Nieuws uit Stad en Omtrek Wie ogen heeft om te zien Flitsen uit de rechtszaal 1 fefiS.sAs"sttuK Uit Schiedams sportleven -■ ARBEIDERS GEZINNEN ZWAAR GEDUPEERD ssrsaR gï\r De botsingen in Indonesië R 4 maal geklopt «r OUDERDOMSVOORZIENING Kunstagenda Centrale Keukens in Amsterdam iveer ingelast TIM TUIMEL EN HET SPOOK 7 TT JTVfeV^ «SF »?SXS 5?°Savê ADIO programma Er a werd I DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 HET DORP SCHIEDAM N- S. en P. T. T- blijven in gebreke OFFlCIëLE KENNISGEVING V oor gevelrooilijnen B. en W. van Schiedam doen te weten, dat door de Raad dier ge meente in zijne vergadering van 7 Maart 1947 is vastgesteld het besluit tot vaststelling van voor- gevelrpoilijnen voor gedeelten van ae Grote Markt. Lange Kerk straat, Broersvest, Gerrit Ver- boonstraat, Westvest, Griffioen straat en Lange Haven. Afsluiting Rolburg over de Schie hermandadjes CONCERT IN DE PLANTAGE BEVOLKING OVER JUNI Aanvraagformulieren WERF GUSTO TIJDENS OORLOG De zitting van hedenmorgen ROTTERDAM BOM GEBAGGERD VERDRONKEN VLAARDINGEN fel feX fe ii GEEiN E.N.S.O. MEER DIT JAAR S.v.v.'s TEGENSTANDERS H Te Delft ONGEVALLEN ONTVANGER VERHUIST T MAANDAG 7 DODEN EN 17 GEWONDEN door J. P, Seabrooke BINNENL. VRACHTEN- MARKT DE LIEVE JEUGD NED. ELFTAL IN R'DAM 1 Schiedam is een plaats van 70.000 inwoners, het is een stad van enige omvang, ten minste voor wie ogen hééft om de groei vast te stellen. Helaas missen twee van onze grootste instellingen die ogen en het wordt tijd, dat hun aandacht op een of andere manier op de aanwezigheid van de stad Schie dam gevestigd wordt. Spoorwegen en Posterijen ken- nen onze ,.stad" niet. Het station Schiedam is een der drukste van de provincie Zuid-Holland, de personeelsbezetting aan de loket ten is echter niet groter dan die van Schin op Geul of Broek in Waterland. Vooral in deze vacan- tiedagen is het tergend om te moeten reizen van Schiedam uit. Er is hier geen filiaal van een der grote reisbureaux, waar men zijn kaartje van tevoren kan halen, maar als men de avond tevoren op een stil uur aan het loket kaartjes voor de volgende dag gaat kopen, wordt men gedwongen te wachten, tot alle mensen het éne loketje gepasseerd zijn. Met de hoge dienstfrequentie prac- tisch iedere 10 minuten vertrekt er wel een trein in een of andere richting kan men gevoeglijk een uur wachten. Tante Pos is evenmin in Schie dam erg actief. Dat ligt niet aan de directie van het postkantoor hier, maar aan de indeling van de postdiensten in Den Haag. Brie ven, die hier op Zondagavond worden besteld, bereiken de ge adresseerde in bijv. Rotterdam op zijn vroegst Maandagavond. Het kan zelfs gebeuren, dat er post van Zaterdagmiddag eerst op die tijd wordt besteld. Tussen des morgens en 's middags half 2 is er geen z.g. dépêche meer, d.w.z., dat het vrijwel uitgesloten is, dat een '3 morgens geposte brief nog met de avondbestelling bezorgd wordt in naburige plaatsen. De postbestelling zelf is zo on geregeld, dat een reizend zaken man, die des morgens nog be- Zijnde dit besluit overeenkom stig het bepaalde in de Woning wet door de Gedeputeerde Staten van Zuidholland bij besluit van 23 Juni 1947 no. 281 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging ge schied, waar het behoort de 19de Augustus 1947. In verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden zal de Rolbrug over de Sehle nabij Huis te Riviere op Woensdag, 20 Aug. a.s. van 4 tot 17 uur of zoveel lan ger of korter als nodig of moge lijk zal blijken, voor het verkeer met motorrijtuigen en andere rij en voertuigen afgesloten zijn. langrijke post verwacht, zijn trein wel een uurtje later kan nemen, omdat er tussen de bestelling op Maandag en die op Vrijdag niet minder dan een half uur, soms nog meer verschil is. Daarentegen is de middagbestelling vaak al om half 4 in de bus. Wij geloven, dat een vervroeging van de bestelling met een half uur en een verlating met een uur voor velen een ide aler bezorging zou betekenen, mits het aantal depêches van en naar Schiedam met minstens een in de morgenuren wordt uitgebreid Wil Schiedam als stad behan deld worden, dan zullen de daar voor aangewezen organen ook op hun plicht gewezen moeten wor den. Het komt ons niet moeilijk if°uu 4e ^en' wie deze taak hebben. A. M. v. uit Vlaardingen had voor zgn wagen kreupele en zieke paarden lopen. Hij werd geverba liseerd wegens kwelling van die ren. De chauffeur A. P. uit Bode graven, die op de Hoogstraat voor de drogisterij van M. zijn a.uto achteruit wilde zetten, reed tegen het zonnescherm en beschadigde dit. Het programma voor de uitvoe ring, te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam op Woensdag des namiddags te 8 u. in de Plantage luidt: 1. Marche Lorraine, L. Ganne; 2. Ouverture Nero, F. Popy; 3. Keizerwals, J. Strauss; 4. Herinnering aan Wald- teufel, A. Recking; 5. Parade van de tinnen soldaatjes. L. Jessel; 6. Huldigingsmars, L. Boer. In Juni vermeerderde zich 't be volkingscijfer van Schiedam met 102. Het aantal geboorten be droeg 170, waarvan 82 jongens en 88 meisjes. Mannen en vrouwpn deelden gelijkelijk in het aantal overledenen: 38. Een groter aantal inwoners (243) verliet de plaats dan er zich vestigden (211) Daar door was het totale bevolkings cijfer in de laatste maand vóór de 7Ó.000ste werd ingeschreven 69951, nl. 34.764 mannen en 35.187 vrou wen. Woensdag 20 Augustus TONEEL Schouwburg, 8 uur: De Kome dianten „Moderne tijd" (laatste voorstelling). De Commissie van Advies voor de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning maakt bekend, dat met in gang van Maandag 25 Augustus a.s. aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald aan dc navol gende adressen: Rooms-Katholiek Parochiaal Armbestuur, Hoogstraat 44, op Dinsdag- en Donderdagmiddag, tussen 2 en 5 uur, aan voormeld adres. St. Vincentius-Verenieing J- H- Hendriks, Prof. Kamerl. Onnesl. 170b; P. J, B. Wouters, Over- schtesestr. 16; H. Willem'), Oost- singel 21; H. Brouwer, LcKstr. 54b; F. Noordhoek, Nieuwe Maas straat 73; B. v. d. Boogaard, Vlaardingerdijk 91a; J. Berteis, Korte Haven 6; P- de Koning, Hoogstr. 40; W. Roeling, Hoog straat 83; J. Bakker, Dam 34b; A. Eikenbroek, Schie 74b; Th. Nieuwaard, Huysmansstr. 45; P. P. van LeeuWen, Broers veld 155; W. H. v. d. Toorn, Stadhouders- laan 54; J. M. van Kemenade, Singel 111; E. C. Linnenbrink, Schie 4a. Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente: N. Brouwer, Buitenha venweg 70, na 6 uur n.m. Kerkelijke Gezinszorg der Ned. Herv. Gemeente, kantooi Lange Haven 73, op Dinsdag- en Don derdagavond, van 19.30 uur tot 21,30 uur. Ned. Protestantenbond bij de koster der kerk. Diaconie der Gereformeerde Kerk: G. G. Brouwer, Prof. Ka merl. Onneslaan 151b; W. Groene- weg, Abbenbroeksestr. ón; P. Brouwer, Vlaard.dyk 267; F. Bo venberg, Lange Haven 89. Diaconie der Chr. Gereformeer de Kerk: J. Vink, Voltastr. 20b. Diaconie der Evang. Lutherse Gemeente: G. J. de Sterke, Fr. Haverschmidtlaan 30. Oud-Katholieke Gemeente: Pas toor c. Tol, Oud-Katholieke Pas torie, Dam 30. des Heils: Gebouw Leger des Heils, Lange Haven, Dinsdag In de gisterenmiddag voortge zette zitting werden 15 getuigen gehoord, terwijl tevens de be drijfsleider T. de gelegenheid werd geboden een punt van het hem ten laste gelegde toe te lich ten. Hij was nl. in gebreke geble ven, de hall op de werf in brand te steken, hetgeen hij vrijwillig op zich had genomen. Hij zei, dat hij beloofd had aan de bedrijfsleider van de „Power" afdeling, de heer P. A. Hecking Colenbrander, dit te doen, zodra de Duitsers op de werf zouden komen of wanneer hij daartoe order zou krijgen van 'n bevelvoerend officier op de Schiedamse werven. Toen echter de directeur S. met het- bericht van de capitulatie kwam, besloot hij de brandstichting niet uit te voeren, uit vrees voor een moge lijke represaille. Deze zaak werd ook toegelicht door de getuige decharge, vice- admiraal Doorman, nu buiten dienst, uit wiens verklaring bleek- dat hij aan de heer P. A. Hec king Colenbrander, die toevallig bij hem in Den Haag was en naar Schiedam zou teruggaan, het be vel tot in brand steken van de bewuste hall had gegeven. De epSr c-.was later op de dag met s°hip van de Kon. Marine, lanrt b^ de werf naar Enge- van pAevJaIren. met medeneming had W dlenstdoend luitenant en had het bevel tot brandstichting aan x. overgedragen. De getuige wierp ook licht op de kwestie der foto-copieën van het Engelse boek, dat instructies bevatte over de Rolls Royce- Merlin motoren en op de kwestie van de plannen der torpedo-lan- ceerbuizen. Hij zei, dat het boeit slechts aanwijzingen verschafte over het onderhoud der motoren en dat dit voor de Duitsers be trekkelijk weinig waarde had. Dat er foto-copieën gemaakt wa ren zou te verklaren zijn uit de noodzakelijkheid om een boek aan boord vn elk schip te hebben, dat 'dergc.ijke motoren bezat. Ook de heer Hecking Colenbrander was dezelfde mening toegedaan. De plannen voor de buizen, al dus getuige Doorman, waren nog niet in tekening gebracht en dus ook nog niet goedgekeurd door de Kon. Marine, van een bestaan van Plannen kon eigenlijk niet ge sproken. worden. Hedenmorgen werd de behan deling van de zaak voortgezet, veel nieuwe gezichtspunten de den zich niet voor, daar nog steeds de diverse getuigen a dé charge werden gehoord. Uiter- 2ütt\'!wam hierbij naar voren, bjj Gusto gedurende ,de be zettong toch wel getracht was, de Duitsers in de wielen te riiden Enkele punten bleven echter onopgehelderd. Zo kon men niet tot overeenstemming komen ter zake van een Duitse kanonneer boot, waarvan de machines in de soep" waren gedraaid en die by Gusto zou zijn gerepareerd] De getuigenverklaringen gaven ten opzichte van dit punt geen uitsluitsel, terwijl ook by de be schuldigd-en enig verschil van mening bestond. Ook de beschik baarstelling van een partij hout ten behoeve van Sohnellboote voor de' Kriegsmarin-e werd niet geheel opgehelderd. Dit kwam echter wel vast te staan, dat een deel van dit hout in Mei 1945 weer aan de Ned. Marine kon worden overhandigd. Verschillende personeelsleden legden verklaringen af, dat de diverse beschuldigden op de hoogte waren van sabotage, Jijn- trek'kery en verzetsacties van het personeel. Natuurlijk kon niet Uitblijven, dat voor de- Webr- macht en de Kriegsmarine is ge werkt, doch door aan te blijven is voorkomen, dat deze samen werking door araderen wellicht met meer resultaten zou zijn be kroond. Nadat alle getuigen a decharge waren gehoord, werd de zitting geschorst, waarna de procureur fiscaal mr. F. Hollander, op de mi'<3dagzitttng 'n aanvang maak te met zijn requisitoir. en Woensdag des namiddags tus sen 14 en 16 uur. Vereniging „Humanitas": L. Bijkerk, Strijensestr. 25; mevr. hl. Koeten—Ooms, Rijnstraat 16a.; Mevr. J. W. BethMeijer, Nieuwe Haven 123b; Th. van Woerkon, Graaf Florisstr. 77; Mevr. J. Wit- te—Van der Laan, Rotterdamse- dijk 2; G. van Veelen, Van Mus- schenbroekstr. 16a. Algemene Bond van Ouden van Dagen: Geheelonthouders Koffie huis, Lange Haven 33, van v.m. to t°t 12 uur. Alleen Woensdag. Rooms-Katholieke Volksbond, Lange Haven 71. Schiedamse Bestuurdersbond: Tuinlaan 50, van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Christ. Besturenbond, Lange Haven 73. Eenheids Vak Centrale: B. Kedde, Th. 6. Kempisstr. 34a., al leen des Zaterdagsmiddags; A. Smaling, Franz Halsplcin 30; A. v. d. Laan, Singel 37; C. Molle- vanger, Tuinlaan 30a; H. Op 't Ende. Aleidastraat 150b. Bijkantoor Raad van Arbeid, Plein Eendragt. In v.m. Kethel: Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente: J. van Selm, Koord einde; C. Brunt, Schiedamseweg 24, na 1 September a.s. in ver noemde1 Vacantie van laatstge- t ^.0Vifnst-jande Instanties hebben zich bereid verklaard om belan geloos formulieren uit te reiken en indien nodig, behulpzaam te zjjn bij de invulling daarvan. Geldelijk gesteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon be hoeven geen formulieren in te vullen; daarvoor zorgt genoem de dienst. De administraties van de inrichtingen voor ouden van dagen verzorgen de aanvragen van hun verpleegden en het Col lege van Regenten van het Hofje van Belois aan de Aleidastraat doet dit eveneens voor de bewo ners (bewoonsters). Een aanvrage kan warden in- 1 gediend door gehuwde mannen én ongehuwde mannen en vrou- 'wen, die °P 1 October 1947 65 -,aar of ouder zijn. Niet in aanmerking komen ge huwde vrouwen, gehuwde mannen, wier inkomen 1375 per jaar of meer bedraagt (m voormalig Ke thel f 1225 of meer), ongehuw de mannen en vrouwen, wier jaarinkomen f of 71' be; draact (in V.m. Kethel 7,-5 of meer! Event, inkomen van de vrouw is hierbij inbegrepen. Niet als inkomsten worden beschouwd: bijdragen van kinderen, diaco nieën en andere instellingen van weldadigheid. Voorts komen niet m aanmer king zelfstandigen, die een nering of ambacht als bedrijf of beroep uitoefenen en dit na hun buste jaar doen of blijven doen, vreem delingen en staatlozen en ton slot te zij, die nagelaten hebben v hun 65ste levensjaar re? ÏL in de behoeften van zlCliSeli hun gezin te voorzien. Na invulling van de aanvraag formulieren, hetgeen naar waar heid moet geschieden, moeten de ze zo spoedig mogelijk worden ingeleverd bij het kantoor van de Raad van Arbeid, Plein Eendragt, alhier. Men moet erop letton, dat beide delen van het formulier worden ingeleverd. Men wordt verzocht ervoor te zorgen, dat per persoon met meer dan één formulier wo.dt inge zonden Het inzenden van meer dan één formulier kan voor de betrokkene zeer nadelige gevol gen hebben; het toekennen van een uitkering kan er door belem merd worden. Gisterenmiddag omstreeks kw. voor 7 heeft kraan 10 van Thom- sen's Havenbedrijf in de Maas haven een tijdbom van ca. 1000 kg. opgebaggerd. Vermoedelijk is dit projectiel bestemd geweest om een deel van de kade op te blazen. Een lid van de vm. bom- menploeg heeft het gevaarlijke apparaat gedemonteerd. Op de mededeling, dat in het Noorderkanaal een jongetje zou zijn verdronken, hebben 2 politie agenten gisteren op de vermoede lijke plaats gedoken. Bij de twee de poging werd de jongen reeds opgehaald, doch hij bleek reeds te zijn overleden. Het was de 7- jarige A. I. C. D. van de Prove nierssingel. TRANSPORTRIJWIEL BANDEN Tot en met 23 Augustus 1947 ls tevens de gelegenheid openge steld voor het indienen van aan vragen voor transportrijwiel-, banden. Zij, die nog over carriers met houten zijwielen beschikken, en daarvoor nog geen banden bonnen ontvangen hebben, kun nen hiervoor een aanvraag indie nen. Zij, die aanvragen indienen voor banden voor houten zijwie len, dienen zulks duidelijk op het aanvraagformulier te vermelden. Formulieren voor transportrij wielbanden zijn eveneens in bo vengenoemd tijdvak aan de lo ketten 4 en 5 te verkrijgen. TOERRIJWIELBANDEN De Directeur van de Distribu- tiedienst maakt bekend, dat het aanvragen en indienen van aan vragen van inschrijvingsbewijzen voor toerrijwielbanden (nieuwe montage) tot nader order is stop gezet. Ten aanzien van een even tuele na-uitreiking zullen t.z.t. nog nadere mededelingen volgen in' de dagbladen. RIJWIELBANDEN INVALIDEWAGEN 3 De Directeur van de Distribu- tiedienst maakt aan belangheb benden bekend, dat tot en met 23 Augustus 1947, de gelegenheid is opengesteld tot het indienen van aanvragen van rijwielbanden voor mvalidewageft. Aanvragen kun nen alleen worden ingediend door die personen, die nog nooit bon hen voor rijwielbanden voor hun invalidewagen hebben ontvangen, formulieren zijn in bovenge noemd tijdvak af te halen tegen overlegging van de distributie- Stamkaart aan de loketten 4 en 3 Van de Distributiedienst, Korts traat 1. DIRECTEUR postkantoor By beschikking van de direc teur-generaal is aan ide referen daris der P.T.T., A. B. Kelder te Vlaandingen met ingang van 1 November 1947 eervol ontslag verleend als directeur vap het Post- en telegraafkantoor alhier. Het had oorspronkelijk in de bedoeling van het E.N.S.O.-eomitè gelegen nog dit najaar komen de week o.a. een uitwisseling tot stand te brengen van de jeugd van Schiedam naar Wandsworth. By het laatste bezoek aldaar is men echter tot de conclusie geko men. dat deze uitwisseling de or ganisatie zou overbelasten. Grote moeilijkheden zouden overwonnen moeten worden bij het onderbren gen der gasten en, waarschijnlijk met oen minder geslaagd voor beeld voor ogen, heeft men het zekere voor het onzekere genomen men blijft thuis. Dit betekent te vens. dat het officiële tegenbezoek van het Schfedamse stadsbestuur aan dat van Wandsworth dit jaar zal uitblijven. Wel zijn afspraken gemaakt om volgend jaar, ln het Week-end na Pasen, de jeugduit wisseling te doen plaats hebben, terwijl tevens weer een cricket- en Korfbal-team van beide kanten de Noordzee zal oversteken. De afdeling, waarin S.V.V. in de Komende competitie zal uitkomen is als volgt ingedeeld: BMT, CVV, HVV, ODS, Overmaas, Quick, RCH, SVV, Unitas, UVS, VFC. Gerekend naar oude verhoudin gen, zijn hierin Unitas en UVS de gevaarlijkste concurrenten, terwijl Voor SVV Overmaas steeds een moeilijk te bekampen club blijkt. Het vreselijke gat, dat de „Sunetta'' oplieptoen het schip tussen de pieren op een grondmijn stiet. Onmiddellijk achtbr het vliegkampschip „Karei Doorman/' is gisteren in de Maashaven aan de wal bij 1 homsen s Haven bedrijf te Rotterdam een nog uit de oorlog afkomstige Duitse bom ontdekt. Met behulp van een baggergrijper is het gevaar lijke gevaarte, dat een diameter had van 1.30 bij 0.60 meter en dat circa 1% ton woog, aan de wal gebracht en ter plaatse door de bommenploeg gedemonteerd. De hoofdstad zit zonder brood. Practisch althans, want de bak kers, die wel werken, leveren slechts 7,2 pet. van het benodigde brood af. Het enige wat men buiten ziet, zijn de rijen voor de geopende winkels, waar echter alleen klanten worden geholpen. Voor de stakende winkels staan nog steeds groepjes mensen de stakingsaankondiging te bestude ren en te commentariëren. Naaat deze aankondiging hangt nu een lijstje van geopende winkels. Overigens zal het vandaag een kritieke dag zyn. Gisteren hadden de meeste arbeidersgezinnen nog wel brood in huis om de man mee te geven naar zijn werk. Nu is dat brood op en moet hij na wat pap gegeten te hebben zonder brood naar den arbeid. In de grote bedrijven zou men heden een begin maken met het ver strekken van een warme maaitijd Het is echter de vraag in hoeverre de centrale keukens dit kunnen verwerken. Overigens ls het fustig in de Amsterdamse straten. Men mop pert wel, maar daar blijft het by. De gemeente wil bloem gaan distribueren, doch het zal nog wel even duren voor ook dat op gang gekomen is. De bloem moet n.l. verdeeld en verpakt worden en dat eist organisatie en trd. Gisteren trókken velen naar Haarlem om daar het zo onont beerlijke voedsel te kopen, doch het aantal dergenen, die daar tijd en gelegenheid voor hadden, was op het geheel zeer gering. Bij de kruideniers gingen alle uit meel bereide artikelen, zoals koek, biscuit en crackers vlu<* van de hand, maar voor een ar beidersgezin met veel kinderen is dat wel een erg kostbare voeding Voor pannekoeken en pap beschikt men over onvoldoende ingrediën ten. Met angst en vreze wacht men dan ook af, wat er verder zal gebeuren. De bakkers te Delft hebben ln l~ S I r 4, Twee afhalen De nieuwe bezoeker kreeg dan ook niet eens tijd, om iets te zeg gen, want toen hy het bureau kwam binnen stormen, pakte de commissaris hem eigenhandig bij de kraag en stopte hem bij me neer Dobbelman. „Zo", zuchtte hij vergenoegd, een kreukel uit z'n jasje strijkend, „nu kunnen ze er meteen twee afhalen." De telefoon ging. „Hallo", „Ja, daar spreekt U mee! Wat!! Een spook!!! Maar Meneer w-w-w- watt-bezielt Uü! Wat- wat- wat En woedend smeet de com missaris de hoorn op de haak Op hetzelfde ogenblik kwam bnga- dier Handboei binnen. „Meneer de commissaris, daar is iemand een gisteravond gehouden verga dering besloten niet tot staking over te gaan, aangezien men juist uit 's Gravenhage bericht had ontvangen, dat in Delft het brood met ingang van heden per 800 gram 1 cent in prijs mocht worden verhoogd. Gaan de bak kers in 's Gravenhage en Rotter dam alsnog in staking, dan zul len de Delftenaren hierin hun collega's volgen. In een metaalgieterij aan de Schaardyk sprong gisterenmid dag een gietkrans uit elkaar. De 41 jarige M. A. H. en de 39 jari ge D. A. v. S. liepen door gloeiend metaal ernstige brandwonden aan armen en benen op. In een fabriek aan de Helmont- straat stootte de 30 jarige L. v. G. zijn hoofd tegen een wagen, die hij aan het schilderen was. Hy liep een lichte hersenschud ding op. In een distilleerderij aan de Pelgrimstraat is de 38 jarige M. J. v. d. T. van een ketel gevallen. Met een schedelbasisfractuur en kneuzingen in knie en arm moest hy naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van Maandag 25 Augustus af zal het kantoor van de Ontvan ger der directe belastingen, 3e kantoor te Rotterdam, hetwelk gedurende vele jaren gevestigd was in het pand Allard Pierson- straat 43d, zijn verplaatst naar het Centraal Belastingge- tterdam aan de Wil- nó 35930reChStraat 6' (teL Van officiële zijde wordt gemeld Beschietingen en botsingen ne men in de grensgebieden hand over hand toe. Aan het Westelijk front van Batavia werd een pa trouille op 10 km ten Noorden van Tangerang door terroristen be schoten. Kwaadwilligen werden verjaagd. In het gebied van Bui tenzorg opende een bende het vuur op een patrouille ten Westen van Leuwiliang. Het vuur werd krachtig beantwoord en na een ge vecht van 15 (getal door vermin king onzeker red.) uur werd de bende met gevoelige verliezen teruggeslagen. Bezuiden Leuwi liang werd een Nederlandse truck met Nederlandse kerkgangers door een groep terroristen onver wachts onder vuur genomen, wij leden hierbij enige verliezen. In het gebied rondom Banjoe- mas op midden-Java werden door ons enige hinderlagen gelegd tegen WOENSDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.). N. C. R v 7.00 Nieuws, gymn. en B-ram"10.30 Morgenwijding; 11.00 Viool- 11.45 Muziek; 12.00 Staf- muz.j' 1300 Nieuws; 13.15 Sex tet- 14.00 Piano; 14.30 Gram.; 15 30 Kwartet; 16.00 Caus.; 16.15 Koor; 16 45 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Metropole ork.; 18.30 V. d. Ned. Strydkr.; 19.00 Nieuws 19.15 Caus.; 19.30 Actual.; 20.00 Van alles wat; 20.15 Concert; 21,15 Caus.; 21.35 Gram.; 2150 Orgel; 22.30 Nieuwfi; "22.45 Avond wijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V. A. R. A.*. 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 10.00 Morgen- wyding; 11.00 Gram.; 12.00 Ac cordeon; 12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Zang; 14.00 Caus.; 14.15 Or- Cram Y/ 4' 15.35 Gram.,15.45 V. d. zieken; 16.15 V. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.45 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.20 Mu- 1?i45 Lezing; 19.00 Gram.; 19,15 Caus.; 19.30 V. P. R. O.; 20.00 Residentie-ork.; 21.15 Hoor spel; 22.05 Malando; 22.35 Gram.; 22.45 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang; 23.25 Gram. 13) Madran had dit besluit bliksem snel genomen. Hoewel zijn omweg langer was geweest dan de weg, door de vluchteling genonqen kwam hq toch slechts enkele se eenden later in de donkere hoek aan. Hij stond zó dicht bij hem, dat hg de kerel zachtjes hoorde grinniken over z'n geslaagde ont snapping. Maar na enkele minu ten gewacht te hebben, bemerkte Madran tot z'n grote schrik, dat de ander er niet meer was. Hij deed een stap of wat vooruit, daalde een paar treden af en stond voor een kelderingang. De van ijzeren traliewerk voorziene bl®ek op slot. Als een ge- tefi? V'eeuw bromde de inspec- £emélrW?mPr°0i WaS zó snei en gemakkelijk verdwenen, dat het de indruk maakte, of hij die ./eg reeds meermalen had afgelegd. Madran keek omhoog en zag. Jat hij voor een der kleinste gebou wen van het blok stond en dat het ondergedeelte van een brand ladder vlak boven die keldertrap hing. Het scheen wel aeker, dat de vluchteling langs die ladder was verdwenen. In een oogwenk had de inspec teur de onderste sport beet, hees zich daaraan op en klom naaf boven. Op het eerste bordes bleet hij staan en nam de omtrek op. De vluchteling was neigens te ontdekken, doch Madran wist dat hij niet ver weg kon zijn. Hy uitte een gedempte kreet van voldoe ning, toen hij zag, dat een der ruiten tegenover dat bordes was uitgesneden. Het gat was net groot genoeg om er een arm door heen te steken en de knippen van het raam weg te schuiven. Hö schoof het met gemak open en klom naar binnen. Nu bevond tirj zich ln een lange gang met aan beide kanten deuren en een lift schacht in het midden. Aan de en* zyde bevond zich een trap en de inspecteur aarzelde even, voordat hy naar beneden ging. Het was mogeiyk, dat de man door de voor deur vandiet gebouw zou trachten te ontkomen. Enkele minuten later zag Ma dran, dat hy goed geraden had. De benedenverdieping werd namelijk verbouwd en de voordeui was uitgebroken, zodat de vluchteling gemakkeiyk het gebouw had kun nen verlaten. Omzichtig naderbij- komend, zag de inspecteur, hoe de man zich nog tussen het stei- gerwerk schuil hield, vermoede lijk om de nachtwaker eerst te laten passeren. Weer bleek deze veronderstelling juist te zyn. Een gedaante in een gryze jas liep met kalme pas de opgebroken ln- gang voorbij en even later kwam de vluchteling uit zijn schuilplaats te voorschijn en fiep omzichtig de straat op. Van nu af aan was de achtervolging gemakkelijk. De wijk bestorid byna uitsluitend uit kantoorgebouwen en was 'S nachts vrijwel geheel verlaten. De vluchtende man ging ver schillende hoeken om, kwam meermalen op zijn schreden terug, doch de inspecteur verloor hem niet uit het oog. Madran be weerde wel eens, dat hij van hei schaduwen meer slag had, dan enige andere detective in New- York en dat was geen groot spraak. Na ongeveer een uur de man te hebben achtervolgd door talloze kleine achterbuurten, zag Madran hem opeens verdwijnen in een klein huis op het Gramercy Plein. De inspecteur was erg in zijn schik, toen hij zich in een portiek verschool. Hy was, en niet ge heel zonder reden, trots op wat hij bereikt had. Het tegenwoor dige geval, vijf geheimzinnige moorden by elkaar, was wel het gewichtigste, dat hy ooit onder handen had gekregen. Hü had het toch helemaal alleen voor elkaar had gebracht!, dacht hij voldaan en hjj voelde zelfs een zekere tevredenheid by de ge dachte, dat Norman Clyde ver moedelijk z'n tijd aan de verkeer de kant verprutste. Met een bosje lopers ln da hand, sloop hy de stoep van het kleine huis op. Nu hij een man, die hij met alle reden van moord verdacht, achtervolgde, maakte hij zich geen gewetensbezwaren over de manier, waarop hij zien toegang verschafte. Het huis was smoezelig. Het was met wilde wingerd overdekt en had ouder wetse groene luiken. Het scheen niet meer te passen ln het te genwoordige stadsbeeld van New York. Door het matglas in de voor deur zag Madran een vaal licht in de vestibule branden. Hy had byna al zijn lopers ge- prpbeerd, voordat hy er een vond, die op het slot paste. Hij sloot de deur geluidloos achter zich en liep op zijn tenen een met dikke lopers belegde gang door. Vlak voor hem bevond zich een deui. Met zijn oor tegen het sleutelgat gedrukt, luisterde hy en draaide de kruk zachtjes om. Hij kwam in een donkere kamer; door een stel zware gordijnen in de zijmuur drongen een lichtstraal en het ge luid van stemmen tot nem dooc Madran gevoelde zich in onge woon grote spanning, toen hij die gordynen naderde. Hij twijfelde er geen ogenblik aan, of op en kele meters van hem af stond de man, die voor vyf geheimzinni- lllj GlC' V u viiiMiuuil ge moorden verantwoordelijk was. En als hij er nog aan getwijfeld had, dan zouden de eerste woor den, die hij achter die gordijnen hoorde spreken, die twijfeling onmiddellijk verjaagd hebbeu. Ik zie niet in, zei een diepe enigszins zenuwachtige stem- waarom je niet eerder hebt kun nen ontsnappen. Je hebt veel te veel gewaagd met tot het iaatstc ogenblik te wachten. T Wat? U veronderstelt toch met, dat ik met opzet zo lane gewacht heb? De tweede stem was schril «a schor en Madran wist, dat het die was van de man, die ny uit het Everleigh Gebouw gcvoigd was. Heb ik u niet dadelijk ge zegd, dat ik nauwelyks met myn werk klaar was, toen Timkens, de huisknecht van Calverley me overviel? Ik had nog maai net tyd om in die slaapkamer weg te kruipen. Maar waarom ben je cr zo lang gebleven? Je zei, dat die huisknecht op het zien van zijn dode baas zijn bezinning kwi]t raakte en de liftjongen ging bel len. Toen had je dadelyk ervan door moeten gaan. Meent u dat? En hoe kmi ik dan weten, dat ik die Timkins niet tegen z'n lyf zou lopen, ais hij terugkwam? Hoe kon ik we ten. of hij misschien geen boom van 'n kerel was, inplaats van zo'n miezerig ventje, zoals ik later pas gezien heb? Boven dien was er achter in dlc slaap kamer een raam. Ik dacht, dat ik daar doorheen zou kunnen en dan ongezien naar de brandlad der kon sluipen. En dat zou me ook gelukt zijn, indien die Knip pen niet zo vastgezeten hadden. Toen ik probeerde ze los te kiy- gen, kwam Timkins terug tn durfde ik geen leven meer maken. Maar waar hebt u eigenlyk over te klagen? Ik heb leiyk in het nauw gezeten en ben er gelukkig toch nog goed tussenuit geko men? Maar men heeft je gezien. En dat is het gevaarlijke punt. Als je maar Ze hebben me niet van dichtby gezien en het kan dus geen kwaad. Ik wed, dat ze me geen van allen zouden horkennen, als ze me terugzagen. In elK ge val bent u veilig. Is dat niet ge noeg? Weet je zeker, dat je niet hierheen gevolgd bent? Ik ben niet verder gevolgd, dan tot onder aan de brandtrap] Het was donker op de Dmnen- plaats en het kostte me niet veel moeite, die kerel kwyt te laken. (Wordt vervolgd) infiltrerende groepen in de grens gebieden. Ten Westen van P™ bolmgo en ten Oosten «Van Poerwo- redjo kregen wij met enige benden contact. Deze werden verdreven Ten Oosten en ten Noord-Oosten van Gombong werd een patrouille onder mitrailleurvuur genomen Het vuur werd beantwoord en dé tegenstanders sloegen op de vlucht In het gebied van Pekalon»an kwam een patrouille onder mitrailleurvuurDe tegenstanders werden met mortieren bestookt Ten Oosten en ten Zuid-Westen van Salatiga werd bij de normale patrouillegang rondom onze pos ten uit verschillende kampongs geschoten. Hiertegen werd met kracht opgetreden. Een kenneliik naar voren gedrongen bende van de TNI werd met zware verlie zen teruggedreven met achterla- ^v.van gewonden; 6 terroristen werden gevangen genomen. In de sector van Ambarawa ont ving een patrouille bezuiden Be- le°urvimr C ge^eer- en mitrail- feife -i „ï?e betrokken bende, ongeveer 100 man sterk, werd ver dreven. 4r! de sector van Malang op vlr fefeA .)yetoen onze patrouilles herhaaldelyk beschoten door rond- zwervende kwaadwilligen, die hierbij gebruik maakten van auto- mansche wapens. In de sector van Moüjokerto werden onze posities by Dinomo beschoten, terwijl een patrouille by Banjoelegi onder vuur werd genomen. Ten Zuiden van Djember werden 20 Chinezen bevryd. Op Madoera werden onze pa trouilles ten Noordoosten van Pamekassan herhaaldelyk met mitrailleurs en geweren beschoten. Op Noord-Sumatra bij Pema- tang Siantar zijn 600 Chinezen ge ëvacueerd en naar rustiger stre ken overgebracht. Bij de zuive ringsacties werden bij Brastagi 3 Japannezen gedood en in Bindjai werd een Indiër gevangen geno men. In het gebied van Padang werden ten Oosten van Indaroeng patrouilles beschoten. Ten Zuid- Oosten van Padang liep een pa trouille op een myn, waarna ter roristen het vuur openden. Kwaad willigen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. Volgens de ingekomen berichten zijn onze verliezen op 18 Augus tus: 7 gesneuvelden en 17 gewon den. Rotterdam 19 Aug. 1947 Vlet- en lichterwi..k: 890 ton 70; 430 ton 42,50; 350 ton 35, 170 ton 20, alles per dag; Vaar- werk: 200 ton kolen Haaf ten; 400 ton idem Gouda; 350 ton idem Elden; 200 ton idem Velp; 400 ton idem Goor; 250 ton idem Heteren: 120 ton idem Waalwijk; 150 ton idem Remmerden; 200 ton idem Sliedrecht; 185 ton idem Deest; 50 ton zout Monnikendam; 100 id. Meppel; 130 ton meel Nijmegen; 420 ton dwarsliggers Dordrecht; 200 ton hout Grouw; 350 ton stuk goed Amsterdam: diverse partijen mais en copra liggen of varen. Alles volgens tarief. De politie heeft gisteren op de Schiehavenweg een negental meisjes van 15 tot 17 jaar opge pakt, dat zich op ongepaste wyze met Javaanse zeelieden ophield. De kinderen werden na enkele uurtjes brommen aan de ouders teruggegeven. Het Ned. voetbal-elftal, dat op 21 September tegen Zwitserland in 't veld komt, zal Woensdag 10 September op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Engelse profclub Millwall, meldt de „Sportkro niek".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3