Nieuwe richtlijnen van het beleid in Indonesië Mc NEIL contra VISJINSKY Brood-, melk- en kaasrantsoen verlaagd wordt Kwam de herfst voor goed? De UITZETTING van Duitsers GEEN VOORTZETTING VAN DE TROEPEN-ACTIE OM CRITIEKE PERIODEN OP TE VANGEN Instelling van een collegiaal orgaan Eigen bevolking gaat voor DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oceaanylucht Scherpe critiekgevolgd door uitdaging Het langzaam aan veto Fruitteelt in het Poolgebied Duitser met liarde kop nieujve postzegel W eer-tegenvallers Het onderzoek naar hun gedragingen 69ste JAARGANG DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 No. 20423 De minister-pres'^eilC dr- L. Beel, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer de aangekondigde regeringsverklaring over het Indonesië-beleid afgelegd- De premier herinnerde daarin aan de beperkte doelstelling der politiële actie op Java en Sumatra, welke beperkte doelstelling inderdaad als richt snoer is gehouden- zonder piloot aan boord Hij kreeg een goed antwoord in binnen- en buitenland Nog weinig regen maar ook geen hitte meer verwacht ST. THERESIA-FEESTEN IN FRANKRIJK NIEUWE ENCYCLIEK? Ter aanvulling van Rerum TSovarum DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zün gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. W1TLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN -t 20 woorden i.— Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Vervolgens schetste dr. Beel het verloop der behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, welke leidde tot het bekende Ned. voorstel, in die raad inzake een drielanden-commissi alsook tot de Ned. uitnodiging tot een consuls-onderzoek. Daarna d< ontwikkeling van de toestand in Indonesië zelf, sinds de benoeming van de Veiligheidsraad, nagaand, deed de minister-president ten et- mededeling van de richtlijnen van het verder te voeren belei in~a Indonesië. Over de ontwikkeling van de toe stand in Indonesië verklaarde de mi nister o.a.: Aanvankelijk konden onze troepen zonder veel tegenstand hun opdracht vervullen in die delen van Java en Sumatra, die zij in de sfeer van hun activiteit hadden betrokken. De bevol king kwam hun, behoudens op enkele plaatsen, waar zij een passieve hou ding aannam, met welwillendheid te ge- moet, als voorboden van een uiteinde lijk herstel van welvaart en welbeken de orde. De Republikeinse bestuurders verleenden vrij algemeen hun mede werking. Niet in die zin, dat zij over gingen in dienst der Nederlandsch- Indische Overheid zij konden dit desgewenst doen, doch zij behoefden het niet maar veeleer door zich be reid te verklaren om met behoud van hun onafhankelijke positie in het be lang der bevolking mede te werken aan de daadwerkelijke uitoefening van het gezag, nadat dit door het burger lijk bestuur was overgenomen. Deze aanvankelijk gunstige ontwik keling werd echter door de Republiek doorkruist door een ophitsende propa ganda en een terreur, die paal noch perken scheen te kennen. Het behoeft geen betoog, dat dit alles uitermate belemmerend werkte op de bereidwilligheid der bevolking en der- bestuurders in de bevrijde gebieden. Sterker nog werd deze kentering toen de Veiligheidsraad deze 2aak in behandeling nam en de Republiek tot een volkenrechtelijk met Nederland ge lijkwaardige partij scheen te verheffen. Gelukkig heeft deze kentering ten ongunste zich niet blijvend doorge- gezet en mag men thans wederom van een neiging tot ommekeer, dit maal ten goede spreken. De omstandigheid, dat de Repu bliek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes bereikte, het feit, dat de Nederlanders, alle Repu blikeinse aanvallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet wor den belemmerd, de geruststellende verzekeringen, die de Luitenant-Gou verneur-Generaal heeft gegeven om trent de terugkeer van orde, veilig heid en recht in de bevrijde gebie den, het groeiende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophitsende oorlogspropaganda van de Republiek slechts tot ellende van eigen land en volk voeren, dit alles brengt be zinning en doet het vertrouwen weer ingang vinden, dat Nederland er uit eindelijk toch in zal slagen een defi nitieve bevriiding uit de terreur der onverantwoordelijke elementen in de Republiek te bewerkstelligen. Weliswaar is de Republiek voortge gaan met haar schendingen van het bé vel staakt het vuren met niet-nakoming van zijn toezegging aan de Veiligheids raad, met zijn tot blind fanatisme aan blazen van de hartstochten tegen alles, wat niet republikeins is. Doch de wer king van dit alles begint af te slijten. De Republiek verliest haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden en het terrein wordt rijp voer consolidatie. Het beperkte doel, dat de Nederland se Regering zich bij de aanvang der politiële actie voor ogen stelde, komt dus in zicht. Geen voortzetting van de troepen-actie Vanzelfsprekend, heeft de Regering zich voortdurend ernstig beziggehouden met de vraag wat haar onder de gege ven omstandigheden te doen stond. Hoewel de opzet beperkt was S^eht, kon uiteraard, daar dit ook van de hou ding der tegenpartij afhing, niet uitge- sloten worden, dat voortzetting der actie noodzakelijk zou blijken. Bij de opstelling der troepen na de voltooiing der politiële actie heeft by het opper bevel deze mogelijkheid zwaar gewo gen, En toen gedurende de behande- ling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad de ondermijningstactiek van de Republiek het opbouwwerk in de bevrijde gebieden meer en meer ondoenlijk scheen te gaan maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigender waarschijnlijkheid. Tege lijkertijd echter groeide het besef, dat een dergelijk verder oprukken, gege ven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstiger bezwaren mee zou brengen. De spanning tussen het ^nüo- nesische en het internationale aspect van het beleid werd groter, de door vaart tussen Scylla en Charybdis steeds nauwer. Slechts wie in die dagen mede de verantwoordelijkheid voor de toe komst van ons Rjjk heeft gedragen, kan peilen hoe diep deze ten slotte haast onhoudbare spanning leefde in ieder lid der Regering, in ieder, die, op welke post ook in Indonesië, in het buitenland of in Nederland mede aan de oplossing van het Indonesische vraagstuk werkte. Deze spanning is thans aanmerkelijk verminderd, omdat, gelijk ik zoeven reeds uiteenzette, de Regering de in druk heeft, dat de greep van de Re publikeinse propaganda op de bevol- king der bevrijde gebieden beg'n 'e verzwakken. Zolang nu de heid groter schijnt, dat het gestelde doel zonder voortzetting de van onze troepen kan worden berei moeten de zeer ernstige repercussies, met name van buitenlandse zijde een dergelijke voortzetting te wachten, te sterker in aanmerking worden genomen. Intussen dienen alle andere middelen, die tot het gestelde doel leiden, te wor den aanvaard. De Regering heeft, teneinde zich mede hieromtrent met hem te beraden, de Luitenant-Gouverneur-Generaal uitge nodigd naar Nederland te komen en in overleg met hem en met de Commissie- Generaal een overleg, voortgezet na zijn bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika de richtlijnen van het verder te voeren beleid uitgestippeld èn stelt het op prijs de Kamer hiervan mededeling te doen. Richtlijnen van het verder te voeren beleid Het gestelde doel was drieledig. Voorop stond de onhoudbare toestand te beëindigen, die zich door de onver zoenlijke houding van de Republiek binnen de oude demarcatielijnen had ontwikkeld. Welnu: het gebied waar over de politiële actie zich heeft uitge strekt, is op zich zelf voldoende om dit doel te bereiken. Het totale, thans bin nen onze controle gestelde gebied, bevat voldoende economische levensmogelijk heden voor de hele binnen dit gebied wonende bevolking. Deze bevolking verlangt echter één ding in ruil voor haar medewerking aan de vreedzame opbouw: de verzekering, dat het ter- reur-régime der onverantwoordelijke elementen in de Regering en in de ge wapende macht der Republiek niet terugkeert. De Luitenant-Gouverneur- Generaal heeft, daartoe uitdrukkelijk door de Regering gemachtigd, tot twee maal toe deze verzekering gegeven. Het tweede punt van de doelstelling der politiële actie was: het scheppen van betere voorwaarden tot het uitvoe ren van het staatkundig hervormings plan, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati. Ondanks alle moeilijkheden met de Republiek gaat het staatkundig hervor mingswerk gestadig voort. De Staat Oost-Indonesië heeft zich in korte tijd onder de goedkeuring van het eigen Parlement op het Regerings program met een dynamiek, die tot vol doening stemt, verder ontwikkeld. Constant ook vordert de voorberei ding van de vestiging van de toekom stige Staat Borneo. Tenslotte zijn in Juli op Banka, Billi- ton en de Riouw-archipel raden inge steld, die zullen optreden als Overheids organen en het bestuur zullen voeren over de betrokken gebieden. Instelling collegiaal orgaan Ten slotte meent de Regering, dat de wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan de inmiddels zozeer veranderde omstandigheden. Zij over weegt, o.m. ten einde in de naaste toe komst de bijzondere zware taak van de Luitenant-Gouverneur-Generaal te ver lichten, de instelling van een collegiaal orgaan, waarin de Luitenant-Gouver neur-Generaal zijn verantwoordelijk heid mede door anderen gedragen zal zien. In verband hiermede hebben de beide leden der Commissie-Generaal zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. De Rege ring zal beide heren uitnodigen baar voorshands van advies te blijven dienen. Ik kom thans op het derde punt in het doel, dat de Regering zich bij de aan vang der pohtiele actie had gesteld, de Republiek als zodanig niet te vernie tigen doch voor haar de mogelijkheid open te houden om, zodra aan bepaalde voorwaarden zal zijn voidaall) al,nog in het federatieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de Regering vast. De Regering wijst er echter met nadruk op, dat de thans bestaande toestand niet bestendigd kan blijven en voorts, dat het staakt het vuren bevel door de Republiek in woord en daad dient te Worden toegepast. Zij spreekt de dringende wens uit, dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commissie tot resultaten zal leiden. Wil de Regering der Republiek langs vreedzame weg tot oplossing van de gerezen moeilijkheden geraken, wil zij inderdaad aan de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië deelne men, dan zal de leiding moeten berus ten bij de constructieve elementen, die willen werken aan het scheppen van welvaart en rechtsorde in het Republi keinse gebied, en aan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat 'n viermotorige C 54 „Skymaster gisteren de eerste trans atlantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Ste- phensville op Newïoundlandj Zondag- avond j.l., en landde tien uur en vijftien minuten later te Brisenorton in Enge land. Er waren 14 vliegtuigdeskundigen aan boord. De Zweedse regering neemt momen teel benoorden de Poolcirkel in samen werking met boomkwekersorganisalies proeven met fruit-kruipbomen. Men s?™a '- in 31*59 een goede oogst van n i ert'n' pruimen en zelfs perziken. De bomen ontwikkelen zich vlak bo ven de grond, zodat 's winters ae sneeuw ze geheel bedekt en ze be schermt tegen de felle Poolkoude. Des zomers staan de bomen volop in net zonlicht, dat hier vaak bijna 24 uur per dag schijnt. Dit principe is reeds met succes door sovjet-geleerden in Si berië toegepast. De sovjet-legatie te Stockholm heeft de Zweedse regering 800 stekken van appelbomen ten geschenke gegeven, welke in Siberië zeer goed gedijen. De Amerikaanse en Nederlandse legaties te Stockholm hebben naar Jamtland, waar de proeven genomen worden, ver tegenwoordigers gezonden, om deze cultuur te bestuderen. Hector McNeil, de Britse minister van staat, heeft in de algemene vergade ring der V.N. verklaard te hopen, dat de vergadering volledige aandacht zal schenken aan Marshali's voorstellen betreffende een commissie voor vrede en veiligheid. Engeland zal elke werkwijze beproe ven, die de V.N. effectief zou kunnen maken en verwelkomt deze nieuwe Amerikaanse poging om de moeilijk heden tot oplossing te brengen, aldus McNeil. McNeil verklaarde voorts dat de Brit se regering geen voorkennis heeft gehad van Marshall's voorstellen. Hij stelde vervolgens vast, dat „geen land almachtig, of alwetend is, of ue waarheid alleen bezit". „Indien de Sov jet-Unie dan ook denkt", zo ging McNeil voort, „dat alleen haar visie op internationale problemen steeds de juis te is en dat de andere landen deze moe ten aanvaarden, dan kan ik zonder na dere kwalificatie verklaren, dat de V.N. te gronde zullen gaan en er een onze kere vrede zal heersen met alle conse quenties ervan, die Visjinsky heeft be- SCVrijinnsky's «de noemde McNeil een comedie" en hij zeide niet te willen ingaan op het „belachelijke beeld", dat Visiinsky getekend had, volgens welke Ie Sovjet-unie zou sidderen door bedrei- J Athene en Ankara. glMeetnbe?rekking tot Vinsjinsky's aai„ val op het plan-Marshall vo ^ulp Eurooa zeide Mc Neil, dat de 16 West- kuropa, zeiae geheel uit vrije wil te PariTliinbijeengekomen om volgens 't pl^"-Marshall h*t samenwerking te ko- men. .Mc Neil herhaalde ^mens „aa/vfr" nng, dat Groot-Bnttanme ernaar ver langt met Soviet-Rnslan" p voet te stan en in te gewettigde aspiraties. HU gedetailleerde feiten aan nen, dat Sovjet-Rusland onwimg was om samen te werken. Hij d conclusie, dat, ofschoon ®r- de c°™~ missie voor de atoom-energ spvakp missie voor de ontwapening g is van een recht van Veto, de Sovjet afgevaardigde een nieuw w £n ingevoerd, namelijk het g 1 aan-veto". Aldus is het werk voortdu- rend vertraagd niet door tegenstemmen doch door een politiek van met-samen- werking met de grote meerderheid. Nadat McNeil een app'aus in ont vangst had moeten nemen voor zyu lofprijzing van de Amerikaanse po litiek ten aanzien van de atoomener gie als „een van de meest opmerke lijke aanbiedingen in de geschiede nis van ontwapenings-voorstellen richtte hjj zijn blik rechtstreeks op Visjinsky en daagde hem uit met dl woorden: „Wanneer men mij wil te genspreken, laat Visjinsky dan op <lit spreekgestoelte terugkomen oin iets te vertellen over enig sovjet-Rus sische monopolie op het gebied van bewapening, dat de sovjet-regering gaarne in internationaal bezit en nn- der internationale controle zou willen stellen". De Oekrainse afgevaardigde Ma- noeilsky becritisearde in scherpe be woordingen de rede van McNeil. Nadat nog enige afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd de zitting tot Dinsdagmiddag verdaagd. Een gedeelte van de kranige Nederlandse inzending op de grote tentoonstelling van het Katholiek bijzonder onder wijs in Frankrijk in enkele hallen van de Foire de Paris gehouden ■dan boord van de walvisvaarder „Willem Barendszzijn timmerlieden druk bezig met het aanleggen van het z.g. tweede dek, dat elke reis Vernieuwd moet worden, daar het oude doorweekt is van traan. Op 4 October vangt de nieuwe reis aan. Geadresseerd aan: "De Erres-Radio- apparatefabrik Holland" ontving Van der Heem N.V. van een radioreparateur in Plau (Russische zone. Duitsland) een verzoek tot toezending van schema's van de meest gangbare typen, omdat tengevolge van bijzondere oorlogsom standigheden bij hemveel Erres radio toestellen zijn beland." De directie van Van der Heem ant woordde: „Wellicht is het u, evenals vele anderen, niet bekend op welke wijze deze toestellen naar Duitsland ge gaan zijn. Gedurende de oorlog heeft het Duitse leger ongeveer 409 000 radio toestellen hier te lande onteigend en de bevolking bij niet-inlevering met zware straffen gedreigd. Dientengevolge moeten wij deze toe stellen, waarbij zich een groot aantal door ons vervaardigde Erres toestellen bevindt, beschouwen als Nederlands figendom, dat door de Duitse bezetting ls gestolen. Het spreekt vanzelf, dat wij uw verzoek om u bij de reparatie van gestolen goed behulpzaam te zijn moe ten afwijzen." J-,.e serie frankeerzegels van 1, 2 en 4 v- ontworpen door de heer J. van mpen, is uitgebreid met een zegel van 2i/j cent; kleur oranje. Men is tot ®rYa,ardigen van dit zegel overgegaan, mdat bij het publiek behoefte bleek te oestaan aan een zegelwaarde van 2>/z cent ter bij-frankering. „Het laat zich nog niet aanzien, dat er gebrek zal optreden; ge hebt u echter wel voor te bereiden op enkele beperkingen, waartoe de regering heeft besloten Hoe betreurenswaardig de noodzaak daarvan op zich zelf ook is, er bestaat geen grond voor ernstige ongerustheid."" Aldus minister Mansholt in een radio-rede gisteravond over „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomst", waarin hij o.m. mededeelde dat met ingang van 28 September het broodrantsoen met 200 gram per week en het melkrantsoen met tot 2 liter per 2 weken, naar gelang de leeftijd, worden verlaagd, terwijl het kaasrantsoen tijdelijk wordt gehalveerd. stro en ruwvoeder, zoals voederbieten ed bedroeg 50 a 60 pet. van normaal. Dit' heeft geleid tot het teruglopen van de melkproductie. Aanvankelijk werd de in het productiejaar 1947-'4R van de veehouders te ontvangen hoeveelheid melk op 3.2 milliard kg. geschat. Een nieuwe raming is momenteel moeilijk te maken; met een verlies van tenminste 200.000 ton moet rekening worden ge houden. Het peil der rantsoenering De regering tracht het peil van de rantsoenering zo goed mogelijk te hand haven. maar zi.i mag het er niet op aan laten komen. Het eind zou dan de las ten moeten dragen. Het gaat er om onze voedselpositie zo goed mogelijk te be veiligen door het voeren van een voor zichtig beleid. Dat brengt mede. dat wij reeds thans de rantsoenen zullen moe ten verminderen om kritieke perioden in de toekomst op te vangen en te in grijpende besnoeiingen te voorkomen. Met ingang van 28 September a.s., dus bij het ingaan van de nieuwe eerstvol gende bonnenljjst. zal het broodrant soen voor personen van vijf jaar en ouder met twee honderd gram per week worden verlaagd. Daarnaast moet bin nenkort vijf procent aardappelmeel in de broodbloëfn-melange opgenomen Minister Mansholt heeft in zijn rede eerst een korte schets gegeven van het wereldtekort aan granen. Het verschil tussen 't voor uitvoer beschikbare over schot der exporterende landen (Ver. Sta ten en Canada) en de invoerbehoeften bedraagt vele millioenen tonnen. Ons land kan tengevolge van zijn bevolkings dichtheid niet in zijn behoefte aan graan voorzien; wij zijn voor een belangrijk deel op import aangewezen, zodat een ongunstige weerslag op onze voorziening onvermijdelijk is. indien de graanleve- ranties beneden de behoefte blijven. En met een vermindering van de graanleve- ranties moet rekening worden gehouden. Is de voedselvoorziening van ons volk, met name voor de granen en vetten, roet nationale middelen niet te verzekeren, nóg moeilijker wordt de situatie, wan neer zoals thans, bijzondere omstandig heden zijn opgetreden, die ook de eigen productie aantasten. In verband hierme de wees de minister op de gevolgen van de strenge winter en de droogte. De droogte en de strenge winter. De droogte en de strenge winter heb ben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton .waardoor een oogstder- ving van 25 pet. ten opzichte van 1946 is ontstaan, voornamelijk doordat het wintergraan voor een belangrijk deel is uitgevroren. Aan broodgraan is tenge volge hiervan uit eigen oogst 200.000 ton minder beschikbaar .Gerekend naar het huidige broodrantsoen zouden we deze 200.000 ton meer moeten importeren, waardoor onze totale broodgraan-invoer 1 millioen ton zal moete- bedragen voor een termijn tot eind Augustus 1948 Helaas is het zo .dat we n'et ln staat zijn ons een zo grote import te ver schaffen. De internationale nood-voed- selraad kon bij zijn toewijzing aan Ne derland onvoldoende rekening houden met onze gestegen import-behoefte. Door de droogte is er dit jaar gebrek aan gras geweest. De oogst aan hooi, worden. De besparing, op deze wijze bereikt, geeft een belangrijke verlich ting van het tekort. Ter bestiljding van het tekort aan melk zullen drie wegen worden bewan deld. waarbij de consumptiemelk-ver- zorgrng zo goed mogelijk is ontzien. Het melkrantsoen wordt per 28 September a.s. verlaagd en wel als volgt: voor kin deren van 0—4 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken; voor kinderen van 514 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 weken; voor personen van 21 ïaar en ouder van vier liter per 2 we ken; voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 v;eken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. D! g^ot! ?a"v??r van slachtvee maakt m de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Rekening houdend met deze situatie is. in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke halvering van het kaas rantsoen verantwoord té achten De ex tra toeslag van de 15-20-jarigen van vnftig gram blijft gehandhaafd Zodra een verminderde aanvoer van' Slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, zal 't kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peü terwijl het tevens in de bedoelin» ligt terzelfder tijd het basisrantsoen van 150 vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verhogen. Het vleeste kort van eigen productie zal dan uit im port moeten worden aangevuld. Export van zuivelproducten Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten terstond worden herzien en in overeenstemming worden gebracht met de gewijzigde om standigheden. Het is natuurlijk waar, nat deze export ons de zo broodnodige deviezen verschaft en op de afzetmark ten het contact met onze oude afnemers herstelt, maar een redelijk voedsel rantsoen voor de eigen bevolking blijft primair. 6 Ik ben er mij van bewust, dat hetgeen ik u heb moeten aankondigen, onple zierig voor u is, maar ik kan u de ver zekering geven, dat ik goede hoop heb. dat wanneer er geen verdere tegensla gen komen, het bij deze beperkingen zal kunnen blijven", aldus besloot de minister. Op 30 September a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de H. Theresia te Lissieux overleed. Deze 50ste verjaar dag zal in geheel Frankrijk met grote plechtigheden worden gevierd. Van. daag reeds zijn te Parijs in het Pare des Princes en in het kasteel Chaillot de feestelijkhedei. ingezet. De kleine Theresia werd in 1923 door Paus Pius XI zalig en iwee jaar later heilig verklaard. De tegenwoordige Paus heeft deze heilige aangesteld tot tweede patrones van Frankrijk, terwijl ze reeds sinds 1928 als patrones der missionaris sen, naast St. Franciscus Xaverius, wordt aangeroepen. antwoord op vragen van het J-Weede-Kamerlid Roolvink in verband Wjet de uitzetting van voor de oorlog hier te lande gevestigde Duitsers deelt de minister van Justitie o.a. mede dat het onderzoek naar de gedragingen der verzoekers om verblijfsvergunning zulks in verband met hun beoordeling naar de vastgestelde richtlijnen is opgedragen aan het hoofd van plaatse lijke politie, de commissaris van poli tie, en in gemeenten, waar deze ont breekt, de burgemeester. De vreemde ling. die wordt opgeroepen met het oog op de invulling van de hem betreffende vragenlijst, weet, dat te zijnen aanzien het onderzoek lopende is. Hij is dus in de gelegenheid alles te berde te bren gen. wat hij in zijn belang acht. De in druk is. dat in het in de politierapporten voorkomend bezwarend materiaal te voren behoorlijk en op zijn juistheid is getoetst. Om begrijpelijke redenen is bet niej altijd mogelijk het dossier in zijn geheel ter inzage te geven. Echter zal. waar mogelijk. de voor uitzetting in aanmerking komende persoon in de ge legenheid worden gesteld zijn visie te st-ilen tegenover de tegen hem bestaan de klachten of bezwaren. Een ambtenaar bii de rijksvreemdelingendienst is meer in het bijzonder belast met het ontvan gen van belanghebbenden voor verblijfs vergunning. Desgewenst kunnen zij schriftelijk de argumenten ter weerleg ging van de tegen hen ingebrachte be zwaren indienen. In dubieuze gevallen pleegt van de zijde van de minister een uitwijzings- verzoek ter fine van advies aan ren daartoe ingestelde commissie te worden toegezonden De om welke reden dan ook niet ge naturaliseerde Duitsers of statenloze ge wezen Duitser, die gedwongen diensten heeft verleend aan de bezetter, behoeft niet te worden uitgewezen, wanneer in het kader van de bestaande richtlijnen zijn niet geheel feilloze houding kan worden gecompenseerd. Onder de aan geduide omstandigheden zal het feit, dat de betrokkene geen verzoek om natu ralisatie heeft ingediend of kunnen in dienen. niet in diens nadeel werken. Uitgerekend op de 21ste September, op de dag dus, dat officieel de herfst heet te beginnen, is hij dit jaar ook gekomen, met wolken en regen. De hemel heeft daarbij zijn sluizen evenver opengezet als de Zwitserse voet ballers hun befaamde „grendel" en niet alleen de duizenden in het Amsterdamse Stadion, maar een groot deel van ons land heeft sinds begin Augustus de eerste flinke regen over zich heen voelen gaan. Zaterdag, aldus De Bilt, kwam er een einde aan een periode van grote warmte, door de inval van koelere lucht boven de Golf van Biscaye. Tot die dag was de temperatuur ver boven normaal geweest. De maxima kwamen nog verschillende malen boven de 25 graden, soms zelfs boven de 30 graden. De Bilt had in de eerste 20 dagen van September nog 10 zomerse dagen. Het totale aantal zomerse dagen kwam daardoor op 62, waardoor het jaar 1947 tot nu toe, voor zover het aantal zomerse dagen betreft, gelijk staat met 1868. Overtroffen is deze beroemde zomer dus niet. Tweemaal in September kwam de maximumtemperatuur in De Bilt neg boven 30 graden, het aantal tropische dagen daarmee op 19 brengend. Door de hoge maxima en minima steeg ook het 24-uursgemiddelde van de temperatuur tot zeer hoge waarden. De Bilt had zelfs twee dagen met een gemiddelde tempe. ratuur van niet minder dan 9 graden boven normaal. Over de eerste 20 dagen genomen bereikte het etmaalgemiddelde van de temperatuur een waarde van 20 0 graden, hetgeen niet minder dan 4.1 gr boven normaal is. De gemiddelde maxi mumtemperatuur over dezelfde periode bracht het tot 26.7 graden. Inmiddels passeerde Zondag een nieuw koudefront, ditmaal van de Oceaan, ons land. Deze frontpassage ging met uitgebreide regenval ge paard, al lopen de afgetapte hoeveel heden nogal uiteen. Zo had Gronin gen 13 m.m., De Bilt 20 m.m. en Eind hoven 35 m.m. In Vlissingen daaren tegen viel slechts een halve m.m. Achter het front begon de luchtdruk buitengewoon snel te stijgen, waardoor zich een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk vormde boven het zeegebied Westelijk van de Golf van Biscaye, dat zich uitstrekt naar de Azoren en het Zui delijk gedeelte van de Noordzee. In de kern steeg de luchtdruk tot bijna 1040 millibar (780 millimeters). Langs de Noordzijde van dit maximum trok een nieuwe zeer actieve depressie, die in het zeegebied nabij Schotland storm veroor zaakt. De invloed van deze storing zal zich ook in Zuidelijke richting uitbrei den. Verder weg nadert op de Oceaan echter op vrij Noordelijke breedte een nieuw belangrijk hogedruk^ebied. Het weer blijft dus nog enigszins wisselend van karakter, waarbij over het algemeen maar weinig regen zal vallen. De tem peratuur is minder hoog dan vorige week, doch komt nog niet onder de nor. male waarde, welke nu inmiddels ook nog maar ongeveer 13 graden bedraagt. Naar te Rome verluidt maakt de H. Vader van Zjjn verblijf in Castel- gandolfo gebruik om een nieuwe En cycliek over de sociale leer der Keik voor te bereiden. Deze zou bestaan uit een omvang rijk document, waarin zowel een sa menvatting wordt gegeven van de verklririgen van vroegere Pausen over d t onderwerp als ven de talrij ke belangrijke sociaal-pelltleke idee ën, die Paus Pius XII zelf in toespra ken en radio-boodschappen ontwik keld heeft. Een eventuele uitvaardiging van deze encycliek wordt in Vaticaanse kringen met spanning tegemoet go- zien. Zij verwachten dat deze een die pe weerklank zal vinden bij de Ka tholieken over de gehele wereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1