Indonesië in de Veiligheidsraad Fel protest van mr Van Klef fens Indrukwekkend protest en betoog van Van Kleffens Onrust en onveiligheid op Java en Sumatra Mgr. H. van Straelen vertelt Verkenners vieren Maria- Hemelvaart De Najaarsbeurs in opbouw I Neutraal en onpartijdig onder zoek gevraagd Eindrapport wordt opgesteld Koninginnedag op Bouvigne Kardinaal Griffin celebreert Hoogmis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN het tolunie- De Chinezen tot de Veiligheidsraad „Ik sta eigenlijk aan de kant m Maria nam wederom bezit van Haar burcht Het bijzondere etiket - '69ste JAARGANG ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 No. 20392 NEDERLANDSE PLICHT „NEDERLAND STAKE DEELNEMING!" DE PARIJSE CONFERENTIE VOORSTEL staan, doordat F0flpkheid Britsp ripinrr de leuier van de gisteren r Oliver Banks tl NIEUWE BONNEN voor fietsbanden KATH KAMERLEDEN NAAR ZEEUWS-VLAANDEREN I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u its. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducee de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets, Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In de zitting van de Veiligheidsraad heeft mr. Van Klef- fens gisteren een scherp protest doen horen tegen de wijze, waarop men daar de Indonesische kwestie behandelt en voorts een nieuw voorstel gedaan van de Ned. regering ter beëindiging van het conflict. De Nederlandse regering is bereid aan de republiek het volgende voor te stellen: 1. Nederland en de repu bliek zullen ieder een staat aan wijzen. elk van deze staten zal een derde staat benpemen die door de twee eerst genoemde staten als volkomen gezagheb bend zal worden beschouwd. Deze derde onpartijdige staat zal een aantal van zijn onder danen naar Indonesië zenden om verslag over de toestand daar uit te brengen en daaraan de grootste publiciteit te ge ven. De goede diensten van ge noemde derde staat zouden ook kunnen worden gebruikt tot 'n onmiddellijke hervatting van de besprekingen tussen beide par tijen en tot het uitbrengen van een rapport. 2. Alle beroepsconsuls te Ba tavia zullen door hun regerin gen worden geïnstrueerd om onmiddellijk een gezamenlijk rapport "it te brengen over de huidige situatie od Java en Ma- doera en Sumatra. Toen Donderdag te Lake Suc cess de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad weer werd voortge zet, nam dr. Soetan Sjahrir, ex- minister-president van de Indo nesische republiek, met de Neder landse en de andere Indonesische vertegenwoordigers plaats aan de tafel. Nadat generaal Carlos Romulo, de vertegenwoordiger der Philip- Pijnen. met 9 stemmen (Rusland en Rolen onthielden zioh) tot het "eelnemen aan de besprekingen was toegelaten, nam het debat 'n aanvang met de bespreking van liet Belgische verzoek om verte genwoordigers van Oost-Indone- sië' en West-Borneo eveneens aan de tafel te laten plaats nemen. Het verzoek om toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo werd met 4 stemmen voor tegen 7 onthoudingen verworpen. En geland, de V. S., Frankrijk en België stemden voor. De sov jetvertegenwoordiger verzette zich er tegen, omdat naar z\jn mening de vertegenwoordigers van deze gebieden geen vrjje gebieden vertegenwoordigen. Vervolgens kreeg Sjahrir het woord, die onder meer verklaarde: „Getuige de feiten blijken de Ne derlanders nooit en te nimmer oprecht een vreedzame regeling met de republiek te hebben ge wenst. Alle Nederlandse actie politiek, militair en economisch was niets anders dan voorbe reiding tot agressieve actie tegen de deelgenoot van de overeen komst van Linggadjati". Sjahrir verzocht de raad het bevel te geven tot volledige te rugtrekking der Nederlandse troepen uit alle republikeinse gebieden en onmiddellijke be noeming van een commissie der V. N. om ter plaatse supervisie uit te oefenen op de naleving van liet verzoek van de raad om het vuren te steken. De commissie zou eveneens moeten besluiten welke maatregelen moeten worden genomen om recht en orde te garanderen en vergeldingsacties te voorko men, wanneer de Nederlandse troepen terugtrekken. De com missie zou arbitrage moeten verleden in alle punten van ge schil tussen Nederland en In donesië. Tenslotte vertelaarde hij met nadruk: „De republiek verklaart zonder voorbehoud, dat, indien de Nederlandse troepen volledig uit het republikeins gebied worden teruggetrokken, de voorwaarden vóór een vredig en ordelijk leven »n voor het handhaven van recht en orde hersteld zullen zijn. In Mr. Van Kleffens heeft giste- iren in de Veiligheidsraad dit or ganisme op zijn harde plicht ge- Wezen: verantwoordelijkheid te dragen voor leven en veiligheid Van waarschijnlijk honderdetui- zenden inwoners van Java en Su matra, voor orde, rust, voedsel en arbeid in die gebieden, waar de republiek van de Japanse col laborateur Soekarno wel gezag opeist, maar absoluut niet ir, staat is gezag uit te oefenen en te handhaven. De Veiligheidsraad, die geen enkele bevoegdheid heeft om het z.g. Indonesische vraagstuk te behandelen, die dan, als zij het toch in behandeling neemt, bui tenstaanders tot de besprekingen uitnodigt, maar de rechtstreeks betrokkenen buiten sluit, gaat een weg en bij de afwijking van het recht moe.st hij we! die weg gaan welke onherroepe lijk naar de chaos leidt. Tenzij de Nederlandse regering de kracht opbrengt tot een „tot hiertoe en niet verder". Onzer zijds is aan het verzoek van „staakt het vuren" voldaan. De tegenpartij blflft doorgaan met moorden en brandschatten. Onze soldaten sneuvelen. Nederland heeft tegenover Indië, maar ook tegenover „onze jongens" een zware plicht. Mr. Van Kleffens heeft duide lijk omschreven, wat de Neder landse regering kan en wil doen. Het is zeer veel, in veler ogen waarschijnlijk veel te veel. Maar dit moet het uiterste zijn: en de tegenpartij moet snel beslissen. Doet zij dit niet, dan heeft de Ne derlandse regering slechts één plicht: doorzetten, desnoods tegen de Veiligheidsraad in. De tijd dringt. dien dit gebeurt, verzekert de re publiek de Veiligheidsraad, dat zij zidh zelf verantwoordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele republikeinse ge bied". Van Kleffens het ivoord geweigerd Na de rede van Sjahrir ver zocht mr. Van Kleffens het woord daar hij een mede deling van de regering had, die misschien voor de be sprekingen van belang z°u kunnen fcjjn. De vergadering werd evenwel zonder meer tot Vrpdag verdaagd, nadat een hiertoe strekkende motie met 9 tegen 2 stemmen was aangeno men. Volgens Reuter heeft mr. Van Kleffens onmiddellijk na de zit- Het nationaal comité „Hand having Rijkseenheid" heeft gis teren een telegram aan de minister-president gezonden, waarin er bij de regering krachtig op wordt aangedron gen, onze vertegenwoordiger bij de V.N. op te dragen, na de iri laatste instantie af te leg gen verklaring, de besprekin gen in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie niet meer bij te wonen. Het comité acht de houding van de Veiligheidsraad apert in strijd met het recht en is van oordeel, dat het Nederland wegens de duidelijke recht- schennis niet mogelijk kan zijn aan beraadslagingen in de Vei ligheidsraad verder deel te nemen. Het telegram was ge tekend door de heren Gerbran- dy, Weiter, Winkelman en Reij- seger. ting aan persvertegenwoordigers verklaard, dat het buitengewoon unfair was om de Nederlandse af gevaardigde niet in de gelegen heid te stellen te antwoorden op de verklaring van de republikein se afgevaardigde, terwjjl hij een belangrijke mededeling had te doen. In de zitting van Vrijdag heeft Mr. Van Kleffens een zeer in drukwekkend betoog gehouden, waaraan wij het volgende ont lenen Het is allereerst mijn plicht namens mijn regering een woord van teleurstelling, be klag en protest te doen horen betreffende de wijze, waarop de Veiligheidsraad onze verzoe ken, die naar onze mening in alle opzichten redelijk waren, heeft behandeld. Niet alle pun ten, die ik hier op het oog heb, zijn van even groot belang, doch zij hebben alle betrekking op het zelfde: de tegenzin,, om geen sterker woord te gebrui ken, van de kant van de Vei ligheidsraad om onze belangen op voldoende wiizc te behar tigen. Dit werd het eerst duidelijk, toen ik, wetende, dat de minis ter-president van mijn regering mij telefonisch wens e te spreken verzocht om een uitstel besprekingen van twee u gezien ik niet wist, of de gron den waarop ik mijn optreden^ deze zaak, welke ik de eer ne° te verdedigen, baseerde, nog gel" dig waren. Dit verzoek is toen behandeld en vervolgens afgewe- ?,en' „t tweede punt, waarover ik mij te beklagen heb, is de wijze waarop de vraag omtrent ■ur van OestTodonesië en West-Borneo is behandeld. Toen wij de toelating van de Indonesische republiek behandel den, werd deze uitdrukkelijk ver leend op de basis, dat er geen de finitie of bepaling van de status der republiek noch enige rege ling of tekst bestaat, waarop deze toelating berust. Tenslotte, mijnheer de voorzit ter, betreurde en betreur ik liet, dat de raad geweigerd heeft mij gisteren op een geenszins onre delijk laat uur te horen. Het zij verre van mij het recht van de raad om mij de gelegenheid om op dat moment je spreken te ont nemen, in twijfel te trekken. Waarover ik mij beklaag, is dat volgens mijn oordeel en dat van anderen de zaak van mijn rege ring hierdoor benadeeld is. Waarom dit alles? Daarop ging spr. in op de ver klaring van de heer Sjahrir. Ik stel met voor aldus spr. KmnT punt de verschillende smeken5 Van S-iahrir te be" vmzneht' ua?r ik regering wpnï j'. indien zij zulks taillpe'rd te doen in een gede" tailleerde openbare uiteenzetting. Ik wil u echter teiten over de publiek geven, niet gezien door een rose bril zoals Sjahrir u deze getoond hééft, doch op grond van de loutere werkelijkheid. De heer Van Kleffens gaf daarna een treffende schildering van de ware toestand van het re publikeins regiem, en van wat de barre rauwe toestanden in re- zich onder deszelfs Dewmu af speelt en stelde de vraag: Wie w-Ut ge thans helpen? Deze men den of de fatsoenlijke burgers, die wij steunen? Wat gij tot dus ver niet blijkt te hebben begre pen is, dat hoe paradoxaal het ook moge schijnen, uW, e a staking van het vuren de mi001rd op honderden onschuldigen tot gevolg heeft gehad. Ik bezweer u dit terdege te overwegen Ten bewijze, dat hij met over dreef, las de heer Van Kleffens een lang veelzeggend citaat voor uit een brochure van Sjahrir zelf getiteld: „Onze strijd". Ge kunt arbitreren ald"s spr. in meningsverschillen tussen ge ordende en gevestigde regeringen zoals die van Oost-Indonesië en West-Borneo doch niet wanneer men te maken heeft met de ge- zagsloze regering van de repu bliek, die niet in staat is om haar gegeven woord gestand te doen. Het 'Nederlandse voorstel In verband met de nieuwe Ne derlandse voorstellen voelde mr. Van Kleffens zich genoopt om na druk te leggen op de twee volgen de punten: 1 Indien de besprekingen tus sen beide partijen over Indonesia of over zaken, die de federatie betreffen, zullen worden her vat, dan moeten ook de andere deelstaten hiertoe worden uitge nodigd. 2 Het is onvoldoende, dat de republiek verklaart het wapen stilstandbevel te hebben gegeven maar deze order moet °°k inder daad worden gehoorzaamd,, bet geen tot op dit ogenblik met het geval is geweest. De ondermij nende campagne van de regering te Djokja moet worden gestaakt. Vervolgens verklaarde mr. Van Kleffens, dat 't Amerikaanse aan bod van goede diensten door de Nederlandse regering zonder re serve werd aanvaard, doch dit had de republiek niet gedaan. In dien het Amerikaanse aanbod van goede diensten door beide par tijen werd geaccepteerd, dan zou op de Nederlandse voorstellen kunnen worden ingegaan in over leg met de V.S. Indien het aan bod niet door beide partijen werd aanvaard, ook dan wensen .vij voort te gaan met bet onderzoek doch niet met een onderzoek,, op bevel van de Veiligheidsraad, welke ter zake geen competentie bezit. Wij zijn allen voor een commissie van onderzoek, doch wij blijven op het standpunt staan, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft een dergelijke com missie te vormen. Nadat enige gedelegeerden n3 Van Kleffens nog het woord ge voerd hadden, werd de zitting tot Donderdag 21 Aug. verdaagd, zon der dat besloten werd de bespre kingen over de Indonesische kwestie dan te hervatten. De vertegenwoordigers van de zestien landen, die te Parijs deel nemen aan de besprekingen over het. plan-Marshall, zuuen Maandag beginnen aan het op stellen van het eindrapport, waar in aan de V.Sk zal worden mede gedeeld. wat Europa nodig heeft. De Sovjet-regering heeft te kennen gegeven, dat zij weigert te antwoorden QP de vragenlijst, die is toegezonden aan de opper bevelhebber van de Sovjet-zone van Duitsland, zodat het thans duidelijk is, dat Oost-Duitsland van het plan Marshall uitgesloten zal blijven. communqué Het officiële Ned. van Vrijdag meldt: Geïsoleerde gewapende repu blikeinse troepen hebben op Java en Sumatra gebieden bezet, welke nog steeds in onrust en onveilig heid zijn. Wreedheid en verniel zucht 'kenmerken hun optreden. Bij voortduring van deze hande- ligen moet noodzakelijk tegen deze benden worden opgetreden. Ten Noorden van Poerwokerto op midden-Java is een Ned. pa trouille met mortieren en mitrail leurs beschoten. In dit gebied is een Europees politieman ver moord. Banjoemas is door ben den, bestaande uit ongeveer 100 man, aangevallen. Ten Zuiden van Salatiga is een onzer patrouilles hevig onder vuur gei.omen met motrieren en mitrailleurs. Ten Zuidwesten van Salatiga reed een carrier op een mijn. De tegenpar tij, waarmede wij in contact kwa men ,was 200 man sterk en werd met gevoelige verliezen verdre ven. In het gebied rondom Pekalon- gan, in de omgeving van Bandar, zijn circa 400 Chinezen bevrijd. Rondom Malang en aan het wes telijk front van Soerabaja, hebben eveneens talrijke beschietingen van Ned. patrouilles plaats ge vonden. Op Noord-Sumatra in het ge bied van Medan zijn 200 Chine zen bevrijd. Bij Padang is een Ned. patrouille in de oostelijke sector beschoten. Op Zuid-Suma- tra is Kajoegoeng wederom aan gevallen door republikeinse troe pen. welke 600 man sterk waren. aanval is met succes afge slagen. P? dusver ontvangen be richten ove- de Nederlandse ver liezen melden 6 gesneuvelden, 14 gewonden. Chinezen vragen maatre""1 Een and"-- .„icieel communi qué Zegt, dat Woensdag door ver tegenwoordigers van 50 Chinese verenigingen in Medan een verga dering is gehouden, waarbij be- sloten is een telegram naar de Veiligheidsraad te zenden om de veiligheidsraad te verzoeken doel treffende maatregelen te nemen tegen „de barbaarse activiteiten l? Indonesië" jegens on schuldigen neutrale Chinezen be gaan. Op de vergadering werd tevens besloten Tsjang Kai Sjek te vragen bij de Ned. regering een verzoek in te dienen om de Chi nezen in Indonesië van wapens te voorzien voor zelfverdediging. In de laatste veertien dagen nebben de voornaamste afgevaar digden voorlopige informele be sprekingen gehouden over cri- tieke aangelegenheden als: een Europese tolunie en andere plan nen om de handel vrij te maken, productieverhoging, plannen voor hydro-electriciteit, converteer baarheid van valuta's, mogelijk heden om de olie van het midden oosten te raffineren en mogelijk heden om fabrieken voor grote tractoren voor Europees gebruik te bouwen. Tjjdens deze besprekingen is vast komen te staan, dat een van de voornaamste vraagstukken voor de conferentie is, hoe het im?nseTPlan"Monnet' dat een jaar- jkse Franse staalproductie van o milhoen ton beoogt, in over- htüSP-mming kan worden ge- tacht met het grotere plan voor wederopbouw van Europa. liikhPPiande,re fundamentele moei- Duitslanr? pliats, welke West- isNeenr j?euter uit Parijs meldt, den kan er hmdi£e omstandighe- da? Fn^ei f e-en sprake van zijn, weken snel1 V? d® volg'ende paar a Ene! tot eeb besluit kan kome.n aWus Sir Oliver, die te°ste?ien een studiegroep samen te onderzoeken.06 SehelA-estie De verwoestingen in de Europese wijk van Malang (O. Java) aangericht Op deze schone zomermorgen, die mild in de met gordijnen gedempte kamers valt, zijn wij onverwacht in het gezelschap van de hoofdaalmoezenier van het leger, kolonel H. van Strae len, die zo pas door Z. H. de Paus is onderscheiden en benoemd is tot Geheim Kamerheer. En vanzelfsprekend gaan zijn ge dachten uit naar de soldaten en de aalmoezeniers, die in ons Indië de hitte van de dag dragen en ver weg van huis elkanders steun zozeer behoeven. aan het leiden van die zielen, die daar ver van huis hun zware taak verrichten. Hoofdaalmoezenier van Strae len zit nu sinds '30 in „het vak", hij verstaat het en zou toch mis schien liever een gewone zwoeger zijn in deze wijngaard des Heren. Nu is hij óók nog monseigneur geworden. Ja zegt hij, ik kreeg ver leden week Vrijdag op mijn ver jaardag ineens bezoek van de secretaris van de Kardinaal en nog enkele hoge geestelijken, die mij mijn Pauselijke onderscheiding kwamen mededelen. Het was een verrassing en het kwam buiten gewoon onverwacht. Maar hij denkt er intussen aan, dat, hoe veel mooier het werk van een gewone aalmoezenier ook is, ook dit werk gedaan moet worden. Zijn wijngaard ligt nu eenmaal in de gemilitairiseerde zóne van Gods Kerk. En de beste druiven groeien daar nu in Indië en niet op de Parkweg in Voorburg. zozeer Dit is het mooiste van Indië zegt de hoofdaalmoezenier dat de aalmoezeniers nooit zo dicht bij de jongens gestaan heb ben als thans. Hier in Holland leefden de aalmoezeniers, ondanks hun prachtige werk voor de jon gens, toch eigenlijk hun eigen leven. In Indië is dat heel anders. Daar dragen zij met de jongens de hitte van de dag, zij trekken mee, ais de jongens moeten gaan vechten en het mag eigenlijk een wonder heten, dat er nog geen van hen gesneuveld is. Dank zjj de regering zijn er nu aalmoeze niers in alle onderdelen van het leger, in Nederland en in Oost en West-Indië samen zijn er nu 135, waarvan 1 in Langham bij de laatste groep van 600 soldaten, die daar worden opgeleid. De aalmoezeniers in Indië zijn geheel één met de jongens. Zij hebben dezelfde ligging, hetzelfde eten, zij delen dezelfde gevaren. Zij zijn, zoals uw correspondent Hofwijk schreef, „onze beste ka meraden". Het zijn „jungleaalmoe zeniers". Zij zitten met in een behoorlijk huis; zij zijn soldaten met de sol daten. Zij leven in de rimboe en verheffen zich niet op een hoger niveau dan waarop de soldaat leeft. En het gevolg is, dat de fctrgens daar hun godsdienst die per beleven dan ooit tevoren in Holland. Het gevolg is, dat de meesten beter en dieper overtuigd terugkomen dan zij zijn heenge gaan. Zij zjjn in waarheid, zoals Hofwijk schreef kathedraal- bouwers geworden. 1 Hij spreekt met voorliefde over zijn werk, deze hoofdaalmoezenier, over zijn moeilijkheden om vol doende aalmoezeniers te vinden, daar er in ons eigen land ook reeds een gebrek aan priesters is. Hoe hij er dag in dag uit op uit trekt óm in kloosters en congre gaties arbeiders voor zijn eigen wijngaard in Ind.é te vinden. Hij heeft ook een reis door Indie gemaakt om zich persoonlijk van het werk aldaar te overtuigen en hij vertelt, dat hij Java en Suma tra heeft bezocht en de geest heeft gezien, welke de jongens daar bezielt. Hij heeft er niets dan lof voor. „Neen zegt hij de ouders behoeven zich niet onge rust te maken, de meesten komen er beter van terug en af die daar verloren zouden gaan, zouden ook hier in Holland naar de haaien zijn gegaan". Dat kunt u gerust van mij aannemen. Het volgend jaar hoop ik er opnieuw neen gaan en dan de grote Oost, Bor neo en de andere gebieden te De- zoeken. Enige tijd geleden heb ik een publicatie gelezen, waarin werd gewag gemaakt van een nieuwe taak der aalmoezeniers, wei zwaartepunt van hun arbeid zou niet meer alleen vallen op de gees telijke verzorging, maar ook op de culturele ontwikkeling en de ontspanning der soldaten. Neen, zegt de hoofdaalmoe zenier, dit zou verwarrend kun nen werken, het zwaartepunt moet blijven liggen op de geestelijke verzorging. Natuurlijk hebben zij ook een culturele taak, ,maaJ alleen in zoverre dit past in het raam van ons werk. En dan verzucht hij bij al dit mooie werk sta ik eigenlijk aan de kant. Ik zou er zo graag aan mee doen, maar het is nu eenmaal mijn lot de zaak alleen te mogen voorbereiden en te prga- niseren. Natuurlijk, dat moet oók worden gedaan, maar het zou voor een priester toch heel wat mooier zijn direct te mogen meehelpen Ou 15 Augustus heeft Bouvigne zijn koninginnedag gevierd. O. L. Vrouw van Brabant, de Moeder van Barmhartigheid, heeft weer bezit genomen van de burcht, waaruit zij jaren lang verbannen is geweest. De bisschop van Breda heeft ge assisteerd door de priesters die in het apostolaat van Bouvigne de Kerk vertegenvoordigen, de heilige Mis opgedragen in de open lucht. En toen schalden nee, het waren geen bazuinen. Maar het was toch een fier en geestdriftig geluid, dat Maria's intocht aan kondigde. Temidden van witte anjelieren werd haar beeld, met een zilveren kroon gesierd, de brug overgedra gen. Het werd in het kasteel, dat eens toebehoorde aan de Heren van Breda, dus aan het geslacht der Oranjes, op een troon gezet, en mgr. Hopmans legde de sleu tels van Bouvigne aan de voeten van de hemelse chatelaine. Toen ging hij, Maria's eerste paladijn op dit feest van haar kin deren, voor een raam van de to renkamer staan, en riep allen die dit feest meevierden op om door Maria de wereld aan Christus te rug te geven. In de middag heeft directeur Jenneskens uit het bisdom Roer mond, die een grote vriend van mgr. F. Frencken was, gezegd wat hij meende dat Frencken op deze dag gezegd zou hebben God heeft niet zonder de men sen de wereld willen verlossen, en Hij koos Zich Maria tot eerste instrument. Middelares van alle genaden werd Zij en is Zij- Zij is de koningin van Bouvigne, dat aan het meisje leren wil om als een andere Maria naar de mensen te gaan, niet uit ménselijk erbar men alleen, maar om de liefde van God. Een van de catechisten heeft daarna een overzicht van het werk gegeven. Roerloos was de aan dacht van de vele jonge vrouwen, die uit alle streken van Neder land waren gekomen om dit feest van Maria te vieren. 's Avonds is het beeld van Maria in processie door de lanen van Bouvigne gedragen. De konin- ging van de Hemel nam bezit van Haar aards domein. Haar .itanie zong door de zomeravond als een hulde van het gelukkige hart aan de bruidelijke Koningin. De wierook wolkte weg op de wind, heel die wijde ruimte onder de hemel vol makend van gebed. Toen konden wij geen onbewogen toeschouwers meer zijn. Wij heb ben ons aangesloten bij het gebed van Maria's kinderen, en ons toe gewijd aan de onbevlekte, goeder tieren, liefdevolle en zoete Maagd, en wij hebben Haar gevraagd ons naar Haar voorbeeld te vormen, om zo vroom en goed, zo nederig en rein te maken als Zij geweest is. Wij hebben een kaars gekocht en zijn meegetrokken in de bid dende stoet van Maria's kinderen. Van 16 Augustus t.m. 30 Sept a.s. is op de bonnen C 27 en C 28 van de inschiijvingsbewijzen voor vervanging van fietsbanden Bi 607 resp. Bi 608 een toerbuiten- band verkrijgbaar. Voor het ko pen van een binnenband is gedu rende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden Bi t - banden kunnen recht streeks op de bovengenoemde bonnen worden betrokken. Dinsdag en Woensdag a.s. zal een aantal leden van de kath. Ka merfractie uit de Eerste- en T.^f,ede Kamer een bezoek aan West-Zeeuws-Vlaanderen brengen, ten einde zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Vele duizenden jongens waren in de blanke ochtend naar bet Woud van Clairbois, midden in het Jamboree-kamp, gekomen, om daar de Hemelse Verkennersmoeder te eren door hun vereniging met Haar Goddelijke Zoon in de H. Eucharistie. De grootse plechtigheid, de pontificale Hoogmis, opgedragen door Zijne Em. kardinaal Griffin, ving om acht uur aan. Ondanks de grote uitgestrektheid van het terrein, kon toch slechts een deel der verkenners deze plechtigheid bijwonen. voortdurend zijn enorme uitge strektheid gevoelen, welke uitge strektheid zowel zijn voor- als nadelen heeft. Als eer. voordeel kan zeker aangemerkt worden dat het leven in de kleine kam! pen het verkennerskarakter vol- komeiï bewaart. In al die kleine kampen, die tezamen een sub-kamp vormen hebben de katholieke verkenners bfl de avondwake Vrijdagavond in een extra-rozenhoedie deve sloten Mjde der Mariadagen be- Intussen blijven de jongens het goed maken. Ze zijn zeer tevre den amuseren zich buitengewoon en zouden nog méér van dó mooie streek met haar heuvels en dl weergaloze riviergezichten genie- wfi .?ls. «let de grote hitte er dl? gehele kamp met 'n tl h i omhult en waaraan niet valt. te ontkomen. Nog een enkele indruk van het Gisteren werd de 35 ton wegende kluisdeur nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bank teerd. De deur is op d de grootste van Nederland, bestemd voor het bips-fabrieken naar Rotterdam getranspor- Coolsingel gearriveerd. Ze waren gekomen met hun vlaggen en vanen en de indruk wekkende Heilige Handelingen verliepen in een serene atmosfeer. Het altaar tijdens'de pontificale Hoogmis was op een drievoudig podium geplaatst en alle diakens en subdiakens waren oud-verken nersleiders. Op het eerste plat form bevonden zich 200 zangers, seminaristen en zangertjes van .het beroemde koor Les petits chanteurs du croix de bois, ook allen verkenners. Op het tweede platform bevonden zich vijftig aalmoezeniers en het was een in drukwekkend ogenblik, toen deze van de trappen afdaalden in de zee van verkenners om hun de H. Communie te reiken. Boven het altaar was het Ma riabeeld geplaatst, dat door da H. Vader was geschonken. - Kardinaal hield tijdens de Hoogmis een toespraak tot de verkenners, welke een korte, har telijke aansporing was hun belof te trouw te blijven In de verschillende kampen waren reeds vóór en ook tjjdens de Hoogmis H.H. Missen gelezen in meer dan 600 kapelletjes. Ondanks de vermoeienissen van de dag en de drukkende hitte stroomden tegen het val len van het donker opnieuw duizenden verkenners naar het Clairbois voor het plechtige Maria-lof. Indrukwekkende processie Van ieder kamp uit was een sterke brigade verkenners pro- cessiegewijs naar Clairbois geko men, waarbjj elke groep een Mariabeeld met zich voerde. O. L. Vrouw ter Zee, O. L. Vr. van Altijddurende Bijstand, de Marseillanen met O. L. Vrouw van de Goede Wacht, O. L. Vr. van Rocamadour, O. L. Vrouw van Lorette en natuurlijk ook Maria Onbevlekt Ontvangen van Lourdes. Zij verenigden zich tot 'n enkele stoet bij de hoofdkapel van de jamboree, waar het Aller heiligste werd afgehaald. Er was daarna een plechtig Lof, zegen met het Allerheiligste, de litanie van de H. Maagd en natuurlijk ook Marialiederen, de liederen in gelijke melodie, maar in tiental len verschillende talen gezongen. Het was één van die grootse plechtigheden die onvergetelijk j zijn voor hen die het voorrecht I hadden ze mee te maken. De Franse groepen waren bij deze manifestatie natuurlijk ver in de meerderheid, maar daartoe droeg ook wel bij dt gunstige lig ging van hun kampen ten op zichte van de plaats der plechtig heden. Het jamboree-terrein doet bezoek Franse van ,.,de president der republiek, dat voor de jongens een grote vreugde is ee- ™enSk reeds in ons blad van Donderdag meldden. De pre sident nam na de plechtige ont- vangst heel onofficieel in het tpru plaats om' juist als al de verkenners gedaan hadden, ook op die manier het kamp eens in ogenschouw te nemen. Minister Ridault was er eveneens, maar evenals de minister-president Ra- madier, moest hij zijn bezoek vroegtijdig afbreken wegens ge wichtige ambtsbezigheden. De minister-president moest de moeilijke strijd tegemoet gaan op het socialistencongres te Lyon, maar toen hij wilde vertrekken, was er geen beweging in zijn auto te krijgen. De pauselijke nuntius Z. Exc. Mgr. Roncalli, was zo vriendelijk onmiddellijk zijn wagen ter beschikking van de heer Ramadier te stellen en zo vertrok de minister-president in de auto met de pauselijke standaard in vliegende vaart naar het socialistencongres! De pauselijke nuntius bleef zeer lang op de Jamboree en ver klaarde later opgetogen te zijn over de goede geest die er heer ste. De vele leden van het corps diplomatique, die Donderdag ook aanwezig waren, bezoch ten uiteraard natuurljjk hun landslui en zo verscheen ook de Ned. gezant te Parijs, jhr. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, in de verschillen de Nederlandse kampen. Dit schone zomerweer is nau welijks in staat onze gedachten te verlokken om zich met 'n meer ernstig onderwerp als de jaarbeurs bezig te houden. Een feit is echter dat de openingsdatum 9 Septem ber met rasse schreden nadert, zodat het zaak is ons voorlopig te oriënteren. In welk „teken" zal de 49ste jaarbeurs te Utrecht staan en wat voor bijzonderheden zal zij bie- dei Iedere beurs heeft immers zo'n beetje haar eigen karakteris tiek, al kunnen wrj op de na-oor- logse beurzen stuk voor stuk het etiket „export" plaatsen, dat evenwel steeds duidelijker gelezen dient te worden. Onze export staat nog steeds niet in goede verhouding tot de import. Te weinig ingevoerde grondstoffen passeren onze ver edelende industrie met de bedoe ling weer uitgevoerd te worden. In verband met de schaarste aan bepaalde valuta moet Nederland zich meer en meer een plaats ver overen in het internationale we reldverkeer. waarvoor het iets te bieden moet hebben. Er moet een keuze gedaan worden en hierin wil de komende jaarbeurs tege moet komen, die opnieuw een overzicht zal bieden van wat onze industrie vermag. Daarnaast zal door het aanwe zig zijn van moderne middelen tot mechanisatie nog eens gewezen worden op de noodzaak tot ver laging van de kostprijs. In het bijzonder geldt dit voor de land bouw, waar men het meest met een tekort aan arbeidskrachten worstelt. Belangrijk is dan ook de Agrarische afdeling, die evenals de groep meubelen alleen aan de najaarsbeurs deelneemt. Niet min der dan 60 firma's zullen met land- en tuinbouwwerktuigen aan wezig zijn, terwijl rond 20 firma's met machines en benodigdheden voor de zuivelindustrie verschijnen De Agrarische afdeling vindt een plaats, evenals de Technische af deling, op het terrein Croeselaan, waar de standruimte met èen nieuw gebouw ter oppervlakte van 1500 M2 is uitgebreid. De meubelen worden onderge bracht in de Beatrixhal ,op het Vreeburg, waar men met de voor- iaarsbeurs de textielgroep aantrof Er is naar gestreefd de inrichting van de meubelstands een eenheid van stijl te geven, ongeveer op gelijke wijze als in de schoenen afdeling. Daarnaast worden op de 5de verdieping kleinere meubelen geëxposeerd. d:e niet direct tot de woninginrichting behoren. Ondanks het feit, dat deze jaar beurs is uitgebreid ook on het Vreeburg is een nieuw paviljoen verrezen moesten noe 300 deel nemers afgewezen .worden. Wat de buitenlandse deelneming betreft, zullen op deze beurs al leen Spanje, Marokko en België met collectieve inzendingen ver tegenwoordigd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1