Ver van de Duitse tra I Naar de vrede met Japan Getij na het verjaagde water Cricket Engeland-Z.Afrika BONT STRANDLEVEN IN SLEESWIJK-HOLSTEIN Amsterdam „vierde" hartjesdag Barmhartigheid van Amerika W alcheren krij gt nieuw aanschij n eerbericht j en Sportvaria «Bi RUITNIEUWTJES Tokio neemt verlies PARIJSE MODESNUFJES Waar speciaal op te letten valt dam-rubriek m WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 STAATSLOTERIJ TITO TEGEN HET CHRISTELIJK GEZIN SCHIPBRUG TE HEDEL Politie moest herhaaldelijk optreden DE KOMENDE HER VERKAVELING DROOG EN ZONNIG NATIONALE TENNES- KAMPIOENSCHAPPEN OM DE DAVIS.CTJP RONDE VAN ZWITSER LAND SCHAAKTOURNOOI TE ENSCHEDE DE LAATSTE TEST- WEDSTRIJD GRADUS ZIET DE TOEKOMST SOMBER IN SCHAAKRUBRIEK (Van onze Berlijnse correspondent) De stranden van Sleeswijk-Holstein zijn van ouds aantrek kingspunten geweest voor Duitse vacantiegangers. Zo weinig romantiek het vlakke, zacht glooiende land van Duitslands Noordelijkste provincie te bieden heeft, zo veel de brede stranden. In deze zomer is het leven in de kleine badplaat hen weer opgetierd; en aan de periferie van het land, waarin zich een tragedie ontwikkelt van afmetingen, waar van men nog moeilijk een juiste indruk kan krijgen, staat men verwonderd te midden van een strandleven in voor oorlogse stijl. Elk der Duitse landen heeft ziin specifieke probleem. In Sleeswijk- Holstein U dat de overstroming met vluchtelingen uit het Oosten, die er de bevolking doen verdub belen. Het land heeft geen grote industrie, het werd vroeger uit sluitend bevolkt door een gezeten boeren- en burgerbevolking. In alle dorpen en stadjes wemelt het nu van een ongewone bedrijvig heid. Men vindt er de plotselinge overbevolking als het ware in het straatbeeld weerspiegeld. Daar lopen tweeërlei mensen: de goed- geklede inheemsen en de meestal Fompig en grauw uitziende nieuwe burgers. Zy zijn vinnige vijanden: de „indringers" kunnen op weinig meer rekenen dan op haat en ver guizing. Het is, als men de ver beten spanning geproefd heeft en aan haar de diepte van het Duitse ongeluk heeft afgemeten, een hoogst merkwaardige gewaarwor ding aan de randen van deze ke tel van ellende een vertoon te zien dat spot met alle noden en dat leeft bfl de gratie van de onder gang van een maatschappelijke orde. Timmendorf is een van de meest gezochte badplaatsen in de keten langs de kusten van Noordzee en Oostzee. Het plaatsje telde voor de oorlog een goede drieduizend inwoners. Daar zijn nu bijna ne genduizend verschoppelingen bij gekomen, die niets dan het vege lijf hebben gered uit de Poolse amputatie in het Oosten. Er is feen emplooi voor al deze mensen et strandleven is hun enige hoop, en zij werpen zich aan de voeten van het keurkorps van zwarte handelaren, dat in de zomermaan den een vloed van verfomfaaide markbriefjes over de blonde stran den stuwt. Het mondaine leven concen treert er zich in twee hotels, die van een onwaarschijnlijke luxe overladen zijn. Een ervan behoort aan een Hamburger kunsthande laar een goed vak in een land waar een deel van het volk het leven rekt door verkoop van oude familiestukken! die er zijn za kenvrienden vorstelijk ontvangt. Volgens de officiële prijzen zou hij aan de inrichting van het hotel dertigduizend mark besteed neD- ben, in werkelijkheid heeft hij er rond anderhalf millioen in gesto ken. Dat komt terug in de vorm van pensionprijzen van 600 mark O Bij „De IJzeren Man" te Vught is het 3-Jarige dochtertje der familie Van E. uit Den Bosch bij het pootjebaden voor de ogen van haar ouders ver dronken. A In Staatsblad H 292 is opga nomen de wet van 4 Aug. 1947 tot wijziging en aanvulling van de pensioenwetten voor land- en zeemacht en van de pensioen wetten voor het res. personeel der landmacht en het personeel der Kon. marine-res. A In de collegezaal van de Leid- se Sterrenwacht had gisteren onder grote belangstelling het afscheid plaats van de leden der astronomische expeditie dr. G. v. d. Herk en luit. v. Zadelhoff, die 27 Aug. a.s, met hun echtgenoten naar Afrika vertrekken om in het hoogland van Kenya geduren de 3 jaar waarnemingen te verrichten betreffende de plaatsbepaling van sterren. A Het voorm. 6e bat. luchtdoel artillerie heeft in Strijen een zo geslaagde driedaagse reünie gehouden, dat dit jaarlijks zal worden herhaald. in de Staatscourant van Dins dag zijn opgenomen: Prijf®"- beschikking waterverf 1947 no. 2, wijziging prijzenbeschik- king doorberekening weeldebe lasting 1947, prijzenbeschik- king rijwiel- en tandemver- huur 1947, prjjzenbeschikking asphalt 1947 no. 3. In een vergadering van de bur gemeesters en gemeente-secre tarissen van Groot Antwerpen is vastgesteld, dat een lucht haven voor Antwerpen een volstrekte noodzakelijkheid is. De herstelwerkzaamheden te Deurne worden voortgezet en de luchtlijn Antwerpen—Londen zai waarschijnlijk nog dit jaar worden geopend. Alle Duitsers, die zich in Britse krijgsgevangenschap bevinden zullen, waar zij zich ook bevinden, voor het einde van 1948 gerepatrieerd wor den. Trekking van 20 Aug. Prijs van 1000 nos. 1846, 10921, 20613, 21994; 400 nos. 5128, 8593, 11986; 200 nos. 11148, 16434; t 100 nos. 1898, 3327, 9698, 10959, 14538, 14615 16573, 18281, 19168, 19208 en 20466. tarieven voor champagne van 400 mark en voor wijn van 120 mark. In twee weken streek deze nieuwbakken hotelhouder het niemendalletje van 158.000 mark op. Tarieven en fooien plegen er te worden afgerond op vijftig mark, want briefjes beneden de vijftig verwaardigen de oberkellners zich niet te dragen. In het kleine Timmen dorf zjjn de zwarte prijzen twin tig procent hoger dan in een stad als Hamburg. De inwoners van het dorp verhuren hun ka mers bij voorkeur niet tegen marken, doch tegen meer prijs waardige dingen als spek, sui ker en koffie. Tien pond koffie of vijftig pond suiker schijnt een niet uitzonderlijke gave te zijn voor een goede hotelkamer. Het walgende leven van de bars en danslokalen is reeds lang een doorn in het oog van het land^ bestuur te Kiel geweest De °n langs geïnstalleerde socialistwcne regering is dan ook oirder-de van de publieke opinie gezet^tcn einde een einde te maken aan het al te opvallende tieren der schim melplanten van de samenleving van het eens zoju tige land. Enkele dagen geleden ziin de hoge gasten van de blanke zoom vanfleeswijk-Holstein dan ook op een onaangename wijze verrast. Zeshonderd politieman nen, bijgestaan door Britse solda ten, zijn er op het hoogtepunt van de avondlijke feestviering m den derende vrachtwagens voor de oorden van vermaak gereden on der de leuze „Polizei. Razzia!! Men heeft er de zakken leeggetast en onwaarschijnlijke bedragen uit de dikke lederen portefeuilles van het zwarte gilde verzameld. In Westerland op het om zijn strand leven van ouds vermaarde eiland Sylt, schraapten de politieman nen in een hotel 35.000 Ameri kaanse sigaretten bij elkaar. De buit aan dranken, levensmiddelen, rantsoenkaarten en al wat meer bfl een zwarte huishouding be hoort, was welhaast onoverzien- lijk. Na deze afwisseling in het pro gramma tiert het leven er weer verder. De socialistische regering van de heer Luedemann heeft voor de ogen van het publiek een goede beurt gemaakt met haar coupe. Of zij het doel zal berei ken: de badplaatsen weer open te stellen voor de eenvoudige lieden, die een paar honderd marken van hun schriele budget hebben afge knepen voor een verdiend zonnig weekje, moet nog worden afge wacht. Zwarte heren laten zich doorgaans niet al te lang afschrik ken! Zo lang het Duitse leven als een ongeneeslijke zieke te bed ligt, zullen de gieren wel blijven azen op hun prooi. Ook aan het strand achter het glooiende land van SleeswijkHolstein, waar an derhalf millioen vluchtelingen een gebroken leven verder slepen. In Joego-Slavië wordt momen teel een grootse campagne ge voerd voor het burgerlijk huwe lijk, met uitsluiting van het ker- keltjk. „Men moet zich van de oude vooroordelen bevrijden en een begin maken met het nieuwe leven van de progressieve mens", aldus de propaganda. Het keike- lflk huwelijk is voor militairen en communistische functionarissen verboden. De overige ambtena ren worden indien zij voor de Kerk huwen streng gecontroleerd en zij kunnen als „politiek onbe- trouwbaren" geen belangrijke functie vervullen. Ook de Kinderdoop moet het ontgelden: „De Kinderdoop is een misdrijf, een dwang. V'oor het 18e levensjaar moet niemand gedoopt worden en daarna moet ieder vrijwillig een besluit nemen. Hiertegenover staat, dat kinde ren van nauwelijks vijf jaar een gedwongen communistische op voeding krijgen. De voor het wegverkeer zo uiterst belangrijke schipbrug te Hedel, waarvoor een wachttijd van drie kwartier geen zeldzaam heid is, kan met het oog op de scheepvaartbelangen niet op vas te tijden voor het landverkeer worden opengesteld, aldus be richtte men de K. N. A. C. op een desbetreffende vraag. De K. N. A. C. raadt thans de automobilisten aan overdag zo veel mogelijk gedurende het eer ste half uur van elk uur de brug te passeren, aangezien men dan meer kans heeft onmiddellijk te kunnen doorrijden dan gedurende het tweede half uur. In het Reichswald wordt met alle beschikbare krachten ge- graven om brandgangen en branddammen te maken teneinde de brand zoveel mogelijk te beperken. Maandag is in Amsterdam de jaarlijks terugkerende „hartjes dag" .gevierd. Was het anders meestal een dag van de jeugd, die met vreugdevuren en andere fes tiviteiten zich vermaakte en waar bij de politie een-oogje in het zeil hield, dit jaar hebben er in een gedeelte van de stad ordever storingen plaats gehad. In de Dap- perbuurt en vnl op het kruispunt Wagenaarstr.—Pontanusstr. verza melde zich in de avond een grote menigte, die door het stoken van straatvuur en het maken van relletjes de orde verstoorde. De politie wilde ingrijpen, doch werd in ernstige mate gehinderd. Men schold de agenten uit en men drong steeds verder op. Toen om half twaalf de jeugd van de straat verdwenen was, wilde de politie het plein ontruimen, waar bij zij op ernstige tegenstand van de oudere Amsterdammers stootte. Met sabels en gummi stokken joegen de agent1en mensen achteruit en menige^ rase klap werd uitgedeeld. Een ner uit de buurt werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond e- moest naar het- ziekenhuis wor den overgebracht. Toen men daar op met flessen en ander materi aal de agenten ging bekogelen, losten deze enige waarschuwings schoten. Om half een was de po litie de toestand meester en wera het plein ontruimd. In de Van Limburg Sürum straat ontstond ook een vechtpartij en moest de politie eveneens met sabel en gummistok de orde om stellen. In de overige stadsgedeel ten bleef het rustig. Midden Augustus twee jaar geleden leefde de wereld ln de vreugderoes van een onvergelijke lijke zegepraal. Betrekkelijk snel na elkaar hadden twee heers zuchtige mogendheden, welke sa men de gehele aardbol aan zich wilden onderwerpen, ln een wer- kelijk volkomen nederlaag de on voorwaardelijke capitulatie met alle gevolgen van dien aanvaard. Toch was er in diepste wezen een onmeetbaar verschil in de situatie, waarin de beide landen Duitsland en Japan de nieuwe tijd begonnen. Want eigenlijk bestond er geen Duitsland meer; het z.g. duizendjarige Hitlerrijk was red deloos en hopeloos ineengestort; over de gruwelijke puinhopen ging geen enkel Duits, gezag meer er was niets dan de autoriteit van de vier .bezettingslegers en ieder besefte dat het jaren en jaren zou duren, vóór uit die onont warbare chaos weer een levens vatbare natie zou oprijzen. Mis schien zal het, zoals de gebeur tenissen nu eenmaal gelopen zijn, een eeuw en meer duren, vóór het Duitse volk weer in zjjn oude staat leeft. De waanzinnige Hitler had zijn belofte vervuld, dat Duitsland met hem, en zijn systeem te gron de zou gaan. De Japanners, Oosterlingen die de gewoonte heb ben al hun handelingen in een diep verschiet te berekenen, wa ren verstandiger dan de nazi machthebbers; twee steden door atoombommen vernield was meer dan genoeg. Zij gaven zich over, terwijl het bestuursapparaat prac- tisch nog volkomen intact was. Zij wisten, dat hun vergoddelijkte keizer en zij zelf zware vernede ringen tegemoet gingen; maar over alle ellende van een zo raai- caal verloren oorlog heen redden zij ten minste het hoogste en be langrijkste, de grondslag voor de heropbouw: de nationale orde. De erkenning van de nederlaag door de mannen zelf, die de oor log hadden geleid en die onher stelbaar hadden gefaald, was zeer zeker een hard offer. Maar dat dan ook zijn beloning heeft ge kregen. Want terwijl voor Duits land de vrede, niet alleen door de verdeeldheid onder de over winnaars maar evenzeer door de onmacht van het Duitse volk zelf nog ln een onberekenbare toe komst ligt, ziet Japan het ogen blik naderen, waarop het zo vurig begeerde vredesverdrag tot stand zal zijn gekomen. Algemeen toch verwacht men, dat het reeds in, het begin van hetr volgend jaar zal kunnen worden getekend. Iedere Japanner weet, dat het vredesverdrag zwaar zal zijn, Zijn land heeft va-banque ge speeld; alles werd op het spel ge zet in de hoop op de hoogste winst; het is op een absoluut verlies uitgelopen. Maar de Oos- De inundatie van Walcheren met al de daaraan verbonden ge volgen zal voor de toekomst van het eiland buitengewoon verstrek kende gevolgen hebben. Het her stel van Walcheren immers zal gepaard gaan met een groot scheepse herverkaveling, die de landbouwbedrijven ten goede zal komen maar tevens ook voor ve le landbouwers geen grond zal overlaten. Daarom zijn voor dezen maftregelen getroffen voor hun overplaatsing naar elders, in het bijzonder de N. O.-polder. De herverkavelingsplannen en wat daarmee verband houdt, zijn neergelegd in een. wetsontwerp, dat 10 Mei j.l. bij de Tweede Ka mer is ingediend en waarover het voorlopig verslag dezer Kamer thans is verschenen. Algemeen werd instemming be tuigd met de indiening van het voorstel, maar velen meenden, dat er een speciale regeling voor de materiële oorlogsschade van de Walcherse bevolking aan vooraf had behoren te gaan. Een over bruggingsregeling voor de gedu peerden kon niet worden gemist, nu nog generlei zekerheid be staat het tijdstip waarop de boe ren hetzij naar elders kunnen verhuizen, hetzij hun bedrijf op het eiland zelf weer op normale wijze zullen kunnen uitoefenen. Ook werd opgemerkt, dat aan de herverkavelingsplannen reeds vóór een deel practische uitvoering werd gegeven nog voor het wets ontwerp, waarop die werkzaam heden moeten steunen was inge diend. In tegenstelling met verschei dene anderen waren zeer vele leden van oordeel, dat de na oorlogse toestand van het eiland niet alleen een herverkaveling maar ook een sanering van het landbouwbedrijf wettigt. Bij deze laatste zou men echter algemeen de voorkeur geven aan vrijwillig heid en dat dwang slechts zal worden toegepast alleen als dat beslist onvermijdelijk is. t Het betoog, dat de Walcherse boeren voorrang behoren te heb ben bij het verkrijgen van grond elders, omdat zij door de oorlogs omstandigheden hun grond heb ben verloren of nog zullen ver liezen, terwijl dat met andere ge gadigden voor grond, althans met de zg.. pioniers, niet 't geval is, gaf verscheidene leden aan leiding tot de opmerking, dat hetzelfde motief in elk geval wel geldt met betrekking tot die boeren, die door de aanleg van vliegvelden van hun land verdre ven zijn. Overigens vestigde men er van meer dan een zijde de aandacht op, dat biykens de er varing jonge boeren, die worden „overgeplant", zich doorgaans wel door de daaruit voort vloeiende moeiiykheden weten heen te slaan, doch dat dit met oudere boeren heel wat minder gemakkeiyk gaat. De vraag, wat onder een le vensvatbaar bedrijf moet worden verstaan, gaf aanleiding tot tal van vragen en opmerkingen. Ook de positie van de landar beiders gaf tot allerlei opmerkin gen aanleiding. Verscheidene leden meenden, dat deze gelegenheid dient te worden aangegrepen om te bevorderen, dat zoveel moge lijk landarbeiders op Walcheren aan een eigen stukje grond wor den geholpen. Van meer dan een zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitvoering van dit wetsont werp ook gelet zal moeten wor den op de landschappeiyke zijde van de herverkaveling. Er be staat, zo merkte men op, een plan van de z.g. Snel-commissie Walcheren, dat alle aandacht ver dient. Verscheidene leden stelden de vraag ,of de herverkavelingscom missie geen bevoegdheden dient te hebben om te kunnen optreden tegen speculatieve aankopen, wel ke in de laatste tijd hebben plaats gehad. terling is nu eenmaal een beter verliezer dan de Duitser; hij heelt alles afgeschreven, met het re solute besluit met een blanco- register. te herbeginnen, als bij weer in de rij der naties is opge nomen. Natuurlijk zal er een ge allieerde controle over Japan blij ven, maar deze zal, na het heen gaan van de ongekroonde keizer generaal Douglas Mac Arthur, hoogstwaarschijnlijk een burger lijk karakter dragen, al zullen in de desbetreffende commissie! over wegend hoge oud-militairen zit ting hebben. Al wordt echter de verwachting gekoesterd, dat het vredesverdrag met Japan in de eerste maanden van het komende jaar gereed zal liggen, toch ontveinst men zich niet, dat in die korte spanne tijds heel wat moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Waarbij die met Rusland zeker niet de ergste zullen zijn; zou Moskou niet aan de door Was hington bijeengeroepen spoed- vredesconferentie willen deelne men, dan zal men het zonder de "ivjet-Unie doen. Daaraan zijn tuurlijk bezwaren verbonden, maar deze worden veel geringer geacht dan de belemmeringen, welke een steeds saboterend Rus land bij deelneming zou uitlok ken. De werkelijke moeilijkheden verwacht men veeleer van Aus tralië, het meest egoïstische we relddeel met zjjn nauwelijks zeven en een half millioen inwoners, dat vreest, dat de Verenigde Sta ten de oppermacht, politiek en economisch, in het Verre Oosten zullen gaan uitoefenen; en dat anderzijds beducht is, dat Japan, met Amerikaanse hulp, weer een macht zal worden, welke die van het uitgestrekte, maar tot dus verre doelbewust bevolkingsarme Australië verre zal overtreffen. Ook het jonge India-dominion, dat elke poging van het Westen om een dominerende positie in Oost- Azië te verkrijgen, met lede ogen zal zien, zal ongetwijfeld speciale wensen naar voren brengen. Maar de Verenigde Staten zijn als de grote overwinnaar van Ja pan voorlopig wel heer en meester van de situatie. Zij kunnen en zul len de nieuwe vrede dicteren; dit „dictaat" echter zal er bovenal op gericht zijn de sympathie en medewerking van Japan te krij gen; zo zal de vrede zeker hard zijn, maar toch veel barmharti ger, dan het Japanse volk door zijn misdaden tegen China, tegen Amerika, tegen Nederland, ook echter tegen de gekleurde volken van Oost-Azië verdiend heeft. Weerverwachting medege- j deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdag- j avond: Heldere nacht met hier en j daar ochtendnevel; overdag j J zonnig en droog met weer iets hogere temperaturen, matige wind tussen Noord en Oost. 21 Aug.: Zon op 5,32 uur, j onder 19,54 uur; Maan op 11,49 j uur, onder 22,02 uur. Mocht op een enkele uitzonde ring na het spel op de tweede dag der tenniskampioenschappen te Scheveningen niet bepaald op hoog peil staan, dat er spanning te over was, bewijzen de verschil lende drie-sets-partrjen en de lan ge setes. Ketjen en Van Oort spanden de kroon (als men het een kroon noemen wilmet een stryd van 48 spellen. Ketjen won! Marinkelle vond in Tön- jes een tegenstander, die minder vaart, maar meer vastheid had en verloor. Knottenbelt was on zeker in de eerste set tegen Dg Vries, doch kon zijn aanval ont plooien in de volgende, op het nippertje, en won in drie sets. Lissauer was de taaiste van de twee tegen Tiel: 75 in de der de set. Het beste spel gaf De Roy van Zuidewijn en dit deca hem in de derde set winnen van Storm, ondanks 02. Zjjn lengte bedwong Storm's netspcl en zijn passeren gaf punten, zijn volley tenslotte ook. Ook Borren Jr. was op dreef en dit deed hem van Wiegers winnen, dank zij een be stoking van diens gesneden backhand. By de dames kwamen mevr. Scholten, mej. Couquerque en mevr. Roos—v. d. Wal in de laat ste acht; zy handhaafden zich te gen de winnaressen der tweede ronde. Kranig was de zege van mej. Broese van Groenou op me vrouw Koch (2—6, 60, 6—2). En mevr. v. Berkél had heel wat tegenstand te overwinnen van mej. M. Bolhuis, die Groningen vertegenwoordigt. Heren-enkelspel, tweede ronde: Jhr. de Roy van Zuidewijn slaat Storm 4—6 6—3 6—3; Ketjen sl. Van Oort 9—7 4—6 12—10; Tonjes sl. Marinkelle 5—7, 6—3, 6—0. Heren-enkelspel, tweede ronde: D(jsen sl. Timmers 64 64; F. Beernink sl. Lagaaij 63 8-6; Lissauer sl. Tiel 6—3 3—6 75. Derde ronde: T. Borren slaat Wiegers 63 97. Dames-enkelspel, eerste ronde: mevr. v. Berkel sl. mej. Halbestna 6—4 62; mej. Bolhuis sl. mevr. Marinkelle 62 61; mevr. Koch sl. mej. v. d. Schrieck 6—4, 7ij. Tweede ronde: mej. Kiek sl. mej. v. Liebergen 63 8—6; mevr. v. Berkel sl. mej. Bolhuis 6—2 64; mevr. v. Haagen sl. mej. v. Alphen 79 1210 62; mej. Broese van Groenou sl. mevr. Koch 2—6 6—O 6—2. Derde ronde (gepl. speelsters tegen winnaressen (tweede ronde) mevr. Roosv. d. Wal sl. mej. Herfkens 63 62; mej. Rollin Couquerque sl. mevr. Muller v. Czernicki 6—0 75; mevr. Schol ten sl. mevr. Jonquier 26 63 61. In de ateliers van de „haute couture" wordt koortsachtig gewerkt om de herfst- en wintercollectie op tyd klaar te krijgen. Want in Augustus worden de buitenland se kopers verwacht. Of deze buitenlanders werkelijk kopers of voornamelijk kijkers zullen zijn, is nog een vraag. Gezien de prij zen en de deviezen blijven veel kopers wel noodgedwongen kijkers Trouwens het staat nog niet vast of de collecties wel op tyd klaar komen daar de midinettes, de meis jes die op de ateliers in de grote huizen werken, gaan staken. Voorlopig nog maar een „grève divertis sement", die slechts een enkele middag duurt, doch als ze niet de loonsverho gingen krijgen die ze eisen, kon die „waar schuwing" wel eens in een werkelijke sta king overgaan. Voor de oorlog werden de collecties al eind Juli ge toond. Eigeniyk is Augustus ook te laat voor de buitenlanders. Het wordt einde van de maand voor alle collecties getoond zijn en dan is het voor hen te laat hun eigen col lecties voor Septem ber af te krijgen. Voor de Parisiennes is 't veel te vroeg, want voor begin October komen ze niet van vacantie terug. Of ze dan veel animo hebben om japonnen te kopen, die al twee maanden getoond zijn, wordt sterk betwij feld. Vrouwen, die buitengewoon veel geld voor haar toilet uit geven, willen in de regel de mode liever voorafgaan! De couturiers hebben zich in tussen neer moeten leggen bij het besluit van dè Chambre syndicale de la couture, hoewel velen liever gewacht hadden tot eind Augus tus of begin September. In afwachting van al het nieu we vraagt men; Wat wordt inder daad van de zomer gedragen? Veel van de nieuwigheden ln Februari de wereld ingezonden, hebben de collecties niet overleefd. Maar een vrouw, die de mode volgt, moetmet het volgende rekening houden, dat algemeen opgang maakt: De rokken zjjn beslist langer, hoewel niet zó lang als de cou- Groen linnen japon met geel linnen gegar neerd. Model Marcelle Dormoy foto Seeberger. turiers wilden. De knieën wor den in ieder geval ruimschoots bedekt. De schouders zijn minder vier kant, maar nog niet zo rond als die van keizerin Eugénie, zoals Christian Dior lanceerde. Minder uitbundige drapés; om de heupen valt de japon strak ker dan in het afgelopen seizoen om 15 c.m. onder de taille wijder te worden. Voor middag- en avondtoilet* ten verkiest men linnen en ka toen boven crêpe de chine en zjjde. Wat de hoeden betreft, maakt de grote ovale zwarte matelot furore bjj geklede toiletten, zo wel 's middags als 's avonds. Overdadige bloemengamerln- gen zjjn geen mode meer. Wie de mode, al is het maar bjj benadering wil volgen, moet dit bedenken bjj het kiezen van haar garderobe. DINT K—W. Australië-Tsjechoslowakije 4-1 Het was bij de stand 2- reeds te verwachten, dat Austra lië de overwinning zou behalen. En inderdaad: Pails (A.) sloeg Com-ik (T.S.) met 6—3, 4—6 36, 62, '63. Maar toen was de beslissing reeds gevallen, Dr'clbny, die de enige Tsjechische overwinning had geboekt, moest namelijk in drie „straight" sets de meerderheid van de Australi sche „vei eraan'' Bromwich er kennen: 6—2, 75, 64. Austra lië won derhalve met 4-1, met ruimer verschil dan ve - wacht was. Op 30 en 31 Alï'f' 1 Sept. vindt op Forest Hill3 finale „challenge round tussen Australië en de p- houder Amerika plaats. De Amerikaanse da mes tennis sers hebben door 'n ove Wio1hi- op de Engelse dames de Wight- man-Cup wederom voor e jaar behouden. De vierde étappe van de ron de van Zwitserland, Sion-Bienne (223.4 km.), is gewonnen door de Italiaan Bresci in 6 uur 53 min. 55 sec. Tweede werd Ockers (Bel gië) 6 uur 54 min. 10 sec. en der de Bartali (Italië) zelfde tijd. Pauwels werd 18e en Francken 22ste. Het algemeen klassement luidt nu als volgt: 1 Bartali (Italië) 26 uur 25 m. 62 sec.; 2 Bresci (Italië) 26 uur 44 min. 29 sec.; 3 Ockers (België) 26 uur 50 min. 50 sec. Pauwels 26ste en Francken 46ste. He uitslagen der hoofdgroep in de 4e ronde der bondsschaak- wed'strijden te Enschedé luiden: Bunt—Kok V2—V2, Vinken— Brouwer 01, Hennebartie Stumpers afg.J Van Mindeno Wolthuis afgebr. Afgebroken partijen uit de 1ste ronde: Van MindenoBrouwer Wolt huisStumpers 14 Nederlaag dreigt voor Zuid-Afrika Hoewel het er erg om heeft ge spannen en het dan ook niet ver wacht werd, is het ten slotte toch aan de Zuid Afrikanen gelukt de follow-on te ontlopen. In bijna twee uur voor lunch slaagden de Zuid Afrikanen erin de benodigde 74 runs met 25 te overschryden. Hard is ervoor geploeterd en voor al Mittchell komt de eer toe de situatie geheel te hebben gered; zyn Innings van 120 was wel de meest waardevolle van het geheel Heel goed werd hij hierby ge- assisteerd door Dawson en later door Mann die zich hoe langer hoe meer toont een tester par ex cellence. Copson richtte onder de staart mensen de grote slachting aan, hij nam 3 voor 46, terwyl over het geheel Wright met 3 voor 64 het beste werk leverde. Howorth met 2 voor 35 debuteer de lang niet slecht, terwyi Cran ston met 2 voor 50 en een goede innings zeker zyn plaats waard was. Zuid Afrika sloot alzo de innings op 302, zodat Engeland na de eer ste leidde met 125 runs. Na de lunch bleek direct, dat de Engelse captain Yardley beslist een overwinning wilde forceren en de benodigde runs in korte tyd wilde bij elkaar slaan. Hutton en Washbrook gaven aan het con signe „hitten" gretig gehoor, sloe gen de bowlers van hu» lengte en binnen het uur was de 100 op. Hutton bezweek op 62, Washbrook op 43. Toen kwam de virtuoos Comp- ton aan bod; alle reserve liet hij varen, sloeg elke bal en in vijf kwartier goochelde hjj 133 runs .by elkaar. Robertson 13, Yardley 'll en Cranston 0 hadden de zaak te vlug bekeken, doch Howorth 23 n.o. en Evans 40 n.o. voerden het totaal op tot 325 voor 8 Yardley achtte toen de tijd tot sluiten gekomen 0m aldus te trachten nog een paar kopwickets te nemen. Slechts Dyer verdween voor 4 en met 8 voor 1 staat Z Afrika voor de zware taak op de laatste dag 450 runs te scor-en of heel de dag uit te batten Een nederlaag lijkt niet te voorkomen. (Alle correspondentie te richten aan- H. J- v- 5 Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam-C.) No. 651 «O Augustus 1947) Probleem no. 2030 A F- HOOGVELT, Eindhoven le plaatsing. Stand: 45. 39, zwart 7/10, 19, 23. 29, Wit: 16, 22, 25, 27/8, 31/2, 38. 40. Probleem no. 2031 G. De WOLF, Purmerend le plaatsing Stand: zwart: 1. 5, 6, 9, 10, 12/3, 19, 22/4, 28/30, 34. Wit: 11, 26. 31/2 37/8, 40/5, 47. 49. Oplossingen worden bitirmn drie weken ingewacht. OPLOSSINGEN Probleem no, 2026 (Jan Scheyen, Kerkrade), Stand: zwart 4 8, .14, 19, 22, 24, 34 Wit' 23 25, 32, 37, 38, 44, 49. Wit 44-39 «W. 34:43 gedw.) 32 -27 (zw 22 33)^49 9 (zw. 19 28) 9_3.(8-13) 3-14 (28-33) 14-9 (13tg) 920 (33—39), 2024 en 2543- Probleem no. 2027 (Jan Scheyen, Kerkrade). Stand: zwart 4, 11 12, 14, 22, 32, 36. Wit 15, 23, 33, 34, 41. 42, 45. Wit 42—37, 37 6 (zw. 43 18 ge dw.) 15—10 (zw. 415 gedw.) 61 110, 45 34. OPLOSSERS Van de problemen no. 2024/5 zonden goede oplossingen in: mej. M. Houben. Maastricht (no. 2024); S. Korpershoek, Vlaardingen; J- W. Prins, Schiedam (no. 2024); G. Luiten, Boskoop (no. 2024); A. v. Beek, Schiebroek (no. 2024); L. d. Linde'), C. v. d. Weide. M. A. Zaat, G. v. Leeuwen (no. F. pi de Beer, (no.2024) allen kot terdam. „Denk- Pryswinnaar Z SPMof" nrobleem No. 2025 schijnt voor vele, een struikelblok te Zijn geweest. PUZZLES. Van puzzle no 1 vonden de vol gende inzenders de m.i. goede stand: M. A. Zaat, C. v. d. Linde, C. v, d. Weide, G. v. Leeuwen, P. van Viegen, allen Rotterdam; A. v. Beek Schiebroek; G v Dijk, Poor- tugaal. Puzzle No. 4. Wit 35—30, zw. 12 :21, wit 30—25, zw. 50:6, wit 27—22 zw. 627, wit 40—34. zw. 27 30 wit 25 5, Hoe was de stand van dit probleem? (gecomponeerd in 1912.) De motorrace om de grote prijs van Ulster in de 500 c.c. klasse is gewonnen door Bell op Nor ton met een gem. van 91.25 mijl per uur. De grootste snel heid over een ronde werd be reikt door Foster (Velocette) met 111.23 mijl per uur. Honkbalcompetitie: VVGA OVVO 6—7; Schoten—Ajax 17—8; HHC—SC Haarlem 8—8. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid. Tijdelijk adres: Achterweg 86, Lisse.) No. 6292. J. J. P. A. SEILBERGER en J. VAN DIJK. le Plaatsing Mat in 2 zetten. No. 6293. FR. MATOUSEK. O. VotrubaMemorial tornooi. (Lidova Demokracie.) Mat in 3 zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6285. 1. Da5b5 enz. No. 6286. 1. Pe4c3 dreiging. 2. Pc3b5. 1. Kd6 en 1. Dg5 falen «°°r 1Tc5: en 1Pe4—d6 door 1Pe5. Nevenoplosbaar door 1. Fe6t, Ke4: 2. Df4±. Deze is te verhelpen door Th5 naar f5 te verzetten en byplaatsing van een zwarte pion op f7. No. 6287. 1. Dd8, Ka6. 2 Dd7, Kb6. 3. b3, Ka6. 4 Dc7, Kb5. 5. Db7±. 1Ka?. 2- b5> Kb7. 3. b4 Ka7. 4. Dc8, Kb6. 5 Db8±. 1.' Kc6. 2. Db8, Kd5. 3. Dc7 enz. of 2Kd7. 3. Db7t enz. Zeer jammer, dat deze fijne opgave nevenoplosbaar is door 1. b5, Ka7. 2. Dd8 enz. 1. Kc7, 2. Dc6t Kb8. 3. b4, enz. Gaat de K. naar de bovenste rij dan volgt 2. De7. 3 b6 enz. Met 1. Ke8 kunnen wy er niet in vijf zetten komen. OPLOSSINGEN. Nos. 6285 6286 en 6287: A. C. Hoyng, Veghel; Alb. Smits, den Haag; F Pyis, Maasbracht. Nos. 6285 en 6287: G. v. Lin, Boekei. No. 6285 en 6286: F. L. Verhey, Rotterdam. No. 6285; C. J. Lutz, Rotterdam; H. v. d. Poel, Zoeterwoude; R. H. Versluys, Rotterdam; H. G. Wer- neke, Breda; A. Bergstein, Geleen. No. 6286: W. H. Haring, Schip luiden. Nos. 6283 en 6284: C. v. d. Weide. Rotterdam. No. 6283: Giel de Koning, Rot terdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2