Naar het herstel van Europa Hr Consuls over Indonesië Na't Maria-congres te Maastricht Nieuwe uitgroei petroleumhavens Arabieren dreigen met boycot „Krepeergevallen" in Limburg ll! HET ZESTIEN LANDEN-RAPPORT Interventie? - fr De Willem Enorme uitbreiding van de Bataafse I, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een achtling geboren Ruyj Herderlijk schrijven van Z. li. Exc. ;r. J. P. Huibers Mg, tweede haven krijgt 'n Boot strandde 1 69ste JAARGANG MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 No. 20428 DETAILS OVER „ZELFHULP" DER BETROKKEN STATEN DREIGENDE OORLOG IN INDIA? Opzienbarende boodschap van Gandhi SNELTREIN IN BOTSING MET LOCOMOTIEF Zes personen gewond yai WET TEGEN DIENSTDWANG veilig op de rede VERTROUWELIJK RAPPORT AAN DE V.-RAAD BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM ZIJARM Wat heeft de Bataafse SUIKERSCHIP GEBLOKKEERD EN BEGINNEN 'N GUERILLA Verkeersmiddelen en woon gelegenheid KARDINAAL EEN NACHT OP DE WADDENZEE l\ieuwe verhuringen aan Caltex CHURCHILL CRITISEERT EN LOOFT GROENTEN EN AARDAPPELEN EXPORT NAAR INDIE De Ned. groentedrogerijen werken momenteel op volle capaciteit, teneinde d£ export van 1050 ton gedroogde groenten en 2500 ton gedroogde aard appelen naar Indië mogelijk te maken- Deze hoeveelheden zijn aangekocht door de legerleiding in Indië, die aanvanke lijk deze producten uit Amerika betrok. In verband met de benarde blikpositie hier te lande is men bezig met het experimenteren met ander verpakkings materiaal. MISSTANDEN ZULLEN NOG JAREN DUREN It DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: R. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte Zater ag de tekst bekend van het rapper zestien Europese landen, waarva „fcelopen week het begin van deze afg een excerpt werd vrijgegeven, aldus m Volgens let r*PP°rt wordt aange lat Rusland en de Russische nomen, aai nabuurlanden geleidelik tot normale economise relaties zullen geraken jnet de westerse landen, die tot 1951 een totaal van 22.44 milliard dollars vragen. Men schat, dat de West-Europese import uit het westelijk halfrond in het komende jaar zal oplopen tot een totaal van 2/3 van alle aankopen in het buitenland, vergeleken met 45 pot. voor de oorlog. Ten aanzien van de rol, welke de sovjet-unie en de Oost-Europese landen speelden in de voor-oorlogse handel, stelt het rapport vast, dat het redelijk is te verwachten, dat de stroom van voedsel, landbouw- en hout-producten geleidelijk weer naar het Westen zal gaan vloeien. De landen, in Parijs verenigd, nemen tevens aan, dat de import- en export prijzen voor 1948 dezelfde zullen zijn, De regering van India heeft sterk ge protesteerd tegen het verzoek aan Groot- Brittannië, waarin de regering van Pakistan interventie vraagt bij de voortdurende bloedige onlusten in de Pensjaab. Gandhi is van mening, dat India en Pakistan het conflict in onder ling overleg moeten regelen. Indien dat niet gaat, zou eerst arbitrage nodig zijn. Mocht men ook zo niet tot overeenstem ming komen, dan zou de enig over blijvende mogelijkheid een oorlog zijn. Gandhi, die zich altijd tegen iedere vorm van oorlog gekant heeft, zeide dat hij nimmer zou kunnen adviseren, on rechtvaardigheid te dulden en daarom in het uiterste geval niet zou terug schrikken voor het laatste middel om Pakistan tot rechtvaardigheid te brengen. Deze boodschap van Gandhi heeft over de gehele wereld groot opzien gebaard. als die op 1 Juli 1947. Wanneer de voedsel-prijzen in de komende maanden niet sterk zullen dalen, zal, naar men verwacht, hiervan echter geen sprake zijn. Voor de jaren 1949, 1950 en 1951 neemt het rapport aan, dat er geen verandering zal plaats vinden in de prijzen van 1 Juli 1947 ten aanzien van de artikelen, welke naar Europa moe ten worden geëxporteerd. Reuters correspondent Harold King onthult de hoofdpunten van een tot nog toe niet gepubliceerd gedeelte van het rapport der West-Europese landen 1 omtrent het plan-Marshall, dat betrekking heeft op de „zelf hulp" der zestien landen. Volgens dit rapport-gedeelte hopen de zestien landen, aannemende dat de komende oogsten een gemiddelde opbrengst zullen geven, per 1951 terug te zijn gekeerd tot iets meer dan de voor oorlogse graanproductie, d.w.z. iets minder dan 66 millioen ton. De oogst van 1946-'47 was veertien procent onder de vooroorlogse opbrengst. Ook wat suiker en melk betreft, hoopt men boven het vooroorlogse peil uit te komen, doch men denkt slechts te zullen komen tot 8.100.000 ton vlees, tegen 9 millioen ton voor de oorlog. Het Verenigd Koninkrijk, Nederland, België en andere landen neigen naar vervanging van broodgraan door gra nen van de tweede soort. In Italië en Eire wil rncn tot be langrijk hogere suikerproductie trach ten te geraken. De fruitproductie zal met name worden opgevoerd in Neder land, Italië, Denemarken, Griekenland en Turkije. In Italië en Frankrijk wil men meer groenten gaan verbouwen. Men hoopt in vier jaar tijd® het levenspeil van West-Europa tot zeven procent boven het vooroorlogse peil te brengen. De varkensstand zou nog tien procent beneden het vooroorlogse pei blijven, doch het pluimvee dertien pet. daarboven. Aanzienlijke uitbreiding van d pluimveeteelt is voorgenomen door Nederland, Groot-Britannië, Frankrijk, Eire en Turkije, en hiervan de grootste in Groot-Britannië. De zestien landen zijn van plan in de komende vier jaar ook de scheepsver- liezen ad 22 millioen ton in te halen. Verschillende landen zullen de bruin kool-productie verhogen. Ook wil men zich meer toeleggen op de productie van timmerhout. West-Europa heeft voorts nog 60.000 mijnwerkers nodig, waarvan Neder land 4000. Een Chinese jonge vrouw in de pro vincie Hopei heeft het leven geschon ken aan een achtling, allen jongens, al dus meldt de Chinese krant „Sjen Pao". Een der kinderen is overleden, de overi ge zeven verheugen zich in een perfecte gezondheid. Volgens het sovjet-Russische blad „Vetsjernaya Moskwa" heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de sovjet-unie. Moeder en kinderen maken het wel. Zaterdagmiddag Is de sneltrein uit Holland, die te 14.11 in Zwolle moest aankomen, op het emplacement vlak voor het station Zwolle in botsing ge komen met een losse locomotief, die voo-r een voortrein van de sneltrein uit 't Noorden van 14.39 werd gerangeerd. Vermoedelijk is de trein uit het Wes ten door een onveilig signaal gereden. Van beide locomotieven liepen enige assen uit de rails. Tengevolge van de botsing werden zes personen gewond, drie ervan werden naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De materiële schade viel, de omstandigheden in aan merking genomen, mee. Om kwart voor negen 's avonds kon het treinverkeer weer ongehinderd doorgaan. Het nieuwe ulaggfygchip van de Rotterdamsche Lloyd is door een achttal sleepboten door de perikelen van de nauwe havensluis en de smalle doorvaart heengebracht en veilig in de Schelde gearriveerd. Het Beierse parlement heeft eenstem mig een wetsvoorstel van de christelijk- democratische partij aanvaard, volgens hetwelk geen burger tegen zijn wil ge mobiliseerd kan worden of opgeroepen voor de strijd. De „Willem Ruys", het nieuwe vlag- geschip van de Rotterdamsche Lloyd, is gisteren van de haven van Vlissingen gesleept naar de rede waar het voor anker is gegaan. Dinsdag zullen op zee machines en navigatie-instrumenten worden be proefd, terwijl naar alle waarschijnlijk heid Donderdag of Vrijdag het schip naar Rotterdam zal komen. De „Willem Ruys" werd reeds, in het kader van de Nederlandse vereniging tot adoptie van schepen, als schoolschip geadopteerd door de R'damse School vereniging. De „New-Vork Herald Tribune" meldt, dat het eerste vertrouwelijke rapport van de consuls over Indone sië Vrijdagavond heeft gecirculeerd onder de leden van de veiligheidsraad. In dit rapport zou verklaard worden, dat de order „staakt het vuren er niet in geslaagd is algehele vrede te brengen. Zich onthoudend van een beantwoording der schuldvraag, zou den de consuls verklaren, dat zü n'e* in staat zjjn, enige practische tussen tijdse maatregel te adviseren voor waarborging van een effectiever na leven van de order „staakt het vu ren". Volgens het rapport zijn de Neder landse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van 4 Augustus opgerukt. Gisteren is in alle kerken van het diocees Haarlem een herderlijk schrij ven voorgelezen van Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers. In dat schrijven herinnert Z. H. Exc. aan het Maria-congres te Maastricht, dat een ontroerende manifestatie ge weest is van grote eerbied en vurige liefde van Kath. Nederland voor de H. Maagd. Het heeft ook bij allen de overtuiging nog dieper gevestigd dat voor de redding der wereld de hulp van Maria onontbeerlijk is. Daarop heeft de H. Vader reeds gewezen en het Neder lands episcopaat heeft dan ook in 1943 de Nederlandse kerkprovincie aan Maria's Onbevlekt Hart toegewijd welke toewijding door kardinaal de Jong tijdens het congres is hernieuwd. „Opdat nu", zo vervolgt het schrij ven, „de vruchten van het Congres blij vend mogen zijn, ook voor degenen, die er persoonlijk niet aan konden deel nemen, bepalen Wij voor Ons Bisdom: le. Dat op de eerste Zondag van de Octobermaamd in alle kerken en ook de kapellen, waarover een rector is aangesteld, de toewijding aan het Onbe vlekt Hart van Maria plechtig worde hernieuwd; 2e. Dat de gelovigen herhaaldelijk worden aangespoord tot het dagelijks bidden van het Rozenhoedje, niet alleen in de kerk en op de dagen van de Octobermaand, maar iedere dag in hun huisgezin; 3e. Dat in alle parochies het vieren van de Zaterdag na de eerste Vrijdag, die tevens Priester-Zaterdag is, zo krachtig mogelijk worde bevorderd en Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het dekenaat Noordwijk en pastoor te Noordwijk de zeereerw. heer J. P. A. Brinkmantot pastoor te Rotterdam (H. Willibrordus) de weleerw. heer C. A. Ruigewaard; te Schiedam (H. Hart van Jesus) de weleerw. heer A. J. Raaf fels; te Yerseke de weleerw. heer P" Ruis, die kapelaan was te 's-Graven- haSe (H, Jacobus). gesteund. Dit is als een maandelijkse hernieuwing van onze kinderlijke ge voelens voor onze H. Moeder, een eer herstel aan haar Onbevlekt Hart voor onze eigen fouten en voor de zonden van anderen en een vurige bede om zegen voor priesters en gelovigen en voor de gehele wereld". Het rapport maakt voorts melding van roofpartijen, in het bijzonder op Chi nese bezittingen, en toegeschreven aan individuele Indonesische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechts 3 a 400 woorden lang zijn. Een vollediger rapport wordt tegen Dinsdag verwacht. De speciale correspondent van Aneta, die de reis der consuls naar Djokja heeft meegemaakt, weet hierover te be richten: In verband met het bezoek van de buitenlandse gasten heeft het repu blikeinse ministerie van voorlichting dagelijks een nieuwsbulletin in het Engels uitgegeven. In het exempluar van 24 September komt o.m. het bericht voor, dat de gewonde Ned. militair Jacob Sleegers, oud 23 jaar, Katholiek, afkomstig uit Noord-Brabant, naar het ziekenhuis is overgebracht. Een Ameri kaanse correspondent verklaarde tegen over Aneta, dat hij nog twee andere Ned. krijgsgevangenen heeft ontmoet, namelijk Gerard Steenvoorde en Leen- dert Mos, beide uit Rotterdam. Op de weg van het vliegveld naar de stad waren spandoeken aangebracht, waarop °-m- stond„UNO, Indonesia your testcase en „Down with Dutch imperialisme". De correspondenten, die niet toegela ten werden tot de woning van Soekar- no. konden slechts onder geleide - ook in het hotel werden zij geleid de stad bezichtigen. Hun verzoeken om rege ringsautoriteiten te spreken werden af gewezen, omdat, naar men zeide, deze hiervoor geen gelegenheid hadden. Toen omstreeks 1910 het plan voor de Waalhaven te Rotterdam was aan genomen, stond daarmede vast, dat aan de aan de Sluisjesdijk gelegen petroleum etablissementen slechts een zeer gerin ge expansiemogelijkheid zou worden ge laten. De bedrijven konden gevaar gaan opleveren in het naar het Westen zich uitbreidende havengebied. Derhalve werd besloten op de toen nog buiten de gemeente gelegen westelijke punt van het eiland IJsselmonde een nieuwe ha ven te graven, Waarheen de aan de Sluisjesdijk gevestigde bedrijven zou den kunnen worden verplaatst. Tegenover de pl.m. 28 H.A. aan de Sluisjesdijk en naast de pl.m. 20 H.A. onder Vlaardingen, leverde het nieuwe plan-Pernis pl.m. no H.A. terrein op. Dit plan bood dus een mogelijkheid tot aanzienlijke expansie, welke door een omlegging van de Vondelingenweg in 1935 nog met 40 H.A. werd vergroot. Doch welk een vlucht de olieverwerken- de industrieën zouden kunnen nemen, kon toen nog niet worden voorzien. Reeds omstreeks 1938 werd het plan gemaakt tot aanleg van een tweede Petroleumhaven, welke pl.m. 200 H.A. terrein zou opleveren. Nu, ongeveer 20 jaar nadat het project voor de Eerste Petroleumhaven definitief werd vast gesteld, terwijl de tweede haven nog niet gereed is, moet er op worden ge rekend, dat ook de gebieden rondom de in aanleg zijnde tweede haven behou dens enige reserveruimte geheel kun nen worden uitgegeven Deze snelle ontwikkeling werpt problemen op van nieuwe uitbreidingen, van volkshuisves ting en verkeer. Zoals bekend, is de N.V. De Bataaf - sche Petroleum Maatschappij de onder neming, die het grootste deel van de terreinen, gelegen aan de Eerste Petro leumhaven, heeft gehuurd. Zij heeft zich thans aangemeld als huurster van een overwegend deel van de aan de tweede haven gelegen terreinen. De Bataafsche Petroleum Maatsch. heeft op dit ogenblik, tot het jaar 2000 in huur: terrein A, groot 65 H.A., ter rein B, gesplitst in een Nw.gedeelte, groot 8 H.A. dat volledig in huur is en een Z. deel van 32 H.A. tenslotte terrein C groot pl.m. 30 H.A. Voorts heeft zij een recht van voorkeur op huur van terrein D aanvankelijk groot pl.m. 15 H.A. hetwelk echter door omlegging van de Petroleumweg in oostelijke rich- Gedurende de laatste 9 dagen heeft de bevolking van Verdun 2 schepen op de Meuse, geladen met 400 ton suiker voor Duitsland, geblokkeerd. Toen manschap pen arriveerden om de schepen te los sen en het vervoer van de suiker naar Duitsland te regelen, omstuwden enige duizenden mensen de 500 man militaire politie richtten straatbarricades op en hielden protestdemonstraties. Zij werden door traangasbommen uit elkaar gedre ven. De „Nieuw Amsterdam" trekt des avonds in zijn fantastische belichting talrijke toeschouwers. Naar Reuter uit Jeruzalem seint, heeft de politieke commissie der Ara bische liga een geheime reso u ie aan genomen, om alle mo?endh® en' die steun verlenen aan de aanbevelingen der V.N.-commissie voor Palestina eco- nomisch en cultureel te boyco en. Voorts werd besloten, dat aj|e tijnse Arabieren een guerilla zullen orga niseren. De Arabische Hog'B ?®e van Palestina heeft zich bereid ver klaard, 100.000 strijders te werven. Op verschillende plaatsen zullen opleidings centra voor deze ondergrondse oorlog worden gevormd, terwijl in de gehele Arabische wereld collectes zullen wor den gehouden „voor een heilige oorlog". Naar verluidt, wordt in de buurt van Damascus reeds een Arabisch leger ge vormd, dat 45.000 man sterk zou zijn. Het Arabisch weekblad „Rose el Joesef" meldt, dat in Syrië, onmiddellijk na de Publicatie van de rapporten der V.N.- commissie een algemene mobilisatie is begonnen. Uit de Libanon, Irak, Trans- Jordanië en Palestina zelf komen voort durend groepen jonge mannen zich mei d.en, om dienst te nemen. Opleidingsoffi eieren arriveren hoofdzakelijk uit Egypte. Azis el Masri Pasja, een der bekwaamste Egyptische strategen, zou de leiding op Z1ch nemen. ting kan worden vergroot tot 29 H.A. De huur van het restant van terrein B ad 32 H.A. had uiterlijk 1 Januari 1945 moeten ingaan. Wegens oorlogs omstandigheden is er echter in bewil ligd dat slechts een huuf van 5 cent per M2. per jaar verschuldigd zou zijn. Nu het in gereedheid brengen van terrein D (29.5 H.A.) met spoed moet plaats vinden onder geheel na-oorlogse prijsverhoudingen heeft de gemeente de B.P.M. bereid gevonden om daarvoor een prijs van 40 ct. per M2. per jaar te gaan betalen. Deze prijs zal ook voor grote terreinen gelegen aan de Tweede Petroleumhaven moeten gelden. Daarmede zal dan het gehele gebied ten westen van de Eerste Petroleumha ven voor zover dit bestemd was voor de B.P.M. bij deze onderneming in gebruik zijn. De nieuwe uitbreiding betreft het gebied oostelijk van die haven en zuide lijk van de beide armen der Tweede Petroleumhaven. BPM in de tweede haven Met de huur van het terrein K (27 H.A.) en het terreincomplex L-M (105 H.A.) zal de B.P.M. haar intrede doen in het gebied van de Tweede Petro leumhaven. De plannen van de B.P.M. werpen de vraag op of de gemeente wel de vrijheid kan vinden zoveel terrein beschikbaar te stellen dat de mogelijkheid om an dere ondernemingen in het gebied van de Tweede Petroleumhaven aan terrein te helpen aanzienlijk wordt verkleind. Daarnaast rijst nog een tweede vraag, n.l. of al de door de B.P.M. te stichten bedrijven wel naar hun aard in dit ge bied zullen thuisbehoren. De eerste vraag mag o.i. bevestigend beantwoord worden indien de terrein behoefte inderdaad serieus is te achten. De omstandigheid dat de B.P.M. ter zake een verbintenis wil aangaan tot het jaar 2000, welke grote financiële verplichtingen met zich brengt, en de omstandigheid dat reeds aanstonds een belangrijk deel in gebruik wordt geno men, is o.i. daarvoor voldoende aanwe zig. Overigens kan aan het bezwaar dat slechts weinig ruimte overblijft, wor den tegemoet gekomen door het plan van aanleg voor de Tweede Petroleum haven te wijzigen. De oorspronkelijk geprojecteerde en nog niet gegraven zuidelijke havenarm zal dan omzwaaien naar het oosten. Hierdoor wordt ten zuiden van dè beide armen en binnen de aanvankelijk gedachte oostelijke be grenzing een groot aaneengesloten ter reincomplex verkregen met een totale opppervlakte van ongeveer 13' H.A. (K, L, M). Chemische industrie Uiteraard hebben wij ons de vraag gesteld of de op te richten nevenbedrjj- ven niet elders in het havengebied zou den kunnen worden gevestigd. De B.P. M. overweegt de stichting van een uit gebreide chemische industrie, gebaseerd op aardolieproducten. Onderzocht moest worden of deze in het milieu van de Pe troleumhaven thuis horen, niet alleen in negatieve zin, d.w.z. dat er geen be zwaar is ze aldaar toe te laten, doch ook in positieve zin, n.l. dat ze daar eerder op hun plaats zijn dan elders. Bij een daartoe ingesteld ambteljjk onder zoek kon onomstotelijk vastgesteld worden, dat deze fabrieken inderdaad naar hun aard positief op de petroleum terreinen bij Pernis thuis horen. Hiermede is een overzicht gegeven van de overeenkomsten en werken welke tot stand gebracht moeten wor den om aan de verzoeken van de B P m te kunnen voldoen. Het behoeft 'sreeii betoog, dat het tot stand komen van een dergelijke uitbreiding van het reeds omvangrijke bedrijf van de BPM naast de uitbreidingen, die andere pe- troleummaatschappijen beogen en welke reeds ten dele werden verwezenlijkt ™or °n^e gemeente van grote beteke nis is. De gehele ontwikkeling van de petroleumnijverheid aan de Rijnmond houdt voor Rotterdam beloften in van compensatie van verlies van ander ver keer. Intussen is de taak der gemeente met het graven van havenarmen en het ophogen van en verhuren van terreinen niet geëindigd. De uitbreiding van de industriële bedrijvigheid onder Pernis brengt de noodzakelijkheid mede te zorgen voor royale verbindingswegen, voor goede verkeersmiddelen en voor woongelegenheid voor arbeiders en staf personeel. Wij wezen daarop reeds bij De lage waterstand op de Waddenzee tengevolge van de sterke Oostelijke wind, heeft de Amelanders en ditmaal ook Z. Em. Kardinaal De Jong weer eens parten gespeeld. Z. Em. had enige dagen met vacantie op zijn geboorte eiland vertoefd en zou Vrijdagavond naar Utrecht terugkeren. Wegens het lage water kon de gewone passagiers boot niet varen en werd een vrachtboot met minder diepgang ingelegd om naar de vaste wal over te steken Om zes uur begaf de Kardinaal zich aan boord met de overige passagiers, w.o. de voet balclub Hollandia, die de volgende mid dag in Amsterdam moest spelen. De boot stak van wal, doch het werd Za terdagmorgen acht uur voor men haar In Holwerd de haven zag binnenlopen. Midden op de Wadden was het schip vastgelopen, zodat men de nacht nood gedwongen daar had moeten doorbren gen. ons voorstel betreffende het Botlekplan. Wij merkten bij die gelegenheid op, dat de verbetering van de Vondelingenweg en daarmede parallel lopende spoorver binding uitstekend zou aanpassen bij de behoeften aan verbetering van de land verbindingen naar de Petroleumhavens en aan beide complexen ten goede zou komen. Hetzelfde geldt de woongelegenheid Ofschoon de petroleum- en aanverwan te industrie betrekkelijk weinig arbeids intensief is, moet toch rekening gehou den worden met de huisvesting, niet te ver van 't werk, van enige duizenden ar beiders en hun gezinnen, en dientenge volge met de stichting van een steedse bebouwing onder Hoogvliet. Hiernaast zal huisvesting mogelijk zijn in het uit te breiden Rotterdam-Zuid en in Vlaar dingen. Voor de stichting van de woon wijk onder Hoogvliet zal de gemeente de eigendom moeten verwerven van een belangrijk complex aldaar gelegen terreinen, die dus desnoods oneigend zullen moeten worden. Het lijkt ons raadzaam, dat met de voorbereiding van deze eigendomsverwerving nu reeds een aanvang gemaakt wordt. Voorts is er een voorstel ingediend tot een nieuwe overeenkomst met de N.V. Caltex. Deze maatschappij, die aanvankelijk over 25% H.A. de beschik king had, zal nu een gebied van 65 H.A. in beheer nemen. Te Snaresbrook (Essex) heeft Chur chill op een vergadering van de conser vatieve partij scherpe critiek geuit aan het adres van de labour-regering, die hij beschuldigde van verwaandheid, bureau cratie en wanbeleid. Een uitzondering maakte hij echter voor de buitenlandse politiek. Het beleid van Bevin stak zeker gunstig af bij dat van de andere ministers. De sovjet-unie werd gecritiseerd in verband met de kwestie-Petkof en het veelvuldig gebruik van het vetorecht. Vol lof was Churchill over de Ameri kaanse hulpvaardigheid jegens Europa, alsook over het Britse besluit het man daat in Palestina ter beschikking van de V. N. te stellen. Oyer de toestand in het binnenland zei Churchill, dat het, ondanks alle in spanning en offers, onder d,_ huidige omstandigheden wel niet mogelijk zou zijn een economische en financiële crisis van de grootste omvang te vermijden. Een nieuwe geest en een nieuw eensge zind streven is 'n eerste vereiste Daar toe is een nieuw lagerhuis nodig, dat alle kracht en wijsheid van het land verte genwoordigt, aldus Churchill. Het nieuwe K.L.M.-vliegtuig PHTCO maakte Zaterdag de eerste proef vlucht AmsterdamBerlijn. Hei: vliegtuig bij aankomst te Berlijn. Aan boord bevond zich o.m. Jehudi Menuhin. De Kath. Arbeidersbeweging in Lim burg heeft een enquête ingesteld naar de woontoestanden in deze provincie. Het resultaat van dit onderzoek legde zij vast in een gedrukt rapport, dat tot de conclusie komt, dat er nog steeds honderden krepeer- en noodgevallen voorkomen. Bij een bezoek aan het werknemers kamp „De Haar" te Randwijk op 1 Aug j.l. heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting verklaard dat de krepeergevallen, de kippenhokken en varkenskotten van 1945 practisch in ons land niet meer te vinden zijn. In een en ander heeft de heer Stein- metz aanleiding gevonden schriftelijke vragen te richten tot de minister. In antwoord daarop deelt Z. Exc. thans mede, dat hij met bovenbedoelde uit spraak bedoeld heeft te zeggen, dat men in de zgn. krepeergevallen, welke een rechtstreeks gevolg zijn van de oorlog en welke men in groten getale in 1945 aantrof, practisch voorzien heeft. In die zin opgevat, zo zegt de minis ter, was zijn mededeling juist. Wat Limburg betreft: voor de winter 19461947 heeft de centrale directie van de Volkshuisvesting aan de stich ting „Herstel Limburg 1945" verzocht een enquête in te stellen naar de toen nog voorkomende krepeergevallen. Een opgaaf van ongeveer 150 met name ge noemde gevallen werd hierop ontvan gen en voor al deze gevallen zijn aan de gemeenten semi-permanente wonin gen, zgn. bungalows, aangeboden, wel ke niet in mindering werden gebracht op het aan die gemeenten toegestane woningbouwvolume. Verschillende ge meenten hebben van dit aanbod gebruik gemaakt. Er zijn er echter ook, die daarop niet zijn ingegaan. Opvallend, zo merkt de minister op, is hier en daar het verschil tussen de opgave van de gemeenten aan de dienst van de wederopbouw en de in het bo vengenoemde rapport vermelde opgave van diezelfde gemeenten. Om een voor beeld te noemen, een gemeente gaf op 16 Juli 1947 10 krepeergevallen op, ter wijl het rapport 61 gevallen (na scherpe selectie) vermeldt. Ongetwijfeld zijn er niet alleen in Limburg, doch overal in den lande' nog talrijke gevallen, waarin onmenswaar dige behuizing bestaat. De oorzaak van het bestaan van mis standen op het gebied van behuizing is gelegen in het verloren gaan van woon gelegenheid door oorlogsgeweld en door normaal verval, alsook door de gedwon gen geringe bouwactiviteit in de be zettingsjaren. Voor het uit de weg rui men van deze misstanden zullen nog verschillende jaren nodig zijn. De prac- tftk heeft nl. geleerd, dat, wanneer de bewoners van een huisvesting, welke tot de onmenswaardige kan worden ge rekend, elders geholpen zijn aan een goed onderkomen, eerstgenoemde huis vesting toch niet afgebroken wordt, doch weer betrokken wordt door jong gehuwden. Neemt men in aanmerking, dat alleen reeds in 1946 107.200 huwe lijken werden gesloten, dan is dit ver klaarbaar. Vast staat, dat bij de in het rapport genoemde gevallen er zich vele bevinden, waarvan de oorspronkelijke bewoners al lang geholpen zijn. De minister streeft er uiteraard naar om die middelen te bezigen, welke er toe kunnen bijdragen de meeste mis standen zo spoedig mogelijk op te rui men. De beschikbare arbeidskrachten in het bijzonder beperken echter de mogelijkheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1