Maatregelen tegen de bakkersstaking Regering vordert bedrijven De brand in het Reichswald Een ingrijpende ontdekking Kunstmatige bereiding van vitamine A GEEN OPMARS NAAR DJOKJAKARTA Onveilige veiligheidsraad Oorzaak der mislukking v De beruchte V-2 overtroffen CHRISTENDOM EN JONGE ARBEIDERS I mmm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wonen, werken en vrije tijd Eeil „busje' ontplofte Kard. De Jong Het overwerk bij de Schelde f r Martin Neptune stijgt tot 3 70 K.M. boven de aarde J 69ste JAARGANG DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 No. 20394 De coöperaties legen de staking f GEEF ONS HEDEN. Het vuur slechts gedeelte- lijk bedwongen PROBLEEM DOOR NED. CHEMICI OPGELOST Drie kinderen op slag gedood PAUSELIJK LEGAAT OP MARIA-CONGRES Een extra-gra.tificatie INDONESIË HEDEN IN DE V.-RAAD DE MENS EN HET RECHT Haat als stuwkracht naar de chaos ONGEVAL OP DE JAMBOREE Twee padvinders ver dronken, acht gewond DRANK EN SNEL VERKEER REPUBLIKEINEN VER WACHTEN NIEUWE OPMARS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducee.de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Ut 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De minister van Landbouw heeft in verband met de bakkers staking een aantal maatregelen genomen, „welke in een dergelijk ernstige toestand passend zijn". In de eerste piaats zal worden overgegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte voortzetting van de broodvoorziening te handhaven. Daarnaast zal aan combinaties van consumenten (groepen personeel van grote bedrijven enz.) het mogelijk worden gemaakt op broodbonnen gezamenlijk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen zal worden aatabevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem op enkele punten in de gemeente in te richten. Bovenvermelde maatregelen z(jn getroffen op grond van het feit, dat „een staking in de bakkerij van een omvang als die, welke thans in het bijzonder in de hoofdstad en enkele andere grote steden plaats heeft, in ernstige mate de normale gang van zaken in onze samenleving verstoort. Degenen, die een dergelijke actie als wapen in een strijd om per soonlijke belangen hanteren, ne men daarmede een grote verant woordelijkheid op zich jegens hun medeburgers". Het conflict en zijn oorzaak In een verklaring van het de partement wordt o.m. gezegd, dat de regering niet tot de vermin dering van het subsidie op meel en bloem voor de broodbereiding zou zijn overgegaan, indien zij niet de overtuiging had, dat zij ui het kader van de richtlijnen, die voor alle bedrijven gelden ter be paling van prijzen en marges, verplicht was deze correctie toe te passen, die 13.000.000 per jaar op de staatsuitgaven be spaart. Tevoren is in volledige overeen stemming met de Ned. Bakkerij- stichting een accountantsonder zoek ingesteld naar de werkelijke ??®ten in het bakkerij bedrijf in O bedrijven, die tezamen repre sentatief genoemd konden wor den voor de Ned. bakkerij. De richtlijnen voor dit onderzoek, dat iiep over het 2e halfjaar 3946, werden vastgesteld in over leg met genoemde stichting, ter wijl rekening werd gehouden met de later tot stand gekomen loons verhoging, stijging van sociaie lasten en vervallen van omzetbe lasting. Bij het vaststellen van de kost prijzen, aldus het departement, is rekening gehouden met de belo ningen en winstnormen, wélke 'n redelijke vergoeding voor de on dernemers garanderen. Het accountantsonderzoek leid de tot de algemene conclusie, dat voor grote delen van het land een verlaging van de bestaande broodprijs met één cent mogelijk was en in de grote steden zelfs met twee. De regering is van oordeel, dat deze prijsverlaging in de eerste plaats ten goede dient te komen aan een vermin dering van de overheidssubsidie van vijf op vier cent per brood van 800 gram. In die plaatsen, waar de uitkomsten van de bak- kerij deze verlaging, die voor het gehele land geldt, niet ten volle mogelijk maakten, is ongeveer terzelfder tijd een verhoging van de consumentenprijs met éen cent toegestaan. De verlaging met een tweede cent in de grote eteden heeft de minister voorlo pig opgeschort. De bakkers zijn er in de afge lopen vier weken, toen de minis ter bereid was alsnog hun bezwa ren tegen de berekening van de broodprijs te onderzoeken, niet toe gekomen argumenten aan te voeren, die aantonen, dat de be rekening verkeerd is geweest. Zij hebben zich bepaald tot argu menten, die een afwijking van de algemene richtlijnen, waaraan het gehele bedrijfsleven is onderwor pen, betékenen. Deze te aanvaarden zou in ho ge mate onbillijk zijn tegenover ondernemers in andere bedrijven en bovendien 'n precedent schep pen, dat een gevaar betekent voor de handhaving van de hui dige loon- en prijspolitiek. Aldus de mededeling van het departe ment van Landbouw. Ook Zuid-Limburg staakt Intussen is de staking verder uit- febreid. De bakkerspatroons van uid-Limburg hebben gisteren in Maastricht vergaderd en alle "akkers in deze streek, die mo menteel overvuld is met vacantie- gangers, hebben zich solidair ver klaard. Met ingang van vandaag zullen zij alle gemengde bedrijven sluiten én ook zal ge „loonbak' (het bakken van door de klanten bereid deed) worden verricht. Uitgezonderd hiervan zijn leve ranties aan militairen .ziekenhui zen en de extra-broodvoorziening voor de mijnwerkers. Woensdag komen de bakkers wederom in vergadering bij elkaar om de situatie te bespreken. In Helmond en omgeving, waar gisteren reeds werd gestaakt, be sloten de bakkers gisteravond de staking te doen voortduren, voor lopig tot hedenavond. Gezellen vragen overleg Het bestuur van de bedrfifsunie van werknemers in het bakkers bedrijf heeft gisteren vergaderd teneindehet co .flict tussen de regering en de werkgevers in het bakkersbedrijf te bespreken. Men kwam hierbij tot de volgende con clusie De bedrijfsunie constateerde, dat door dé werkgevers in het bakkersbedrijf terzake van de broodprijs geen overleg met de gezellenbonden is gepleegd, zodat zij zich in de aangevangen strijd geen partij kon stellen. Daar evenwel blijkt, dat tenge volge van dit geschil de belangen der gezellen in het gedrang drei gen te komen, heeftdebedrrjfsunie zich tot de ministers van Econo mische en Sociale Zaken gewend met het verzoek om ten spoedig ste alle J rtijen, bij deze belang rijke kwestie betrokken, voor overleg bijeen te roepen. In Tilburg was Maandagmiddag een spoedvergadering van de bakkers om zich nader te bera den. Hoewel burgemeester Van Voorst tot Voorst, gemeente secretaris drs. L. de Mast en de geest, adviseur ervoor hadden ge pleit de staking te beëindigen wegens de ver-strekkende gevol gen van deze actie, besloten de bakkers af te wachten wat het landelijk comité van actie, dat vanmorgen in Den Haag zou bij eenkomen, zou. beslissen. Zodat 't werk voorlopig nog niet- werd hervat. De Handelskamer deelt ons mede: „Nu in verschillende delen van het land de broodbakkerij het middel van staking in toepassing is gaan brengen, acht de Handels kamer als centrale der Ned. ver bruikscoöperaties het nuttig de houding der coöperaties in dit conflict nogmaal te verklaren. ..De Ned. verbruikscoöperaties zijn het met de huidige prijs- en margepolitiek der regering in het algemeen op verscheidene punten met eens en achten met name de regeringsmaatregelen inzake de Broodprijzen in meer dan een op zicht onaanvaardbaar. De ver bruikscoöperaties verwerpen op dit ogenblik echter het middel van staking als zijnde niet in het belang der verbruikers. De Han delskamer heeft dan ook het ad vies aan de aangesloten coöpera ties herhaald, de bakkersbedrij ven in werking te houden, doch zich bij de levering te beperken tot de kring van leden en andere vaste verbruikers en de verkoop van bloem slechts in die gevallen ter hand te nemen, waarin door overmacht het bakkersbedrijf van de coöperatie moet worden stilge legd. Een dergelijke omstandig heid doet zich thans voor in een enkel door de Handelskamer ten zeerste betreurd geval, dat bak- kerijpersoneel heeft gemeend de actie der particuliere bakkers te moeten ondersteunen door het werk neer te leggen". Uit Enschedé kwam het bericht, dat de Coöp. „Enschedé" en de R.K. Coöp. „De Voorhoede" gister morgen besloten hebben andere wegen en middelen te beramen om het bestaande conflict op te °?f n' zodat zij om 12 uur gister middag de broodproductie hebben hervat. Deze herinnering aan een dage lijkse smeekbede bedoelt in de gegeven omstandigheden natuur lijk allerminst een profanerend aardigheidje. WS willen alleen door de herin nering aan dat telkens herhaalde gebed de ernst belichten van de dingen waarom het gaat en de zwaarte van de verantwoordelijk heid ,die de partSen op zich he men door het conflict tot zulk een uiterste te laten komen. Ook na de jongste publicatie van regeringswege en de daarin openbaar gemaakte resultaten van het rijksaccountantsonder zoek, durven wij, hoe overtuigend de cijfers trachten te klinken te gen de stakende bakkers geen „j'accuse" uit te brengen en hun houding in alle opzichten te ver oordelen. Er zijn motieven, en vaak beslissende overwegingen, die. aan het scherpe accountants oog zelfs ontsnappen. Intussen bestaat er gevaar, dat de staking, zoals dat gewoonlijk gaat, een ander en veel diepgaan der karakter krijgt. De regering kan op die cent niet toegeven om dat ze zich, en terecht, door sta king niet van haar principieel standpunt kan laten afbrengen. En de bakkers verharden zich in hun bij velen zeker gerechtvaar digde overtuiging als de gebrand- schatten het recht tot verzet te hebben. Een uitkomst in dit conflict moet zo spoedig mogelijk gevon den worden, liefst tot voldoening van beide partijen, desnoods met een ook wederkerig offer. Want er staan hier té grote volksbe langen op het spel. Elke dag langer staking zouden wij haast een tarting van God kunnen noe men, Wie iedere dag door tallozen om het dagelijks brood wordt gevraagd. De branden in het Reichswald tussen Goch, Siebengewald en Gennep hebben gisteren onver minderd voortgewoed. Het vuur in de omgeving van Kleef en Kra nenburg is vrijwel bedwongen. Hier en daar smeult het nog wel in de bossen, maar deze brandjes leveren geen ernstige gevaren meer op. Juist in deze omgeving is het hout voor de Nederlandse mijnen opgestapeld. Men hoopt hier heden de brand totaal onder de knie te krijgen. De branden bij Aken, Solingen, Amsberg en Schlebisch woeden nog steeds voort. Meer dan 200 brandweer lieden en enige honderden bur gers nemen deel aan de bestrijding van het vuur over een gebied van 6 vierkante kilometer. Ongeveer 150 Britse militairen gaan helpen bij het blussingswerk. Enkele weken geleden waren ook reeds kleinere branden in het Reichswald uitgebroken, maar de- ze konden spoedig bedwongen worden Tot dusver is officieel melding gemaakt van een dode en twee gewonden, wat te wijten is aan 'n ontploffing van een granaat, welke in het bos bij. Aken lag. Een Duitse grensbeambte in Kleef vergeleek de brand bij de felle strijd, die hier door de Cana dezen en Engelsen gestreden is. Landmijnen en ladingen spring stoffen, afkomstig van de op mars van de 21e legergroep in 45, explodeerden, terwijl brandweer lieden voorzichtig het bos in drongen. Zij trokken op als sol daten die in oorlog zijn. Vallende boomtakken vormden een gevaar voor de mannen juist als de truckmijnen uit begin 1945. De man vertelde, dat hij boeren had gezien, die met hun schoppen klaar stonden om hun oogst te redden. Tot dusver zijn geen dor pen door de vlammen vernield. De grootste brand schijnt te woe den tussen de dorpen Frasselt en Hekkens. Door de directeur van de voor lichting van de N.V. Organon te Oss is medegedeeld, dat het aan dr. J. F. Arends en dr. Van Dorp in het laboratorium van de N V Organon te Oss gelukt is het vi tamine A op kunstmatige wijze te bereiden. Het in olie oplosbare vitamine A werd reeds in 1913 ontdekt en de samenstelling is sedert 1931 bekend. Tot duverre was het echter on mogelijk gebleken dit vitamine kunstmatig te bereiden, hetgeen wel het geval was met alle an dere vitamines. De mededeling van Kuhn en Morris in 1937, dat het hun gelukt zou zijn vitamine A te synthetiseren, kon door nie mand bevestigd worden, hoewel in vele laboratoria overal ter we reld dit probleem werd bestu deerd. Na een vierjarig onderzoek is het thans aan de chemici dr J F' Arens en dr. D. A, van Dorp in de laboratoria der N.V. Orga non te Oss gelukt het vitamine A te synthetiseren, d.w.z. kunst matige vitamine A te bereiden, dat geheel overeenstemt met het natuurlijke vitamine. Zowel voor geneeskundige doel einden, als voor het vitaminiseren van voedingsmiddelen zijn hoog geconcentreerde vitamine A-pre- paraten nodig. Tot nu toe konden In het klooster Ravensbosch van de paters Oblaten bij Valken burg zijn van 14 tot 17 Augustus ongeveer 200 leden uit alle afde lingen van de K.A.J. in Limburg bijeen geweest, voor het houden van haar jaarlijkse studiedagen. Het jaarprogram van 1947 is „Reddend Christendom in de ge meenschap". zodat de K.A.J zfch op deze studiedagen speciaal ver diepte in de taak, die zij heeft te vervullen van 't „Reddend Chris tendom in het jonge arbeidersle ven". Zij bezagen dit in drie bij zondere aspecten nl. in he^ woon- milieu van de jonge arbeider, in het werk-milieu en in het vrije- tijds-milieu. Over al deze aspecten werd een inleiding gehouden, die het pro bleem stelde van deze afzonder lijke milieus, waarin de jonge ar beider dagelijks verkeert en leeft, en vervolgens een oplossing gege- Ven zoals het Christendom, dat alleen maar ln staat is een duur zame oplossing te verstrekken, die geeft. De zeereerw. heer J. v.d. Berg, nationaal hoofdaalmoezenier der K.A.J. in Nederland, sprak over de jonge arbeiders in het woon- milieu: aalmoezenier Roumer sprak over t reddend Christendom in het werk-milieu en de Bossche bondssecretaris Nico Schuurman over reddend Christendom in de vrije tijd der jonge arbeiders. Deze problemen werden ook on derling door de Kajotters bespro ken. Zij concludeerden dat er van de K.A.J. een beweging moet uit gaan ter verbetering van het ge zinsleven en arbeidsmidden. Te vens beslotén zij een actie te voe ren om de „schoolverlaters", die op fabriek 0f atelier gaan werken, tL v?.n,gen om hen te vormen t degelijke jonge arbeiders. ens de besprekingen ge tuigde Vader-bisschop van zijn be langstelling en liefde voor de jonge arbeiders die hij noemde apostelen van déze tijd. Treffend getuigden de Kajotters van hun trouw aan hun Bisschop. deze slechts bereid worden uit bepaalde visiever-oliën, waaraan een groot tekort in de wereld bestaat. Thans zijn nieuwe wegen ge opend, waardoor men niet meer geheel afhankelijk zal zijn van de schaarse natuurlijke bronnen. Nadat door Nederlandse onder zoekers (Eijkman en Grijns, Jan sen en Donath), baanbrekend werk verricht was op het gebied van het vitamine B, is het ver dere chemische werk 0p vita. mine-gebied grotendeels in Ame rika gebeurd. Het stemt tot vol doening. dat het thans aan Ne derlandse onderzoekers in labora toria der Nederlandse pharmaceu- tische industrie gelukt is het bij zonder moeilijke probleem van de kunstmatige bereiding van het vitamine A op te lossen. Dit betekent niet alleen een wetenschappelijk succes voor bei de Nederlandse chemici en voor de laboratoria der N.V. Organon, maar tevens een belangrijke ont dekking zowel voor de genees kundige als voor de pharmaceu- tische en voedingsmiddelenindus trie. Thans is het woord aan de tech nische chemici om de moeilijk heden, welke nog verbonden zijn aan het omzetten van het labora torium-procédé in een fabrieks- procédé, te overwinnen. Een officieel Ned. woordvoer der te Batavia heeft gisteren ont kend, dat dr. Van Mook de Ned. regering om toestemming had ge vraagd, om het Ned. leger naar Djokjakarta op te laten trekken, zoals uit Den Haag werd gemeld, aldus A.P. De woordvoerder bevestigde, dat een groep andere Ned. Oost-In dische autoriteiten een vertrouwe lijk telegram aan de Ned. regering in Den Haag hadden gestuurd, waarin geadviseerd werd Djokja karta in te nemen, teneinde ver lichting te brengen in de „onduld bare" situatie, die ontstaan was door het niet naleven van het bevel: staakt het vuren. Dr. Van Mook, vervolgde de woordvoerder, adviseerde Den Haag meerdere alternatieve we gen, maar verzocht geen machti ging voor een dergelijke aanval. De woordvoerder gaf toe, dat men in Ned. militaire en burger lijke kringen in Ned. Oost-Indië voor een opmars naar Djokja karta is. Dubbelzinnig antwoord" De „New York Herald" legt in een commentaar de nadruk op de dubbelzinnigheid van het Indone sische antwoord op het Ameri kaanse aanbod van goede dien sten op het feit, dat „men er nergens een werkelijk verlangen naar arbitrage en naar een oplos sing van het conflict in kan vin den". Naar de mening van het blad betekent het antwoord niet, dat de Indonesische republiek prijs stelt op onderhandelingen, maar dat z(j 'n mogelijkheid ziet door Amerikaanse interventie 'n overwinning te behalen. Het blad leidt hieruit af. dat „een interna tionale actie de Nederlanders en de Indonesiërs niet de uiteinde lijke verantwoordelijkheid om het probleem zelf op te lossen, kan ontnemen". De „New York Herald" zegt verder, dat een internationale ac tie zonder twijfel van dienet kan vzijn bij beraadslagingen over het Probleem en een vreedzame en redelijke oplossing kan bevorde ren door een zo groot mogelijk gezag uit te oefenen. Maar, zo besluit het Dlad, de veiligheidsraad kan niet een uit- y°ejehde macht, welke zij niet ka voorwenden en daardoor de a"? lopen de zaken eerder te j 'echteren dan te verbeteren, AA ment enge volge bij beide par- weib verwachtingen te wekken, ,Aiet kunnen worden wezenlijkt. ver- Vier kinderen van de familie G. uit Aardenburg waren gister middag in de buurtschap „De Liter" bij Oostfburg aan het spe len. Zoals een van hen later heeft meegedeeld, vonden zij daarbij een „busje'' en hiermede gingen zij water scheppen. Het busje bleek echter een vergeten projec tiel te zijn, dat eensklaps ont plofte. Drie van de kinderen '(twee jongens van 6 en 8 jaar en een meisje van9) werden op slag gedood. Het vierde kind, een jonger zusje, bleef als door een wonder gespaard. Het noodlottige projectiel was natuurlijk nog uit de oorlogs dagen afkomstig en bij de zuive ring van het terrein over het hoofd gezien. Z. H. de Paus heeft Z. Em. Johannes, kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, benoemd tot Pauselijk Legaat ter gelegenheid van het a.s. internationaal Mariaeongres te Maastricht. Het bestuur van het congres ban nog mededelen, dat op één der dagen van het congres Z. H. de Paus via de radio het congres zal toespreken. Gisterochtend is bij de N. V. Kon. Mij. de Schelde t. Vlissin- gen de onlangs door de directie voorgestelde overwerkregeling in gegaan. Er zal per week 53% uur worden gewerkt, totdat de overeengekomen 25.000 .man- weken zijn opgebruikt. De di rectie van 'de Schelde heeft be sloten dit jaar als extra-gratifi catie het loon voor 30 arbeids uren aan het personeel uit te keren. Zoals bekend, brengt het aan vaarden door de arbeiders van de overwerkregeling mede, dat door de Schelde een bedrag van f 100.000 wordt gestort in het weduwenfonds. De Veiligheidsraad heeft beslo ten de Indonesische kwestie heden 19 Augustus, te 15.30 uur te be handelen. Gisteren heeft de Sovjet-Unie er bij de veiligheidsraad op aange drongen de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk in behande ling te nemen, omdat „het wapen stilstandsbevel wordt geschonden en op de Indonesiërs druk wordt uitgeoefend om bemiddeling te aanvaarden." MIJNWERKERS-LEED. Familieleden en vrienden verdringen zich om de pit-headvan de William-mijn bij Whitehaven, waar 117 mijnwerkers waren ingesloten. De Veiligheidsraad heeft een paar dagen rust genomen; het is voor het prestige, en wellicht zelfs voor het voortbestaan van de Organisatie van de Verenigde Naties te hopen,, dat het uren van diepe bezinning mogen zijn. Er staan nog steeds enkele be langrijke kwesties op de agenda: het niet tot de bevoegdheden van de Raad behorende geschil tus sen Nederland en de republiek van Soekarno; het ook al op vreemde wijze ingelaste Brits- Egyptische conflict; het zeker onder de competentie van dit lichaam vallende Balkan-geschil: en ten slotte de kwestie van de toelating van nieuwe leden tot de Verenigde Naties. Bij twee van deze agenda punten wist men reeds lang, dat Gromyk'o met zijn beruchte veto's gereed stond. De in enkele krin gen gekoesterde verwachting, dat Rusland ten slotte in de nieuwe AustralischAmerikaan se voorstellen betreffende de Bal kan zou berusten, werden alge meen als een volkomen onge rechtvaardigd optimisme be schouwd, terwijl niemand er aan twijfelde, dat Gromyko zijn „neen" over de toelating van Ier land, Portugal en Transjordanië zou uitspreken. Men kent de Russische mentaliteit onderhand voldoende om geen illusies te koesteren. Bjjzonder interessante debat ten verwacht men over het Brits Egyptische geschil over de Soedan, waarvoor één dag Woensdag, is uitgetrokken. Maar het lijkt uitgesloten, dat men ■morgen zal gereed komen. Tot dusverre heeft alleen Polen het woord gevoerd; Rusland en Bra zilië hebben zich reeds opgegeven en ook andere lajiden zullen hun inzichten kenbaar willen maken. Dan komen de resoluties en de stemmingen, waarmede wel en kele zittingen zullen gemoeid Onder meer normale internatio naal - politieke omstandigheden zou de vraag, of een verdrag als dat tussen Engeland en E=>YP dat twintig jaar geldig ls> ?a Hen' jaar of tien door een derpartijen voor een internationaal forum kan worden gebracht ten einde de opheffing van een der belang rijkste clausuiles te forceren, nauwelijks gesteld zijn. Ware zij toch gesteld, dan zou men op de allereerste plaats naar de rechts gronden hebben gezocht, waarop een eventuele herziening zou kun nen worden doorgevoerd, maar in elk geval zou men het aan de twee betrokken partijen hebben overgelaten een regeling al dan niet te treffen. Het valt niet te ontkennen, dat aan deze rechtsprocedure soms hardheden en teleurstellingen waren verbonden; en evenmin, dat er wel eens misbruik van is gemaakt. Maar deze nadelen in enkele gevallen zinken in het niet tegenover de rechteloosheid, en daarmede bandeloze wetteloos heid, welke tegenwoordig het in ternationale leven en niet alleen het internationale drei gen te overweldigen of juister 'ongetwijfeld: reeds overweldigd hebben. De tussenoorlogse Volkenbond is tot machteloosheid gedoemd geweest, niet op de eerste en voornaamste plaats, wijl zijn sta tuten niet volmaakt waren, maar wel, wijl de mens diplomaten, politici, economen en militairen die dit vredes-instrument moest hanteren, zich niet kon op werken tot het diepe bewustzijn, dat alle menselijke betrekkingen .gebaseerd zijn, en moeten zijn, op het recht: het natuurrecht en het positieve recht. Ongetwijfeld zal het vaak harde en onver biddelijke recht soms, zoals Pius IX het zo psychologisch uitdruk te, getemperd mogen en moeten worden door de naastenliefde (in de lekenterminologie kan men dit woord weergeven door billijk heid) maar de grondslag van de menselijke samenleving blijft steeds het recht. Dat recht heeft men in de Or ganisatie der Verenigde Naties beter en scherper willen formu leren en handhaven dan in de Volkenbond het geval was: de statuten zijn inderdaad iets vol maakter. Maar de mens, die deze statuten .moet toepassen, is nog minder volmaakt dan zijn voor ganger. Het grote motief, dat hem voortdrijft, is niet het recht; zelfs met het eigenbelang alleen, maar bovenal de haat: de haat tegen de orde; want alleen door overal wanorde, zelfs de chaos te meent hij zijn ideolo- £iscn «doel: de wereldrevolutie te bereiken. Men zal lang en diep m de geschiedboeken moeten vorsen om bij een groot deel van de mensheid de mentaliteit terug ie vinden, welke haar nu ver laagt. Waarschijnlijk ontdekt men wel individuen, maar zelden of nooit volken van een dergelijke geestesgesteldheid, als we nu in één mensenleeftijd in nazis en communisten hebben waargeno- men. Daarom ook klinkt de naam Verenigde olken als een bespot- ting. E)r bestaat geen Verenigde Volken. Want waar zij samen komen. te Lake Success, te Mos kou of te Parijs, steeds staan zij ®chen? moEelijk tegenover el kaar, elkaar bestrijdend, elkaar hatend, vaak met om de lippen die afschuwelijke glimlach, welke 20 fel in strijd is met alle inner lijke gevoelens en 'gedachten. Or 4ANKELIJK PAKISTAN. generaal van Mr. Jin nah (links) legt de eed af als gouverneur- het nieuwe Moslem-Dominion Pakistan ENORME SNELHEID Bereikte men in Amerika enige tjjd geleden met 'n Duit se V-2 de formidabele hoogte van bijna 200 K.M.; deze hoog te zinkt in het niet, vergeleken met de prestaties van de nieu we raket welke momenteel in aanbouw is hjj de Glenn L. Martin Co. in Baltimore voor de U. S. Navy. Deze raketten zullen de onge- l°°f,waardlSe snelheid van 2,8 K.M. per seconde, inderdaad acht-en-twintig-honderd meter per seconde bereiken. Met de ze snelheid zouden wij kunnen reizen van AmsterdamLonden in 25 seconden; AmsterdamPa ramaribo in 52 minuten en Am sterdamBatavia in 1 uur en 18 minuten. Deze geweldige snelheid wordt bereikt, wanneer de raket, welke de naam „Neptune" draagt, od een hoogte van 60 K.M., d.i. 75 seconden na de start, is aange komen. Op deze hoogte is de brandstof-voorraad, die uit vloei bare zuurstof en alcohol bestaat, geheel verbruikt. De „Neptune" zal dan evenwel nog 300 K.M. door stijgen tot een maximale hoogte van 370 K.M. Dit is twee maal zo hoog als de V-2 ooit is gekomen. Deze prestatie wordt Dereikt bij een nuttige lading van 50 K.G. Voert men de lading op tot maxi maal 600 K.G., dan wordt, zowel de snelheid als de totaal bereik bare hoogte, naar verhouding ge ringer. Zo wordt bij een lading van 225 KG. de snelheid 2,3 K.M. per seconde en de maximale hoogte 320 K.M. Nog deze zomer zal een ver kleinde uitvoering van de „Nep tune" worden afgeschoten, terwijl over enige tijd de eerste grote „Neptune" de lucht in zal gaan. Daar de voorraden van de Duitse V-2 in Amerika groten deels zijn verbruikt, zal deze nieuwe raket de plaats ervan g'aan innemen. De „Neptune" is technisch volmaakter dan de V-2. Deze draait o.a. tijdens de vlucht voortdurend om zijn lengte-as, wat zeer hinderlijk is bij het ne men van foto's e.d. De Neptune" is daarom uitgerust met z.g. „roll-jets", waardoor deze raket volkomen stabiel is tijdens de vlucht. Ook wordt regelmatig radio-contact met de grond on derhouden, terwijl de besturing eveneens vanaf de grond plaats heeft. De „Neptune" heeft dezelfde lengte als de .V-2, nl. 15 meter, maar is veel slanker, slechts 80 c.M. doorsnee. Het contract tussen de U.S. Navy en de Martin Oo. geeft op dracht voor de bouw van 10 raketten tot een gezamenlijk be drag van 1.850.000. Ze zullen worden geleverd over een periode van 3 jaar. Rest alleen de hoop uSt ts spre ken, dat de „Neptune" zal wor den bestemd voor wetenschappe lijke doeleinden, hoogstens voor snelvervoer van post, doch nim mer voor dat doel waarvoor eens de V-2 dienst deed! W. v. B. Zoals de persdienst van de vrè- des-jamboree te Moisson bij Pa rijs meldt, werd op de laatste dag de vreugde overschaduwd, doordat twee treinen die binnen het kamp de verbinding onderhouden op elkander reden, waardoor ver schillende Belgische padvinders gewond raakten. Twee andere padvinders van buitenlandse na tionaliteit verdronken bij het zwemmen in de Seine. Doordat een chauffeur, die achteraf dronken bleek te zijn, gisteren in de Mr. Dr. Frederiks- straat te Breda een bocht te scherp nam, werden enkele per sonen van een open vrachtauto geslingerd. Mej. Z. uit Breda werd vrijwel op slag gedood en drie anderen ernstig gewond. Van republ. zijde te Batavia wordt volgens Reuter gemeld, dat volgens Chinese berichten het Ned. leger zich voorbereidt voor een nieuwe opmars. Dc republi keinen maken opmerkzaam op verhoogde activiteit op midden- Java. Volgens Antara is een Chinese vrijwilligersbrigade opgericht om tegen de republ. troepen te strij den. Het hoofdkwartier zou te Soerakarta gevestigd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1