Evacuatie van n kampong Voor onze jeugdige lezerskring HET OOG van de Nacht A r Optreden tegen voetbalpools Die ra Re wereld „Geef mij maar een patrouille met een strot vuur Rechtvaardigheid en billijkheid bij vordering woonruimte eerbericht ANG Sr/i»pfL4,8° 00 Uit de Sportwereld Brieven uit Salatiga zullen ze leven OP hoe zit dat? ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 EEN EIGENAARDIG PAMFLET, en een ooggetuige-verhaal voor het Thuisfront VOOR HET VADERLAND GEVALLEN VERPLICHTE VESTI GINGSVERGUNNING WEINIG WIND ILLEGALE UITVOER VAN DEVIEZEN OOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOO GOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOO MORGENLIEDJE MOPPENTROMMEL staatsloterij ZWITSERSE VOORBE REIDING VOOR A'DAM dagbladcompetitie AAN HET LlJm'JE ZWEMMEN OVER HET KANAAL LUC VAN DAM NEEMT REVANCHE SCHAAKRUBRIEK 11 Augustus 1947. Er was een blinde onder, die getrouwd was en twee kinde ren had. Die was nog het verstandigste, zeiden de Limbur gers, want die begon meteen in te pakken. Een vrouw met een kindje had de tranen in de ogen. Ze wide niet weg. Haar man was dertien dagen geleden met de B. P. R. I. (een revolutie organisatie) meegevoerd en nog hadden de pemoeda's hem niet losgelaten. Zij wilde blij ven wachten. Ze kon het niet riskeren, dat hij bij zijn terug komst haar niet meer vinden zou. Een paar jongens van ons begonnen („dacht ik 't niet!" zullen de onverheterlijken in Nederland zeggen) zuurtjes uit te delen, die ze tevoren in de cantine gekocht hadden. Het gaf zo'n spektakel dat zelfs een kip er kinkhoest van zou' hebben gekregen (niet voor een kleinigheid vervaard, draag ik toch voor deze uitdrukking geen enkele verant woordelijkheid) En wat daarna gebeurde is werkelijk met geen pen te beschrijven! De kampong brak op!En wij hielpen pakken! Er is meer gezweet en meer gelachen en we hebben meer vlooien opgedaan dan waarschijn lijk in ons hele verder leven het geval zal zijn. Bert Wijtman uit de Ruysdaelstraat 111, ongeveer de enige Hagenaar, leek na drie of vier tochten met de raarste, onhan delbaarste spullen wel zó uit de kali te komen. Kletsnat van het zweet. Het werd zo gek (bovendien lieten die kampongmensen onze jongens met hun bullen veel har der sjouwen, dan ze zelf deden), dat er hier en daar iets gemop perd werd van: „Geef mij maar een patrouille met een strot vuur", maar het zou wel wonder zijn, wanneer ze ook deze keer niet iets geweten hadden en waarschijnlijk schaamden ze zich een beetje voor elkaar, dat ze zo enthousiast dit rare werk deden. De twee hospitaalsoldaten deel den ,obat" uit. Alle mensen hier zijn gek op medicijn en ik herin ner me een verhaal van een dok ter, die me vertelde dat; ze alleen in erg vies smakende medicijn en in injecties, die pijn deden, enig vertrouwen hebben. Iedereen kreeg twee of drie mepacrinetabletten tegen malaria en ze waren weer de koning te rijk. Die hospikken sjouwden zo hard, dat ze naar hun eigen oordeel toch minstens óók in de „gezét" thuis hoorden. Hier zijn ze dan maar weer: Het waren Hans Mesicek (Hoogstraat 22, Schaesberg) en Jan Humlet uit de Bruilingenstraat 7 in „Maas tricht Ondertussen begon het er aar dig op te lijken, of de ark van Noë op zwier was. Terwijl ik met m'n linkerhand het draageind van een baar droeg, waarop een zieke vrouw lag, probeerde ik met m'n rechter een grote bruine, recal citrante moedergeit met wat mek kerend klein spul mee te trekken. Er was een koe, een wilde sapi (rund) die alles onderste boven sprong, een kooi met een pape gaai en de nodige tortelduiven en ander gevogelte, een horde mar motten, die deze mensen bleken te houden om het vlees, enfin, de gekste dingen werden naar de grote weg gesleept om op onze trucks te worden geladen. Allerlei potten en pannetjes, lege blikken, een heel arsenaal flessen, vodden, matten en name loze rommel, waarvan alleen God mag weten, waar het voor dienen moesthet hield niet op. Na tuurlijk braken er kippen los die met de poten aan elkaar op trans port lagen te wachten en toen dat allemaal zo een beetje op de trucks was geduwd, kregen ook de bewoners zelf een klein zetje. Zo van: „Komaan tanjt Mieke, de veut hierin.zo.en noe nog een zetje onder 't vodjehoep daar ging tante Mieke, ver over de tachtig, de truck op. Toen alles klaar was om te star ten, misten we „der Joep" nog. Waar was „der Joep?" Toen Ieder een het zowat opgaf en we wilden vertrekken, zagen we plotseling de koster breedgrijzend het pad af- De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat de afgelopen week de navolgen de verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Landmacht: sold. J. Does, uit Heer Hugowaard, sold. J. L. de Kraker, uit Ter- neuzen en korp. H. J. Wolff, uit Amsterdam, allen 3-8 R. 1., gesneuveld 23-8 te Tjidiwej; sold. J. H. v. d. Berg, uit Har- denberg én sold. L. Hemmes, uit Gouda, beiden 3-2 R. I., gesn. 24-8 bij Kawali; sold. Ie kl. H. A. Courtens, 8 R. S., uit Maastricht, gesn 24-8 bij Lahat; sold. Ie kl. A. Belo, uit IJssel- stein en korp. T. C. Theunissen, uit Ginneken, beiden 4 R S, gesn. 25-8 bij Loeboek Pakem; sold. H. E. Heinen, 2-5 R. I., uit Sittard, gesn. 25-8 bij Modjo- kerto; sold. G. J. Beekvelt, 4 reg. Prinses Irene, uit Weesp, gesn. 26-8 te Demak; sold. Ie kl. K. Roeloffs, uit Leur en sold. Ie kl. F. de Vries, uit 's-Gravenhage, beiden 3 R. S., gesn. 26-8 bij Tasinkmalaja; sold S. Buisman 3-3 R. I., uit Vlaar- dingen, gesn. 27-8 te Medan; sold. H. Guichelaar, 3-1 verk. regt. uit Hoogeveen, gesn. 27-8 (plaats niet verm.); kapitein A. H. M. Dieperink, 2-4 R. I., uit Overveen, gesn. 28-8 (plaats niet verm.); sold. P. W. Huys- mans, uit Weert, serg. maj. G. B Rosijn, uit Amsterdam en sold. H. v. d. Wildenberg, uit 's Bosch, allen 3 R. S., gesn. 28-8 bij Tjibatoe; sold. Ie kl. M. Timmer, 2-4 R. I., uit Wormer, gesn. 28-8 (plaats niet verm,): Van het K.N.I.L. sneuvelden le luit inf. J J W Nix, twee In heemse soldaten, een Chinees soldaat en een inheems korpo raal. De Kon. Marine had geen verliezen. komen: hij droeg een grote staan- klok op z'n hoofd: „Noe wach toch 'ns efkes dao kumt mich der Joep mit die oer, jong En toen ging het naar Salatiga. Het was een goede dag voor ons allemaal, het was een béste dag zelfs. Het maakte ons warm om 't hart en omdat er waarschijnlijk niemand van deze ruige knullen ooit iets van vertellen zal doe ik het maar. Ruige knapen, maar met een hart zó mild, dat ze er zelf verlegen van worden Natuurlijk is er hier aan ver halen geen gebrek. Dezer dagen hoorde ik van een sergeant-majoor Van der Zee, die vroeger in de „koel" (de mijn) had gewerkt en steeds zat op te schep pen, dat hij daar een hoop erva ring met treinen en zo had opge daan. Toen Bringgin bevrijd werd. trof fen we daar op het spoorwegem placement nogal wat volgeladen wagons aan. De post, die dit alles tegen vernieling en diefstal moest bewaken, lag zo ver weg, dat er iets anders op gevonden moest worden. Van der Zee zou eens eventjes het gevaar bezweren, dat deze wagons opnieuw in republi keinse handen vielen. Men moest gewoon de lijn blokkeren door een van die wagons te laten ontspo ren. Er werden een stelletje ste nen over de rails gelegd en omdat de spoorbaan daar erg helde, hoef de men nauwelijks te duwen om de hele trein in beweging te krij gen. Het geval kreeg vaart, meer vaart, passeerde op een of andere raadselachtige manier de stenen zonder te ontsporen en.was. nietmeer tehouden Der tig. veertig, vijftig kilometer per uur de helling af, bocht door. nog een bochtroef republikeins gebied in Het is bijna een even „sterk ver haal" als die hardnekkige legende van de 763 Nederlandse soldaten, die zich zouden hebben overge geven in het Soekaboemische. Ik kreeg een pamflet in handen, dat men hier in een kampong had ge vonden, kennelijk bedoeld om onder de Nederlandse' troepen te worden verspreid. Het is nogal een wonderlijk verhaal en wat nu pre cies de bedoeling geweest is van de republikeinse voorlichtings dienst is me niet geheel duide lijk Hier volgt het letterlijk: NEDERLANDSE VRIENDEN EN KAMERADEN TE SEMARANG. 763 (zevenhonderd en drie en zestig) Nederlandse soldaten aan het Soekaboemische front hebben zich overgegeven met wapens en al. Op onze vragen, waarom ze de Indonesiërs bevechten, gaven ze ten antwoord, dat ze sinds hun vertrek uit Nederland geen idee hadden, dat ze de Indonesiërs, zouden bevechten. Ze kwamen uit Nederland om orde en rust bij de republikeinse Indonesiërs te brengen. Maar helaas de werkelijkheid is heel wat anders. En zouden de Nederlandse soldaten in Semarang de repu blikeinen nog bestrijden? Weten ze niet, dat het hun val en hun dood zal zijn? Nederlandse vrienden kame raden, legt Uw wapens neer zo als Uw Soekaboemische vrien den. Gaat terug naar Nederland om Uw tehuis, Uw haard, Uw familie, Uw vrouw. Uw geliefde verloofde, Uw ouders, Uw broers en zusters terug te zien. Ook zij hunkeren naar Uw thuiskomst. DE SEMARANGSE BEVOLKING. Drukkerij Semarang. Ik vind zo'n pamflet toch maar niet gering! De soldaten hier maar tot de ALRI keinse marine) ons het Noordzeekanaal loodsen. wachten nu (de republi- op prauwen zal binnen- Iedereen, die ik tegenkwam, drukte me op het hart in gods naam „geen gekke dingen" te schrijven. Ik heb dit bij mijn weten nooit gedaan, maar ik nam hun dit wantrouwen niet kwalijk, om dat het toont, dat zij hier al even zeer in zorgen zitten over het thuisfront, als het thuisfront over hen. Nu ze de eerste kranten met het nieuws over hun acties uit Nederland hebben gekregen, „vol alleridioótste verhalen", en ze o.a de kaart gezien hebben, die een van de kranten had afgedrukt met een pijl en „zware tegenstand" bij de plaats Salatiga, kijken ze mij weer allemaal achterdochtig aan Net of ik het helpen kan, dan Antara veel harder liegt, dan het vroegere D. N. B. Maar juist daarm wil ik voor het thuisfront nu, op dit moment, een soort ooggetuigenverslag géven zó „heet van de naald", dat nie mand ook maar een ogenblik kan twijfelen aan de vrij groote rust, die momenteel aan dit stuk „front" heerst Het is hier tien uur 's avonds. Donker een tropische sterren nacht mét boven ons hoofd het heldere diamantgruis van de MeHrffeg. In de stad is het doodstil. Drie minuten geleden daverde ergens in Zuidelijke richting een behoor lijke ontploffing; waarschijnlijk liet de tegenpartij weer wat „in de luchj vliegen". Een brencarrier rijdt voorbij en nog een, de nachtpatrouille. Het wachtwoord voor deze avond is zoiets als „Mringan", waarvan niemand weet, wat 't betekent, maar de Nederlandse plaatsnamen voldoen niet meer, daar er ook inheemse KNIL-soldaten patrouil leren, die woorden als „Sittard" niet kunnen onthouden, terwijl van de andere kant verondersteld wordt, dat wij de naam van een of ander Javaanse kampong wel onthouden zullen. In het huis naast het onze spuit (van „spuien") de radio-muziek. Ze zijn constant geabonneerd op de Andrew Sisters en Bing, Zo straks hebben we met een aantal officieren na een voortref felijk avondmaal (bestaande uit gebakken Hollandse bokking, idem leverpastei dingen die we veel lekkerder vinden dan dat Engelse blikkenspul) djeroeka, pisangs en nog tomaten-boensoep vooraf) een gesprek gehad over de politieke situatie van het ogenblik. Iedereen was het er over eens, dat het „cease fire" misdadig was, maar het meest trof me een andere uit lating van een helemaal niet ex- professo progressieve officier, die me zei: „Het klinkt misschien gek, maar ik zou me zwaar gegrepen voelen als wij nu na dit alles toch Linggadjati niet zouden gaan uit voeren. Ik kan moeilijk na die paar dagen contact met het leger ver tellen, dat dit de algemene stem ming is en bovendien kan ik me daar eerlijk gezegd niet in gaan verdiepen. Er is namelijk iets heel anders. Dwars door het gesjirp van de krekels in deze doodstille avond, dwars door Bing's „Loera, loera, loera", dwars door het geratel van de carrierpatrouille hoor ik een ander geluid. Er blijkt namelijk een vent hier in de buurt ergens eenviool te bezitten. Misschien heeft hij ze ergens opgeduikeld, misschien ver gezelt ze hem al maanden, maar deze vent is voor de tiende keer bézig aan „Het Vissersleven". Weet u wel: „Het vissers- lèèèvekan vreugde gèèève.." Wat een leven, wat een leven! Dit „leeeve" geeft mij schele hoofdpijn Maar verder maken we het best. J. W. HOFWIJK. In verband met het standko- men van de Woonruimtewet 1947 heeft de minister van Binnenland se Zaken een aantal oude be schikkingen ingetrokken en een nieuwe het licht doen zien t- a. v. vergunningen tot het in gebruik nemen van woongelegenheid en ten aanzien van vordering. Aan deze nieuwe beschik king, die tegelijk met de Woon ruimtewet 1947 in werking zal treden, is het volgende ontleend: De in art. 1 der wet bedoelde vergunning ten behoeve van ves tiging in de gemeente mag o.m. niet worden geweigerd aan: Ambtenaren ,aan wie door het bevoegde burgerlijk of militair gezag de gemeente als standplaats is aangewezen. Bedienaren van de eredienst, aan wie door het bevoegde ker kelijk gzag de gemeente als stand plaats is aangewezen. Personen, die in inrichtingen of kampen, welke door het rijk worden beheerd, worden gehuis vest. B. en W. zullen voorts steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woongelegenheid kun nen verlenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning heb ben toegezegd, voor ".iet geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of gedeeltelijk zelf draagt. De vordering. Betreffende de vordering is o.m. het volgende bepaald: Het oordeel van B. en W. over de doelmatigheid van een vorde- ling van woongelegenheid en over d doelmatigheid van een vorde ring moet steeds mede worden bepaald door overwegingen van rechtvaardigheid en billijkheid. Hierbij verdient o.m. het lot van bejaarde bewoners als zodanig aandacht. w Weerverwachtimg medegedeeld 5 doo-r het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: In de nacht hier en daar vor- ming van nevel of mistbanken, 5 die in de ochtend weer oplos- j sen. Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide buien. ZwaJt- j ke wind. Des nachts iets min- der koel, overdag wat minder warm. 7 September: zon op 5.59 uur, t onder 19.16 uur; maan op 21.59 j uur, onder 13.59 uur. 8 September: zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur; maan op 22.39 uur, onder 15.20 uur. Voor de oorlog verheugde de Engelse voetbalpool zich in Na- d .'land in een grote populan- teit en het was dan ook geen won der dat ondernemende lieden deze lust tot gokken, die na de oorlog zeker niet verdwenen b^ek, wil den gaan exploiteren. Echter in Nederland is deze vorm van kans spel niet toegestaan. Dus wierp men een blik over de grenzen en stelde zich in verbinding met de organisatie van de Belgische voetbalpool. In alle plaatsen m Nederland werden agenten aan gesteld, die weer subagenten on der zich hadden, zodat men ut' Nederlandse bevolking in a) zijn geledingen kon bereiken. De ze agenten gaven de invulformu lieren uit, inden de gestorte gel den, welke zij doorzonden naar de centrale figuur van het „voet balpoolconcem" in Nederland, die er voor zorgde dat de gelden over de grens naar België ge smokkeld werden. Men neeft be rekend dat op deze wijze twee twee en een half millioen devie zen op illegale wijze werd uitge voerd. De politie kwam er achtei de centrale figuur M. A. van icn A werd geverbaliseerd en met hem tientallen agenten en sub agenten ln geheel Nederland. Gis teren stonden achttien van deze mensen, allen uit Rotterdam en omgeving, voor de kantonrechter terecht. De ambtenaar van het O. M. wilde over de al of niet wenselijkheid of toelaatbaarheid van het kansspel in Nederland niet redetwisten, het zwaarste vond hij in deze zaak wegen de ongeoorloofde uitvoer van devie zen. De hoofdfiguur werd veroor deeld tot 1000 boete en twee maanden voorwaardelijk; de ove rige straffen varieerden van f 800 boete subs vier maanden hechte nis en twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar tot 25 gulden boete subs 10 dagen hechtenis. Voor overweging komt ook in aanmerking behoefte aan woon gelegenheid ten gebruik voor uit oefening van 'n beroep 't econo misch belang van de personeels voorziening voor een bedrijf enz. Tenzij onverwijlde vordering noodzakelijk is, zal van de vor deringsbevoegdheid geen gebruik worden gemaakt, dan nadat het B. en W, redelijkerwijze onmoge lijk is gebleken, op basis van vrijwilligheid een oplossing van de huisvestingsmoeilijkheid te bereiken. Vordering van een gedeelte van een woning (dwang tot samen woning) ten behoeve van a-socia le personen (dit woord op te vat ten in ruime zin en ook in betrek kelijke zin, nl. ten opzichte van degene, tot wie de vordering wordt gericht, doch niet inbegre pen politieke delinquenten als zo danig) mag niet plaats hebben. Woningen, welke eigendom zijn van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zul len bij voorkeur niet in haar ge heel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte ln een ander perceel in de gemeen te kan worden verschaft. Indien iemand krachtens artikel 18 der wet wegens onbehoorlijk gebruik van het gebouw of de woonruimte, of wegens ernstige overlast, aan de eiser of diens huisgenoten aangedaan, tot ont ruiming is veroordeeld, mag geen woonruimte-, gebouwen- of in kwartieringsvordering ten be hoeve van de veroordeelde met betrekking tot de betrokken woongelegenheid tot de eiser wor den gericht. Woonruimte of inkwartierings vordering ten aanzien van pasto rieën of andere woningen van bedienaren van de eredienst mag slechts met machtiging van de minister van binnenlandse zaken plaats vinden. Commissies van advies. Voorts wordt 'n commissie van advies ingesteld, bestaande uit ten minste vijf leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch in gezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die representatief zijn, resp. voor de huiseigenaren en voor hypo theekhouders, voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden gelet op techni sche en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en er varing in sociale aangelegenhe den in het algemeen. In platte landsgemeenten dient zo mogelijk ten minste een deskundige op so ciaal-agrarisch gebied tot lid der commissie te worden benoemd; in gemeenten met een groot con tingent arbeidersbevolking zo mo gelijk ten minste een vertegen woordiger van de vakbeweging. IN TE LEVEREN BONNEN door detaillisten voor de week van 7 t.m. 13 Sept. 1947 KOFFIE: K 04 div. en rtsb. G 16 rts.) Rrtsb. E 16 (4-10 rts.) Aflossing 20/7—26/7. THEE: K 05 div. en Rrtsb. E 17, G 17 rts.) idem. SUIKER: K 03 div. (3 rts.) K 13, K 14 div. en K 21 suiker (1 rts.) Rstb. E 14, G 14 (1 rts.), Aflos sing 18/8—16/8. VERSNAPERINGEN: K 33 ver snap. (8/10 rts) K 36 versnap. (4/10 rts.) Rtsb. E 12, G 12 (4/10 rts.) BROOD: L 03 res. (16 rts.), L 06 L 13 res., L 01, L 11, L 21 br. (8 rts.), L 02 brood, Rtsb. E 21, G21 (4 rts.) Coup. X 125 (laatste week.) MELK: K 13, K 15 melk (12 rts.) Een klein stukje van de maan gluurde door de dikke wolken naar de toppen van de forse bo men, die tot een machtig bos aaneen waren gevoegd. Gluurde is het echte woord, want het schouwspel, dat in een van die toppen te zien was, was zo raar, zo vreemd, dat je er van zou schrikken om er met je hele gezicht boven te hangen. Op een tak, verborgen achter een groot blad zat n.l. een raaf, maar geen gewone. Een witte! Dat is nu niet om van te schrik ken, maar die raaf gluurde op zijn beurt weer langs het blad naar een eekhoornnest, waar twee kleine donzige bolletjes on der de beschermende staart van Ma Eekhoorn zachtjes lagen te slapen. De maan had het direct in de gaten, daar ging wat gebeu ren, dat kon niet anders. Ten slotte is een witte raaf al iets bijzonders, maar wanneer die dan nog hongerig naar een eekhoorn- nest zit te kijken, kan je er vast van opaan, dat er wat raars aan de hand is. Dus stuurde ze een van haar stralen, dwars door boom en blad heen naar het huisje van de bos wachter. Even werd de straal tegengehouden door een gordijn, maar dan was ze toch binnen. Nu even luisteren! Ja hoor, daar hoorde ze een diep geluid, net of er een oude plank werd door gezaagd en dat kon niets anders dan de snurkende boswachter zijn. Hup, een sprongetje door het sleutelgat van de slaapkamer deur, rap tegen een van de poten van het bed op en dan op de neus van de slaper gesprongen. Van daar wipte ze op het gesloten linkeroog van de boswachter en daarop danste het eên poosje on vermoeid heen en weer. „Uch, grrr"' bromde de bos wachter en hij draaide zich met een ruk op de andere zijde. Maar geen nood, want nu moest het rechteroog het ontgelden, net zo lang tot opnieuw een steunend „Uchzzt" weerklonk en de bos wachter verstoord zijn ene oog half open deed. „Word ns wak ker" zong het manestraaltje aan zijn oog word eens waker, want er zijn moordenaars in de bo men" ,Wat? Waar? Wie is daar daar?" schrok de boswach ter nu ineens klaar wakker en hij ging recht overeind in bed zitten. Verbaasd keek hij om zich heen. Wat raar, daarnet hoorde hij nog een stem en nu zag hij niets meer! Dat kon toch niet? He, wat was dat een raar licht streepje op zijn laken. Hij sloeg er eens op met zijn hand en hoorde plots een zacht geluidje. „Au, sla me niet zo hard", zei manestraal, „je doet me pijn. Sta liever vlug op, want er zit een witte raaf op jonge eekhoorntjes te loeren". De boswachter schoot opeens in de lach. Ach, nu had hij het in de gaten, hij was na tuurlijk aan te dromen. Om je gek te lachen, een raaf, wit nog al liefst, dië eekhoorntjes opat in het holst van de nacht. Wat kon een mens toch raar dromen! Met een tevreden lachje liet hij zich weer in het kussen terugvallen en genoegelijk knorrend sloot hij zijn ogen weer. Plotseling snerpte er buiten een doodskreet door de lucht en met een ruk zat de boswachter weer overeind. Dat was toch wel een beetje raar, want hij zou zijn ont slag nemen als boswachter en "groentenboer worden, wanneer dat geen gilletje van een eek hoorn was. Zou hij misschien toch niet gedroomd hebben Zou hij Ai, daar herinnerde hij zich opeens, dat er een eindje verderop in de bomen een eekhoornnest zat met kleintjes. Verdraaid, als daar eens wat mee gebeurd was, dat zou toch jammer zijn. Voor hij het wist, hingen zijn benen al buiten bed en zochten zijn tenen naar zijn hoge laarzen, terwijl hij zenuwachtig aan zijn kiel zat te sjorren. In een wip was hij klaar. Hij vloog naar de L' Een aardig koppeltje jarigen hebben we deze week weer. Om te beginnen op Zondag een nieuw vriendinnetje,, Tine v. d. Meer, die 11 jaar wordt. Proficiat hoor en vele jaartjes met mij! Dan Dinsdag Sjaki V., die dan 9 jaar wordt. Dat hij plezier zal hebben, geloof ik graag, evenals ik zeker weet, dat hij me eens zal laten weten, hoe groot de pret is ge weest. Donderdag heb ik dan Pons W. in mijn boekje staan. Die wordt 13 jaar. Dat is na tuurlijk al heel oud, maar nog niet oud genoeg, om me jpiet meer te schrijven. En Vrijdag sluit Riet G. het rijtje. Twaalf jaren mogen er ook zijn, Riet, vier dat dozijntje maar gezellig! deur, gritste in het voorbijgaan vlug zijn buks uit de hoek en stond even later onder de donkere hemel. Op een holletje stoof hij een paadje af, naar het plekje, waar het eekhoornnest was. Als hij nu nog maar op tijd was. Ja, daar was de boom, nu vlug naar boven, want zo van onderaf kon hij niets zien. Hup, daar vlogen zijn laarzen al uit, wierp hij zijn buks over zijn rug en daar ging het heel langzaam langs' de dikke stam naar boven. Nog een klein rukje, zo, daar was de eerste tak en nu was het nog maar een koud kunstje. Daar was het nest al, maar och wat zag het eruit, het leek wel of er een steen op geval len was. Naast hem ritselde er plotseling iets in de bladeren. Een paar kraaloogjes gluurden hem aan en daar was het hele kopje van Ma Eekhoorn, die nu in de misere be scherming en hulp zocht bij de goede man, die altijd door het bos liep. Ze sprong heen en weer op de takken, net alsof ze wilde zeggen, dat er iets ergs gebeurd was. De boswachter kon uit haar gepiep geen wijs worden, maar ja manestraaltje had het hem ai verteld (tenslotte kon het geen droom zijn geweest), nu maar eens goed uitkijken. Hij streelde de eekhoorn over het kopje, ter wijl zijn ogen spiedend langs de hemel vlogen. „Tja, wijf je", mom pelde hij „stil maar, ik weet er alles van. Als ik hem te pakken krijg Als ik hem daar was-ie al. Met zenuwachtige schokjes schoot K Zo, daar gaan we weer met frisse moed. Het schoolluchtje hebben jullie alweer opgesnoven en de pen zit beslist al heel wat gemakkelijker tussen de vingers Ik reken beslist op een grote stroom brieven en heb de brieven bus wat uitgebroken, dan kunnen er tenminste weer wat meer te gelijk in. Komaan, mijn vaste klantjes en mijn nieuwe klan tjes! Eerst nog even over de raadsels en mopjes. Ik heb van de week alweer een nieuw voorraadje ge kregen, maar er moet heel wat gebeuren, eer ik „stop! zeg. Voor lopig gaat iedereen maar rustig door met het opsturen, Nog nooit gedaan? Nou zeg, schaam je 'n beetje! Direct beginnen hoor! En dan die verjaardagen. Jon gens en meisjes geeft toch je ver jaardag eens op, allemaal, die hier Zaterdags in dit hoekje neu zen. Dat is juist zo leuk, wanneer andere kinderen zien. „Ha, Piet staat in de krant" of „O, kijk 'ns, daar staat Riet!". Leuk, want dan zijn we een hele grote familie. Afgesproken Wel Johan D. (9 j.), jij bent het trouwste vriendje dat ik heb. Sinds we samen schrijven, was dit je 10e brief en nog een vacantiekaart. Fijn joh, want beginnen is nooit moeiiijk, maar volhouden brr! Je hebt anders wel een heerlijke vacantie gehad, zeg, en bovendien heb je nog mannenwerk gedaan ook! Nee maar, Thea B. (8 j.), is Paul al zo oud? Waarom je snapt het al? Tuurlijk, een brief je van hem! Als je hem over haalt, krijg je een extra punt van je vader! Toch wel goed, hé papa? Fijn Thea, dat jé zoveel bidt, want ze hebben allemaal O. L. Heer zo hard nodig. Frits v. G. (10 j.) vertegen woordigt dan de jongens weer. Vind je, dat je maar weer naar school moet gaan Nu Frits .mis schien is je Moeder het wel met je eens. Raar anders, want als je op school zit, ga je alweer zitten tellen „Nog zoveel daagjes en dan vacantie". Bedankt voor de raadsels, hoor. Ook Annie de H. (11 j.) wordt bedankt voor de raadsels en mop jes. Nee, dat is van een jongen van 2% maand te veel gevraagd, die kunnen alleen maar huilen! Enfin over hem later wat meer. Zeg Annie, je hebt toch zeker wel vriendinnetjes, waarom schrij ven die feitelijk niet? Toch niet bang van me? Beste Albert v. d. S. (11 j.) bedankt voor de moppen en het versje. Zeg er zat geen envelop pe om je brief. Waar woon je, en wanneer ben je jarig? Dat moet ik ook weten hoor! Je schrijft me natuurlijk nog wel eens wat meer en dan over je zelf niet waar? Ook van Tine v. d. M. (10 j.) weet ik geen adres. Schrijf je dat volgende keer even op je briefje? Je ziet, je verjaardag staat er al in. Zeg, schrijf eens wat meer over je zelf, want ik weet hele maal niets van je. Vooral of je broertjes en zusjes hebt!!! Ach, ach. Lenie B. (12 j.), als ik het niet beter wist zou ik clen- ken, dat Ik oud werd. Volgend jaar over Natuurlijk mag je met potlood schrijven, maar wat man keer je? Toch niet erg? Fijn van dat raadseltje, zeg. Maar ik heb je vriendinnetje niet in mijn boekie. Een mooi Werkje voor je! Tot slot deze week Truusje K. (9 j.). Weij Truusje, ik ben blij, dat .ie na de vacantie weer aan m„ denkt. Nu maar weer stevig volhouden. Nee, beslist niet, je verjaardag staat in miin boekje. Heerlijk zeg, dat ie reclame voor me gaat maken. Zal ik mijn pen maar vast vullen? OOM LUUK. een wit vlekje langs de zwarte boomtoppen. De boswachter haal de heel voorzichtig zijn buks van zijn schouder, hij legde aan, zijn oog gluurde nog even langs de korrel en een daverende knal deed Ma Eekhoorn van de tak tuimelen, terwijl de witte vlek plotseling midden in de lucht stilhield, even opwipte en toen als een steen naar beneden viel. „Zo", mompelde de boswachter, „die heeft zijn portie gehad". Langzaam liet hij zich naar be neden zakken en kuierde hij naar huis terug. De kleine eekhoorn tjes had hij niet meer kunnen redden, maar in ieder geval zou de raaf geen gevaar meer zijn. Daar lag zijn huisje weer. Foei, wat had hij nog een slaap, hij kon nog wel een paar uurtjes een tukje doen, alhoewel in het Oosten werd het al lichter. Kijk, achter een grote wolk vandaan stak de maan nu haar brede ge zicht helemaal naar voren. Ze glimlachte breeduit naar de bos wachter en deze lachte terug. Tja, ze had hem toch maar gewaar schuwd, hoe wist hij nog niet, maar zo zie je, O. L. Heer weet overal een mouw aan te passen. Sta op en kom, de nacht is om, de morgen is gekomen. De velden zijn vol zonneschijn; vol lichtjes z(jn de bomen. En 't vinkje groet met luide slag de morgen van de nieuwe dag. Naar buiten, kom! Daar buiten ligt een gouden schat verborgen. Je vindt hem heel de dag niet meer, verslaap je een mooie morgen! En wie hem 's morgens vinden mag, die heeft geluk de hele dag. (Ingezonden door Albert v. d. S.(X1 J Moeder: ,J&n, heb ie weer ge vochten Kijk eens wat een schram op je hoofd". Jan (die een jokketje probeert te verzinnen): „Gevochten! Ikke? O, nee, die schram komt door mijn tanden. Ik stond voor de spiegel en toen heb ik pej; ongeluk in mijn eigen voorhoofd gebeten". Jet: „Maar Piet, waarom stroop je je hemdsmouwen od?" Piet (heel verlegen): „Om niet te laten zien, dat ze te kort ztjn". Heer (tegen jongen, die langs een sloot staat te huilen): „Nou, nou, wat Is er gebeurd?" Jongen: „M'n broertje heeft mijn boterham ln het water ge gooid". Heer: „Foei. Met opzet?" Jongen: „Nee, met kaas". En ztjn jullie er verleden week uitgekomen? Het zal best niet, want het viel niet mee. 1 Wanneer zqn hoofd uit het raampe hangt; 2 pak slaag; 3 hondehaar; 4 om- dat het bed niet naar jou komt» 5 haas, Maaa, kaas. Deze week krijgen w.e weer eert paar leuke raadsels. 1. Welke rozen kunnen lopen, eten en drinken? 2. Waarom is een zwarte kip knapper dan een witte? 3. Welk dier is op kantoor het best thuis? 4. Zoek uit de volgende zinne- tjes een stuk speelgoed: Loopt Ab al? Ik popel van ongeduld. Au, Tom, je bijt. Springt ouwe Griet uit haar vel? 1. Een dauwdropken, fris in de morgen. 't Is als een glimlach. Kinderzang, blij, zonder zorgen, 't Is als een glimlach. Gerimpeld oud meeke. Krom, maar kranig nog, peeke. Herken in hun ogen de glimlach. 2. Zie ons moeke te bed, jarenlang, toch zij glimlacht. Die soldaat, ver van huis, in 't gevang, wel hij glimlacht. 't Is toch vast geen bravour Maar misschien wel.... amour, 't Aureool van de sterke zijn glimlach. 3. Dit simpel klein liedje, Eeuwenoud melodietje, Wil voor u zijn als een glimlach. Bewaar dit geschenk, En als 't nodig is, denk hier weer even aan terug en danglimlach. K 03, K 05 melk (7 rts), K 21 melk (5 rts.), K 01 melk (4 rts.) Rtsb. E 39, G 39 (1 rts.) Afl. 10/8—16/8 WASPOEDER: J 04 div. (1 rts). Rtsb E 45, G 45, J 16 div. (1 rts. Afl. 29/6—5/7. TABAK (detaill.) K 31, K if tabak (1 rts.), K 35 tabak (2 rts.) Rtsb. E 66, G 66 (1 rts) Afl. —16/8. TEXTIEL geen inlevering. Voor hen waarvoor deze is aangewezen. BRANDSTOFFEN; nieuwe coup. B-, C-. D-, E-verbruikers. IND .KOLEN geen vervangings toewijzingen. BRANDSTOFFEN: 74 BV, 75 BV (3 rts.), WA 707 le t.m. 6e periode (1 rts.), WB 707 le t.m. 6e periode (5 rts), Rtsb. 1 eenh. 1947-1948 (1 rts.) 10/8 week Robert Allen, een journalist uit Washington, stelt in de door hem geschreven dagelijks® nibriek voor, dat Groot-Bntanme Voor de duur van 24 uur de oorlog ver klaart aan Ame»5 en daar na capituleert op voorwaarde, dat Amerika het land bezet. De reden: Je 1als over wonnene veel beter af. „Zij, die het„;Y,°orre®ht genoten op het Schevenmgse strand prin ses Marijke na een boottochtje met haar vader te noren jengelen: „Ik ben soo nanat geworden", ver zuchtten vol tedere bewondering „net een. gewoon kind." Er schijnen nog altijd genoeg mensen te. zijn> die de gebruikelijke ongewone levenswandel van sprookjes-Prin" sessen, over wier levenservaringen zij m hun jeugd hoorden, niet los kunnen maken van onze vier koningskinderen" Bericht in een Nederlands dagblad Een kind van een half jaar, dat al zo vloeiend Nederlands spreekt, is anders ongewoon genoeg! Trekking' van 6 September: Nr. 21106 uit£.el0?t met een Met het oog 0p de landenwed- strijd Nederland—Zwitserland op 21 September in het Olympische Stadion te Amsterdam zullen een 25-tal der Zwitserse voetbalspe lers, die voor een plaats in tiet nationale elftal in aanmerking komen, op Woensdagavond 110 September bij kunstlicht proef- wedstrijden spelen tegen de Ra cing Club de Paria en tegen So- chaux. De technische commissie van de Zwitserse Voetbalbond, die uiteraard verleden Zondag het spel der beste spelers in de eerste competitiewedstrijden van het seizoen met bijzondere be langstelling volgde en ook a.s. Zondag aan hun spel alle aan dacht zal schenken, zal na die twee proefwedstrijden het natio nale elftal samenstellen. De toch. reeds met gemakkelt], ke taak «er technische commis sie wordt in het begin van het seizoen nog verzwaard door de omstandigheid, dat verschillende spelers, die stellig voor een plaats in het elftal in aanmerking zou den zijn gekomen, in September n°g m het geheel niet voor de competitie mogen uitkomen. PU is o.a. het geval met de bekende doelverdediger Ballabio, die van °lub gewisseld is en daarom een wachttijd van 3 maanden moet ondergaan, en met de middenspe ler Bocquet, die in een der laat ste wedstrijden van het vorige seizoen uit het veld gestuurd werd en nu een straftijd van drie Zondagen uit te zitten heeft. Hoe is thans hun vorm? De techni sche commissie Kan dit onmoge lijk beoordelen. Bovendien eist een sterke stroming, dat geschor ste spelers uit ideële overwegin een onwaardig geacht zullen worden ln het nationale elftal te worden gekozen. N.R.C. wint de beker De beslissende wedstrijd om de beker in de dagbladcompetitie is door de N. R. C. met 31 van het Rott. Nieuwsblad gewonnen. Hierdoor verhuisde de beker voor een jaar naar de prijzenkast van de N. R. C. De einstand in deze vlot afge werkte competitie luidt: N. R. C. Vrije Volk Nieuwsblad Maasbode Waarheid Transporter! Parool Trouw 7 7 7 7 7 7 7 7 0 13 25—7 0 12 27—10 2 10 25—14 3 7 21—16 4 6 19—26 5 4 16—27 5 4 13—29 7 0 11—27 De Peruaanse zwemmer Danlei Carpio Is van Kaap Gris Nez naar Dover over het Engelse KanaaJ gezwommen. Hij legde het traject in 14 uur en 46 min. af. Carpio bereikte de Engelse kust 1.5 km. ten Westen van Dover. Het Kanaal is hier slechts 30 km breed, maar de stroom en gal ven dwongen Carpio in lotaal een afstand van 74 km. af te leggen. Na een bloedig gevecht, waar aan dr. Hans Tetzner wijselijk in de negende ronde wegens een oogblessure van v. Klaveren een einde maakte, heeft laatstge noemde zijn titel van kampioen middengewicht aan de verre su perieur boksende Luc. v. Dam, die van de eerste ronde af domi neerde, moeten afstaan. Van Dam won zes ronden, twee bleven er onbeslist. In de vijfde ronde sloeg v. Dam het linker oog van v. Klaveren open en van dat moment af, was het een bloederige vertoning, welke nu juist geen reclame voor de „noble art" genoemd kon wor den. Van Dam bokste technisch veel beter en was in aanval en dekking zijn tegenstander volle dig de baas. In een goede partij boksten jan Nicolaas en Harry Bos onbe slist. (Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterd.) PROBLEMEN. No. 6700. P. A. Koetsheid. 'e. pl. Mat in twee zetten. Wit: Kal, Dbl, Tf5—h4, Rd7, Pb5; d2, d4, e2, g5. Zwart: Ke4, Rh5, Pc6—f2; c7, d3, f4, g4, g6. Oplossing over drie weken. Correctie van no. 6255. J. J. P. A. Seilberger en G .B. Bévort, (17 Mei 1947.) Mat in twee zetten. Wit: Kg7, Dd5, Th2, Ra4—h8, Pb2—f6; a3, c4, e6. Zwart: Kc3, Dhl, Tel en f4, Rf5, Pbl-gl; g6. Opl. 1. Kf8 dreigt 2. Pf6—e4±. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6292. 1. Kg6f5 dreiging. 2. Tele4±. 1. Tc3 houdt geen dreiging in. No. 6293. 1. Re4c2 dreiging 2. Te5Xe3 enz. 1Kc3. 2 Tb5!, cb5: 3. De5± 1Rd5. 2 Tg5ü. hg5: 3 Dh8± 1Pc3 2. Te3:, Pe4 3 TdS* 1Pel (Pb4) 2 Df4 t enz. 1c5 2. Pb5t enz. Een zeer mooie opgave. 1 Rbl of 1. Rg6: en Rf5 wordt, o.i. weerlegd door 1 c6c5. GOEDE OPLOSSINGEN. Van no. 6292 en 6293 zonden de goede oplossingen: A. Bergstein Geleen; F. Pijls, Maasbracht; A. C. Hoyng, Veghel; Alb. Smits, Den Haag. Van no. 6293: A. H Haring Schip luiden; kap. J. de Nijs, Groesbeek. H. v. d. Poel, Zoeterwoude; l. F. Verhey, Rotterdam; R- vff' sluys, Rotterdam; H. G. Wernek Breda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2