Wat eist de situatie van nu: De klem der loon- en prijspolitiek DE NIEUWE BONNEN Varen met de „Karei Doorman" Onberispelijke vliegerskunst Nadjamoeddin over zijn ontslag Scherpe belichting van prof. Romme OPBOUW VAN ONZE MARINE Ieder voelt de eigen klap het zwaarst Aanpakken maar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een of dè republiek? SPLITSING Kunstmestproductie wordt opgevoerd Nieuwe installatie van de Mekog Men zij niet bang Buikriem iets nauwer Helicopter op het dek CHOLERA O'pleiding militaire administratie 69 ste JAARGANG DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 No. 20425 rüds J?v horen die van elders °SSniifvocoS,; DE BAKKERS ONRUST ONDER DE BOEREN VASTSTELLING VAN EEN VLOOTPLAN van bestaande woningen GEEN SCHOLLETJE maar heerlijke deviezen NEDERL. BAGGERMOLENS VOOR DE RHONE adviseert prof. Brouwers in Nyldelta gaat naar Middelburg PRINSELIJK PAAR TER BRUILOFT HIJ ZOEKT ER POLITIEKE MOTIEVEN ACHTER NOOD DER VEEHOUDERS F. N- Zvraagt hoger melkprijs DE PENSIOENEN DEL ONDERWIJZERS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De lange Kamer-dag van gisteren is weer in twee delen uiteengevallen. Met de beraadslagingen over het jongste regeringsstuk zijn de ochtend en middaguren heen gegaan zonder dat nog zelfs alle woordvoerders der partijen het hunne hebben gezegd. In de avondvergadering kwamen de beide nog hangende interpellaties aan de orde. getekend in de vraag: Is de rechtsorde gebaat met nakoming van een uitspraak, waarin de rechtsorde is geschonden? Een uitvoerig en zeer gedocumenteerd betoog hield de a.r. afgevaardigde dr. Bruins Slot, alle facetten van het drama belichtend en resulterend in de bittere klacht dat „vreemden heersen over ons onbevoegd". Het is intussen goed vooral de inter nationale zijde van het Indonesische pro bleem danig in het oog te houden, wat niet alle Kamerleden zich voldoende schijnen te realiseren. Communistische motie I rreth hdetafvormden'ongetwijfeld Indische debat vorm^ heren Schouten redevoeringen v P die (AR) en Romme (K..V.P.), cue achter eenvolgens het eerst aan bod waren en waarop andere deelnemers voor een goed dNief daStgaiP ^etgeen de A.R. 'fractie leider in zijn twee uur lange rede op merkte. even belangrijk was. De he£r schouten, die zich Dinsdag over gebrek aan tijd beklaagde en de behandeling toen kreeg uitgesteld, heeft bliikh^? Van dat uitstel duchtig partij getrokken °t£ nog lens'Pwee,lng der h^d1ge sUua" tie nog eens weer van allerlei te Das ter LTdf kunf toch eigenlijk veilig nPad luidm te dn V, 1Jven' en voorts ge- ren vernomen. Het is moeilijk an zijn opmerkingen die in ons vorig nummer reeds werden samengevat, een karakteristiek te geven. In hoofdzaak hoorden we het reeds vroeger aange heven refrein: deze republiek moet ver dwijnen en onze inzichten zijn juist ge bleken. De P. v. d. A. had het voorts herhaaldelijk te ontgelden; met zekere voorliefde beweegt zich de heer Schou ten op dit terrein. Nieuw was zijn con- statatie. dat door de gang van zaken de meerderheid van ons volk diep is teleur gesteld, wat op rekening komt van het „wankelmoedig beleid der regering die de kool en de geit wil sparen". Dat de P v. d. A. ook hierbij een veer moest laten, spreekt vanzelf, nu de A.R woord voerder grond onder de voeten had in hej „Maasbode '-artikel van de minister van Staat Aalberse, dat niet geheel zon der reden waarschuwde tegen onder mijning van de positie der Kroon en het aan ongrondwettelijke banden leggen Van de vrijheid der ministers. De kern van wat de situatie ïn het huidige ogenblik eist, bleef intussen in de anti-revolutionaire critiek ondanks haar lengte onaangeroerd. Daarop wees terecht de zich door scherpzinnige dis tincties kenmerkende rede van prof. Romme, die niet zonder ironie maar toch hoffelijk het negatieve standpunt der anti-revolutionairen afwees. Wat wil de partij van de heer Schouten nu eigen lijk wel? Zij beroept zich alsmaar op de Kon. rede van '42 (en aanvaardt mis schien thans ook Lïnggadjati) maar dit geldt alleen de doelstelling en raakt de beleidslijn niet. En met nadruk legde prof. Romme de a.r. fractie de catego rische vraag voor: Staat gij op het stand punt dat de politiële actie onder alle omstandigheden nu onmiddellijk moet Worden voortgezet? Voor zichzelf en zijn fractie zou prof. Romme deze vraag niet bevestigend wil len beantwoorden. Wel uitte hij in vra gende vorm twijfel of de concrete be perking in de opzet der actie wel doel matig was en vroeg hij de regering welk advies zij van haar militaire adviseurs heeft ontvangen inzake de opmars ai of niet naar Djokja (wat niet identiek is met vernietiging der republiek, welke ook de Katholieke woordvoerder niet wensf alleen uitroeiing van het ter- reur-regiem in tegenstelling met de anti-revolutionairen, die het overigens altijd hebben over deze, doch, zoals uit een interruptie van mr De Wilde bleek, de republiek bedoelen). Maar wanneer de lichtpunten, die prof. Romme ziet (het rapport der consuls, de goede dien sten der commissie van drie en de con solidatie der bevrijde gebieden) de heer sende duisternis niej zouden verdrijven en het inderdaad zou gaan om de hand having van het Koninkrijk, dan zouden volgens zijn fractie toch alle bedenkingen moeten worden op zij gezet en de poli tiële actie ondanks welke moeilijkheden ook van nationale of internationale aard moeten worden voltooid. En prof. Rom me vroeg instantelijk of het gehele ka binet het met deze opvatting eens is. u-een der andere woordvoerder heeft ,zo Positief over deze kern onk (Vrijh.) zag blijkbaar ook geen andere uitweg. geen Nieuwe organen. Over de plannen tot vorming van een centrale organisatie waaruit de voor lopige federale regering zich zal kunnen ontwikkelen, en de instelling van een collegiaal orgaan, waarin de lt.-G.G. zijn verantwoordelijkheid mede door ande ren gedragen zal zien, vroegen naast prof. Romme ook de heren Schouten en Tilanus nadere inlichtingen, te dezen wettelijke basis nodig achtend. Wij ko men er bij het antwoord van dr. Beel ep terug. Felle critiek op de Veiligheidsraad Algemeen werd de houding van de V.R. scherp afgekeurd. Prof. Romme sprak van „grievend onrecht" en uitte een „ernstig protest", vooral ook meti het oog op de weigering tot toelating der andere deelstaten, nadat de republiek was binnengeloodst, maar tevens de na druk leggend op de zonderlinge figuur, Nadat de in louter vaderlandslieide gedrenkte lyriek van de comnaunist De Groot o.m. de regering het Bchrikbeei had voorgehouden dat de reP"b uiterlijk in 1950 (O gereed znu njn voor een „tegenoffensief werd na™. fractie een even uitvoerige als motie op de presidentstafel 2®depo e waarin onmiddellijke terugroep ng e troepen en erkenning van de sou ere - niteit der republiek over Java' en Madoera wordt geeist en verder alle richtlijnen van Linggadjati met voeten worden getreden. Het debat is verdaagd tot Donderdag; dan komen nog een drietal sprekers aan het woord, zodat dr. Beel waarschijnlijk eerst in de avondvergadering zal ant woorden. De eerste interpellatie van het avond lijk intermezzo gold de voor enige weken uitgeroepen en inmiddels reeds vergeten bakkersstaking, die dit tussen haakjes èn door de interpellant dr. Hacke (Vrijh.) èn door de tussenkomers de heren Hooy (K.V.P.) Smeenk (A.R.). Nederhorst (Arb.) en Schmal (C.H..) on voorwaardelijk werd afgekeurd. De communist Koenen houdt echter wel van wat amok tegen de regering. Over het manco aan overleg, zwakke punten van het accountantsrap port, de prijsstelling en speciaal de eco nomische bestaansmogelijkheid der bak kerijen gezien o.a. de koppeling van net grote aan het kleine brood, waarbij ae winst op het laatste, niet aan een maxi mum gebonden, de prijs van het eerste mede bepaalt, werden diverse zakelijke opmerkingen geplaatst. Minister Mansholt is tegen een herzie ning van de wijze der prijsstelling van brood niet gekant en als resultaat der interpellatie noteerden wij dan ook, dat een commissie zal worden benoemd die een algemeen onderzoek zal instellen in het bakkersbedrijf ten einde de moeilijk heden. waarvoor deze bedrijfstak is ge plaatst, te verlichten. Ook het bedrijfs leven zal in die commissie vertegen woordiging krijgen. De laatste avonduren waren gewijd aan de tweede interpellatie, die van de heer Vondeling (Arb.), betreffende de noodtoestand in de agrarische sector. Breedvoerig toonde de interpellant aan, hoe een deel der landbouwers, met name op de zandgronden, reeds vorig jaar een inkomen hadden aanzienlijk beneden het bestaansminimum 800 a 1000) en voor het lopende jaar de toestand nog erger is, waarbij komt dat sommige prij zen intussen nog verlaagd zijn. De ont stemming ten opzichte van de minister wordt ingegeven door het gevoel bij deze slachtoffers van onze „geleide armoede", dat Z.Exc. de spelregels heeft overtreden door zich bij zijn prijsbe leid niet te houden aan de vaststelling door het Landbouw-Economisch Insti tuut. Vóór 1 November moet er dan ook een compensatie-plan komen, waardoor de moeilijkheden voor de lichte gronden worden opgeheven. Minister Mantsholt, uitvoerig zijn prijsbeleid toelichtend, wees er op. dat een algemene prijsbepaling zeer moei lijk is (een regionale zou gemakkelijker zijn, doch is practisch onmogelijk) en dat de prijsstelling wordt gebaseerd op de berekeningen van het L. E. I., die zeer betrouwbaar zijn. Is overeenstem ming bereikt met de organisaties over een voor een bepaalde periode geldende prijs ,dan moeten overheid en bedrijfs leven zich daaraan houden en tegen tussentijdse wijzigingen, als waarop nu werd aangedrongen, moest de regering zich dan ook verzetten. Dat Z.Exc. van de calculatie door het L. E. I. zou zijn afgeweken, kan in het algemeen niet worden volgehouden. Maximumprijzen zijn soms niet te vermijden in de loon- en prijspolitiek der regering, maar wor den slechts spaarzaam vastgesteld. Er bestaat daarvoor geen bepaald systeem. Op 1 November worden de prijzen voor melk en varkens verhoogd; de eieren- prijs (gedurende de winter reeds met 2 cent verhoogd) moet weder worden be keken, speciaal voor de zandgrond. Zonder ernstige tegenslagen zullen de rantsoenen niet verder gewijzigd wor den. Ook bestaat er redelijke verwach ting dat het voeder voor melkvee op het nuidige niveau kan worden gehand haafd. De St. Walburgiskerk 'te Arnhem wordt gerestaureerd. De werkzaamheden zijn belangrijk gevorderd. In de toelichting op de marine-be groting voor 1948 zet de minister de noodzakelijkheid uiteen, zo spoedig mogelijk tot vaststelling van een in een aantal jaren te voltooien vlootplan over te gaan. Deze materie dient bij afzonderlijke wet geregeld te worden, doch de toestand van 's lands finan ciën maakt bet indienen van een des betreffend ontwerp thans nog niet mo gelijk. Een bescheiden gedeelte van een der gelijk vlootplan, aangepast aan de hui dige financiële toestand, dient echter on verwijld in uitvoering te worden geno men. In verband met de tijdige vervan ging van het in dienst zijnde materieel in 1952, is het thans dringend noodzake lijk bij deze begroting aan te vragen een eerste termijn voor de aankoop van het reeds bij de begroting voor het jaar 1946 aangekondigde lichte vliegkamp schip .alsmede verdere termijnen voor de in aanbouw zijnde twee kruisers en een werkschip. Aangezien, als gevolg van de slechte deviezenpositie en mede „Er heerst Ju brede kringen van ons volk ontevredenheid over de gevolgde loon- en prijspolitiek. De boerenstand acht zich te kort gedaan verge]eken bij de handel en de industrie. Men meent dat daar veel ruimer wordt gecalculeerd en dat men het loon- en prijsvraagstuk op de rug Van de boerenbevolking wil oplossen. De oude tegenstelling stad-platteland gaat opnieuw een rol spelen". Aldus sprak de directeu.- generaal voor de prijzen, prof. G. Brouwers gistermiddag te Amsterdam in een alg. vergadering van de Alg. Ned. Zuivelbond. De regering is zich bewust van de vele zorgen bij de land- en tuinbouw en Zij wil daaraan op redelijke wijze tege moet komen maar kan dat niet zonder beslist vaststaande gegevens. Er staan nog acht landbouwspecialitei- ten op de sprekerslijst. L. H. Het ligt in de bedoeling der rege ring een regeling te treffen, waarbij met betrekkelijk geringe kosten een niet onbelangrijke toeneming ran de woningvoorraad mogelijk wordt. Hierbij zal een premie worden verleend als bij drage in de kosten, verbonden aan het splitsen van een woning in een dubbele woning. Onlangs hebben de Mekog-fabrieken een onderdeel van de Kon Ned. hoog ovens en staalfabrieken te iJmui- den de eerste spade in de grond gesto ken voor een nieuw complex, waardoor in de toekomst de productie van deze belangrijke kunstmestfabriek tot het drievoudige zal worden opgevoerd. Ten Oosten van het bestaande bedrijf heeft men een stuk bosgrond afgegraven, zo dat een zandvlakte ontstond en binnen kort zal daarop de nieuwe zoutloods verrijzen. Sedert de bouw van de bestaande „Mekog" heeft de techniek van de che mische industrie zich sterk ontwikkeld en daarmee hebben de grondstoffen zich ook gewijzigd. Daarom zal dan ook de bestaande een totaal nieuwe 1949 dl'V °men- Men h0°Pt midden kunnen steRen^ in bedr«f tc Haring komt overvloedig ter markt en de besommingen, welke daarmee door de vissers worden gemaakt, zijn ruim. Zo ruim, dat de rederijen over het algemeen aan deze visserij de voor keur geven boven die op andere vis. Het gevolg is, dat verse zeevis slechts in geringe hoeveelheden wordt aange voerd en hieraan een tekort bestaat. In die omstandigheden kan men zich de teleurstelling van de handel begrij pen, toen gistermorgen in IJmuiden twee schepen, die ter vangst van verse zeevis waren uitgevaren, gistermorgen ledig de haven binnenliepen. Het bleek, dat ze hun vangst in Engeland hadden gemarkt. Naar wij vernemen heeft de In dustriële Handels-Combinatie Holland, een combinatie van de Werven Conrad en Stork Hijsch, Haarlem, werf Gusto, Schiedam, „De Klop", Sliedrecht, J. en K. Smit's scheepswerven, Kinderdijk, L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw, Kinderdijk en Verschure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek, Amsterdam," van een Franse aanne merscombinatie opdracht gekregen tot de bouw van vijf grote baggermolens met bijbehorende transportinéftallaties, welke zullen worden aangewend om de rivier de Rhone beter bevaarbaar te maken. „Bij de rol van de man, die de klap pen krijgt, ondervindt de boerenstand echter ernstige concurrentie van de middenstand" aldus vervolgde spreker. „Wanneer men de middenstandsbladen leest, zowel van detailhandel als van ambacht, dan is het de rug van de mid denstand, waarop de spanning tussen lonen en prijzen wordt uitgevochten. De grote massa der arbeiders hoort deze betogen met enige bitterheid en ongeloof aan. Zitten zij niet in de eerste plaats in het hoekje, waar de slagen vallen? Zo denkt ieder, dat hij, als het er op aankomt de zwaarst getroffene is, waar na de gezamenlijke toorn zich tegen de overheid richt. Dit algefnene gevoel van tekort te worden gedaan uit zich in wrevel en in dreigen met stakingen, merkwaardigerwijze in ons land vooral van de zijde van de ondernemers, waar mede wij, als ik het wel heb, een uni cum in de wereld vormen. Wij leven in een moreel en geestelijk vacuum, waarin iedere groep nog slechts oog heeft voor zijn eigen noden en het groepsegoïsme hoogtij viert". Prof. Brouwer ging daarop uitvoerig in op de vraag, of er verschil in be handeling is tussen landbouw en in dustrie, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat in de eerste plaats de boe renstand niet ongunstiger wordt behan deld dan de industrie en in de tweede plaats, dat de landbouw er belangrijk beter aan toe is dan voor de oorlog. Onze algemene economische toestand is uiterst zorgwekkend. Onze huidige productie is niet slechts veel te laag, zij kan alleen-gehandhaafd worden, wan neer wij er in de een of andere wijze in slagen binnen afzienbare tijd het gat in onze betalingsbalans te dichten. Onze export van goederen en diensten is in de verste verte niet voldoende om daaruit de importen te betalen, die wij voor onze voeding en voor de aankoop van grondstoffen om onze landbouw en industrie draaiende te houden, nodig hebben. Wij leven van de hand in de tand, afhankelijk van credieten die wij met veel moeite los kunnen krijgen. En hoe lang denkt men, dat deze credieten ons worden verleend? Zolang men de overtuiging heeft, dat wij met taaie volharding de voorwaarden vervullen, die nodig zijn om ons economisch leven weer eens, en dsrt binnen niet al te lange tijd. op poten te zetten, zodat wij in staat zijn onze schuld terug te be talen. En wat zijn deze voorwaarden? In de eerste plaats een stabiel prijs- en loonniveau, dat de sociale rust verze kert en dat het bedrijfsleven in staat stelt op een vaste basis zijn plannen te volvoeren voor de opvoering van de productie en de uitbreiding van onze industrie. Ook een laag prijs- en loon niveau is nodig, teneinde ons te kunnen staande houden in de bandeloze concur rentie, die spoedig over de wereld zal losbreken. En dat kunnen wij slechts, wanneer wij goedkoop zijn. Wij staan voor uiterst zware beslis singen, aldus prof. Brouwers, waarin ieder offers moet brengen en zich beperkin gen moet opleggen. Wij moeten een vaste lijn trekken en die vaste lijn is nog steeds deze: de lonen constant en de prijzen zoveel mogelijk naar bene den. Meent men om welke reden dan ook, dat dit niet volledig houdbaar is, zodat het niveau toch iets hoger moet worden gesteld, dan moet ook de schat kist er beter van worden. Maar van dat punt af zal dan ook aan elke verhoging een onverbiddelijk halt moeten worden toegeroepen. Het is nodig, aldus besloot prof. Brou wers, dat niet ieder bang is, dat bij slechter behandeld wordt dan een ander, maar dat ieder, verenigd in zijn organi satie, zijn deel draagt in de offers en de verantwoordelijkheid, die het hui dige moment van ons vraagt. Tijdvak van 28 Sept. t.m. 11 Oct. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 711 (serie N.) N-01 Brood: 800 gram brood. N-01 Boter: 125 gram boter. N-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. N-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. N-01 Vlees: 100 gram vlees. N-02 Vlees: 400 gram vlees. N-01 Melk: 4 liter melk. N-03 Melk: 6 liter melk N-05 Melk: 6% liter melk. N-01 Diversen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. N-03 Reserve: 1600 gram brood. N-04 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. N-06 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten Kd. Ke 711. N-ll Brood: 800 gram brood. N-ll Boter: 250 gram boter. 1f¥1 N-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. Tnnn het vlicgdekschip, de Hr. Ms. Karei Doorman", op z.jn tocht naar „Karei wo« de evenaar passeerde, Ned. Rjdie natuurlijk aan boord kwam Ncptun^pnheid werd het ver van de Drijvende - „iterlijk wat van andere ?ypen aPfwdiken een wastobbe is het «1£®n J i I sc ons bn een een- cii uij uh, «rde w^inhhi dDat was natuurlijk niet astobbe. Dat heer, want al mag aardig van d'e °u s 1 1 is ons bij een een i de Noordzee, waarbij daagse tocht op de de pers was uitgenodigd, wel duidelijk gebleken. Het is een kolossaal vaa^tldoj bemand ter lang, ™im"MO f bemand 650 koppen tellend, d?t beeft voor twee jaar in bruikleen heeft ge kregen van de Britse Marine mn^r mee te oefenen en dat begin verdwii jaar weer naar Engeland gaat verawij- nen. Maar gedurende de t(ja. de Nederlanders het schip kond g brut- ken .hebben ze niet stil gezete:n en, wan neer we de beschikking over een eigen vliegdekschip zullen hebben, staat een eerste grote wapenschouw van de Katholieke middenstand na de oorlog. Het congres te Den Bosch bijeen tijdens de openingsrede van de heer Jansse. volledige geoefende bemanning klaar om alle taken te verrichten, die met een dergelijk vaartuig verricht moeten wor- den. Met de viag van de Commandant Zee macht, die ook aan boord was. stoom den we Woensdagmorgen de Waterweg uit en tl spoedig begon een verkenning. Allermodernst is alios uitgerust. De ra dar-installatie en de vliegtuig-operatie centrale zijn twee afdelingen, waar niets verborgen blijft wat er mijlen om het schip heen gebeurt. Instructieve films gaven ons een voorproefje van hetgeen er des middags te wachten stond met de oefeningen van het landen en starten van vliegtuigen. Wanneer men hoven Schiphol zit «net Dakota, Skymaster en Constella tion .heeft men altijd weer bewonde ring voor de pil°°t. die de machine by het landen dan zo netjes op de startbaan aan de grond weet te zet ten. We hebben gisterenmiddag een diep ontzag gekregen voor de Nederl marine-vliegers, die hun Auster-vlieg- tuigjes onberispelijk elke keer weer juist aan de voorkant van het vlieg- dek weten neer te prikken, byna geen meter te vroeg of te laat. Een uitstekend getrainde dekbeman- ning zorgt dat elk geland vliegtuig on middellijk volledig onder controle komt en de „batsman", de officier die met de „bats" de aanwijzingen aan de vliegtui gen bij het landen en starten geeft, heeft ongetwijfeld de meest verantwoordelijke Post bij het opereren met vliegtuigen. Want het is voornamelijk op zijn aanwij zingen ,dat het vliegtuig bij starten en landen manoeuvreert. Helicopter op bezoek De Helicopter, die thans een paar we ken in ons land is, ontbrak ook niet. In de loop van de middag kwam dit toestel, een Sikorsky 51, de P.H.-H.AA gedoopt, ook bij de Karei Doorman kij ken. Als een ontzaglijke libel daalde dit toestel loodrecht op het dek neer en even rustig als het gekomen was, ver hief het zich later weer in de lucht, om nog even een kort bezoek te brengen bij de iets verderop varende „Queen Wil- helmine". Ongetw'jfeld zullen de heli copters ook bij het marine-vliegwezen op hun deugdelijkheid beproefd wor den en het toestel, dat op bezoek kwam. werd dan ook reeds bestuurd door een marine-vlieger, die dit soort vliegtuigen in Amerika heeft leren bevliegen. ïVen later daverde weer een forma tie vTn zes pijlsnelle Fireflies Mk. IV nver de .Doorman" heen. Dit is het nieuwste type van deze „Vuurvliegen" aip een maximumsnelheid kunnen be reiken van 618 K.M. per uur. Er werd een serie schijnaanvallen op de „Door man" gedaan .waarbij de ontzaglijke snelheid van de laagvliegende toestellen uitstekend tot haar recht kwam. Een nieuwe sensatie was het, toen de kruiser „Heemskerk", op topsnelheid langs de „Doorman" schuimend, enige salvo's loste. Tenslotte vonden er nog enkele brandblusdemonstraties plaats, die de geoefendheid van dc bemanning wel duidelijk toonden. De avond begon reeds te vallen, toen de „Karei Doorman" de pieren van Hoek van Holland weer binnenvoer en overal in de Rotterdamse havens pinkel den de lichtjes, toen Commandant A de Booij zijn schip aan de kade van de Eer ste Merwehaven liet meren. We verlieten deze „escort-carrier in de volle overtuiging, dat de Ned. Marine de oefentijd .welke zij bijna twee jaar met dit vaartuig mocht hebben, ten volle heeft benut, een prachtige vlieg- dekschip-bemanning heeft gekweekt 125 N-ll N-12 Vlees: 100 gram vlees. N-ll' Diversen: 100 gram kaas of gram korstl. kaas. N-13 N-15 Melk: 10 liter melk. N-13 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg, Mh 711. N-21 Brood: 800 gram brood. N-21 Boter: 250 gram boter. N-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. N-21 Melk: 5 liter melk. N-21 Vlees: 300 gram ylees. N-22 Vlees: 100 gram vlees. N-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. N-21 Eieren: 5 eieren. Het melkrantsoen voor volwassenen zal voor de hierop volgende 14 dagen ZVz liter bedragen .zodat gerekend voor 4 weken per week 1% liter be schikbaar is. Het veertiendaagse rant soen zal dus wisselen tussen 4 en 314 L. door het niet verkrijgbaar zijn van de gewenste typen, noodgedwongen tot aan koop van torpedobootjagers in het bui tenland moest worden afgezien, zal aan bouw van zes onderzeebootjagers in Ne derland plaats hebben. In grote lijnen ligt het dus thans in het voornemen ae aanbouw van de toekomstige zeegaande vloot zodanig te regelen, dat uiterlijk ultimo December 1952 over ten minste één bemand smaldeel kari worden be schikt. Om financiële redenen zal van in richting van een nieuwe marinebasis in Nederland moeten worden afgezien. De wederopbouw van de marinebasis Den Helder is echter ter hand genomen en het ligt in de bedoeling dat de Kon. Ma rine geleidelijk weder haar intrek in deze basis neemt .Maatregelen zijn ge troffen om de technische opleidingen te concentreren te Amsterdam. Deze plaats zal in het najaar 1947 voorts de stand plaats worden van de commandant der zeemacht in Nederland. Rotterdam zal wederom het hoofdcentrum worden van hét korps mariniers, terwijl een oplei dingskamp voor dit korps gevestigd blijft te Doorn Sterkte personeel wordt gehalveerd In verband met de te verwachten wij zigingen in de algemene toestand op Java, is er bij de opstelling van de Ma rine-begroting voor 1948 van uitgegaan, dat de situatie in Indonesië aan het einde van dit jaar belangrijk verbeterd zal zijn en het dientengevolge mogelijk is de mariniers-brigade omstreeks 1 Ja nuari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waarna het korps mari niers tot kleiner afmetingen gedacht wordt aan een sterkte van 3600 man zal worden teruggebracht. De marine luchtvaartdienst zal echter voorlopig nog zijn diensten moeten blijven verlenen, zodat een sterke inkrimping daarvan in de overzeese gebiedsdelen voorshands niet mogelijk is. Als gevolg van deze maatregelen kan de huidige sterkte der Kon. Marine van circa 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden terug gebracht tot rond 15.000 man. Er wordt naar gestreefd het personeel der Kon. marine-reserve en de dienst plichtigen, die reeds geruime tijd on der de wapenen zijn, zodra de omstan digheden zulks toelaten, met groot ver lof te zenden .Ook wordt verwacht, dat het grootste gedeelte van de oorlogsvrij willigers in het komende jaar in de ge legenheid kan worden gesteld de marine te verlaten, teneinde zijn plaats in dt burgermaatschappij weer in te nemen. In de nijldelta is een ernstige cholera- epidemie uitgebroken.» De voornaamste haarden bevinden zich tussen Cairo en het Suez-kanaal. Tot nu toe zijn 90 pet. van de gevallen dodelijk. De Egyptische regering heeft ver strekkende maatregelen getroffen om uitbreiding der epidemie te voorkomen. Het hele gebied is afgezet en alle ver keer stilgelegd. De omwonende bevori king is verplicht zich te laten inenten. In deze tijd wordt juist een bedevaart gehouden naar Mekka. Duizenden Mo hammedanen trekken dan door Egypte. De afgezette zone begint ongeveer tien kilometer ten Noorden en ten Oosten van Cairo. Lode Sengers legt de laatste hand aan een altaarluikbestemd voor het altaar van de „Nieuw Amsterdam". De centrale opleiding van het mili tair administratief kader zal medio October naar Middelburg' worden over- geplaatst. De gehele opleiding bestaat uit drie compagnieën, waarvan de eer ste en de staf voorlopig in Kampen blijven, terwijl de tweede en derde com pagnie naar Middelburg zullen komen, welke bestaan uit ongeveer 200 militai ren met een kader van bijna vijftig man. Deze opleiding is niet meer zoals vroeger alleen bestemd voor onderofficieren, doch tevens voor offi cieren. Zij zal ongeveer zeven maanden in beslag nemen. Men heeft intussen alles in gereed heid gebracht om de jonge mannen on derdak te verschaffen, hetgeen voor lopig aan de achterzijde van de oude kazerne en in het militair hospitaal zal geschieden. De plannen voor de nieu we kazerne zijn inmiddels goedgekeurd en de aanbesteding kan binnenkort te gemoet worden gezien. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard hebben de officiële uit nodiging ontvangen tot bijwoning van de huwelijksplechtigheid van de Engel se Kroonprinses Elisabeth op 20 No vember a.s. Nadjamoeddin, de ontslagen pre mier van Oost-Indoneslë, is gister avond per Skymaster te Batavia ge arriveerd. Hjj zeide, zeer spoedig naar Oost-Indonesië te zullen ver trekken. Nadjamoeddin werd op het vliegveld opgewacht door een ambte naar van het binnenlands bestuur en begaf zich na de formaliteiten ver vuld te hebben, naar een hotel. De hoofdambtenaar, die by de aan komst van Nadjamoeddin op het vliegveld aanwezig was, overhandig de hem een document, waarin werd gezegd, dat hij, hangende het onder zoek, in opdracht van de resident zich niet buiten dc stadsgemeente Batavia mocht begeven. Nadjamoeddin verklaarde tegenover de pers, dat het zijn bedoeling was zeer spoedig naar Makassar door te reizen om zich daar voor het kabinet te ver dedigen. Hij zeide uit Nederland bericht gekregen te hebben, dat door de minis ters ernstige beschuldigingen tegen hem ling van de textieltoewijzing voor Le- baran (Islamitische nationale feestdag), waarbij hij opdracht had gegeven 50.000 yards textiel aan de islamieten toe te wijzen. Nadjamoeddin zeide, dat hij als mi nister van economische zaken de be voegdheid had textielen toe te wijzen. Indien de ministers met de daad van de premier niet accoord konden gaan, dan ware de juiste procedure geweest af treden van de ministers en niet de on parlementaire procedure, dat de minis ters hun premier ontslaan of doen ont slaan. Op de vraag van de pers, of Nadja moeddin dacht, dat er politieke motie ven achter het ontslag staken, ant woordde hij: „Dit is zeker het geval". Hjj zeide plotseling naar Amerika vertrokken te zijn en dus wist hij niet, wat gedurende zijn afwezigheid precies met de textiel was gebeurd. Hij was zich niet bewust van enige schuld en zou trachten nog dezelfde avond Van Mook te bereiken. A.F.P. weet nog te melden, dat vol gens verklaring van Nadjamoeddin ze kere critiek van hem op de poütiele actie niet vreemd zou zijn aan zijn ge- waren geuit in verband met de verde- dwongen ontslag. De Alg. Ned. Zuivelbond kwam gis teren in Bellevue te Amsterdam in alge mene vergadering bijeen. Aan het einde van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin vastgesteld wordt, dat de melkprijs, vooral doordat, in tegenstelling tot de verwachtingen, de onkosten van het bedrijf door de alom oplopende prijzen steeds stijgen, vol strekt ontoereikend is voor. de instand houding van het bedrijfzodat de exploi tatie met grote verliezen gepaard gaat en reeds vele melkhouders in betalings moeilijkheden verkeren. De bond dringt er derhalve bij de minister van Landbouw op aan, op zeer korte termijn een onderzoek te willen instellen naar de thans heersende nood in het veehoudersbedrijf en daarna, met terugwerkende kracht over het hele jaar zodanige maatregelen te treffen, dat de exploitatie van het bedrijf over het lopende boekjaar weer lonend wordt. Per 1 October 1946 zijn de onderwjj- zerssalarissen verhoogd. - ot dusver echter is de pensioensgrondslag daar mede niet in overeenstemming gebracht. De heer v. Sleen heeft nu de minister van Onderwijs maatregelen gevraagd, waardoor wordt voorkomen, dat onder wijzers, die thans met pensioen moeten gaan, zouden worden gedupeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1