Waardig einde in de verkennersgeest echte Cricket Engeland--Z.Afrika W Lonen- en prijzenpolitiek Dreiging voor Griekenland r VERRAAD IN DE MUZIEK En fl ZILVEREN SCHERM VOOR AMERIKAANSE FILMS DE BELGISCHE SUBSIDIES via Parijs naar huis nu: RUIT NIEUWTJES o eerberichtl fo$rd4- DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 De wereldjamboree des vredes msmm VOOR DE FILMCAMERA „CATASTROFAAL" Nieuwe Australische surprise voor Hollywood Boskcimieuws no 39 STAATSLOTERIJ RUHL WIL UIT DE GEVANGENIS „Ik ben een Duitser en geen misdadiger DE VIJFDE TEST WEDSTRIJD ZELFDE WEERBEELD j DOOR COMMUNISTEN- BEWIND" Overleg met Nederland over de afschaffing bleef achterwege Ut9- 7-5; stas si. d. Rinkel 5—2, 61 4. DAGBLADCOMPETCTIE KAMPIOENSCHAP NED. JACHTPAARDEN SCHAAKTOURNOOI TE ENSC IEDE RONDE VAN ZWITSER LAND GRADUS DOET AAN HONDENDRESSVUR NOODLOTTIG GEVOLG VAN TE GOED VERTROUWEN ECHTPAAR KRIJGT ZWARE STRAF Een onzer speciale verslaggevers telefoneerde ons Maandag avond: Veel te spoedig naar de wens van de deelnemers is de dag van het afscheid weer gekomen. De leiders van het Nederlandse contingent hebben Maandagochtend nog eens al de kampen bezocht, waar Nederlanders verblijf houden en alles, hoe kan het ook anders, tot in de puntjes in orde bevonden. De jongens praten over deviezen als doorgewinter de zakenlui en verwensen even hard als dezen de karige toewijzing, die ze hebben gekregen. Alle frankjes gaan schoon op aan postzegels en briefkaarten! Gelukkig hebben ze geen aan vullingen van het rantsoen no dig gehad, want evenals alle bui tenlandse kampleiders, hebben ook de Nederlanders verklaard, dat de jongens zeer tevredhn over de voedseltoowijzing tvaren. Na tuurlijk vonden ze verschillende dingen wel „raar", zoals bijvoor beeld het eigenaardige brood, maar dat was dan toch nog heilig bij hetgeen men in Parijs te kau- boree, aldus de generaal, is ge houden geheel overeenkomstig de gedachte van de stichter. In zijn geest is zijn opvoedingsmethode gevolgd. In deze jamboree zijn thans verenigd geweest nationali teiten, die gisteren nog als vijan den tegenover elkaar stonden. Hun ideaal is niet gericht tegen iets, maar vóór allen. Het komt echter niet op het getal aan, maar op de kwaliteit van hen, die ge- vriendschap dienstvaardigheid, en zuiverheid. De »P oprechtheid Franse verkennersbeweging dankt allen voor hun komst en voor het in Frankrijk gestelde vertrouwen en als oude chef zeg lk U: moge God U behoeden. Opnieuw klonk uit wel 10.000 kelen het „Tot weerziens". En toen bleek ook waarom die tien bruggen in de arena waren wen krijgt. Wat ze van de heer- trouw willen zijn aan de wet van ltjke Franse kaasjes zeiden, zul- - - - len we welvoegeljjkheidshalve maar verzwijgen Allen zijn het er ®ver eens, dat deze Jamboree rustig en ordelijk is verlopen en men waardeert het algemeen, dat men er geen kijk spel van gemaakt heeft. Toch was het aantal bezoekers nog belangrijk, want buiten de welpen, verkenners en gidsen, die in groepen de jamboree bezoch ten, waren er naar ruwe schatting ongeveer 140.000! En dit getal zou nog veel groter geweest zijn, als de' Franse spoorwegen, juist de laatste Zaterdag en Zondag, in staat waren geweest extra-trei nen van Parijs naar de Jamboree te laten rijden, hetgeen echter door de extra-grote vacantie- drukte onmogelijk was. Dat heeft vele duizenden Parijzenaars een teleurstelling bezorgd. Het afscheid Omstreeks vier uur Maandag middag waren alle deelnemers aan de jamboree bijeengebracht voor de officiële sluiting. De gehele nacht was er gewerkt rondom de grote arena en er waren tien grote bruggen opgeslagen, waar van de bestemming eerst niet werd begrepen. Midden in de arena was een verhoogd podium opgesteld, waarop plaats namen generaal Lafont, kolonel Wilson en alle chefs van de buitenlandse contin genten. Zij ontvingen hier een aandenken aan de jamboree, die zoveel van hun organisatievermo gen had geëist. Het eigenlijke afscheidsfeest ving aan met de verschijning van een grote ballon van 10 M. mid dellijn, de aardbol voorstellend en waarop de deelnemende landen duidelijk waren aangegeven. Ter wijl het muziekcorps van de Franse verkenners de arena bin- nenmarcheerde en een koor zich deed horen, trokken 42 verken ners. van ieder land één, de ballon oVer het terrein naar de jambo ree-deelnemers, die in een grote boog om de arena waren opge steld. Ze werd daarna over de hoofden van de jongens heen voortgerold, die haar met de handen steeds verder stuwden, terwijl iedere natie er een wimpel aan bevestigde. Daarna werd de ballon voor de grote tribune ge plaatst. Van de bruggen aan weerszijden van de ballon daalde nu een bende zwarte monsters af, symboliserend het kwaad, waaraan de jeugd van de wereld bloot staat. Doch spoedig snelden de eerste groepen verkenners toe, hand aan hand, met als enig wa pen de verkennersbelofte en de zwarten moesten daarop spoedig het veld ruimen. opgericht. Want de afmars ving aan in blijde stoeten en hand in hand trokken die duizenden jon gens in twee legioenen naast el kaar en over elkaar in brede ba nen door de arena, aldus een dub bele platte knoop vormend, wat hun symbool is: de carrick, de knoop van de halsdoek, die voor hen het uiterlijk teken is, dat ze als broeders te zamen willen zijn in deze wereld. Het werd een onvergetelijk schouwspel, die triomfantelijke mars onder de tonen van de muziekcorpsen en van de opge togen zang uit zovele jongens- kelen. Dit afscheid ln uiterste een voud ls toch verreweg de mach tigste manifestatie van deze jamboree geworden en de geest drift van de Jongens was dan .ook niet meer ln te tomen. Langzaam trokken ze weg naar hun onderkampen, door het woud van Molsson, om te gaan uitdragen, wat ln deze jamboree gerijpt ls: ln de me demens een broeder te zien. Gelukkig is het echter nog niet helemaal afgelopen. Enige dagen zullen de jongens nog van de Franse gastvrijheid gaan genie ten en er zijn zelfs gelukkigen, voor wie dit enige weken geldt. fSiB'vA: Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, apostolisch internuntius te 's Gravenhage, houdt een toespraak op de openingsplechtigheid van de Mentana.tentoonstelling te Oudenbosch. bisch te leren, opdat hij de O Met het KLM-vliegtuig, dat Zaterdag naar New York is vertrokken, werd 125 kg. gla diolen verzonden. Deze zen ding van de nieuwste soorten gladiolen is afkomstig van een firma te Noordwyk en be stemd voor de gladiólenten- toonstelling te New York. Na de moeilijkheden, waarvoor de W. F. A., in het bijzonder in Engeland, kwam te staan, zal zij geheel worden gereorgani seerd. Volgend jaar hoopt men het werk voort te zetten. De wijziging van de Ziektewet waarbij de maximum uitke ringsduur verhoogd is van 28 op 52 weken is 16 Augustus in werking getreden. Tot weerziens Nadat het bekende „tot weer ziens" in alle talen was gezon gen, verscheen kolonel Wilson voor de microfoon, die wees op de enorme moeilijkheden, welke het land van ontvangst had moeten overwinnen om deze jamboree te organiseren en op deze wqze te doen slagen. Hfj dankte in het bij zonder de Franse chefs, voortrek kers. verkenners, akela's en gid sen, die de jamboree hadden op gebouwd. Hij zeide, dat de herin nering aan deze jamboree en aan Frankrijk bij de vele duizenden verkenners, die zich thans weor over de gehele wereld gaan ver spreiden. de beste beloning voor Frankrijk zal zijn. Daarna sprak generaal Lafont het eigenlijke slotwoord. De jam- Doudart de la Grêe, M. L., Z"on- daressen. Uitg. Bruna, Utrecht, 1947. Meisjes in een kath. opvoe dingsinstituut. De schrijfster blijkt er niets van te hebben begrepen. Een boek zonder kwa liteiten. (II). Feber, ir- L. J. M. Mens en huma nisme. Uitg. Spectrum, Utrecht, 1947. Humanisme zonder go dienst is ontworteling. Scherpe analyse van de verwording on zer beschaving. (V) Freud. prof. Sigmund. Het ik en de psychologie der massa. -Uitg. Wereldbibliotheek, A'dam, 1947. Voor Katholieken onaanvaard baar. en verboden. (I.). Irwin Inez Haynes. Fatale maske rade. Uitg. Breughel,. A'dam, 1947. Moord tijdens een gezel schapsspel. Detective Patrick O'Brien verricht knap speur- derswerk. (IV) Plantenberg—-Marres, Pauline. Erf genamen. Uitgave Spectrum. Utrecht. Erfgenamen in spe bre ken de tyrannie van een oude erftante. Humoristisch en sma kelijk, zonder pretentie overi gens. (IV). Queen, Ellery. Misdaad op de operatietafel. Uitg. v. Kersen, Haag, 1947. Detectiveverhaal met aardige climax. Vacantie- lectuur. GIMV). I verboden: II streng voor behoud: III voorbehoud: IV volwassenen; TV-V rijpere jeugd: V allen: VI jeugdlectuur Medegedeeld door I.D.I.L., Til burg. Het nieuws van het front in de fllmoorlog, welke tussen Amerika en Engeland is ont brand als gevolg van de En gelse belastmg van 75 pet. op de verdiensten van Hollywood, is nog vrij verward. De Hollywood-publiclsten, die gewoon zijn in superlatieven te spreken, noemen de Britse maatregel met hun gebruike lijke zucht tot overdrijving „ca tastrofaal" en de stemming was er aanvankelijk buitengewoon oorlogszuchtig en krijgshaftig. Vijftig nijdige leden van de Motion Picture Association kondigden na een „crisls- bjjeenkomst" van drie uur in New York, vastberaden aan, i dat ze geen films meer naar Engeland zouden zenden. Dit alles is echter slechts schijn, zoals bijna alles in Hollywood. Uiterlijk lacht Holly wood om het verlies van de Brit se markt. Maar het lacht door zijn tranen heen: echte tranen, niet de glycerine-tranen van de stu dio's. Intussen heeft Australië Hol lywood een nieuwe schok gege ven. Verleden week Vrijdag heeft het federale kabinet van Austra lië tijdens een speciale zitting, waarop men zich beraadde over de beste wijze om Engeland hulp te verlenen, besloten om de in voer van Hollywood-films even eens te verlagen. Het kabinet heeft nog niet bekend gemaakt, welke maat regelen precies zullen worden genomen, doch de Australische premier, mr. Chifley, heeft reeds verklaard, dat ze „even schokkend voor Hollywood zul len zijn als die van Engeland". Kleine producers woedend De kleinere producers in Holly wood, die zich tengevolge van de Engelse belasting voor een drei gend bankroet zien geplaatst, zijn zé boos, dat ze bij het zien van een Britse filmster uit hun hu meur raken. Zij proberen zelfs een beweging in het leven te roe pen om minstens de pas uit En geland in Hollywood aangekomen Britse sterren op staande voet naar huis te sturen. De grotere en meer verstan dige mannen in Hollywood, zoals Louis B. Mayer, Sam Golrt- wyn, Darryl Zanuck. de gebroe ders Warner enz. doen aan dit standje niet mee. Louis B. Mayer's Metro-Goldwyn heeft zelfs de Engelse actrice Deborah Kerr een gloednieuw contract voor zeven jaar gegeven, volgens hetwelk ze een aanvangssalaris krijgt van 750 per week met verhogingen tot een maximum van 1750 per week De film magnaten tonen tegelykertijd een merkwaardig „begrip voor de Engelse moeilijkheden. Zij wijzen er op, dat ze bereid zijn geweest, de Engelsen halfweg tegemoet te komen door een belangrijk deel van hun verdiensten op Ameri kaanse films tijdens de crisis in Engeland te blokkeren. Of dit begrip en die bereidheid tot hulp zullen blijven bestaan, als heef Hollywood er eenmaal van overtuigd is, dat de Britse markt voor goed verloren is, echter een tweede. Blijven 75 pet. belasting en daarmee het film-embargo gehandhaafd, dan zullen zelfs de reuzen in Holly^ wood boos worden. Ze maken zich niet zo erg bezorgd over de verre toekomst. Zonder uitzonde ring, beweren ze allemaal, flat zij zich onafhankelijk kunnen maken van de buitenlandse markt, als ze slechts voldoende tijd krij gen. De eerste twee financiële jaren zullen echter uiterst moei lijk zijn. Toch blijkt Hollywood zijn ge voel voor humor niet onder al die narigheden te hebben verlo ren. David Hempstead, de pro ducer, verklaarde dezer dagen plechtig: „Engeland heeft het zil veren scherm voor de Ameri kaanse films laten zakken op het psychologisch meest ongunstige moment voor het moreel van het Britse publiek". Op de vraag, wat hij daarmee bedoelde, antwoordde Hempstead: „Voor het eerst in zeven jaren is Hollywood bezig met het maken van films, die er speciaal op be rekend zijn, de mensen "te laten lachen". En dat hebben de En gelsen in de tegenwoordige om standigheden hard nodig! Geld maar ook sterren In Engeland zelf zijn de menin gen over de gèvolgen, die de nieuwe belasting zal hebben, ver deeld. Tom O'Brien, socialistisch lagerhuislid en leider van de na tionale vereniging van theater- en bioscoop-employé's, heeft ver klaard, dat zelfs een noodtoe stand de methoden van Crlpps en Dalton niet rechtvaardigt. „Hol lywood, aldus O'Brien, kan de schok weerstaan, doch aan de hoop van de Britse film om de wereldmarkt te veroveren, is de doodsteek toegebracht." Daarentegen is David Lewin in de „Daily Express" van me ning, dat de Amerikaanse films binnen zes maanden weer in de Engelse bioscopen zullen draaien, omdat Hollywood niet alleen om zijn geld, maar ook om zijn ster ren moet denken. De jonge En gelse acteurs kunnen van het wegblijven van de Amerikaanse films niets dan voordeel hebben. Hoe langer de namen van de Hol- lywood-sterren niet op het witte doek verschijnen, des te meer be kend zullen de Engelse sterren worden. Grotere productie Een 26-tal Engelse filmprodu centen heeft intussen op een bij eenkomst in Londen besloten meer films te gaan maken, om de Amerikaanse films te vervangen. Dat zou een productie betekenen van 150 films per jaar, driemaal zoveel als er thans worden ver vaardigd. Toch schijnen de heren er niet zo zeker van te zijn, dat zij er in zullen slagen, hun plannen tot eèn dergelijke vergroting van de productie te verwezenlijken. Zij hebben namelijk drie Hollywood- se filmmagnaten uitgenodigd, naar Engeland te komen om de nieuwe belasting te bespreken. Volgens hen moeten de Engelse ministers en de betrokken rege ringsdepartementen de mogelijke gevolgen hebben voorzien, welke de belasting zou hebben. Zij ne men daarom aan, dat het voor naamste doel van de maatregel ls, de invoer van films tijdelijk stop te zetten en aldus tjjd te winnen om een methode te vin den, ten einde de nadelige balans tussen het bedrag, dat Engeland voor Amerikaanse films betaalt en het bedrag, dat de Britse pro ducenten van Amerika ontvangen, op te heffen. „Als de Amerikanen komen", aldus verklaarde Sir Henry French, directeur-generaal van de Vereniging van Filmprodu centen, „hebben we hun speci fieke voorstellen voor te leg gen. Daarna zullen wé verdere besprekingen met de regering aanvragen". De strijd zal dus nog voor lopig worden gevoerd rond de conferentietafel Greta Garbo, de Grote, ver toeft op het ogenblik in Engeland voor, wat zijzelf noemde, „een rustig bezoek zonder publiciteit". Verleden week is zfl met de „Queen Mary" in Southampton aangekomen, maar haar naarrt kwam niet op de passagierslijst voor én zij bleef in haar hut, tot de andere passagiers de douane waren gepasseerd. Het schijnt niet in haar bedoeling te liggen, ditmaal een bezoek te brengen aan haar geboorteland Zweden. Na Bing Crosby zal ook de zan ger Frank Sinatra in een film een prlesterrol gaan spelen. Als dat zo doorgaat, zal men op de seminaries les ln het „croonen" moeten gaan geven, omdat een kapelaan, die niet eens behoor lijk een „song" kan „brengen", geen cent waard is voor de ziel zorg! vertegenwoordigers van de Arabische landen, waarmede de H. Stoel nu diplomatieke betrekkingen onderhoudt, in hun landstaal zal kunnen toe spreken. O De illegale Joodse immigran ten van de „Exodus 1347 die zich nog steeds op drie .Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc bevinden, neb ben besloten in hongerstaking te gaan. De brandweer van Verviers heeft medegedeeld, dat ztj machteloos staat tegenover de bosbranden aan de Belg.-Duitse grens. De grootste brand woedt in het woud van Elsenborn. Daar in deze streken nog vele mijnenvelden liggen, gaan de branden van voortdurende ont ploffingen vergezeld. <J> De Joodse emigranten van de „Exodus 1947", die aan boord van drie Britse schepen voor Port de Bouc hun bestemming afwachten, zijn in hongersta king gegaan. De Amerikaanse regering heeft officieel de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie in de ge allieerde bestuursraad te Sofia verzocht, de executie van Pet kof door de Bulgaarse regering te doen opschorten. Ook de Britse regering heeft een ge lijkluidend verzoek gedaan. Hedennacht vonden te Cadiz (Sp.) hevige ontploffingen plaats, die hun oorsprong had den op de scheepswerven en oversloegen naar de munitie opslagplaatsen van het onder zee-depot. Het aantal gewon den is zeer groot. Trekking van 19 Aug. Prijs f 1000.—; no. 10316, 10345, 10535, 20435, 21890; f 400.—; nos. 6422, 13506, 17801; f 200.—; nos. 10746, 19687, 19911; f 100.—; nos. 1014, 6488 8857, 12186, 12782, 12896, 13138, 15404, 18264, 16352, 20285 en 20480. Rühl, de S.D.-er, die met Vie- bahn, Lager en enige andere rot- genoten Amsterdam en het Wes ten des lands heeft geterrori seerd in de jaren der bezetting is ontevreden en heeft willen sta ken! Staken dan met het afleg gen van zijn verklaringen ln de talrijke processen voor het B.G., waarbij zijn getuigenis noodzake lijk is. Gisteren bij de aanvang van een nieuwe zaak, thans tegen een voormalige landgenote van hem, die hem door Verraad bijna 100 illegalen in handen speelde, waarvan er 26 werden gefusilleerd maakte de voormalige Krimi- nalsekretar van de beruchte Euserpestraat heibel. Ofschoon hij steeds als mens is opgetreden, wordt hij behandeld als misdadi ger (hoe bestaat het?). En 27 maanden zit hij nu al in een cel opgesloten, terwijl in Utrecht de hele S.D. van die stad in een kamp zit, waar de behandeling uitstekend ,is. Rühl's gezondheid gaat daardoor hard achteruit en als hij niet naar een kamp wordt gebracht en slechter blijft behan deld dan Nederlandse verraders, zou hij geen getuige-verklanngen meer afleggen. De president, prof. van Hamel, gaf t°e> dat de omstandigheden, waaronder Rühl leeft, verre van ideaal zijn en beloofde te zullen overleggen of de man niet naar een kamp kan worden overge bracht. De proc. fiscaal mr. Gelinck meende, dat Herm Rühl 'n beetje bescheidenheid beter zou passen, waar hij toch heeft behoord tot degenen, die onnoemelijk veel leed over 'veel goede Nederlanders brachten. En, zo vroeg hij, wat De tweede dag van de vijfde test begon gisteren alweer onder een gloeiende hitte. De Engelsen, die met een goede stand van 311 voor 6 de dag openden, toonden de waarde van vlug en goed hitten op allerduidelijkste wijze. Nadat Howorth en Evans even de kat uit de boom hadden gekeken, vlogen al heel spoedig de ballen naar alle kanten. Vooral Daw son en Tuckett moesten het ont gelden, zodat Melville maar weer heel spoedig zijn toevlucht nam tot Mann, die de. batters ten min ste rustig wist te houden. Van 311 voor 6 werd het 332 voor 7 door de val van Howorth, doch de 400 was reeds in zicht voor weer een wicket zou vallen. Evans runde zichzelf uit maar Galdwin overtrof zichzelf en joeg de bal len aan de off-kant met de regel maat van een klok naar de boun dary. Copson en Wright waren voor kalme cijfers 6 en 14 uit, maar eer Galdwin van het tapijt verdween, had hjj een prachtige 51 achter zijn naam en sloot ae score op 427. De bowlingcnfers waren Rowan 3 voor 92, Smith 1 voor 80, Dawson 1 voor 68, Tuckett (die toch zeer goed bowl de) 0 voor 92 en ten slotte Mann, die 53 overs bowlde en maar liefst 29 maidens 4 wickets voor slechts 93 runs; dit laatste was in deze smoorhitte een schitte rend resultaat. Dyer en Mittchell openden voor Zuid-Afrika en hadden direct reeds moeite met de mediumpace bow ler Galwin en vooral met de fas ter Copson, die de ballen nog al knap deed rijzen. Na de Junch was het de beurt van de spinners om op de bats man los te gaan. Wright en Ho worth werden aangezet en vóór de 50 op het bord was, was Dyer voor een rustige 25 als slacht offer van Wright gevallen. Mitt chell hield zijn wicket keurig op, doch twee „oude rotten", Nour- se en Viljoerj, wareD -al te vlug het slachtoffer resp. van Howortn en van Wright, ieder voor 10 ma gere runs, zodat drie der aller beste wickets weer waren voor n°g geen 100 pet. Met Melville en Mittchell aan bat rees de score rustig maar zeker, doch op 140 moest captain Melville gaan, voor ®®n zeer waardevolle 39 l.b.w. op Capson. goed geassisteerd en on 204^"' sPeeIde de tÜd Uit Zuid Afriï°r 4 Sl°0t de 2e daS' runs sco£n ommdeetfonown-on te ontlopen. Een spannend slot kan nog worden verwacht Mittchell is met 92, Dawson met 28 not out. zou er zijn gebeurd als een man voor de S.D. weigerde te spreken? Waarop Rühl wijselijk het ant woord schuldig bleefMaar spreken wilde hij niet meer, voor hij in een kamp zat. Daar bleef hij bij. Hü kon het niet helpen, dat Duitsland de oorlog had verloren, maar hij bleef tenslotte Duitser en als hjj morgen opnieuw voor Duitsland zou moeten vechten, welnu dan deed hij het. Tenslotte heeft prof. v. Hamel Rühl bij zich geroepen en met hem gepraat. 's Mans gezicht klaarde op en hij had geen be zwaar meer om verklaringen af te leggen. Deed het dan ook vlot. Zou hy al in zijn kamp zitten? Weerverwachting medege- deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdag- avond: Over het algemeen weinig bewolking, echter met een kleine kans op vorming van enkele verspreide onweers- j buien, ongeveer dezelfde tem- peratuur als vandaag; meest j matige wind uit Oostelijke richtingen. 20 Aug.: zon op 5.30 uur, j onder 19.56; maan op 10.30 uur onder 21.47 uur. gelijk i erk« Van betrouwbare zyde spreekt men de verwachting uit, dat de Griekse minister van buitenland se zaken, Tsaldaris, tijdens zijn verbluf te Londen, met de kabi netschef van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, SU Orme Sargent, de nieuwe toe stand, die tijdens het afgelopen weekend in Griekenland is ge schapen door de aangekondigde formatie van een communistische autonome regering zal bespreken. Men verwacht tevens, dat maat regelen zullen worden bestudeord, die door de V. N. zouden kunr.en worden genomen om eon einde te maken aan de Griekse burger oorlog en de uitbreiding van de guerilla-ooriog ondanks het Sov jet-veto in de veiligheidsraad. In antwoord op desbetreffende vragen antwoordde de woordvoer der. dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken reeds enige tijd de indruk had, dat de com munistische marionetten-regering spoedig „in of in de buurt van" Noord-Griekenland zou worden samengesteld. Men achtte het volgens de woordvoerder zeer wel mogelijk, dat een dergelijke re gering haar zetel op het gebied van een der noordelijke buurtsta- ten van Griekenland zou hebben. Er was, zo zeide de woordvoer der verder, geen sprake van, dat Groot-Britannië het gezag van 'n dergelijke regering „de facta" zou erkennen. Naar uit Athene wordt gemeld zijn negen leiders van de commu nistische partij en de Earn ln de Peloponnesus.die beschuldigd werden van het organiseren van sabotage en moordaanslagen op officieren van het Griekse leger en de gendarmerie, ter dood ver oordeeld. Volgens een bericht uit Russi sche bron, zou een „grote over winning" door Griekse gueriHa- Strjjders op de Griekse regerings strijdkrachten in Noord-Grieken land zijn behaald. Het 182ste ba taljon van het Griekse regerings leger heeft volgens dit bericht 105 man aan doden en 106 man aan gevangenen verloren. De Griekse minister van buiten landse zaken Tsaldaris, heeft verklaard, dat de „obstructie-poli tiek" in do veiligheidsraad Grie kenland elke dag honderden mensenlevens kost en dat het land grote ^materiële verliezen lijdt daar 200.000 boeren hun land hebben moeten verlaten en naar de steden zijn gevlucht. Tsaldaris zeide voorts, dat er in In de Memorie van- Antwoord van de Regering aan de Eerste Kamer over de Douane-overeen komst met België en Luxemburg, werd o.a. opgemerkt, dat ae ma,atregelen tot coördinatie van prijzen en lonen, die in- en uit voer en de distributievraagstuk ken, reeds een punt van overleg uitmaken in de daartoe gevormde commissies uit de Raad van de Economische Unie en dat uiter aard ook de toepassing van het subsidiestelsel in de terzake ge voerde besprekingen zou worden betrokken. Voorts werd ver klaard: „De ondergetekenden zien in dit overleg met de verdrags partners een waarborg ,dat t.av. de verlening van subsidies een weloverwogen, gemeenschappelij ke gedragslijn zal worden uitge stippeld, waarbij de toepassing van het subsidiestelsel wordt ge houden binnen de perken van het daarmee beoogde doel: de bewa ring van het evenwicht tussen o- nen en prijzen". Op dezelfde dag dat deze Me morie van Antwoord werd gepu bliceerd, kondigde de Belgische pers de afschaffing van de Belgi sche subsidies aan. Geheel in strijd met de hierboven weergegeven uitlating van de Ne derlandse regering, is naar wij vernemen, over de afschaffing door België in het geheel geen overleg gepleegd met de Neder landse regering. Dat dit niet is geschied, is toe te schrijven aan het feit, dat de Belgen, naar zij zeggen, per ongeluk helemaal ver geten hebben dat in deze kwestie eigenlijk overleg had moeten plaats vinden. Zij hebben echter toegezegd in de toekomst er voor zorg te zullen dragen, dat soortgelijke kwesties, welke voor overleg in aanmerking komen, de het coalitiekabinet geen fundamen- I Nederlandse regering niet te PaS" tele mpninffsvprsphiiien he_Qtna„ on I seren. Men moet wel bedenken, dat er legio vraagstukken aan de orde van de dag zijn, die ®e" uitgebreide studie vereisen, zcruat een overleg met het buitenland de neiging heeft de afdoening nog verder te vertragen en onder der gelijke omstandigheden is het tele meningsverschillen bestaan en dat de regering 85 percent van de Griekse kiezers achter zich heeft. De BulgaarsJoegoslavische over eenkomst. die onlangs te Bied gesloten is, noemde hij een deel van het algemeen offensief tegen Griekenland. mogelijk dat een overleg wordt achterwege gelaten. Geen ernstige consequenties Wil men tot een economische Unie geraken, dan zullen de grondslagen moeten worden ge legd voor een verregaande sa menwerking op economisch ter rein, en zal men het oens O» ten worden over de hoofdlij", van o.a. de prijs- en loonpo"1 De subsidie-kwestie kan me" schouwen als een van de b Hf rijkste onderdelen van do P litiek. tp no_ Is er nu reden om aanB men, dat als gevolg va" ivear gische maatregel de P^fXaar ln heide landen verder van ®lkaar zullen groeien? Wh f^Xt een dlrgelijke vrees M m worden gckoesterd. ^ngezien men in Belgische kringen ais ge- vols'van de afschaffing van de sub-idle? geen tendenz tot verho- ging van de lone" verwacht. De bedoeling is n-k. ^fsverW?? g0" situeerden 4-Jtain gmgen, welke zullen ontstaan, voor eigen rekening zullen nemen, terwijl de economisch jaariyks een toelage zu"el\ ontyangen, die wacht inpet echter worden, wat de Belgische maatregel in de practijk zal uitwerken. jn verband met de wijziging van de subsidiepolitiek van de Belgische regering, doet zich de vraag voor, 0f Nederland een soortgelijke maatregel moet tref- f en. Opgemerkt dient echter te worden, dat de verhoudingen bij ons anders liggen dan in België, aangezien de spanning tussen lo nen en prijzen bij ons ernstiger is dan in Belgig het geval is. Een totale afschaffing van de subsi dies zou dan ook bij ons een gro- pj.,- êevaa-r van een opwaartse druk voor de lonen betekenen dan in België. Belgische systeem heeft bezwaren n'A an Belgische systeem van van een bepaalde som s aan de minder draagkrach- }£eh, teneinde dezen in staat te stellen het distributiepakket op de oude schaal te blyven kopen, ziin echter ook ernstige bezwa ren verbonden en wel in het bi zonder, dat df kerinSeh voor andere doeleinden dan aan koop van noodzakelijke levens middelen worden besteed. (Dc Nederlandse ervaring op 't gebied van 't consumentencrediet stemt in fllt. verband tot nadenken!) Geschiedt zulks, dan houdt men niettegenstaande de uitkeringen toch ontevredenheid en blijft het gevaar van een opwaartse druk op het loon- en prijspeil dus be staan. In de huidige omstandig heden is dit bezwaar in België wellicht niet zo groot te achten omdat in België als gevolg van de ruimere voorziening voor tal van goederen de schaarste op ve lerlei gebied niet meer of althans niet meer in ernstige mate be staat, terwijl er in verschillende branches zelfs al sprake is van verzadiging van de markt. In dit opzicht is het tijdstip in België voor de genomen maatregel aus in zekere zin gunstig te a(dlX; Van Nederland kan hetzelfde niet worden gezegd. Gezien de grote bedragen, wel ke met de subsidieverlening in ons land gemoeid zijn (tot voor kort was er nog steeds sprake van circa 360 millioen) en de zeer ongunstige positie van het staatsbudget, is het dringend ge wenst, dat er maatregelen wor den beraamd om tot een vermin dering te komen van de lasten, welke de subsidies op onze be groting leggen. De regering zal zich dus moeten beraden of, in dien zij het Belgische systeem om meerdere redenen niet meent te moeten volgen, er andere maat regelen kunnen worden geno men, waardoor een verlichting van de subsidielasten tot stand wordt gebracht. NATIONALE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN. Dank zij de capaciteit van de M. E. T. S. (12 wedstrijdbanen) behoeven de spelers niet in de ochtend te spelen. Ook behoeft het niet al te laat te worden, tenzij er, zoals nu reeds het geval was, een of andere Marathon-partij aan de gang is. Een belangrijk deel van de eerste ronde van de beide enkelspelen werd reeds afgewerkt. Bepaalde verrassingen deden zich niet voor of het moest de nederlaag van Sabbé zijn, die door zijn overwin ning op Krijt te Hilversum nogal enige verwachting gewekt had, doch nu direct van v. Meegeren (Adam) verloor. Bosschaart bleelc bijzonder op dreef, hij won twee ronden met elke set 61. Van de uitslagen vermelden wil de volgende: Heren-enkelspel, eerste ronde: Wiegers sl. van Swaay 8—6, 6—4* Stas sl. v. Deutekom 7—5, 6—2; v. Meegeren (A'dam) sl. Sabbé 6-4, 6—3, 97; T. Borren sl. Sla venburg 61, 75; H. Beerfilnk sl. Tierie 63, 4—6, 6—3; Bos- ischaart sL Berndes 61, 61; Fabius sl. Volkmaars 64, 64; F. Beernink sl. B. Lim 6—4, 6—2; Goelst sl. van Riemsdijk 64, 86; Lagaay sl. Breukink 20, 64, 7—3; de Roy v. Zuidewlja s). Ras 62, 6—1; de Vries sl Hoeke 6—3, 6—2. Tweede ronde: Bosschaart sL Goelst 6—1, 61; T. Borren sl. H. Dames-enkelspel, eerste ronde: mej. Broese v. Groenou al. mevr Lach de Bere 6—3, 6—2; tweede ronde: mej. Herfkens sl. mevr. Bokhorst 6—3 0—6, 7—5; mej. Grosveld sl. mej. v. Kuljk 6—3, 5—7, 6—0; mevr. Jonquiere sl. mej. v. d. Stok 6—3, 63. WaarheidMaasbode S3 Hoewel door 3 invallers gehan dicapt, stond De Maasbode in de tweede helft met 32 voor. Toen echter drukte de hersenschudding die een onzer beste spelers op liep, haar stempel op de wedstrijd. De noodzakelijke reformatie bleek een zodanige verzwakking, dat De Waarheid tenslotte met 5—3 won. De wedstrijd werd in de bos te sportieve verstandhouding ge speeld. Gedacht wordt aan een re vanche in volledige opstelling. Op het programma van het con cours hipplque te Heerlen kwam voor het kampioenschap van Ne derland jachtpaarden. De titel werd gewonnen door Metropole Palace, v. Tol, Den Haag. De uit slag was: Zware klasse: 1. No No Nanette, Janssen Baarle Nassau; 2. Chearo, v. d. Poll, Eindhoven; 3. Faithfull, Velstra Marssum; 4. Pearl Gabriels, Enschede; mid denklasse: 1. iMetropole, Palace. Van Tol, Den Haag; 2. St. Hubert Van Loon, Tilburg; 3. Squire, mej, van Cloppenburg, Wassenaar; 4. Cinderella, Gelderman Beekbert- gen; 5. Adonis, Oomus Tilburg* lichte klasse: 1. Smart Fellow' Uytendaal, Breda; 2. Mystery C C, Rijks, Nijmegen; 3. Dempsey, Ga briel, Enschede. De uitslagen van de d'erde ronde der bondswedstrijden van de K.N.S.B. te Enschede, lulden: Kok wint van Vinken; Stumpers verliest van Bunt; Brouwer re mise met Van Mindeno; Wolthuis Henneberke afgebroken. De derde étappe van de ronde van Zwitserland, Bellinzona Sitten, 213 gewonnen door de ZWitser Kubler met 3% minuut voorsprong op de Italianen Bar- tali en Coppi. Schellingerhoudt werd 31ste. Zes en twintig mensen gingen de dood in. Zeven en negentig illegalen vie- len de S. D. in handen door het verraad van Maria Kleining, een Duitse van origine, die door haar huwelijk Nederlandse is gewor den. Zes en twintig hunner wer den gefusilleerd. Gisteren had zy zich te verant woorden voor het Amsterdamse B. G., dat tegelijkertijd de zaak behandelde tegen de musicus J. Mandemaker uit Amsterdam. M. gaf nl. muziekles aan Maria K. en door deze lessen was tussen hen een verhouding ontstaan. Door zijn beroep kwam M. ook ojj familie Oosterheert in de Bies- boschstraat te Amsterdam. Deze familie was cp vrij grote schaal in de illegaliteit betrokken doch was zo onvoorzichtig over deze werkzaamheden met de mu sicus te spreken. Zo kwam M. o.m. te weten, dat de verloofde van de dochter des huizes, een zekere Van Looy, een politieke tegenstan der had gedood. Dit nu vertelde Maria K. aan de Kriihinalsekretër Rühl van de Sicherheitspolizei. Het gevolg was, dat v. Looy en de hele familie Oosterheert werden gearresteerd en na deze arrestatie kon een hele illegale organisatie van 97 man worden opgerold. Tégen Maria K .eiste de procu reur-fiscaal een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek. Tegen J. M. over wie een uit gebracht psychiatrisch rapport zegt, dat hij verminderd toereke ningsvatbaar is, luidde de eis vijf jaar met aftrek. Uitspraak 1 September a.s. Het B. G. te Amsterdam heeft uitspraak gedaan iri de zaak te gen een echtpaar, uit Amsterdam, dat in de bezettingstijd op de Amsteldijk een pension exploi teerde, waar Joden werden onder gebracht, die later aan de S. D. werden overgeleverd. De 58-jarige C. Pauw, tegen wie twintig jaar was geëist, werd ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Zijn vrouw de 69-jarige M. van Geel, tegen wie eveneens twintig jaar was geëist, kwam er beter af. Het hof hield rekening met het feit, dat zij gehandeld heeft onder pressie van haar man en tevens met haar gevorderde leeftijd. Zij werd veroordeeld tot vijf jaar met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor het le ven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2