het Veiligheidsraad Belgische verwerpt voorstel Besluiten van Lake Success Dure vitaminen uit Suriname Vrije sinaasappels tegen vrije prijzen Mariacongres in Limburg Het Vaticaan over de aanval op priesters G Bevolking blijft onvoorzichtig „Oefeningen" met geweren Frankrijks veto over het Russische voorstel t Kritieke dagen Sjahrir onderwerpt zich aan de raad mm m Distributie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONDERWIJZERS Het wapenstilstandsverzoek herhaald 11 P m i« M 13 PROF. POOTJES Geestvermogens worden onderzocht Reacties in Indië Brood op Maandag Stelselmatig opgewekte haat ONGSLAGEN Pantservuisten 69ste JAARGANG WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 No. 20401 en militaire dienst ,,WEG VETO-RECHT", MEENT SPAAK VEILIGHEIDSRAAD EN GEZOND VERSTAND BRITSE ONVRIENDE LIJKHEDEN HAVENS OP SUMATRA OPENGESTELD M m i is lit fi Bakkers werken gewoon door ,,DE WATERWEG HEROVERD" De gewöne man komt van clc winter aan de beurt ons SS GROOTSE MOMENTEN OM DE OLIE VAN IRAN VERANTWOORDELIJKHEID IS HET HEULSAP voor vastenavondoptocht WEER EXTRA VLEES BON VOOR EEN EI STILLE GANG LANGS DODENCEL DE BRAND IN DE PEEL DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3-45 per Kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tjt 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Ons land voor zwaar besluit De Nederlandse moeilijkheden met de republiek van Soekarno blijven voorlopig op de agenda van de Veiligheidsraad, welke internationaal meer en meer de naam van Onveiligheidsraau krijgt, staan; maar de acut®, handeling van de aangelegdah is na de aanneming van.° het resoluties verschoven^ tot ogenblik, dat de ci®f^den Batavia van de mogendheden welke in de Raad vertegenwoor- ïita raonort over hun bevin dingen hébben uitgebracht, óf zich een nieuw feit heeft voorgedaan. Wat dit laatste betreft, kan men wel zeggen, dat dit moet ge legen zijn in de voltooiing van de politiële actie door de Nederlan ders. Want de niet-opvolging van het bevel: „staakt het vuren" door de Indonesiërs, de voortzet ting van hun tactiek van de ver schroeide aarde, het brandschat ten en uitmoorden van Chinezen en zelfs eigen landgenoten, en de onberekenbare schade, welke nog dag in dag uit aan de cultures en fabrieksinstallaties op Java en Sumatra wordt toegebracht alles het werk van inlandse ter- reurbenden, waarover Djokjakarta geen gezag blijkt te kunnen uit oefenen maken op de meeste gedelegeerden in de Raad. niet de minste indruk. Nederland is de schuldige, Nederland is de ver stoorder van orde en rust in de Archipel Gezien deze merkwaardige en zeker diep verontrustende menta liteit van een organisme, dat vrede en welvaart in de wereld moet verzekeren, hadden we erger kunnen verwachten. Ofschoon de Raad zelfs de primaire kwestie van zijn bevoegdheid in het Indo nesische probleem zelfs niet aan 't Internationale Hof van Justitie wiil durft voorleggen, heeft hij in de formulering der resoluties een grote gereserveerdheid aan de dag gelegd. Er zijn geen be velen gegeven, doch slechts ad viezen en aanbevelingen, en het onderzoek door de consuls te Batavia is, zij het in enigszins andere vorm, door Nederland zelf voorgesteld. Het ergste is voor komen, doordat België in grote solidariteit met Nederland zich voortdurend op het rechtsstand- punt heeft gesteld, Frankrijk op een kritiek moment zijn veto uit sprak, en Amerika en En„eland een remmende invloed uitoefen den. Van Rusland en zijn satelliet Polen was slechts de uiterste oppositie te verwachten, en Australië streefde slechts zijn eigen vermeende belang na. In vele kringen in Den Haag en Batavia is men na al het gebeur de niet al te ontevreden over de j?ang van zaken; waarbij men misschien wat ad te zeer vergeet, dat -de kwestie zelf principieel In verkeerde banen is gekomen. Maar wat er aan teleurstelling in Nederlandse milieus bestaat, wordt zeker verre overtroffen door de desillusies van Djokja karta dat veel en veel meer had gevraagd en verhoopt nl. ten minste het terugtrekken der Ne derlandse troepen achter de ouae demarcatielijn, misschien zelfs de algehele ontneming van Java®" Sumatra. Het is goed ook deze kant van de voor ons zo penibele aangelegenheid niet uit het oog te verliezen. Intussen ligt, ook na alles wat zich in de Veiligheidsraad heeft afgespeeld, de uiteindelijke be slissing over hetgeen verder ge beuren moet en zal, in Den Haag, en alleen in Den Haag. En bij dit besluit geldt als hoog ste motief de verantwoordelijk heid, welke wij nog steeds en nu zelfs wellicht nog sterker dan oodt te voren tegenover de be volking van de Archipel en de andere volksgroepen, welke daar wonen, dragen; onze verantwoor delijkheid ook voor de eigendom men en productie-mogelijkheden in die onmetelijk rijke en vrucht bare gebieden. En dat bijzonder op een ogenblik, dat de gehele wereld een vitaal gebrek heeft aan hetgeen ginds wordt voort gebracht. Welk besluit de ministerraad val nemen, weten we op het ne-enblik, dat we dit schrijven, nfet. Wel weten we, dat het, in «rplke richting het ook valt, zwaar zal zijn het te treffen en door te voeren. Er zijn onmisken bare internationale en nationale moeilijkheden, waarvan weom- vang en betekenis nauwelijks be- M« te .«pp.»: o tog sanctiemaatregelen, boycotten van vakverenigingen, verlies van prestige en sympa thie in het buitenland; in het binnenland conflicten in partflCB. en^elfs in de regering. ..j, j z'-'n uiterst zware ien moei hjke dagen, welke ons land door maakt. Dagen, waarin een vurig gebed voor onze regeerders licht en kracht zal afsmeken, om dat gene te doen, wat recht en plicht is, voor het waarachtig welzijn van Nederland, Indonesië en de wereld. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat het mogelijk gebleken is ook onderofficieren jonger dan 30 jaar, voor zover zij bij het on derwijs werkzaam waren, te de mobiliseren. Er zijn in dit ver band maatregelen genomen om ook de onderofficieren als hier bedoeld, geboren in de jaren 1918, 1919 en 1920, tot een totaal aan tal van 29, met groot verlof te zenden. Nadat deze maatregel zijn be slag gekregen heeft, zullen alle dienstplichtige onderofficieren, die hier te lande onder de wape nen waren, voor zover zij niet ziin opge'oid bij hét dienstvak der militaire administratie en voor zover zij inderdaad bij het onder wijs werkzaam zijn, gedemobi liseerd zijn. De Veiligheidsraad heeft gisteren de debatten over de Belgische resolutie hervat. Deze resolutie, die voorstelt de kwestie van de competentie van de raad aan het internationale hof van justitie voor te leggen, werd door Frankrijk onder steund. De Franse afgevaardigde betoogde, dat dit een verdere actie van de raad niet behoefde te vertragen, of in de weg te staan. De Australische gedelegeerde wees de Belgische resolutie van de hand en verklaarde: „De raad heeft jurisdictie in deze aangelegenheid volgens hoofdstuk 7 van het charter, omdat de beide partijen er niet in geslaagd zijn om, gehoor gevend aan de resolutie van de raad van 1 Aug., het geschil op vreedzame wijze op te lossen". Het Belgische voorstel werd tenslotte verworpen met 4 stemmen vóór t.w. Groot Brittannië, Ver. Staten, Frankrijk en België 1 stem tegen (Polen) en 6 onthoudingen. De republikeinse vertegenwoor diger Soetan Sjabrir heeft, zo be richt Reuter, gistermiddag hl de zitting van de Veiligheidsraad of ficieel aangekondigd, dat de repu bliek de genomen beslissingen vol-' ledig aanvaardt en ten volle zou medewerken tot de uitvoering daarvan. De Indonesische regering, aldus verklaarde Sjahrir, „garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheidsraad alle faciliteiten, welke noodzakelijk zijn voor de uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt even eens „de goede diensten tot be middeling en arbitrage" van de Veiligheidsraad". De Indonesische regering zou alle assistentie ver lenen aan de commissie van con suls, welke zal toezien op uitvoe ring van het wapenstilstandsbe vel. Sjahrir voegde hier nog aan toe, dat zijn delegatie na ruggespraak met de regering te Djokjakarta, de door de republiek aangewezen vertegenwoordiger in de voorge stelde commissie van drie leden zou bekend maken. Pools voorstel aangenomen. Na de verwerping van het Bel gische voorstel, behandelde de raad een Poolse motie, waarin wordt voorgesteld de Nederlandse en republikeinse autoriteiten in Indonesië te herinneren aan het wapenstilstandsverzoek van 1 Aug P? beide partijen te verzoeken zich daaraan strikt te houden. oit voorstel werd aangenomen, 'se voorstel behaalde tien n r Was één onthouding, Gr°ot-Britannië. 22, Kleffens deelde mede, dat de resoluties van de Veilie- heidsraad door zijn regering be studeerd werden. Hij was er zeker van, dat Nederland alles in het werk zou stellen om een spoedige beslissing te bereiken. Nederland zóu iedereen een vreedzame op lossing toejuichen. De voorzitter verklaarde ver volgens, dat hiermede de eerste fase van de behandeling der Indonesische kwestie beëindigd was. De kwestie bleef echter op de agenda en leder lid had het recht haar, indien noodzakelijk, wederom in behandeling te brengen. Naar verluidt, zal de Veilig heidsraad vermoedelijk Donder ss; een speciale vergadering wijden aan de kwestie van het gebruik van het vetorecht. De Verenigde Naties zullen haar werk nimmer kunnen vol tooien, als het recht van veto niet wordt afgeschaft, zo schrijft Paul Henri Spaak, de Belgische eerste minister en minister van buitenlandse zaken, in de Europe se editie van de „New York He rald Tribune". Spaak, die president is geweest van de eerste algemene vergade ring van de V. N. te Londen, zegt verder: „Een internationale orga nisatie, die alleen de vrede kan verzekeren, zal nooit werkelijk bestaan, zolang niet alle naties, groot en klein, het denkbeeld heb ben aanvaard, dat boven haar eigen souvereiniteit het interna tionaal recht staat, waaraan zij zich moeten onderwerpen. Op an dere w\ize is er voor de wereld ^eerL0? s*n» te vinden en het wordt ho°g. tijd, dat iedereen dat inziet". Spaak noemt de Belgisch—Ne derlandsLuxemburgse tolunie, Benelux, een practisch voor de beeld van hetgeen met een beetje goede wil en begrip is te bereiken. Op deze wijze kan men het inter nationale leven in nieuwe banen leiden en een organisatie schep pen, waarin alle deelnemers gro tere veiligheid en welvaart vin den. De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat België met zijn laat ste voorstel in de Veiligheidsraad de stem van het gezonde verstand heeft doen weerklinken. „Na de steriele besprekingen in de raad, de tergende obstructie (jer Russische veto's, de demon stratie van onwil en onkunde is het Indonesische geschil wel het meest illustratieve voorbeeld van de caricatuur, die de Veiligheids raad van zichzelf weet te maken". De raad, zo vervolgt het blad, hoort het pleidooi van de woord voerder der Indonesische minder heid van terroristen, weigert de vertegenwoordigers van Borneo en de grote Oost te horen en mengt zich in eea Neder landse aangelegenheid, die buiten zijn bevoegdheid valt. Men heeft. met geheel andere feiten voor ogen, Sjahrir de waanzinnigste beschuldigingen laten uiten van de tribune, die hij niet eens had mogen betreden, men heeft Rus land en zijn satellieten een dwaze vertoning op touw laten zetten en men is blijven debatteren terwijl op Java een ongelooflijke terreur heerst. Dt Veiligheidsraad heeft alles gedaan om de onveiligheid op Java en Sumatra te verhogen. In verband met het verbod aan de Britse Naaficlub tot het ver lenen van toegang aan Ned. mi litairen te Singapore, is thans van Ned. zijde door hoge militaire autoriteiten de wens te kennen gegeven, dat geen Nederlandse militairen vrijwillig de Britse clubs in Indonesië bezoeken. Of aan Nederlandse militairen zal worden toegestaan mee te spelen in een elftal van de Bataviase Sportclub, welke a.s. Zondag een cricketwedstrijd tegen een Britse club houdt, is op het ogenblik nog niet bekend. De Ned. consul-generaal in Sin gapore heeft de handel er van in kennis gesteld, dat de Ned. Indi sche regering vier havens aan de Oostkust van Sumatra met ingang van gisteren normaal voor de scheepvaart heeft opengesteld. Deze havens zijn Palembang, Tandjong Balai, Tandjong Poera en Belawan, de haven van Medan. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak doende tegen de 57-jarige J. W. Pootjes uit Hil versum, een bevel uitgevaardigd tot onmiddellijke inhechtenisneT ming van de verdachte, die 14 da gen geleden bij de behandeling van zijn zaak niet was verschenen en nog steeds onvindbaar is. Het college verwees de zaak te gen deze hoofdredacteur van „De Vredestichter", die Nederlandse militairen aanzette tot desertie en zich uitgaf als „professor in de hogere jurisdictie", terug naar de rechter-commissaris voor een on derzoek naar verdachte's geest vermogens. De eis luidde 4 jaar. De werkgevers en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg be sloten op Maandag 1 September te werken als op een gewone werkdag. Deze regeling geldt voor het gehele land. De correspondent van A.F.P. te Batavia bericht, dat officiële Ned. kringen te Batavia zich tevreden tonen over de resultaten van de Maandagavond in de Veiligheids raad gehouden debatten, die, zo verklaren zij, inhu n geheel over eenkomen met de voorstellen van de Ned. afgevaardigde. Het veto van Frankrijk, aldus deze kringen wekt geen enkele verrassing, daar de Franse autoriteiten de Nederl. autoriteiten reeds „beloofd" had den, dat Frankrijk Nederland zou steunen. In dezelfde kringen deelt men mede, dat Nederland waarschijn lijk Frankrijk, België of de Ver. Staten om hun goede diensten za.i verzoeken om het geschil tussen Nederland en Indonesië tot op lossing te brengen, terwijl de re publiek zich zal wenden tot Australië of Rusland. In ieder geval, zo verklaarde men met nadruk, is 't zeer waar schijnlijk, dat Engeland de derde mogendheid zal zijn, welke ge kozen wordt door de twee landen, die door de Nederlandse en repu blikeinse regering zijn aange wezen. Van republikeinse zijde toont men zich zeer gereserveerd. Een hoge republikeinse autoriteit heeft tegenover de correspondent van A.F.P. verklaard, dat het hem niet mogelijk was enige commen taar te geven alvorens hij het volledig verslag van de debatten in de Veiligheidsraad had ontvan gen. Wel verklaarde deze autori teit, dat men in republikeinse kringen „verbaasd en teleurge steld" was over de houding van Frankrijk. In officiële kringen in Den Haag verklaarde men tegenover het A.N.P., dat de Ned. regering niet onteyreden is over het resultaat der Maandag in de Veiligheidsraad gehouden besprekingen. Welk land Nederland eventueel in het kader van de ChinaAustrali sche resolutie, zal aanwijzen, kon vooralsnog niet worden medege deeld. Speciale vervoersmogelijk heden Ter gelegenheid van het Sta- dionspel „De Waterweg Her overd" zullen alle treinen uit de richtingen Hoek van Holland, Den Haag en Dordrecht stóppen aan het Feijenoord Stadion te Rotterdam. Bezoekers, die via het Station Maas in Rotterdam arriveren kunnen gebruik maken van de extra-diensten, welke de Spido-boten onderhouden tussen dit station en het stadion. Te Amsterdam zijn dezer da gen de eerste kisten sinaasapPc" len uit Suriname aangekomen. In totaal konden 1681 kisten over de veiling worden ge kocht, maar wat zijn 1681 ris ten verdeeld over de millioenen Nederlanders, die naar vitami nen snakken? Mede doordat de handel geheel vrij is, maar ook door het geringe aanbod zijn de prijzen voor de mindere man niet te betalen. De gemiddelde prijs per sinaasappel komt neer op ca. f 0.75 per stuk. haar successen in Amerikakeerden Nel van Vliet en let Koster van Fe/tgelen in ons I nd terug. Hel zoontje van let was natuurlijk bij de aankom.il aanwezig. De douanier bekeek de gewonnen beker met verdachte belangstelling. dat dit 2et hlerbil niet vergeten, ziin z3n. pnmeurprijzen dan' dp abÜd veel hoger liggen groting n™e Bij binnenkort tde aanvo«- welke want er is Li verwachten is, onderwptr alweer een nieuw schip zullende r. ®4 13 a 14 000 kisten, innen Rn PriJzen zeer zeker terug- hoofd wordndien mag niet over 3l 7P! en, gezien. dat momen- cehikkinw \f"°even, die de be- kasmiddelen 2 over vrij vesl rjj7Gn daardoor de hoge fen Het P?ndkelijk kunnen beta" len. net einde van het vaeantie- seizoen zal dus tevens wel het te ruglopen van de prijzen bè^eke- Dat de handel in deze sinaasap pelen, alsmede in de citroenen relkwrfrdeneens- Uit Suriname zul len worden geïmporteerd, geheel vrij is gelaten, moet men be schouwen als een poging van de re?(£;""; ?eze Surinaamse cultuur te stimuleren en een ver groting van "het afzetgebied moge lijk te maken. De betaling ge schiedt in Surinaamse guldens, welke niet direct als „deviezen" behoeven te worden aangemerkt. De importeurs moeten hier ech ter grotere risico's lopen en zo doende is besloten hen zoveel mo gelijk vrij te laten. Over het al gemeen zal er echter rekening mee moeten worden gehouden, dat beide producten min of meer tot de luxe producten moeten worden gerekend. Maar ook voor de aan een krap per budget gebonden burger zal in de loop van het komend winter seizoen vermoedelijk weer het no dige beschikbaar komen. Het ligt nl. in de bedoeling de invoer van sinaasappelen uit andere de len van de wereld te hervatten. De verkoop zal dan evenals vorig jaar op bon en tegen vastgestelde prijzen geschieden. Men hoopt de omvang van deze distributie weer op hetzelfde, peil te kunnen bren gen als in de vorige winter, toen er vrij regelmatig een bon kon worden aangewezen. Zoals wij reeds eerder meld den zal Z. H. de Paus van het Vaticaan uit het Mariacongres te Maastricht toespreken. Voorlopig is als datum hiervoor bepaald 5 September, waarschijn lijk des vanods tussen half acht en acht uur. De K.R.O. zal deze toespraak relayeren. Op het O. L. Vrouweplein te Maastricht wordt thans, aan de voet van de unieke vestingmuur der basiliek, een groot priesterkoor met altaar opgebouwd uit mergelblokken. De ontwerpen van koor en altaajr zijn streng liturgisch gehouden. Er komt naast het hoofdaltaar een zijaltaar, waar op de sluitings morgen van het Congres voort durend stille H.H. Missen zullen worden gelezen. Het kardinaalsaltaar op het O. L. Vrouweplein voor Z. Em. kar dinaal van Roey, krijgt een ach tergrond van een tapijt groot 12% bij 5 meter, geheel gevlochten van levende heide. Engelenfiguren van 5 meter hoogte worden er opge steld tot fiankering van deze ty pische afsluitwand. Jonge Maas trichtse kunstenaars werken aan deze beelden, die uit gips worden gemodelleerd. In. het Legermuseum te Leiden zijn een zestal vaandels van infanterie-regimenten overhandigd. Kol. M. C. van Houtendirecteur van het museum, neemt een der vaandels in ontvangst. De Zondag te Lanische In de onder Joego-Slavrisch bestuur staande zóne van Istrië (Ve- nezia Giulia) gepleegde aanval op de Pauselijke afgevaardigde mgr. Jabok Ukmar, wordt ten Vaticane beschouwd als een bloedig gevolg van de verleden week Woensdag door de Joego slavische vice-premier, Edward Kardelj, gehouden rede, waar- In deze de R. K. Kerk de voor naamste vijand van het natio naal herstel en het vjjf jaren plan noemde. De Osservatore Romana merkt op, dat deze aanval op priesters niet met politieke oogmerken verricht werd, maar het gevolg is van de stelselmatig opgewekte haat tegen de godsdienst en de Kerk. Het orgaan van het Vati caan dringt er op aan, dat maat regelen genomen zullen worden om dergelijke misdaden te be straffen en tegen te gaan. Zij zijn het gevolg van de cam pagne, welke de Joego-Slavische pers richtte tegen de Kerk en de geestelijkheid. Onder deze om standigheden is hetniet te ver wonderen, dat eenvoudige of op gewonden lieden handelen, alsof het ging om een nieuwe strijd voor de bevrijding. De beschuldigingen tegen de bisschop van Triest, mgr. Santin, noemt het blad bedriegelijk. On danks het feit dat de kerkelijke autoriteiten de priesterlijke be diening in die streken aan Sla vische priesters hebben toever trouwd, kon niet verhinderd wor den, dat aan het recht en aan de grondwettelijke vrijheid geweld wordt aangedaan. Volgens de „Daily Telegraph" wordt verwacht, dat de Iraan- se minister-president Quavan es Soeltaneh, heden zal aftre den. Dit houdt verband met de Russische eis om 'n Russich— Iraanse Oliemaatscappij op te richten. Wie leiding heeft te geven, op welk terrein ook, moet zich ver antwoordelijkheid fcuewust zijn. Dat geldt voor ministers maar even goed voor bedrijfshoofde» en huis vader?. Verantwoordelijkheid in dez« tijd, nu op ongeveer alle gebieden de zaak onderste boven ligt, is niet alleen nodig, doch dubbel zwaar. Daarom kan op de noodzake lijkheid daarvan niet vaak genoeg worden gewezen, wijl telkens ge vaar dreigt, dat omstandigheden personen of groepen overstag doen gaan. Het is echter niet voldoende, dat de tegenwoordige leiders in volle ernst zich van hun taak kwijten, ook de toekomstige „heer sers" dienen bij alle wetenschap pelijke of technische vorming op verantwoordelijkheid te worden in gesteld; wil de bouw van een nieuwe maatschappij een succes worden. De nieuwe maatschappij zal ech ter haar gezondheid, haar levens sappen vooral moeten ontvangen uit geestelijk gave gezinnen. Dat wil dus zeggen van huishoudens, waarvan de vaders en moeders voor een puike gang van zaken kunnen zorg dragen. Zo'n puike gang van zaken stelt overigens nog al eisen, gees telijk en materieel. Elke vader en moeder kan daarover op het ogenblik een boek schrijven. Vele ouderparen hebben zelfs de groot ste moeite in de stortzeeën staan de te blijven. Jeugd heeft moed, maar we constateren toch meer overmoed en onverantwoordelijkheid, als we zien, wie zich tegenwoordig maar verloven of zelfs de stadhuistrap- pen bestijgen. Verloven is inder daad nog geen trouwen, maar de afstand wordt normaal toch niet op 6% of 12% jaar berekend. Aan al deze gedachten moes ten we lucht geven, toen we in een der bladen van deze week on der de rubriek huwelijk een ad vertentie lazen waarin een nette jongeman, zeventien jaar oud, kennismaking zocht met een dito meisje. Gevraagd werd ook nog welk meisje wilde schrijven, om nader af te spreken. Als op dergelijke wijze ook zonder advertentie met de pet naar het huwelijk een gooi wordt gedaan, zullen alle congressen met jammerklachten niet veel meer dan onnozele tijdpasseringen blijven. Verantwoordelijkheid, levens ernst bij oud en...... jong. Dat is heulsap. HENK VAN DER MAZE. Niettegenstaande bijna dagelijks berichten melding maken van min of meer ernstige ongelukken ten gevolge van het roekeloos om springen met munitie, blijkt de bevolking van de voormalige frontgebieden nog allerminst voor zichtig op dit punt te zijn gewor den. Integendeel, de overal ver spreid liggende explosieve stoffen oefenen een grote aantrekkings kracht uit op vele personen, die allerlei gewaagde experimenten ondernemen en dit vaak met het verlies van ledematen of erger moe ten bekopen, terwijl anderen de gevaarlijke voorwerpen weliswaar niet aanraken, maar er toch vol maakt onverschillig voor ziin, dat deze zich in of nabij hun huizen bevinden. Een derde categorie is die der souvenirjagers, die van oorlogsmateriaal vervaardigde vazen en andere siervoorwerpen in hun woningen hebben, welke voorwerpen echter, zelfs na be werking, vaak nog lang niet on gevaarlijk zijn. De onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorte rende vrijwillige hulpverlenings dienst zou jiog veel groter resul taten bereiken, wanneer de bevol king beter het belang van de op ruiming der explosieven inzag en meer medewerking verleende. Dat er op dit gebied verbijsterende toestanden bestaan, bleek uit een rapport van de hulpverlenings dienst afd. II te Venlo, die m Lim burg en een deel van Oost-Bra bant werkzaam is. Bij hun werkzaamheden kwa men de mannen tot de bevinding dat vele boeren de door hen ge vonden munitie in bomtrechters loopgraven eenmansgaten ed op'ave gvlnPh Z vond 2,-- gedaan. Zo hieM ntlt lJ een boer- die v°l- ben in o te ruimen te heb- hnis '^opgraaf achter het 2 ntnf minder dan 5 mortieren, ntservuisten, 9 handgranaten en 3 rookgranaten. Rij een boër n Beers a. d. Maas werden niet minder dan 40 wagons oorlogs materiaal weggehaald. Soms vond men bommen van 250 kg. op boe renerven of scherpe pantservuis ten op de zolders en in een geval had men deze laatste gevaarlijke wapens zelfs in de vastenavond optocht gebruikt In tal van huizen bev.nden zich vazen en andere souvenirs, ver vaardigd van koperen hulzen, die vaak nog voorzien zijn van slag- doppen, waarin de inleidingsia- ding zich nog bevindt. Bjj brand kunnen deze voorwerpen de grootste rampen veroorzaken. Vele door de bevolking gevon den geweren, die vooral ue Duit sers in groten getale hebben ach ter gelaten, zjjn nooit ingeleverd. Opgeschoten jongens houden er soms „oefeningen" mee, zodat de burgemeester van een Brabantse gemeente zelfs Venlo opbelde om in te grijpen, daar de kogels er in het rond floten. In het plaatsje Zeeland is men zelfs met machi negeweren bezig geweest, terwijl in een Limburgse gemeente een jongen b(j dit roekeloze spel is doodgeschoten door een zyner ka meraadjes. Dit 'alles heeft de H.V.D. te Venlo aanleiding gegeven via de scholen de ouders te wijzen op het gevaar, dat er nog allerwegen loert. In de maand Juni werden in de mijnstreek, in Noord-Lim burg en Arcen, Drubbenvorst, Venlo tot en met Swalmen en in Uden en omgeving ruim 97.000 circulaires onder de schoolkinde ren verspreid, waarin de ouders werd verzocht aangifte van in hun huls aanwezige explotieven te doen. Nauwlijks één procent antwoordde. Nochtans bleek bii een huis-aan-huiszoeking in enke le plaatsen, dat in 50 d 60 van de honderd onderzochte huizen Efe- vaar opleverende explosieven aan- Taren„ Gemiddeld vond men per huis 7% kg. Nu de droogte blijft aanhouden, stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de vol gende week voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra-rantsoen van 100 gram vlees worden beschikbaar gesteld, ïn de bonnenlijst van Donderdag zal de eerste bon voor 100 grajp Worden bekend gemaakt, de twee de bon komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag a.s. geldig worden, kan desge wenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees ge kocht worden. In de bonnenlijst, die op 28 Augustus bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor een ei voor personen van 21 jaar en ouder. De Voorindische afgevaardigde viel gisteren in de Veiligheidsraad de Franse afgevaardigde heftig aan over het veto, dat deze Maan dag tegen het Russische voorstel tot instelling van een commissie van toezicht op b<ri. staken van de vijandelijkheden heeft uitgespro ken. A.F.P. verneemt van bevoeg de zijde over dit veto nog het vol gende: Sinds het begin van de debatten over Indonesië was nooit een be slissing gevallen over de compe tentiekwestie. Zoals bekend, be twist Frankrijk, evenals Verschil lende andere leden, op dit punt de bevoegdheid van de raad. van oordeel zijnde, dat het geschil tus sen Nederland en de republiek als een aangelegenheid van zuiver in terne aard onder artikel 2 van het handvest valt. De republiek bezit immers geen internationale status van souvereine mogendheid. Bovendien besliste 't Russische voorstel, dat voordat het bij de raad werd ingediend overigens gan niemand bekend was, stilzwij gend en zijdelings over deze nog onopgeloste competentiekwestie. Teneinde te' vermijden, dat een essentieel beginsel van het hand vest werd geschonden, heeft Frankrijk dus van zijn vetorecht gebruik gemaakt. Tenslotte wordt van bevoegde zijde verklaard, dat het Franse veto in de Indonesische kwestie niet dezelfde consequenties heeft gehad als'de veto's, welke tijdens de voorafgaande debatten in de Veiligheidsraad zijn uitgesproken. Op 6 Sept. a.s. wordt weder om de stille gang voorbij de ge wijde „Dodencel 601" in het „Oranjehotel" te Scheveningen gehouden. Deze stille gang zal een intiem karakter dragen. Al leen nabestaanden van de geval lenen in de verzetsstrijd en oud gevangenen van het „Oranjeho tel", zomede enige autoriteiten zullen daaraan deelnemen. Na de plechtigheid heeft er een reünie in de Dierentuin plaats. De over een oppervlakte van enkele vierkante kilom»ters woe dende Peelbrand tussen Asten en Someren blijkt anderhalve meter diep in de veengrond te zijn. ge drongen. Men heeft verdere uit- breiding ftunnen voorkomen door een bijna twee kilometer lange brandsleuf te graven, waardoor 't gevaar voor de huizen en de voor raden turf is afgewend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1