Voorziening in kapitaaltekort De zweep der socialisten Franse premier gebonden Filmwaarde van acteur en regisseur Cricket Engeland~Z.Afrika ra re wereld r 15 millioen kapitaal voor nieuwe financierings-maatschappij Jaarbeurs charmante gastvrouw eerberichti RUIT NIEU WT JES mm. DIE StaS* K°el' VM""- DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 Herstelbank neemt voor ca. 5 millioen deel 1672 BOERDERIJEN IN N. O. POLDER Speciaal voor buitenlandse bezoekers STAATSLOTERIJ NA HET SOCIALISTEN CONGRES Wanneer de acute crisis VOOR DE FILMCAMERA Boekennieuws no 41 ALFRED HITCHCOCK ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN KLAAGT ZIJN NOOD Overdag flinke ivind j 55 PARLEMENTSLEDEN ACHTER DE GAULLE de VIJFDE testwed- STRIJD "EEN DRAW 8Ï MP HOME IA 8.0.8 welke andr mT&ht haedn gaVeU pr enkele die men gerust verrassingen kaA noemen. Zo bv. MILITAIRE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN INTERN. POLITIE- SPORTTOURNUOi SCHAAKWEDSTRIJDEN TE ENSCHEDE SCHELLINGERHOUDT UITGESCHAKELD Als gevolg van de oorlogsomstandigheden moeten in ons land zeer grote kapitaals-investeringen in de industrie, handel, ambacht etc. plaats vinden. Het financiële apparaat van voor de oorlog was niet in staat hiervoor een oplossing te geven en teneinde in de leemte, welke er dreigde te ontstaan, te voor zien, is, zoals bekend, in het najaar 1945 de Herstelbank opgericht. In vele gevallen echter is het voor de Herstelbank moeilijk om tot credietverlening aan tal van bedrijven óver te gaan, omdat het eigen kapitaal van de credietbehoevende ondernemingen niet groot genoeg is. De Herstelbank zelf mag vol gens haar statuten wel overgaan tot deelneming in het kapitaal van andere vemootschappen, doch zy zou in dergelijke gevallen te gelijkertijd aandeelhouder en cre diteur worden, waardoor zij in êen scheve positie zou komen. In het jaarverslag over 1946 werd dan ook reeds opgemerkt, dat besloten was, de deelnemingen „tot het uiterste te beperken", doch tegelijkertijd werd gezegd, dat er ernstig naar middelen werd gezocht, waardoor ift de be hoefte aan kapitaal, ook in an dere vorm dan in die van een langlopend crediet, zou kunnen worden voorzien. Binnenkort vermoedelijk September of Octo ber kan met de verwezenlij king van een plan tot oplossing van deze financieringsmoeilijkhe den gerekend worden. Een nieuwe financieringsmaat schappij zal worden opgericht, welke ten doel heeft aandelen in andere vennootschappen te ne men. Het kapitaal zal naar alle waarsehijqjijkheid circa 15 mil lioen bedragen, waarin door de Herstelbank voor ca. 6 millioen zal worden deelgenomen. Naast de Herstelbank zullen handels banken en Boerenleenbanken als mede institutionele beleggers fen «paarbanken het restant van net aandelenkapitaal voor hun reke ning nemen, dat geheel uit ge wone aandelen zal bestaan. Da Oprichting van deze financie- ringsmaatschapptj kan niet an ders dan worden toegejuicht. Er deden zich de laatste tijd meermalen projecten voor, «el ke aantrekkelijk waren uit be drijfseconomisch oogpunt, doch bij het gemis aan een lichaam, dat kon medewerken om de ka- pitaaibasis van de ondememin- gen te verbreden en haar in staat, te stellen tegen redeiyiffe Condities en in een bedrijfseco nomisch verantwoorde verhou ding eredleten op lange termijn op te nemen, niet konden wor den verwezenlijkt. Bijzondere financiering" kan ten dele verdwijnen Toegegeven moet worden, dat êr tot dusverre Wel iets gedaan is, teneinde de bestaande bezwa ren, welke zich als gevolg van de huidige omstandigheden konden voordoen, te ondervangen. Dit was n.l. mogelijk door middel van het Instituut der z.g. „hijzondere financiering". Doop deze regeling nam de Staat de garantie op Zich voor de rente en hoofdsom van credieten van de Herstelbank, welkte deze niet zonder meer als gewone credieten meende te kun nen verstrekken. Naast onderne mingen, welke een ernstige oor logsschade hadden geleden, kon den ook ondernemingen, die nieuw gevestigd werden, in be paalde omstandigheden zich via deze „bijzondere financiering" middelen verschaffen. Het risico voor deze credieten kwam dus in feite niet voor rekening van de Herstelbank, doch van de Stact, Men zou met deze „bijzondere fi nanciering" in de toekomst döor kunnen gaan, doch het bezwaar zou zijn, dat de Staat in veel te veel gevallen en met veel te gro te bedragen een rechtstreeks be lang zou krijgen by het bedrijfsle ven, terwijl het particulier initia tief uit de running zou geraken. Vandaar thans de oprichting van een financieringsmaatschappij, waardoor het financieringspro bleem in de particuliere sfeer ge bracht wordt, waar hét thuis hoort. Het is o.i. dan ook 'n voor deel van de nieuwe financierings wijze, dat voor de tendenz tot socialisatie, welke bij de tot dus ver gevolgde weg, gemakkelijker kans van verwezenlijking zou kunnen hebben, een tegenwicht zal worden geschapen. De vraag doet zich voor, of het kapitaal van 15 millioen, gezien de grote behoefte aan financieringsmiddelen eigenlijk niet veel te gering is en of de maatschappij dus eigenlijk haar doel wel zal kunnen bereiken. Wij geloven, dat deze vraag voorlopig ontkennend moet worden beantwoord. Men moet immers wel beden ken, dat het bij de behoefte aan aandelenkapitaal by diverse pro jecten niet gaat om het gehele aandelenkapitaal, dat vereist is, doch slechts om het ontbrekende deel, dat men nog niet bij elkaar heeft kunnen brengen. Particu lieren zullen in vele gevallen reeds een behoorlijk bedrag heb ben bijeengebracht, doch niet Vol doende om het project te verwe zenlijken. In dergelijke gevallen kan de financieringsmaatschappij zeer nuttig werk doen. Voorts moet men wel bedenken, dat het nuttig effect van de kapitaal deelneming door de nieuwe finan cieringsmaatschappij niet beperkt blijft tot haar deelneming voor het ontbrekende deel, doch dat dooi de verbreding van de kapi taalbasis der desbetreffende on dememing ook de crèdiëtverie- ning door de Herstelbank wordt mogelijk gemaakt. Men zou dus kunnen spreken van een multi- pllêf-effect. Deelneming institutionele beleggers zeer bescheiden Omtrent dë te volgen werkwij ze kan thans nog niets definitiefs gezegd worden, doch verwacht kan worden dat de nieuwe maat schappij stellig gebruik zal ma ken, van de outillage, die er reeds aanwezig is bij Herstelbanu en overheidsinstanties en het hare zal kunnen bijdragen tot een juiste beoordeling van te ne men participaties. Of 't in hoofd zaak middelgrote, kleinere ot grote ondernemingen zullen zijn, welke gefinancierd zullen wor den, zal de toekomst moeten le ren. Wel kan echter worden op gemerkt dat het kapitaal-pro bleem zich voordoet, zowel bij nieuw te vestigen als brj bestaan de ondernemingen, welke zich willen gaan uitbreiden en voorts by zowel grote als kleine. Uit het bovenstaande blijkt voorts, dat het niet in de bedoe ling ligt van de nieuwe maat schappij 'n beleggingsmaatschap pij te maken. Voor institutionele beleggers betekent deze deelneming door een nieuwe financieringsmaat schappij in zekere zin een princi piële verandering van politiek. Zij zg'n tot dusver steeds gewenst geweest het laatste risico te ne men, terwijl zij thans het eerste risico nemen. Daarom is het wel begrijpe lijk, dat zy hun deelneming zul len beperken tot een bedrag, dat vergeleken met dc totale beleggingsportefeuilles niet an ders dan uiterst bescheiden kan worden genoemd. Men kan ech ter in het belang van de finan ciering van het Nederlandse productieapparaat niet anders dan de hoop uitspreken, tot zij in de toekomst tot grotere par ticipatie bereid zullen zijn, zo dra de noodzaak hiervan zicli voordoet. Een vraag is, of dp de duur het publiek niet in staat moet worden gesteld in de nieuwe masftschappij te kunnen deelne men. Ons lijkt zulks in hoge ma te gewenst. Gezien de voorkeur voor belegging in aandelen van nieuwe ondernemingen bij intro ducties ter beurze te Amsterdam mag men ongetwijfeld belangstel ling van de beleggers verwach ten, die een „sachwerte"-beleg- ging zoekt, en door middel van een aandeel in de financierings maatschappij een sterk verspreid belang bij goede ondernemingen kunnen verwerven, op welker geste bovendien door de directie der financieringsmaatschappij en in vele gevallen vermoedelijk ook door de Herstelbank indien de ze n.l. credieten verstrekt toe- Zicht op het te voëren financiële beleid wordt uitgeoefend. Het voorlopige uitgiftepïan, dat is goedgekeurd door het ministe rie van Financiën, omvat Van de ruim 39500 ha. voor de akkerbouw beschikbare cultuurgrond in de Noordoostpölder in totaal 1672 be drijven. Hieronder zijn 471 bedrij ven van 12 ha., 86 van 18 ha., 731 van 24 ha., 97 van 30 ha., 15Ö van 36 ha.. 9 van 42 ha. en 128 van 48 ha. Het voorbehoud is echter ge maakt. dat het aantal bedrijven van 12 ha, zo mogelijk verminderd dient te worden en dat 3000 ha. gereserveerd zal moeten worden voor dé staatslandbouwbedrijven Op deze 3000 ha. zullen bedrij ven worden gesticht van uiteen lopende grootte en van verschil lende typen. Via deze bedrijven zal de overheid een juister beeld krij gen van de bedrijfsresultaten en de hoogte van de pachtwaarde. Ook wil men op 5 grote staatsbe drijven nagaan, hoe de mogelijk heden zijn, wanneer mechanisatie wordt toegepast. O Nader is beslist, dat de prijs verhoging met een cent van het brood in de daarvoor aan gewezen gemeenten ook geldt voor verpakt en verduurzaamd roggebrood. O Op de heide te Gennep is bij een brandje een daar nog lig gende mijn ontploft. Twee po- litie-agenten werden zwaar gewond. O Te Best zijn twee boerderijen en een aangrenzende woning totaal afgebrand. Vier gezin nen, de families F. en W. V., v. B. en v. C., werden dakloos en verloren have en goed. Ook de oogst ging verloren. Dinsdagmiddag is de 62-jarig L. v. d. M. uit Den Haag onder de gemeente Halsteren van een vrachtauto gevallen én om het leven gekomen. Hedennacht heeft een felle brand in Loosdrecht de helft van een dubbel huis van de fam v. K. in de as gelegd. Mevr. v. K. slaagde erin haar twee kinde ren in veiligheid te brengen. De inboedel is volkomen in vlam men opgegaan. In 't kader van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, worden tot uit. September goéderen ter waarde van ongeveer 43 mil lioen dollar van Amerika naar Oostenrijk verscheept. Drie kwart hiervan bestaat uit voed sel en een groot deel van de rest uit steenkool. O De Griekse minister van buiten landse zaken, Tsaldaris, die gisteren te Athene is terugge keerd, heeft verklaard, dat hij tijdens zijn bezoek aan de V. S. en Engeland de versterking van het Griekse leger heeft bespro ken. ,,Wij vragen anderen niet, over de omvang van onze strijd macht te beslissen, doch wij hebben materiaal nodig on aan de toestand het hoofd te kunnen bieden", aldus de minister. 0 De Duitse bond van slachtoffers van het nazi-regiem heeft ds. Niemöller op grond van zijn anti-semietlsche gezindheid als lid geroyeerd. O Z. H. de Paus zal Zondag 7 September voor korte tijd Zijn zomerverblijf Castel Gandolfo verlaten om in Rome 50.000 leden van de Italiaanse Kath. Actie op het St. Pietersplein te ontvangen. O Bij het kapseizen van een veer boot op de Nijl in Boven-Egypte zijn 62 personen verdronken, merendeels vrouwen en kinde ren, die op weg waren naar de viering van een Mohammedaans feest. Sléchts 16 opvarenden werden gered. O Joseph Dodge, de Amerikaan se vertegenwoordiger in de Commissie voor het opstellen van het vredesverdrag met Oostenryk, Is voor overleg naar Washington teruggeroe pen, m.h.o. op de onvoldoende medewerking van de zijde der Sovjet-Unie. Frankrijk won in Praag de landen-athletiekwedstrgd te gen Tsjecho-slowakije niet 9177 punten. Zoals het een goede gastvrouw betaamt, belooft de Utr. Jaarbeurs weer voor een goede ontvangst van haar bezoekers in de dagen tussen 9 en 18 September te zorgen en in het bijzonder tegenover de buitenlandse gasten wie zal het in deze tijd kwalijk nemen? zal zij een bijzondere hoffelijkheid en „service" aan de dag leggen. Het paviljoen Van de buiten landse dienst op het Utrechtse Vreeburg is sinds enkele beurzen een békende verschijning. Alle diensten zijn daar aanwezig, die voor de vreemdeling gemak op kunnen leveren. Hij ontvangt er alle mogelijk inlichtingen omtrent de dikwijls ingewikkelde kwesties van import en export en kan er banktransacties verrichten. Een groot gemak voor de buiten landse bezoekers is, dat zij thans een insigne ontvangen, waardoor zij voor belanghebbende standhou ders direct kenbaar zijn. Als nieuwe instelling zal op de 49ste Kon. Ned. Jaarbeurs in de kleine standzaal in het hoofdge bouw een Club voor heft ingericht zijn. In een prettige en gezellig aangeklede omgeving, waartoe het Centraal Museum te Utrecht bij droeg door het in bruikleen geven van schilderijen, kunnen de buiten landers hun correspondentie afwik kelen en kennis nemen van binnen- en buitenlandse nieuws bladen en tijdschriften. Het ligt in de bedoeling in de naaste toekomst de vreemdeling reeds bij zyn vertrek uit zijn woonplaats naar de jaarbeursstad onmiddellijk van dienst te zijn door speciale vliegdiensten te or ganiseren, een aahtal hutten op de transatlantische schepen voor jaarbeursbezoekers te bespreken en speciale wagons of treinen in de internationale dienstregeling te doeno pnemen. Gebrek aan 't nodige materieel maakt dit voors hands niet mogelijk, maar wel wordt er naar gestreefd reeds nu zoveel mogelijk faciliteiten te ver krijgen. Trekking van 21 Aug. Prijs van 1000 no. 8407; 400 nos. 9337, 13867, 16663, 19397; 200 nos. 2104, 6098, 10328, 20301; 100 nos. 4296, 6718, 9427, 9407, 10715, 11629, 18126, 2009, 21329 en 21604. Gedurende de acht maanden, dat de Franse minister-president Ramadier nu aan het bewind is gpweest, heeft hij heel wat stor men te trotseren gehad, maar hij toonde een waarachtig bewind- voerder te zijn, een bekwaam po liticus, die de moeilijkheden wist aan te pakken. We zullen aller minst beweren, dat hij in die tijd Frankrijk door de politieke, so ciale en economische moeiiykhe- den heen naar de veilige haven heeft weten te sturen, verre van daar. Maar hij heeft ten minste het zo zeer gevreesde uitbarsten Van een chaotische crisis weten té voorkomen, al zijn daarvoor van het Franse volk offers ge elst, welke het aan de rand van het pauperisme brengen. Het droe ve en tragische lot overigens van bijna alle Europese volken, welke onder de Duitse bezetting uitge mergeld zyn. In zeker opzicht moest men echter toch zeggen, dat de rege- ring-Ramadier In een voortduren de latente crisis leefde. Zelf socia list had hij de sterke communis tische partij uitgesloten en voerde hij hét bewind met de zeèr sociale M.R.P. en met enkele klein etc groeperingen. Vanzelf gaf dat tot wrijvingen aanleiding, maar daar voor werd steeds een oplossing ge vonden, welke, het spreekt van zelf, lang niet altijd in de lijn van de marxistische leer lag. Dergelijke compromissen waren mogelyk, zo lang de betrokken partijen, die zich alle aan de een maal onvermijdèiyke situatie van een kabinet op brede, derhalve soepele basis moesten aanpassen, de ministers tamehjk wel de vrije hand lieten om naar bevind van zaken te handelen; dit is trou wens de enige regeermogelijkheid in die landen, waar niet één partij een flinke, zelfstandige meerder heid in handen heeft. De oorzaak van de permanente latente crisis lag natuurlijk in de mogelijkheid, dat een der regeer- partijen op een bepaald moment de verwezeniyking van haar ge hele program of van een belang rijk purft daaruit onverbiddellijk zou eisen. Dit zou natuurlyk niet onmiddellijk een uiteenvallen van het kabinet tengevolge behoeven té hebben, maar dé crisis zou er ten zeerste door worden ver scherpt, alleen reeds doordat dé samenwerking der ministers ten zeerste zou worden bezwaard. Dit geval heeft zich nu voor gedaan. In de acht maanden-Ra- madier zyn er heel wat socialis tische concilia en conciliabules gehouden, waarin de houding der socialistische ministers aan min „Brammetje", De dag in Indiëi Indische eigenwijze liedjes. Uitg Leiter Nijpels, Maastricht, 1947. Rake liedjes ter typering van de Indischgast. Volw. (IV). Buck Rearl. Ons dageiyks brood. Uitg. Bruna, Utrecht, 1947. Het boéiende maar moeilijke huwe lijksleven van een kunstschilder en een boerenmeisje. De liefde overwint alles. Realistische be- schryving. Wat betreft gods dienst zeer vaag. (II). Forman, Henry James. Het Rem brandt mysterie. Kruseman, Den Haag, 1947. Onschuldig, spannend en soms geestig boek. (IV-V). Gossaert,. Geerten. Essays. Uitg. Helmond, 1947. Letterk. opstel len over Vondel. Swinburne. Bilderdijk, Lucretius e.a. Diepe problemen diepzinnig behan deld. Een artistiek klassiek ge not. (IV). Groskamp ten Have, Amy. Neen Lydia - zoo niet. Uitg. Bruna, Utrecht, 1947. Lydia verwend en vervelend komt onder in vloed van een vriend tot betere gedachten. Neutraal meisjes boek, goed van strekking. (IV-V). Jaoobs, An. Ontwortelden. Uitg. v. Hoeve, Den Haag, 1947. Boek over vrouwen- en kinderkam pen op Sumatra. (IV). Keuls, H. W. J. M., Verzamelde gedichten, derde deel, Stols, Den Haag, 1947. 59 rondelen en 130 kwatrynen, een van de 4 delen waaruit Keuls' verz. gedichten zullen bestaan. I verboden, II streng voorbehoud. III Voorbehoud. IV volwassenen, IV-V rijpere Jeugd, V allen. Medegedeeld door I.D.I.L.. Tilburg. Binnenkort komt (Notorious", zijn nieuwste film, in roulatie Alfred Joseph Hitchcock ivordt Wel eens en zeker niet ten onrechte de grootmees ter van de in artistiek, psycho logisch en atmosferisch opzicht verantwoorde criminele film genoemd. Engelsman van geboorte, ver toeft Hitchcock sedert 1939 in Hollywood, waar hij belast is geweest met de regie van een aantal Amerikaanse films waar onder „Rebecca" en „Suspicion" Er zijn critici, die beweren en evenmin geheel ten onrechte dat iedere Europese kunste naar met de ondertekening van een Hollywood's contract de dood van zijn talent bezegelt. Van Hitchcock heeft men hetzelfde beweerd, doch met zijn jongste film „Notorious" (Berucht), welke binnenkort hier te lande In roulatie zal worden gebracht, heeft Hitchcock de pessimisten In het ongelijk gesteld. In deze film toont Hitchcock zich weer de meester, ongeacht of hy in de Londense studio's dé scepter zwaait over een groep En gelse acteurs dan wel In Holly wood over sterren als Cary Grant. Ingrid Bergman en Claude Rains. Het verhaal voor deZe film is weer even ingenieus en opwindend zij het zonder veel diepgang, als nien dit altijd van Hitchcock ge wend is geweest en de film zit weer vol grotere en kleinere vond sten, die hem tot een dér groot- sten onder de grote regisseurs hebben gemaakt. Ingrid Bergman, die in „Noto rious" een der hoofdrollen yer- vult, is een ster, die eerst smds de bevrijding aan dê Nederlandse filmhemel zichtbaar is geworden. Het eerst hebben wij haar leren kennen in de minder belangrijke film „Intermezzo", later in .>Gaa," light", welke haar »sen „Oscar (academische onderscheiding) voor haar acteerkunst opleverde. Ingrid Bergman is op ,28 Aug. 1917 te Stockholm in Zweden ge boren als dochter van een foto graaf. die overleed, toen zij twaalf jaar was. Na de Koninklijke School voor Theaterkunst, waarvoor zij een studiebeurs verwierf, te hebben doorlopen, kreeg ze een contract met een Zweedse filmmaatschap pij. Binnen twee jaar was ze in Zweden zelf een ster, waarna ze in Berlijn een film voor de UFA maakte! Vandaar vertrok ze naar Hollywood, waar haar een con tract wachtte voor „Intermezzo", haar eerste Amerikaanse film. Daarin vertolkte ze de rol, welke zy reeds voor de Zweedse film had gespeeld als tegenspeelster van Gösta Ekman. Over de plaats, welke de acteur in de film inneemt, zijn reeds heel wat pennen in beweging geweest Alfred Hitchcock, de groot- meester van de criminele film en vooral in filmtydschriften 2ljn de golven van de tegen elkander botsende meningen vaak huizen hoog gegaan. In het jongste nummer van „Parterre", het officiële orgaan van de Katholieke Filmactie, dat binnenkort weer zal gaan ver schijnen onder zijn vooroorlogse naam „Katholiek Fil. ifront". tref fen w'i thans een artikel aan, waarin frater Sebastian van ler- sel uit Oirschot onder de titel „Een lezer schrijft over de spelen de mens", aantoont, dat de waar heid, zoals vaak het geval is, in het midden ligt én dat een juiste Omschrijving en definitie van be grippen en woorden de diverse standpunten heel wat nader tot elkander kan brengen. „De mens", aldus lezen wy in dit heldere, haast wijsgerige be toog, „is het öbiect van alle film kunst, niet in die zin, dat de cineast niet anders dan mensen 2óu moeten filmen, maar wel zo, dat hy alles, wat hij verfilmt, menselijk verfilmt, d.w.z. volgens Zijn eigen persoonlijkheid en te vens zo, dat hij algemeen mense lijk weet te treffen. De filmkun stenaar, hetzij regisseur of came raman, verfilmt zichzelf. Hijzelf is het laatste object van zijn kunst, omdat hij op alles zijn per soonlijke visie geeft. Het onmid dellijke object (dat tevens middel is om het uiteindelijke object te bereiken) is betrekkelijk bijkom stig. In zoverre kon de regisseur Joseph von Stemberg met recht zeggen, dat Marlène Dietrich hem als actrice niet méér waard was dan een koffiepot. Welke is dan de taak van de filmacteurs In feite niet anders dan die van de toneelspeler, maar dan aangepast aan de techniek van de camera. In zoverre kan Ook hun spel kunst zijn, maar geen filmkunst. In hoeverre werken zij dan mee bii het voortbrengen van de film Zij scheppen door hun spel voor de filmkunstenaar veel méér mogelijkheden, zich filmisch te uiten, dan het dode voorwerp hem biedt. Zodat Joseph von Sternberg toch ook weer ongelijk had. En zo kómen Wij ook tot de conclusie: „De speler is dus niet autonoom zoals bij het toneel. Zijn werk wordt eerst filmkunst door het camerawerk." In Hollywood Is 'n grote film vervaardigd over het leven van Frankrljks nationale heilige, Jeanne d'Arc. Pater Paul Don- coeur S.J., de schrijver van „La Chevauchée de Jeanne d'Arc", is naar Amerika vertrokken om de nieuwe productie critiseh in ogenschouw te nemen. ie maand: Shirley Tèmple zal de rol van Juliet spelen Voor een Shakes- peare-scène in de film „Mary Ha gen". Haar Romeo zal Ronald Reagan zijn. Sinds het succes van de. Engelse film „Henry V" in Amerika schijnt Hollywood Sha kespeare niet meer met rust te kunnen laten. Walter Pidgeon, de Amerikaan se filmster heeft een oude tante tante Nan, die 90 lentes telt. Tan te Nan. moet niets hebben van al dat filmgedóè. Ze had Veël liever gezien, dat neèf Walter dokter of advocaat was geworden. Haar 90 jaren hebben tante Nan intussen wel haar jeugd, maar niet haar humor doen verliezen. Toen ze in een Amerikaahse krant een uitvoerig artikel las over dè best geklede mannen van Amerika en daarin de naam van haar neef op de twèède plaats aantrof, on middellijk na de rector van de Harvard-uniVefSitëit, nam tante Nan de pen ter hand en berichtte haar volle neef, dat zij er zich ten zeerste over verheugde, neeflief nu eindelijk in intellectueel gezel schap aan te treffen. „Bedank daar je kleermaker maar voor", voegde ze er droog aan toe. Zou tante Nan niet als tekst schrijfster door Charles Chaplin kunnen worden geëngageerd Frank Sinatra Zal voor de Me- tro-Goldwyn-Mayer een film ma ken, welke tot titel draagt „The Kissing Bandit" (De kussende bandiet). Deze kussende schurk zal door Sinatra worden vertolkt. Wel ietwat verwarrend .voor Frank's talloze bewonderaars, die nog pas mochten vernemen, dat hij, na Bing Crosby, op zijn beurt een priesterrol zou gaan spelen. Van kussende schurk tot priester, il n'y a que ie premier pas qui coute, (alle begin is moeilijk), zo als de Fransoos zegt en dat geldt zelfs voor Hollywood. Op Broadway in New York heeft ieder de mond vol over de levensbeschrijving van Aclolphe Men jou, welke in boekvorm is verschenen onder de titel „It took nine Tailors" (Er kwa men negen kleermakers aan te pas). of meer scherpe critiek, hun be leid aan vaak felle aanvallen werd blootgesteld. Maar ten slotte werd steeds een resolutie aangenomen, welke de kool en de geit spaarde, en door haar compromis-karakter alle speelruimte liet om na de proclamatie van het beginsel toch practische politiek te voeren. Aan doze situatie is nu vrijwel onverwacht een einde gekomen. De vorige week hebben de Franse socialisten wederom een congres gehouden, dat aanvankelijk langs de traditionele lijnen scheen te zullen Verlopen: veel critiek en ten slotte èen compromis. De lei der van de linkervleugel der par ty Guy Mollet had in de loop der eerste dagen een uitermate prin cipieel marxistisch program ont wikkeld, waartegenover Rama dier de practische mogelpkheden uiteenzette. Men werkte reeds aan het bekende compromis, toen Zondag bij_het bekend worden van de uitslag van de stemming voor het hoofdbestuur van de partij plotseling en tot byna aller ver bazing bleek, dat de richting- Mollet een grote meerderheid had gekregen, n.l. van 20 op de 31 zetels. Mollet - trok Onmiddellijk de conclusie en diende een onver valst principleel-marxistisehc re solutie als bindend voor de socia listische ministers in. Hij kreeg daarop 2.443 Stemmen, terwijl de resolutie voor de Ramadier-tac- tiek slechts 2.002 stemmen ver wierf. Daarmede was vastgesteld, dat de Socialistische kamerleden van nu af de ware bej^inöèlen van de partij hebben te handha ven eh te volgen „zo mogelijk in de regering, zo nodig in de op positie". Dit is het einde van Ramadier als premier, van nu af aan is hy nog slechts een werktuig van zijn party, merkte een der Parijse bladen op. En daar de richtlijnen van Mollet praetisch neerkomen op een uiterste verscherping der door de meerderheid der Fransen zo zeer gehate dwangeconomie kan men er op rekenen, dat zo dra de socialisten proberen de verplichtende resolutie te gaan toepassen, zy op een verbitterd verzet in land en parlement zul len stuiten. Dat zal, op een ander terrein, ook het geval zijn, »JS kamer het nieuwe, sterk sociau - tische statuut van Algiers te -- handelen zal krijgen. De MA is er resoluut tegen, en de cr kan daar uitbreken Nu wordt er reeds /esproken van uitstel van behanflëhng van dit statuut. Maar er zijn vele andere kwesties, welke ten nauw ste met Frankrljks ^anciële en economische crisis ve£ ,f°u' den en welke daarom ge uitstel dulden. Mollet heef't echter de zweep in handen. Maar er is nog een andere macht, welke op de achtergrond sterke invloed uit oefent: de schaduw van generaal De Gaulle. Hoe groot zal echter deze macht bij verwarring der geesten zijn w, West Zeeuwsch Vlaanderen, dat uitermate zwaar door de oorlog werd getroffen, is nog altijd verre van herstel. En voelt zich veron gelijkt. Dinsdag en Woensdag leeft het nu zijn Wonden getoond aan een aantal Kath. Tweede Ka merleden bij wie zich hun C.H. collega mr. baron v. d. Feltz had gevoegd. Beide dagen werd door de streek gereden en werden getroffen boer derijen en bedrijven bezócht en de Kamerleden hebben .een bedroe vend beeld gekregen van wederop bouw en herstel, welke hier prae tisch stil liggen. In Aardenburg heeft burge meester Van Dongen een uiteen- zpttine1 ffeeevén over de wederop bouw en de gasten de moeiliikhe- den onder het oog gebracht even als de trage gang van zaken. in. IJzendijke heeft men s avonds een bespreking gehouden met leden van verschillende Kath. organisa ties. Gelet op de uitlatingen van de bezoekers in deze twee dagen zien de bewoners vol hoop de eerstko mende behandeling van hun belan gen in de Tweede Kamer tege moet. l Weerverwachting medege- deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: j 8 In het Noorden van het land t zonnig, in het Zuiden van het land meer bewolking, doch J vrijwel overal droog weer; matige, overdag krachtige, wind uit Oostelijke richtingen; j iets lagere temperatuur. S 22 Aug.: Zon op 5.33 Uur, onder 19.52 uur; Maan op 13.07 uur, onder 22.19 uur. Naar Reuter meldt, is er giste ren een Gaullistische groep bin nen het Franse parlement ge vormd. 55 afgevaardigden, beho rend tot de centrum- en rechtse partijen, hebben zich aangesloten bij deze „inter-partijen groep van actie", welke zich niet open- lyk Gaullistisch noemt, maar wier leiders en program geen twijfel hieraan laten bestaan. Een der doelstellingen is bijv. herziening van de huidige grondwet, welka „in de practijk een der voornaam ste oorzaken voor Frankrijk! moëiiykheden is gebleken." Z0- - als bekend, is de grondwetsher ziening het centrale punt in het politieke program van generaal de Gaulle. Naar verluidt, hebben van de M.R.p. zich 20 parlementsleden bij de nieuwe beweging aangesloten. A. P. meldt uit Parys, dat de R.P.F., de partij van generaal de Gaulle, in het gehele land met vol ledige lijsten deel zal nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, die in October a.s. zullen worden gehouden. Fenomenaal werk van MittcheU De laatste dag van de laatste test begon alweer met schitterend warm weer en wonder boven won der met een wicket, datnadrie dagen er nog prima /tzagen ook inderdaad zeer goed bespeel baar bleek. De Zuid-Afrikanen begonnen met voor zich een getal 442, dat in één dag bijeen ge ranseld zou moeten worden om te winnen of de misschien nog zwaardere taak heel de dag uit te spelen. In ieder geval bleek direct dat de Springbokken onder geen be ding de zaak cadeau zouden ge ven. Mittohell en Viljoen begon nen heel Voorzichtig te batten, waarbij vooral de sterke verdedi- Jngrid Bergman, die een hoofd rol speelt in Hitch cocks Notorious DoU«n,eJ?a^bten aan de Neder- lands-Belgische grens toonden zich niet in het minst Verbaasd, toen zy 1,1 .f"® /cr dikke reizigster een geluid hoorden komen als van een kiokkerifabriek in vol bedryf. K®1?. d®r beambten vroeg haar heel listig, hoe laat hét was. „Ik ben bang, dat ik u niet van dienst kan zyn, want ik heb gèen horloge zei de dame. »/aark°mt dan al dat getik vandaan vroeg de beambte. „Dat is myn hart", antwoordde dè dame. „U hadt met het opwinden van "W harten moeten wachten, _2), u de douane was gepas seerd merkte de beambte op, terwijl hij 1362 polshorloges in beslag nam. NATIONALE TENNIS KAMPIOEN SCHAPPEN Een nieuwe ïigutir In «Ie laatste acht Onder de verschillende P^öen, de zege van die merkwaardige sneler met de ongewone stijl, Tönies op Knottenbelt met 6-1, 6-3 en daarna zijn heroïek ge vecht tegen Krijt, de geplaatste speler, wie men zelfs een kans geeft op het kampioenschap. Tönjes is de verdediger bij uit stek, maar die verdediging is zo tactisch, dat er steeds bedreiging in zit. Krijt kon er niet anders dan forcerende vaart tegenover stellen en in het risico-nemen was hy veel te onvast om Tönjes te kunnen breken. Hij won met 6-4 in de derde set van een speler wiens derde partij het was van Krijt was het de eerste! Dan was er het zeer goede spel van Lysen, die een juiste besto king had van de backhand van de „geplaatste" Dehnert en diens omlopen listig exploiteerde. Met iliet minder dan 6-3, 6-0 won Lijsen! En tenslotte was er toch ook nog een Verrassing in het spel van de jeugd, want al ltan deze het nog niet bolwerken te gen de oudere generatie, F. Beernink speelde een voortreffe- lyke eerste set tegen A. Borren, met snel tempo, scherp plaatsen, duikend passeren. Had hy ook over wat netspel beschikt, dan zou hy alle kans gehad hebben deze party te winnen. Zyn geïn spireerd spel duurde iets te kort en Borren was te geroutineerd. In de laatste acht plaatsten zich A. Borren, Kryt, Karsten, Rinkel en L(jsen. By de dames domineerde mej. Couquerque mevr. Scholten door haar bekendë variatie. Hierop heeft nog geen onzer speelsters een antwoord tenzq straks de jongere generatie (mèj. Hermsën, mevr. Roos-V. d. Wal) de vaart vindt om ér doorheen te 6laa.n. Mej. Couquerque kwam door déze zege in de halve eindstrijden, in de laatste viër dus en zal hierin de winnares van mej. Hermsen- mevr. Schmier ontmoeten, welkè laatste hëel wat möeitè had om mej. Broese van Groenou (die in beidé sets leidde) te slaan. Dames-enkelspel, geplaatste speelsters tegen» winnaressen tweede ronde (gepl. speelsters eerst genoemd): mevr, Schmier Si. mej. Broêse van Gróenou 7-5, 6-4; mej. Hermsèn sl. mevr. V. Haagen 6-1,6-1; mevr. Lubbers sl. mevr. van Berkel 2-6, 6-3, 6-3; mevr. Koopmans sl. mej. Kiek 8-6, 6-2; mej. Eggersman verl. van mej. Grosveld 1-6, 6-3, 2-6- Kwart-eindstryd: mej, Couquer que sl. mevr. Scholten 6-4, 6-3-, Heren-ènkèlspel, dèfdé ronde; Bosschaart sl- Stas 6-4, 1-6, 7-4; Ketjen sl. de Röy van Zuidewyn 3-6,6-4,0-4; Ljjsen sl. Keuls 6-3, 6-2; Tönjes sl. Knottenbelt 6-3, 6-1; F. Beernink sl. Fabius 5-7, 6-2, 6-4; Adema v. Scheltema sl. Linck 6-3, 6-4. Geplaatste spelers tegen win naars derde ronde (gepl. eerst genoemd)Dehnert verl. van Lijsen 3-6, 0-6; Karsten sl. Bos schaart 6-2, 6-4. In de dubbelspelen nog geen bijzondere prestaties. ging van Mittohell bewondering afdwong. Copson liet zyn zwaar ste bumpers op dit tweetal los en Wright probeerde het direct met zijn spinners, maar het tweetal hield stand tot Howorth werd aangezet, die in zyn tweede over Viljoen gestum.pt kreeg door Evans voor een goede 33 (2/48), Nourse kwam Mittcheli gezel schap houden en nu eerst bleek, dat van overgeven geen sprake was, zeer soliede trad dit tweetal tegen de bowlery op, waarbB vooral door Nourse de runs niet werdefi vergeten. By de lunch stonden de Zuid-Afrikanen op 147 voor 2. Na de lunch gingen MittcheU ■Nourse ferm voort en het was waariyk jamnvr dat de agres sieve Nourse met zyn 100 in zicht op 97 struikelde op eer bal van Howorth. Melville 6 en Hawson 6 maakten de situatie niet beter, doch met Fullerbon op zocht MittcheU het batten geheel aan zich te houden; hy wist de score op te voeren tot byna 300, ter- wyi hy zelf zijn tweede century van de wedstrijd Vol maakte. Op 314 was het de beurt aan Mann, die aardig had verdedigd, öfn heen te gaan op een goede bal van Wright en zo ging de theè in met 314 voor 7, MittcheU was toen met 131 not out. Een geweldig spannend slot volgde. MittcheU, die Dinsdag avond om 6 uur aan bat ging, stond daar Woensdagavond om half zeven nog en scoorde de in nings van zyn leven: 188 n.o. Hy is de man geweest, die het on mogelijke mogeiyk maakte en een schitterende draw wist te be reiken. Het eindresultaat was: Enge land 427 en 325 voor 6; Zuid- Afrika 302 en 423 voor 7. Op het landgoed Te Werve ln Ryswyk zyn Woensdag de mili taire athletiekkampioenschappen verwerkt. Vaandrig Kleyn liep de 200 meter in 21.7 sec. en legde de 100 meter af in 10.5 sec. Lam mees deed over de 100 meter 10.8 sec. De wedstryden hadden óver net algemeen genomen een zeer bevredigend verloop. De resulta ten lagen vrywel alle op een bè- hooriyk niveau. Prins Bernhard gaf blyk van zyn belangstelling en reikte met een vriendeiyk woord de pryzen uit. Na de wedstryden werd de Ne derlandse ploeg samengesteld, welke op 13 en 14 September óp de intergeallieerde athletiekkam pioenschappen te Beriyn onze kleuren zal verdedigen: 100 m.: Kleyn en Lammers; 200 m.: Kleijn en Lammers; 400 m.: Leijs en Koel; 800 m.: Elstak en Beckers; 1500 m.: Groen en Bec kers; 5000 m. Meyer; lio m_ hor. den: Nelissen; 400 m. horden: Kooy: 'hoogspringen: Nelissen; speerwerpen: v. d. p0U; discus: v. d. Wel; kogelstoten: v. d. Wel SJoatman-I^o1'kogelslingeren: Slootman, polsstokhoog: Verkes; De eerste dag van het intern, pölitie-spörttournöoi te Leiden bracht de vólgende resultaten: VoetbalFrankrykBelgië 2-1, Nederland-Luxemburg 6-0, Zwe- den-Zwitserland 3-0. Sabelschermen: Frankrijk-ZWe- den 88, NederlandFrankryk 106, ZwedehNederland 7-^6. In dé vijfde ronde der bonds wedstrijden van de K, N. S. B. luiden de uitslagen in de hoofd groep: KokStumpers 01, WolthuisVinken 01, Henne- berkevan Mihdeno Vi-Mi, Brou werBunt 0—1; afgebroken par ty en uit de vierde ronde: Henne- berkeStumpers Van MindenoWolthuis Vb De Ned. deelnemer aan de Ron- ie van Zwitserland, Schellinger- hoUdt, is van verdere deelneming uitgesloten wegens het binnenko men op Dinsdag, na de sluiting der controle.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2