Engelse filmsuperioriteit TOMMY LAWTON WIL WEG UIT CHELSEA eerbericht RUITNIEUWTJES EEN UITKOMST VAN HET MAMIACONGKES MAASTRICHT 1947 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 WEINIG VERANDERING MATIG FEESTBETOON OP 1 SEPTEMBER. VLEES- EN KOEKLOZE DAGEN IN BELGIE Mandarijn, spiegelei, appelstroop en brood SPORT IN ENGELAND. VOETBAL IN ENGELAND „ODD MAN OUT" Meesterlijke regie van Carol Reed JOODSE EMMIGRANTEN NAAR FRANKRIJK SLIEDRECHTER BAKT 'M EEJS POETS O Op 9 October zal te Breda de elfde centrale fokveedag, van wege de bond van fokvereni- gingen in Noord-Brabant (Zwartbond F. H.-veeslag) ge houden worden. O Met ingang van 1 Sept. a.s. zullen de tarieven voor lucht postpakketten aanmerkelijk worden verlaagd. Correspondentie voor de „Ko- ta Inten" moet uiterlijk op 2 en 16 Sept. gepost worden. Van 1214 September zal ln de Centr. veiling te Aalsmeer een internationale dahliakeu ring en -tentoonstelling wor den gehouden. Alle vooraan staande kwekers in den lande werken er aan mede. Een 16 maanden oud kindje van de familie v. B., in de Ra diostraat te Eindhoven, is bij het eten van 'n appel gestikt. De Ned. Spoorwegen zullen op Maandag a.s. de dienst uit voeren als op werkdagen. O Te Dongen-Waart is de boer derij met stal en schuur der fam. Paulussen totaal afge brand. Te Drunen is het huis der wed. De W. in vlammen opgegaan. ln samenwerking met de Oos tenrijkse politie hebben Britse troepen 12 leden van 'n ben de, die de bevolking van het OostenrijksJoegoslavisch ge bied van Stiermarken terrori seerde, gearresteerd. Op een boerderij werd een wapen-de pot ontdekt. Voor het gebruik op Vrijdagen en verdere R.K. onthoudingsdagen is een nieuw product, Nefana gele sauspoeder samengesteldbereid met zuiver rundvet, Nefana Aro ma, maar zonder vlees, waarmee een goed gebonden, voedzame en overheerlijk smakende gele saus kan worden verkregen. Dit pro duct wordt gefabriceerd door de Rundvetsmelterij „Minos", fabriek van Nefana-bouillon-producten, Leeghwaterplein 2024, Den Haag Reel. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: In de na-nacht hier en daar vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land, maar over het. algemeen droog en zonnig met weinig verande ring van temperatuur en ma tige wind uit Noordelijke rich tingen. 29 Augustus: Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur; maan op 19.24 uur, onder 2.37 uur. Dan dondert het ver achter ons, twee, drie maal en onmiddel lijk iedereen bukt onwillekeurig nog dieper het seifelen van de granaten.... stilte. Voor ons beuken de inslagen. Ze liggen links op een kampongrand. Ik zie een klapperboom door- knappen in een grote gele stofwolk. Nieuw salvo.... Onder tussen krijgen wij bevel ons klaar te maken voor een nieuwe start. „Ze moesten je hier een hele dag laten liggen...." zegt een brenschutter, terwijl hij nieuwe houders vult. Onmiddellijk als de artillerie ophoudt met vuren, komt ons voorste peloton de kampongrand uit. Links een lange verlaten spoorbaan. Het viaduct rechts is opgeblazen. We rennen de steile spoorberm af, steken haastig de rails over, klimmen en staan weer op de weg. Een combinatieplotseling de verlossende bood schap: „Er kan een broodmaaltijd genuttigd worden Iedereen lacht en vindt de for mulering idioot, het lijkt wel of 't een manoeuvre is geweest. We eten traag de „broodmaal tijd". De mijne bestaat uit brood met spiegelei en brood met appel stroop. Alles is volkomen door- Op vragen van het Tweede Ka merlid Verkerk betreffende mati ging van uiterlijk feestbetoon met het oog op de toestand in Indië, heeft de minister van binnen landse zaken geantwoord, dat de regering, in aansluiting aan de wens van Hare Majesteit de Ko ningin, de burgemeesters heeft aanbevolen, het uiterlijk feestbe toon bij de viering van Hare door luchtigheids verjaardag te ma tigen. ft Bij een proces te Dachau te gen 10 voormalige Duitse of ficieren, beschuldigd van 0V?L" treding van het oorlogsrecht, is de aanklacht tegen twee of ficieren van Nederlandse 8®" boorte, Arend Bruin en Wil helm Maus. ingetrokken, daar is komen vast te staan, dat zij tijdens de slag in de Arden nen geen Amerikaanse uni formen hebben gedragen. ft Te Bombay zal een standbeeld van Gandhi opgericht worden van ongeveer 50 meter hoog te, als eerbetuiging voor het grote aandeel, dat deze leider in de strijd voor de onafhan kelijkheid van Indië heeft ge had. ft De Britse regering heeft be kend gemaakt, dat er nieuwe drastische rantsoenvermin deringen zullen komen in voedsel, buitenlandse reizen, benzine en dergelijke, om het handelsdeficit van 600 mll- lioen pond met een derde te reduceren. In geheel België zal twee da gen per week de verkoop van koek en gebak verboden zjjn, meldt A. P. Ook de slagers zullen twee dagen in de week moeten sluiten. De besluiten werden toegeschre ven aan „de huidige moeilijkhe den bij de graanvoorziening Het is overal doodstil. Er ge beurt niets meer. Gebeurt er niets meer? Ons peloton loopt traag en behoed zaam langs de eerste verlaten kamponghuisjes. Op een helling staan kapokbomen. Het hele dal links is gevuld met kapokbomen. „Hub ze det ooch geheurd, vir zin van de Veiligheidsraod, jong De voorste man steekt zijn hand op. Hij heeft een nieuw hoogtepunt in de weg bereikt. „Er komt iets onze kant op wordt doorgegeven. Wéér moeilijkheden? Iemand grijpt reeds steviger naar zjjn ge weer. Dankomt op z'n dooie ge mak eenpaard om de bocht van de hellende weg. Een loslo pend kampongpaard. Het is een volkomen dwaas gezicht hier op deze geheel verlaten weg We klimmen over nieuwe boom stammen. Ze hebben hier gekapt als gekken en er zijn Domen bij van een kleine meter middellijn Uit een volgende brug is het wegdek verwijderd. Iedereen jong leert de stalen ribben over. die dit plankenwegdek droegen en om de volgende bocht van de weg lig gen eensklaps de eerste kampong huisjes. Zes kilometer van Bringgin. We hebben vijf kilometer gelo pen. Meer dan twee en een half uur. Er is een Javaan achtergeble ven in de kampong. Hij zit laag- gehurkt bjj zijn kamponghuisje. Hij groet zeer eerbiedig „Tabeh" en we roepen hem. Gerrie de Groot uit Ten Eschen bij Voerendaal be gint in een zo zacht vloeiend Lim burgs Javaans met hem te praten, dat de man meteen gerust gesteld is. Hij krijgt zijn eerste sigaret (vervelende propaganda, weet ik wel, en nóg vervelender omdat iedere jongen deze morgen veer tien sigaretten gekregen heeft, waar hij waarschijnlijk drie dagen mee toe moet) en later mag hij (nog vervelender, wéét ik) een zuurtje komen halen bij de man van de radioset, maar dat durft hij niet, want hij ziet de zender en de lange atennevoelspriet en de koptelefoon; en hij is zeer bai^g. Daarna brengt hjj ons water. Voor alle veiligheid mag hij zelf eerst drinken. Dan gaat de „ken- di" ('n aardenwerken drinkkruik- je met giettuit, waarin het water altijd koel blijft) rond. Iedereen giet het water in z'n mond, maar natuurlijk is er weer een Gerrit bij, die persé dat giettuitje in z'n mond wil houden. De oude vertelt dat hg prac- tisch de enige is, die niet geëva cueerd werd. De rest moest eer gisteravond vertrekken. Hoeveel soldaten van de repu bliek er waren weet hij niet, maar heel veel. De laatste dorstige veegt zijn mond af en conclu deert: „Als er nou vergif in dat gekke ding zit, ligt morgan heel de Staf te crepere We trekken verder, posten wor den uitgezet. Een sergeant majoor van de in lichtingendienst, Gerlach, uit de v. Spijkstraat 25 in „Groninggn" is zo moe, dat hij op een aarde werken kruik gaat zitten en er door heen zakt. Het zijn de enige brokken Dan komt van de walkie talkie EUROPESE ROEIKAM. PIOENSCHAPPEN Nede^l. ploegen trainen Het congres der F. I. S. A., dat momenteel in Luzem gehouden wordt, heeft het verzoek van Nederland om de Europese roei- kampioenschappen van 1949 op de Bosbaan te Amsterdam te houden, met algemene stemmen ingewil ligd. Voor het invoeren van dames nummers bjj de Eur. kampioen schappen was geen meerderheid te vinden. De vijf Nederlandse ploegen, de gestuurde vier van Njoid, de twee zonder stuurman van De Laak, de gestuurde twee van Die Leythe, de double skull van Willem III en de acht van De Delftsche Sport trainen reeds enige dagen op de Rotsee. De stemming van allen is buitenge^ woon goed, de weersomstandig heden zijn gunstig, over het lo gies is men uitstekend te spre ken en de coach van De Delftsche Sport, de heer Van Wankum, doet ook voor de andere ploegen zijn uiterste best om alles zo goed mogelijk in orde te brengen. De gezondheidstoestand van alle ploe gen is uitstekend. De resultaten van de Woensdag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Eerste divisie: GharltonArse nal 24; Chelsea—Blackburn 1—0; EvertonManchester City 10; Huddersf.Blackpool 20; Man chester U.Liverpool 20; Sun derlandAston Villa 00; Wol verhamptonGrimsby Town 81. Tweede divisie: Barnsley Leeds U. 3—0; Brentford—Luton 03; BuryTottenham Hotspur 2—0; ChesterfieldNewcastle U. 01; NottinghamBradford 12; SouthamptonSheffield Wednes day 31; Westbromwich Albion— Fulham 21. Een film als „Odd man out" (Gejaagd in de nacht) krijgt men, helaas, maar zeer zelden te zien. Zij bevestigt al het goe de, dat er de laatste tüd over de Engelse filmproductie is gezegd. Zij verheft de film van product tot een schepping bij de gratie van een kunstenaar en bewijst daarmee tevens, dat er inder daad een zelfstandige filmkunst bestaat. Immers, wat aan deze film waarde geeft is niet het scenario, noch de wijze, waarop de daarin voorkomende karak ters zijn uitgewerkt, maar op de allereerste plaats de eigen, ge heel persoonlijke visie, welke de regisseur Carol Reed van de 6001* hem met de camera geob serveerde gebeurtenissen geeft en welke hem, terecht, op het Brusselse Filmfestival te Brus sel de grote prijs van de Belgi sche regering voor de beste re gie deed verwerven. Dat deze uitmuntende film te Brussel niet de grote prijs voor de beste hoofdfilm op het Film festival heeft verworven, is voor beoordelen, omdat wij niet in velen een raadsel geweest en heeft Brussel zijn geweest en de film aanleiding gegeven tot perscom- van René Clair niet hebben ge- mentaren, waarin de jury werd zden. Doch nu wij met het werk verweten, dat zij pro-Frans was. van Carol Reed hebben kennis ge- „Odd man out" en de Italiaanse maakt en hebben genoten van de film „Paisa" van Rossellini lm- geest, het raffinement en de mers hebben bij de eerste beoor- schoonheid ervan, kortom van de deling meer - stemmen verkregen filmkunst, welke het biedt, dur- dan René Clair's „Le Silance est ven wij ook zonder vergelijking d'or", welke tenslotte de eerste aannemen, dat „Odd man out" prijs verwierf, doch zij bereikten méér verdient dan alleen maar 'n geen van beiden de vereiste ab- troostprijs. solute meerderheid van stemmen. „Odd man out" is een film, die Clair's werk won tenslotte door- de toeschouwer stil maakt en hem dat de voorstanders van „Paisa" ziwijigend de bioscoop doet veria- werden overgehaald hun stem op ten, als het tragische slotbeeld „Le Silence est d'or" uit te bren- op het doek is verschenen. Men gen. voelt, dat men een grote, een zeer 1 In hoeverre andere dan zuiver grote film heeft gezien, een film, i artistieke en aesthetische motie- welke tot de beste kan worden i ven bij deze uitspraak een rol gerekend, tot nog toe vervaar- hebBbn gespeeld, kunnen wij niet digd. Deze film is, misschien zonder dat zij het bedoelde te zijn, het meest klemmende betoog tegen het gebruik van geweld, dat men bedenken kan. Nooit hebben wij de waarheid van de woorden: „Wie het zwaard opneemt, zal door hot zwaard omkomen" in al haar onafwendbare verschrik king beter en feller beseft dan bij het zien van die meedogenloze jacht van de gemeenschap op de eenling, die zich aan het leven van een harer leden heeft vergrepen. Men heeft medelijden, maar men wil of durft geen hulp bieden: Men biedt hulp, maar met per soonlijke bijbedoelingen en uit egoistische motieven. Slechts een is er, die uit liefde helpt: een Jon ge vrouw, maar haar toewijding Het Franse ministerie vau bui tenlandse zaken heeft hekend ge maakt, dat de Franse regering met zeker voorbehoud het Britse verzoek van 23 Augustus om de 4350 Joodse landverhuizers die nu op weg zijn naar Duitsland, in Frankrijk toe te laten in gunsti ge n zin heeft beantwoord. Een woordvoerder van het mi nisterie verduidelijkte, dat het Franse antwoord, hoewel er in wordt toegestemd de Joodse im migranten, na aankomst in de Britse Zone, in Frankrijk toe te laten, een drieledig voorbehoud bevatte 1. De immigranten moeten vrijwillig de wens uitspreken naar Frankrijk te willen gaan. 2. Hun toelating mag geen precedent scheppen voor verdere toelating van andere „verplaatste personen" uit Duitsland. 3. De toelating van de betref fende immigranten mag het to taal aantal refugié's in Frankrijk niet hoger doen zijn dan 8000. Het einde van de jacht is nabij; de politie nadert haar prooi. James Mason en Kathleen Ryan in de film „Odd man out".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2