Nieuws uit Stad en Omtrek LANGS DE Katholiek Instituut voor Filmscholing Flitsen uit de rechtszaal GAAN BAKKERS WEER AAN T WERK? Beschietingen gaan voort R 4 maal geklopt VAN LATIJNSE SCHOOL TOT GYMNASIUM IJN VERKEERSBRUG bij Moerdijk nadert voltooiing LAATSTE BERICHTEN Stakers in spoedvergadering bijeen geroepen Kunstagenda SÓStsu««a dodelijk ongeval in 55 Gesneuvelden sinds het staken van het vuren TIM TUIMEL EN HET SPOOK ADIO programma Er jt iverd WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 W. J. ZILLESEN RECTOR Splitsing in MULO en klassieke talen VAN WALVISSEN EN POÓLZEEEN BUITENGEWONE MINISTERRAAD STICHTINGSACTE GEPASSEERD Op een na de laatste overspanning gelegd GUSTO TIJDENS DE OORLOG DE HAVEN 5. Zou er toch door J. P. Seabrooke Opgeheven stakingen CHINEES AMENDEMENT ONAANVAARDBAAR voor Ned. regering VERTRAGING OP DE INDIE-LU CHTDIENST LUCHTPOST UIT INDIE BINNENL. VRACHTEN- MARKT ■J i-i Vj In de vergadering van de Muni cipaliteit van 28 Januari 1796 compareerde de burger mr. Ber nard Johan Pielat van Bulderen, curator van de Latijnss School, om namens de commissie, be noemd in de vergadering van 14 Januari 1796, rapport te doen vn haar onderzoek naar de toestand van het onderwijs hier ter stede. Allereerst bracht de comparant naar voren de toestand van e Latijnse School. Naar het alge meen gevoelen van de commissi moest deze op de oude voet blij ven voortgaan. En daar de naar Gouda beroepen Rector Joannes van Laar „deze week nog stond te vertrekken", het „derharvcn van de uitterste aangelegenheid was" in het vacerende ambt te voorzien, verzocht hij een Rector voor de Latijnse School te beroe pen. Er werd besloten: dat de La tijnse School in hetzelfde lokaal en op de oude voet zou kunnen voortgaan, dat echter het beroe pen van een nieuwe Rector niet aan heren Curatoren, maar aan de Municipaliteit bleef voorbe houden, doch dat het op prijs werd gesteld enige information te vernemen betreffende de candida- ten naar het vacerende Rectoraat. Als candidaten werden nu ge noemd: W. J. Zillesen, student in de Theologie te Leiden, W. Geert praeceptor te Delft en Ross, con rector te Gorinchem. Betreffende de candidaat W. J. Zillesen werd door heren curatoren een loffelijk getuigenis gegeven, zodat na de liberatie besloten werd de burger Willem Jan Zillesen tot Rector der Latijnse School te Schiedam te benoemen. Bij missive van 28 Januari 1796 werd aan de nieuw benoemde Rector medegedeeld, dat hij op een jaarlijks tractement van 650 gulden plus vrij woning en vrij transport van zijn meubi laire goederen tot Rector was aangesteld, en dat men ten spoe digste een antwoord op deze ver wachtte. Willem Jan Zillesen was gebo ren te Schoonhoven, en als jongen yan 16 jaar de 14e September '789 aan de Universiteit te Leiden als student ingeschreven. Later trad hij in het huwelijk met Ca- tharina Anna Malecotius. Slechts drie jaren bekleedde hij het ambt van Rector aan de Latijnse School te Schiedam. In 1799 werd hij als Rector beroepen naar Middelburg en in een plechtige bijeenkomst op 8 April 1799 gehouden in de Grote Kerk alhier nam hij af scheid. Intussen was de Municipaliteit in vergadering bijeengekomen om in de vacerende post van Rector der Latijnse School te voorzien. Aan heren Curatoren werd ver zocht een lijst van sollicitanten op te geVfen met informatiën. Ver volgens werd ter sprake gebracht het lokaal der Latijnse School in tweeën te splitsen: in het ene ge deelte zou men MULO geven, in het andere gedeelte de oude télen doceren. Als candidaten voor het vacerende Rectoraat werden door heren Curatoren opgegeven: Cor nells Camphuflzen, Rector te Bre da en Jan ten Brink, praeceptor te Harderwijk. Het jaarlijks trac tement werd vastgesteld op 650 gulden plus vrije woning en vrj transport van meubilaire goederen terwijl voor elke „discipel" bij de Rector in de kost zijnde tot het getal 12 toe, een jaarlijks douceur van 25 gulden uit Stads kas zou gegevenworden. Betreffende de candidaat Cornelis CamphuijUen L Vier dagen heb ik doorgebracht tegen de helling van een Bra bantse zandheuvel, vier dagen van 's morgens voor zeven tot 's avonds bf1 tienen. Vier dagen ben ik machtig-alleen geweest. De eerste avond, toen de hel rond mfln duin als een purperen zee zich woelde tussen het goud van de ondergaande zon, begreep ik opeens, hoe goed en mooi het is een mens te zijn en dit alles van God cadeau te krijgen. Ik wilde niets anders dan heel mijn leven "taan op diezelfde plek, waar het Keluk zo tastbaar om mij heen Was. zJngend heb ik gelopen tussen de beukenrijen en dankbaar sliep ik in op het kleine kamertje, dat een boer mij voor weinig geld had verhuurd. Vier dagen heb ik de goedheid van de natuur met gulzige hap pen tot mij genomen en ik meen de er nooit genoeg van te kunnen krijgen. Toen ik vanavond terug wan delde naar mijn tijdelijk onderdak, hoe vreemd en onrustig is de mens, overviel me een beklem mend gevoel. In de verte meende ik twee lieve ogen te zien, goud bruine ogen als van een Italiaan se Madonna, de ogen, die ik zo heel goed ken Ik hetr mijn koffertje gepakt en iets toon baars aangetrokken. „Ga je nu al weg? De vacantia is toch nog niet om?" vroeg mijn gastheer. Zuchtend heb ik mijn hoed op gezet. „Er gaat vanavond geen bus hieer naar de stad" zei hij. Zwijgend drukte ik zijn eeltige knuist. Hij haalde teleurgesteld de "chouders op. „Had je het niet naar je zin?" „Het was prachtig!" zei ik wee- «!oe, en hlopte wat stof uit zijn vierkante rug. had de Municipaliteit van Schie dam zich gewend om inlichtingen tot de Municipaliteit van Breda bij Missive van 10 Mei 1799, en het volgend antwoord mogen ontvan gen: de burger Cornelis Camp- huijzen, Rector aldaar, had te allen tijde getoond een voorstan der te zijn van Jiet „patriottismus" en na de omwenteling in 1795 door een naarstig bijwonen van' de grondvergaderingen getoond de tegenwoordige orde van zaken te zijn toegedaan. In de vergadering van 23 Mei 1799 werd Jan ten Brink tot Rector der Latijnse School alhier benoemd. Deze be richtte in een missive van 30 Mei 1799 aan de Municipaliteit dezer stad, dat hij zjjn benoeming nog veertien dagen in beraad wenste te houden. Bij missive van 13 Juni 1799 kwam het bericht binnen, dat Jan ten Brink voor het Rec toraat te Schiedam bedankte, aan gezien zijn salaris te Harderwijk aanzienlijk was verhoogd. Ge noemd salaris van de burger Jan ten Brink zal meer zjjn geweest dan dat te Schiedam. Door de heren van de Municipa liteit werd nu besloten de burger Cornelis Camphuüzen tot Rector binnen deze stad te benoemen. De 20e Juni 1799 kwam de Munici paliteit in vergadering bijeen ter bespreking van de missive van de nieuw beroepen Rector Camphuij- zen. Deze had namelijk bericht, dat gezien het groot verschil in tractement te Breda en te Schie dam, zijn salaris zodanig zou wor den verhoogd, dat het hem in staat zou stellen het Rectoraat te Schiedam te aanvaarden- Na deliberatie werd besloten aan de nieuwe rector tevens een „lecto raat" op te dragen, waarvoor hem jaarlijks uit de Stads kas een dou ceur van 150 gulden zou worden gegeven. De 27e Juni 1799 werd bericht ontvangen, dat Rector Camphujjzen zijn ambt te Schie dam aanvaardde. Cornelis Camphuijzen was in Maart 1753 te Doesburg geboren en gehuwd met Engelin" Ribbers. Zijn rectoraat van de Latijnse School alhier heeft hü met vrucht en met de grootste ijver vervuld. Als lector begon hij op Donder dag 16 Jan. 1800 des avonds om 7 uren „Geografisch Historische" lessen te geven in een daartoe welingerichte zaal boven de Beurs, welke lessen om de 14 da gen zouden worden gegeven tot primo April daaraanvolgende. In een verslag betreffende de toestand van het onderwijs hier ter stede over het jaar 1813 lezen wij, dat de Latijnse School veer tien leerlingen telde, van wie acht intern. Veel meer leerlingen zal de Latijnse School wel nooit geteld hebben. Intussen hadden belangrijke gebeurtenissen plaats gevonden: Het Franse juk werd afgeschud, en Prins Willem van Oranje de eerste December 1813 tot souve- rein vorst uitgeroepen. Nederland werd 'n koninkrijk onder Willem I Koning Willem I vaardigde de 2e Augustus 1816 een besluit uit waarbij het Hoger Onderwijs be ter geregeld werd. Dit besluit was ook van toepassing op de Latijnse Scholen en Gymnasia. Naar aan leiding van dit besluit werd door heren Curatoren der Latijnse School binnen deze stad de 30ste Augustus 1816 een schrijven aan heren Burgemeesteren gericht, waarin het volgende naar voren werd gebracht: behalve het on derwijs in de Griekse en Latijnse talen moest ook de wiskunde en wiskundige Aardrijkskunde, Ge schiedenis en nieuwe Aardrijks kunde, alsmede de Griekse en La tijnse fabelkunde onderwezen wor den. Het salaris van de Rector moest met 250 gulden worden ver hoogd, terwijl voor het onderricht in de wiskunde en andere vakken een „lector" zou worden benoemd op een salaris van 150 gulden per jaar, dat volgens het oordeel van heren Curatoren niet te hoog kon worden genoemd- Als zodanig stel de het college voor de persoon van Johannes Rodi. Hoe het oordeel was van heren Burgemeesteren over deze zo be langrijke wijziging vc..i het onder wijs der Latijnse School, daarover in mijn slotartikel. L. A. ABMA Lees en huiver, zouden we met een kleine variant op een bekend radio-programma willen schrij ven, nu de zon weinig kans geeft om zich koude rillingen in te beelden. Waarschijnlijk onder in vloed van de hitte-branding is het bestuur van de Katholieke Kring er toe overgegaan Jan Strjjbos op 3 September naar Schiedam te laten 'komen, om in het zaaltje van het Verenigingslokaal (Ire ne) te vertellen over zijn beleve nissen op de walvis-jacht met de Willem Barendsz. Dit is de eer ste maal, dat Schiedam iets over de Nederlandse expeditie naar de Zuidpool-zeeën te horen zal krij gen. Er zal ongetwijfeld grote belangstelling bestaan voor deze lezing met films, waaronder een kleurenfilm. De ministerraad is, in verband met de Indonesische kwestie, he denmorgen om 12 uur in buiten gewone zitting bijeengekomen. O.a, werd gesproken over de jongste vergadering van de Vei ligheidsraad en de instructies, welke eventueel aan mr. v. Klef- fens zullen gegeven worden. Deze Woensdagavond is niet de opening van hët K. K.-seizoen. Die vindt plaats op 14 October met het reeds beroemde stuk van Frans Werfel: „Het lied van Ber- nadette". De opvoering geschiedt door 'het Zuid-Nederlands Toneel, o.l.v. Pierre Balledux. Nadere bijzonderheden hierover zullen nog worden bekend ge maakt. De veranderde tijden hebben het noodzakelijk gemaakt, dat ook onder de Katholieken meer aan dacht wordt besteed aan de film. Naast de Katholieke Film Actie welke een ideële taak tot doel heeft, waarbij haar leden zich ver plichten geen films te gaan zien, welke in strijd zijn met de Katho lieke moraal en dus ontoelaatbaar zijn verklaard, is thans ook opge richt het Katholiek Instituut voor filmscholing. Dezer dagen is te Delft de stichtingsacte gepasseerd ten overstaan van notaris P. A. H. Bensmann- In het bestuur van dit instituut hebben zitting geno men de heren mr. M. G. J- Bevers uit Delft, dr. C. A. Boyer uit Am- Iterdam, ïr. C. H. Kluiters uit pelft, mr. Th. J. A. M. v. Lier uit Nijmegen, L. H. Mathot uit Am sterdam, L. C. M. Otterbeek uit Hilversum, A. J. Rozemeijer uit Rotterdam (voorzitter), mr. F. M. Trip uit Delft, G. V. v. d.' Valk uit Poeldijk en P. W. Vogels, Churchil- laan 48 Amsterdam, secretaris. Het doel van de stichting wordt 10 de stichtingsacte als volgt om schreven: „De mening van de Ka tholieken in Nederland ten op- Z1chte van de film te vormen door voorlichting volgens de richtlijnen van de encycliek Vigilante Cura en de andere kerkelijke publicaties over de .morele, paedagogische en ^esthetische waarde van de film". Daarnaast zal de Stichting het yerk van de goede film (K.F.A.) m Nederland steunen en aan de •Katholieken die zich op het gebied van de film willen ontwikkelen oe mogelijkheid bieden tot verdere opleiding en beroepsscholing. Hedenochtend is een nieuwe overspanning in de verkeers- brug bij Moerdijk gevaren. Om streeks half zes begonnen de bokken „Heracles" en „Ajax" de twee Calander Hammilton- stukken, ,die samen de afstand van 100 meter tussen de beide peilers overspanden, van hun plaats te lichten. Het nieuwe stuk, dat op twee bokken gis teren reeds was gearriveerd, werd tegelijkertijd naar zijn toekomstige ligplaats gesleept. Het weer was prachtig en de werkzaamheden hadden 'n vlot verloop. Rond 7 uur begon het gema noeuvreer van de zes sleepboten en langzaam, maar uiterst nauw keurig gleed het gevaarte, dat niet minder dan een millioen kilo weegt, tussen zijn toekomstige buren. Een half uur later was het werk van de sleepboten gedaan en was het de beurt aan de Westen-takels, die op de milli meter af de reus op zyn plaats legden. Het leggen van een bruB is natuurlijk altijd een nauwge- was lammer om daar weg !rmar men moet soms een ,..,1 £eluk geven om een veel Thm terug te krijgen tiaar. ,Wacht mevrouw Sebas- an met onze zoon. SEBASTIAAN. Mr. F. Hollander eiste gister middag na een requisitoir van ongeveer anderhalf uur tegen de 60-jarige directeur van de werl „Gusto" n. W. C. 4 jaar gevan genisstraf met aftrek en een geld boete van 50.000, subs. 6 maan den hechtenis; tegen de 39-jarige directeur H. J. a. M. S. 8% jaar atti'ek en een geldboete van 25.000, subs. 6 maanden hechte nis en tegen de 37-jarige bedrijfs leider L. I. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met een geldboete van 15.000, subs. 6 maanden hechtenis. Mr. Hollander ving zijn requisi toir aan met te zeggen, dat dit de eerste zaak is van deze aard, die door dit Hof en door de andere hoven in den lande is behandeld en dus een precedent schept. Boven dit requisitoir aldus de advocaat-fiscaal, zou ik twee mot- ti willen plaatsen en wel: „Wie in dergelijke tijden zijn bijzonder belang stelt, boven dat van het vaderland, is een verrader, ook ai heult hij niet met de vijand Het tweede motto luidt: „Business as usual". Zeer belangrijk achtte hij de conferentie van generaal Winkel man en zijn adjudanten, met per sonen uit de metaalverwerkende industrieën. Iedereen moet het duidelijk zijn geworden, aldus mr. Hollander, dat werken voor de vijand, zonder daarbij onder oe- paalde drang te staan, speciaal wat betreft de aanmaak van oor logsartikelen ongeoorloofd was Sprekende over de foto-copieën zei hij, dat deze foto-copieën in derdaad niet belangrijk waren Het niet in brand steken van de „power"-hall door T. vond mr. Hollander niet het zwaarste punt van de tenlastelegging. Hij is van mening, dat de marine- autoriteiten in dezen een zeer ern stige fout hebben gemaakt. Dit neemt niet weg, dat hij de angst voor represaille, die T. koesterde ongegrond achtte op een dag waarop een brand bij de werf Gusto onopvallend geweest zou zijn. Overgaande tot het theoreti sche deel van zijn betoog, zei de advocaat-fiscaal, dat het voor naamste punt is, of hier overmacht in het spel is geweest, ja of neen. Uit bestudering van de bestaande jurisprudentie in dergelijke za ken, zowel de Nederlandse als uit de Belgische, was hij tot de conclusie gekomen, dat er hier geen sprake is geweest van bijzon dere dwang. Ongetwijfeld is er een min of meer permanente pres te op deze mensen uitgeoefend, maar het is de vraag of die zo groot is geweest, dat zij vrij uit gaan. In aanmerking nemende, welke straffen aan de kleine col laborateurs en kleine verraders gedurende de na-oorlogse jaren ziln opgelegd, achtte de advocaat fiscaal een niet te lichte straf op haar plaats. fl<j| In een uitvoerige pleidooi stel- verdediging. Hij bracht o.m.naar voren, dat de werf Gust° A houding tijdens de bezetting zien in niets had onderscheiden de andere werven Tegen einde van zijn betoog, zei hij, hy achteraf gezien v0, dat de directie van Gusto in belang van Nederland het bes gedaan heeft, met te handeie zoals zij deed. Hij drong voor ai drie de verdachten aan op vrv" spraak. Mr. Schadee ging in zijn ver weer uitgebreid in op de juri dische aspecten van de dagvaar ding. Hy oordeelde deze niet vol ledig' en te weinig gedetailleerd, terwijl volgens hem de zitting vele punten niet heeft opgehel derd. Een normale verdediging is daarop niet mogelijk. Nadat hij de figuur der beide directeu ren had geschetst, vroeg hij zich af, wat er eigenlijk van de hele collaboratiezaak „werf Gusto" was overgebleven, waarna hij mede namens zjjn confrere Nysing het Hof verzocht beide directeuren in vrijheid te stellen. Mr. Schuurs begon om zeven uur aan het laatste pleidooi m deze zaak, dat hoofdzakelijk op de bedrijfsleider T. betrekking had. Iftj waarschuwde het hof voor de onaangename indruk, die het dossier had gewekt, hetgeen hij weet aan het feit, dat de dossiers in deze zaken maar al te dikwijls door niet geheel vak kundige mensen zijn samenge steld. Ook hij vroeg voor zhn client invrijheidstelling, In zijn repliek zei de advocaat fiscaal o.m., dat het aanvallen van het dossier een miskenning inhoudt van de taak van de op sporingsambtenaar. Hij had op de wijze, waarop deze ambtena ren hun taak volbrengen, niets aan te merken. Dat de dagvaar ding nietig zou zijn, was volgens hem totaal onjuist. Nadat het hof zich in raadkamer nad teruggetrokken, willigde het de verzoeken om vrijheidstelling voor wat betreft de heren T. en S. in en wees het verzoek be treffende de oudste directeur, de heer C. af. Uitspraak 2 September a.s. Het vonnis zal schriftelijk wor den gewezen. zet werk, maar ditmaal wel bij zonder, omdat de opleggers, de zogenaamde „stoelen1' reeds wa ren aangebracht. Dit gebeurt an ders praotisch nooit en men had dan ook een speciale constructie toegepast. Door het zakken van het water 'ag de overspanning voor 9 uur vast en precies 9 uur kon het verkeer weer doorgang vinden. Het wegdek van de nieuwe over spanning is nog niet gereed. Al leen de rechterhelft van de Dordtse kant gerekend, is berijd baar. Aan de opstoppingen Is dus nog geen eind gekomen, wat trouwens toch niet had gekund, omdat de eerste overspanning no"g wordt gevormd door twee smalle Calander Hammilton- bruggen. In October van dit jaar hoopt men ook hier een nieuwe over- spanning te kunnen leggen en dan zal de verkeershrug prao tisch weer geheel gerepareerd zijn. Zoals bekend, werd voor het laatst een nieuw gedeelte in de brug gelegd in begin Augustus van het vorige jaar. De twee stukken Calander Hammilton-brug, die vanochtend werden weggenomen, zullen op Amerikaanse landingSbakken naar Vlaardingen-Oost worden gesleept, waar zij zullen worden omgebouwd voor net Wilhelmina- kanaal. Aan boord van het sa. „Halton W. Cary" dat momenteel lig plaats heeft aan de Maashaven is de 35-jarige havenarbeider A. G. F- uit de Westduelstraat door het verschuiven van kolen bedol ven geraakt. Nadat hij uit zijn benarde positie was bevrijd werd onder leiding van Dr. Meyboom kunstmatige ademhaling toege past, echter zonder resultaat. De ongelukkige is naar het Zuider ziekenhuis overgebracht. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eremedaille, in brons, aan mej. D. Albers, dienstbode bij de familie Spetter te Rotterdam. Reeds heeft het Instituut voor Filmscholing zijn werkzaamheden opgenomen en het voorlopig adres gevestigd in de Paul Gabriëlstraat 24 te Den Haag. Aan dit kantoor is tevens een in formatiebureau gekoppeld, waar men elke informatie op filmgebied zal kunnen verkrijgen. Hierbij wordt natuurlijk meer gedacht aan alle informaties over films, dan aan persoonsbeschrijving van film sterren. Tot Sept. zal dit kan toor elke Maandag, Woensdag- en Vrijdagmorgen geopend zijn en vanaf 1 September de gehele dag. Naast het informatiebureau zal ook gevestigd worden een biblio theek en leeszaal, waar alle moge lijke lectuur en boeken over film zal zijn na te slaan voor de cur sisten en de leden van het insti tuut. Het lidmaatschap van dit Instituut zal tevens nog andere voordelen bieden, daar niet alleen alle mogelijke vragen zullen wor den behandeld, maar ook boeken kunnen worden geleend, en lezin gen en filmvoorstellingen zullen worden gegeven, waartos de leden hetzij gratis, hetzij tegen een zeer minimale entreeprijs toegang heb ben. Maar het grootste doel van het Instituut zal toch worden het ge ven van cursussen, waarbij voor de toekomst ook gedacht wordt aan cursussen voor hen, die zich op de een of andere manier in de filmindustrie willen specialiseren, zolas regisseurs, scenarioschrij vers, camera-men etc. De eerste cursus, welke reeds in September aanvangt, zal een schriftelijke zijn van 52 lessen, van algemene vorming om de cursisten de films beter te leren zien en te beoordelen. Medewerkenden aan deze cursus zullen o.m. zijn de cineast P. v. d. Ham. B. J. Bertina van de redactie van Parterre, W. Sips, chef van de technische afdeling van Profilti, P. v. d. Valk e.a. De prijs voor deze cursus zal f 35.bedragen en reeds nu kan men zich als cursist laten inschrij ven aan het reeds genoemde adres te Den Haag. Voor een en ander zal echter veel geld nodig zijn. Vooral de uitbouw van deze stichting zal kapitalen vergen. Om dit te verkrijgen zal een obligatielening worden uitge schreven van 100.000 gulden, waarvan voorlopig slechts f 50.000 zal worden geplaatst in coupures van 100 en 500 tegen 3% Vandaag was er in Amsterdam niet meer brood dan giste ren. De staking had zich zelfs enigszins uitgebreid, doordat enige onder beheer staande bakkerijen ook gesloten zijn. Zij blijven echter wel voor de ziekenhuizen doorwerken. Het gemeentebestuur begon vanmorgen met de voorberei ding van de vordering van bedrijven. Uiteraard kunnen daarover thans geen verdere mededelingen worden gedaan. Overigens is alles rustig. Voor de grote bedrijven, die door werken, staan 's morgens al vroeg lange rijen. Velen gaan met trein of taxi naar Haarlem en Zaandam fouraseren. Het gemeentebestuur staat voor 100 pet. achter de regering en de Amsterdamse bakkers kunnen dan ook niet op z»n steun reke nen. Vanmorgen begaf zich een deputatie naar de burgemeester, maar men verzekerde ons, dat hun geen enkele toezegging van steun of wat ook zal worden °-e- daan. In Utrecht werd de staking opgeheven, nadat de burgemees" ter verzekerd had btj de minister zijn uiterste best te doen. Een dergelijke toezegging zal de bur gemeester van Amsterdam echter niet doen. Inmiddels vernemen wy, dat vandaag om 3 uur een spoed vergadering in Kras is bijeen geroepen. Wat daar zal worden besloten, is nog niet bekend. Men verzekerde ons, dat daar de resultaten van belang- riike besprekingen zullen wor den medegedeeld". Er is reden om aan te nemen, dat ook In Amsterdam de beslissing wordt genomen weer aanhetwerkte laan, te meer nu de provincies Utrecht en Noord-Brabant niet meer staken. Het officiële communiqué van heden (no. 55) meldt: De beschietingen van onze troepen door republikeinse groe pen gaan voort. Ten gevolge hiervan hadden wij aan onze zijde op 19 Augustus 3 gesneuvelden en 16 gewonden. Onze yerliezen na de staking der vijandelijkheden zijn thans opgelopen tot 55 ge sneuvelden, 1 vermiste en 158 ge wonden. In de omgeving van Leuwi- liang op Westjava vonden her haaldelijk beschieten van onze posten en patrouilles plaats. Be zuiden Garoet waren de Irrigatie- werken voor de bevolkingsaan- plant door saboteurs buiten wer king gesteld. Een uitgezonden patrouille kreeg daarbij contact met republikeinse troepen, waar onder met zekerheid 5 Japanne- zen konden worden geteld. Bij Salatiga en Ambarawa zijn onze posten Bedono en Djoeboeng beschoten. Het vuur werd beant woord met mortieren. In dit ge bied vonden eveneens enige be schietingen van onze patrouilles plaats. Naar aanleiding van de veelvuldige beschietingen door rondzwervende T-N.I.-groepen werden in de omgeving van Gom- bong zuiveringsacties ingezet. Bezuiden Gombong werd met deze benden contact verkregen. De tegenstanders leden hierbij gevoelige verliezen. Twee Neder landse trucks werden in de om geving van Malang onder mi- trailleurvuur en geweervuur ge nomen. Onzerzijds werden hierbij enige verliezen geleden. Onze posten ten Zuidwesten en ten Noordoosten van Malang werden door de republikeinen be schoten. Op Zuid-Sumatra vonden enige beschietingen plaats van onze patrouilles ter hoogte van Dapar en Kajoe Agoeng. In Oost-Ban werden drie terroristen gevangen genomen. De Ned. verliezen Het aanvullend communiqué, genummerd 56, meldt, dat de ter reur Voor een van de vele repu blikeinse groepen geld in het laatje brengt. In het Lemaha- bangse benoorden Tjikampek ver koopt de partai tani Indonesia (boerenpartij) lidmaatschaps kaarten en insignes aan de bevol king tegen betaling van 7 roe- piahs. Door het bezit van een dergelijk bewijs kan men aanto- tonen geen nica-medewerker te zijn en aldus hoopt men enige bescherming te hebben tegen brandstichting door republikeinse benden. Ook in het Bantamse worden soortgelijke passen ver kocht voor <tyz roepiah. Te Tjoerah Malang, 50 km. ten Zuidwesten van Djember, zijn op 12 Augustus een twintigtal vrouwen en familieleden yan door onze troepen bevrijde Chine zen en Madoerezen door de re publikeinen vermoord. ÜWfe N'JC OP. SAng keek brigadier Handboei zijn makker Dik Kop verbaasd aan! Wat was er toch met de comnussaris aan de hand. Hot was inderdaad wel vreemd met die spookgeschiedenis, maar als er toch zóveel mensen met hetzelfde verhaal aap kwamen dragen, moest er toch wel iets van waar zijn. En hoofdschud dend keerde hy weer terug naar zijn post in de buitendienst. De commissaris liep ondertus- sen woedend door zijn kantoor te ilsberen en dacht diep na. Maar kwam toch tot dezelfde conclu sie als Handboei: „Als er toch al vier mensen hetzelfde beweer den DONDERDAG, 21 Aug. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 KRO 10.00 N.C.R.V., 11.00 K r O14 00 N. C. R. V.:, 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.15 Morgenwijding, 11.00 V d. zie- ken 11-45 Gram., 12.30 Klaas v. Beeok (13.00 Nieuws), 13.45 Caus., 14 00 Kwintet, 14.40 V. d. vrouw, 15.00 Gram., 15.15 Orkest, 16.00 Bijbel, 16.45 Piano, 17.30 Gram., 18.00 Mandoline. 18.30 V. d. Ned. Strjjdkr.,, 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek, 19.30 Actual., 19.45 Caus., 20.00 Van alles wat, 20 15 Concert, 21.00 Orgel, 21.30 Caus.. 21.50 Gram., 22.30 Nieuws, 22 45 Avondwijding, 23.00 Gram. 1L (415 en 218 M.). A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, en, pam, 11.00 Gram. 12.30 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Muziek, 14.00 Gram., 15.00 V. d. zieken, 16.00 Gram., 17.00 Kalei- doscoop, 17.20 Caus., 17,30 Sky- masters 17.50 Caus.,, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpr., 18.30 Ten- 4°-45 Gram-, 19.00 Cans., F-eP°rtage, 19.35 Muziek, „0.00 Vacantie, 20.15 Orkest, 2Dlo Hoorspel, 22.00 Voordracht, 22.30 Metropole-orkest, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 14) Madran grijnsde. H(j *wam wat dichter bij de gordijnen en trachtte een glimp op te vangm van do gezichten daarbinnen, maar de sprekers stonden geheel buiten zijn gezichtsveld. Hy had wel genoeg gehoord, om lol arre statie over te gaan, maar hij hoopte, dat er nog iets gezegd zou worden, wat hem een aan wijzing zou geven voor het mo tief voor de moorden. Dat is dus nummer vyt, merkte de eerste spreker onrus- A °P- Madran kon zich nauwe- ?es, houden, nu hy het bad> fat de moorden Wc-r- oorsprong had- den. De stem vervolgde* Nu nog slechts één en dan De spreker liet z'n stem tot een onverstaanbaar gemompel da len. Nog één, herhaalde Madran bij zichzelf. Dat zouden er dus Ui totaal zes zijn! Hy was er oe- nieuwd naar, wie het volgende slachtoffer zyn zou en herinnerde zich plotseling de opmerking van Clyde, dat ook hij op zestien No vember geboren was. Het was van geen bijzondere betekenis, meende Madran, want ongetvvy- feld waren er honderden op die datum geboren en blijkbaar eoü de moordcampagne by het zesde slachtoffer ophouden. Heel omzichtig schoof ny de gordijnen een paar duim van elkaar af, doch hy kon nog niets anders zien, dan het acnterhoofd en de schouders van een man in een armstoel, die de andera kant uitkeek, zodat Madran zijn trek ken niet onderscheiden kon, De man, die Calverley vermoord had, was helemaal niet te zien. Ik wou, dat het voorbij was, mompelde de man in de stoel met merkbaar trillende stem: Ik zal me niet veilig voe len. voordat nummer zes, uit ae weg geruimd ls. Binnen een week Zyn stem daalde; Madran greep zijn pistool en deed een stap achteruit. Hq had de gor dijnen juist iets wyder openge schoven en blijkbaar had de man op de stoel dat gehoord. De inspecteur was dan ook een ogenblik bang z'n aanwezigheid te hebben verraden. Doch spoedig sprak de man weer verder en zijn stem klonk precies als te vor<m. Binnen één week ls het voorbij. Als er ondertussen niets gebeurt, is alles eindelijk in or de. We hebben allebei dan een beetje rust nodig, ik denk zo, dat een tochtje over de Middel landse Zee wel het beste zal zijn. Na al die spanning en zor gen voel ik behoefte aan een beetje verandering van klimaat. Ja, een zeereis is wel het aller beste voor je zenuwen. Kun je morgen niet eens informeren, wanneer er een boot afvaart en daarop plaatsen boeken? ik heb een dergelijk reisje niet meer ge maakt, sedert De stem sprak verder, doch Madran hoorde het niet meer. Hij werd zich plotseling bewust van een zekere verandering in zijn omgeving. Het maakte de indruk, dat die man alleen zat te praten om tijd te winnen. Madran om klemde zyn pistool wat vaster en staptq door de gordijnen heen recht op de stoel af, waarin de spreker zat. Hij had nog slechts een paar passen gedaan, toen hy zag, waarom hy die eigenaardige indruk gekregen had. De man op de stoel zat nog steeds te praten, maar er was niemand die naar hem luisterde. Hu was alleen in de kamer. De mo.orac naar was nergens te zien. Toch bleef de man doorpraten ovei de voordelen van een zeereis Madran stond op het punt hein te onderbreken, toen er iets heel vreemds gebeurde. Da gordijnen achter ayn rug werden opzijgeschoven. Madran had zyn blik gevestigd op de spreker, maar toch ving hij een glimp op van een gedaante, die op hem toesprong. Hij voelde met een daarop een harde slag tegen zijn achterhoofd, die hem tegen de grond deed tuimelen. Hij trachtte op te staan, doch voelde een yzige koude door zijn hele lichaam. Er werd nog iets gezegd, maar dat klonk steeds meer uit de verte. De kamer scheen opeens donker geworden. Er lachte iemand VII. DE MAN MET HET LITTEKEN. Norman Clyde had thuis inge spannen zitten denken over de zaak. welke zijn aandacht voort durend gespannen hield. Hij kon geen bevredigende theorie opstel len en ten einde raad sprong hij op, greep zijn hoed en ging naar buiten. De lucht was fris en prik kelend; duizenden sterren pinkel den boven de stad. Thuis was Clyde' tot 't besluit gekomen een bezoek te brengen aan het logement in de Negende Avenue, waar Andrew Black, het laatste slachtoffer, een deel van zijn leven had doorgebracht. Hij keek naar het bord bo ven de deur. „Callahan Hotel. Al lee» voor heren." D« smoezige bakstenen gevel met de vuile ra men, waarachter zo goed als ner gens licht brandde, lag tegenover het. spoorwegviaduct. Na een poosje liep hij de stoep op en ver voegde zich bij de portier. —Goedenavond, zei hü vrien delijk. Genavónd .antwoordde Cal lahan, de eigenaar, die zelf voor portier speelde. Het was een gro te, hoekige man, met een somber gezicht en hij zag er allesbehalve welvarend uit. Het spijt me. u Weer lastig te vallen, zei Clyde, hem een goede sigaar aanbiedend: Ik zou het boeltje van Andrew Black nog eens graag bekUken. U hebt er, hoop ik, niets tegen? Callahan stak de sigaar in zijn vestzak en keek de detective nors aan Ik moet zeggen, dat jullie wel erg veel belang stellen in die nagelaten rommel. Ik wou, dat Iemand er een paar dollar voor over had. Die was Black me nog schuldig, toen hij hier vap- daan ging. Clyde keek de man onderzoe kend aan. Wilt u daarmee zeggen, me neer Callahan, dat er, behalve ik, nog anderen belangstelling In de eigendommen van meneer Black getoond hebben? Zeker, dat bedoel ik pre cies. Maar ik kan er niet bij, wat jullie er voor belangryks aan 'dn- den. Wie zijn die anderen? Er is er, behalve u, maar één. En die ander is me vandaag al twee keer lastig komen vallen. Hij is op het ogenblik in de berg plaats in die dingen van Black aan het rommelen. Als u mee wilt doen, ga uw gang. U weet de weg meen ik. Clyde bedankte de portier eigenaar en liep een smalle gang door, waarin een paar mensen over hun krant zaten te knikke bollen. HU was er zeker van, dat inspecteur Madran wel die an dere bezoeker zou zijn. Ook Ma dran was vast en zeker hierheen gekomen in de hoop, tussen de bezittingen van Black nog iets te vinden, dat enig spoor zou kun nen opleveren. De moord op Black, het laatste bedreven, was zonder twijfel het beste uitgangs punt bij de onderzoekingen. (Wordt vervolgd) KUNSTAGENDA ROTTERDAM. Donderdag 21 Aug. Schouwburg 8 u. „Walsdroom". Het comité van actie verzeker de ons gisteren, dat wanneer de staking Donderdagmiddag zou worden opgeheven, eerst Maan dag overal brood zou zyn te ver krijgen. Wij hebben daarna by veel bakkers geïnformeerd en in het algemeen moet gezegd wor den, dat dit niet juist is. Vele bakkers hebben hun ovens niet uit laten gaan en de meesten ach ten zich in staat binnen 24 uur brood te leveren. Mocht dus van daag de staking worden opgehe ven, dan zal er morgenavond brood te krijgen zijn. De bakkers In de provincie en de stad Utrecht zullen met ingang van morgen weer brood afleveren. Dit is het resultaat van be sprekingen, die gisteren gehou den zijn tussen de Utrechtse bak kersorganisaties en het gemeen tebestuur van Utrecht. Tijdens deze besprekingen verklaarde het gemeentebestuur zich bereid De- middeling te zullen verlenen by net tot stand brengen van be sprekingen tussen het departc- j Yan Landbouw, Visser» en Voedselvoorziening en de Utrecht- se bakkersorganisaties, op voor- waarde dat de bakkers aanstonds Tu YLt zouden hervatten. De !™ecl V'3e. bakkers zyn op dit voorstel ingegaan en zullen van morgen af weer brood leveren. In de gisteravond te Koog aan ?a,a" gehouden vergadering van hakkerspatroonsorganisaties, is besloten in de Zaanstreek geen staking uit te roepen. Wel werd besloten de landelijke actie zoveel mogeiyk te steunen, o.a. door al gemeen te weigeren aan niet-in- gezetenen brood af te leveren en aan ingezetenen niet meer dan het normale verbruik te verstrek- ken. Onze Haagse redacteur meldt: Het Chinese amendement op do Australische resolutie In de Veiligheidsraad moge zich al be roepen op de regeringsverklaring van 11 Aug. en op de bedoeling van onze regering de beroeps consuls van Batavia uit te nodi gen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en een onpartydige staat aan te wijzen, teneinde de situatie te onderzoe ken en op uitvoering van het be stand toe te zien, toch is naar wij uit regeringskringen in Den Haag vernemen, het standpunt van de Ned. regering t.a.v. het Chinese amendement afwijzend, omdat de Nederlandse regering de Veiligheidsraad inzake de In donesische kwestie niet als com petent beschouwt. De K.L.M.-persdienst deelt mede: Als gevolg van de her haalde overstromingen, die het eiland Ceylon gedurende de laat ste dagen teisterden, is de ben- zine-toevoer van het vliegveld Megombo by Colombo dat thans ook door K.L.M.-vliegtui gen op de Indië-route wordt aan gedaan bemoeiiykt. Hierdoor is het mogelyk, dat niet de hand kan worden gehouden aan het schema, waarbij om de andere dag een vliegtuig naar Batavia vice versa zou vliegen, de route volgend Via Sjarja-Colombo- Singapore, en vertraging ont staat in het vervoer van passa giers en post. Het vertrek van de DC 4 „Schiedam" van de K.L.M., welke heden met 36 passagiers uit Ba tavia naar Nederland zou ver trekken, is tot onbekende datum uitgesteld wegens overstromin gen op Ceylon. Dinsdagmiddag arriveerde op Schiphol een K.L.M. Skymaster met zeventien passagiers en b»na twee ton luchtpost uit Batavia aan boord. Bij besluit van de luit-gouver- neur-generaal is dr. P. H. An- genent, resident, hoofd T. B. Se- marang, benoemd tot regerings commissaris voor bestuursaan gelegenheden voor Midden-Java. Voor de eerste maal, sinds Cheribon onder Nederlandse con trole is gebracht, is thans van daar een lading te Batavia aan gekomen, welke bestemd is voor de V.S. De „Langvlew Victory" van de Isthmian Line heeft 2600 ton rubber, sisal en kinabast ge laden. Rotterdam, 20 Aug. Vaanwerk: 100 ton meel Wage- ningen M9; 150 ton id. Hengelo MS; 100 ton id, Almelo MS; 130 ton id. Apeldoorn; 250 ton id. Tilburg; 130 ton id. Maastricht; 100 ton id. Doesburg; 130 ton id. Tegelen; 130 ton id. Breda; 130 ton ld. Roermond; 1400 ton kolen Haarlem: 600 ton id. Sas v. Gent; 250 ton id. Waddinxveen; 350 ton petr. cokes Weesperkarspel; 80 ton oud yzer Zuilen; 176 ton blik Deventer; 150 ton ijzer Gorcum; 48 st. hout Lisse. Alles volgens tarief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3