Nieuws uit Stad en Omtrek HOOFD EN HAND SCHEPPEN IETS NIEUWS REIZEN ZONDER GELD Fraai zomerweer houdt aan Toenadering tussen stad en platteland r Spreiding van het bezit R 4 masl geklopt TIM TUIMEL EN HET SPOOK ADIO programma I graandroogsysteem Er a werd DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 EVOLUTIE IN HET Vinding, nieuw voor de gehele wereld Een internationale omwenteling GASLEVERING AAN VLAARDINGEN Onverdiende blaam op ir. Adriaanse Hinderwet UITSTAPJE VAN LAAN» COMPLEX KOSTELOOS ZWEMMEN VOOR DE JEUGD NIEUWE TENTOON STELLING Zaterdagmiddag om 4 uur zal ln de aula van het museum een ten toonstelling geopend worden van een 60-tal schilderijen geschon ken aan het museum sedert 1940. BURGERLIJKE STAND SLUITING MOERDIJKBRUG KLAPLOPEN OP WEDER ZIJDSE GASTVRIJHEID Steeds onaangename ervaringen D1STRIBUTIENIEUW S Bandera voor invalidewagens BINNENL. VRACHTEN. MARKT INLICHTINGEN VERZOCHT Geen kansje op onweer of regen SPAARBANKBOEKJES VERVALST 1, Een gil om middernacht GOEREE EN OVERFLAKKEE REPUBLIEK BRACHT ANARCHIE" Voor-Indiërs lichten Nehroe in Inkomen redelijker over bevolking verdeeld BRITSE ARRESTANTEN IN SAHARA door J. P, Seabrooke iJlr wart h£ar' dat in ee" l°k BETON VOOR R'DAMS WEDEROPBOUW Men leest het herhaaldelijk: Nederland staat in het buiten land best aangeschreven, omdat onze Wederopbouw zoveel voor uitgang vindt. Maar wederop bouw betekent herstellen en een Hollander wil meer. Hij wil Iets nieuws scheppen. Kennis en wil hebben Nederland thans ver rijkt met een graandrooginstal- latie, welke mogelijk een om wenteling voor de gehele wereld kan betekenen. Professor de Lange, van de Technische Hogeschool te Delft ontwierp de plannen en de fa. A. M. N. Nellen uit Rotterdam zette haar schouders onder het moeilijke en experimentele con structiewerk. Wij mogen van onze lezers niet zoveel technische kennis vergen, dat een nauwkeurige uiteenzetting voor een ieder begrijpelijk zou zijn. Daarom zullen wij ons be perken tot het aangeven van het verschil in principes, het afwegen van de voordelen en het geven Van enkele cijfers. Om de houdbaarheid van het geoogste graan, de mais, tarwe e.d. zeker te stellen, is een dro gingsproces noodzakelijk. Daartoe werd tot nu toe gebruik gemaakt van installaties, die door de toe voer van verhitte (dus gedroogde) lucht het vocht aan het graan onttrokken. Naast het bezwaar, dat dergelijke installaties vrü veei plaats innemen, tamelijk duur bij de aanschaffing zijn (ca. 30.000) en ook in de exploitatie nogal kostbaar zijn, bleek het systeem self niet te voldoen. De lucht koel de nl. tijdens de circulatie af en het gevolg was, dat het öpgeno- men vocht weer neersloeg. Een soort miniatuur-regenbui dus. Prof. de Lange nu, heeft een systeem uitgewerkt, dat zeer be knopt als volgt werkt. In twee boven elkaar gemonteerde grote trommels is een 40-gangige spoed aangebracht. Dat wil zeggen, dat van <jun plaatijzer 40 tunnels zijn geconstrueerd, welke spiraalsge wijs onder elkaar naar beneden lopen. De beide trommels zijn door trek- en drukveren aan elkaar be vestigd en worden door een motor tje van slechts 1% pk. in trilling gebracht. Het gestorte graan, dat zich boven beide trommels in een re servoir bevindt, geraakt door de trillingen „aan de wandel" en rolt langzaam de flauwe helling van de kokers af, valt in de onderste trommel en ondergaat daar een geleidelijke aanpassing aan de normale omstandigheden. De hitte wordt n.l. veroorzaakt door een buizenstelsel (in totaal 4000 m. lang), waarbij de buizen en buisjes de kokers In vieren delen. Door dit buizennet circu leert steeds opnieuw verwarmd water, dat niet alleen de lucht verhit, doch bovendien het plaat ijzer van de „kokers zodat de hitte veel intenser blijft. Onderaan de onderste trommel wordt de verse lucht aangevoerd, die in de kokers opstijgt en dus steeds minder vocht gaat bevat ten. Ze kan dus steeds meer v°bht opnemen. Het graan, dat aan het eind van de reis door de kokers is, laat het onverschillig, dat de toe gevoerde lucht slechts weinig ver- git is. Het graan is immers niet vochtig meer, want op het hoogte punt van het proces, is het in aan raking geweest met de inmiddels sterk verhitte lucht. Wanneer deze verzadigd is ,kan het boven aan ontsnappen Men ziet, een ei dat Columbus met stomheid zou slaan De grote voordelen Enkele voordelen rechtvaardi gen de grote belangstelling voor deze nieuwe installatie. Eerstens liggen de aanschaffingskosten la ger ca. 60 pCt. van een oude in stallatie). Verder behoeven In to taal slechts 10 pk. in plaats van 40 pk. te worden opgewekt, waar door stoomketels overbodig zijn en volstaan kan worden met een betrekkelijk kleine warmtebron. Het gewicht bedraagt slechts 15 ton, de breedte 3% meter en de hoogte slechts 4 meter (10 m. voor een oude installatie). De ruimte om de installatie in te monteren kan dus veel beperkter zijn, wat bij nieuwbouw van uitzonderlijk belang is. Bovendien zijn de ex ploitatiekosten veel geringer. De installatie heeft een gega randeerde capaciteit /an 5 ton graan per uur, doch verwacht wordt, dat de practijk nog betere resultaten zal opleveren. In totaal wordt door de vernuftige con structie het graan over een op pervlakte van 800 m2 gedroogd. Door bepaalde wijzigingen zal verder wellicht ook het drogen van tabak, gras e.d. (excuseer de com binatie) mogelijk blijken, doch dit zal de toekomst moeten leren. De practijk Op I Juli kreeg de fa. Nellen de opdracht een dergelijke instal latie te construeren, zodat ze op 15 Augustus in Zwolle zou kun nen worden gemonteerd voor oogstwerkzaamheden in de Noord- Oostpolder. Vader Nellen, zijn zes zoons en de arbeiders tv>kken hun jasje uit en 3 ploegen, die dag en nacht doorwerkten, leverden het. Gisteravond vertrok het gevaarte naar Zwolle en vanmorgen hoopte men gelijk met het monteren te beginnen. Aangezien deze vinding en con structie voor de gehele wereld nieuw is, zijn er patenten voor alle landen aangevraagd. Uit Brazilië is de eerste bestelling al binnen gekomen en wanneer de bedrijfs resultaten aan de verwachtingen voldoen waaraan niet getwij feld behoeft te worden zullen- dit jaar denkelijk nog 20 exem plaren worden vervaardigd. Da' in de toekomst deze Nederlandse vinding van universeel belang kan zijn, mag ons vervullen met op rechte trots. Tja, Nederland tel' nog mee Het gemeentebestuur van Schie dam verzoekt ons plaatsing van de volgende brief, die de heer P. B. M. Alberts, wethouder van de technische bedrijven van Schie dam heeft ontvangen van de Vlaardingse wethouder van be drijven, de heer J. L. Jonker. Deze brief luidt in zijn geheel als volgt: Vlaardingen, 31 Juli 1947. „Hooggeachte Ambtgenoot, Aangezien er tijdens de debatten in de Vlaardingse gemeenteraad over de gaslevering aan Vlaardin gen mededelingen zijn verstrekt, die de«indruk zouden kunnen wekken, dat ir. Adriaanse, direc teur der technische bedrijven van Schiedam, tweeërlei mededelingen zou hebben verstrekt inzake het kwantum gas, dat Schiedam zou kunnen leveren, deel ik u het vol gende mede. Door mij is uitdrukkelijk me degedeeld, dat de directeur van de gasfabriek Schiedam geen enkele blaam treft, daar hij zowel bij in formatieve besprekingen met Vlaardingen over gasleveranties. als bij informaties, die hü ver strekte aan het raadslid Struya steeds dezelfde mededelingen Se' heeft en ook dezelfde kwan titeiten noemde, die Schiedam zou kunnen leveren. Om uw directeur, de heer Adriaanse te vrijwaren van elke blaam ,die hem zou kunnen tref fen, verzoek ik u namens mij aan de Schiedamse bevolking dit mede te delen, waardoor duidelijk blijkt dat de directeur van uw bedrijf geen enkel verwijt kan worden gedaan, Inzake de verschillende besprekingen, die met Vlaardin gen hebben plaats gehad". (w.g.) J. L. JONKER. OFFICIëLE KENNISGEVING Verbuur volkstuinen B en W. van Schiedam herinne ren belanghebbenden er aan, ^dat voor verlenging van de huur volkstuinen voor het 194 thans reeds formulieren afgehaam dienen te worden bij de portier van Gemeentewerken, JCorte Ha ven 33. h>ezo formulieren moeten vóór 1 September a.s. weer bij de portier '"J'deverd zijn. Hij latere inlevering der formu» lieren moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat geen tuinen meer beschikbaar zijn, terwijl dan bij een eventuele toewijzing 2.50 extra als admi nistratiekosten moet worden vol daan. Schiedam 13 Augustus 1047. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van G, Leijte, alhier, om vergunning tot oprichting van 'n moffelinrichting van rijwielen annex framebouwe rij en zandstraal- en lakspuitin- richting, in het pand Walvisstraat 2b, kadaster Sectie C. No. 649, met een verhittingsoven (2e verd.) en een meffeloven (3e verd.) en met 2 electromotoren van resp. 4 en 5 P.K., drijvende een luchtcompres- «er voor de moffelinrichting (3e verd.) en een luehtcompresaor Voor de zandstraalinrichting (be- ganegrond). Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, 26 Augustus 1947, des voormiddags 11% uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om tegen het toestaan van dit verzoek bezwaren in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 12 Augustus 1947. De buurtvereniging Laan-com plex heeft gisteren voor de kin deren van de leden gratig een uitstapje naar Scheveningen geor ganiseerd, Ongeveer 90 kinderen vertrokken gistermorgen met de boot van het Proveniershuis. De tocht door de binnenwateren was een grote attractie voor hen. Scheveningen word om half 12 on geveer bereikt. Velen van de jon gens en meisjes van 4—15 jaar hadden nog nooit de zee gezien. Aan het strand werd gespeeld en in zee pootjegebaad. De twaalf leidsters hadden haar handen vol om te zorgen ,dat de groep bij elkaar bleef. Op de terugweg die om 4 uur aanving, werd aangelegd bij een speeltuin waar de. kinderen geno ten van een poppenkast en een buikspreker. Om kwart vóór 9 arriveerden de kinderen luid zin gende aan het Proveniershuls, waar vele ouders hun kinderen op wachtten. Ze hadden genoten en er was volop getracteerd. Geen wijziging van de bestaande regeling Het gemeenteraadslid, de heer A. J. v. Lith, heeft aan het col lege van B en W schriftelijk vra gen gesteld over de mogelijkheid om tijdens de vacantie voor de schooljeugd iedere dag meer uren te reserveren voor kosteloos zwemmen, zulks in verband met de omstandigheid, dat het voor vele gezinnen bezwaarlijk is het vastgestelde tarief te betalen, vooral als het meer dan één kind betreft. Daardoor wordt bevorderd dat de kinderen onder deskundige leiding zwemmen, en dat ongeluk ken worden voorkomen, terwijl de gezondheid ermee wordt gediend. B en W hebben geantwoord, dat bovenstaande vraag op het eerste gezicht voor een bevestigend ant woord in aanmerking moet ko men. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat, terwijl men op warme dagen in de vacantie op de betalende uren in de rij staat, voor de kosteloze uren slechts zeer ge ringe belangstelling bestaat. (Bij voorbeeld 48 bezoekers op Woens dagmiddag gedurende 2% uur). Ook het kosteloze ochtenduur (9 —10 v.m.) waarvan een vast clubje dames geregeld gebruik maakt, blijkt in de vacantie niet door schoolmeisjes bezocht te worden. Overweging van deze feiten heeft het college tot de conclusie gebracht, dat voor wijziging van de bestaande regeling thans geen voldoende motief aanwezig is. Voorts wordt voor de eerste maal de maquette van een oud-Hollana- se branderij, op 1/10 der ware grootte .vervaardigd door de he ren A. v. d. Kleij, A. C. Hende- rickx en J. van Geresteln, voor het publiek ter bezichtiging op- opgesteld. GEBOREN: Antonius, M. z. van J. A. Meijninger en J. C. Zwaane- veid, Vlaard.dijk 333 Albert W z van W. J. v. Hattum en L. L. Sloof Rembrandtlaan 114 Leonard W., z. van J. F. v. d. Burg en L. Stolk Tuinlaan 70 Cornelis z. van P. M. v. Broda en A. Noot, Dr. Nolet- str. 1 Wouter E. z. van M. Pranger en W. Hoogland, Boyle- straat 40. OVERLEDEN: J. A. M. Linde man, 79 j., Nassaulaan 75. De afsluiting van de Moerdijk- brug voor het verkeer ten be hoeve van het inbrengen van de voorlaatste overspanning zal niet Plaats hebben op 30 Aug., zoals We hebben gemeld, doch op 20 Augustus. (Van onze Londense correspondent) Het is hoog tijd, dat radicaal een einde gemaakt wordt aan humbug* van organisaties zoals de World Friendship Association die, met welke al dan niet voor treffelijke oogmerken ook, hon derden en honderden kinderen of althans minderjarigen van En geland naar zekere continentale ianden (waaronder ook het onze) en van zekere continentale lan den naar Engeland versjouwt, op de grondslag van uitwisseling van „gastvrijheid". Dit gebeurt ln een tijd waarin niet-noodzake- i j reizen door de meeste dier landen aan de uiterste beperkin gen onderworpen wordt en waar in bovendien de levensomstandig heden in die landen allerminst van die aard zijn, dat zij voor toerisme, in welke vorm dan ook, in aanmerking komen, Klapiopen op een soort syn thetische wederzijdse „gastvrij heid" is allerminst een middel tot bevordering van „wereld vriendschap". Het eindeloze „gebedel" (want dat is het) om gratis onderdak en onderhoud voor would be-bezoekers, die geen cent of penny uit het eigen land mogen meenemen uit welke gegronde over» wegingen dan ook is alles behalve geschikt om prestige en reputatie dier landen te rrh0hee" °f bet zelf-respect der bezoekers te versterken. reoar hpti 4meeSt compromitte- ondoordacbf S dat dwaze en van Zie massa-transport te worden; com promitterend voor alle betrok ken partijen, met inbegrip van de kinderen. Het kan zijn dat min of meer onreele leuzen betreffende de in ternationale vriendschap en waardering verwekkende kwali teiten van kinderen aan dit ge doe ten grondslag liggen; en het is evenzeer mogelijk, dat die leu zen slechts geëxploiteerd worden door drukdoende bemoei-als, of erger: door zakenmensen, die voor zulke doeleinden stichtingen in het leven roepen, welke niet 't maken van winst, maar wel het uitkeren van zeer behoorlijke salarissen aan de stichters en hun medewerkers beogen. Maar wordt bovendien de zelf-opgelegde taak uitgevoerd op een wijze die be neden alle kritiek is tenge volge van welke al dan niet on vermijdelijke omstandigheden dan ook dan. kan niet spoedig ge noeg een einde gemaakt worden aan dit schadelijk experiment. Gelijk meer dergelijke organi saties, waarvan de meeste zien evenwel op prac'lscber gebied be- wesen en een degel iker achter grond^ 'hebben, bestaat de World Friendship Association van de contributies der unif; der kinderen, die door hun bijdragen het recht verwerven aan de „uitwisseling" deel teh°trITvkelhk contributies zijn betrekkalUli zeer gering in verhou reis- en vacantiegenoegens, d e zii heten te verzekeren, en door het beginsel van „w - - kerige gastvrijheid" kan 8UV -een onderneming zich dus a'l€ ,"n=t druipen, wanneer zij de kos per hoofd tot het uiterste beo door in ieder opzicht ma3S werk te gaan. Het aantal aange sloten kinderen moet tienduizen- den, zo mogelijk honderdduizen den bedragen; zij moeten bü hon derden tegelijk getransporteerd en verzorgd worden. Aangezien kin deren niet in luxe behoeven te reizen, is hiertegen geen be zwaar. indien dan ook maar de massale opzet klopt hetgeen hij niet doet. En bovendien kan het op de duur schadelijk zijn 't rei- dat slechts opvoedende kracht heeft voor zover het gezond Indi vidualisme bevordert, te maken, tof vulgaire en georganiseerde (en dan nog wel slecht-georganl- seerde) massa-ondernemingen. Het ongelukkige gezeul met dui zenden Skandinavische kinderen werd op de voet gevolgd door ongelukkig gezeul met honderden Hollandse kinderen. Toen zij hier veertien dagen geleden, temidden van veel misverstand en verwar ring aankwamen, kregen zij elk 1 zakgeld- Dit is heel karig uitgemeten, al hebben zij onderdak en voeding vrij. Daar zij enige dagen langer hier zul len blijven dan verwacht was. is hun zakgeld uitgeput. Zij trokken naar het bureau van de World Friendship Association aan Port man-square en vroegen om extra rantsoenkaarten en wat meer geld. Zij kregen de kaarten, maar geen geld, en wel omdat er geen geld was, ofschoon zij guldens had den, die zij ervoor in de plaats wilden geven. Zij werden naar 't Nederlandse consulaat gezonden waar zij, daar het juist lunchtijd was, enige uren moesten wachten vermoeid en hongerig, maar waar zij geen shilling konden l°s.» krijgen. Daarentegen kregen zij de raad zuinig'te zijn op de pen nies, die zij nog hebben, daar zij die moeten besteden aan het ver voer van de voorsteden, waar zij ingekwartierd zijn, naar Liver pool-street Station op de dag van vertrek. Tenslotte keerden zij terug na?r het bureau der World Friendship Association, waar beambten hun uit hun eigen zak een beetje En gels geld gaven. Werkelijk, er moest een eind gemaakt worden aan deze humbug. De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat personen en instellingen, die nog geen bonnen voor banden (foutbanden niet me- degerekend) voor hun invaiide- wagens hebben ontvangen, onge acht of de eigenaars hiervan in iet arbeidsproces zijn opgenomen, in het tijdvak van 11 tot en met 23 Augustus 1947 een aanvraag hiervoor moeten indienen. Formulieren en doktersverkla- ring medebrengen. Per Post ingezonden fo «mulle- ren worden niet in behandeling genomen. Transportbanden De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in het tijdvak van 11 tot en met 23 Augustus 1947 wederom gelegenheid bestaat transportbanden aan te vragen. Hierbij mogen thans eveneens aanvragen worden ingediend voor carriers, welke thans nog zijn voorzien van houten wielen. Wanneer de aanvraag hierop be trekking heeft, dient zulks op het aanvraagformulier uitdrukkelijk te worden vermeid. Formulieren afhalen en indie nen Bureau Broersvest 111, ROTTERDAM, 14 Aug. Vaarwerk 150 ton kolen Latum; 150 ton id. Rhenen; 400 ton id. Tilburg; 300 en 1000 ton id. Arnhem; 500 ton id. Schiedam; 400 ton id. Roozendaal; 500 ton id. Leiden; 1200 ton id. den Haag in 3 schepen; 250 ton id. Drielse 'Veer; 400 ton hout Leer dam; 160 ton id. Delft; 168 ton zaad Lochem; 150 ton bloem Til burg; 182 ton diversen Doesburg 'h 2 schepen; 46 ton id. Zwolle: 200 ton stammen Deventer; 33f ton'wol Tilburg; 70 ton puin Kei- 2ersveer, alles volgens tarief. Het hoofd van de P.R.A.. district Leiden, Herengracht 34. verzoekt diegene, die inlichtingen kan verschaffen omtrent de persoon, zieh noemende „Wim", die in dè zomer van 1943 ln het café „Zomer- zorg" te Leiden werd gearresteerd, ha te voren met twee dames in Naaldwijk of omgeving in aan- N Hoewel land- en tuinbouw en ook de veeteelt er langzamerhand ernstige gevolgen van gaan on dervinden, dat er geen regen komt, men kan het weer, dat deze zomer ons brengt niet anders dan buitengewoon fraai noemen. En elke vacantieganger zal er van harte blij om zijn, al vond hij het misschien sommige dagen wel wat erg warm. Slechts enkele malen werd het mooie weer onderbroken door korte perioden met minder zon, waarbij plaatselijk in korte tijd grote hoeveelheden regen vielen. Nadat midden vorige week een kleine depressie met veel regen over ons land was getrokkeh, breidde zich opnieuw langzaam een hogedrukgebied over de Britse eilanden in de richting van Scandinavië uit, waardoor het zonnige weer terugkeerde en de temperaturen geleidelijk weer ho ger werden. Het centrum van dit hogedrukgebied bevindt zich nu over de Noordzee en trekt maar heel langzaam verder in ooste lijke richting. De stabiliteit van dit maxi mum is zeer groot en daar de lucht tevens droog is, komen er over uitgestrekte gebieden bij na nergens meer wolken voor. Op de oceaan blijft de depres sieactiviteit gering en de sto ringen trekken op zo grote af stand van het vasteland van wordt de kans op enkele ver spreide onweersbuien wat groter. Een Hillegomse huismoeder met twee kinderen trachtte aan haar geldnood paal en perk te stellen door spaarbankboekjes te verval sen, zodat zij veel meer geld kon opnemen dan haar tegoed bedroeg Zij lichtte de rijkspostspaarbank voor ongeveer 5000 op, totdat zij op het postkantoor te Vogelen zang tegen de lamp liep. De ver valsingen waren zeer primitief raklng te zijn geweest, zich voor I en opvallend, ^°AaA bettever- 1c,,. wonderen valt dat zij niet eerder l September a.s. mondeling of werden ontdekt. De politie heeft schriftelijk te melden. de vrouw gearresteerd. Jubileum-tentoonstelling Holl. Mij. van Landbouw Honderd jaar geleden, om pre cies te zijn: op 13 November 1847 Werd te Haarlem opgericht de Hollandse maatschappij van land bouw, een vereniging voor de Provincies Noord- en Zuid-Hol land, welke zicih ten doel stelde de welvaart van boeren en tuin ders te bevorderen. In de eerste jaren van haar bestaan was de leiding van deze maatschappij voornamelijk in handen van niet- boeren, die een warme belangstel ling hadden voor het landbouw- bedrijf. Het streven van dè lei ding was er vooral op gericht om j de technische achterstand van de Nederlandse landbouw ten op zichte van het buitenland in te halen- Later trad het bóeren- element in de leiding sterker naar voren en werd ook de over heid bij bepaalde problemen meer betrokken. Door de samenwer king van particuliere instellin gen, waaronder de Holl, mij. van landbouw ongetwijfeld een be langrijke plaats heeft ingenomen en de overheid is de Ned. land bouw thans op een peil gekomen, dat allerwege groot respect af dwingt. Toch bestaat vooral bij de ste deling vaak nog niet het juiste begrip omtrent de betekenis van land- en tuinbouw voor de sa menleving. Om hierin verbetering te brengen organiseert de Holl. mij. van landbouw ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan van 2 t, 6 en van 8 t. 12 Sep tember een grote landbouwten toonstelling op Houtrust te Den Haag. Door op deze tentoonstel ling te laten zien, wat op het boerenbedrijf gebeurt om het pondje boter en het flesje melk op tafel te brengen, hoe de wol voor de kleding gewonnen wordt, dat ons schoeisel aan de land bouw te danken is enz., wil men trachten stad en land nader tot elkaar te brengen, In dit verband omvat de ten toonstelling in de Houtrusthallen vijf afdelingen, te weten; het rundvee, het schaap, de suiker bietenteelt, de aardappelenteelt en de graanbouw. Voorts wordt een grote plaats ingeruimd voor planten, bloemen, fruit en groen ten. Ook voor de landbouw zal er op deze tentoonstelling voldoende te zien zijn om nieuwe ideeën op te doen. Op het sportterrein van Houtrust zullen de nieuwste land bouwmachines en -werktuigen worden geëxposeerd, w.o. proto typen, die nog bij de fabriek m studie zijn. Op de attractie-dagen in de eerste week zal het puikje van fokvee, varkens, schapen en geiten uit Noord- en Zuid-Hol land worden tentoongesteld. Ook de paardenfokkerij zal haar beste producten naar Houtrust bren gen, waarbij een landelijke rui- terdag en een groot concours hyppique zullen aansluiten. lp de tweede tentoonsteilings- week wordt vooral de school jeugd op Houtrust verwacht, waar ook voor hen te leren zal zijn. Het was nogal laat geworden op het wekelijkse kaartavondie in de herberg „De Vergulde Druif- Meneer Dobbelman was een harts tochtelijke liefhebber van een ae- zellig spelletje klaverjassen en het wekte dan ook geen verbazing op, dat lm tot het uiterste geble ven was. De torenklok verkon digde, juist op het möment dat hij er in geslaagd was eindelijk het sleutelgat te vinden, met dreunende slagen, dat de dag ten einde was. Het was dus twaalt uur middernacht. En daar er in dit verhaal, zoals je aan de titel wel begrijpen kunt, vreemde din gen gebeuren, was deze tijd na tuurlijk wel het meest geschikt om deze te laten beginnen. En het begon dan ook! Nauwelijks had meneer Dobbelman de deur van zijn woning geopend, of met een luide schreeuw smeet hij deze weer dicht en zette het gillend op een lopen, of de duivel hem op de hielen zat. Europa voorbij, dat, naar De Bilt verklaart, verwacht kan worden dat de huidige periode met droog weer met weinig wolken en veel zonneschijn nog wel minstens tot en met aan staande Zondag zal voortduren. Daar de hoogste luchtdruk waarden echter over het Oostzee gebied zullen komen te liggen, draait de wind in ons land steeds meer naar het Oosten en wordt warmere lucht aangevoerd. De temperaturen zullen in de volgen de dagen geleidelijk nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximumtemperaturen kan ten gevolge van de grote droogte van de lucht nog vrijwel nergens on weer ontstaan. Pas tegen Zondag OUDSTE INWONER OVERLEDEN De oudste inwoner van Middel- harnis is overleden, n.l. de heer P. Verbiest, die op 28 Augustus a.s. zijn 100ste verjaardag zou hebben herdacht. Een zoon van de overledene, die uit Port-Jervis (N. J.) juist Vrijdag j.l. was over gekomen om deze dag met zijn vader te vieren, heeft hem dus nog levend ontmoet. De vertegenwoordigers van d# Indische gemeenschap op Suma» tra hebben op 9 Augustus een petitie gezonden aan Pandit Neh roe, waarin uitvoerig de bedroe vende omstandigheden worden uiteengezet, waarin de Indiërs sedert 1946 leven. Onder meer wordt gezegd, dat de Indiërs vijftienduizend tot twintigduizend in tal veel te verduren hebben gehad van de Japannezen en vol vreugde de bevrijding verwelkom den, doch dat de Indonesische on afhankelijkheidsbeweging inplaats van normale verhoudingen anar chie tot resultaat heeft gehad. De wijze waarop de republikei nen vreemdelingen behandelen, toont aan, dat zij dezen als niet meer dan beesten beschouwen. De petitie besluit met te zeggen dat onder de gegeven omstandig heden de republikeinen weliswaar een beroep doen op Nehroe om internationale steun te verkrijgen doch dat de Indiërs menen, dat de republikeinse radio een ver keerde voorstelling heeft gegeven en dat de buitenlanders een ver keerde indruk hebben gekregen van de republiek. De onderteke- I naars vragen tenslotte een com- missie naar Indonesië te zenden voor het instellen van een onpar tijdig onderzoek. De ministerraad heeft aan de minister van Sociale Zaken mach tiging verleend om over te gaan tot instelling van een commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de vraag of en zo ja, in hoever het wenselijk is, door wet telijke maatregelen de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschil lende groepen der bevolking te be vorderen. Het ligt in de bedoeling in deze commissje .naast een aantal we tenschappelijke leden een zestal vertegenwoordigers te benoemen van de Stichting van de Arbeid, alsmede vertegenwoordigers van de ministeries van Sociale Zaken van Economische Zaken, van Fi nanciën en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van het college van rijksbemiddelaars. Wij herinneren eraan, dat de minister-president bü de algemene beschouwingen in de Tweede Ka mer over de rijksbegroting 1947 in overleg met de minister van Sociale Zaken heeft toegezegd de instelling van een zodanige com missie te overwegen. Zulks in antwoord op een desbetreffende vraag van mr. Romme. Reeds bü het debat over de regeringsverklaring, in Juli 1946 had de heer Romme deze kwestie aangesneden, het vraagstuk na melijk van de bezitloosheid der massa en hoe daaraan een einde zal zijn te maken. Hoe derhalve wij tót een.bezitsspreiding zullen kómen, tot een wilde verbreiding van de private eigendom. Deze verbreiding behoorde volgens spr. voorwerp te zijn van aanhoudende zorg der regering en hij drong er Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Britse ambassadeur te Parijs en de Brit se consul-generaal te Dakar ver zocht, ten spoedigste rapport uit te brengen over een groep Britse oud strijders en hun gezinnen, die zich te Fort Trinquet in de Sahara 21 dagen in arrest zouden bevinden. Het Franse ministerie van kolo niën heeft de gouverneur-generaal van Frans West-Afrika, Barthe eveneens dringend om inlichtingen hierover verzocht. Een woordvoer der van het ministerie zeide, dat de maatregel van de Franse autoritei ten te Fort Trinquet vermoedelijk slechts uit voorzorg en in het be lang van de Britten in kwestie was genomen. Van officiële Franse zijde wordt omtrent de Britten, die te Fort Trinquet in de Sahara zijn tegen gehouden, nog gemeld, dat de Franse autoriteiten hen verhin derd hebben hun weg te vervol gen, omdat deze door een gebied van zandverstuivingen liep eu daardoor gevaarlijk was. De Britten zün inmiddels weer ver der getrokken, daar de weg nu bruikbaar was. Een gedeelte van de afstand naar de volgende post hebben zü ónder geleide afge legd. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. 7 «TVEHSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 10 30 M^nwiiding; 11.00 Trio; 11.45 Kon. Mil. Kapel; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13-15 Gram.; 14.20 Boek- £?o5r,i 14,40 Pian°: 15.10 Gram 15.30 Zang; 16.00 Voordracht; 16.20 prkest: 17.15 Gram.; 17.45 Sextet; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Caus.; 19.30 Zang; 10) Madran en zün assistent tra den een kleine woonkamer bin nen, die minder grillig gemeu beld was dan het atelier. Een elecfrische lamp met een rose en blauwe kap wierp een zacht licht door het vertrek. Een tafel mid denin was overdekt met boeken en kunsttüdschriften en in de armstoel ernaast zat de kunste naar met het hoofd op de linker schouder gezakt. Madran bekeek hem aandach tig. De man scheen ruim dertig jaar te zün. Hü was stoer ge bouwd en zelfs in de dood weer spiegelden zijn zware gelaats- K,'!ALen ben grote mate van ro bust* energie. Hg had dik, krul- over het voorhoofd viel. Alleen de tijne neusvlougols en de vorm der lippen duidden de artist aan. De inspecteur keek op zijn hor- doge. Het was half elf en Madran veronderstelde, dat Calverley niet veel langer dan een uur dood kon zün. Toen h\j het horloge in zün zak stak, zag hij een paar ogen uit een donkere hoek van het vertrek in zün richting staren. Hé daar!, riep htj uit: Wie ben jij Een vreesachtig mannetje kwam uit. de schaduw tevoorschijn. Hü bleef met gebogen schouders en over de maag gevouwen handen staan. Nu en dan beefde hij over het gehele lichaam. Ik ben de huigknecht van münheer Calverley, gei hü, oj bijna huilende toon: Ik hee Timkins. Zo Timkins, hoe lang ben je hier in de kamer geweest? Pas tien minuten, meneer. Misschien vijftien. Ik... ik weet het zozeker niet, meneer. Mis schien wel twintig. Of misschien wel zestig, merkte de inspecteur vinnig op. Oh nee, zo lang niet, meneer. Verklaar je eens nader, Timkins. Het mannetje kwam een stap dichterbij, doch hield de ogen hardnekkig afgewend van de dode. Het was mijn vrije avond, meneer, en ik ben op bezoek ge weest bij mijn zuster in Hoboken. Ik blijf nooit laat uit en ik kwam hier ook tegen tien uur terug, of misschien was het nog pas kwart voor tienen. Ik ben nooit zo zeker van de tijd, meneer. In elk geval ging ik naar binnen en... en>-- vond hem daar zitten... net als nu, meneer. Hij wees op het lichaam in da stoel, doch zyn ogen bleven op de inspecteur gevestigd. Slaap je hier, Timkins? Ja, meneer, daar antwoord de de huisknecht, wüzend op een deur recht tegenover die, welke de kamer met het atelier ver» bond. En wat heb je gedaan, toen je het lpk zag? Ik denk, dat ik de politie had moeten opbellen, maar ik was zó overstuur, dat ik naar beneden gehold ben en om de lift heb gebeld. Ik moest twee of drie minuten wachten, voordat die boven was... ja, het zullen er Wel vüf zün geweest. Misschien zelfs tien. Ik was zó geschrok ken, dat ik er niet op gelet heb. Ik vertelde tegen de liftjongen, dat mijnheer Calverley vermoord was en daarna ben ik hier terug gekomen en ben hier aldoor ge bleven. Madran wendde zich om naar Crabtree, die de kamer intussen doorzocht had. Roep die liftjongen en de huisbewaarder eens even, beval hij: En, Timkins, vertel nu eens, of mijnheer Calverley bij jouw weten vanavond bezoek ver wachtte. Ik weet wel zeker van niet, meneer. Anders zou hü dat wel tegen me gezegd hebben. Als hij bezoek kreeg, wat niet vaak ge beurde, vroeg hü altijd, 1 thuis wou blijven en tafeldienen, ook al was het mün vriJe §vo"! Kwamen er wel eens dames bij hem op bezoek? Timkins deed zün mond open om te antwoorden, maar sloot hem meteen weer. De vraag van de inspecteur scheen hem schrik aangejaagd te hebben. Hü werd nog wat bleker en zijn knieën knikten zichtbaar. Je kunt er gerust mee voor de dag komen, Timkins, zei Ma dran op strenge toon: Ik zal dat anders toch wel te weten komen, Die redenering scheen indruk op Timkins te maken. Op zachte, bevende toon antwoordde hij: Er was maar één dame, die hem nu en dan kwam bezoeken, maar als hij haar verwachtte, moest ik al tijd van meneer thuis blpven, om dat hü niet met haar alleen wil de zijn. Hoe heet ze, Timkins? Weer aarzelde de huisknecht op eigenaardige manier. Hij sotterde en ging van de ene voet op de andere staan. Madran drong niet op antwoord aan, want op dat ogenblik kwam Crabtree met de huisbewaarder en de liftjongen binnen. Madran ondervroeg hen nauwkeurig. Hij onderzocht de waarheid van Tim kins' bewering, dat deze tussen kwart voor tienen en tien uur van de lift gebruik gemaakt had en kort daarop de liftjongen had gescheld en hem het nieuws van Calverley's dood verteld had. Heb je in de laatste twee uur nog vreemden mee naar bo ven genomen?, vroeg Madran vervolgens, ,.r~ Nee' meneer, antwoordde de liftjongen met nadruk: Ik heb drie van onze huurders om onge veer zeven uur naar boven ge bracht, maar die zün geen van allen lang gebleven. Die drie, en dan Timkins, waren de enige mensen, die van de lift gebruik hebben gemaakt in die tyd, - En hoe staat het met de trappen? Kan een vreemde daar langs niet onopvallend naar bo ven zijn gegaan? Dat zou mogelijk zijn ge weest tot half tien, als hij zijn kans had afgewacht en naar ho ven was geslopen terwijl de lift jongen bezig was. Om half tien sluiten we het ijzeren hek aan de voet van de trap en dan is het voor iedereen onmogelijk anders dan met de lift naar boven te gaan. Of langs de brandtrap? ver onderstelde Madran. Hij wendde zich tot de agent in uniform en gaf hem opdracht, de trap en het trappenhuis grondig te onderzoeken. Daarop liet hij de huisbewaarder en de liftjongen gaan en bleef alleen met Crab tree en Timkins in de kamer ach ter. -™ Het is vrij waarschijnlijk, dat de moordenaar vóór half tien langs de trappen naar boven ge slopen is, zei hij tegen Crabtree: Het zou een mooie grap zijn, als hij bij zijn terugkomst het hek be neden gesloten gevonden had. Dan had hij de brandladder nog altüd, merkte Crabtree op: Daar hebt u zelf op gewezen. Ja, dat is zo, erkende de in specteur: Zeg, Timkins, hoe heet de dame, die wel eens bij mijn heer Calverley op bezoek kwam? De huisknecht wrong de banden ineen en scheen verward door de ze vraag. v Misschien kan ik je helpen, grinnikte de inspecteur gemoede- lük: Is haar naam niet Julia Marsh? Timkins schrok geweldig: Hoe. hoe weet u dat, inspecteur? (Wordt vervolgd) daarom met alle klem bü haar op aan, om een staatscommissie in het leven te roepen ter beraming van middelen om te komen tot verbreiding van de private eigen dom, waarbü in het bijzonder te overwegen zou zijn de mogelük- heid van invoering bü de wet van een stelsel van deelneming in de winst door de werknemers. In antwoord hierop zeide minis ter Beel, dat ook de regering „een zekere mate van eigen bezit, als nodig voor en bevorderlijk aan de ontplooiing van de mensehjke per soonlijkheid", winst te bevorderen. Daarom zou de regering gaarne overwegen door benoeming van 'n commissie een onderzoek naar de hiertoe dienstige middelen te doen instellen. N.V. Betonmortelfabriek Rotterdam „Befaro" opgericht In de Nederlandse Staatscou» rant is de acte van oprichting ge publiceerd van de N. V. Beton mortelfabriek Rotterdam „Befaro". Oprichters zijn de Hollandschs Beton Maatschappij N. V., N. V. Nederlandsche Aanneming Mij. v.h. Firma H. F. Böërsma, N. V. Nederlandsche Betonmaatschappij Bato, Christiani en Nielsen's Gew, Beton Mq. N. V., N. V. Inter nationale Gewapend Beton-bouw, Kon. Rotterd. Beton- en Aanne ming Mij. v.h. van Waning en Co N. V., Nederlandsche Maatschap pij voor Havenwerken N. V. en de Verkoopsassociatie Enci-Cemy NV. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt twee millicten gulden, waarvan bij de aandeelhouders; is geplaatst f 400.000 en waarop is gestort 200.000. Tot directeur werd benoemd de heer J. A. Ba- kels. Met de oprichting van de „Be faro" is weer een nieuwe stap ge zet in de richting van de weder opbouw van Rotterdam. Wordt de betonspecie tot dusverre op het bouwwerk gemaakt, zo ligt het ln de bedoeling, deze thans in de fabriek te maken en haar in spe ciaal geconstrueerde auto's op de bouwwerken af te leveren. Dit biedt de grote voordelen, dat een nauwkeurige controle op de sa menstellende materialen mogelijk' is, het vervoer van zand, grind en cement naar de diverse bouw werken vervalt en ook geen op slagplaatsen voor deze materialen bij de bouwwerken nodig zijn. .Bij de wederopbouw van de binnenstad van Rotterdam, waar bij uit de aard der zaak veel be ton zal worden toegepast, zal de ze nieuwe industrie een zeer be» langrüke taak vervullen. Van de gemeente Rotterdam werd een zeer gunstig gelegen ter rein in huur verkregen, liggende tussen het Haringvliet en de Nieuwe Haven. De plannen voor de fabriek zijn nagenoeg gereed. Men hoopt met de bouw spoedig een aan vang te maken en alles wordt er op gericht om in het begin van het volgend jaar de eerste betonmor- tel te kunnen afleveren. 19.45 Caus.; 20.00 Van alles wat; 20.15 Muziek; 21.00 Adm. Helfrich spreekt; 21.20 Residentie-ork.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 7.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O. 1600 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 2100 V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 11.15 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Skymas- ters; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 13.45 Gram,; 14.00 Kookpr.; 14 20 Sextet; 15.00 Voordracht; 15 20 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Or kest; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Orgel; 18.20 Gram.; 19.00 Caus.; 19.30 Cursus; 20.00 Concert; 20.30 Kunst; 21.00 Gram.; 2130 Buitenl. overz.; 21.45 Muziek; 20.15 Swing; 20.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram, ZATERDAG, 16 AUG. HILVERSUM I (301 M). K.R O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11 00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 1230 Klaas van Beeck. (13.00 V. d. Ned. strijdkr.); 13.45 Filmpr.; 14 00 Gram.; 14.30 Caus.; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. jeugd; 15.15 Gram.; 15.45 Caus.; 16.00 Gram.; 16.20 F.epor- tage; 16.30 Mug, caus.; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. overz.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws: 19.20 Septet; 1945 Caus.; 20.00 De gewone man....; 20.20 Gram.; 20.80 Lichtbaken; 21.00 Gram.; 21.30 Orkest; 22 00 Gram.! 22.40 Avondgebed; 2300 Nieuws; 2315 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V.A.R.A. 700 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 1100 V. d. continuarb.; 12 00 Gram.; 12.30 Accordeon; 1300 Nieuws; 13.45 Gram.: 14.00 Caus.; 1415 Gram.; 15.10 Boekbespr.; 15 25 Gram.; 16.05 Lezing; 16.20 Metro- pole ork.; 17.00 Sportpr.; 17.15 Gram.; 17.30 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.: 18.30 V. d. jongeren; 19.00 Muziek: 19.30 V.P.R.O.; 20.00 Actual.; 20.15 Oke-prog.; 21.15 Caus.; 21.30 Gram.; 22.00 Hoorspel; 22.30 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3