Indonesië opnieuw in de Y eiligheidsraad HITTEGOLF en nonchalance De N.S. weten er alles van Hoe Nederland is gehuisvest Reichswald brandt opnieuw Nog steeds Van Kleffens' „laatste woord Amerikaanse stap in Den Haag Anderhalf procent der bevolking woont in noodverblijven NAZI-ONDERGRONDSE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ernstige waarschuwing aan de raad Wasserijtarief verlaagd De nieuwe prijzen Vliegenplaag =5" !A1S 69ste JAARGANG ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1947 No. 20398 „Geen overhaast besluit tot hervatting actie" MINISTER NEHER TE BATAVIA NIEUWE MIJNEXPLOSIE IN ENGELAND HOOGCONJUCTUUR IN VACANTIEPERIODE WONINGNOOD IN LIMBURG HET GROOTST Oorzaak der kinder verlamming? HET VONNIS TEGEN DE CIMANEX DE VERHOGING VAN DE omzetbelasting HIMMLER'S LIJFARTS DOET ONTHULLINGEN rii?™ bjöfrAW!» ri -x :^iSs^»Sf^?S 'f 1 >jSiW<«Wt-y:^a DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 Per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tut 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Bij de gistermiddag voortgezette behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft mr. Van Kleffens als eerste spreker het woord gevoerd. Hij begon zijn toespraak met nogmaals te wijzen op het zeer belangrijke precedent, dat de raad heden of in de volgende zitting zou stellen. Hierna besprak hij nogmaals de kwestie van de competentie van de raad in de Indonesische aangelegenheid. Mr. an Kleffens wees hierbij op het feit dat er geen enkele noodzaak is voor de raad om handelend op i>e treden. Wij hebben reeds een internationaal onderzoek voorgesteld, zodat de raad vo»doende inlichtingen kan ontvangen. Mr. Van Kleffens deelde mede, dat de Nederlandse regering reeds in contact is getreden met de consuls in Batavia. Mr. V an Kleffens verklaarde, dat dit „zijn laatste woord" zou zijn. „De republikeinse regering kan met au serieux genomen worden" aldus spr. De Nederlandse verliezen sinds de wapenstilstand benaderen het aantal verliezen gedurende de militaire actie, indien zij dit niet reeds overtreffen: Spreker wees verder nog op het aantal slachtoffers onder de Indonesiërs. „Ik vrees voor de toekomst van de veiligheidsraad, als zij op deze wijze doorgaat zich door de re publiek te laten beïnvloeden. De consuls, die zijn aangezocht de situatie in Indonesië te onder- zoeken, zijn die van Australië, Belgie, China, Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk en de Ver Staten. Intussen blijft het Ned. voor stel nog steeds van kracht om, nu Amerika zijn aanbod van goede diensten heeft ingetrok ken, een onpartijdige mogend heid te doen aanwijzen door twee andere mogendheden, ge kozen door de beide partijen, doch de republikeinse regering heeft tot dusver hierover het zwijgen bewaard. Nooit tevoren hebben republi keinse troepen en benden zo veel gemoord als sedert de uitnodiging van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, aldus spr. Zult gij voor de tweede maal een nog ernstiger fout begaan door plech tig te verordenen, dat een com missie voor onderzoek moet wor den ingesteld, terwijl uw uitno diging tot het staken der vijande lijkheden door de republiek tot een bespotting wordt gemaakt? Denkt gij werkelijk, dat het in stellen van een dergelijke com missie tot het prestige van de Vei ligheidsraad zal bijdragen? De overredingskracht van radio- Djokja is blijkbaar toch zeer groot wanneer ik zie, dat zij er toe in staat is geweest u er toe te bren gen de republikeinse regering au serieux te nemen. Sta mij toe te zeggen, dat de radio ongeveer al les is, wat de republikeinse rege ring bezit: een microfoon maar geen gezag, een stem, maar geen betrouwbaarheid, wapens maar geen bestuur, terreur maar noch vrede noch recht. De raad zal zijn eigen koers bepalen, maar als hij zich de dupe maakt van zulke lieden, dan ben ik bevreesd voor zijn toekomst." Indien gij een commissie instelt om naar Indonesië te gaan, wat ook haar taak moge zijn, wat zal zij daar dan kunnen doen? Indien gij werkelijk wenst, dat de vijan delijkheden zullen eindigen, dan moet gij ofwel troepen zenden of wel ons toestaan onze troepen te gebruiken, welke hier vrijheid en veiligheid kunnen brengen, waar naar milüoenen aldaar vurig ver langen. Het is louter een illusie te denken, dat de republikeinse re gering iets anders vertegenwoor digt dan zichzelf. Het is louter illusie te menen, dat deze rege ring enige beslissing door arbi trage zal kunnen uitvoeren. De waarheid is, dat deze republi keinse regering niet de verper soonlijking is van een idee, doch louter van haar eigen kortston- dlSe persoonlijke belangen. Onze gedachten zijn die van de grote meerderheid der Indonesiër^, vrij heid en zelfbestuur voor de fede ratie van de samenstellende delen van Indonesië. Dat is hetgeen wij en zij nastreven. Voor ons blijft de volledige verwerkelijking van de beginselen van Linggadjati een heilige plicht. Maar wat gij tot nu toe ondersteunt, is een hand vol mensen, die op dictatoriale- grondslag geheel Indonesië aan hun heerschappij wilden onder werpen. Ik vroeg u de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo te horen, maar gij hebt hen gewei gerd op de twijfelachtige juridi sche grond, welke gij in het an dere geval op de republiek niet hebt toegepast en omdat het de aangelegenheid te gecompliceerd zou maken". Het is voor mij vreemd te zien, dat deze raad, 't werktuig, dat ter verdediging van de vrijheid is gekozen, de stem der vrijheid verstikt. Het is een belangrijke beslissing, waarvoor de Veiligheidsraad thans staat. Het probleem gaat, juridisch be schouwd, over het al dan niet na leven van het handvest. In de sfeer der feitelijkheden gaat de keuze tussen illusie en werkelijk heid. Deze kwestie is zo belang rijk, dat de wereld op uw beslis sing wacht en de gevolgen van deze beslissing zijn van buitenge woon groot belang. Brengt dan uw stem uit, mijne heren, en mo ge uw beslissing blijken een wijze beslissing te zijn." De voorzitter Faris al Choery bracht in herinnering, dat het Bel gische voorstel tot 't toelaten van Oost-Indonesië en West-Borneo door de raad werd verworpen. Aangaande de door Nederland be twijfelde competentie van de ■raad, gezien de positie van de re publiek in het conflict, verklaar de Al Choery, dat de republiek volgens de overeenkomst van Linggadjati verantwoordelijk is voor rust en orde op haar gebied. De Franse afgevaardigde Parodi vroeg, of de voorzitter bij zijn partijkiezen in de kwestie van de jurisdictie gesproken had als Sy riër of als voorzitter. „De vraag van de jurisdictie is één van de moeilijkste punten in dit debat" Parodi verklaarde zich eens met de mening van de Amerikaanse af gevaardigde, dat de toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo opnieuw moet worden overwogen op basis van art. 39 van het regie- artikel Van °rC'e van een anc^er .^4 Dhoery antwoordde, dat hij uitsluitend gesproken had over de competentie van de raad om de discussie over de Indonesische kwestie voort te zetten. „Het feit, dat een punt op de agenda staat, ls nog geen beslissing in de vraag, °f de raad hierin competent is" Nisot (België) stelde daarna voor, de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo toe te laten. Gromyko (Rusland) wees er op, dat de raad het toelaten van deze beide staten reeds had af gewezen. „Het is niet nodig hier op terug te komen". Verder be pleitte hij de jurisdictie van de raad in de Indonesische kwestie. Amerika wil „goede diensten'' overdragen Na de heropening van de zitting gisteravond betoogde de Belgische afgevaardigde, dat, indien Oost- Indonesie en West-Borneo niet zouden worden toegelaten, de raad de schijn van partijdigheid zou wekken. Hierna nam de Russi- a fvaardigde het woord en yflii- Z1ch nogmaals tegen de toelating van Oost-Indonesië en Borneo. De Poolse afgevaardigde betoog de dat er geen redenen aanwe zig waren om Oost-Indonesië en Borneo toe te laten. Ook de Syri- Dezer dagen is de eerste overspanning geplaatst in de brug bij het Keizersveer, de eerste van de drie overspanningen, die geplaatst moeten worden. Het Keizersveer is 'n zeer belangrijk punt in de verkeersweg UtrechtAntwerpen. Naar wij vernemen, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Nederland dr. H. Baruch, giste ren een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Za ken, mr. C. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Hij heeft het Amerikaanse standpunt inzake de Indonesische kwestie uiteen gezet. Naar de correspondent van Aneta-New York te Den Haag verneemt, zou de Amerikaanse ambassadeur Nederland hebben geadviseerd, „niet te haastig te besluiten tot het hervatten van de politiële maatregelen in In donesië. Van Nederlandse zijde werd geen commentaar gegeven op het bezoek van de ambassadeur. Wij hebben wel reden om aan te nemen, dat de mededeling van de Aneta-correspondent juist is sche afgevaardigde sloot zich hierbij aan. Bij stemming werd het voor stel om O. Indonesië en West- Borneo alsnog toe te laten met 7 onthoudingen en 4 stemmen vóór verworpen. In de avondzitting heeft de af gevaardigde der V. S. voorts een resolutie ingediend, waarbij de veiligheidsraad zijn goede diensten tot een vreedzame op lossing aan Nederland en de re publiek aanbiedt. China en Australië hebben een gecombineerde resolutie inge diend, waarin wordt aanbevo len, dat consulaire vertegen woordigers van de mogendhe den, welke lid zijn van de vei ligheidsraad, een gezamenlijk rapport over de situatie uitbren gen, ter voorlichting van de vei ligheidsraad. Australië diende tevens een eigen resolutie in, volgens wel ke een arbitrage-commissie zou worden ingesteld, bestaande uit drie leden: één gekozen door Nederland, één door de repu bliek en één door de veilig heidsraad. De raad ging vervolgens over tot de bespreking van de nieuwe Australische resolutie. De Austra lische gedelegeerde ontkende de bewering van mr. Van Kleffens, als zou de veiligheidsraad de dupe zijn van de republiek, en noemde zijn uitingen op dit punt „betreu renswaardig". Hij verklaarde ver der, dat het Chinese amendement geen rekening hield met t drin gende karakter van de aangele genheid". Hij deelde mede, dat Australië en China tenslotte een gezamenlijke resolutie hadden opgesteld, Hodgson stelde tenslot te voor afzonderlijk te stemmen over drie voorstellen: 1) De Anstralisch-Chinese re solutie, voorstellend een ge mengde commissie van de vei ligheidsraad om de situatie te onderzoeken. 2) De Poolse resolutie tot instelling van een arbitragecom missie. 3) De Amerikaanse resolutie Welke voorstelt, dat de veilig heidsraad het aanbod van goe de diensten, dat Amerika heeft ingetrokken, zal overnemen. In de Chinees-Austraiische re solutie wordt o.a. gezegd: De veiligheidsraad stelt (voorts vast, dat de Nederlandse regermg voornemens is de consuls te Ba tavia onmiddellijk te verzoeken gezamenlijk rapporten uit te brengen over de huidige toestand in Indonesië en dat de republi keinse regering de veiligheids raad verzocht heeft een commis si e van waarnemers samen te stellen. De raad verzoekt, dat de re geringen, welke zitting hebben in de veiligheidsraad en waar van consulaire vertegenwoor digers te Batavia z\jn gesta- tionneerd, dezen instrueren om gezamenlijk rapporten over de situatie in Indonesië na 't uit geven van de order tot de wa penstilstand op te stellen, wel ke zullen dienen tot voorlich ting en leidraad van de veilig heidsraad. Deze rapporten zul len handelen over het in acht nemen van de order tot de wa penstilstand en over de toe stand in de bezette gebieden, of in die gebieden, waaruit de strijdkrachten zouden kunnen worden teruggetrokken bij overeenkomst tussen de beido partjjen. De veiligheidsraad verzoekt de regering van Ne derland en de republiek Indo nesië genoemde vertegenwoor digers alle volmachten te ver lenen, welke noodzakelijk zijn voor een effectieve vervulling tan hun taak. De veiligheids raad besluit de zaak verder in overweging te nemen, wanneer situatie dit zou vereisen. De Amerikaanse gedelegeer- e heeft de volgende resolutie nan de veiligheidsraad voorge legd: „De veiligheidsraad besluit Z1jn goede diensten aan te bie den om beide partijen behulp zaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van haar geschil overeenkomstig paragraaf b van de resolutie van de raad van 1 Augustus 1947. De raad verklaart zich bereid, indien de partijen zulks verzoeken, een oplossing te vergemakkelijken door een commissie uit de vei ligheidsraad, bestaande uit drie leden, waarvan elke party een lid aanwyst, terwijl het derde lid wordt aangewezen door de twee aldus gekozen leden." Van Mook naar O..Borneo Dr. Van Mook zal zich met de heer v. d. Wal, directeur van het binnenlands bestuur en enkele andere regeringsautoriteiten naar Samarinda begeven om op 26 Augustus de opening van de fe derale raad van Oost-Romeo bij te wonen. Nog geen beslissing De Veiligheidsraad heeft gis terenavond. zonder verdere be slissing, de behandeling van de Indonesische kwestie tot Maan dagavond verdaagd. De zitting van de. Veiligheids raad is verdaagd tot Maandag a.s. twintig uur Nederlandse tijd. Als enige spreker staat nog Sjahrir op de agenda. Na zijn re de verwacht men, dat er over de Chinees-Australische, Australische en Amerikaanse resolutie zal wor den gestemd. Gisterenavond is het vliegtuig „Paramaribo" met minister Ne- her aan boord, te Batavia ge land. De minister werd verwel komd door dr. Van Mook, dr. Idenburg, luit.-gen. S. H. Spoor, vice-admiraal Pinke en andere autoriteiten. Op weg tussen Singapore en Batavia verklaarde minister Ne- her aan een correspondent van Aneta, dat hij zeer waarschijn lijk een maand in Indonesië zal blijven. Hij zal zich op de hoogte stellen van de schade, welke ge leden is zowel door de Japanse bezetting als door de latere ge beurtenissen. In het bijzonder zal hij trachten vast te stellen, hoe veel buitenlands kapitaal nodig zal zjjn voor de wederopbouw. Bij een explosie in de Morl- son North-mijn te Annfield Plain, in het Engelse graafschap Dur ham, zijn vanmorgen 7 personen gedood. Er worden bovendien nog 10 mijnwerkers vermist. Vooral op N. Beveland heerst op het ogenblik groot gebrek aan water. He waterputten zijn totaal uitgeput. Van gemeentewege wordt wat er gedistribueerd tegen n dubbeltje per emmer De afdeling Gevonden Voor werpen der Nederlandse Spoor wegen, die uit het gehele land verloren, vergeten en niet afge haalde voorwerpen van de diver se stations toegezonden krijgt, komt in deze vacantiemaanden bijna handen tekort om de stroom van nieuwe gevallen te verwerken. De vacantieperiode is altijd 'n periode van hoogconjunctuur voor deze afdeling, die gehuis vest is in 't voormalige stations gebouw aan de Maliebaan te Utrecht. Vooral de ongewoon warme dagen in Juli bleken de vergeet achtigheid van de reizigers on gunstig te beïnvloeden. Het aan tal als verloren en vergeten voorwerp afgedragen hoeden, jassen en koffers was zeer groot. Niet zodra sloeg het weer om en kwam de verfrissende regen, of er viel een belangrijke stij ging waar te nemen in het aan tal vergeten regenjassen en pa- rapluies Kortom: er wordt tfcel verge ten en verloren in de treinen en wachtkamers in de grote vacan- tiedrukte, die de N. S. te ver werken krijgen. Meer dan vroe ger blijkt een belangrijk per centage van deze vergeten en verloren voorwerpen in verkeer de handen te komen en steeds weer leert de practijk, dat velen niet weten welke weg zij te be wandelen hebben, wanneer zij vergeten of verloren goederen vinden of tot de onaangename ontdekking komen, dat zij iets zijn kwijtgeraakt gedurende dé reis. Aan dit laatste euvel menen wij tegemoet te kunnen komen door er nog eens de aandacht op te vestigen, dat men het beste doet om, als vinder, het gevon den voorwerp af te geven aan t treinpersoneel dan wel.aan net stationschef- of telegraafkantoor en als verliezer direct op 't sta tion van aankomst aangifte te doen en zo volledig mogelijk het daar tegen betaling van vijf cent in te Aan een bulletin van het Cen traal bureau voor de statistiek worden naar aanleiding van de 12e volkstelling met daaraan ver bonden woning- en gezinstelling, enige cijfers ontleend, die een beeld geven van de woningnood in de verschillende delen van het land. In Nederland zijn 2.057.500 woningen geteld met 2.230.900 huishoudingen en 223.500 alleen wonende personen (inclusief ka merbewoners). Daarnaast konden 31.200 andere bewoonde ruimten niet als woning gekwalificeerd worden, aangezien zij niet volgens de bouw voor blijvende bewoning door een huishouden bestemd wa ren. Ruim 140.000 personen waren in deze noodwoningen en andere noodverblijven gehuisvest. Wat de absolute getallen betreft, span nen Noordbrabant en Gelderland resp. met 33.500 en 32.500 per sonen de kroon. De gemiddelde woningbezetting blijkt in Noord-Holland (Amster dam) het laagste te zijn, in Lim burg en Noordbrabant (Eindho- veh) het hoogst; iy2 pet. van de bevolking woont in noodverblij ven en in dit opzicht blijkt de situatie in Zeeland het ergste te zijn. Het percentage bedraagt 4.2 pet.; daarop volgt Gelderland met 3,4 pet. Van de steden staat Nij megen met 2,1 pet. bovenaan. Het woningtekort blijkt ruim 300.000 te bedragen, d.w.z. dat 13 pet. van de huishoudens geen woning heeft. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het feit, dat een woningreserve van 0,4 pet. (het huidige percentage leeg staande woningen) uiteraard veel te gering is. Aangezien in nor male tijden een reserve van 2% pet. niet te hoog is te achten, zou men het woningtekort zelfs op 34C.OOO kunnen .stellen. Daar tegenover staat echter, dat hei Grote houtladingen komen in de laatste dagen in de Engelse 'havens aan uit Finland, Zweden en Canada. De verhoogde aanvoer houdt verband met de mogelijkheid van een snel invallen van de vorst in de Noordse havens. aantal woningen, dat reeds thans blijvend bestemd is voor de huis vesting van twee of meer huis houdens, zeker vermeerderd zal zijn. De woningnood blijkt 't grootst te zijn in Limburg (21 pot.), daarop volgen ®el5frl^dnfi\ pet.) en Noordbrabant (1< pet.). Opvallend is ook het hoge percen tage voor Drenthe (15 pet.). Friesland vertoont het gunstigste beeld (5 pet.). Van de grootste steden is het tekort van Nijmegen en het snel groeiende Eindhoven 19 pet. en van 's-Gravenhage 18 pet.; in Amsterdam en Utrecht slechts 8 pet. Nadat een grondig onderzoek had aangetoond, dat de tot nu toe bestaande wasserij-tarieven nog wat al te ruim waren, heeft de overheid er naar gestreefd ook in de op 28 Aug. a.s. in werking tredende nieuwe witwasserij-ta- rieven de utilitygedachte tot uiting te doen komen. De kilo- gramprijs van de gewone huis- houdwas is nu op 0.44 vastge steld en zal daardoor 8 pet. lager worden. Daarnaast is een tarief opgenomen voor de luxe-was, waarbij de goederen met de hand worden gestreken en waarvan de kilogramprijs ƒ0.60 bedraagt. Be mogelijkheid, die tot nu toe be staat boven het gewone wastarief het tarief voor z.g. persopmaak te berekenen, komt thans te ver vallen. Persopmaak mag n.l. niet meer als zelfstandige wasbehan- deling worden berekend. te verkrijgen formulier vullen. De gang van zaken ls name lijk deze, dat gevonden voor werpen drie dagen op het station van aangifte ter beschikking blijven en, wanneer geen na vraag is gedaan, worden opge zonden naar het centraal bu reau aan de Maliebaan te Utrecnt De aangifte-formulieren van ge vonden en verloren voorwerpen komen hier binnen en worden met grote zorg en spoed behan deld. De afdeling Gevonden Voor werpen stelt er een eer in zoveel en zo snel mogelijk de rechtma- ™ge eigenaars (eigenaressen) van de gevonden voorwerpen te vinden, maar stuit daarbij op de volgende moeilijkheden: a. Er komen vele meldingen van vergeten of verloren voor werpen binnen, die geen resul- j* opleveren, eenvoudig door dat de vermiste goederen niet worden afgeleverd. (Er zijn helaas nog altijd vele vinders, die gevonden voorwerpen zelf behouden en geen aangifte van hun vondst deftn). v,;r!^=„Er komen vele goederen binnen, waarnaar nimmer ee- vraagd wordt. Dit wijst er co, dat vele reizigers, hetzij niet weten of en zo ja waar en wan- neer zy goederen verloren heb ben, dan wel geen moeite heb ben genomen het vermiste voor werp terug te krijgen. c- ,X?£}al worden foi muiieren onduidelijk en onvolledig inge- vuld, hetgeen opsporing bemoei- lijkt of onmogelijk maakt Vat de terugbezorging van 2ngt?r£°fferS' tassen en hoe den betreft, zou reeds veel sre- wanneer men zo verstandig was duidelijk naam te brengen,an binnei«üde aan *n V. S. is een reusachtige campagne op touw gezet tegen de vliegenplaag. Ofschoon 't voor de medici nog niet onomstotelrjk vaststaat, dat de gevreesde kin derverlamming doorde huisvlieg wordt overgebracht, is de bacil van deze ziekte in door vliegen besmet voedsel gevonden. Verder blijkt uit zorgvuldig bijgehouden statistieken, dat het aantal ziek tegevallen elk jaar een hoogte punt bereikt ongeveer terzelfder tijd, dat de vliegenplaag 't groot ste is. Grote hoeveelheden D.D.T. zijn tegen de vliegen in Amerika aan gewend. Op sommige plaatsen zijn gratis vliegenmeppers uitge deeld. Later verschenen de be-' roepsspuiters" ten tonele met wa gonladingen D.D.T. Vrijwillige inspecteurs van ae gezondheidsdienst wezen de be volking op de gevaren van onaf gedekte vuilnisvaten, ophopingen van afval buitenshuis, mesthopen enz. Gisteravond hebben we in een officieel bericht onder de kep: „prijsdelicten in alle branches" ook melding gemaakt van een veroordeling van de N.V. „Cima- nex". Naar men ons mededeelt, is nog geen vonnis tegen deze zaak geveld, daar de N.V. in ho ger beroep is gegaan. VEERTIENHONDERD HECTARE BOS ver nietigd Opnieuw woedt het vuur in het Reichswald. De vlammen zijn nu overgeslagen naar het Noorden en hebben aan de Zuid-Oost kant van Groesbeek het z.g. Branden- bos bereikt. In dit bos van om streeks 100 H.A. heeft het vuur nieuw voedsel gevonden in de hoge dennen maar ook in de per celen kleinhout, waaruit de vlam men als tongen omhoog lekken. De brand was eerst zo goed als uit, maar Donderdagavond met het aangieren van de felle N.O.-wind heeft de smeulencie veengrond wederom vlam gevat en is het vuur opnieuw aange wakkerd. Het brandt bijna weer overal in de reeds eerder gesig naleerde terreinen. Uit min of meer officiële gege vens blijkt, dat niet minder dan 1400 H.A. bos vernietigd zijn, on gerekend de momenteel in brand staande gebieden. Voor het overslaan van de bestaat voorlopig geen direct ge vaar. Behoudens enkele gebieden waar het brandend bos aan Ne derlands laag veld grenst is de brand nog altyd twee K.M. of meer van onze grens en dus ook van de Nederlandse bossen ver wijderd. Het Eerste-Kamerlid de heer Molenaar heeft de ministers van Financiën en van Economische Zaken schriftelijk vragen gesteld in verband met de verhoging van de omzetbelasting, waarbij o.a. er op gewezen wordt, dat de consu menten van eerste levensbehoef ten de hun toegedachte verlaging van prjjaen niet verkrijgen. Ge vraagd wordt of de regering be reid is, de beide jongste prijzen- beschikkingen zodanig te wijzigen, dat zowel de consumenten als het bedrijfsleven wordt belast, sub sidiair uiteen te zetten, waarom zulks niet is geschied, niettegen staande dit bjj het gemeen over leg tussen haar en de Staten- branden op Nederlands gebied Generaal was overeengekomen. Himmler's lijfarts, dr. Karl Gebhart, die deze week te Neurenberg tot de strop veroor- deeld werd, heeft gisteren tij dens een ondervraging door Amerikaanse advocaten ver klaard, dat hoge nazi's ononder broken voortgaan met hun cam pagne om het Duitse volk tegen de geallieerden op te zetten en het weer onder invloed van de Hitler-ideologie te brengen. Gebhart deelde mede, dat hij ondanks zijn gevangenschap steeds J in geheime verbinding had ge staan met de organisatie, doch hij weigerde te zeggen, wie en noe- veel personen er deel van jitma- I ken en hoe de organisatie gefi nancierd wordt. Wel deelde hij mede, dat de organisatie vanuit „Zwitserland" werkt, maar zijn ondervragers hebben Zwitserland tussen aanhalingstekens geplaatst, omdat zij van mening zijn. dat Gebhart deze naam als code voor de ware plaats heeft gebruikt. De geheime organisatie stelt zich o.a. als doel, een genazi- ficeerde lezing van het proces te gen Goering c.s. aan het Duitse volk bekend te maken. Volgens de ondervragers zijn er genoeg voormalige invloed rijke nazi's voortvluchtig, om t bestaan van een dergelijke „in- tellectijële ondergrondse" hoogst waarschijnlijk te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1