Wanbestuur der Indonesiërs Groeiende wandaden-lijst Engeland's voedselverbruik De V.S.-hulp aan Europa Tragisch lot van Joden De uittocht 1947 Koeien „graasden" aarde en stierven Classificatie is verouderd S3 VAM MOOK over: ZgrggSS* DE CONSULS TE DJOKJA „Wij hebben niets te verbergen" m Uitgebreide sigarettensmokkel in de Amsterdamse haven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ]Y0o- geen inspectietocht ministerraad Duizenden lijken Slavenhandel bloeit weer op in Afrika Marshall is aan het beraadslagen Palestina als het beloofde land 69ste JAARGANG VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 No. 20408 Nederlandse, Chinese en Indonesische slachtoffers DR. VAN MOOK BIJ DE KONINGIN VANDAAG OPNIEUW MEER MELK, GRAAN EN DRANK GRUWELIJKE TRAGEDIE IN INDIA BOODSCHAP VAN TRUMAN NOG STEEDS EIST OORLOG DODEN Krachtig optreden der politie DROOGTE-RAMP IN BELGIë HEIDEBRANDEN IN MIDDEN-LIMBURG VAKVERBOND PRO BEVIN I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,45 per Kwar taal, 1.15 per maand, f o.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce<_ de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Lt 20 woorden i.Ieder woord méér 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Gistermorgen is de luitgouverneur-generaal, dr. II, van Moohdoor HM. de Koningin audiëntie ontvangenDr, Van Mo oh verlaat Huis ten Bosch, In een exclusieve uitzending voor de National Broadcasting orpoiation (\.S.) via de internationale programmadienst van te wereldomroep heeft de It. G.G. van Ned. Indië, dr. Van Mook, een toespraak gehouden over de toestand in Indonesië, met name over het wanbestuur der republikeinen. Deze radio rede, die, blijkens dei inhoud, hoofdzakelijk ter voorlichting van het buitenland bestemd was, bevatte, naast bekende bijzonderheden over de situatie in onze Oost, nog een aantal minder algemeen bekende details, met name over de profiteurs, wier aantal groeide, toen zich een van de grootste smokkel- Kffaires der geschiedenis ontwikkelde. •MWUr vVa en Sumatra aldus Van jviook, bestond een grote en mo derne Uitrusting voor de voort brenging in dc tropen. Op de be zittingen bevonden zich belang rijke voorraden producten waarvan sommige vooroorlogs die de wereld hard nodig had. De eigenaars waren geinterneerd door de Japanezen en hun werd de toegang tot deze voorraden geweigerd door de republikeinse autoriteiten. Met de hulp van de gewapende strijdkrachten werden f'^^ardevolle goederen gecon- kUdne een, grote vloot van mfSaMdC:s. hoofdzake lijk afkomstig uit Singapore en Malakka, begon met het wed voeren. s Indonesië heeft bij deze trans actie grote verliezen geleden, tot een waarde van honderden mil- lioenen guldens. De republiek heeft slechts twintig procent van de waarde terug ontvangen. Maar niettemin bleef er nog een aardige duit over voor alle grote en kleine autoriteiten, die licen ties verstrekten of deze handel beschermden. En tenslotte liepen de zaken zo in de war en werden de regeringsdienaren zo corrupt, dat deze situatie op zich zelf reeds een onoverwinnelijke hin derpaal vormde voor degenen, die een fatsoenlijk en efficient bestuur wensten op te bouwen. Toen tenlaatste het land zijn volledige ondergang tegemoet ging, toen voorts de geweldda den overal toenamen, toen moed willige vernieling van waarde volle publieke en privé-eigendom- men immer meer ging plaats hebben en er geen verdere mo gelijkheid bleek te bestaan de ite beginnSTbeslo- ne7e acüe lo f T. een P°ütio- dit besluit gerechtvaar- zou hebben digd. Bijna overal buiten de „toe ristenplaatsen" waren staatsbe stuur, justitie en handel niet meer aan te treffen. De gewapende benden verme den de strijd, maar lieten een spoor achter van brandende hui zen, vermoorde mensen meestal Chinezen verwoeste fabrieken en een geïntimideerde bevol king. Maar voor de bewoners van die streken, waar wederom vei ligheid heerst, heeft onze actie de verlossing gebracht. Wij hebben niets te verber gen, aldus spr. Iedereen heeft tot dusver vrije toegang gehad tot de gebieden, waar wij voor recht en orde verantwoordelijk zijn, terwijl de tegenwoordige republiek omgeven is door een ijzeren gordijn en slechts een klein aantal gecontroleerde reizen toestaat. Het terrorisme is er nog in volle gang. Door de volgelingen der republiek worden dagelijks meer Indone siërs vermoord, dan Neder landse soldaten gedood of ge wond worden door hun troe pen in de loop van een week een maand. En slechts wan neer dit vernietigende element in de gemeenschap zal zijn ge ëlimineerd, zai het land d'e f|t. soenlijke natie kunnen worden, die het verdient te zijn. Het Internationale onder zoek zal laten zien, wat de enig overgebleven kracht van Djokjakarta is en zal te ge lijkertijd aantonen, dat onze actie een noodzakelijke zuive ringsmaatregel is, noodzakelijk om een kwaal te genezen, die Indonesië tot een van de rotte plekken in de wereld zou heb ben gemaakt. Naar Aneta verneemt, worden ■p®consuls-generaal Raux en rich°°, (van wie A. F. P be- tneva dat ze bun inspectie- mm ar,°' Java reeds begon nen waren) Maandag uit Djokja a tfrugverwacht. Naar aanleiding van de aan komst van de Australische con sul-generaal Eaton en diens taak schrijft de „Nieuwsgier"* of schoon Eaton formeel is toege voegd aan de hier aanwezige Australische consul-generaal Bal lard, krijgt men de indruk, dat Eaton voor deze speciale gele genheid beschouwd moet wor den als de feitelijke vertegen woordiger van zijn regering. Dit zou kunnen verklaren, waarom Eaton met een speciaal vliegtuig aankwam, hetwelk nu te Bata via beschikbaar blijft, en tevens waarom hij zoveel haast had, dat, voor zover wij weten, tot dus ver de gebruikelijke introductie bij de Ned. regerings-autoritei- ten achterwege bleef" De Britse waarnemend con sul-generaal Lambert en de Bel- tV^ÏVuusul-generaal P. vah der n zouden heden aan boord Aan het Nederlandse actie communiqué van gisteren wordt nog het volgende "ontleend: Te D jamboe, ten Westen van Leuwi- lian, en in het Buitenzorgse wer den Ned. bivakken herhaaldelijk beschoten. Ten Westen van Tasik- malaja ondervond een Ned m trouille vrij zware tegenstand terwijl 20 km. ten van Garoet een patrouille met automatische wapens beschoten werd. Ten Zuiden van Gombon" vonden zuiveringsacties plaats, waarbij de T. N. I. gevoelige verï liezen leed. Ook ten Zuiden van Ambarawa werd een republikein se groep verdreven. In Sumatra waren ten Noord oosten van Brastagi sluipschut ters actief. KabangDjahe met mortieren beschoten. lussen Kabang Djahe en Brastagi wer den Dasjkars verdreven. Dit ge schiedde eveneens 25 km. ten Zuidoosten van Tebing—Tinggi. Ook vonden gevechten plaats na bij Toeboekpakam en Tandjong Poerah. Te Poerwakarta werden twee Japannezen gearresteerd, die als burgers in een kampong woonden. In verband met het massagraf, dat te Slawi, circa 15 km. ten Zul den van Tegal, gevonden is, deelt de civiele politie mede, dat 17 volwassen Nederlanders en 5 kin deren na een ophitsende rede van een republikeins leider op 31 Oe tober vorig* jaar zijn vermoord De slachtoffers moesten Duigen voor het rood-wit en „mefdeka roepen, waarna zij met hamer® en spiesen vermoord weiden, i t slachtoffers, die nog niet allen dood waren, werden in het gi li- geworpen. Te Loemadjang werd in de om geving van het R. K. ziekenhuis met een handgranaat gegooid lt Lawang werd het interieur van een R. K. kerk vernield. Chine zen in de omgeving van Banjoe- wangi zoeken bescherming in de stad tegen de terreur van de T. N. I. Te Soengasawi in het gebied van Padang werd een aantal In donesiërs door republikeinen ont voerd en gedwongen voor de ALRI (republikeinse marine) een weg te vernielen. Naar wij vernemen, is de lt. Gouverneur-Generaal dr. H. van Mook, gisterenmorgen door H M he Koningin in audiëntie ont- angen. Het onderhoud duurde ongeveer anderhalf uur. van een speciaal vliegtuig van Lord Killearn, dat uit Singapore is aangekomen, naar Djokja ver trekken. Zij zouden nog dezelfde dag te Batavia terugkeren. Zij worden vergezeld door twee ver bindingsofficieren van de Brit se marine. Shepherd, voormalig lid van de Engelse missie naar Finland, is gisteren per schip in Batavia aangekomen, om zijn functie van Engels consul-generaal op te nemen, aldus A. p. De ministerraa(l is gisteren tot half zeven 's avonds in bui tengewone zittinf\ bijeen ge weest. Behalve de reeds ge noemde adviseurs woonde ook mr. J. H. van R°>en dc ■«- ting bij. Vanmorgen o» «en Wlr zou wederom een buitengewone ministerraad gehouden yc "r Daarbij zouden de adviseurs niet tegenwoordig ziju. Arabieren tel^ë1 "fcrel Van Klef fens. Arabieren te Palembang heb ben aan mr. Van Kleffens een te legram verzonden, waarin ZÖ Arabische leden van de V. N. J zoeken de republiek niet te nen, zolang de Arabieren te lembang niet gehoord zijn- d Arabische gemeenschap te Pale bang keurt de houding van (le Arabische liga af. Eclamneemt Modderbad Bij de landing op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia is de Douglas Dc4 „Edam" door de gladheid van de startbaan tot 100 meter buiten de startbaan door gegleden. Persoonlijke ongeluk' ken kwamen niet voor. Bulldozers zouden het toestel uit de modder trekken. Het Britse Ministerie van Voed selvoorziening heeft een witboek gepubliceerd, dat gegevens bevat over het gemiddelde niveau van het voedselverbruik in Groot-Bri- tannië. Wat het verbruik van zui velproducten betreft wordt mede. gedeeld, dat het verbruik van vaste melkproducten (excl. boter) in het jaar tussen Juni 1946 en Juni 1947 49.6 lbs. per hoofd per jaar bedroeg tegen 49.4 lbs. per in/0id per ^aar in het kalenderjaar en een gemiddeld vooroor logs verbruik van 38.3 lbs per hoofd per jaar. Voor kaas luidden deze cijfers als volgt: 9.2 lbs. 10 lbs. en 8.8 lbs., voor vloeibare melk 313.3313.1 en 216.9, voor vlees met benen 119.3, 112.7 en 131.7; voor vlees zonder benen 93.3, 89.9 en 109-6; voor vis, gevogelte en wild (zon der benen of andere oneetbare delen) 35.8. 34.3 en 32.8; voor oliën en vetten (wat het zichtbare ver bruik betreft) 33.4, 34.7 en 45, waarvan voor boter 10.9, 10.9 en 24.8; voor varkensreuzel 7.3, 8.0 en 9.3. Voor citrusvruchten en tomaten 39.1, 32.2 en 46.3, waarvan voor verse citrusvruchten 17.7, 13.1 en 28.5; voor graanproducten 231-8. 236.0 en 209.8,, waarvan voor meel 217.3, 221.3 en 194 5: vnor dranken 16.1, 15.7 en 14.7, waarvan voor thee 8.9, 8.8 en 9.3 en voor koffie 1.6, 1.4 en 0.7. Een koerier uit Calcutta heeft Donderdag aan „Ass. Press" me degedeeld, dat een kleine groep Hindoe-soldaten naar het district Shakirgah, ongeveer 80 km. ten Zuid-Oosten van Sialkot, was gezonden, om 120.000 Sikhs en Hindoes te beschermen, en dat zij slechts 1500 overlevenden hadden aangetroffen, terwijl 2000 per sonen naar de aangrenzende staat Jammoe waren gevlucht. Hij be vestigde de geruchten dat de wegen, velden en dorpen be zaaid liggen met duizenden lijken der slachtoffers. Pandit Nehroe zou hebben ge zegd, dat hij verwachtte, dat er wel meer personen hadden kunnen ontvluchten, doch dat ook hij er van overtuigd was, dat er zich in die afgelegen streek een ver schrikkelijk bloedige tragedie heeft afgespeeld. Naar de correspondent van Belga te Durban mededeelt, zou volgens officieren van de koop vaardijvloot, die te Durban uit havens van Middellandse Zee en Rode Zee zijn aangekomen, de slavenhandel door de Arabieren tussen Afrika en Arabië via de Rode Zee hervat zijn. Als gevolg van het terugtrekken der Britse militaire patrouilles na het einde van de oorlog zouden de slaven jagers stoutmoediger geworden zijn. Het merendeel der slaven zou afkomstig zijn van de Ivoorkust, de Goudkust en Kameroen. De verzamelplaats zou zich in de Soedan bevinden. V Welingelichte kringen te Was hington verklaren, dat president Truman misschien zijn huidig verblijf in Zuid-Amerika zal bekorten om te Washington plan nen, die thans worden uitgewerkt, goed te keuren. Deze betreffen dringende hulp aan Europa. Zij zullen waarschijnlijk aan een spe ciale bijeenkomst van het congres in November worden voorgelegd. George Marshall, de minister van buitenlandse zaken, is een serie conferenties met zijn voor naamste deskundigen begonnen, teneinde binnen de volgende veer tien dagen een definitief schema uit te werken, voordat hij de ai- gemene vergadering der V. N. bijwoont. Dit schema is gebaseerd op het feit, dat de V. S. zich rea liseren. dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar mis schien niet meer op te lossen zijn. Welingelichte kringen zijn van mening, dat dit uif te werken rooster een zuiver voorlopig is. Een eerste aanwijzing van isolationistische reactie op de crisis, welke in de Amerikaanse pers veel aandacht heeft getrok ken, is te vinden in een uitspraak van George Bender, republikeins congreslid van Ohio, die president Truman's regering er van be schuldigde, een „synthetische" internationale crisis te verwek ken. John Taber, voorzitter van de toewijzingscommissie van het huis van afgevaardigden, die van vele belangrijke fondsen de draden in handen houdt, verklaarde, dat hij „zeer verontrust was door het feit, dat de meeste Europese lan den niet zichzelf kunnen helpen". Hij zou aandringen op een „ge degen rapport over onze eigen hulpmiddelen, voordat er tot ver dere hulp aan Europa zou worden overgegaan". Nader wordt uit Rio de Janeiro gemeld, dat er volgens een woord voerder van de groep, die Tru man vergezelt, niets bekend is van een plan van de president om ijlings per vliegtuig naar Washington terug te keren, tiet plan is nog steeds om met het slagschip „Missouri" naar Trini dad te varen en van daar verder te vliegen. Volgens deze woord voerder zal de rede van Tru man voor het Braziliaanse con gres, welke vanavond te 20.00 (Ned. tijd) zal worden gehouden, interessant en belangrijk zijn. In een schriftelijke boodschap aan het congres van oud-strijders, tdat te Cleveland wordt gehouden, 'verklaart president Truman, dat de onmogelijkheid om tot een overeenstemming tussen de ver schillende landen te geraken de in de oorlog behaalde overwinning heeft ondermijnd. De president verzekert in zijn boodschap opnieuw, dat de V. S. militair sterk moeten blijven; hij waarschuwt echter, dat er op dif gebied nog veel gedaan moet worden. De congresgangers moes ten over deze vraagstukken maar eens ernstig nadenken. De voorzitter van de bond van oud-strijders heeft daarop ver klaard dat alléén een snelle her bewapening een oorlog met de sovjet-unie, of enige mogelijke vijand van de V. S„ kan voor komen. Bij het opruimen van mijnen op een weiland in Eist is giste renmiddag een mijn ontploft. De zestigjarige gehuwde Van de V.. afkomstig uit Eindhoven en werkzaam bij de hulpverlenings dienst Arnhem werd direct ge dood. De 43-jarige gehuwde B. uit Arnhem is zeer zwaar ge wond naar het gemeentezieken huis te Arnhem overgebracht. Voor de Duitse kust, bij Ham burg, liggen drie Britse schepen met 4350 Joodse vluchtelingen aan boord. Bijna twee maanden) dobberen deze mensen nu op zee. Uit alle delen van Midden- en Oost-Europa samengestroomd, langs illegale wegen naar de Franse havenplaats Port de Bouc gebracht hebben zij getracht als illegale immigranten Palestina binnen te komen. In het zicht van het zo vurig begeerde doel werden zij echter door Britse oorlogsschepen opgevangen, en naar hun punt van uitgang Port de Bouc teruggebracht, waar zij volgens de Engelse bedoelingen aan land zouden moeten gaan, wijl, volgens Britse opvatting, de Fransen hadden gefaald in de op zich genomen verplichting om deze ongeoorloofde uittocht, deze exodus, het schip, waarmede deze Joden naar Palestina voe ren, heette dan ook „Exodus 1947"tegen te houden. Daar, op zee voor de Franse haven, begon zich een tragedie af te spelen, welke elk menselijk nart, hoezeer het door de gru welen van de oorlog moge zijn verhard, diep moet ontroeren. ,De 4350 Joden, overlevenden mt de concentratiekampen of uit ':le schuilhoeken, waarin zij soms Jarenlang het hardste leven had- 5?-geleid; hopelozen, die geen admg meer zagen in Europa, ï,a millioenen en millioenen tr. v, uU Séloofs- en rasgenoten niet-= n "^geroeid hun niets, deri ci ifT heeft te bieden, ken- reddint li? - één lichtpunt, één PaleSf' et land der vaderen, n£t n 5aar wilden ZÜ heen, niet naar Frankrijk, dat bii alle kon bied1 hUn hoo8'stens kampen kon bieden, waarin zij weer diaheid611' misschien jaren in le- hefddi'n» ,VerYeling en doelloos- doorbrenge'n. Z°Udsn moeten p-elhkhefn ig antwo°rd op de mo- fLnd 1 °m in Frankrijk aan „5aaP was een onwankel baar .meen alleen voor Pales- verlaeten°' z5 Z°Uden zij het scWp verlaten. Zo verliepen wederom weken van argumenteren en wei geren; van dreigen ten slotte. Maar de Joden kenden steeds hardnekiger in hun besluit', slechts éen woord: Palestina. De toestand werd onhoudbaar voer de Joden, voor de Fransen, maar vooral voor de Engelsen. En deze laatste zagen tenslotte eén oplossing, een wanhoopsop- lossmg. de 4350 Joodse vluchte lingen voor de keuze te stellen, ef wel in Frankrijk aan land te gaan, of wel via Hamburg naar Duitsland te worden terugge bracht. NaaL Duitsland, naar de hel van Duitsland, het brandende kerkhof van millioenen Joden. Een kreet van verontwaardiging tegen Engeland steeg uit alle Joodse kring?n op. En algemeen voelde men de verschrikkelijke hardheid van een dergelijk be sluit. Zelfs als men met zijn ver stand beredeneerde, dat Engeland geen andere uitweg meer zag of had, kwam het hart in opstand. De tragiek van deze beslissing zal in later jaren boeiende stof voor menige roman opleveren; maar voor het heden ziet men slechts de levende mensen, die teruggeworpen worden in een we reld, waa.t/an de naam alleen hen het angst-, het doodszweet uitperst. Wat zich straks nog zal afspe len, als de Joodse vluchtelingen met geweld want vrijwillig zul len zij nooit gaan aan land worden gezet, zal de wereld met afgrijzen vervullen, en we kun- jien ons indenken, dat de Engel sen, die deze zware taak zullen moeten vervullen, er zelf van gruwen. We begrijpen ook, dat zij niets vuriger wensen, dan dat het complex van Joods en Pales tijns probleem zo spoedig moge lijk wordt opgelost. Is dit mogelijk? Velen noemen het Palestijnse probleem eenvou dig een onoplosbaar probleem, niet alleen wijl Engeland in zijn financiële nood in de eerste we reldoorlog naar twee kanten, van Joden en Arabieren, beloften en toezeggingen heeft gedaan, welke elkaar uitsluiten; maar evenzeer wijl een Joods tehuis in Palestina, zoals de Zionisten dit opvatten, een verdrijving der Arabieren uit duizendjarige rechten zou bete kenen; en enerzijds valt met de mohammedaanse wereld op zich niet te spotten, anderzijds kan Fngeland hot niet wagen haar van zich te vervreemden. Waarbij zich het uitermate in gewikkelde probleem voordoet, dat Palestina voor de Joden is het beloofde land der Vaderen, voor de Christenen het Heilige Land van de Goddelijke Verlosser, maar voor de Arabieren het land, dat zij sinds de verspreiding der Jo den in bezit hebben genomen, en dat, hoe men de zaak ook wendt °f keert, na zo vele eeuwen hun gebied, hun vaderland is gewor den. Bij de verspreiding in de eerste eeuwen van het Christendom ont stond er geen vacuum, dat nu door Joodse immigratie kan wor den gevuld, Er zijn bewoners. Daarom zal zelfs de nu door de commissie voor Palestina aan de Verenigde Naties voorgestelde verdeling van dit land op ae grootste bezwaren stuiten. Vele Joden hebben deze oplossing gaar ne aangegrepen, maar de Ara bieren verzetten zich er tegen, en dreigen zelfs met gewapend geweld als de verdeling zou wor den doorgezet. De enige mogelijk heid tot vreedzame samenleving der twee toch zeer verwante vol ken ligt in een overeenkomst. Van enkele zijden is in die geest reeds de suggestie opgeworpen om Palestina, toch het Heilige Land der Christenen, onder eigen Christelijk bewind te stellen, op dat zo onverzoenbare tegenstel lingen toch opgelost worden. In elk geval moeten de Christelijke belangen, die overigens niet van materiële aard zijn, ten volle worden behartigd. - -m. De zeesleepboot ,Noord-Holland"de nieuwste aanwijst van 'Bureau Wijsmuller te IJmuiden De Amsterdamse haven wordt onveilig gemaakt door een of meer grote complotten van siga- rettensmokkelaars. Naar men veronderstelt zijn het 3 elkaar beconcurrerende benden, elk 12 man sterk. Het geheel is groots georganiseerd. De smokkelaars bezitten boten, die sneller zijn dan de snelste boten van de water- politie. Ook motoren en auto's staan tot hun beschikking. Er worden hoofdzakelijk zaken gedaan met de Griekse boten, die de Amsterdamse haven aandoen. Een van de bendeleden, de „Katvaar" trekt er met zijn boot je of per taxi op uit om de buit in ontvangst te nemen, terwijl de rest verspreid is over de gehele haven en op de uitkijk staat. De belangrijkste centra zijn de Riet landen en de Ertskade, waar zeer grote hoeveelheden sigaretten, die in Amerika gekocht zijn, overge geven worden. De Grieken, die op het gebied van smokkelen zeer handig zijn, verbergen de waar tussen de dubbele wanden van het schip of tussen de kolen. De Amsterdammers betalen voor de sloffen sigaretten, die 10 pakjes Inhouden, in zwarte dollars een prijs van 15 gulden. De dollars worden op het Rembrandtplein zwart ingekocht voor 5 gulden per stuk. De partijen worden naar de Jordaan vervoerd, vanwaar vele café's in de grote steden bo ven de Moerdijk tot zelfs in Gro ningen en Friesland toe worden voorzien. Hoofdinspecteur Stolp en in specteur Woortmeyer van het bureau Kattenburg zijn in samen werking met de douanerecherche De gevolgen van de grote droogte deze zomer voor de Belgische landbouw, tuinbouw en veeteelt, dreigen een ern stiger karakter te zullen aan nemen dan aanvankelijk werd verwacht. De Belgische bladen -innen het publiek reeds voor te bereiden en v ijzen er in l un hoofdartikelen op, dat de oogst Totendeels is mislukt en de hittegolf ook bezig is een an dere bron van inkomsten en voedsel, nl. de veestapel, letter lijk en figuurlijk droog te leg gen. De schade, door de warmte aan landbouwgewassen toegebracht, wordt op 6 tot 7 milliard francs geraamd, waarvan bijna 1 milliard voor rekening komt van de zuivel industrie. Vooral de voorziening met wintergroenten is door de grote hitte ernstig in het gedrang gekomen, daar slechts wortelge wassen de verzengende zonnestra len hebben kunnen weerstaan. Reeds thans zijn vrijwel geen groenten te verkrijgen op de Brusselse markt. De prijzen lopen snel op en het is geen uitzondering wanneer de huismoeders voor een klein kropje sla meer dan fr. 5 moeten neerleggen. De ontwikkeling op het platte land dreigt intussen een catastro fale wending te nemen. Het blijkt, dat verscheidene koeien in de weide zijn gestorven door het merkwaardig feit, dat zij. bij gebrek aan gras, grote hoeveel heden aarde hebben binnengekre gen bij het grazen. Sommige landarbeiders in de omgeving van Stavelot, die geen crediet meer kunnen krijgen, schijnen voorts hun vee en hun landbouwwerk tuigen tegen spotprijzen te ver kopen en naar de steden te trekken, teneinde daar werk te vinden. <j Dok de oogst van graangewassen "dreigt slechter te zullen zijn, dan aanvankelijk werd aangenomen, en de Brusselse bladen wijzen er op, dat deze vrijwel mislukt is. Volgens het bureau voor de statistiek wordt de oogst van wintertarwe dit jaar op slechts 65.000 ton geraamd tegen 349.000 ton verleden jaar. De oogst van zomertarwe zal beter zijn n.l. 48.000 ton tegen 17.000 ton verleden jaar, doch deze legt slechts weinig gewicht in de schaal. De totale graanoogst, dus met inbegrip van rogge, haver enz. zal, volgens de schatting van genoemd instituut, dit jaar 931.200 ton bedragen tegen 1.247.000 ton verleden jaar, een achteruitgang dus van 25 procent. reeds enige weken bezig om deze benden uit te roeien. Zij hebben daarbij reeds zulke resultaten ge boekt, dat Amsterdam voor de Grieken te heet wordt. Onderling hebben de schepen elkaar geseind niet in Amsterdam te lossen. Gis teren vertrok de „Colundus", een boot, waarvan men zeker wist, dat zij een partij sigaretten aan boord had, zonder dat deze gelost kon worden. Het centrum van de smokkelhandel wordt nu langza merhand naar Rotterdam verlegd Veertien dagen geleden viel de eerste klap. De politie enterde een smokkelboot aan de overkant van het IJ; 60.000 sigaretten werden in beslag genomen en een man werd gearresteerd. Niet alleen sigaret ten zijn een welkome smokkel waar, daags tevoren werden 800 stuks damestextiel per taxi gelost van de „Oranjefontein". Voordat de textielgoederen konden worden vervoerd, greep de politie in. Twee personen werden, na aanvan- kelijk te zijn vastgehouden, weer vrijgelaten. Donderdag 28 Aug. maakte men gebruik van een list om aan boord van een schip, lig gende aan de Borneokade. de hand te leggen op een partij sigaretten. Een agent vermomde zich als ha venarbeider en hielp zo mee de si garetten uit het ruim in een jeep te brengen. Toen deze volgeladen was, kwam de politie en nam. 105.000 sigaretten mee. Twee Grie ken en een Hollander waren er dit keer bij. Van een ander schip aan de Ertskade konden 2200 sigaretten voor afvoer in de zwarte handel worden gered. De heren smokkelaars worden angstig voor het snelle ingrijpen van de politie. In het geheel zijn nu zes leden van de benden gear resteerd; zij zullen worden ver volgd wegens deviezen- distributie- en prijsbepalings-overtreding. De scheepvaartmaatschappijen, aan wie de boten toebehoren, aan boord waarvan de smokkelwaar zich bevindt, krijgen boeten van 10 tot 15 duizend gulden. De inbe- slaggenomen sigaretten worden via Volksherstel in de normale handel teruggevoerd. De politie zet de bestrijding van deze uitgebreide sigarettensmok kel met alle kracht voort. Behalve de reeds gepubliceer de branden aan de Duitse grens kwamen er in het bos- en hei- derijke Midden-Limburg de laat ste dagen nog diverse andere branden voor. Op de Altweer- terheide bij Weert ontstond voor de vierde maal brand in een complex heide. Brandweer en militairen namen aan de blus- singswerkzaamheden deel. On geveer 80 H.A. heide en laag struikgewas verbrandden. Het vuur sloeg over op Belgisch ge bied, waar ruim 30 bijenhallen in de vlammen opgingen. Aan de overkant der Zuid-Willemsvaart bij Weert brak brand uit bij het Ringselven. De brandweren van Weert en Budel, waren zeven uur ingespannen bezig om het vuur meester te worden. Hier verbrandden meer dan 70 H.A. heide en struikgewas. In zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Peters be treffende de grondslag voor de klasse-aftrek op de salarissen van de ambtenaren en onderwijzers geeft de minister van Binnenlandse Zaken toe, dat de geldende classi ficatie, omdat de oorspronkelijke grondslagen grotendeels een andere waarde hebben gekregen dan daar aan vroeger mocht worden toege- kend als verouderd is te beschou wen. Het is dan oo£ een bekend feit, aldus de minister, dat de gemeen telijke classificatie, welke aan de landelijke particuliere loonregeling ten grondslag ligt, aanzienlijk afwijkt van de voor het burgerlijk rijks- en onderwijzend personeel geldende. De klasseaftrek maakt, zoals bekend is, een belangrijk onderdeel uit van het geldende bezoldigings systeem voor de burgerlijke rijksambtenaren, vandaar dat het in de bedoeling ligt deze zaak binnen het kader van de voorge nomen technische herziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934 te behande len. De door de minister bij zijn beschikking van 13 October 1945 ingestelde salariscommissie ad hoe heeft tot taak hieromtrent te advi seren. Nu' de incorporatie van het toeslagenstelsel ingevolge de Kon. besluiten nos. G 13 en G 362 haar beslag heeft gekregen, ligt het in de bedoeling dat de salariscom missie binnenkort zich zet aan de omvangrijke werkzaamheden, welke aan de bovenbedoelde tech nische herziening zijn verbonden. Bij het beeld van O. L. Vrouw van Fatima in de Berg-kapel der St. Servaas stromen heel de dag de gelovigen samen Het Britse vakverbondscongres te Southport, dat meer clan 7.000.000 georganiseerde arbei ders vertegenwoordigt, heeft met overweldigende meerderheid be sloten de politiek van Bevin te steunen. Bij dezelfde stemming werd een amenleme^t verworpen, waarin een beroep op de regering werd gedaan om te streven naar handelsrelaties met de Europese democratieën en de Sovjet-Unie en weerstand te bieden aan de „dollardiplomatie volgens de Tru- man-Marshall-leer". Aan de stemming ging een debat vooraf, waarbij de linkervleugel sterke critiek oefende. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1