Wereldbegrip werd verhelderd Van Mook terug naar de Oost DE verantwoordelijkheid der katholieken Premier O. Indonesië ontslagen Duitsland voor zware dagen Wordt Palestina opgegeven? «i n f SOEKARNO WENST PLEBISCIET DE SIKORSKY S 51 OP YPENBURG Prinses Juliana bij de oud-strijders DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bommenoefening PRIJS VAN EIEREN VERHOOGD PRAIRIEÏNDE PEEL Er zit liem dwars nog meer Met dooddoeners DE OLIE VAN IRAN Een merkwaardige dag Heeft „De Waarheid zich weer verteld 69ste JAARGANG MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 No. 20422 V 4' Hoop op verhelderd begrip en oplossing van het geschil GEVALLEN VOOR HET VADERLAND met noodlottige afloop O- INDON. DELEGATIE TERUG m** N REPUBLIEK PUBLICEERT VERKLARING TYPHOON TETSTERT OOST-JA VA POSTTARIEVEN IN INDIE komen we niet verder WEGENS ONREGELMATIG HEDEN economische zaken, bij den "las tigheden betrokken was op een w1JZe, die onverenigbaar is met de ,Van een gezond staatkundig en economisch BEURZEN VOOR KWEKELINGEN HIJ KLOPT EN VEEGT EN ZUIGT.... ■Sü Min. Fièvez noemt de bond een goed soldaat ERNSTIG RAPPORT VAN CLAY Of hebben 60.000 bezoekers niet betaald? VERSTREKKING VAN TRANS PORTRIJWIELEN ENGELAND ZOU MAN DAAT TERUGGEVEN j f g DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -A 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Zondagmiddag om even voor vijE uur besteeg lt. gouverneur-gene Van Mook met zijn gezelsch P de K.L.M.-Constellation-vIiegt«Wesië <)m gewone lijndienst naar I". te aan_ zjjn terugreis naar de O vaarden. „,„rdt vergezeld door De landvoogd w de reg-erings- dr. J. Ozinga, hoofd van voorlichtingsdienst,iseur van dg tjong, ch"eeSlkarnain, vertegenwoordi ger van ?et comité Oostkust van Su matra en Roden Rangga Tirta Soe- iatna vertegenwoordiger van de mede werkende groepen op West-Java. Voordat het gezelschap zich naar het vliegtuig begaf, had een redacteur van het A.N.P. nog gelegenheid enkele woorden met de vertrekkende land voogd te wisselen. Hij zeide het volgende over de huidige stan- van zaken met betrekking tot In donesië: „De besprekingen in de Ver. Staten hebben daar zeer veel ter ver duidelijking van de Indonesische kwes tie bijgedragen. Uit het overleg, in Ne derland gepleegd, blijkt, dat er hier volledige overeenstemming bestaat. Ik hoop, dat de periode van interna- De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3de kl. G. de Haan, uit Leeu warden, 19 Aug. aan verwondingen overleden: korp. mar. G. Mutsaers, uit Venlo, gesn. 26 Aug. mar. 1ste kl. M. Koster uit Schaesberg, mar. lste kl. H. v. d. Ven uit Eindhoven, gesn. 5 Sept.: lste It. mar. H. Bila, uit Maastricht, 11 Sept. aan verwondin gen overleden, korp. mar. L. Dor uil Breda, gens. 13 Sept. en mar. lste kl P. v. Dommelen uit Rotterdam, gesn. 14 Sept. Kon. Ned. landmacht: 2de It. E. v. Berckel uit Den Haag. sold, lste kl. C. Klaver uit Winkel (N. H.), korp. A. Palm uit Babberich en sold. W. Philips uit Odoorn. allen 4 R. S. gesn. 28 Aug. bij Dolok Masi- hnel (allen aanvankelijk vermist): sold C. v. d. Meulen 2 R. V. A. uit Amsterdam, gesn. 6 Sept. te Tjiran- djang. sold. W. Banning 3—12 R. I., uit Didam, gesn. 8 Sept. te Kampong Tjirea, opperwachtmeester J. Bakker 38 R. "V. A., uit Breda, gesn. 8 Sept. te Garoet, sold. J. Jansen. 1—8' R. V. A. uit Goirle, gesn. 8 Sept. te Tasik- malaja, sold. J. Ossenblok, 3—8 R. V, A, uit Roosendaal gesn. 8 Sept. te Garoet. sold. B. Oving uit Borger en serg. F. Pol uit Leeuwarden, beiden 312 R. 1., gesn. 8 Sept. omgeving Linggadjati, sold, lste kl. J. Alles 2—4 R. I. uit Schermerhorn, gesn. 9 Sept. te Pekalongan, sold. A. Kremer 27 R. I. uit Hoogezand, gesn. 9 Sept. omgeving Ambarawa, sold. J. Willem- se van 3—1 verk. reg. huzaren uit Nijmegen, gesn. 10 Sept. te Tjimahi, sold. L. de Graaf 8 R. S. uit Voorscho ten. gesn. 13 Sept. te Praboemoelib (Sumatra Z.), sold. P. Kerkhof 3—3 reg. jagers uit Rotterdam gesn. 13 Sept. te Tjimahi, kap. H. J. v. Weyns- bergen van instructieschool Prins Rernhard uit Loosduinen, gesn. 13 Sept. te Bandoeng sold. A. de Wit, 3 reg. grenadiers uit Beverwijk, gesn. 13 Sept. bij Domas Kon. Ned. Ind. Léger: Ambon, sold. 2de kl. inf. Z. Luhu- lima. gesn. 8 Sept., mil. sold. 2de kl. inf. E. Peltzer uit Indië. gesn. 10 Sept. Ambon, sold. 2de kl. inf. J. Siahaya gesn. 11 Sept., Menad. sold. 2de kl. D. Rumemper gesn. 11 Sept., sold, lste kl. vechtw. W. Willemsen En schede, gedood door eigen vuurwapen tijdens actie op 12 Sept.. Soend. sold. 2de kl. inf. Sana. gesn. 26 Aug. tionale waarneming jn jncjig zaj iei(jen tot verhelderd begrip in de wereld om trent de gegrondheid van ons stand punt. WÜ.,hopen tot een oplossing van het geschil te komen, zonder de intema- rJj '3emi(l(leling te negeren." Onder de talrijke personen, die lt. uitgeleide deden, merkte men op de minister-president dr. L. J. M. Beel, prof. dr. W. Schermerhorn, de heer Max van Poll, de minister van wederop bouw L. Neher, de minister van buiten landse zaken, mr. C. G. W. H. Baron v. Boetzelaer van Oosterhout, de sultan van Pontianak, Hamid II, de secretaris generaal van het dept. van overz. ge biedsdelen, alsmede de heer L. Kiveron. Eerst Zaterdag is volgens Aneta te Batavia een bericht vrijgegeven over een ongeval met een Mitchell-bommen werper boven Batoedjadjar. Het op 35 meter hoogte vliegende toestel, waar in acht personen, wierp als oefening bommen uit met vertraagde werking. Op onverklaarbare wijze is tegelijk met een vertraagde bom een normale bom van 100 kilo uit het rek gevallen en geëxplodeerd. De inzittende Kloes- man werd op slag gedood, de inzitten de Larsay is aan zijn verwondingen overleden, de korporaal Langendoen werd zwaar, de overigen lichtgewond. De piloot Kranenburg, die een been wond had opgelopen, bracht het toe stel naar het vliegveld Andir en maak te daar een geslaagde buiklanding. Vanwege de militaire luchtvaart is een commissie van onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen, zal de president van Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Soe- kawati, heden Maandagavond uit Pa rijs waarheen hij j.l. Vrijdag was ver trokken te Den Haag terugkerend. De president zal vervolgens Donder dag met de ministers Hamelink en Anka Agoeng Gede Agoeng naar Ba tavia vertrekken. Te Batavia zullen de Oost-Indonesische ministers Pantau en Saumokil, de Oost- Indonesische delegatie bij haar terug keer begroeten. Toen in Maart 1947 de nieuwe maxi- mum-kippeneierenprijzen werden vast gesteld, is er reeds rekening mee ge houden, dat deze prijzen in het najaar verhoogd zouden moeten worden. De pluimveehouders worden daardoor in staat gesteld extra kosten aan de ver zorging der kippen te besteden, waar door de productie in de wintermaanden wordt gestimuleerd. Op 21 September is deze prijsverhoging ingegaan. De maximum producentenprijs wordt dan van 1.96 op 2.28 per kg. af bedrijf pluimveehouder gebracht. Voor de con sument stijgen de maximumprijzen met 2 cent per stuk. Deze prijzen worden dus klasse 1: 18 ct.klasse 2: 17 et.; klasse 3: 16 ct.; klasse 4: 15 ct.; klasse 5: 14 ct.; klasse 6: 12Vz ct. De prijsver hoging geldt tot 3 Jan. 1948. Ten einde raad hebben verschillende boeren, wier bedrijven aan de Peelrand liggen, hun vee de wijde Peelvlakten op gestuurd, daar er geen voedsel meer was. Tot aan de nek staan de beesten thans in het droge buntgras op de taaie smelen te kauwen, materiaal waarvan tijdens de oorlog surrogaatbezems wer den gemaakt. De koeien blijken een groot aanpassingsvermogen te hebben, maar vetter worden ze er niet op. Soekarno heeft, volgens Aneta, op een openbare vergadering van het strijdcomité van West-Java gesproken, bij welke gelegenheid hij o.m. zeide, dat de Nederlanders een verdeel- en heerspolitiek toepassen. Soekarno stelde voor een plebisciet te houden, dat op ware democratie zou zijn ge baseerd. In aansluiting op bovenstaand bericht deen het Franse persbureau A.F.P nog het volgende mede: Soekarno verklaar de: Ik ben er van overtuigd, dat W% van de bevolking van Bonte en van het Westelijk deel van J^L de republikeinen zijn Soekarn zijn rede in tegenwoordigheid vans raai Soedirman en van de suit Djokjakarta. „De Nederlandse tactie zo vervolgde hij „werkt de na"0™1* beweging steeds tegen, maar wij ken deze manoeuvres" en hierbij haai^'6 als voorbeeld de Soendanese vrijheids beweging aan. Na Soekarno nam de sultan van Djok jakarta het woord. Hij zeide, dat het volk geen vertrouwen in de Nederlandse beloften moest hebben, aangezien de Nederlanders spraken van hun „heilige missie" in Indonesië. De regering van de republiek Indo nesia heeft, naar verder gemeld wordt, een verklaring gepubliceerd, waarin o m. staat, dat de regering ten einde de poli tiek voor onafhankelijkheid van staat en volk van Indonesië te kunnen voortzet- DRIE BRUIDSMEISJES die prinses Elisabeth ten huwelijk zullen geleiden. Hon. Pamela Mountbatten en prinses Alexandra en Margaret Rose. omstandigheden ten, onder de. huidige het volgende beoogt: a> Opheffing van de verwarring, welke ontstaat door de Nederlandse agressie en handhaving van de eis tot terugtrekking van de Nederlandse strijd krachten. b> Herstel van vrijheid en veiligheid voor de Indonesische volksbeweging. c) Het innemen van een zodanige plaats, wat betreft de internationale be trekkingen, dat de wereld in haar Se" heel daarmee gediend is. Om dit „tg, berejken zal de ...republiek Indonesië samenwerken met landen, die als staat op dezelfde grondslag staan. Een A. F. F.-bericht uit Batavia meldt, dat Bodjonegoro op Oost-Java door een typhoon is geteisterd, waar door een schade is aangericht van 600.000 gulden. Met ingang van 1 October zullen de binnenlandse posttarieven in Indië met circa 50 procent worden verhoogd. In de Waalhaven te Rotterdam kwam gistermiddag het wrak van het Amerikaanse vliegJcampScilip Nabob aan, dat slechts drie maanden dienst deed en toen getorpedeerd werd. Het schip werd op een zandbank gezet ten N. van Edinburgh en kon eerst nu worden vlot gebracht. Het is voor sloop aangekocht. Zondag hield de kring Limburg van de K.V.P. in Valkenburg een grote demonstratie, welke ondanks het drei gende weer, zeer druk bezocht was. 's Middags werd (je Landdag gehou den in het openluchttheater, Deze werd bijgewoond door verschillende Eerste en Tweede-Kamerleden, leden van de Staten van Limburg en van het partij bestuur. Nadat de Valkenburgse Kurkapel de demonstratie met het Wilhelmus had geopend, sprak de voorzitter van de K.V.P. in Limburg, de heer Joosten, een welkomstwoord. Hij deelde daarbij me de, dat prof. Romrne, die op deze bij eenkomst zou spreken, het om redenen van landsbelang beter achtte zijn aan gekondigde recle niet te houden. In zijn plaats zou mr. E. Sassen spreken. Vervolgens betrad dr. Albering het podium. Het beleid van de K.V.P. en in het bijzonder dat van onze Tweede Kamerfractie, staat in de critieke be langstelling, niet alleen omdat wij de grootste partij zijn, maar ook en voor al omdat wij regeringspartij zijn. Wij leven in een periode waarin meer dan ooit bewaarheid Wordt, dat de kunst van het regeren moeilijk en dat de cri- tiek daarop gemakkelijk is. Hij be spreekt verder de vooruitstrevende po litiek op sociaal-economisch gebied van de K.V.P. en de verantwoordelijkheid van de K.V.P. als *egeringspartij, om dan uitvoerig stil te staan bij het ka rakter van de K.V.P. voor deze tijd. Haar sociaal-economische vooruitstre vendheid is niet alleen voor katholie ken, maar ook voor niet-katholieken aanvaardbaar. De K.V.P. is daarom een volkspartij en een katholieke par tij, doordat zij steunt op haar katholiek karakter. Meer dan ooit treedt thans de verantwoordelijkheid der katholieken naar voren. Niemand kan zich hieraan onttrekken en de dooddoener: ik doe niet aan politiek, kan thans niet meer gelden. Hij die meent alleen met zijn Een officiële bekendmaking van de Oost-Indonesische regering te Ma kassar zegt, dat aan het licht is ge komen, dat premier Nad.jamoeddin betrokken is by onregelmatigheden. Derhalve heeft de waarnemende pre sident aan Nadjamoeddln ontslag verleend als r","!®ter van economi sche zaken en premier. Het officiële communiqué 2e„t ver_ der, dat reeds vr0®£" m Makassar ar restaties zijn ven'n verband met corruptie op gt g0^eraoek feetfl voorziening. neett uit gewezen, dat het regering"1 i,mal" versaties betreft. heeft reeds vroeger te miikleïen^0' dat zij met alle kracht e" f" en zon der aanzien des Per hewi-^ n en het thans verzamelde bewijsmate riaal heeft de regeringde J"0Ul.glnS gegeven, dat er drastische zuiverings maatregelen nodig zÜn' Uit het onderzoek blee^inister mi_ nister-president, tevens van heDies'heeft de ministerraad eenstem mig vastgesteld, dat ve,rd nnrrin„ werking met Nadjan.jeddm ge lijk is geworden en dat de Jv rr regering ten spoedigste in and pin den gelegd moest worden, zoda ingang van 20 September aan iNaaJa" moeddin ontslag is verleend ais pre mier en minister van economische za ken. Waarnemend premier is thans dr. Warouw (minister van volksgezond heid) terwijl ingenieur Sewami, de mi nister van verkeer, economische za ken waarneemt. De regering van Oost-ïndonesie be treurt de gang van zaken ten zeerste Van betrouwbare zijde te Teheran wordt vernomen, dat de Sjah van Perzië er bij Ghavam es Soeltaneh. de eerste minister op heeft aangedrongen het daarheen te leiden, dat het wetsontwerp inzake machtiging tot oprichting van een Russisch-Perzische oliemaatschappij spoedig aan het parlement kan worden voorgelegd. De laatste nota van de Sov jet-Unie aan Perzië inzake de olieover eenkomst zou in „uiterst krachtige" ter men zijn vervat. Een lid van de oppositie in de Per zische volksvertegenwoordiging 'betoog de echter, dat Cbavam es Soeltaneh het recht zou missen een overeenkomst aan gaande olie-concessies met de Sovjet- Unie te sluiten, daar Soeltaneh het Per zische volk niet zou vertegenwoordigen. Zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware last leggen op het morele weerstandsvermogen van de nog jonge staat. Maar tevens is zij er diep van doordrongen, dat zij zich niet mag la ten terughouden van grondige sane ringsmaatregelen. De regering van Oost-Indonesië is er van overtuigd, dat zij door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de buitenwereld te tonen, dat in Oost-Indone„lë een krach tige leiding zetelt, die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en over voldoende middelen be schikt om te beletten, dat de in op komst zijnde gemeenschap afglijdt tot het peil van de „corruptie-staat", waar van zij elders het droeve en afschrik wekkende voorbeeld heeft gezien. Blijkens de onderwijsbegroting voor 1948 wil de minister in verband met 't tekort aan onderwijzers op beperkte schaal toelagen aan kwekelingen ver strekken, in het bijzonder aan hen, die m de omgeving van hun woonplaats geen kweekschool kunnen bezoeken en zich derhalve aanzienlijke uitgaven voor pensionkosten moeten getroosten. kiezersplicht té kunnen volstaan, beseft de waarde van het burgerschap niet en is eigenlijk ook niet waard burger te zijn. Bij de opbouw van een christelijk- sociale maatschappij kan bij Velen een strijd ontstaan tussen het persoonlijk en het gemeenschapsbelang. In de so ciale politiek der K.V.P. is de voor naamste plicht de liefde tot de even mens en hieraan wordt alles getoetst. Voor het kader is hier een grootse taak weggelegd, waarvoor actie en enthou siasme nodig zijn. Dit eist 'n volledige uitbouw van de K.V.P. waarvoor grote offers gebracht zullen moeten worden. Doch hoe groot zou het offer niet zijn als de K.V.P. faalt en de communisten zegevierden? Wij moeten de partij op bouwen tot een moderne organisatie, die kan wedijveren met, de organisatie, die naar onze ondergang streeft. Het nieuwe vaderland moet ademen in een christelijk-sociale geest en daarom moet het communisme zo positief mogelijk bestreden worden door onze sociaal- economische politiek. Die meneer Frits Diepen, die een heel vliegveld huurt, er gebouwen op zet en en een luchttaxidienst installeert, is een ver vooruitziend man. Hij heeft nu ook een Sikorsky S 51 gekocht en een hele maatschappij opgericht om de moge lijkheden na te gaan, welke dit hef- schroefapparaat biedt. Om kort te gaan. hij wil eens precies weten, wat je met zo n toestel allemaal kunt uitspoken. En I al verkeert dat toestel nog in het sta- i dium van proefnemingen, er zijn toch heel wat bedrijven, die er óók iets in zien, getuige het feit .dat die „Stichting Hefschroefvliegtuigen" allerlei krachten heeft aangetrokken op onderzoekgebied en ook de ministeries van Oorlog, van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, de P. T. T.. de K. L. M„ de Ned. Spoor wegen en nog een paar andere er in teresse voor hebben. In het restaurant op Ypenburg heeft de heer Sengers uitvoerig allerlei tech nische bijzonderheden verteld. Hij had het over voorwaartse schroefsnelheid. rotoren, scharnierende bladen, spoedver- snellingshandles .kantelende p'aten en girodines. maar het kwam. geloof ik. hierop neer, dat het hefschroefvliegtuig veel lijkt op een autogiro, maar het niet helemaal is. Wat zo'n vliegtuig allemaal kan. moet nog onderzocht worden, maar kan men de heer Van Houwelingen geloven, dan is het een soort samenvoeging in de tiende macht van de nieuwste stofzui ger en de nieuwste naaimachine. Het klopt en veegt en zuigt en naait en stopt en stikt. Volgens hem zou dit vliegtuig moge lijk te gebruiken zijn voor het bestuiven en besproeien van land tegen insecten en plantenziekten, ja zelfs om het land te bezaaien en te bemesten. Het zou ideaal zijn voor postvervoer en voor reizigers, die snel van de ene stad naar de andere willen reizen en om geen tijd te verliezen met dit vliegtuig van dak tot dak kunnen huppelen. Verder zou men loodsen aan boord kunnen brengen en vuurtorenwachters uit hun torentje kunnen halen, schipbreukelingen red den, een dokter op een schip kunnen neerlaten ijsgang en overstromingen kunnen controleren, de post kunnen be zorgen en boodschappen kunnen over brengen van het ene schip naar het an dere en als men toch aan het fantaseren is want er werd nadrukkelijk ver klaard .dat dit nog allemaal maar toe komstdromen waren appelen plukken, die hoog in de bomen zitten, zodat men geen ladder hoeft aan te slepen, kappers zouden er het haar mee kunnen knip pen van bijzonder lange mensen, 't zou ideaal zijn voor lantaarnaanstekers daar waar nog geen gasverlichting is. Het zou kunnen gebruikt worden door bergbe klimmers. glazenwassers. leidekkers, huisschilders die trouwens al zoiets hebben, hoogspanningsmonleurs en mastklimmers. Het zou geschikt zijn voor luchtreclame, het aanbrengen van straatversieringen ,het snoeien van hoge De heer Diepen laat zich tijdens de demonstraties door een vliegtuig van de grond opnemen. bomen en het doorprikken van ver stopte dakgoten. In één woord een wonderapparaat. En om dat te bewijzen, ging de Sikorsky de lucht in, bleef op één plek boven het vliegveld waggelen als een dronken reus en hees meneer Diepen himself aan een touwtje op om hem na een korte rond vlucht weer aan dat zelfde touwtje op het vliegveld neer te laten. Maar al het andere moet nog proefondervindelijk worden bewezen. Laat men ons dan weer uitnodigen, niet eerder. Ik ben benieuwd, wat wij dan te zien zullen krijgen. ''V V LAAG WA TER Bij Arnhem was de Rijn sedert men senheugens niet zo laag. In de Nieuwe Haven liggen de scheepjes op het droge. De verbinding tussen Rijn en Haven is door het lage water onbruikbaar. Wat wij vroeger alleen in landen ais Frankrijk en België zagen, aan schouwen wij thans in eigen omgeving. Oorlogsinvaliden, die te zamen komen om hun gemeenschappelijke belangen te bespreken en bij de overheid aan te dringen op noodzakelijke steun. Een volle Tivoli-zaal in Utrecht, ge drapeerd met vlaggen en in de wan delpaden brancards en invalide-we- Tengevolge van de ernstigste droogte sinds honderd jaa*- zullen de rantsoe nen voor Duitse burgers in de Britse en Amerikaanse zóne in de volgende distributie-periode met meer dan 100 ealorieën per dag worden verlaagd. a|dus heeft gefteraai Clay, de miiitai- r'; gouverneur van de Amerikaanse z®ne, in zjjn jongste tweewekelijkse raport medegedeeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar schatting 20 40 procent minder opbrengen dan werd verwacht en er zjl slechts 2/3 van het aardappel- en vleel rantsoen kunnen worden verstrekt, ter, wijl het vetrantsoen met 14 zal worden verlaagd. Clay verklaarde, dat de electriciteits- winning door de droogte met 22 procent is gedaald, waardoor verschillende be langrijke fabrieken moesten worden ge sloten. Door de lage waterstand van de rivie- Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan, doordat de Sovjetzóne een schuld van ongeveer 12.000 spoorwa gons aan de Amerikaanse zóne heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sovjetzóne niet volgens de belofte geleverd, aldus het rapport. urntjes. Leden van U.V.V. gaan rond, het Rode-Kruispersoneel is al even actief cn voor de verzorging van de inwendige mens zorgt de Cadi. 11 De voorzitter van de Partij van de Ar- beid-fractie in de Amersfoortse gemeen teraad verzocht in een schrijven aan B. en W. m de eerstvolgende raadsverga dering de volgende vragen te mogen stellen: 1. Is het B en W, bekend, dat vol gens opgaven in het dagblad „De Waar- beid het. door haar georganiseerde zo merfeest te Birkhoven door 90.000 per sonen is bezocht, terwijl volgens gege ren heeft men ook het vervoer van vens der betrokken gemeentelijke in- steenkool en voedsel over de waterwe- -1- - gen drastisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay bekend, dat de Sovjet-Russische autoriteiten vo rige maand hadden geweigerd, om dui zenden personen, die illegaal de zóne grens waren overgestoken, weer in Sovjet-zóne op te nemen. stantie slechts voor ruim 32.000 perso nen de verschuldigde gemeentelijke be lasting is voldaan? 2. Zijn B. en W. bereid, in geval beide i opgaven juist zijn. stappen te doen op- i dat alsnog de verschuldigde semeentelij- I k» bHes'-'ng ven ongeveer 60 000 bezoe- dei k°rs in de kas der gemeente wordt ge- I stort? Zaterdagmorgen is de huishoudelijke vergadering geweest, maar in de namid dag treedt de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers voor het forum der openbaarheid en H.K.H. Prinses Juliana doet het congres de eer aan dit met haar tegenwoordigheid te vereren. Zij komt binnen als de wnd. voorzitter, de heer D. van den Heuvel uit Schiedam, een uitvoerige rede heeft uitgesproken en het U.S.O. onder leiding van Willem v. Otterloo de aanwezigen needs op enige indrukwekkende muzieknummers ver gast heeft. Bijzonder hartelijk wordt generaal baron van Voorst tot Voorst, oud-Com mandant Veldleger, begroet als „sol daat en makker" en de Belgische oud- strijders, de een deputatie hebben ge zonden, worden als zeer goede vrienden beschouwd. Deze gevoelens zijn trou wens wederzijds, wat ondubelzinnig blijkt uit de toespraken van de heer de Loz, voorzitter van het Nat. Verbond der verminkte en invalide soldaten van de oorlog uit 3elgië, en van de heer Gérard Schoofs, federaal ondervoorzitt 1940/45 van de Nat. Strijdersbond van België. Het komt vooral tot uiting in de bezielende rede van de heer Henri Klockaerts, provinciaal beheerder van laatstgenoemde organisatie, die de Ned. broeders een prachtig vaandel aanbiedt. Een indrukwekkend ogenblik is het, wanneer hij mevr. DresenLambrechts uit Maastricht, wier map als vrijwilliger in de vorige wereldoorlog aan het Bel gische font streed, namens de onder-offi cieren een erekruis aanbiedt. De heer v. d. Heuvel heeft van de heer De Loz het ereteken van het N.V.V.I. ontvangen, land zal zijn. Minister Fièvez spreekt zijn grote sympathie uit voor de militaire oorlogs slachtoffers. Hij beschouwt de bond als een goed soldaat, die steeds in de aan val is. Hij begrijpt hun wensen, maar het is natuurlijk mogelijk, dat de over heid van mening verschilt omtrent de wijze, waarop de belangen der mil. oor logsslachtoffers behartigd moeten wor den. Voortaan zullen transportrtjwielen compleet met banden worden afgele verd. Transportrriwielen met banden kunnen brj de distributiediensten wor den aangevraagd onder overlegging van een bereidverklaring van een fa brikant of grossier, waaruit blijkt, dat deze in staat is door bemiddeling van een met name te noemen kleinhande laar een transportrijwiel met banden te leveren. Uiteraard moet de aanvrager voldoen aan de normen, welke voor de verstrekking van een transportrijwiel zijn gesteld. Naar een politieke correspondent van Reuter meldt, heeft het Britse kabinet, dat Zaterdag in speciale ver gadering bijeen was gekomen, beslo ten het mandaat in Palestina ter be schikking te stellen en de 100.000 man tellende strijdkrachten terug te trek ken, als de V.N. niet spoedig met een uitvoerbaar plan komen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is deze beslissing in principe genomen, daarbij rekening houdende met de mogelijkheid van nieuwe voorstellen door de V.N., wanneer een dezer dagen de kwestie Palestina ter sprake komt. De Britse vertegenwoordigers in de Assemblee der V.N., zo wordt vernomen, zullen elke nieuwe oplossing van het probleem op haar merites beoordelen. 't Wordt echter, onwaarschijnlijk geacht dat de V.N. een oplossing zullen bren gen, die Engeland alleen of met behulp van andere landen kan uitvoeren. ï1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1