in extra-zitting bijeengekomen. Aan het overleg werd ook deelgeno men door de Commissie-Generaal. Men meldt ons, dat H. M. de Koningin heden op Hüis ten Bosch is aangekomen. Aneta meldt van officiële zij de de volgende gegevens over de toestand op Oost-Sumatra te heb ben ontvangen: In het gehele ge bied van Sumatra's Oostkust, waar de bevolking van de terreur der gewapende benden werd ver lost, wordt grote medewerking van de bevolking ondervonden. In verschillende streken moet nog worden opgetreden tegen gewa pende benden, waaronder zich ook Japanners bevinden. De destijds door de republiek verbannen en thans door het Nederlandse le ger bevrijde volkshoofden worden overal met vreugde ingehaald, ip de omgeving van Tebingtinggi opereert een bende van 50, Ja panners. Hierdoor ktmncn de on dernemingen in dit gebied, welke voor de productie gereed zijn, nog niet in bedrijf gesteld worden. Het Indonesische republikeinse kabinet heeft een voorstel aange nomen om bij de Veiligheidsraad te protesteren tegen de toelating in de raad van een delegatie uit Oost-Indonesië, welke staat vol gens de republikeinen, door een marionetten-regering wordt be stuurd. Verschenen is het deel 2 van de Katholieke Filmkeuring, een uitgave van het Centraal Bureau van de Katholieke Film Actie, waarin de uitslagen van de keu ring der K.F.C. over het eerste halfjaar van 1947 zijn opgenomen. In tegenstelling met het eerste deel, waarin de films in vier ru brieken waren ingedeeld, zijn thans alle films alfabetisch ge rangschikt, hetgeen het naslaan aanzienlijk vergemakkelijkt. Voor iedere katholiek, die zich •?.®1yu?t is van zijn verantwoorde lijkheid ten opzichte van zich zelf en van de aan zijn zorg toe vertrouwde kinderen, zoals ouders, jeugdleiders, enz. een onmisbaar en practisch boekje. De Lourdes-film „Het Lied van Bernadette" zal binnenkort in ons land in roulatie worden gebracht. Deze film, welke is vervaardigd naar de roman, welke Frans Wer- fel schreef, omdat hij tijdens de oorlog van Frankrijk uit de vei lige kust van Amerika bereikte, zal voor het eerst in Nederland worden vertoond op het Maria- congres te Maastricht. In de haven van Maassluis worden de laatste toebereidselen gemaakt om de Thames en de Tyne klaar te krijgen voor de grote reis met de tinbaggermolens op sleep. Meer dan drie weken wordt er al gewerkt. Hoe groot een moderne zeesleper is, blijkt wel uit het achterdek van de Tyne, dat men op de voorgrond ziet. 3 Augustus 1947 Dit is dan de Zondag in Cheribon. Heet. en stoffig, al wuiven nu en dan de palmen in de zee wind. Soms hóórt men plotseling de lome middagstilte. Er kraait een haan; een andere haan antwoordt; ergens in de smalle schaduwstreep langs de huizen de scherpe kreet van een inheemse limonade-verkoper, die zijn hele draagbare winkel met zich meevoert. In het witte onbarmhartige licht waait loom een Neder landse vlag. Dit Is de Zondag in Cheribon. Het officiële Nederlandse le gercommuniqué no. 45 van heden meldt: In verschillende streken op Su matra werd politieel opgetreden tegen gewapende groepen, welke het land onveilig bleven maken. Op Java werden voortgezette be schietingen met automatische wa penen en mortieren alsmede po gingen tot infiltratie aan het wes telijk front bij Soerabaia en in de sector van Malang geconstateerd. In de omgeving van de laatstge noemde plaats werd veel last on dervonden van sluipschutters. Op Noord-Sumatra zijn in re publikeins gebied Pankalap- brandan en bijbehorende olie-op slagplaatsen in brand gestoken (bij Pankalanbrandan is een olie raffinaderij van de B. P. M. ge legen red.) In het Noordwesten van Tandjongpoera vond een bot sing piaats tussen een patrouille en benden, welke naar republi keins gebied werden verdreven. Op Zuid-Sumatra werd een aan val van circa 300 man op onze be zetting te Kajoe Agoeng met suc ces afgeslagen. De Nederlandse Dezer dagen ging er in het Britse lagerhuis een homerisch ge lach op, toen mr. Wilmot, de mi nister van bevoorrading, in ant woord op een vraag van het con servatieve lid Marples mededeel de, dat Engeland 2379 badkuipen had ingevoerd uit Frankrijk tegen veertien pond per stuk en dat er vergunningen waren afgegeven voor de invoer van nogmaals 4000 badkuipen uit Hongarije, terwijl Engeland gedurende dezelfde pe riode 3000 badkuipen had uitge voerd tegen acht pond per stuk. De uitgevoerde badkuipen wa ren volgens de minister laag-ge- prijsde artikelen van goede kwa liteit, vervaardigd onder rege- ringscontröle, terwijl de Ingevoer de kuipen duurdere producten waren van particuliere onderne mingen. De minister gaf geen antwoord, toen het conservatieve lid Hogg hem vroeg, of hij het niet dienstig achtte, zijn collega's te' raadple gen, om er zeker van te zijn, dat er genoeg huizen worden gebouwd om al die badkuipen te plaatsen en genoeg warm water om ze te vullen. Ik heb vanmorgen in de ka tholieke kerk een soldatenmis bijgewoond. De aalmoezenier van de Stoot troepen, pater Helmer, droeg er die dag drie op. Een om 8, een om 9 en een laat in de namiddag. Het kerkje was vol. Voor de Mis was er gelegenheid tot biech ten. In deze dagen staan alle aal moezeniers voortdurend klaar en zwoegen en zweten en zijn onge schoren en zwart van het stof der colonnes waarmee zij voort jakkeren. Het zjjn onze beste kameraden. We zóngen zelf de vaste gezan gen, soms nogal vals, maar dat hinderde niet. Voor me zat een soldaat te slapen. Hij vocht tel kens opnieuw om wakker te blij ven en bladerde dan in zijn kerk boek, bad twee alinea's van de Communiegebeden, zakte dieper terug in de hoek van de bank. Hij had een baard van enkele da gen en z'n groene shirt was zwart van zweet en ongewassen. Ik geloof niet, dat het verwijt van Christus over het ene uur waken ook hem trof. Telkens zak te zijn mond open van uitputting en zijn buurman zat alleen klaar om hen een por te geven als bij zou gaan snurken. Zelden hoorde ik een betere preek als de preek onder deze „vreemde" H. Mis. De tekst was: „God, gij zijt van ons soldaten het lot, de soldij en de Kroon". Iedereen vermoedde, dat de Misschien waren er jongens voor wie dit de laatste H. Mis was Onder het Credo waren er twee collectes: de eerste voor de inlandse seminaria, de tweede voor de kerk, waarin we de H. Diensten bijwoonden. Iedereen bijna gaf een gulden of een rijksdaalder, in ieder geval was er haast niemand die min der dan twee kwartjes op de schaal legde. Het stemde me zeer bitter, want even tevoren had ik gé hoord, hoe de pastoor van deze Cheribonse parochie op de komst der Nederlandse troepen gerea geerd had. Deze pastoor, een Javaan, die pas vorig jaar na zjjn studies, uit Nederland hier was aangekomen, zol volgens mijn zegsman alan zijn parochianen meegedeeld heb ben, dat 't beter was de Neder landers geen diensten te bewijzen. De Mohammedanen zouden het Katholicisme anders met Nica gaan vereenzelvigen De man, die me dit vertelde, had lang met hem gesproken. „De bewoners had deze pastoor verteld, „waren bang en wilden eerst wel eens zien of de Nederlanders zich wéér zo slecht zouden gedragen als vroeger Toen het onderhoud een poli tieke wending nam, en de onder linge verhouding der. Indonesische volkeren ter sprake kwam, be weerde hij dat een Javaan er zich nooit bij zou neerleggen gere geerd te worden door een Suma- traan (Sjahrir!) en dat waar schijnlijk ook de Soendanezen niets voor Javanen voelden Dit alles stelde mij hevig te- week, die kwam, hard zou zijn. leur. Ik had jammer genoeg géén reden om aan de woorden van Verontwaardiging en verzet mijn zegsman te twijfelen. Geen woord van opluchting over het einde der republikeinse corruptie, geen woord over de uitzuigerij van de gewone man, de willekeur der havengeldheffin gen in Cheribon, de onkunde der ambtenaren geen woord over Linggadjati, geen enkel begrip voor het Nederlandse standpunt. Al de moede, vuile handen leg den in de offerschaal groter be dragen dan hun zuinige soldij eigenlijk toeliet Voor de kerk van deze pas toor; voor de opleiding van in heemse priesters. Een officier, die het volk reeds jaren kende, zei me: „Van dat enthousiasme moet U niet alles geloven. Toen de Jappen binnen trokken, deden ze dat ook maar ik heb met m'n eigen ogen gezien, hoe in Cheribon de stak kers stonden te huilen langs de weg en dat hebben ze nooit ge daan Het was misschien beter ge weest, wanneer ik U niet van deze Cheribonse pastoor had ver teld. Ik had het beter kunnen verzwijgen, maar 't is niet eerlijk. Bovendien zijn-er talloze excuses voor dergelijke uitlatingen, daar de katholieken slechts een zeer kleine minderheid vormen in dit Mohammedaanse Java. Maar nóg zie ik al die grote geldelijke offers van deze „kolo niale moordenaars", nóg hoor ik de schietgebeden die wij en bjjna alle katholieken in Neder land - na de rozenkrans voor de inheemse missies bidden. Het is thans harder nodig dan ooit. Bovendien vergeet men zijn bitterheid, wanneer opnieuw de Nederlandse colonnes in razende vaart door bevrijd gebied stuiven, kampongs door langs kampong huizen, waar de nederigen wonen. Zij juichen. Men rijdt door een haag van schel kindergejuich, men ziet overal het duimpje-op gebaar en het ,,0-keeee'.1 is niet van de lucht. f!n laat ons constateren, dat e gewone mensen het onder de pax Neerlandica nooit zo slecht gehad hebben als onder hun pax Merdeka, die „geen pax" was en geen „merdeka". Dit feit blijft, zelfs wanneer wij fouten hadden en zelfs wan neer dit alles van onze zijde eigenbelang was. J. W. HOFWIJK. verliezen op 13 Augustus bedroe gen 8 gewonden. Een nagekomen bericht meldt, dat op het Westelijk en Oostelijk front van Semarang 2 inbreuken op de staking der vijandelijkheden werden geconstateerd. Bênden be schoten een Nederlandse patrouil. Ie met automatische wapenen. Het vuur werd beantwoord en de ben den werden verdreven. STAATSLOTERIJ en Ruim 35.000 toeschouwers hebben gisterayond in het Olympisch Sta dion de revanche-wedstrijden we reldkampioenschap wielre.men bijgewoond en ze zullen er zeker geen spijt van gehad hebben. Bij de beroepssprinters nam Arie van Vliet op meesterlijke wijze wraak voor de geleden ne- derlaag te Parijs. Achtereenvol gens bond de Ned. kampioen Senfftleben, Derksen en Gerardin aan zijn zegekar en driemaal no teerde hij voor de laatste 200 m. een tijd beneden de 12 seconden. Totale uitslag: 1. Van Vliet, 3 punten; 2. Senfftleben, 4 punten; 3. Derksen, 5 punten; 4. Gerardin 6 punten. De omnium voor profs was voor Schulte, die vooral in de tijdraces weinig moeite had met Middel kamp en Janssen. De uitslag was: 1. Schulte, 3 punten; 2. Middel kamp, 6 punten; 3. Janssen, 9 punten. In de wedstrijd over 100 km. lag Pronk drie ronden voor het einde ongeveer 30 meter achter de Fransman Lasueur. Een felle eindsprint bracht de Nederlander meter voor meter dichter bij de Fransman, doch hij Voor de nationale kampioen schappen, welke volgende week te Scheveningen op de METS-banen worden gehouden, bestaat bij de spelers veel belangstelling. In het heren-enkelspel schreven 74 spe lers in, voor het dames-enkelspel 32, voor de dubbels naar rato. Van Swol zal wederom niet in de kampioenschappen uitkomen. Hij speelt mee in de intergeall. militaire kampioenschappen waar van hij verleden jaar winnaar van de beker werd, en die volgende week te Ostende worden gehouden Ook van Meegeren is verplicht in dit tomooi uit te komen; hij zal dus eveneens ontbreken. In het heren-enkelspel zijn de volgende spelers „geplaatst" en vrijgesteld van het spelen van de eerste ronden, in .volgorde van het lotingsschema; Van der Kruk, Borren, Krijt, Debnert, Wilton, Akkersdijk, Rinkel, Karsten. Deze zullen zich te verdedigen hebben tegen de winnaars der eerste twee of drie ronden; de winnaars hier van komen in de kwart-einastrr)- den tegen elkaar. Goede kansen voor het winnen der eerste ronden liiken Drijver, Breukink, Knotten- belt, Taminiau, Wiegers, Storm en Bosschaart te maken. In het dames-enkelspel zfln de geplaatste en ultgezondei^ speel sters mevr. Roos-v. d. Wal, mej. Eggersman, mevr. Koopmans Knottenbelt, mevr. Lubbers in de ene helft, mej. Couquerque, mevr. Scholten, mej. Hermsen en mevr. Schmier in de andere. Herendubbelspel: Rinkel-Wilton Borren-Knottenbelt, Karsten-Krljt en Holst-Volkmaars. Gemengd dubbelspel: mevr. Roos-v. d. Kruk; mej. Hermsen- Borren, mevr. Scholten-Wiegers, mevr. Koopman-Knottenbelt in de ene helft, mej. Couquerque-WUton mej. Eggersman-Drijver, mevr. V. BerKel-Karaten en mevr. Lubber.-! -Volkmaars in de andere. Damesdubbelspel: mevr. Roos- mei, Hermsen, mevr. Jonquire- mevr. Koopmaks, mej. Couquerque -mevr. v. Berkel. mevr. Lubbers- mevr. Scholten. kon hem niet passeren. Drie hon derd meter voor het einde had Pronk, die achter gangmaker Wiersma reed, zoveel vaart, dat hij onderdoor moest passeren. De Fransman raakte toen los en Pronk ging als eerste over de eindstreep. De jury moest echter tot haar spijt aan het enthousiaste publiek mededelen, dat het vol gens de reglementen verboden is onderdoor te passeren, zodat Pronk terecht op de tweede plaats geklasseerd en de Fransman tot overwinnaar werd uitgeroepen. Voor de aanvang der wedstrij den ontketenden de toeschouwers een donderend applaas voor de Belg Scherens, die pips en met zijn arm in een doek, op het jury platform gehuldigd werd. rn een colbertje klom hij op de geleende fiets van Harmans en maakte een ererondje. Ook Middelkamp, Jans sen en Lasueur kregen een open doekje en reden hun rondje. Onder grote belangstelling zijn in het Crailoo-zwembad te Hilver sum gisteren de wedstrijden om het nat. zwemkampioenschap voor miltairen gehouden. De deelname was dubbel zo groot als verleden jaar en de prestaties lagen even eens op een aanzienlijk hoger niveau. De winnaars waren bij de heren: 100 m. vrije slag: sergeant D. Ruimschotel uit Doorn 1 min. 8,3 sec.; 300 m. vrije slag: D Ruimscho tel 5 min. 44.7 sec.; 1500 m. vrije slag: korp. H. Rademakers uit Utrecht 23 min. 52.8 sec.; 100 m. rugslag: J. C. Gröber, 1 min. 17.9 sec.; 200 m, schoolslag: korp. Rade makers, 3 min. 3.6 sec. Dames: 50 m. vrije slag: serg. J. Arts uit Den Haag 34.6 sec.; 50 m. rugslag: serg. J. Arts, 41.4 sec.; 50 m. schoolslag: sold. A. M. Kok uit Den Haag 55.6 sec. Uit de winnaars zal een Ned. ploeg worden samengesteld voor de intergeall. kampioenschappen, welke van 2931 Aug. a.s. te Aus- sig (bij Praag) worden gehouden De chef-staf luit.-generaal Kruis deelde na afloop de prijzen uit. De 20th Century-Fox Filmmaat schappij heeft 500 a 600 van haar empioyé's voor de duur van ten minste een maand ontslagen. In HollyWod verwacht men, dat dit lot binnen enkele dagen door nog verscheidene honderden anderen zal worden gedeeld. Dit nieuws werd in de filmstad bekend, terwijl de gesprekken over de mogelijke gevolgen van de nieuwe Britse invoerbelastmg op de films in volle gang waren. Het is echter niet geheel zeker, of het verleende ontslag daarmee verband houdt. De eerste grote ster, die de Britse maatregel in het openbaar beeritiseerde, was Claudette Col bert, die verklaarde: „Ik zal geen enkel film voor Rank (de bakende Engelse filmmagnaat) maken, ten zij deze nieuwe belastingwet wordt gewijzigd jen gunste van de Amerikaanse filmindustrie". In- grid Bergman daarentegen ver klaarde dat zij doorgaat met haar plannen om de volgende zomer met Alfred Hitchcock in Engeland te gaan filmen. Bing Crosby, die een contract heeft met Rank, was niet te bereiken, maar zijn broer zeide: „Bing's contract zit vol met „indiens" en met „maar"-en. De Columbia FilmmaatschapPU heeft intussen de film Mail", die in Amerika zou worden gemaakt met louter Engelse ax«s- ten, voor onbepaalde tUd uitge steld. TT EEL haar leven tvas één acte van overgave geweest. ff Geen daad en geen gedachte waren op haar mense- Hike Wenigkeit' geconcentreerd geweest, Zij had Gods "kracht nooit afgeleid. Dit ene verlangen had hnnr leven getekendniets anders te doen en niets anders te verlangen dan wat God wilde dat zij doen en verlangen zou Zü had de smarten van haar goddelijk moederschap ervaren. Zij had geleden omdat haar Kind moest lijden. Maar nooit was in haar het bittere, menselijke „waarom" opge staan dat Gods wil weerstreeft. Ook in de felste smart had zij met haar hele ziel geweten dat het goed was. En hoe feller de smart was, hoe volkomener haar overgave werd totdat zij aan de voet van het kruis met Jesus bidden mocht: Het is volbracht. De jaren die op dit Offer nog volgden, waren vol van een grote vrede en een zeer zuiver licht, en zij, Maria, stond maar stil te bloeien voor de Heer, helemaal open voor Hem, helemaal toegankelijk voor de mensen. Zij preekte niet, Zij leeraarde niet. Zij had ook als moeder van de jonge Kerk geen andere taak dan helemaal van God te zijn, dan een volkomen puur instrument van de genade te wezen. Zij was niet van de aarde en niet van zichzelf. Zij was van God, Wiens werken in haar geen belemmering vond en geen tegenstreven, maar niets dan dit ene: de rimpelloze, de vol komen zuivere, de volkomen opene bereidwilligheid van het voor Hem alleen beschikbaar zijn. Wie zal zeggen, hoe het geweest is, die durende verrukking om God en Zijn heerlijkheid en Zijn werkenWie zal zeggen, hoe dat geweest is: een mensenziel, dia altijd bij God, die altijd in God was, die nooit iets terugnam van haar aller reinste offer, 'die alles gaf voor zij haar „fiat" had uitge sproken, wier hele leven één „fiat" was, dat geen depressie kende en geen bekoring, dat altijd groeide naar een v komener volheid? Niemand heeft het ooit gezegd en niemand zal het zeggen, want de woorden van de mens zijn aardse ivoor en, was niet van de aarde, zelfs haar lichaam oor geen zonde getekend was, dat de dood nie op >p worde, dat helemaal alleen van Gods Liefde en van e emc was. IN TE INTERLANDWEDSTRIJD VOOR v. d. MEER De Nederlandse scheidsrechter K. v. d. Meer is, naar wij verne men uitgenodigd op 31 Augustus a.s. 'de landenwedstrijd Tsjecho- slowakije tegen Polen in Praag te leiden. FIETSEN DOOR DE MEIERIJ. Op 28, 29 en 30 Augustus wordt, met als startplaats de Markt te Den Bosch 's morgens 8 uur, een driedaagse fietstocht door de Bra bantse Meierij over een dagelijks parcours van 6080 kilometer ge houden. Inschrijvingen tot 23 Aug. bij de V.V.V. te Den Bosch. Schaakredacteur: P. A. Koetsheid. Tijdelijk adres: Achterweg 86, Lisse WW, No. 6290. B. POSTMA, Den Haag. lste Plaatsing. ,Mat in 2 zetten. No. 6291. JOS. OP DEN OORDT, Venlo. lste Plaatsing. Mat in 3 zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6283. 1. Pg4f6: enz. Niet 1. De8, wegens 1Re6:. No. 6284. 1. De4 dreigt 2. Pc4t enz. 1Kbl, Re3:, fg5: 2. c3t, De3:t, Talt enz. De oplossing van deze opgave schijnt niet zo gemakkelijk te zijn; er kwamen verschillende onjuiste oplossingen in. Hier gen enige 1. Dd5 en Df3 door 1Rf2. correspondentie. R- v- 3' Uw inzending is te simpel, daarbij nog nevenopios- 3aTd6tt°r Kd7' Kd5 2' Tb6' Kd4 F- M. O. te L. Uw opgave is nevenoplosbaar door 1. Df3:t en L Dg6:t 1Kd4: 2. Tdd2:T. Dd2: 3. De4tt. Verder is er een overdaad van wit materiaal, dat zeer onharmonisch aandoet. GOEDE OPLOSSINGEN. Nos. 6283 en 6284: N. L. Coene, Den Haag; A. C. Hoyng, Veghel; F. Pijls, Maasbracht; Alb. Smits, Den Haag. No. 6283: G. v. Lin, Boekei; C. J. Lutz, Rotterdam; M. Schim v. d. Loef, Venray; F. L. Verheij, Rotterdam; H. G. Werneke, Breda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2