Hongerend volk in een rijke wereld V jeugdige lezerskring AKUNAI EN DE VISGOD .inder- bezoek hoe zit dat? Tim Tuimel en 4 maal geklopt R ooronze OP K i het Spook aai Harder dan de hardste oorlogswinter Tijdens de audiëntie spreekt de H. Vader de dames toe Justitie bezuinigt SSSgë -- ADIO De toekomst is hoopvoller ANG zullen ze leven ™h,i« Er J3 programma ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 STOOTTROEPEN WAREN JARIG INTERNATIONAAL VROUWENCONGRES ZEVEN MILLIOEN MINDER VOOR DE POLITIE MOPPENTROMMEL AMERIKA EN DE BRITSE ZONE de bomaanslag op ST. NICOLAAS-AVOND TYPHOON-GEVOLGEN IN JAPAN DUITSLAND UIT .'fLA melkpsjb. de omgang van oaO 31. Vingerhoed telefoneert IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN Voor de week van 21—27 Sept. '47 werd door J. P. Seabrooke MARIAFEESTEN TE BANNEUX (Van onze Geneefse correspondent). De volkeren hongeren, doch de wereld is rijk! Dit is het hoofdmotief van een Engelse film, die tijdens de Geneefse conferentie der F.A.O-, in het Palais des Nations zijn wereldpremière beleefde en propaganda voor de F-A.O.-gedachte maken wil. Hetzelfde hoofdmotief vinden wij terug in de resoluties, die de conferentie heeft aangenomen. Zij houden enerzijds de wereld voor ogen, dat het wereldtekort aan voedingsmiddelen in de komende winter erger nog dan in de hardste oorlogsjaren zal zijn, doch openen anderzijds door de schepping van een Wereldvoedselraad het vooruitzicht op een betere toekomst, wan neer alle ontgonnen rijkdommen der wereld ter beschikking van de volken gesteld zullen wordenf Het is geen rooskleurig beeld, dat in het rapport der eerste commissie der F.A.O.-conferentie geschetst wordt, die op grond van de ingekomen rapporten der regeringen en der F.A.O.-deskun digen en van de aanvullende mondelinge inlichtingen der gedelegeerden in de commissie tot de volgende slotsommen gekomen is: Voor het behoud zelfs maar van de tegenwoordige lage broodrantsoenen in de landen, die zelf niet genoeg graan voortbrengen, zou 38 miilioen ton graan in de komends maanden moeten worden ingevoerd. Daarentegen zullen alle uitvoerlanden ter wereld (de ter conferentie afwezige staten Argentinië en Rusland met de Oekraïne inbegrepen) slechts totaal '29 miilioen ton kunnen ter beschikking stellen. De broodrantsoenen zullen dus nog belangrijk moeten ingekrompen worden. Hierbij komt, dat de droogte, die de graanoogst in verschillende landen nog verre beneden de schatting zal doen bftjven, bovendien ten gevolge heeft ge had, dat grote hoeveelheden vee ge slacht werden. Hierdoor is weliswaar voor de eerste tijd meer vlees beschik baar gekomen, doch deze veel te grote slachting zal zich ook op vleesgebied reeds het volgende jaar wreken, ter- wiil bovendien een onmidde 11 ijk gevolg hiervan is, dat melk en melkproducten in veel geringere omvang voor de be volking verkrijgbaar zullen zijn. Voorts moet gevreesd worden, dat de suiker- en aardappelen-oogst veel lager dan het vorige jaar zullen zijn. De commissie meent dan ook haar over tuiging niet te mogen verzwijgen, dat het gebrek aan levensmiddelen en de honger in verschillende landen de sterftecijfers belangrijk zuljen ver hogen, de lichamelijke ontwikkeling van het jonge geslacht tot groot nadeel 2ullen zijn en sociale onrust zullen kunnen veroorzaken. Met de grootste ernst dringt de conferentie daarom erop aan, dat onmiddellijk nationale en internatte nale maatregelen zullen getroffen worden, die nog enige verbetering zouden kunnen brengen strenge regeringsmaatregelen, opdat de voor handen levensmiddelen zo doeltref fend en spaarzaam mogelijk zullen gebruikt worden, strenge bepalingen ter vermijding van ieder gebruik van graan als veevoeder, uitvoer van veo uit de landen, wter veestapel nog grotendeels intact gebleven is naar landen waar veegebrek heerst, ge bruik van melk uitsluitend voor menselijke voeding, handhaving van het internationale toezicht op de uit voer van schaarse levensmiddelen, enz. De F.A.O.-conferentie was zich ech ter bewust, dat zelfs de nauwkeurigste opvolging van al deze aanbevelingen slechts een bescheiden leniging van de verschillende landen bedreigende hon gersnood zal kunnen ten gevolge heb ben. Voor de komende winter zal niet véél meer te redden zijn. Met des te meer ernst zal de F.A.O. echter ernaar knoeten streven, dat een dergelijke wereldvoedselcrisis zich niet meer her halen zal. Indien de volkeren overtuigd kunnen worden, dat van de winter 1948/1949 af de toestand verbeteren zal, zal deze lichtstraal het hun wellicht mogelijk maken de ellende van de komende winter te doorstaan. Zulk een lichtstraal is de schepping van de Wereldvoedselraad, die tot taak heeft de verhoging der productie van levensmiddelen in de wereld, een be hoorlijke internationale distributie en de stabilisering der prijzèn der land bouwproducten te bevorderen. In het bijzonder zal de Wereld voedselraad plannen moeten maken voor de uitbreiding der landbouw productie in staten, die tot dusverre door de primitieve wijze, waarop de landbouw bedreven wordt, nog slechts weinig voortbrengen. Wanneer in die staten met behulp van de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikke ling irrigatiewerken zullen worden uitgevoerd, tractoren en andere land bouwwerktuigen worden in gebruik genomen, behoorlijk gemest wordt, enz., dan zal het spoedig blijken, dat „de wereld rijk is", zoals de titel van de bovenbedoelde film is, en zal het hongeren der volkeren spoedig een einde nemen. Op de derde verjaardag van het regi ment stoottroepen werd Vrijdagmorgen in Den Bosch een parade gehouden. Het regiment werd door minister Fiévez, generaal Doorman, sous-chef van de generale staf en de regimentscomman dant lt. kol. C. v. d. Putten geïnspec teerd, en door burgemeester Loeff wel kom 'geheten in zijn nieuwe garnizoens stad die tevens zijn bakermat was.1 De regimentscomm. verwelkomde vervol gens de Bond van Oud-Stoottroepers en speciaal enkele „mannen van het eerste uur", vervolgens richtte hij zich in een dagorder tot de vijf bataljons en twee compagnieën in Indië en kondigde aan, dat er spoedig een nieuw contingent zou vertrekken. Na het défilé werden de autoriteiten op het stadhuis ontvangen. In de mid dag hadden er sportwedstrijden plaats bij de Frederik Hendrik kazerne en het feest werd besloten met een gezellige avond voor de manschappen. Ue Justitiebegroting voor 1948 toont voor de gewone dienst een hogere raming van ruim drie mii lioen, voor de buitengewone dienst echter wordt meer dan 42 miilioen minder geraamd. v Deze radicale vermindering is ver kregen door een ingrijpende bezuini ging, als gevolg van het grotendeels aflopen, resp. verminderen van de werkzaamheden op het terrein van de bijzondere rechtspleging en de bijzon dere jeugdzorg. Ook op de gewone dienst is zo veel mogelijk bezuinigd. In het bijzon- der wordt genoemd de ingrijpende be zuiniging op de afdeling politie tot een bedrag van bijna 7.000.000. Deze vermindering is hoofdzakelijk een gevolg van: de vermindering der sterkte van het corps rijkspolitie, als gevolg van liet K. B. van 9 April 1947 houdende nade re aanwijzingen van gemeenten met gemeentepolitie. Voorts van de volgen de te treffen maatregelen: de opheffing van de alg. inspectie der rijkspolitie als afzonderlijke orga nisatie-eenheid; de opheffing van de speurhonden- dienst als zodanig (het personeel wordt ingedeeld bjj de gewesten der rijkspo litie) de opheffing van het paardendepot; de vermindering van de sterkte van het corps rijkspolitie, ongeacht de ver mindering hier voor bedoeld, met on geveer 850 man, waardoor dit corps ten hopgste 7000 rflan zal tellen. Gerekend is op de noodzakelijk heid van verhoging der subsidie voor verpleging van kinderen'met pl.m. 50 pet. en een vermeerdering van het aan tal te subsidiëren kinderen ais gevolg van onder voogdijstelling van thans aan de voogdijraad toevertrouwde kin deren met ca. 1000. Bij de raming is o.m. gerekend op 435.000 voor wederopbouw van het paleis van justitie te 's-Hertogenbosc'n. Met uitzondering van een politieke recherche-afdeling in elk ressort van de procureur-fiscaal der bijzondere ge rechtshoven, in totaal 5, zullen de po litieke recherche-afdelingen per ultimo 1947 worden opgeheven. In verband hiermede is aanzienlijk minder geraamd. Onze speciale vertegenwoordigster meldt do. 12 September: Gisteren zijn we door de H. Vader in audiëntie ontvangen. Zijne Heiligheid was daarvoor uit Zijn zomerverblijf Gandolfo gekomen om oris, die met zo velen waren, de reis te besparen. Een uur van tevoren werden wij op het Vaticaan verwacht. Wij waren voor deze plechtige gelegenheid anders plegen wij het met !|e circolare of een ander tramlijntje of een bus te doen in een carozza gestegen, een primitief viotoria'tje met een mager paard, en kwamen precies op tijd. Onderweg hadden we al overal zwar te figuurtjes door de zonnige stad zien lopen, alle in de richting van de St. Pie- ter. En op het grenzenloos grote plein zagen wij daartussen de veelal in het wit geklede jeugd, die bezig was zich achter de borden te scharen, waarop de namen van de deelnemende landen ver meld stonden. Er waren ook veel mooie klederdrachten tussen, van Griekenland, Brits Indië, China, de Spaansen met haar zwart kanten mantilla's, verschillende Italiaanse streekcostuums. Voor de jeugd betekende dit de sluiting van haar congres, voor ons de opening. Vele, vele trappen gingen wij op, en binnenplaatsen over, waar auto's ston den hoe konden die daar komen en toen kwamen wij in een grote hoge zaai met aan het einde de pauselijke troon en rechts en links eindeloze rijen banken. Rechts kwam de jeugd te zit ten, links de volwassen vrouwen. De zaal werd hoe langer hoe voller en hoe warmer. Hoge geestelijke func tionarissen, paars en zwart, liepen ze nuwachtig heen en weer. - Eindelijk, de Paus, hoog op Zijn sedia; verwelkomd met handgeklap en ge juich, dat steeds geestdriftiger werd. Zoveel opwinding kan een Nederlands hart niet aan: het wordt er heel stil en wat weemoedig van. Toen de jl. Vader tot onze plaats genaderd was, "niet Zijn zegenende hand en die goede, verstan dige ogen, zo toegewijd, met zo iets er in, alsof dit Zijn eerste en enige audiën tie was, toen had ik helemaal geen nei ging te klappen en jubelen, maar enkel om ontroerd neer te knielen en Hem dankbaar in die goede, begrijpende ogen te kijken. Dat is werkelijk de Vader der Christenheid. Z H volgde het programma van het congres in de verscheidene punten en spoorde vooral aan om alle krachten in te spannen, dat de kinderen onder de veilige bescherming van hun ouders zouden blijven. Hij memoreerde de gru welijke oorlog en de daarm door vele vrouwen betoonde heldenmoed. Maar ook wees Hij op de grote moei lijkheden en gevaren, die nu nog be staan en waaraan de vrouwen en meis jes onmogelijk het hoofd kunnen bie den, als zij niet steunen op een rotsvast geloof. Voor de armen, die dat missen, is de strijd tè zwaar. Nu is het natuurlijk goed met allen, die ongelukkig zijn en moeilijkheden hebben, mee te voelen en zich m hun opvattingen in te denhen. Maar ook m die goede neiging schuilt een gevaar. We moeten niet alleen een goed, gevoe lig en edelmoedig hart hebben, maar het moet bovendien sterk en wijs zijn. Als we critiekloos aan ons meegevoel toe geven, koméln we eerst tot slechte theo- rieën, later tot slechte daden. Als voor-' beelden noemde de H. Vader het goed praten van euthanasie, het verdedigen van echtscheiding, het zozeer op de voorgrond stellen van het stoffelijk wel zijn van de economisch zwakken, dat daaraan hun geestelijk welzijn opgeof ferd wordt en zij in het puurste mate rialisme vervallen. Dat alles als gevolg van een meevoelend, maar niet verstan dig hart. Hij waarschuwde tegen een te ver doorgedreven spiritualiteit, die de plich ten van het maatschappelijk leven zou doen minachten en noemde het een zon de van grove nalatigheid het stemrecht niet goed te gebruiken. Wat de sociale belangen betreft, sprak de H. Vader zich uit voor een be tere verdeling van het bezit, en voor gelijk loon voor man en vrouw bij ge lijk werk en gelijke prestatie. Een stormachtig applaus vertolkte de gevoelens van al die vrouwen en meis jes, die beseffen, in de Paus een nobe le verdediger en voorvechter van hun rechten te bezitten. Nadat Z.H. het bestuur persoonlijk begroet had, verliet Hij, nadat Hij met lenige vlugheid op de sedla had plaats genomen, al zegenend de zaal. Het was een grootse middag. Nie mand, die er bij is geweest, zal het ooit kunnen vergeten. En het congres had zijn wijding ontvangen. H. v. P.S- Als rode tongen lekten de vlammen van het kampvuur in de duisternis van de avond omhoog. De mannen, die wadrdig hun pijp rookten, luisterden gespannen naar het verhaal van de grijze strijder, die in zijn lange leven zoveel spannende avonturen had mee gemaakt, dat hij dagen achter elkaar zou kunnen praten, zonder ook maar iemand te vervelen. Achter de struiken had Akunai zich weer op zijn plaatsje neergelegd.. De woorden van de grijsaard droppelden in zijn oren als de dauw op jonge bloe men en met zijn ogen dicht luisterde hij naar het verhaal over de Visgod. Helemaal begreep hij het niet, maar zo ver kon hij het toch wel volgen, dat hij in de gaten had, dat die Visgod nu niet direct erg zachtzinnig was. Zo op het oog was het een gewone vis, maar dan een reuze sterke. Indianen, die al eens hun hengel hadden uitgegooid, en daar bij het ongeluk hadden die vis te ver schalken, hadden meestal deerlijk geha vend het vege lijf moeten redden door zo hard het maar kon weg te lopen. En dat vond Akunai wel een beetje vreemd Als je nu met pijl en boog een buffel te lijf durft, waarom zou je dan bang zijn van een vis? Zoals het met jongens gaat, dacht Akunai, daf, die grote mensen dan toch blijkbaar niet zo geweldig sterk waren. Nee, dan zou hij dat zaakje wel anders aanpakken, als hij ervoor stond. En toen deze gedachte eenmaal bij hém was op gekomen, rijpte in zijn hoofd langzamer hand het plan, om eens op onderzoek uit te gaan. Stel je voor, dat hij met de vis in het kamp zou terugkomen, wat een roem en eer zou hij dan oogsten. Misschien zou hij dan in .het vervolg wel helemaal achteraan bij het kamp vuur mogen zitten, zodat hij niet meei; stiekum hoefde te luisteren. En zo zien we op een stille morgen Akunai, met hengel en pijl en boog, het kamp uitsluipen. Eenmaal buiten het kamp, ving hij zijn paard op en daar ging het ih wilde vaart tussen de heuvels door naar de grote rivier, die in de vroegé morgenzon lag te blin ken. Zijn paard bond hij stevig aan een boom vast en met een paar rappe spron getjes zat hij al weldra op een rotsblok, roals er honderden hun zwarte koppen boven het water uitstaken. Nu maar eens zien, wat hij aan de haak moest doen. Een worm? Nee, tenslotte was het geen gewone vis, zodat hij dan ook niet gewoon aas kon nemen. Het beste zou wel zijn, om iets heel raars te ne men, bv. dat kleine veertje daar. Nu was Akunai kennelijk geen vis ser, anders zou hij wel hebben geweten, dat een veertje natuurlijk blijft drijven. Zwiepmet een zwaai sloeg hij zijn snoer uit en wat wij al wisten, zag hij toen; zijn snoer verdween onder water, maar het veertje dobberde vrolijk over de golfjes heen. Net wilde hij zijn hen gel ophalen om het dan maar eens met wat anders te proberen, toen een grote vis door het water flitste, het veertje ophapte en weer pijlsnel in de diepte verdween. Akunai, die hierop helemaal niet voorbereid was, verloor' zijn even wicht en dook van de gladde rots af. Maarzijn hengel hield hij stevig vast en daar de vis niet losliet, werd Akunai in pijlsnelle vaart voortgetrok- ken. Steeds dieper werd hij naar de bodem van de rivier getrokken en hij snakte naar adem. Het zou niet lang meer du ren of hij zou geen lucht meer hebben en dan was het met hem gedaan. Daar schoot de vis een soort tunnel in, welke in de kant van de rivier zat. Akunai hield vast en doordat hij nogal mager was, schoof hij netjes naar binnen. Nu ging het naar boven en daar was zijn hoofd weer boven water. Maar wat vreemd was dat! Hij zag nog steeds de zon niet en hij was toch niet zolang in het water geweest, dat het alweer avond zou zijn! Bovendien, dan had hij toch de maan moeten zien en nu zag hij hele maal niets. Ineens moest hij zijn ogen dicht doen, want van alle kanten straalde een fel licht op hem neer .Ai, waar was hij toch terecht gekomen? Voorzichtig gluurde hij tussen zijn wimpers door en van OOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOO© L Voor ik vandaag van wal steek heb ik nog wat goed te maken. Vorige week heb ik nl. Jos v. d. M. niet gefeliciteerd, die 14 Sept. 10 jaar werd. Ben j.e erg boos op me, -Jos. als ik het nu nog doe? De nieuwe jarigen zijn deze week weer dun gezaaid. Morgen wordt Alje v. 't II. 9 jaar en ik hoop, dat je een fijne dag zult bebben. Annie G. zal wel verbaasd zijn te zien, dat ik weet, dat ze Donderdag 9 jaar wordt. Tja, Oom Luuk slaapt nooit! lÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO© Deze week heb ik niet te klagen over de visite. Het kon natuurlijk veel beter, maar langzaam komt de zin er weer in. Maar er is iets anders. Mijn raad sels en moppen schieten weer aardig op. Over een week of drie ben ik er door en danwel, jullie zien het aan de gedichtjes. En dan is er nog iets. Na de vacan- tie hebben jullie op school allemaal weer iets nieuws gevonden, een nieuwe juffrouw of onderwijzer, nieuwe boe ken en platen, nieuwe vriendjes ien vriendinnetjes. Dat is natuurlijk fijn, want dat maakt het weer spannender. Nu gaan we ook de jeugdcourant spannerder maken door een nieuwtje, tenminste als jullie je best doen. Ik was van plan een vragenbus op te stel len en daar kunnen jullie dan vragen in deponeren. Jan weet niet, hoe lang een voetbalveld is, Oom Luuk wel. Piet wil weten hoe hoog de Dom in Utrecht is, Oom Luuk weet het. Truus wil we ten hoe stopzij gemaakt wordt, Oom Luuk kan het vertellen, Annie snapt niet, hoe iemand's been kan worden gemaakt, Oom Luuk wel. Kortom, alles wat je wilt weten, kun je aan me vragen. Even een briefje aan de courant, mijn naam erbij en in de krant vind je het antwoord. Nu zullen we zien, of er weetgierigen onder mijn vriendjes en vriendinnetjes zijn. Vraagt en Oom Luuk antwoordt. Deze week begin ik met de nieuwe lingen, nogal liefst 5! Annie G. (8 j.). Rij kt nu nog maar eens goed. Je ziet, of je wilt of niet, ik weet je heus wel te vinden. Schrijf me eens hoe je verjaardag is geweest! Na tuurlijk lekker gegeten en gedrpnken en heerlijk afgewassen. Of hoefde dat niet, nu dan in het vervolg je moeder maar goed helpen. Vervolgens Beppie W. (13 j.). Heer lijk, dat jij nu ook schrijft. De volgende keer moet je me eens een boel vertel len over jezelf, dan weet ik tenminste zo half en half hoe je er uit ziet, dat is veel gezelliger. Tot heel gauw dan maar! En dan Barbara T. (14 j.). Hoe zit het, ze noemen jou toch zeker Babs of iets van die aard. Dat klinkt toch veel leuker. Ook van jou moet ik na tuurlijk veel meer weten! Ik heb hele maal nog geen vacantie gehad, anders had Ik al mijn vriendjes en vriendinne tjes in de steek moeten laten. Ook voor jou, tot schrijvens! Dan welkom tot Erna G. (12 j.) Dat is een prachtige naam zeg, hoe kom je daar aan? Bang hoef je heus niet te zijn, want ik zeg maar zo: „Beter laat dan nooit". Maarnu je eenmaal begonnen bent, reken ik ook geregeld op je, zullen we dat afspreken? Als laatste nieuwe Corrie S. (7 j.). Rijk, dat is nu eens leuk, ik kon zien, dat het schrijven niet meeviel en dan vind ik het altijd fijn, als je er toch moeite voor doet. Wel nee kind, je hoeft heus niet steeds vellen vol te schrijven, als ik maar weet, dat je steeds aan me denkt. Annie de H. (11 j.), omdat je een zieltje voor me gewonnen hebt, schrijf ik Bjet ook. Maar, ik heb nog geen briefje van Riet gehad, in de S^en houden hoor! Tja en ov°r ™°^st verf hen dkn denkt iedereen tenminste, dat ik heel mooi, heel knap, heel aardig, enz. ben! En dan Piet de H. (7 j.). Annie heeft me zoveel goeds over je vertelt, dat ik je toch even moet schrijven. Ik vind het leuk, dat je zo fijn je best doet op school, dan kun je me gauw eens een briefje sturen. Dat doe je toch wel? OOM LUUK. verbazing sperde hij zijn ogen wagen wijd open. Hij bevond zich in een on deraards hol, dat nu verlicht werd door millioenen hele kleine wormpjes.. Het water, waarin hij nu dreef, spoelda zachtjes op een strandje van mooi geel zand en op dat strandje stond een.... doodgewone man, die in zijn hand het hengelsnoer van Akunai had. Of nee, een doodgewone man was het toch ook weer niet, want toen Akunai °Yer zijn eerste schrik heen was, zag jUj» dat de man op zijn hoofd een klein Kroontje van allemaal gouden vinnen aroeg, terwijl hij nu uit een van de hoe- Ken van de grot een wijde mantel van witte ottervellen te voorschijn haalde en deze omhing. Akunai was inmiddels langzaam-aarzelend uit het water geko men en stond nu nieuwsgierig, maar toch ook wel een beetje bibberend van angst voor de man. Deze keek hem eens aan en zei: „Wat doe je hier?" Akunai was stom verbaasd. Had je ooit zo zout gegeten? Daar had hij hem door het water heen naar de grot ge sleept en nu deed hij net of hij er vrij willig naar toe was gekomerlr „Wat be- n°elt IJ?" vroeg hij zenuwachtig. „U hebt me toch hier naar toe gesleept? U bent toch die vis, die ik aan mijn hengel had. „O" zei de man „ben ja door de vis hier naar toe gehaald, dan weet ik al wat de bedoeling is. Nee, baasje, ik ben geen vis, ik ben altijd een mens geweest. Ik ben de koning van deze rivier en alle vissen zijn mijn dienaren." Daar keek Akunai raar van op. Een man, een echte man, koning over vissen. Hoe kan dat nu? Nu, dat weten jullie de volgende week pas, want dan ga ik verder. Alleen nos. 4 en 5 waren verleden week moeiljjk, de andere drie vielen wel mee, nietwaar? Nu 1 was een schaar, 2 ei, 3 vurige kool, 4 als da Moerdijkbrug weg was (dus een weg), dan kon iedereen er gewoon op lopen, 5 koningen in het kaartspel. Nu, span hier je hersenen deze week eens op in. 4. 5. in welk water .zit zand noch vis 7, als een Chinees een sigaret rookt op een sneeuwhoop, wat is het dan waarom kijkt een haas bi) het lo pen om? waarom draagt een beul rode kou sen? waarom staat er altijd een haantje op een kerktoren en nooit een kip 7, Dame in de trein (die het gesnuif niet langer kan velen): „Zeg jongetje, heb je geen zakdoek bij je?" Jongetje: „O ja, maar die leen ik niet uit." „Waarom lach Je niet om die mop van Smit. Het was toch een besje mop?" „O ja, maar ik kan die Smit niet luch ten of zien. Ik lach thuis wel." „Zeg, ik hoor dat dr. Jansen ziek is. Zou hij zichzelf behandelen?" „Hoe kan dat nu. Hij is toch kinder arts!" Vandaag komt te Washington een senaatscommissie in besloten zitting bijepn om te beraadslagen over En- geland's verzoek betreffende de over neming door de V.S. van 't merendeel der kosten voor de Britse bezetting in Duitsland, een uitgave die de Ver. Staten alleen al het volgende jaar n 273 miilioen dollar extra zou kosten. De commissieleden werden door voorzitter Styles Bridges naar Was hington teruggeroepen voor „dringende en essentiële kwesties betreffende be zet Duitsland". Men verwacht, dat vertegenwoordi gers van de departementen van ooi log en buitenlandse zaken bij de zitting aanwezig zuljen zijn. De auditeur-militair van de krijgs raad te velde-west, mr. dr. J. M. J, Baak, eiste gisteren na een requisitoir van twee uren een gevangenisstraf van 15 jaar en 3 maanden tegen kapitein F. J. J. baron van Heemstra; tegen sergeant A. de Boer 11 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, tegen korporaal J- Peterse 9 jaai met aftrek van voorarrest en tegen soldaat J. v. Haastrecht 1 jaar onder aftrek van voorarrest wegens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking, uitlok king en mededaderschap van het mis drijf, wederrechtelijke vrijheidsbero ving, mededaderschap tot voornoemde feiten e. d. Bij de eis werd tegen ièdei dezer 'vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, ge vraagd. De beklaagden W. Sleper en J. Haak- meester hoorden ieder 1 jaar tegen zich eisen en J. Burghout 8 maanden we gens medeplichtigheid bij het ontvoeren yan de hotelhouder Van Rijswijk uit Renkum. Tegen beklaagde S. W. Ho gerhuis werd wegens medeplichtigheid bij de ontvoering van v. Rijswijk en aan de mis1» kte aanslag op'het slacht offer Boer bij de Vogelhaan te Loos duinen 4 jaar geëist met aftrek voorarrest, ontslag uit de dienst en ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Beklaag de Tigchelaar hoorde wegens ver zwijgen van de wetenschap, dat de aanslag werd voorbereid, 6 maagden tegen zich eisen. Amerikaanse vliegtuigen hebben levens middelen en medicamenten uitgeworpen voor 350 passagiers van een trein, die sinds vier dagen tengevolge van over stromingen te Itsjinoseki (Noord-Hondo) geïsoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt, is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had waren de reizigers gedwongen bovenop de wagons te klimmen. Nieuwe overstromingen bedreigen evenwel de niet-gebombardeerde noordwestelijke buitenwijken van Tokio, waar een half miilioen mensen wonen. TREINVERVOER IN DE LANG STRAAT HERVAT Met ingang van de nieuwe d^nst- regeling op 5 October zal op het v 's-HertogenboschLage Zwam WILDE ZWIJNEN -TREKKEN Gistermiddag trokken schap Baaider bij Hardening megin der dan 7 wilde ™^e?eTd door ze" ongeveer 150 pom1, verg Jg jonge van 60 tot 7U P HardenbergOak koersend in de richhg dieren a- in Gramsbergerwerden 4 vermoedelijk -n Baald amen, gesignaleerd. £°aclltten jagers m l u Gramsbergen een of met be- ject iu6a.™.nu™6=. borden het personenvervoer per trem hervat. Er zullen vier treinen PeraUto- in beide richtingen rijden, met Maar juffrouw Vingerhoed had nog meer met Tim afgesproken.- Ze gluur de voorzichtig om de hoek of haar be zoeker verdwenen was en zette het dan op een lopen. Tot groot vermaak van haar buren, die zo'n haast van haar niet gewend waren. Buiten adem arri veerde ze bij een telefooncel, draaide gejaagd een paar nummers en kreeg t L-05 Div. (2 rts.) L-15, tl L'21 suiker, Rts. b. E en G-14 u r-) Af loss. week 24—30 Aug. '47. Te verstrekken no. coup. C 453, C 454. VERSNAPERINGEN: L-33 Veranap. rts.), L-36 Versnap. (0,4 rts.) L-03, L'13 Div. Rts. b. E en G 12 (0,4 rts.) Afloss. week 24—30 Aug. '47. Te ver strekken no. coup. C 451, C 452. BROOD: M-03 res. (16 rts.) M-06, M-13 res., M-01, M-ll, M-21 brood (8 rts.) M-02 brood Rts. b. E en G 21 (4 rts.) Coupures X 150. Te verstrekken no coup. D 033 Patentbloem. D 034 In landse bloem. D 035 Roggemeel. BLOEM (samenvoeging met rijst): L 04, L 14 Div. (1 rts.) L 17 res. (5 rts.) Rts. b E en G 22 (1 rts.) J 16 res. (5 rts.) L 16 res. Rts. b E en G 23 (2V2 rts.) Afloss. week bloem 31 Aug. 6 Sept. '47. Afloss. week Rijst 20— 20 Juli '47. Te verstrekken no. coup C 455, C 456. MELK: L-13, L-15 melk (12 rtsi.) L-03, L-05 melk (7 rts.) L-21 melk (5 rts.) L-01 melk (4 rts.) Rts. b E en G Op Donderdag 25 September zou, in het kader van de Maria-feesten te Ban- neux, een kinderbedevaart van Neder landse en Belgische kinderen plaats hebben. Deze bedevaart heeft men moe ten uitstellen. De grote bedevaarten, die op 28 September, sluitingsdag der feesten van de eerste steenlegging ener grote basiliek te Banneux door de bis schop van Luik, zullen echter door gaan. De bisschoppen van Luik en Roermond, mgr. Josephus Kerkhofs en mgr. dr. G. Lemmens, zullen op die dag de plechtigheden bijwonen. 40). Clyde had bijna een minuut nodig om van zijn verbluftheid te bekomen. Hij herinnerde zich nu, dat hij tegen juf frouw Marsh was opgebotst bij zijn po ging om haar de sleutel afhandig te maken. Toen had ze natuurlijk dat beursje in zijn zak laten glijden. Het was een eenvoudige, afdoende en heel handige streek van haar geweest. Juffrouw.Marsh keek even op en Cly de maakte een kleine buiging. Mijn compliment daarvoor, mom pelde hij- Schei maar uit met je complimen ten, zei de politieman bruusk, een paar roestige handboeien uit zijn zak halend: Ja lijkt me een gladde vogel te zijn. Ik zal je wel ergens brengen, waar je geen beursjes vindt liegen. Mijn pension heeft al geruime tijd leeg gestaan. Het wordt tijd, dat er wat leven ih komt. Hjj lachte zelf om zijn grapje» en be duidde Clyde, de handen uit te steken om zich te laten boeien. Hoor eens, Simpson, zei nu de gé rant: als men iemand geboeid uit mijn hotel ziet komen, hen ik v-oorgoed ge ruïneerd. Kun je dat niet op een andere manier voor elkaar brengen? Simpson scheen onder de indruk van dat argument te komen. Hij streek langs zijn spitse kin en keek naar Clyde, die er als een beeld van gelaten heid hij stond. Nou goed, die handboeien hebben we misschien ook niet nodig. Maar ver geet niet, dat ik nog een stukje speel goed in mijn zak heb, dat je heel wat kwaad kan doen, als je lastig wordt. Kom mee. Zonder juffrouw Marsh of de gérant aan te kijken, volgde Clyde gedwee. Zijn onderwerping scheen zo volkomen, dat de waarschuwing van Simpson vol maakt overbodig scheen. Na een wan deling door rustige straten kwamen ze aan een roodstenen gebouwtje. Simpson haalde een sleutel uit zijn zak en ont sloot de deur. Hij' draaide licht aan en ze liepen een smalle gang met cellen aan bei-de zijden door. Jij mpogt uitkiezen, zei hij grin nikend: Je hebt hier het rijk alleen. Dat noe-m ik nog eens deftig. Hoe be valt deze je? Simpson, die zowel agent als cipier scheen te zijn, opende een der cellen. Clyde keek terneergeslagen naar het smalle, nauwe hokje. Voor een cel nog zo slecht niet. zei hij op lome en lusteloze toon, maar ik zou hier toch niet graag de nacht doorbrengen. Ik ben bang, dat iik erg ele-cht zou' slapen. Simpson staarde hem een oogwenk aan en begon luid te lachen. Die is goed riep hjj uit. Zo'n grapje mag ik wel! Als je morgen ochtend voor de rechter ook zo'n bak uithaalt, laat hij je misschien wel vrij. Jammer, datdk niet blijven kan, om nog zo'n paar grapjes van j-e te horen Kom, ga erin Om nadruk aan zijn woorden te geven, haalde hij zijn automatische pistool voor de dag. Clyde keek erg teleurge steld en scheen van zins te gehoor zamen. Traag en met slepende gang deed hij een paar passen naar de deur toe, keek verdrietig in de trieste cel, haaide gelaten de schouders op en sprong toen met verbazingwekkende snelheid op de niets vermoedende Simpson af. Zó snel, dat de beide bewegingen een schenen, rukte hij de beambte het pistool uit de hand en duwde de man zelf in de cel. De deur sloeg ac'liter hem dicht. Clyde draaide de sleutel, door Simpson na het openen der deur in het slot gelaten, om en wierp die een eind ver in de gang op de grond. Hoor eens, zei Simpson, verbluft en boos: Dat gaat zo maar niet. Het is toch wel gegaan, Simpson. Je wilde niet naar rede luisteren en dus moest i'k je er op deze manier wel tussen nemen. Ik had mezelf van alle blaam kunnen zuiveren door een tele- ™aim naar N«W York te sturen en een naar kei®'8®611 ^r'aë€u, hierheen te komen o® wie ik ben; maar dat z®lU geduurd heb ben en ik verwacht, dat ik het vannacht heel druk zal krijgen. Hot spijt me voor ie maar je zult je er ©en paar uur in móeten schikken. Daarop draaide hij het licht uit en verliet haastig het gebouwtje. Hjj had wel erg onbarmhartig- gehandeld, maar het kon nu eenmaal niet anders De list van juffrouw Marsh had hem meer dan duidelijk gemaakt, hoe wanhopig ze haar best deed, hem uit de buurt te houden. Haastig begaf hij zich langs een omweg naar „De Populieren" toe. XVIII. De ontknoping van het geheim. De poort in het ijzeren hek, dat rondom het buitengoed stond, was ge sloten, doch Clyde klom met gemak over het heik heen Het was pas even over achten. Op korte afstand voor hem uiit twin kelde een licht tussen de bomen door en hij zocht omziobtiig zij-n weg over de hard bevroren grond. De hemel was be wolkt, doch hier en daar glinsterde een ater tussen wolken. Het huis lag geheel in schaduwen en somberheid gehuld, doch het licht was voer C'vde een baken op zijn weg. Als men hem gevraagd had, wat hjj op „De Populieren" verwachtte te vinden, SU <1 rts.) Afloss. week 2430 Au3. 47. Te verstrekken no. coup. E-002 k^HTE zeep: K-08 K-J6 Div., K-17 res. Rts. b E en G.40 (1 rts.) Af« loss. week 29 Juni—5 Juü '47. Te ver- strekken no. coup. C 457. TABAK (detaiill.)L-31, L-35 Tabak (2 rts.) Rts. b. E en G 66 (1 rts.) Af loss. week 2430 Aug. '47. Te verstrek ken no. coup. C 458, C 459. TEXTIEL: Detaillisten. Toew. Diste* MD 85. 101 t/m. 140 VA VB VC VD VE 605 en B C D E F (5 pnt.) 101 t/m. 200 VF 605 (1 punt,) ABCenD VA 705 1 en 5 p-rnt. B en C 82 1 en 10 p. Van iedere kaart behoeven de bonnen van gelijke waarde niet op afzonderlijke opvlakvellen. Minimaal 200 punten. Hoedenzaken en kleine zaken minimaal 100, Confeotiebedr/Oonfeo tlonneurs. Mach tigingen confectie. Handelscoupures, Voor hen, waarvoor deze week is aan- ^Brandstoffen, todiustriekolent Coupu res B C D E verb-r. Geen verv-angstoew. Brandstoffen: TA 707, 74 BV, 75 BV, TB 707 74 BV (3 rts.) WA 707 16 per (1 'rts.), WB 707 1—6 per (5 rts.)j V „Lcin va ms of ontwijkend antwoord rouho een vaag hij wist het zelf gageve0t duideUjk Hij voÓlde, dat het mfsterie tot een verrassende ontkno- S zou komen en zijn meedogenloze behandeling van Simpson was het ge- vnite- geweest van zijn oyertuiging, dat hb snel moest optreden, wilde hij een nieuwe ramp voorkomen. Hij koesterde eeIi vaag vermoeden, maar het was té vaag om het onder woorden te brengen. Het was voor heit eerst bjj hem opge komen, toen hij het dn de taxi bjj het lijk van Andrew Black gevonden stuk papier had gezien. Clyde verhaastte zijn schreden, als vreesde hij te laat te komen. Nu kon hij de omtrekken van het huis vaag m de duisternis onderschelden. Het licht achter het venster was zwakken dof, alsof het door een zwaar gordijn afge schermd was. Zijn voetstappen knerp ten over de bevroren grond, toen hij i&nigs een kronkelend pad het huis naderde. Voor het huis stak hjj een kleine open ruimte over, liep toen snel de stoep op en zocht naar de bel. Ier- wijl hij wachtte, voelde hij in zijn zak, om er zeker van te zijn, dat hij het pistool van Simpson bij de hand had. Een loshangend luik klapperde in de wind. Van de andere kant van het huis drong iiét gedruis dier branding tot hem door. Clyde schelde nogmaals^ dit keer iets luider, en hoorde eindelijk voet- j,Wordt vervolgd) stappen in de gang. ZONDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 K.R.O., 9.30 N.C.R.V., 12.15 K.R.O., 17.00 N.C. R V 19 45 K.R.O. 8.00 Nieuws en gram.; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws, gram.; 10.00 Prot. kerkdienst; 11.30 Gram.; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Ork.j 13.40 Caus. Staats hulp aan blinden; 13.50 Gram.; 14.15 Voetbalwedstrijd NederlandZwitser land; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Prot. kerk dienst; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Gram.; 1915 Biibelnr: 19-30 Nieuws; 19.45 Sportpr 20 00 Caus.: 20.12 De gewone Jan- 20.20 Gevar. concert; 21.00 Gram.; 21.15* De muiterij, op de walvisvaarder, hoorspel; 22.10 De 1/an Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 17.0Q V.A.R.A., 18.30 V.P.R.O., 20.00 A.V.R O 8.00 Nieuws en gram.; 9,15 Sportpr.; 9.30 Gram.; 10.45 Voordr.; ll.oo Ork.; 12.00 Gram.; 12.30 Over esperanto; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws; 1315 Avrolians; 13.50 Nederl. Spoorw14.00 Boekbespr.; 14.30 Gram.; 15.15 Filmpr.; 15-3° Gram.; 16.30 Sky- masters; 17-00 Harmonie; 17.15 Mannen koor' 17 30 Ome Keesje; 17.45 Aecor- HonnIR 00 Nieuwsber.; 18.15 Motorkam- pioeAschappen: 18.30 V.P.R.O.; 20 00 Nieuws- 20 15 Walsmuziek; 20.45 Bandjir (III) hoorspel; 21.15 Herfstliederen; 21.45 Hersengymnastiek; 22.15 Omroepork.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. MAANDAG, 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I (3Q1 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 11.18 Voordr.; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Piano en 'zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 voor jonge moeders; 14.20 Kwintet; 15.00 Trio; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Cello; 17.15 Sextet; 17.45 „Rijk over zee"; 18.00 Sportpraatje; 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Caus.; 19.45 Departem. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.15 Ork.; 21.10 Kwartet; 21.40 ..Bedrijfsvrede en pensioen"; 22.00 Orgel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.20 Voor de zieken; 11.00 Voordr.; 11.15 Zang et> piano; 11.30 Gram.; 12.00 Ork., 12. Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Ork.; 13-49 Gram.; „Samson en Dalila", st. Saëns, 14 30 V. d vrouw; 15.30 Hoorspel; lo -' Kwintet; 17.05 V. d. Jeugd; 17.35 Accor deon; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.3" Concert; 19.00 Betuws halfuurtje; 19 Piano: 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21-^ Cabaret; 21.30 Trio; 22.00 Caus. over s®. clalisme; 22.25 Ork.; 23.00 Nieuws; 23.r Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2